26. April 2018

Ergebnisse

Powerman Alsdorf - Together we boost Duathlon - Alsdorf

|
Platz Gender Stnr Name Verein AK Rang Nation Totalzeit Lauf1 WZ1 Rad WZ2 Lauf2
1 131 Rike Westermann Krefelder Kanu Klub AK4 1 Germany 02:00:33.79 38:50 01:19 01:00:06 01:23 18:55
1 152 Sascha Hubbert Triathlon Team Rheinberg AK2 1 Germany 01:46:01.97 33:12 01:03 52:52 01:16 17:38
2 141 Timo Schaffeld OTV Endurance Team AK1 1 Germany 01:48:26.19 32:54 54 56:42 01:02 16:54
2 51 Kirsten de Baey Hamminkelner SV AK2 1 Germany 02:01:06.51 37:54 01:17 01:01:54 01:09 18:52
3 38 Lena Gottwald TSV Zirndorf AK1 1 Germany 02:02:23.80 38:15 01:04 01:01:51 01:10 20:03
3 197 Till Schaefer PV Triathlon Witten AK3 1 Germany 01:48:43.81 32:49 01:00 56:54 01:12 16:48
4 458 Philipp Herber TTS Tri Team Hamburg AK2 2 Germany 01:49:03.76 33:31 01:01 55:59 01:08 17:24
4 39 Madlen Kappeler KTT01 AK1 2 Germany 02:03:06.30 37:53 01:09 01:05:17 01:07 17:40
5 138 Leonard Arnold RC Sorpesee Tri-Team AK1 2 Germany 01:49:21.09 33:01 01:03 56:46 01:09 17:22
5 92 Beate Görtz Asv köln Triathlon MK45 1 Germany 02:04:20.28 40:16 01:16 01:00:33 01:19 20:56
6 62 Inga Hintze TuS BW Lohne Triathlon AK4 2 Germany 02:07:00.16 39:57 01:25 01:02:51 01:25 21:22
6 140 Simon Müller Tri-Sport Lübeck AK1 3 Germany 01:49:39.39 32:52 01:03 58:49 01:08 15:47
7 330 Achim Groenhagen MTV Aurich MK50 1 Germany 01:49:53.85 35:00 01:10 54:38 01:11 17:54
7 122 Anja Kobs Team Erdinger Alkoholfrei MK40 1 Germany 02:08:17.40 39:48 01:22 01:04:59 01:25 20:43
8 47 Laura Laermann TriTeam MAXMO LG AK2 2 Germany 02:12:32.19 38:04 01:03 01:12:06 01:35 19:44
8 465 Max Dapp TSG Reutlingen AK3 2 Germany 01:50:07.10 32:56 01:09 58:18 01:13 16:31
9 217 Johannes Franzky Asv köln Triathlon AK4 1 Germany 01:50:11.80 33:23 58 57:04 01:03 17:43
9 121 Sonja Koglin TV Grenzach AK3 1 Germany 02:12:49.97 40:38 01:16 01:08:33 01:15 21:07
10 361 Udo van Stevendaal SV Großhansdorf MK50 2 Germany 01:51:06.80 34:50 01:06 56:20 01:09 17:41
10 72 Silke Optekamp TriTeam MAXMO LG MK40 2 Germany 02:14:34.62 40:42 01:18 01:09:51 01:27 21:16
11 146 Hendrik Pörschke 1. Tri-Club Paderborn AK2 3 Germany 01:51:15.60 33:13 01:01 58:17 01:17 17:27
11 78 Vera Lang SV Gladbeck 13 AK4 3 Germany 02:15:12.39 41:56 01:21 01:09:28 01:19 21:08
12 85 Annette Niederau EJOT Team TV Buschhütten MK45 2 Germany 02:15:40.95 43:28 01:36 01:06:50 01:35 22:11
12 210 Clemens Coenen TV Lemgo MK40 1 Germany 01:51:37.67 35:18 01:11 55:37 01:20 18:11
13 218 Thomas Schlohmann TSG Maxdorf AK4 2 Germany 01:51:41.07 33:49 01:01 57:59 01:12 17:40
13 46 Sabine Dettmar SV Blau Weiß Bochum AK2 3 Germany 02:16:21.47 44:11 01:14 01:07:06 01:20 22:30
14 58 Isabelle Herkelrath TSG Maxdorf AK3 2 Germany 02:16:52.10 42:43 01:25 01:09:13 01:20 22:11
14 139 Nick Hansen Borener SV AK1 4 Germany 01:51:44.04 33:22 01:20 58:40 01:06 17:16
15 102 Petra Stöppler Marathon Steinfurt/ Trifinish Münster MK50 1 Germany 02:18:55.85 43:48 01:28 01:10:23 01:34 21:42
15 192 Sven Wies TriTeam MAXMO LG AK3 3 Germany 01:51:50.17 34:57 01:10 56:39 01:11 17:53
16 476 René Hördemann KSV Baunatal AK4 3 Germany 01:51:52.85 34:15 01:09 57:08 01:17 18:03
16 68 Melanie Berkemeier EJOT Team TV Buschhütten AK4 4 Germany 02:19:07.15 43:39 01:33 01:09:51 01:22 22:42
17 328 Uwe Kramp TriTeam MAXMO LG MK45 1 Germany 01:52:07.20 34:48 01:18 56:57 01:21 17:43
17 86 Kathrin Ernst TG Witten 1848 MK45 3 Germany 02:19:09.08 42:00 01:18 01:12:28 01:29 21:54
18 56 Rita Gottleuber Team Erdinger Alkoholfrei AK3 3 Germany 02:20:09.87 45:06 01:34 01:08:44 01:27 23:18
18 165 Timo Böhl Team TVE Netphen AK3 4 Germany 01:52:08.45 31:50 01:03 01:01:56 01:06 16:13
19 93 Jutta Guerndt Triminators TV Voerde MK45 4 Germany 02:20:33.85 42:49 01:34 01:12:22 01:30 22:18
19 233 Sven Imhoff TriTeam MAXMO LG AK4 4 Germany 01:52:11.52 34:38 01:20 55:10 01:18 19:45
20 304 Christoph Bergmann Team TVE Netphen MK45 2 Germany 01:52:12.22 33:22 01:01 59:09 01:12 17:28
20 125 Verena Kruse TuS BW Lohne Triathlon AK4 5 Germany 02:20:38.79 44:13 01:29 01:10:01 01:32 23:23
21 80 Silke Schneider SSF Bonn MK40 3 Germany 02:21:06.82 41:22 01:36 01:15:19 01:35 21:14
21 462 Christian Dürr TV Ochsenfurt AK3 5 Germany 01:52:19.04 34:24 01:11 55:31 01:21 19:52
22 185 Fernando Concha Triathlon Team Rheinberg AK3 6 Germany 01:52:41.37 33:08 01:01 59:44 01:14 17:34
22 95 Katja Backhaus PTSV Aachen MK45 5 Germany 02:21:12.72 46:17 01:46 01:08:06 01:58 23:05
23 137 Björn Timmermann VfL Wolfsburg AK1 5 Germany 01:52:42.53 34:21 01:00 58:39 01:06 17:36
23 65 Aenne Frederike Heins Buxtehuder Sportverein AK4 6 Germany 02:21:19.53 44:13 01:21 01:11:01 01:32 23:12
24 316 Dirk Strothmann LC Solbad Ravensberg MK45 3 Germany 01:53:05.66 35:09 01:08 57:28 01:24 17:56
24 98 Antje Ungewickell TuS Neukölln Berlin MK50 2 Germany 02:21:48.48 44:34 01:15 01:11:30 01:31 22:58
25 472 Thomas Schertel KTT01 AK3 7 Germany 01:53:18.85 35:22 01:04 57:39 01:11 18:02
25 40 Elisa Milz Tripower Rhein Sieg AK1 3 Germany 02:21:50.11 41:20 01:22 01:16:35 01:23 21:10
26 160 Tim Heinzemann Tri Club Wuppertal AK2 4 Germany 01:53:22.14 36:12 01:02 56:47 01:13 18:08
26 48 Emy Theunissen AK2 4 Netherlands 02:22:01.22 44:39 01:27 01:11:54 01:31 22:30
27 61 Katrin Puth TSV 1880 Gera-Zwötzen AK4 7 Germany 02:22:12.67 41:02 01:13 01:13:58 01:25 24:34
27 287 Torsten Jungbluth TriTeam MAXMO LG MK45 4 Germany 01:53:57.55 36:07 01:10 56:46 01:19 18:35
28 277 Miriam Jupe Team TVE Netphen AK4 8 Germany 02:22:23.62 45:06 01:23 01:10:06 01:33 24:15
28 246 Frank Lünemann MTV Aurich MK40 2 Germany 01:54:03.83 35:11 01:13 56:41 01:14 19:44
29 126 Silke Roßkopf Team Erdinger Alkoholfrei MK40 4 Germany 02:23:30.08 42:24 01:30 01:14:48 01:38 23:10
29 285 Michael Kirch Triathlon Team Eupen MK45 5 Belgium 01:54:16.39 34:34 01:10 01:00:02 01:21 17:09
30 109 Ute Weber RSV Osthelden MK55 1 Germany 02:23:56.39 46:37 01:55 01:09:02 02:13 24:09
30 150 Matthias Heinken TV Norden AK2 5 Germany 01:54:20.85 34:17 01:04 58:47 01:15 18:57
31 89 Melanie Kroniger SV Blau Weiß Bochum MK45 6 Germany 02:24:01.30 44:39 01:48 01:11:59 01:50 23:45
31 225 Simon Wagemaker SC Altenrheine AK4 5 Germany 01:54:25.78 34:16 01:07 01:00:34 01:16 17:12
32 143 Nico Fuchs 1. FC Kaiserslautern AK1 6 Germany 01:54:32.55 33:48 01:21 59:54 01:25 18:04
32 114 Ute Spicker Team-Essen 1999 e.V. MK55 2 Germany 02:24:59.03 42:05 01:29 01:17:49 01:31 22:05
33 123 Lisa Janko Post-SV Tübingen AK1 4 Germany 02:25:47.91 49:03 03:26 01:11:45 01:32 20:01
33 168 Christian Kaiser Chris Kaiser Personal Training AK3 8 Germany 01:54:34.14 34:51 01:12 59:49 01:22 17:20
34 312 Thilo Krebs SopremaTeam TSV Mannheim MK45 6 Germany 01:54:35.11 34:41 01:19 58:34 01:34 18:27
34 79 marleen stroomer DTC Heerhugowaard MK40 5 Netherlands 02:25:53.87 46:38 01:39 01:11:49 01:50 23:57
35 75 Judith van den Brule MK40 6 Netherlands 02:26:09.17 43:51 02:22 01:14:55 02:37 22:24
35 224 Lars Reußer Team Erdinger Alkoholfrei AK4 6 Germany 01:54:44.29 36:54 01:23 55:43 01:25 19:19
36 205 Dirk Schnöring KTT01 AK4 7 Germany 01:54:49.60 35:23 01:14 58:35 01:30 18:07
36 87 Elke Reuting Wassersportvereinigung Cassel e.V. MK45 7 Germany 02:26:17.60 46:40 01:33 01:12:33 01:45 23:46
37 106 Antje Strothmann LC Solbad Ravensberg MK50 3 Germany 02:27:44.82 45:45 01:21 01:15:06 01:29 24:03
37 167 Chris Zimmermann Tri Club Wuppertal AK3 9 Germany 01:55:06.25 34:44 01:21 59:52 01:16 17:53
38 255 Torsten Wambold SSG Triathlon Bensheim/ GoBike Service Racing Team MK40 3 Germany 01:55:27.29 36:10 01:12 57:57 01:29 18:39
38 74 Elke Wessels 1.TCO Die Bären MK40 7 Germany 02:27:55.67 49:18 01:22 01:10:08 01:46 25:21
39 153 Kevin Schmelzer Triathlon Team Rheinberg AK2 6 Germany 01:55:33.61 35:20 01:08 59:25 01:21 18:19
39 111 Ingrid König SC Altenrheine MK55 3 Germany 02:28:10.79 48:27 01:41 01:11:07 01:47 25:08
40 195 Cyril Caré AK3 10 France 01:55:37.51 33:59 01:05 01:00:48 01:20 18:25
40 41 Jana Saßmannshausen Team TVE Netphen AK1 5 Germany 02:28:25.89 44:52 01:38 01:16:14 01:47 23:54
41 70 Doro Born TriTeam MAXMO LG AK4 9 Germany 02:28:39.87 44:52 01:55 01:15:28 02:12 24:12
41 172 Daniel Heddendorp Team Rose Bikes Bocholter WSV AK3 11 Germany 01:55:39.10 34:25 01:14 01:00:11 01:19 18:30
42 91 Steffi Clarenbach DJK Armada-Euchen Würselen e.V./Triathlon MK45 8 Germany 02:30:13.51 42:35 01:40 01:20:24 01:44 23:50
42 262 Alexander Höhne Team TVE Netphen MK40 4 Germany 01:55:42.56 35:47 01:41 58:06 01:26 18:42
43 71 Ruth Elbeshausen Post-SV Tübingen AK4 10 Germany 02:30:17.16 44:47 01:46 01:17:47 01:32 24:25
43 190 Sam Verstraete AK3 12 Belgium 01:55:59.24 35:06 01:17 01:00:27 01:18 17:51
44 469 Peter Morbe Tri Post Trier AK1 7 Germany 01:56:39.06 34:25 01:05 58:45 01:21 21:03
44 97 Simone Spill TSV Bayer Dormagen MK50 4 Germany 02:30:23.68 48:22 02:02 01:13:17 01:45 24:57
45 64 Caroline Jung Team TVE Netphen AK4 11 Germany 02:31:28.21 48:02 01:29 01:14:33 01:41 25:43
45 363 Oliver Degenhardt Wassersportvereinigung Cassel e.V. MK50 3 Germany 01:56:44.69 36:40 01:11 58:07 01:20 19:26
46 151 David Mohr TSG Maxdorf AK2 7 Germany 01:57:05.74 36:09 01:04 58:49 01:12 19:51
46 113 Ingrid Kreienkamp Asv köln Triathlon MK55 4 Germany 02:31:38.85 47:09 02:04 01:15:25 02:19 24:41
47 214 Michael Braun CSV-TRI-Team AK4 8 Germany 01:57:27.75 34:40 01:15 01:01:40 01:22 18:30
47 60 Judith Urban PTSV Aachen AK3 4 Germany 02:31:48.14 44:45 02:03 01:18:09 02:11 24:40
48 129 Sabine Kaunzner Team Erdinger Alkoholfrei MK45 9 Germany 02:32:06.30 48:54 02:02 01:17:38 01:37 21:55
48 418 Juergen Hanshans RC Allgäu MK55 1 Germany 01:57:28.89 37:21 01:23 57:55 01:23 19:26
49 112 Ulrike Schneider Tri-Team Sinzig MK55 5 Germany 02:33:09.33 48:54 01:48 01:16:45 01:58 23:44
49 337 Michael Kimmann Tri-Team SV Bietigheim MK50 4 Germany 01:57:38.53 36:09 01:05 01:00:49 01:12 18:23
50 45 Katharina Fitzek Brander Schwimmverein AK2 5 Germany 02:33:50.76 48:56 02:11 01:16:04 02:12 24:27
50 156 Julian Sorge Mach3 Köln e.V. AK2 8 Germany 01:57:43.73 37:29 01:16 57:09 01:27 20:22
51 136 Marvin Beckemper LC Nordhorn AK1 8 Germany 01:57:46.28 36:08 01:21 01:01:13 01:20 17:44
51 63 Claudia Schmitz TriCologne AK4 12 Germany 02:34:16.76 49:47 01:34 01:15:21 01:45 25:49
52 88 Simone Otten DJK Armada-Euchen Würselen e.V./Triathlon MK45 10 Germany 02:34:39.76 49:00 01:39 01:17:35 01:43 24:42
52 186 Alexander Schovenberg Mach3 Köln e.V. AK3 13 Germany 01:57:58.67 38:04 01:14 58:16 01:19 19:05
53 107 Daniela Kircher MK50 5 Germany 02:35:55.30 47:26 02:18 01:14:55 02:52 28:24
53 362 Ralf Wodopia SopremaTeam TSV Mannheim MK50 5 Germany 01:58:02.95 36:49 01:16 57:51 01:26 20:40
54 398 Jörg Haarmann EJOT-Team TV Buschhütten MK55 2 Germany 01:58:16.65 35:46 01:34 01:01:45 01:20 17:51
54 119 Sylvia Wöscher Triathlon Team Rheinberg MK60 1 Germany 02:36:31.43 52:01 01:52 01:14:20 01:52 26:26
55 73 Martina Laprell TV Erkelenz MK40 8 Germany 02:36:53.74 50:17 01:58 01:15:25 02:10 27:03
55 273 Oliver Kurz VfL Waiblingen Triathlon MK40 5 Germany 01:58:17.69 36:11 01:14 01:01:01 01:25 18:26
56 108 Kerstin Lüders Tri Michels Hamburg MK55 6 Germany 02:38:45.37 47:03 01:51 01:21:20 01:54 26:37
56 463 Andreas Buhs Asv köln Triathlon AK4 9 Germany 01:58:22.28 37:38 01:07 59:38 01:07 18:52
57 52 Janine Mlinarsky 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen AK3 5 Germany 02:40:14.61 45:35 02:46 01:24:32 02:12 25:09
57 237 Florian Winterstein Tri-Team Hagen AK4 10 Germany 01:58:26.15 36:44 01:13 01:00:12 01:17 19:00
58 77 Nina Kring Team TVE Netphen MK40 9 Germany 02:40:20.57 49:41 02:29 01:18:27 02:22 27:21
58 147 Felix Grabolle Team TVE Netphen AK2 9 Germany 01:58:54.77 34:49 01:20 01:03:26 01:15 18:04
59 161 Johannes Diedershagen DJK Marienstatt AK2 10 Germany 01:58:59.87 37:38 01:30 59:50 01:05 18:56
59 104 Uta Doyscher-Lutz TV Mengen MK50 6 Germany 02:42:03.12 50:35 02:48 01:15:09 03:23 30:08
60 128 Susanne Bestler Team Erdinger Alkoholfrei MK50 7 Germany 02:47:30.45 54:07 02:36 01:19:10 02:35 29:02
60 461 Christopher Drozda Canada Duathlon MK45 7 Switzerland 01:59:23.33 37:43 01:12 59:38 01:27 19:23
61 66 Maria Arbelaez AK4 13 Belgium 02:53:04.63 50:02 02:36 01:31:28 03:14 25:44
61 177 Sebastian Kusch AK3 14 Germany 02:00:17.20 36:31 01:08 01:01:05 01:08 20:25
62 100 Gaby Kerkhoffs Triathlon Club Maastricht MK50 8 Netherlands 02:55:43.41 52:12 01:46 01:24:25 02:37 34:43
62 135 Pascal Schumacher SRL Triathlon Koblenz AK1 9 Germany 02:00:32.92 37:19 01:01 01:00:43 01:09 20:20
63 318 Waldemar Thoma Team Erdinger Alkoholfrei MK45 8 Germany 02:00:33.42 38:28 01:18 01:00:45 01:23 18:39
63 43 Maïté Scheer AK1 6 Luxembourg 02:57:39.22 52:33 02:14 01:28:00 02:00 32:52
64 124 Caro Hötgen TriCologne AK2 6 Germany 02:57:47.38 01:00:09 01:55 01:21:38 02:22 31:43
64 346 Alexander Wolf Brander SV Tri Team MK50 6 Germany 02:00:36.42 38:24 01:44 01:00:15 02:00 18:13
65 120 Ingrid Herwig Garbsener SC MK70 1 Germany 03:06:37.21 56:03 03:38 01:31:36 03:33 31:47
65 232 Hendrik Selinger 1. Tri-Teams Gütersloh GTV AK4 11 Germany 02:00:38.70 36:32 01:59 01:01:40 01:28 18:59
66 322 Thomas Sievers Tri Finish Münster MK45 9 Germany 02:00:47.48 39:26 01:08 59:34 01:17 19:22
66 130 Nadja Shehata DLC Aachen AK4 14 Germany 03:06:58.58 47:51 01:54 01:38:52 01:50 36:31
67 314 Christian Schindlatz Tri-Team Sinzig MK45 10 Germany 02:00:52.80 36:10 01:14 01:03:23 01:18 18:47
67 84 Bianca Erner 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen MK40 10 Germany 03:17:53.40 01:06:15 02:33 01:32:06 02:47 34:12
68 400 Frank Bachinger EOSC Offenbach MK55 3 Germany 02:01:01.53 38:30 01:27 01:00:46 01:17 19:01
69 389 Erich Keuchen FSV Feuerwehr Düsseldorf MK50 7 Germany 02:01:25.81 38:37 01:29 59:39 01:36 20:04
70 226 Niels De Bruecker AK4 12 Belgium 02:01:44.14 34:58 01:04 01:03:30 01:28 20:44
71 163 Kai Bitschinski Triathlon Team Rheinberg AK2 11 Germany 02:01:44.31 39:42 01:15 59:03 01:15 20:29
72 175 Marco Euler Team Erdinger Alkoholfrei AK3 15 Germany 02:01:56.29 37:41 01:25 01:02:31 01:22 18:57
73 305 Frank Johnen PTSV Aachen MK45 11 Germany 02:02:12.65 38:02 01:37 01:00:44 01:27 20:22
74 230 Jeroen Visser Team Vleck AK4 13 Netherlands 02:02:16.46 38:03 01:18 01:03:32 01:19 18:04
75 374 Olivier Bogard MK50 8 France 02:02:33.17 35:35 01:13 01:05:16 01:32 18:57
76 310 Maurice Ledent Triathlon Team Eupen MK45 12 Belgium 02:02:44.25 39:32 01:48 59:35 01:36 20:13
77 359 Frank Krause SRL Triathlon Koblenz MK50 9 Germany 02:02:49.22 36:32 01:16 01:04:33 01:25 19:03
78 390 Luc Huysseune MK50 10 Belgium 02:02:51.32 37:41 01:29 01:02:25 01:33 19:43
79 223 Marcel Knauff Triathlon Team Rheinberg AK4 14 Germany 02:02:51.59 39:49 01:18 58:40 01:26 21:38
80 319 Johannes Roecher Asv köln Triathlon MK45 13 Germany 02:02:55.29 39:14 01:20 01:00:40 01:23 20:18
81 479 Claus Pesch PSV Brühl Triathlon Team MK45 14 Germany 02:02:56.80 38:11 01:37 01:00:52 01:43 20:33
82 144 Marius Lindemann SV Gladbeck 13 AK2 12 Germany 02:03:06.22 38:31 01:19 01:01:26 01:33 20:17
83 180 Jens Diblik TT-Eifel AK3 16 Germany 02:03:09.47 36:37 01:29 01:03:50 01:31 19:42
84 257 Frederik Vandendriessche MK40 6 Belgium 02:03:17.28 40:16 01:47 59:28 01:26 20:20
85 467 Yannik Hillebrand Tri-Team Hagen AK1 10 Germany 02:03:23.98 36:38 01:09 01:05:47 01:14 18:35
86 288 Hans Peter Wolff TSV Bayer Dormagen MK45 15 Germany 02:03:34.92 39:32 01:10 01:00:32 01:24 20:56
87 348 Mario Radke SRL Triathlon Koblenz MK50 11 Germany 02:03:40.37 39:36 01:25 01:00:40 01:39 20:20
88 266 Ryuichiro Iijima TuS Neukölln Berlin MK40 7 Germany 02:03:43.40 36:07 01:06 01:06:03 01:24 19:03
89 198 Julian Siedenbiedel Triathlon Team Rheinberg AK3 17 Germany 02:03:56.05 39:54 01:12 58:47 01:14 22:49
90 280 Clemens Köster MTV Aurich MK45 16 Germany 02:03:58.88 40:10 01:32 01:01:04 01:16 19:56
91 292 Tim Adolphs MK45 17 Germany 02:04:02.15 36:30 01:16 01:03:59 01:38 20:39
92 10 Andreas Männer Pewag Racing Team AK4 15 Austria 02:04:04.92 38:35 01:21 01:03:06 01:52 19:10
93 272 Yong Zhao MK40 8 Germany 02:04:15.24 39:05 01:26 01:02:59 01:33 19:12
94 142 Pascal Thümmler TV 1848 Erlangen AK1 11 Germany 02:04:16.55 40:19 01:12 01:00:01 01:19 21:25
95 294 Sascha Ruckes Asv köln Triathlon MK45 18 Germany 02:04:27.73 39:21 01:20 01:02:52 01:26 19:28
96 258 Stephan van de Weyer SSF Bonn MK40 9 Germany 02:04:32.89 39:10 01:10 01:02:40 01:18 20:14
97 184 Eric Pronk FusionTEAMNL AK3 18 Netherlands 02:04:50.53 41:15 01:34 59:12 01:53 20:56
98 366 Martin Hansel RSV Osthelden MK50 12 Germany 02:04:55.92 39:01 01:25 01:02:24 01:24 20:41
99 431 Jack Niessen TVR Roermond MK60 1 Netherlands 02:05:22.72 38:30 01:32 01:04:08 01:30 19:42
100 145 Fritz Hamacher Triathlon Waldfeucht AK2 13 Germany 02:05:33.94 37:19 01:18 01:03:49 01:33 21:34
101 271 Jürgen Wagner TV Riegel - Tri-Team2010 MK40 10 Germany 02:05:34.60 37:43 01:24 01:05:50 01:37 19:00
102 457 Andrea Spanu Marathon-Club Eschweiler AK4 16 Germany 02:05:35.56 37:41 01:07 01:03:38 01:29 21:40
103 229 Martin van Laak Asv Köln Triathlon AK4 17 Germany 02:05:38.19 39:33 01:20 01:00:12 01:45 22:48
104 176 Benjamin Becker DJK Triathlon Andernach AK3 19 Germany 02:05:39.32 36:34 01:39 01:06:23 01:46 19:17
105 249 Martin Itter TRI GECKOS Dortmund e.V. MK40 11 Germany 02:05:46.38 40:37 01:40 58:56 03:09 21:24
106 342 Jürgen Fritsch Asv köln Triathlon MK50 13 Germany 02:05:53.57 40:19 01:18 01:02:49 01:23 20:04
107 387 Ralf Blaesen MK50 14 Germany 02:05:57.01 39:46 01:33 01:01:54 01:37 21:07
108 275 Christian Wesendahl SC Altenrheine MK40 12 Germany 02:05:58.98 40:24 01:16 01:03:00 01:24 19:54
109 166 Michael Claßen TriTeam MAXMO LG AK3 20 Germany 02:06:08.48 37:47 01:31 01:05:59 01:24 19:27
110 384 Ralf Uhlenbruch SC Altenrheine MK50 15 Germany 02:06:11.44 39:02 01:11 01:04:02 01:27 20:29
111 278 Marc Klein TSV Bayer Dormagen MK45 19 Germany 02:06:14.76 41:29 01:21 01:00:19 01:27 21:38
112 349 Heiko Spitzhorn SRL Triathlon Koblenz MK50 16 Germany 02:06:20.74 39:25 01:37 01:03:49 01:29 20:00
113 171 Sebastian Schill Duisburger Schwimmverein 1898 e.V. AK3 21 Germany 02:06:22.07 39:56 02:02 01:01:29 01:55 21:00
114 372 Michael Bareth TSV Krofdorf-Gleiberg MK50 17 Germany 02:06:29.95 39:04 01:17 01:04:18 01:27 20:23
115 388 Johan Verbrugghen 61263M67 MK50 18 Belgium 02:06:40.12 37:48 01:25 01:02:11 01:48 23:28
116 200 Matthias Wachten 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen AK3 22 Germany 02:06:54.63 39:18 01:17 01:03:59 01:38 20:42
117 383 Rob Kennard TRiKS MK50 19 United Kingdom 02:07:04.82 40:08 01:24 01:02:57 01:19 21:16
118 196 Daniel Jalalpoor TSG Maxdorf AK3 23 Germany 02:07:15.37 38:50 01:11 01:04:29 01:17 21:28
119 251 Christian Engelmann TSVE Bielefeld MK40 13 Germany 02:07:18.46 40:23 01:13 01:03:01 01:25 21:16
120 290 Robert Kempf SV Gladbeck 13 MK45 20 Germany 02:07:23.87 39:25 01:36 01:03:55 01:21 21:06
121 429 Jörg Stehle TCEC Mainz MK60 2 Germany 02:07:29.87 40:17 02:02 01:02:31 01:31 21:08
122 326 Christian Gederski TRI GECKOS Dortmund e.V. MK45 21 Germany 02:07:42.05 39:15 01:51 01:02:40 02:01 21:55
123 308 Thorsten Kuschina Team TVE Netphen MK45 22 Germany 02:07:52.96 40:33 01:15 01:02:48 01:22 21:54
124 347 Rüdiger Wiegand ASG Triathlon Hockenheim MK50 20 Germany 02:08:07.92 42:58 01:12 01:00:07 01:14 22:36
125 466 Thomas Müller TuS Xanten MK40 14 Germany 02:08:11.20 40:08 01:50 01:04:26 01:41 20:06
126 353 Jörg Lüttgen AS Düren 12 e.V. MK50 21 Germany 02:08:20.29 40:47 01:20 01:02:56 01:40 21:37
127 201 Robby De Rycke ETZ AK3 24 Belgium 02:08:21.40 39:24 01:29 01:01:30 01:37 24:21
128 219 Markus Gilleßen Marathon-Club Eschweiler AK4 18 Germany 02:08:34.58 38:38 01:32 01:03:26 01:47 23:11
129 435 Friedrich Konrad TV Grenzach MK60 3 Germany 02:08:50.33 40:43 01:31 01:04:22 01:47 20:27
130 261 Berthold Janzen SG Welper MK40 15 Germany 02:09:09.97 41:10 01:45 01:02:55 01:45 21:34
131 354 Ingo Beckemper LC Nordhorn MK50 22 Germany 02:09:13.17 40:01 01:40 01:04:02 01:40 21:50
132 148 Sebastian Handl PTSV Aachen AK2 14 Germany 02:09:24.82 41:22 01:25 01:04:25 01:20 20:52
133 289 Jeroen Hilwig AV Triathlon MK45 23 Netherlands 02:09:31.03 40:17 01:47 01:05:52 01:36 19:59
134 416 Raymond Szostek Ironteam Hasselt (B) MK55 4 Belgium 02:09:37.55 42:00 01:52 01:02:17 01:51 21:37
135 470 Pascale Pauke Team TVE Netphen AK4 19 Germany 02:09:54.65 42:45 01:30 01:00:07 01:51 23:41
136 253 Jörg Esser AS Düren 12 e.V. MK40 16 Germany 02:10:03.71 40:55 01:24 01:04:17 01:32 21:55
137 302 Michael Schenk Hellas Siegburg MK45 24 Netherlands 02:10:05.55 42:56 01:34 01:02:15 01:47 21:33
138 436 Theodor Block Tri-4-Fun SV Kutenhausen-Todtenhausen MK65 1 Germany 02:10:11.18 43:41 01:51 01:00:23 01:54 22:22
139 399 Henning Rudolph ASG Triathlon Hockenheim MK55 5 Germany 02:10:18.47 40:34 01:25 01:05:14 01:32 21:33
140 334 Karlheinz Kurtz SV Mauren MK50 23 Germany 02:10:21.86 35:39 01:24 01:10:54 01:35 20:49
141 473 Mike Wirtz AS Neukirchen-Vluyn MK50 24 Germany 02:10:50.51 38:32 01:52 01:07:55 01:55 20:36
142 370 Volker Kämpf DJK Marienstatt MK50 25 Germany 02:10:53.50 41:26 01:29 01:03:12 01:32 23:14
143 279 Thomas Götzen TSV Bayer Dormagen MK45 25 Germany 02:11:24.15 41:36 01:20 01:04:33 01:33 22:22
144 477 Paolo Moretti SPORT & WELLNESS 1962 MK50 26 Italy 02:11:29.03 42:15 01:38 01:04:36 01:29 21:31
145 443 Roland Käshammer Tria-Team Freistett MK65 2 Germany 02:11:32.82 42:20 01:22 01:04:43 01:36 21:31
146 268 Ingo Klein TRI GECKOS Dortmund e.V. MK40 17 Germany 02:11:37.44 41:11 01:15 01:06:17 01:18 21:36
147 358 Klaus Tüschenbönner MK50 27 Netherlands 02:11:39.05 40:19 01:42 01:07:13 01:55 20:30
148 250 Andreas Adamski SV Gladbeck 13 MK40 18 Germany 02:11:47.35 42:56 01:23 01:03:17 01:38 22:33
149 380 Andre Moritz WIKA Tri-Team MK50 28 Germany 02:11:53.17 43:13 01:53 01:03:45 01:43 21:19
150 379 Armin Borst TSG Limbach/Triathlon MK50 29 Germany 02:12:02.82 40:37 01:12 01:06:13 01:22 22:38
151 437 Bernd Rennies MK65 3 Germany 02:12:22.83 42:51 01:48 01:01:38 01:53 24:12
152 351 Stephan Neuburg Asv köln Triathlon MK50 30 Germany 02:12:26.35 42:01 01:15 01:03:51 01:58 23:21
153 164 Christoph Nachtsheim Tri-Team Sinzig AK2 15 Germany 02:12:36.15 43:15 01:15 01:04:44 01:25 21:57
154 213 Sascha Osterholt AK4 20 Germany 02:12:46.17 40:55 01:36 01:07:12 01:30 21:33
155 149 Lucas Knappe Wasser + Freizeit Verein Münster e. V. AK2 16 Germany 02:12:53.82 42:17 01:07 01:05:49 01:25 22:15
156 154 Philip Stahlmecke AK2 17 Germany 02:13:06.87 41:43 01:44 01:06:21 01:42 21:36
157 281 Jan Tobiassen MTV Aurich MK45 26 Germany 02:13:13.03 40:32 01:54 01:07:06 02:05 21:36
158 244 Steffen Lengefeld FC St.Pauli Triathlon MK40 19 Germany 02:13:15.18 43:21 01:36 01:04:02 01:40 22:36
159 162 Christian Herold Laface-Team Weiden AK2 18 Germany 02:13:20.91 38:29 01:30 01:11:18 01:30 20:33
160 208 Manuel Clemens bike-components AK4 21 Germany 02:13:24.94 44:22 01:23 01:02:53 01:42 23:04
161 239 Florian Franek 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen AK4 22 Germany 02:13:59.21 38:42 01:36 01:12:04 02:15 19:22
162 276 Daniel Rehse TV Erkelenz MK40 20 Germany 02:14:01.44 43:17 01:16 01:04:09 01:39 23:40
163 234 Nourreddine Semghoun Triathlon Team Rheinberg AK4 23 Germany 02:14:17.33 41:11 01:29 01:06:29 01:45 23:23
164 396 Frank Nachtsheim Tri-Team Sinzig MK50 31 Germany 02:14:25.10 43:15 01:28 01:04:27 01:40 23:35
165 188 Roland Henrothay AK3 25 Belgium 02:14:31.22 41:41 01:40 01:05:46 01:51 23:33
166 339 Alexander Mehtieff Krefelder Kanu Klub MK50 32 Germany 02:14:32.69 41:48 02:01 01:06:36 01:56 22:11
167 306 Martin Schürgers PSV Brühl Triathlon Team MK45 27 Germany 02:14:33.46 41:20 02:37 01:07:45 02:21 20:30
168 270 Michael Mühlberg Mach3 Köln e.V. MK40 21 Germany 02:14:45.48 42:10 01:54 01:07:36 02:05 21:00
169 329 Andreas Prem TSG Maxdorf MK50 33 Germany 02:14:55.82 43:38 02:02 01:04:14 02:02 22:59
170 394 Rüdiger Brands VLG Eisenbach MK50 34 Germany 02:15:01.74 41:19 02:13 01:07:06 01:59 22:24
171 365 Christoph Schlechtingen Team TVE Netphen MK50 35 Germany 02:15:30.61 43:29 02:02 01:05:05 02:07 22:47
172 297 Ralf Peters DJK Armada-Euchen Würselen e.V./Triathlon MK45 28 Germany 02:15:36.97 37:46 01:27 01:15:21 01:18 19:44
173 421 Heinz Feilen Marathon-Club Eschweiler MK55 6 Germany 02:15:38.56 42:11 01:29 01:09:20 01:28 21:10
174 324 Sascha Kapust TV Erkelenz MK45 29 Germany 02:15:43.40 43:15 01:31 01:07:16 01:35 22:06
175 350 Volker Miklasz Marathon Steinfurt MK50 36 Germany 02:15:59.29 41:26 02:15 01:06:02 01:59 24:17
176 293 Patrick Schaub SV Gladbeck 13 MK45 30 02:16:13.21 43:14 02:31 01:05:58 02:34 21:56
177 265 Sebastian Piel MK40 22 Germany 02:16:26.40 42:29 02:00 01:07:10 01:56 22:51
178 231 Bastian Kramer M.Gladbacher TV 1848 e.V. AK4 24 Germany 02:16:50.67 40:39 01:44 01:11:39 01:44 21:04
179 221 Christoph Hinkel TSG Maxdorf AK4 25 Germany 02:17:00.98 40:51 01:50 01:07:43 02:36 24:00
180 320 Sokrates Macropoulos 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen MK45 31 Germany 02:17:02.47 41:48 01:48 01:09:30 01:36 22:20
181 385 Peter Engel 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen MK50 37 Germany 02:17:03.95 43:38 01:51 01:07:23 02:01 22:10
182 284 Hami Sultan PTSV Aachen MK45 32 Germany 02:17:17.77 43:42 02:12 01:06:08 02:02 23:13
183 468 Gunter Stecher Team Erdinger Alkoholfrei MK55 7 Germany 02:17:28.62 44:33 02:04 01:05:49 02:07 22:55
184 402 Rudolf Hoffart TRT Remchingen MK55 8 Germany 02:17:30.18 40:40 01:29 01:12:07 01:41 21:33
185 377 Frank Bougè DJK Armada-Euchen Würselen e.V./Triathlon MK50 38 Germany 02:17:35.73 43:44 01:49 01:07:30 01:43 22:49
186 301 Thomas Schneider DieMANNschaft e.V. MK45 33 Germany 02:17:50.56 43:14 02:02 01:05:01 01:54 25:39
187 433 Joachim Lutz TV Mengen MK60 4 Germany 02:18:13.36 42:44 01:41 01:09:19 01:50 22:39
188 336 Norbert Stollenwerk TV Erkelenz MK50 39 Germany 02:18:41.66 43:16 02:07 01:07:06 02:06 24:06
189 325 Thorsten Asche SC Altenrheine MK45 34 Germany 02:20:23.84 43:58 01:42 01:10:46 01:49 22:08
190 220 Jörg Esser Marathon-Club Eschweiler AK4 26 Germany 02:20:25.37 41:17 01:23 01:13:36 01:30 22:39
191 296 Rene Mangin Team Erdinger Alkoholfrei MK45 35 Germany 02:20:58.87 45:42 02:14 01:09:00 02:01 22:01
192 415 Andreas Hausen MK55 9 Germany 02:21:24.75 42:47 01:55 01:10:41 03:00 23:01
193 327 Andre Weyers Sisu Berlin MK45 36 Germany 02:21:32.48 43:32 02:30 01:09:50 01:51 23:49
194 159 Pit Gillen AK2 19 Luxembourg 02:21:44.51 41:37 01:48 01:13:59 01:24 22:56
195 478 Uwe Steingraeber TriCologne MK50 40 Germany 02:21:45.75 48:41 01:30 01:05:55 01:39 24:00
196 419 Reinhard Wildt SC Altenrheine MK55 10 Germany 02:22:00.03 44:34 02:08 01:09:24 01:43 24:11
197 375 Willi Reinartz TEAM TETZ MK50 41 Germany 02:22:00.69 41:00 01:42 01:10:36 02:09 26:33
198 464 David-John Williams Brander SV Tri Team MK45 37 Germany 02:22:58.74 43:09 02:10 01:10:57 02:01 24:41
199 438 Achim Heukemes Team Icehouse MK65 4 Germany 02:23:32.53 43:51 02:21 01:11:11 02:27 23:42
200 256 Joachim Gierke MK40 23 Germany 02:23:44.68 46:48 02:48 01:05:38 02:58 25:32
201 307 Ruud van Suijdam MK45 38 Netherlands 02:24:20.91 43:13 02:01 01:13:17 01:48 24:01
202 409 Bruno Funk Triathlon Waldfeucht MK55 11 Germany 02:24:37.16 46:26 02:01 01:08:28 02:27 25:15
203 309 Holger Uhlhaas Team Erdinger Alkoholfrei MK45 39 Germany 02:24:52.58 45:50 02:05 01:10:35 02:00 24:22
204 340 Klaus Huss Team Erdinger Alkoholfrei MK50 42 Germany 02:24:56.37 45:08 02:13 01:09:11 02:48 25:36
205 155 Niklas Schneider TT-Eifel AK2 20 Germany 02:24:58.15 46:12 01:40 01:10:39 01:55 24:32
206 413 Wilfried Schneider MK55 12 Germany 02:25:05.40 47:38 01:34 01:09:56 01:53 24:04
207 267 Stefan Behrendt MK40 24 Germany 02:25:23.42 48:27 02:16 01:06:55 02:10 25:35
208 282 Dirk Kunze AS Düren 12 e.V. MK45 40 Germany 02:25:36.84 51:00 01:44 01:06:39 01:58 24:15
209 228 Thilo Mannaße Team Erdinger Alkoholfrei AK4 27 Germany 02:25:43.39 46:48 01:47 01:08:48 02:00 26:20
210 459 Egon Helder TSV Buchenrod MK65 5 Germany 02:25:48.33 46:27 02:31 01:09:57 02:31 24:22
211 427 Andreas Kapka MK60 5 Germany 02:25:57.83 44:35 02:01 01:13:26 02:03 23:52
212 434 Eberhard Weber Triforce-Vital Remscheid MK60 6 Germany 02:26:01.40 45:10 01:16 01:12:18 01:35 25:42
213 407 Michael Blechschmidt SRL Triathlon Koblenz MK55 13 Germany 02:26:29.46 46:39 01:54 01:09:22 01:58 26:36
214 222 Marc Schampera Marathon-Club Eschweiler AK4 28 Germany 02:27:34.11 46:50 02:03 01:03:28 02:12 33:01
215 393 Stefan Aumann MTV Aurich MK50 43 Germany 02:27:49.30 52:11 02:17 01:04:55 03:12 25:14
216 364 Ralf Dohms MK50 44 Germany 02:27:53.40 45:54 02:15 01:14:10 02:00 23:34
217 448 Reinhard Joas Herrieder Aquathleten MK70 1 Germany 02:27:58.93 44:58 01:40 01:13:06 03:14 25:00
218 445 Wolfgang Greisel TG Viktoria Augsburg MK65 6 Germany 02:28:49.41 47:02 02:19 01:13:24 02:19 23:45
219 235 Joshua Rutkowski AK4 29 Germany 02:29:04.80 41:47 01:55 01:19:14 02:03 24:05
220 298 Jörg Niegel Team Erdinger alkoholfrei MK45 41 Germany 02:29:09.94 49:19 01:46 01:09:17 01:54 26:53
221 169 Jérémy Couval AK3 26 Germany 02:29:23.35 50:18 01:46 01:08:39 01:43 26:57
222 378 Joachim Greff 1. Budo Club Eschweiler e.V. Kendo MK50 45 Germany 02:29:54.86 48:16 01:40 01:13:29 01:44 24:45
223 274 Gerd Hinüber MK40 25 Germany 02:30:37.82 51:01 01:50 01:12:14 01:46 23:46
224 474 Olaf Josten Triathlon Team Ratingen 08 MK55 14 Germany 02:30:55.49 45:30 01:48 01:16:48 01:56 24:53
225 332 Michael Zimmermann MTV Aurich MK50 46 Germany 02:31:08.39 45:21 02:05 01:15:58 02:03 25:41
226 373 Wolfgang Riege MK50 47 Germany 02:31:15.30 46:03 02:14 01:13:41 02:40 26:37
227 453 Ernst Zeh SKV Mörfelden-Team MöWathlon MK75 1 Germany 02:31:41.80 50:27 02:18 01:10:05 02:42 26:09
228 206 Christoph Gillessen AK4 30 Germany 02:31:51.24 46:40 02:11 01:15:38 02:19 25:03
229 242 Johannes Adolph runsquadCGN AK4 31 Germany 02:31:58.97 45:51 02:06 01:14:17 03:11 26:33
230 173 Hendrik Horn Team Erdinger Alkoholfrei AK3 27 Germany 02:32:18.78 49:23 02:58 01:10:29 02:51 26:37
231 471 Josef Derks TV Goch MK65 7 Germany 02:33:06.92 50:36 01:57 01:11:46 02:17 26:30
232 248 Bernd Spielberger SV Mauren MK40 26 Germany 02:33:18.22 46:52 02:00 01:15:44 02:14 26:28
233 207 Marcel Emnet LSG Zeiskam AK4 32 Germany 02:33:44.68 47:07 02:24 01:13:25 02:17 28:31
234 449 Raimund Mähringer DJK Allersberg MK70 2 Germany 02:33:48.10 46:11 02:08 01:17:08 02:32 25:49
235 240 Thomas Müller 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen AK4 33 Germany 02:35:01.57 52:53 02:27 01:06:54 02:35 30:12
236 439 Adam Paffrath TriTeam MAXMO LG MK65 8 Germany 02:35:52.01 48:08 01:51 01:17:14 02:27 26:12
237 450 Joachim Bernhardt Post SV Düsseldorf MK70 3 Germany 02:36:09.87 46:13 01:52 01:19:14 02:24 26:26
238 286 Miguel da Silva MK45 42 Germany 02:36:17.12 46:23 01:36 01:22:42 01:26 24:10
239 269 Carsten Dietrich TriCologne MK40 27 Germany 02:36:19.19 51:38 02:30 01:12:27 02:08 27:36
240 227 Bjoern Eicker Team Erdinger Alkoholfrei AK4 34 Germany 02:38:02.63 51:00 02:01 01:13:21 02:08 29:32
241 420 Klaus Ullrich MK55 15 Switzerland 02:38:26.57 44:53 02:09 01:21:08 02:57 27:19
242 382 Stefan Rautenhaus DJK Armada-Euchen Würselen e.V./Triathlon MK50 48 Germany 02:38:46.90 50:28 02:08 01:18:56 02:11 25:03
243 313 Mark Rautenhaus DJK Armada-Euchen Würselen e.V./Triathlon MK45 43 Germany 02:38:47.28 50:28 02:09 01:18:54 02:11 25:05
244 321 Rene Holz 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen MK45 44 Germany 02:39:38.92 50:40 02:21 01:13:53 03:14 29:30
245 422 Ulrich Müller Team Erdinger Alkoholfrei MK60 7 Germany 02:40:52.67 56:45 02:02 01:10:50 02:04 29:11
246 174 Jan-Christoph Merten AK3 28 Germany 02:41:27.46 52:55 02:12 01:11:08 02:04 33:08
247 447 Konrad Puk SV Grün-Weiß Holzkirchen MK70 4 Germany 02:42:05.68 50:25 02:28 01:17:43 03:09 28:20
248 456 Jürgen Eisfeld Gaensefurther Sportbewegung e.V. MK75 2 Germany 02:43:14.21 55:23 02:35 01:10:54 03:23 30:59
249 444 Axel Stock M.Gladbacher TV 1848 e.V. MK65 9 Germany 02:43:14.84 53:46 02:30 01:15:31 02:31 28:56
250 386 Peter Pottkämper 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen MK50 49 Germany 02:43:48.01 50:22 01:42 01:15:19 02:03 34:22
251 291 Frank Espendiller TriSpeedCologne MK45 45 Germany 02:45:22.73 53:54 04:17 01:15:02 02:53 29:16
252 475 Werner Breitbach AK3 29 Germany 02:46:37.83 48:41 02:02 01:25:33 03:06 27:15
253 371 Jörg Börsch TEAM TETZ MK50 50 Germany 02:47:07.63 52:50 03:49 01:18:14 03:45 28:29
254 283 Thomas Müller MK45 46 Germany 02:47:47.96 49:39 01:45 01:21:01 02:20 33:02
255 404 Frank Gollan MK55 16 Germany 02:48:40.96 53:45 02:36 01:19:31 03:13 29:35
256 454 Theodor Bärnreuther TDM-Franken MK80 1 Germany 02:50:53.81 57:09 01:53 01:17:30 02:21 32:00
257 452 Herbert Piepel SV Gladbeck 13 MK75 3 Germany 03:20:50.93 01:09:21 03:47 01:28:39 03:17 35:46
DNF 50 Julia Rudack PV Triathlon Witten AK2 DNF Germany 48:07 01:41 01:10:21
DNF 132 Alicia Stölting Sport-Club Itzehoe AK1 DNF Germany 41:23
DNF 299 Marko Weber TV Barchfeld e.V. MK45 DNF Germany
DNF 82 Nadine Springer TSVE Bielefeld MK40 DNF Germany 45:16
DNF 179 Miklos Szekeres Asv köln Triathlon AK3 DNF Germany 42:43 01:33
DNF 116 Angelika Markofsky TV Forst Triathlon MK55 DNF Germany
DNF 264 Matthias Lievens PTSV Aachen MK40 DNF Germany 39:08 01:39
DNF 323 Björn Glasner TV Erkelenz MK45 DNF Germany 43:18
DNF 191 Stijn van Hooff Team Vleck AK3 DNF Netherlands 39:45 01:29
DNF 395 Siegfried Laszlo MK50 DNF Austria
DNF 236 Markus Mockenhaupt Team TVE Netphen AK4 DNF Germany 34:07 01:12
DNF 54 Anne Sophie Flahaut AK3 DNF Belgium

sportTEAM WP Version 1.8.3