103 67 Thomas Hackner Triha AK50-54 6 AUT 03:26:59.79 23:59 01:16 02:11:54 01:37 48:13 Thomas Hackner (67) Swim: 23:59
Trans1: 25:15
Trans1_Swim: 01:16
Bike1: 01:22:07
Bike_Finish: 02:37:09
Bike_Lap1: 56:52
Bike: 02:11:54
Trans2: 02:38:46
Trans2_Bike: 01:37
Run: 48:13
Finish: 03:26:59
64 262 Arthur Winter HSV Triathlon Kärnten AK45-49 5 AUT 03:12:59.14 24:17 37 02:00:52 01:11 46:02 Arthur Winter (262) Swim: 24:17
Trans1: 24:54
Trans1_Swim: 37
Bike1: 01:18:19
Bike_Finish: 02:25:46
Bike_Lap1: 53:25
Bike: 02:00:52
Trans2: 02:26:57
Trans2_Bike: 01:11
Run: 46:02
Finish: 03:12:59
23 16 Markus Benesch Nora Racing Team AK40-44 1 AUT 02:54:16.10 20:46 52 01:49:16 01:06 42:16 Markus Benesch (16) Swim: 20:46
Trans1: 21:38
Trans1_Swim: 52
Bike1: 01:09:18
Bike_Finish: 02:10:54
Bike_Lap1: 47:40
Bike: 01:49:16
Trans2: 02:12:00
Trans2_Bike: 01:06
Run: 42:16
Finish: 02:54:16
33 270 Christina Herbst LTU Linz AK35-39 6 AUT 03:54:04.11 30:07 01:34 02:26:36 01:29 54:18 Christina Herbst (270) Swim: 30:07
Trans1: 31:41
Trans1_Swim: 01:34
Bike1: 01:37:06
Bike_Finish: 02:58:17
Bike: 02:26:36
Trans2: 02:59:46
Trans2_Bike: 01:29
Run: 54:18
Finish: 03:54:04
119 218 Karl Koller SK Rueckenwind AK55-59 3 AUT 03:35:24.54 28:47 01:44 02:10:17 01:49 52:47 Karl Koller (218) Swim: 28:47
Trans1: 30:31
Trans1_Swim: 01:44
Bike1: 01:30:08
Bike_Finish: 02:40:48
Bike_Lap1: 59:37
Bike: 02:10:17
Trans2: 02:42:37
Trans2_Bike: 01:49
Run: 52:47
Finish: 03:35:24
3 6 Carina Wasle Team Erdinger Alkoholfrei AK30-34 1 AUT 03:08:11.48 22:27 44 02:01:00 01:03 42:57 Carina Wasle (6) Swim: 22:27
Trans1: 23:11
Trans1_Swim: 44
Bike1: 01:17:30
Bike_Finish: 02:24:11
Bike_Lap1: 54:19
Bike: 02:01:00
Trans2: 02:25:14
Trans2_Bike: 01:03
Run: 42:57
Finish: 03:08:11
13 315 Jacqueline Meister SUTRISTYRIA AK25-29 4 AUT 03:28:44.99 25:19 01:11 02:10:14 01:35 50:25 Jacqueline Meister (315) Swim: 25:19
Trans1: 26:30
Trans1_Swim: 01:11
Bike1: 01:23:40
Bike_Finish: 02:36:44
Bike: 02:10:14
Trans2: 02:38:19
Trans2_Bike: 01:35
Run: 50:25
Finish: 03:28:44
52 191 Joeri Deleebeeck ETZa AK25-29 12 BEL 03:08:35.33 25:30 56 01:56:10 01:08 44:51 Joeri Deleebeeck (191) Swim: 25:30
Trans1: 26:26
Trans1_Swim: 56
Bike1: 01:16:59
Bike_Finish: 02:22:36
Bike_Lap1: 50:33
Bike: 01:56:10
Trans2: 02:23:44
Trans2_Bike: 01:08
Run: 44:51
Finish: 03:08:35
107 209 Martin DENIS / AK30-34 17 BEL 03:30:49.89 35:15 01:47 02:04:59 01:11 47:37 Martin DENIS (209) Swim: 35:15
Trans1: 37:02
Trans1_Swim: 01:47
Bike1: 01:33:07
Bike_Finish: 02:42:01
Bike_Lap1: 56:05
Bike: 02:04:59
Trans2: 02:43:12
Trans2_Bike: 01:11
Run: 47:37
Finish: 03:30:49
20 46 Geert Lauryssen Team 185 AK35-39 4 BEL 02:51:36.82 22:06 51 01:46:56 01:05 40:38 Geert Lauryssen (46) Swim: 22:06
Trans1: 22:57
Trans1_Swim: 51
Bike1: 01:09:17
Bike_Finish: 02:09:53
Bike_Lap1: 46:20
Bike: 01:46:56
Trans2: 02:10:58
Trans2_Bike: 01:05
Run: 40:38
Finish: 02:51:36
131 223 Serge Messens mtc AK55-59 5 BEL 03:41:54.88 24:11 01:43 02:21:13 01:45 53:02 Serge Messens (223) Swim: 24:11
Trans1: 25:54
Trans1_Swim: 01:43
Bike1: 01:27:40
Bike_Finish: 02:47:07
Bike_Lap1: 01:01:46
Bike: 02:21:13
Trans2: 02:48:52
Trans2_Bike: 01:45
Run: 53:02
Finish: 03:41:54
12 43 Emil Stoynev Bulgaria AK25-29 4 BUL 02:46:10.77 19:44 42 01:42:23 54 42:27 Emil Stoynev (43) Swim: 19:44
Trans1: 20:26
Trans1_Swim: 42
Bike1: 01:05:13
Bike_Finish: 02:02:49
Bike_Lap1: 44:47
Bike: 01:42:23
Trans2: 02:03:43
Trans2_Bike: 54
Run: 42:27
Finish: 02:46:10
158 302 Johann Uesseler 226tb AK45-49 17 COL 03:58:22.05 28:23 01:50 02:34:12 01:41 52:16 Johann Uesseler (302) Swim: 28:23
Trans1: 30:13
Trans1_Swim: 01:50
Bike1: 01:40:37
Bike_Finish: 03:04:25
Bike_Lap1: 01:10:24
Bike: 02:34:12
Trans2: 03:06:06
Trans2_Bike: 01:41
Run: 52:16
Finish: 03:58:22
2 2 Helena Karaskova Lawi AK35-39 1 CZE 03:06:51.13 24:31 54 01:56:17 01:06 44:03 Helena Karaskova (2) Swim: 24:31
Trans1: 25:25
Trans1_Swim: 54
Bike1: 01:17:06
Bike_Finish: 02:21:42
Bike_Lap1: 51:41
Bike: 01:56:17
Trans2: 02:22:48
Trans2_Bike: 01:06
Run: 44:03
Finish: 03:06:51
169 235 Pavel Svoboda SK Vlaska AK45-49 19 CZE 04:06:07.80 31:24 02:01 02:38:02 01:44 52:56 Pavel Svoboda (235) Swim: 31:24
Trans1: 33:25
Trans1_Swim: 02:01
Bike1: 01:43:56
Bike_Finish: 03:11:27
Bike_Lap1: 01:10:31
Bike: 02:38:02
Trans2: 03:13:11
Trans2_Bike: 01:44
Run: 52:56
Finish: 04:06:07
135 155 Ji?Í Fulka REDPOIiNT Eleven Team AK55-59 7 CZE 03:44:39.06 27:38 01:29 02:18:16 01:32 55:44 Ji?Í Fulka (155) Swim: 27:38
Trans1: 29:07
Trans1_Swim: 01:29
Bike1: 01:29:41
Bike_Finish: 02:47:23
Bike_Lap1: 01:00:34
Bike: 02:18:16
Trans2: 02:48:55
Trans2_Bike: 01:32
Run: 55:44
Finish: 03:44:39
25 186 Marketa Roubalova Kola Visek AK20-24 4 CZE 03:43:19.83 26:08 01:54 02:21:39 01:21 52:17 Marketa Roubalova (186) Swim: 26:08
Trans1: 28:02
Trans1_Swim: 01:54
Bike1: 01:31:43
Bike_Finish: 02:49:41
Bike: 02:21:39
Trans2: 02:51:02
Trans2_Bike: 01:21
Run: 52:17
Finish: 03:43:19
40 156 Sandra Pytlikova Pteam AK30-34 11 CZE 04:07:01.90 31:36 01:24 02:36:34 01:41 55:46 Sandra Pytlikova (156) Swim: 31:36
Trans1: 33:00
Trans1_Swim: 01:24
Bike1: 01:40:54
Bike_Finish: 03:09:34
Bike: 02:36:34
Trans2: 03:11:15
Trans2_Bike: 01:41
Run: 55:46
Finish: 04:07:01
38 56 Mirka Pavlu Hejvys Intimate Team AK40-44 4 CZE 04:06:14.69 32:47 01:25 02:36:21 01:52 53:49 Mirka Pavlu (56) Swim: 32:47
Trans1: 34:12
Trans1_Swim: 01:25
Bike1: 01:44:29
Bike_Finish: 03:10:33
Bike: 02:36:21
Trans2: 03:12:25
Trans2_Bike: 01:52
Run: 53:49
Finish: 04:06:14
91 171 Marek Scerba Mountaintime Felt Aropec AK45-49 7 CZE 03:21:18.05 28:21 01:02 02:04:41 01:07 46:07 Marek Scerba (171) Swim: 28:21
Trans1: 29:23
Trans1_Swim: 01:02
Bike1: 01:26:16
Bike_Finish: 02:34:04
Bike_Lap1: 56:53
Bike: 02:04:41
Trans2: 02:35:11
Trans2_Bike: 01:07
Run: 46:07
Finish: 03:21:18
159 159 Zden?K Orner Titan Zlín AK60-64 2 CZE 03:59:00.65 33:37 01:38 02:18:54 01:42 01:03:09 Zden?K Orner (159) Swim: 33:37
Trans1: 35:15
Trans1_Swim: 01:38
Bike1: 01:38:17
Bike_Finish: 02:54:09
Bike_Lap1: 01:03:02
Bike: 02:18:54
Trans2: 02:55:51
Trans2_Bike: 01:42
Run: 01:03:09
Finish: 03:59:00
17 248 Ondrej Petr Haven team AK20-24 7 CZE 02:48:21.26 22:01 52 01:45:49 01:00 38:39 Ondrej Petr (248) Swim: 22:01
Trans1: 22:53
Trans1_Swim: 52
Bike1: 01:09:37
Bike_Finish: 02:08:42
Bike_Lap1: 46:44
Bike: 01:45:49
Trans2: 02:09:42
Trans2_Bike: 01:00
Run: 38:39
Finish: 02:48:21
DNF 252 Jan Dolezal Individual AK25-29 DNF CZE 26:40 01:35 Jan Dolezal (252) Swim: 26:40
Trans1: 28:15
Trans1_Swim: 01:35
19 271 Václav Holub Velosport Valenta Scott Team AK30-34 4 CZE 02:51:00.31 24:03 59 01:44:44 01:01 40:13 Václav Holub (271) Swim: 24:03
Trans1: 25:02
Trans1_Swim: 59
Bike1: 01:10:44
Bike_Finish: 02:09:46
Bike_Lap1: 45:42
Bike: 01:44:44
Trans2: 02:10:47
Trans2_Bike: 01:01
Run: 40:13
Finish: 02:51:00
42 272 Tomáš Eberl X-Team Bano K. Vary z.s. AK30-34 14 CZE 03:04:58.06 24:14 54 01:52:49 01:05 45:56 Tomáš Eberl (272) Swim: 24:14
Trans1: 25:08
Trans1_Swim: 54
Bike1: 01:15:54
Bike_Finish: 02:17:57
Bike_Lap1: 50:46
Bike: 01:52:49
Trans2: 02:19:02
Trans2_Bike: 01:05
Run: 45:56
Finish: 03:04:58
18 273 Filip Eberl X-Team Bano K. Vary z.s. AK35-39 3 CZE 02:50:21.94 24:36 01:02 01:40:51 01:15 42:37 Filip Eberl (273) Swim: 24:36
Trans1: 25:38
Trans1_Swim: 01:02
Bike1: 01:10:05
Bike_Finish: 02:06:29
Bike_Lap1: 44:27
Bike: 01:40:51
Trans2: 02:07:44
Trans2_Bike: 01:15
Run: 42:37
Finish: 02:50:21
179 280 Vladimir Sklenar XCT sport Hosp?dka Karolína AK50-54 15 CZE 04:16:31.85 33:02 01:23 02:33:09 01:39 01:07:18 Vladimir Sklenar (280) Swim: 33:02
Trans1: 34:25
Trans1_Swim: 01:23
Bike1: 01:43:42
Bike_Finish: 03:07:34
Bike_Lap1: 01:09:17
Bike: 02:33:09
Trans2: 03:09:13
Trans2_Bike: 01:39
Run: 01:07:18
Finish: 04:16:31
34 281 Lucie Dosp?Lová ACTIVE TOUR CYCLING TEAM AK25-29 7 CZE 03:55:01.38 26:02 01:27 02:24:52 01:54 01:00:46 Lucie Dosp?Lová (281) Swim: 26:02
Trans1: 27:29
Trans1_Swim: 01:27
Bike1: 01:33:27
Bike_Finish: 02:52:21
Bike: 02:24:52
Trans2: 02:54:15
Trans2_Bike: 01:54
Run: 01:00:46
Finish: 03:55:01
76 192 Thomas Obr BodyID.com AK40-44 9 CZE 03:17:59.48 24:08 01:08 02:04:32 01:15 46:56 Thomas Obr (192) Swim: 24:08
Trans1: 25:16
Trans1_Swim: 01:08
Bike1: 01:21:00
Bike_Finish: 02:29:48
Bike_Lap1: 55:44
Bike: 02:04:32
Trans2: 02:31:03
Trans2_Bike: 01:15
Run: 46:56
Finish: 03:17:59
53 285 Jan Rozek ELEVEN MERCEDES MITAS AK30-34 16 CZE 03:09:21.62 24:34 01:40 01:56:25 01:35 45:07 Jan Rozek (285) Swim: 24:34
Trans1: 26:14
Trans1_Swim: 01:40
Bike1: 01:17:08
Bike_Finish: 02:22:39
Bike_Lap1: 50:54
Bike: 01:56:25
Trans2: 02:24:14
Trans2_Bike: 01:35
Run: 45:07
Finish: 03:09:21
65 110 Petr Kohel ŠUTRI Prachatice AK20-24 15 CZE 03:13:05.64 23:02 01:06 02:01:25 59 46:33 Petr Kohel (110) Swim: 23:02
Trans1: 24:08
Trans1_Swim: 01:06
Bike1: 01:18:25
Bike_Finish: 02:25:33
Bike_Lap1: 54:17
Bike: 02:01:25
Trans2: 02:26:32
Trans2_Bike: 59
Run: 46:33
Finish: 03:13:05
32 294 Jan Hron Su.Tri. Prachatice AK35-39 6 CZE 02:59:21.89 23:45 01:00 01:53:13 54 40:29 Jan Hron (294) Swim: 23:45
Trans1: 24:45
Trans1_Swim: 01:00
Bike1: 01:15:00
Bike_Finish: 02:17:58
Bike_Lap1: 50:15
Bike: 01:53:13
Trans2: 02:18:52
Trans2_Bike: 54
Run: 40:29
Finish: 02:59:21
128 206 Gauthier Santrain CVC AK40-44 21 CZE 03:40:42.17 34:21 01:34 02:15:33 01:19 47:55 Gauthier Santrain (206) Swim: 34:21
Trans1: 35:55
Trans1_Swim: 01:34
Bike1: 01:38:04
Bike_Finish: 02:51:28
Bike_Lap1: 01:02:09
Bike: 02:15:33
Trans2: 02:52:47
Trans2_Bike: 01:19
Run: 47:55
Finish: 03:40:42
37 210 Barbora Simkova Kilpi Triatlon Team Opava AK20-24 7 CZE 03:59:49.83 24:25 01:29 02:35:42 01:45 56:28 Barbora Simkova (210) Swim: 24:25
Trans1: 25:54
Trans1_Swim: 01:29
Bike1: 01:31:45
Bike_Finish: 03:01:36
Bike: 02:35:42
Trans2: 03:03:21
Trans2_Bike: 01:45
Run: 56:28
Finish: 03:59:49
121 300 Pavel Santo Xteam BaNo AK55-59 4 CZE 03:36:42.62 29:35 01:13 02:16:58 01:07:47 Pavel Santo (300) Swim: 29:35
Trans1: 30:48
Trans1_Swim: 01:13
Bike1: 01:31:09
Bike_Finish: 02:47:46
Bike_Lap1: 01:00:21
Bike: 02:16:58
Trans2: 02:28:55
Run: 01:07:47
Finish: 03:36:42
46 22 Jan Francke HAVEN Team AK30-34 15 CZE 03:06:33.65 20:15 46 01:57:35 01:24 46:33 Jan Francke (22) Swim: 20:15
Trans1: 21:01
Trans1_Swim: 46
Bike1: 01:11:36
Bike_Finish: 02:18:36
Bike_Lap1: 50:35
Bike: 01:57:35
Trans2: 02:20:00
Trans2_Bike: 01:24
Run: 46:33
Finish: 03:06:33
8 30 Jan Kubicek JK Racing AK35-39 1 CZE 02:44:55.53 20:07 37 01:43:58 55 39:18 Jan Kubicek (30) Swim: 20:07
Trans1: 20:44
Trans1_Swim: 37
Bike1: 01:04:57
Bike_Finish: 02:04:42
Bike_Lap1: 44:13
Bike: 01:43:58
Trans2: 02:05:37
Trans2_Bike: 55
Run: 39:18
Finish: 02:44:55
36 136 Irena Klingorová individual AK25-29 8 CZE 03:58:55.84 25:13 01:28 02:34:28 01:37 56:09 Irena Klingorová (136) Swim: 25:13
Trans1: 26:41
Trans1_Swim: 01:28
Bike1: 01:34:00
Bike_Finish: 03:01:09
Bike: 02:34:28
Trans2: 03:02:46
Trans2_Bike: 01:37
Run: 56:09
Finish: 03:58:55
49 142 Jan Debnar JK RACING AK45-49 1 CZE 03:07:04.69 26:47 46 01:55:16 01:06 43:09 Jan Debnar (142) Swim: 26:47
Trans1: 27:33
Trans1_Swim: 46
Bike1: 01:19:32
Bike_Finish: 02:22:49
Bike_Lap1: 51:59
Bike: 01:55:16
Trans2: 02:23:55
Trans2_Bike: 01:06
Run: 43:09
Finish: 03:07:04
67 33 Lukas Netik SK RN Hradec Kralove AK25-29 14 CZE 03:13:58.68 24:45 46 02:00:32 01:05 46:50 Lukas Netik (33) Swim: 24:45
Trans1: 25:31
Trans1_Swim: 46
Bike1: 01:18:12
Bike_Finish: 02:26:03
Bike_Lap1: 52:41
Bike: 02:00:32
Trans2: 02:27:08
Trans2_Bike: 01:05
Run: 46:50
Finish: 03:13:58
26 304 Karel Dušek X-team BaNo AK20-24 8 CZE 02:56:09.23 19:35 01:02 01:51:57 01:11 42:24 Karel Dušek (304) Swim: 19:35
Trans1: 20:37
Trans1_Swim: 01:02
Bike1: 01:09:13
Bike_Finish: 02:12:34
Bike_Lap1: 48:36
Bike: 01:51:57
Trans2: 02:13:45
Trans2_Bike: 01:11
Run: 42:24
Finish: 02:56:09
DNF 310 Jiri Kesl USK Akademik o.s. AK20-24 DNF CZE 23:03 55 02:09:33 Jiri Kesl (310) Swim: 23:03
Trans1: 23:58
Trans1_Swim: 55
Bike1: 01:13:32
Bike_Finish: 02:33:31
Bike_Lap1: 49:34
Bike: 02:09:33
190 306 Miloslav Smutek TJ Stod?lky AK65-69 3 CZE 04:25:07.13 34:43 02:59 02:43:54 02:12 01:01:19 Miloslav Smutek (306) Swim: 34:43
Trans1: 37:42
Trans1_Swim: 02:59
Bike1: 01:53:29
Bike_Finish: 03:21:36
Bike_Lap1: 01:15:47
Bike: 02:43:54
Trans2: 03:23:48
Trans2_Bike: 02:12
Run: 01:01:19
Finish: 04:25:07
142 150 Josef Muzik IRON STARS BEROUN AK35-39 19 CZE 03:48:31.61 28:46 01:18 02:27:07 02:12 49:08 Josef Muzik (150) Swim: 28:46
Trans1: 30:04
Trans1_Swim: 01:18
Bike1: 01:35:18
Bike_Finish: 02:57:11
Bike_Lap1: 01:05:14
Bike: 02:27:07
Trans2: 02:59:23
Trans2_Bike: 02:12
Run: 49:08
Finish: 03:48:31
23 48 Lucie Materova KILPI Triatlon Team Opava AK20-24 3 CZE 03:42:51.80 24:22 53 02:22:45 01:22 53:29 Lucie Materova (48) Swim: 24:22
Trans1: 25:15
Trans1_Swim: 53
Bike1: 01:27:18
Bike_Finish: 02:48:00
Bike_Lap1: 01:02:03
Bike: 02:22:45
Trans2: 02:49:22
Trans2_Bike: 01:22
Run: 53:29
Finish: 03:42:51
33 232 Jan Berka HAVEN TEAM AK25-29 7 CZE 02:59:46.09 24:38 42 01:49:27 01:03 43:56 Jan Berka (232) Swim: 24:38
Trans1: 25:20
Trans1_Swim: 42
Bike1: 01:14:46
Bike_Finish: 02:14:47
Bike_Lap1: 49:26
Bike: 01:49:27
Trans2: 02:15:50
Trans2_Bike: 01:03
Run: 43:56
Finish: 02:59:46
177 118 Michael Nielsen Vordingborg Triatlon AK55-59 12 DEN 04:16:09.79 33:15 03:10 02:37:16 02:44 59:44 Michael Nielsen (118) Swim: 33:15
Trans1: 36:25
Trans1_Swim: 03:10
Bike1: 01:48:56
Bike_Finish: 03:13:41
Bike_Lap1: 01:12:31
Bike: 02:37:16
Trans2: 03:16:25
Trans2_Bike: 02:44
Run: 59:44
Finish: 04:16:09
122 34 Javier Oliver Vives Ferrer Hotels - M3T AK20-24 20 ESP 03:37:05.29 20:06 42 02:11:41 01:41 01:02:55 Javier Oliver Vives (34) Swim: 20:06
Trans1: 20:48
Trans1_Swim: 42
Bike1: 01:18:39
Bike_Finish: 02:32:29
Bike_Lap1: 57:51
Bike: 02:11:41
Trans2: 02:34:10
Trans2_Bike: 01:41
Run: 01:02:55
Finish: 03:37:05
39 105 Javier Notario Fernandez BIKE TIME TRI AK40-44 3 ESP 03:02:57.79 29:16 01:50 01:51:31 01:13 39:07 Javier Notario Fernandez (105) Swim: 29:16
Trans1: 31:06
Trans1_Swim: 01:50
Bike1: 01:19:54
Bike_Finish: 02:22:37
Bike_Lap1: 48:48
Bike: 01:51:31
Trans2: 02:23:50
Trans2_Bike: 01:13
Run: 39:07
Finish: 03:02:57
10 106 Eva Garcia Gonzalez BIKE TIME TRI AK35-39 3 ESP 03:25:55.18 26:39 02:13 02:11:38 01:15 44:10 Eva Garcia Gonzalez (106) Swim: 26:39
Trans1: 28:52
Trans1_Swim: 02:13
Bike1: 01:26:54
Bike_Finish: 02:40:30
Bike: 02:11:38
Trans2: 02:41:45
Trans2_Bike: 01:15
Run: 44:10
Finish: 03:25:55
16 26 Xavier Jové - AK20-24 6 ESP 02:48:03.45 22:30 37 01:43:40 49 40:27 Xavier Jové (26) Swim: 22:30
Trans1: 23:07
Trans1_Swim: 37
Bike1: 01:08:43
Bike_Finish: 02:06:47
Bike_Lap1: 45:36
Bike: 01:43:40
Trans2: 02:07:36
Trans2_Bike: 49
Run: 40:27
Finish: 02:48:03
DNF 41 Roger Serrano Team XTERRA Espana AK25-29 DNF ESP 17:52 42 Roger Serrano (41) Swim: 17:52
Trans1: 18:34
Trans1_Swim: 42
Bike1: 01:03:17
Bike_Lap1: 44:43
79 158 Benoit Buffet Dijon Singletrack AK40-44 11 FRA 03:18:25.06 26:42 01:57 02:01:22 01:33 46:51 Benoit Buffet (158) Swim: 26:42
Trans1: 28:39
Trans1_Swim: 01:57
Bike1: 01:23:16
Bike_Finish: 02:30:01
Bike_Lap1: 54:37
Bike: 02:01:22
Trans2: 02:31:34
Trans2_Bike: 01:33
Run: 46:51
Finish: 03:18:25
24 18 Christophe Betard TEC AK30-34 7 FRA 02:54:56.90 24:37 42 01:47:15 01:27 40:55 Christophe Betard (18) Swim: 24:37
Trans1: 25:19
Trans1_Swim: 42
Bike1: 01:12:43
Bike_Finish: 02:12:34
Bike_Lap1: 47:24
Bike: 01:47:15
Trans2: 02:14:01
Trans2_Bike: 01:27
Run: 40:55
Finish: 02:54:56
39 246 Emilie Le Fur ECO OFF ROAD TEAM AK40-44 5 FRA 04:06:18.63 33:05 02:37 02:32:04 02:14 56:18 Emilie Le Fur (246) Swim: 33:05
Trans1: 35:42
Trans1_Swim: 02:37
Bike1: 01:45:02
Bike_Finish: 03:07:46
Bike: 02:32:04
Trans2: 03:10:00
Trans2_Bike: 02:14
Run: 56:18
Finish: 04:06:18
111 247 Christophe Maury Toulon Triathlon AK45-49 14 FRA 03:32:14.44 24:22 01:03 02:13:49 01:23 51:37 Christophe Maury (247) Swim: 24:22
Trans1: 25:25
Trans1_Swim: 01:03
Bike1: 01:25:54
Bike_Finish: 02:39:14
Bike_Lap1: 01:00:29
Bike: 02:13:49
Trans2: 02:40:37
Trans2_Bike: 01:23
Run: 51:37
Finish: 03:32:14
182 253 David Dedieu Team azur tri and run AK40-44 25 FRA 04:19:18.96 37:36 02:31 02:39:51 01:42 57:38 David Dedieu (253) Swim: 37:36
Trans1: 40:07
Trans1_Swim: 02:31
Bike1: 01:54:37
Bike_Finish: 03:19:58
Bike_Lap1: 01:14:30
Bike: 02:39:51
Trans2: 03:21:40
Trans2_Bike: 01:42
Run: 57:38
Finish: 04:19:18
73 173 Nicolas Martin trisaleve annemasse AK40-44 8 FRA 03:17:04.97 26:31 01:27 02:01:59 01:06 46:01 Nicolas Martin (173) Swim: 26:31
Trans1: 27:58
Trans1_Swim: 01:27
Bike1: 01:24:14
Bike_Finish: 02:29:57
Bike_Lap1: 56:16
Bike: 02:01:59
Trans2: 02:31:03
Trans2_Bike: 01:06
Run: 46:01
Finish: 03:17:04
62 256 Christophe Chubillau Sud Corse Triathlon AK45-49 3 FRA 03:11:17.05 27:28 01:04 01:58:06 01:04 43:35 Christophe Chubillau (256) Swim: 27:28
Trans1: 28:32
Trans1_Swim: 01:04
Bike1: 01:22:09
Bike_Finish: 02:26:38
Bike_Lap1: 53:37
Bike: 01:58:06
Trans2: 02:27:42
Trans2_Bike: 01:04
Run: 43:35
Finish: 03:11:17
145 257 Yannssen Colombo 152 RI AK25-29 26 FRA 03:50:15.63 31:14 02:29 02:21:09 02:29 52:54 Yannssen Colombo (257) Swim: 31:14
Trans1: 33:43
Trans1_Swim: 02:29
Bike1: 01:37:50
Bike_Finish: 02:54:52
Bike_Lap1: 01:04:07
Bike: 02:21:09
Trans2: 02:57:21
Trans2_Bike: 02:29
Run: 52:54
Finish: 03:50:15
10 1 Francois Carloni organicoach AK30-34 3 FRA 02:45:40.87 20:04 42 01:41:49 01:03 42:02 Francois Carloni (1) Swim: 20:04
Trans1: 20:46
Trans1_Swim: 42
Bike1: 01:04:05
Bike_Finish: 02:02:35
Bike_Lap1: 43:19
Bike: 01:41:49
Trans2: 02:03:38
Trans2_Bike: 01:03
Run: 42:02
Finish: 02:45:40
60 258 Anthony Maltete Triathlon Macon Club AK40-44 6 FRA 03:10:57.63 26:45 01:37 01:59:27 01:20 41:48 Anthony Maltete (258) Swim: 26:45
Trans1: 28:22
Trans1_Swim: 01:37
Bike1: 01:22:44
Bike_Finish: 02:27:49
Bike_Lap1: 54:22
Bike: 01:59:27
Trans2: 02:29:09
Trans2_Bike: 01:20
Run: 41:48
Finish: 03:10:57
70 266 Frederic Lorée PAU TRIATHLON AK40-44 7 FRA 03:15:26.77 23:53 01:02 02:06:25 01:04 43:02 Frederic Lorée (266) Swim: 23:53
Trans1: 24:55
Trans1_Swim: 01:02
Bike1: 01:17:41
Bike_Finish: 02:31:20
Bike_Lap1: 52:46
Bike: 02:06:25
Trans2: 02:32:24
Trans2_Bike: 01:04
Run: 43:02
Finish: 03:15:26
134 269 William Collin Dijon single track AK25-29 25 FRA 03:44:03.90 28:39 01:28 02:21:00 01:43 51:13 William Collin (269) Swim: 28:39
Trans1: 30:07
Trans1_Swim: 01:28
Bike1: 01:34:30
Bike_Finish: 02:51:07
Bike_Lap1: 01:04:23
Bike: 02:21:00
Trans2: 02:52:50
Trans2_Bike: 01:43
Run: 51:13
Finish: 03:44:03
7 9 Maxim Chané ORGANICOACH AK20-24 2 FRA 02:43:44.59 19:17 32 01:42:45 54 40:16 Maxim Chané (9) Swim: 19:17
Trans1: 19:49
Trans1_Swim: 32
Bike1: 01:06:00
Bike_Finish: 02:02:34
Bike_Lap1: 46:11
Bike: 01:42:45
Trans2: 02:03:28
Trans2_Bike: 54
Run: 40:16
Finish: 02:43:44
160 194 Nicolas Auffray n/a AK35-39 22 FRA 03:59:04.50 27:38 01:10 02:32:55 01:42 55:39 Nicolas Auffray (194) Swim: 27:38
Trans1: 28:48
Trans1_Swim: 01:10
Bike1: 01:36:51
Bike_Finish: 03:01:43
Bike_Lap1: 01:08:03
Bike: 02:32:55
Trans2: 03:03:25
Trans2_Bike: 01:42
Run: 55:39
Finish: 03:59:04
31 290 Pierric Brochet reims triathlon AK25-29 6 FRA 02:58:42.72 21:57 40 01:52:01 01:18 42:46 Pierric Brochet (290) Swim: 21:57
Trans1: 22:37
Trans1_Swim: 40
Bike1: 01:12:14
Bike_Finish: 02:14:38
Bike_Lap1: 49:37
Bike: 01:52:01
Trans2: 02:15:56
Trans2_Bike: 01:18
Run: 42:46
Finish: 02:58:42
56 291 Manuel Giordano Trisalève Annemasse Agglo AK45-49 2 FRA 03:10:18.99 22:31 01:07 02:02:55 01:22 42:23 Manuel Giordano (291) Swim: 22:31
Trans1: 23:38
Trans1_Swim: 01:07
Bike1: 01:18:47
Bike_Finish: 02:26:33
Bike_Lap1: 55:09
Bike: 02:02:55
Trans2: 02:27:55
Trans2_Bike: 01:22
Run: 42:23
Finish: 03:10:18
9 10 Isabelle Ferrer Dst AK40-44 1 FRA 03:25:39.15 24:22 01:08 02:15:29 01:07 43:33 Isabelle Ferrer (10) Swim: 24:22
Trans1: 25:30
Trans1_Swim: 01:08
Bike1: 01:25:04
Bike_Finish: 02:40:59
Bike_Lap1: 59:34
Bike: 02:15:29
Trans2: 02:42:06
Trans2_Bike: 01:07
Run: 43:33
Finish: 03:25:39
47 305 Christopher Dupre Issy Triathlon Organicoach AK25-29 10 FRA 03:06:56.21 25:32 51 01:56:55 58 42:40 Christopher Dupre (305) Swim: 25:32
Trans1: 26:23
Trans1_Swim: 51
Bike1: 01:18:30
Bike_Finish: 02:23:18
Bike_Lap1: 52:07
Bike: 01:56:55
Trans2: 02:24:16
Trans2_Bike: 58
Run: 42:40
Finish: 03:06:56
2 42 Arthur Serrieres Montpellier triathlon AK20-24 1 FRA 02:37:52.40 19:43 42 01:39:27 50 37:10 Arthur Serrieres (42) Swim: 19:43
Trans1: 20:25
Trans1_Swim: 42
Bike1: 01:03:39
Bike_Finish: 01:59:52
Bike_Lap1: 43:14
Bike: 01:39:27
Trans2: 02:00:42
Trans2_Bike: 50
Run: 37:10
Finish: 02:37:52
36 143 Loic Stevenin CTA AK30-34 10 FRA 03:02:09.00 23:04 56 01:53:55 01:04 43:10 Loic Stevenin (143) Swim: 23:04
Trans1: 24:00
Trans1_Swim: 56
Bike1: 01:14:20
Bike_Finish: 02:17:55
Bike_Lap1: 50:20
Bike: 01:53:55
Trans2: 02:18:59
Trans2_Bike: 01:04
Run: 43:10
Finish: 03:02:09
84 144 Sylvain Fesquet TeamTvert AK20-24 19 FRA 03:19:15.74 22:52 50 02:02:52 02:04 50:37 Sylvain Fesquet (144) Swim: 22:52
Trans1: 23:42
Trans1_Swim: 50
Bike1: 01:21:09
Bike_Finish: 02:26:34
Bike_Lap1: 57:27
Bike: 02:02:52
Trans2: 02:28:38
Trans2_Bike: 02:04
Run: 50:37
Finish: 03:19:15
30 145 Anne-Claire Defix TeamTvert AK20-24 6 FRA 03:50:31.47 30:14 01:33 02:21:22 01:36 55:46 Anne-Claire Defix (145) Swim: 30:14
Trans1: 31:47
Trans1_Swim: 01:33
Bike1: 01:36:34
Bike_Finish: 02:53:09
Bike: 02:21:22
Trans2: 02:54:45
Trans2_Bike: 01:36
Run: 55:46
Finish: 03:50:31
162 225 Patrick Néplaz TRISALEVE ANNEMASSE AGGLO AK65-69 1 FRA 04:00:01.51 26:27 02:13 02:34:45 01:41 54:55 Patrick Néplaz (225) Swim: 26:27
Trans1: 28:40
Trans1_Swim: 02:13
Bike1: 01:39:27
Bike_Finish: 03:03:25
Bike_Lap1: 01:10:47
Bike: 02:34:45
Trans2: 03:05:06
Trans2_Bike: 01:41
Run: 54:55
Finish: 04:00:01
133 149 Ferry Raymond tec epinal AK55-59 6 FRA 03:43:38.75 31:14 01:21 02:15:05 01:15 54:43 Ferry Raymond (149) Swim: 31:14
Trans1: 32:35
Trans1_Swim: 01:21
Bike1: 01:32:50
Bike_Finish: 02:47:40
Bike_Lap1: 01:00:15
Bike: 02:15:05
Trans2: 02:48:55
Trans2_Bike: 01:15
Run: 54:43
Finish: 03:43:38
110 151 Paul-Antoine Fiatte Dijon Singletrack AK25-29 23 FRA 03:31:50.36 31:06 02:29 02:04:05 01:54 52:16 Paul-Antoine Fiatte (151) Swim: 31:06
Trans1: 33:35
Trans1_Swim: 02:29
Bike1: 01:30:59
Bike_Finish: 02:37:40
Bike_Lap1: 57:24
Bike: 02:04:05
Trans2: 02:39:34
Trans2_Bike: 01:54
Run: 52:16
Finish: 03:31:50
6 17 Diane Lee Aloha Racing AK30-34 3 GBR 03:24:36.73 20:24 01:39 02:13:11 01:18 48:04 Diane Lee (17) Swim: 20:24
Trans1: 22:03
Trans1_Swim: 01:39
Bike1: 01:21:03
Bike_Finish: 02:35:14
Bike_Lap1: 59:00
Bike: 02:13:11
Trans2: 02:36:32
Trans2_Bike: 01:18
Run: 48:04
Finish: 03:24:36
8 8 Louise Fox Thames Valley Triathletes AK35-39 2 GBR 03:25:00.44 22:30 01:07 02:13:26 01:19 46:38 Louise Fox (8) Swim: 22:30
Trans1: 23:37
Trans1_Swim: 01:07
Bike1: 01:21:38
Bike_Finish: 02:37:03
Bike_Lap1: 58:01
Bike: 02:13:26
Trans2: 02:38:22
Trans2_Bike: 01:19
Run: 46:38
Finish: 03:25:00
101 317 Steve Ferguson Mokapot AK35-39 13 GBR 03:25:41.63 20:08 01:18 02:09:46 01:55 52:34 Steve Ferguson (317) Swim: 20:08
Trans1: 21:26
Trans1_Swim: 01:18
Bike1: 01:19:21
Bike_Finish: 02:31:12
Bike_Lap1: 57:55
Bike: 02:09:46
Trans2: 02:33:07
Trans2_Bike: 01:55
Run: 52:34
Finish: 03:25:41
205 51 Andreas Römer O-SEE Sports e.V. AK45-49 22 GER 04:50:31.81 33:41 01:11 03:01:47 01:57 01:11:55 Andreas Römer (51) Swim: 33:41
Trans1: 34:52
Trans1_Swim: 01:11
Bike1: 01:55:54
Bike_Finish: 03:36:39
Bike_Lap1: 01:21:02
Bike: 03:01:47
Trans2: 03:38:36
Trans2_Bike: 01:57
Run: 01:11:55
Finish: 04:50:31
139 233 Volker Tirp MTV Kronberg Triahtlon AK50-54 11 GER 03:46:34.42 29:03 01:50 02:22:02 01:21 52:18 Volker Tirp (233) Swim: 29:03
Trans1: 30:53
Trans1_Swim: 01:50
Bike1: 01:34:47
Bike_Finish: 02:52:55
Bike_Lap1: 01:03:54
Bike: 02:22:02
Trans2: 02:54:16
Trans2_Bike: 01:21
Run: 52:18
Finish: 03:46:34
DNF 53 David Svoboda Plant-Based Athlete AK35-39 DNF GER 31:27 03:28 03:19:40 03:56 David Svoboda (53) Swim: 31:27
Trans1: 34:55
Trans1_Swim: 03:28
Bike1: 02:04:08
Bike_Finish: 03:54:35
Bike_Lap1: 01:29:13
Bike: 03:19:40
Trans2: 03:58:31
Trans2_Bike: 03:56
137 234 Gert Buchholz TriCity / Bikes n`Boards AK55-59 8 GER 03:45:37.51 27:43 01:10 02:22:51 01:26 52:27 Gert Buchholz (234) Swim: 27:43
Trans1: 28:53
Trans1_Swim: 01:10
Bike1: 01:32:39
Bike_Finish: 02:51:44
Bike_Lap1: 01:03:46
Bike: 02:22:51
Trans2: 02:53:10
Trans2_Bike: 01:26
Run: 52:27
Finish: 03:45:37
89 54 Udo Volz Team Erdinger Alkoholfrei AK50-54 3 GER 03:20:46.57 26:41 01:19 02:04:17 01:22 47:07 Udo Volz (54) Swim: 26:41
Trans1: 28:00
Trans1_Swim: 01:19
Bike1: 01:23:15
Bike_Finish: 02:32:17
Bike_Lap1: 55:15
Bike: 02:04:17
Trans2: 02:33:39
Trans2_Bike: 01:22
Run: 47:07
Finish: 03:20:46
86 172 Bryam Rex TSV Cottbus AK18-19 1 GER 03:19:46.06 22:57 01:04 02:02:47 01:07 51:51 Bryam Rex (172) Swim: 22:57
Trans1: 24:01
Trans1_Swim: 01:04
Bike1: 01:20:00
Bike_Finish: 02:26:48
Bike_Lap1: 55:59
Bike: 02:02:47
Trans2: 02:27:55
Trans2_Bike: 01:07
Run: 51:51
Finish: 03:19:46
105 55 Carsten Eggeling VFL-WOLFSBURG/TEAMMOHRENWIRT AK45-49 11 GER 03:29:19.32 27:18 59 02:08:05 01:21 51:36 Carsten Eggeling (55) Swim: 27:18
Trans1: 28:17
Trans1_Swim: 59
Bike1: 01:26:41
Bike_Finish: 02:36:22
Bike_Lap1: 58:24
Bike: 02:08:05
Trans2: 02:37:43
Trans2_Bike: 01:21
Run: 51:36
Finish: 03:29:19
174 138 Steffen Knappe TV Fürstenwalde 1990 e.V. AK50-54 14 GER 04:08:15.40 34:47 01:24 02:15:08 01:54 01:15:02 Steffen Knappe (138) Swim: 34:47
Trans1: 36:11
Trans1_Swim: 01:24
Bike1: 01:37:08
Bike_Finish: 02:51:19
Bike_Lap1: 01:00:57
Bike: 02:15:08
Trans2: 02:53:13
Trans2_Bike: 01:54
Run: 01:15:02
Finish: 04:08:15
71 236 Peter Schermann Embrace the World Cycling/ Tri Post Trier AK25-29 17 GER 03:15:50.05 28:05 01:30 01:55:01 01:32 49:42 Peter Schermann (236) Swim: 28:05
Trans1: 29:35
Trans1_Swim: 01:30
Bike1: 01:21:05
Bike_Finish: 02:24:36
Bike_Lap1: 51:30
Bike: 01:55:01
Trans2: 02:26:08
Trans2_Bike: 01:32
Run: 49:42
Finish: 03:15:50
37 237 Christian Flegel SG Adelsberg AK30-34 11 GER 03:02:36.47 28:37 01:38 01:50:02 01:15 41:04 Christian Flegel (237) Swim: 28:37
Trans1: 30:15
Trans1_Swim: 01:38
Bike1: 01:19:40
Bike_Finish: 02:20:17
Bike_Lap1: 49:25
Bike: 01:50:02
Trans2: 02:21:32
Trans2_Bike: 01:15
Run: 41:04
Finish: 03:02:36
DNF 58 Josef Diepold SC Delphin Ingolstadt AK50-54 DNF GER 25:35 02:00 Josef Diepold (58) Swim: 25:35
Trans1: 27:35
Trans1_Swim: 02:00
Bike1: 01:21:47
Bike_Lap1: 54:12
31 238 Susan Kunz SG Adelsberg/Stein Bikes AK30-34 10 GER 03:50:39.47 30:36 01:38 02:25:49 01:23 51:13 Susan Kunz (238) Swim: 30:36
Trans1: 32:14
Trans1_Swim: 01:38
Bike1: 01:38:30
Bike_Finish: 02:58:03
Bike: 02:25:49
Trans2: 02:59:26
Trans2_Bike: 01:23
Run: 51:13
Finish: 03:50:39
44 59 Monika Reker MC Pirate AK40-44 7 GER 04:28:48.02 30:04 02:01 02:55:00 02:24 59:19 Monika Reker (59) Swim: 30:04
Trans1: 32:05
Trans1_Swim: 02:01
Bike1: 01:50:08
Bike_Finish: 03:27:05
Bike: 02:55:00
Trans2: 03:29:29
Trans2_Bike: 02:24
Run: 59:19
Finish: 04:28:48
173 60 Michael Vietze 3Freunde AK55-59 11 GER 04:08:07.28 34:23 01:44 02:37:29 02:08 52:23 Michael Vietze (60) Swim: 34:23
Trans1: 36:07
Trans1_Swim: 01:44
Bike1: 01:46:38
Bike_Finish: 03:13:36
Bike_Lap1: 01:10:31
Bike: 02:37:29
Trans2: 03:15:44
Trans2_Bike: 02:08
Run: 52:23
Finish: 04:08:07
153 160 Christian Geiss IABG-SV e.V. AK25-29 29 GER 03:56:45.73 26:05 01:21 02:38:31 01:30 49:18 Christian Geiss (160) Swim: 26:05
Trans1: 27:26
Trans1_Swim: 01:21
Bike1: 01:34:50
Bike_Finish: 03:05:57
Bike_Lap1: 01:07:24
Bike: 02:38:31
Trans2: 03:07:27
Trans2_Bike: 01:30
Run: 49:18
Finish: 03:56:45
44 239 Marius Schuhmann La Carrera TriTeam Rothsee AK25-29 9 GER 03:05:21.65 20:42 46 01:59:46 01:02 43:05 Marius Schuhmann (239) Swim: 20:42
Trans1: 21:28
Trans1_Swim: 46
Bike1: 01:12:54
Bike_Finish: 02:21:14
Bike_Lap1: 51:26
Bike: 01:59:46
Trans2: 02:22:16
Trans2_Bike: 01:02
Run: 43:05
Finish: 03:05:21
95 161 Mirko Querfeld Team Erdinger Alkoholfrei AK45-49 8 GER 03:23:10.97 30:09 01:21 02:03:57 01:23 46:20 Mirko Querfeld (161) Swim: 30:09
Trans1: 31:30
Trans1_Swim: 01:21
Bike1: 01:26:42
Bike_Finish: 02:35:27
Bike_Lap1: 55:12
Bike: 02:03:57
Trans2: 02:36:50
Trans2_Bike: 01:23
Run: 46:20
Finish: 03:23:10
21 240 Lasse Ibert Team ARNDT e.V. AK30-34 5 GER 02:52:30.36 22:34 01:06 01:46:35 01:18 40:57 Lasse Ibert (240) Swim: 22:34
Trans1: 23:40
Trans1_Swim: 01:06
Bike1: 01:10:39
Bike_Finish: 02:10:15
Bike_Lap1: 46:59
Bike: 01:46:35
Trans2: 02:11:33
Trans2_Bike: 01:18
Run: 40:57
Finish: 02:52:30
197 241 Helke Wannewitz Triathlonverein Fürstenwalde 1990 e.V. AK70-74 2 GER 04:37:05.83 40:19 02:48 02:48:26 02:03 01:03:29 Helke Wannewitz (241) Swim: 40:19
Trans1: 43:07
Trans1_Swim: 02:48
Bike1: 01:59:07
Bike_Finish: 03:31:33
Bike_Lap1: 01:16:00
Bike: 02:48:26
Trans2: 03:33:36
Trans2_Bike: 02:03
Run: 01:03:29
Finish: 04:37:05
140 242 Jörg Teifel O-SEE Sports e.V. AK55-59 9 GER 03:48:01.31 26:42 01:02 02:19:29 01:32 59:16 Jörg Teifel (242) Swim: 26:42
Trans1: 27:44
Trans1_Swim: 01:02
Bike1: 01:30:52
Bike_Finish: 02:47:13
Bike_Lap1: 01:03:08
Bike: 02:19:29
Trans2: 02:48:45
Trans2_Bike: 01:32
Run: 59:16
Finish: 03:48:01
25 243 Sebastian Kuefner Triathlon Gera AK30-34 8 GER 02:55:13.17 21:22 52 01:50:10 01:30 41:19 Sebastian Kuefner (243) Swim: 21:22
Trans1: 22:14
Trans1_Swim: 52
Bike1: 01:08:36
Bike_Finish: 02:12:24
Bike_Lap1: 46:22
Bike: 01:50:10
Trans2: 02:13:54
Trans2_Bike: 01:30
Run: 41:19
Finish: 02:55:13
125 244 Ronald Kuefner Triathlon Gera AK50-54 9 GER 03:39:01.78 29:56 01:50 02:18:45 01:53 46:37 Ronald Kuefner (244) Swim: 29:56
Trans1: 31:46
Trans1_Swim: 01:50
Bike1: 01:32:31
Bike_Finish: 02:50:31
Bike_Lap1: 01:00:45
Bike: 02:18:45
Trans2: 02:52:24
Trans2_Bike: 01:53
Run: 46:37
Finish: 03:39:01
136 61 Thomas Dobrinsky Luhdener SV AK45-49 15 GER 03:45:05.11 30:07 01:34 02:23:25 01:16 48:43 Thomas Dobrinsky (61) Swim: 30:07
Trans1: 31:41
Trans1_Swim: 01:34
Bike1: 01:36:27
Bike_Finish: 02:55:06
Bike_Lap1: 01:04:46
Bike: 02:23:25
Trans2: 02:56:22
Trans2_Bike: 01:16
Run: 48:43
Finish: 03:45:05
DSQ 245 Alexander Altherr TSV 92 Freiberg AK35-39 DSQ GER 03:35:06.26 27:38 02:21 02:11:42 01:36 51:49 Alexander Altherr (245) Swim: 27:38
Trans1: 29:59
Trans1_Swim: 02:21
Bike1: 01:28:23
Bike_Finish: 02:41:41
Bike_Lap1: 58:24
Bike: 02:11:42
Trans2: 02:43:17
Trans2_Bike: 01:36
Run: 51:49
Finish: 03:35:06
102 62 Danilo Krause Bautzener LV "Rot-Weiß" AK25-29 22 GER 03:25:42.60 26:20 01:05 02:06:40 01:07 50:30 Danilo Krause (62) Swim: 26:20
Trans1: 27:25
Trans1_Swim: 01:05
Bike1: 01:25:04
Bike_Finish: 02:34:05
Bike_Lap1: 57:39
Bike: 02:06:40
Trans2: 02:35:12
Trans2_Bike: 01:07
Run: 50:30
Finish: 03:25:42
196 162 Klaus Schmidt SG Eintracht Ebendorf AK70-74 1 GER 04:34:08.57 38:35 02:02 02:54:47 02:01 56:43 Klaus Schmidt (162) Swim: 38:35
Trans1: 40:37
Trans1_Swim: 02:02
Bike1: 01:53:34
Bike_Finish: 03:35:24
Bike_Lap1: 01:12:57
Bike: 02:54:47
Trans2: 03:37:25
Trans2_Bike: 02:01
Run: 56:43
Finish: 04:34:08
192 63 Mirko Lange Bitterfelder SV 2000 Team Erdinger Alkoholfrei AK45-49 20 GER 04:27:06.35 29:48 02:42 02:42:07 02:09 01:10:20 Mirko Lange (63) Swim: 29:48
Trans1: 32:30
Trans1_Swim: 02:42
Bike1: 01:47:26
Bike_Finish: 03:14:37
Bike_Lap1: 01:14:56
Bike: 02:42:07
Trans2: 03:16:46
Trans2_Bike: 02:09
Run: 01:10:20
Finish: 04:27:06
185 163 Oliver Liedel BergPiratenTeam AK25-29 32 GER 04:22:57.61 28:26 01:33 02:32:40 02:14 01:18:04 Oliver Liedel (163) Swim: 28:26
Trans1: 29:59
Trans1_Swim: 01:33
Bike1: 01:37:37
Bike_Finish: 03:02:39
Bike_Lap1: 01:07:38
Bike: 02:32:40
Trans2: 03:04:53
Trans2_Bike: 02:14
Run: 01:18:04
Finish: 04:22:57
143 164 Leigh Plowman TSV-Partenkirchen AK60-64 1 GER 03:48:38.28 30:03 01:46 02:20:08 01:33 55:08 Leigh Plowman (164) Swim: 30:03
Trans1: 31:49
Trans1_Swim: 01:46
Bike1: 01:36:30
Bike_Finish: 02:51:57
Bike_Lap1: 01:04:41
Bike: 02:20:08
Trans2: 02:53:30
Trans2_Bike: 01:33
Run: 55:08
Finish: 03:48:38
15 45 Hannes Wolpert SpeedLifeCrew AK25-29 5 GER 02:47:50.59 17:57 42 01:45:49 01:00 42:22 Hannes Wolpert (45) Swim: 17:57
Trans1: 18:39
Trans1_Swim: 42
Bike1: 01:04:34
Bike_Finish: 02:04:28
Bike_Lap1: 45:55
Bike: 01:45:49
Trans2: 02:05:28
Trans2_Bike: 01:00
Run: 42:22
Finish: 02:47:50
94 66 Hardy Dinklage Triathlon Team Witten AK40-44 14 GER 03:22:18.25 23:05 58 02:08:36 02:01 47:38 Hardy Dinklage (66) Swim: 23:05
Trans1: 24:03
Trans1_Swim: 58
Bike1: 01:20:25
Bike_Finish: 02:32:39
Bike_Lap1: 56:22
Bike: 02:08:36
Trans2: 02:34:40
Trans2_Bike: 02:01
Run: 47:38
Finish: 03:22:18
157 68 Martin Kliemt RELAX AK30-34 20 GER 03:58:09.24 29:57 02:26 02:24:13 01:46 59:47 Martin Kliemt (68) Swim: 29:57
Trans1: 32:23
Trans1_Swim: 02:26
Bike1: 01:34:05
Bike_Finish: 02:56:36
Bike_Lap1: 01:01:42
Bike: 02:24:13
Trans2: 02:58:22
Trans2_Bike: 01:46
Run: 59:47
Finish: 03:58:09
100 165 Thaddäus Ast O-SEE Sports e.V. AK18-19 2 GER 03:24:54.55 21:22 01:09 02:08:56 01:20 52:07 Thaddäus Ast (165) Swim: 21:22
Trans1: 22:31
Trans1_Swim: 01:09
Bike1: 01:17:56
Bike_Finish: 02:31:27
Bike_Lap1: 55:25
Bike: 02:08:56
Trans2: 02:32:47
Trans2_Bike: 01:20
Run: 52:07
Finish: 03:24:54
32 69 Sara-Diane Gorges Team SRH Campus Sports Heidelberg AK35-39 5 GER 03:53:00.12 26:07 01:24 02:26:29 01:36 57:24 Sara-Diane Gorges (69) Swim: 26:07
Trans1: 27:31
Trans1_Swim: 01:24
Bike1: 01:33:44
Bike_Finish: 02:54:00
Bike: 02:26:29
Trans2: 02:55:36
Trans2_Bike: 01:36
Run: 57:24
Finish: 03:53:00
90 166 Andreas Miersch Bautzen AK45-49 6 GER 03:21:01.21 29:46 01:33 02:01:54 01:43 46:05 Andreas Miersch (166) Swim: 29:46
Trans1: 31:19
Trans1_Swim: 01:33
Bike1: 01:25:39
Bike_Finish: 02:33:13
Bike_Lap1: 54:20
Bike: 02:01:54
Trans2: 02:34:56
Trans2_Bike: 01:43
Run: 46:05
Finish: 03:21:01
189 249 Frank Lauter saar-triathleten.de AK50-54 16 GER 04:24:49.83 29:45 02:37 02:52:12 01:44 58:31 Frank Lauter (249) Swim: 29:45
Trans1: 32:22
Trans1_Swim: 02:37
Bike1: 01:53:03
Bike_Finish: 03:24:34
Bike_Lap1: 01:20:41
Bike: 02:52:12
Trans2: 03:26:18
Trans2_Bike: 01:44
Run: 58:31
Finish: 04:24:49
156 70 Eckhard Koch Luhdener SV AK50-54 13 GER 03:58:04.88 28:30 01:28 02:30:10 01:43 56:13 Eckhard Koch (70) Swim: 28:30
Trans1: 29:58
Trans1_Swim: 01:28
Bike1: 01:36:41
Bike_Finish: 03:00:08
Bike_Lap1: 01:06:43
Bike: 02:30:10
Trans2: 03:01:51
Trans2_Bike: 01:43
Run: 56:13
Finish: 03:58:04
35 250 Micha Mayer Tri-Team Heuchelberg AK25-29 8 GER 03:00:12.49 22:00 43 01:54:16 01:02 42:11 Micha Mayer (250) Swim: 22:00
Trans1: 22:43
Trans1_Swim: 43
Bike1: 01:12:34
Bike_Finish: 02:16:59
Bike_Lap1: 49:51
Bike: 01:54:16
Trans2: 02:18:01
Trans2_Bike: 01:02
Run: 42:11
Finish: 03:00:12
144 71 Steve Kobsch EV Dresden AK35-39 20 GER 03:49:45.54 31:28 01:26 02:22:45 01:37 52:29 Steve Kobsch (71) Swim: 31:28
Trans1: 32:54
Trans1_Swim: 01:26
Bike1: 01:34:33
Bike_Finish: 02:55:39
Bike_Lap1: 01:01:39
Bike: 02:22:45
Trans2: 02:57:16
Trans2_Bike: 01:37
Run: 52:29
Finish: 03:49:45
14 39 Maximilian Sasserath Team Nikar Heidelberg AK20-24 5 GER 02:47:18.86 19:40 44 01:48:25 57 37:32 Maximilian Sasserath (39) Swim: 19:40
Trans1: 20:24
Trans1_Swim: 44
Bike1: 01:07:07
Bike_Finish: 02:08:49
Bike_Lap1: 46:43
Bike: 01:48:25
Trans2: 02:09:46
Trans2_Bike: 57
Run: 37:32
Finish: 02:47:18
146 72 Marco Heger No Games. Just Sports. AK40-44 22 GER 03:50:51.28 32:13 02:27 02:19:45 01:30 54:56 Marco Heger (72) Swim: 32:13
Trans1: 34:40
Trans1_Swim: 02:27
Bike1: 01:36:49
Bike_Finish: 02:54:25
Bike_Lap1: 01:02:09
Bike: 02:19:45
Trans2: 02:55:55
Trans2_Bike: 01:30
Run: 54:56
Finish: 03:50:51
123 251 Jörg Weigert CIS Amberg AK40-44 19 GER 03:37:39.80 22:41 01:13 02:17:31 01:28 54:46 Jörg Weigert (251) Swim: 22:41
Trans1: 23:54
Trans1_Swim: 01:13
Bike1: 01:25:03
Bike_Finish: 02:41:25
Bike_Lap1: 01:01:09
Bike: 02:17:31
Trans2: 02:42:53
Trans2_Bike: 01:28
Run: 54:46
Finish: 03:37:39
18 29 Anna Pauline Sasserath SC Bayer 05 Uerdingen AK18-19 2 GER 03:34:18.48 21:17 48 02:20:10 01:05 50:58 Anna Pauline Sasserath (29) Swim: 21:17
Trans1: 22:05
Trans1_Swim: 48
Bike1: 01:26:28
Bike_Finish: 02:42:15
Bike_Lap1: 01:04:23
Bike: 02:20:10
Trans2: 02:43:20
Trans2_Bike: 01:05
Run: 50:58
Finish: 03:34:18
85 74 Jan Demuth RD MX-Racing Team AK35-39 11 GER 03:19:20.51 32:00 01:39 02:00:12 01:50 43:39 Jan Demuth (74) Swim: 32:00
Trans1: 33:39
Trans1_Swim: 01:39
Bike1: 01:26:55
Bike_Finish: 02:33:51
Bike_Lap1: 53:16
Bike: 02:00:12
Trans2: 02:35:41
Trans2_Bike: 01:50
Run: 43:39
Finish: 03:19:20
207 75 Günter Weichhold SV Aufbau Waldheim AK70-74 3 GER 05:05:22.20 41:00 01:37 02:59:23 02:30 01:20:52 Günter Weichhold (75) Swim: 41:00
Trans1: 42:37
Trans1_Swim: 01:37
Bike1: 02:01:25
Bike_Finish: 03:42:00
Bike_Lap1: 01:18:48
Bike: 02:59:23
Trans2: 03:44:30
Trans2_Bike: 02:30
Run: 01:20:52
Finish: 05:05:22
106 77 Gerald Petri TB Cannstatt AK40-44 15 GER 03:29:49.48 21:44 01:24 02:14:36 01:42 50:23 Gerald Petri (77) Swim: 21:44
Trans1: 23:08
Trans1_Swim: 01:24
Bike1: 01:23:38
Bike_Finish: 02:37:44
Bike_Lap1: 01:00:30
Bike: 02:14:36
Trans2: 02:39:26
Trans2_Bike: 01:42
Run: 50:23
Finish: 03:29:49
117 169 Jörg Dani LV Limbach 2000 AK50-54 7 GER 03:35:02.82 35:00 02:47 02:09:03 01:37 46:35 Jörg Dani (169) Swim: 35:00
Trans1: 37:47
Trans1_Swim: 02:47
Bike1: 01:35:52
Bike_Finish: 02:46:50
Bike_Lap1: 58:05
Bike: 02:09:03
Trans2: 02:48:27
Trans2_Bike: 01:37
Run: 46:35
Finish: 03:35:02
11 36 Malte Plappert Tri-Team Heuchelberg AK20-24 4 GER 02:46:01.65 19:55 54 01:42:01 01:00 42:11 Malte Plappert (36) Swim: 19:55
Trans1: 20:49
Trans1_Swim: 54
Bike1: 01:04:18
Bike_Finish: 02:02:50
Bike_Lap1: 43:29
Bike: 01:42:01
Trans2: 02:03:50
Trans2_Bike: 01:00
Run: 42:11
Finish: 02:46:01
28 170 Ana Molinari Tria Team VfL Michelstadt/ Mai-bike Racing Team AK20-24 5 GER 03:48:55.27 28:02 01:33 02:26:18 01:24 51:38 Ana Molinari (170) Swim: 28:02
Trans1: 29:35
Trans1_Swim: 01:33
Bike1: 01:31:44
Bike_Finish: 02:55:53
Bike: 02:26:18
Trans2: 02:57:17
Trans2_Bike: 01:24
Run: 51:38
Finish: 03:48:55
112 79 Tim Knape VfL Wolfsburg AK18-19 4 GER 03:32:34.99 26:58 01:41 02:08:09 01:06 54:40 Tim Knape (79) Swim: 26:58
Trans1: 28:39
Trans1_Swim: 01:41
Bike1: 01:26:53
Bike_Finish: 02:36:48
Bike_Lap1: 58:14
Bike: 02:08:09
Trans2: 02:37:54
Trans2_Bike: 01:06
Run: 54:40
Finish: 03:32:34
99 255 Christian Mangold Team Radsport Greiner Westallgäu AK45-49 10 GER 03:24:48.68 28:08 01:50 02:10:19 01:01 43:30 Christian Mangold (255) Swim: 28:08
Trans1: 29:58
Trans1_Swim: 01:50
Bike1: 01:28:05
Bike_Finish: 02:40:17
Bike_Lap1: 58:07
Bike: 02:10:19
Trans2: 02:41:18
Trans2_Bike: 01:01
Run: 43:30
Finish: 03:24:48
154 80 Ralf Mischner no games. just sports. AK35-39 21 GER 03:57:16.53 32:57 02:50 02:28:49 01:43 50:57 Ralf Mischner (80) Swim: 32:57
Trans1: 35:47
Trans1_Swim: 02:50
Bike1: 01:42:38
Bike_Finish: 03:04:36
Bike_Lap1: 01:06:51
Bike: 02:28:49
Trans2: 03:06:19
Trans2_Bike: 01:43
Run: 50:57
Finish: 03:57:16
48 81 Katharina Grabmann nichts AK20-24 9 GER 05:43:27.79 38:29 04:08 03:45:05 03:10 01:12:35 Katharina Grabmann (81) Swim: 38:29
Trans1: 42:37
Trans1_Swim: 04:08
Bike1: 02:16:44
Bike_Finish: 04:27:42
Bike: 03:45:05
Trans2: 04:30:52
Trans2_Bike: 03:10
Run: 01:12:35
Finish: 05:43:27
82 82 Uwe Ullmann sc wasserfreunde 1923 e.V. Fulda AK40-44 12 GER 03:18:56.04 22:59 01:00 02:08:23 01:09 45:25 Uwe Ullmann (82) Swim: 22:59
Trans1: 23:59
Trans1_Swim: 01:00
Bike1: 01:19:57
Bike_Finish: 02:32:22
Bike_Lap1: 55:58
Bike: 02:08:23
Trans2: 02:33:31
Trans2_Bike: 01:09
Run: 45:25
Finish: 03:18:56
24 174 Helena Pretzl TV Burglengenfeld AK25-29 5 GER 03:42:56.38 25:06 51 02:23:58 01:27 51:34 Helena Pretzl (174) Swim: 25:06
Trans1: 25:57
Trans1_Swim: 51
Bike1: 01:31:33
Bike_Finish: 02:49:55
Bike: 02:23:58
Trans2: 02:51:22
Trans2_Bike: 01:27
Run: 51:34
Finish: 03:42:56
166 83 Henner Klatte Klattens AK40-44 24 GER 04:04:34.76 31:34 02:46 02:25:53 02:27 01:01:54 Henner Klatte (83) Swim: 31:34
Trans1: 34:20
Trans1_Swim: 02:46
Bike1: 01:41:19
Bike_Finish: 03:00:13
Bike_Lap1: 01:06:59
Bike: 02:25:53
Trans2: 03:02:40
Trans2_Bike: 02:27
Run: 01:01:54
Finish: 04:04:34
29 259 Cordula Neudörffer TuS Holstein Quickborn AK45-49 1 GER 03:50:07.62 27:11 02:23 02:31:27 01:30 47:36 Cordula Neudörffer (259) Swim: 27:11
Trans1: 29:34
Trans1_Swim: 02:23
Bike1: 01:34:58
Bike_Finish: 03:01:01
Bike: 02:31:27
Trans2: 03:02:31
Trans2_Bike: 01:30
Run: 47:36
Finish: 03:50:07
DNF 260 Henry Muck O-SEE Sports e.V. AK50-54 DNF GER 26:51 01:19 Henry Muck (260) Swim: 26:51
Trans1: 28:10
Trans1_Swim: 01:19
40 261 David Vogel LTV Erfurt McDonalds 3athlon Team AK30-34 13 GER 03:03:11.01 22:04 01:01 01:54:54 01:07 44:05 David Vogel (261) Swim: 22:04
Trans1: 23:05
Trans1_Swim: 01:01
Bike1: 01:13:11
Bike_Finish: 02:17:59
Bike_Lap1: 50:06
Bike: 01:54:54
Trans2: 02:19:06
Trans2_Bike: 01:07
Run: 44:05
Finish: 03:03:11
51 263 Willi Paufler SSV Blau Weiß Gersdorf AK25-29 11 GER 03:08:34.55 24:45 01:15 01:59:50 01:06 41:38 Willi Paufler (263) Swim: 24:45
Trans1: 26:00
Trans1_Swim: 01:15
Bike1: 01:18:44
Bike_Finish: 02:25:50
Bike_Lap1: 52:44
Bike: 01:59:50
Trans2: 02:26:56
Trans2_Bike: 01:06
Run: 41:38
Finish: 03:08:34
206 264 Sven Mellenthin allegro.sports AK40-44 30 GER 05:01:39.17 32:42 03:54 03:19:38 03:06 01:02:19 Sven Mellenthin (264) Swim: 32:42
Trans1: 36:36
Trans1_Swim: 03:54
Bike1: 02:04:48
Bike_Finish: 03:56:14
Bike_Lap1: 01:28:12
Bike: 03:19:38
Trans2: 03:59:20
Trans2_Bike: 03:06
Run: 01:02:19
Finish: 05:01:39
58 175 Martin Hümbert Zeppelin-Team OSC-Potsdam AK35-39 10 GER 03:10:45.80 25:08 52 01:58:37 01:11 44:57 Martin Hümbert (175) Swim: 25:08
Trans1: 26:00
Trans1_Swim: 52
Bike1: 01:18:47
Bike_Finish: 02:24:37
Bike_Lap1: 52:47
Bike: 01:58:37
Trans2: 02:25:48
Trans2_Bike: 01:11
Run: 44:57
Finish: 03:10:45
198 86 Marko Huml MH qMTB Team AK45-49 21 GER 04:37:21.84 29:02 02:10 02:49:49 02:02 01:14:18 Marko Huml (86) Swim: 29:02
Trans1: 31:12
Trans1_Swim: 02:10
Bike1: 01:46:33
Bike_Finish: 03:21:01
Bike_Lap1: 01:15:21
Bike: 02:49:49
Trans2: 03:23:03
Trans2_Bike: 02:02
Run: 01:14:18
Finish: 04:37:21
204 176 Heinz Mende TB Erlangen AK65-69 4 GER 04:50:30.73 35:21 02:36 03:00:48 01:52 01:09:53 Heinz Mende (176) Swim: 35:21
Trans1: 37:57
Trans1_Swim: 02:36
Bike1: 01:59:40
Bike_Finish: 03:38:45
Bike_Lap1: 01:21:43
Bike: 03:00:48
Trans2: 03:40:37
Trans2_Bike: 01:52
Run: 01:09:53
Finish: 04:50:30
61 265 Nico Walther SG Adelsberg AK25-29 13 GER 03:11:12.25 29:10 01:26 01:57:15 01:21 42:00 Nico Walther (265) Swim: 29:10
Trans1: 30:36
Trans1_Swim: 01:26
Bike1: 01:23:19
Bike_Finish: 02:27:51
Bike_Lap1: 52:43
Bike: 01:57:15
Trans2: 02:29:12
Trans2_Bike: 01:21
Run: 42:00
Finish: 03:11:12
200 87 Steffen Neumann Torno AK50-54 18 GER 04:38:42.56 31:33 02:30 02:57:25 01:45 01:05:29 Steffen Neumann (87) Swim: 31:33
Trans1: 34:03
Trans1_Swim: 02:30
Bike1: 01:53:32
Bike_Finish: 03:31:28
Bike_Lap1: 01:19:29
Bike: 02:57:25
Trans2: 03:33:13
Trans2_Bike: 01:45
Run: 01:05:29
Finish: 04:38:42
109 89 Bernd Hagen CIS Amberg AK45-49 13 GER 03:31:27.68 28:55 02:14 02:05:15 01:59 53:04 Bernd Hagen (89) Swim: 28:55
Trans1: 31:09
Trans1_Swim: 02:14
Bike1: 01:27:00
Bike_Finish: 02:36:24
Bike_Lap1: 55:51
Bike: 02:05:15
Trans2: 02:38:23
Trans2_Bike: 01:59
Run: 53:04
Finish: 03:31:27
151 177 Volker Ashauer Trianhas VFL Bad Arolsen AK50-54 12 GER 03:53:23.64 28:48 02:07 02:24:41 01:53 55:54 Volker Ashauer (177) Swim: 28:48
Trans1: 30:55
Trans1_Swim: 02:07
Bike1: 01:35:51
Bike_Finish: 02:55:36
Bike_Lap1: 01:04:56
Bike: 02:24:41
Trans2: 02:57:29
Trans2_Bike: 01:53
Run: 55:54
Finish: 03:53:23
113 92 Marek Berger STV-Limbach AK40-44 16 GER 03:33:27.29 26:15 01:03 02:11:18 01:07 53:44 Marek Berger (92) Swim: 26:15
Trans1: 27:18
Trans1_Swim: 01:03
Bike1: 01:24:08
Bike_Finish: 02:38:36
Bike_Lap1: 56:50
Bike: 02:11:18
Trans2: 02:39:43
Trans2_Bike: 01:07
Run: 53:44
Finish: 03:33:27
170 178 Christoph Hümbert Zeppelin-Team OSC Potsdam AK35-39 25 GER 04:06:08.80 35:27 02:22 02:29:20 01:52 57:07 Christoph Hümbert (178) Swim: 35:27
Trans1: 37:49
Trans1_Swim: 02:22
Bike1: 01:44:58
Bike_Finish: 03:07:09
Bike_Lap1: 01:07:09
Bike: 02:29:20
Trans2: 03:09:01
Trans2_Bike: 01:52
Run: 57:07
Finish: 04:06:08
116 93 Frank Manthey Teamwork Berlin AK55-59 2 GER 03:34:48.68 26:03 01:12 02:19:18 01:05 47:10 Frank Manthey (93) Swim: 26:03
Trans1: 27:15
Trans1_Swim: 01:12
Bike1: 01:29:29
Bike_Finish: 02:46:33
Bike_Lap1: 01:02:14
Bike: 02:19:18
Trans2: 02:47:38
Trans2_Bike: 01:05
Run: 47:10
Finish: 03:34:48
115 179 Sascha Kellner TV Burglengenfeld AK25-29 24 GER 03:34:37.49 28:49 57 02:16:38 01:21 46:52 Sascha Kellner (179) Swim: 28:49
Trans1: 29:46
Trans1_Swim: 57
Bike1: 01:32:31
Bike_Finish: 02:46:24
Bike_Lap1: 01:02:45
Bike: 02:16:38
Trans2: 02:47:45
Trans2_Bike: 01:21
Run: 46:52
Finish: 03:34:37
22 35 Christian Otto TV Dresden / Team Eibauer AK30-34 6 GER 02:52:52.12 17:50 30 01:52:29 01:00 41:03 Christian Otto (35) Swim: 17:50
Trans1: 18:20
Trans1_Swim: 30
Bike1: 01:07:29
Bike_Finish: 02:10:49
Bike_Lap1: 49:09
Bike: 01:52:29
Trans2: 02:11:49
Trans2_Bike: 01:00
Run: 41:03
Finish: 02:52:52
77 181 Michael Schaller TV Burglengenfeld AK20-24 17 GER 03:18:10.55 28:20 54 02:07:07 52 40:57 Michael Schaller (181) Swim: 28:20
Trans1: 29:14
Trans1_Swim: 54
Bike1: 01:21:17
Bike_Finish: 02:36:21
Bike_Lap1: 52:03
Bike: 02:07:07
Trans2: 02:37:13
Trans2_Bike: 52
Run: 40:57
Finish: 03:18:10
186 95 Michael Wiese Triabolos Hamburg AK60-64 5 GER 04:23:24.56 34:22 01:53 02:45:20 01:59 59:50 Michael Wiese (95) Swim: 34:22
Trans1: 36:15
Trans1_Swim: 01:53
Bike1: 01:50:44
Bike_Finish: 03:21:35
Bike_Lap1: 01:14:29
Bike: 02:45:20
Trans2: 03:23:34
Trans2_Bike: 01:59
Run: 59:50
Finish: 04:23:24
172 182 Alexandre Amido TC Fiko Rostock AK35-39 26 GER 04:06:55.46 28:24 02:20 02:34:27 03:09 58:35 Alexandre Amido (182) Swim: 28:24
Trans1: 30:44
Trans1_Swim: 02:20
Bike1: 01:41:26
Bike_Finish: 03:05:11
Bike_Lap1: 01:10:42
Bike: 02:34:27
Trans2: 03:08:20
Trans2_Bike: 03:09
Run: 58:35
Finish: 04:06:55
21 183 Nadine Jackel Laufteam Gelnhausen e.V. AK35-39 4 GER 03:39:00.02 26:04 01:09 Nadine Jackel (183) Swim: 26:04
Trans1: 27:13
Trans1_Swim: 01:09
Bike1: 01:27:09
Finish: 03:39:00
211 184 Rudolf Ullrich Team Erdinger Alkoholfrei AK70-74 4 GER 05:59:40.59 41:11 04:17 03:47:14 01:56 01:25:02 Rudolf Ullrich (184) Swim: 41:11
Trans1: 45:28
Trans1_Swim: 04:17
Bike1: 02:28:32
Bike_Finish: 04:32:42
Bike_Lap1: 01:43:04
Bike: 03:47:14
Trans2: 04:34:38
Trans2_Bike: 01:56
Run: 01:25:02
Finish: 05:59:40
DNF 185 Max Groß NONPLUSULTRA Esslingen AK20-24 DNF GER 22:30 01:02 Max Groß (185) Swim: 22:30
Trans1: 23:32
Trans1_Swim: 01:02
55 99 Uwe Bleimeier Chemnitzer LV Megware AK35-39 9 GER 03:09:37.81 27:30 01:01 01:56:51 01:02 43:13 Uwe Bleimeier (99) Swim: 27:30
Trans1: 28:31
Trans1_Swim: 01:01
Bike1: 01:20:59
Bike_Finish: 02:25:22
Bike_Lap1: 52:28
Bike: 01:56:51
Trans2: 02:26:24
Trans2_Bike: 01:02
Run: 43:13
Finish: 03:09:37
17 187 Josephine Noack Buxtehuder Sportverein AK20-24 2 GER 03:33:50.93 26:41 01:14 02:16:42 01:10 48:03 Josephine Noack (187) Swim: 26:41
Trans1: 27:55
Trans1_Swim: 01:14
Bike1: 01:29:32
Bike_Finish: 02:44:37
Bike: 02:16:42
Trans2: 02:45:47
Trans2_Bike: 01:10
Run: 48:03
Finish: 03:33:50
16 100 Diana Steffenhagen 3defacto Team asc Darmstadt AK30-34 6 GER 03:33:23.29 22:52 01:06 02:17:28 01:19 50:38 Diana Steffenhagen (100) Swim: 22:52
Trans1: 23:58
Trans1_Swim: 01:06
Bike1: 01:26:13
Bike_Finish: 02:41:26
Bike: 02:17:28
Trans2: 02:42:45
Trans2_Bike: 01:19
Run: 50:38
Finish: 03:33:23
54 277 Frank Reinhard Team ARNDT e.V. AK35-39 8 GER 03:09:32.39 25:10 01:05 01:56:25 01:17 45:35 Frank Reinhard (277) Swim: 25:10
Trans1: 26:15
Trans1_Swim: 01:05
Bike1: 01:18:20
Bike_Finish: 02:22:40
Bike_Lap1: 52:05
Bike: 01:56:25
Trans2: 02:23:57
Trans2_Bike: 01:17
Run: 45:35
Finish: 03:09:32
83 101 Bengt Jäckel Bitterfelder SV 2000 / Team RFS AK40-44 13 GER 03:18:59.49 28:28 01:42 02:02:17 01:25 45:07 Bengt Jäckel (101) Swim: 28:28
Trans1: 30:10
Trans1_Swim: 01:42
Bike1: 01:24:13
Bike_Finish: 02:32:27
Bike_Lap1: 54:03
Bike: 02:02:17
Trans2: 02:33:52
Trans2_Bike: 01:25
Run: 45:07
Finish: 03:18:59
5 38 Jens Roth Tri Post Trier AK25-29 3 GER 02:42:56.12 17:48 38 01:41:22 55 42:13 Jens Roth (38) Swim: 17:48
Trans1: 18:26
Trans1_Swim: 38
Bike1: 01:03:16
Bike_Finish: 01:59:48
Bike_Lap1: 44:50
Bike: 01:41:22
Trans2: 02:00:43
Trans2_Bike: 55
Run: 42:13
Finish: 02:42:56
19 102 Claudia Mai CIS Amberg AK30-34 7 GER 03:35:23.18 25:50 01:23 02:18:35 01:22 48:13 Claudia Mai (102) Swim: 25:50
Trans1: 27:13
Trans1_Swim: 01:23
Bike1: 01:29:34
Bike_Finish: 02:45:48
Bike: 02:18:35
Trans2: 02:47:10
Trans2_Bike: 01:22
Run: 48:13
Finish: 03:35:23
80 188 Philipp Saßerath SC Bayer 05 Uerdingen e.V. AK20-24 18 GER 03:18:43.44 20:48 01:05 02:03:41 01:26 51:43 Philipp Saßerath (188) Swim: 20:48
Trans1: 21:53
Trans1_Swim: 01:05
Bike1: 01:17:38
Bike_Finish: 02:25:34
Bike_Lap1: 55:45
Bike: 02:03:41
Trans2: 02:27:00
Trans2_Bike: 01:26
Run: 51:43
Finish: 03:18:43
59 103 Olaf Borsutzky TSV Gaimersheim TriTeam AK40-44 5 GER 03:10:50.61 23:56 01:01 01:59:43 01:13 44:57 Olaf Borsutzky (103) Swim: 23:56
Trans1: 24:57
Trans1_Swim: 01:01
Bike1: 01:18:43
Bike_Finish: 02:24:40
Bike_Lap1: 53:46
Bike: 01:59:43
Trans2: 02:25:53
Trans2_Bike: 01:13
Run: 44:57
Finish: 03:10:50
11 189 Bianca Reitwießner Team ARNDT e.V. AK25-29 3 GER 03:27:54.04 24:22 01:16 02:09:26 01:16 51:34 Bianca Reitwießner (189) Swim: 24:22
Trans1: 25:38
Trans1_Swim: 01:16
Bike1: 01:22:21
Bike_Finish: 02:35:04
Bike: 02:09:26
Trans2: 02:36:20
Trans2_Bike: 01:16
Run: 51:34
Finish: 03:27:54
45 190 Yannick Heinlein Team ARNDT e.V. AK20-24 12 GER 03:06:32.76 23:24 48 01:55:11 52 46:17 Yannick Heinlein (190) Swim: 23:24
Trans1: 24:12
Trans1_Swim: 48
Bike1: 01:15:01
Bike_Finish: 02:19:23
Bike_Lap1: 50:49
Bike: 01:55:11
Trans2: 02:20:15
Trans2_Bike: 52
Run: 46:17
Finish: 03:06:32
193 283 Hendrik Hemmerich OT Bremen AK60-64 7 GER 04:28:35.65 32:56 02:08 02:49:48 01:41 01:02:02 Hendrik Hemmerich (283) Swim: 32:56
Trans1: 35:04
Trans1_Swim: 02:08
Bike1: 01:47:30
Bike_Finish: 03:24:52
Bike_Lap1: 01:12:26
Bike: 02:49:48
Trans2: 03:26:33
Trans2_Bike: 01:41
Run: 01:02:02
Finish: 04:28:35
210 284 Andreas Braach Echte Männer AK30-34 26 GER 05:54:14.99 37:51 02:58 03:48:43 03:11 01:21:31 Andreas Braach (284) Swim: 37:51
Trans1: 40:49
Trans1_Swim: 02:58
Bike1: 02:24:57
Bike_Finish: 04:29:32
Bike_Lap1: 01:44:08
Bike: 03:48:43
Trans2: 04:32:43
Trans2_Bike: 03:11
Run: 01:21:31
Finish: 05:54:14
9 32 Peter Lehmann SV Halle e.V. / SV Elbland Coswig-Meissen e.V. AK20-24 3 GER 02:45:10.92 19:51 38 01:45:15 42 38:44 Peter Lehmann (32) Swim: 19:51
Trans1: 20:29
Trans1_Swim: 38
Bike1: 01:06:39
Bike_Finish: 02:05:44
Bike_Lap1: 46:10
Bike: 01:45:15
Trans2: 02:06:26
Trans2_Bike: 42
Run: 38:44
Finish: 02:45:10
29 193 Marco Kühne TV Dresden Spitzen-Team AK30-34 9 GER 02:58:14.98 23:23 49 01:51:25 01:07 41:30 Marco Kühne (193) Swim: 23:23
Trans1: 24:12
Trans1_Swim: 49
Bike1: 01:12:52
Bike_Finish: 02:15:37
Bike_Lap1: 48:40
Bike: 01:51:25
Trans2: 02:16:44
Trans2_Bike: 01:07
Run: 41:30
Finish: 02:58:14
178 107 Rene Ofer Team Erdinger Alkoholfrei AK30-34 22 GER 04:16:28.07 25:40 01:28 02:41:29 01:39 01:06:12 Rene Ofer (107) Swim: 25:40
Trans1: 27:08
Trans1_Swim: 01:28
Bike1: 01:37:27
Bike_Finish: 03:08:37
Bike_Lap1: 01:10:19
Bike: 02:41:29
Trans2: 03:10:16
Trans2_Bike: 01:39
Run: 01:06:12
Finish: 04:16:28
171 108 Robert Mauch Mack-Team SF Dornstadt AK60-64 3 GER 04:06:27.47 35:50 01:16 02:30:36 01:46 56:59 Robert Mauch (108) Swim: 35:50
Trans1: 37:06
Trans1_Swim: 01:16
Bike1: 01:45:31
Bike_Finish: 03:07:42
Bike_Lap1: 01:08:25
Bike: 02:30:36
Trans2: 03:09:28
Trans2_Bike: 01:46
Run: 56:59
Finish: 04:06:27
35 109 Uta Knape Ute Mückel Triathlon Team AK40-44 3 GER 03:56:45.31 31:58 02:09 02:28:34 01:31 52:33 Uta Knape (109) Swim: 31:58
Trans1: 34:07
Trans1_Swim: 02:09
Bike1: 01:40:43
Bike_Finish: 03:02:41
Bike: 02:28:34
Trans2: 03:04:12
Trans2_Bike: 01:31
Run: 52:33
Finish: 03:56:45
175 286 Cornelius Rohr Rohrspatzen AK35-39 27 GER 04:15:52.21 33:11 02:31 02:33:47 02:08 01:04:15 Cornelius Rohr (286) Swim: 33:11
Trans1: 35:42
Trans1_Swim: 02:31
Bike1: 01:45:05
Bike_Finish: 03:09:29
Bike_Lap1: 01:09:23
Bike: 02:33:47
Trans2: 03:11:37
Trans2_Bike: 02:08
Run: 01:04:15
Finish: 04:15:52
27 196 Jonas Held SG Adelsberg AK20-24 9 GER 02:57:33.48 21:26 53 01:52:16 01:11 41:47 Jonas Held (196) Swim: 21:26
Trans1: 22:19
Trans1_Swim: 53
Bike1: 01:11:49
Bike_Finish: 02:14:35
Bike_Lap1: 49:30
Bike: 01:52:16
Trans2: 02:15:46
Trans2_Bike: 01:11
Run: 41:47
Finish: 02:57:33
88 197 Martin König TV Friesen Telgte AK50-54 2 GER 03:20:42.90 25:21 51 02:00:13 01:05 53:12 Martin König (197) Swim: 25:21
Trans1: 26:12
Trans1_Swim: 51
Bike1: 01:18:44
Bike_Finish: 02:26:25
Bike_Lap1: 52:32
Bike: 02:00:13
Trans2: 02:27:30
Trans2_Bike: 01:05
Run: 53:12
Finish: 03:20:42
20 287 Julia Mauch Mack Team Dornstadt AK30-34 8 GER 03:36:35.48 24:38 01:31 02:19:04 01:32 49:50 Julia Mauch (287) Swim: 24:38
Trans1: 26:09
Trans1_Swim: 01:31
Bike1: 01:27:53
Bike_Finish: 02:45:13
Bike: 02:19:04
Trans2: 02:46:45
Trans2_Bike: 01:32
Run: 49:50
Finish: 03:36:35
69 288 Danilo Mai SG Adelsberg AK25-29 16 GER 03:14:57.07 24:42 01:16 01:59:30 01:06 48:23 Danilo Mai (288) Swim: 24:42
Trans1: 25:58
Trans1_Swim: 01:16
Bike1: 01:18:31
Bike_Finish: 02:25:28
Bike_Lap1: 52:33
Bike: 01:59:30
Trans2: 02:26:34
Trans2_Bike: 01:06
Run: 48:23
Finish: 03:14:57
68 113 Fabian Klix Team Wertbau TSV Hof AK25-29 15 GER 03:14:07.36 26:41 59 02:02:06 01:09 43:12 Fabian Klix (113) Swim: 26:41
Trans1: 27:40
Trans1_Swim: 59
Bike1: 01:22:10
Bike_Finish: 02:29:46
Bike_Lap1: 54:30
Bike: 02:02:06
Trans2: 02:30:55
Trans2_Bike: 01:09
Run: 43:12
Finish: 03:14:07
138 289 Petr Bezdek Sport Schoch AK30-34 18 GER 03:45:47.40 27:40 01:50 02:22:57 01:51 51:29 Petr Bezdek (289) Swim: 27:40
Trans1: 29:30
Trans1_Swim: 01:50
Bike1: 01:31:25
Bike_Finish: 02:52:27
Bike_Lap1: 01:01:55
Bike: 02:22:57
Trans2: 02:54:18
Trans2_Bike: 01:51
Run: 51:29
Finish: 03:45:47
184 114 Jonas Rabenstein RSC Neukirchen AK25-29 31 GER 04:22:15.06 32:00 01:58 02:50:58 01:46 55:33 Jonas Rabenstein (114) Swim: 32:00
Trans1: 33:58
Trans1_Swim: 01:58
Bike1: 01:27:45
Bike_Finish: 03:24:56
Bike_Lap1: 53:47
Bike: 02:50:58
Trans2: 03:26:42
Trans2_Bike: 01:46
Run: 55:33
Finish: 04:22:15
191 115 Klaus Rabenstein RSC Neukirchen AK50-54 17 GER 04:25:41.33 38:58 01:18 02:41:31 02:14 01:01:40 Klaus Rabenstein (115) Swim: 38:58
Trans1: 40:16
Trans1_Swim: 01:18
Bike1: 01:52:32
Bike_Finish: 03:21:47
Bike_Lap1: 01:12:16
Bike: 02:41:31
Trans2: 03:24:01
Trans2_Bike: 02:14
Run: 01:01:40
Finish: 04:25:41
120 117 Michael Schwarz Team Erdinger Alkoholfrei AK40-44 18 GER 03:36:27.52 31:43 01:35 02:07:57 01:39 53:33 Michael Schwarz (117) Swim: 31:43
Trans1: 33:18
Trans1_Swim: 01:35
Bike1: 01:30:55
Bike_Finish: 02:41:15
Bike_Lap1: 57:37
Bike: 02:07:57
Trans2: 02:42:54
Trans2_Bike: 01:39
Run: 53:33
Finish: 03:36:27
22 25 Susi Pawel TV Dresden Spitzen Team AK30-34 9 GER 03:39:08.81 25:09 01:12 02:17:05 01:15 54:27 Susi Pawel (25) Swim: 25:09
Trans1: 26:21
Trans1_Swim: 01:12
Bike1: 01:27:42
Bike_Finish: 02:43:26
Bike_Lap1: 01:01:21
Bike: 02:17:05
Trans2: 02:44:41
Trans2_Bike: 01:15
Run: 54:27
Finish: 03:39:08
41 200 Torsten Pawel TV Dresden Spitzen-Team AK35-39 7 GER 03:03:22.07 22:28 56 01:57:17 49 41:52 Torsten Pawel (200) Swim: 22:28
Trans1: 23:24
Trans1_Swim: 56
Bike1: 01:16:22
Bike_Finish: 02:20:41
Bike_Lap1: 52:58
Bike: 01:57:17
Trans2: 02:21:30
Trans2_Bike: 49
Run: 41:52
Finish: 03:03:22
203 201 Telmo Cunha Birkenstock Footbed Fighters AK30-34 25 GER 04:47:40.55 39:58 02:01 03:04:36 02:00 59:05 Telmo Cunha (201) Swim: 39:58
Trans1: 41:59
Trans1_Swim: 02:01
Bike1: 02:00:26
Bike_Finish: 03:46:35
Bike_Lap1: 01:18:27
Bike: 03:04:36
Trans2: 03:48:35
Trans2_Bike: 02:00
Run: 59:05
Finish: 04:47:40
183 293 Georg Haas Tsg 08 Roth AK60-64 4 GER 04:21:14.72 30:52 03:09 02:38:49 02:49 01:05:35 Georg Haas (293) Swim: 30:52
Trans1: 34:01
Trans1_Swim: 03:09
Bike1: 01:47:46
Bike_Finish: 03:12:50
Bike_Lap1: 01:13:45
Bike: 02:38:49
Trans2: 03:15:39
Trans2_Bike: 02:49
Run: 01:05:35
Finish: 04:21:14
168 203 Jürg Binia Triathlon Verein Dresden AK65-69 2 GER 04:04:48.15 27:05 01:41 02:32:10 01:35 01:02:17 Jürg Binia (203) Swim: 27:05
Trans1: 28:46
Trans1_Swim: 01:41
Bike1: 01:36:13
Bike_Finish: 03:00:56
Bike_Lap1: 01:07:27
Bike: 02:32:10
Trans2: 03:02:31
Trans2_Bike: 01:35
Run: 01:02:17
Finish: 04:04:48
108 204 Alexander Mencin CSV-TRI-Team / CSV MTB-Team AK45-49 12 GER 03:30:55.20 28:22 01:12 02:12:05 01:06 48:10 Alexander Mencin (204) Swim: 28:22
Trans1: 29:34
Trans1_Swim: 01:12
Bike1: 01:28:19
Bike_Finish: 02:41:39
Bike_Lap1: 58:45
Bike: 02:12:05
Trans2: 02:42:45
Trans2_Bike: 01:06
Run: 48:10
Finish: 03:30:55
DNF 205 Michael Schubert SC Norweger Annaberg e.V. AK35-39 DNF GER 27:08 01:42 01:53:59 01:34 Michael Schubert (205) Swim: 27:08
Trans1: 28:50
Trans1_Swim: 01:42
Bike1: 01:19:13
Bike_Finish: 02:22:49
Bike_Lap1: 50:23
Bike: 01:53:59
Trans2: 02:24:23
Trans2_Bike: 01:34
163 207 Mario Bauchspieß LTV Erfurt AK30-34 21 GER 04:01:20.88 31:18 01:34 02:26:29 01:10 01:00:49 Mario Bauchspieß (207) Swim: 31:18
Trans1: 32:52
Trans1_Swim: 01:34
Bike1: 01:38:55
Bike_Finish: 02:59:21
Bike_Lap1: 01:06:03
Bike: 02:26:29
Trans2: 03:00:31
Trans2_Bike: 01:10
Run: 01:00:49
Finish: 04:01:20
43 123 Angela Dr. Boczek Tus Rotenburg AK55-59 1 GER 04:28:16.32 30:04 01:06 02:51:47 01:14 01:04:05 Angela Dr. Boczek (123) Swim: 30:04
Trans1: 31:10
Trans1_Swim: 01:06
Bike1: 01:47:15
Bike_Finish: 03:22:57
Bike: 02:51:47
Trans2: 03:24:11
Trans2_Bike: 01:14
Run: 01:04:05
Finish: 04:28:16
141 208 Manuel Simon BHS AK35-39 18 GER 03:48:24.78 31:00 02:05 02:19:12 01:42 54:25 Manuel Simon (208) Swim: 31:00
Trans1: 33:05
Trans1_Swim: 02:05
Bike1: 01:34:49
Bike_Finish: 02:52:17
Bike_Lap1: 01:01:44
Bike: 02:19:12
Trans2: 02:53:59
Trans2_Bike: 01:42
Run: 54:25
Finish: 03:48:24
118 124 Bernd Kiesel Nonplusultra Esslingen AK50-54 8 GER 03:35:13.87 24:52 59 02:17:15 01:26 50:41 Bernd Kiesel (124) Swim: 24:52
Trans1: 25:51
Trans1_Swim: 59
Bike1: 01:27:50
Bike_Finish: 02:43:06
Bike_Lap1: 01:01:59
Bike: 02:17:15
Trans2: 02:44:32
Trans2_Bike: 01:26
Run: 50:41
Finish: 03:35:13
201 125 Andreas Huetter E-Team AK35-39 29 GER 04:41:09.37 41:03 02:19 02:44:33 01:48 01:11:26 Andreas Huetter (125) Swim: 41:03
Trans1: 43:22
Trans1_Swim: 02:19
Bike1: 01:56:59
Bike_Finish: 03:27:55
Bike_Lap1: 01:13:37
Bike: 02:44:33
Trans2: 03:29:43
Trans2_Bike: 01:48
Run: 01:11:26
Finish: 04:41:09
45 127 Anja Kiesel Nonplusultra Esslingen AK35-39 7 GER 04:28:58.13 37:32 01:32 02:49:31 01:21 59:02 Anja Kiesel (127) Swim: 37:32
Trans1: 39:04
Trans1_Swim: 01:32
Bike1: 01:57:28
Bike_Finish: 03:28:35
Bike: 02:49:31
Trans2: 03:29:56
Trans2_Bike: 01:21
Run: 59:02
Finish: 04:28:58
48 308 Maximilian Frank La Carrera TriTeam Rothsee AK20-24 13 GER 03:07:01.92 24:37 01:22 01:56:51 01:10 43:01 Maximilian Frank (308) Swim: 24:37
Trans1: 25:59
Trans1_Swim: 01:22
Bike1: 01:18:46
Bike_Finish: 02:22:50
Bike_Lap1: 52:47
Bike: 01:56:51
Trans2: 02:24:00
Trans2_Bike: 01:10
Run: 43:01
Finish: 03:07:01
47 129 Tina Hölscher Sport für Spenden AK45-49 3 GER 05:33:24.97 35:42 01:46 03:37:18 02:15 01:16:23 Tina Hölscher (129) Swim: 35:42
Trans1: 37:28
Trans1_Swim: 01:46
Bike1: 02:15:41
Bike_Finish: 04:14:46
Bike: 03:37:18
Trans2: 04:17:01
Trans2_Bike: 02:15
Run: 01:16:23
Finish: 05:33:24
DNF 299 Daniela Weiss Nonplusultra Esslingen AK30-34 DNF GER 30:08 01:35 Daniela Weiss (299) Swim: 30:08
Trans1: 31:43
Trans1_Swim: 01:35
Bike1: 01:46:27
42 130 Susanne Richter WIKA TriTeam / Laufteam Gelnhausen e.V. AK40-44 6 GER 04:17:52.90 32:17 02:06 02:45:18 01:31 56:40 Susanne Richter (130) Swim: 32:17
Trans1: 34:23
Trans1_Swim: 02:06
Bike1: 01:48:59
Bike_Finish: 03:19:41
Bike: 02:45:18
Trans2: 03:21:12
Trans2_Bike: 01:31
Run: 56:40
Finish: 04:17:52
15 15 Maria Döring TRI Team Niederschlesien / TSV Großschönau AK18-19 1 GER 03:29:54.44 25:37 01:23 02:08:35 01:21 52:58 Maria Döring (15) Swim: 25:37
Trans1: 27:00
Trans1_Swim: 01:23
Bike1: 01:25:31
Bike_Finish: 02:35:35
Bike_Lap1: 58:31
Bike: 02:08:35
Trans2: 02:36:56
Trans2_Bike: 01:21
Run: 52:58
Finish: 03:29:54
72 301 Daniel König TSG 08 Roth AK20-24 16 GER 03:16:50.42 21:55 01:43 02:06:04 01:08 46:00 Daniel König (301) Swim: 21:55
Trans1: 23:38
Trans1_Swim: 01:43
Bike1: 01:19:10
Bike_Finish: 02:29:42
Bike_Lap1: 55:32
Bike: 02:06:04
Trans2: 02:30:50
Trans2_Bike: 01:08
Run: 46:00
Finish: 03:16:50
161 131 Sebastian Lange TSV-Flöha 1848e.V. SC Norweger 1896 Annaberge.V. AK35-39 23 GER 03:59:41.89 29:07 02:01 02:21:56 01:31 01:05:06 Sebastian Lange (131) Swim: 29:07
Trans1: 31:08
Trans1_Swim: 02:01
Bike1: 01:36:17
Bike_Finish: 02:53:04
Bike_Lap1: 01:05:09
Bike: 02:21:56
Trans2: 02:54:35
Trans2_Bike: 01:31
Run: 01:05:06
Finish: 03:59:41
188 214 Jan Schilde - AK40-44 26 GER 04:23:40.05 34:02 03:27 02:46:48 02:32 56:51 Jan Schilde (214) Swim: 34:02
Trans1: 37:29
Trans1_Swim: 03:27
Bike1: 01:53:41
Bike_Finish: 03:24:17
Bike_Lap1: 01:16:12
Bike: 02:46:48
Trans2: 03:26:49
Trans2_Bike: 02:32
Run: 56:51
Finish: 04:23:40
74 40 Florian Seifert TVB09 AK25-29 18 GER 03:17:13.00 19:49 43 02:08:08 01:28 47:05 Florian Seifert (40) Swim: 19:49
Trans1: 20:32
Trans1_Swim: 43
Bike1: 01:15:52
Bike_Finish: 02:28:40
Bike_Lap1: 55:20
Bike: 02:08:08
Trans2: 02:30:08
Trans2_Bike: 01:28
Run: 47:05
Finish: 03:17:13
132 134 Marco Steigerwald Laufteam Gelnhausen e.V. AK35-39 17 GER 03:42:50.49 28:40 02:00 02:16:26 01:25 54:19 Marco Steigerwald (134) Swim: 28:40
Trans1: 30:40
Trans1_Swim: 02:00
Bike1: 01:31:21
Bike_Finish: 02:47:06
Bike_Lap1: 01:00:41
Bike: 02:16:26
Trans2: 02:48:31
Trans2_Bike: 01:25
Run: 54:19
Finish: 03:42:50
155 215 Roman Wieck The 7 P´s Crew AK45-49 16 GER 03:57:33.82 30:11 02:56 02:26:58 01:51 55:37 Roman Wieck (215) Swim: 30:11
Trans1: 33:07
Trans1_Swim: 02:56
Bike1: 01:39:32
Bike_Finish: 03:00:05
Bike_Lap1: 01:06:25
Bike: 02:26:58
Trans2: 03:01:56
Trans2_Bike: 01:51
Run: 55:37
Finish: 03:57:33
41 303 Sophia Ramsauer La Carrera TriTeam Rothsee AK20-24 8 GER 04:07:21.57 24:27 01:14 02:34:25 01:18 01:05:57 Sophia Ramsauer (303) Swim: 24:27
Trans1: 25:41
Trans1_Swim: 01:14
Bike1: 01:37:03
Bike_Finish: 03:00:06
Bike: 02:34:25
Trans2: 03:01:24
Trans2_Bike: 01:18
Run: 01:05:57
Finish: 04:07:21
150 135 Helge Hölken The Runaways AK25-29 27 GER 03:53:10.04 29:20 02:08 02:23:56 01:49 55:57 Helge Hölken (135) Swim: 29:20
Trans1: 31:28
Trans1_Swim: 02:08
Bike1: 01:36:58
Bike_Finish: 02:55:24
Bike_Lap1: 01:05:30
Bike: 02:23:56
Trans2: 02:57:13
Trans2_Bike: 01:49
Run: 55:57
Finish: 03:53:10
152 219 Swiad Worms 3defacto Team asc Darmstadt AK25-29 28 GER 03:54:52.54 21:10 58 02:53:17 01:18 38:09 Swiad Worms (219) Swim: 21:10
Trans1: 22:08
Trans1_Swim: 58
Bike1: 01:10:12
Bike_Finish: 03:15:25
Bike_Lap1: 48:04
Bike: 02:53:17
Trans2: 03:16:43
Trans2_Bike: 01:18
Run: 38:09
Finish: 03:54:52
165 139 Helge Kurzweil Soltauer Sport Club AK55-59 10 GER 04:02:56.90 24:53 02:10 02:36:47 01:56 57:10 Helge Kurzweil (139) Swim: 24:53
Trans1: 27:03
Trans1_Swim: 02:10
Bike1: 01:38:03
Bike_Finish: 03:03:50
Bike_Lap1: 01:11:00
Bike: 02:36:47
Trans2: 03:05:46
Trans2_Bike: 01:56
Run: 57:10
Finish: 04:02:56
98 141 Norbert Kocsis - AK35-39 12 GER 03:24:39.52 24:39 01:06 02:11:40 01:31 45:43 Norbert Kocsis (141) Swim: 24:39
Trans1: 25:45
Trans1_Swim: 01:06
Bike1: 01:23:30
Bike_Finish: 02:37:25
Bike_Lap1: 57:45
Bike: 02:11:40
Trans2: 02:38:56
Trans2_Bike: 01:31
Run: 45:43
Finish: 03:24:39
38 220 Matthias Seitz La Carrera TriTeam Rothsee AK30-34 12 GER 03:02:51.09 22:37 38 01:52:04 01:08 46:24 Matthias Seitz (220) Swim: 22:37
Trans1: 23:15
Trans1_Swim: 38
Bike1: 01:12:53
Bike_Finish: 02:15:19
Bike_Lap1: 49:38
Bike: 01:52:04
Trans2: 02:16:27
Trans2_Bike: 01:08
Run: 46:24
Finish: 03:02:51
93 221 Martin Mauer TSG Schwäbisch Hall AK50-54 5 GER 03:21:54.15 22:36 01:08 02:09:06 01:33 47:31 Martin Mauer (221) Swim: 22:36
Trans1: 23:44
Trans1_Swim: 01:08
Bike1: 01:21:37
Bike_Finish: 02:32:50
Bike_Lap1: 57:53
Bike: 02:09:06
Trans2: 02:34:23
Trans2_Bike: 01:33
Run: 47:31
Finish: 03:21:54
34 309 Robin Blatt Wheelsportsracingteam powered by Wheelsports AK20-24 10 GER 02:59:55.38 24:14 01:04 01:47:24 01:14 45:59 Robin Blatt (309) Swim: 24:14
Trans1: 25:18
Trans1_Swim: 01:04
Bike1: 01:12:13
Bike_Finish: 02:12:42
Bike_Lap1: 46:55
Bike: 01:47:24
Trans2: 02:13:56
Trans2_Bike: 01:14
Run: 45:59
Finish: 02:59:55
212 146 Gerd Blum SV Gladbeck 13 AK75+ 1 GER 06:10:35.33 39:08 04:33 03:51:39 02:55 01:32:20 Gerd Blum (146) Swim: 39:08
Trans1: 43:41
Trans1_Swim: 04:33
Bike1: 02:19:49
Bike_Finish: 04:35:20
Bike_Lap1: 01:36:08
Bike: 03:51:39
Trans2: 04:38:15
Trans2_Bike: 02:55
Run: 01:32:20
Finish: 06:10:35
187 148 Frank Ludwig TV 1848 Erlangen AK60-64 6 GER 04:23:29.15 33:32 02:14 02:45:54 02:44 59:05 Frank Ludwig (148) Swim: 33:32
Trans1: 35:46
Trans1_Swim: 02:14
Bike1: 01:52:40
Bike_Finish: 03:21:40
Bike_Lap1: 01:16:54
Bike: 02:45:54
Trans2: 03:24:24
Trans2_Bike: 02:44
Run: 59:05
Finish: 04:23:29
127 226 Andreas Harazin O-SEE Sports e.V. AK35-39 15 GER 03:40:23.78 27:40 01:24 02:19:36 01:51 49:52 Andreas Harazin (226) Swim: 27:40
Trans1: 29:04
Trans1_Swim: 01:24
Bike1: 01:24:19
Bike_Finish: 02:48:40
Bike_Lap1: 55:15
Bike: 02:19:36
Trans2: 02:50:31
Trans2_Bike: 01:51
Run: 49:52
Finish: 03:40:23
28 47 Jörg Scheiderbauer racextract racing Team AK40-44 2 GER 02:57:39.50 22:29 01:02 01:48:59 01:02 44:07 Jörg Scheiderbauer (47) Swim: 22:29
Trans1: 23:31
Trans1_Swim: 01:02
Bike1: 01:09:17
Bike_Finish: 02:12:30
Bike_Lap1: 45:46
Bike: 01:48:59
Trans2: 02:13:32
Trans2_Bike: 01:02
Run: 44:07
Finish: 02:57:39
209 227 Richie Schneider OKC Tri AK65-69 6 GER 05:26:32.03 44:30 03:36 03:23:28 03:01 01:11:57 Richie Schneider (227) Swim: 44:30
Trans1: 48:06
Trans1_Swim: 03:36
Bike1: 02:22:51
Bike_Finish: 04:11:34
Bike_Lap1: 01:34:45
Bike: 03:23:28
Trans2: 04:14:35
Trans2_Bike: 03:01
Run: 01:11:57
Finish: 05:26:32
75 228 Erik Friemelt O-SEE Sports e.V. AK25-29 19 GER 03:17:37.96 22:26 53 02:06:16 01:01 47:01 Erik Friemelt (228) Swim: 22:26
Trans1: 23:19
Trans1_Swim: 53
Bike1: 01:19:39
Bike_Finish: 02:29:35
Bike_Lap1: 56:20
Bike: 02:06:16
Trans2: 02:30:36
Trans2_Bike: 01:01
Run: 47:01
Finish: 03:17:37
27 230 Julia Ramsauer La Carrera TriTeam Rothsee AK25-29 6 GER 03:45:17.03 23:50 01:12 02:26:03 01:47 52:25 Julia Ramsauer (230) Swim: 23:50
Trans1: 25:02
Trans1_Swim: 01:12
Bike1: 01:34:47
Bike_Finish: 02:51:05
Bike: 02:26:03
Trans2: 02:52:52
Trans2_Bike: 01:47
Run: 52:25
Finish: 03:45:17
DNF 319 Marco Hoffmann EJOT Team Buschhütten AK20-24 DNF GER 23:24 01:06 Marco Hoffmann (319) Swim: 23:24
Trans1: 24:30
Trans1_Swim: 01:06
Bike1: 01:11:40
Bike_Lap1: 47:10
5 231 Anne Terpstra GHOST Factory Racing AK25-29 2 GER 03:17:08.53 31:00 02:04 01:53:18 01:33 49:13 Anne Terpstra (231) Swim: 31:00
Trans1: 33:04
Trans1_Swim: 02:04
Bike1: 01:23:28
Bike_Finish: 02:26:22
Bike: 01:53:18
Trans2: 02:27:55
Trans2_Bike: 01:33
Run: 49:13
Finish: 03:17:08
50 152 Thomas Röver RIEMER MTC AK40-44 4 GER 03:08:18.45 23:22 01:26 01:59:33 01:30 42:27 Thomas Röver (152) Swim: 23:22
Trans1: 24:48
Trans1_Swim: 01:26
Bike1: 01:17:42
Bike_Finish: 02:24:21
Bike_Lap1: 52:54
Bike: 01:59:33
Trans2: 02:25:51
Trans2_Bike: 01:30
Run: 42:27
Finish: 03:08:18
181 153 Alexander Domes trailJagd AK25-29 30 GER 04:18:22.35 26:50 01:46 02:46:09 02:12 01:01:25 Alexander Domes (153) Swim: 26:50
Trans1: 28:36
Trans1_Swim: 01:46
Bike1: 01:36:43
Bike_Finish: 03:14:45
Bike_Lap1: 01:08:07
Bike: 02:46:09
Trans2: 03:16:57
Trans2_Bike: 02:12
Run: 01:01:25
Finish: 04:18:22
194 154 Manuel Jörke Zero Team AK30-34 24 GER 04:32:13.12 30:04 02:47 02:52:14 01:40 01:05:28 Manuel Jörke (154) Swim: 30:04
Trans1: 32:51
Trans1_Swim: 02:47
Bike1: 01:52:29
Bike_Finish: 03:25:05
Bike_Lap1: 01:19:38
Bike: 02:52:14
Trans2: 03:26:45
Trans2_Bike: 01:40
Run: 01:05:28
Finish: 04:32:13
57 318 Peter Kredel Tria Team VFL Michelstadt AK20-24 14 GER 03:10:41.24 20:03 01:10 01:59:58 01:13 48:17 Peter Kredel (318) Swim: 20:03
Trans1: 21:13
Trans1_Swim: 01:10
Bike1: 01:12:50
Bike_Finish: 02:21:11
Bike_Lap1: 51:37
Bike: 01:59:58
Trans2: 02:22:24
Trans2_Bike: 01:13
Run: 48:17
Finish: 03:10:41
1 4 Brigitta Poór Merida Maraton Team CST Megathlon AK25-29 1 HUN 03:00:56.73 20:26 53 01:55:14 01:04 43:19 Brigitta Poór (4) Swim: 20:26
Trans1: 21:19
Trans1_Swim: 53
Bike1: 01:11:47
Bike_Finish: 02:16:33
Bike_Lap1: 50:28
Bike: 01:55:14
Trans2: 02:17:37
Trans2_Bike: 01:04
Run: 43:19
Finish: 03:00:56
114 137 Andrási Ferenc X2S Salomon Team AK40-44 17 HUN 03:33:29.35 27:41 01:50 02:12:38 01:03 50:17 Andrási Ferenc (137) Swim: 27:41
Trans1: 29:31
Trans1_Swim: 01:50
Bike1: 01:30:32
Bike_Finish: 02:42:09
Bike_Lap1: 01:01:01
Bike: 02:12:38
Trans2: 02:43:12
Trans2_Bike: 01:03
Run: 50:17
Finish: 03:33:29
164 222 Péter Partics X2S Salomon Team AK35-39 24 HUN 04:01:49.13 24:58 02:01 02:39:07 02:23 53:20 Péter Partics (222) Swim: 24:58
Trans1: 26:59
Trans1_Swim: 02:01
Bike1: 01:40:01
Bike_Finish: 03:06:06
Bike_Lap1: 01:13:02
Bike: 02:39:07
Trans2: 03:08:29
Trans2_Bike: 02:23
Run: 53:20
Finish: 04:01:49
78 274 Francesco Bandini IMOLATRIATHLON AK40-44 10 ITA 03:18:14.20 24:10 54 02:00:35 01:38 50:57 Francesco Bandini (274) Swim: 24:10
Trans1: 25:04
Trans1_Swim: 54
Bike1: 01:19:11
Bike_Finish: 02:25:39
Bike_Lap1: 54:07
Bike: 02:00:35
Trans2: 02:27:17
Trans2_Bike: 01:38
Run: 50:57
Finish: 03:18:14
167 275 Saul Casadio ASD Spartans AK45-49 18 ITA 04:04:39.41 31:53 02:46 02:27:30 02:52 59:38 Saul Casadio (275) Swim: 31:53
Trans1: 34:39
Trans1_Swim: 02:46
Bike1: 01:41:33
Bike_Finish: 03:02:09
Bike_Lap1: 01:06:54
Bike: 02:27:30
Trans2: 03:05:01
Trans2_Bike: 02:52
Run: 59:38
Finish: 04:04:39
147 276 Massimo Masetti ASD SPARTANS AK30-34 19 ITA 03:51:16.66 26:36 02:36 02:25:48 01:53 54:23 Massimo Masetti (276) Swim: 26:36
Trans1: 29:12
Trans1_Swim: 02:36
Bike1: 01:34:35
Bike_Finish: 02:55:00
Bike_Lap1: 01:05:23
Bike: 02:25:48
Trans2: 02:56:53
Trans2_Bike: 01:53
Run: 54:23
Finish: 03:51:16
130 211 Olivier Fellmann organicoach AK50-54 10 LUX 03:41:43.15 35:44 54 02:13:38 01:27 50:00 Olivier Fellmann (211) Swim: 35:44
Trans1: 36:38
Trans1_Swim: 54
Bike1: 01:38:03
Bike_Finish: 02:50:16
Bike_Lap1: 01:01:25
Bike: 02:13:38
Trans2: 02:51:43
Trans2_Bike: 01:27
Run: 50:00
Finish: 03:41:43
104 212 Paris Fellmann organicoach AK18-19 3 LUX 03:28:31.32 28:43 46 02:10:24 01:41 46:57 Paris Fellmann (212) Swim: 28:43
Trans1: 29:29
Trans1_Swim: 46
Bike1: 01:30:54
Bike_Finish: 02:39:53
Bike_Lap1: 01:01:25
Bike: 02:10:24
Trans2: 02:41:34
Trans2_Bike: 01:41
Run: 46:57
Finish: 03:28:31
129 213 Lars Hanschke Alinanutrisport AK35-39 16 MEX 03:41:28.63 27:11 02:12 02:23:34 01:40 46:51 Lars Hanschke (213) Swim: 27:11
Trans1: 29:23
Trans1_Swim: 02:12
Bike1: 01:32:00
Bike_Finish: 02:52:57
Bike_Lap1: 01:02:37
Bike: 02:23:34
Trans2: 02:54:37
Trans2_Bike: 01:40
Run: 46:51
Finish: 03:41:28
66 224 Marcel Molendijk NTB AK50-54 1 NED 03:13:31.95 21:30 01:06 02:03:09 01:10 46:36 Marcel Molendijk (224) Swim: 21:30
Trans1: 22:36
Trans1_Swim: 01:06
Bike1: 01:17:50
Bike_Finish: 02:25:45
Bike_Lap1: 55:14
Bike: 02:03:09
Trans2: 02:26:55
Trans2_Bike: 01:10
Run: 46:36
Finish: 03:13:31
1 11 Sam Osborne Planet Bike Racing AK25-29 1 NZL 02:36:57.02 17:54 28 01:41:27 44 36:24 Sam Osborne (11) Swim: 17:54
Trans1: 18:22
Trans1_Swim: 28
Bike1: 01:02:57
Bike_Finish: 01:59:49
Bike_Lap1: 44:35
Bike: 01:41:27
Trans2: 02:00:33
Trans2_Bike: 44
Run: 36:24
Finish: 02:36:57
4 23 Elizabeth Orchard Aloha Racing AK30-34 2 NZL 03:11:18.15 22:29 52 02:02:32 56 44:29 Elizabeth Orchard (23) Swim: 22:29
Trans1: 23:21
Trans1_Swim: 52
Bike1: 01:18:44
Bike_Finish: 02:25:53
Bike_Lap1: 55:23
Bike: 02:02:32
Trans2: 02:26:49
Trans2_Bike: 56
Run: 44:29
Finish: 03:11:18
30 65 Lary Zebatka www.laryzebatka.com AK35-39 5 POL 02:58:32.52 27:40 01:14 01:46:42 01:17 41:39 Lary Zebatka (65) Swim: 27:40
Trans1: 28:54
Trans1_Swim: 01:14
Bike1: 01:16:01
Bike_Finish: 02:15:36
Bike_Lap1: 47:07
Bike: 01:46:42
Trans2: 02:16:53
Trans2_Bike: 01:17
Run: 41:39
Finish: 02:58:32
180 254 Marcin Podsadny GT RAT AK30-34 23 POL 04:17:35.19 27:55 01:52 02:41:17 02:21 01:04:10 Marcin Podsadny (254) Swim: 27:55
Trans1: 29:47
Trans1_Swim: 01:52
Bike1: 01:42:15
Bike_Finish: 03:11:04
Bike_Lap1: 01:12:28
Bike: 02:41:17
Trans2: 03:13:25
Trans2_Bike: 02:21
Run: 01:04:10
Finish: 04:17:35
148 320 Wojciech Domowicz GK Cyklosport Boles?awiec AK20-24 21 POL 03:52:43.67 30:18 01:49 02:20:52 01:59 57:45 Wojciech Domowicz (320) Swim: 30:18
Trans1: 32:07
Trans1_Swim: 01:49
Bike1: 01:35:05
Bike_Finish: 02:52:59
Bike_Lap1: 01:02:58
Bike: 02:20:52
Trans2: 02:54:58
Trans2_Bike: 01:59
Run: 57:45
Finish: 03:52:43
124 268 Grzegorz Wielbinski ADVA Optical Networking AK40-44 20 POL 03:37:49.66 32:37 01:59 02:13:58 01:34 47:41 Grzegorz Wielbinski (268) Swim: 32:37
Trans1: 34:36
Trans1_Swim: 01:59
Bike1: 01:35:28
Bike_Finish: 02:48:34
Bike_Lap1: 01:00:52
Bike: 02:13:58
Trans2: 02:50:08
Trans2_Bike: 01:34
Run: 47:41
Finish: 03:37:49
26 98 Katarzyna Galewicz - AK40-44 2 POL 03:45:03.82 37:12 02:08 02:14:11 01:48 49:44 Katarzyna Galewicz (98) Swim: 37:12
Trans1: 39:20
Trans1_Swim: 02:08
Bike1: 01:38:57
Bike_Finish: 02:53:31
Bike: 02:14:11
Trans2: 02:55:19
Trans2_Bike: 01:48
Run: 49:44
Finish: 03:45:03
81 112 Marcin Górnicki GO Sport AK Sped - Team AK25-29 20 POL 03:18:52.82 27:39 01:42 02:00:47 01:18 47:26 Marcin Górnicki (112) Swim: 27:39
Trans1: 29:21
Trans1_Swim: 01:42
Bike1: 01:23:32
Bike_Finish: 02:30:08
Bike_Lap1: 54:11
Bike: 02:00:47
Trans2: 02:31:26
Trans2_Bike: 01:18
Run: 47:26
Finish: 03:18:52
126 116 Michal Mazurek FABER TEAM AK35-39 14 POL 03:40:11.12 33:03 01:45 02:18:31 01:17 45:35 Michal Mazurek (116) Swim: 33:03
Trans1: 34:48
Trans1_Swim: 01:45
Bike1: 01:36:52
Bike_Finish: 02:53:19
Bike_Lap1: 01:02:04
Bike: 02:18:31
Trans2: 02:54:36
Trans2_Bike: 01:17
Run: 45:35
Finish: 03:40:11
14 27 Sabina Rzepka GK Cyklosport Boleslawiec AK30-34 5 POL 03:29:33.63 24:04 01:19 02:13:39 01:13 49:18 Sabina Rzepka (27) Swim: 24:04
Trans1: 25:23
Trans1_Swim: 01:19
Bike1: 01:25:56
Bike_Finish: 02:39:02
Bike_Lap1: 01:00:33
Bike: 02:13:39
Trans2: 02:40:15
Trans2_Bike: 01:13
Run: 49:18
Finish: 03:29:33
92 199 Jacek Domowicz GK Cyklosport Boleslawiec AK50-54 4 POL 03:21:42.66 27:25 01:23 02:04:04 01:22 47:28 Jacek Domowicz (199) Swim: 27:25
Trans1: 28:48
Trans1_Swim: 01:23
Bike1: 01:25:03
Bike_Finish: 02:32:52
Bike_Lap1: 56:15
Bike: 02:04:04
Trans2: 02:34:14
Trans2_Bike: 01:22
Run: 47:28
Finish: 03:21:42
63 119 Kornel Rakus MAKRak AK45-49 4 POL 03:11:59.58 24:06 01:04 02:02:37 01:06 43:06 Kornel Rakus (119) Swim: 24:06
Trans1: 25:10
Trans1_Swim: 01:04
Bike1: 01:19:35
Bike_Finish: 02:27:47
Bike_Lap1: 54:25
Bike: 02:02:37
Trans2: 02:28:53
Trans2_Bike: 01:06
Run: 43:06
Finish: 03:11:59
96 296 Armand Surwilo Triass AK55-59 1 POL 03:24:05.07 26:49 01:10 02:04:48 01:24 49:54 Armand Surwilo (296) Swim: 26:49
Trans1: 27:59
Trans1_Swim: 01:10
Bike1: 01:24:25
Bike_Finish: 02:32:47
Bike_Lap1: 56:26
Bike: 02:04:48
Trans2: 02:34:11
Trans2_Bike: 01:24
Run: 49:54
Finish: 03:24:05
176 133 Marcin Nowacki Coco Bongo Team / GT RAT AK35-39 28 POL 04:16:04.30 29:14 03:04 02:49:39 01:38 52:29 Marcin Nowacki (133) Swim: 29:14
Trans1: 32:18
Trans1_Swim: 03:04
Bike1: 01:49:34
Bike_Finish: 03:21:57
Bike_Lap1: 01:17:16
Bike: 02:49:39
Trans2: 03:23:35
Trans2_Bike: 01:38
Run: 52:29
Finish: 04:16:04
87 311 Kokot Krzysztof 12BZ / BD Rowery POLSKA AK25-29 21 POL 03:20:20.54 23:26 01:08 02:08:05 01:08 46:33 Kokot Krzysztof (311) Swim: 23:26
Trans1: 24:34
Trans1_Swim: 01:08
Bike1: 01:19:12
Bike_Finish: 02:32:39
Bike_Lap1: 54:38
Bike: 02:08:05
Trans2: 02:33:47
Trans2_Bike: 01:08
Run: 46:33
Finish: 03:20:20
6 7 Rui Dolores Amiciclo Grandola AK30-34 2 POR 02:43:12.83 20:20 39 01:43:35 01:07 37:31 Rui Dolores (7) Swim: 20:20
Trans1: 20:59
Trans1_Swim: 39
Bike1: 01:06:40
Bike_Finish: 02:04:34
Bike_Lap1: 45:41
Bike: 01:43:35
Trans2: 02:05:41
Trans2_Bike: 01:07
Run: 37:31
Finish: 02:43:12
12 19 Johandri Leicester MPG AK30-34 4 RSA 03:27:56.22 22:28 01:23 02:11:02 01:34 51:29 Johandri Leicester (19) Swim: 22:28
Trans1: 23:51
Trans1_Swim: 01:23
Bike1: 01:20:41
Bike_Finish: 02:34:53
Bike_Lap1: 56:50
Bike: 02:11:02
Trans2: 02:36:27
Trans2_Bike: 01:34
Run: 51:29
Finish: 03:27:56
3 44 Bradley Weiss South Africa AK25-29 2 RSA 02:38:44.30 19:40 46 01:39:26 57 37:55 Bradley Weiss (44) Swim: 19:40
Trans1: 20:26
Trans1_Swim: 46
Bike1: 01:03:38
Bike_Finish: 01:59:52
Bike_Lap1: 43:12
Bike: 01:39:26
Trans2: 02:00:49
Trans2_Bike: 57
Run: 37:55
Finish: 02:38:44
7 49 Daria Rogozina TRIATLETA AK20-24 1 RUS 03:24:43.39 31:07 52 02:09:20 01:17 42:07 Daria Rogozina (49) Swim: 31:07
Trans1: 31:59
Trans1_Swim: 52
Bike1: 01:29:46
Bike_Finish: 02:41:19
Bike_Lap1: 57:47
Bike: 02:09:20
Trans2: 02:42:36
Trans2_Bike: 01:17
Run: 42:07
Finish: 03:24:43
4 12 Pavel Andreev TRIATLETA AK30-34 1 RUS 02:39:53.52 20:00 35 01:39:16 49 39:13 Pavel Andreev (12) Swim: 20:00
Trans1: 20:35
Trans1_Swim: 35
Bike1: 01:03:40
Bike_Finish: 01:59:51
Bike_Lap1: 43:05
Bike: 01:39:16
Trans2: 02:00:40
Trans2_Bike: 49
Run: 39:13
Finish: 02:39:53
202 57 Andreas Hebeisen Lifty AK40-44 29 SUI 04:42:27.33 32:47 03:40 02:49:49 07:09 01:09:02 Andreas Hebeisen (57) Swim: 32:47
Trans1: 36:27
Trans1_Swim: 03:40
Bike1: 01:54:04
Bike_Finish: 03:26:16
Bike_Lap1: 01:17:37
Bike: 02:49:49
Trans2: 03:33:25
Trans2_Bike: 07:09
Run: 01:09:02
Finish: 04:42:27
199 64 Carsten Frölke 2-Simmen AK40-44 28 SUI 04:37:24.73 30:56 02:00 02:50:30 02:02 01:11:56 Carsten Frölke (64) Swim: 30:56
Trans1: 32:56
Trans1_Swim: 02:00
Bike1: 01:44:47
Bike_Finish: 03:23:26
Bike_Lap1: 01:11:51
Bike: 02:50:30
Trans2: 03:25:28
Trans2_Bike: 02:02
Run: 01:11:56
Finish: 04:37:24
97 84 Klaus Liedtke Triathlon Club Baden AK45-49 9 SUI 03:24:33.06 20:58 52 02:13:04 01:13 48:26 Klaus Liedtke (84) Swim: 20:58
Trans1: 21:50
Trans1_Swim: 52
Bike1: 01:18:30
Bike_Finish: 02:34:54
Bike_Lap1: 56:40
Bike: 02:13:04
Trans2: 02:36:07
Trans2_Bike: 01:13
Run: 48:26
Finish: 03:24:33
DNF 88 Matthäus Meier Triathlon Club Baden AK55-59 DNF SUI 28:50 02:35 Matthäus Meier (88) Swim: 28:50
Trans1: 31:25
Trans1_Swim: 02:35
Bike1: 01:38:26
Bike_Lap1: 01:07:01
195 279 Helko Roth allegro.sports AK40-44 27 SUI 04:33:19.39 31:20 05:15 02:56:16 03:07 57:21 Helko Roth (279) Swim: 31:20
Trans1: 36:35
Trans1_Swim: 05:15
Bike1: 01:55:43
Bike_Finish: 03:32:51
Bike_Lap1: 01:19:08
Bike: 02:56:16
Trans2: 03:35:58
Trans2_Bike: 03:07
Run: 57:21
Finish: 04:33:19
46 104 Stephanie Liedtke Triathlon Club Baden AK45-49 2 SUI 04:37:14.34 31:20 01:27 02:58:23 01:33 01:04:31 Stephanie Liedtke (104) Swim: 31:20
Trans1: 32:47
Trans1_Swim: 01:27
Bike1: 01:55:19
Bike_Finish: 03:31:10
Bike: 02:58:23
Trans2: 03:32:43
Trans2_Bike: 01:33
Run: 01:04:31
Finish: 04:37:14
13 3 Xavier Dafflon SCOTT-PRO Cycles-Sponser AK35-39 2 SUI 02:46:31.35 24:29 49 01:41:02 01:02 39:09 Xavier Dafflon (3) Swim: 24:29
Trans1: 25:18
Trans1_Swim: 49
Bike1: 01:06:50
Bike_Finish: 02:06:20
Bike_Lap1: 41:32
Bike: 01:41:02
Trans2: 02:07:22
Trans2_Bike: 01:02
Run: 39:09
Finish: 02:46:31
43 168 Boris Janata Kompava H-Triathlon Team AK20-24 11 SVK 03:05:03.10 24:32 01:14 01:54:59 01:21 42:57 Boris Janata (168) Swim: 24:32
Trans1: 25:46
Trans1_Swim: 01:14
Bike1: 01:16:05
Bike_Finish: 02:20:45
Bike_Lap1: 50:19
Bike: 01:54:59
Trans2: 02:22:06
Trans2_Bike: 01:21
Run: 42:57
Finish: 03:05:03
DNF 28 Tomas Kubek Triax Bratislava AK25-29 DNF SVK 19:48 39 Tomas Kubek (28) Swim: 19:48
Trans1: 20:27
Trans1_Swim: 39
Bike1: 01:09:35
Bike_Lap1: 49:08
149 278 Justen Ericksen Independent AK40-44 23 USA 03:53:04.38 28:35 02:25 02:20:51 02:10 59:03 Justen Ericksen (278) Swim: 28:35
Trans1: 31:00
Trans1_Swim: 02:25
Bike1: 01:35:28
Bike_Finish: 02:51:51
Bike_Lap1: 01:04:28
Bike: 02:20:51
Trans2: 02:54:01
Trans2_Bike: 02:10
Run: 59:03
Finish: 03:53:04
208 132 Chuck Grzanka Athletic Mentors/GREENWAREUSA AK65-69 5 USA 05:22:18.72 50:56 03:08 03:06:42 02:16 01:19:16 Chuck Grzanka (132) Swim: 50:56
Trans1: 54:04
Trans1_Swim: 03:08
Bike1: 02:21:12
Bike_Finish: 04:00:46
Bike_Lap1: 01:27:08
Bike: 03:06:42
Trans2: 04:03:02
Trans2_Bike: 02:16
Run: 01:19:16
Finish: 05:22:18