68 882 Raimund Kron Frankenthaler SV Triathlon MK45 4 02:35:11.26 21:09 02:07 01:33:13 01:49 37:20 Raimund Kron (882) Swim: 21:09
Trans1: 23:16
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 01:56:29
Bike: 01:33:13
Trans2: 01:58:18
Trans2_Bike: 01:49
Run: 37:20
Finish: 02:35:11
407 716 Harilos Karabalis Eintracht Frankfurt Triathlon MK45 63 Greece 04:31:15.87 39:00 02:54 02:38:58 02:48 01:08:47 Harilos Karabalis (716) Swim: 39:00
Trans1: 41:54
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 03:20:52
Bike: 02:38:58
Trans2: 03:23:40
Trans2_Bike: 02:48
Run: 01:08:47
Finish: 04:31:15
193 714 Stefan Lortz DSW Darmstadt MK45 19 02:52:22.87 19:59 01:58 01:45:33 01:35 44:18 Stefan Lortz (714) Swim: 19:59
Trans1: 21:57
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 02:07:30
Bike: 01:45:33
Trans2: 02:09:05
Trans2_Bike: 01:35
Run: 44:18
Finish: 02:52:22
182 713 Frank Nilles MK40 19 02:51:12.79 23:35 03:58 01:39:04 01:18 43:53 Frank Nilles (713) Swim: 23:35
Trans1: 27:33
Trans1_Swim: 03:58
Bike_Finish: 02:06:37
Bike: 01:39:04
Trans2: 02:07:55
Trans2_Bike: 01:18
Run: 43:53
Finish: 02:51:12
286 712 Thorsten Heinemeyer Algemarin Triathlon Team TuS Griesheim AK4 37 Deutschland 03:09:18.85 28:00 04:33 01:47:22 02:33 47:31 Thorsten Heinemeyer (712) Swim: 28:00
Trans1: 32:33
Trans1_Swim: 04:33
Bike_Finish: 02:19:55
Bike: 01:47:22
Trans2: 02:22:28
Trans2_Bike: 02:33
Run: 47:31
Finish: 03:09:18
351 711 Thorsten Winter SKV Mörfelden Team MöWathlon MK45 49 03:25:50.58 25:23 01:59 02:08:13 01:36 50:56 Thorsten Winter (711) Swim: 25:23
Trans1: 27:22
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 02:35:35
Bike: 02:08:13
Trans2: 02:37:11
Trans2_Bike: 01:36
Run: 50:56
Finish: 03:25:50
289 710 Uli Werner DZ Bank Runners MK45 32 Deutschland 03:09:35.89 26:26 02:32 02:00:30 01:20 41:16 Uli Werner (710) Swim: 26:26
Trans1: 28:58
Trans1_Swim: 02:32
Bike_Finish: 02:29:28
Bike: 02:00:30
Trans2: 02:30:48
Trans2_Bike: 01:20
Run: 41:16
Finish: 03:09:35
392 707 Michael Teigeler SV Nikar Heidelberg MK45 59 03:43:14.06 31:08 03:36 02:14:19 01:25 54:56 Michael Teigeler (707) Swim: 31:08
Trans1: 34:44
Trans1_Swim: 03:36
Bike_Finish: 02:49:03
Bike: 02:14:19
Trans2: 02:50:28
Trans2_Bike: 01:25
Run: 54:56
Finish: 03:43:14
329 703 Frank Steinheimer SC Steinberg MK45 42 Deutschland 03:20:11.91 26:26 02:53 02:00:33 02:16 48:50 Frank Steinheimer (703) Swim: 26:26
Trans1: 29:19
Trans1_Swim: 02:53
Bike_Finish: 02:29:52
Bike: 02:00:33
Trans2: 02:32:08
Trans2_Bike: 02:16
Run: 48:50
Finish: 03:20:11
393 702 Lars Sommer The new tri Generation MK45 60 Deutschland 03:44:07.02 30:15 02:45 02:16:15 01:14 55:42 Lars Sommer (702) Swim: 30:15
Trans1: 33:00
Trans1_Swim: 02:45
Bike_Finish: 02:49:15
Bike: 02:16:15
Trans2: 02:50:29
Trans2_Bike: 01:14
Run: 55:42
Finish: 03:44:07
DNF 699 Oliver Scheiring MK45 DNF Germany 23:08 01:49 01:42:44 Oliver Scheiring (699) Swim: 23:08
Trans1: 24:57
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 02:07:41
Bike: 01:42:44
331 698 Andreas Schad Sponge Mannheim MK45 43 Germany 03:20:33.63 30:12 01:19 01:58:30 01:41 49:35 Andreas Schad (698) Swim: 30:12
Trans1: 31:31
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 02:30:01
Bike: 01:58:30
Trans2: 02:31:42
Trans2_Bike: 01:41
Run: 49:35
Finish: 03:20:33
334 695 Gunther Riedling MK45 44 03:21:14.15 23:23 03:31 02:04:03 01:55 49:07 Gunther Riedling (695) Swim: 23:23
Trans1: 26:54
Trans1_Swim: 03:31
Bike_Finish: 02:30:57
Bike: 02:04:03
Trans2: 02:32:52
Trans2_Bike: 01:55
Run: 49:07
Finish: 03:21:14
300 693 Jörg Preisigke TSG Weinheim Team Radsport Wagner MK45 37 03:12:10.13 23:14 01:50 01:57:09 02:06 48:41 Jörg Preisigke (693) Swim: 23:14
Trans1: 25:04
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 02:22:13
Bike: 01:57:09
Trans2: 02:24:19
Trans2_Bike: 02:06
Run: 48:41
Finish: 03:12:10
395 691 Volker Osieka TV Großostheim MK45 62 03:47:05.30 21:23 03:00 02:20:36 02:13 01:00:31 Volker Osieka (691) Swim: 21:23
Trans1: 24:23
Trans1_Swim: 03:00
Bike_Finish: 02:44:59
Bike: 02:20:36
Trans2: 02:47:12
Trans2_Bike: 02:13
Run: 01:00:31
Finish: 03:47:05
364 690 Dániel Neumueller TVL Lampertheim MK45 54 Germany 03:29:58.91 26:17 03:25 02:08:17 02:27 50:10 Dániel Neumueller (690) Swim: 26:17
Trans1: 29:42
Trans1_Swim: 03:25
Bike_Finish: 02:37:59
Bike: 02:08:17
Trans2: 02:40:26
Trans2_Bike: 02:27
Run: 50:10
Finish: 03:29:58
318 689 Peter Müllerleile MK45 39 03:16:29.89 31:27 02:03 01:56:08 01:42 45:57 Peter Müllerleile (689) Swim: 31:27
Trans1: 33:30
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 02:29:38
Bike: 01:56:08
Trans2: 02:31:20
Trans2_Bike: 01:42
Run: 45:57
Finish: 03:16:29
241 688 Gerald Müller MK45 26 03:01:10.01 21:26 02:00 01:52:18 01:49 44:17 Gerald Müller (688) Swim: 21:26
Trans1: 23:26
Trans1_Swim: 02:00
Bike_Finish: 02:15:44
Bike: 01:52:18
Trans2: 02:17:33
Trans2_Bike: 01:49
Run: 44:17
Finish: 03:01:10
291 687 Barnd Lützkendorf SSG Trias Bensheim MK45 33 Germany 03:10:30.14 25:11 02:38 01:55:59 02:03 46:37 Barnd Lützkendorf (687) Swim: 25:11
Trans1: 27:49
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 02:23:48
Bike: 01:55:59
Trans2: 02:25:51
Trans2_Bike: 02:03
Run: 46:37
Finish: 03:10:30
281 685 Georg Lochbühler Frankenthaler SV Triathlon MK45 30 03:08:49.61 27:05 01:55 01:54:33 01:24 45:19 Georg Lochbühler (685) Swim: 27:05
Trans1: 29:00
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 02:23:33
Bike: 01:54:33
Trans2: 02:24:57
Trans2_Bike: 01:24
Run: 45:19
Finish: 03:08:49
287 684 Christos Lemonidis Soprema Team SV Mannheim MK45 31 03:09:22.15 20:16 01:45 02:03:06 01:26 44:46 Christos Lemonidis (684) Swim: 20:16
Trans1: 22:01
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 02:25:07
Bike: 02:03:06
Trans2: 02:26:33
Trans2_Bike: 01:26
Run: 44:46
Finish: 03:09:22
297 683 Lucian Lazar RV Opel MK45 35 03:11:40.35 30:31 03:22 01:49:44 02:12 47:28 Lucian Lazar (683) Swim: 30:31
Trans1: 33:53
Trans1_Swim: 03:22
Bike_Finish: 02:23:37
Bike: 01:49:44
Trans2: 02:25:49
Trans2_Bike: 02:12
Run: 47:28
Finish: 03:11:40
381 682 Christoph Eibl SSG Trias Bensheim AK4 50 Deutschland 03:39:24.65 31:18 04:13 02:06:18 02:42 55:33 Christoph Eibl (682) Swim: 31:18
Trans1: 35:31
Trans1_Swim: 04:13
Bike_Finish: 02:41:49
Bike: 02:06:18
Trans2: 02:44:31
Trans2_Bike: 02:42
Run: 55:33
Finish: 03:39:24
298 681 Matthias Kristek TG Laudenbach MK45 36 03:11:47.92 32:32 01:32 01:48:35 01:21 49:37 Matthias Kristek (681) Swim: 32:32
Trans1: 34:04
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 02:22:39
Bike: 01:48:35
Trans2: 02:24:00
Trans2_Bike: 01:21
Run: 49:37
Finish: 03:11:47
370 680 Achim Koch AST Süßen MK45 56 03:32:51.99 25:46 02:50 02:04:35 01:15 59:08 Achim Koch (680) Swim: 25:46
Trans1: 28:36
Trans1_Swim: 02:50
Bike_Finish: 02:33:11
Bike: 02:04:35
Trans2: 02:34:26
Trans2_Bike: 01:15
Run: 59:08
Finish: 03:32:51
238 679 Ulrich Knörzer TSG Weinheim Team Radsport Wagner MK45 25 Deutschland 03:00:50.41 29:18 02:19 01:45:15 01:25 43:07 Ulrich Knörzer (679) Swim: 29:18
Trans1: 31:37
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 02:16:52
Bike: 01:45:15
Trans2: 02:18:17
Trans2_Bike: 01:25
Run: 43:07
Finish: 03:00:50
203 678 Christian Klinner TSG Maxdorf MK45 20 02:54:06.00 22:48 01:21 01:46:42 01:09 44:23 Christian Klinner (678) Swim: 22:48
Trans1: 24:09
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 02:10:51
Bike: 01:46:42
Trans2: 02:12:00
Trans2_Bike: 01:09
Run: 44:23
Finish: 02:54:06
349 677 Maurice Kaufmann LG MuLi MK45 48 03:25:38.33 26:34 03:51 02:04:35 02:22 50:23 Maurice Kaufmann (677) Swim: 26:34
Trans1: 30:25
Trans1_Swim: 03:51
Bike_Finish: 02:35:00
Bike: 02:04:35
Trans2: 02:37:22
Trans2_Bike: 02:22
Run: 50:23
Finish: 03:25:38
144 675 Stefan John RC Vorwärts Speyer MK45 10 Germany 02:46:19.07 22:32 01:41 01:39:52 01:13 43:29 Stefan John (675) Swim: 22:32
Trans1: 24:13
Trans1_Swim: 01:41
Bike_Finish: 02:04:05
Bike: 01:39:52
Trans2: 02:05:18
Trans2_Bike: 01:13
Run: 43:29
Finish: 02:46:19
353 674 Steffen Jenntschke Team Erdinger alkoholfrei MK45 50 Germany 03:27:24.65 27:27 02:45 02:04:38 01:51 51:30 Steffen Jenntschke (674) Swim: 27:27
Trans1: 30:12
Trans1_Swim: 02:45
Bike_Finish: 02:34:50
Bike: 02:04:38
Trans2: 02:36:41
Trans2_Bike: 01:51
Run: 51:30
Finish: 03:27:24
216 673 Uwe Janson SVF Ludwigshafen MK45 22 02:56:00.14 24:57 02:31 01:42:59 01:06 46:11 Uwe Janson (673) Swim: 24:57
Trans1: 27:28
Trans1_Swim: 02:31
Bike_Finish: 02:10:27
Bike: 01:42:59
Trans2: 02:11:33
Trans2_Bike: 01:06
Run: 46:11
Finish: 02:56:00
256 672 Markus Hofmann TVL HTeam MK45 27 03:03:40.64 22:50 02:48 01:49:53 01:23 47:23 Markus Hofmann (672) Swim: 22:50
Trans1: 25:38
Trans1_Swim: 02:48
Bike_Finish: 02:15:31
Bike: 01:49:53
Trans2: 02:16:54
Trans2_Bike: 01:23
Run: 47:23
Finish: 03:03:40
375 671 Thomas Heusel MTG Mannheim Triathlon MK45 57 03:36:09.82 28:08 03:48 02:11:02 01:38 53:22 Thomas Heusel (671) Swim: 28:08
Trans1: 31:56
Trans1_Swim: 03:48
Bike_Finish: 02:42:58
Bike: 02:11:02
Trans2: 02:44:36
Trans2_Bike: 01:38
Run: 53:22
Finish: 03:36:09
261 670 Achim Herbstreuth TV Dornstetten MK45 28 03:04:20.21 23:34 02:29 01:49:29 01:48 48:50 Achim Herbstreuth (670) Swim: 23:34
Trans1: 26:03
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 02:15:32
Bike: 01:49:29
Trans2: 02:17:20
Trans2_Bike: 01:48
Run: 48:50
Finish: 03:04:20
209 669 Andreas Hagen TSG Weinheim Team Radsport Wagner MK45 21 02:55:08.83 22:47 02:08 01:46:01 01:21 44:40 Andreas Hagen (669) Swim: 22:47
Trans1: 24:55
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 02:10:56
Bike: 01:46:01
Trans2: 02:12:17
Trans2_Bike: 01:21
Run: 44:40
Finish: 02:55:08
337 667 Matthías Größl Tri-Force Fulda MK45 45 03:21:45.32 31:24 02:12 02:00:52 01:55 47:02 Matthías Größl (667) Swim: 31:24
Trans1: 33:36
Trans1_Swim: 02:12
Bike_Finish: 02:34:28
Bike: 02:00:52
Trans2: 02:36:23
Trans2_Bike: 01:55
Run: 47:02
Finish: 03:21:45
348 666 Roland Groß MK45 47 03:24:09.42 28:38 02:36 02:04:54 01:18 47:16 Roland Groß (666) Swim: 28:38
Trans1: 31:14
Trans1_Swim: 02:36
Bike_Finish: 02:36:08
Bike: 02:04:54
Trans2: 02:37:26
Trans2_Bike: 01:18
Run: 47:16
Finish: 03:24:09
294 665 Thomas Götz TSG Maxdorf MK45 34 Germany 03:11:15.12 25:23 02:39 01:58:26 01:32 44:30 Thomas Götz (665) Swim: 25:23
Trans1: 28:02
Trans1_Swim: 02:39
Bike_Finish: 02:26:28
Bike: 01:58:26
Trans2: 02:28:00
Trans2_Bike: 01:32
Run: 44:30
Finish: 03:11:15
320 663 Olaf Felgentreu Motörhead Leistungsgruppe MK45 40 03:17:05.58 30:11 02:21 01:51:00 01:40 53:19 Olaf Felgentreu (663) Swim: 30:11
Trans1: 32:32
Trans1_Swim: 02:21
Bike_Finish: 02:23:32
Bike: 01:51:00
Trans2: 02:25:12
Trans2_Bike: 01:40
Run: 53:19
Finish: 03:17:05
113 662 Frank Erle kein MK45 8 Deutschland 02:42:10.61 24:54 02:01 01:36:34 01:20 39:12 Frank Erle (662) Swim: 24:54
Trans1: 26:55
Trans1_Swim: 02:01
Bike_Finish: 02:03:29
Bike: 01:36:34
Trans2: 02:04:49
Trans2_Bike: 01:20
Run: 39:12
Finish: 02:42:10
165 661 Jochen Ebling Tria Kayh MK45 13 02:48:43.88 25:29 01:49 01:40:32 01:17 40:12 Jochen Ebling (661) Swim: 25:29
Trans1: 27:18
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 02:07:50
Bike: 01:40:32
Trans2: 02:09:07
Trans2_Bike: 01:17
Run: 40:12
Finish: 02:48:43
DNF 660 Roman Chrustowski MK45 DNF 31:19 04:18 Roman Chrustowski (660) Swim: 31:19
Trans1: 35:37
Trans1_Swim: 04:18
359 659 Jürgen Christen DJK Käfertal-Waldhof MK45 52 03:29:33.82 37:14 03:29 02:03:43 01:54 43:56 Jürgen Christen (659) Swim: 37:14
Trans1: 40:43
Trans1_Swim: 03:29
Bike_Finish: 02:44:26
Bike: 02:03:43
Trans2: 02:46:20
Trans2_Bike: 01:54
Run: 43:56
Finish: 03:29:33
181 658 Peter Burkard RC Vorwärts Speyer MK45 16 02:51:06.95 22:18 02:10 01:42:44 01:43 42:51 Peter Burkard (658) Swim: 22:18
Trans1: 24:28
Trans1_Swim: 02:10
Bike_Finish: 02:07:12
Bike: 01:42:44
Trans2: 02:08:55
Trans2_Bike: 01:43
Run: 42:51
Finish: 02:51:06
229 656 Christoph Becker SSG Trias Bensheim MK45 24 02:59:23.14 26:37 02:38 01:43:58 01:30 45:08 Christoph Becker (656) Swim: 26:37
Trans1: 29:15
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 02:13:13
Bike: 01:43:58
Trans2: 02:14:43
Trans2_Bike: 01:30
Run: 45:08
Finish: 02:59:23
257 655 Andreas Wurm kein MK40 31 Germany 03:03:47.08 24:32 02:07 01:50:10 01:01 46:29 Andreas Wurm (655) Swim: 24:32
Trans1: 26:39
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 02:16:49
Bike: 01:50:10
Trans2: 02:17:50
Trans2_Bike: 01:01
Run: 46:29
Finish: 03:03:47
301 654 Uve Wunderlich LuT Aschaffenburg MK40 41 Germany 03:12:12.95 25:54 02:46 01:55:34 01:24 48:16 Uve Wunderlich (654) Swim: 25:54
Trans1: 28:40
Trans1_Swim: 02:46
Bike_Finish: 02:24:14
Bike: 01:55:34
Trans2: 02:25:38
Trans2_Bike: 01:24
Run: 48:16
Finish: 03:12:12
187 653 René Wieczorek SV Nikar Heidelberg MK40 20 02:51:38.89 21:03 01:50 01:48:32 01:05 41:26 René Wieczorek (653) Swim: 21:03
Trans1: 22:53
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 02:11:25
Bike: 01:48:32
Trans2: 02:12:30
Trans2_Bike: 01:05
Run: 41:26
Finish: 02:51:38
194 652 Torsten Werner MK40 22 02:52:38.42 23:52 02:03 01:40:03 01:17 45:58 Torsten Werner (652) Swim: 23:52
Trans1: 25:55
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 02:05:58
Bike: 01:40:03
Trans2: 02:07:15
Trans2_Bike: 01:17
Run: 45:58
Finish: 02:52:38
171 651 Michael Ullrich KSV Reichelsheim MK40 16 Deutschland 02:49:49.59 22:25 01:43 01:46:36 01:38 40:04 Michael Ullrich (651) Swim: 22:25
Trans1: 24:08
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 02:10:44
Bike: 01:46:36
Trans2: 02:12:22
Trans2_Bike: 01:38
Run: 40:04
Finish: 02:49:49
249 650 Wolfgang Tilmann MK40 28 03:02:13.83 24:29 02:08 01:52:17 01:19 43:44 Wolfgang Tilmann (650) Swim: 24:29
Trans1: 26:37
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 02:18:54
Bike: 01:52:17
Trans2: 02:20:13
Trans2_Bike: 01:19
Run: 43:44
Finish: 03:02:13
384 649 André Stern Skiclub Heidelberg MK40 50 Germany 03:39:55.79 25:41 02:08 02:18:06 01:30 53:14 André Stern (649) Swim: 25:41
Trans1: 27:49
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 02:45:55
Bike: 02:18:06
Trans2: 02:47:25
Trans2_Bike: 01:30
Run: 53:14
Finish: 03:39:55
262 648 Wojtek Starzetz Heidelberger TV MK40 32 03:05:05.45 36:38 04:28 01:42:19 01:46 40:44 Wojtek Starzetz (648) Swim: 36:38
Trans1: 41:06
Trans1_Swim: 04:28
Bike_Finish: 02:23:25
Bike: 01:42:19
Trans2: 02:25:11
Trans2_Bike: 01:46
Run: 40:44
Finish: 03:05:05
78 647 Uwe Zocholl TUS Griesheim AK4 8 02:37:18.21 18:22 01:07 01:36:25 44 42:43 Uwe Zocholl (647) Swim: 18:22
Trans1: 19:29
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:55:54
Bike: 01:36:25
Trans2: 01:56:38
Trans2_Bike: 44
Run: 42:43
Finish: 02:37:18
405 645 Sascha Schmitz - MK40 52 03:58:04.13 34:34 03:39 02:22:03 01:46 56:54 Sascha Schmitz (645) Swim: 34:34
Trans1: 38:13
Trans1_Swim: 03:39
Bike_Finish: 03:00:16
Bike: 02:22:03
Trans2: 03:02:02
Trans2_Bike: 01:46
Run: 56:54
Finish: 03:58:04
379 644 Jochen Schembera Kraichgau-Triathlon e.V. MK40 49 03:38:03.62 30:15 03:52 02:10:18 01:40 53:32 Jochen Schembera (644) Swim: 30:15
Trans1: 34:07
Trans1_Swim: 03:52
Bike_Finish: 02:44:25
Bike: 02:10:18
Trans2: 02:46:05
Trans2_Bike: 01:40
Run: 53:32
Finish: 03:38:03
58 643 Martin Schaar LTF Mauschbach MK40 3 02:34:39.31 21:56 01:34 01:32:27 48 39:42 Martin Schaar (643) Swim: 21:56
Trans1: 23:30
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 01:55:57
Bike: 01:32:27
Trans2: 01:56:45
Trans2_Bike: 48
Run: 39:42
Finish: 02:34:39
317 639 Andreas Reichelt MK40 42 03:16:10.77 28:16 04:01 01:52:04 02:27 50:11 Andreas Reichelt (639) Swim: 28:16
Trans1: 32:17
Trans1_Swim: 04:01
Bike_Finish: 02:24:21
Bike: 01:52:04
Trans2: 02:26:48
Trans2_Bike: 02:27
Run: 50:11
Finish: 03:16:10
340 638 Jean-Pierre Pittack MK40 43 03:22:42.17 23:17 03:12 02:00:35 02:20 53:54 Jean-Pierre Pittack (638) Swim: 23:17
Trans1: 26:29
Trans1_Swim: 03:12
Bike_Finish: 02:27:04
Bike: 02:00:35
Trans2: 02:29:24
Trans2_Bike: 02:20
Run: 53:54
Finish: 03:22:42
397 637 Peter Paterna kein MK40 51 03:49:35.99 30:42 02:20 02:13:10 01:30 01:03:06 Peter Paterna (637) Swim: 30:42
Trans1: 33:02
Trans1_Swim: 02:20
Bike_Finish: 02:46:12
Bike: 02:13:10
Trans2: 02:47:42
Trans2_Bike: 01:30
Run: 01:03:06
Finish: 03:49:35
373 636 Richard Magdeburg kein MK40 47 03:34:12.60 28:53 03:29 02:07:44 01:22 54:44 Richard Magdeburg (636) Swim: 28:53
Trans1: 32:22
Trans1_Swim: 03:29
Bike_Finish: 02:40:06
Bike: 02:07:44
Trans2: 02:41:28
Trans2_Bike: 01:22
Run: 54:44
Finish: 03:34:12
280 635 Jochen Mades MK40 38 03:08:45.75 32:38 01:25 01:47:15 01:45 46:34 Jochen Mades (635) Swim: 32:38
Trans1: 34:03
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 02:21:18
Bike: 01:47:15
Trans2: 02:23:03
Trans2_Bike: 01:45
Run: 46:34
Finish: 03:08:45
282 634 Markus Loser MK40 39 03:08:56.13 20:50 02:49 01:58:01 02:21 45:40 Markus Loser (634) Swim: 20:50
Trans1: 23:39
Trans1_Swim: 02:49
Bike_Finish: 02:21:40
Bike: 01:58:01
Trans2: 02:24:01
Trans2_Bike: 02:21
Run: 45:40
Finish: 03:08:56
352 633 Thorsten Lausch Helaba BSG Triathlon MK40 44 Deutschland 03:27:05.83 27:40 02:26 01:59:37 01:24 58:10 Thorsten Lausch (633) Swim: 27:40
Trans1: 30:06
Trans1_Swim: 02:26
Bike_Finish: 02:29:43
Bike: 01:59:37
Trans2: 02:31:07
Trans2_Bike: 01:24
Run: 58:10
Finish: 03:27:05
275 632 Bernhard Lauer MK40 36 03:08:01.49 30:40 04:35 01:47:40 01:54 45:26 Bernhard Lauer (632) Swim: 30:40
Trans1: 35:15
Trans1_Swim: 04:35
Bike_Finish: 02:22:55
Bike: 01:47:40
Trans2: 02:24:49
Trans2_Bike: 01:54
Run: 45:26
Finish: 03:08:01
360 631 Jeffrey Larson MK40 46 03:29:35.72 28:04 03:00 02:06:13 01:51 51:01 Jeffrey Larson (631) Swim: 28:04
Trans1: 31:04
Trans1_Swim: 03:00
Bike_Finish: 02:37:17
Bike: 02:06:13
Trans2: 02:39:08
Trans2_Bike: 01:51
Run: 51:01
Finish: 03:29:35
279 629 Andreas Kumpf Soprema Team SV Mannheim MK40 37 03:08:38.40 30:14 03:08 01:50:34 02:37 44:47 Andreas Kumpf (629) Swim: 30:14
Trans1: 33:22
Trans1_Swim: 03:08
Bike_Finish: 02:23:56
Bike: 01:50:34
Trans2: 02:26:33
Trans2_Bike: 02:37
Run: 44:47
Finish: 03:08:38
145 627 Charlie Knöpfle SpVgg Auerbach-Streitheim MK40 14 02:46:27.83 27:20 02:24 01:34:48 53 41:40 Charlie Knöpfle (627) Swim: 27:20
Trans1: 29:44
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 02:04:32
Bike: 01:34:48
Trans2: 02:05:25
Trans2_Bike: 53
Run: 41:40
Finish: 02:46:27
251 626 Martin Jamelle TSG Weinheim Team Radsport Wagner MK40 29 03:02:37.48 25:50 02:09 01:47:19 01:41 47:06 Martin Jamelle (626) Swim: 25:50
Trans1: 27:59
Trans1_Swim: 02:09
Bike_Finish: 02:15:18
Bike: 01:47:19
Trans2: 02:16:59
Trans2_Bike: 01:41
Run: 47:06
Finish: 03:02:37
176 625 Christian Hoffmann DJK Feudenheim MK40 17 Deutschland 02:50:15.46 23:19 01:46 01:42:08 01:11 42:30 Christian Hoffmann (625) Swim: 23:19
Trans1: 25:05
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 02:07:13
Bike: 01:42:08
Trans2: 02:08:24
Trans2_Bike: 01:11
Run: 42:30
Finish: 02:50:15
269 624 Oliver Helfen TriSport Saar Hochwald MK40 33 Deutschland 03:06:32.76 32:30 02:06 01:44:55 01:07 46:49 Oliver Helfen (624) Swim: 32:30
Trans1: 34:36
Trans1_Swim: 02:06
Bike_Finish: 02:19:31
Bike: 01:44:55
Trans2: 02:20:38
Trans2_Bike: 01:07
Run: 46:49
Finish: 03:06:32
252 622 Markus Grandt MC Pirate e.V. MK40 30 Germany 03:02:45.61 23:41 02:57 01:48:35 01:33 47:58 Markus Grandt (622) Swim: 23:41
Trans1: 26:38
Trans1_Swim: 02:57
Bike_Finish: 02:15:13
Bike: 01:48:35
Trans2: 02:16:46
Trans2_Bike: 01:33
Run: 47:58
Finish: 03:02:45
230 621 Christian Freidel SV 1911 Traisa MK40 27 02:59:53.22 24:25 02:05 01:48:32 01:42 44:53 Christian Freidel (621) Swim: 24:25
Trans1: 26:30
Trans1_Swim: 02:05
Bike_Finish: 02:15:02
Bike: 01:48:32
Trans2: 02:16:44
Trans2_Bike: 01:42
Run: 44:53
Finish: 02:59:53
272 620 Christian Faust SC Heppenheim MK40 35 03:07:48.06 26:10 02:29 01:52:03 01:36 46:47 Christian Faust (620) Swim: 26:10
Trans1: 28:39
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 02:20:42
Bike: 01:52:03
Trans2: 02:22:18
Trans2_Bike: 01:36
Run: 46:47
Finish: 03:07:48
195 619 Finbarr Collins MK40 23 Ireland 02:52:48.67 24:15 01:35 01:46:01 01:35 39:54 Finbarr Collins (619) Swim: 24:15
Trans1: 25:50
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 02:11:51
Bike: 01:46:01
Trans2: 02:13:26
Trans2_Bike: 01:35
Run: 39:54
Finish: 02:52:48
201 617 Holger Borstorff RSV Tria Bühlertal MK40 24 Deutschland 02:53:41.74 21:14 01:49 01:45:19 01:22 44:35 Holger Borstorff (617) Swim: 21:14
Trans1: 23:03
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 02:08:22
Bike: 01:45:19
Trans2: 02:09:44
Trans2_Bike: 01:22
Run: 44:35
Finish: 02:53:41
356 616 Christian Boeke Ski Club Heidelberg MK40 45 03:28:51.57 29:38 02:41 02:10:05 01:15 45:56 Christian Boeke (616) Swim: 29:38
Trans1: 32:19
Trans1_Swim: 02:41
Bike_Finish: 02:42:24
Bike: 02:10:05
Trans2: 02:43:39
Trans2_Bike: 01:15
Run: 45:56
Finish: 03:28:51
196 614 Braun Hermann RSC Ladenburg MK50 8 02:52:52.97 27:46 02:37 01:39:58 01:18 42:54 Braun Hermann (614) Swim: 27:46
Trans1: 30:23
Trans1_Swim: 02:37
Bike_Finish: 02:10:21
Bike: 01:39:58
Trans2: 02:11:39
Trans2_Bike: 01:18
Run: 42:54
Finish: 02:52:52
374 613 Andreas Ball TSG Weinheim MK40 48 03:34:43.98 34:18 03:08 02:01:45 01:33 54:43 Andreas Ball (613) Swim: 34:18
Trans1: 37:26
Trans1_Swim: 03:08
Bike_Finish: 02:39:11
Bike: 02:01:45
Trans2: 02:40:44
Trans2_Bike: 01:33
Run: 54:43
Finish: 03:34:43
313 612 Joe Thome TV 1863 Groß-Zimmern MK45 38 03:14:41.66 24:11 02:36 01:59:33 01:47 47:27 Joe Thome (612) Swim: 24:11
Trans1: 26:47
Trans1_Swim: 02:36
Bike_Finish: 02:26:20
Bike: 01:59:33
Trans2: 02:28:07
Trans2_Bike: 01:47
Run: 47:27
Finish: 03:14:41
277 609 Sascha Wirfs LC Olympia Wiesbaden AK4 36 03:08:22.61 23:42 01:57 01:53:59 01:18 48:44 Sascha Wirfs (609) Swim: 23:42
Trans1: 25:39
Trans1_Swim: 01:57
Bike_Finish: 02:19:38
Bike: 01:53:59
Trans2: 02:20:56
Trans2_Bike: 01:18
Run: 48:44
Finish: 03:08:22
401 608 Reymel Winkelmann AK4 53 03:52:49.41 30:03 02:21 02:24:03 01:21 58:58 Reymel Winkelmann (608) Swim: 30:03
Trans1: 32:24
Trans1_Swim: 02:21
Bike_Finish: 02:56:27
Bike: 02:24:03
Trans2: 02:57:48
Trans2_Bike: 01:21
Run: 58:58
Finish: 03:52:49
172 607 Tim Weiskat Soprema Team SV Mannheim AK4 22 02:50:13.01 19:27 01:32 01:46:45 58 42:07 Tim Weiskat (607) Swim: 19:27
Trans1: 20:59
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 02:07:44
Bike: 01:46:45
Trans2: 02:08:42
Trans2_Bike: 58
Run: 42:07
Finish: 02:50:13
266 606 Volker Weil RVW 1912 Gambach AK4 34 Germany 03:05:57.27 29:02 02:24 01:48:20 01:14 46:52 Volker Weil (606) Swim: 29:02
Trans1: 31:26
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 02:19:46
Bike: 01:48:20
Trans2: 02:21:00
Trans2_Bike: 01:14
Run: 46:52
Finish: 03:05:57
315 604 Sebastian Veit Farbwechsel Design AK4 42 03:15:27.25 28:10 03:25 01:53:00 01:11 50:28 Sebastian Veit (604) Swim: 28:10
Trans1: 31:35
Trans1_Swim: 03:25
Bike_Finish: 02:24:35
Bike: 01:53:00
Trans2: 02:25:46
Trans2_Bike: 01:11
Run: 50:28
Finish: 03:15:27
227 603 Dominik Thiel kein AK4 30 02:59:19.83 25:16 02:15 01:46:45 04:04 42:55 Dominik Thiel (603) Swim: 25:16
Trans1: 27:31
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 02:14:16
Bike: 01:46:45
Trans2: 02:18:20
Trans2_Bike: 04:04
Run: 42:55
Finish: 02:59:19
404 602 Marijo Teklic FVV Frankfurt AK4 54 03:55:52.25 35:04 04:25 02:29:52 01:26 49:54 Marijo Teklic (602) Swim: 35:04
Trans1: 39:29
Trans1_Swim: 04:25
Bike_Finish: 03:09:21
Bike: 02:29:52
Trans2: 03:10:47
Trans2_Bike: 01:26
Run: 49:54
Finish: 03:55:52
336 601 Matthias Schmitt Frankenthaler SV AK4 45 Deutschland 03:21:30.81 26:21 02:21 01:58:23 01:32 53:35 Matthias Schmitt (601) Swim: 26:21
Trans1: 28:42
Trans1_Swim: 02:21
Bike_Finish: 02:27:05
Bike: 01:58:23
Trans2: 02:28:37
Trans2_Bike: 01:32
Run: 53:35
Finish: 03:21:30
366 600 Bertram Schmitt DJK Käfertal-Waldhof AK4 49 03:30:23.53 31:27 03:35 02:08:17 01:53 46:44 Bertram Schmitt (600) Swim: 31:27
Trans1: 35:02
Trans1_Swim: 03:35
Bike_Finish: 02:43:19
Bike: 02:08:17
Trans2: 02:45:12
Trans2_Bike: 01:53
Run: 46:44
Finish: 03:30:23
208 598 Jens Riemenschneider LSV Ladenburg AK4 26 02:55:08.25 23:59 01:47 01:48:45 01:08 41:07 Jens Riemenschneider (598) Swim: 23:59
Trans1: 25:46
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 02:14:31
Bike: 01:48:45
Trans2: 02:15:39
Trans2_Bike: 01:08
Run: 41:07
Finish: 02:55:08
232 596 Michael Nitsch kein AK4 31 02:59:56.94 21:26 02:38 01:50:56 01:13 45:46 Michael Nitsch (596) Swim: 21:26
Trans1: 24:04
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 02:15:00
Bike: 01:50:56
Trans2: 02:16:13
Trans2_Bike: 01:13
Run: 45:46
Finish: 02:59:56
354 595 Ulrich Müller SSG Trias Bensheim AK4 47 03:28:09.50 35:02 02:10 02:03:13 01:56 47:06 Ulrich Müller (595) Swim: 35:02
Trans1: 37:12
Trans1_Swim: 02:10
Bike_Finish: 02:40:25
Bike: 02:03:13
Trans2: 02:42:21
Trans2_Bike: 01:56
Run: 47:06
Finish: 03:28:09
153 594 Hendrik Meth Soprema Team SV Mannheim AK4 20 Germany 02:47:12.45 22:46 02:34 01:40:02 01:00 41:21 Hendrik Meth (594) Swim: 22:46
Trans1: 25:20
Trans1_Swim: 02:34
Bike_Finish: 02:05:22
Bike: 01:40:02
Trans2: 02:06:22
Trans2_Bike: 01:00
Run: 41:21
Finish: 02:47:12
346 593 René Mamet Eintracht Frankfurt Triathlon AK4 46 Germany 03:23:56.43 26:36 01:56 02:07:56 53 47:23 René Mamet (593) Swim: 26:36
Trans1: 28:32
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 02:36:28
Bike: 02:07:56
Trans2: 02:37:21
Trans2_Bike: 53
Run: 47:23
Finish: 03:23:56
306 592 Alexis Maizel SV Nikar Heidelberg AK4 40 Germany 03:12:48.93 22:04 01:31 02:00:51 01:17 48:40 Alexis Maizel (592) Swim: 22:04
Trans1: 23:35
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 02:24:26
Bike: 02:00:51
Trans2: 02:25:43
Trans2_Bike: 01:17
Run: 48:40
Finish: 03:12:48
274 590 Joern Lange AK4 35 03:07:58.94 23:28 02:40 01:51:17 01:48 49:27 Joern Lange (590) Swim: 23:28
Trans1: 26:08
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 02:17:25
Bike: 01:51:17
Trans2: 02:19:13
Trans2_Bike: 01:48
Run: 49:27
Finish: 03:07:58
159 589 Olli Knapp AK4 21 02:47:54.00 22:06 02:27 01:40:13 01:15 42:45 Olli Knapp (589) Swim: 22:06
Trans1: 24:33
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 02:04:46
Bike: 01:40:13
Trans2: 02:06:01
Trans2_Bike: 01:15
Run: 42:45
Finish: 02:47:54
220 588 Markus Iwanowitsch Birkenau-Reisen AK4 29 Germany 02:57:34.89 26:20 03:11 01:49:11 01:23 38:55 Markus Iwanowitsch (588) Swim: 26:20
Trans1: 29:31
Trans1_Swim: 03:11
Bike_Finish: 02:18:42
Bike: 01:49:11
Trans2: 02:20:05
Trans2_Bike: 01:23
Run: 38:55
Finish: 02:57:34
184 587 Jörg Huß AK4 24 02:51:24.26 21:50 01:30 01:47:47 42 40:27 Jörg Huß (587) Swim: 21:50
Trans1: 23:20
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 02:11:07
Bike: 01:47:47
Trans2: 02:11:49
Trans2_Bike: 42
Run: 40:27
Finish: 02:51:24
362 585 Harald Herzog DJK Feudenheim AK4 48 03:29:53.33 32:51 03:45 02:04:33 02:46 46:39 Harald Herzog (585) Swim: 32:51
Trans1: 36:36
Trans1_Swim: 03:45
Bike_Finish: 02:41:09
Bike: 02:04:33
Trans2: 02:43:55
Trans2_Bike: 02:46
Run: 46:39
Finish: 03:29:53
307 584 Felix Hafer AK4 41 03:12:50.46 32:17 02:30 01:48:04 01:55 48:54 Felix Hafer (584) Swim: 32:17
Trans1: 34:47
Trans1_Swim: 02:30
Bike_Finish: 02:22:51
Bike: 01:48:04
Trans2: 02:24:46
Trans2_Bike: 01:55
Run: 48:54
Finish: 03:12:50
390 583 Markus Freudenberger - AK4 52 03:42:59.69 26:04 03:07 02:15:10 03:06 56:26 Markus Freudenberger (583) Swim: 26:04
Trans1: 29:11
Trans1_Swim: 03:07
Bike_Finish: 02:44:21
Bike: 02:15:10
Trans2: 02:47:27
Trans2_Bike: 03:06
Run: 56:26
Finish: 03:42:59
215 580 Markus Briot SG Poseidon Eppelheim AK4 28 Germany 02:55:52.17 23:16 01:35 01:47:14 58 43:24 Markus Briot (580) Swim: 23:16
Trans1: 24:51
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 02:12:05
Bike: 01:47:14
Trans2: 02:13:03
Trans2_Bike: 58
Run: 43:24
Finish: 02:55:52
295 579 Patrick Briot www.laufundsportshop.de AK4 39 03:11:20.76 26:18 01:42 01:51:37 48 52:05 Patrick Briot (579) Swim: 26:18
Trans1: 28:00
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 02:19:37
Bike: 01:51:37
Trans2: 02:20:25
Trans2_Bike: 48
Run: 52:05
Finish: 03:11:20
382 578 Christian Böhmert Soprema Team SV Mannheim AK4 51 Germany 03:39:35.31 28:23 03:19 02:13:34 01:27 55:09 Christian Böhmert (578) Swim: 28:23
Trans1: 31:42
Trans1_Swim: 03:19
Bike_Finish: 02:45:16
Bike: 02:13:34
Trans2: 02:46:43
Trans2_Bike: 01:27
Run: 55:09
Finish: 03:39:35
246 577 Christian Betsch kein AK4 32 Germany 03:01:47.65 23:38 02:06 01:49:31 01:24 46:18 Christian Betsch (577) Swim: 23:38
Trans1: 25:44
Trans1_Swim: 02:06
Bike_Finish: 02:15:15
Bike: 01:49:31
Trans2: 02:16:39
Trans2_Bike: 01:24
Run: 46:18
Finish: 03:01:47
49 576 Jochen Bauer VfL Waiblingen/Triathlon AK4 4 Germany 02:32:21.14 21:11 01:07 01:33:31 45 37:14 Jochen Bauer (576) Swim: 21:11
Trans1: 22:18
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:55:49
Bike: 01:33:31
Trans2: 01:56:34
Trans2_Bike: 45
Run: 37:14
Finish: 02:32:21
154 574 Thomas Herget SF Tria Roßdorf MK55 1 02:47:14.77 22:08 01:40 01:40:53 01:15 41:52 Thomas Herget (574) Swim: 22:08
Trans1: 23:48
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 02:04:41
Bike: 01:40:53
Trans2: 02:05:56
Trans2_Bike: 01:15
Run: 41:52
Finish: 02:47:14
186 573 Manfred Gertig SF Tria Roßdorf AK3 36 02:51:37.09 23:27 01:32 01:46:50 01:01 39:18 Manfred Gertig (573) Swim: 23:27
Trans1: 24:59
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 02:11:49
Bike: 01:46:50
Trans2: 02:12:50
Trans2_Bike: 01:01
Run: 39:18
Finish: 02:51:37
391 572 Susann Beck SF Tria Roßdorf AK2 60 03:43:05.93 31:59 01:28 02:14:21 01:02 55:33 Susann Beck (572) Swim: 31:59
Trans1: 33:27
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 02:47:48
Bike: 02:14:21
Trans2: 02:48:50
Trans2_Bike: 01:02
Run: 55:33
Finish: 03:43:05
177 571 Holger Dreihahn SF Tria Roßdorf MK40 18 02:50:44.47 21:58 01:11 01:47:43 45 41:20 Holger Dreihahn (571) Swim: 21:58
Trans1: 23:09
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 02:10:52
Bike: 01:47:43
Trans2: 02:11:37
Trans2_Bike: 45
Run: 41:20
Finish: 02:50:44
189 570 Joachim Czerny SF Tria Roßdorf MK40 21 02:51:56.97 22:15 01:09 01:43:25 52 45:03 Joachim Czerny (570) Swim: 22:15
Trans1: 23:24
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 02:06:49
Bike: 01:43:25
Trans2: 02:07:41
Trans2_Bike: 52
Run: 45:03
Finish: 02:51:56
179 569 Andreas Lagerhausen RVW Gambach MK45 15 02:50:54.63 21:54 01:44 01:46:45 50 42:20 Andreas Lagerhausen (569) Swim: 21:54
Trans1: 23:38
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 02:10:23
Bike: 01:46:45
Trans2: 02:11:13
Trans2_Bike: 50
Run: 42:20
Finish: 02:50:54
150 568 Matthias Knoff RVW Gambach AK4 18 02:46:46.12 23:41 01:19 01:43:16 01:05 38:05 Matthias Knoff (568) Swim: 23:41
Trans1: 25:00
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 02:08:16
Bike: 01:43:16
Trans2: 02:09:21
Trans2_Bike: 01:05
Run: 38:05
Finish: 02:46:46
89 567 Dejan Jazbinsek RVW Gambach AK4 11 02:39:09.83 22:30 01:43 01:36:08 50 38:28 Dejan Jazbinsek (567) Swim: 22:30
Trans1: 24:13
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 02:00:21
Bike: 01:36:08
Trans2: 02:01:11
Trans2_Bike: 50
Run: 38:28
Finish: 02:39:09
107 566 Marco Dohle RVW Gambach AK2 29 02:40:53.90 21:16 01:05 01:41:36 01:10 38:56 Marco Dohle (566) Swim: 21:16
Trans1: 22:21
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 02:03:57
Bike: 01:41:36
Trans2: 02:05:07
Trans2_Bike: 01:10
Run: 38:56
Finish: 02:40:53
222 565 David Cyriax RVW Gambach AK3 40 02:57:51.16 26:04 01:48 01:45:04 59 44:22 David Cyriax (565) Swim: 26:04
Trans1: 27:52
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 02:12:56
Bike: 01:45:04
Trans2: 02:13:55
Trans2_Bike: 59
Run: 44:22
Finish: 02:57:51
95 563 Mattias Hofacker TSV Krichhain Triathlon AK4 12 02:39:50.58 24:26 02:13 01:32:05 01:38 38:54 Mattias Hofacker (563) Swim: 24:26
Trans1: 26:39
Trans1_Swim: 02:13
Bike_Finish: 01:58:44
Bike: 01:32:05
Trans2: 02:00:22
Trans2_Bike: 01:38
Run: 38:54
Finish: 02:39:50
226 562 Alfred Hof TSV Krichhain Triathlon MK45 23 02:59:19.75 21:16 02:27 01:49:00 01:20 46:54 Alfred Hof (562) Swim: 21:16
Trans1: 23:43
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 02:12:43
Bike: 01:49:00
Trans2: 02:14:03
Trans2_Bike: 01:20
Run: 46:54
Finish: 02:59:19
335 560 Andreas Ganß TSV Krichhain Triathlon AK4 44 03:21:29.83 26:15 02:39 02:07:45 01:59 43:17 Andreas Ganß (560) Swim: 26:15
Trans1: 28:54
Trans1_Swim: 02:39
Bike_Finish: 02:36:39
Bike: 02:07:45
Trans2: 02:38:38
Trans2_Bike: 01:59
Run: 43:17
Finish: 03:21:29
183 559 Horst Wiegand SC Neukirchen MK45 17 02:51:15.28 26:20 01:44 01:44:51 57 37:51 Horst Wiegand (559) Swim: 26:20
Trans1: 28:04
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 02:12:55
Bike: 01:44:51
Trans2: 02:13:52
Trans2_Bike: 57
Run: 37:51
Finish: 02:51:15
180 558 Norman Westphal SC Neukirchen AK3 35 02:50:59.80 27:42 01:45 01:41:05 59 40:03 Norman Westphal (558) Swim: 27:42
Trans1: 29:27
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 02:10:32
Bike: 01:41:05
Trans2: 02:11:31
Trans2_Bike: 59
Run: 40:03
Finish: 02:50:59
146 557 Frank Walter SC Neukirchen AK3 29 02:46:35.95 23:35 02:00 01:39:53 49 40:54 Frank Walter (557) Swim: 23:35
Trans1: 25:35
Trans1_Swim: 02:00
Bike_Finish: 02:05:28
Bike: 01:39:53
Trans2: 02:06:17
Trans2_Bike: 49
Run: 40:54
Finish: 02:46:35
178 556 David Schultheis SC Neukirchen AK3 34 02:50:50.81 23:16 01:42 01:45:39 57 41:52 David Schultheis (556) Swim: 23:16
Trans1: 24:58
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 02:10:37
Bike: 01:45:39
Trans2: 02:11:34
Trans2_Bike: 57
Run: 41:52
Finish: 02:50:50
276 555 Benjamin Reitz SC Neukirchen AK2 53 03:08:04.14 17:27 01:37 01:48:37 01:05 59:04 Benjamin Reitz (555) Swim: 17:27
Trans1: 19:04
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 02:07:41
Bike: 01:48:37
Trans2: 02:08:46
Trans2_Bike: 01:05
Run: 59:04
Finish: 03:08:04
260 554 Martin Stopczynski Software AG Team DSW Darmstadt AK3 46 03:04:13.21 23:09 02:16 01:51:45 01:21 45:11 Martin Stopczynski (554) Swim: 23:09
Trans1: 25:25
Trans1_Swim: 02:16
Bike_Finish: 02:17:10
Bike: 01:51:45
Trans2: 02:18:31
Trans2_Bike: 01:21
Run: 45:11
Finish: 03:04:13
100 553 Thomas Knibbe Software AG Team DSW Darmstadt MK45 6 02:40:09.10 21:33 02:08 01:36:01 55 40:44 Thomas Knibbe (553) Swim: 21:33
Trans1: 23:41
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 01:59:42
Bike: 01:36:01
Trans2: 02:00:37
Trans2_Bike: 55
Run: 40:44
Finish: 02:40:09
228 552 Walter Kirchgeßner Software AG Team DSW Darmstadt MK40 26 02:59:20.45 22:32 02:16 01:51:02 01:18 43:35 Walter Kirchgeßner (552) Swim: 22:32
Trans1: 24:48
Trans1_Swim: 02:16
Bike_Finish: 02:15:50
Bike: 01:51:02
Trans2: 02:17:08
Trans2_Bike: 01:18
Run: 43:35
Finish: 02:59:20
200 551 Hendrik Friedrichs Software AG Team DSW Darmstadt AK4 25 02:53:37.04 18:46 01:05 01:45:38 53 48:05 Hendrik Friedrichs (551) Swim: 18:46
Trans1: 19:51
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 02:05:29
Bike: 01:45:38
Trans2: 02:06:22
Trans2_Bike: 53
Run: 48:05
Finish: 02:53:37
191 550 Andreas Bund Software AG Team DSW Darmstadt MK45 18 02:52:06.11 24:10 02:22 01:44:34 01:15 42:16 Andreas Bund (550) Swim: 24:10
Trans1: 26:32
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 02:11:06
Bike: 01:44:34
Trans2: 02:12:21
Trans2_Bike: 01:15
Run: 42:16
Finish: 02:52:06
148 549 Stefan Tretner SV Traisa AK2 39 02:46:36.93 21:56 02:15 01:42:45 01:02 39:18 Stefan Tretner (549) Swim: 21:56
Trans1: 24:11
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 02:06:56
Bike: 01:42:45
Trans2: 02:07:58
Trans2_Bike: 01:02
Run: 39:18
Finish: 02:46:36
126 548 Patrick Pläßer SV Traisa AK1 22 02:43:36.28 20:55 01:19 01:43:06 57 38:47 Patrick Pläßer (548) Swim: 20:55
Trans1: 22:14
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 02:05:20
Bike: 01:43:06
Trans2: 02:06:17
Trans2_Bike: 57
Run: 38:47
Finish: 02:43:36
45 547 Eric Kappes SV Traisa MK40 2 02:31:42.37 19:31 01:20 01:35:02 54 37:17 Eric Kappes (547) Swim: 19:31
Trans1: 20:51
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 01:55:53
Bike: 01:35:02
Trans2: 01:56:47
Trans2_Bike: 54
Run: 37:17
Finish: 02:31:42
198 546 Christoph Bohnert SV Traisa MK50 9 02:53:35.26 21:57 02:08 01:48:10 01:03 41:22 Christoph Bohnert (546) Swim: 21:57
Trans1: 24:05
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 02:12:15
Bike: 01:48:10
Trans2: 02:13:18
Trans2_Bike: 01:03
Run: 41:22
Finish: 02:53:35
79 545 Jochen Baumgarten SV Traisa MK45 5 02:37:19.47 20:47 01:06 01:37:05 01:09 36:38 Jochen Baumgarten (545) Swim: 20:47
Trans1: 21:53
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:58:58
Bike: 01:37:05
Trans2: 02:00:07
Trans2_Bike: 01:09
Run: 36:38
Finish: 02:37:19
235 544 Günter Rothmayer Triathlon Equipe Elz MK50 15 03:00:24.64 22:00 02:39 01:49:45 01:28 46:05 Günter Rothmayer (544) Swim: 22:00
Trans1: 24:39
Trans1_Swim: 02:39
Bike_Finish: 02:14:24
Bike: 01:49:45
Trans2: 02:15:52
Trans2_Bike: 01:28
Run: 46:05
Finish: 03:00:24
151 543 Frank Litzinger Triathlon Equipe Elz MK45 11 02:46:48.45 26:35 01:53 01:36:49 01:13 40:52 Frank Litzinger (543) Swim: 26:35
Trans1: 28:28
Trans1_Swim: 01:53
Bike_Finish: 02:05:17
Bike: 01:36:49
Trans2: 02:06:30
Trans2_Bike: 01:13
Run: 40:52
Finish: 02:46:48
17 542 Matthias Knossalla Triathlon Equipe Elz AK3 4 02:24:17.98 21:12 01:28 01:26:59 56 34:43 Matthias Knossalla (542) Swim: 21:12
Trans1: 22:40
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 01:49:39
Bike: 01:26:59
Trans2: 01:50:35
Trans2_Bike: 56
Run: 34:43
Finish: 02:24:17
168 541 Marius Holl Triathlon Equipe Elz AK2 44 02:49:24.21 22:34 01:43 01:46:17 01:04 40:23 Marius Holl (541) Swim: 22:34
Trans1: 24:17
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 02:10:34
Bike: 01:46:17
Trans2: 02:11:38
Trans2_Bike: 01:04
Run: 40:23
Finish: 02:49:24
205 539 Carsten Oehler TSV Krofdorf-Gleiberg AK2 48 02:54:59.69 28:30 01:59 01:45:49 01:33 38:58 Carsten Oehler (539) Swim: 28:30
Trans1: 30:29
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 02:16:18
Bike: 01:45:49
Trans2: 02:17:51
Trans2_Bike: 01:33
Run: 38:58
Finish: 02:54:59
DSQ 538 Julian Osthues TSV Krofdorf-Gleiberg AK2 DSQ 02:36:25.98 20:23 01:24 01:34:09 51 43:15 Julian Osthues (538) Swim: 20:23
Trans1: 21:47
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 01:55:56
Bike: 01:34:09
Trans2: 01:56:47
Trans2_Bike: 51
Run: 43:15
Finish: 02:36:25
26 537 Georg Dewald TSV Krofdorf-Gleiberg AK1 7 02:28:50.12 19:44 01:27 01:32:19 44 36:21 Georg Dewald (537) Swim: 19:44
Trans1: 21:11
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 01:53:30
Bike: 01:32:19
Trans2: 01:54:14
Trans2_Bike: 44
Run: 36:21
Finish: 02:28:50
244 536 Florian Bepler TSV Krofdorf-Gleiberg AK3 43 03:01:36.06 23:55 02:45 01:43:59 01:33 51:42 Florian Bepler (536) Swim: 23:55
Trans1: 26:40
Trans1_Swim: 02:45
Bike_Finish: 02:10:39
Bike: 01:43:59
Trans2: 02:12:12
Trans2_Bike: 01:33
Run: 51:42
Finish: 03:01:36
224 535 Conrad Bender TSV Krofdorf-Gleiberg AK2 49 02:58:56.84 23:33 02:26 01:49:23 01:10 43:17 Conrad Bender (535) Swim: 23:33
Trans1: 25:59
Trans1_Swim: 02:26
Bike_Finish: 02:15:22
Bike: 01:49:23
Trans2: 02:16:32
Trans2_Bike: 01:10
Run: 43:17
Finish: 02:58:56
167 534 Frank Bachinger EOSC Offenbach MK55 2 02:49:23.16 19:29 01:42 01:43:34 01:03 43:17 Frank Bachinger (534) Swim: 19:29
Trans1: 21:11
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 02:04:45
Bike: 01:43:34
Trans2: 02:05:48
Trans2_Bike: 01:03
Run: 43:17
Finish: 02:49:23
105 533 Nico Seidel EOSC Offenbach AK3 18 02:40:43.59 21:27 01:17 01:37:39 47 39:06 Nico Seidel (533) Swim: 21:27
Trans1: 22:44
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 02:00:23
Bike: 01:37:39
Trans2: 02:01:10
Trans2_Bike: 47
Run: 39:06
Finish: 02:40:43
133 532 Christian Quaiser EOSC Offenbach AK4 16 02:44:19.69 21:48 01:20 01:40:51 01:03 40:06 Christian Quaiser (532) Swim: 21:48
Trans1: 23:08
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 02:03:59
Bike: 01:40:51
Trans2: 02:05:02
Trans2_Bike: 01:03
Run: 40:06
Finish: 02:44:19
57 531 Holger Lüning EOSC Offenbach MK45 1 02:34:21.52 17:25 01:26 01:35:30 52 39:34 Holger Lüning (531) Swim: 17:25
Trans1: 18:51
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 01:54:21
Bike: 01:35:30
Trans2: 01:55:13
Trans2_Bike: 52
Run: 39:34
Finish: 02:34:21
87 530 Werner Frank EOSC Offenbach MK50 2 02:39:02.33 20:30 01:35 01:38:23 48 38:19 Werner Frank (530) Swim: 20:30
Trans1: 22:05
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 02:00:28
Bike: 01:38:23
Trans2: 02:01:16
Trans2_Bike: 48
Run: 38:19
Finish: 02:39:02
48 529 Frank Mertins VfL Michelstadt AK4 3 02:32:06.91 17:12 01:13 01:34:13 44 38:11 Frank Mertins (529) Swim: 17:12
Trans1: 18:25
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 01:52:38
Bike: 01:34:13
Trans2: 01:53:22
Trans2_Bike: 44
Run: 38:11
Finish: 02:32:06
69 528 Stephan Mertins VfL Michelstadt MK40 6 02:35:18.55 19:30 01:16 01:35:46 48 39:24 Stephan Mertins (528) Swim: 19:30
Trans1: 20:46
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:56:32
Bike: 01:35:46
Trans2: 01:57:20
Trans2_Bike: 48
Run: 39:24
Finish: 02:35:18
163 527 Tim Koch VfL Michelstadt MK45 12 02:48:05.63 26:33 01:18 01:38:22 53 40:30 Tim Koch (527) Swim: 26:33
Trans1: 27:51
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 02:06:13
Bike: 01:38:22
Trans2: 02:07:06
Trans2_Bike: 53
Run: 40:30
Finish: 02:48:05
88 526 Jan Homberg VfL Michelstadt AK4 10 02:39:09.55 19:41 01:08 01:37:08 43 41:10 Jan Homberg (526) Swim: 19:41
Trans1: 20:49
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:57:57
Bike: 01:37:08
Trans2: 01:58:40
Trans2_Bike: 43
Run: 41:10
Finish: 02:39:09
59 525 Ralf Engemann VfL Michelstadt MK45 2 02:34:40.38 22:33 01:25 01:31:53 45 38:58 Ralf Engemann (525) Swim: 22:33
Trans1: 23:58
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 01:55:51
Bike: 01:31:53
Trans2: 01:56:36
Trans2_Bike: 45
Run: 38:58
Finish: 02:34:40
55 524 Thomas Philipp TG Tria Rüsselsheim AK4 5 02:33:54.60 21:33 01:24 01:33:29 56 37:41 Thomas Philipp (524) Swim: 21:33
Trans1: 22:57
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 01:56:26
Bike: 01:33:29
Trans2: 01:57:22
Trans2_Bike: 56
Run: 37:41
Finish: 02:33:54
125 523 Christoph Lasinski TG Tria Rüsselsheim AK4 15 02:43:25.72 20:47 01:37 01:41:36 50 40:28 Christoph Lasinski (523) Swim: 20:47
Trans1: 22:24
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 02:04:00
Bike: 01:41:36
Trans2: 02:04:50
Trans2_Bike: 50
Run: 40:28
Finish: 02:43:25
268 522 Thomas Kröll TG Tria Rüsselsheim MK45 29 03:06:15.52 21:37 01:09 02:04:20 01:45 38:57 Thomas Kröll (522) Swim: 21:37
Trans1: 22:46
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 02:27:06
Bike: 02:04:20
Trans2: 02:28:51
Trans2_Bike: 01:45
Run: 38:57
Finish: 03:06:15
75 521 Frank Hoffmann TG Tria Rüsselsheim AK4 7 02:36:27.43 20:52 01:36 01:34:06 48 40:12 Frank Hoffmann (521) Swim: 20:52
Trans1: 22:28
Trans1_Swim: 01:36
Bike_Finish: 01:56:34
Bike: 01:34:06
Trans2: 01:57:22
Trans2_Bike: 48
Run: 40:12
Finish: 02:36:27
98 520 Torsten Becker TG Tria Rüsselsheim MK40 9 02:39:59.71 18:48 01:26 01:40:13 51 40:21 Torsten Becker (520) Swim: 18:48
Trans1: 20:14
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 02:00:27
Bike: 01:40:13
Trans2: 02:01:18
Trans2_Bike: 51
Run: 40:21
Finish: 02:39:59
116 519 Stefan Weller LC Olympia Wiesbaden AK4 14 02:42:29.34 24:45 01:06 01:33:55 50 42:21 Stefan Weller (519) Swim: 24:45
Trans1: 25:51
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:59:46
Bike: 01:33:55
Trans2: 02:00:36
Trans2_Bike: 50
Run: 42:21
Finish: 02:42:29
97 518 Alexander Opatz LC Olympia Wiesbaden AK3 16 02:39:57.93 21:46 01:34 01:35:08 46 42:09 Alexander Opatz (518) Swim: 21:46
Trans1: 23:20
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 01:58:28
Bike: 01:35:08
Trans2: 01:59:14
Trans2_Bike: 46
Run: 42:09
Finish: 02:39:57
74 517 Dirk Liebe LC Olympia Wiesbaden AK4 6 02:36:25.73 22:21 01:57 01:34:04 54 37:54 Dirk Liebe (517) Swim: 22:21
Trans1: 24:18
Trans1_Swim: 01:57
Bike_Finish: 01:58:22
Bike: 01:34:04
Trans2: 01:59:16
Trans2_Bike: 54
Run: 37:54
Finish: 02:36:25
39 516 Frederik Hämberg LC Olympia Wiesbaden AK3 8 02:30:18.56 20:49 01:33 01:30:29 01:00 37:01 Frederik Hämberg (516) Swim: 20:49
Trans1: 22:22
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 01:52:51
Bike: 01:30:29
Trans2: 01:53:51
Trans2_Bike: 01:00
Run: 37:01
Finish: 02:30:18
DNF 515 Dominik Burger LC Olympia Wiesbaden AK3 DNF 26:28 01:46 Dominik Burger (515) Swim: 26:28
Trans1: 28:14
Trans1_Swim: 01:46
77 514 Alexander Woltering Triathlon Team Giessen AK2 21 02:36:45.24 19:37 01:06 01:36:10 41 38:38 Alexander Woltering (514) Swim: 19:37
Trans1: 20:43
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:56:53
Bike: 01:36:10
Trans2: 01:57:34
Trans2_Bike: 41
Run: 38:38
Finish: 02:36:45
140 513 Steffen Mücke Triathlon Team Giessen AK2 37 02:45:38.11 21:10 01:58 01:41:40 51 40:40 Steffen Mücke (513) Swim: 21:10
Trans1: 23:08
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 02:04:48
Bike: 01:41:40
Trans2: 02:05:39
Trans2_Bike: 51
Run: 40:40
Finish: 02:45:38
233 512 Alexander Martin Triathlon Team Giessen AK2 50 03:00:07.93 18:48 01:20 01:46:54 01:08 51:33 Alexander Martin (512) Swim: 18:48
Trans1: 20:08
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 02:07:02
Bike: 01:46:54
Trans2: 02:08:10
Trans2_Bike: 01:08
Run: 51:33
Finish: 03:00:07
80 511 Fabian Fiedler Triathlon Team Giessen AK1 20 02:37:38.92 21:43 01:27 01:39:41 01:00 33:14 Fabian Fiedler (511) Swim: 21:43
Trans1: 23:10
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 02:02:51
Bike: 01:39:41
Trans2: 02:03:51
Trans2_Bike: 01:00
Run: 33:14
Finish: 02:37:38
118 510 Florian Anders Triathlon Team Giessen AK2 33 02:42:37.06 21:33 01:45 01:37:01 01:02 41:25 Florian Anders (510) Swim: 21:33
Trans1: 23:18
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 02:00:19
Bike: 01:37:01
Trans2: 02:01:21
Trans2_Bike: 01:02
Run: 41:25
Finish: 02:42:37
264 509 Thorsten Schreiner AS LahnLaenderLanau AK4 33 03:05:30.37 21:46 02:03 01:49:07 01:52 50:46 Thorsten Schreiner (509) Swim: 21:46
Trans1: 23:49
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 02:12:56
Bike: 01:49:07
Trans2: 02:14:48
Trans2_Bike: 01:52
Run: 50:46
Finish: 03:05:30
96 508 Dirk Schmitt AS LahnLaenderLanau AK4 13 02:39:55.17 23:03 01:31 01:36:26 51 37:35 Dirk Schmitt (508) Swim: 23:03
Trans1: 24:34
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 02:01:00
Bike: 01:36:26
Trans2: 02:01:51
Trans2_Bike: 51
Run: 37:35
Finish: 02:39:55
152 507 Christoph Yves Malik AS LahnLaenderLanau AK4 19 02:47:00.99 24:16 01:53 01:41:00 55 38:25 Christoph Yves Malik (507) Swim: 24:16
Trans1: 26:09
Trans1_Swim: 01:53
Bike_Finish: 02:07:09
Bike: 01:41:00
Trans2: 02:08:04
Trans2_Bike: 55
Run: 38:25
Finish: 02:47:00
72 506 Stephan Kleinhans AS LahnLaenderLanau AK3 12 02:36:08.21 22:17 01:14 01:33:56 42 38:32 Stephan Kleinhans (506) Swim: 22:17
Trans1: 23:31
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:57:27
Bike: 01:33:56
Trans2: 01:58:09
Trans2_Bike: 42
Run: 38:32
Finish: 02:36:08
284 505 Markus Jankofsky AS LahnLaenderLanau MK40 40 03:09:05.69 22:36 03:28 01:57:58 51 46:23 Markus Jankofsky (505) Swim: 22:36
Trans1: 26:04
Trans1_Swim: 03:28
Bike_Finish: 02:24:02
Bike: 01:57:58
Trans2: 02:24:53
Trans2_Bike: 51
Run: 46:23
Finish: 03:09:05
DNF 504 Tobias Schuff Tri-Force Fulda 01:00.00 22:58 01:45 01:53:50 01:37 Tobias Schuff (504) Swim: 22:58
Trans1: 24:43
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 02:18:33
Bike: 01:53:50
Trans2: 02:20:10
Trans2_Bike: 01:37
Finish: 01:00
16 503 Fabian Reuter Tri-Force Fulda 02:23:50.44 18:00 01:02 01:30:28 45 33:15 Fabian Reuter (503) Swim: 18:00
Trans1: 19:02
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:49:30
Bike: 01:30:28
Trans2: 01:50:15
Trans2_Bike: 45
Run: 33:15
Finish: 02:23:50
129 502 Robert Känig Tri-Force Fulda 02:43:56.91 19:51 01:24 01:42:43 50 41:14 Robert Känig (502) Swim: 19:51
Trans1: 21:15
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 02:03:58
Bike: 01:42:43
Trans2: 02:04:48
Trans2_Bike: 50
Run: 41:14
Finish: 02:43:56
170 501 Tobias Hälbig Tri-Force Fulda 02:49:28.11 21:04 01:15 01:44:55 42 41:49 Tobias Hälbig (501) Swim: 21:04
Trans1: 22:19
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 02:07:14
Bike: 01:44:55
Trans2: 02:07:56
Trans2_Bike: 42
Run: 41:49
Finish: 02:49:28
190 500 Nico Bremse Tri-Force Fulda 02:52:06.01 20:30 01:29 01:48:47 01:01 42:21 Nico Bremse (500) Swim: 20:30
Trans1: 21:59
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 02:10:46
Bike: 01:48:47
Trans2: 02:11:47
Trans2_Bike: 01:01
Run: 42:21
Finish: 02:52:06
56 499 Thomas Sämann Triathlon WVC Kassel AK1 14 02:34:08.71 21:22 01:12 01:34:44 50 36:28 Thomas Sämann (499) Swim: 21:22
Trans1: 22:34
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:57:18
Bike: 01:34:44
Trans2: 01:58:08
Trans2_Bike: 50
Run: 36:28
Finish: 02:34:08
35 498 Jan-Eike Kistner Triathlon WVC Kassel AK2 13 02:29:29.63 18:05 01:08 01:33:57 45 36:01 Jan-Eike Kistner (498) Swim: 18:05
Trans1: 19:13
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:53:10
Bike: 01:33:57
Trans2: 01:53:55
Trans2_Bike: 45
Run: 36:01
Finish: 02:29:29
132 497 Benjamin Hartmann Triathlon WVC Kassel AK2 35 02:44:06.38 20:56 01:13 01:40:26 40 40:19 Benjamin Hartmann (497) Swim: 20:56
Trans1: 22:09
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 02:02:35
Bike: 01:40:26
Trans2: 02:03:15
Trans2_Bike: 40
Run: 40:19
Finish: 02:44:06
71 496 Marcel Glaser Triathlon WVC Kassel MK40 7 02:35:53.37 20:33 01:28 01:36:41 55 36:41 Marcel Glaser (496) Swim: 20:33
Trans1: 22:01
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 01:58:42
Bike: 01:36:41
Trans2: 01:59:37
Trans2_Bike: 55
Run: 36:41
Finish: 02:35:53
DNF 495 Florian Drexler Triathlon WVC Kassel AK1 DNF 01:00.00 21:00 01:20 Florian Drexler (495) Swim: 21:00
Trans1: 22:20
Trans1_Swim: 01:20
Finish: 01:00
DSQ 492 Markus Wehner Eintracht Frankfurt MK50 DSQ 02:53:45.13 20:41 01:55 01:44:24 01:06 46:07 Markus Wehner (492) Swim: 20:41
Trans1: 22:36
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 02:07:00
Bike: 01:44:24
Trans2: 02:08:06
Trans2_Bike: 01:06
Run: 46:07
Finish: 02:53:45
38 489 Lukas Scholl VfL Münster AK1 10 02:30:17.24 21:00 59 01:31:19 53 37:53 Lukas Scholl (489) Swim: 21:00
Trans1: 21:59
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:53:18
Bike: 01:31:19
Trans2: 01:54:11
Trans2_Bike: 53
Run: 37:53
Finish: 02:30:17
2 488 Martina Maul VfL Münster AK2 2 02:37:41.09 19:18 01:16 01:39:28 58 37:44 Martina Maul (488) Swim: 19:18
Trans1: 20:34
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 02:00:02
Bike: 01:39:28
Trans2: 02:01:00
Trans2_Bike: 58
Run: 37:44
Finish: 02:37:41
130 487 Tim Kreher VfL Münster AK3 26 02:43:58.51 20:40 01:17 01:41:58 52 41:01 Tim Kreher (487) Swim: 20:40
Trans1: 21:57
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 02:03:55
Bike: 01:41:58
Trans2: 02:04:47
Trans2_Bike: 52
Run: 41:01
Finish: 02:43:58
108 486 Leon Kleinheinz VfL Münster JUN 5 02:41:04.45 19:43 57 01:37:58 01:07 42:49 Leon Kleinheinz (486) Swim: 19:43
Trans1: 20:40
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 01:58:38
Bike: 01:37:58
Trans2: 01:59:45
Trans2_Bike: 01:07
Run: 42:49
Finish: 02:41:04
29 485 Nils Haase VfL Münster AK2 10 02:29:21.29 19:59 01:19 01:34:37 39 35:16 Nils Haase (485) Swim: 19:59
Trans1: 21:18
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 01:55:55
Bike: 01:34:37
Trans2: 01:56:34
Trans2_Bike: 39
Run: 35:16
Finish: 02:29:21
141 479 Egmont Pietruschka SV Gelnhausen MK45 9 02:45:41.76 18:53 01:18 01:44:35 57 41:20 Egmont Pietruschka (479) Swim: 18:53
Trans1: 20:11
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 02:04:46
Bike: 01:44:35
Trans2: 02:05:43
Trans2_Bike: 57
Run: 41:20
Finish: 02:45:41
24 478 Michael Lik SV Gelnhausen AK4 2 02:28:32.10 18:53 01:32 01:32:02 43 35:44 Michael Lik (478) Swim: 18:53
Trans1: 20:25
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 01:52:27
Bike: 01:32:02
Trans2: 01:53:10
Trans2_Bike: 43
Run: 35:44
Finish: 02:28:32
211 477 Sven Kailing SV Gelnhausen MK40 25 02:55:16.15 22:40 01:30 01:46:16 56 46:01 Sven Kailing (477) Swim: 22:40
Trans1: 24:10
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 02:10:26
Bike: 01:46:16
Trans2: 02:11:22
Trans2_Bike: 56
Run: 46:01
Finish: 02:55:16
156 476 Andreas Hinrich SV Gelnhausen AK3 31 02:47:33.39 19:34 01:39 01:44:14 52 42:36 Andreas Hinrich (476) Swim: 19:34
Trans1: 21:13
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 02:05:27
Bike: 01:44:14
Trans2: 02:06:19
Trans2_Bike: 52
Run: 42:36
Finish: 02:47:33
DNF 475 Felix Gundlach SV Gelnhausen AK1 DNF 19:35 01:20 02:31:59 Felix Gundlach (475) Swim: 19:35
Trans1: 20:55
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 02:52:54
Bike: 02:31:59
231 474 Kai Schütz algemarin Triathlon Team TuS Griesheim AK3 41 02:59:53.39 26:55 01:21 01:51:44 01:14 40:03 Kai Schütz (474) Swim: 26:55
Trans1: 28:16
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 02:20:00
Bike: 01:51:44
Trans2: 02:21:14
Trans2_Bike: 01:14
Run: 40:03
Finish: 02:59:53
102 473 Mirco Schleinitz algemarin Triathlon Team TuS Griesheim AK2 28 02:40:21.64 20:31 01:24 01:38:59 01:02 38:47 Mirco Schleinitz (473) Swim: 20:31
Trans1: 21:55
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 02:00:54
Bike: 01:38:59
Trans2: 02:01:56
Trans2_Bike: 01:02
Run: 38:47
Finish: 02:40:21
60 472 Jannik Oeler algemarin Triathlon Team TuS Griesheim AK1 15 02:34:41.79 19:04 01:23 01:39:05 53 35:42 Jannik Oeler (472) Swim: 19:04
Trans1: 20:27
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 01:59:32
Bike: 01:39:05
Trans2: 02:00:25
Trans2_Bike: 53
Run: 35:42
Finish: 02:34:41
DNF 471 Dominik Leifer algemarin Triathlon Team TuS Griesheim AK2 DNF 19:31 01:13 Dominik Leifer (471) Swim: 19:31
Trans1: 20:44
Trans1_Swim: 01:13
67 470 Serhad Gündogan algemarin Triathlon Team TuS Griesheim MK40 5 02:35:10.52 17:59 01:07 01:38:04 01:03 39:19 Serhad Gündogan (470) Swim: 17:59
Trans1: 19:06
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:57:10
Bike: 01:38:04
Trans2: 01:58:13
Trans2_Bike: 01:03
Run: 39:19
Finish: 02:35:10
46 469 Christian Sämmler Software AG Team DSW Darmstadt AK2 17 02:31:48.26 18:56 01:13 01:35:49 45 36:56 Christian Sämmler (469) Swim: 18:56
Trans1: 20:09
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 01:55:58
Bike: 01:35:49
Trans2: 01:56:43
Trans2_Bike: 45
Run: 36:56
Finish: 02:31:48
73 468 Eric Martin Software AG Team DSW Darmstadt AK1 18 02:36:25.11 20:05 01:39 01:34:53 56 40:03 Eric Martin (468) Swim: 20:05
Trans1: 21:44
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 01:56:37
Bike: 01:34:53
Trans2: 01:57:33
Trans2_Bike: 56
Run: 40:03
Finish: 02:36:25
135 467 Felix Kirmaier Software AG Team DSW Darmstadt JUN 7 02:44:31.14 22:59 01:22 01:36:05 01:38 43:16 Felix Kirmaier (467) Swim: 22:59
Trans1: 24:21
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 02:00:26
Bike: 01:36:05
Trans2: 02:02:04
Trans2_Bike: 01:38
Run: 43:16
Finish: 02:44:31
18 466 Felix Haupt Software AG Team DSW Darmstadt AK2 7 02:25:07.83 18:05 01:27 01:30:02 45 35:16 Felix Haupt (466) Swim: 18:05
Trans1: 19:32
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 01:49:34
Bike: 01:30:02
Trans2: 01:50:19
Trans2_Bike: 45
Run: 35:16
Finish: 02:25:07
101 465 Jochen Basting Software AG Team DSW Darmstadt MK50 4 02:40:09.97 18:47 02:01 01:39:20 01:12 39:29 Jochen Basting (465) Swim: 18:47
Trans1: 20:48
Trans1_Swim: 02:01
Bike_Finish: 02:00:08
Bike: 01:39:20
Trans2: 02:01:20
Trans2_Bike: 01:12
Run: 39:29
Finish: 02:40:09
93 464 Alexander Harwarth TSG Kleinostheim AK2 27 02:39:24.96 20:33 01:07 01:36:36 01:23 40:27 Alexander Harwarth (464) Swim: 20:33
Trans1: 21:40
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:58:16
Bike: 01:36:36
Trans2: 01:59:39
Trans2_Bike: 01:23
Run: 40:27
Finish: 02:39:24
63 463 Volker Hain TSG Kleinostheim MK45 3 02:34:52.45 21:42 01:46 01:32:37 01:01 39:24 Volker Hain (463) Swim: 21:42
Trans1: 23:28
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 01:56:05
Bike: 01:32:37
Trans2: 01:57:06
Trans2_Bike: 01:01
Run: 39:24
Finish: 02:34:52
92 462 Christian Eckhardt TSG Kleinostheim AK2 26 02:39:22.69 20:40 01:09 01:38:31 43 38:48 Christian Eckhardt (462) Swim: 20:40
Trans1: 21:49
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 02:00:20
Bike: 01:38:31
Trans2: 02:01:03
Trans2_Bike: 43
Run: 38:48
Finish: 02:39:22
23 461 Johannes Bränner TSG Kleinostheim AK1 6 02:27:59.54 18:14 59 01:33:26 52 34:55 Johannes Bränner (461) Swim: 18:14
Trans1: 19:13
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:52:39
Bike: 01:33:26
Trans2: 01:53:31
Trans2_Bike: 52
Run: 34:55
Finish: 02:27:59
90 460 Matthias Assenheimer TSG Kleinostheim AK2 24 02:39:10.92 18:16 01:29 01:44:30 01:20 37:31 Matthias Assenheimer (460) Swim: 18:16
Trans1: 19:45
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 02:04:15
Bike: 01:44:30
Trans2: 02:05:35
Trans2_Bike: 01:20
Run: 37:31
Finish: 02:39:10
212 459 Andrey Pomortsev VFL Bad Arolsen 02:55:16.87 23:54 01:23 01:46:11 01:10 43:29 Andrey Pomortsev (459) Swim: 23:54
Trans1: 25:17
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 02:11:28
Bike: 01:46:11
Trans2: 02:12:38
Trans2_Bike: 01:10
Run: 43:29
Finish: 02:55:16
66 458 Stefan Brambring VFL Bad Arolsen 02:34:59.43 22:49 01:31 01:31:32 50 38:28 Stefan Brambring (458) Swim: 22:49
Trans1: 24:20
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 01:55:52
Bike: 01:31:32
Trans2: 01:56:42
Trans2_Bike: 50
Run: 38:28
Finish: 02:34:59
76 457 Gerrit Gelberg VFL Bad Arolsen AK1 19 02:36:35.22 20:55 01:16 01:34:50 01:07 38:01 Gerrit Gelberg (457) Swim: 20:55
Trans1: 22:11
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:57:01
Bike: 01:34:50
Trans2: 01:58:08
Trans2_Bike: 01:07
Run: 38:01
Finish: 02:36:35
175 456 Christoph Stell VFL Bad Arolsen AK4 23 02:50:14.15 22:55 01:55 01:43:15 01:35 40:11 Christoph Stell (456) Swim: 22:55
Trans1: 24:50
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 02:08:05
Bike: 01:43:15
Trans2: 02:09:40
Trans2_Bike: 01:35
Run: 40:11
Finish: 02:50:14
139 455 Ben Wilke VFL Bad Arolsen AK1 24 02:44:59.84 21:30 01:26 01:36:53 01:04 43:32 Ben Wilke (455) Swim: 21:30
Trans1: 22:56
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 01:59:49
Bike: 01:36:53
Trans2: 02:00:53
Trans2_Bike: 01:04
Run: 43:32
Finish: 02:44:59
61 454 Tim Stutzer TV Bad Orb MK40 4 02:34:46.01 21:10 01:36 01:30:05 46 41:39 Tim Stutzer (454) Swim: 21:10
Trans1: 22:46
Trans1_Swim: 01:36
Bike_Finish: 01:52:51
Bike: 01:30:05
Trans2: 01:53:37
Trans2_Bike: 46
Run: 41:39
Finish: 02:34:46
28 453 Alexander Nikolopoulos TV Bad Orb MK40 1 02:29:13.06 22:01 01:14 01:29:02 39 37:06 Alexander Nikolopoulos (453) Swim: 22:01
Trans1: 23:15
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:52:17
Bike: 01:29:02
Trans2: 01:52:56
Trans2_Bike: 39
Run: 37:06
Finish: 02:29:13
149 452 Jürgen Metzler TV Bad Orb AK4 17 02:46:39.63 21:19 01:22 01:44:22 46 39:35 Jürgen Metzler (452) Swim: 21:19
Trans1: 22:41
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 02:07:03
Bike: 01:44:22
Trans2: 02:07:49
Trans2_Bike: 46
Run: 39:35
Finish: 02:46:39
103 451 Sebastian Heinl TV Bad Orb AK1 21 02:40:33.59 22:47 01:32 01:35:37 51 40:35 Sebastian Heinl (451) Swim: 22:47
Trans1: 24:19
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 01:59:56
Bike: 01:35:37
Trans2: 02:00:47
Trans2_Bike: 51
Run: 40:35
Finish: 02:40:33
14 450 Florian Brosch TV Bad Orb AK2 6 02:23:09.97 18:44 52 01:29:59 39 34:36 Florian Brosch (450) Swim: 18:44
Trans1: 19:36
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:49:35
Bike: 01:29:59
Trans2: 01:50:14
Trans2_Bike: 39
Run: 34:36
Finish: 02:23:09
122 449 Fabian Ritz RSG Montabaur AK2 34 02:43:01.33 21:20 01:04 01:41:50 41 41:04 Fabian Ritz (449) Swim: 21:20
Trans1: 22:24
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 02:04:14
Bike: 01:41:50
Trans2: 02:04:55
Trans2_Bike: 41
Run: 41:04
Finish: 02:43:01
85 448 Sebastian Scgwan RSG Montabaur AK2 23 02:38:32.61 23:05 01:16 01:39:52 46 36:16 Sebastian Scgwan (448) Swim: 23:05
Trans1: 24:21
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 02:04:13
Bike: 01:39:52
Trans2: 02:04:59
Trans2_Bike: 46
Run: 36:16
Finish: 02:38:32
83 446 Fabian Thewalt RSG Montabaur AK3 14 02:37:45.01 20:15 01:12 01:37:21 50 38:54 Fabian Thewalt (446) Swim: 20:15
Trans1: 21:27
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:58:48
Bike: 01:37:21
Trans2: 01:59:38
Trans2_Bike: 50
Run: 38:54
Finish: 02:37:45
210 444 Tim Niebergall TRC Dierdorf JUN 8 02:55:10.49 21:19 02:00 01:48:10 56 43:57 Tim Niebergall (444) Swim: 21:19
Trans1: 23:19
Trans1_Swim: 02:00
Bike_Finish: 02:11:29
Bike: 01:48:10
Trans2: 02:12:25
Trans2_Bike: 56
Run: 43:57
Finish: 02:55:10
81 443 Björn Müller TauanGas SC Oberursel AK4 9 02:37:39.44 20:45 01:11 01:34:27 47 41:26 Björn Müller (443) Swim: 20:45
Trans1: 21:56
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 01:56:23
Bike: 01:34:27
Trans2: 01:57:10
Trans2_Bike: 47
Run: 41:26
Finish: 02:37:39
123 441 Benedikt Küsterman TauanGas SC Oberursel AK3 24 02:43:02.55 20:50 01:09 01:38:26 01:04 42:10 Benedikt Küsterman (441) Swim: 20:50
Trans1: 21:59
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 02:00:25
Bike: 01:38:26
Trans2: 02:01:29
Trans2_Bike: 01:04
Run: 42:10
Finish: 02:43:02
112 440 Rainer Hett TauanGas SC Oberursel MK45 7 02:41:45.30 21:03 01:47 01:41:53 01:59 38:07 Rainer Hett (440) Swim: 21:03
Trans1: 22:50
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 02:04:43
Bike: 01:41:53
Trans2: 02:06:42
Trans2_Bike: 01:59
Run: 38:07
Finish: 02:41:45
64 439 Pascal Wagner TCEC Mainz AK2 20 02:34:52.70 21:08 01:14 01:34:08 55 38:03 Pascal Wagner (439) Swim: 21:08
Trans1: 22:22
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:56:30
Bike: 01:34:08
Trans2: 01:57:25
Trans2_Bike: 55
Run: 38:03
Finish: 02:34:52
128 438 Jonas Kiekenbeck TCEC Mainz JUN 6 02:43:43.48 21:15 01:22 01:37:07 57 43:35 Jonas Kiekenbeck (438) Swim: 21:15
Trans1: 22:37
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 01:59:44
Bike: 01:37:07
Trans2: 02:00:41
Trans2_Bike: 57
Run: 43:35
Finish: 02:43:43
162 437 Stephan Jung TCEC Mainz MK40 15 02:48:02.62 26:45 01:50 01:41:44 01:06 38:24 Stephan Jung (437) Swim: 26:45
Trans1: 28:35
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 02:10:19
Bike: 01:41:44
Trans2: 02:11:25
Trans2_Bike: 01:06
Run: 38:24
Finish: 02:48:02
43 436 Konstantin Lotz TCEC Mainz AK2 15 02:30:43.56 20:36 01:08 01:34:15 56 35:07 Konstantin Lotz (436) Swim: 20:36
Trans1: 21:44
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:55:59
Bike: 01:34:15
Trans2: 01:56:55
Trans2_Bike: 56
Run: 35:07
Finish: 02:30:43
51 435 Bastian Schäfer TCEC Mainz AK1 12 02:33:00.82 21:36 01:45 01:32:26 49 38:50 Bastian Schäfer (435) Swim: 21:36
Trans1: 23:21
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 01:55:47
Bike: 01:32:26
Trans2: 01:56:36
Trans2_Bike: 49
Run: 38:50
Finish: 02:33:00
218 434 Andreas Klause Eintracht Frankfurt e.V. MK50 13 02:56:24.29 23:29 01:34 01:47:53 01:08 42:49 Andreas Klause (434) Swim: 23:29
Trans1: 25:03
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 02:12:56
Bike: 01:47:53
Trans2: 02:14:04
Trans2_Bike: 01:08
Run: 42:49
Finish: 02:56:24
25 433 Marius Lau Eintracht Frankfurt e.V. JUN 3 02:28:46.11 18:34 01:03 01:31:15 38 37:41 Marius Lau (433) Swim: 18:34
Trans1: 19:37
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:50:52
Bike: 01:31:15
Trans2: 01:51:30
Trans2_Bike: 38
Run: 37:41
Finish: 02:28:46
33 432 Kevin Grellneth Eintracht Frankfurt e.V. AK1 9 02:29:24.70 20:05 01:14 01:31:36 42 37:06 Kevin Grellneth (432) Swim: 20:05
Trans1: 21:19
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:52:55
Bike: 01:31:36
Trans2: 01:53:37
Trans2_Bike: 42
Run: 37:06
Finish: 02:29:24
DSQ 431 Adrian Grellneth Eintracht Frankfurt e.V. AK1 DSQ 02:32:06.54 18:19 01:30 01:35:56 34 37:21 Adrian Grellneth (431) Swim: 18:19
Trans1: 19:49
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:55:45
Bike: 01:35:56
Trans2: 01:56:19
Trans2_Bike: 34
Run: 37:21
Finish: 02:32:06
104 430 Dennis Brandt Eintracht Frankfurt e.V. AK3 17 02:40:43.04 21:25 01:24 01:38:13 50 39:21 Dennis Brandt (430) Swim: 21:25
Trans1: 22:49
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 02:01:02
Bike: 01:38:13
Trans2: 02:01:52
Trans2_Bike: 50
Run: 39:21
Finish: 02:40:43
36 429 Henrik Apel TV Braunfels AK3 7 02:29:57.20 20:28 01:13 01:31:38 38 36:25 Henrik Apel (429) Swim: 20:28
Trans1: 21:41
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 01:53:19
Bike: 01:31:38
Trans2: 01:53:57
Trans2_Bike: 38
Run: 36:25
Finish: 02:29:57
DSQ 428 Christian Habicht TV Braunfels AK2 DSQ 02:49:04.24 21:02 01:49 01:36:13 46 49:41 Christian Habicht (428) Swim: 21:02
Trans1: 22:51
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 01:59:04
Bike: 01:36:13
Trans2: 01:59:50
Trans2_Bike: 46
Run: 49:41
Finish: 02:49:04
213 427 Markus Haase TV Braunfels AK4 27 02:55:26.85 22:10 01:14 01:48:09 01:34 42:24 Markus Haase (427) Swim: 22:10
Trans1: 23:24
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 02:11:33
Bike: 01:48:09
Trans2: 02:13:07
Trans2_Bike: 01:34
Run: 42:24
Finish: 02:55:26
30 426 Benedikt Heil TV Braunfels AK3 6 02:29:22.93 20:40 01:19 01:30:56 45 36:04 Benedikt Heil (426) Swim: 20:40
Trans1: 21:59
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 01:52:55
Bike: 01:30:56
Trans2: 01:53:40
Trans2_Bike: 45
Run: 36:04
Finish: 02:29:22
52 425 Oliver Heil TV Braunfels AK3 11 02:33:21.46 20:45 01:10 01:34:06 45 38:37 Oliver Heil (425) Swim: 20:45
Trans1: 21:55
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:56:01
Bike: 01:34:06
Trans2: 01:56:46
Trans2_Bike: 45
Run: 38:37
Finish: 02:33:21
94 423 Marco Rudel Triathlon-Team-Fuldatal MK40 8 02:39:28.83 20:25 01:16 01:37:19 01:01 40:09 Marco Rudel (423) Swim: 20:25
Trans1: 21:41
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:59:00
Bike: 01:37:19
Trans2: 02:00:01
Trans2_Bike: 01:01
Run: 40:09
Finish: 02:39:28
169 422 Jürgen Rademacher Triathlon-Team-Fuldatal MK45 14 02:49:27.16 25:00 01:12 01:40:42 53 42:11 Jürgen Rademacher (422) Swim: 25:00
Trans1: 26:12
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 02:06:54
Bike: 01:40:42
Trans2: 02:07:47
Trans2_Bike: 53
Run: 42:11
Finish: 02:49:27
22 421 Tobias Henne Triathlon-Team-Fuldatal AK4 1 02:27:28.43 17:56 01:24 01:31:25 51 36:19 Tobias Henne (421) Swim: 17:56
Trans1: 19:20
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 01:50:45
Bike: 01:31:25
Trans2: 01:51:36
Trans2_Bike: 51
Run: 36:19
Finish: 02:27:28
119 420 Niklas Feulner Triathlon-Team-Fuldatal AK3 22 02:42:50.45 21:57 01:14 01:41:21 50 39:47 Niklas Feulner (420) Swim: 21:57
Trans1: 23:11
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 02:04:32
Bike: 01:41:21
Trans2: 02:05:22
Trans2_Bike: 50
Run: 39:47
Finish: 02:42:50
32 419 Steffen Rupp ASC Darmstadt e.V. AK2 11 02:29:24.33 19:39 01:02 01:31:57 45 36:44 Steffen Rupp (419) Swim: 19:39
Trans1: 20:41
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:52:38
Bike: 01:31:57
Trans2: 01:53:23
Trans2_Bike: 45
Run: 36:44
Finish: 02:29:24
27 418 Marc Neumann ASC Darmstadt e.V. AK2 9 02:29:04.27 20:58 01:11 01:30:11 45 37:27 Marc Neumann (418) Swim: 20:58
Trans1: 22:09
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 01:52:20
Bike: 01:30:11
Trans2: 01:53:05
Trans2_Bike: 45
Run: 37:27
Finish: 02:29:04
50 417 Christian Morgenstern ASC Darmstadt e.V. AK3 10 02:32:40.03 21:12 01:24 01:29:43 55 40:01 Christian Morgenstern (417) Swim: 21:12
Trans1: 22:36
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 01:52:19
Bike: 01:29:43
Trans2: 01:53:14
Trans2_Bike: 55
Run: 40:01
Finish: 02:32:40
82 416 Jan Keller ASC Darmstadt e.V. AK3 13 02:37:41.85 18:43 01:31 01:39:31 41 37:55 Jan Keller (416) Swim: 18:43
Trans1: 20:14
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 01:59:45
Bike: 01:39:31
Trans2: 02:00:26
Trans2_Bike: 41
Run: 37:55
Finish: 02:37:41
54 414 Christian Geimer Triathlon-Team Giessen e.V. AK1 13 02:33:35.63 19:25 01:15 01:31:56 53 40:32 Christian Geimer (414) Swim: 19:25
Trans1: 20:40
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 01:52:36
Bike: 01:31:56
Trans2: 01:53:29
Trans2_Bike: 53
Run: 40:32
Finish: 02:33:35
47 412 Philipp Menz, Philipp Triathlon-Team Giessen e.V. AK2 18 02:32:04.73 19:53 01:14 01:34:56 53 36:42 Philipp Menz, Philipp (412) Swim: 19:53
Trans1: 21:07
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:56:03
Bike: 01:34:56
Trans2: 01:56:56
Trans2_Bike: 53
Run: 36:42
Finish: 02:32:04
267 411 Jan Janiczek, Jan Triathlon-Team Giessen e.V. AK2 52 03:05:59.92 20:50 02:25 01:59:08 01:25 43:02 Jan Janiczek, Jan (411) Swim: 20:50
Trans1: 23:15
Trans1_Swim: 02:25
Bike_Finish: 02:22:23
Bike: 01:59:08
Trans2: 02:23:48
Trans2_Bike: 01:25
Run: 43:02
Finish: 03:05:59
19 410 Daniel Cortez Tavares, Daniel Triathlon-Team Giessen e.V. AK3 5 02:26:06.03 18:57 59 01:29:49 45 36:03 Daniel Cortez Tavares, Daniel (410) Swim: 18:57
Trans1: 19:56
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:49:45
Bike: 01:29:49
Trans2: 01:50:30
Trans2_Bike: 45
Run: 36:03
Finish: 02:26:06
31 409 Marc Rink stimmel-sports e.V. AK1 8 02:29:23.98 19:11 01:07 01:36:21 43 34:23 Marc Rink (409) Swim: 19:11
Trans1: 20:18
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:56:39
Bike: 01:36:21
Trans2: 01:57:22
Trans2_Bike: 43
Run: 34:23
Finish: 02:29:23
DNF 408 Gregor Schreiner stimmel-sports e.V. JUN DNF 16:31 52 Gregor Schreiner (408) Swim: 16:31
Trans1: 17:23
Trans1_Swim: 52
41 407 Magnus Eckenfels stimmel-sports e.V. JUN 4 02:30:26.66 17:35 51 01:34:22 34 37:30 Magnus Eckenfels (407) Swim: 17:35
Trans1: 18:26
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:52:48
Bike: 01:34:22
Trans2: 01:53:22
Trans2_Bike: 34
Run: 37:30
Finish: 02:30:26
10 406 Linus Stimmel stimmel-sports e.V. JUN 1 02:22:02.62 16:33 51 01:32:15 39 33:25 Linus Stimmel (406) Swim: 16:33
Trans1: 17:24
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:49:39
Bike: 01:32:15
Trans2: 01:50:18
Trans2_Bike: 39
Run: 33:25
Finish: 02:22:02
11 405 Paul Stimmel stimmel-sports e.V. JUN 2 02:22:02.86 16:34 50 01:32:16 37 33:26 Paul Stimmel (405) Swim: 16:34
Trans1: 17:24
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:49:40
Bike: 01:32:16
Trans2: 01:50:17
Trans2_Bike: 37
Run: 33:26
Finish: 02:22:02
70 404 Michael Zacher TSV Amicitia Viernheim AK1 17 02:35:26.65 18:25 01:05 01:31:48 42 43:53 Michael Zacher (404) Swim: 18:25
Trans1: 19:30
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:51:18
Bike: 01:31:48
Trans2: 01:52:00
Trans2_Bike: 42
Run: 43:53
Finish: 02:35:26
34 403 Steffen Stegmann TSV Amicitia Viernheim AK2 12 02:29:27.09 17:56 01:10 01:32:21 55 37:30 Steffen Stegmann (403) Swim: 17:56
Trans1: 19:06
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:51:27
Bike: 01:32:21
Trans2: 01:52:22
Trans2_Bike: 55
Run: 37:30
Finish: 02:29:27
44 402 Patrick Rakowski TSV Amicitia Viernheim AK2 16 02:31:19.25 19:23 01:06 01:35:29 01:00 36:19 Patrick Rakowski (402) Swim: 19:23
Trans1: 20:29
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:55:58
Bike: 01:35:29
Trans2: 01:56:58
Trans2_Bike: 01:00
Run: 36:19
Finish: 02:31:19
21 401 Felix Litters TSV Amicitia Viernheim AK2 8 02:27:14.82 19:36 54 01:30:53 56 35:22 Felix Litters (401) Swim: 19:36
Trans1: 20:30
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:51:23
Bike: 01:30:53
Trans2: 01:52:19
Trans2_Bike: 56
Run: 35:22
Finish: 02:27:14
53 400 Peter Brandmüller TSV Amicitia Viernheim MK50 1 02:33:31.99 19:33 01:07 01:32:37 43 39:53 Peter Brandmüller (400) Swim: 19:33
Trans1: 20:40
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:53:17
Bike: 01:32:37
Trans2: 01:54:00
Trans2_Bike: 43
Run: 39:53
Finish: 02:33:31
106 399 Matthias Lehnitz TSV Amicitia Verinheim MK40 10 02:40:44.83 21:20 01:11 01:38:37 52 39:55 Matthias Lehnitz (399) Swim: 21:20
Trans1: 22:31
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 02:01:08
Bike: 01:38:37
Trans2: 02:02:00
Trans2_Bike: 52
Run: 39:55
Finish: 02:40:44
44 396 Kristina Biel WVC Kassel AK2 12 03:05:30.22 22:52 01:22 01:55:14 01:08 45:30 Kristina Biel (396) Swim: 22:52
Trans1: 24:14
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 02:19:28
Bike: 01:55:14
Trans2: 02:20:36
Trans2_Bike: 01:08
Run: 45:30
Finish: 03:05:30
23 395 Helena Herbert WVC Kassel AK3 5 02:56:13.75 22:53 02:15 01:44:07 01:33 46:13 Helena Herbert (395) Swim: 22:53
Trans1: 25:08
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 02:09:15
Bike: 01:44:07
Trans2: 02:10:48
Trans2_Bike: 01:33
Run: 46:13
Finish: 02:56:13
11 394 Judith Paul WVC Kassel AK3 2 02:47:43.06 18:01 01:04 01:48:12 54 40:02 Judith Paul (394) Swim: 18:01
Trans1: 19:05
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 02:07:17
Bike: 01:48:12
Trans2: 02:08:11
Trans2_Bike: 54
Run: 40:02
Finish: 02:47:43
389 393 Robert Spiegel kein MK45 58 03:42:25.78 32:55 02:14 02:15:27 01:01 53:13 Robert Spiegel (393) Swim: 32:55
Trans1: 35:09
Trans1_Swim: 02:14
Bike_Finish: 02:50:36
Bike: 02:15:27
Trans2: 02:51:37
Trans2_Bike: 01:01
Run: 53:13
Finish: 03:42:25
37 391 Lisa Schäfer Heart Racer Team e.V. AK2 10 03:02:21.26 22:57 01:43 01:52:14 42 46:32 Lisa Schäfer (391) Swim: 22:57
Trans1: 24:40
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 02:16:54
Bike: 01:52:14
Trans2: 02:17:36
Trans2_Bike: 42
Run: 46:32
Finish: 03:02:21
130 390 Claudia-Christine Pohl Algemarin Triathlon Team TuS Griesheim AK3 27 Deutschland 03:43:31.40 29:09 03:45 02:21:21 01:56 49:43 Claudia-Christine Pohl (390) Swim: 29:09
Trans1: 32:54
Trans1_Swim: 03:45
Bike_Finish: 02:54:15
Bike: 02:21:21
Trans2: 02:56:11
Trans2_Bike: 01:56
Run: 49:43
Finish: 03:43:31
38 389 Ines Grübel Heidelberger TV AK3 8 Deutschland 03:02:23.67 24:29 01:46 01:51:09 59 44:28 Ines Grübel (389) Swim: 24:29
Trans1: 26:15
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 02:17:24
Bike: 01:51:09
Trans2: 02:18:23
Trans2_Bike: 59
Run: 44:28
Finish: 03:02:23
103 388 Stevie Gaebe Eintracht Frankfurt Triathlon MK40 15 03:26:52.17 27:37 03:08 02:02:43 01:26 53:01 Stevie Gaebe (388) Swim: 27:37
Trans1: 30:45
Trans1_Swim: 03:08
Bike_Finish: 02:33:28
Bike: 02:02:43
Trans2: 02:34:54
Trans2_Bike: 01:26
Run: 53:01
Finish: 03:26:52
115 386 Petra Pfannemüller TV 1863 Groß-Zimmern MK45 19 03:34:24.15 28:22 02:52 02:11:41 01:47 50:32 Petra Pfannemüller (386) Swim: 28:22
Trans1: 31:14
Trans1_Swim: 02:52
Bike_Finish: 02:42:55
Bike: 02:11:41
Trans2: 02:44:42
Trans2_Bike: 01:47
Run: 50:32
Finish: 03:34:24
97 384 Heidi Serr TG Tria Rüsselsheim MK40 14 Deutschland 03:23:18.65 25:48 02:14 02:05:15 01:43 49:05 Heidi Serr (384) Swim: 25:48
Trans1: 28:02
Trans1_Swim: 02:14
Bike_Finish: 02:33:17
Bike: 02:05:15
Trans2: 02:35:00
Trans2_Bike: 01:43
Run: 49:05
Finish: 03:23:18
107 381 Sylke Fritz SKV Mörfelden - Team MöWathlon MK45 15 Deutschland 03:28:11.65 29:19 02:35 02:00:44 01:47 54:36 Sylke Fritz (381) Swim: 29:19
Trans1: 31:54
Trans1_Swim: 02:35
Bike_Finish: 02:32:38
Bike: 02:00:44
Trans2: 02:34:25
Trans2_Bike: 01:47
Run: 54:36
Finish: 03:28:11
27 379 Simone Brück TV Herxheim MK45 2 Deutschland 02:58:45.87 24:24 01:39 01:45:51 50 46:32 Simone Brück (379) Swim: 24:24
Trans1: 26:03
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 02:11:54
Bike: 01:45:51
Trans2: 02:12:44
Trans2_Bike: 50
Run: 46:32
Finish: 02:58:45
26 378 Daniela Haas Team SRH Campus Sports AK2 7 02:58:21.80 23:09 01:33 01:48:38 01:12 44:21 Daniela Haas (378) Swim: 23:09
Trans1: 24:42
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 02:13:20
Bike: 01:48:38
Trans2: 02:14:32
Trans2_Bike: 01:12
Run: 44:21
Finish: 02:58:21
120 376 Petra Pilger TV Herxheim MK45 21 Deutschland 03:36:27.83 31:11 02:34 02:13:18 01:08 50:54 Petra Pilger (376) Swim: 31:11
Trans1: 33:45
Trans1_Swim: 02:34
Bike_Finish: 02:47:03
Bike: 02:13:18
Trans2: 02:48:11
Trans2_Bike: 01:08
Run: 50:54
Finish: 03:36:27
45 374 Sara Bauerfeld Ludwigshafener SV 07 AK2 13 03:05:35.55 27:54 02:28 01:52:35 01:01 42:55 Sara Bauerfeld (374) Swim: 27:54
Trans1: 30:22
Trans1_Swim: 02:28
Bike_Finish: 02:22:57
Bike: 01:52:35
Trans2: 02:23:58
Trans2_Bike: 01:01
Run: 42:55
Finish: 03:05:35
78 373 Kristin Strebelow SV 1911 Traisa AK2 21 Deutschland 03:15:35.23 23:10 02:13 01:59:30 01:45 49:27 Kristin Strebelow (373) Swim: 23:10
Trans1: 25:23
Trans1_Swim: 02:13
Bike_Finish: 02:24:53
Bike: 01:59:30
Trans2: 02:26:38
Trans2_Bike: 01:45
Run: 49:27
Finish: 03:15:35
141 372 Sonja Juhasz AK3 29 03:59:06.18 36:13 03:11 02:16:25 02:31 01:02:06 Sonja Juhasz (372) Swim: 36:13
Trans1: 39:24
Trans1_Swim: 03:11
Bike_Finish: 02:55:49
Bike: 02:16:25
Trans2: 02:58:20
Trans2_Bike: 02:31
Run: 01:02:06
Finish: 03:59:06
138 367 Gabriela Moock SSG Trias Bensheim MK50 8 Deutschland 03:51:28.33 28:00 03:36 02:20:31 01:53 59:18 Gabriela Moock (367) Swim: 28:00
Trans1: 31:36
Trans1_Swim: 03:36
Bike_Finish: 02:52:07
Bike: 02:20:31
Trans2: 02:54:00
Trans2_Bike: 01:53
Run: 59:18
Finish: 03:51:28
104 366 Alexandra Doering Extravaganza Wiesbaden AK4 10 Deutschland 03:27:29.62 29:35 02:47 02:09:52 01:45 46:17 Alexandra Doering (366) Swim: 29:35
Trans1: 32:22
Trans1_Swim: 02:47
Bike_Finish: 02:42:14
Bike: 02:09:52
Trans2: 02:43:59
Trans2_Bike: 01:45
Run: 46:17
Finish: 03:27:29
DNF 364 Anita Ritzheimer LC Olympia Wiesbaden AK4 DNF 28:51 03:09 Anita Ritzheimer (364) Swim: 28:51
Trans1: 32:00
Trans1_Swim: 03:09
101 363 Sylvia Heller RVW 1912 Gambach AK3 21 Germany 03:25:59.84 28:42 02:48 02:02:09 01:45 51:17 Sylvia Heller (363) Swim: 28:42
Trans1: 31:30
Trans1_Swim: 02:48
Bike_Finish: 02:33:39
Bike: 02:02:09
Trans2: 02:35:24
Trans2_Bike: 01:45
Run: 51:17
Finish: 03:25:59
62 362 Sabine Roschy MK40 8 Deutschland 03:10:37.55 28:32 03:07 01:55:54 01:33 43:23 Sabine Roschy (362) Swim: 28:32
Trans1: 31:39
Trans1_Swim: 03:07
Bike_Finish: 02:27:33
Bike: 01:55:54
Trans2: 02:29:06
Trans2_Bike: 01:33
Run: 43:23
Finish: 03:10:37
47 360 Susanne Weber Auto PETERS Team - SV Nikar Heidelberg MK45 4 03:06:38.87 21:02 01:19 01:52:09 01:28 51:10 Susanne Weber (360) Swim: 21:02
Trans1: 22:21
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 02:14:30
Bike: 01:52:09
Trans2: 02:15:58
Trans2_Bike: 01:28
Run: 51:10
Finish: 03:06:38
131 359 Anne-Kristin Ketzler Team SRH Campus Sports AK2 27 Deutschland 03:43:43.28 26:57 02:54 02:14:03 01:37 59:27 Anne-Kristin Ketzler (359) Swim: 26:57
Trans1: 29:51
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 02:43:54
Bike: 02:14:03
Trans2: 02:45:31
Trans2_Bike: 01:37
Run: 59:27
Finish: 03:43:43
64 358 Anna Janßen Engelhorn Sports Team/ ALV Mainz AK2 17 Germany 03:10:47.97 28:33 02:35 01:59:24 01:10 40:40 Anna Janßen (358) Swim: 28:33
Trans1: 31:08
Trans1_Swim: 02:35
Bike_Finish: 02:30:32
Bike: 01:59:24
Trans2: 02:31:42
Trans2_Bike: 01:10
Run: 40:40
Finish: 03:10:47
50 357 Stefanie Wolf MRRC AK3 11 03:07:29.13 26:50 02:13 01:54:47 01:09 44:00 Stefanie Wolf (357) Swim: 26:50
Trans1: 29:03
Trans1_Swim: 02:13
Bike_Finish: 02:23:50
Bike: 01:54:47
Trans2: 02:24:59
Trans2_Bike: 01:09
Run: 44:00
Finish: 03:07:29
79 355 Márgarete Zwirn-Schomerus LAV-Ziegelhausen MK50 4 03:15:52.54 22:20 02:18 02:02:48 01:13 49:07 Márgarete Zwirn-Schomerus (355) Swim: 22:20
Trans1: 24:38
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 02:27:26
Bike: 02:02:48
Trans2: 02:28:39
Trans2_Bike: 01:13
Run: 49:07
Finish: 03:15:52
66 354 Sandra Hornig Tv 1863 Gross-Zimmern MK40 9 Deutsch 03:11:21.48 19:35 03:22 02:00:22 01:51 48:58 Sandra Hornig (354) Swim: 19:35
Trans1: 22:57
Trans1_Swim: 03:22
Bike_Finish: 02:23:19
Bike: 02:00:22
Trans2: 02:25:10
Trans2_Bike: 01:51
Run: 48:58
Finish: 03:11:21
114 353 Ute Mons Team Erdinger alkoholfrei AK3 24 03:34:15.97 27:03 04:16 02:08:04 02:09 53:56 Ute Mons (353) Swim: 27:03
Trans1: 31:19
Trans1_Swim: 04:16
Bike_Finish: 02:39:23
Bike: 02:08:04
Trans2: 02:41:32
Trans2_Bike: 02:09
Run: 53:56
Finish: 03:34:15
105 351 Claudia Noack SVF Ludwigshafen MK45 14 03:27:40.74 28:32 02:23 02:03:38 01:32 52:24 Claudia Noack (351) Swim: 28:32
Trans1: 30:55
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 02:34:33
Bike: 02:03:38
Trans2: 02:36:05
Trans2_Bike: 01:32
Run: 52:24
Finish: 03:27:40
76 350 Jeanette Ringer TSG Weinheim MK40 10 03:13:52.42 23:50 02:31 01:55:00 01:30 51:31 Jeanette Ringer (350) Swim: 23:50
Trans1: 26:21
Trans1_Swim: 02:31
Bike_Finish: 02:21:21
Bike: 01:55:00
Trans2: 02:22:51
Trans2_Bike: 01:30
Run: 51:31
Finish: 03:13:52
7 348 Simone Hofmann TVL H-Team AK2 5 02:43:27.20 20:05 01:06 01:42:04 57 39:41 Simone Hofmann (348) Swim: 20:05
Trans1: 21:11
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 02:03:15
Bike: 01:42:04
Trans2: 02:04:12
Trans2_Bike: 57
Run: 39:41
Finish: 02:43:27
140 347 Petra Kindsvater SS V Mutterstadt MK40 21 03:54:33.19 29:17 03:41 02:21:03 01:49 59:28 Petra Kindsvater (347) Swim: 29:17
Trans1: 32:58
Trans1_Swim: 03:41
Bike_Finish: 02:54:01
Bike: 02:21:03
Trans2: 02:55:50
Trans2_Bike: 01:49
Run: 59:28
Finish: 03:54:33
102 346 Regina Peitz Soprema Team SV Mannheim AK3 22 03:26:14.83 33:14 03:05 02:01:11 01:43 47:41 Regina Peitz (346) Swim: 33:14
Trans1: 36:19
Trans1_Swim: 03:05
Bike_Finish: 02:37:30
Bike: 02:01:11
Trans2: 02:39:13
Trans2_Bike: 01:43
Run: 47:41
Finish: 03:26:14
137 345 Elena Heinrich TSV Pfungstadt MK45 25 03:50:50.10 22:02 02:25 02:21:09 01:39 01:04:48 Elena Heinrich (345) Swim: 22:02
Trans1: 24:27
Trans1_Swim: 02:25
Bike_Finish: 02:45:36
Bike: 02:21:09
Trans2: 02:47:15
Trans2_Bike: 01:39
Run: 01:04:48
Finish: 03:50:50
87 344 Simone Voßköhler MTG Mannheim Triathlon AK3 18 Deutschland 03:19:41.63 26:25 02:30 02:01:12 01:31 48:45 Simone Voßköhler (344) Swim: 26:25
Trans1: 28:55
Trans1_Swim: 02:30
Bike_Finish: 02:30:07
Bike: 02:01:12
Trans2: 02:31:38
Trans2_Bike: 01:31
Run: 48:45
Finish: 03:19:41
85 342 Johanna Steinhage MTG Mannheim Triathlon AK2 22 03:19:05.66 27:13 01:45 01:58:28 01:12 51:45 Johanna Steinhage (342) Swim: 27:13
Trans1: 28:58
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 02:27:26
Bike: 01:58:28
Trans2: 02:28:38
Trans2_Bike: 01:12
Run: 51:45
Finish: 03:19:05
99 341 Elke Neifeind Heart Racer Team e.V. MK45 13 Deutschland 03:23:40.56 26:50 03:06 02:09:26 02:20 44:19 Elke Neifeind (341) Swim: 26:50
Trans1: 29:56
Trans1_Swim: 03:06
Bike_Finish: 02:39:22
Bike: 02:09:26
Trans2: 02:41:42
Trans2_Bike: 02:20
Run: 44:19
Finish: 03:23:40
134 336 Regina Gremmelspacher MTG Mannheim Triathlon MK45 23 Germany 03:44:16.91 31:12 03:34 02:11:11 01:19 58:50 Regina Gremmelspacher (336) Swim: 31:12
Trans1: 34:46
Trans1_Swim: 03:34
Bike_Finish: 02:45:57
Bike: 02:11:11
Trans2: 02:47:16
Trans2_Bike: 01:19
Run: 58:50
Finish: 03:44:16
139 335 Julia Krasl TRI Team UNI Heidelberg AK1 12 03:51:37.12 31:18 01:59 02:19:09 01:27 58:33 Julia Krasl (335) Swim: 31:18
Trans1: 33:17
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 02:52:26
Bike: 02:19:09
Trans2: 02:53:53
Trans2_Bike: 01:27
Run: 58:33
Finish: 03:51:37
100 333 Isabell Jakob kein AK1 10 03:25:06.98 23:12 03:17 02:04:32 01:06 54:33 Isabell Jakob (333) Swim: 23:12
Trans1: 26:29
Trans1_Swim: 03:17
Bike_Finish: 02:31:01
Bike: 02:04:32
Trans2: 02:32:07
Trans2_Bike: 01:06
Run: 54:33
Finish: 03:25:06
126 332 Marion Rita Dang geb. Heimpold Ludwigshafener SV 07-Triathlon MK40 19 Deutsch 03:39:05.17 32:22 02:49 02:10:53 01:19 52:31 Marion Rita Dang geb. Heimpold (332) Swim: 32:22
Trans1: 35:11
Trans1_Swim: 02:49
Bike_Finish: 02:46:04
Bike: 02:10:53
Trans2: 02:47:23
Trans2_Bike: 01:19
Run: 52:31
Finish: 03:39:05
136 331 Ines Ploss SV Nikar Heidelberg AK4 14 03:47:42.20 25:12 02:02 02:15:59 01:18 01:04:12 Ines Ploss (331) Swim: 25:12
Trans1: 27:14
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 02:43:13
Bike: 02:15:59
Trans2: 02:44:31
Trans2_Bike: 01:18
Run: 01:04:12
Finish: 03:47:42
197 330 Frieder Hentschel Heidelberger TV AK3 37 Deutschland 02:53:26.60 28:26 01:36 01:41:21 58 42:29 Frieder Hentschel (330) Swim: 28:26
Trans1: 30:02
Trans1_Swim: 01:36
Bike_Finish: 02:11:23
Bike: 01:41:21
Trans2: 02:12:21
Trans2_Bike: 58
Run: 42:29
Finish: 02:53:26
378 329 Christoph Boll Eintracht Frankfurt Triathlon AK3 56 Germany 03:37:56.18 31:15 01:50 02:11:10 59 53:29 Christoph Boll (329) Swim: 31:15
Trans1: 33:05
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 02:44:15
Bike: 02:11:10
Trans2: 02:45:14
Trans2_Bike: 59
Run: 53:29
Finish: 03:37:56
206 328 Gerd Willersinn TSG Maxdorf MK50 11 Germany 02:55:03.51 24:46 01:40 01:42:06 55 46:04 Gerd Willersinn (328) Swim: 24:46
Trans1: 26:26
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 02:08:32
Bike: 01:42:06
Trans2: 02:09:27
Trans2_Bike: 55
Run: 46:04
Finish: 02:55:03
290 326 Jakob Schomerus LAV-Ziegelhausen MK50 25 03:10:09.03 26:36 02:24 01:54:32 01:59 47:07 Jakob Schomerus (326) Swim: 26:36
Trans1: 29:00
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 02:23:32
Bike: 01:54:32
Trans2: 02:25:31
Trans2_Bike: 01:59
Run: 47:07
Finish: 03:10:09
402 325 Bernd Schneider kein MK50 43 03:53:18.77 27:22 03:55 02:18:52 02:42 01:01:57 Bernd Schneider (325) Swim: 27:22
Trans1: 31:17
Trans1_Swim: 03:55
Bike_Finish: 02:50:09
Bike: 02:18:52
Trans2: 02:52:51
Trans2_Bike: 02:42
Run: 01:01:57
Finish: 03:53:18
270 324 Ralf Schmitt TSG Weinheim Team Radsport Wagner MK50 24 Deutschland 03:07:01.05 25:05 01:53 01:50:56 01:45 47:57 Ralf Schmitt (324) Swim: 25:05
Trans1: 26:58
Trans1_Swim: 01:53
Bike_Finish: 02:17:54
Bike: 01:50:56
Trans2: 02:19:39
Trans2_Bike: 01:45
Run: 47:57
Finish: 03:07:01
311 322 Christian Ryll ASG Tria Hockenheim MK50 30 Germany 03:14:19.21 28:43 01:48 01:54:22 02:00 49:17 Christian Ryll (322) Swim: 28:43
Trans1: 30:31
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 02:24:53
Bike: 01:54:22
Trans2: 02:26:53
Trans2_Bike: 02:00
Run: 49:17
Finish: 03:14:19
259 321 Michael Roth SVF Ludwigshafen MK50 22 03:04:10.24 24:53 02:03 01:55:20 01:41 43:45 Michael Roth (321) Swim: 24:53
Trans1: 26:56
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 02:22:16
Bike: 01:55:20
Trans2: 02:23:57
Trans2_Bike: 01:41
Run: 43:45
Finish: 03:04:10
221 320 Joachim Ripper MK50 14 02:57:47.78 22:09 02:50 01:47:32 01:39 44:07 Joachim Ripper (320) Swim: 22:09
Trans1: 24:59
Trans1_Swim: 02:50
Bike_Finish: 02:12:31
Bike: 01:47:32
Trans2: 02:14:10
Trans2_Bike: 01:39
Run: 44:07
Finish: 02:57:47
325 319 Alger Rettig Poseidon Worms MK50 32 Germany 03:18:39.94 27:03 02:47 02:02:15 01:20 47:05 Alger Rettig (319) Swim: 27:03
Trans1: 29:50
Trans1_Swim: 02:47
Bike_Finish: 02:32:05
Bike: 02:02:15
Trans2: 02:33:25
Trans2_Bike: 01:20
Run: 47:05
Finish: 03:18:39
254 318 Enda Pendred SV Nikar Heidelberg MK50 21 Ireland 03:02:54.39 24:59 03:43 01:54:50 01:55 40:50 Enda Pendred (318) Swim: 24:59
Trans1: 28:42
Trans1_Swim: 03:43
Bike_Finish: 02:23:32
Bike: 01:54:50
Trans2: 02:25:27
Trans2_Bike: 01:55
Run: 40:50
Finish: 03:02:54
309 316 Martin Mall DLRG Meckesheim MK50 29 03:13:27.91 31:45 02:22 01:52:04 01:28 47:55 Martin Mall (316) Swim: 31:45
Trans1: 34:07
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 02:26:11
Bike: 01:52:04
Trans2: 02:27:39
Trans2_Bike: 01:28
Run: 47:55
Finish: 03:13:27
237 314 Walter Lindenblatt TCEC Mainz MK50 17 Germany 03:00:39.79 26:41 02:52 01:46:59 01:42 44:33 Walter Lindenblatt (314) Swim: 26:41
Trans1: 29:33
Trans1_Swim: 02:52
Bike_Finish: 02:16:32
Bike: 01:46:59
Trans2: 02:18:14
Trans2_Bike: 01:42
Run: 44:33
Finish: 03:00:39
303 312 Markus Körner LSV 1864 Ladenburg MK50 26 03:12:33.45 27:29 03:25 01:56:31 02:01 45:20 Markus Körner (312) Swim: 27:29
Trans1: 30:54
Trans1_Swim: 03:25
Bike_Finish: 02:27:25
Bike: 01:56:31
Trans2: 02:29:26
Trans2_Bike: 02:01
Run: 45:20
Finish: 03:12:33
236 311 Volker Klehr ASK München-Süd e. V. MK50 16 03:00:32.04 23:36 02:15 01:49:43 01:11 45:51 Volker Klehr (311) Swim: 23:36
Trans1: 25:51
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 02:15:34
Bike: 01:49:43
Trans2: 02:16:45
Trans2_Bike: 01:11
Run: 45:51
Finish: 03:00:32
344 310 Norbert Kissel kein MK50 37 03:23:29.18 28:03 02:22 02:01:16 01:01 52:27 Norbert Kissel (310) Swim: 28:03
Trans1: 30:25
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 02:31:41
Bike: 02:01:16
Trans2: 02:32:42
Trans2_Bike: 01:01
Run: 52:27
Finish: 03:23:29
DNF 308 Uwe Kadel TSG Weinheim Team Radsport Wagner MK50 DNF 20:58 02:58 02:08:18 02:29 Uwe Kadel (308) Swim: 20:58
Trans1: 23:56
Trans1_Swim: 02:58
Bike_Finish: 02:32:14
Bike: 02:08:18
Trans2: 02:34:43
Trans2_Bike: 02:29
305 307 Bruno Hornstein TSG Wilhelmsfeld MK50 28 Deutschland 03:12:46.73 29:12 04:13 01:56:26 01:10 42:16 Bruno Hornstein (307) Swim: 29:12
Trans1: 33:25
Trans1_Swim: 04:13
Bike_Finish: 02:29:51
Bike: 01:56:26
Trans2: 02:31:01
Trans2_Bike: 01:10
Run: 42:16
Finish: 03:12:46
316 306 Heinz Schwegler ASG Tria Hockenheim MK50 31 Germany 03:15:57.19 28:28 03:02 01:54:37 01:28 50:51 Heinz Schwegler (306) Swim: 28:28
Trans1: 31:30
Trans1_Swim: 03:02
Bike_Finish: 02:26:07
Bike: 01:54:37
Trans2: 02:27:35
Trans2_Bike: 01:28
Run: 50:51
Finish: 03:15:57
214 305 Lothar Henkel Tri-Force Fulda MK50 12 Germany 02:55:32.50 26:54 03:13 01:46:13 01:04 39:29 Lothar Henkel (305) Swim: 26:54
Trans1: 30:07
Trans1_Swim: 03:13
Bike_Finish: 02:16:20
Bike: 01:46:13
Trans2: 02:17:24
Trans2_Bike: 01:04
Run: 39:29
Finish: 02:55:32
DSQ 304 Bernd Frey MK50 DSQ 03:33:35.18 31:07 02:43 02:07:01 01:40 51:46 Bernd Frey (304) Swim: 31:07
Trans1: 33:50
Trans1_Swim: 02:43
Bike_Finish: 02:40:51
Bike: 02:07:01
Trans2: 02:42:31
Trans2_Bike: 01:40
Run: 51:46
Finish: 03:33:35
327 303 Pit Fornoff SF Tria Roßdorf MK50 34 Germany 03:19:21.60 30:48 01:42 01:59:10 01:30 46:41 Pit Fornoff (303) Swim: 30:48
Trans1: 32:30
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 02:31:40
Bike: 01:59:10
Trans2: 02:33:10
Trans2_Bike: 01:30
Run: 46:41
Finish: 03:19:21
326 302 Michael Fey TSV Birkenau MK50 33 Germany 03:18:46.74 30:18 01:59 01:59:04 01:03 47:29 Michael Fey (302) Swim: 30:18
Trans1: 32:17
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 02:31:21
Bike: 01:59:04
Trans2: 02:32:24
Trans2_Bike: 01:03
Run: 47:29
Finish: 03:18:46
164 301 Peter Emele TVL Lampertheim MK50 6 Deutschland 02:48:34.07 22:10 01:14 01:43:46 54 42:16 Peter Emele (301) Swim: 22:10
Trans1: 23:24
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 02:07:10
Bike: 01:43:46
Trans2: 02:08:04
Trans2_Bike: 54
Run: 42:16
Finish: 02:48:34
142 300 Christian Dobirr LSV Ladenburg MK50 5 02:45:46.47 19:41 01:32 01:40:07 57 44:00 Christian Dobirr (300) Swim: 19:41
Trans1: 21:13
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 02:01:20
Bike: 01:40:07
Trans2: 02:02:17
Trans2_Bike: 57
Run: 44:00
Finish: 02:45:46
242 299 Arne Dierks MK50 18 03:01:30.56 21:56 02:50 01:52:07 01:53 45:41 Arne Dierks (299) Swim: 21:56
Trans1: 24:46
Trans1_Swim: 02:50
Bike_Finish: 02:16:53
Bike: 01:52:07
Trans2: 02:18:46
Trans2_Bike: 01:53
Run: 45:41
Finish: 03:01:30
192 298 Peter Buttmi Soprema Team SV Mannheim MK50 7 02:52:07.98 27:09 02:18 01:39:38 01:17 42:10 Peter Buttmi (298) Swim: 27:09
Trans1: 29:27
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 02:09:05
Bike: 01:39:38
Trans2: 02:10:22
Trans2_Bike: 01:17
Run: 42:10
Finish: 02:52:07
347 297 Martin Büllesbach MK50 38 03:24:08.96 27:49 03:19 02:00:59 03:53 48:48 Martin Büllesbach (297) Swim: 27:49
Trans1: 31:08
Trans1_Swim: 03:19
Bike_Finish: 02:32:07
Bike: 02:00:59
Trans2: 02:36:00
Trans2_Bike: 03:53
Run: 48:48
Finish: 03:24:08
339 296 Reimund Born BSFG Porsche Triathlon MK50 36 03:22:33.27 27:07 02:54 01:57:19 02:07 53:45 Reimund Born (296) Swim: 27:07
Trans1: 30:01
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 02:27:20
Bike: 01:57:19
Trans2: 02:29:27
Trans2_Bike: 02:07
Run: 53:45
Finish: 03:22:33
330 295 Mathias Böcherer MK50 35 03:20:33.45 27:02 01:51 02:01:53 01:38 49:53 Mathias Böcherer (295) Swim: 27:02
Trans1: 28:53
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 02:30:46
Bike: 02:01:53
Trans2: 02:32:24
Trans2_Bike: 01:38
Run: 49:53
Finish: 03:20:33
199 294 Jörg Bernhard MSC Altenbach MK50 10 02:53:36.67 26:39 01:58 01:40:39 01:11 43:37 Jörg Bernhard (294) Swim: 26:39
Trans1: 28:37
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 02:09:16
Bike: 01:40:39
Trans2: 02:10:27
Trans2_Bike: 01:11
Run: 43:37
Finish: 02:53:36
248 291 Frank Albat MTG Mannheim Triathlon MK50 20 03:01:52.36 26:59 02:17 01:48:39 01:02 44:21 Frank Albat (291) Swim: 26:59
Trans1: 29:16
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 02:17:55
Bike: 01:48:39
Trans2: 02:18:57
Trans2_Bike: 01:02
Run: 44:21
Finish: 03:01:52
247 290 Thomas Adrian TV Lampertheim Triathlon MK50 19 Deutschland 03:01:51.55 23:40 01:33 01:48:47 01:24 46:55 Thomas Adrian (290) Swim: 23:40
Trans1: 25:13
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 02:14:00
Bike: 01:48:47
Trans2: 02:15:24
Trans2_Bike: 01:24
Run: 46:55
Finish: 03:01:51
96 287 Gisela Thomsen SSG Trias Bensheim MK45 12 03:22:52.47 24:17 02:18 02:07:07 01:18 48:43 Gisela Thomsen (287) Swim: 24:17
Trans1: 26:35
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 02:33:42
Bike: 02:07:07
Trans2: 02:35:00
Trans2_Bike: 01:18
Run: 48:43
Finish: 03:22:52
36 286 Laura Simon SSG Trias Bensheim AK2 9 03:02:05.62 25:09 01:45 01:50:52 01:23 43:26 Laura Simon (286) Swim: 25:09
Trans1: 26:54
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 02:17:46
Bike: 01:50:52
Trans2: 02:19:09
Trans2_Bike: 01:23
Run: 43:26
Finish: 03:02:05
89 285 Tamara Hilbig SSG Trias Bensheim AK1 8 03:20:36.80 25:05 02:32 02:06:39 01:26 45:44 Tamara Hilbig (285) Swim: 25:05
Trans1: 27:37
Trans1_Swim: 02:32
Bike_Finish: 02:34:16
Bike: 02:06:39
Trans2: 02:35:42
Trans2_Bike: 01:26
Run: 45:44
Finish: 03:20:36
94 284 Kerstin Fischer SSG Trias Bensheim AK2 23 03:22:19.28 26:33 02:40 02:05:31 01:03 47:25 Kerstin Fischer (284) Swim: 26:33
Trans1: 29:13
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 02:34:44
Bike: 02:05:31
Trans2: 02:35:47
Trans2_Bike: 01:03
Run: 47:25
Finish: 03:22:19
56 283 Joanna Tywczynski TV Bad Orb MK40 6 03:08:55.26 30:13 01:27 01:54:49 01:03 42:40 Joanna Tywczynski (283) Swim: 30:13
Trans1: 31:40
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 02:26:29
Bike: 01:54:49
Trans2: 02:27:32
Trans2_Bike: 01:03
Run: 42:40
Finish: 03:08:55
142 281 Katharina Kreit TV Bad Orb AK2 28 04:01:10.36 27:13 01:57 02:28:51 01:09 01:02:39 Katharina Kreit (281) Swim: 27:13
Trans1: 29:10
Trans1_Swim: 01:57
Bike_Finish: 02:58:01
Bike: 02:28:51
Trans2: 02:59:10
Trans2_Bike: 01:09
Run: 01:02:39
Finish: 04:01:10
58 280 Julia Hündersen TV Bad Orb AK3 14 03:09:07.86 24:18 01:28 01:53:00 52 50:01 Julia Hündersen (280) Swim: 24:18
Trans1: 25:46
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 02:18:46
Bike: 01:53:00
Trans2: 02:19:38
Trans2_Bike: 52
Run: 50:01
Finish: 03:09:07
93 279 Maximiliane Unsorg Vfl Michelstadt AK1 9 03:22:11.24 22:18 01:43 02:09:42 01:18 48:14 Maximiliane Unsorg (279) Swim: 22:18
Trans1: 24:01
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 02:33:43
Bike: 02:09:42
Trans2: 02:35:01
Trans2_Bike: 01:18
Run: 48:14
Finish: 03:22:11
111 278 Ines Trumpfheller Vfl Michelstadt AK3 23 03:31:56.86 27:56 02:01 02:15:19 01:05 46:30 Ines Trumpfheller (278) Swim: 27:56
Trans1: 29:57
Trans1_Swim: 02:01
Bike_Finish: 02:45:16
Bike: 02:15:19
Trans2: 02:46:21
Trans2_Bike: 01:05
Run: 46:30
Finish: 03:31:56
121 277 Simon Schubert Vfl Michelstadt MK40 17 03:37:34.23 28:01 01:59 02:15:17 01:11 50:58 Simon Schubert (277) Swim: 28:01
Trans1: 30:00
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 02:45:17
Bike: 02:15:17
Trans2: 02:46:28
Trans2_Bike: 01:11
Run: 50:58
Finish: 03:37:34
21 276 Gesa Heers Vfl Michelstadt MK40 2 02:55:55.63 26:52 01:22 01:43:52 47 42:33 Gesa Heers (276) Swim: 26:52
Trans1: 28:14
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 02:12:06
Bike: 01:43:52
Trans2: 02:12:53
Trans2_Bike: 47
Run: 42:33
Finish: 02:55:55
92 275 Friederike Willoughby MTV Kronberg JUN 4 03:21:56.47 22:31 02:04 02:12:54 01:06 45:44 Friederike Willoughby (275) Swim: 22:31
Trans1: 24:35
Trans1_Swim: 02:04
Bike_Finish: 02:37:29
Bike: 02:12:54
Trans2: 02:38:35
Trans2_Bike: 01:06
Run: 45:44
Finish: 03:21:56
91 274 Nina Anna Kuhn MTV Kronberg MK40 13 03:21:36.86 27:05 01:17 02:05:42 01:05 47:24 Nina Anna Kuhn (274) Swim: 27:05
Trans1: 28:22
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 02:34:04
Bike: 02:05:42
Trans2: 02:35:09
Trans2_Bike: 01:05
Run: 47:24
Finish: 03:21:36
119 273 Martina Schwind MTV Kronberg MK45 20 03:36:20.01 28:03 02:08 02:14:05 01:10 51:43 Martina Schwind (273) Swim: 28:03
Trans1: 30:11
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 02:44:16
Bike: 02:14:05
Trans2: 02:45:26
Trans2_Bike: 01:10
Run: 51:43
Finish: 03:36:20
42 272 Elke Böhler MTV Kronberg MK50 2 03:03:45.17 22:16 01:39 01:53:38 01:08 46:51 Elke Böhler (272) Swim: 22:16
Trans1: 23:55
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 02:17:33
Bike: 01:53:38
Trans2: 02:18:41
Trans2_Bike: 01:08
Run: 46:51
Finish: 03:03:45
116 271 Sybille Voortman LC Olympia Wiesbaden MK50 6 03:34:37.48 31:00 02:48 02:11:27 01:36 48:41 Sybille Voortman (271) Swim: 31:00
Trans1: 33:48
Trans1_Swim: 02:48
Bike_Finish: 02:45:15
Bike: 02:11:27
Trans2: 02:46:51
Trans2_Bike: 01:36
Run: 48:41
Finish: 03:34:37
15 270 Birgit Metzler LC Olympia Wiesbaden AK3 4 02:49:35.80 21:04 01:15 01:41:49 48 45:07 Birgit Metzler (270) Swim: 21:04
Trans1: 22:19
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 02:04:08
Bike: 01:41:49
Trans2: 02:04:56
Trans2_Bike: 48
Run: 45:07
Finish: 02:49:35
39 269 Swantje Dietrich LC Olympia Wiesbaden AK3 9 03:02:46.97 22:10 01:52 01:52:45 01:06 47:44 Swantje Dietrich (269) Swim: 22:10
Trans1: 24:02
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 02:16:47
Bike: 01:52:45
Trans2: 02:17:53
Trans2_Bike: 01:06
Run: 47:44
Finish: 03:02:46
57 268 Stefanie Burger LC Olympia Wiesbaden AK3 13 03:08:55.34 24:39 02:19 01:59:37 01:23 43:57 Stefanie Burger (268) Swim: 24:39
Trans1: 26:58
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 02:26:35
Bike: 01:59:37
Trans2: 02:27:58
Trans2_Bike: 01:23
Run: 43:57
Finish: 03:08:55
52 264 Diana Beier Tri Force Fulda AK2 14 03:07:39.37 24:46 01:33 01:57:03 01:10 44:38 Diana Beier (264) Swim: 24:46
Trans1: 26:19
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 02:23:22
Bike: 01:57:03
Trans2: 02:24:32
Trans2_Bike: 01:10
Run: 44:38
Finish: 03:07:39
DNF 263 Sonja Ludwig ADAC Sportclub Gelnhausen e.V. MK40 DNF 25:23 02:29 01:50:08 01:14 Sonja Ludwig (263) Swim: 25:23
Trans1: 27:52
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 02:18:00
Bike: 01:50:08
Trans2: 02:19:14
Trans2_Bike: 01:14
88 262 Ramona Walz ADAC Sportclub Gelnhausen e.V. AK3 19 03:20:05.66 24:52 01:45 02:05:09 01:31 49:10 Ramona Walz (262) Swim: 24:52
Trans1: 26:37
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 02:31:46
Bike: 02:05:09
Trans2: 02:33:17
Trans2_Bike: 01:31
Run: 49:10
Finish: 03:20:05
110 259 Christina Nolte TSV Amicitia Viernheim AK4 11 03:30:40.00 30:46 01:53 02:08:16 01:15 51:02 Christina Nolte (259) Swim: 30:46
Trans1: 32:39
Trans1_Swim: 01:53
Bike_Finish: 02:40:55
Bike: 02:08:16
Trans2: 02:42:10
Trans2_Bike: 01:15
Run: 51:02
Finish: 03:30:40
109 258 Monika Honsowitz TSV Amicitia Viernheim MK45 17 03:28:41.79 25:18 02:42 02:09:20 01:08 51:17 Monika Honsowitz (258) Swim: 25:18
Trans1: 28:00
Trans1_Swim: 02:42
Bike_Finish: 02:37:20
Bike: 02:09:20
Trans2: 02:38:28
Trans2_Bike: 01:08
Run: 51:17
Finish: 03:28:41
143 257 Susanne Höcherl TSV Amicitia Viernheim AK3 30 04:23:59.89 29:13 01:53 02:46:28 02:14 01:04:59 Susanne Höcherl (257) Swim: 29:13
Trans1: 31:06
Trans1_Swim: 01:53
Bike_Finish: 03:17:34
Bike: 02:46:28
Trans2: 03:19:48
Trans2_Bike: 02:14
Run: 01:04:59
Finish: 04:23:59
106 256 Andrea Dieter TSV Amicitia Viernheim MK40 16 03:27:48.57 22:21 02:30 02:12:30 01:15 51:09 Andrea Dieter (256) Swim: 22:21
Trans1: 24:51
Trans1_Swim: 02:30
Bike_Finish: 02:37:21
Bike: 02:12:30
Trans2: 02:38:36
Trans2_Bike: 01:15
Run: 51:09
Finish: 03:27:48
132 254 Katrin Schwarz Eintracht Frankfurt AK4 13 03:44:02.90 29:10 02:30 02:17:22 01:35 54:08 Katrin Schwarz (254) Swim: 29:10
Trans1: 31:40
Trans1_Swim: 02:30
Bike_Finish: 02:49:02
Bike: 02:17:22
Trans2: 02:50:37
Trans2_Bike: 01:35
Run: 54:08
Finish: 03:44:02
95 253 Corinna Mindrich Eintracht Frankfurt AK2 24 03:22:46.16 30:40 01:56 01:59:47 02:11 48:59 Corinna Mindrich (253) Swim: 30:40
Trans1: 32:36
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 02:32:23
Bike: 01:59:47
Trans2: 02:34:34
Trans2_Bike: 02:11
Run: 48:59
Finish: 03:22:46
129 252 Heike Klause Eintracht Frankfurt MK50 7 03:42:52.10 29:37 02:27 02:14:18 01:44 55:34 Heike Klause (252) Swim: 29:37
Trans1: 32:04
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 02:46:22
Bike: 02:14:18
Trans2: 02:48:06
Trans2_Bike: 01:44
Run: 55:34
Finish: 03:42:52
49 251 Alexandra Spiess Spiridon Frankfurt AK4 7 03:07:28.58 25:12 01:51 01:57:11 01:11 43:44 Alexandra Spiess (251) Swim: 25:12
Trans1: 27:03
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 02:24:14
Bike: 01:57:11
Trans2: 02:25:25
Trans2_Bike: 01:11
Run: 43:44
Finish: 03:07:28
86 250 Sibylle Rautenberg Spiridon Frankfurt MK45 10 03:19:41.44 27:07 03:39 02:01:48 01:27 46:50 Sibylle Rautenberg (250) Swim: 27:07
Trans1: 30:46
Trans1_Swim: 03:39
Bike_Finish: 02:32:34
Bike: 02:01:48
Trans2: 02:34:01
Trans2_Bike: 01:27
Run: 46:50
Finish: 03:19:41
75 249 Karen Freund Spiridon Frankfurt AK3 17 03:13:15.13 29:10 02:37 01:56:57 01:46 44:07 Karen Freund (249) Swim: 29:10
Trans1: 31:47
Trans1_Swim: 02:37
Bike_Finish: 02:28:44
Bike: 01:56:57
Trans2: 02:30:30
Trans2_Bike: 01:46
Run: 44:07
Finish: 03:13:15
112 248 Katharina Bruder Spiridon Frankfurt AK2 25 03:32:46.88 31:08 02:47 02:05:52 02:10 52:24 Katharina Bruder (248) Swim: 31:08
Trans1: 33:55
Trans1_Swim: 02:47
Bike_Finish: 02:39:47
Bike: 02:05:52
Trans2: 02:41:57
Trans2_Bike: 02:10
Run: 52:24
Finish: 03:32:46
55 243 Kay Janne Wiemann Triathlon Team Fuldatal AK3 12 03:08:37.63 25:06 01:12 01:51:11 01:31 50:05 Kay Janne Wiemann (243) Swim: 25:06
Trans1: 26:18
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 02:17:29
Bike: 01:51:11
Trans2: 02:19:00
Trans2_Bike: 01:31
Run: 50:05
Finish: 03:08:37
81 242 Anne Range Triathlon Team Fuldatal MK40 12 03:17:47.73 26:05 02:38 01:58:28 44 50:36 Anne Range (242) Swim: 26:05
Trans1: 28:43
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 02:27:11
Bike: 01:58:28
Trans2: 02:27:55
Trans2_Bike: 44
Run: 50:36
Finish: 03:17:47
127 241 Salvatrice Plantera Triathlon Team Fuldatal MK40 20 03:39:40.37 26:42 01:54 02:13:41 01:36 56:41 Salvatrice Plantera (241) Swim: 26:42
Trans1: 28:36
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 02:42:17
Bike: 02:13:41
Trans2: 02:43:53
Trans2_Bike: 01:36
Run: 56:41
Finish: 03:39:40
124 240 Claudia Kisling Triathlon Team Fuldatal MK45 22 03:38:38.34 29:31 02:36 02:16:09 01:17 49:58 Claudia Kisling (240) Swim: 29:31
Trans1: 32:07
Trans1_Swim: 02:36
Bike_Finish: 02:48:16
Bike: 02:16:09
Trans2: 02:49:33
Trans2_Bike: 01:17
Run: 49:58
Finish: 03:38:38
54 239 Anna Wächtershäuser SG 1877 Frankfurt-Nied AK4 8 03:08:19.75 24:54 01:21 01:53:44 46 47:05 Anna Wächtershäuser (239) Swim: 24:54
Trans1: 26:15
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 02:19:59
Bike: 01:53:44
Trans2: 02:20:45
Trans2_Bike: 46
Run: 47:05
Finish: 03:08:19
65 238 Katja Schneider SG 1877 Frankfurt-Nied AK2 18 03:10:55.52 25:20 01:27 02:01:20 01:04 43:52 Katja Schneider (238) Swim: 25:20
Trans1: 26:47
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 02:28:07
Bike: 02:01:20
Trans2: 02:29:11
Trans2_Bike: 01:04
Run: 43:52
Finish: 03:10:55
60 237 Gesine Lorenz SG 1877 Frankfurt-Nied AK2 15 03:09:37.96 21:51 01:36 01:58:43 53 46:07 Gesine Lorenz (237) Swim: 21:51
Trans1: 23:27
Trans1_Swim: 01:36
Bike_Finish: 02:22:10
Bike: 01:58:43
Trans2: 02:23:03
Trans2_Bike: 53
Run: 46:07
Finish: 03:09:37
DNF 236 Olga Haushalter SG 1877 Frankfurt-Nied AK4 DNF 01:00.00 24:15 02:26 02:08:30 Olga Haushalter (236) Swim: 24:15
Trans1: 26:41
Trans1_Swim: 02:26
Bike_Finish: 02:35:11
Bike: 02:08:30
Finish: 01:00
14 235 1. HL D algemarinTUS Griesheim algemarinTUS Griesheim 02:48:46.47 19:40 56 01:44:36 52 43:19 1. HL D algemarinTUS Griesheim (235) Swim: 19:40
Trans1: 20:36
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 02:05:12
Bike: 01:44:36
Trans2: 02:06:04
Trans2_Bike: 52
Run: 43:19
Finish: 02:48:46
108 234 Ulrike Seifert algemarinTUS Griesheim MK45 16 03:28:19.73 28:22 02:15 02:10:56 01:38 48:51 Ulrike Seifert (234) Swim: 28:22
Trans1: 30:37
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 02:41:33
Bike: 02:10:56
Trans2: 02:43:11
Trans2_Bike: 01:38
Run: 48:51
Finish: 03:28:19
113 233 Maria-Luise Lenhardt algemarinTUS Griesheim MK45 18 03:33:02.68 24:58 01:29 02:06:29 01:28 59:46 Maria-Luise Lenhardt (233) Swim: 24:58
Trans1: 26:27
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 02:32:56
Bike: 02:06:29
Trans2: 02:34:24
Trans2_Bike: 01:28
Run: 59:46
Finish: 03:33:02
4 232 Anna Kusch algemarinTUS Griesheim AK2 4 02:39:17.91 20:00 01:20 01:39:07 52 39:33 Anna Kusch (232) Swim: 20:00
Trans1: 21:20
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 02:00:27
Bike: 01:39:07
Trans2: 02:01:19
Trans2_Bike: 52
Run: 39:33
Finish: 02:39:17
90 231 Helma Wärner Triathlon Team Bruchköbel MK45 11 03:20:52.14 24:19 02:26 02:01:07 01:31 54:07 Helma Wärner (231) Swim: 24:19
Trans1: 26:45
Trans1_Swim: 02:26
Bike_Finish: 02:27:52
Bike: 02:01:07
Trans2: 02:29:23
Trans2_Bike: 01:31
Run: 54:07
Finish: 03:20:52
128 230 Stefanie Schmitt Triathlon Team Bruchköbel AK3 26 03:40:03.63 25:37 02:32 02:16:05 01:24 56:11 Stefanie Schmitt (230) Swim: 25:37
Trans1: 28:09
Trans1_Swim: 02:32
Bike_Finish: 02:44:14
Bike: 02:16:05
Trans2: 02:45:38
Trans2_Bike: 01:24
Run: 56:11
Finish: 03:40:03
74 229 Katja Millers-Pflüger Triathlon Team Bruchköbel MK45 8 03:13:13.03 25:16 02:19 01:57:59 01:09 48:17 Katja Millers-Pflüger (229) Swim: 25:16
Trans1: 27:35
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 02:25:34
Bike: 01:57:59
Trans2: 02:26:43
Trans2_Bike: 01:09
Run: 48:17
Finish: 03:13:13
80 228 Annette Ebeling Triathlon Team Bruchköbel MK40 11 03:16:20.18 28:18 03:28 02:00:22 01:35 44:25 Annette Ebeling (228) Swim: 28:18
Trans1: 31:46
Trans1_Swim: 03:28
Bike_Finish: 02:32:08
Bike: 02:00:22
Trans2: 02:33:43
Trans2_Bike: 01:35
Run: 44:25
Finish: 03:16:20
48 226 Simone Siebenborn Triathlon Team Giessen MK45 5 03:06:55.75 23:16 01:27 01:52:46 01:50 49:11 Simone Siebenborn (226) Swim: 23:16
Trans1: 24:43
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 02:17:29
Bike: 01:52:46
Trans2: 02:19:19
Trans2_Bike: 01:50
Run: 49:11
Finish: 03:06:55
32 225 Bianca Kornmann Triathlon Team Giessen AK2 8 03:00:34.05 22:09 01:48 01:54:14 01:06 40:45 Bianca Kornmann (225) Swim: 22:09
Trans1: 23:57
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 02:18:11
Bike: 01:54:14
Trans2: 02:19:17
Trans2_Bike: 01:06
Run: 40:45
Finish: 03:00:34
28 224 Luisa Klein Triathlon Team Giessen AK1 4 02:59:44.27 22:32 02:18 01:51:43 53 44:19 Luisa Klein (224) Swim: 22:32
Trans1: 24:50
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 02:16:33
Bike: 01:51:43
Trans2: 02:17:26
Trans2_Bike: 53
Run: 44:19
Finish: 02:59:44
20 223 Diana Steffenhagen ASC Darmstadt AK2 6 02:55:39.24 21:14 45 01:45:40 50 46:36 Diana Steffenhagen (223) Swim: 21:14
Trans1: 21:59
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 02:07:39
Bike: 01:45:40
Trans2: 02:08:29
Trans2_Bike: 50
Run: 46:36
Finish: 02:55:39
77 222 Michele Spankus ASC Darmstadt AK2 20 03:14:05.87 19:44 01:20 02:03:26 01:19 48:27 Michele Spankus (222) Swim: 19:44
Trans1: 21:04
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 02:24:30
Bike: 02:03:26
Trans2: 02:25:49
Trans2_Bike: 01:19
Run: 48:27
Finish: 03:14:05
83 221 Denise Isabelle Schmid ASC Darmstadt AK1 7 03:18:07.25 22:14 01:25 02:05:03 57 48:06 Denise Isabelle Schmid (221) Swim: 22:14
Trans1: 23:39
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 02:28:42
Bike: 02:05:03
Trans2: 02:29:39
Trans2_Bike: 57
Run: 48:06
Finish: 03:18:07
69 220 Jasmin Rupp ASC Darmstadt AK3 15 03:12:13.59 27:51 01:05 01:53:39 51 48:46 Jasmin Rupp (220) Swim: 27:51
Trans1: 28:56
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 02:22:35
Bike: 01:53:39
Trans2: 02:23:26
Trans2_Bike: 51
Run: 48:46
Finish: 03:12:13
118 219 Diana Tempel KSV Baunatal AK2 26 03:36:15.23 25:19 01:18 02:16:56 01:11 53:42 Diana Tempel (219) Swim: 25:19
Trans1: 26:37
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 02:43:33
Bike: 02:16:56
Trans2: 02:44:44
Trans2_Bike: 01:11
Run: 53:42
Finish: 03:36:15
59 218 Birgit Solhdju KSV Baunatal MK40 7 03:09:09.48 27:08 01:39 01:56:17 01:08 44:36 Birgit Solhdju (218) Swim: 27:08
Trans1: 28:47
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 02:25:04
Bike: 01:56:17
Trans2: 02:26:12
Trans2_Bike: 01:08
Run: 44:36
Finish: 03:09:09
29 217 Katharina Pietsch KSV Baunatal AK3 6 02:59:51.36 23:19 01:29 01:46:49 51 47:53 Katharina Pietsch (217) Swim: 23:19
Trans1: 24:48
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 02:11:37
Bike: 01:46:49
Trans2: 02:12:28
Trans2_Bike: 51
Run: 47:53
Finish: 02:59:51
71 216 Daniela Hamel KSV Baunatal AK3 16 03:12:25.61 22:55 01:42 01:59:51 57 49:20 Daniela Hamel (216) Swim: 22:55
Trans1: 24:37
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 02:24:28
Bike: 01:59:51
Trans2: 02:25:25
Trans2_Bike: 57
Run: 49:20
Finish: 03:12:25
34 215 Mareike Kessler Software AG Team DSW Darmstadt AK4 5 03:01:09.83 22:35 01:24 01:53:04 01:09 46:11 Mareike Kessler (215) Swim: 22:35
Trans1: 23:59
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 02:17:03
Bike: 01:53:04
Trans2: 02:18:12
Trans2_Bike: 01:09
Run: 46:11
Finish: 03:01:09
31 214 Maren Grimm Software AG Team DSW Darmstadt MK45 3 03:00:30.27 21:54 01:22 01:54:25 54 43:46 Maren Grimm (214) Swim: 21:54
Trans1: 23:16
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 02:17:41
Bike: 01:54:25
Trans2: 02:18:35
Trans2_Bike: 54
Run: 43:46
Finish: 03:00:30
40 213 Sara Christina Bund Software AG Team DSW Darmstadt AK3 10 03:03:01.13 21:32 01:11 01:56:34 50 43:29 Sara Christina Bund (213) Swim: 21:32
Trans1: 22:43
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 02:19:17
Bike: 01:56:34
Trans2: 02:20:07
Trans2_Bike: 50
Run: 43:29
Finish: 03:03:01
67 212 Charlotte Espinosa Software AG Team DSW Darmstadt AK1 6 03:11:25.93 26:29 01:52 02:00:21 01:11 43:00 Charlotte Espinosa (212) Swim: 26:29
Trans1: 28:21
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 02:28:42
Bike: 02:00:21
Trans2: 02:29:53
Trans2_Bike: 01:11
Run: 43:00
Finish: 03:11:25
68 211 Kerstin Simon Tri force Fulda AK4 9 03:12:09.37 28:28 02:21 01:53:00 01:17 46:35 Kerstin Simon (211) Swim: 28:28
Trans1: 30:49
Trans1_Swim: 02:21
Bike_Finish: 02:23:49
Bike: 01:53:00
Trans2: 02:25:06
Trans2_Bike: 01:17
Run: 46:35
Finish: 03:12:09
82 210 Jutta Weigel Tri force Fulda MK45 9 03:17:58.88 28:48 01:30 01:56:09 01:29 50:08 Jutta Weigel (210) Swim: 28:48
Trans1: 30:18
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 02:26:27
Bike: 01:56:09
Trans2: 02:27:56
Trans2_Bike: 01:29
Run: 50:08
Finish: 03:17:58
43 209 Verena Schäfer Tri force Fulda AK2 11 03:04:21.65 25:22 01:16 01:49:21 52 49:35 Verena Schäfer (209) Swim: 25:22
Trans1: 26:38
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 02:15:59
Bike: 01:49:21
Trans2: 02:16:51
Trans2_Bike: 52
Run: 49:35
Finish: 03:04:21
24 208 Tanja Hohmann Tri force Fulda AK4 3 02:57:28.15 22:15 01:46 01:46:53 01:15 44:50 Tanja Hohmann (208) Swim: 22:15
Trans1: 24:01
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 02:10:54
Bike: 01:46:53
Trans2: 02:12:09
Trans2_Bike: 01:15
Run: 44:50
Finish: 02:57:28
123 207 Claudia Zarbo TaunaGas SC Oberursel AK4 12 03:37:50.97 25:39 02:38 02:20:50 01:50 49:06 Claudia Zarbo (207) Swim: 25:39
Trans1: 28:17
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 02:49:07
Bike: 02:20:50
Trans2: 02:50:57
Trans2_Bike: 01:50
Run: 49:06
Finish: 03:37:50
135 206 Sefania Poli TaunaGas SC Oberursel MK45 24 03:47:11.97 27:08 02:47 02:17:53 02:10 57:56 Sefania Poli (206) Swim: 27:08
Trans1: 29:55
Trans1_Swim: 02:47
Bike_Finish: 02:47:48
Bike: 02:17:53
Trans2: 02:49:58
Trans2_Bike: 02:10
Run: 57:56
Finish: 03:47:11
122 205 Anita Wöhner TaunaGas SC Oberursel AK3 25 03:37:38.90 32:44 02:10 02:12:01 01:06 51:09 Anita Wöhner (205) Swim: 32:44
Trans1: 34:54
Trans1_Swim: 02:10
Bike_Finish: 02:46:55
Bike: 02:12:01
Trans2: 02:48:01
Trans2_Bike: 01:06
Run: 51:09
Finish: 03:37:38
41 204 Claudia Richter TaunaGas SC Oberursel MK40 4 03:03:44.13 22:26 01:55 01:55:32 01:00 43:26 Claudia Richter (204) Swim: 22:26
Trans1: 24:21
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 02:19:53
Bike: 01:55:32
Trans2: 02:20:53
Trans2_Bike: 01:00
Run: 43:26
Finish: 03:03:44
53 203 Birgit Zimmer Eintracht Frankfurt e.V. MK50 3 03:08:17.83 23:38 02:03 01:55:21 01:24 46:22 Birgit Zimmer (203) Swim: 23:38
Trans1: 25:41
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 02:21:02
Bike: 01:55:21
Trans2: 02:22:26
Trans2_Bike: 01:24
Run: 46:22
Finish: 03:08:17
72 201 Barbara Achenbach Eintracht Frankfurt e.V. MK45 7 03:12:39.32 25:16 02:27 01:55:48 01:48 48:09 Barbara Achenbach (201) Swim: 25:16
Trans1: 27:43
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 02:23:31
Bike: 01:55:48
Trans2: 02:25:19
Trans2_Bike: 01:48
Run: 48:09
Finish: 03:12:39
98 200 Diana Auerswald Eintracht Frankfurt e.V. AK3 20 03:23:26.32 21:59 02:48 02:09:49 02:13 47:31 Diana Auerswald (200) Swim: 21:59
Trans1: 24:47
Trans1_Swim: 02:48
Bike_Finish: 02:34:36
Bike: 02:09:49
Trans2: 02:36:49
Trans2_Bike: 02:13
Run: 47:31
Finish: 03:23:26
18 199 Ulrike Simons SF Triathlon Roßdorf MK50 1 02:54:55.76 25:17 01:45 01:42:51 01:13 44:17 Ulrike Simons (199) Swim: 25:17
Trans1: 27:02
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 02:09:53
Bike: 01:42:51
Trans2: 02:11:06
Trans2_Bike: 01:13
Run: 44:17
Finish: 02:54:55
84 198 Christiane Brand SF Triathlon Roßdorf MK50 5 03:18:25.56 27:00 01:49 02:05:11 52 44:59 Christiane Brand (198) Swim: 27:00
Trans1: 28:49
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 02:34:00
Bike: 02:05:11
Trans2: 02:34:52
Trans2_Bike: 52
Run: 44:59
Finish: 03:18:25
61 197 Susanne Mücke SF Triathlon Roßdorf AK2 16 03:10:10.43 20:37 01:23 02:01:33 01:04 48:20 Susanne Mücke (197) Swim: 20:37
Trans1: 22:00
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 02:23:33
Bike: 02:01:33
Trans2: 02:24:37
Trans2_Bike: 01:04
Run: 48:20
Finish: 03:10:10
25 196 Susanne Reimer SF Triathlon Roßdorf AK4 4 02:57:48.98 21:02 01:13 01:51:34 54 43:38 Susanne Reimer (196) Swim: 21:02
Trans1: 22:15
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 02:13:49
Bike: 01:51:34
Trans2: 02:14:43
Trans2_Bike: 54
Run: 43:38
Finish: 02:57:48
51 195 Monika Metzner TSG Maxdorf MK40 5 03:07:38.99 24:40 03:24 01:56:32 01:28 43:01 Monika Metzner (195) Swim: 24:40
Trans1: 28:04
Trans1_Swim: 03:24
Bike_Finish: 02:24:36
Bike: 01:56:32
Trans2: 02:26:04
Trans2_Bike: 01:28
Run: 43:01
Finish: 03:07:38
16 194 Anja Heilmann TSG Maxdorf MK40 1 02:52:48.01 24:31 01:40 01:42:19 01:04 44:06 Anja Heilmann (194) Swim: 24:31
Trans1: 26:11
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 02:08:30
Bike: 01:42:19
Trans2: 02:09:34
Trans2_Bike: 01:04
Run: 44:06
Finish: 02:52:48
22 193 Elke Willersinn TSG Maxdorf MK45 1 02:56:04.32 24:54 01:37 01:43:14 01:18 45:30 Elke Willersinn (193) Swim: 24:54
Trans1: 26:31
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 02:09:45
Bike: 01:43:14
Trans2: 02:11:03
Trans2_Bike: 01:18
Run: 45:30
Finish: 02:56:04
63 191 Angelika Halberstadt SG Triathlon Wetterau/TV Braunfels MK45 6 03:10:41.66 24:51 01:38 01:55:00 01:09 48:38 Angelika Halberstadt (191) Swim: 24:51
Trans1: 26:29
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 02:21:29
Bike: 01:55:00
Trans2: 02:22:38
Trans2_Bike: 01:09
Run: 48:38
Finish: 03:10:41
35 190 Anne Dörper SG Triathlon Wetterau/TV Braunfels AK4 6 03:01:12.85 26:53 01:27 01:51:28 01:13 41:51 Anne Dörper (190) Swim: 26:53
Trans1: 28:20
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 02:19:48
Bike: 01:51:28
Trans2: 02:21:01
Trans2_Bike: 01:13
Run: 41:51
Finish: 03:01:12
30 189 Tanja Weber SG Triathlon Wetterau/TV Braunfels MK40 3 03:00:27.88 21:17 01:15 01:51:11 01:02 46:11 Tanja Weber (189) Swim: 21:17
Trans1: 22:32
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 02:13:43
Bike: 01:51:11
Trans2: 02:14:45
Trans2_Bike: 01:02
Run: 46:11
Finish: 03:00:27
12 188 Manuela Bartels SG Triathlon Wetterau/TV Braunfels AK3 3 02:48:07.61 20:59 01:10 01:46:42 42 40:08 Manuela Bartels (188) Swim: 20:59
Trans1: 22:09
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 02:08:51
Bike: 01:46:42
Trans2: 02:09:33
Trans2_Bike: 42
Run: 40:08
Finish: 02:48:07
10 187 Anna-Lena Pohl stimmel-sports e.V. AK1 1 02:46:30.82 17:51 01:11 01:46:52 41 40:29 Anna-Lena Pohl (187) Swim: 17:51
Trans1: 19:02
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 02:05:54
Bike: 01:46:52
Trans2: 02:06:35
Trans2_Bike: 41
Run: 40:29
Finish: 02:46:30
46 186 Katja Eckenfels stimmel-sports e.V. AK1 5 03:06:07.13 21:03 01:02 01:56:53 44 46:58 Katja Eckenfels (186) Swim: 21:03
Trans1: 22:05
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 02:18:58
Bike: 01:56:53
Trans2: 02:19:42
Trans2_Bike: 44
Run: 46:58
Finish: 03:06:07
8 185 Jana Uderstadt stimmel-sports e.V. JUN 2 02:43:47.96 20:52 51 01:40:51 37 41:03 Jana Uderstadt (185) Swim: 20:52
Trans1: 21:43
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 02:02:34
Bike: 01:40:51
Trans2: 02:03:11
Trans2_Bike: 37
Run: 41:03
Finish: 02:43:47
13 184 Jana Binninger stimmel-sports e.V. AK1 2 02:48:29.93 21:13 55 01:40:27 40 45:44 Jana Binninger (184) Swim: 21:13
Trans1: 22:08
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 02:02:35
Bike: 01:40:27
Trans2: 02:03:15
Trans2_Bike: 40
Run: 45:44
Finish: 02:48:29
33 183 Julia Karrasch TV Bad Orb AK3 7 03:00:59.68 28:09 01:57 01:47:51 48 43:15 Julia Karrasch (183) Swim: 28:09
Trans1: 30:06
Trans1_Swim: 01:57
Bike_Finish: 02:17:57
Bike: 01:47:51
Trans2: 02:18:45
Trans2_Bike: 48
Run: 43:15
Finish: 03:00:59
73 182 Elisabeth Hilfenhaus TV Bad Orb JUN 3 03:12:55.59 21:06 01:30 02:01:56 51 48:40 Elisabeth Hilfenhaus (182) Swim: 21:06
Trans1: 22:36
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 02:24:32
Bike: 02:01:56
Trans2: 02:25:23
Trans2_Bike: 51
Run: 48:40
Finish: 03:12:55
19 181 Julia Nikolopoulos TV Bad Orb AK4 2 02:55:11.67 24:47 01:26 01:45:51 49 42:49 Julia Nikolopoulos (181) Swim: 24:47
Trans1: 26:13
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 02:12:04
Bike: 01:45:51
Trans2: 02:12:53
Trans2_Bike: 49
Run: 42:49
Finish: 02:55:11
6 180 Julia Ertmer TV Bad Orb AK3 1 02:43:22.11 21:29 01:15 01:41:36 44 38:46 Julia Ertmer (180) Swim: 21:29
Trans1: 22:44
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 02:04:20
Bike: 01:41:36
Trans2: 02:05:04
Trans2_Bike: 44
Run: 38:46
Finish: 02:43:22
185 178 Karsten Ferchow SV Nikar Heidelberg MK55 4 02:51:25.99 25:04 01:48 01:42:27 01:32 41:05 Karsten Ferchow (178) Swim: 25:04
Trans1: 26:52
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 02:09:19
Bike: 01:42:27
Trans2: 02:10:51
Trans2_Bike: 01:32
Run: 41:05
Finish: 02:51:25
265 177 Peter Friedrich RV 03 Bürstadt Triathlon MK50 23 Deutschland 03:05:52.76 25:24 02:41 01:49:51 01:12 48:51 Peter Friedrich (177) Swim: 25:24
Trans1: 28:05
Trans1_Swim: 02:41
Bike_Finish: 02:17:56
Bike: 01:49:51
Trans2: 02:19:08
Trans2_Bike: 01:12
Run: 48:51
Finish: 03:05:52
DNF 175 Jochen Zimmer Eintracht Frankfurt Triathlon MK50 DNF Germany 30:57 02:18 Jochen Zimmer (175) Swim: 30:57
Trans1: 33:15
Trans1_Swim: 02:18
99 174 Jürgen Wodopia Karlsruher Lemminge MK50 3 02:40:06.44 23:40 01:48 01:34:47 01:08 39:26 Jürgen Wodopia (174) Swim: 23:40
Trans1: 25:28
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 02:00:15
Bike: 01:34:47
Trans2: 02:01:23
Trans2_Bike: 01:08
Run: 39:26
Finish: 02:40:06
365 172 Jürgen Knapp DJK Feudenheim MK65 1 Deutschland 03:30:10.78 30:36 02:48 02:06:54 01:53 51:50 Jürgen Knapp (172) Swim: 30:36
Trans1: 33:24
Trans1_Swim: 02:48
Bike_Finish: 02:40:18
Bike: 02:06:54
Trans2: 02:42:11
Trans2_Bike: 01:53
Run: 51:50
Finish: 03:30:10
396 171 Hermann Füßler SChwimmclub Heppenheim MK65 2 Deutschland 03:49:14.95 28:25 03:22 02:14:25 01:39 01:03:14 Hermann Füßler (171) Swim: 28:25
Trans1: 31:47
Trans1_Swim: 03:22
Bike_Finish: 02:46:12
Bike: 02:14:25
Trans2: 02:47:51
Trans2_Bike: 01:39
Run: 01:03:14
Finish: 03:49:14
376 170 Edward Tylkowski TV 1860 Mußbach/Team Erdinger Alkoholfrei MK60 2 03:36:38.75 30:56 04:34 02:08:25 01:54 51:44 Edward Tylkowski (170) Swim: 30:56
Trans1: 35:30
Trans1_Swim: 04:34
Bike_Finish: 02:43:55
Bike: 02:08:25
Trans2: 02:45:49
Trans2_Bike: 01:54
Run: 51:44
Finish: 03:36:38
400 169 Richie Schneider kein MK60 6 USA 03:51:12.20 33:29 04:10 02:19:09 02:32 53:13 Richie Schneider (169) Swim: 33:29
Trans1: 37:39
Trans1_Swim: 04:10
Bike_Finish: 02:56:48
Bike: 02:19:09
Trans2: 02:59:20
Trans2_Bike: 02:32
Run: 53:13
Finish: 03:51:12
383 168 Michael Lehner TSG Weinheim Team Radsport Wagner MK60 3 03:39:48.28 29:38 02:17 02:11:56 01:36 55:12 Michael Lehner (168) Swim: 29:38
Trans1: 31:55
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 02:43:51
Bike: 02:11:56
Trans2: 02:45:27
Trans2_Bike: 01:36
Run: 55:12
Finish: 03:39:48
386 167 Matthias Kauffelt SVM Soprema Team Mannheim MK60 5 03:41:31.81 33:59 04:38 02:03:00 02:05 58:35 Matthias Kauffelt (167) Swim: 33:59
Trans1: 38:37
Trans1_Swim: 04:38
Bike_Finish: 02:41:37
Bike: 02:03:00
Trans2: 02:43:42
Trans2_Bike: 02:05
Run: 58:35
Finish: 03:41:31
385 166 Hans-Christian Albrecht MK60 4 Deutsch 03:41:29.53 32:25 03:58 02:11:17 01:29 53:52 Hans-Christian Albrecht (166) Swim: 32:25
Trans1: 36:23
Trans1_Swim: 03:58
Bike_Finish: 02:47:40
Bike: 02:11:17
Trans2: 02:49:09
Trans2_Bike: 01:29
Run: 53:52
Finish: 03:41:29
258 165 Franz Wunderle SV Traisa MK55 6 03:03:54.40 28:09 01:48 01:46:53 01:27 47:24 Franz Wunderle (165) Swim: 28:09
Trans1: 29:57
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 02:16:50
Bike: 01:46:53
Trans2: 02:18:17
Trans2_Bike: 01:27
Run: 47:24
Finish: 03:03:54
367 164 Karlheinz Wolf Lobosrun MK55 18 03:30:51.61 35:05 02:29 01:59:54 01:44 52:48 Karlheinz Wolf (164) Swim: 35:05
Trans1: 37:34
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 02:37:28
Bike: 01:59:54
Trans2: 02:39:12
Trans2_Bike: 01:44
Run: 52:48
Finish: 03:30:51
403 162 Günther Willrich kein MK55 22 03:55:48.41 28:12 04:00 02:15:15 01:18 01:07:46 Günther Willrich (162) Swim: 28:12
Trans1: 32:12
Trans1_Swim: 04:00
Bike_Finish: 02:47:27
Bike: 02:15:15
Trans2: 02:48:45
Trans2_Bike: 01:18
Run: 01:07:46
Finish: 03:55:48
333 161 Charly Wachtel MK55 13 03:21:05.57 27:53 02:31 01:55:49 01:10 54:20 Charly Wachtel (161) Swim: 27:53
Trans1: 30:24
Trans1_Swim: 02:31
Bike_Finish: 02:26:13
Bike: 01:55:49
Trans2: 02:27:23
Trans2_Bike: 01:10
Run: 54:20
Finish: 03:21:05
332 160 Bernd Strobel LC Olympia Wiesbaden MK55 12 03:20:47.90 23:48 03:11 02:05:52 03:00 47:44 Bernd Strobel (160) Swim: 23:48
Trans1: 26:59
Trans1_Swim: 03:11
Bike_Finish: 02:32:51
Bike: 02:05:52
Trans2: 02:35:51
Trans2_Bike: 03:00
Run: 47:44
Finish: 03:20:47
273 158 Volker Schaum TCEC Mainz MK55 7 Germany 03:07:54.34 24:14 02:57 01:55:59 02:24 45:39 Volker Schaum (158) Swim: 24:14
Trans1: 27:11
Trans1_Swim: 02:57
Bike_Finish: 02:23:10
Bike: 01:55:59
Trans2: 02:25:34
Trans2_Bike: 02:24
Run: 45:39
Finish: 03:07:54
173 157 Stefan Ohm TV-Palatia-Hatzenbühl MK55 3 02:50:13.42 25:21 01:30 01:41:04 01:05 42:21 Stefan Ohm (157) Swim: 25:21
Trans1: 26:51
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 02:07:55
Bike: 01:41:04
Trans2: 02:09:00
Trans2_Bike: 01:05
Run: 42:21
Finish: 02:50:13
350 156 Dieter Nollert LAV-Ziegelhausen MK55 16 03:25:42.68 29:19 04:34 01:58:24 01:56 52:11 Dieter Nollert (156) Swim: 29:19
Trans1: 33:53
Trans1_Swim: 04:34
Bike_Finish: 02:32:17
Bike: 01:58:24
Trans2: 02:34:13
Trans2_Bike: 01:56
Run: 52:11
Finish: 03:25:42
293 155 Manfred Hofer ssg trias bensheim MK55 9 03:11:07.34 24:53 03:00 01:54:55 01:39 49:59 Manfred Hofer (155) Swim: 24:53
Trans1: 27:53
Trans1_Swim: 03:00
Bike_Finish: 02:22:48
Bike: 01:54:55
Trans2: 02:24:27
Trans2_Bike: 01:39
Run: 49:59
Finish: 03:11:07
314 154 Manfred Goschler MK55 11 03:15:24.70 28:12 03:47 01:54:33 01:29 48:41 Manfred Goschler (154) Swim: 28:12
Trans1: 31:59
Trans1_Swim: 03:47
Bike_Finish: 02:26:32
Bike: 01:54:33
Trans2: 02:28:01
Trans2_Bike: 01:29
Run: 48:41
Finish: 03:15:24
342 153 Dieter Frank TSG Maxdorf MK55 15 03:23:17.23 30:44 04:46 01:59:42 02:45 47:00 Dieter Frank (153) Swim: 30:44
Trans1: 35:30
Trans1_Swim: 04:46
Bike_Finish: 02:35:12
Bike: 01:59:42
Trans2: 02:37:57
Trans2_Bike: 02:45
Run: 47:00
Finish: 03:23:17
299 152 Thomas Claus ASG Tria Hockenheim MK55 10 Germany 03:12:04.83 28:34 02:15 01:49:01 01:09 51:29 Thomas Claus (152) Swim: 28:34
Trans1: 30:49
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 02:19:50
Bike: 01:49:01
Trans2: 02:20:59
Trans2_Bike: 01:09
Run: 51:29
Finish: 03:12:04
372 151 Ralf Bünting MK55 19 03:33:42.83 30:00 02:38 02:00:38 01:43 59:31 Ralf Bünting (151) Swim: 30:00
Trans1: 32:38
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 02:33:16
Bike: 02:00:38
Trans2: 02:34:59
Trans2_Bike: 01:43
Run: 59:31
Finish: 03:33:42
363 149 Lutz Bauer RV 03 Bürstadt Triathlon MK55 17 03:29:57.56 29:30 04:26 02:06:53 02:06 49:50 Lutz Bauer (149) Swim: 29:30
Trans1: 33:56
Trans1_Swim: 04:26
Bike_Finish: 02:40:49
Bike: 02:06:53
Trans2: 02:42:55
Trans2_Bike: 02:06
Run: 49:50
Finish: 03:29:57
377 148 Rainer Gremmelspacher MTG Mannheim Triathlon MK55 20 Germany 03:37:24.69 35:41 02:32 02:08:00 01:10 51:27 Rainer Gremmelspacher (148) Swim: 35:41
Trans1: 38:13
Trans1_Swim: 02:32
Bike_Finish: 02:46:13
Bike: 02:08:00
Trans2: 02:47:23
Trans2_Bike: 01:10
Run: 51:27
Finish: 03:37:24
161 147 Tobias Maurer AK2 43 02:47:56.76 22:24 01:30 01:41:06 56 42:29 Tobias Maurer (147) Swim: 22:24
Trans1: 23:54
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 02:05:00
Bike: 01:41:06
Trans2: 02:05:56
Trans2_Bike: 56
Run: 42:29
Finish: 02:47:56
37 146 Cornelius Goldbeck Karlsruher Lemminge AK2 14 02:30:09.62 18:03 01:16 01:35:40 52 35:32 Cornelius Goldbeck (146) Swim: 18:03
Trans1: 19:19
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:54:59
Bike: 01:35:40
Trans2: 01:55:51
Trans2_Bike: 52
Run: 35:32
Finish: 02:30:09
138 145 Daniel Thielsch AK2 36 02:44:49.83 25:10 02:11 01:40:29 01:31 37:42 Daniel Thielsch (145) Swim: 25:10
Trans1: 27:21
Trans1_Swim: 02:11
Bike_Finish: 02:07:50
Bike: 01:40:29
Trans2: 02:09:21
Trans2_Bike: 01:31
Run: 37:42
Finish: 02:44:49
5 144 Paul Schuster equipeRED/ Algemarin Triathlon Team TuS Griesheim AK2 3 Germany 02:18:25.75 16:17 49 01:27:57 39 33:07 Paul Schuster (144) Swim: 16:17
Trans1: 17:06
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:45:03
Bike: 01:27:57
Trans2: 01:45:42
Trans2_Bike: 39
Run: 33:07
Finish: 02:18:25
147 140 Alexander Walzenbach AK3 30 02:46:35.99 22:27 01:14 01:39:42 01:07 42:36 Alexander Walzenbach (140) Swim: 22:27
Trans1: 23:41
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 02:03:23
Bike: 01:39:42
Trans2: 02:04:30
Trans2_Bike: 01:07
Run: 42:36
Finish: 02:46:35
114 139 Jan Vandieken MTG Mannheim Triathlon AK3 20 Deurschland 02:42:15.12 24:13 01:27 01:36:28 50 39:45 Jan Vandieken (139) Swim: 24:13
Trans1: 25:40
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 02:02:08
Bike: 01:36:28
Trans2: 02:02:58
Trans2_Bike: 50
Run: 39:45
Finish: 02:42:15
341 138 Johannes Ludwig AK3 53 03:23:12.73 26:50 02:33 01:53:19 02:11 01:00:05 Johannes Ludwig (138) Swim: 26:50
Trans1: 29:23
Trans1_Swim: 02:33
Bike_Finish: 02:22:42
Bike: 01:53:19
Trans2: 02:24:53
Trans2_Bike: 02:11
Run: 01:00:05
Finish: 03:23:12
115 137 Dirk Theile TV Bommersheim AK3 21 Deutschland 02:42:23.82 20:01 01:41 01:41:38 01:05 38:27 Dirk Theile (137) Swim: 20:01
Trans1: 21:42
Trans1_Swim: 01:41
Bike_Finish: 02:03:20
Bike: 01:41:38
Trans2: 02:04:25
Trans2_Bike: 01:05
Run: 38:27
Finish: 02:42:23
120 136 Wolfgang Sturm Soprema Team SV Mannheim AK3 23 Germany 02:42:53.38 22:49 01:44 01:43:18 57 35:48 Wolfgang Sturm (136) Swim: 22:49
Trans1: 24:33
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 02:07:51
Bike: 01:43:18
Trans2: 02:08:48
Trans2_Bike: 57
Run: 35:48
Finish: 02:42:53
42 135 Peter Ströhle Mengens Triathleten AK3 9 02:30:27.83 18:55 59 01:34:27 42 37:08 Peter Ströhle (135) Swim: 18:55
Trans1: 19:54
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:54:21
Bike: 01:34:27
Trans2: 01:55:03
Trans2_Bike: 42
Run: 37:08
Finish: 02:30:27
263 134 Patrick Stamm RC Vorwärts Speyer AK3 47 03:05:09.32 25:31 02:33 01:55:36 01:39 42:53 Patrick Stamm (134) Swim: 25:31
Trans1: 28:04
Trans1_Swim: 02:33
Bike_Finish: 02:23:40
Bike: 01:55:36
Trans2: 02:25:19
Trans2_Bike: 01:39
Run: 42:53
Finish: 03:05:09
127 133 Sascha Schwedes Karlsruher Lemminge AK3 25 02:43:42.39 21:57 01:15 01:39:42 50 40:24 Sascha Schwedes (133) Swim: 21:57
Trans1: 23:12
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 02:02:54
Bike: 01:39:42
Trans2: 02:03:44
Trans2_Bike: 50
Run: 40:24
Finish: 02:43:42
219 132 Steve Scheiner Eintracht Frankfurt Triathlon AK3 39 02:56:36.81 27:14 02:33 01:45:27 01:17 43:34 Steve Scheiner (132) Swim: 27:14
Trans1: 29:47
Trans1_Swim: 02:33
Bike_Finish: 02:15:14
Bike: 01:45:27
Trans2: 02:16:31
Trans2_Bike: 01:17
Run: 43:34
Finish: 02:56:36
166 131 Sebastian Schaf Soprema Team SV Mannheim AK3 32 Germany 02:48:44.32 24:57 01:46 01:41:06 01:04 41:03 Sebastian Schaf (131) Swim: 24:57
Trans1: 26:43
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 02:07:49
Bike: 01:41:06
Trans2: 02:08:53
Trans2_Bike: 01:04
Run: 41:03
Finish: 02:48:44
283 130 Jörg Richter MTG Mannheim Triathlon AK3 48 Germany 03:09:03.79 27:54 03:02 01:52:24 01:18 46:07 Jörg Richter (130) Swim: 27:54
Trans1: 30:56
Trans1_Swim: 03:02
Bike_Finish: 02:23:20
Bike: 01:52:24
Trans2: 02:24:38
Trans2_Bike: 01:18
Run: 46:07
Finish: 03:09:03
131 129 Patrick Lugenbiel WSF Zweibrücken AK3 27 02:44:04.79 22:35 01:21 01:39:57 01:09 39:32 Patrick Lugenbiel (129) Swim: 22:35
Trans1: 23:56
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 02:03:53
Bike: 01:39:57
Trans2: 02:05:02
Trans2_Bike: 01:09
Run: 39:32
Finish: 02:44:04
323 128 Tobias Lebhardt Tri-Team Ludwigshafen AK3 52 Deutsch 03:17:33.49 22:09 02:40 01:55:50 01:11 56:13 Tobias Lebhardt (128) Swim: 22:09
Trans1: 24:49
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 02:20:39
Bike: 01:55:50
Trans2: 02:21:50
Trans2_Bike: 01:11
Run: 56:13
Finish: 03:17:33
111 127 Michael Kostrzewa LSV Ladenburg AK3 19 02:41:44.06 20:34 01:22 01:38:29 43 41:49 Michael Kostrzewa (127) Swim: 20:34
Trans1: 21:56
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 02:00:25
Bike: 01:38:29
Trans2: 02:01:08
Trans2_Bike: 43
Run: 41:49
Finish: 02:41:44
86 126 Daniel Koppenhöfer Stimmel-Sports e.V. AK3 15 02:38:53.71 19:42 01:00 01:40:21 51 38:47 Daniel Koppenhöfer (126) Swim: 19:42
Trans1: 20:42
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 02:01:03
Bike: 01:40:21
Trans2: 02:01:54
Trans2_Bike: 51
Run: 38:47
Finish: 02:38:53
302 124 Andreas Kiefer kein AK3 49 03:12:24.30 28:20 02:21 01:52:14 01:12 49:33 Andreas Kiefer (124) Swim: 28:20
Trans1: 30:41
Trans1_Swim: 02:21
Bike_Finish: 02:22:55
Bike: 01:52:14
Trans2: 02:24:07
Trans2_Bike: 01:12
Run: 49:33
Finish: 03:12:24
310 123 Alexander Kessler TV Lampertheim AK3 50 03:14:07.19 24:17 03:55 02:01:01 02:25 43:05 Alexander Kessler (123) Swim: 24:17
Trans1: 28:12
Trans1_Swim: 03:55
Bike_Finish: 02:29:13
Bike: 02:01:01
Trans2: 02:31:38
Trans2_Bike: 02:25
Run: 43:05
Finish: 03:14:07
137 122 Michael Kallenberg Karlsruher Lemminge AK3 28 Germany 02:44:45.11 22:02 01:48 01:38:23 01:05 41:55 Michael Kallenberg (122) Swim: 22:02
Trans1: 23:50
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 02:02:13
Bike: 01:38:23
Trans2: 02:03:18
Trans2_Bike: 01:05
Run: 41:55
Finish: 02:44:45
253 121 Dominic Jung Tri Sport Saar Hochwald AK3 44 Germany 03:02:48.85 25:05 01:44 01:48:22 55 49:27 Dominic Jung (121) Swim: 25:05
Trans1: 26:49
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 02:15:11
Bike: 01:48:22
Trans2: 02:16:06
Trans2_Bike: 55
Run: 49:27
Finish: 03:02:48
369 120 Frank Ixmann LCO Edenkoben AK3 55 Deutschland 03:32:21.79 24:22 02:08 02:00:44 01:43 01:04:57 Frank Ixmann (120) Swim: 24:22
Trans1: 26:30
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 02:27:14
Bike: 02:00:44
Trans2: 02:28:57
Trans2_Bike: 01:43
Run: 01:04:57
Finish: 03:32:21
355 119 Thomas Ingenhorst kein AK3 54 03:28:11.67 25:29 04:42 02:06:41 01:35 52:00 Thomas Ingenhorst (119) Swim: 25:29
Trans1: 30:11
Trans1_Swim: 04:42
Bike_Finish: 02:36:52
Bike: 02:06:41
Trans2: 02:38:27
Trans2_Bike: 01:35
Run: 52:00
Finish: 03:28:11
243 117 Sebastian Henne Soprema Team SV Mannheim AK3 42 Germany 03:01:35.69 24:16 01:58 01:51:00 01:07 44:45 Sebastian Henne (117) Swim: 24:16
Trans1: 26:14
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 02:17:14
Bike: 01:51:00
Trans2: 02:18:21
Trans2_Bike: 01:07
Run: 44:45
Finish: 03:01:35
217 116 Stefan Hänsel AK3 38 Germany 02:56:13.00 24:07 01:33 01:45:21 44 44:58 Stefan Hänsel (116) Swim: 24:07
Trans1: 25:40
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 02:11:01
Bike: 01:45:21
Trans2: 02:11:45
Trans2_Bike: 44
Run: 44:58
Finish: 02:56:13
174 109 Andrea Aretini Ski Club Heidelberg AK3 33 Italy 02:50:13.87 23:44 01:21 01:43:24 49 42:32 Andrea Aretini (109) Swim: 23:44
Trans1: 25:05
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 02:08:29
Bike: 01:43:24
Trans2: 02:09:18
Trans2_Bike: 49
Run: 42:32
Finish: 02:50:13
296 108 Tobias Zeltmann Karlsruher Lemminge AK2 55 Germany 03:11:37.44 29:45 02:35 01:51:27 01:50 48:22 Tobias Zeltmann (108) Swim: 29:45
Trans1: 32:20
Trans1_Swim: 02:35
Bike_Finish: 02:23:47
Bike: 01:51:27
Trans2: 02:25:37
Trans2_Bike: 01:50
Run: 48:22
Finish: 03:11:37
239 107 David C. Thömmes Oster Bäckerei True Racing AK2 51 03:00:54.77 25:00 03:23 01:45:03 02:35 45:24 David C. Thömmes (107) Swim: 25:00
Trans1: 28:23
Trans1_Swim: 03:23
Bike_Finish: 02:13:26
Bike: 01:45:03
Trans2: 02:16:01
Trans2_Bike: 02:35
Run: 45:24
Finish: 03:00:54
406 106 Matthias Stephan Stimmel Sports e.V. AK2 61 Deutschland 04:28:40.16 34:58 05:08 02:42:38 02:17 01:04:36 Matthias Stephan (106) Swim: 34:58
Trans1: 40:06
Trans1_Swim: 05:08
Bike_Finish: 03:22:44
Bike: 02:42:38
Trans2: 03:25:01
Trans2_Bike: 02:17
Run: 01:04:36
Finish: 04:28:40
188 105 Johannes Steinebrei MTG Mannheim AK2 45 Germany 02:51:47.91 25:08 02:42 01:44:05 48 39:32 Johannes Steinebrei (105) Swim: 25:08
Trans1: 27:50
Trans1_Swim: 02:42
Bike_Finish: 02:11:55
Bike: 01:44:05
Trans2: 02:12:43
Trans2_Bike: 48
Run: 39:32
Finish: 02:51:47
158 103 Uwe Schüßler LSV Ladenburg AK2 42 Germany 02:47:40.81 24:34 01:45 01:39:01 48 41:57 Uwe Schüßler (103) Swim: 24:34
Trans1: 26:19
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 02:05:20
Bike: 01:39:01
Trans2: 02:06:08
Trans2_Bike: 48
Run: 41:57
Finish: 02:47:40
157 102 Jannis Schipperges SG Poseidon Eppelheim AK2 41 Deutschland 02:47:36.93 19:03 01:10 01:41:05 48 48:54 Jannis Schipperges (102) Swim: 19:03
Trans1: 20:13
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 02:01:18
Bike: 01:41:05
Trans2: 02:02:06
Trans2_Bike: 48
Run: 48:54
Finish: 02:47:36
143 100 Benjamin Sander AK2 38 02:45:58.03 19:05 01:08 01:48:17 51 39:07 Benjamin Sander (100) Swim: 19:05
Trans1: 20:13
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 02:08:30
Bike: 01:48:17
Trans2: 02:09:21
Trans2_Bike: 51
Run: 39:07
Finish: 02:45:58
204 96 Richard Rink SG Poseidon Eppelheim AK2 47 02:54:19.99 24:27 01:07 01:43:12 52 45:12 Richard Rink (96) Swim: 24:27
Trans1: 25:34
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 02:08:46
Bike: 01:43:12
Trans2: 02:09:38
Trans2_Bike: 52
Run: 45:12
Finish: 02:54:19
109 94 Filip Neuwirth LSV Ladenburg AK2 30 02:41:08.29 22:07 01:47 01:38:56 33 38:11 Filip Neuwirth (94) Swim: 22:07
Trans1: 23:54
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 02:02:50
Bike: 01:38:56
Trans2: 02:03:23
Trans2_Bike: 33
Run: 38:11
Finish: 02:41:08
62 93 Bengt Leibrock Grojos LTF Elversberg AK2 19 Germany 02:34:47.85 19:00 01:39 01:38:31 35 35:31 Bengt Leibrock (93) Swim: 19:00
Trans1: 20:39
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 01:59:10
Bike: 01:38:31
Trans2: 01:59:45
Trans2_Bike: 35
Run: 35:31
Finish: 02:34:47
84 92 Philipp Lebhardt Tri-Team Ludwigshafen AK2 22 02:38:10.30 21:24 01:49 01:37:07 43 38:34 Philipp Lebhardt (92) Swim: 21:24
Trans1: 23:13
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 02:00:20
Bike: 01:37:07
Trans2: 02:01:03
Trans2_Bike: 43
Run: 38:34
Finish: 02:38:10
110 91 Malte Lebeau TSG Maxdorf AK2 31 02:41:35.45 19:40 58 01:41:11 44 39:43 Malte Lebeau (91) Swim: 19:40
Trans1: 20:38
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 02:01:49
Bike: 01:41:11
Trans2: 02:02:33
Trans2_Bike: 44
Run: 39:43
Finish: 02:41:35
322 90 Sascha Juhasz AK2 57 03:17:26.14 31:45 03:29 01:56:55 02:41 43:18 Sascha Juhasz (90) Swim: 31:45
Trans1: 35:14
Trans1_Swim: 03:29
Bike_Finish: 02:32:09
Bike: 01:56:55
Trans2: 02:34:50
Trans2_Bike: 02:41
Run: 43:18
Finish: 03:17:26
371 88 Alex Hunsinger kein AK2 59 03:33:03.56 28:15 02:44 02:05:16 01:38 55:51 Alex Hunsinger (88) Swim: 28:15
Trans1: 30:59
Trans1_Swim: 02:44
Bike_Finish: 02:36:15
Bike: 02:05:16
Trans2: 02:37:53
Trans2_Bike: 01:38
Run: 55:51
Finish: 03:33:03
285 86 Patrick Halli MTG Mannheim Triathlon AK2 54 Germany 03:09:11.87 27:18 01:48 01:53:12 03:19 46:46 Patrick Halli (86) Swim: 27:18
Trans1: 29:06
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 02:22:18
Bike: 01:53:12
Trans2: 02:25:37
Trans2_Bike: 03:19
Run: 46:46
Finish: 03:09:11
91 85 Ramon Hagen Team Silla Hopp AK2 25 02:39:19.98 20:50 01:55 01:37:36 43 39:36 Ramon Hagen (85) Swim: 20:50
Trans1: 22:45
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 02:00:21
Bike: 01:37:36
Trans2: 02:01:04
Trans2_Bike: 43
Run: 39:36
Finish: 02:39:19
343 84 Markus Gahn BSC Mückenloch AK2 58 03:23:21.74 31:38 03:43 02:03:25 01:53 43:22 Markus Gahn (84) Swim: 31:38
Trans1: 35:21
Trans1_Swim: 03:43
Bike_Finish: 02:38:46
Bike: 02:03:25
Trans2: 02:40:39
Trans2_Bike: 01:53
Run: 43:22
Finish: 03:23:21
202 82 Jens Fiederlein MTG Mannheim Triathlon AK2 46 02:54:04.20 21:22 01:30 01:47:54 53 42:56 Jens Fiederlein (82) Swim: 21:22
Trans1: 22:52
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 02:10:46
Bike: 01:47:54
Trans2: 02:11:39
Trans2_Bike: 53
Run: 42:56
Finish: 02:54:04
117 81 Pascal Deubel TV Lampertheim Triathlon AK2 32 Deutsch 02:42:36.27 19:31 55 01:41:03 41 40:58 Pascal Deubel (81) Swim: 19:31
Trans1: 20:26
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 02:01:29
Bike: 01:41:03
Trans2: 02:02:10
Trans2_Bike: 41
Run: 40:58
Finish: 02:42:36
321 80 Stephan Brockenauer TSG Weinheim Team Radsport Wagner AK2 56 Germany 03:17:16.32 23:54 02:54 01:59:46 03:28 49:57 Stephan Brockenauer (80) Swim: 23:54
Trans1: 26:48
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 02:26:34
Bike: 01:59:46
Trans2: 02:30:02
Trans2_Bike: 03:28
Run: 49:57
Finish: 03:17:16
357 79 Matthias Wiesen tritronic team St. Wendel AK1 32 03:29:11.00 25:34 01:16 01:59:40 01:18 01:03:07 Matthias Wiesen (79) Swim: 25:34
Trans1: 26:50
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 02:26:30
Bike: 01:59:40
Trans2: 02:27:48
Trans2_Bike: 01:18
Run: 01:03:07
Finish: 03:29:11
245 78 Sven Stenglein LAZ Triathlon Mosbach AK1 28 Germany 03:01:45.53 21:15 01:15 01:48:40 01:17 49:44 Sven Stenglein (78) Swim: 21:15
Trans1: 22:30
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 02:11:10
Bike: 01:48:40
Trans2: 02:12:27
Trans2_Bike: 01:17
Run: 49:44
Finish: 03:01:45
40 77 Maximilian Saßerath Auto PERTERS Team - SV Nikar Heidelberg AK1 11 Germany 02:30:19.26 17:59 01:03 01:36:27 46 35:14 Maximilian Saßerath (77) Swim: 17:59
Trans1: 19:02
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:55:29
Bike: 01:36:27
Trans2: 01:56:15
Trans2_Bike: 46
Run: 35:14
Finish: 02:30:19
319 76 Kevin Sabitzer MTG Mannheim Triathlon AK1 31 03:16:38.70 28:34 02:21 01:52:01 01:04 53:19 Kevin Sabitzer (76) Swim: 28:34
Trans1: 30:55
Trans1_Swim: 02:21
Bike_Finish: 02:22:56
Bike: 01:52:01
Trans2: 02:24:00
Trans2_Bike: 01:04
Run: 53:19
Finish: 03:16:38
134 75 Benjamin Neuwirth LSV Ladenburg AK1 23 Germany 02:44:30.76 22:13 01:48 01:41:20 47 38:45 Benjamin Neuwirth (75) Swim: 22:13
Trans1: 24:01
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 02:05:21
Bike: 01:41:20
Trans2: 02:06:08
Trans2_Bike: 47
Run: 38:45
Finish: 02:44:30
225 73 Benjamin Krug TSV Cottbus Triathlon AK1 27 Germany 02:59:03.77 28:34 01:46 01:47:10 51 42:02 Benjamin Krug (73) Swim: 28:34
Trans1: 30:20
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 02:17:30
Bike: 01:47:10
Trans2: 02:18:21
Trans2_Bike: 51
Run: 42:02
Finish: 02:59:03
288 72 Sebastian Körner LSV Ladenburg AK1 30 Deutschland 03:09:34.51 29:58 02:29 01:51:33 01:07 45:09 Sebastian Körner (72) Swim: 29:58
Trans1: 32:27
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 02:24:00
Bike: 01:51:33
Trans2: 02:25:07
Trans2_Bike: 01:07
Run: 45:09
Finish: 03:09:34
DNF 71 Timo Hoberg SG Poseidon Eppelheim AK1 DNF 18:49 52 Timo Hoberg (71) Swim: 18:49
Trans1: 19:41
Trans1_Swim: 52
223 70 Tim Hillmer kein AK1 26 Germany 02:58:26.93 26:45 01:34 01:50:02 01:07 40:39 Tim Hillmer (70) Swim: 26:45
Trans1: 28:19
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 02:18:21
Bike: 01:50:02
Trans2: 02:19:28
Trans2_Bike: 01:07
Run: 40:39
Finish: 02:58:26
160 69 Oliver Haben ASV Triathlon Landau AK1 25 Germany 02:47:55.09 18:05 01:22 01:47:18 01:07 40:29 Oliver Haben (69) Swim: 18:05
Trans1: 19:27
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 02:06:45
Bike: 01:47:18
Trans2: 02:07:52
Trans2_Bike: 01:07
Run: 40:29
Finish: 02:47:55
13 68 Luca Füßler Software AG Team DSW Darmstadt AK1 3 02:22:33.25 17:35 42 01:28:52 30 35:17 Luca Füßler (68) Swim: 17:35
Trans1: 18:17
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 01:47:09
Bike: 01:28:52
Trans2: 01:47:39
Trans2_Bike: 30
Run: 35:17
Finish: 02:22:33
250 66 Mischa Fisterer AK1 29 03:02:22.89 22:40 01:59 01:52:09 01:10 47:15 Mischa Fisterer (66) Swim: 22:40
Trans1: 24:39
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 02:16:48
Bike: 01:52:09
Trans2: 02:17:58
Trans2_Bike: 01:10
Run: 47:15
Finish: 03:02:22
20 64 Marc-Pascal Ehlen TV 1860 Mußbach AK1 5 02:26:14.51 18:06 58 01:29:15 46 37:29 Marc-Pascal Ehlen (64) Swim: 18:06
Trans1: 19:04
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:48:19
Bike: 01:29:15
Trans2: 01:49:05
Trans2_Bike: 46
Run: 37:29
Finish: 02:26:14
65 63 Jonathan Dittrich MTG Mannheim Triathlon AK1 16 02:34:55.44 20:40 01:00 01:38:44 38 37:20 Jonathan Dittrich (63) Swim: 20:40
Trans1: 21:40
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 02:00:24
Bike: 01:38:44
Trans2: 02:01:02
Trans2_Bike: 38
Run: 37:20
Finish: 02:34:55
15 62 David Breuer DJK St.Ingbert AK1 4 02:23:31.85 16:43 48 01:31:00 38 34:44 David Breuer (62) Swim: 16:43
Trans1: 17:31
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:48:31
Bike: 01:31:00
Trans2: 01:49:09
Trans2_Bike: 38
Run: 34:44
Finish: 02:23:31
308 61 Kilian Umbach Triathlon WVC Kassel JUN 10 03:13:06.90 31:34 01:56 01:49:02 02:44 49:17 Kilian Umbach (61) Swim: 31:34
Trans1: 33:30
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 02:22:32
Bike: 01:49:02
Trans2: 02:25:16
Trans2_Bike: 02:44
Run: 49:17
Finish: 03:13:06
240 60 Julius Kadel TSG Weinheim Team Radsport Wagner JUN 9 03:01:02.47 21:25 03:44 01:50:04 01:57 44:22 Julius Kadel (60) Swim: 21:25
Trans1: 25:09
Trans1_Swim: 03:44
Bike_Finish: 02:15:13
Bike: 01:50:04
Trans2: 02:17:10
Trans2_Bike: 01:57
Run: 44:22
Finish: 03:01:02
133 55 Danny Dechant Team BODY-ATTACK AK3 28 Deutschland 03:44:05.88 30:10 01:30 02:18:52 01:01 53:18 Danny Dechant (55) Swim: 30:10
Trans1: 31:40
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 02:50:32
Bike: 02:18:52
Trans2: 02:51:33
Trans2_Bike: 01:01
Run: 53:18
Finish: 03:44:05
387 54 Reiner Hofmann MK55 21 03:41:41.64 32:05 02:43 02:07:25 01:28 59:49 Reiner Hofmann (54) Swim: 32:05
Trans1: 34:48
Trans1_Swim: 02:43
Bike_Finish: 02:42:13
Bike: 02:07:25
Trans2: 02:43:41
Trans2_Bike: 01:28
Run: 59:49
Finish: 03:41:41
125 53 Tracey Stross kein MK40 18 Südafrika 03:38:44.62 25:36 02:59 02:15:46 01:22 53:58 Tracey Stross (53) Swim: 25:36
Trans1: 28:35
Trans1_Swim: 02:59
Bike_Finish: 02:44:21
Bike: 02:15:46
Trans2: 02:45:43
Trans2_Bike: 01:22
Run: 53:58
Finish: 03:38:44
17 52 Lena Kämmerer TSV Amicitia Viernheim AK1 3 Germany 02:54:15.80 19:38 01:11 01:49:32 36 43:48 Lena Kämmerer (52) Swim: 19:38
Trans1: 20:49
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 02:10:21
Bike: 01:49:32
Trans2: 02:10:57
Trans2_Bike: 36
Run: 43:48
Finish: 02:54:15
DNF 51 Carina Brechters AK1 DNF 16:55 01:03 Carina Brechters (51) Swim: 16:55
Trans1: 17:58
Trans1_Swim: 01:03
124 50 Ralf Arnold MTG Mannheim Triathlon MK40 12 Deutschland 02:43:17.77 22:49 02:22 01:37:59 01:11 39:26 Ralf Arnold (50) Swim: 22:49
Trans1: 25:11
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 02:03:10
Bike: 01:37:59
Trans2: 02:04:21
Trans2_Bike: 01:11
Run: 39:26
Finish: 02:43:17
70 49 Stephanie Huber AK2 19 03:12:14.58 30:51 01:34 01:54:09 54 45:24 Stephanie Huber (49) Swim: 30:51
Trans1: 32:25
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 02:26:34
Bike: 01:54:09
Trans2: 02:27:28
Trans2_Bike: 54
Run: 45:24
Finish: 03:12:14
117 48 Anna Rein SC Viernheim AK1 11 03:35:29.92 29:31 02:17 02:09:09 01:46 53:37 Anna Rein (48) Swim: 29:31
Trans1: 31:48
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 02:40:57
Bike: 02:09:09
Trans2: 02:42:43
Trans2_Bike: 01:46
Run: 53:37
Finish: 03:35:29
345 46 Ivo Herschel MK45 46 03:23:50.71 28:31 02:26 02:05:17 01:18 48:12 Ivo Herschel (46) Swim: 28:31
Trans1: 30:57
Trans1_Swim: 02:26
Bike_Finish: 02:36:14
Bike: 02:05:17
Trans2: 02:37:32
Trans2_Bike: 01:18
Run: 48:12
Finish: 03:23:50
358 44 Alexander Weerts MK45 51 03:29:18.00 32:16 01:43 02:03:16 47 52:13 Alexander Weerts (44) Swim: 32:16
Trans1: 33:59
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 02:37:15
Bike: 02:03:16
Trans2: 02:38:02
Trans2_Bike: 47
Run: 52:13
Finish: 03:29:18
155 43 Christofer Toth Team BODY-ATTACK AK2 40 02:47:15.00 21:40 01:38 01:40:09 47 43:32 Christofer Toth (43) Swim: 21:40
Trans1: 23:18
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 02:03:27
Bike: 01:40:09
Trans2: 02:04:14
Trans2_Bike: 47
Run: 43:32
Finish: 02:47:15
388 42 Frank Teuchert MK50 40 03:41:49.09 34:04 02:28 02:03:56 01:31 01:02:36 Frank Teuchert (42) Swim: 34:04
Trans1: 36:32
Trans1_Swim: 02:28
Bike_Finish: 02:40:28
Bike: 02:03:56
Trans2: 02:41:59
Trans2_Bike: 01:31
Run: 01:02:36
Finish: 03:41:49
304 41 Thomas Stork TSV Amicitia Viernheim MK50 27 03:12:42.47 25:15 02:10 01:54:33 01:09 50:46 Thomas Stork (41) Swim: 25:15
Trans1: 27:25
Trans1_Swim: 02:10
Bike_Finish: 02:21:58
Bike: 01:54:33
Trans2: 02:23:07
Trans2_Bike: 01:09
Run: 50:46
Finish: 03:12:42
312 40 Philipp Sindermann TSV Amicitia Viernheim AK3 51 03:14:28.52 25:10 01:40 01:57:38 01:23 49:04 Philipp Sindermann (40) Swim: 25:10
Trans1: 26:50
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 02:24:28
Bike: 01:57:38
Trans2: 02:25:51
Trans2_Bike: 01:23
Run: 49:04
Finish: 03:14:28
255 39 Christoph Schneider TSV Tria Team Viernheim AK3 45 Kanada 03:02:55.35 22:53 01:19 01:51:49 50 49:06 Christoph Schneider (39) Swim: 22:53
Trans1: 24:12
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 02:16:01
Bike: 01:51:49
Trans2: 02:16:51
Trans2_Bike: 50
Run: 49:06
Finish: 03:02:55
398 38 Gerhard Schneider - MK50 41 03:50:25.54 32:24 03:03 02:14:34 01:24 01:00:08 Gerhard Schneider (38) Swim: 32:24
Trans1: 35:27
Trans1_Swim: 03:03
Bike_Finish: 02:50:01
Bike: 02:14:34
Trans2: 02:51:25
Trans2_Bike: 01:24
Run: 01:00:08
Finish: 03:50:25
368 36 Marko Schäfer TSV Amicitia Viernheim MK45 55 Deutschland 03:30:57.10 30:19 02:35 02:07:07 01:25 52:12 Marko Schäfer (36) Swim: 30:19
Trans1: 32:54
Trans1_Swim: 02:35
Bike_Finish: 02:40:01
Bike: 02:07:07
Trans2: 02:41:26
Trans2_Bike: 01:25
Run: 52:12
Finish: 03:30:57
121 35 Pascal Rücker TSV Amicitia Viernheim MK40 11 Deutschland 02:42:54.02 22:51 01:09 01:38:31 01:15 39:31 Pascal Rücker (35) Swim: 22:51
Trans1: 24:00
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 02:02:31
Bike: 01:38:31
Trans2: 02:03:46
Trans2_Bike: 01:15
Run: 39:31
Finish: 02:42:54
DNF 34 Werner Rein SC Viernheim MK60 DNF 49:18 03:52 Werner Rein (34) Swim: 49:18
Trans1: 53:10
Trans1_Swim: 03:52
399 31 Rolf Pfenning MK50 42 03:51:11.72 31:26 03:10 02:15:58 02:05 59:44 Rolf Pfenning (31) Swim: 31:26
Trans1: 34:36
Trans1_Swim: 03:10
Bike_Finish: 02:50:34
Bike: 02:15:58
Trans2: 02:52:39
Trans2_Bike: 02:05
Run: 59:44
Finish: 03:51:11
380 29 Helmut Klee SG Stern Mannheim MK50 39 03:38:26.17 32:09 02:30 02:08:33 01:53 54:08 Helmut Klee (29) Swim: 32:09
Trans1: 34:39
Trans1_Swim: 02:30
Bike_Finish: 02:43:12
Bike: 02:08:33
Trans2: 02:45:05
Trans2_Bike: 01:53
Run: 54:08
Finish: 03:38:26
136 27 Maik Heinrich MK40 13 02:44:34.30 24:44 01:23 01:37:59 01:05 39:49 Maik Heinrich (27) Swim: 24:44
Trans1: 26:07
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 02:04:06
Bike: 01:37:59
Trans2: 02:05:11
Trans2_Bike: 01:05
Run: 39:49
Finish: 02:44:34
394 26 Michael Gutperle MK45 61 03:45:11.09 30:39 03:50 02:14:37 01:36 55:06 Michael Gutperle (26) Swim: 30:39
Trans1: 34:29
Trans1_Swim: 03:50
Bike_Finish: 02:49:06
Bike: 02:14:37
Trans2: 02:50:42
Trans2_Bike: 01:36
Run: 55:06
Finish: 03:45:11
324 24 Dirk Dechant Team BODY-ATTACK AK4 43 03:18:22.36 31:52 01:14 01:57:03 52 48:48 Dirk Dechant (24) Swim: 31:52
Trans1: 33:06
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 02:30:09
Bike: 01:57:03
Trans2: 02:31:01
Trans2_Bike: 52
Run: 48:48
Finish: 03:18:22
292 23 Ulrich Dämgen VR Bank Rhein-Neckar eG AK4 38 03:10:48.17 23:35 02:43 02:02:54 01:29 42:09 Ulrich Dämgen (23) Swim: 23:35
Trans1: 26:18
Trans1_Swim: 02:43
Bike_Finish: 02:29:12
Bike: 02:02:54
Trans2: 02:30:41
Trans2_Bike: 01:29
Run: 42:09
Finish: 03:10:48
271 22 Holger Bläß MK40 34 03:07:06.22 27:06 01:20 01:49:24 01:31 48:17 Holger Bläß (22) Swim: 27:06
Trans1: 28:26
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 02:17:50
Bike: 01:49:24
Trans2: 02:19:21
Trans2_Bike: 01:31
Run: 48:17
Finish: 03:07:06
338 21 Joe Blaess TSV Amicitia Viernheim MK55 14 03:21:50.89 28:33 02:18 01:57:51 01:12 53:04 Joe Blaess (21) Swim: 28:33
Trans1: 30:51
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 02:28:42
Bike: 01:57:51
Trans2: 02:29:54
Trans2_Bike: 01:12
Run: 53:04
Finish: 03:21:50
361 20 André Bergmann TSV Amicitia Viernheim MK45 53 03:29:44.52 26:44 03:02 02:08:49 01:20 50:28 André Bergmann (20) Swim: 26:44
Trans1: 29:46
Trans1_Swim: 03:02
Bike_Finish: 02:38:35
Bike: 02:08:49
Trans2: 02:39:55
Trans2_Bike: 01:20
Run: 50:28
Finish: 03:29:44
328 18 Hans - Peter Bauer TriKi MK45 41 03:20:10.46 31:17 03:23 01:52:15 01:43 52:35 Hans - Peter Bauer (18) Swim: 31:17
Trans1: 34:40
Trans1_Swim: 03:23
Bike_Finish: 02:26:55
Bike: 01:52:15
Trans2: 02:28:38
Trans2_Bike: 01:43
Run: 52:35
Finish: 03:20:10
234 17 Otto Alter TSV Amicitia Viernheim MK60 1 03:00:17.76 22:53 01:47 01:47:24 01:01 47:45 Otto Alter (17) Swim: 22:53
Trans1: 24:40
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 02:12:04
Bike: 01:47:24
Trans2: 02:13:05
Trans2_Bike: 01:01
Run: 47:45
Finish: 03:00:17
9 16 Franziska Fleck Soprema Team SV Mannheim AK4 1 02:44:34.77 17:33 01:07 01:46:21 38 39:28 Franziska Fleck (16) Swim: 17:33
Trans1: 18:40
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 02:05:01
Bike: 01:46:21
Trans2: 02:05:39
Trans2_Bike: 38
Run: 39:28
Finish: 02:44:34
3 15 Leonie Poetsch Algemarin Triathlon Team TuS Griesheim AK2 3 Germany 02:38:35.36 17:37 53 01:41:49 44 39:34 Leonie Poetsch (15) Swim: 17:37
Trans1: 18:30
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 02:00:19
Bike: 01:41:49
Trans2: 02:01:03
Trans2_Bike: 44
Run: 39:34
Finish: 02:38:35
5 14 Sharon Antoni ETSV Lauda JUN 1 Germany 02:41:07.11 19:38 01:01 01:41:54 40 38:24 Sharon Antoni (14) Swim: 19:38
Trans1: 20:39
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 02:02:33
Bike: 01:41:54
Trans2: 02:03:13
Trans2_Bike: 40
Run: 38:24
Finish: 02:41:07
1 13 Lena Berlinger Mengens Triathleten AK2 1 02:35:03.62 18:49 51 01:37:45 34 37:27 Lena Berlinger (13) Swim: 18:49
Trans1: 19:40
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:57:25
Bike: 01:37:45
Trans2: 01:57:59
Trans2_Bike: 34
Run: 37:27
Finish: 02:35:03
3 12 Johann Ackermann Mach3 Köln AK3 2 Germany 02:14:00.79 16:11 55 01:23:20 33 33:25 Johann Ackermann (12) Swim: 16:11
Trans1: 17:06
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:40:26
Bike: 01:23:20
Trans2: 01:40:59
Trans2_Bike: 33
Run: 33:25
Finish: 02:14:00
278 11 Werner Ahl MTG Mannheim Triathlon MK55 8 03:08:36.13 24:51 02:56 01:51:07 01:19 48:55 Werner Ahl (11) Swim: 24:51
Trans1: 27:47
Trans1_Swim: 02:56
Bike_Finish: 02:18:54
Bike: 01:51:07
Trans2: 02:20:13
Trans2_Bike: 01:19
Run: 48:55
Finish: 03:08:36
207 10 Pedro Leischwitz ASG Tria Hockenheim MK55 5 Deutschland 02:55:07.70 24:51 02:03 01:38:26 51 49:20 Pedro Leischwitz (10) Swim: 24:51
Trans1: 26:54
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 02:05:20
Bike: 01:38:26
Trans2: 02:06:11
Trans2_Bike: 51
Run: 49:20
Finish: 02:55:07
8 8 Julian Beuchert LAZ Triathlon Mosbach AK1 2 02:20:35.87 17:36 58 01:28:54 42 32:52 Julian Beuchert (8) Swim: 17:36
Trans1: 18:34
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:47:28
Bike: 01:28:54
Trans2: 01:48:10
Trans2_Bike: 42
Run: 32:52
Finish: 02:20:35
7 7 Veit Hönle Mengens Triathleten AK1 1 02:19:16.79 17:11 52 01:27:06 35 33:57 Veit Hönle (7) Swim: 17:11
Trans1: 18:03
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:45:09
Bike: 01:27:06
Trans2: 01:45:44
Trans2_Bike: 35
Run: 33:57
Finish: 02:19:16
9 6 Steffen Kundel Softwage AG Team DSW Darmstadt AK2 5 Germany 02:20:55.00 17:36 47 01:27:00 33 35:23 Steffen Kundel (6) Swim: 17:36
Trans1: 18:23
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:45:23
Bike: 01:27:00
Trans2: 01:45:56
Trans2_Bike: 33
Run: 35:23
Finish: 02:20:55
6 5 Julian Mutterer KTT 01 - EBL AK2 4 Germany 02:18:59.97 17:10 54 01:27:03 35 33:42 Julian Mutterer (5) Swim: 17:10
Trans1: 18:04
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:45:07
Bike: 01:27:03
Trans2: 01:45:42
Trans2_Bike: 35
Run: 33:42
Finish: 02:18:59
4 4 Patrick Lange AK2 2 02:15:25.67 16:18 51 01:25:24 39 32:35 Patrick Lange (4) Swim: 16:18
Trans1: 17:09
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:42:33
Bike: 01:25:24
Trans2: 01:43:12
Trans2_Bike: 39
Run: 32:35
Finish: 02:15:25
12 3 Michael Göhner LG Steinlach AK3 3 Germany 02:22:08.15 17:40 53 01:26:40 35 36:44 Michael Göhner (3) Swim: 17:40
Trans1: 18:33
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:45:13
Bike: 01:26:40
Trans2: 01:45:48
Trans2_Bike: 35
Run: 36:44
Finish: 02:22:08
2 2 Nils Frommhold Triathlon Potsdam AK2 1 Germany 02:13:37.45 16:12 51 01:23:31 37 32:48 Nils Frommhold (2) Swim: 16:12
Trans1: 17:03
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:40:34
Bike: 01:23:31
Trans2: 01:41:11
Trans2_Bike: 37
Run: 32:48
Finish: 02:13:37
1 1 Sebastian Kienle AK3 1 02:12:15.69 17:37 48 01:21:59 34 31:40 Sebastian Kienle (1) Swim: 17:37
Trans1: 18:25
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:40:24
Bike: 01:21:59
Trans2: 01:40:58
Trans2_Bike: 34
Run: 31:40
Finish: 02:12:15