8 1 Sophie Crommelinck TV Schriesheim AK1 4 GER 01:13:47.38 12:27 01:51 37:49 01:05 20:35 Sophie Crommelinck (1) Swim: 12:27
Trans1: 14:18
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 52:07
Bike: 37:49
Trans2: 53:12
Trans2_Bike: 01:05
Run: 20:35
Finish: 01:13:47
62 2 Amelie Guenthner Team SRH Campus Sports Heidelberg AK1 7 Deuschland 01:28:33.72 14:13 02:17 43:13 41 28:09 Amelie Guenthner (2) Swim: 14:13
Trans1: 16:30
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 59:43
Bike: 43:13
Trans2: 01:00:24
Trans2_Bike: 41
Run: 28:09
Finish: 01:28:33
1 4 Lisa Heinrichs Team Magic AK1 1 GER 01:09:26.45 10:10 01:38 34:56 43 21:59 Lisa Heinrichs (4) Swim: 10:10
Trans1: 11:48
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 46:44
Bike: 34:56
Trans2: 47:27
Trans2_Bike: 43
Run: 21:59
Finish: 01:09:26
17 6 Julia Krasl Tri-Team Uni Heidelberg AK1 6 GER 01:16:13.06 10:47 02:19 35:56 51 26:20 Julia Krasl (6) Swim: 10:47
Trans1: 13:06
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 49:02
Bike: 35:56
Trans2: 49:53
Trans2_Bike: 51
Run: 26:20
Finish: 01:16:13
5 8 Denise Schmid ASC Darmstadt AK1 3 GER 01:13:00.84 07:55 02:09 37:35 51 24:30 Denise Schmid (8) Swim: 07:55
Trans1: 10:04
Trans1_Swim: 02:09
Bike_Finish: 47:39
Bike: 37:35
Trans2: 48:30
Trans2_Bike: 51
Run: 24:30
Finish: 01:13:00
16 11 Lisa-Marie Schuetz AK1 5 GER 01:16:12.92 12:05 02:09 35:36 46 25:36 Lisa-Marie Schuetz (11) Swim: 12:05
Trans1: 14:14
Trans1_Swim: 02:09
Bike_Finish: 49:50
Bike: 35:36
Trans2: 50:36
Trans2_Bike: 46
Run: 25:36
Finish: 01:16:12
3 12 Tamara Wagner VfL Muenster AK1 2 GER 01:12:00.90 08:39 01:47 37:10 49 23:35 Tamara Wagner (12) Swim: 08:39
Trans1: 10:26
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 47:36
Bike: 37:10
Trans2: 48:25
Trans2_Bike: 49
Run: 23:35
Finish: 01:12:00
2 143 Maurice Backschat NSU Triathlon AK1 2 GER 59:21.58 07:58 01:44 29:52 39 19:08 Maurice Backschat (143) Swim: 07:58
Trans1: 09:42
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 39:34
Bike: 29:52
Trans2: 40:13
Trans2_Bike: 39
Run: 19:08
Finish: 59:21
9 144 Jonas Hatzenbuehler kein AK1 5 GER 01:04:46.14 09:48 02:11 32:13 01:00 19:34 Jonas Hatzenbuehler (144) Swim: 09:48
Trans1: 11:59
Trans1_Swim: 02:11
Bike_Finish: 44:12
Bike: 32:13
Trans2: 45:12
Trans2_Bike: 01:00
Run: 19:34
Finish: 01:04:46
1 145 Timo Hoberg engelhorn sports team - MTG Mannheim AK1 1 GER 57:15.83 08:01 01:37 29:53 34 17:10 Timo Hoberg (145) Swim: 08:01
Trans1: 09:38
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 39:31
Bike: 29:53
Trans2: 40:05
Trans2_Bike: 34
Run: 17:10
Finish: 57:15
39 146 Jens Hoffmann RSV Rheinzabern AK1 8 GER 01:11:23.87 10:26 02:16 33:14 01:03 24:24 Jens Hoffmann (146) Swim: 10:26
Trans1: 12:42
Trans1_Swim: 02:16
Bike_Finish: 45:56
Bike: 33:14
Trans2: 46:59
Trans2_Bike: 01:03
Run: 24:24
Finish: 01:11:23
31 147 Nicolas Hummel AK1 6 GER 01:09:38.47 10:14 01:44 35:10 02:02 20:28 Nicolas Hummel (147) Swim: 10:14
Trans1: 11:58
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 47:08
Bike: 35:10
Trans2: 49:10
Trans2_Bike: 02:02
Run: 20:28
Finish: 01:09:38
86 151 Nils Philipp Lange Team Erdinger Alkoholfrei AK1 9 GER 01:18:17.87 09:18 03:17 36:27 01:13 28:02 Nils Philipp Lange (151) Swim: 09:18
Trans1: 12:35
Trans1_Swim: 03:17
Bike_Finish: 49:02
Bike: 36:27
Trans2: 50:15
Trans2_Bike: 01:13
Run: 28:02
Finish: 01:18:17
3 152 Felix Mohles Team Erdinger Alkoholfrei AK1 3 GER 01:01:10.87 08:30 01:34 30:03 49 20:14 Felix Mohles (152) Swim: 08:30
Trans1: 10:04
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 40:07
Bike: 30:03
Trans2: 40:56
Trans2_Bike: 49
Run: 20:14
Finish: 01:01:10
5 153 Andreas Peters Stimmel Sports e.V. AK1 4 GER 01:01:49.23 08:01 02:02 31:29 40 19:37 Andreas Peters (153) Swim: 08:01
Trans1: 10:03
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 41:32
Bike: 31:29
Trans2: 42:12
Trans2_Bike: 40
Run: 19:37
Finish: 01:01:49
37 154 Simon Ponsel Tri-Team Universitaet Heidelberg AK1 7 GER 01:11:08.78 10:38 02:29 34:58 45 22:18 Simon Ponsel (154) Swim: 10:38
Trans1: 13:07
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 48:05
Bike: 34:58
Trans2: 48:50
Trans2_Bike: 45
Run: 22:18
Finish: 01:11:08
104 155 Shawn Sweeney AK1 10 GER 01:20:34.93 10:45 02:46 39:02 55 27:06 Shawn Sweeney (155) Swim: 10:45
Trans1: 13:31
Trans1_Swim: 02:46
Bike_Finish: 52:33
Bike: 39:02
Trans2: 53:28
Trans2_Bike: 55
Run: 27:06
Finish: 01:20:34
7 13 Lotte Bald AK2 2 GER 01:13:39.20 09:14 02:04 34:31 44 27:06 Lotte Bald (13) Swim: 09:14
Trans1: 11:18
Trans1_Swim: 02:04
Bike_Finish: 45:49
Bike: 34:31
Trans2: 46:33
Trans2_Bike: 44
Run: 27:06
Finish: 01:13:39
4 14 Kristina Braun Stimmel-Sports AK2 1 GER 01:12:26.98 07:59 01:47 36:08 53 25:39 Kristina Braun (14) Swim: 07:59
Trans1: 09:46
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 45:54
Bike: 36:08
Trans2: 46:47
Trans2_Bike: 53
Run: 25:39
Finish: 01:12:26
46 15 Katrin Brehm AK2 8 GER 01:24:03.43 12:28 03:12 41:03 55 26:25 Katrin Brehm (15) Swim: 12:28
Trans1: 15:40
Trans1_Swim: 03:12
Bike_Finish: 56:43
Bike: 41:03
Trans2: 57:38
Trans2_Bike: 55
Run: 26:25
Finish: 01:24:03
32 17 Annkathrin Geugjes AK2 6 GER 01:20:20.45 09:34 03:22 39:57 44 26:43 Annkathrin Geugjes (17) Swim: 09:34
Trans1: 12:56
Trans1_Swim: 03:22
Bike_Finish: 52:53
Bike: 39:57
Trans2: 53:37
Trans2_Bike: 44
Run: 26:43
Finish: 01:20:20
31 18 Ramona Graus RMCV AK2 5 GER 01:20:13.55 11:38 02:56 35:18 01:21 29:00 Ramona Graus (18) Swim: 11:38
Trans1: 14:34
Trans1_Swim: 02:56
Bike_Finish: 49:52
Bike: 35:18
Trans2: 51:13
Trans2_Bike: 01:21
Run: 29:00
Finish: 01:20:13
DSQ 21 Miriam Hildebrand AK2 DSQ GER 01:22:22.19 11:40 03:10 34:11 02:14 31:07 Miriam Hildebrand (21) Swim: 11:40
Trans1: 14:50
Trans1_Swim: 03:10
Bike_Finish: 49:01
Bike: 34:11
Trans2: 51:15
Trans2_Bike: 02:14
Run: 31:07
Finish: 01:22:22
57 22 Sabine Hofmann kein AK2 9 GER 01:27:26.61 12:52 03:39 37:14 01:17 32:24 Sabine Hofmann (22) Swim: 12:52
Trans1: 16:31
Trans1_Swim: 03:39
Bike_Finish: 53:45
Bike: 37:14
Trans2: 55:02
Trans2_Bike: 01:17
Run: 32:24
Finish: 01:27:26
11 23 Corinna Huber AK2 4 GER 01:14:39.52 12:23 03:02 33:20 01:27 24:27 Corinna Huber (23) Swim: 12:23
Trans1: 15:25
Trans1_Swim: 03:02
Bike_Finish: 48:45
Bike: 33:20
Trans2: 50:12
Trans2_Bike: 01:27
Run: 24:27
Finish: 01:14:39
10 24 Vera Maurer AK2 3 GER 01:14:24.18 09:58 02:16 37:37 53 23:40 Vera Maurer (24) Swim: 09:58
Trans1: 12:14
Trans1_Swim: 02:16
Bike_Finish: 49:51
Bike: 37:37
Trans2: 50:44
Trans2_Bike: 53
Run: 23:40
Finish: 01:14:24
80 25 Carolin Maximiliane Pueschel Team Erdinger Alkoholfrei AK2 10 GER 01:37:16.03 11:30 03:58 41:45 01:10 38:53 Carolin Maximiliane Pueschel (25) Swim: 11:30
Trans1: 15:28
Trans1_Swim: 03:58
Bike_Finish: 57:13
Bike: 41:45
Trans2: 58:23
Trans2_Bike: 01:10
Run: 38:53
Finish: 01:37:16
34 28 Christina Teske Eintracht Frankfurt Triathlon AK2 7 GER 01:21:12.64 11:55 02:55 38:12 55 27:15 Christina Teske (28) Swim: 11:55
Trans1: 14:50
Trans1_Swim: 02:55
Bike_Finish: 53:02
Bike: 38:12
Trans2: 53:57
Trans2_Bike: 55
Run: 27:15
Finish: 01:21:12
119 157 Sebastian Giesske AK2 9 GER 01:22:29.35 12:49 03:19 37:36 01:00 27:45 Sebastian Giesske (157) Swim: 12:49
Trans1: 16:08
Trans1_Swim: 03:19
Bike_Finish: 53:44
Bike: 37:36
Trans2: 54:44
Trans2_Bike: 01:00
Run: 27:45
Finish: 01:22:29
93 158 Sebastian Leib LT Hemsbach AK2 7 GER 01:19:37.99 11:59 03:37 39:01 53 24:07 Sebastian Leib (158) Swim: 11:59
Trans1: 15:36
Trans1_Swim: 03:37
Bike_Finish: 54:37
Bike: 39:01
Trans2: 55:30
Trans2_Bike: 53
Run: 24:07
Finish: 01:19:37
99 161 Andreas Pahlke AK2 8 GER 01:19:56.58 09:11 02:38 40:04 01:05 26:58 Andreas Pahlke (161) Swim: 09:11
Trans1: 11:49
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 51:53
Bike: 40:04
Trans2: 52:58
Trans2_Bike: 01:05
Run: 26:58
Finish: 01:19:56
22 162 Christian Peters Stimmel Sports e.V. AK2 2 GER 01:08:03.69 08:43 01:46 34:47 48 21:59 Christian Peters (162) Swim: 08:43
Trans1: 10:29
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 45:16
Bike: 34:47
Trans2: 46:04
Trans2_Bike: 48
Run: 21:59
Finish: 01:08:03
34 163 Raphael Reinhard AK2 4 GER 01:10:15.04 10:46 02:25 32:51 01:02 23:11 Raphael Reinhard (163) Swim: 10:46
Trans1: 13:11
Trans1_Swim: 02:25
Bike_Finish: 46:02
Bike: 32:51
Trans2: 47:04
Trans2_Bike: 01:02
Run: 23:11
Finish: 01:10:15
74 164 Christopher Romig AK2 6 GER 01:16:37.86 09:14 02:57 36:58 01:03 26:25 Christopher Romig (164) Swim: 09:14
Trans1: 12:11
Trans1_Swim: 02:57
Bike_Finish: 49:09
Bike: 36:58
Trans2: 50:12
Trans2_Bike: 01:03
Run: 26:25
Finish: 01:16:37
42 165 Philippe Schillo AK2 5 GER 01:11:56.44 08:49 02:08 37:28 48 22:43 Philippe Schillo (165) Swim: 08:49
Trans1: 10:57
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 48:25
Bike: 37:28
Trans2: 49:13
Trans2_Bike: 48
Run: 22:43
Finish: 01:11:56
13 167 Torsten Schweiger Tri-Team Uni Heidelberg AK2 1 GER 01:05:50.22 09:18 02:17 32:47 51 20:37 Torsten Schweiger (167) Swim: 09:18
Trans1: 11:35
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 44:22
Bike: 32:47
Trans2: 45:13
Trans2_Bike: 51
Run: 20:37
Finish: 01:05:50
153 168 Thorsten Stegmueller AK2 10 GER 01:31:39.00 14:16 04:23 39:30 01:26 32:04 Thorsten Stegmueller (168) Swim: 14:16
Trans1: 18:39
Trans1_Swim: 04:23
Bike_Finish: 58:09
Bike: 39:30
Trans2: 59:35
Trans2_Bike: 01:26
Run: 32:04
Finish: 01:31:39
25 169 Manuel Weis TSG Maxdorf AK2 3 GER 01:08:38.42 09:17 02:28 33:52 54 22:07 Manuel Weis (169) Swim: 09:17
Trans1: 11:45
Trans1_Swim: 02:28
Bike_Finish: 45:37
Bike: 33:52
Trans2: 46:31
Trans2_Bike: 54
Run: 22:07
Finish: 01:08:38
65 19 Jordan Kopping AK3 11 GER 01:15:30.45 08:43 02:29 37:51 01:04 25:23 Jordan Kopping (19) Swim: 08:43
Trans1: 11:12
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 49:03
Bike: 37:51
Trans2: 50:07
Trans2_Bike: 01:04
Run: 25:23
Finish: 01:15:30
23 31 Danny Dechant Team BODY-ATTACK AK3 5 GER 01:18:39.80 12:03 02:17 35:48 59 27:32 Danny Dechant (31) Swim: 12:03
Trans1: 14:20
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 50:08
Bike: 35:48
Trans2: 51:07
Trans2_Bike: 59
Run: 27:32
Finish: 01:18:39
56 32 Eva Doberstein Eintracht Frankfurt Triathlon AK3 14 GER 01:27:22.97 12:12 02:55 42:13 45 29:17 Eva Doberstein (32) Swim: 12:12
Trans1: 15:07
Trans1_Swim: 02:55
Bike_Finish: 57:20
Bike: 42:13
Trans2: 58:05
Trans2_Bike: 45
Run: 29:17
Finish: 01:27:22
2 33 Nicole Ensminger Krefelder Kanu Klub AK3 1 GER 01:09:45.52 07:35 01:47 35:01 41 24:41 Nicole Ensminger (33) Swim: 07:35
Trans1: 09:22
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 44:23
Bike: 35:01
Trans2: 45:04
Trans2_Bike: 41
Run: 24:41
Finish: 01:09:45
53 34 Carmen Frisch Team Erdinger Alkoholfrei AK3 13 GER 01:27:03.06 12:37 02:54 37:10 01:05 33:17 Carmen Frisch (34) Swim: 12:37
Trans1: 15:31
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 52:41
Bike: 37:10
Trans2: 53:46
Trans2_Bike: 01:05
Run: 33:17
Finish: 01:27:03
89 35 Bernadette Goetz AK3 19 GER 02:03:44.14 14:07 05:21 54:58 02:11 47:07 Bernadette Goetz (35) Swim: 14:07
Trans1: 19:28
Trans1_Swim: 05:21
Bike_Finish: 01:14:26
Bike: 54:58
Trans2: 01:16:37
Trans2_Bike: 02:11
Run: 47:07
Finish: 02:03:44
41 36 Janina Horst AK3 8 GER 01:23:05.76 12:35 02:44 38:20 54 28:32 Janina Horst (36) Swim: 12:35
Trans1: 15:19
Trans1_Swim: 02:44
Bike_Finish: 53:39
Bike: 38:20
Trans2: 54:33
Trans2_Bike: 54
Run: 28:32
Finish: 01:23:05
65 37 Petra Jakob kein AK3 16 GER 01:29:25.29 11:26 03:14 39:50 49 34:06 Petra Jakob (37) Swim: 11:26
Trans1: 14:40
Trans1_Swim: 03:14
Bike_Finish: 54:30
Bike: 39:50
Trans2: 55:19
Trans2_Bike: 49
Run: 34:06
Finish: 01:29:25
14 38 Anna-Maria Keinert AK3 3 GER 01:15:41.02 10:58 02:17 35:44 01:01 25:41 Anna-Maria Keinert (38) Swim: 10:58
Trans1: 13:15
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 48:59
Bike: 35:44
Trans2: 50:00
Trans2_Bike: 01:01
Run: 25:41
Finish: 01:15:41
43 39 Juliane Kirschner AK3 10 GER 01:23:14.91 10:52 02:35 40:44 01:09 27:54 Juliane Kirschner (39) Swim: 10:52
Trans1: 13:27
Trans1_Swim: 02:35
Bike_Finish: 54:11
Bike: 40:44
Trans2: 55:20
Trans2_Bike: 01:09
Run: 27:54
Finish: 01:23:14
6 41 Franziska Loew ASC Darmstadt AK3 2 GER 01:13:06.10 09:38 02:06 34:58 47 25:37 Franziska Loew (41) Swim: 09:38
Trans1: 11:44
Trans1_Swim: 02:06
Bike_Finish: 46:42
Bike: 34:58
Trans2: 47:29
Trans2_Bike: 47
Run: 25:37
Finish: 01:13:06
27 42 Anne Meurer kein AK3 6 GER 01:19:07.25 12:23 02:45 37:49 01:08 25:02 Anne Meurer (42) Swim: 12:23
Trans1: 15:08
Trans1_Swim: 02:45
Bike_Finish: 52:57
Bike: 37:49
Trans2: 54:05
Trans2_Bike: 01:08
Run: 25:02
Finish: 01:19:07
18 43 Ute Mons Team Erdinger Alkoholfrei AK3 4 GER 01:16:14.79 10:23 03:07 35:38 01:14 25:52 Ute Mons (43) Swim: 10:23
Trans1: 13:30
Trans1_Swim: 03:07
Bike_Finish: 49:08
Bike: 35:38
Trans2: 50:22
Trans2_Bike: 01:14
Run: 25:52
Finish: 01:16:14
42 44 Eva Range kein AK3 9 GER 01:23:09.95 12:28 03:06 40:01 56 26:38 Eva Range (44) Swim: 12:28
Trans1: 15:34
Trans1_Swim: 03:06
Bike_Finish: 55:35
Bike: 40:01
Trans2: 56:31
Trans2_Bike: 56
Run: 26:38
Finish: 01:23:09
69 45 Jennifer Rehm kein AK3 18 GER 01:29:55.04 09:40 03:20 44:57 01:03 30:55 Jennifer Rehm (45) Swim: 09:40
Trans1: 13:00
Trans1_Swim: 03:20
Bike_Finish: 57:57
Bike: 44:57
Trans2: 59:00
Trans2_Bike: 01:03
Run: 30:55
Finish: 01:29:55
68 46 Lissy Riffel AK3 17 GER 01:29:52.93 12:22 02:53 42:08 53 31:36 Lissy Riffel (46) Swim: 12:22
Trans1: 15:15
Trans1_Swim: 02:53
Bike_Finish: 57:23
Bike: 42:08
Trans2: 58:16
Trans2_Bike: 53
Run: 31:36
Finish: 01:29:52
51 47 Zamira Santana Tri-Team Uni Heidelberg AK3 12 Kolumbien 01:26:16.42 12:21 02:23 42:12 43 28:37 Zamira Santana (47) Swim: 12:21
Trans1: 14:44
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 56:56
Bike: 42:12
Trans2: 57:39
Trans2_Bike: 43
Run: 28:37
Finish: 01:26:16
40 48 Melanie Schaefer kein AK3 7 GER 01:22:57.80 11:45 02:48 39:51 01:04 27:29 Melanie Schaefer (48) Swim: 11:45
Trans1: 14:33
Trans1_Swim: 02:48
Bike_Finish: 54:24
Bike: 39:51
Trans2: 55:28
Trans2_Bike: 01:04
Run: 27:29
Finish: 01:22:57
45 49 Andrea Scheu TSV Talheim AK3 11 GER 01:23:58.74 12:30 03:06 40:12 01:10 27:00 Andrea Scheu (49) Swim: 12:30
Trans1: 15:36
Trans1_Swim: 03:06
Bike_Finish: 55:48
Bike: 40:12
Trans2: 56:58
Trans2_Bike: 01:10
Run: 27:00
Finish: 01:23:58
58 51 Charlotte Sluka kein AK3 15 GER 01:27:44.44 12:51 03:53 41:25 54 28:41 Charlotte Sluka (51) Swim: 12:51
Trans1: 16:44
Trans1_Swim: 03:53
Bike_Finish: 58:09
Bike: 41:25
Trans2: 59:03
Trans2_Bike: 54
Run: 28:41
Finish: 01:27:44
47 171 Dirk Beckmann Tv Seeheim AK3 8 GER 01:12:34.72 10:38 02:32 34:01 02:08 23:15 Dirk Beckmann (171) Swim: 10:38
Trans1: 13:10
Trans1_Swim: 02:32
Bike_Finish: 47:11
Bike: 34:01
Trans2: 49:19
Trans2_Bike: 02:08
Run: 23:15
Finish: 01:12:34
75 172 Christoph Boll Eintracht Frankfurt Triathlon AK3 12 GER 01:17:01.48 12:13 02:25 36:12 01:00 25:11 Christoph Boll (172) Swim: 12:13
Trans1: 14:38
Trans1_Swim: 02:25
Bike_Finish: 50:50
Bike: 36:12
Trans2: 51:50
Trans2_Bike: 01:00
Run: 25:11
Finish: 01:17:01
108 173 Thomas Buttig Feudene.de AK3 20 GER 01:21:07.94 10:44 03:06 37:08 01:53 28:16 Thomas Buttig (173) Swim: 10:44
Trans1: 13:50
Trans1_Swim: 03:06
Bike_Finish: 50:58
Bike: 37:08
Trans2: 52:51
Trans2_Bike: 01:53
Run: 28:16
Finish: 01:21:07
132 175 Tim Eichenauer TV Forst Triathlon AK3 23 GER 01:26:50.27 08:37 02:58 40:03 01:24 33:48 Tim Eichenauer (175) Swim: 08:37
Trans1: 11:35
Trans1_Swim: 02:58
Bike_Finish: 51:38
Bike: 40:03
Trans2: 53:02
Trans2_Bike: 01:24
Run: 33:48
Finish: 01:26:50
90 176 Simeon Engler AK3 16 GER 01:18:43.91 10:51 02:39 36:11 52 28:10 Simeon Engler (176) Swim: 10:51
Trans1: 13:30
Trans1_Swim: 02:39
Bike_Finish: 49:41
Bike: 36:11
Trans2: 50:33
Trans2_Bike: 52
Run: 28:10
Finish: 01:18:43
48 177 Yannick Forst AK3 9 GER 01:12:42.59 10:04 02:49 34:22 56 24:31 Yannick Forst (177) Swim: 10:04
Trans1: 12:53
Trans1_Swim: 02:49
Bike_Finish: 47:15
Bike: 34:22
Trans2: 48:11
Trans2_Bike: 56
Run: 24:31
Finish: 01:12:42
89 178 Sebastian Geissler AK3 15 GER 01:18:26.79 10:19 02:27 38:54 56 25:50 Sebastian Geissler (178) Swim: 10:19
Trans1: 12:46
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 51:40
Bike: 38:54
Trans2: 52:36
Trans2_Bike: 56
Run: 25:50
Finish: 01:18:26
55 181 Jens Gnad AK3 10 GER 01:14:08.25 10:49 02:25 34:17 01:02 25:35 Jens Gnad (181) Swim: 10:49
Trans1: 13:14
Trans1_Swim: 02:25
Bike_Finish: 47:31
Bike: 34:17
Trans2: 48:33
Trans2_Bike: 01:02
Run: 25:35
Finish: 01:14:08
116 182 Hagen Heubach AK3 21 GER 01:22:21.52 13:44 03:13 39:41 44 24:59 Hagen Heubach (182) Swim: 13:44
Trans1: 16:57
Trans1_Swim: 03:13
Bike_Finish: 56:38
Bike: 39:41
Trans2: 57:22
Trans2_Bike: 44
Run: 24:59
Finish: 01:22:21
7 183 Alexander Hildebrand AK3 1 GER 01:04:30.82 07:31 02:03 32:05 53 21:58 Alexander Hildebrand (183) Swim: 07:31
Trans1: 09:34
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 41:39
Bike: 32:05
Trans2: 42:32
Trans2_Bike: 53
Run: 21:58
Finish: 01:04:30
127 184 Michael Hofmann AK3 22 GER 01:24:30.12 10:44 02:45 39:08 01:07 30:46 Michael Hofmann (184) Swim: 10:44
Trans1: 13:29
Trans1_Swim: 02:45
Bike_Finish: 52:37
Bike: 39:08
Trans2: 53:44
Trans2_Bike: 01:07
Run: 30:46
Finish: 01:24:30
88 185 Peter Janach AK3 14 AUT 01:18:23.19 11:15 03:24 38:35 56 24:13 Peter Janach (185) Swim: 11:15
Trans1: 14:39
Trans1_Swim: 03:24
Bike_Finish: 53:14
Bike: 38:35
Trans2: 54:10
Trans2_Bike: 56
Run: 24:13
Finish: 01:18:23
106 186 Colin Kattermann kein AK3 18 GER 01:20:45.59 10:30 03:04 39:15 50 27:06 Colin Kattermann (186) Swim: 10:30
Trans1: 13:34
Trans1_Swim: 03:04
Bike_Finish: 52:49
Bike: 39:15
Trans2: 53:39
Trans2_Bike: 50
Run: 27:06
Finish: 01:20:45
100 187 Denis Kirkpatrick TV Seeheim AK3 17 GER 01:20:02.15 11:20 02:15 37:14 01:05 28:08 Denis Kirkpatrick (187) Swim: 11:20
Trans1: 13:35
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 50:49
Bike: 37:14
Trans2: 51:54
Trans2_Bike: 01:05
Run: 28:08
Finish: 01:20:02
162 191 Steffen Maurer kein AK3 24 GER 01:41:56.25 14:13 05:11 42:19 01:07 39:06 Steffen Maurer (191) Swim: 14:13
Trans1: 19:24
Trans1_Swim: 05:11
Bike_Finish: 01:01:43
Bike: 42:19
Trans2: 01:02:50
Trans2_Bike: 01:07
Run: 39:06
Finish: 01:41:56
107 192 Christoph Meyer AK3 19 GER 01:20:56.42 10:57 03:36 38:42 51 26:50 Christoph Meyer (192) Swim: 10:57
Trans1: 14:33
Trans1_Swim: 03:36
Bike_Finish: 53:15
Bike: 38:42
Trans2: 54:06
Trans2_Bike: 51
Run: 26:50
Finish: 01:20:56
12 193 Eike Nicklas Ski Club Heidelberg AK3 2 GER 01:05:33.85 08:19 01:54 31:41 45 22:54 Eike Nicklas (193) Swim: 08:19
Trans1: 10:13
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 41:54
Bike: 31:41
Trans2: 42:39
Trans2_Bike: 45
Run: 22:54
Finish: 01:05:33
27 194 Jan Nissen TV Seeheim AK3 5 GER 01:08:46.13 08:56 02:25 34:46 48 21:51 Jan Nissen (194) Swim: 08:56
Trans1: 11:21
Trans1_Swim: 02:25
Bike_Finish: 46:07
Bike: 34:46
Trans2: 46:55
Trans2_Bike: 48
Run: 21:51
Finish: 01:08:46
84 195 Simon Prins AK3 13 GER 01:18:02.43 11:01 03:28 35:13 45 27:35 Simon Prins (195) Swim: 11:01
Trans1: 14:29
Trans1_Swim: 03:28
Bike_Finish: 49:42
Bike: 35:13
Trans2: 50:27
Trans2_Bike: 45
Run: 27:35
Finish: 01:18:02
30 196 Steffen Reddies TSV Lingenfeld AK3 6 GER 01:09:25.18 10:25 01:57 32:36 52 23:35 Steffen Reddies (196) Swim: 10:25
Trans1: 12:22
Trans1_Swim: 01:57
Bike_Finish: 44:58
Bike: 32:36
Trans2: 45:50
Trans2_Bike: 52
Run: 23:35
Finish: 01:09:25
45 197 Manuel Schneider Intersport Sport Corner Neustadt AK3 7 GER 01:12:16.03 09:44 02:13 33:42 01:01 25:36 Manuel Schneider (197) Swim: 09:44
Trans1: 11:57
Trans1_Swim: 02:13
Bike_Finish: 45:39
Bike: 33:42
Trans2: 46:40
Trans2_Bike: 01:01
Run: 25:36
Finish: 01:12:16
19 198 Markus Schwarzer Heart Racer Team e.V. AK3 4 GER 01:07:41.97 09:24 02:00 32:16 44 23:17 Markus Schwarzer (198) Swim: 09:24
Trans1: 11:24
Trans1_Swim: 02:00
Bike_Finish: 43:40
Bike: 32:16
Trans2: 44:24
Trans2_Bike: 44
Run: 23:17
Finish: 01:07:41
18 199 Matthias Warken BGHW Mitarbeitersport AK3 3 GER 01:07:22.51 10:22 02:17 33:19 54 20:30 Matthias Warken (199) Swim: 10:22
Trans1: 12:39
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 45:58
Bike: 33:19
Trans2: 46:52
Trans2_Bike: 54
Run: 20:30
Finish: 01:07:22
38 53 Yvonne Bauer VfL Waiblingen Triathlon AK4 4 GER 01:22:35.85 10:25 02:35 39:40 01:16 28:39 Yvonne Bauer (53) Swim: 10:25
Trans1: 13:00
Trans1_Swim: 02:35
Bike_Finish: 52:40
Bike: 39:40
Trans2: 53:56
Trans2_Bike: 01:16
Run: 28:39
Finish: 01:22:35
60 54 Nicole Doeringer TSV Amicitia Viernheim AK4 6 GER 01:27:50.64 12:23 02:32 39:20 47 32:48 Nicole Doeringer (54) Swim: 12:23
Trans1: 14:55
Trans1_Swim: 02:32
Bike_Finish: 54:15
Bike: 39:20
Trans2: 55:02
Trans2_Bike: 47
Run: 32:48
Finish: 01:27:50
39 55 Nicole Fehrenbach Team BODY-ATTACK AK4 5 GER 01:22:46.59 10:59 02:41 36:31 46 31:49 Nicole Fehrenbach (55) Swim: 10:59
Trans1: 13:40
Trans1_Swim: 02:41
Bike_Finish: 50:11
Bike: 36:31
Trans2: 50:57
Trans2_Bike: 46
Run: 31:49
Finish: 01:22:46
33 56 Claudia Fischer TSG Mutterstadt AK4 3 GER 01:20:39.94 11:08 02:29 36:02 01:37 29:23 Claudia Fischer (56) Swim: 11:08
Trans1: 13:37
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 49:39
Bike: 36:02
Trans2: 51:16
Trans2_Bike: 01:37
Run: 29:23
Finish: 01:20:39
DSQ 57 Claudia Goettl AK4 DSQ GER 01:22:43.58 13:00 03:38 32:33 01:57 31:35 Claudia Goettl (57) Swim: 13:00
Trans1: 16:38
Trans1_Swim: 03:38
Bike_Finish: 49:11
Bike: 32:33
Trans2: 51:08
Trans2_Bike: 01:57
Run: 31:35
Finish: 01:22:43
26 63 Alexandra Kinz RMCV AK4 2 GER 01:18:53.54 12:37 03:16 35:48 01:30 25:42 Alexandra Kinz (63) Swim: 12:37
Trans1: 15:53
Trans1_Swim: 03:16
Bike_Finish: 51:41
Bike: 35:48
Trans2: 53:11
Trans2_Bike: 01:30
Run: 25:42
Finish: 01:18:53
73 66 Heidi Ruthe AK4 7 GER 01:31:07.47 11:51 03:02 41:09 01:32 33:33 Heidi Ruthe (66) Swim: 11:51
Trans1: 14:53
Trans1_Swim: 03:02
Bike_Finish: 56:02
Bike: 41:09
Trans2: 57:34
Trans2_Bike: 01:32
Run: 33:33
Finish: 01:31:07
85 67 Nina Thormann Heart Racer Team e.V. AK4 8 GER 01:44:21.62 12:31 04:10 45:41 02:23 39:36 Nina Thormann (67) Swim: 12:31
Trans1: 16:41
Trans1_Swim: 04:10
Bike_Finish: 01:02:22
Bike: 45:41
Trans2: 01:04:45
Trans2_Bike: 02:23
Run: 39:36
Finish: 01:44:21
21 68 Nicole Wetzler LCO Edenkoben AK4 1 GER 01:18:34.80 11:35 02:33 37:50 55 25:41 Nicole Wetzler (68) Swim: 11:35
Trans1: 14:08
Trans1_Swim: 02:33
Bike_Finish: 51:58
Bike: 37:50
Trans2: 52:53
Trans2_Bike: 55
Run: 25:41
Finish: 01:18:34
85 202 Patrick Benbow kein AK4 13 GER 01:18:11.55 11:39 02:55 36:02 57 26:38 Patrick Benbow (202) Swim: 11:39
Trans1: 14:34
Trans1_Swim: 02:55
Bike_Finish: 50:36
Bike: 36:02
Trans2: 51:33
Trans2_Bike: 57
Run: 26:38
Finish: 01:18:11
113 203 Christian Bohn kein AK4 16 GER 01:21:44.96 11:43 02:59 35:58 01:23 29:41 Christian Bohn (203) Swim: 11:43
Trans1: 14:42
Trans1_Swim: 02:59
Bike_Finish: 50:40
Bike: 35:58
Trans2: 52:03
Trans2_Bike: 01:23
Run: 29:41
Finish: 01:21:44
14 204 Boris Bryk Ski Club Heidelberg AK4 2 ISR 01:05:50.31 08:59 01:40 33:03 49 21:19 Boris Bryk (204) Swim: 08:59
Trans1: 10:39
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 43:42
Bike: 33:03
Trans2: 44:31
Trans2_Bike: 49
Run: 21:19
Finish: 01:05:50
41 205 Dirk Dechant Team BODY-ATTACK AK4 4 GER 01:11:49.16 11:40 01:57 33:35 57 23:40 Dirk Dechant (205) Swim: 11:40
Trans1: 13:37
Trans1_Swim: 01:57
Bike_Finish: 47:12
Bike: 33:35
Trans2: 48:09
Trans2_Bike: 57
Run: 23:40
Finish: 01:11:49
68 206 Juergen Deubig TSV Lingenfeld AK4 9 GER 01:15:45.65 09:02 02:49 35:58 01:16 26:40 Juergen Deubig (206) Swim: 09:02
Trans1: 11:51
Trans1_Swim: 02:49
Bike_Finish: 47:49
Bike: 35:58
Trans2: 49:05
Trans2_Bike: 01:16
Run: 26:40
Finish: 01:15:45
136 207 Markus Doerner TB Hermersberg AK4 19 GER 01:28:10.57 15:40 03:39 41:28 02:10 25:13 Markus Doerner (207) Swim: 15:40
Trans1: 19:19
Trans1_Swim: 03:39
Bike_Finish: 01:00:47
Bike: 41:28
Trans2: 01:02:57
Trans2_Bike: 02:10
Run: 25:13
Finish: 01:28:10
82 208 Sven Gerhardt AK4 12 GER 01:17:59.92 09:56 02:28 37:04 52 27:39 Sven Gerhardt (208) Swim: 09:56
Trans1: 12:24
Trans1_Swim: 02:28
Bike_Finish: 49:28
Bike: 37:04
Trans2: 50:20
Trans2_Bike: 52
Run: 27:39
Finish: 01:17:59
122 209 Thomas Jung Ich versuch es immer wieder AK4 18 GER 01:23:21.14 11:24 03:07 36:31 01:14 31:05 Thomas Jung (209) Swim: 11:24
Trans1: 14:31
Trans1_Swim: 03:07
Bike_Finish: 51:02
Bike: 36:31
Trans2: 52:16
Trans2_Bike: 01:14
Run: 31:05
Finish: 01:23:21
97 212 Gunnar Lang Tri-Team Universitaet Heidelberg AK4 14 GER 01:19:46.01 11:49 02:50 37:02 52 27:13 Gunnar Lang (212) Swim: 11:49
Trans1: 14:39
Trans1_Swim: 02:50
Bike_Finish: 51:41
Bike: 37:02
Trans2: 52:33
Trans2_Bike: 52
Run: 27:13
Finish: 01:19:46
44 213 Joern Lange AK4 5 GER 01:12:15.97 10:12 02:22 33:13 01:08 25:20 Joern Lange (213) Swim: 10:12
Trans1: 12:34
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 45:47
Bike: 33:13
Trans2: 46:55
Trans2_Bike: 01:08
Run: 25:20
Finish: 01:12:15
120 214 Torsten Lubach AK4 17 GER 01:22:44.49 14:01 02:37 37:42 02:20 26:04 Torsten Lubach (214) Swim: 14:01
Trans1: 16:38
Trans1_Swim: 02:37
Bike_Finish: 54:20
Bike: 37:42
Trans2: 56:40
Trans2_Bike: 02:20
Run: 26:04
Finish: 01:22:44
151 215 David Metzler AK4 20 GER 01:31:11.17 14:52 03:18 40:40 49 31:32 David Metzler (215) Swim: 14:52
Trans1: 18:10
Trans1_Swim: 03:18
Bike_Finish: 58:50
Bike: 40:40
Trans2: 59:39
Trans2_Bike: 49
Run: 31:32
Finish: 01:31:11
109 216 Christopher Moyle kein AK4 15 United Kingdom 01:21:14.68 13:52 02:58 37:27 01:29 25:28 Christopher Moyle (216) Swim: 13:52
Trans1: 16:50
Trans1_Swim: 02:58
Bike_Finish: 54:17
Bike: 37:27
Trans2: 55:46
Trans2_Bike: 01:29
Run: 25:28
Finish: 01:21:14
DSQ 217 Markus Muesel AK4 DSQ GER 01:07:20.76 10:45 02:23 29:00 01:11 24:01 Markus Muesel (217) Swim: 10:45
Trans1: 13:08
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 42:08
Bike: 29:00
Trans2: 43:19
Trans2_Bike: 01:11
Run: 24:01
Finish: 01:07:20
80 218 Michael Paffenholz Heart Racer Team e.V. AK4 11 GER 01:17:47.10 12:13 02:47 34:21 01:45 26:41 Michael Paffenholz (218) Swim: 12:13
Trans1: 15:00
Trans1_Swim: 02:47
Bike_Finish: 49:21
Bike: 34:21
Trans2: 51:06
Trans2_Bike: 01:45
Run: 26:41
Finish: 01:17:47
35 221 Markus Psik LT Hemsbach AK4 3 GER 01:10:56.88 09:47 01:57 35:48 45 22:39 Markus Psik (221) Swim: 09:47
Trans1: 11:44
Trans1_Swim: 01:57
Bike_Finish: 47:32
Bike: 35:48
Trans2: 48:17
Trans2_Bike: 45
Run: 22:39
Finish: 01:10:56
53 223 Marc Riffel AK4 8 GER 01:14:05.03 09:03 02:21 34:15 01:13 27:13 Marc Riffel (223) Swim: 09:03
Trans1: 11:24
Trans1_Swim: 02:21
Bike_Finish: 45:39
Bike: 34:15
Trans2: 46:52
Trans2_Bike: 01:13
Run: 27:13
Finish: 01:14:05
72 224 Till Ruecker AK4 10 GER 01:16:10.70 12:29 03:04 35:49 01:33 23:15 Till Ruecker (224) Swim: 12:29
Trans1: 15:33
Trans1_Swim: 03:04
Bike_Finish: 51:22
Bike: 35:49
Trans2: 52:55
Trans2_Bike: 01:33
Run: 23:15
Finish: 01:16:10
8 225 Tobias Schindler MTG Mannheim Triathlon AK4 1 GER 01:04:36.10 08:45 01:44 31:25 51 21:51 Tobias Schindler (225) Swim: 08:45
Trans1: 10:29
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 41:54
Bike: 31:25
Trans2: 42:45
Trans2_Bike: 51
Run: 21:51
Finish: 01:04:36
51 226 Sascha Voelpel Rc 1899 Friesenheim AK4 7 GER 01:13:31.23 10:32 01:56 34:26 01:07 25:30 Sascha Voelpel (226) Swim: 10:32
Trans1: 12:28
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 46:54
Bike: 34:26
Trans2: 48:01
Trans2_Bike: 01:07
Run: 25:30
Finish: 01:13:31
49 227 Nico Wohlfarth Bruhrainer Biketeam AK4 6 GER 01:12:46.52 12:26 02:18 32:29 01:10 24:23 Nico Wohlfarth (227) Swim: 12:26
Trans1: 14:44
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 47:13
Bike: 32:29
Trans2: 48:23
Trans2_Bike: 01:10
Run: 24:23
Finish: 01:12:46
59 141 Felix Lembke MTV Kronberg Triathlon JA 1 GER 01:14:29.49 10:01 02:02 36:00 01:00 25:26 Felix Lembke (141) Swim: 10:01
Trans1: 12:03
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 48:03
Bike: 36:00
Trans2: 49:03
Trans2_Bike: 01:00
Run: 25:26
Finish: 01:14:29
15 228 Lars Loewe SC Delphin Gruenstadt JUN 1 GER 01:06:39.34 06:57 01:55 33:34 49 23:24 Lars Loewe (228) Swim: 06:57
Trans1: 08:52
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 42:26
Bike: 33:34
Trans2: 43:15
Trans2_Bike: 49
Run: 23:24
Finish: 01:06:39
17 142 Yannick Woertz JUN 2 GER 01:07:08.20 07:44 01:48 35:09 49 21:38 Yannick Woertz (142) Swim: 07:44
Trans1: 09:32
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 44:41
Bike: 35:09
Trans2: 45:30
Trans2_Bike: 49
Run: 21:38
Finish: 01:07:08
125 238 Burak Isiksal TV Viernheim MK40 13 GER 01:24:21.44 11:05 03:18 38:06 01:05 30:47 Burak Isiksal (238) Swim: 11:05
Trans1: 14:23
Trans1_Swim: 03:18
Bike_Finish: 52:29
Bike: 38:06
Trans2: 53:34
Trans2_Bike: 01:05
Run: 30:47
Finish: 01:24:21
121 239 Peter Paterna kein MK40 11 GER 01:22:49.45 11:58 03:33 36:07 42 30:29 Peter Paterna (239) Swim: 11:58
Trans1: 15:31
Trans1_Swim: 03:33
Bike_Finish: 51:38
Bike: 36:07
Trans2: 52:20
Trans2_Bike: 42
Run: 30:29
Finish: 01:22:49
111 241 Thorsten Peter Tri-Sport Saar-Hochwald MK40 9 GER 01:21:21.29 10:57 02:52 37:52 49 28:51 Thorsten Peter (241) Swim: 10:57
Trans1: 13:49
Trans1_Swim: 02:52
Bike_Finish: 51:41
Bike: 37:52
Trans2: 52:30
Trans2_Bike: 49
Run: 28:51
Finish: 01:21:21
143 242 Marcus Reuser Team Erdinger Alkoholfrei MK40 17 GER 01:29:56.89 10:56 03:51 40:20 52 33:57 Marcus Reuser (242) Swim: 10:56
Trans1: 14:47
Trans1_Swim: 03:51
Bike_Finish: 55:07
Bike: 40:20
Trans2: 55:59
Trans2_Bike: 52
Run: 33:57
Finish: 01:29:56
60 243 Daniel Sauter Sport Total MK40 3 GER 01:14:36.20 11:11 02:44 35:16 57 24:28 Daniel Sauter (243) Swim: 11:11
Trans1: 13:55
Trans1_Swim: 02:44
Bike_Finish: 49:11
Bike: 35:16
Trans2: 50:08
Trans2_Bike: 57
Run: 24:28
Finish: 01:14:36
67 244 Francois Scheffler MK40 4 FRA 01:15:42.22 11:17 02:29 35:43 01:01 25:12 Francois Scheffler (244) Swim: 11:17
Trans1: 13:46
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 49:29
Bike: 35:43
Trans2: 50:30
Trans2_Bike: 01:01
Run: 25:12
Finish: 01:15:42
54 245 Holger Schmidt MK40 2 GER 01:14:05.39 12:10 03:00 34:10 01:03 23:42 Holger Schmidt (245) Swim: 12:10
Trans1: 15:10
Trans1_Swim: 03:00
Bike_Finish: 49:20
Bike: 34:10
Trans2: 50:23
Trans2_Bike: 01:03
Run: 23:42
Finish: 01:14:05
114 246 Wolfgang Schmitt MK40 10 GER 01:21:47.44 11:11 02:55 39:05 41 27:55 Wolfgang Schmitt (246) Swim: 11:11
Trans1: 14:06
Trans1_Swim: 02:55
Bike_Finish: 53:11
Bike: 39:05
Trans2: 53:52
Trans2_Bike: 41
Run: 27:55
Finish: 01:21:47
94 247 Harri Schultze MK40 6 GER 01:19:39.01 14:04 02:31 35:05 01:06 26:53 Harri Schultze (247) Swim: 14:04
Trans1: 16:35
Trans1_Swim: 02:31
Bike_Finish: 51:40
Bike: 35:05
Trans2: 52:46
Trans2_Bike: 01:06
Run: 26:53
Finish: 01:19:39
152 248 Winfried Schweppenhaeuser kein MK40 20 GER 01:31:19.28 15:33 03:39 37:01 01:18 33:48 Winfried Schweppenhaeuser (248) Swim: 15:33
Trans1: 19:12
Trans1_Swim: 03:39
Bike_Finish: 56:13
Bike: 37:01
Trans2: 57:31
Trans2_Bike: 01:18
Run: 33:48
Finish: 01:31:19
71 249 Oliver Teutsch LG MuLi MK40 5 GER 01:16:05.78 12:55 02:45 36:21 01:32 22:32 Oliver Teutsch (249) Swim: 12:55
Trans1: 15:40
Trans1_Swim: 02:45
Bike_Finish: 52:01
Bike: 36:21
Trans2: 53:33
Trans2_Bike: 01:32
Run: 22:32
Finish: 01:16:05
149 251 Torsten Witusch MK40 19 GER 01:30:45.74 14:38 03:50 40:24 01:28 30:25 Torsten Witusch (251) Swim: 14:38
Trans1: 18:28
Trans1_Swim: 03:50
Bike_Finish: 58:52
Bike: 40:24
Trans2: 01:00:20
Trans2_Bike: 01:28
Run: 30:25
Finish: 01:30:45
134 252 Christian Ziegele MK40 15 GER 01:28:00.20 11:18 03:14 34:56 01:30 37:02 Christian Ziegele (252) Swim: 11:18
Trans1: 14:32
Trans1_Swim: 03:14
Bike_Finish: 49:28
Bike: 34:56
Trans2: 50:58
Trans2_Bike: 01:30
Run: 37:02
Finish: 01:28:00
76 71 Bianca Buehne MK40 13 GER 01:32:21.30 12:46 03:39 41:09 01:53 32:54 Bianca Buehne (71) Swim: 12:46
Trans1: 16:25
Trans1_Swim: 03:39
Bike_Finish: 57:34
Bike: 41:09
Trans2: 59:27
Trans2_Bike: 01:53
Run: 32:54
Finish: 01:32:21
44 73 Andrea Detels TSV Amicitia Viernheim MK40 3 GER 01:23:19.69 14:01 02:35 38:37 01:12 26:54 Andrea Detels (73) Swim: 14:01
Trans1: 16:36
Trans1_Swim: 02:35
Bike_Finish: 55:13
Bike: 38:37
Trans2: 56:25
Trans2_Bike: 01:12
Run: 26:54
Finish: 01:23:19
49 74 Krystyna Goos TV Lampertheim Triathlon MK40 6 GER 01:25:04.53 12:53 03:26 39:44 52 28:09 Krystyna Goos (74) Swim: 12:53
Trans1: 16:19
Trans1_Swim: 03:26
Bike_Finish: 56:03
Bike: 39:44
Trans2: 56:55
Trans2_Bike: 52
Run: 28:09
Finish: 01:25:04
82 75 Nina Heiderich kein MK40 16 GER 01:43:34.01 11:08 04:20 48:53 01:41 37:32 Nina Heiderich (75) Swim: 11:08
Trans1: 15:28
Trans1_Swim: 04:20
Bike_Finish: 01:04:21
Bike: 48:53
Trans2: 01:06:02
Trans2_Bike: 01:41
Run: 37:32
Finish: 01:43:34
86 76 Ute Hofmann MK40 17 GER 01:45:21.94 17:58 03:25 45:02 01:57 36:59 Ute Hofmann (76) Swim: 17:58
Trans1: 21:23
Trans1_Swim: 03:25
Bike_Finish: 01:06:25
Bike: 45:02
Trans2: 01:08:22
Trans2_Bike: 01:57
Run: 36:59
Finish: 01:45:21
81 77 Ariane Isiksal TV Viernheim MK40 15 GER 01:37:32.69 14:11 03:06 41:05 55 38:15 Ariane Isiksal (77) Swim: 14:11
Trans1: 17:17
Trans1_Swim: 03:06
Bike_Finish: 58:22
Bike: 41:05
Trans2: 59:17
Trans2_Bike: 55
Run: 38:15
Finish: 01:37:32
78 81 Nicole Jacoby kein MK40 14 GER 01:34:20.09 13:22 03:43 44:43 01:21 31:11 Nicole Jacoby (81) Swim: 13:22
Trans1: 17:05
Trans1_Swim: 03:43
Bike_Finish: 01:01:48
Bike: 44:43
Trans2: 01:03:09
Trans2_Bike: 01:21
Run: 31:11
Finish: 01:34:20
28 82 Susanne Katz TV 1860 Mussbach MK40 2 GER 01:19:21.47 12:43 02:20 37:03 01:24 25:51 Susanne Katz (82) Swim: 12:43
Trans1: 15:03
Trans1_Swim: 02:20
Bike_Finish: 52:06
Bike: 37:03
Trans2: 53:30
Trans2_Bike: 01:24
Run: 25:51
Finish: 01:19:21
20 83 Katja Kuck MK40 1 GER 01:18:22.20 12:11 02:28 37:32 01:18 24:53 Katja Kuck (83) Swim: 12:11
Trans1: 14:39
Trans1_Swim: 02:28
Bike_Finish: 52:11
Bike: 37:32
Trans2: 53:29
Trans2_Bike: 01:18
Run: 24:53
Finish: 01:18:22
55 84 Petra Loesch MK40 8 GER 01:27:12.55 12:19 02:43 39:48 54 31:28 Petra Loesch (84) Swim: 12:19
Trans1: 15:02
Trans1_Swim: 02:43
Bike_Finish: 54:50
Bike: 39:48
Trans2: 55:44
Trans2_Bike: 54
Run: 31:28
Finish: 01:27:12
59 85 Nicole Maier MK40 9 GER 01:27:48.44 12:43 02:59 40:13 01:21 30:32 Nicole Maier (85) Swim: 12:43
Trans1: 15:42
Trans1_Swim: 02:59
Bike_Finish: 55:55
Bike: 40:13
Trans2: 57:16
Trans2_Bike: 01:21
Run: 30:32
Finish: 01:27:48
70 86 Susanne Niebler MK40 11 GER 01:30:27.72 13:35 02:39 42:55 50 30:28 Susanne Niebler (86) Swim: 13:35
Trans1: 16:14
Trans1_Swim: 02:39
Bike_Finish: 59:09
Bike: 42:55
Trans2: 59:59
Trans2_Bike: 50
Run: 30:28
Finish: 01:30:27
71 87 Nicole Opper kein MK40 12 GER 01:30:29.39 12:23 03:30 35:35 01:56 37:05 Nicole Opper (87) Swim: 12:23
Trans1: 15:53
Trans1_Swim: 03:30
Bike_Finish: 51:28
Bike: 35:35
Trans2: 53:24
Trans2_Bike: 01:56
Run: 37:05
Finish: 01:30:29
47 91 Julie Schoepfel MK40 4 Deutsch 01:24:17.45 10:07 02:56 40:08 01:17 29:49 Julie Schoepfel (91) Swim: 10:07
Trans1: 13:03
Trans1_Swim: 02:56
Bike_Finish: 53:11
Bike: 40:08
Trans2: 54:28
Trans2_Bike: 01:17
Run: 29:49
Finish: 01:24:17
52 92 Kerstin Schultze MK40 7 GER 01:26:48.50 11:53 02:22 38:29 47 33:17 Kerstin Schultze (92) Swim: 11:53
Trans1: 14:15
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 52:44
Bike: 38:29
Trans2: 53:31
Trans2_Bike: 47
Run: 33:17
Finish: 01:26:48
48 93 Melanie Unangst kein MK40 5 GER 01:24:27.31 12:07 03:13 36:44 01:26 30:57 Melanie Unangst (93) Swim: 12:07
Trans1: 15:20
Trans1_Swim: 03:13
Bike_Finish: 52:04
Bike: 36:44
Trans2: 53:30
Trans2_Bike: 01:26
Run: 30:57
Finish: 01:24:27
61 94 Esther Weihrich MK40 10 GER 01:28:02.13 15:14 03:10 38:06 01:23 30:09 Esther Weihrich (94) Swim: 15:14
Trans1: 18:24
Trans1_Swim: 03:10
Bike_Finish: 56:30
Bike: 38:06
Trans2: 57:53
Trans2_Bike: 01:23
Run: 30:09
Finish: 01:28:02
138 231 Bjoern Ahrendt BGHW Mitarbeitersport MK40 16 GER 01:28:30.99 10:50 03:31 41:19 01:39 31:11 Bjoern Ahrendt (231) Swim: 10:50
Trans1: 14:21
Trans1_Swim: 03:31
Bike_Finish: 55:40
Bike: 41:19
Trans2: 57:19
Trans2_Bike: 01:39
Run: 31:11
Finish: 01:28:30
124 232 Thomas Chatterjee MK40 12 GER 01:24:15.76 11:26 02:39 37:28 01:46 30:56 Thomas Chatterjee (232) Swim: 11:26
Trans1: 14:05
Trans1_Swim: 02:39
Bike_Finish: 51:33
Bike: 37:28
Trans2: 53:19
Trans2_Bike: 01:46
Run: 30:56
Finish: 01:24:15
102 233 Rafael Dietrich TuS 1912 Rockenberg e.V. MK40 7 GER 01:20:19.29 12:04 03:30 37:12 50 26:43 Rafael Dietrich (233) Swim: 12:04
Trans1: 15:34
Trans1_Swim: 03:30
Bike_Finish: 52:46
Bike: 37:12
Trans2: 53:36
Trans2_Bike: 50
Run: 26:43
Finish: 01:20:19
10 234 Ingo Groessl Software AG Team DSW Darmstadt MK40 1 GER 01:05:30.24 08:51 01:50 31:10 57 22:42 Ingo Groessl (234) Swim: 08:51
Trans1: 10:41
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 41:51
Bike: 31:10
Trans2: 42:48
Trans2_Bike: 57
Run: 22:42
Finish: 01:05:30
129 235 Stephan Heiderich kein MK40 14 GER 01:26:28.75 11:30 03:52 42:28 01:03 27:35 Stephan Heiderich (235) Swim: 11:30
Trans1: 15:22
Trans1_Swim: 03:52
Bike_Finish: 57:50
Bike: 42:28
Trans2: 58:53
Trans2_Bike: 01:03
Run: 27:35
Finish: 01:26:28
105 236 Christian Hofer SG Poseidon Eppelheim MK40 8 GER 01:20:40.47 10:44 02:38 37:39 01:07 28:32 Christian Hofer (236) Swim: 10:44
Trans1: 13:22
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 51:01
Bike: 37:39
Trans2: 52:08
Trans2_Bike: 01:07
Run: 28:32
Finish: 01:20:40
145 237 Rainer Illert MK40 18 GER 01:30:08.51 12:07 04:26 39:33 02:10 31:52 Rainer Illert (237) Swim: 12:07
Trans1: 16:33
Trans1_Swim: 04:26
Bike_Finish: 56:06
Bike: 39:33
Trans2: 58:16
Trans2_Bike: 02:10
Run: 31:52
Finish: 01:30:08
21 253 Arno Becker TV 1860 Mussbach MK45 5 GER 01:07:43.42 09:37 01:55 32:33 01:02 22:36 Arno Becker (253) Swim: 09:37
Trans1: 11:32
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 44:05
Bike: 32:33
Trans2: 45:07
Trans2_Bike: 01:02
Run: 22:36
Finish: 01:07:43
159 254 Detlef Bick MK45 38 GER 01:40:55.89 14:33 04:27 51:26 01:48 28:41 Detlef Bick (254) Swim: 14:33
Trans1: 19:00
Trans1_Swim: 04:27
Bike_Finish: 01:10:26
Bike: 51:26
Trans2: 01:12:14
Trans2_Bike: 01:48
Run: 28:41
Finish: 01:40:55
24 256 Andreas Bund kein MK45 7 GER 01:08:34.16 09:48 02:10 33:29 01:11 21:56 Andreas Bund (256) Swim: 09:48
Trans1: 11:58
Trans1_Swim: 02:10
Bike_Finish: 45:27
Bike: 33:29
Trans2: 46:38
Trans2_Bike: 01:11
Run: 21:56
Finish: 01:08:34
92 257 Robert Cimander Gruendels fresh Gewinnspiel MK45 27 Deuschland 01:19:12.39 14:40 03:00 35:28 01:41 24:23 Robert Cimander (257) Swim: 14:40
Trans1: 17:40
Trans1_Swim: 03:00
Bike_Finish: 53:08
Bike: 35:28
Trans2: 54:49
Trans2_Bike: 01:41
Run: 24:23
Finish: 01:19:12
46 258 Frank Denig Tri Treff Storz MK45 11 GER 01:12:20.42 09:32 02:38 33:40 01:11 25:19 Frank Denig (258) Swim: 09:32
Trans1: 12:10
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 45:50
Bike: 33:40
Trans2: 47:01
Trans2_Bike: 01:11
Run: 25:19
Finish: 01:12:20
57 259 Steffen Detels TSV Amicitia Viernheim MK45 15 GER 01:14:20.35 11:21 02:42 34:38 01:03 24:36 Steffen Detels (259) Swim: 11:21
Trans1: 14:03
Trans1_Swim: 02:42
Bike_Finish: 48:41
Bike: 34:38
Trans2: 49:44
Trans2_Bike: 01:03
Run: 24:36
Finish: 01:14:20
58 262 Hans-Juergen Erhard TSG Eintracht Plankstadt MK45 16 GER 01:14:22.08 11:37 02:41 35:04 47 24:13 Hans-Juergen Erhard (262) Swim: 11:37
Trans1: 14:18
Trans1_Swim: 02:41
Bike_Finish: 49:22
Bike: 35:04
Trans2: 50:09
Trans2_Bike: 47
Run: 24:13
Finish: 01:14:22
6 263 Ralf Fabian TUS Griesheim/SSG Bensheim MK45 2 GER 01:02:18.03 07:51 01:43 30:42 46 21:16 Ralf Fabian (263) Swim: 07:51
Trans1: 09:34
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 40:16
Bike: 30:42
Trans2: 41:02
Trans2_Bike: 46
Run: 21:16
Finish: 01:02:18
DSQ 264 Thomas Geiger Intersport Sport Corner Neustadt MK45 DSQ GER 01:09:29.37 10:03 02:47 29:20 01:28 25:51 Thomas Geiger (264) Swim: 10:03
Trans1: 12:50
Trans1_Swim: 02:47
Bike_Finish: 42:10
Bike: 29:20
Trans2: 43:38
Trans2_Bike: 01:28
Run: 25:51
Finish: 01:09:29
62 265 Robert Glanzner MK45 18 GER 01:15:18.76 10:05 02:42 36:43 01:08 24:40 Robert Glanzner (265) Swim: 10:05
Trans1: 12:47
Trans1_Swim: 02:42
Bike_Finish: 49:30
Bike: 36:43
Trans2: 50:38
Trans2_Bike: 01:08
Run: 24:40
Finish: 01:15:18
78 266 Marco Glaw MK45 24 GER 01:17:19.98 11:37 02:37 35:03 43 27:19 Marco Glaw (266) Swim: 11:37
Trans1: 14:14
Trans1_Swim: 02:37
Bike_Finish: 49:17
Bike: 35:03
Trans2: 50:00
Trans2_Bike: 43
Run: 27:19
Finish: 01:17:19
56 268 Juergen Grimm DLRG Bruchsal MK45 14 GER 01:14:10.56 09:45 02:36 35:27 47 25:35 Juergen Grimm (268) Swim: 09:45
Trans1: 12:21
Trans1_Swim: 02:36
Bike_Finish: 47:48
Bike: 35:27
Trans2: 48:35
Trans2_Bike: 47
Run: 25:35
Finish: 01:14:10
70 269 Michael Gutperle kein MK45 21 GER 01:16:00.73 12:33 02:41 33:59 01:03 25:44 Michael Gutperle (269) Swim: 12:33
Trans1: 15:14
Trans1_Swim: 02:41
Bike_Finish: 49:13
Bike: 33:59
Trans2: 50:16
Trans2_Bike: 01:03
Run: 25:44
Finish: 01:16:00
126 271 Frank Habiger MK45 32 GER 01:24:23.97 10:25 02:33 41:02 01:23 29:00 Frank Habiger (271) Swim: 10:25
Trans1: 12:58
Trans1_Swim: 02:33
Bike_Finish: 54:00
Bike: 41:02
Trans2: 55:23
Trans2_Bike: 01:23
Run: 29:00
Finish: 01:24:23
23 272 Gerd Hallstein Triathlon Rodgau e.V. MK45 6 GER 01:08:06.35 08:51 02:12 32:06 01:11 23:46 Gerd Hallstein (272) Swim: 08:51
Trans1: 11:03
Trans1_Swim: 02:12
Bike_Finish: 43:09
Bike: 32:06
Trans2: 44:20
Trans2_Bike: 01:11
Run: 23:46
Finish: 01:08:06
73 273 Bernd Helb MK45 22 GER 01:16:21.50 10:35 03:07 37:36 01:24 23:39 Bernd Helb (273) Swim: 10:35
Trans1: 13:42
Trans1_Swim: 03:07
Bike_Finish: 51:18
Bike: 37:36
Trans2: 52:42
Trans2_Bike: 01:24
Run: 23:39
Finish: 01:16:21
64 274 Patrick Hochdoerffer MK45 19 GER 01:15:22.54 10:29 03:47 34:33 01:34 24:59 Patrick Hochdoerffer (274) Swim: 10:29
Trans1: 14:16
Trans1_Swim: 03:47
Bike_Finish: 48:49
Bike: 34:33
Trans2: 50:23
Trans2_Bike: 01:34
Run: 24:59
Finish: 01:15:22
4 275 Hartmut Jeskowiak HINKEBEIN MK45 1 GER 01:01:40.96 08:33 01:44 30:00 39 20:44 Hartmut Jeskowiak (275) Swim: 08:33
Trans1: 10:17
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 40:17
Bike: 30:00
Trans2: 40:56
Trans2_Bike: 39
Run: 20:44
Finish: 01:01:40
135 276 Ralf Koerber MK45 34 GER 01:28:05.13 12:27 03:16 38:36 02:10 31:36 Ralf Koerber (276) Swim: 12:27
Trans1: 15:43
Trans1_Swim: 03:16
Bike_Finish: 54:19
Bike: 38:36
Trans2: 56:29
Trans2_Bike: 02:10
Run: 31:36
Finish: 01:28:05
128 278 Holger Korn MK45 33 GER 01:24:43.92 14:17 03:38 37:49 01:15 27:44 Holger Korn (278) Swim: 14:17
Trans1: 17:55
Trans1_Swim: 03:38
Bike_Finish: 55:44
Bike: 37:49
Trans2: 56:59
Trans2_Bike: 01:15
Run: 27:44
Finish: 01:24:43
91 279 Marinko Kovacevic MK45 26 GER 01:18:56.20 12:27 02:23 36:26 01:32 26:08 Marinko Kovacevic (279) Swim: 12:27
Trans1: 14:50
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 51:16
Bike: 36:26
Trans2: 52:48
Trans2_Bike: 01:32
Run: 26:08
Finish: 01:18:56
33 281 Goetz Kraemer Endurance Team Pirmasens MK45 9 GER 01:09:57.97 11:48 02:33 32:29 01:11 21:56 Goetz Kraemer (281) Swim: 11:48
Trans1: 14:21
Trans1_Swim: 02:33
Bike_Finish: 46:50
Bike: 32:29
Trans2: 48:01
Trans2_Bike: 01:11
Run: 21:56
Finish: 01:09:57
96 282 Reiner Kripp WSV Vorwaerts Ludwigshafen MK45 28 GER 01:19:44.90 09:12 02:33 35:41 01:02 31:16 Reiner Kripp (282) Swim: 09:12
Trans1: 11:45
Trans1_Swim: 02:33
Bike_Finish: 47:26
Bike: 35:41
Trans2: 48:28
Trans2_Bike: 01:02
Run: 31:16
Finish: 01:19:44
61 283 Stefan Kuhn llg Wonnegau MK45 17 GER 01:15:11.89 10:39 02:37 35:00 01:07 25:48 Stefan Kuhn (283) Swim: 10:39
Trans1: 13:16
Trans1_Swim: 02:37
Bike_Finish: 48:16
Bike: 35:00
Trans2: 49:23
Trans2_Bike: 01:07
Run: 25:48
Finish: 01:15:11
103 284 Michael Lied MK45 30 GER 01:20:27.45 11:54 03:29 37:39 01:15 26:10 Michael Lied (284) Swim: 11:54
Trans1: 15:23
Trans1_Swim: 03:29
Bike_Finish: 53:02
Bike: 37:39
Trans2: 54:17
Trans2_Bike: 01:15
Run: 26:10
Finish: 01:20:27
11 285 Andreas Mettler TSF Welzheim MK45 3 GER 01:05:30.95 09:10 02:00 31:39 01:11 21:30 Andreas Mettler (285) Swim: 09:10
Trans1: 11:10
Trans1_Swim: 02:00
Bike_Finish: 42:49
Bike: 31:39
Trans2: 44:00
Trans2_Bike: 01:11
Run: 21:30
Finish: 01:05:30
52 287 Christoph Nakaten kein MK45 13 GER 01:14:03.67 11:50 02:33 34:05 01:45 23:50 Christoph Nakaten (287) Swim: 11:50
Trans1: 14:23
Trans1_Swim: 02:33
Bike_Finish: 48:28
Bike: 34:05
Trans2: 50:13
Trans2_Bike: 01:45
Run: 23:50
Finish: 01:14:03
20 291 Oliver Otterstaetter TSG Maxdorf MK45 4 GER 01:07:43.29 09:25 01:59 33:15 49 22:15 Oliver Otterstaetter (291) Swim: 09:25
Trans1: 11:24
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 44:39
Bike: 33:15
Trans2: 45:28
Trans2_Bike: 49
Run: 22:15
Finish: 01:07:43
101 293 Bernd Plitzko MK45 29 GER 01:20:18.47 12:03 02:27 37:19 56 27:33 Bernd Plitzko (293) Swim: 12:03
Trans1: 14:30
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 51:49
Bike: 37:19
Trans2: 52:45
Trans2_Bike: 56
Run: 27:33
Finish: 01:20:18
77 294 Stefan Rheindorf MK45 23 GER 01:17:18.76 12:00 02:46 35:39 01:11 25:42 Stefan Rheindorf (294) Swim: 12:00
Trans1: 14:46
Trans1_Swim: 02:46
Bike_Finish: 50:25
Bike: 35:39
Trans2: 51:36
Trans2_Bike: 01:11
Run: 25:42
Finish: 01:17:18
26 295 Harald Ring SG Nieder Roden MK45 8 GER 01:08:45.42 09:46 02:17 32:43 01:05 22:54 Harald Ring (295) Swim: 09:46
Trans1: 12:03
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 44:46
Bike: 32:43
Trans2: 45:51
Trans2_Bike: 01:05
Run: 22:54
Finish: 01:08:45
155 296 Thomas Ruehle MK45 36 GER 01:33:48.63 14:25 04:07 41:21 01:39 32:16 Thomas Ruehle (296) Swim: 14:25
Trans1: 18:32
Trans1_Swim: 04:07
Bike_Finish: 59:53
Bike: 41:21
Trans2: 01:01:32
Trans2_Bike: 01:39
Run: 32:16
Finish: 01:33:48
81 297 Thomas Sander MTV Kronberg MK45 25 GER 01:17:53.81 09:16 02:19 34:59 01:02 30:17 Thomas Sander (297) Swim: 09:16
Trans1: 11:35
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 46:34
Bike: 34:59
Trans2: 47:36
Trans2_Bike: 01:02
Run: 30:17
Finish: 01:17:53
50 299 Uwe Slabke lED Institut MK45 12 GER 01:13:01.10 08:58 01:48 35:54 54 25:27 Uwe Slabke (299) Swim: 08:58
Trans1: 10:46
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 46:40
Bike: 35:54
Trans2: 47:34
Trans2_Bike: 54
Run: 25:27
Finish: 01:13:01
110 301 Lars Sommer the new tri generation MK45 31 GER 01:21:17.02 12:31 02:56 36:32 01:24 27:54 Lars Sommer (301) Swim: 12:31
Trans1: 15:27
Trans1_Swim: 02:56
Bike_Finish: 51:59
Bike: 36:32
Trans2: 53:23
Trans2_Bike: 01:24
Run: 27:54
Finish: 01:21:17
158 302 Markus Steckmeier DLRG Ludwigshafen MK45 37 GER 01:39:49.72 10:38 03:47 40:49 02:39 41:56 Markus Steckmeier (302) Swim: 10:38
Trans1: 14:25
Trans1_Swim: 03:47
Bike_Finish: 55:14
Bike: 40:49
Trans2: 57:53
Trans2_Bike: 02:39
Run: 41:56
Finish: 01:39:49
36 303 Harald Storch MTV Kronberg Triathlon MK45 10 GER 01:11:08.65 10:06 02:20 33:57 52 23:53 Harald Storch (303) Swim: 10:06
Trans1: 12:26
Trans1_Swim: 02:20
Bike_Finish: 46:23
Bike: 33:57
Trans2: 47:15
Trans2_Bike: 52
Run: 23:53
Finish: 01:11:08
154 305 Wolfgang Ulsenheimer kein MK45 35 GER 01:32:26.66 13:48 03:43 39:47 02:41 32:27 Wolfgang Ulsenheimer (305) Swim: 13:48
Trans1: 17:31
Trans1_Swim: 03:43
Bike_Finish: 57:18
Bike: 39:47
Trans2: 59:59
Trans2_Bike: 02:41
Run: 32:27
Finish: 01:32:26
DSQ 306 Frank Waschkowski Rc Vorwaerts Speyer MK45 DSQ GER 01:09:06.23 12:32 02:09 30:09 01:15 23:01 Frank Waschkowski (306) Swim: 12:32
Trans1: 14:41
Trans1_Swim: 02:09
Bike_Finish: 44:50
Bike: 30:09
Trans2: 46:05
Trans2_Bike: 01:15
Run: 23:01
Finish: 01:09:06
69 307 Peter Willacker MK45 20 GER 01:15:54.50 11:54 02:41 35:19 01:23 24:37 Peter Willacker (307) Swim: 11:54
Trans1: 14:35
Trans1_Swim: 02:41
Bike_Finish: 49:54
Bike: 35:19
Trans2: 51:17
Trans2_Bike: 01:23
Run: 24:37
Finish: 01:15:54
13 95 Birgit Adler algemarin Triathlon Team TuS Griesheim MK45 3 GER 01:14:55.13 11:43 02:08 35:25 57 24:42 Birgit Adler (95) Swim: 11:43
Trans1: 13:51
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 49:16
Bike: 35:25
Trans2: 50:13
Trans2_Bike: 57
Run: 24:42
Finish: 01:14:55
84 96 Heike Baumann TSV Amiticia Viernheim MK45 17 GER 01:43:59.92 15:07 04:23 45:03 01:10 38:16 Heike Baumann (96) Swim: 15:07
Trans1: 19:30
Trans1_Swim: 04:23
Bike_Finish: 01:04:33
Bike: 45:03
Trans2: 01:05:43
Trans2_Bike: 01:10
Run: 38:16
Finish: 01:43:59
24 97 Steffi Bernhard Soprema Team SV Mannheim MK45 6 GER 01:18:41.36 11:54 02:44 38:04 01:02 24:57 Steffi Bernhard (97) Swim: 11:54
Trans1: 14:38
Trans1_Swim: 02:44
Bike_Finish: 52:42
Bike: 38:04
Trans2: 53:44
Trans2_Bike: 01:02
Run: 24:57
Finish: 01:18:41
12 101 Stefanie Disque Tri Treff Storz MK45 2 GER 01:14:48.35 10:09 02:30 37:22 01:09 23:38 Stefanie Disque (101) Swim: 10:09
Trans1: 12:39
Trans1_Swim: 02:30
Bike_Finish: 50:01
Bike: 37:22
Trans2: 51:10
Trans2_Bike: 01:09
Run: 23:38
Finish: 01:14:48
83 102 Martina Dreissigacker MK45 16 GER 01:43:38.89 15:30 03:17 46:47 01:05 36:59 Martina Dreissigacker (102) Swim: 15:30
Trans1: 18:47
Trans1_Swim: 03:17
Bike_Finish: 01:05:34
Bike: 46:47
Trans2: 01:06:39
Trans2_Bike: 01:05
Run: 36:59
Finish: 01:43:38
25 103 Heike Fluck MK45 7 GER 01:18:49.02 11:05 02:28 37:28 01:10 26:38 Heike Fluck (103) Swim: 11:05
Trans1: 13:33
Trans1_Swim: 02:28
Bike_Finish: 51:01
Bike: 37:28
Trans2: 52:11
Trans2_Bike: 01:10
Run: 26:38
Finish: 01:18:49
29 104 Anette Herbert RV 03 Buerstadt Triathlon MK45 8 GER 01:19:39.12 09:58 02:23 38:31 55 27:52 Anette Herbert (104) Swim: 09:58
Trans1: 12:21
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 50:52
Bike: 38:31
Trans2: 51:47
Trans2_Bike: 55
Run: 27:52
Finish: 01:19:39
30 106 Liv Johannson-Weicker MK45 9 GER 01:19:43.15 09:56 03:06 37:01 01:30 28:10 Liv Johannson-Weicker (106) Swim: 09:56
Trans1: 13:02
Trans1_Swim: 03:06
Bike_Finish: 50:03
Bike: 37:01
Trans2: 51:33
Trans2_Bike: 01:30
Run: 28:10
Finish: 01:19:43
22 107 Monika Klein LCO Edenkoben MK45 5 GER 01:18:37.05 11:02 02:50 37:11 01:08 26:26 Monika Klein (107) Swim: 11:02
Trans1: 13:52
Trans1_Swim: 02:50
Bike_Finish: 51:03
Bike: 37:11
Trans2: 52:11
Trans2_Bike: 01:08
Run: 26:26
Finish: 01:18:37
67 108 Nicole Kripp WSV Vorwaerts Ludwigshafen MK45 13 GER 01:29:29.16 11:28 03:02 45:00 52 29:07 Nicole Kripp (108) Swim: 11:28
Trans1: 14:30
Trans1_Swim: 03:02
Bike_Finish: 59:30
Bike: 45:00
Trans2: 01:00:22
Trans2_Bike: 52
Run: 29:07
Finish: 01:29:29
79 111 Doris Meschzan MK45 15 GER 01:36:54.52 12:02 03:38 46:05 01:41 33:28 Doris Meschzan (111) Swim: 12:02
Trans1: 15:40
Trans1_Swim: 03:38
Bike_Finish: 01:01:45
Bike: 46:05
Trans2: 01:03:26
Trans2_Bike: 01:41
Run: 33:28
Finish: 01:36:54
75 112 Kathrin Ruediger MK45 14 GER 01:32:10.19 12:05 03:08 39:01 01:19 36:37 Kathrin Ruediger (112) Swim: 12:05
Trans1: 15:13
Trans1_Swim: 03:08
Bike_Finish: 54:14
Bike: 39:01
Trans2: 55:33
Trans2_Bike: 01:19
Run: 36:37
Finish: 01:32:10
9 118 Angela Hochlenert TV Rheinau MK45 1 GER 01:14:05.61 12:07 02:05 37:43 53 21:17 Angela Hochlenert (118) Swim: 12:07
Trans1: 14:12
Trans1_Swim: 02:05
Bike_Finish: 51:55
Bike: 37:43
Trans2: 52:48
Trans2_Bike: 53
Run: 21:17
Finish: 01:14:05
19 115 Ulrike Tiemann MK45 4 GER 01:17:12.84 11:09 02:35 35:58 01:37 25:53 Ulrike Tiemann (115) Swim: 11:09
Trans1: 13:44
Trans1_Swim: 02:35
Bike_Finish: 49:42
Bike: 35:58
Trans2: 51:19
Trans2_Bike: 01:37
Run: 25:53
Finish: 01:17:12
64 116 Ulrike Weber TV-Rheinau MK45 12 GER 01:29:17.32 13:57 03:22 43:36 01:08 27:14 Ulrike Weber (116) Swim: 13:57
Trans1: 17:19
Trans1_Swim: 03:22
Bike_Finish: 01:00:55
Bike: 43:36
Trans2: 01:02:03
Trans2_Bike: 01:08
Run: 27:14
Finish: 01:29:17
35 117 Ursula Weigmann Team SRH Campus Sport MK45 10 GER 01:21:29.81 13:56 02:29 38:35 55 25:34 Ursula Weigmann (117) Swim: 13:56
Trans1: 16:25
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 55:00
Bike: 38:35
Trans2: 55:55
Trans2_Bike: 55
Run: 25:34
Finish: 01:21:29
37 121 Tanja Wirth-Linsenmeier Eintracht Frankfurt Triathlon MK45 11 GER 01:22:29.32 14:31 03:57 38:15 58 24:48 Tanja Wirth-Linsenmeier (121) Swim: 14:31
Trans1: 18:28
Trans1_Swim: 03:57
Bike_Finish: 56:43
Bike: 38:15
Trans2: 57:41
Trans2_Bike: 58
Run: 24:48
Finish: 01:22:29
32 309 Bruno Amschlinger LSV 07 Ludwigshafen MK50 2 GER 01:09:50.32 10:01 01:50 32:18 01:04 24:37 Bruno Amschlinger (309) Swim: 10:01
Trans1: 11:51
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 44:09
Bike: 32:18
Trans2: 45:13
Trans2_Bike: 01:04
Run: 24:37
Finish: 01:09:50
95 311 Juergen Appel SG Stern Mannheim MK50 7 GER 01:19:39.88 15:00 02:38 36:02 01:04 24:55 Juergen Appel (311) Swim: 15:00
Trans1: 17:38
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 53:40
Bike: 36:02
Trans2: 54:44
Trans2_Bike: 01:04
Run: 24:55
Finish: 01:19:39
139 312 Stephan Diehl kein MK50 10 GER 01:29:02.02 15:45 03:56 37:03 01:24 30:54 Stephan Diehl (312) Swim: 15:45
Trans1: 19:41
Trans1_Swim: 03:56
Bike_Finish: 56:44
Bike: 37:03
Trans2: 58:08
Trans2_Bike: 01:24
Run: 30:54
Finish: 01:29:02
112 313 Michael Engelhardt MK50 8 GER 01:21:27.66 11:54 03:19 36:43 01:37 27:54 Michael Engelhardt (313) Swim: 11:54
Trans1: 15:13
Trans1_Swim: 03:19
Bike_Finish: 51:56
Bike: 36:43
Trans2: 53:33
Trans2_Bike: 01:37
Run: 27:54
Finish: 01:21:27
43 314 Michael Hatzenbuehler kein MK50 3 GER 01:12:04.85 10:13 02:40 32:56 52 25:23 Michael Hatzenbuehler (314) Swim: 10:13
Trans1: 12:53
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 45:49
Bike: 32:56
Trans2: 46:41
Trans2_Bike: 52
Run: 25:23
Finish: 01:12:04
163 315 Hakan Horata MK50 15 GER 01:42:58.25 15:36 05:04 45:27 01:40 35:11 Hakan Horata (315) Swim: 15:36
Trans1: 20:40
Trans1_Swim: 05:04
Bike_Finish: 01:06:07
Bike: 45:27
Trans2: 01:07:47
Trans2_Bike: 01:40
Run: 35:11
Finish: 01:42:58
83 317 Arno Kendel Mutterstadt 3 MK50 5 GER 01:18:00.11 11:38 03:04 38:09 41 24:28 Arno Kendel (317) Swim: 11:38
Trans1: 14:42
Trans1_Swim: 03:04
Bike_Finish: 52:51
Bike: 38:09
Trans2: 53:32
Trans2_Bike: 41
Run: 24:28
Finish: 01:18:00
141 318 Hartmut Kling Endurance Team Pirmasens MK50 11 GER 01:29:40.70 11:34 03:20 36:43 01:27 36:36 Hartmut Kling (318) Swim: 11:34
Trans1: 14:54
Trans1_Swim: 03:20
Bike_Finish: 51:37
Bike: 36:43
Trans2: 53:04
Trans2_Bike: 01:27
Run: 36:36
Finish: 01:29:40
142 319 Heiner Kortmann Kortmann Runners MK50 12 GER 01:29:52.88 12:44 02:37 42:51 01:52 29:48 Heiner Kortmann (319) Swim: 12:44
Trans1: 15:21
Trans1_Swim: 02:37
Bike_Finish: 58:12
Bike: 42:51
Trans2: 01:00:04
Trans2_Bike: 01:52
Run: 29:48
Finish: 01:29:52
66 320 Hans-Juergen Loesch MK50 4 GER 01:15:40.68 11:22 02:32 36:22 01:04 24:20 Hans-Juergen Loesch (320) Swim: 11:22
Trans1: 13:54
Trans1_Swim: 02:32
Bike_Finish: 50:16
Bike: 36:22
Trans2: 51:20
Trans2_Bike: 01:04
Run: 24:20
Finish: 01:15:40
29 321 Thomas Mertz Endurance Team Pirmasens MK50 1 GER 01:09:16.88 10:09 02:08 33:28 01:07 22:24 Thomas Mertz (321) Swim: 10:09
Trans1: 12:17
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 45:45
Bike: 33:28
Trans2: 46:52
Trans2_Bike: 01:07
Run: 22:24
Finish: 01:09:16
146 322 Hubertus Neidhoefer MK50 13 GER 01:30:22.98 14:19 04:08 39:10 01:36 31:09 Hubertus Neidhoefer (322) Swim: 14:19
Trans1: 18:27
Trans1_Swim: 04:08
Bike_Finish: 57:37
Bike: 39:10
Trans2: 59:13
Trans2_Bike: 01:36
Run: 31:09
Finish: 01:30:22
87 323 Hans-Joachim Richter Poseidon Worms MK50 6 GER 01:18:22.89 10:29 02:56 36:50 01:08 26:59 Hans-Joachim Richter (323) Swim: 10:29
Trans1: 13:25
Trans1_Swim: 02:56
Bike_Finish: 50:15
Bike: 36:50
Trans2: 51:23
Trans2_Bike: 01:08
Run: 26:59
Finish: 01:18:22
115 325 Ulli Uloth MK50 9 GER 01:22:17.47 10:59 04:08 39:59 51 26:20 Ulli Uloth (325) Swim: 10:59
Trans1: 15:07
Trans1_Swim: 04:08
Bike_Finish: 55:06
Bike: 39:59
Trans2: 55:57
Trans2_Bike: 51
Run: 26:20
Finish: 01:22:17
160 326 Robert Weyers MK50 14 GER 01:41:34.28 11:13 03:08 40:59 02:53 43:21 Robert Weyers (326) Swim: 11:13
Trans1: 14:21
Trans1_Swim: 03:08
Bike_Finish: 55:20
Bike: 40:59
Trans2: 58:13
Trans2_Bike: 02:53
Run: 43:21
Finish: 01:41:34
54 122 Annette Eichmeier DJK Feudenheim MK50 2 GER 01:27:04.55 12:16 03:24 39:26 01:33 30:25 Annette Eichmeier (122) Swim: 12:16
Trans1: 15:40
Trans1_Swim: 03:24
Bike_Finish: 55:06
Bike: 39:26
Trans2: 56:39
Trans2_Bike: 01:33
Run: 30:25
Finish: 01:27:04
88 123 Angelika Hartwich DLRG Wallau-Nordenstadt MK50 4 GER 01:47:29.41 12:26 04:24 49:26 01:32 39:41 Angelika Hartwich (123) Swim: 12:26
Trans1: 16:50
Trans1_Swim: 04:24
Bike_Finish: 01:06:16
Bike: 49:26
Trans2: 01:07:48
Trans2_Bike: 01:32
Run: 39:41
Finish: 01:47:29
36 124 Andrea Kaestel TG Waldsee MK50 1 GER 01:21:48.36 12:12 02:29 39:08 01:16 26:43 Andrea Kaestel (124) Swim: 12:12
Trans1: 14:41
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 53:49
Bike: 39:08
Trans2: 55:05
Trans2_Bike: 01:16
Run: 26:43
Finish: 01:21:48
74 125 Claudia Pfeifer Mutterstadt 1 MK50 3 GER 01:31:42.16 12:21 04:12 40:29 01:13 33:27 Claudia Pfeifer (125) Swim: 12:21
Trans1: 16:33
Trans1_Swim: 04:12
Bike_Finish: 57:02
Bike: 40:29
Trans2: 58:15
Trans2_Bike: 01:13
Run: 33:27
Finish: 01:31:42
76 327 Peter Becker MK55 5 GER 01:17:14.26 12:16 03:06 36:53 01:06 23:53 Peter Becker (327) Swim: 12:16
Trans1: 15:22
Trans1_Swim: 03:06
Bike_Finish: 52:15
Bike: 36:53
Trans2: 53:21
Trans2_Bike: 01:06
Run: 23:53
Finish: 01:17:14
117 328 Lothar Brand algemarin Triathlon Team TuS Griesheim MK55 8 GER 01:22:24.51 10:18 02:50 37:46 01:19 30:11 Lothar Brand (328) Swim: 10:18
Trans1: 13:08
Trans1_Swim: 02:50
Bike_Finish: 50:54
Bike: 37:46
Trans2: 52:13
Trans2_Bike: 01:19
Run: 30:11
Finish: 01:22:24
28 329 Roland Brunn kSV Reichelsheim MK55 2 GER 01:09:02.36 11:03 02:35 31:52 01:12 22:20 Roland Brunn (329) Swim: 11:03
Trans1: 13:38
Trans1_Swim: 02:35
Bike_Finish: 45:30
Bike: 31:52
Trans2: 46:42
Trans2_Bike: 01:12
Run: 22:20
Finish: 01:09:02
140 330 Juergen Giesske MK55 12 GER 01:29:14.26 15:18 04:02 37:19 01:42 30:53 Juergen Giesske (330) Swim: 15:18
Trans1: 19:20
Trans1_Swim: 04:02
Bike_Finish: 56:39
Bike: 37:19
Trans2: 58:21
Trans2_Bike: 01:42
Run: 30:53
Finish: 01:29:14
161 331 Sigurd Haarstark Brasilia Heusenstamm MK55 14 BRA 01:41:45.07 14:00 04:07 46:58 01:01 35:39 Sigurd Haarstark (331) Swim: 14:00
Trans1: 18:07
Trans1_Swim: 04:07
Bike_Finish: 01:05:05
Bike: 46:58
Trans2: 01:06:06
Trans2_Bike: 01:01
Run: 35:39
Finish: 01:41:45
40 332 Uwe Holzer Kraichgau Triathlon e.V MK55 3 GER 01:11:26.91 10:56 02:24 34:15 01:09 22:42 Uwe Holzer (332) Swim: 10:56
Trans1: 13:20
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 47:35
Bike: 34:15
Trans2: 48:44
Trans2_Bike: 01:09
Run: 22:42
Finish: 01:11:26
118 333 Stefan Lohnert Heartracer MK55 9 GER 01:22:27.48 12:14 03:40 39:34 01:14 25:45 Stefan Lohnert (333) Swim: 12:14
Trans1: 15:54
Trans1_Swim: 03:40
Bike_Finish: 55:28
Bike: 39:34
Trans2: 56:42
Trans2_Bike: 01:14
Run: 25:45
Finish: 01:22:27
79 334 Juergen Schenkel MK55 6 GER 01:17:40.34 10:23 02:17 39:00 01:15 24:45 Juergen Schenkel (334) Swim: 10:23
Trans1: 12:40
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 51:40
Bike: 39:00
Trans2: 52:55
Trans2_Bike: 01:15
Run: 24:45
Finish: 01:17:40
98 335 Udo Schimmel MK55 7 GER 01:19:54.04 14:07 02:48 33:19 01:06 28:34 Udo Schimmel (335) Swim: 14:07
Trans1: 16:55
Trans1_Swim: 02:48
Bike_Finish: 50:14
Bike: 33:19
Trans2: 51:20
Trans2_Bike: 01:06
Run: 28:34
Finish: 01:19:54
63 336 Gerd Schneider MK55 4 GER 01:15:20.35 10:59 02:15 35:21 01:04 25:41 Gerd Schneider (336) Swim: 10:59
Trans1: 13:14
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 48:35
Bike: 35:21
Trans2: 49:39
Trans2_Bike: 01:04
Run: 25:41
Finish: 01:15:20
16 337 Juergen Sippel ASC Darmstadt MK55 1 GER 01:06:54.93 08:32 02:05 31:38 01:10 23:29 Juergen Sippel (337) Swim: 08:32
Trans1: 10:37
Trans1_Swim: 02:05
Bike_Finish: 42:15
Bike: 31:38
Trans2: 43:25
Trans2_Bike: 01:10
Run: 23:29
Finish: 01:06:54
148 338 Reiner Trometer MK55 13 GER 01:30:26.63 14:26 04:34 39:19 01:23 30:44 Reiner Trometer (338) Swim: 14:26
Trans1: 19:00
Trans1_Swim: 04:34
Bike_Finish: 58:19
Bike: 39:19
Trans2: 59:42
Trans2_Bike: 01:23
Run: 30:44
Finish: 01:30:26
133 344 Rafael Espinar MK55 11 GER 01:27:49.05 13:56 03:32 40:27 01:03 28:51 Rafael Espinar (344) Swim: 13:56
Trans1: 17:28
Trans1_Swim: 03:32
Bike_Finish: 57:55
Bike: 40:27
Trans2: 58:58
Trans2_Bike: 01:03
Run: 28:51
Finish: 01:27:49
77 126 Christel Buerger DJK Feudenheim MK55 4 GER 01:32:34.31 15:23 03:27 39:49 01:35 32:20 Christel Buerger (126) Swim: 15:23
Trans1: 18:50
Trans1_Swim: 03:27
Bike_Finish: 58:39
Bike: 39:49
Trans2: 01:00:14
Trans2_Bike: 01:35
Run: 32:20
Finish: 01:32:34
63 127 Gabriele Keinert DJK Kaefertal-Waldhof MK55 2 GER 01:28:52.85 15:32 03:13 41:54 01:00 27:13 Gabriele Keinert (127) Swim: 15:32
Trans1: 18:45
Trans1_Swim: 03:13
Bike_Finish: 01:00:39
Bike: 41:54
Trans2: 01:01:39
Trans2_Bike: 01:00
Run: 27:13
Finish: 01:28:52
72 131 Ingrid Noll MK55 3 GER 01:31:06.17 12:29 03:29 40:29 57 33:42 Ingrid Noll (131) Swim: 12:29
Trans1: 15:58
Trans1_Swim: 03:29
Bike_Finish: 56:27
Bike: 40:29
Trans2: 57:24
Trans2_Bike: 57
Run: 33:42
Finish: 01:31:06
15 132 Ulla Schiele LCO Edenkoben MK55 1 GER 01:16:06.73 10:49 02:16 36:12 01:03 25:46 Ulla Schiele (132) Swim: 10:49
Trans1: 13:05
Trans1_Swim: 02:16
Bike_Finish: 49:17
Bike: 36:12
Trans2: 50:20
Trans2_Bike: 01:03
Run: 25:46
Finish: 01:16:06
130 133 Juergen Gunkel Team BodyAttack MK55 10 GER 01:26:32.11 12:41 04:48 36:49 59 31:15 Juergen Gunkel (133) Swim: 12:41
Trans1: 17:29
Trans1_Swim: 04:48
Bike_Finish: 54:18
Bike: 36:49
Trans2: 55:17
Trans2_Bike: 59
Run: 31:15
Finish: 01:26:32
DSQ 300 Joachim Werth MK60 DSQ GER 01:22:20.97 14:06 05:13 45:23 02:29 15:09 Joachim Werth (300) Swim: 14:06
Trans1: 19:19
Trans1_Swim: 05:13
Bike_Finish: 01:04:42
Bike: 45:23
Trans2: 01:07:11
Trans2_Bike: 02:29
Run: 15:09
Finish: 01:22:20
38 339 Gerhard Barth MK60 1 GER 01:11:21.18 09:53 02:13 34:08 44 24:23 Gerhard Barth (339) Swim: 09:53
Trans1: 12:06
Trans1_Swim: 02:13
Bike_Finish: 46:14
Bike: 34:08
Trans2: 46:58
Trans2_Bike: 44
Run: 24:23
Finish: 01:11:21
150 340 Frank Endt MK60 5 GER 01:30:55.89 11:47 03:03 38:46 01:20 35:59 Frank Endt (340) Swim: 11:47
Trans1: 14:50
Trans1_Swim: 03:03
Bike_Finish: 53:36
Bike: 38:46
Trans2: 54:56
Trans2_Bike: 01:20
Run: 35:59
Finish: 01:30:55
123 341 Matthias Kauffelt kein MK60 2 GER 01:23:22.92 13:04 02:40 39:30 01:23 26:45 Matthias Kauffelt (341) Swim: 13:04
Trans1: 15:44
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 55:14
Bike: 39:30
Trans2: 56:37
Trans2_Bike: 01:23
Run: 26:45
Finish: 01:23:22
147 342 Otto Peter Lueck VfL Muenster MK60 4 GER 01:30:23.08 12:49 03:54 39:30 01:46 32:24 Otto Peter Lueck (342) Swim: 12:49
Trans1: 16:43
Trans1_Swim: 03:54
Bike_Finish: 56:13
Bike: 39:30
Trans2: 57:59
Trans2_Bike: 01:46
Run: 32:24
Finish: 01:30:23
131 343 Lutz Prenzel kein MK60 3 GER 01:26:44.88 13:15 03:42 41:16 01:03 27:28 Lutz Prenzel (343) Swim: 13:15
Trans1: 16:57
Trans1_Swim: 03:42
Bike_Finish: 58:13
Bike: 41:16
Trans2: 59:16
Trans2_Bike: 01:03
Run: 27:28
Finish: 01:26:44
87 134 Monika Knecht MK60 2 GER 01:46:04.11 12:50 04:19 54:58 01:24 32:33 Monika Knecht (134) Swim: 12:50
Trans1: 17:09
Trans1_Swim: 04:19
Bike_Finish: 01:12:07
Bike: 54:58
Trans2: 01:13:31
Trans2_Bike: 01:24
Run: 32:33
Finish: 01:46:04
50 135 Claudia Loersch LSV Ladenburg Triathlon MK60 1 GER 01:25:21.37 11:44 02:58 41:18 01:21 28:00 Claudia Loersch (135) Swim: 11:44
Trans1: 14:42
Trans1_Swim: 02:58
Bike_Finish: 56:00
Bike: 41:18
Trans2: 57:21
Trans2_Bike: 01:21
Run: 28:00
Finish: 01:25:21
DSQ 136 Sheila Rice TV 1860 Mussbach MK60 DSQ United Kingdom 01:42:37.50 14:11 03:36 37:57 02:07 44:46 Sheila Rice (136) Swim: 14:11
Trans1: 17:47
Trans1_Swim: 03:36
Bike_Finish: 55:44
Bike: 37:57
Trans2: 57:51
Trans2_Bike: 02:07
Run: 44:46
Finish: 01:42:37
156 345 Volker Dippel Ski-Club Lu MK65 3 GER 01:35:27.53 10:30 03:58 47:37 01:12 32:10 Volker Dippel (345) Swim: 10:30
Trans1: 14:28
Trans1_Swim: 03:58
Bike_Finish: 01:02:05
Bike: 47:37
Trans2: 01:03:17
Trans2_Bike: 01:12
Run: 32:10
Finish: 01:35:27
144 346 Gerd Kaasikas TSG-Eintracht Plankstadt MK65 2 GER 01:30:07.68 12:12 03:32 39:28 56 33:59 Gerd Kaasikas (346) Swim: 12:12
Trans1: 15:44
Trans1_Swim: 03:32
Bike_Finish: 55:12
Bike: 39:28
Trans2: 56:08
Trans2_Bike: 56
Run: 33:59
Finish: 01:30:07
137 347 Rudi Neidhardt QNET INTERNATIONAL MK65 1 GER 01:28:29.66 09:27 02:49 43:00 01:35 31:38 Rudi Neidhardt (347) Swim: 09:27
Trans1: 12:16
Trans1_Swim: 02:49
Bike_Finish: 55:16
Bike: 43:00
Trans2: 56:51
Trans2_Bike: 01:35
Run: 31:38
Finish: 01:28:29
66 137 Uschi Schaefer MK65 1 GER 01:29:29.08 12:37 02:59 40:11 56 32:46 Uschi Schaefer (137) Swim: 12:37
Trans1: 15:36
Trans1_Swim: 02:59
Bike_Finish: 55:47
Bike: 40:11
Trans2: 56:43
Trans2_Bike: 56
Run: 32:46
Finish: 01:29:29
164 348 Horst Metzler LSP Leutershausen MK70 1 GER 01:45:21.60 17:00 05:38 46:35 01:08 35:00 Horst Metzler (348) Swim: 17:00
Trans1: 22:38
Trans1_Swim: 05:38
Bike_Finish: 01:09:13
Bike: 46:35
Trans2: 01:10:21
Trans2_Bike: 01:08
Run: 35:00
Finish: 01:45:21
157 350 Klaus Grunz SG Commerzbank MK75 1 GER 01:35:27.73 16:05 03:50 42:10 02:09 31:13 Klaus Grunz (350) Swim: 16:05
Trans1: 19:55
Trans1_Swim: 03:50
Bike_Finish: 01:02:05
Bike: 42:10
Trans2: 01:04:14
Trans2_Bike: 02:09
Run: 31:13
Finish: 01:35:27