DSQ 19 Pálína Dubino Asc Darmstadt AK2 DSQ GER 57:28.77 09:41 01:44 23:52 59 21:12 Pálína Dubino (19) Swim: 09:41
Trans1: 11:25
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 35:17
Bike: 23:52
Trans2: 36:16
Trans2_Bike: 59
Run: 21:12
Finish: 57:28
1 283 Florian Bausch Soprema Team SV Mannheim AK2 1 GER 57:44.39 07:18 01:28 31:11 32 17:15 Florian Bausch (283) Swim: 07:18
Trans1: 08:46
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 39:57
Bike: 31:11
Trans2: 40:29
Trans2_Bike: 32
Run: 17:15
Finish: 57:44
2 274 Adrian Hüttel SC Wiesbaden 1911 AK1 1 GER 58:59.66 06:37 01:32 31:47 41 18:22 Adrian Hüttel (274) Swim: 06:37
Trans1: 08:09
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 39:56
Bike: 31:47
Trans2: 40:37
Trans2_Bike: 41
Run: 18:22
Finish: 58:59
3 299 Lewin Rexin BSV Friesen-BerlinMan Team AK1 2 GER 59:15.63 06:40 01:25 31:50 40 18:40 Lewin Rexin (299) Swim: 06:40
Trans1: 08:05
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 39:55
Bike: 31:50
Trans2: 40:35
Trans2_Bike: 40
Run: 18:40
Finish: 59:15
4 256 Felix Mohles Team Erdinger Alkoholfrei AK2 2 GER 01:01:37.28 08:21 01:44 31:11 43 19:38 Felix Mohles (256) Swim: 08:21
Trans1: 10:05
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 41:16
Bike: 31:11
Trans2: 41:59
Trans2_Bike: 43
Run: 19:38
Finish: 01:01:37
5 190 Nicolas Dell MK45 1 GER 01:01:41.97 09:10 02:04 31:03 53 18:31 Nicolas Dell (190) Swim: 09:10
Trans1: 11:14
Trans1_Swim: 02:04
Bike_Finish: 42:17
Bike: 31:03
Trans2: 43:10
Trans2_Bike: 53
Run: 18:31
Finish: 01:01:41
6 168 Michael Waraus SV-Tricity Darmstadt MK50 1 Deuschtland 01:01:55.43 08:44 01:54 31:38 48 18:51 Michael Waraus (168) Swim: 08:44
Trans1: 10:38
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 42:16
Bike: 31:38
Trans2: 43:04
Trans2_Bike: 48
Run: 18:51
Finish: 01:01:55
7 226 Robert Brocki TSG Maxdorf AK4 1 GER 01:02:12.37 08:57 02:11 30:57 32 19:35 Robert Brocki (226) Swim: 08:57
Trans1: 11:08
Trans1_Swim: 02:11
Bike_Finish: 42:05
Bike: 30:57
Trans2: 42:37
Trans2_Bike: 32
Run: 19:35
Finish: 01:02:12
8 253 Lars Pelke Tri-Team Uni Heidelberg AK2 3 GER 01:03:17.57 11:08 01:36 31:20 43 18:30 Lars Pelke (253) Swim: 11:08
Trans1: 12:44
Trans1_Swim: 01:36
Bike_Finish: 44:04
Bike: 31:20
Trans2: 44:47
Trans2_Bike: 43
Run: 18:30
Finish: 01:03:17
9 238 Marcus Hölder Tri-Treff Storz AK3 1 GER 01:03:22.42 09:08 01:43 30:25 40 21:26 Marcus Hölder (238) Swim: 09:08
Trans1: 10:51
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 41:16
Bike: 30:25
Trans2: 41:56
Trans2_Bike: 40
Run: 21:26
Finish: 01:03:22
10 200 Holger Borstorff RSV Tria Bühlertal MK40 1 GER 01:03:47.14 08:11 02:12 30:52 01:00 21:32 Holger Borstorff (200) Swim: 08:11
Trans1: 10:23
Trans1_Swim: 02:12
Bike_Finish: 41:15
Bike: 30:52
Trans2: 42:15
Trans2_Bike: 01:00
Run: 21:32
Finish: 01:03:47
11 178 Bernd Löffelbein Stadtmission Wörrstadt MK45 2 GER 01:04:11.88 09:06 01:46 32:14 48 20:17 Bernd Löffelbein (178) Swim: 09:06
Trans1: 10:52
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 43:06
Bike: 32:14
Trans2: 43:54
Trans2_Bike: 48
Run: 20:17
Finish: 01:04:11
DSQ 187 Uwe Slabke Led institut MK45 DSQ GER 01:04:17.28 08:47 02:03 27:39 57 24:51 Uwe Slabke (187) Swim: 08:47
Trans1: 10:50
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 38:29
Bike: 27:39
Trans2: 39:26
Trans2_Bike: 57
Run: 24:51
Finish: 01:04:17
12 188 Achim Meindorfer VfL Waiblingen Triathlon MK45 3 GER 01:04:22.99 08:07 02:08 32:11 48 21:08 Achim Meindorfer (188) Swim: 08:07
Trans1: 10:15
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 42:26
Bike: 32:11
Trans2: 43:14
Trans2_Bike: 48
Run: 21:08
Finish: 01:04:22
13 229 Andreas Kroll LCO Edenkoben AK4 2 GER 01:04:41.10 10:59 01:54 31:15 58 19:35 Andreas Kroll (229) Swim: 10:59
Trans1: 12:53
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 44:08
Bike: 31:15
Trans2: 45:06
Trans2_Bike: 58
Run: 19:35
Finish: 01:04:41
14 151 Ralf Fabian SSG Trias Bensheim MK50 2 GER 01:04:50.42 08:18 01:48 32:48 01:07 20:49 Ralf Fabian (151) Swim: 08:18
Trans1: 10:06
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 42:54
Bike: 32:48
Trans2: 44:01
Trans2_Bike: 01:07
Run: 20:49
Finish: 01:04:50
15 271 Andris Rodewald AK1 3 GER 01:05:32.33 09:30 02:02 33:27 01:03 19:30 Andris Rodewald (271) Swim: 09:30
Trans1: 11:32
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 44:59
Bike: 33:27
Trans2: 46:02
Trans2_Bike: 01:03
Run: 19:30
Finish: 01:05:32
16 166 Christian Dobirr LSV Ladenburg MK50 3 GER 01:05:44.73 08:01 02:14 32:36 52 22:01 Christian Dobirr (166) Swim: 08:01
Trans1: 10:15
Trans1_Swim: 02:14
Bike_Finish: 42:51
Bike: 32:36
Trans2: 43:43
Trans2_Bike: 52
Run: 22:01
Finish: 01:05:44
17 279 Patrick Halli MTG Mannheim Triathlon AK2 4 GER 01:06:04.33 10:12 01:54 32:02 52 21:04 Patrick Halli (279) Swim: 10:12
Trans1: 12:06
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 44:08
Bike: 32:02
Trans2: 45:00
Trans2_Bike: 52
Run: 21:04
Finish: 01:06:04
18 242 Steffen Reddies TSV Lingenfeld AK3 2 GER 01:06:19.46 08:58 01:45 32:33 51 22:12 Steffen Reddies (242) Swim: 08:58
Trans1: 10:43
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 43:16
Bike: 32:33
Trans2: 44:07
Trans2_Bike: 51
Run: 22:12
Finish: 01:06:19
19 268 Philipp Johne kein AK2 5 GER 01:06:24.09 09:01 01:53 33:38 48 21:04 Philipp Johne (268) Swim: 09:01
Trans1: 10:54
Trans1_Swim: 01:53
Bike_Finish: 44:32
Bike: 33:38
Trans2: 45:20
Trans2_Bike: 48
Run: 21:04
Finish: 01:06:24
20 265 Benjamin Krug kein AK2 6 GER 01:06:58.56 09:52 02:01 34:16 43 20:06 Benjamin Krug (265) Swim: 09:52
Trans1: 11:53
Trans1_Swim: 02:01
Bike_Finish: 46:09
Bike: 34:16
Trans2: 46:52
Trans2_Bike: 43
Run: 20:06
Finish: 01:06:58
21 264 Constantin Pape Tri-Team Uni Heidelberg AK2 7 GER 01:07:03.09 09:58 01:54 34:47 01:07 19:17 Constantin Pape (264) Swim: 09:58
Trans1: 11:52
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 46:39
Bike: 34:47
Trans2: 47:46
Trans2_Bike: 01:07
Run: 19:17
Finish: 01:07:03
1 4 Lisa Heinrichs SV Würzburg 05 AK1 1 GER 01:07:22.76 09:17 01:39 35:32 41 20:13 Lisa Heinrichs (4) Swim: 09:17
Trans1: 10:56
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 46:28
Bike: 35:32
Trans2: 47:09
Trans2_Bike: 41
Run: 20:13
Finish: 01:07:22
22 134 Frank Gerstenschläger TSV Modau MK55 1 GER 01:07:40.13 08:44 02:11 32:59 01:05 22:41 Frank Gerstenschläger (134) Swim: 08:44
Trans1: 10:55
Trans1_Swim: 02:11
Bike_Finish: 43:54
Bike: 32:59
Trans2: 44:59
Trans2_Bike: 01:05
Run: 22:41
Finish: 01:07:40
23 157 Ruediger Mohles MK50 4 GER 01:07:44.68 09:31 01:53 33:23 54 22:03 Ruediger Mohles (157) Swim: 09:31
Trans1: 11:24
Trans1_Swim: 01:53
Bike_Finish: 44:47
Bike: 33:23
Trans2: 45:41
Trans2_Bike: 54
Run: 22:03
Finish: 01:07:44
2 64 Uta Knape Ute Mückel Triathlon Verein/SV Zwickau 04 MK40 1 GER 01:08:17.19 09:46 02:26 33:43 51 21:31 Uta Knape (64) Swim: 09:46
Trans1: 12:12
Trans1_Swim: 02:26
Bike_Finish: 45:55
Bike: 33:43
Trans2: 46:46
Trans2_Bike: 51
Run: 21:31
Finish: 01:08:17
24 214 Thorsten Kretschmer MK40 2 GER 01:08:26.04 08:36 02:22 34:35 01:09 21:44 Thorsten Kretschmer (214) Swim: 08:36
Trans1: 10:58
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 45:33
Bike: 34:35
Trans2: 46:42
Trans2_Bike: 01:09
Run: 21:44
Finish: 01:08:26
25 251 Philipp Cörlin AK2 8 GER 01:08:30.36 10:22 02:07 34:03 56 21:02 Philipp Cörlin (251) Swim: 10:22
Trans1: 12:29
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 46:32
Bike: 34:03
Trans2: 47:28
Trans2_Bike: 56
Run: 21:02
Finish: 01:08:30
26 277 Eric Trapp AK1 4 GER 01:08:43.48 08:20 02:00 34:52 46 22:45 Eric Trapp (277) Swim: 08:20
Trans1: 10:20
Trans1_Swim: 02:00
Bike_Finish: 45:12
Bike: 34:52
Trans2: 45:58
Trans2_Bike: 46
Run: 22:45
Finish: 01:08:43
27 225 Christian Bodmer Tricon Wörth AK4 3 GER 01:08:56.53 09:11 02:57 33:27 01:43 21:38 Christian Bodmer (225) Swim: 09:11
Trans1: 12:08
Trans1_Swim: 02:57
Bike_Finish: 45:35
Bike: 33:27
Trans2: 47:18
Trans2_Bike: 01:43
Run: 21:38
Finish: 01:08:56
28 233 Stephan Kraft REV Bremerhaven AK4 4 GER 01:08:58.30 09:38 02:18 34:27 59 21:36 Stephan Kraft (233) Swim: 09:38
Trans1: 11:56
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 46:23
Bike: 34:27
Trans2: 47:22
Trans2_Bike: 59
Run: 21:36
Finish: 01:08:58
3 7 Elena Berger SC Lauf AK1 2 GER 01:09:55.64 09:23 02:03 35:08 01:06 22:15 Elena Berger (7) Swim: 09:23
Trans1: 11:26
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 46:34
Bike: 35:08
Trans2: 47:40
Trans2_Bike: 01:06
Run: 22:15
Finish: 01:09:55
29 196 Jürgen Deubig TSV Lingenfeld MK40 3 GER 01:10:04.04 08:40 02:31 34:30 01:06 23:17 Jürgen Deubig (196) Swim: 08:40
Trans1: 11:11
Trans1_Swim: 02:31
Bike_Finish: 45:41
Bike: 34:30
Trans2: 46:47
Trans2_Bike: 01:06
Run: 23:17
Finish: 01:10:04
30 212 Marcus Heydasch MK40 4 GER 01:10:10.17 09:10 02:19 34:58 52 22:51 Marcus Heydasch (212) Swim: 09:10
Trans1: 11:29
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 46:27
Bike: 34:58
Trans2: 47:19
Trans2_Bike: 52
Run: 22:51
Finish: 01:10:10
31 237 Christian Schoch AK3 3 GER 01:10:16.65 10:02 02:36 34:23 52 22:23 Christian Schoch (237) Swim: 10:02
Trans1: 12:38
Trans1_Swim: 02:36
Bike_Finish: 47:01
Bike: 34:23
Trans2: 47:53
Trans2_Bike: 52
Run: 22:23
Finish: 01:10:16
32 208 Marc Riffel MK40 5 GER 01:10:24.91 08:53 02:14 34:22 51 24:04 Marc Riffel (208) Swim: 08:53
Trans1: 11:07
Trans1_Swim: 02:14
Bike_Finish: 45:29
Bike: 34:22
Trans2: 46:20
Trans2_Bike: 51
Run: 24:04
Finish: 01:10:24
33 153 Thomas Mertz Endurance Team Pirmasens MK50 5 GER 01:10:44.95 10:36 02:32 34:13 01:12 22:11 Thomas Mertz (153) Swim: 10:36
Trans1: 13:08
Trans1_Swim: 02:32
Bike_Finish: 47:21
Bike: 34:13
Trans2: 48:33
Trans2_Bike: 01:12
Run: 22:11
Finish: 01:10:44
34 259 Manuel Schembs TSG Zellertal AK2 9 GER 01:11:17.93 10:37 02:29 33:35 01:06 23:30 Manuel Schembs (259) Swim: 10:37
Trans1: 13:06
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 46:41
Bike: 33:35
Trans2: 47:47
Trans2_Bike: 01:06
Run: 23:30
Finish: 01:11:17
35 171 Gerhard Becker TSG Weinheim Team Radsport Wagner MK45 4 GER 01:11:18.38 10:16 03:09 34:42 01:37 21:34 Gerhard Becker (171) Swim: 10:16
Trans1: 13:25
Trans1_Swim: 03:09
Bike_Finish: 48:07
Bike: 34:42
Trans2: 49:44
Trans2_Bike: 01:37
Run: 21:34
Finish: 01:11:18
36 263 Patrick Jöhl kein AK2 10 GER 01:11:37.60 09:52 02:39 36:07 01:10 21:49 Patrick Jöhl (263) Swim: 09:52
Trans1: 12:31
Trans1_Swim: 02:39
Bike_Finish: 48:38
Bike: 36:07
Trans2: 49:48
Trans2_Bike: 01:10
Run: 21:49
Finish: 01:11:37
37 197 Tomas Pilic kein MK40 6 GER 01:11:48.01 11:57 02:06 33:00 01:05 23:40 Tomas Pilic (197) Swim: 11:57
Trans1: 14:03
Trans1_Swim: 02:06
Bike_Finish: 47:03
Bike: 33:00
Trans2: 48:08
Trans2_Bike: 01:05
Run: 23:40
Finish: 01:11:48
38 179 Frank Denig Tri Treff Storz MK45 5 GER 01:11:50.21 09:04 02:40 34:39 01:10 24:17 Frank Denig (179) Swim: 09:04
Trans1: 11:44
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 46:23
Bike: 34:39
Trans2: 47:33
Trans2_Bike: 01:10
Run: 24:17
Finish: 01:11:50
39 131 Gerhard Barth SG Stern Mannheim MK60 1 GER 01:11:51.60 10:03 02:23 34:55 38 23:52 Gerhard Barth (131) Swim: 10:03
Trans1: 12:26
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 47:21
Bike: 34:55
Trans2: 47:59
Trans2_Bike: 38
Run: 23:52
Finish: 01:11:51
40 143 Uwe Holzer Kraichgau Triathlon e.V. MK55 2 GER 01:11:57.35 11:54 02:18 34:13 01:04 22:28 Uwe Holzer (143) Swim: 11:54
Trans1: 14:12
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 48:25
Bike: 34:13
Trans2: 49:29
Trans2_Bike: 01:04
Run: 22:28
Finish: 01:11:57
41 132 Roland Brunn MK60 2 GER 01:11:59.52 11:11 02:55 33:06 01:09 23:38 Roland Brunn (132) Swim: 11:11
Trans1: 14:06
Trans1_Swim: 02:55
Bike_Finish: 47:12
Bike: 33:06
Trans2: 48:21
Trans2_Bike: 01:09
Run: 23:38
Finish: 01:11:59
42 133 Jürgen Sippel Asc Darmstadt MK55 3 GER 01:12:07.30 11:04 04:51 32:46 01:24 22:02 Jürgen Sippel (133) Swim: 11:04
Trans1: 15:55
Trans1_Swim: 04:51
Bike_Finish: 48:41
Bike: 32:46
Trans2: 50:05
Trans2_Bike: 01:24
Run: 22:02
Finish: 01:12:07
43 262 Manuel Thomas AK2 11 GER 01:12:07.53 09:47 01:59 37:39 01:07 21:35 Manuel Thomas (262) Swim: 09:47
Trans1: 11:46
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 49:25
Bike: 37:39
Trans2: 50:32
Trans2_Bike: 01:07
Run: 21:35
Finish: 01:12:07
44 126 Bernd Stegmann SV Nikar Heidelberg MK60 3 GER 01:12:31.67 09:49 02:36 34:00 01:20 24:46 Bernd Stegmann (126) Swim: 09:49
Trans1: 12:25
Trans1_Swim: 02:36
Bike_Finish: 46:25
Bike: 34:00
Trans2: 47:45
Trans2_Bike: 01:20
Run: 24:46
Finish: 01:12:31
45 177 Alexander Hefft MK45 6 GER 01:12:38.11 09:09 02:40 35:30 01:11 24:08 Alexander Hefft (177) Swim: 09:09
Trans1: 11:49
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 47:19
Bike: 35:30
Trans2: 48:30
Trans2_Bike: 01:11
Run: 24:08
Finish: 01:12:38
46 260 Christian Hefele TSG Maxdorf AK2 12 GER 01:12:38.51 09:55 02:17 33:59 01:34 24:53 Christian Hefele (260) Swim: 09:55
Trans1: 12:12
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 46:11
Bike: 33:59
Trans2: 47:45
Trans2_Bike: 01:34
Run: 24:53
Finish: 01:12:38
47 161 Bernhard Schuster Chio-Petersau MK50 6 GER 01:12:44.44 10:33 02:42 35:19 01:21 22:49 Bernhard Schuster (161) Swim: 10:33
Trans1: 13:15
Trans1_Swim: 02:42
Bike_Finish: 48:34
Bike: 35:19
Trans2: 49:55
Trans2_Bike: 01:21
Run: 22:49
Finish: 01:12:44
48 181 Götz Krämer Endurance Team Pirmasens MK45 7 GER 01:13:04.27 11:08 02:40 34:06 01:27 23:43 Götz Krämer (181) Swim: 11:08
Trans1: 13:48
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 47:54
Bike: 34:06
Trans2: 49:21
Trans2_Bike: 01:27
Run: 23:43
Finish: 01:13:04
49 144 Mike Theis VfL Münster MK55 4 GER 01:13:24.75 10:34 02:27 35:26 01:03 23:54 Mike Theis (144) Swim: 10:34
Trans1: 13:01
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 48:27
Bike: 35:26
Trans2: 49:30
Trans2_Bike: 01:03
Run: 23:54
Finish: 01:13:24
DSQ 228 Ronny Koj AK4 DSQ GER 01:13:33.51 10:57 02:46 35:10 01:03 23:37 Ronny Koj (228) Swim: 10:57
Trans1: 13:43
Trans1_Swim: 02:46
Bike_Finish: 48:53
Bike: 35:10
Trans2: 49:56
Trans2_Bike: 01:03
Run: 23:37
Finish: 01:13:33
50 211 Ralf Baumann Team SRH Campus Sports MK40 7 GER 01:13:49.54 11:09 02:11 34:59 02:11 23:19 Ralf Baumann (211) Swim: 11:09
Trans1: 13:20
Trans1_Swim: 02:11
Bike_Finish: 48:19
Bike: 34:59
Trans2: 50:30
Trans2_Bike: 02:11
Run: 23:19
Finish: 01:13:49
51 209 Jamil Siddiqi TEAM SRH Campus Sports MK40 8 GER 01:13:49.62 09:31 02:30 35:19 01:51 24:38 Jamil Siddiqi (209) Swim: 09:31
Trans1: 12:01
Trans1_Swim: 02:30
Bike_Finish: 47:20
Bike: 35:19
Trans2: 49:11
Trans2_Bike: 01:51
Run: 24:38
Finish: 01:13:49
4 5 Tamara Wagner Asc Darmstadt AK1 3 GER 01:14:03.64 08:13 01:40 40:42 52 22:36 Tamara Wagner (5) Swim: 08:13
Trans1: 09:53
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 50:35
Bike: 40:42
Trans2: 51:27
Trans2_Bike: 52
Run: 22:36
Finish: 01:14:03
5 47 Inga Hoffmann AK4 1 GER 01:14:16.10 12:20 02:18 37:14 01:33 20:51 Inga Hoffmann (47) Swim: 12:20
Trans1: 14:38
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 51:52
Bike: 37:14
Trans2: 53:25
Trans2_Bike: 01:33
Run: 20:51
Finish: 01:14:16
6 3 Anna Leidner TV 1860 Mussbach AK1 4 GER 01:14:37.19 10:09 02:01 38:35 48 23:04 Anna Leidner (3) Swim: 10:09
Trans1: 12:10
Trans1_Swim: 02:01
Bike_Finish: 50:45
Bike: 38:35
Trans2: 51:33
Trans2_Bike: 48
Run: 23:04
Finish: 01:14:37
52 245 Matthias Schlappner TV Lampertheim Triathlon AK3 4 GER 01:14:40.51 10:52 02:22 36:25 01:03 23:58 Matthias Schlappner (245) Swim: 10:52
Trans1: 13:14
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 49:39
Bike: 36:25
Trans2: 50:42
Trans2_Bike: 01:03
Run: 23:58
Finish: 01:14:40
53 219 Nico Neuhold kein AK4 5 GER 01:15:27.66 09:27 02:10 38:31 51 24:28 Nico Neuhold (219) Swim: 09:27
Trans1: 11:37
Trans1_Swim: 02:10
Bike_Finish: 50:08
Bike: 38:31
Trans2: 50:59
Trans2_Bike: 51
Run: 24:28
Finish: 01:15:27
54 165 Jürgen Grimm DLRG Bruchsal MK50 7 GER 01:15:32.59 09:33 02:48 36:59 56 25:16 Jürgen Grimm (165) Swim: 09:33
Trans1: 12:21
Trans1_Swim: 02:48
Bike_Finish: 49:20
Bike: 36:59
Trans2: 50:16
Trans2_Bike: 56
Run: 25:16
Finish: 01:15:32
55 210 Sebastian Weißwange Fitnesscenter Grün Hemsbach MK40 9 PAR 01:15:47.82 11:46 02:55 35:13 01:08 24:45 Sebastian Weißwange (210) Swim: 11:46
Trans1: 14:41
Trans1_Swim: 02:55
Bike_Finish: 49:54
Bike: 35:13
Trans2: 51:02
Trans2_Bike: 01:08
Run: 24:45
Finish: 01:15:47
7 91 Ulrike Tiemann MK45 1 GER 01:15:52.25 11:03 02:15 36:31 01:00 25:03 Ulrike Tiemann (91) Swim: 11:03
Trans1: 13:18
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 49:49
Bike: 36:31
Trans2: 50:49
Trans2_Bike: 01:00
Run: 25:03
Finish: 01:15:52
56 227 Martin Gotter AK4 6 GER 01:15:52.36 09:01 02:29 35:56 01:12 27:14 Martin Gotter (227) Swim: 09:01
Trans1: 11:30
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 47:26
Bike: 35:56
Trans2: 48:38
Trans2_Bike: 01:12
Run: 27:14
Finish: 01:15:52
8 97 Susanne Becker TV 1860 Mußbach MK45 2 GER 01:15:52.88 12:01 02:07 36:20 01:01 24:23 Susanne Becker (97) Swim: 12:01
Trans1: 14:08
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 50:28
Bike: 36:20
Trans2: 51:29
Trans2_Bike: 01:01
Run: 24:23
Finish: 01:15:52
57 135 Gerd Schneider MK55 5 GER 01:16:00.64 10:54 02:19 35:47 01:38 25:22 Gerd Schneider (135) Swim: 10:54
Trans1: 13:13
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 49:00
Bike: 35:47
Trans2: 50:38
Trans2_Bike: 01:38
Run: 25:22
Finish: 01:16:00
58 127 Horst Herweck SM Annabelle MK60 4 GER 01:16:01.24 12:30 02:51 35:23 52 24:25 Horst Herweck (127) Swim: 12:30
Trans1: 15:21
Trans1_Swim: 02:51
Bike_Finish: 50:44
Bike: 35:23
Trans2: 51:36
Trans2_Bike: 52
Run: 24:25
Finish: 01:16:01
59 218 Sven Gerhardt RSC Ladenburg AK4 7 GER 01:16:08.96 09:33 02:50 36:38 01:34 25:33 Sven Gerhardt (218) Swim: 09:33
Trans1: 12:23
Trans1_Swim: 02:50
Bike_Finish: 49:01
Bike: 36:38
Trans2: 50:35
Trans2_Bike: 01:34
Run: 25:33
Finish: 01:16:08
9 75 Stephanie Jungblut MTV Kronberg MK45 3 GER 01:16:15.35 10:01 02:30 37:25 43 25:36 Stephanie Jungblut (75) Swim: 10:01
Trans1: 12:31
Trans1_Swim: 02:30
Bike_Finish: 49:56
Bike: 37:25
Trans2: 50:39
Trans2_Bike: 43
Run: 25:36
Finish: 01:16:15
10 83 Jaqueline Brooks LT Lorsch MK45 4 GER 01:16:17.24 09:32 02:36 38:56 01:00 24:13 Jaqueline Brooks (83) Swim: 09:32
Trans1: 12:08
Trans1_Swim: 02:36
Bike_Finish: 51:04
Bike: 38:56
Trans2: 52:04
Trans2_Bike: 01:00
Run: 24:13
Finish: 01:16:17
60 236 Jonas Bittel kein AK3 5 GER 01:16:32.23 10:50 05:39 34:43 55 24:25 Jonas Bittel (236) Swim: 10:50
Trans1: 16:29
Trans1_Swim: 05:39
Bike_Finish: 51:12
Bike: 34:43
Trans2: 52:07
Trans2_Bike: 55
Run: 24:25
Finish: 01:16:32
61 206 Gökhan Örter kein MK40 10 GER 01:16:51.01 10:06 03:16 40:30 44 22:15 Gökhan Örter (206) Swim: 10:06
Trans1: 13:22
Trans1_Swim: 03:16
Bike_Finish: 53:52
Bike: 40:30
Trans2: 54:36
Trans2_Bike: 44
Run: 22:15
Finish: 01:16:51
62 246 Jan Scherer TSV Langenzenn AK4 8 GER 01:16:51.26 08:13 03:52 37:13 01:31 26:02 Jan Scherer (246) Swim: 08:13
Trans1: 12:05
Trans1_Swim: 03:52
Bike_Finish: 49:18
Bike: 37:13
Trans2: 50:49
Trans2_Bike: 01:31
Run: 26:02
Finish: 01:16:51
11 11 Amandine Hay MTG Mannheim Triathlon AK2 1 GER 01:16:54.07 08:33 02:40 40:39 57 24:05 Amandine Hay (11) Swim: 08:33
Trans1: 11:13
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 51:52
Bike: 40:39
Trans2: 52:49
Trans2_Bike: 57
Run: 24:05
Finish: 01:16:54
63 182 Bernd Helb MK45 8 GER 01:16:55.13 10:43 03:07 39:20 01:22 22:23 Bernd Helb (182) Swim: 10:43
Trans1: 13:50
Trans1_Swim: 03:07
Bike_Finish: 53:10
Bike: 39:20
Trans2: 54:32
Trans2_Bike: 01:22
Run: 22:23
Finish: 01:16:55
12 67 Eva Zöller algemarin Triathlon Team TuS Griesheim MK45 5 GER 01:16:56.63 08:52 02:22 40:36 56 24:10 Eva Zöller (67) Swim: 08:52
Trans1: 11:14
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 51:50
Bike: 40:36
Trans2: 52:46
Trans2_Bike: 56
Run: 24:10
Finish: 01:16:56
13 105 Monika Honsowitz MK50 1 GER 01:16:57.69 10:39 02:22 38:49 58 24:09 Monika Honsowitz (105) Swim: 10:39
Trans1: 13:01
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 51:50
Bike: 38:49
Trans2: 52:48
Trans2_Bike: 58
Run: 24:09
Finish: 01:16:57
64 252 Raphael Dibbern AK2 13 GER 01:17:02.56 09:46 02:51 37:30 01:18 25:37 Raphael Dibbern (252) Swim: 09:46
Trans1: 12:37
Trans1_Swim: 02:51
Bike_Finish: 50:07
Bike: 37:30
Trans2: 51:25
Trans2_Bike: 01:18
Run: 25:37
Finish: 01:17:02
65 175 Holger Schmidt MK45 9 GER 01:17:07.97 12:37 02:57 36:43 01:24 23:26 Holger Schmidt (175) Swim: 12:37
Trans1: 15:34
Trans1_Swim: 02:57
Bike_Finish: 52:17
Bike: 36:43
Trans2: 53:41
Trans2_Bike: 01:24
Run: 23:26
Finish: 01:17:07
66 167 Thomas Sander MTV Kronberg Triathlon MK50 8 GER 01:17:16.16 10:11 02:40 34:52 01:16 28:17 Thomas Sander (167) Swim: 10:11
Trans1: 12:51
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 47:43
Bike: 34:52
Trans2: 48:59
Trans2_Bike: 01:16
Run: 28:17
Finish: 01:17:16
14 14 Jelena Priewe kein AK2 2 GER 01:17:19.57 11:09 02:59 38:31 01:04 23:36 Jelena Priewe (14) Swim: 11:09
Trans1: 14:08
Trans1_Swim: 02:59
Bike_Finish: 52:39
Bike: 38:31
Trans2: 53:43
Trans2_Bike: 01:04
Run: 23:36
Finish: 01:17:19
15 21 Lissy Riffel TSV Sandhofen AK3 1 GER 01:18:10.39 10:43 02:24 39:06 01:03 24:54 Lissy Riffel (21) Swim: 10:43
Trans1: 13:07
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 52:13
Bike: 39:06
Trans2: 53:16
Trans2_Bike: 01:03
Run: 24:54
Finish: 01:18:10
67 220 Jan Schäfer kein AK4 9 GER 01:18:13.47 11:05 02:40 37:35 01:10 25:43 Jan Schäfer (220) Swim: 11:05
Trans1: 13:45
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 51:20
Bike: 37:35
Trans2: 52:30
Trans2_Bike: 01:10
Run: 25:43
Finish: 01:18:13
68 223 Christian Bohn AK4 10 GER 01:18:20.24 11:20 03:20 37:58 50 24:52 Christian Bohn (223) Swim: 11:20
Trans1: 14:40
Trans1_Swim: 03:20
Bike_Finish: 52:38
Bike: 37:58
Trans2: 53:28
Trans2_Bike: 50
Run: 24:52
Finish: 01:18:20
69 140 Bernhard Muench DLRGEberbach MK55 6 GER 01:18:31.92 12:22 03:25 37:15 01:08 24:21 Bernhard Muench (140) Swim: 12:22
Trans1: 15:47
Trans1_Swim: 03:25
Bike_Finish: 53:02
Bike: 37:15
Trans2: 54:10
Trans2_Bike: 01:08
Run: 24:21
Finish: 01:18:31
70 272 Nils Spang AK1 5 GER 01:18:40.60 12:05 02:31 37:02 01:03 25:59 Nils Spang (272) Swim: 12:05
Trans1: 14:36
Trans1_Swim: 02:31
Bike_Finish: 51:38
Bike: 37:02
Trans2: 52:41
Trans2_Bike: 01:03
Run: 25:59
Finish: 01:18:40
16 90 Liv Johannson-Weicker MK45 6 GER 01:18:44.40 09:40 02:45 37:32 01:06 27:41 Liv Johannson-Weicker (90) Swim: 09:40
Trans1: 12:25
Trans1_Swim: 02:45
Bike_Finish: 49:57
Bike: 37:32
Trans2: 51:03
Trans2_Bike: 01:06
Run: 27:41
Finish: 01:18:44
71 136 Stefan Lohnert kein MK55 7 GER 01:18:46.80 09:26 03:37 39:00 54 25:49 Stefan Lohnert (136) Swim: 09:26
Trans1: 13:03
Trans1_Swim: 03:37
Bike_Finish: 52:03
Bike: 39:00
Trans2: 52:57
Trans2_Bike: 54
Run: 25:49
Finish: 01:18:46
72 174 Peter Klein MK45 10 GER 01:18:48.20 10:21 03:40 38:38 01:20 24:49 Peter Klein (174) Swim: 10:21
Trans1: 14:01
Trans1_Swim: 03:40
Bike_Finish: 52:39
Bike: 38:38
Trans2: 53:59
Trans2_Bike: 01:20
Run: 24:49
Finish: 01:18:48
73 282 Hannes Stramer AK3 6 GER 01:18:50.00 11:36 03:26 37:17 01:15 25:16 Hannes Stramer (282) Swim: 11:36
Trans1: 15:02
Trans1_Swim: 03:26
Bike_Finish: 52:19
Bike: 37:17
Trans2: 53:34
Trans2_Bike: 01:15
Run: 25:16
Finish: 01:18:50
74 201 Thorsten Koob kein MK40 11 GER 01:18:53.09 10:55 02:16 39:20 01:17 25:05 Thorsten Koob (201) Swim: 10:55
Trans1: 13:11
Trans1_Swim: 02:16
Bike_Finish: 52:31
Bike: 39:20
Trans2: 53:48
Trans2_Bike: 01:17
Run: 25:05
Finish: 01:18:53
17 88 Birgit Miceli MTV Kronberg Triathlon MK45 7 GER 01:19:00.25 10:29 02:01 39:13 57 26:20 Birgit Miceli (88) Swim: 10:29
Trans1: 12:30
Trans1_Swim: 02:01
Bike_Finish: 51:43
Bike: 39:13
Trans2: 52:40
Trans2_Bike: 57
Run: 26:20
Finish: 01:19:00
75 141 Hans - Jürgen Lösch MTG Mannheim MK55 8 GER 01:19:03.28 12:15 03:01 38:51 01:14 23:42 Hans - Jürgen Lösch (141) Swim: 12:15
Trans1: 15:16
Trans1_Swim: 03:01
Bike_Finish: 54:07
Bike: 38:51
Trans2: 55:21
Trans2_Bike: 01:14
Run: 23:42
Finish: 01:19:03
18 12 Annkathrin Geugjes AK2 3 GER 01:19:08.82 09:20 03:09 41:08 44 24:47 Annkathrin Geugjes (12) Swim: 09:20
Trans1: 12:29
Trans1_Swim: 03:09
Bike_Finish: 53:37
Bike: 41:08
Trans2: 54:21
Trans2_Bike: 44
Run: 24:47
Finish: 01:19:08
76 159 Hans Ralf Leistner TuS Griesheim MK50 9 GER 01:19:12.10 11:32 03:23 36:41 01:40 25:56 Hans Ralf Leistner (159) Swim: 11:32
Trans1: 14:55
Trans1_Swim: 03:23
Bike_Finish: 51:36
Bike: 36:41
Trans2: 53:16
Trans2_Bike: 01:40
Run: 25:56
Finish: 01:19:12
77 235 Christoph Scherer MTG Mannheim Triathlon AK3 7 GER 01:19:12.97 10:56 03:29 35:41 01:26 27:40 Christoph Scherer (235) Swim: 10:56
Trans1: 14:25
Trans1_Swim: 03:29
Bike_Finish: 50:06
Bike: 35:41
Trans2: 51:32
Trans2_Bike: 01:26
Run: 27:40
Finish: 01:19:12
19 10 Verena Rieke AK2 4 GER 01:19:28.05 10:21 02:33 39:11 01:03 26:20 Verena Rieke (10) Swim: 10:21
Trans1: 12:54
Trans1_Swim: 02:33
Bike_Finish: 52:05
Bike: 39:11
Trans2: 53:08
Trans2_Bike: 01:03
Run: 26:20
Finish: 01:19:28
78 278 Matthias Egenolf kein AK2 14 GER 01:19:43.27 12:03 02:41 39:33 01:07 24:19 Matthias Egenolf (278) Swim: 12:03
Trans1: 14:44
Trans1_Swim: 02:41
Bike_Finish: 54:17
Bike: 39:33
Trans2: 55:24
Trans2_Bike: 01:07
Run: 24:19
Finish: 01:19:43
79 261 Daniel Adler AK2 15 GER 01:19:48.72 09:59 02:57 39:50 01:46 25:16 Daniel Adler (261) Swim: 09:59
Trans1: 12:56
Trans1_Swim: 02:57
Bike_Finish: 52:46
Bike: 39:50
Trans2: 54:32
Trans2_Bike: 01:46
Run: 25:16
Finish: 01:19:48
80 234 Robert Wiese Team Body-Attack AK4 11 GER 01:20:06.51 11:22 03:20 39:51 47 24:46 Robert Wiese (234) Swim: 11:22
Trans1: 14:42
Trans1_Swim: 03:20
Bike_Finish: 54:33
Bike: 39:51
Trans2: 55:20
Trans2_Bike: 47
Run: 24:46
Finish: 01:20:06
81 221 Colin Kattermann AK4 12 GER 01:20:09.97 09:36 02:27 44:08 01:18 22:40 Colin Kattermann (221) Swim: 09:36
Trans1: 12:03
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 56:11
Bike: 44:08
Trans2: 57:29
Trans2_Bike: 01:18
Run: 22:40
Finish: 01:20:09
82 205 Steffen Leinberger MK40 12 GER 01:20:11.54 10:31 03:52 40:28 01:46 23:34 Steffen Leinberger (205) Swim: 10:31
Trans1: 14:23
Trans1_Swim: 03:52
Bike_Finish: 54:51
Bike: 40:28
Trans2: 56:37
Trans2_Bike: 01:46
Run: 23:34
Finish: 01:20:11
83 146 Robert Glanzner MK50 10 GER 01:20:13.35 10:39 03:36 39:30 01:34 24:54 Robert Glanzner (146) Swim: 10:39
Trans1: 14:15
Trans1_Swim: 03:36
Bike_Finish: 53:45
Bike: 39:30
Trans2: 55:19
Trans2_Bike: 01:34
Run: 24:54
Finish: 01:20:13
20 29 Marie Claire Hermant AK3 2 GER 01:20:18.61 10:56 03:41 40:33 54 24:14 Marie Claire Hermant (29) Swim: 10:56
Trans1: 14:37
Trans1_Swim: 03:41
Bike_Finish: 55:10
Bike: 40:33
Trans2: 56:04
Trans2_Bike: 54
Run: 24:14
Finish: 01:20:18
21 49 Katja Haubach LSV Ludwigshafen MK40 2 Deutsch 01:20:26.19 09:22 03:50 40:56 50 25:28 Katja Haubach (49) Swim: 09:22
Trans1: 13:12
Trans1_Swim: 03:50
Bike_Finish: 54:08
Bike: 40:56
Trans2: 54:58
Trans2_Bike: 50
Run: 25:28
Finish: 01:20:26
22 300 Eva Carolin Schulz AK1 5 GER 01:20:30.89 10:04 03:11 39:25 01:10 26:40 Eva Carolin Schulz (300) Swim: 10:04
Trans1: 13:15
Trans1_Swim: 03:11
Bike_Finish: 52:40
Bike: 39:25
Trans2: 53:50
Trans2_Bike: 01:10
Run: 26:40
Finish: 01:20:30
23 63 Tina Bascha MK40 3 GER 01:20:33.49 08:03 02:57 39:29 01:07 28:57 Tina Bascha (63) Swim: 08:03
Trans1: 11:00
Trans1_Swim: 02:57
Bike_Finish: 50:29
Bike: 39:29
Trans2: 51:36
Trans2_Bike: 01:07
Run: 28:57
Finish: 01:20:33
84 183 Wolfgang Schmitt TSV Amicitia Viernheim MK45 11 GER 01:20:35.77 11:00 02:47 40:09 45 25:54 Wolfgang Schmitt (183) Swim: 11:00
Trans1: 13:47
Trans1_Swim: 02:47
Bike_Finish: 53:56
Bike: 40:09
Trans2: 54:41
Trans2_Bike: 45
Run: 25:54
Finish: 01:20:35
24 38 Emel Sahin-Gsell Body Attack AK4 2 GER 01:20:46.55 12:17 03:15 38:22 54 25:58 Emel Sahin-Gsell (38) Swim: 12:17
Trans1: 15:32
Trans1_Swim: 03:15
Bike_Finish: 53:54
Bike: 38:22
Trans2: 54:48
Trans2_Bike: 54
Run: 25:58
Finish: 01:20:46
85 162 Christian Korczyk VfL Münster MK50 11 GER 01:20:50.49 11:33 02:48 37:08 01:07 28:14 Christian Korczyk (162) Swim: 11:33
Trans1: 14:21
Trans1_Swim: 02:48
Bike_Finish: 51:29
Bike: 37:08
Trans2: 52:36
Trans2_Bike: 01:07
Run: 28:14
Finish: 01:20:50
25 113 Helena Rodriguez TV Langen MK50 2 GER 01:20:55.36 13:25 02:33 39:46 01:14 23:57 Helena Rodriguez (113) Swim: 13:25
Trans1: 15:58
Trans1_Swim: 02:33
Bike_Finish: 55:44
Bike: 39:46
Trans2: 56:58
Trans2_Bike: 01:14
Run: 23:57
Finish: 01:20:55
26 22 Janina Horst LSV Ladenburg AK3 3 GER 01:20:58.41 10:53 02:56 39:08 58 27:03 Janina Horst (22) Swim: 10:53
Trans1: 13:49
Trans1_Swim: 02:56
Bike_Finish: 52:57
Bike: 39:08
Trans2: 53:55
Trans2_Bike: 58
Run: 27:03
Finish: 01:20:58
27 50 Nicole Fehrenbach MK40 4 GER 01:21:04.70 10:23 02:54 38:30 01:16 28:01 Nicole Fehrenbach (50) Swim: 10:23
Trans1: 13:17
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 51:47
Bike: 38:30
Trans2: 53:03
Trans2_Bike: 01:16
Run: 28:01
Finish: 01:21:04
86 148 Ralf Hambücher MK50 12 GER 01:21:16.95 11:37 03:04 40:17 01:20 24:58 Ralf Hambücher (148) Swim: 11:37
Trans1: 14:41
Trans1_Swim: 03:04
Bike_Finish: 54:58
Bike: 40:17
Trans2: 56:18
Trans2_Bike: 01:20
Run: 24:58
Finish: 01:21:16
28 74 Heike Fluck MK45 8 GER 01:21:17.57 11:59 02:52 39:02 01:00 26:24 Heike Fluck (74) Swim: 11:59
Trans1: 14:51
Trans1_Swim: 02:52
Bike_Finish: 53:53
Bike: 39:02
Trans2: 54:53
Trans2_Bike: 01:00
Run: 26:24
Finish: 01:21:17
87 170 Udo Küchler MK45 12 GER 01:21:38.54 09:54 02:45 37:43 01:05 30:11 Udo Küchler (170) Swim: 09:54
Trans1: 12:39
Trans1_Swim: 02:45
Bike_Finish: 50:22
Bike: 37:43
Trans2: 51:27
Trans2_Bike: 01:05
Run: 30:11
Finish: 01:21:38
88 273 Lukas Kämmerer THW Viernheim AK1 6 GER 01:21:44.78 12:03 03:53 36:59 01:35 27:14 Lukas Kämmerer (273) Swim: 12:03
Trans1: 15:56
Trans1_Swim: 03:53
Bike_Finish: 52:55
Bike: 36:59
Trans2: 54:30
Trans2_Bike: 01:35
Run: 27:14
Finish: 01:21:44
89 149 Arno Kendel Mutterstadt5 MK50 13 GER 01:21:55.74 11:27 03:16 39:59 01:28 25:45 Arno Kendel (149) Swim: 11:27
Trans1: 14:43
Trans1_Swim: 03:16
Bike_Finish: 54:42
Bike: 39:59
Trans2: 56:10
Trans2_Bike: 01:28
Run: 25:45
Finish: 01:21:55
29 2 Julia Leibner AK1 6 GER 01:22:18.05 12:27 03:04 42:18 40 23:49 Julia Leibner (2) Swim: 12:27
Trans1: 15:31
Trans1_Swim: 03:04
Bike_Finish: 57:49
Bike: 42:18
Trans2: 58:29
Trans2_Bike: 40
Run: 23:49
Finish: 01:22:18
30 56 Lorna Gotter MK40 5 GER 01:22:21.26 11:51 03:01 40:20 01:13 25:56 Lorna Gotter (56) Swim: 11:51
Trans1: 14:52
Trans1_Swim: 03:01
Bike_Finish: 55:12
Bike: 40:20
Trans2: 56:25
Trans2_Bike: 01:13
Run: 25:56
Finish: 01:22:21
31 62 Katja Toender SV 1911 Traisa MK40 6 GER 01:22:35.69 10:11 03:30 44:22 01:05 23:27 Katja Toender (62) Swim: 10:11
Trans1: 13:41
Trans1_Swim: 03:30
Bike_Finish: 58:03
Bike: 44:22
Trans2: 59:08
Trans2_Bike: 01:05
Run: 23:27
Finish: 01:22:35
32 76 Stefanie Hagenlocher VfL Münster MK45 9 GER 01:22:39.88 11:06 02:53 39:00 01:23 28:17 Stefanie Hagenlocher (76) Swim: 11:06
Trans1: 13:59
Trans1_Swim: 02:53
Bike_Finish: 52:59
Bike: 39:00
Trans2: 54:22
Trans2_Bike: 01:23
Run: 28:17
Finish: 01:22:39
90 213 Rafael Dietrich TuS 1912 Rockenberg e.V. MK40 13 GER 01:22:41.97 12:06 04:14 40:05 38 25:38 Rafael Dietrich (213) Swim: 12:06
Trans1: 16:20
Trans1_Swim: 04:14
Bike_Finish: 56:25
Bike: 40:05
Trans2: 57:03
Trans2_Bike: 38
Run: 25:38
Finish: 01:22:41
33 80 Ina Arndt-Fabian SSG Trias Bensheim MK45 10 GER 01:22:55.01 11:10 03:14 39:29 01:25 27:37 Ina Arndt-Fabian (80) Swim: 11:10
Trans1: 14:24
Trans1_Swim: 03:14
Bike_Finish: 53:53
Bike: 39:29
Trans2: 55:18
Trans2_Bike: 01:25
Run: 27:37
Finish: 01:22:55
34 81 Gabi Löffelbein Stadtmission Wörrstadt MK45 11 GER 01:23:01.41 13:52 02:47 40:45 43 24:54 Gabi Löffelbein (81) Swim: 13:52
Trans1: 16:39
Trans1_Swim: 02:47
Bike_Finish: 57:24
Bike: 40:45
Trans2: 58:07
Trans2_Bike: 43
Run: 24:54
Finish: 01:23:01
91 139 Lothar Brand TuS Griesheim MK55 9 GER 01:23:22.95 10:47 03:07 39:07 01:23 28:58 Lothar Brand (139) Swim: 10:47
Trans1: 13:54
Trans1_Swim: 03:07
Bike_Finish: 53:01
Bike: 39:07
Trans2: 54:24
Trans2_Bike: 01:23
Run: 28:58
Finish: 01:23:22
92 270 Lukas Köhler AK1 7 GER 01:23:24.54 11:55 05:01 41:08 01:31 23:49 Lukas Köhler (270) Swim: 11:55
Trans1: 16:56
Trans1_Swim: 05:01
Bike_Finish: 58:04
Bike: 41:08
Trans2: 59:35
Trans2_Bike: 01:31
Run: 23:49
Finish: 01:23:24
93 222 Patrick Benbow AK4 13 GER 01:23:29.22 10:46 03:22 44:58 01:01 23:22 Patrick Benbow (222) Swim: 10:46
Trans1: 14:08
Trans1_Swim: 03:22
Bike_Finish: 59:06
Bike: 44:58
Trans2: 01:00:07
Trans2_Bike: 01:01
Run: 23:22
Finish: 01:23:29
94 230 Heiko Ordelt Mannheim AK4 14 GER 01:23:31.90 11:23 02:51 39:50 01:04 28:23 Heiko Ordelt (230) Swim: 11:23
Trans1: 14:14
Trans1_Swim: 02:51
Bike_Finish: 54:04
Bike: 39:50
Trans2: 55:08
Trans2_Bike: 01:04
Run: 28:23
Finish: 01:23:31
95 123 Emil Smejkal SG Poseidon Eppelheim MK65 1 GER 01:23:50.55 13:20 03:30 39:32 01:50 25:38 Emil Smejkal (123) Swim: 13:20
Trans1: 16:50
Trans1_Swim: 03:30
Bike_Finish: 56:22
Bike: 39:32
Trans2: 58:12
Trans2_Bike: 01:50
Run: 25:38
Finish: 01:23:50
96 124 Karl-Heinz Fahrbach MK65 2 GER 01:24:03.97 13:19 03:54 37:06 01:49 27:55 Karl-Heinz Fahrbach (124) Swim: 13:19
Trans1: 17:13
Trans1_Swim: 03:54
Bike_Finish: 54:19
Bike: 37:06
Trans2: 56:08
Trans2_Bike: 01:49
Run: 27:55
Finish: 01:24:03
35 55 Vera Dietz Team SRH Campus Sports MK40 7 GER 01:24:07.88 12:15 03:01 41:51 49 26:11 Vera Dietz (55) Swim: 12:15
Trans1: 15:16
Trans1_Swim: 03:01
Bike_Finish: 57:07
Bike: 41:51
Trans2: 57:56
Trans2_Bike: 49
Run: 26:11
Finish: 01:24:07
36 89 Anette Herbert RV 03 Bürstadt Triathlon MK45 12 GER 01:24:16.78 10:35 02:36 41:48 01:06 28:11 Anette Herbert (89) Swim: 10:35
Trans1: 13:11
Trans1_Swim: 02:36
Bike_Finish: 54:59
Bike: 41:48
Trans2: 56:05
Trans2_Bike: 01:06
Run: 28:11
Finish: 01:24:16
97 269 Martin Freiberger AK1 8 GER 01:24:32.02 13:00 03:27 38:40 01:28 27:57 Martin Freiberger (269) Swim: 13:00
Trans1: 16:27
Trans1_Swim: 03:27
Bike_Finish: 55:07
Bike: 38:40
Trans2: 56:35
Trans2_Bike: 01:28
Run: 27:57
Finish: 01:24:32
37 82 Esther Weihrich kein MK45 13 GER 01:24:32.57 14:04 02:55 39:05 01:32 26:56 Esther Weihrich (82) Swim: 14:04
Trans1: 16:59
Trans1_Swim: 02:55
Bike_Finish: 56:04
Bike: 39:05
Trans2: 57:36
Trans2_Bike: 01:32
Run: 26:56
Finish: 01:24:32
38 46 Maren Bösel AK4 3 GER 01:24:45.23 11:14 02:31 43:30 52 26:38 Maren Bösel (46) Swim: 11:14
Trans1: 13:45
Trans1_Swim: 02:31
Bike_Finish: 57:15
Bike: 43:30
Trans2: 58:07
Trans2_Bike: 52
Run: 26:38
Finish: 01:24:45
39 53 Melanie Brandl SV 1911 Traisa MK40 8 GER 01:24:49.29 11:39 03:20 39:32 01:27 28:51 Melanie Brandl (53) Swim: 11:39
Trans1: 14:59
Trans1_Swim: 03:20
Bike_Finish: 54:31
Bike: 39:32
Trans2: 55:58
Trans2_Bike: 01:27
Run: 28:51
Finish: 01:24:49
98 169 Andreas Laier SV Mörlenbach MK45 13 GER 01:24:49.55 11:31 04:08 38:29 01:42 28:59 Andreas Laier (169) Swim: 11:31
Trans1: 15:39
Trans1_Swim: 04:08
Bike_Finish: 54:08
Bike: 38:29
Trans2: 55:50
Trans2_Bike: 01:42
Run: 28:59
Finish: 01:24:49
99 155 Michael Ruffert MK50 14 GER 01:25:00.68 11:25 04:13 43:01 01:22 24:59 Michael Ruffert (155) Swim: 11:25
Trans1: 15:38
Trans1_Swim: 04:13
Bike_Finish: 58:39
Bike: 43:01
Trans2: 01:00:01
Trans2_Bike: 01:22
Run: 24:59
Finish: 01:25:00
100 194 Thomas Kötter MK40 14 GER 01:25:05.58 16:35 04:25 37:44 01:19 25:02 Thomas Kötter (194) Swim: 16:35
Trans1: 21:00
Trans1_Swim: 04:25
Bike_Finish: 58:44
Bike: 37:44
Trans2: 01:00:03
Trans2_Bike: 01:19
Run: 25:02
Finish: 01:25:05
101 250 Stefan Wytopil AK3 8 GER 01:25:10.03 11:13 03:04 37:19 01:14 32:20 Stefan Wytopil (250) Swim: 11:13
Trans1: 14:17
Trans1_Swim: 03:04
Bike_Finish: 51:36
Bike: 37:19
Trans2: 52:50
Trans2_Bike: 01:14
Run: 32:20
Finish: 01:25:10
40 114 Jutta Meusel MK55 1 GER 01:25:29.34 11:41 03:35 40:52 01:38 27:43 Jutta Meusel (114) Swim: 11:41
Trans1: 15:16
Trans1_Swim: 03:35
Bike_Finish: 56:08
Bike: 40:52
Trans2: 57:46
Trans2_Bike: 01:38
Run: 27:43
Finish: 01:25:29
41 107 Ulrike Willoughby MTV Kronberg Triathlon MK50 3 GER 01:25:39.39 11:05 03:22 42:44 01:41 26:47 Ulrike Willoughby (107) Swim: 11:05
Trans1: 14:27
Trans1_Swim: 03:22
Bike_Finish: 57:11
Bike: 42:44
Trans2: 58:52
Trans2_Bike: 01:41
Run: 26:47
Finish: 01:25:39
42 71 Christine Sulger Eintracht Frankfurt MK45 14 GER 01:25:43.06 11:58 03:01 42:37 01:31 26:36 Christine Sulger (71) Swim: 11:58
Trans1: 14:59
Trans1_Swim: 03:01
Bike_Finish: 57:36
Bike: 42:37
Trans2: 59:07
Trans2_Bike: 01:31
Run: 26:36
Finish: 01:25:43
43 99 Iris Günther TuS Griesheim MK50 4 GER 01:25:43.68 10:33 02:55 42:01 57 29:17 Iris Günther (99) Swim: 10:33
Trans1: 13:28
Trans1_Swim: 02:55
Bike_Finish: 55:29
Bike: 42:01
Trans2: 56:26
Trans2_Bike: 57
Run: 29:17
Finish: 01:25:43
102 160 Christoph Hultsch TV 1860 Hofheim MK50 15 GER 01:25:44.53 12:42 03:50 39:37 01:05 28:30 Christoph Hultsch (160) Swim: 12:42
Trans1: 16:32
Trans1_Swim: 03:50
Bike_Finish: 56:09
Bike: 39:37
Trans2: 57:14
Trans2_Bike: 01:05
Run: 28:30
Finish: 01:25:44
44 72 Adriana Csög kein MK45 15 GER 01:25:44.75 12:31 03:28 42:10 01:01 26:34 Adriana Csög (72) Swim: 12:31
Trans1: 15:59
Trans1_Swim: 03:28
Bike_Finish: 58:09
Bike: 42:10
Trans2: 59:10
Trans2_Bike: 01:01
Run: 26:34
Finish: 01:25:44
45 106 Nicole Kripp Ludwigshafener SV 07 MK50 5 GER 01:26:07.90 11:30 03:39 42:47 55 27:16 Nicole Kripp (106) Swim: 11:30
Trans1: 15:09
Trans1_Swim: 03:39
Bike_Finish: 57:56
Bike: 42:47
Trans2: 58:51
Trans2_Bike: 55
Run: 27:16
Finish: 01:26:07
103 241 Jens Schlindwein kein AK3 9 GER 01:26:09.03 15:12 04:12 39:42 01:39 25:24 Jens Schlindwein (241) Swim: 15:12
Trans1: 19:24
Trans1_Swim: 04:12
Bike_Finish: 59:06
Bike: 39:42
Trans2: 01:00:45
Trans2_Bike: 01:39
Run: 25:24
Finish: 01:26:09
104 122 Volker Dippel MK70 1 GER 01:26:17.33 11:29 04:11 39:44 01:32 29:21 Volker Dippel (122) Swim: 11:29
Trans1: 15:40
Trans1_Swim: 04:11
Bike_Finish: 55:24
Bike: 39:44
Trans2: 56:56
Trans2_Bike: 01:32
Run: 29:21
Finish: 01:26:17
105 192 Bernd Plitzko MK45 14 GER 01:26:22.29 12:33 03:23 41:07 01:05 28:14 Bernd Plitzko (192) Swim: 12:33
Trans1: 15:56
Trans1_Swim: 03:23
Bike_Finish: 57:03
Bike: 41:07
Trans2: 58:08
Trans2_Bike: 01:05
Run: 28:14
Finish: 01:26:22
46 30 Nina Korzeniewski AK3 4 GER 01:26:36.83 12:46 02:48 40:40 55 29:27 Nina Korzeniewski (30) Swim: 12:46
Trans1: 15:34
Trans1_Swim: 02:48
Bike_Finish: 56:14
Bike: 40:40
Trans2: 57:09
Trans2_Bike: 55
Run: 29:27
Finish: 01:26:36
47 13 Nicole Eggestein TV 1862 Langen AK2 5 GER 01:26:50.13 10:20 03:27 43:19 01:38 28:06 Nicole Eggestein (13) Swim: 10:20
Trans1: 13:47
Trans1_Swim: 03:27
Bike_Finish: 57:06
Bike: 43:19
Trans2: 58:44
Trans2_Bike: 01:38
Run: 28:06
Finish: 01:26:50
48 61 Petra Lösch MTG Mannheim MK40 9 GER 01:27:04.51 12:22 03:21 41:45 01:18 28:18 Petra Lösch (61) Swim: 12:22
Trans1: 15:43
Trans1_Swim: 03:21
Bike_Finish: 57:28
Bike: 41:45
Trans2: 58:46
Trans2_Bike: 01:18
Run: 28:18
Finish: 01:27:04
106 142 Wolfgang Novotny DLRG Fürth MK55 10 GER 01:27:41.16 12:22 04:22 39:09 56 30:52 Wolfgang Novotny (142) Swim: 12:22
Trans1: 16:44
Trans1_Swim: 04:22
Bike_Finish: 55:53
Bike: 39:09
Trans2: 56:49
Trans2_Bike: 56
Run: 30:52
Finish: 01:27:41
107 255 Philipp Ernst AK2 16 GER 01:27:54.05 14:13 03:24 41:54 43 27:40 Philipp Ernst (255) Swim: 14:13
Trans1: 17:37
Trans1_Swim: 03:24
Bike_Finish: 59:31
Bike: 41:54
Trans2: 01:00:14
Trans2_Bike: 43
Run: 27:40
Finish: 01:27:54
108 239 Jens Teichert AK3 10 GER 01:28:18.44 13:49 03:14 41:31 01:10 28:34 Jens Teichert (239) Swim: 13:49
Trans1: 17:03
Trans1_Swim: 03:14
Bike_Finish: 58:34
Bike: 41:31
Trans2: 59:44
Trans2_Bike: 01:10
Run: 28:34
Finish: 01:28:18
49 118 Claudia Lörsch LSV Ladenburg MK65 1 GER 01:28:40.00 11:49 03:19 43:22 01:29 28:41 Claudia Lörsch (118) Swim: 11:49
Trans1: 15:08
Trans1_Swim: 03:19
Bike_Finish: 58:30
Bike: 43:22
Trans2: 59:59
Trans2_Bike: 01:29
Run: 28:41
Finish: 01:28:40
50 37 Jana Barth LSV Ludwigshafen AK4 4 GER 01:28:40.57 14:55 03:32 43:13 52 26:08 Jana Barth (37) Swim: 14:55
Trans1: 18:27
Trans1_Swim: 03:32
Bike_Finish: 01:01:40
Bike: 43:13
Trans2: 01:02:32
Trans2_Bike: 52
Run: 26:08
Finish: 01:28:40
51 70 Sandra Stoll MK40 10 GER 01:29:04.40 12:28 03:53 42:15 57 29:31 Sandra Stoll (70) Swim: 12:28
Trans1: 16:21
Trans1_Swim: 03:53
Bike_Finish: 58:36
Bike: 42:15
Trans2: 59:33
Trans2_Bike: 57
Run: 29:31
Finish: 01:29:04
52 31 Daniela Marthold RC Pfeil Neckarsulm AK3 5 GER 01:29:10.52 13:22 02:31 41:06 01:18 30:53 Daniela Marthold (31) Swim: 13:22
Trans1: 15:53
Trans1_Swim: 02:31
Bike_Finish: 56:59
Bike: 41:06
Trans2: 58:17
Trans2_Bike: 01:18
Run: 30:53
Finish: 01:29:10
53 101 Bettina Siegler MK50 6 GER 01:29:36.22 13:51 03:14 42:44 01:20 28:27 Bettina Siegler (101) Swim: 13:51
Trans1: 17:05
Trans1_Swim: 03:14
Bike_Finish: 59:49
Bike: 42:44
Trans2: 01:01:09
Trans2_Bike: 01:20
Run: 28:27
Finish: 01:29:36
54 109 Susanne Weis TV 1862 Langen MK50 7 GER 01:29:39.78 12:04 03:23 43:34 56 29:42 Susanne Weis (109) Swim: 12:04
Trans1: 15:27
Trans1_Swim: 03:23
Bike_Finish: 59:01
Bike: 43:34
Trans2: 59:57
Trans2_Bike: 56
Run: 29:42
Finish: 01:29:39
109 191 Stefan Winkenbach TSV Amicitia Viernheim MK45 15 GER 01:29:47.53 11:44 04:16 45:22 01:07 27:18 Stefan Winkenbach (191) Swim: 11:44
Trans1: 16:00
Trans1_Swim: 04:16
Bike_Finish: 01:01:22
Bike: 45:22
Trans2: 01:02:29
Trans2_Bike: 01:07
Run: 27:18
Finish: 01:29:47
55 23 Susanne Höcherl TSV Amicitia Viernheim AK3 6 GER 01:29:55.51 10:50 03:05 42:54 01:16 31:50 Susanne Höcherl (23) Swim: 10:50
Trans1: 13:55
Trans1_Swim: 03:05
Bike_Finish: 56:49
Bike: 42:54
Trans2: 58:05
Trans2_Bike: 01:16
Run: 31:50
Finish: 01:29:55
110 125 Otto Peter Lück VfL Münster MK65 3 GER 01:30:33.79 12:04 03:31 39:22 01:58 33:38 Otto Peter Lück (125) Swim: 12:04
Trans1: 15:35
Trans1_Swim: 03:31
Bike_Finish: 54:57
Bike: 39:22
Trans2: 56:55
Trans2_Bike: 01:58
Run: 33:38
Finish: 01:30:33
111 186 Axel Beckschulte kein MK45 16 GER 01:31:19.11 12:05 04:55 43:11 01:11 29:57 Axel Beckschulte (186) Swim: 12:05
Trans1: 17:00
Trans1_Swim: 04:55
Bike_Finish: 01:00:11
Bike: 43:11
Trans2: 01:01:22
Trans2_Bike: 01:11
Run: 29:57
Finish: 01:31:19
56 1 Sonja Petrullat kein AK1 7 GER 01:32:12.87 10:07 03:16 43:37 01:40 33:32 Sonja Petrullat (1) Swim: 10:07
Trans1: 13:23
Trans1_Swim: 03:16
Bike_Finish: 57:00
Bike: 43:37
Trans2: 58:40
Trans2_Bike: 01:40
Run: 33:32
Finish: 01:32:12
57 28 Nina Lehmann TV Lampertheim Triathlon AK3 7 GER 01:32:14.40 10:52 03:38 45:59 01:25 30:20 Nina Lehmann (28) Swim: 10:52
Trans1: 14:30
Trans1_Swim: 03:38
Bike_Finish: 01:00:29
Bike: 45:59
Trans2: 01:01:54
Trans2_Bike: 01:25
Run: 30:20
Finish: 01:32:14
58 79 Christine Schembs kein MK45 16 GER 01:32:17.12 14:16 03:14 42:22 01:21 31:04 Christine Schembs (79) Swim: 14:16
Trans1: 17:30
Trans1_Swim: 03:14
Bike_Finish: 59:52
Bike: 42:22
Trans2: 01:01:13
Trans2_Bike: 01:21
Run: 31:04
Finish: 01:32:17
59 92 Nicole Presoli MK45 17 GER 01:32:32.52 11:47 03:34 41:57 01:12 34:02 Nicole Presoli (92) Swim: 11:47
Trans1: 15:21
Trans1_Swim: 03:34
Bike_Finish: 57:18
Bike: 41:57
Trans2: 58:30
Trans2_Bike: 01:12
Run: 34:02
Finish: 01:32:32
112 195 Stefan Schott MK40 15 GER 01:32:51.38 12:41 03:24 46:49 01:05 28:52 Stefan Schott (195) Swim: 12:41
Trans1: 16:05
Trans1_Swim: 03:24
Bike_Finish: 01:02:54
Bike: 46:49
Trans2: 01:03:59
Trans2_Bike: 01:05
Run: 28:52
Finish: 01:32:51
60 115 Christiane Schwager TC Hochspeyer MK55 2 GER 01:33:28.40 13:16 03:22 45:47 01:52 29:11 Christiane Schwager (115) Swim: 13:16
Trans1: 16:38
Trans1_Swim: 03:22
Bike_Finish: 01:02:25
Bike: 45:47
Trans2: 01:04:17
Trans2_Bike: 01:52
Run: 29:11
Finish: 01:33:28
113 152 Heiner Kortmann Kortmann Runners MK50 16 GER 01:33:39.52 12:41 03:45 44:22 02:33 30:18 Heiner Kortmann (152) Swim: 12:41
Trans1: 16:26
Trans1_Swim: 03:45
Bike_Finish: 01:00:48
Bike: 44:22
Trans2: 01:03:21
Trans2_Bike: 02:33
Run: 30:18
Finish: 01:33:39
61 66 Dagmar Grupp RSV Edelweiß Oberhausen MK40 11 GER 01:34:29.65 16:18 04:09 41:44 01:58 30:20 Dagmar Grupp (66) Swim: 16:18
Trans1: 20:27
Trans1_Swim: 04:09
Bike_Finish: 01:02:11
Bike: 41:44
Trans2: 01:04:09
Trans2_Bike: 01:58
Run: 30:20
Finish: 01:34:29
62 16 Annika Schulte kein AK3 8 GER 01:34:49.40 11:33 03:29 44:45 02:12 32:50 Annika Schulte (16) Swim: 11:33
Trans1: 15:02
Trans1_Swim: 03:29
Bike_Finish: 59:47
Bike: 44:45
Trans2: 01:01:59
Trans2_Bike: 02:12
Run: 32:50
Finish: 01:34:49
63 98 Claudia Pfeifer Mutterstadt 2 MK50 8 GER 01:35:00.11 12:49 04:26 42:48 01:31 33:26 Claudia Pfeifer (98) Swim: 12:49
Trans1: 17:15
Trans1_Swim: 04:26
Bike_Finish: 01:00:03
Bike: 42:48
Trans2: 01:01:34
Trans2_Bike: 01:31
Run: 33:26
Finish: 01:35:00
64 108 Bettina Gruber SC Wiesbaden MK50 9 GER 01:36:22.66 11:14 04:08 44:56 03:14 32:50 Bettina Gruber (108) Swim: 11:14
Trans1: 15:22
Trans1_Swim: 04:08
Bike_Finish: 01:00:18
Bike: 44:56
Trans2: 01:03:32
Trans2_Bike: 03:14
Run: 32:50
Finish: 01:36:22
114 176 Jürgen Holz Body Attack MK45 17 GER 01:36:22.91 14:29 04:13 43:27 01:50 32:23 Jürgen Holz (176) Swim: 14:29
Trans1: 18:42
Trans1_Swim: 04:13
Bike_Finish: 01:02:09
Bike: 43:27
Trans2: 01:03:59
Trans2_Bike: 01:50
Run: 32:23
Finish: 01:36:22
65 117 Manu Kohr Body Attack MK55 3 GER 01:36:29.22 15:23 04:17 45:34 01:11 30:04 Manu Kohr (117) Swim: 15:23
Trans1: 19:40
Trans1_Swim: 04:17
Bike_Finish: 01:05:14
Bike: 45:34
Trans2: 01:06:25
Trans2_Bike: 01:11
Run: 30:04
Finish: 01:36:29
66 116 Helga Varela SG Egelsbach MK55 4 GER 01:36:31.00 13:45 05:00 47:33 01:26 28:47 Helga Varela (116) Swim: 13:45
Trans1: 18:45
Trans1_Swim: 05:00
Bike_Finish: 01:06:18
Bike: 47:33
Trans2: 01:07:44
Trans2_Bike: 01:26
Run: 28:47
Finish: 01:36:31
67 100 Pia Seibel kein MK50 10 GER 01:36:42.91 13:30 04:15 46:09 01:14 31:34 Pia Seibel (100) Swim: 13:30
Trans1: 17:45
Trans1_Swim: 04:15
Bike_Finish: 01:03:54
Bike: 46:09
Trans2: 01:05:08
Trans2_Bike: 01:14
Run: 31:34
Finish: 01:36:42
115 173 Andreas Hettinger Ac mutterstadt MK45 18 GER 01:37:01.90 13:37 03:36 42:47 02:02 34:59 Andreas Hettinger (173) Swim: 13:37
Trans1: 17:13
Trans1_Swim: 03:36
Bike_Finish: 01:00:00
Bike: 42:47
Trans2: 01:02:02
Trans2_Bike: 02:02
Run: 34:59
Finish: 01:37:01
68 15 Nadja Schnierer VLG Eisenbach/Taunus AK2 6 GER 01:37:36.61 16:07 04:27 47:08 01:29 28:25 Nadja Schnierer (15) Swim: 16:07
Trans1: 20:34
Trans1_Swim: 04:27
Bike_Finish: 01:07:42
Bike: 47:08
Trans2: 01:09:11
Trans2_Bike: 01:29
Run: 28:25
Finish: 01:37:36
69 73 Kathrin Rüdiger MK45 18 GER 01:37:56.11 12:35 03:43 41:57 01:44 37:57 Kathrin Rüdiger (73) Swim: 12:35
Trans1: 16:18
Trans1_Swim: 03:43
Bike_Finish: 58:15
Bike: 41:57
Trans2: 59:59
Trans2_Bike: 01:44
Run: 37:57
Finish: 01:37:56
70 24 Svenja Bartmann Team Body-Attack AK3 9 GER 01:38:15.11 11:56 03:58 50:22 56 31:03 Svenja Bartmann (24) Swim: 11:56
Trans1: 15:54
Trans1_Swim: 03:58
Bike_Finish: 01:06:16
Bike: 50:22
Trans2: 01:07:12
Trans2_Bike: 56
Run: 31:03
Finish: 01:38:15
71 65 Ilka Odenwald MK40 12 GER 01:39:07.78 12:22 03:24 41:33 01:11 40:37 Ilka Odenwald (65) Swim: 12:22
Trans1: 15:46
Trans1_Swim: 03:24
Bike_Finish: 57:19
Bike: 41:33
Trans2: 58:30
Trans2_Bike: 01:11
Run: 40:37
Finish: 01:39:07
72 110 Elke Halbmann kein MK50 11 GER 01:39:38.91 10:29 04:14 55:23 01:49 27:43 Elke Halbmann (110) Swim: 10:29
Trans1: 14:43
Trans1_Swim: 04:14
Bike_Finish: 01:10:06
Bike: 55:23
Trans2: 01:11:55
Trans2_Bike: 01:49
Run: 27:43
Finish: 01:39:38
116 130 Frank Endt TV 1862 Langen MK60 5 D 01:39:50.57 12:20 03:32 43:44 01:43 38:31 Frank Endt (130) Swim: 12:20
Trans1: 15:52
Trans1_Swim: 03:32
Bike_Finish: 59:36
Bike: 43:44
Trans2: 01:01:19
Trans2_Bike: 01:43
Run: 38:31
Finish: 01:39:50
73 41 Nadine Dachsel Body Attack AK4 5 GER 01:40:07.05 14:26 03:59 47:54 53 32:55 Nadine Dachsel (41) Swim: 14:26
Trans1: 18:25
Trans1_Swim: 03:59
Bike_Finish: 01:06:19
Bike: 47:54
Trans2: 01:07:12
Trans2_Bike: 53
Run: 32:55
Finish: 01:40:07
117 121 Klaus Grunz SG Commerzbank MK75 1 GER 01:41:00.38 16:46 04:57 43:32 02:53 32:52 Klaus Grunz (121) Swim: 16:46
Trans1: 21:43
Trans1_Swim: 04:57
Bike_Finish: 01:05:15
Bike: 43:32
Trans2: 01:08:08
Trans2_Bike: 02:53
Run: 32:52
Finish: 01:41:00
118 150 Hakan Horata kein MK50 17 GER 01:45:51.83 16:39 04:48 47:58 01:09 35:17 Hakan Horata (150) Swim: 16:39
Trans1: 21:27
Trans1_Swim: 04:48
Bike_Finish: 01:09:25
Bike: 47:58
Trans2: 01:10:34
Trans2_Bike: 01:09
Run: 35:17
Finish: 01:45:51
74 6 Madeleine Müller kein AK1 8 GER 01:53:44.17 14:20 04:31 53:09 01:34 40:10 Madeleine Müller (6) Swim: 14:20
Trans1: 18:51
Trans1_Swim: 04:31
Bike_Finish: 01:12:00
Bike: 53:09
Trans2: 01:13:34
Trans2_Bike: 01:34
Run: 40:10
Finish: 01:53:44