26. April 2018

Ergebnisse

Powerman Alsdorf - Together we boost Duathlon - Alsdorf

|
Platz Gender Stnr Name Verein AK Rang Nation Totalzeit Lauf1 WZ1 Rad WZ2 Lauf2
DNF 395 Siegfried Laszlo MK50 DNF Austria
DNF 50 Julia Rudack PV Triathlon Witten AK2 DNF Germany 48:07 01:41 01:10:21
DNF 236 Markus Mockenhaupt Team TVE Netphen AK4 DNF Germany 34:07 01:12
DNF 116 Angelika Markofsky TV Forst Triathlon MK55 DNF Germany
DNF 299 Marko Weber TV Barchfeld e.V. MK45 DNF Germany
DNF 323 Björn Glasner TV Erkelenz MK45 DNF Germany 43:18
DNF 179 Miklos Szekeres Asv köln Triathlon AK3 DNF Germany 42:43 01:33
DNF 82 Nadine Springer TSVE Bielefeld MK40 DNF Germany 45:16
DNF 264 Matthias Lievens PTSV Aachen MK40 DNF Germany 39:08 01:39
DNF 191 Stijn van Hooff Team Vleck AK3 DNF Netherlands 39:45 01:29
DNF 54 Anne Sophie Flahaut AK3 DNF Belgium
DNF 132 Alicia Stölting Sport-Club Itzehoe AK1 DNF Germany 41:23
257 452 Herbert Piepel SV Gladbeck 13 MK75 3 Germany 03:20:50.93 01:09:21 03:47 01:28:39 03:17 35:46
256 454 Theodor Bärnreuther TDM-Franken MK80 1 Germany 02:50:53.81 57:09 01:53 01:17:30 02:21 32:00
255 404 Frank Gollan MK55 16 Germany 02:48:40.96 53:45 02:36 01:19:31 03:13 29:35
254 283 Thomas Müller MK45 46 Germany 02:47:47.96 49:39 01:45 01:21:01 02:20 33:02
253 371 Jörg Börsch TEAM TETZ MK50 50 Germany 02:47:07.63 52:50 03:49 01:18:14 03:45 28:29
252 475 Werner Breitbach AK3 29 Germany 02:46:37.83 48:41 02:02 01:25:33 03:06 27:15
251 291 Frank Espendiller TriSpeedCologne MK45 45 Germany 02:45:22.73 53:54 04:17 01:15:02 02:53 29:16
250 386 Peter Pottkämper 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen MK50 49 Germany 02:43:48.01 50:22 01:42 01:15:19 02:03 34:22
249 444 Axel Stock M.Gladbacher TV 1848 e.V. MK65 9 Germany 02:43:14.84 53:46 02:30 01:15:31 02:31 28:56
248 456 Jürgen Eisfeld Gaensefurther Sportbewegung e.V. MK75 2 Germany 02:43:14.21 55:23 02:35 01:10:54 03:23 30:59
247 447 Konrad Puk SV Grün-Weiß Holzkirchen MK70 4 Germany 02:42:05.68 50:25 02:28 01:17:43 03:09 28:20
246 174 Jan-Christoph Merten AK3 28 Germany 02:41:27.46 52:55 02:12 01:11:08 02:04 33:08
245 422 Ulrich Müller Team Erdinger Alkoholfrei MK60 7 Germany 02:40:52.67 56:45 02:02 01:10:50 02:04 29:11
244 321 Rene Holz 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen MK45 44 Germany 02:39:38.92 50:40 02:21 01:13:53 03:14 29:30
243 313 Mark Rautenhaus DJK Armada-Euchen Würselen e.V./Triathlon MK45 43 Germany 02:38:47.28 50:28 02:09 01:18:54 02:11 25:05
242 382 Stefan Rautenhaus DJK Armada-Euchen Würselen e.V./Triathlon MK50 48 Germany 02:38:46.90 50:28 02:08 01:18:56 02:11 25:03
241 420 Klaus Ullrich MK55 15 Switzerland 02:38:26.57 44:53 02:09 01:21:08 02:57 27:19
240 227 Bjoern Eicker Team Erdinger Alkoholfrei AK4 34 Germany 02:38:02.63 51:00 02:01 01:13:21 02:08 29:32
239 269 Carsten Dietrich TriCologne MK40 27 Germany 02:36:19.19 51:38 02:30 01:12:27 02:08 27:36
238 286 Miguel da Silva MK45 42 Germany 02:36:17.12 46:23 01:36 01:22:42 01:26 24:10
237 450 Joachim Bernhardt Post SV Düsseldorf MK70 3 Germany 02:36:09.87 46:13 01:52 01:19:14 02:24 26:26
236 439 Adam Paffrath TriTeam MAXMO LG MK65 8 Germany 02:35:52.01 48:08 01:51 01:17:14 02:27 26:12
235 240 Thomas Müller 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen AK4 33 Germany 02:35:01.57 52:53 02:27 01:06:54 02:35 30:12
234 449 Raimund Mähringer DJK Allersberg MK70 2 Germany 02:33:48.10 46:11 02:08 01:17:08 02:32 25:49
233 207 Marcel Emnet LSG Zeiskam AK4 32 Germany 02:33:44.68 47:07 02:24 01:13:25 02:17 28:31
232 248 Bernd Spielberger SV Mauren MK40 26 Germany 02:33:18.22 46:52 02:00 01:15:44 02:14 26:28
231 471 Josef Derks TV Goch MK65 7 Germany 02:33:06.92 50:36 01:57 01:11:46 02:17 26:30
230 173 Hendrik Horn Team Erdinger Alkoholfrei AK3 27 Germany 02:32:18.78 49:23 02:58 01:10:29 02:51 26:37
229 242 Johannes Adolph runsquadCGN AK4 31 Germany 02:31:58.97 45:51 02:06 01:14:17 03:11 26:33
228 206 Christoph Gillessen AK4 30 Germany 02:31:51.24 46:40 02:11 01:15:38 02:19 25:03
227 453 Ernst Zeh SKV Mörfelden-Team MöWathlon MK75 1 Germany 02:31:41.80 50:27 02:18 01:10:05 02:42 26:09
226 373 Wolfgang Riege MK50 47 Germany 02:31:15.30 46:03 02:14 01:13:41 02:40 26:37
225 332 Michael Zimmermann MTV Aurich MK50 46 Germany 02:31:08.39 45:21 02:05 01:15:58 02:03 25:41
224 474 Olaf Josten Triathlon Team Ratingen 08 MK55 14 Germany 02:30:55.49 45:30 01:48 01:16:48 01:56 24:53
223 274 Gerd Hinüber MK40 25 Germany 02:30:37.82 51:01 01:50 01:12:14 01:46 23:46
222 378 Joachim Greff 1. Budo Club Eschweiler e.V. Kendo MK50 45 Germany 02:29:54.86 48:16 01:40 01:13:29 01:44 24:45
221 169 Jérémy Couval AK3 26 Germany 02:29:23.35 50:18 01:46 01:08:39 01:43 26:57
220 298 Jörg Niegel Team Erdinger alkoholfrei MK45 41 Germany 02:29:09.94 49:19 01:46 01:09:17 01:54 26:53
219 235 Joshua Rutkowski AK4 29 Germany 02:29:04.80 41:47 01:55 01:19:14 02:03 24:05
218 445 Wolfgang Greisel TG Viktoria Augsburg MK65 6 Germany 02:28:49.41 47:02 02:19 01:13:24 02:19 23:45
217 448 Reinhard Joas Herrieder Aquathleten MK70 1 Germany 02:27:58.93 44:58 01:40 01:13:06 03:14 25:00
216 364 Ralf Dohms MK50 44 Germany 02:27:53.40 45:54 02:15 01:14:10 02:00 23:34
215 393 Stefan Aumann MTV Aurich MK50 43 Germany 02:27:49.30 52:11 02:17 01:04:55 03:12 25:14
214 222 Marc Schampera Marathon-Club Eschweiler AK4 28 Germany 02:27:34.11 46:50 02:03 01:03:28 02:12 33:01
213 407 Michael Blechschmidt SRL Triathlon Koblenz MK55 13 Germany 02:26:29.46 46:39 01:54 01:09:22 01:58 26:36
212 434 Eberhard Weber Triforce-Vital Remscheid MK60 6 Germany 02:26:01.40 45:10 01:16 01:12:18 01:35 25:42
211 427 Andreas Kapka MK60 5 Germany 02:25:57.83 44:35 02:01 01:13:26 02:03 23:52
210 459 Egon Helder TSV Buchenrod MK65 5 Germany 02:25:48.33 46:27 02:31 01:09:57 02:31 24:22
209 228 Thilo Mannaße Team Erdinger Alkoholfrei AK4 27 Germany 02:25:43.39 46:48 01:47 01:08:48 02:00 26:20
208 282 Dirk Kunze AS Düren 12 e.V. MK45 40 Germany 02:25:36.84 51:00 01:44 01:06:39 01:58 24:15
207 267 Stefan Behrendt MK40 24 Germany 02:25:23.42 48:27 02:16 01:06:55 02:10 25:35
206 413 Wilfried Schneider MK55 12 Germany 02:25:05.40 47:38 01:34 01:09:56 01:53 24:04
205 155 Niklas Schneider TT-Eifel AK2 20 Germany 02:24:58.15 46:12 01:40 01:10:39 01:55 24:32
204 340 Klaus Huss Team Erdinger Alkoholfrei MK50 42 Germany 02:24:56.37 45:08 02:13 01:09:11 02:48 25:36
203 309 Holger Uhlhaas Team Erdinger Alkoholfrei MK45 39 Germany 02:24:52.58 45:50 02:05 01:10:35 02:00 24:22
202 409 Bruno Funk Triathlon Waldfeucht MK55 11 Germany 02:24:37.16 46:26 02:01 01:08:28 02:27 25:15
201 307 Ruud van Suijdam MK45 38 Netherlands 02:24:20.91 43:13 02:01 01:13:17 01:48 24:01
200 256 Joachim Gierke MK40 23 Germany 02:23:44.68 46:48 02:48 01:05:38 02:58 25:32
199 438 Achim Heukemes Team Icehouse MK65 4 Germany 02:23:32.53 43:51 02:21 01:11:11 02:27 23:42
198 464 David-John Williams Brander SV Tri Team MK45 37 Germany 02:22:58.74 43:09 02:10 01:10:57 02:01 24:41
197 375 Willi Reinartz TEAM TETZ MK50 41 Germany 02:22:00.69 41:00 01:42 01:10:36 02:09 26:33
196 419 Reinhard Wildt SC Altenrheine MK55 10 Germany 02:22:00.03 44:34 02:08 01:09:24 01:43 24:11
195 478 Uwe Steingraeber TriCologne MK50 40 Germany 02:21:45.75 48:41 01:30 01:05:55 01:39 24:00
194 159 Pit Gillen AK2 19 Luxembourg 02:21:44.51 41:37 01:48 01:13:59 01:24 22:56
193 327 Andre Weyers Sisu Berlin MK45 36 Germany 02:21:32.48 43:32 02:30 01:09:50 01:51 23:49
192 415 Andreas Hausen MK55 9 Germany 02:21:24.75 42:47 01:55 01:10:41 03:00 23:01
191 296 Rene Mangin Team Erdinger Alkoholfrei MK45 35 Germany 02:20:58.87 45:42 02:14 01:09:00 02:01 22:01
190 220 Jörg Esser Marathon-Club Eschweiler AK4 26 Germany 02:20:25.37 41:17 01:23 01:13:36 01:30 22:39
189 325 Thorsten Asche SC Altenrheine MK45 34 Germany 02:20:23.84 43:58 01:42 01:10:46 01:49 22:08
188 336 Norbert Stollenwerk TV Erkelenz MK50 39 Germany 02:18:41.66 43:16 02:07 01:07:06 02:06 24:06
187 433 Joachim Lutz TV Mengen MK60 4 Germany 02:18:13.36 42:44 01:41 01:09:19 01:50 22:39
186 301 Thomas Schneider DieMANNschaft e.V. MK45 33 Germany 02:17:50.56 43:14 02:02 01:05:01 01:54 25:39
185 377 Frank Bougè DJK Armada-Euchen Würselen e.V./Triathlon MK50 38 Germany 02:17:35.73 43:44 01:49 01:07:30 01:43 22:49
184 402 Rudolf Hoffart TRT Remchingen MK55 8 Germany 02:17:30.18 40:40 01:29 01:12:07 01:41 21:33
183 468 Gunter Stecher Team Erdinger Alkoholfrei MK55 7 Germany 02:17:28.62 44:33 02:04 01:05:49 02:07 22:55
182 284 Hami Sultan PTSV Aachen MK45 32 Germany 02:17:17.77 43:42 02:12 01:06:08 02:02 23:13
181 385 Peter Engel 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen MK50 37 Germany 02:17:03.95 43:38 01:51 01:07:23 02:01 22:10
180 320 Sokrates Macropoulos 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen MK45 31 Germany 02:17:02.47 41:48 01:48 01:09:30 01:36 22:20
179 221 Christoph Hinkel TSG Maxdorf AK4 25 Germany 02:17:00.98 40:51 01:50 01:07:43 02:36 24:00
178 231 Bastian Kramer M.Gladbacher TV 1848 e.V. AK4 24 Germany 02:16:50.67 40:39 01:44 01:11:39 01:44 21:04
177 265 Sebastian Piel MK40 22 Germany 02:16:26.40 42:29 02:00 01:07:10 01:56 22:51
176 293 Patrick Schaub SV Gladbeck 13 MK45 30 02:16:13.21 43:14 02:31 01:05:58 02:34 21:56
175 350 Volker Miklasz Marathon Steinfurt MK50 36 Germany 02:15:59.29 41:26 02:15 01:06:02 01:59 24:17
174 324 Sascha Kapust TV Erkelenz MK45 29 Germany 02:15:43.40 43:15 01:31 01:07:16 01:35 22:06
173 421 Heinz Feilen Marathon-Club Eschweiler MK55 6 Germany 02:15:38.56 42:11 01:29 01:09:20 01:28 21:10
172 297 Ralf Peters DJK Armada-Euchen Würselen e.V./Triathlon MK45 28 Germany 02:15:36.97 37:46 01:27 01:15:21 01:18 19:44
171 365 Christoph Schlechtingen Team TVE Netphen MK50 35 Germany 02:15:30.61 43:29 02:02 01:05:05 02:07 22:47
170 394 Rüdiger Brands VLG Eisenbach MK50 34 Germany 02:15:01.74 41:19 02:13 01:07:06 01:59 22:24
169 329 Andreas Prem TSG Maxdorf MK50 33 Germany 02:14:55.82 43:38 02:02 01:04:14 02:02 22:59
168 270 Michael Mühlberg Mach3 Köln e.V. MK40 21 Germany 02:14:45.48 42:10 01:54 01:07:36 02:05 21:00
167 306 Martin Schürgers PSV Brühl Triathlon Team MK45 27 Germany 02:14:33.46 41:20 02:37 01:07:45 02:21 20:30
166 339 Alexander Mehtieff Krefelder Kanu Klub MK50 32 Germany 02:14:32.69 41:48 02:01 01:06:36 01:56 22:11
165 188 Roland Henrothay AK3 25 Belgium 02:14:31.22 41:41 01:40 01:05:46 01:51 23:33
164 396 Frank Nachtsheim Tri-Team Sinzig MK50 31 Germany 02:14:25.10 43:15 01:28 01:04:27 01:40 23:35
163 234 Nourreddine Semghoun Triathlon Team Rheinberg AK4 23 Germany 02:14:17.33 41:11 01:29 01:06:29 01:45 23:23
162 276 Daniel Rehse TV Erkelenz MK40 20 Germany 02:14:01.44 43:17 01:16 01:04:09 01:39 23:40
161 239 Florian Franek 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen AK4 22 Germany 02:13:59.21 38:42 01:36 01:12:04 02:15 19:22
160 208 Manuel Clemens bike-components AK4 21 Germany 02:13:24.94 44:22 01:23 01:02:53 01:42 23:04
159 162 Christian Herold Laface-Team Weiden AK2 18 Germany 02:13:20.91 38:29 01:30 01:11:18 01:30 20:33
158 244 Steffen Lengefeld FC St.Pauli Triathlon MK40 19 Germany 02:13:15.18 43:21 01:36 01:04:02 01:40 22:36
157 281 Jan Tobiassen MTV Aurich MK45 26 Germany 02:13:13.03 40:32 01:54 01:07:06 02:05 21:36
156 154 Philip Stahlmecke AK2 17 Germany 02:13:06.87 41:43 01:44 01:06:21 01:42 21:36
155 149 Lucas Knappe Wasser + Freizeit Verein Münster e. V. AK2 16 Germany 02:12:53.82 42:17 01:07 01:05:49 01:25 22:15
154 213 Sascha Osterholt AK4 20 Germany 02:12:46.17 40:55 01:36 01:07:12 01:30 21:33
153 164 Christoph Nachtsheim Tri-Team Sinzig AK2 15 Germany 02:12:36.15 43:15 01:15 01:04:44 01:25 21:57
152 351 Stephan Neuburg Asv köln Triathlon MK50 30 Germany 02:12:26.35 42:01 01:15 01:03:51 01:58 23:21
151 437 Bernd Rennies MK65 3 Germany 02:12:22.83 42:51 01:48 01:01:38 01:53 24:12
150 379 Armin Borst TSG Limbach/Triathlon MK50 29 Germany 02:12:02.82 40:37 01:12 01:06:13 01:22 22:38
149 380 Andre Moritz WIKA Tri-Team MK50 28 Germany 02:11:53.17 43:13 01:53 01:03:45 01:43 21:19
148 250 Andreas Adamski SV Gladbeck 13 MK40 18 Germany 02:11:47.35 42:56 01:23 01:03:17 01:38 22:33
147 358 Klaus Tüschenbönner MK50 27 Netherlands 02:11:39.05 40:19 01:42 01:07:13 01:55 20:30
146 268 Ingo Klein TRI GECKOS Dortmund e.V. MK40 17 Germany 02:11:37.44 41:11 01:15 01:06:17 01:18 21:36
145 443 Roland Käshammer Tria-Team Freistett MK65 2 Germany 02:11:32.82 42:20 01:22 01:04:43 01:36 21:31
144 477 Paolo Moretti SPORT & WELLNESS 1962 MK50 26 Italy 02:11:29.03 42:15 01:38 01:04:36 01:29 21:31
143 279 Thomas Götzen TSV Bayer Dormagen MK45 25 Germany 02:11:24.15 41:36 01:20 01:04:33 01:33 22:22
142 370 Volker Kämpf DJK Marienstatt MK50 25 Germany 02:10:53.50 41:26 01:29 01:03:12 01:32 23:14
141 473 Mike Wirtz AS Neukirchen-Vluyn MK50 24 Germany 02:10:50.51 38:32 01:52 01:07:55 01:55 20:36
140 334 Karlheinz Kurtz SV Mauren MK50 23 Germany 02:10:21.86 35:39 01:24 01:10:54 01:35 20:49
139 399 Henning Rudolph ASG Triathlon Hockenheim MK55 5 Germany 02:10:18.47 40:34 01:25 01:05:14 01:32 21:33
138 436 Theodor Block Tri-4-Fun SV Kutenhausen-Todtenhausen MK65 1 Germany 02:10:11.18 43:41 01:51 01:00:23 01:54 22:22
137 302 Michael Schenk Hellas Siegburg MK45 24 Netherlands 02:10:05.55 42:56 01:34 01:02:15 01:47 21:33
136 253 Jörg Esser AS Düren 12 e.V. MK40 16 Germany 02:10:03.71 40:55 01:24 01:04:17 01:32 21:55
135 470 Pascale Pauke Team TVE Netphen AK4 19 Germany 02:09:54.65 42:45 01:30 01:00:07 01:51 23:41
134 416 Raymond Szostek Ironteam Hasselt (B) MK55 4 Belgium 02:09:37.55 42:00 01:52 01:02:17 01:51 21:37
133 289 Jeroen Hilwig AV Triathlon MK45 23 Netherlands 02:09:31.03 40:17 01:47 01:05:52 01:36 19:59
132 148 Sebastian Handl PTSV Aachen AK2 14 Germany 02:09:24.82 41:22 01:25 01:04:25 01:20 20:52
131 354 Ingo Beckemper LC Nordhorn MK50 22 Germany 02:09:13.17 40:01 01:40 01:04:02 01:40 21:50
130 261 Berthold Janzen SG Welper MK40 15 Germany 02:09:09.97 41:10 01:45 01:02:55 01:45 21:34
129 435 Friedrich Konrad TV Grenzach MK60 3 Germany 02:08:50.33 40:43 01:31 01:04:22 01:47 20:27
128 219 Markus Gilleßen Marathon-Club Eschweiler AK4 18 Germany 02:08:34.58 38:38 01:32 01:03:26 01:47 23:11
127 201 Robby De Rycke ETZ AK3 24 Belgium 02:08:21.40 39:24 01:29 01:01:30 01:37 24:21
126 353 Jörg Lüttgen AS Düren 12 e.V. MK50 21 Germany 02:08:20.29 40:47 01:20 01:02:56 01:40 21:37
125 466 Thomas Müller TuS Xanten MK40 14 Germany 02:08:11.20 40:08 01:50 01:04:26 01:41 20:06
124 347 Rüdiger Wiegand ASG Triathlon Hockenheim MK50 20 Germany 02:08:07.92 42:58 01:12 01:00:07 01:14 22:36
123 308 Thorsten Kuschina Team TVE Netphen MK45 22 Germany 02:07:52.96 40:33 01:15 01:02:48 01:22 21:54
122 326 Christian Gederski TRI GECKOS Dortmund e.V. MK45 21 Germany 02:07:42.05 39:15 01:51 01:02:40 02:01 21:55
121 429 Jörg Stehle TCEC Mainz MK60 2 Germany 02:07:29.87 40:17 02:02 01:02:31 01:31 21:08
120 290 Robert Kempf SV Gladbeck 13 MK45 20 Germany 02:07:23.87 39:25 01:36 01:03:55 01:21 21:06
119 251 Christian Engelmann TSVE Bielefeld MK40 13 Germany 02:07:18.46 40:23 01:13 01:03:01 01:25 21:16
118 196 Daniel Jalalpoor TSG Maxdorf AK3 23 Germany 02:07:15.37 38:50 01:11 01:04:29 01:17 21:28
117 383 Rob Kennard TRiKS MK50 19 United Kingdom 02:07:04.82 40:08 01:24 01:02:57 01:19 21:16
116 200 Matthias Wachten 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen AK3 22 Germany 02:06:54.63 39:18 01:17 01:03:59 01:38 20:42
115 388 Johan Verbrugghen 61263M67 MK50 18 Belgium 02:06:40.12 37:48 01:25 01:02:11 01:48 23:28
114 372 Michael Bareth TSV Krofdorf-Gleiberg MK50 17 Germany 02:06:29.95 39:04 01:17 01:04:18 01:27 20:23
113 171 Sebastian Schill Duisburger Schwimmverein 1898 e.V. AK3 21 Germany 02:06:22.07 39:56 02:02 01:01:29 01:55 21:00
112 349 Heiko Spitzhorn SRL Triathlon Koblenz MK50 16 Germany 02:06:20.74 39:25 01:37 01:03:49 01:29 20:00
111 278 Marc Klein TSV Bayer Dormagen MK45 19 Germany 02:06:14.76 41:29 01:21 01:00:19 01:27 21:38
110 384 Ralf Uhlenbruch SC Altenrheine MK50 15 Germany 02:06:11.44 39:02 01:11 01:04:02 01:27 20:29
109 166 Michael Claßen TriTeam MAXMO LG AK3 20 Germany 02:06:08.48 37:47 01:31 01:05:59 01:24 19:27
108 275 Christian Wesendahl SC Altenrheine MK40 12 Germany 02:05:58.98 40:24 01:16 01:03:00 01:24 19:54
107 387 Ralf Blaesen MK50 14 Germany 02:05:57.01 39:46 01:33 01:01:54 01:37 21:07
106 342 Jürgen Fritsch Asv köln Triathlon MK50 13 Germany 02:05:53.57 40:19 01:18 01:02:49 01:23 20:04
105 249 Martin Itter TRI GECKOS Dortmund e.V. MK40 11 Germany 02:05:46.38 40:37 01:40 58:56 03:09 21:24
104 176 Benjamin Becker DJK Triathlon Andernach AK3 19 Germany 02:05:39.32 36:34 01:39 01:06:23 01:46 19:17
103 229 Martin van Laak Asv Köln Triathlon AK4 17 Germany 02:05:38.19 39:33 01:20 01:00:12 01:45 22:48
102 457 Andrea Spanu Marathon-Club Eschweiler AK4 16 Germany 02:05:35.56 37:41 01:07 01:03:38 01:29 21:40
101 271 Jürgen Wagner TV Riegel - Tri-Team2010 MK40 10 Germany 02:05:34.60 37:43 01:24 01:05:50 01:37 19:00
100 145 Fritz Hamacher Triathlon Waldfeucht AK2 13 Germany 02:05:33.94 37:19 01:18 01:03:49 01:33 21:34
99 431 Jack Niessen TVR Roermond MK60 1 Netherlands 02:05:22.72 38:30 01:32 01:04:08 01:30 19:42
98 366 Martin Hansel RSV Osthelden MK50 12 Germany 02:04:55.92 39:01 01:25 01:02:24 01:24 20:41
97 184 Eric Pronk FusionTEAMNL AK3 18 Netherlands 02:04:50.53 41:15 01:34 59:12 01:53 20:56
96 258 Stephan van de Weyer SSF Bonn MK40 9 Germany 02:04:32.89 39:10 01:10 01:02:40 01:18 20:14
95 294 Sascha Ruckes Asv köln Triathlon MK45 18 Germany 02:04:27.73 39:21 01:20 01:02:52 01:26 19:28
94 142 Pascal Thümmler TV 1848 Erlangen AK1 11 Germany 02:04:16.55 40:19 01:12 01:00:01 01:19 21:25
93 272 Yong Zhao MK40 8 Germany 02:04:15.24 39:05 01:26 01:02:59 01:33 19:12
92 10 Andreas Männer Pewag Racing Team AK4 15 Austria 02:04:04.92 38:35 01:21 01:03:06 01:52 19:10
91 292 Tim Adolphs MK45 17 Germany 02:04:02.15 36:30 01:16 01:03:59 01:38 20:39
90 280 Clemens Köster MTV Aurich MK45 16 Germany 02:03:58.88 40:10 01:32 01:01:04 01:16 19:56
89 198 Julian Siedenbiedel Triathlon Team Rheinberg AK3 17 Germany 02:03:56.05 39:54 01:12 58:47 01:14 22:49
88 266 Ryuichiro Iijima TuS Neukölln Berlin MK40 7 Germany 02:03:43.40 36:07 01:06 01:06:03 01:24 19:03
87 348 Mario Radke SRL Triathlon Koblenz MK50 11 Germany 02:03:40.37 39:36 01:25 01:00:40 01:39 20:20
86 288 Hans Peter Wolff TSV Bayer Dormagen MK45 15 Germany 02:03:34.92 39:32 01:10 01:00:32 01:24 20:56
85 467 Yannik Hillebrand Tri-Team Hagen AK1 10 Germany 02:03:23.98 36:38 01:09 01:05:47 01:14 18:35
84 257 Frederik Vandendriessche MK40 6 Belgium 02:03:17.28 40:16 01:47 59:28 01:26 20:20
83 180 Jens Diblik TT-Eifel AK3 16 Germany 02:03:09.47 36:37 01:29 01:03:50 01:31 19:42
82 144 Marius Lindemann SV Gladbeck 13 AK2 12 Germany 02:03:06.22 38:31 01:19 01:01:26 01:33 20:17
81 479 Claus Pesch PSV Brühl Triathlon Team MK45 14 Germany 02:02:56.80 38:11 01:37 01:00:52 01:43 20:33
80 319 Johannes Roecher Asv köln Triathlon MK45 13 Germany 02:02:55.29 39:14 01:20 01:00:40 01:23 20:18
79 223 Marcel Knauff Triathlon Team Rheinberg AK4 14 Germany 02:02:51.59 39:49 01:18 58:40 01:26 21:38
78 390 Luc Huysseune MK50 10 Belgium 02:02:51.32 37:41 01:29 01:02:25 01:33 19:43
77 359 Frank Krause SRL Triathlon Koblenz MK50 9 Germany 02:02:49.22 36:32 01:16 01:04:33 01:25 19:03
76 310 Maurice Ledent Triathlon Team Eupen MK45 12 Belgium 02:02:44.25 39:32 01:48 59:35 01:36 20:13
75 374 Olivier Bogard MK50 8 France 02:02:33.17 35:35 01:13 01:05:16 01:32 18:57
74 230 Jeroen Visser Team Vleck AK4 13 Netherlands 02:02:16.46 38:03 01:18 01:03:32 01:19 18:04
73 305 Frank Johnen PTSV Aachen MK45 11 Germany 02:02:12.65 38:02 01:37 01:00:44 01:27 20:22
72 175 Marco Euler Team Erdinger Alkoholfrei AK3 15 Germany 02:01:56.29 37:41 01:25 01:02:31 01:22 18:57
71 163 Kai Bitschinski Triathlon Team Rheinberg AK2 11 Germany 02:01:44.31 39:42 01:15 59:03 01:15 20:29
70 226 Niels De Bruecker AK4 12 Belgium 02:01:44.14 34:58 01:04 01:03:30 01:28 20:44
69 389 Erich Keuchen FSV Feuerwehr Düsseldorf MK50 7 Germany 02:01:25.81 38:37 01:29 59:39 01:36 20:04
68 400 Frank Bachinger EOSC Offenbach MK55 3 Germany 02:01:01.53 38:30 01:27 01:00:46 01:17 19:01
67 314 Christian Schindlatz Tri-Team Sinzig MK45 10 Germany 02:00:52.80 36:10 01:14 01:03:23 01:18 18:47
67 84 Bianca Erner 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen MK40 10 Germany 03:17:53.40 01:06:15 02:33 01:32:06 02:47 34:12
66 130 Nadja Shehata DLC Aachen AK4 14 Germany 03:06:58.58 47:51 01:54 01:38:52 01:50 36:31
66 322 Thomas Sievers Tri Finish Münster MK45 9 Germany 02:00:47.48 39:26 01:08 59:34 01:17 19:22
65 232 Hendrik Selinger 1. Tri-Teams Gütersloh GTV AK4 11 Germany 02:00:38.70 36:32 01:59 01:01:40 01:28 18:59
65 120 Ingrid Herwig Garbsener SC MK70 1 Germany 03:06:37.21 56:03 03:38 01:31:36 03:33 31:47
64 124 Caro Hötgen TriCologne AK2 6 Germany 02:57:47.38 01:00:09 01:55 01:21:38 02:22 31:43
64 346 Alexander Wolf Brander SV Tri Team MK50 6 Germany 02:00:36.42 38:24 01:44 01:00:15 02:00 18:13
63 318 Waldemar Thoma Team Erdinger Alkoholfrei MK45 8 Germany 02:00:33.42 38:28 01:18 01:00:45 01:23 18:39
63 43 Maïté Scheer AK1 6 Luxembourg 02:57:39.22 52:33 02:14 01:28:00 02:00 32:52
62 135 Pascal Schumacher SRL Triathlon Koblenz AK1 9 Germany 02:00:32.92 37:19 01:01 01:00:43 01:09 20:20
62 100 Gaby Kerkhoffs Triathlon Club Maastricht MK50 8 Netherlands 02:55:43.41 52:12 01:46 01:24:25 02:37 34:43
61 177 Sebastian Kusch AK3 14 Germany 02:00:17.20 36:31 01:08 01:01:05 01:08 20:25
61 66 Maria Arbelaez AK4 13 Belgium 02:53:04.63 50:02 02:36 01:31:28 03:14 25:44
60 461 Christopher Drozda Canada Duathlon MK45 7 Switzerland 01:59:23.33 37:43 01:12 59:38 01:27 19:23
60 128 Susanne Bestler Team Erdinger Alkoholfrei MK50 7 Germany 02:47:30.45 54:07 02:36 01:19:10 02:35 29:02
59 104 Uta Doyscher-Lutz TV Mengen MK50 6 Germany 02:42:03.12 50:35 02:48 01:15:09 03:23 30:08
59 161 Johannes Diedershagen DJK Marienstatt AK2 10 Germany 01:58:59.87 37:38 01:30 59:50 01:05 18:56
58 147 Felix Grabolle Team TVE Netphen AK2 9 Germany 01:58:54.77 34:49 01:20 01:03:26 01:15 18:04
58 77 Nina Kring Team TVE Netphen MK40 9 Germany 02:40:20.57 49:41 02:29 01:18:27 02:22 27:21
57 237 Florian Winterstein Tri-Team Hagen AK4 10 Germany 01:58:26.15 36:44 01:13 01:00:12 01:17 19:00
57 52 Janine Mlinarsky 3XERCISE Triathlon SG Köln-Worringen AK3 5 Germany 02:40:14.61 45:35 02:46 01:24:32 02:12 25:09
56 108 Kerstin Lüders Tri Michels Hamburg MK55 6 Germany 02:38:45.37 47:03 01:51 01:21:20 01:54 26:37
56 463 Andreas Buhs Asv köln Triathlon AK4 9 Germany 01:58:22.28 37:38 01:07 59:38 01:07 18:52
55 273 Oliver Kurz VfL Waiblingen Triathlon MK40 5 Germany 01:58:17.69 36:11 01:14 01:01:01 01:25 18:26
55 73 Martina Laprell TV Erkelenz MK40 8 Germany 02:36:53.74 50:17 01:58 01:15:25 02:10 27:03
54 119 Sylvia Wöscher Triathlon Team Rheinberg MK60 1 Germany 02:36:31.43 52:01 01:52 01:14:20 01:52 26:26
54 398 Jörg Haarmann EJOT-Team TV Buschhütten MK55 2 Germany 01:58:16.65 35:46 01:34 01:01:45 01:20 17:51
53 107 Daniela Kircher MK50 5 Germany 02:35:55.30 47:26 02:18 01:14:55 02:52 28:24
53 362 Ralf Wodopia SopremaTeam TSV Mannheim MK50 5 Germany 01:58:02.95 36:49 01:16 57:51 01:26 20:40
52 88 Simone Otten DJK Armada-Euchen Würselen e.V./Triathlon MK45 10 Germany 02:34:39.76 49:00 01:39 01:17:35 01:43 24:42
52 186 Alexander Schovenberg Mach3 Köln e.V. AK3 13 Germany 01:57:58.67 38:04 01:14 58:16 01:19 19:05
51 63 Claudia Schmitz TriCologne AK4 12 Germany 02:34:16.76 49:47 01:34 01:15:21 01:45 25:49
51 136 Marvin Beckemper LC Nordhorn AK1 8 Germany 01:57:46.28 36:08 01:21 01:01:13 01:20 17:44
50 45 Katharina Fitzek Brander Schwimmverein AK2 5 Germany 02:33:50.76 48:56 02:11 01:16:04 02:12 24:27
50 156 Julian Sorge Mach3 Köln e.V. AK2 8 Germany 01:57:43.73 37:29 01:16 57:09 01:27 20:22
49 112 Ulrike Schneider Tri-Team Sinzig MK55 5 Germany 02:33:09.33 48:54 01:48 01:16:45 01:58 23:44
49 337 Michael Kimmann Tri-Team SV Bietigheim MK50 4 Germany 01:57:38.53 36:09 01:05 01:00:49 01:12 18:23
48 129 Sabine Kaunzner Team Erdinger Alkoholfrei MK45 9 Germany 02:32:06.30 48:54 02:02 01:17:38 01:37 21:55
48 418 Juergen Hanshans RC Allgäu MK55 1 Germany 01:57:28.89 37:21 01:23 57:55 01:23 19:26
47 214 Michael Braun CSV-TRI-Team AK4 8 Germany 01:57:27.75 34:40 01:15 01:01:40 01:22 18:30
47 60 Judith Urban PTSV Aachen AK3 4 Germany 02:31:48.14 44:45 02:03 01:18:09 02:11 24:40
46 151 David Mohr TSG Maxdorf AK2 7 Germany 01:57:05.74 36:09 01:04 58:49 01:12 19:51
46 113 Ingrid Kreienkamp Asv köln Triathlon MK55 4 Germany 02:31:38.85 47:09 02:04 01:15:25 02:19 24:41
45 64 Caroline Jung Team TVE Netphen AK4 11 Germany 02:31:28.21 48:02 01:29 01:14:33 01:41 25:43
45 363 Oliver Degenhardt Wassersportvereinigung Cassel e.V. MK50 3 Germany 01:56:44.69 36:40 01:11 58:07 01:20 19:26
44 97 Simone Spill TSV Bayer Dormagen MK50 4 Germany 02:30:23.68 48:22 02:02 01:13:17 01:45 24:57
44 469 Peter Morbe Tri Post Trier AK1 7 Germany 01:56:39.06 34:25 01:05 58:45 01:21 21:03
43 71 Ruth Elbeshausen Post-SV Tübingen AK4 10 Germany 02:30:17.16 44:47 01:46 01:17:47 01:32 24:25
43 190 Sam Verstraete AK3 12 Belgium 01:55:59.24 35:06 01:17 01:00:27 01:18 17:51
42 91 Steffi Clarenbach DJK Armada-Euchen Würselen e.V./Triathlon MK45 8 Germany 02:30:13.51 42:35 01:40 01:20:24 01:44 23:50
42 262 Alexander Höhne Team TVE Netphen MK40 4 Germany 01:55:42.56 35:47 01:41 58:06 01:26 18:42
41 70 Doro Born TriTeam MAXMO LG AK4 9 Germany 02:28:39.87 44:52 01:55 01:15:28 02:12 24:12
41 172 Daniel Heddendorp Team Rose Bikes Bocholter WSV AK3 11 Germany 01:55:39.10 34:25 01:14 01:00:11 01:19 18:30
40 41 Jana Saßmannshausen Team TVE Netphen AK1 5 Germany 02:28:25.89 44:52 01:38 01:16:14 01:47 23:54
40 195 Cyril Caré AK3 10 France 01:55:37.51 33:59 01:05 01:00:48 01:20 18:25
39 111 Ingrid König SC Altenrheine MK55 3 Germany 02:28:10.79 48:27 01:41 01:11:07 01:47 25:08
39 153 Kevin Schmelzer Triathlon Team Rheinberg AK2 6 Germany 01:55:33.61 35:20 01:08 59:25 01:21 18:19
38 255 Torsten Wambold SSG Triathlon Bensheim/ GoBike Service Racing Team MK40 3 Germany 01:55:27.29 36:10 01:12 57:57 01:29 18:39
38 74 Elke Wessels 1.TCO Die Bären MK40 7 Germany 02:27:55.67 49:18 01:22 01:10:08 01:46 25:21
37 167 Chris Zimmermann Tri Club Wuppertal AK3 9 Germany 01:55:06.25 34:44 01:21 59:52 01:16 17:53
37 106 Antje Strothmann LC Solbad Ravensberg MK50 3 Germany 02:27:44.82 45:45 01:21 01:15:06 01:29 24:03
36 205 Dirk Schnöring KTT01 AK4 7 Germany 01:54:49.60 35:23 01:14 58:35 01:30 18:07
36 87 Elke Reuting Wassersportvereinigung Cassel e.V. MK45 7 Germany 02:26:17.60 46:40 01:33 01:12:33 01:45 23:46
35 75 Judith van den Brule MK40 6 Netherlands 02:26:09.17 43:51 02:22 01:14:55 02:37 22:24
35 224 Lars Reußer Team Erdinger Alkoholfrei AK4 6 Germany 01:54:44.29 36:54 01:23 55:43 01:25 19:19
34 79 marleen stroomer DTC Heerhugowaard MK40 5 Netherlands 02:25:53.87 46:38 01:39 01:11:49 01:50 23:57
34 312 Thilo Krebs SopremaTeam TSV Mannheim MK45 6 Germany 01:54:35.11 34:41 01:19 58:34 01:34 18:27
33 168 Christian Kaiser Chris Kaiser Personal Training AK3 8 Germany 01:54:34.14 34:51 01:12 59:49 01:22 17:20
33 123 Lisa Janko Post-SV Tübingen AK1 4 Germany 02:25:47.91 49:03 03:26 01:11:45 01:32 20:01
32 114 Ute Spicker Team-Essen 1999 e.V. MK55 2 Germany 02:24:59.03 42:05 01:29 01:17:49 01:31 22:05
32 143 Nico Fuchs 1. FC Kaiserslautern AK1 6 Germany 01:54:32.55 33:48 01:21 59:54 01:25 18:04
31 225 Simon Wagemaker SC Altenrheine AK4 5 Germany 01:54:25.78 34:16 01:07 01:00:34 01:16 17:12
31 89 Melanie Kroniger SV Blau Weiß Bochum MK45 6 Germany 02:24:01.30 44:39 01:48 01:11:59 01:50 23:45
30 150 Matthias Heinken TV Norden AK2 5 Germany 01:54:20.85 34:17 01:04 58:47 01:15 18:57
30 109 Ute Weber RSV Osthelden MK55 1 Germany 02:23:56.39 46:37 01:55 01:09:02 02:13 24:09
29 126 Silke Roßkopf Team Erdinger Alkoholfrei MK40 4 Germany 02:23:30.08 42:24 01:30 01:14:48 01:38 23:10
29 285 Michael Kirch Triathlon Team Eupen MK45 5 Belgium 01:54:16.39 34:34 01:10 01:00:02 01:21 17:09
28 246 Frank Lünemann MTV Aurich MK40 2 Germany 01:54:03.83 35:11 01:13 56:41 01:14 19:44
28 277 Miriam Jupe Team TVE Netphen AK4 8 Germany 02:22:23.62 45:06 01:23 01:10:06 01:33 24:15
27 287 Torsten Jungbluth TriTeam MAXMO LG MK45 4 Germany 01:53:57.55 36:07 01:10 56:46 01:19 18:35
27 61 Katrin Puth TSV 1880 Gera-Zwötzen AK4 7 Germany 02:22:12.67 41:02 01:13 01:13:58 01:25 24:34
26 48 Emy Theunissen AK2 4 Netherlands 02:22:01.22 44:39 01:27 01:11:54 01:31 22:30
26 160 Tim Heinzemann Tri Club Wuppertal AK2 4 Germany 01:53:22.14 36:12 01:02 56:47 01:13 18:08
25 40 Elisa Milz Tripower Rhein Sieg AK1 3 Germany 02:21:50.11 41:20 01:22 01:16:35 01:23 21:10
25 472 Thomas Schertel KTT01 AK3 7 Germany 01:53:18.85 35:22 01:04 57:39 01:11 18:02
24 316 Dirk Strothmann LC Solbad Ravensberg MK45 3 Germany 01:53:05.66 35:09 01:08 57:28 01:24 17:56
24 98 Antje Ungewickell TuS Neukölln Berlin MK50 2 Germany 02:21:48.48 44:34 01:15 01:11:30 01:31 22:58
23 65 Aenne Frederike Heins Buxtehuder Sportverein AK4 6 Germany 02:21:19.53 44:13 01:21 01:11:01 01:32 23:12
23 137 Björn Timmermann VfL Wolfsburg AK1 5 Germany 01:52:42.53 34:21 01:00 58:39 01:06 17:36
22 95 Katja Backhaus PTSV Aachen MK45 5 Germany 02:21:12.72 46:17 01:46 01:08:06 01:58 23:05
22 185 Fernando Concha Triathlon Team Rheinberg AK3 6 Germany 01:52:41.37 33:08 01:01 59:44 01:14 17:34
21 462 Christian Dürr TV Ochsenfurt AK3 5 Germany 01:52:19.04 34:24 01:11 55:31 01:21 19:52
21 80 Silke Schneider SSF Bonn MK40 3 Germany 02:21:06.82 41:22 01:36 01:15:19 01:35 21:14
20 125 Verena Kruse TuS BW Lohne Triathlon AK4 5 Germany 02:20:38.79 44:13 01:29 01:10:01 01:32 23:23
20 304 Christoph Bergmann Team TVE Netphen MK45 2 Germany 01:52:12.22 33:22 01:01 59:09 01:12 17:28
19 93 Jutta Guerndt Triminators TV Voerde MK45 4 Germany 02:20:33.85 42:49 01:34 01:12:22 01:30 22:18
19 233 Sven Imhoff TriTeam MAXMO LG AK4 4 Germany 01:52:11.52 34:38 01:20 55:10 01:18 19:45
18 165 Timo Böhl Team TVE Netphen AK3 4 Germany 01:52:08.45 31:50 01:03 01:01:56 01:06 16:13
18 56 Rita Gottleuber Team Erdinger Alkoholfrei AK3 3 Germany 02:20:09.87 45:06 01:34 01:08:44 01:27 23:18
17 328 Uwe Kramp TriTeam MAXMO LG MK45 1 Germany 01:52:07.20 34:48 01:18 56:57 01:21 17:43
17 86 Kathrin Ernst TG Witten 1848 MK45 3 Germany 02:19:09.08 42:00 01:18 01:12:28 01:29 21:54
16 476 René Hördemann KSV Baunatal AK4 3 Germany 01:51:52.85 34:15 01:09 57:08 01:17 18:03
16 68 Melanie Berkemeier EJOT Team TV Buschhütten AK4 4 Germany 02:19:07.15 43:39 01:33 01:09:51 01:22 22:42
15 102 Petra Stöppler Marathon Steinfurt/ Trifinish Münster MK50 1 Germany 02:18:55.85 43:48 01:28 01:10:23 01:34 21:42
15 192 Sven Wies TriTeam MAXMO LG AK3 3 Germany 01:51:50.17 34:57 01:10 56:39 01:11 17:53
14 58 Isabelle Herkelrath TSG Maxdorf AK3 2 Germany 02:16:52.10 42:43 01:25 01:09:13 01:20 22:11
14 139 Nick Hansen Borener SV AK1 4 Germany 01:51:44.04 33:22 01:20 58:40 01:06 17:16
13 46 Sabine Dettmar SV Blau Weiß Bochum AK2 3 Germany 02:16:21.47 44:11 01:14 01:07:06 01:20 22:30
13 218 Thomas Schlohmann TSG Maxdorf AK4 2 Germany 01:51:41.07 33:49 01:01 57:59 01:12 17:40
12 85 Annette Niederau EJOT Team TV Buschhütten MK45 2 Germany 02:15:40.95 43:28 01:36 01:06:50 01:35 22:11
12 210 Clemens Coenen TV Lemgo MK40 1 Germany 01:51:37.67 35:18 01:11 55:37 01:20 18:11
11 78 Vera Lang SV Gladbeck 13 AK4 3 Germany 02:15:12.39 41:56 01:21 01:09:28 01:19 21:08
11 146 Hendrik Pörschke 1. Tri-Club Paderborn AK2 3 Germany 01:51:15.60 33:13 01:01 58:17 01:17 17:27
10 361 Udo van Stevendaal SV Großhansdorf MK50 2 Germany 01:51:06.80 34:50 01:06 56:20 01:09 17:41
10 72 Silke Optekamp TriTeam MAXMO LG MK40 2 Germany 02:14:34.62 40:42 01:18 01:09:51 01:27 21:16
9 121 Sonja Koglin TV Grenzach AK3 1 Germany 02:12:49.97 40:38 01:16 01:08:33 01:15 21:07
9 217 Johannes Franzky Asv köln Triathlon AK4 1 Germany 01:50:11.80 33:23 58 57:04 01:03 17:43
8 465 Max Dapp TSG Reutlingen AK3 2 Germany 01:50:07.10 32:56 01:09 58:18 01:13 16:31
8 47 Laura Laermann TriTeam MAXMO LG AK2 2 Germany 02:12:32.19 38:04 01:03 01:12:06 01:35 19:44
7 330 Achim Groenhagen MTV Aurich MK50 1 Germany 01:49:53.85 35:00 01:10 54:38 01:11 17:54
7 122 Anja Kobs Team Erdinger Alkoholfrei MK40 1 Germany 02:08:17.40 39:48 01:22 01:04:59 01:25 20:43
6 62 Inga Hintze TuS BW Lohne Triathlon AK4 2 Germany 02:07:00.16 39:57 01:25 01:02:51 01:25 21:22
6 140 Simon Müller Tri-Sport Lübeck AK1 3 Germany 01:49:39.39 32:52 01:03 58:49 01:08 15:47
5 92 Beate Görtz Asv köln Triathlon MK45 1 Germany 02:04:20.28 40:16 01:16 01:00:33 01:19 20:56
5 138 Leonard Arnold RC Sorpesee Tri-Team AK1 2 Germany 01:49:21.09 33:01 01:03 56:46 01:09 17:22
4 458 Philipp Herber TTS Tri Team Hamburg AK2 2 Germany 01:49:03.76 33:31 01:01 55:59 01:08 17:24
4 39 Madlen Kappeler KTT01 AK1 2 Germany 02:03:06.30 37:53 01:09 01:05:17 01:07 17:40
3 197 Till Schaefer PV Triathlon Witten AK3 1 Germany 01:48:43.81 32:49 01:00 56:54 01:12 16:48
3 38 Lena Gottwald TSV Zirndorf AK1 1 Germany 02:02:23.80 38:15 01:04 01:01:51 01:10 20:03
2 141 Timo Schaffeld OTV Endurance Team AK1 1 Germany 01:48:26.19 32:54 54 56:42 01:02 16:54
2 51 Kirsten de Baey Hamminkelner SV AK2 1 Germany 02:01:06.51 37:54 01:17 01:01:54 01:09 18:52
1 152 Sascha Hubbert Triathlon Team Rheinberg AK2 1 Germany 01:46:01.97 33:12 01:03 52:52 01:16 17:38
1 131 Rike Westermann Krefelder Kanu Klub AK4 1 Germany 02:00:33.79 38:50 01:19 01:00:06 01:23 18:55

sportTEAM WP Version 1.9.8