1 1 Timo Bracht Sopremateam SV Mannheim AK4 1 GER 02:04:27.75 19:06 36 01:06:25 36 37:44 Timo Bracht (1) Swim: 19:06
Trans1: 19:42
Trans1_Swim: 36
Bike_Finish: 01:26:07
Bike: 01:06:25
Trans2: 01:26:43
Trans2_Bike: 36
Run: 37:44
Finish: 02:04:27
1 12 Sonja Tajsich Team ERDINGER Alkoholfrei AK4 1 GER 02:17:50.04 24:05 48 01:13:02 57 38:58 Sonja Tajsich (12) Swim: 24:05
Trans1: 24:53
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:37:55
Bike: 01:13:02
Trans2: 01:38:52
Trans2_Bike: 57
Run: 38:58
Finish: 02:17:50
2 2 Michael Göhner Team Erdinger Alkoholfrei AK3 1 GER 02:06:24.03 21:16 51 01:06:28 35 37:14 Michael Göhner (2) Swim: 21:16
Trans1: 22:07
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:28:35
Bike: 01:06:28
Trans2: 01:29:10
Trans2_Bike: 35
Run: 37:14
Finish: 02:06:24
2 14 Nina Kuhn AK2 1 GER 02:22:51.93 23:29 49 01:15:08 47 42:38 Nina Kuhn (14) Swim: 23:29
Trans1: 24:18
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:39:26
Bike: 01:15:08
Trans2: 01:40:13
Trans2_Bike: 47
Run: 42:38
Finish: 02:22:51
3 11 Johannes Moldan SV Würzburg 05 AK1 1 GER 02:06:58.79 20:24 38 01:06:16 36 39:04 Johannes Moldan (11) Swim: 20:24
Trans1: 21:02
Trans1_Swim: 38
Bike_Finish: 01:27:18
Bike: 01:06:16
Trans2: 01:27:54
Trans2_Bike: 36
Run: 39:04
Finish: 02:06:58
3 13 Katja Rabe AK3 1 GER 02:23:41.14 21:51 52 01:18:26 43 41:49 Katja Rabe (13) Swim: 21:51
Trans1: 22:43
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:41:09
Bike: 01:18:26
Trans2: 01:41:52
Trans2_Bike: 43
Run: 41:49
Finish: 02:23:41
4 4 Fredrik Croneborg AK3 2 SWE 02:10:52.40 20:28 47 01:12:19 41 36:37 Fredrik Croneborg (4) Swim: 20:28
Trans1: 21:15
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:33:34
Bike: 01:12:19
Trans2: 01:34:15
Trans2_Bike: 41
Run: 36:37
Finish: 02:10:52
4 16 Silvia Felt Team Erdinger Alkohlfrei GER 02:24:03.42 24:23 44 01:15:41 55 42:20 Silvia Felt (16) Swim: 24:23
Trans1: 25:07
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:40:48
Bike: 01:15:41
Trans2: 01:41:43
Trans2_Bike: 55
Run: 42:20
Finish: 02:24:03
5 18 Eva Böhrer SG Orlen AK2 2 GER 02:27:16.76 27:34 01:07 01:14:25 59 43:11 Eva Böhrer (18) Swim: 27:34
Trans1: 28:41
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:43:06
Bike: 01:14:25
Trans2: 01:44:05
Trans2_Bike: 59
Run: 43:11
Finish: 02:27:16
5 49 Steffen Kundel Software AG Team DSW Darmstadt AK1 2 GER 02:11:46.97 20:18 44 01:10:50 37 39:17 Steffen Kundel (49) Swim: 20:18
Trans1: 21:02
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:31:52
Bike: 01:10:50
Trans2: 01:32:29
Trans2_Bike: 37
Run: 39:17
Finish: 02:11:46
6 8 Paul Schuster TuS Griesheim AK1 3 GER 02:12:59.78 19:01 38 01:13:40 38 39:02 Paul Schuster (8) Swim: 19:01
Trans1: 19:39
Trans1_Swim: 38
Bike_Finish: 01:33:19
Bike: 01:13:40
Trans2: 01:33:57
Trans2_Bike: 38
Run: 39:02
Finish: 02:12:59
6 15 Natascha Schmitt Team Erdinger Alkohlfrei AK2 3 GER 02:28:36.94 21:49 46 01:22:10 41 43:10 Natascha Schmitt (15) Swim: 21:49
Trans1: 22:35
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:44:45
Bike: 01:22:10
Trans2: 01:45:26
Trans2_Bike: 41
Run: 43:10
Finish: 02:28:36
7 7 Christian Sämmler Software AG Team DSW 12 Darmstadt AK2 1 GER 02:13:30.86 20:38 38 01:13:18 34 38:22 Christian Sämmler (7) Swim: 20:38
Trans1: 21:16
Trans1_Swim: 38
Bike_Finish: 01:34:34
Bike: 01:13:18
Trans2: 01:35:08
Trans2_Bike: 34
Run: 38:22
Finish: 02:13:30
7 37 Silke Heidemann TSV Amiticia Viernheim MK40 1 GER 02:35:46.33 23:00 43 01:22:26 47 48:50 Silke Heidemann (37) Swim: 23:00
Trans1: 23:43
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:46:09
Bike: 01:22:26
Trans2: 01:46:56
Trans2_Bike: 47
Run: 48:50
Finish: 02:35:46
8 279 Christian Weinand AK1 4 GER 02:13:50.26 20:29 37 01:12:31 48 39:25 Christian Weinand (279) Swim: 20:29
Trans1: 21:06
Trans1_Swim: 37
Bike_Finish: 01:33:37
Bike: 01:12:31
Trans2: 01:34:25
Trans2_Bike: 48
Run: 39:25
Finish: 02:13:50
8 724 Katrin Schmidt SportART Team SV Nikar Heidelberg AK4 2 GER 02:38:42.87 24:02 53 01:24:10 50 48:47 Katrin Schmidt (724) Swim: 24:02
Trans1: 24:55
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:49:05
Bike: 01:24:10
Trans2: 01:49:55
Trans2_Bike: 50
Run: 48:47
Finish: 02:38:42
9 119 Mathias Pfähler LSV 1864 Ladenburg Tri-Team AK4 2 GER 02:14:27.18 27:03 51 01:09:08 50 36:35 Mathias Pfähler (119) Swim: 27:03
Trans1: 27:54
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:37:02
Bike: 01:09:08
Trans2: 01:37:52
Trans2_Bike: 50
Run: 36:35
Finish: 02:14:27
9 656 Eva Katz TV Hatzenbühl AK4 3 GER 02:40:02.19 30:20 01:14 01:22:33 01:24 44:31 Eva Katz (656) Swim: 30:20
Trans1: 31:34
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:54:07
Bike: 01:22:33
Trans2: 01:55:31
Trans2_Bike: 01:24
Run: 44:31
Finish: 02:40:02
10 20 Claudia Alfes ASC Darmstadt AK2 4 GER 02:40:15.47 24:18 44 01:24:38 45 49:50 Claudia Alfes (20) Swim: 24:18
Trans1: 25:02
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:49:40
Bike: 01:24:38
Trans2: 01:50:25
Trans2_Bike: 45
Run: 49:50
Finish: 02:40:15
10 71 Florian Angert TSG 1862 Weinheim Team Radsport Wagner AK1 5 GER 02:15:26.63 18:55 43 01:12:23 36 42:49 Florian Angert (71) Swim: 18:55
Trans1: 19:38
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:32:01
Bike: 01:12:23
Trans2: 01:32:37
Trans2_Bike: 36
Run: 42:49
Finish: 02:15:26
11 17 Beate Speiser RC Germania Weißenburg AK3 2 GER 02:40:27.75 26:54 01:18 01:23:45 54 47:36 Beate Speiser (17) Swim: 26:54
Trans1: 28:12
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 01:51:57
Bike: 01:23:45
Trans2: 01:52:51
Trans2_Bike: 54
Run: 47:36
Finish: 02:40:27
11 74 Julian Beuchert LAZ Triathlon Mosbach AK1 6 GER 02:15:36.74 20:21 43 01:12:26 38 41:28 Julian Beuchert (74) Swim: 20:21
Trans1: 21:04
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:33:30
Bike: 01:12:26
Trans2: 01:34:08
Trans2_Bike: 38
Run: 41:28
Finish: 02:15:36
12 673 Martina Lang TG Tria Rüsselsheim MK40 2 GER 02:48:27.48 25:57 56 01:29:53 01:15 50:26 Martina Lang (673) Swim: 25:57
Trans1: 26:53
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:56:46
Bike: 01:29:53
Trans2: 01:58:01
Trans2_Bike: 01:15
Run: 50:26
Finish: 02:48:27
12 227 Holger Lüning EOSC Offenbach MK45 1 GER 02:17:08.66 20:25 53 01:12:49 55 42:06 Holger Lüning (227) Swim: 20:25
Trans1: 21:18
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:34:07
Bike: 01:12:49
Trans2: 01:35:02
Trans2_Bike: 55
Run: 42:06
Finish: 02:17:08
Verein_SOWE4: 09:44:04
13 26 Tanja Adler LSV Ladenburg Triathlon AK2 5 GER 02:49:19.25 20:55 48 01:31:34 49 55:13 Tanja Adler (26) Swim: 20:55
Trans1: 21:43
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:53:17
Bike: 01:31:34
Trans2: 01:54:06
Trans2_Bike: 49
Run: 55:13
Finish: 02:49:19
13 109 Bengt Leibrock Grojos LTF Elversberg AK2 2 GER 02:17:39.26 23:38 49 01:14:32 37 38:03 Bengt Leibrock (109) Swim: 23:38
Trans1: 24:27
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:38:59
Bike: 01:14:32
Trans2: 01:39:36
Trans2_Bike: 37
Run: 38:03
Finish: 02:17:39
14 376 Marko Schlittchen Rad und Triathlonshop AK4 3 GER 02:17:49.32 27:23 01:22 01:07:08 01:08 40:48 Marko Schlittchen (376) Swim: 27:23
Trans1: 28:45
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 01:35:53
Bike: 01:07:08
Trans2: 01:37:01
Trans2_Bike: 01:08
Run: 40:48
Finish: 02:17:49
14 639 Susanne Harz RC Vorwärts Speyer MK40 3 GER 02:51:12.28 31:49 01:18 01:26:46 01:13 50:06 Susanne Harz (639) Swim: 31:49
Trans1: 33:07
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 01:59:53
Bike: 01:26:46
Trans2: 02:01:06
Trans2_Bike: 01:13
Run: 50:06
Finish: 02:51:12
15 98 Johannes Kappel TV Lampertheim Triathlon / TuS Griesheim AK1 7 GER 02:18:26.68 21:48 42 01:14:22 38 40:56 Johannes Kappel (98) Swim: 21:48
Trans1: 22:30
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 01:36:52
Bike: 01:14:22
Trans2: 01:37:30
Trans2_Bike: 38
Run: 40:56
Finish: 02:18:26
15 620 Caroline Fey TSG Weinheim AK1 1 GER 02:51:53.18 20:31 58 01:34:34 01:03 54:47 Caroline Fey (620) Swim: 20:31
Trans1: 21:29
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:56:03
Bike: 01:34:34
Trans2: 01:57:06
Trans2_Bike: 01:03
Run: 54:47
Finish: 02:51:53
16 592 Melanie Bickel SV Nikar Heidelberg AK2 6 GER 02:53:28.11 26:29 01:19 01:29:41 01:11 54:48 Melanie Bickel (592) Swim: 26:29
Trans1: 27:48
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 01:57:29
Bike: 01:29:41
Trans2: 01:58:40
Trans2_Bike: 01:11
Run: 54:48
Finish: 02:53:28
16 144 Alexander Trautmann KSV Reichelsheim AK3 3 GER 02:20:01.28 24:29 59 01:11:05 42 42:46 Alexander Trautmann (144) Swim: 24:29
Trans1: 25:28
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:36:33
Bike: 01:11:05
Trans2: 01:37:15
Trans2_Bike: 42
Run: 42:46
Finish: 02:20:01
17 275 Markus Pfeifer Soprema Team SV Mannheim MK40 1 GER 02:20:59.67 23:11 58 01:14:08 52 41:50 Markus Pfeifer (275) Swim: 23:11
Trans1: 24:09
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:38:17
Bike: 01:14:08
Trans2: 01:39:09
Trans2_Bike: 52
Run: 41:50
Finish: 02:20:59
17 596 Anne Halbauer Radteam Neu-Isenburg AK3 3 GER 02:54:08.06 28:15 01:12 01:30:15 01:14 53:12 Anne Halbauer (596) Swim: 28:15
Trans1: 29:27
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:59:42
Bike: 01:30:15
Trans2: 02:00:56
Trans2_Bike: 01:14
Run: 53:12
Finish: 02:54:08
18 560 Anja Schwarz-Granzow TV 03 Breitenbach MK45 1 GER 02:56:48.86 33:34 01:16 01:31:29 01:08 49:21 Anja Schwarz-Granzow (560) Swim: 33:34
Trans1: 34:50
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 02:06:19
Bike: 01:31:29
Trans2: 02:07:27
Trans2_Bike: 01:08
Run: 49:21
Finish: 02:56:48
18 200 Timo Heine Tri-flow Bad Endbach AK4 4 GER 02:21:10.03 22:54 52 01:13:05 01:03 43:16 Timo Heine (200) Swim: 22:54
Trans1: 23:46
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:36:51
Bike: 01:13:05
Trans2: 01:37:54
Trans2_Bike: 01:03
Run: 43:16
Finish: 02:21:10
Verein_SOWE3: 10:43:05
19 529 Markus Fischer Software AG-Team DSW Darmstadt MK40 2 GER 02:21:10.31 23:56 45 01:17:20 53 39:30 Markus Fischer (529) Swim: 23:56
Trans1: 24:41
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:42:01
Bike: 01:17:20
Trans2: 01:42:54
Trans2_Bike: 53
Run: 39:30
Finish: 02:21:10
Verein_SOWE7: 07:38:49
19 751 Katrin Wawrzik Soprema Team SV Mannheim AK1 2 GER 02:57:15.77 31:02 01:31 01:30:27 01:16 52:59 Katrin Wawrzik (751) Swim: 31:02
Trans1: 32:33
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 02:03:00
Bike: 01:30:27
Trans2: 02:04:16
Trans2_Bike: 01:16
Run: 52:59
Finish: 02:57:15
20 652 Simone Jochem TG Tria Rüsselsheim MK40 4 GER 02:58:47.19 29:59 01:13 01:33:23 01:28 52:44 Simone Jochem (652) Swim: 29:59
Trans1: 31:12
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 02:04:35
Bike: 01:33:23
Trans2: 02:06:03
Trans2_Bike: 01:28
Run: 52:44
Finish: 02:58:47
20 193 Tobias Engerhoff TG Hanau AK2 3 GER 02:21:14.28 23:38 48 01:15:28 49 40:31 Tobias Engerhoff (193) Swim: 23:38
Trans1: 24:26
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:39:54
Bike: 01:15:28
Trans2: 01:40:43
Trans2_Bike: 49
Run: 40:31
Finish: 02:21:14
Verein_SOWE3: 11:00:17
21 541 Thomas Kröll TG Tria Rüsselsheim MK40 3 GER 02:21:37.03 25:58 01:07 01:13:27 52 40:13 Thomas Kröll (541) Swim: 25:58
Trans1: 27:05
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:40:32
Bike: 01:13:27
Trans2: 01:41:24
Trans2_Bike: 52
Run: 40:13
Finish: 02:21:37
Verein_SOWE7: 07:31:08
21 739 Silke Tesseraux SF Tria Roßdorf MK50 1 GER 02:59:17.59 26:34 58 01:34:50 01:14 55:41 Silke Tesseraux (739) Swim: 26:34
Trans1: 27:32
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 02:02:22
Bike: 01:34:50
Trans2: 02:03:36
Trans2_Bike: 01:14
Run: 55:41
Finish: 02:59:17
22 65 Felix Litters TSV Amicitia Viernheim AK1 8 GER 02:21:45.47 23:02 45 01:13:49 43 43:26 Felix Litters (65) Swim: 23:02
Trans1: 23:47
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:37:36
Bike: 01:13:49
Trans2: 01:38:19
Trans2_Bike: 43
Run: 43:26
Finish: 02:21:45
22 754 Jeannine Weisel AK3 4 GER 02:59:37.46 30:40 02:17 01:33:38 01:17 51:45 Jeannine Weisel (754) Swim: 30:40
Trans1: 32:57
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 02:06:35
Bike: 01:33:38
Trans2: 02:07:52
Trans2_Bike: 01:17
Run: 51:45
Finish: 02:59:37
23 691 Kathrin Nagelschmidt TSG Limbach/Triathlon AK4 4 GER 02:59:48.63 22:48 01:09 01:38:14 01:15 56:22 Kathrin Nagelschmidt (691) Swim: 22:48
Trans1: 23:57
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 02:02:11
Bike: 01:38:14
Trans2: 02:03:26
Trans2_Bike: 01:15
Run: 56:22
Finish: 02:59:48
23 485 Sascha Sieverding Carboo4U TUS Griesheim MK40 4 GER 02:22:09.98 23:58 47 01:13:18 56 43:10 Sascha Sieverding (485) Swim: 23:58
Trans1: 24:45
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:38:03
Bike: 01:13:18
Trans2: 01:38:59
Trans2_Bike: 56
Run: 43:10
Finish: 02:22:09
24 720 Alja Schäfer Ludwigshafen SV 07- Triathlon AK2 7 GER 03:02:36.43 30:35 01:37 01:35:04 01:16 54:04 Alja Schäfer (720) Swim: 30:35
Trans1: 32:12
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 02:07:16
Bike: 01:35:04
Trans2: 02:08:32
Trans2_Bike: 01:16
Run: 54:04
Finish: 03:02:36
24 229 Steffen Rupp EOSC Offenbach AK2 4 GER 02:22:18.90 24:02 48 01:13:06 46 43:36 Steffen Rupp (229) Swim: 24:02
Trans1: 24:50
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:37:56
Bike: 01:13:06
Trans2: 01:38:42
Trans2_Bike: 46
Run: 43:36
Finish: 02:22:18
Verein_SOWE4: 09:44:04
25 273 Klemens Bollinger SV Nikar Heidelberg MK45 2 GER 02:22:21.51 26:43 51 01:13:16 56 40:35 Klemens Bollinger (273) Swim: 26:43
Trans1: 27:34
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:40:50
Bike: 01:13:16
Trans2: 01:41:46
Trans2_Bike: 56
Run: 40:35
Finish: 02:22:21
25 591 Lisa-Alexandra Beyer TV Lemgo JUN 1 GER 03:03:24.77 24:08 51 01:32:27 55 01:05:03 Lisa-Alexandra Beyer (591) Swim: 24:08
Trans1: 24:59
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:57:26
Bike: 01:32:27
Trans2: 01:58:21
Trans2_Bike: 55
Run: 01:05:03
Finish: 03:03:24
26 668 Stefanie Krieg Frankenthaler SV AK4 5 GER 03:04:09.47 33:23 01:35 01:36:55 01:58 50:18 Stefanie Krieg (668) Swim: 33:23
Trans1: 34:58
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 02:11:53
Bike: 01:36:55
Trans2: 02:13:51
Trans2_Bike: 01:58
Run: 50:18
Finish: 03:04:09
26 233 Andreas Braun Fun-Ball Dortelweil MK45 3 GER 02:22:30.32 24:26 54 01:13:32 51 42:47 Andreas Braun (233) Swim: 24:26
Trans1: 25:20
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:38:52
Bike: 01:13:32
Trans2: 01:39:43
Trans2_Bike: 51
Run: 42:47
Finish: 02:22:30
Verein_SOWE4: 10:19:45
27 674 Nadja Lannert SSG Trias Bensheim AK3 5 GER 03:06:03.80 31:03 01:26 01:33:47 01:27 58:20 Nadja Lannert (674) Swim: 31:03
Trans1: 32:29
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 02:06:16
Bike: 01:33:47
Trans2: 02:07:43
Trans2_Bike: 01:27
Run: 58:20
Finish: 03:06:03
27 168 David Lappöhn KSV Baunatal AK2 5 GER 02:22:36.33 24:00 49 01:15:17 43 41:47 David Lappöhn (168) Swim: 24:00
Trans1: 24:49
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:40:06
Bike: 01:15:17
Trans2: 01:40:49
Trans2_Bike: 43
Run: 41:47
Finish: 02:22:36
Verein_SOWE3: 10:14:18
28 692 Elke Neifeind MK45 2 GER 03:07:25.43 29:39 02:01 01:40:06 02:18 53:21 Elke Neifeind (692) Swim: 29:39
Trans1: 31:40
Trans1_Swim: 02:01
Bike_Finish: 02:11:46
Bike: 01:40:06
Trans2: 02:14:04
Trans2_Bike: 02:18
Run: 53:21
Finish: 03:07:25
28 198 David Trenk Tri-flow Bad Endbach AK2 6 GER 02:22:53.99 22:50 49 01:14:24 46 44:04 David Trenk (198) Swim: 22:50
Trans1: 23:39
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:38:03
Bike: 01:14:24
Trans2: 01:38:49
Trans2_Bike: 46
Run: 44:04
Finish: 02:22:53
Verein_SOWE3: 10:43:05
29 374 Martin Schaar LTF Mauschbach AK4 5 GER 02:23:13.38 27:31 59 01:11:06 48 42:49 Martin Schaar (374) Swim: 27:31
Trans1: 28:30
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:39:36
Bike: 01:11:06
Trans2: 01:40:24
Trans2_Bike: 48
Run: 42:49
Finish: 02:23:13
29 708 Silvia Rausch AK4 6 GER 03:08:21.42 26:42 02:07 01:30:08 02:09 01:07:15 Silvia Rausch (708) Swim: 26:42
Trans1: 28:49
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 01:58:57
Bike: 01:30:08
Trans2: 02:01:06
Trans2_Bike: 02:09
Run: 01:07:15
Finish: 03:08:21
30 9 Peter Brandmüller TSV Amicitia Viernheim MK45 4 GER 02:23:36.61 21:57 49 01:14:00 48 46:02 Peter Brandmüller (9) Swim: 21:57
Trans1: 22:46
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:36:46
Bike: 01:14:00
Trans2: 01:37:34
Trans2_Bike: 48
Run: 46:02
Finish: 02:23:36
30 66 Carina Espinar TSV Amicitia Viernheim AK2 8 GER 03:08:51.21 29:18 44 01:41:58 59 55:52 Carina Espinar (66) Swim: 29:18
Trans1: 30:02
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 02:12:00
Bike: 01:41:58
Trans2: 02:12:59
Trans2_Bike: 59
Run: 55:52
Finish: 03:08:51
31 581 Relindis Agethen MTG Mannheim Triathlon AK3 6 GER 03:10:05.52 28:15 01:21 01:38:12 01:10 01:01:12 Relindis Agethen (581) Swim: 28:15
Trans1: 29:36
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 02:07:48
Bike: 01:38:12
Trans2: 02:08:58
Trans2_Bike: 01:10
Run: 01:01:12
Finish: 03:10:05
31 145 Jochen Uhrig SG Orlen AK2 7 GER 02:24:17.67 29:25 01:25 01:10:16 45 42:26 Jochen Uhrig (145) Swim: 29:25
Trans1: 30:50
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 01:41:06
Bike: 01:10:16
Trans2: 01:41:51
Trans2_Bike: 45
Run: 42:26
Finish: 02:24:17
32 435 Pascal Wagenführ SG 1877 Frankfurt-Nied AK1 9 GER 02:24:58.87 22:56 01:03 01:15:42 01:14 44:03 Pascal Wagenführ (435) Swim: 22:56
Trans1: 23:59
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:39:41
Bike: 01:15:42
Trans2: 01:40:55
Trans2_Bike: 01:14
Run: 44:03
Finish: 02:24:58
Verein_SOWE5: 10:25:50
32 752 Anita Weber Soprema Team SV Mannheim MK40 5 GER 03:10:21.27 26:49 01:30 01:38:29 01:15 01:02:18 Anita Weber (752) Swim: 26:49
Trans1: 28:19
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 02:06:48
Bike: 01:38:29
Trans2: 02:08:03
Trans2_Bike: 01:15
Run: 01:02:18
Finish: 03:10:21
33 593 Johanna Bieneck AK3 7 GER 03:10:47.35 29:19 01:34 01:46:10 47 52:57 Johanna Bieneck (593) Swim: 29:19
Trans1: 30:53
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 02:17:03
Bike: 01:46:10
Trans2: 02:17:50
Trans2_Bike: 47
Run: 52:57
Finish: 03:10:47
33 172 Michael Böhler MTV Kronberg MK40 5 GER 02:25:02.38 21:52 46 01:15:24 51 46:09 Michael Böhler (172) Swim: 21:52
Trans1: 22:38
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:38:02
Bike: 01:15:24
Trans2: 01:38:53
Trans2_Bike: 51
Run: 46:09
Finish: 02:25:02
Verein_SOWE3: 12:19:10
34 112 Timo Litters TV Lampertheim Triathlon AK3 4 GER 02:25:20.65 25:27 55 01:15:53 51 42:14 Timo Litters (112) Swim: 25:27
Trans1: 26:22
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:42:15
Bike: 01:15:53
Trans2: 01:43:06
Trans2_Bike: 51
Run: 42:14
Finish: 02:25:20
34 715 Sabine Roschy TSG Maxdorf MK40 6 GER 03:11:20.45 35:41 02:05 01:39:16 01:39 52:39 Sabine Roschy (715) Swim: 35:41
Trans1: 37:46
Trans1_Swim: 02:05
Bike_Finish: 02:17:02
Bike: 01:39:16
Trans2: 02:18:41
Trans2_Bike: 01:39
Run: 52:39
Finish: 03:11:20
35 672 Nina Anna Kuhn MTV Kronberg Triathlon MK40 7 GER 03:11:31.51 32:45 01:22 01:38:57 01:15 57:12 Nina Anna Kuhn (672) Swim: 32:45
Trans1: 34:07
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 02:13:04
Bike: 01:38:57
Trans2: 02:14:19
Trans2_Bike: 01:15
Run: 57:12
Finish: 03:11:31
35 169 Simon Ansuhn KSV Baunatal AK3 5 GER 02:26:03.62 23:42 51 01:15:35 45 45:10 Simon Ansuhn (169) Swim: 23:42
Trans1: 24:33
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:40:08
Bike: 01:15:35
Trans2: 01:40:53
Trans2_Bike: 45
Run: 45:10
Finish: 02:26:03
Verein_SOWE3: 10:14:18
36 640 Annette Hasslinger MK45 3 GER 03:11:52.04 33:54 03:44 01:33:43 02:08 58:23 Annette Hasslinger (640) Swim: 33:54
Trans1: 37:38
Trans1_Swim: 03:44
Bike_Finish: 02:11:21
Bike: 01:33:43
Trans2: 02:13:29
Trans2_Bike: 02:08
Run: 58:23
Finish: 03:11:52
36 188 Eric Kappes SV Traisa AK3 6 GER 02:26:33.01 21:59 46 01:19:29 54 43:25 Eric Kappes (188) Swim: 21:59
Trans1: 22:45
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:42:14
Bike: 01:19:29
Trans2: 01:43:08
Trans2_Bike: 54
Run: 43:25
Finish: 02:26:33
Verein_SOWE3: 10:44:48
37 296 Volker Bentz TV Herxheim MK40 6 GER 02:26:52.41 25:21 52 01:16:16 58 43:25 Volker Bentz (296) Swim: 25:21
Trans1: 26:13
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:42:29
Bike: 01:16:16
Trans2: 01:43:27
Trans2_Bike: 58
Run: 43:25
Finish: 02:26:52
37 643 Anne Heeke - AK2 9 GER 03:11:53.38 39:33 02:01 01:31:12 01:44 57:23 Anne Heeke (643) Swim: 39:33
Trans1: 41:34
Trans1_Swim: 02:01
Bike_Finish: 02:12:46
Bike: 01:31:12
Trans2: 02:14:30
Trans2_Bike: 01:44
Run: 57:23
Finish: 03:11:53
38 655 Nora Kästle TriFinish Münster AK1 3 GER 03:12:53.59 30:19 01:31 01:40:17 01:44 59:02 Nora Kästle (655) Swim: 30:19
Trans1: 31:50
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 02:12:07
Bike: 01:40:17
Trans2: 02:13:51
Trans2_Bike: 01:44
Run: 59:02
Finish: 03:12:53
38 493 Thomas Maith Eintracht Frankfurt I MK45 5 GER 02:27:25.39 26:58 59 01:15:21 54 44:17 Thomas Maith (493) Swim: 26:58
Trans1: 27:57
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:43:18
Bike: 01:15:21
Trans2: 01:44:12
Trans2_Bike: 54
Run: 44:17
Finish: 02:27:25
Verein_SOWE7: 07:35:58
39 228 Florian Fritsch EOSC Offenbach AK2 8 GER 02:27:28.06 22:47 46 01:13:52 48 49:15 Florian Fritsch (228) Swim: 22:47
Trans1: 23:33
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:37:25
Bike: 01:13:52
Trans2: 01:38:13
Trans2_Bike: 48
Run: 49:15
Finish: 02:27:28
Verein_SOWE4: 09:44:04
39 761 Anja Wolf-Sichelschmidt AC Weinheim MK40 8 GER 03:13:11.46 30:06 01:50 01:35:51 02:33 01:02:51 Anja Wolf-Sichelschmidt (761) Swim: 30:06
Trans1: 31:56
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 02:07:47
Bike: 01:35:51
Trans2: 02:10:20
Trans2_Bike: 02:33
Run: 01:02:51
Finish: 03:13:11
40 86 Christopher Gassert AK2 9 GER 02:27:38.13 22:52 51 01:16:10 46 46:59 Christopher Gassert (86) Swim: 22:52
Trans1: 23:43
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:39:53
Bike: 01:16:10
Trans2: 01:40:39
Trans2_Bike: 46
Run: 46:59
Finish: 02:27:38
40 729 Susanne Schneider SV Nikar Heidelberg MK45 4 GER 03:13:22.23 29:54 01:13 01:40:40 01:22 01:00:13 Susanne Schneider (729) Swim: 29:54
Trans1: 31:07
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 02:11:47
Bike: 01:40:40
Trans2: 02:13:09
Trans2_Bike: 01:22
Run: 01:00:13
Finish: 03:13:22
41 159 Michael Zacher TSV Amicitia Viernheim AK1 10 GER 02:28:17.47 20:59 45 01:17:44 49 48:00 Michael Zacher (159) Swim: 20:59
Trans1: 21:44
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:39:28
Bike: 01:17:44
Trans2: 01:40:17
Trans2_Bike: 49
Run: 48:00
Finish: 02:28:17
41 756 Kirstin Welfonder Team SRH Campus-Sports MK40 9 GER 03:13:27.54 29:49 01:37 01:41:55 01:29 58:37 Kirstin Welfonder (756) Swim: 29:49
Trans1: 31:26
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 02:13:21
Bike: 01:41:55
Trans2: 02:14:50
Trans2_Bike: 01:29
Run: 58:37
Finish: 03:13:27
42 95 Thomas Hilscher TV Lampertheim Triathlon AK2 10 GER 02:28:22.51 23:20 51 01:16:44 03:11 44:16 Thomas Hilscher (95) Swim: 23:20
Trans1: 24:11
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:40:55
Bike: 01:16:44
Trans2: 01:44:06
Trans2_Bike: 03:11
Run: 44:16
Finish: 02:28:22
42 610 Marion Rita Dang Ludwigshafen SV 07- Triathlon MK40 10 GER 03:16:04.43 40:17 02:11 01:35:55 01:57 55:44 Marion Rita Dang (610) Swim: 40:17
Trans1: 42:28
Trans1_Swim: 02:11
Bike_Finish: 02:18:23
Bike: 01:35:55
Trans2: 02:20:20
Trans2_Bike: 01:57
Run: 55:44
Finish: 03:16:04
43 423 Sebastian Picard SC Oberursel I AK2 11 GER 02:28:25.47 25:59 44 01:16:25 01:08 44:09 Sebastian Picard (423) Swim: 25:59
Trans1: 26:43
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:43:08
Bike: 01:16:25
Trans2: 01:44:16
Trans2_Bike: 01:08
Run: 44:09
Finish: 02:28:25
Verein_SOWE5: 10:07:15
43 746 Simone Voßköhler - AK2 10 GER 03:18:38.04 33:10 02:26 01:44:31 01:56 56:35 Simone Voßköhler (746) Swim: 33:10
Trans1: 35:36
Trans1_Swim: 02:26
Bike_Finish: 02:20:07
Bike: 01:44:31
Trans2: 02:22:03
Trans2_Bike: 01:56
Run: 56:35
Finish: 03:18:38
44 265 Ralf Engemann VfL Michelstadt MK40 7 GER 02:28:39.62 28:54 01:19 01:14:11 55 43:20 Ralf Engemann (265) Swim: 28:54
Trans1: 30:13
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 01:44:24
Bike: 01:14:11
Trans2: 01:45:19
Trans2_Bike: 55
Run: 43:20
Finish: 02:28:39
Verein_SOWE4: 10:07:22
44 701 Regina Peitz AK3 8 GER 03:19:57.25 37:46 01:38 01:43:28 01:32 55:33 Regina Peitz (701) Swim: 37:46
Trans1: 39:24
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 02:22:52
Bike: 01:43:28
Trans2: 02:24:24
Trans2_Bike: 01:32
Run: 55:33
Finish: 03:19:57
45 487 Peter Schulteis Carboo4U TUS Griesheim MK45 6 GER 02:28:45.84 23:14 01:22 01:16:10 01:06 46:53 Peter Schulteis (487) Swim: 23:14
Trans1: 24:36
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 01:40:46
Bike: 01:16:10
Trans2: 01:41:52
Trans2_Bike: 01:06
Run: 46:53
Finish: 02:28:45
45 757 Linda Wiegand Software AG Team DSW Darmstadt AK4 7 GER 03:20:42.83 29:35 01:56 01:40:59 01:38 01:06:34 Linda Wiegand (757) Swim: 29:35
Trans1: 31:31
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 02:12:30
Bike: 01:40:59
Trans2: 02:14:08
Trans2_Bike: 01:38
Run: 01:06:34
Finish: 03:20:42
46 422 Steffen Hollstein SC Oberursel I AK3 7 GER 02:29:34.39 26:53 45 01:18:15 52 43:54 Steffen Hollstein (422) Swim: 26:53
Trans1: 27:38
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:45:53
Bike: 01:18:15
Trans2: 01:46:45
Trans2_Bike: 52
Run: 43:54
Finish: 02:29:34
Verein_SOWE5: 10:07:15
46 766 Petra Pfannemüller MK45 5 GER 03:21:02.68 35:11 02:08 01:41:20 02:49 59:34 Petra Pfannemüller (766) Swim: 35:11
Trans1: 37:19
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 02:18:39
Bike: 01:41:20
Trans2: 02:21:28
Trans2_Bike: 02:49
Run: 59:34
Finish: 03:21:02
47 262 Jan Homberg VfL Michelstadt AK4 6 GER 02:29:42.52 25:41 49 01:17:27 48 44:57 Jan Homberg (262) Swim: 25:41
Trans1: 26:30
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:43:57
Bike: 01:17:27
Trans2: 01:44:45
Trans2_Bike: 48
Run: 44:57
Finish: 02:29:42
Verein_SOWE4: 10:07:22
47 612 Heike Dieteren SSG Trias Bensheim MK50 2 GER 03:21:38.77 30:19 01:43 01:42:28 01:21 01:05:47 Heike Dieteren (612) Swim: 30:19
Trans1: 32:02
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 02:14:30
Bike: 01:42:28
Trans2: 02:15:51
Trans2_Bike: 01:21
Run: 01:05:47
Finish: 03:21:38
48 682 Tina Lutz AC Weinheim MK40 11 GER 03:22:01.26 36:41 02:49 01:42:56 02:48 56:47 Tina Lutz (682) Swim: 36:41
Trans1: 39:30
Trans1_Swim: 02:49
Bike_Finish: 02:22:26
Bike: 01:42:56
Trans2: 02:25:14
Trans2_Bike: 02:48
Run: 56:47
Finish: 03:22:01
48 437 Johannes Müller SG 1877 Frankfurt-Nied AK3 8 GER 02:29:43.88 25:21 01:40 01:15:36 45 46:21 Johannes Müller (437) Swim: 25:21
Trans1: 27:01
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 01:42:37
Bike: 01:15:36
Trans2: 01:43:22
Trans2_Bike: 45
Run: 46:21
Finish: 02:29:43
Verein_SOWE5: 10:25:50
49 67 Sven Knupfer TSV Amicitia Viernheim AK2 12 GER 02:30:05.94 21:49 40 01:16:03 38 50:55 Sven Knupfer (67) Swim: 21:49
Trans1: 22:29
Trans1_Swim: 40
Bike_Finish: 01:38:32
Bike: 01:16:03
Trans2: 01:39:10
Trans2_Bike: 38
Run: 50:55
Finish: 02:30:05
49 758 Silke Will Soprema Team SV Mannheim MK45 6 GER 03:25:28.73 25:45 01:56 01:49:21 01:51 01:06:35 Silke Will (758) Swim: 25:45
Trans1: 27:41
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 02:17:02
Bike: 01:49:21
Trans2: 02:18:53
Trans2_Bike: 01:51
Run: 01:06:35
Finish: 03:25:28
50 544 Michael Schulz TG Tria Rüsselsheim MK45 7 GER 02:30:30.65 24:48 53 01:19:56 51 44:02 Michael Schulz (544) Swim: 24:48
Trans1: 25:41
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:45:37
Bike: 01:19:56
Trans2: 01:46:28
Trans2_Bike: 51
Run: 44:02
Finish: 02:30:30
Verein_SOWE7: 07:31:08
50 627 Frédérique Funke-Morin DJK Feudenheim MK40 12 GER 03:31:20.19 30:58 02:06 01:47:01 02:16 01:08:59 Frédérique Funke-Morin (627) Swim: 30:58
Trans1: 33:04
Trans1_Swim: 02:06
Bike_Finish: 02:20:05
Bike: 01:47:01
Trans2: 02:22:21
Trans2_Bike: 02:16
Run: 01:08:59
Finish: 03:31:20
51 782 Torsten Zervas SPV Seligenstadt Tria Team MK50 1 GER 02:30:42.69 26:31 01:30 01:19:44 01:31 41:26 Torsten Zervas (782) Swim: 26:31
Trans1: 28:01
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:47:45
Bike: 01:19:44
Trans2: 01:49:16
Trans2_Bike: 01:31
Run: 41:26
Finish: 02:30:42
Verein_SOWE6: 05:14:13
51 696 Claudia Noack MK45 7 GER 03:31:47.07 35:07 02:33 01:44:40 03:38 01:05:49 Claudia Noack (696) Swim: 35:07
Trans1: 37:40
Trans1_Swim: 02:33
Bike_Finish: 02:22:20
Bike: 01:44:40
Trans2: 02:25:58
Trans2_Bike: 03:38
Run: 01:05:49
Finish: 03:31:47
52 628 Melanie Gebhard Soprema Team SV Mannheim AK3 9 GER 03:34:50.22 35:08 01:21 01:45:53 01:45 01:10:43 Melanie Gebhard (628) Swim: 35:08
Trans1: 36:29
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 02:22:22
Bike: 01:45:53
Trans2: 02:24:07
Trans2_Bike: 01:45
Run: 01:10:43
Finish: 03:34:50
52 142 Wolfgang Sturm Soprema Team SV Mannheim AK3 9 GER 02:30:52.22 30:01 01:25 01:18:17 45 40:24 Wolfgang Sturm (142) Swim: 30:01
Trans1: 31:26
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 01:49:43
Bike: 01:18:17
Trans2: 01:50:28
Trans2_Bike: 45
Run: 40:24
Finish: 02:30:52
53 43 Monika Honsowitz TSV Amicitia Viernheim MK45 8 GER 03:34:56.73 31:11 01:22 01:50:43 01:50 01:09:50 Monika Honsowitz (43) Swim: 31:11
Trans1: 32:33
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 02:23:16
Bike: 01:50:43
Trans2: 02:25:06
Trans2_Bike: 01:50
Run: 01:09:50
Finish: 03:34:56
53 165 Moritz Dick Eintracht Frankfurt AK2 13 GER 02:30:55.05 25:12 01:58 01:18:47 50 44:08 Moritz Dick (165) Swim: 25:12
Trans1: 27:10
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 01:45:57
Bike: 01:18:47
Trans2: 01:46:47
Trans2_Bike: 50
Run: 44:08
Finish: 02:30:55
Verein_SOWE3: 10:38:55
54 78 Jonathan Dittrich MTG Mannheim Triathlon AK1 11 GER 02:31:03.40 24:26 54 01:15:24 55 49:24 Jonathan Dittrich (78) Swim: 24:26
Trans1: 25:20
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:40:44
Bike: 01:15:24
Trans2: 01:41:39
Trans2_Bike: 55
Run: 49:24
Finish: 02:31:03
54 719 Yvonne Schäfer Zweirad-Center Stadler Mannheim MK40 13 GER 03:37:00.70 36:01 02:25 01:49:51 01:30 01:07:13 Yvonne Schäfer (719) Swim: 36:01
Trans1: 38:26
Trans1_Swim: 02:25
Bike_Finish: 02:28:17
Bike: 01:49:51
Trans2: 02:29:47
Trans2_Bike: 01:30
Run: 01:07:13
Finish: 03:37:00
55 33 Ellen Bohm TC Chaos Viernheim MK50 3 GER 03:38:57.79 38:26 01:25 01:44:15 01:49 01:13:02 Ellen Bohm (33) Swim: 38:26
Trans1: 39:51
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 02:24:06
Bike: 01:44:15
Trans2: 02:25:55
Trans2_Bike: 01:49
Run: 01:13:02
Finish: 03:38:57
55 400 Luis Romero Pasqual K-0 Triatloi Taldea AK4 7 GER 02:31:09.12 26:04 01:00 01:21:19 01:21 42:09 Luis Romero Pasqual (400) Swim: 26:04
Trans1: 27:04
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:48:23
Bike: 01:21:19
Trans2: 01:49:44
Trans2_Bike: 01:21
Run: 42:09
Finish: 02:31:09
56 670 Dorothee Kronz-Matzig MTG Mannheim Triathlon MK50 4 GER 03:40:27.55 37:18 01:54 01:45:16 01:48 01:14:11 Dorothee Kronz-Matzig (670) Swim: 37:18
Trans1: 39:12
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 02:24:28
Bike: 01:45:16
Trans2: 02:26:16
Trans2_Bike: 01:48
Run: 01:14:11
Finish: 03:40:27
56 217 Marco Weissbecker ADAC Sport Club Gelnhausen AK3 10 GER 02:31:22.55 28:59 49 01:16:40 55 43:59 Marco Weissbecker (217) Swim: 28:59
Trans1: 29:48
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:46:28
Bike: 01:16:40
Trans2: 01:47:23
Trans2_Bike: 55
Run: 43:59
Finish: 02:31:22
Verein_SOWE4: 11:02:15
57 690 Susanne Müller TV Groß-Zimmern MK40 14 GER 03:41:13.29 32:27 01:25 01:47:51 03:05 01:16:25 Susanne Müller (690) Swim: 32:27
Trans1: 33:52
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 02:21:43
Bike: 01:47:51
Trans2: 02:24:48
Trans2_Bike: 03:05
Run: 01:16:25
Finish: 03:41:13
57 255 Lars Henrik Stern Tri-Team Fuldatal JUN 1 GER 02:31:30.30 25:02 57 01:19:26 51 45:14 Lars Henrik Stern (255) Swim: 25:02
Trans1: 25:59
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 01:45:25
Bike: 01:19:26
Trans2: 01:46:16
Trans2_Bike: 51
Run: 45:14
Finish: 02:31:30
Verein_SOWE4: 10:22:50
58 445 Jörg Frey-Kinzinger SSG Bensheim MK40 8 GER 02:31:31.30 25:19 01:06 01:18:28 57 45:41 Jörg Frey-Kinzinger (445) Swim: 25:19
Trans1: 26:25
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:44:53
Bike: 01:18:28
Trans2: 01:45:50
Trans2_Bike: 57
Run: 45:41
Finish: 02:31:31
Verein_SOWE5: 11:26:14
58 501 Sabine Nitzschke Eintracht Frankfurt III MK50 5 GER 03:41:15.20 36:22 02:25 01:53:06 02:51 01:06:31 Sabine Nitzschke (501) Swim: 36:22
Trans1: 38:47
Trans1_Swim: 02:25
Bike_Finish: 02:31:53
Bike: 01:53:06
Trans2: 02:34:44
Trans2_Bike: 02:51
Run: 01:06:31
Finish: 03:41:15
59 131 Elias Schipperges SG Poseidon Eppelheim AK1 12 GER 02:31:45.51 21:42 42 01:15:07 51 53:23 Elias Schipperges (131) Swim: 21:42
Trans1: 22:24
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 01:37:31
Bike: 01:15:07
Trans2: 01:38:22
Trans2_Bike: 51
Run: 53:23
Finish: 02:31:45
60 494 Uwe Sauer Eintracht Frankfurt I MK40 9 GER 02:31:45.63 21:20 01:04 01:20:42 01:25 47:14 Uwe Sauer (494) Swim: 21:20
Trans1: 22:24
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:43:06
Bike: 01:20:42
Trans2: 01:44:31
Trans2_Bike: 01:25
Run: 47:14
Finish: 02:31:45
Verein_SOWE7: 07:35:58
61 141 Tobias Strauß Karlsruher Lemminge AK2 14 GER 02:31:52.67 23:45 01:17 01:11:00 51 54:59 Tobias Strauß (141) Swim: 23:45
Trans1: 25:02
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 01:36:02
Bike: 01:11:00
Trans2: 01:36:53
Trans2_Bike: 51
Run: 54:59
Finish: 02:31:52
62 146 Jan Vandieken MTG Mannheim Triathlon AK2 15 GER 02:31:54.79 27:36 50 01:17:23 56 45:09 Jan Vandieken (146) Swim: 27:36
Trans1: 28:26
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:45:49
Bike: 01:17:23
Trans2: 01:46:45
Trans2_Bike: 56
Run: 45:09
Finish: 02:31:54
63 105 Michael Kostrzewa LSV Ladenburg Triathlon AK3 11 GER 02:31:58.21 24:45 50 01:19:21 40 46:22 Michael Kostrzewa (105) Swim: 24:45
Trans1: 25:35
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:44:56
Bike: 01:19:21
Trans2: 01:45:36
Trans2_Bike: 40
Run: 46:22
Finish: 02:31:58
64 128 Björn Schebela AK2 16 GER 02:32:47.56 26:33 01:09 01:19:40 01:03 44:22 Björn Schebela (128) Swim: 26:33
Trans1: 27:42
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 01:47:22
Bike: 01:19:40
Trans2: 01:48:25
Trans2_Bike: 01:03
Run: 44:22
Finish: 02:32:47
65 34 Dirk Dewald TC Chaos Viernheim MK40 10 GER 02:32:51.94 24:02 53 01:21:20 53 45:43 Dirk Dewald (34) Swim: 24:02
Trans1: 24:55
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:46:15
Bike: 01:21:20
Trans2: 01:47:08
Trans2_Bike: 53
Run: 45:43
Finish: 02:32:51
66 213 Klaus Rumrich SPV Seligenstadt MK45 8 GER 02:32:55.16 23:47 01:01 01:18:08 54 49:05 Klaus Rumrich (213) Swim: 23:47
Trans1: 24:48
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:42:56
Bike: 01:18:08
Trans2: 01:43:50
Trans2_Bike: 54
Run: 49:05
Finish: 02:32:55
Verein_SOWE3: 11:02:31
67 237 Markus Zerr LC Olympia Wiesbaden MK40 11 GER 02:33:00.65 23:31 59 01:19:35 01:08 47:47 Markus Zerr (237) Swim: 23:31
Trans1: 24:30
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:44:05
Bike: 01:19:35
Trans2: 01:45:13
Trans2_Bike: 01:08
Run: 47:47
Finish: 02:33:00
Verein_SOWE4: 10:49:39
68 421 Tobias Glaßner SC Oberursel I AK4 8 GER 02:33:06.80 24:44 46 01:19:19 45 47:32 Tobias Glaßner (421) Swim: 24:44
Trans1: 25:30
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:44:49
Bike: 01:19:19
Trans2: 01:45:34
Trans2_Bike: 45
Run: 47:32
Finish: 02:33:06
Verein_SOWE5: 10:07:15
69 266 Tim Koch VfL Michelstadt MK40 12 GER 02:33:22.07 30:38 52 01:16:35 53 44:24 Tim Koch (266) Swim: 30:38
Trans1: 31:30
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:48:05
Bike: 01:16:35
Trans2: 01:48:58
Trans2_Bike: 53
Run: 44:24
Finish: 02:33:22
Verein_SOWE4: 10:07:22
70 143 Christophe Thil MTG Mannheim Triathlon AK3 12 GER 02:33:31.38 30:03 02:14 01:17:45 01:12 42:17 Christophe Thil (143) Swim: 30:03
Trans1: 32:17
Trans1_Swim: 02:14
Bike_Finish: 01:50:02
Bike: 01:17:45
Trans2: 01:51:14
Trans2_Bike: 01:12
Run: 42:17
Finish: 02:33:31
71 431 Fabian Reuter SC Wasserfreunde Fulda JUN 2 GER 02:33:40.47 21:56 01:03 01:27:25 50 43:13 Fabian Reuter (431) Swim: 21:56
Trans1: 22:59
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:50:24
Bike: 01:27:25
Trans2: 01:51:14
Trans2_Bike: 50
Run: 43:13
Finish: 02:33:40
72 162 Alex Neumann Eintracht Frankfurt AK4 9 GER 02:33:57.47 26:24 01:59 01:16:22 01:05 48:07 Alex Neumann (162) Swim: 26:24
Trans1: 28:23
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 01:44:45
Bike: 01:16:22
Trans2: 01:45:50
Trans2_Bike: 01:05
Run: 48:07
Finish: 02:33:57
Verein_SOWE3: 10:38:55
73 253 Patrick Bujok Tri-Team Fuldatal AK3 13 GER 02:34:17.98 28:55 49 01:21:06 52 42:35 Patrick Bujok (253) Swim: 28:55
Trans1: 29:44
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:50:50
Bike: 01:21:06
Trans2: 01:51:42
Trans2_Bike: 52
Run: 42:35
Finish: 02:34:17
Verein_SOWE4: 10:22:50
74 108 Robert Kühn Soprema Team SV Mannheim AK2 17 GER 02:34:24.08 24:02 52 01:22:06 01:01 46:23 Robert Kühn (108) Swim: 24:02
Trans1: 24:54
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:47:00
Bike: 01:22:06
Trans2: 01:48:01
Trans2_Bike: 01:01
Run: 46:23
Finish: 02:34:24
75 319 Ronny Gladigau SG Poseidon Eppelheim AK4 10 GER 02:34:29.82 26:43 53 01:17:45 46 49:02 Ronny Gladigau (319) Swim: 26:43
Trans1: 27:36
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:45:21
Bike: 01:17:45
Trans2: 01:46:07
Trans2_Bike: 46
Run: 49:02
Finish: 02:34:29
76 176 Volker Tirp MTV Kronberg MK45 9 GER 02:34:30.37 21:52 57 01:18:53 01:10 51:38 Volker Tirp (176) Swim: 21:52
Trans1: 22:49
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 01:41:42
Bike: 01:18:53
Trans2: 01:42:52
Trans2_Bike: 01:10
Run: 51:38
Finish: 02:34:30
Verein_SOWE3: 12:19:10
77 107 Steffen Krotz SC Heppenheim AK2 18 GER 02:34:34.60 26:47 01:00 01:16:43 53 49:11 Steffen Krotz (107) Swim: 26:47
Trans1: 27:47
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:44:30
Bike: 01:16:43
Trans2: 01:45:23
Trans2_Bike: 53
Run: 49:11
Finish: 02:34:34
78 383 Torsten Becker TG Tria Rüsselsheim MK40 13 GER 02:34:38.00 21:42 01:07 01:22:00 03:04 46:45 Torsten Becker (383) Swim: 21:42
Trans1: 22:49
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:44:49
Bike: 01:22:00
Trans2: 01:47:53
Trans2_Bike: 03:04
Run: 46:45
Finish: 02:34:38
79 76 David Brunner MTG Mannheim Triathlon AK2 19 GER 02:34:38.66 22:54 44 01:19:50 03:07 48:03 David Brunner (76) Swim: 22:54
Trans1: 23:38
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:43:28
Bike: 01:19:50
Trans2: 01:46:35
Trans2_Bike: 03:07
Run: 48:03
Finish: 02:34:38
80 129 Vincent Schipperges SG Poseidon Eppelheim AK1 13 GER 02:35:00.74 21:55 49 01:17:36 50 53:50 Vincent Schipperges (129) Swim: 21:55
Trans1: 22:44
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:40:20
Bike: 01:17:36
Trans2: 01:41:10
Trans2_Bike: 50
Run: 53:50
Finish: 02:35:00
81 274 Patrick Rakowski TSV Amicitia Viernheim AK2 20 GER 02:35:02.24 21:57 52 01:21:41 40 49:52 Patrick Rakowski (274) Swim: 21:57
Trans1: 22:49
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:44:30
Bike: 01:21:41
Trans2: 01:45:10
Trans2_Bike: 40
Run: 49:52
Finish: 02:35:02
82 93 Patrick Härtel Kraichgau Triathlon e.V. AK2 21 GER 02:35:09.50 30:25 01:20 01:16:56 48 45:40 Patrick Härtel (93) Swim: 30:25
Trans1: 31:45
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 01:48:41
Bike: 01:16:56
Trans2: 01:49:29
Trans2_Bike: 48
Run: 45:40
Finish: 02:35:09
83 254 Niklas Feulner Tri-Team Fuldatal AK2 22 GER 02:35:12.96 25:05 48 01:21:06 51 47:22 Niklas Feulner (254) Swim: 25:05
Trans1: 25:53
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:46:59
Bike: 01:21:06
Trans2: 01:47:50
Trans2_Bike: 51
Run: 47:22
Finish: 02:35:12
Verein_SOWE4: 10:22:50
84 154 Klaus Wiesen SSF Bonn Triathlon AK2 23 GER 02:35:18.49 23:44 53 01:19:26 53 50:22 Klaus Wiesen (154) Swim: 23:44
Trans1: 24:37
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:44:03
Bike: 01:19:26
Trans2: 01:44:56
Trans2_Bike: 53
Run: 50:22
Finish: 02:35:18
85 272 Nils Siems SC Oberursel AK4 11 GER 02:35:22.54 23:59 01:01 01:22:48 53 46:41 Nils Siems (272) Swim: 23:59
Trans1: 25:00
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:47:48
Bike: 01:22:48
Trans2: 01:48:41
Trans2_Bike: 53
Run: 46:41
Finish: 02:35:22
86 263 Matthäus Österling VfL Michelstadt AK2 24 GER 02:35:38.19 23:56 59 01:20:27 59 49:17 Matthäus Österling (263) Swim: 23:56
Trans1: 24:55
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:45:22
Bike: 01:20:27
Trans2: 01:46:21
Trans2_Bike: 59
Run: 49:17
Finish: 02:35:38
Verein_SOWE4: 10:07:22
87 185 Alexander Borsch Software AG-Team DSW Darmstadt MK45 10 GER 02:35:52.11 30:40 01:10 01:18:09 01:04 44:49 Alexander Borsch (185) Swim: 30:40
Trans1: 31:50
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:49:59
Bike: 01:18:09
Trans2: 01:51:03
Trans2_Bike: 01:04
Run: 44:49
Finish: 02:35:52
Verein_SOWE3: 11:05:17
88 161 Sven Zittel Engelhorn Sports AK2 25 GER 02:35:57.80 25:03 56 01:20:30 46 48:42 Sven Zittel (161) Swim: 25:03
Trans1: 25:59
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:46:29
Bike: 01:20:30
Trans2: 01:47:15
Trans2_Bike: 46
Run: 48:42
Finish: 02:35:57
89 220 Patrick Bungert ADAC Sport Club Gelnhausen JUN 3 GER 02:36:04.20 24:53 01:00 01:21:53 01:00 47:18 Patrick Bungert (220) Swim: 24:53
Trans1: 25:53
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:47:46
Bike: 01:21:53
Trans2: 01:48:46
Trans2_Bike: 01:00
Run: 47:18
Finish: 02:36:04
Verein_SOWE4: 11:02:15
90 349 Raimund Kron Fankenthaler SV MK40 14 GER 02:36:04.27 27:56 01:16 01:19:02 01:11 46:39 Raimund Kron (349) Swim: 27:56
Trans1: 29:12
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:48:14
Bike: 01:19:02
Trans2: 01:49:25
Trans2_Bike: 01:11
Run: 46:39
Finish: 02:36:04
91 420 Gunther Hogrefe SC Oberursel I AK1 14 GER 02:36:08.84 24:44 43 01:20:24 48 49:42 Gunther Hogrefe (420) Swim: 24:44
Trans1: 25:27
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:45:51
Bike: 01:20:24
Trans2: 01:46:39
Trans2_Bike: 48
Run: 49:42
Finish: 02:36:08
Verein_SOWE5: 10:07:15
92 429 Nils Reuter SC Oberursel II AK2 26 GER 02:36:12.60 24:24 46 01:22:25 54 47:43 Nils Reuter (429) Swim: 24:24
Trans1: 25:10
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:47:35
Bike: 01:22:25
Trans2: 01:48:29
Trans2_Bike: 54
Run: 47:43
Finish: 02:36:12
Verein_SOWE5: 10:42:06
93 132 Christof Schlaeger TSG 1861 e. V. Grünstadt AK3 14 GER 02:36:13.66 23:25 56 01:21:12 01:13 49:27 Christof Schlaeger (132) Swim: 23:25
Trans1: 24:21
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:45:33
Bike: 01:21:12
Trans2: 01:46:46
Trans2_Bike: 01:13
Run: 49:27
Finish: 02:36:13
94 186 Walter Kirchgessner Software AG-Team DSW Darmstadt MK40 15 GER 02:36:27.80 27:18 01:17 01:21:02 01:28 45:22 Walter Kirchgessner (186) Swim: 27:18
Trans1: 28:35
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 01:49:37
Bike: 01:21:02
Trans2: 01:51:05
Trans2_Bike: 01:28
Run: 45:22
Finish: 02:36:27
Verein_SOWE3: 11:05:17
95 133 Steffen Schmelzle Karlsruher Lemminge AK2 27 GER 02:36:32.66 28:13 45 01:22:44 57 43:53 Steffen Schmelzle (133) Swim: 28:13
Trans1: 28:58
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:51:42
Bike: 01:22:44
Trans2: 01:52:39
Trans2_Bike: 57
Run: 43:53
Finish: 02:36:32
96 235 Karsten Kannenberg Fun-Ball Dortelweil MK40 16 GER 02:36:35.81 27:12 53 01:20:03 53 47:34 Karsten Kannenberg (235) Swim: 27:12
Trans1: 28:05
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:48:08
Bike: 01:20:03
Trans2: 01:49:01
Trans2_Bike: 53
Run: 47:34
Finish: 02:36:35
Verein_SOWE4: 10:19:45
97 177 Michael Maurer SG Arheilgen AK3 15 GER 02:36:39.22 27:27 45 01:18:42 53 48:52 Michael Maurer (177) Swim: 27:27
Trans1: 28:12
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:46:54
Bike: 01:18:42
Trans2: 01:47:47
Trans2_Bike: 53
Run: 48:52
Finish: 02:36:39
Verein_SOWE3: 11:14:27
98 496 Frank Wiegand Eintracht Frankfurt I MK45 11 GER 02:36:47.48 29:10 01:06 01:22:37 45 43:09 Frank Wiegand (496) Swim: 29:10
Trans1: 30:16
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:52:53
Bike: 01:22:37
Trans2: 01:53:38
Trans2_Bike: 45
Run: 43:09
Finish: 02:36:47
Verein_SOWE7: 07:35:58
99 234 Joe Kopp Fun-Ball Dortelweil MK40 17 GER 02:36:51.14 23:54 50 01:23:00 59 48:08 Joe Kopp (234) Swim: 23:54
Trans1: 24:44
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:47:44
Bike: 01:23:00
Trans2: 01:48:43
Trans2_Bike: 59
Run: 48:08
Finish: 02:36:51
Verein_SOWE4: 10:19:45
100 231 Markus Saalwächter EOSC Offenbach AK2 28 GER 02:37:09.02 29:16 54 01:20:58 59 45:02 Markus Saalwächter (231) Swim: 29:16
Trans1: 30:10
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:51:08
Bike: 01:20:58
Trans2: 01:52:07
Trans2_Bike: 59
Run: 45:02
Finish: 02:37:09
Verein_SOWE4: 09:44:04
101 530 Matthias Blatt Software AG-Team DSW Darmstadt MK40 18 GER 02:37:12.91 25:14 46 01:19:13 50 51:17 Matthias Blatt (530) Swim: 25:14
Trans1: 26:00
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:45:13
Bike: 01:19:13
Trans2: 01:46:03
Trans2_Bike: 50
Run: 51:17
Finish: 02:37:12
Verein_SOWE7: 07:38:49
102 601 Hermann Braun RSC Ladenburg MK45 12 GER 02:37:15.07 31:39 01:19 01:14:53 59 48:25 Hermann Braun (601) Swim: 31:39
Trans1: 32:58
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 01:47:51
Bike: 01:14:53
Trans2: 01:48:50
Trans2_Bike: 59
Run: 48:25
Finish: 02:37:15
103 427 Alexander Weltermann SC Oberursel II AK4 12 GER 02:37:41.18 26:01 50 01:18:22 01:15 51:13 Alexander Weltermann (427) Swim: 26:01
Trans1: 26:51
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:45:13
Bike: 01:18:22
Trans2: 01:46:28
Trans2_Bike: 01:15
Run: 51:13
Finish: 02:37:41
Verein_SOWE5: 10:42:06
104 699 Bernd Pannewitz ERDINGER Alkoholfrei/DJK Feudenheim MK45 13 GER 02:37:58.30 27:38 01:05 01:21:31 48 46:56 Bernd Pannewitz (699) Swim: 27:38
Trans1: 28:43
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:50:14
Bike: 01:21:31
Trans2: 01:51:02
Trans2_Bike: 48
Run: 46:56
Finish: 02:37:58
105 377 Michael Schmidt SV Nikar Heidelberg AK4 13 GER 02:38:01.45 27:21 01:12 01:19:40 01:16 48:32 Michael Schmidt (377) Swim: 27:21
Trans1: 28:33
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:48:13
Bike: 01:19:40
Trans2: 01:49:29
Trans2_Bike: 01:16
Run: 48:32
Finish: 02:38:01
106 115 Benny Meyers MTG Mannheim Triathlon AK3 16 GER 02:38:04.98 27:34 56 01:21:18 51 47:25 Benny Meyers (115) Swim: 27:34
Trans1: 28:30
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:49:48
Bike: 01:21:18
Trans2: 01:50:39
Trans2_Bike: 51
Run: 47:25
Finish: 02:38:04
107 101 Olli Knapp laufundsportshop.de AK3 17 GER 02:38:19.78 25:02 01:44 01:20:33 01:05 49:55 Olli Knapp (101) Swim: 25:02
Trans1: 26:46
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 01:47:19
Bike: 01:20:33
Trans2: 01:48:24
Trans2_Bike: 01:05
Run: 49:55
Finish: 02:38:19
108 344 Oliver Kolb MTG Mannheim Triathlon MK40 19 GER 02:38:39.16 25:30 01:13 01:23:24 51 48:41 Oliver Kolb (344) Swim: 25:30
Trans1: 26:43
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 01:50:07
Bike: 01:23:24
Trans2: 01:50:58
Trans2_Bike: 51
Run: 48:41
Finish: 02:38:39
109 438 Alexander Gehring SG 1877 Frankfurt-Nied AK4 14 GER 02:38:39.27 27:11 01:11 01:19:25 01:16 49:36 Alexander Gehring (438) Swim: 27:11
Trans1: 28:22
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 01:47:47
Bike: 01:19:25
Trans2: 01:49:03
Trans2_Bike: 01:16
Run: 49:36
Finish: 02:38:39
Verein_SOWE5: 10:25:50
110 401 René Wieczorek SV Nikar Heidelberg MK40 20 GER 02:38:39.75 25:18 01:09 01:23:42 56 47:52 René Wieczorek (401) Swim: 25:18
Trans1: 26:27
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 01:50:09
Bike: 01:23:42
Trans2: 01:51:05
Trans2_Bike: 56
Run: 47:52
Finish: 02:38:39
111 313 Armin Endele LSV 1864 e.V. MK40 21 GER 02:38:42.11 24:44 02:01 01:23:17 01:01 48:16 Armin Endele (313) Swim: 24:44
Trans1: 26:45
Trans1_Swim: 02:01
Bike_Finish: 01:50:02
Bike: 01:23:17
Trans2: 01:51:03
Trans2_Bike: 01:01
Run: 48:16
Finish: 02:38:42
112 542 Jörg Lipps TG Tria Rüsselsheim MK45 14 GER 02:39:00.65 30:05 55 01:20:44 53 46:23 Jörg Lipps (542) Swim: 30:05
Trans1: 31:00
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:51:44
Bike: 01:20:44
Trans2: 01:52:37
Trans2_Bike: 53
Run: 46:23
Finish: 02:39:00
Verein_SOWE7: 07:31:08
113 343 Charlie Knöpfle SpVgg Auerbach-Streitheim MK40 22 GER 02:39:09.64 35:02 01:26 01:16:28 01:02 45:11 Charlie Knöpfle (343) Swim: 35:02
Trans1: 36:28
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 01:52:56
Bike: 01:16:28
Trans2: 01:53:58
Trans2_Bike: 01:02
Run: 45:11
Finish: 02:39:09
114 167 Thomas Schröder KSV Baunatal MK45 15 GER 02:39:14.36 23:30 52 01:19:46 52 54:14 Thomas Schröder (167) Swim: 23:30
Trans1: 24:22
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:44:08
Bike: 01:19:46
Trans2: 01:45:00
Trans2_Bike: 52
Run: 54:14
Finish: 02:39:14
Verein_SOWE3: 10:14:18
115 38 Maik Heinrich TC Chaos Viernheim AK4 15 GER 02:39:21.23 30:32 58 01:19:09 55 47:47 Maik Heinrich (38) Swim: 30:32
Trans1: 31:30
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:50:39
Bike: 01:19:09
Trans2: 01:51:34
Trans2_Bike: 55
Run: 47:47
Finish: 02:39:21
116 653 Stefan John RC Vorwärts Speyer MK45 16 GER 02:39:34.58 28:26 01:02 01:19:40 01:02 49:24 Stefan John (653) Swim: 28:26
Trans1: 29:28
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:49:08
Bike: 01:19:40
Trans2: 01:50:10
Trans2_Bike: 01:02
Run: 49:24
Finish: 02:39:34
117 404 Christian Schmidt Freundeskreis AK4 16 GER 02:39:43.55 28:20 01:00 01:20:53 01:06 48:24 Christian Schmidt (404) Swim: 28:20
Trans1: 29:20
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:50:13
Bike: 01:20:53
Trans2: 01:51:19
Trans2_Bike: 01:06
Run: 48:24
Finish: 02:39:43
118 772 Wolfgang Riegel Software AG-Team DSW Darmstadt MK55 1 GER 02:39:47.34 26:48 53 01:21:18 01:13 49:35 Wolfgang Riegel (772) Swim: 26:48
Trans1: 27:41
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:48:59
Bike: 01:21:18
Trans2: 01:50:12
Trans2_Bike: 01:13
Run: 49:35
Finish: 02:39:47
Verein_SOWE6: 05:24:33
119 299 Tom Boeker-Blum Ski Club Heidelberg MK40 23 GER 02:39:48.08 25:32 52 01:24:56 56 48:41 Tom Boeker-Blum (299) Swim: 25:32
Trans1: 26:24
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:51:20
Bike: 01:24:56
Trans2: 01:52:16
Trans2_Bike: 56
Run: 48:41
Finish: 02:39:48
120 244 Christoph Stell Trianhas VfL Bad Arolsen AK3 18 GER 02:39:48.98 27:55 01:16 01:18:09 01:30 50:58 Christoph Stell (244) Swim: 27:55
Trans1: 29:11
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:47:20
Bike: 01:18:09
Trans2: 01:48:50
Trans2_Bike: 01:30
Run: 50:58
Finish: 02:39:48
121 260 Heiko Gerhart TSG Kleinostheim AK3 19 GER 02:39:54.01 30:39 01:25 01:17:04 01:19 49:27 Heiko Gerhart (260) Swim: 30:39
Trans1: 32:04
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 01:49:08
Bike: 01:17:04
Trans2: 01:50:27
Trans2_Bike: 01:19
Run: 49:27
Finish: 02:39:54
Verein_SOWE4: 11:24:23
122 314 Frank Erle nein MK40 24 GER 02:40:01.42 30:02 01:20 01:19:18 01:12 48:09 Frank Erle (314) Swim: 30:02
Trans1: 31:22
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 01:50:40
Bike: 01:19:18
Trans2: 01:51:52
Trans2_Bike: 01:12
Run: 48:09
Finish: 02:40:01
123 241 Holger Behrenz LC Olympia Wiesbaden MK45 17 GER 02:40:09.53 27:54 01:45 01:17:33 01:06 51:51 Holger Behrenz (241) Swim: 27:54
Trans1: 29:39
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 01:47:12
Bike: 01:17:33
Trans2: 01:48:18
Trans2_Bike: 01:06
Run: 51:51
Finish: 02:40:09
Verein_SOWE4: 10:49:39
124 173 Florian Sichel MTV Kronberg AK4 17 GER 02:40:11.25 26:57 01:11 01:20:22 48 50:53 Florian Sichel (173) Swim: 26:57
Trans1: 28:08
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 01:48:30
Bike: 01:20:22
Trans2: 01:49:18
Trans2_Bike: 48
Run: 50:53
Finish: 02:40:11
Verein_SOWE3: 12:19:10
125 397 Sebastian Warkentin Skiclub Heidelberg AK4 18 GER 02:40:15.98 24:03 01:23 01:20:47 01:04 52:58 Sebastian Warkentin (397) Swim: 24:03
Trans1: 25:26
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 01:46:13
Bike: 01:20:47
Trans2: 01:47:17
Trans2_Bike: 01:04
Run: 52:58
Finish: 02:40:15
126 190 Stefan Tretner SV Traisa AK3 20 GER 02:40:16.26 27:15 01:22 01:23:04 01:19 47:16 Stefan Tretner (190) Swim: 27:15
Trans1: 28:37
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 01:51:41
Bike: 01:23:04
Trans2: 01:53:00
Trans2_Bike: 01:19
Run: 47:16
Finish: 02:40:16
Verein_SOWE3: 10:44:48
127 614 Jochen Ebling Tria Kayh MK45 18 GER 02:40:24.24 30:58 01:32 01:23:28 01:07 43:19 Jochen Ebling (614) Swim: 30:58
Trans1: 32:30
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 01:55:58
Bike: 01:23:28
Trans2: 01:57:05
Trans2_Bike: 01:07
Run: 43:19
Finish: 02:40:24
128 532 Stefan Picard Software AG-Team DSW Darmstadt MK40 25 GER 02:40:26.43 23:18 57 01:22:27 53 53:46 Stefan Picard (532) Swim: 23:18
Trans1: 24:15
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 01:46:42
Bike: 01:22:27
Trans2: 01:47:35
Trans2_Bike: 53
Run: 53:46
Finish: 02:40:26
Verein_SOWE7: 07:38:49
129 354 Matthías Lehnertz SSF Bonn Triathlon MK40 26 GER 02:40:31.48 26:58 53 01:22:32 01:03 49:05 Matthías Lehnertz (354) Swim: 26:58
Trans1: 27:51
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:50:23
Bike: 01:22:32
Trans2: 01:51:26
Trans2_Bike: 01:03
Run: 49:05
Finish: 02:40:31
130 753 Volker Weisbach MK50 2 GER 02:40:37.23 28:11 01:47 01:21:09 01:02 48:28 Volker Weisbach (753) Swim: 28:11
Trans1: 29:58
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 01:51:07
Bike: 01:21:09
Trans2: 01:52:09
Trans2_Bike: 01:02
Run: 48:28
Finish: 02:40:37
131 212 Jörg Gärtner SPV Seligenstadt AK4 19 GER 02:40:57.80 28:00 01:23 01:20:17 01:02 50:15 Jörg Gärtner (212) Swim: 28:00
Trans1: 29:23
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 01:49:40
Bike: 01:20:17
Trans2: 01:50:42
Trans2_Bike: 01:02
Run: 50:15
Finish: 02:40:57
Verein_SOWE3: 11:02:31
132 718 Christian Ryll ASG Tria Hockenheim MK45 19 GER 02:41:23.74 34:02 01:52 01:18:37 01:07 45:45 Christian Ryll (718) Swim: 34:02
Trans1: 35:54
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 01:54:31
Bike: 01:18:37
Trans2: 01:55:38
Trans2_Bike: 01:07
Run: 45:45
Finish: 02:41:23
133 426 Ralf Vogelsberg SC Oberursel II AK3 21 GER 02:41:32.04 33:20 52 01:22:46 47 43:47 Ralf Vogelsberg (426) Swim: 33:20
Trans1: 34:12
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:56:58
Bike: 01:22:46
Trans2: 01:57:45
Trans2_Bike: 47
Run: 43:47
Finish: 02:41:32
Verein_SOWE5: 10:42:06
134 124 Sven Reininger Ludwigshafener SV 07 AK3 22 GER 02:41:34.79 24:56 01:28 01:26:32 58 47:40 Sven Reininger (124) Swim: 24:56
Trans1: 26:24
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 01:52:56
Bike: 01:26:32
Trans2: 01:53:54
Trans2_Bike: 58
Run: 47:40
Finish: 02:41:34
135 210 Uwe Havemann TSV Amicitia Viernheim MK45 20 GER 02:41:34.96 25:18 43 01:21:21 49 53:23 Uwe Havemann (210) Swim: 25:18
Trans1: 26:01
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:47:22
Bike: 01:21:21
Trans2: 01:48:11
Trans2_Bike: 49
Run: 53:23
Finish: 02:41:34
Verein_SOWE3: 11:20:09
136 303 Andreas Brenner DZ BANK runners MK40 27 GER 02:41:36.90 33:03 01:35 01:22:22 01:06 43:30 Andreas Brenner (303) Swim: 33:03
Trans1: 34:38
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 01:57:00
Bike: 01:22:22
Trans2: 01:58:06
Trans2_Bike: 01:06
Run: 43:30
Finish: 02:41:36
137 256 Takis Keldenich Tri-Team Fuldatal AK3 23 GER 02:41:48.91 27:13 58 01:22:20 01:10 50:07 Takis Keldenich (256) Swim: 27:13
Trans1: 28:11
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:50:31
Bike: 01:22:20
Trans2: 01:51:41
Trans2_Bike: 01:10
Run: 50:07
Finish: 02:41:48
Verein_SOWE4: 10:22:50
138 77 Timo Bühl TV Mußbach AK3 24 GER 02:42:08.24 27:26 51 01:24:31 50 48:30 Timo Bühl (77) Swim: 27:26
Trans1: 28:17
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:52:48
Bike: 01:24:31
Trans2: 01:53:38
Trans2_Bike: 50
Run: 48:30
Finish: 02:42:08
139 155 Christoph Wiesen SSF Bonn Triathlon GER 02:42:17.31 23:27 01:07 01:25:11 50 51:42 Christoph Wiesen (155) Swim: 23:27
Trans1: 24:34
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:49:45
Bike: 01:25:11
Trans2: 01:50:35
Trans2_Bike: 50
Run: 51:42
Finish: 02:42:17
140 448 Uwe Müller SSG Bensheim MK45 21 GER 02:42:21.04 24:30 53 01:23:22 54 52:42 Uwe Müller (448) Swim: 24:30
Trans1: 25:23
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:48:45
Bike: 01:23:22
Trans2: 01:49:39
Trans2_Bike: 54
Run: 52:42
Finish: 02:42:21
Verein_SOWE5: 11:26:14
141 87 Marco Gebhard Soprema Team SV Mannheim AK2 29 GER 02:42:39.41 24:57 01:00 01:23:46 59 51:57 Marco Gebhard (87) Swim: 24:57
Trans1: 25:57
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:49:43
Bike: 01:23:46
Trans2: 01:50:42
Trans2_Bike: 59
Run: 51:57
Finish: 02:42:39
142 205 Christian Klingelhöfer Tri-Force Fulda AK4 20 GER 02:42:40.77 24:25 01:16 01:27:03 55 49:01 Christian Klingelhöfer (205) Swim: 24:25
Trans1: 25:41
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:52:44
Bike: 01:27:03
Trans2: 01:53:39
Trans2_Bike: 55
Run: 49:01
Finish: 02:42:40
Verein_SOWE3: 11:31:18
143 498 Mathias Michel Eintracht Frankfurt II MK40 28 GER 02:42:45.88 29:09 01:44 01:24:27 57 46:28 Mathias Michel (498) Swim: 29:09
Trans1: 30:53
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 01:55:20
Bike: 01:24:27
Trans2: 01:56:17
Trans2_Bike: 57
Run: 46:28
Finish: 02:42:45
Verein_SOWE7: 08:23:38
144 134 Christian Schmiedel MTG Mannheim Triathlon AK3 25 GER 02:42:46.55 26:17 52 01:20:25 53 54:19 Christian Schmiedel (134) Swim: 26:17
Trans1: 27:09
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:47:34
Bike: 01:20:25
Trans2: 01:48:27
Trans2_Bike: 53
Run: 54:19
Finish: 02:42:46
145 192 Andreas Bernardi TG Hanau AK3 26 GER 02:43:12.28 23:06 51 01:26:21 01:02 51:52 Andreas Bernardi (192) Swim: 23:06
Trans1: 23:57
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:50:18
Bike: 01:26:21
Trans2: 01:51:20
Trans2_Bike: 01:02
Run: 51:52
Finish: 02:43:12
Verein_SOWE3: 11:00:17
146 123 Christoph Rapp TSG 78 Heidelberg AK2 30 GER 02:43:29.62 27:32 01:06 01:23:45 58 50:08 Christoph Rapp (123) Swim: 27:32
Trans1: 28:38
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:52:23
Bike: 01:23:45
Trans2: 01:53:21
Trans2_Bike: 58
Run: 50:08
Finish: 02:43:29
147 780 Gerd Scheibe SPV Seligenstadt Tria Team MK55 2 GER 02:43:31.29 24:59 01:10 01:23:45 01:35 52:02 Gerd Scheibe (780) Swim: 24:59
Trans1: 26:09
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:49:54
Bike: 01:23:45
Trans2: 01:51:29
Trans2_Bike: 01:35
Run: 52:02
Finish: 02:43:31
Verein_SOWE6: 05:14:13
148 110 Pedro Leischwitz ASG Tria Hockenheim MK50 3 GER 02:43:32.23 31:41 01:11 01:18:47 58 50:55 Pedro Leischwitz (110) Swim: 31:41
Trans1: 32:52
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 01:51:39
Bike: 01:18:47
Trans2: 01:52:37
Trans2_Bike: 58
Run: 50:55
Finish: 02:43:32
149 483 Ralf Rößler WVCKassel AK3 27 GER 02:43:41.86 32:16 02:02 01:21:58 01:28 45:57 Ralf Rößler (483) Swim: 32:16
Trans1: 34:18
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 01:56:16
Bike: 01:21:58
Trans2: 01:57:44
Trans2_Bike: 01:28
Run: 45:57
Finish: 02:43:41
Verein_SOWE5: 11:14:43
150 238 Daniel Haserodt LC Olympia Wiesbaden AK2 31 GER 02:43:42.62 24:23 01:00 01:23:34 01:01 53:44 Daniel Haserodt (238) Swim: 24:23
Trans1: 25:23
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:48:57
Bike: 01:23:34
Trans2: 01:49:58
Trans2_Bike: 01:01
Run: 53:44
Finish: 02:43:42
Verein_SOWE4: 10:49:39
151 236 Jochen Menzen Fun-Ball Dortelweil MK40 29 GER 02:43:47.92 33:21 01:04 01:21:55 57 46:30 Jochen Menzen (236) Swim: 33:21
Trans1: 34:25
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:56:20
Bike: 01:21:55
Trans2: 01:57:17
Trans2_Bike: 57
Run: 46:30
Finish: 02:43:47
Verein_SOWE4: 10:19:45
152 561 Volker Hahn TSV Amiticia Viernheim MK50 4 GER 02:44:03.99 29:24 54 01:26:56 01:04 45:45 Volker Hahn (561) Swim: 29:24
Trans1: 30:18
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:57:14
Bike: 01:26:56
Trans2: 01:58:18
Trans2_Bike: 01:04
Run: 45:45
Finish: 02:44:03
153 371 Mirko Ruhs SC Heppenheim AK4 21 GER 02:44:09.62 29:08 01:17 01:20:29 01:12 52:03 Mirko Ruhs (371) Swim: 29:08
Trans1: 30:25
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 01:50:54
Bike: 01:20:29
Trans2: 01:52:06
Trans2_Bike: 01:12
Run: 52:03
Finish: 02:44:09
154 615 Peter Emele TV Lampertheim Triathlon MK45 22 GER 02:44:19.16 28:07 01:05 01:21:05 01:05 52:57 Peter Emele (615) Swim: 28:07
Trans1: 29:12
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:50:17
Bike: 01:21:05
Trans2: 01:51:22
Trans2_Bike: 01:05
Run: 52:57
Finish: 02:44:19
155 452 Paul Ling SV Traisa AK4 22 GER 02:44:20.15 27:46 53 01:25:41 54 49:06 Paul Ling (452) Swim: 27:46
Trans1: 28:39
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:54:20
Bike: 01:25:41
Trans2: 01:55:14
Trans2_Bike: 54
Run: 49:06
Finish: 02:44:20
Verein_SOWE5: 12:11:47
156 550 Oliver Fritzius Triathlon Team Wallernhausen MK45 23 GER 02:44:37.88 28:00 01:02 01:22:42 50 52:03 Oliver Fritzius (550) Swim: 28:00
Trans1: 29:02
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:51:44
Bike: 01:22:42
Trans2: 01:52:34
Trans2_Bike: 50
Run: 52:03
Finish: 02:44:37
Verein_SOWE7: 08:36:13
157 641 Stefan Hauschild Soprema Team SV Mannheim MK50 5 GER 02:44:40.66 25:58 54 01:27:18 56 49:34 Stefan Hauschild (641) Swim: 25:58
Trans1: 26:52
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:54:10
Bike: 01:27:18
Trans2: 01:55:06
Trans2_Bike: 56
Run: 49:34
Finish: 02:44:40
158 179 Anselm Schüle SG Arheilgen AK3 28 GER 02:44:40.85 27:20 01:16 01:21:36 01:08 53:20 Anselm Schüle (179) Swim: 27:20
Trans1: 28:36
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:50:12
Bike: 01:21:36
Trans2: 01:51:20
Trans2_Bike: 01:08
Run: 53:20
Finish: 02:44:40
Verein_SOWE3: 11:14:27
159 558 Armin Hast TV 03 Breitenbach MK40 30 GER 02:44:41.25 36:52 01:46 01:19:41 01:04 45:18 Armin Hast (558) Swim: 36:52
Trans1: 38:38
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 01:58:19
Bike: 01:19:41
Trans2: 01:59:23
Trans2_Bike: 01:04
Run: 45:18
Finish: 02:44:41
160 120 Thorsten Pfeifer AK3 29 GER 02:44:44.84 27:46 01:33 01:21:14 01:02 53:09 Thorsten Pfeifer (120) Swim: 27:46
Trans1: 29:19
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 01:50:33
Bike: 01:21:14
Trans2: 01:51:35
Trans2_Bike: 01:02
Run: 53:09
Finish: 02:44:44
161 770 Ansgar Pfeiffer Software AG-Team DSW Darmstadt MK50 6 GER 02:44:45.98 29:22 01:08 01:23:07 59 50:09 Ansgar Pfeiffer (770) Swim: 29:22
Trans1: 30:30
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:53:37
Bike: 01:23:07
Trans2: 01:54:36
Trans2_Bike: 59
Run: 50:09
Finish: 02:44:45
Verein_SOWE6: 05:24:33
162 564 Bernd Eck TSV Amicitia Viernheim MK45 24 GER 02:44:53.13 28:00 57 01:23:14 58 51:44 Bernd Eck (564) Swim: 28:00
Trans1: 28:57
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 01:52:11
Bike: 01:23:14
Trans2: 01:53:09
Trans2_Bike: 58
Run: 51:44
Finish: 02:44:53
163 322 Thomas Goelz TSG 1862 Weinheim Team Radsport Wagner MK40 31 GER 02:44:58.31 32:05 01:32 01:22:02 01:12 48:07 Thomas Goelz (322) Swim: 32:05
Trans1: 33:37
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 01:55:39
Bike: 01:22:02
Trans2: 01:56:51
Trans2_Bike: 01:12
Run: 48:07
Finish: 02:44:58
164 102 Martin Köhler AK2 32 GER 02:45:03.18 24:15 01:38 01:25:42 01:19 52:09 Martin Köhler (102) Swim: 24:15
Trans1: 25:53
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 01:51:35
Bike: 01:25:42
Trans2: 01:52:54
Trans2_Bike: 01:19
Run: 52:09
Finish: 02:45:03
165 222 Lars Hesemann Eintracht Frankfurt AK3 30 GER 02:45:13.32 27:11 01:29 01:26:26 01:31 48:36 Lars Hesemann (222) Swim: 27:11
Trans1: 28:40
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 01:55:06
Bike: 01:26:26
Trans2: 01:56:37
Trans2_Bike: 01:31
Run: 48:36
Finish: 02:45:13
Verein_SOWE4: 11:38:14
166 96 Sven Hofmann TVL H-Team AK3 31 GER 02:45:17.47 28:56 01:15 01:24:56 01:15 48:55 Sven Hofmann (96) Swim: 28:56
Trans1: 30:11
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 01:55:07
Bike: 01:24:56
Trans2: 01:56:22
Trans2_Bike: 01:15
Run: 48:55
Finish: 02:45:17
167 189 Patrick Plößer SV Traisa AK3 32 GER 02:45:21.96 25:11 49 01:32:38 44 45:59 Patrick Plößer (189) Swim: 25:11
Trans1: 26:00
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:58:38
Bike: 01:32:38
Trans2: 01:59:22
Trans2_Bike: 44
Run: 45:59
Finish: 02:45:21
Verein_SOWE3: 10:44:48
168 603 Klaus-Peter Bucher Kraichgau Triathlon e.V. MK50 7 GER 02:45:46.62 28:25 01:45 01:24:33 01:26 49:37 Klaus-Peter Bucher (603) Swim: 28:25
Trans1: 30:10
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 01:54:43
Bike: 01:24:33
Trans2: 01:56:09
Trans2_Bike: 01:26
Run: 49:37
Finish: 02:45:46
169 214 Josef Huth SPV Seligenstadt MK50 8 GER 02:46:18.70 29:28 58 01:24:58 01:00 49:54 Josef Huth (214) Swim: 29:28
Trans1: 30:26
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:55:24
Bike: 01:24:58
Trans2: 01:56:24
Trans2_Bike: 01:00
Run: 49:54
Finish: 02:46:18
Verein_SOWE3: 11:02:31
170 171 Lars Ansuhn KSV Baunatal MK40 32 GER 02:46:23.78 24:31 48 01:28:04 01:04 51:56 Lars Ansuhn (171) Swim: 24:31
Trans1: 25:19
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:53:23
Bike: 01:28:04
Trans2: 01:54:27
Trans2_Bike: 01:04
Run: 51:56
Finish: 02:46:23
Verein_SOWE3: 10:14:18
171 608 Manfred Creter MK45 25 GER 02:46:25.01 30:22 59 01:20:44 01:10 53:10 Manfred Creter (608) Swim: 30:22
Trans1: 31:21
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:52:05
Bike: 01:20:44
Trans2: 01:53:15
Trans2_Bike: 01:10
Run: 53:10
Finish: 02:46:25
172 497 Andreas Klause Eintracht Frankfurt II MK45 26 GER 02:46:25.31 28:26 52 01:24:25 01:00 51:42 Andreas Klause (497) Swim: 28:26
Trans1: 29:18
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:53:43
Bike: 01:24:25
Trans2: 01:54:43
Trans2_Bike: 01:00
Run: 51:42
Finish: 02:46:25
Verein_SOWE7: 08:23:38
173 164 Daniel Stadtmüller Eintracht Frankfurt AK2 33 GER 02:46:27.75 24:13 01:05 01:25:31 01:12 54:26 Daniel Stadtmüller (164) Swim: 24:13
Trans1: 25:18
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:50:49
Bike: 01:25:31
Trans2: 01:52:01
Trans2_Bike: 01:12
Run: 54:26
Finish: 02:46:27
Verein_SOWE3: 10:38:55
174 230 Günter Keller EOSC Offenbach MK45 27 GER 02:46:33.72 26:41 01:04 01:24:41 01:01 53:06 Günter Keller (230) Swim: 26:41
Trans1: 27:45
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:52:26
Bike: 01:24:41
Trans2: 01:53:27
Trans2_Bike: 01:01
Run: 53:06
Finish: 02:46:33
175 337 Markus Hofmann TVL H-Team MK40 33 GER 02:46:34.15 25:17 01:19 01:24:30 01:01 55:05 Markus Hofmann (337) Swim: 25:17
Trans1: 26:36
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 01:51:06
Bike: 01:24:30
Trans2: 01:52:07
Trans2_Bike: 01:01
Run: 55:05
Finish: 02:46:34
176 428 Konstantin Lotz SC Oberursel II AK1 15 GER 02:46:41.09 24:18 01:10 01:26:39 01:10 53:24 Konstantin Lotz (428) Swim: 24:18
Trans1: 25:28
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:52:07
Bike: 01:26:39
Trans2: 01:53:17
Trans2_Bike: 01:10
Run: 53:24
Finish: 02:46:41
Verein_SOWE5: 10:42:06
177 232 Thomas Pani Fun-Ball Dortelweil MK45 28 GER 02:46:43.77 26:21 01:23 01:26:22 01:17 51:20 Thomas Pani (232) Swim: 26:21
Trans1: 27:44
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 01:54:06
Bike: 01:26:22
Trans2: 01:55:23
Trans2_Bike: 01:17
Run: 51:20
Finish: 02:46:43
178 531 Matthias Finke Software AG-Team DSW Darmstadt MK40 34 GER 02:46:43.94 30:14 55 01:23:51 01:22 50:21 Matthias Finke (531) Swim: 30:14
Trans1: 31:09
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:55:00
Bike: 01:23:51
Trans2: 01:56:22
Trans2_Bike: 01:22
Run: 50:21
Finish: 02:46:43
179 166 Torsten Stüber Eintracht Frankfurt AK4 23 GER 02:47:35.32 27:17 01:24 01:24:14 56 53:44 Torsten Stüber (166) Swim: 27:17
Trans1: 28:41
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 01:52:55
Bike: 01:24:14
Trans2: 01:53:51
Trans2_Bike: 56
Run: 53:44
Finish: 02:47:35
Verein_SOWE3: 10:38:55
180 662 Ulrich Knörzer TSG Weinheim Team Radsport Wagner MK45 29 GER 02:47:38.52 30:48 01:30 01:20:08 01:36 53:36 Ulrich Knörzer (662) Swim: 30:48
Trans1: 32:18
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:52:26
Bike: 01:20:08
Trans2: 01:54:02
Trans2_Bike: 01:36
Run: 53:36
Finish: 02:47:38
181 480 Olaf Lämmer WVCKassel MK40 35 GER 02:47:40.99 33:15 01:06 01:23:30 01:10 48:39 Olaf Lämmer (480) Swim: 33:15
Trans1: 34:21
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:57:51
Bike: 01:23:30
Trans2: 01:59:01
Trans2_Bike: 01:10
Run: 48:39
Finish: 02:47:40
Verein_SOWE5: 11:14:43
182 316 Christian Faust SC Heppenheim MK40 36 GER 02:47:48.89 26:02 01:05 01:25:06 01:09 54:26 Christian Faust (316) Swim: 26:02
Trans1: 27:07
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:52:13
Bike: 01:25:06
Trans2: 01:53:22
Trans2_Bike: 01:09
Run: 54:26
Finish: 02:47:48
183 509 Paul Schmidt LC Olympia Wiesbaden MK45 30 GER 02:47:49.10 27:08 01:23 01:29:57 59 48:22 Paul Schmidt (509) Swim: 27:08
Trans1: 28:31
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 01:58:28
Bike: 01:29:57
Trans2: 01:59:27
Trans2_Bike: 59
Run: 48:22
Finish: 02:47:49
Verein_SOWE7: 08:43:13
184 135 Markus Schwarzer AK3 33 GER 02:48:01.57 31:03 59 01:23:11 55 51:53 Markus Schwarzer (135) Swim: 31:03
Trans1: 32:02
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:55:13
Bike: 01:23:11
Trans2: 01:56:08
Trans2_Bike: 55
Run: 51:53
Finish: 02:48:01
185 99 Thorsten Kemmer Team Erdinger Alkoholfrei AK3 34 GER 02:48:12.64 31:33 02:09 01:23:17 01:00 50:21 Thorsten Kemmer (99) Swim: 31:33
Trans1: 33:42
Trans1_Swim: 02:09
Bike_Finish: 01:56:59
Bike: 01:23:17
Trans2: 01:57:59
Trans2_Bike: 01:00
Run: 50:21
Finish: 02:48:12
186 365 Frank Pählke Karlsruher Lemminge AK4 24 GER 02:48:14.29 28:52 01:19 01:24:51 01:06 52:06 Frank Pählke (365) Swim: 28:52
Trans1: 30:11
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 01:55:02
Bike: 01:24:51
Trans2: 01:56:08
Trans2_Bike: 01:06
Run: 52:06
Finish: 02:48:14
187 713 Torsten Rinklef Wen Juckts Hockenheim MK45 31 GER 02:48:25.39 31:47 01:45 01:22:57 01:23 50:33 Torsten Rinklef (713) Swim: 31:47
Trans1: 33:32
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 01:56:29
Bike: 01:22:57
Trans2: 01:57:52
Trans2_Bike: 01:23
Run: 50:33
Finish: 02:48:25
188 399 Jörg Weygoldt AK4 25 GER 02:48:28.90 28:55 01:32 01:26:40 01:27 49:54 Jörg Weygoldt (399) Swim: 28:55
Trans1: 30:27
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 01:57:07
Bike: 01:26:40
Trans2: 01:58:34
Trans2_Bike: 01:27
Run: 49:54
Finish: 02:48:28
189 555 Jürgen Klotz TSG Limbach MK50 9 GER 02:48:33.75 32:07 01:13 01:23:49 01:13 50:11 Jürgen Klotz (555) Swim: 32:07
Trans1: 33:20
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 01:57:09
Bike: 01:23:49
Trans2: 01:58:22
Trans2_Bike: 01:13
Run: 50:11
Finish: 02:48:33
Verein_SOWE7: 08:56:15
190 605 Peter Buttmi Soprema Team SV Mannheim MK45 32 GER 02:48:38.38 33:58 01:43 01:22:37 01:24 48:56 Peter Buttmi (605) Swim: 33:58
Trans1: 35:41
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 01:58:18
Bike: 01:22:37
Trans2: 01:59:42
Trans2_Bike: 01:24
Run: 48:56
Finish: 02:48:38
191 226 Stefan Guse Eintracht Frankfurt MK40 37 GER 02:48:42.80 29:10 01:42 01:24:35 49 52:26 Stefan Guse (226) Swim: 29:10
Trans1: 30:52
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 01:55:27
Bike: 01:24:35
Trans2: 01:56:16
Trans2_Bike: 49
Run: 52:26
Finish: 02:48:42
Verein_SOWE4: 11:38:14
192 304 Markus Briot laufundsportshop.de AK4 26 GER 02:48:43.89 29:08 01:14 01:26:34 01:29 50:18 Markus Briot (304) Swim: 29:08
Trans1: 30:22
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:56:56
Bike: 01:26:34
Trans2: 01:58:25
Trans2_Bike: 01:29
Run: 50:18
Finish: 02:48:43
193 726 Michael Schmidt DZ BANK runners MK45 33 GER 02:48:54.30 31:19 01:37 01:26:11 01:11 48:36 Michael Schmidt (726) Swim: 31:19
Trans1: 32:56
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 01:59:07
Bike: 01:26:11
Trans2: 02:00:18
Trans2_Bike: 01:11
Run: 48:36
Finish: 02:48:54
194 59 Karlheinz Stumpf TC Chaos Viernheim MK55 3 GER 02:48:57.57 30:29 01:30 01:26:07 01:33 49:18 Karlheinz Stumpf (59) Swim: 30:29
Trans1: 31:59
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:58:06
Bike: 01:26:07
Trans2: 01:59:39
Trans2_Bike: 01:33
Run: 49:18
Finish: 02:48:57
195 388 Wolfgang Tilmann MK40 38 GER 02:49:00.00 29:55 01:38 01:26:53 01:09 49:25 Wolfgang Tilmann (388) Swim: 29:55
Trans1: 31:33
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 01:58:26
Bike: 01:26:53
Trans2: 01:59:35
Trans2_Bike: 01:09
Run: 49:25
Finish: 02:49:00
196 331 Andreas Hagen TSG Weinheim Team Radsport Wagner MK40 39 GER 02:49:04.78 27:54 01:20 01:24:22 01:11 54:17 Andreas Hagen (331) Swim: 27:54
Trans1: 29:14
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 01:53:36
Bike: 01:24:22
Trans2: 01:54:47
Trans2_Bike: 01:11
Run: 54:17
Finish: 02:49:04
197 386 Ralf Szymanski AK4 27 GER 02:49:13.47 32:58 01:06 01:20:34 01:18 53:17 Ralf Szymanski (386) Swim: 32:58
Trans1: 34:04
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:54:38
Bike: 01:20:34
Trans2: 01:55:56
Trans2_Bike: 01:18
Run: 53:17
Finish: 02:49:13
198 748 Uwe Warnatz TRI-Team TG Konz MK45 34 GER 02:49:14.65 25:59 01:10 01:28:06 01:20 52:39 Uwe Warnatz (748) Swim: 25:59
Trans1: 27:09
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:55:15
Bike: 01:28:06
Trans2: 01:56:35
Trans2_Bike: 01:20
Run: 52:39
Finish: 02:49:14
199 310 Patrik Döringer LCO Edenkoben MK40 40 GER 02:49:31.08 25:38 01:16 01:27:07 01:07 54:23 Patrik Döringer (310) Swim: 25:38
Trans1: 26:54
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:54:01
Bike: 01:27:07
Trans2: 01:55:08
Trans2_Bike: 01:07
Run: 54:23
Finish: 02:49:31
200 521 Oliver Schmidt SG Arheilgen MK40 41 GER 02:49:39.28 27:05 01:03 01:30:09 01:47 49:35 Oliver Schmidt (521) Swim: 27:05
Trans1: 28:08
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:58:17
Bike: 01:30:09
Trans2: 02:00:04
Trans2_Bike: 01:47
Run: 49:35
Finish: 02:49:39
Verein_SOWE7: 09:11:28
201 478 Lukas Scholl VfL Münster JUN 4 GER 02:49:45.21 27:08 54 01:23:20 01:11 57:49 Lukas Scholl (478) Swim: 27:08
Trans1: 28:02
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:51:22
Bike: 01:23:20
Trans2: 01:52:33
Trans2_Bike: 01:11
Run: 57:49
Finish: 02:49:45
Verein_SOWE5: 11:40:19
202 277 Florian Hense AK2 34 GER 02:49:47.80 32:29 01:44 01:26:21 01:16 47:57 Florian Hense (277) Swim: 32:29
Trans1: 34:13
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 02:00:34
Bike: 01:26:21
Trans2: 02:01:50
Trans2_Bike: 01:16
Run: 47:57
Finish: 02:49:47
203 117 Marc Ofenloch RV 03 Bürstadt Triathlon AK2 35 GER 02:49:48.35 27:24 01:15 01:24:37 01:06 55:26 Marc Ofenloch (117) Swim: 27:24
Trans1: 28:39
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 01:53:16
Bike: 01:24:37
Trans2: 01:54:22
Trans2_Bike: 01:06
Run: 55:26
Finish: 02:49:48
204 357 Jochen Mades AK4 28 GER 02:49:50.62 32:54 54 01:22:21 01:56 51:45 Jochen Mades (357) Swim: 32:54
Trans1: 33:48
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:56:09
Bike: 01:22:21
Trans2: 01:58:05
Trans2_Bike: 01:56
Run: 51:45
Finish: 02:49:50
205 218 Stephan Kandelhardt ADAC Sport Club Gelnhausen AK3 35 GER 02:49:52.42 31:00 55 01:26:02 01:11 50:44 Stephan Kandelhardt (218) Swim: 31:00
Trans1: 31:55
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:57:57
Bike: 01:26:02
Trans2: 01:59:08
Trans2_Bike: 01:11
Run: 50:44
Finish: 02:49:52
Verein_SOWE4: 11:02:15
206 367 Olaf Plath 1. Badminton Club Viernheim MK40 42 GER 02:49:54.52 34:29 01:34 01:23:50 01:42 48:19 Olaf Plath (367) Swim: 34:29
Trans1: 36:03
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 01:59:53
Bike: 01:23:50
Trans2: 02:01:35
Trans2_Bike: 01:42
Run: 48:19
Finish: 02:49:54
207 471 Frank Huppmann TuS Fritzlar MK50 10 GER 02:49:56.92 26:08 01:27 01:23:54 01:47 56:40 Frank Huppmann (471) Swim: 26:08
Trans1: 27:35
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 01:51:29
Bike: 01:23:54
Trans2: 01:53:16
Trans2_Bike: 01:47
Run: 56:40
Finish: 02:49:56
Verein_SOWE5: 12:28:14
208 261 Peter Ungemach TSG Kleinostheim MK40 43 GER 02:50:07.43 32:15 01:17 01:25:39 01:07 49:49 Peter Ungemach (261) Swim: 32:15
Trans1: 33:32
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 01:59:11
Bike: 01:25:39
Trans2: 02:00:18
Trans2_Bike: 01:07
Run: 49:49
Finish: 02:50:07
Verein_SOWE4: 11:24:23
209 130 Jannis Schipperges SG Poseidon Eppelheim AK1 16 GER 02:50:13.79 23:09 51 01:20:30 01:07 01:04:36 Jannis Schipperges (130) Swim: 23:09
Trans1: 24:00
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:44:30
Bike: 01:20:30
Trans2: 01:45:37
Trans2_Bike: 01:07
Run: 01:04:36
Finish: 02:50:13
210 649 Volker Jedamczyk Triathlon Oftersheim-Schwetzingen MK45 35 GER 02:50:17.75 31:27 01:00 01:27:03 57 49:50 Volker Jedamczyk (649) Swim: 31:27
Trans1: 32:27
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:59:30
Bike: 01:27:03
Trans2: 02:00:27
Trans2_Bike: 57
Run: 49:50
Finish: 02:50:17
211 784 Bernd Laumann Tri-Team Heuchelberg MK45 36 GER 02:50:39.20 35:49 01:58 01:24:53 01:23 46:36 Bernd Laumann (784) Swim: 35:49
Trans1: 37:47
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 02:02:40
Bike: 01:24:53
Trans2: 02:04:03
Trans2_Bike: 01:23
Run: 46:36
Finish: 02:50:39
212 204 Michael Glüber Tri-Force Fulda MK40 44 GER 02:50:39.81 29:14 01:46 01:29:10 01:08 50:19 Michael Glüber (204) Swim: 29:14
Trans1: 31:00
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 02:00:10
Bike: 01:29:10
Trans2: 02:01:18
Trans2_Bike: 01:08
Run: 50:19
Finish: 02:50:39
Verein_SOWE3: 11:31:18
213 551 Matthias Zinn Triathlon Team Wallernhausen MK45 37 GER 02:50:52.31 32:46 01:23 01:22:46 01:28 52:29 Matthias Zinn (551) Swim: 32:46
Trans1: 34:09
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 01:56:55
Bike: 01:22:46
Trans2: 01:58:23
Trans2_Bike: 01:28
Run: 52:29
Finish: 02:50:52
Verein_SOWE7: 08:36:13
214 170 Markus Jacobi KSV Baunatal AK3 36 GER 02:50:53.92 28:39 01:06 01:31:56 52 48:20 Markus Jacobi (170) Swim: 28:39
Trans1: 29:45
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 02:01:41
Bike: 01:31:56
Trans2: 02:02:33
Trans2_Bike: 52
Run: 48:20
Finish: 02:50:53
215 207 Sebastian Buchholz TSV Amicitia Viernheim JUN 5 GER 02:51:02.43 23:20 44 01:25:16 42 01:01:00 Sebastian Buchholz (207) Swim: 23:20
Trans1: 24:04
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:49:20
Bike: 01:25:16
Trans2: 01:50:02
Trans2_Bike: 42
Run: 01:01:00
Finish: 02:51:02
Verein_SOWE3: 11:20:09
216 559 Hartmut Kühl TV 03 Breitenbach MK45 38 GER 02:51:10.49 29:08 01:22 01:26:38 52 53:10 Hartmut Kühl (559) Swim: 29:08
Trans1: 30:30
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 01:57:08
Bike: 01:26:38
Trans2: 01:58:00
Trans2_Bike: 52
Run: 53:10
Finish: 02:51:10
217 31 Benjamin Bläß TC Chaos Viernheim AK3 37 GER 02:51:24.03 27:32 01:19 01:27:08 01:12 54:13 Benjamin Bläß (31) Swim: 27:32
Trans1: 28:51
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 01:55:59
Bike: 01:27:08
Trans2: 01:57:11
Trans2_Bike: 01:12
Run: 54:13
Finish: 02:51:24
218 104 Erik Kopcak MTG Mannheim Triathlon AK2 36 GER 02:51:24.97 35:26 01:21 01:22:47 53 51:02 Erik Kopcak (104) Swim: 35:26
Trans1: 36:47
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 01:59:34
Bike: 01:22:47
Trans2: 02:00:27
Trans2_Bike: 53
Run: 51:02
Finish: 02:51:24
219 482 David Gärtner WVCKassel AK2 37 GER 02:51:40.04 28:32 01:14 01:27:08 01:15 53:31 David Gärtner (482) Swim: 28:32
Trans1: 29:46
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:56:54
Bike: 01:27:08
Trans2: 01:58:09
Trans2_Bike: 01:15
Run: 53:31
Finish: 02:51:40
Verein_SOWE5: 11:14:43
220 481 Ralf Schmerer WVCKassel AK1 17 GER 02:51:40.18 30:42 01:09 01:28:00 01:22 50:27 Ralf Schmerer (481) Swim: 30:42
Trans1: 31:51
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 01:59:51
Bike: 01:28:00
Trans2: 02:01:13
Trans2_Bike: 01:22
Run: 50:27
Finish: 02:51:40
Verein_SOWE5: 11:14:43
221 206 Sascha Gramm Tri-Force Fulda AK3 38 GER 02:52:07.16 32:09 01:21 01:31:02 01:08 46:27 Sascha Gramm (206) Swim: 32:09
Trans1: 33:30
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 02:04:32
Bike: 01:31:02
Trans2: 02:05:40
Trans2_Bike: 01:08
Run: 46:27
Finish: 02:52:07
Verein_SOWE3: 11:31:18
222 464 Simon Küpper Tri-Team Fuldatal AK2 38 GER 02:52:17.91 30:38 01:16 01:28:09 01:11 51:03 Simon Küpper (464) Swim: 30:38
Trans1: 31:54
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 02:00:03
Bike: 01:28:09
Trans2: 02:01:14
Trans2_Bike: 01:11
Run: 51:03
Finish: 02:52:17
Verein_SOWE5: 11:59:23
223 410 Benjamin Hermann Eintracht Frankfurt AK2 39 GER 02:52:20.48 23:54 01:02 01:30:38 01:05 55:46 Benjamin Hermann (410) Swim: 23:54
Trans1: 24:56
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:55:34
Bike: 01:30:38
Trans2: 01:56:39
Trans2_Bike: 01:05
Run: 55:46
Finish: 02:52:20
Verein_SOWE5: 11:50:32
224 490 Viktor Baitinger DLRG Ortsgruppe Wetzlar MK40 45 GER 02:52:20.48 32:33 01:16 01:27:03 01:12 50:16 Viktor Baitinger (490) Swim: 32:33
Trans1: 33:49
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 02:00:52
Bike: 01:27:03
Trans2: 02:02:04
Trans2_Bike: 01:12
Run: 50:16
Finish: 02:52:20
Verein_SOWE7: 08:50:36
225 97 Daniel Jalalpoor TSG Maxdorf AK1 18 GER 02:52:26.48 24:07 49 01:30:30 01:04 55:56 Daniel Jalalpoor (97) Swim: 24:07
Trans1: 24:56
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:55:26
Bike: 01:30:30
Trans2: 01:56:30
Trans2_Bike: 01:04
Run: 55:56
Finish: 02:52:26
226 436 Andreas Kleine SG 1877 Frankfurt-Nied MK45 39 GER 02:52:28.08 30:34 01:09 01:23:46 01:36 55:23 Andreas Kleine (436) Swim: 30:34
Trans1: 31:43
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 01:55:29
Bike: 01:23:46
Trans2: 01:57:05
Trans2_Bike: 01:36
Run: 55:23
Finish: 02:52:28
Verein_SOWE5: 10:25:50
227 140 Timo Stöcker TSG 1862 Weinheim Team Radsport Wagner AK3 39 GER 02:52:31.69 27:27 01:02 01:23:35 01:15 59:12 Timo Stöcker (140) Swim: 27:27
Trans1: 28:29
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:52:04
Bike: 01:23:35
Trans2: 01:53:19
Trans2_Bike: 01:15
Run: 59:12
Finish: 02:52:31
228 535 Klaus Karber TG Hanau I MK50 11 GER 02:52:33.59 37:27 01:26 01:24:03 57 48:40 Klaus Karber (535) Swim: 37:27
Trans1: 38:53
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 02:02:56
Bike: 01:24:03
Trans2: 02:03:53
Trans2_Bike: 57
Run: 48:40
Finish: 02:52:33
Verein_SOWE7: 09:14:51
229 774 James Stewart Eintracht Frankfrut MK55 4 GER 02:52:36.02 34:51 02:05 01:23:43 01:58 49:59 James Stewart (774) Swim: 34:51
Trans1: 36:56
Trans1_Swim: 02:05
Bike_Finish: 02:00:39
Bike: 01:23:43
Trans2: 02:02:37
Trans2_Bike: 01:58
Run: 49:59
Finish: 02:52:36
Verein_SOWE6: 05:51:24
230 191 Dominik Dilcher SV Traisa AK3 40 GER 02:52:36.79 30:35 01:06 01:23:51 01:00 56:04 Dominik Dilcher (191) Swim: 30:35
Trans1: 31:41
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:55:32
Bike: 01:23:51
Trans2: 01:56:32
Trans2_Bike: 01:00
Run: 56:04
Finish: 02:52:36
Verein_SOWE3: 10:44:48
231 417 Thomas Dey-Menzi Fun-Ball Dortelweil MK50 12 GER 02:52:44.08 29:48 01:39 01:32:14 01:09 47:54 Thomas Dey-Menzi (417) Swim: 29:48
Trans1: 31:27
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 02:03:41
Bike: 01:32:14
Trans2: 02:04:50
Trans2_Bike: 01:09
Run: 47:54
Finish: 02:52:44
Verein_SOWE5: 11:57:47
232 663 Lothar Köhler SC Oberursel MK45 40 GER 02:52:45.55 33:09 02:19 01:26:51 01:27 48:59 Lothar Köhler (663) Swim: 33:09
Trans1: 35:28
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 02:02:19
Bike: 01:26:51
Trans2: 02:03:46
Trans2_Bike: 01:27
Run: 48:59
Finish: 02:52:45
233 239 Markus Verheyen LC Olympia Wiesbaden MK45 41 GER 02:52:46.48 27:46 01:01 01:25:09 01:12 57:38 Markus Verheyen (239) Swim: 27:46
Trans1: 28:47
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:53:56
Bike: 01:25:09
Trans2: 01:55:08
Trans2_Bike: 01:12
Run: 57:38
Finish: 02:52:46
Verein_SOWE4: 10:49:39
234 208 Nils Gutschalk TSV Amicitia Viernheim AK4 29 GER 02:52:57.91 27:38 48 01:27:10 39 56:42 Nils Gutschalk (208) Swim: 27:38
Trans1: 28:26
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:55:36
Bike: 01:27:10
Trans2: 01:56:15
Trans2_Bike: 39
Run: 56:42
Finish: 02:52:57
Verein_SOWE3: 11:20:09
235 348 Carsten Krick - MK40 46 GER 02:53:03.73 28:27 01:17 01:29:44 01:08 52:27 Carsten Krick (348) Swim: 28:27
Trans1: 29:44
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 01:59:28
Bike: 01:29:44
Trans2: 02:00:36
Trans2_Bike: 01:08
Run: 52:27
Finish: 02:53:03
236 476 Jürgen Hagenlocher VfL Münster MK45 42 GER 02:53:09.03 28:02 56 01:25:42 01:18 57:11 Jürgen Hagenlocher (476) Swim: 28:02
Trans1: 28:58
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:54:40
Bike: 01:25:42
Trans2: 01:55:58
Trans2_Bike: 01:18
Run: 57:11
Finish: 02:53:09
Verein_SOWE5: 11:40:19
237 240 Alexander Opatz LC Olympia Wiesbaden AK3 41 GER 02:53:22.76 29:28 01:10 01:26:06 01:30 55:08 Alexander Opatz (240) Swim: 29:28
Trans1: 30:38
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:56:44
Bike: 01:26:06
Trans2: 01:58:14
Trans2_Bike: 01:30
Run: 55:08
Finish: 02:53:22
238 654 Uwe Kadel TSG 1862 Weinheim Team Radsport Wagner MK50 13 GER 02:53:25.11 24:21 01:35 01:32:06 01:27 53:56 Uwe Kadel (654) Swim: 24:21
Trans1: 25:56
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 01:58:02
Bike: 01:32:06
Trans2: 01:59:29
Trans2_Bike: 01:27
Run: 53:56
Finish: 02:53:25
239 184 Erich Blechschmidt Software AG-Team DSW Darmstadt MK45 43 GER 02:53:41.23 25:00 01:16 01:28:38 01:18 57:29 Erich Blechschmidt (184) Swim: 25:00
Trans1: 26:16
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:54:54
Bike: 01:28:38
Trans2: 01:56:12
Trans2_Bike: 01:18
Run: 57:29
Finish: 02:53:41
Verein_SOWE3: 11:05:17
240 382 Michael Schultz-Wildelau TV Windecken AK4 30 GER 02:53:47.86 27:02 01:07 01:28:05 01:17 56:16 Michael Schultz-Wildelau (382) Swim: 27:02
Trans1: 28:09
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:56:14
Bike: 01:28:05
Trans2: 01:57:31
Trans2_Bike: 01:17
Run: 56:16
Finish: 02:53:47
241 392 Michael Ullrich KSV Reichelsheim AK4 31 GER 02:54:17.68 29:26 01:31 01:26:23 01:25 55:32 Michael Ullrich (392) Swim: 29:26
Trans1: 30:57
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 01:57:20
Bike: 01:26:23
Trans2: 01:58:45
Trans2_Bike: 01:25
Run: 55:32
Finish: 02:54:17
242 506 Mikhail Kartchevski Eintracht Frankfurt II MK40 47 GER 02:54:26.89 32:29 01:51 01:31:56 01:30 46:40 Mikhail Kartchevski (506) Swim: 32:29
Trans1: 34:20
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 02:06:16
Bike: 01:31:56
Trans2: 02:07:46
Trans2_Bike: 01:30
Run: 46:40
Finish: 02:54:26
Verein_SOWE7: 08:23:38
243 27 Otto Alter TSV Amicitia Viernheim MK55 5 GER 02:54:33.24 27:54 01:16 01:27:28 01:01 56:54 Otto Alter (27) Swim: 27:54
Trans1: 29:10
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:56:38
Bike: 01:27:28
Trans2: 01:57:39
Trans2_Bike: 01:01
Run: 56:54
Finish: 02:54:33
244 414 Sebastian Gerl Eintracht Frankfurt AK2 40 GER 02:54:33.87 32:21 01:35 01:24:13 01:11 55:13 Sebastian Gerl (414) Swim: 32:21
Trans1: 33:56
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 01:58:09
Bike: 01:24:13
Trans2: 01:59:20
Trans2_Bike: 01:11
Run: 55:13
Finish: 02:54:33
Verein_SOWE5: 11:50:32
245 211 Peter Grüber TSV Amicitia Viernheim MK40 48 GER 02:54:33.93 32:38 59 01:26:57 39 53:20 Peter Grüber (211) Swim: 32:38
Trans1: 33:37
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 02:00:34
Bike: 01:26:57
Trans2: 02:01:13
Trans2_Bike: 39
Run: 53:20
Finish: 02:54:33
Verein_SOWE3: 11:20:09
246 408 Thorsten Schritker LahnLaender Lahnau MK40 49 GER 02:54:37.87 26:01 53 01:32:43 01:07 53:53 Thorsten Schritker (408) Swim: 26:01
Trans1: 26:54
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:59:37
Bike: 01:32:43
Trans2: 02:00:44
Trans2_Bike: 01:07
Run: 53:53
Finish: 02:54:37
247 425 Alexander Ebert SC Oberursel II AK2 41 GER 02:54:42.49 25:25 01:03 01:30:16 01:06 56:52 Alexander Ebert (425) Swim: 25:25
Trans1: 26:28
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:56:44
Bike: 01:30:16
Trans2: 01:57:50
Trans2_Bike: 01:06
Run: 56:52
Finish: 02:54:42
248 178 Sebastian Maltzahn SG Arheilgen AK3 42 GER 02:54:51.90 31:37 01:15 01:27:53 01:09 52:57 Sebastian Maltzahn (178) Swim: 31:37
Trans1: 32:52
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 02:00:45
Bike: 01:27:53
Trans2: 02:01:54
Trans2_Bike: 01:09
Run: 52:57
Finish: 02:54:51
Verein_SOWE3: 11:14:27
249 330 Kester Habermann AK4 32 GER 02:54:52.76 39:13 02:56 01:24:37 01:40 46:26 Kester Habermann (330) Swim: 39:13
Trans1: 42:09
Trans1_Swim: 02:56
Bike_Finish: 02:06:46
Bike: 01:24:37
Trans2: 02:08:26
Trans2_Bike: 01:40
Run: 46:26
Finish: 02:54:52
250 225 Markus Morgenstern Eintracht Frankfurt AK3 43 GER 02:55:03.34 29:06 01:21 01:31:08 01:25 52:03 Markus Morgenstern (225) Swim: 29:06
Trans1: 30:27
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 02:01:35
Bike: 01:31:08
Trans2: 02:03:00
Trans2_Bike: 01:25
Run: 52:03
Finish: 02:55:03
Verein_SOWE4: 11:38:14
251 461 Nico Steffen Tri-Team Fuldatal AK4 33 GER 02:55:07.41 32:15 01:08 01:32:10 53 48:41 Nico Steffen (461) Swim: 32:15
Trans1: 33:23
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 02:05:33
Bike: 01:32:10
Trans2: 02:06:26
Trans2_Bike: 53
Run: 48:41
Finish: 02:55:07
Verein_SOWE5: 11:59:23
252 373 Senay Sarica RV 03 Bürstadt Triathlon MK40 50 GER 02:55:16.85 33:25 01:46 01:28:47 01:15 50:03 Senay Sarica (373) Swim: 33:25
Trans1: 35:11
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 02:03:58
Bike: 01:28:47
Trans2: 02:05:13
Trans2_Bike: 01:15
Run: 50:03
Finish: 02:55:16
253 83 Jens Fiederlein MTG Mannheim AK1 19 GER 02:55:16.99 27:11 01:03 01:28:07 01:05 57:50 Jens Fiederlein (83) Swim: 27:11
Trans1: 28:14
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:56:21
Bike: 01:28:07
Trans2: 01:57:26
Trans2_Bike: 01:05
Run: 57:50
Finish: 02:55:16
254 70 Werner Ahl MTG Mannheim Triathlon MK50 14 GER 02:55:18.72 29:33 01:34 01:25:35 01:10 57:26 Werner Ahl (70) Swim: 29:33
Trans1: 31:07
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 01:56:42
Bike: 01:25:35
Trans2: 01:57:52
Trans2_Bike: 01:10
Run: 57:26
Finish: 02:55:18
255 634 Thomas Götz TSG Maxdorf MK45 44 GER 02:55:21.88 30:26 01:41 01:32:04 01:10 50:00 Thomas Götz (634) Swim: 30:26
Trans1: 32:07
Trans1_Swim: 01:41
Bike_Finish: 02:04:11
Bike: 01:32:04
Trans2: 02:05:21
Trans2_Bike: 01:10
Run: 50:00
Finish: 02:55:21
256 209 Erik Peiter TSV Amicitia Viernheim AK2 42 GER 02:55:31.71 29:03 52 01:28:33 47 56:16 Erik Peiter (209) Swim: 29:03
Trans1: 29:55
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:58:28
Bike: 01:28:33
Trans2: 01:59:15
Trans2_Bike: 47
Run: 56:16
Finish: 02:55:31
257 360 Patrick Mombaur MK40 51 GER 02:55:39.01 31:05 01:27 01:29:16 01:12 52:39 Patrick Mombaur (360) Swim: 31:05
Trans1: 32:32
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 02:01:48
Bike: 01:29:16
Trans2: 02:03:00
Trans2_Bike: 01:12
Run: 52:39
Finish: 02:55:39
258 489 Jens Arnold DLRG Ortsgruppe Wetzlar MK40 52 GER 02:55:53.57 26:29 01:27 01:26:38 01:22 59:57 Jens Arnold (489) Swim: 26:29
Trans1: 27:56
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 01:54:34
Bike: 01:26:38
Trans2: 01:55:56
Trans2_Bike: 01:22
Run: 59:57
Finish: 02:55:53
Verein_SOWE7: 08:50:36
259 250 Yves Vilarnau Triathlon Wetterau MK40 53 GER 02:55:54.04 27:35 01:13 01:29:12 01:01 56:53 Yves Vilarnau (250) Swim: 27:35
Trans1: 28:48
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 01:58:00
Bike: 01:29:12
Trans2: 01:59:01
Trans2_Bike: 01:01
Run: 56:53
Finish: 02:55:54
260 259 Bernd Schneider TSG Kleinostheim MK45 45 GER 02:55:55.95 26:41 01:11 01:35:39 55 51:29 Bernd Schneider (259) Swim: 26:41
Trans1: 27:52
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 02:03:31
Bike: 01:35:39
Trans2: 02:04:26
Trans2_Bike: 55
Run: 51:29
Finish: 02:55:55
Verein_SOWE4: 11:24:23
261 196 Andreas Kircher TG Hanau MK40 54 GER 02:55:58.46 28:27 01:16 01:31:08 01:24 53:43 Andreas Kircher (196) Swim: 28:27
Trans1: 29:43
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 02:00:51
Bike: 01:31:08
Trans2: 02:02:15
Trans2_Bike: 01:24
Run: 53:43
Finish: 02:55:58
Verein_SOWE3: 11:00:17
262 340 Stephan Hünnerkopf TV Dielheim MK40 55 GER 02:56:04.55 37:58 01:28 01:27:28 01:04 48:06 Stephan Hünnerkopf (340) Swim: 37:58
Trans1: 39:26
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 02:06:54
Bike: 01:27:28
Trans2: 02:07:58
Trans2_Bike: 01:04
Run: 48:06
Finish: 02:56:04
263 556 Achim Jansen TSG Limbach MK40 56 GER 02:56:06.07 33:24 01:37 01:27:59 01:41 51:25 Achim Jansen (556) Swim: 33:24
Trans1: 35:01
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 02:03:00
Bike: 01:27:59
Trans2: 02:04:41
Trans2_Bike: 01:41
Run: 51:25
Finish: 02:56:06
Verein_SOWE7: 08:56:15
264 163 Jens Trafkowski Eintracht Frankfurt AK4 34 GER 02:56:09.39 29:00 02:20 01:35:21 01:06 48:22 Jens Trafkowski (163) Swim: 29:00
Trans1: 31:20
Trans1_Swim: 02:20
Bike_Finish: 02:06:41
Bike: 01:35:21
Trans2: 02:07:47
Trans2_Bike: 01:06
Run: 48:22
Finish: 02:56:09
265 329 Daniel Großheide AK4 35 GER 02:56:09.95 31:39 01:57 01:26:26 01:28 54:39 Daniel Großheide (329) Swim: 31:39
Trans1: 33:36
Trans1_Swim: 01:57
Bike_Finish: 02:00:02
Bike: 01:26:26
Trans2: 02:01:30
Trans2_Bike: 01:28
Run: 54:39
Finish: 02:56:09
266 81 Avni Emerson - AK3 44 GER 02:56:13.33 31:06 01:49 01:25:58 01:36 56:38 Avni Emerson (81) Swim: 31:06
Trans1: 32:55
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 01:58:53
Bike: 01:25:58
Trans2: 02:00:29
Trans2_Bike: 01:36
Run: 56:38
Finish: 02:56:13
267 363 Peter Noll MK40 57 GER 02:56:38.72 30:37 57 01:28:35 52 55:37 Peter Noll (363) Swim: 30:37
Trans1: 31:34
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 02:00:09
Bike: 01:28:35
Trans2: 02:01:01
Trans2_Bike: 52
Run: 55:37
Finish: 02:56:38
268 511 Thomas Krebs LC Olympia Wiesbaden MK40 58 GER 02:56:49.87 32:48 01:19 01:28:49 01:39 52:14 Thomas Krebs (511) Swim: 32:48
Trans1: 34:07
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 02:02:56
Bike: 01:28:49
Trans2: 02:04:35
Trans2_Bike: 01:39
Run: 52:14
Finish: 02:56:49
Verein_SOWE7: 08:43:13
269 157 Kai Worms AK3 45 GER 02:56:57.36 28:28 01:48 01:29:54 01:13 55:34 Kai Worms (157) Swim: 28:28
Trans1: 30:16
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 02:00:10
Bike: 01:29:54
Trans2: 02:01:23
Trans2_Bike: 01:13
Run: 55:34
Finish: 02:56:57
270 473 Mattis Hohmann TuS Fritzlar AK1 20 GER 02:57:15.40 24:06 01:12 01:30:41 01:13 01:00:46 Mattis Hohmann (473) Swim: 24:06
Trans1: 25:18
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:55:59
Bike: 01:30:41
Trans2: 01:57:12
Trans2_Bike: 01:13
Run: 01:00:46
Finish: 02:57:15
Verein_SOWE5: 12:28:14
271 716 Michael Roth - MK45 46 GER 02:57:16.28 30:40 01:48 01:31:12 01:18 52:18 Michael Roth (716) Swim: 30:40
Trans1: 32:28
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 02:03:40
Bike: 01:31:12
Trans2: 02:04:58
Trans2_Bike: 01:18
Run: 52:18
Finish: 02:57:16
272 125 Richard Rink AK1 21 GER 02:57:26.57 32:12 01:02 01:25:27 58 58:35 Richard Rink (125) Swim: 32:12
Trans1: 33:14
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:58:41
Bike: 01:25:27
Trans2: 01:59:39
Trans2_Bike: 58
Run: 58:35
Finish: 02:57:26
273 201 Swen Hartmann Tri-flow Bad Endbach AK4 36 GER 02:57:28.03 27:39 01:10 01:28:34 01:05 59:00 Swen Hartmann (201) Swim: 27:39
Trans1: 28:49
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:57:23
Bike: 01:28:34
Trans2: 01:58:28
Trans2_Bike: 01:05
Run: 59:00
Finish: 02:57:28
Verein_SOWE3: 10:43:05
274 466 Volker Julius TSV Krofdorf-Gleiberg AK3 46 GER 02:57:35.79 30:03 01:23 01:26:52 01:12 58:05 Volker Julius (466) Swim: 30:03
Trans1: 31:26
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 01:58:18
Bike: 01:26:52
Trans2: 01:59:30
Trans2_Bike: 01:12
Run: 58:05
Finish: 02:57:35
Verein_SOWE5: 12:14:42
275 771 Rainer Kopper Software AG-Team DSW Darmstadt MK60 1 GER 02:57:50.82 29:55 01:24 01:32:16 01:50 52:25 Rainer Kopper (771) Swim: 29:55
Trans1: 31:19
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 02:03:35
Bike: 01:32:16
Trans2: 02:05:25
Trans2_Bike: 01:50
Run: 52:25
Finish: 02:57:50
276 457 Tobias Hälbig Tri force Fulda AK1 22 GER 02:57:52.07 27:00 01:15 01:31:47 55 56:55 Tobias Hälbig (457) Swim: 27:00
Trans1: 28:15
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 02:00:02
Bike: 01:31:47
Trans2: 02:00:57
Trans2_Bike: 55
Run: 56:55
Finish: 02:57:52
Verein_SOWE5: 12:36:28
277 245 Richard Offord Trianhas VfL Bad Arolsen MK40 59 GER 02:57:52.56 29:37 01:15 01:30:48 01:35 55:09 Richard Offord (245) Swim: 29:37
Trans1: 30:52
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 02:01:40
Bike: 01:30:48
Trans2: 02:03:15
Trans2_Bike: 01:35
Run: 55:09
Finish: 02:57:52
278 462 Norman Seelinger Tri-Team Fuldatal MK3 1 GER 02:58:00.46 32:39 01:08 01:33:57 01:15 49:01 Norman Seelinger (462) Swim: 32:39
Trans1: 33:47
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 02:07:44
Bike: 01:33:57
Trans2: 02:08:59
Trans2_Bike: 01:15
Run: 49:01
Finish: 02:58:00
Verein_SOWE5: 11:59:23
279 346 Ingo Krahl AK4 37 GER 02:58:10.54 28:13 01:37 01:30:42 01:39 55:59 Ingo Krahl (346) Swim: 28:13
Trans1: 29:50
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 02:00:32
Bike: 01:30:42
Trans2: 02:02:11
Trans2_Bike: 01:39
Run: 55:59
Finish: 02:58:10
280 181 Marc Neubert SG Arheilgen AK4 38 GER 02:58:15.80 27:03 01:30 01:23:37 01:41 01:04:24 Marc Neubert (181) Swim: 27:03
Trans1: 28:33
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:52:10
Bike: 01:23:37
Trans2: 01:53:51
Trans2_Bike: 01:41
Run: 01:04:24
Finish: 02:58:15
Verein_SOWE3: 11:14:27
281 475 Andreas Kropp VfL Münster AK4 39 GER 02:58:16.60 29:48 59 01:31:08 01:01 55:20 Andreas Kropp (475) Swim: 29:48
Trans1: 30:47
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 02:01:55
Bike: 01:31:08
Trans2: 02:02:56
Trans2_Bike: 01:01
Run: 55:20
Finish: 02:58:16
Verein_SOWE5: 11:40:19
282 547 Thomas Gonther Tria-Team Bruchköbel MK45 47 GER 02:58:21.85 29:47 01:35 01:29:13 01:31 56:15 Thomas Gonther (547) Swim: 29:47
Trans1: 31:22
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 02:00:35
Bike: 01:29:13
Trans2: 02:02:06
Trans2_Bike: 01:31
Run: 56:15
Finish: 02:58:21
Verein_SOWE7: 09:48:22
283 258 Ralf Köster TSG Kleinostheim MK40 60 GER 02:58:26.21 29:06 01:07 01:29:08 52 58:13 Ralf Köster (258) Swim: 29:06
Trans1: 30:13
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:59:21
Bike: 01:29:08
Trans2: 02:00:13
Trans2_Bike: 52
Run: 58:13
Finish: 02:58:26
Verein_SOWE4: 11:24:23
284 257 Dirk Brouwer TSG Kleinostheim AK4 40 GER 02:58:26.74 21:14 58 01:31:43 01:19 01:03:12 Dirk Brouwer (257) Swim: 21:14
Trans1: 22:12
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:53:55
Bike: 01:31:43
Trans2: 01:55:14
Trans2_Bike: 01:19
Run: 01:03:12
Finish: 02:58:26
285 510 Martin Schulz LC Olympia Wiesbaden MK45 48 GER 02:58:34.44 30:10 01:42 01:29:37 01:26 55:39 Martin Schulz (510) Swim: 30:10
Trans1: 31:52
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 02:01:29
Bike: 01:29:37
Trans2: 02:02:55
Trans2_Bike: 01:26
Run: 55:39
Finish: 02:58:34
Verein_SOWE7: 08:43:13
286 416 Thomas Behme Fun-Ball Dortelweil MK40 61 GER 02:58:37.50 30:41 01:34 01:20:58 01:06 01:04:18 Thomas Behme (416) Swim: 30:41
Trans1: 32:15
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 01:53:13
Bike: 01:20:58
Trans2: 01:54:19
Trans2_Bike: 01:06
Run: 01:04:18
Finish: 02:58:37
Verein_SOWE5: 11:57:47
287 697 Stefan Ohm TV Palatia Hatzenbühl MK50 15 GER 02:58:38.85 30:34 01:17 01:28:25 01:28 56:54 Stefan Ohm (697) Swim: 30:34
Trans1: 31:51
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 02:00:16
Bike: 01:28:25
Trans2: 02:01:44
Trans2_Bike: 01:28
Run: 56:54
Finish: 02:58:38
288 249 Markus Ullersberger Triathlon Wetterau MK40 62 GER 02:58:44.33 30:12 59 01:29:18 53 57:22 Markus Ullersberger (249) Swim: 30:12
Trans1: 31:11
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 02:00:29
Bike: 01:29:18
Trans2: 02:01:22
Trans2_Bike: 53
Run: 57:22
Finish: 02:58:44
289 524 Klaus Hoppe SG Arheilgen MK55 6 GER 02:58:45.72 32:26 01:49 01:29:32 01:36 53:22 Klaus Hoppe (524) Swim: 32:26
Trans1: 34:15
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 02:03:47
Bike: 01:29:32
Trans2: 02:05:23
Trans2_Bike: 01:36
Run: 53:22
Finish: 02:58:45
Verein_SOWE7: 09:11:28
290 773 Thomas Weinberg Eintracht Frankfrut MK50 16 GER 02:58:48.56 32:07 01:58 01:27:34 01:35 55:34 Thomas Weinberg (773) Swim: 32:07
Trans1: 34:05
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 02:01:39
Bike: 01:27:34
Trans2: 02:03:14
Trans2_Bike: 01:35
Run: 55:34
Finish: 02:58:48
Verein_SOWE6: 05:51:24
291 723 Klaus Dieter Schlegel DLRG-Ortsgruppe Wetzlar e. V. MK55 7 GER 02:58:50.19 33:59 01:47 01:30:24 01:34 51:06 Klaus Dieter Schlegel (723) Swim: 33:59
Trans1: 35:46
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 02:06:10
Bike: 01:30:24
Trans2: 02:07:44
Trans2_Bike: 01:34
Run: 51:06
Finish: 02:58:50
292 380 Christian Schneider RV 03 Bürstadt Triathlon MK40 63 GER 02:58:56.05 31:06 01:07 01:28:31 01:06 57:06 Christian Schneider (380) Swim: 31:06
Trans1: 32:13
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 02:00:44
Bike: 01:28:31
Trans2: 02:01:50
Trans2_Bike: 01:06
Run: 57:06
Finish: 02:58:56
293 412 Julian Mattes Eintracht Frankfurt AK2 43 GER 02:59:00.07 26:14 01:08 01:34:43 57 55:58 Julian Mattes (412) Swim: 26:14
Trans1: 27:22
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 02:02:05
Bike: 01:34:43
Trans2: 02:03:02
Trans2_Bike: 57
Run: 55:58
Finish: 02:59:00
Verein_SOWE5: 11:50:32
294 151 Alexander Walzenbach Team Magic AK2 44 GER 02:59:00.08 30:07 56 01:26:57 01:04 59:56 Alexander Walzenbach (151) Swim: 30:07
Trans1: 31:03
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:58:00
Bike: 01:26:57
Trans2: 01:59:04
Trans2_Bike: 01:04
Run: 59:56
Finish: 02:59:00
295 685 Dominique Mann MK45 49 GER 02:59:00.33 31:54 02:03 01:32:46 01:19 50:58 Dominique Mann (685) Swim: 31:54
Trans1: 33:57
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 02:06:43
Bike: 01:32:46
Trans2: 02:08:02
Trans2_Bike: 01:19
Run: 50:58
Finish: 02:59:00
296 479 Sascha Vorbeck VfL Münster JUN 6 GER 02:59:08.27 31:15 01:46 01:27:53 01:33 56:41 Sascha Vorbeck (479) Swim: 31:15
Trans1: 33:01
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 02:00:54
Bike: 01:27:53
Trans2: 02:02:27
Trans2_Bike: 01:33
Run: 56:41
Finish: 02:59:08
Verein_SOWE5: 11:40:19
297 182 Thomas Kötting Software AG-Team DSW Darmstadt MK45 50 GER 02:59:16.74 29:35 01:18 01:35:45 51 51:47 Thomas Kötting (182) Swim: 29:35
Trans1: 30:53
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 02:06:38
Bike: 01:35:45
Trans2: 02:07:29
Trans2_Bike: 51
Run: 51:47
Finish: 02:59:16
Verein_SOWE3: 11:05:17
298 513 Frank Bock SC Oberursel I MK45 51 GER 02:59:22.02 32:40 01:19 01:34:46 01:18 49:19 Frank Bock (513) Swim: 32:40
Trans1: 33:59
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 02:08:45
Bike: 01:34:46
Trans2: 02:10:03
Trans2_Bike: 01:18
Run: 49:19
Finish: 02:59:22
Verein_SOWE7: 09:36:15
299 453 Michael Roß SV Traisa AK3 47 GER 02:59:33.92 36:25 01:07 01:31:47 01:19 48:55 Michael Roß (453) Swim: 36:25
Trans1: 37:32
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 02:09:19
Bike: 01:31:47
Trans2: 02:10:38
Trans2_Bike: 01:19
Run: 48:55
Finish: 02:59:33
Verein_SOWE5: 12:11:47
300 659 Volker Klehr ASK München Süd MK50 17 GER 02:59:35.66 26:50 01:26 01:30:46 01:16 59:17 Volker Klehr (659) Swim: 26:50
Trans1: 28:16
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 01:59:02
Bike: 01:30:46
Trans2: 02:00:18
Trans2_Bike: 01:16
Run: 59:17
Finish: 02:59:35
301 111 Steffen Lippert TV Goldbach AK3 48 GER 02:59:43.60 29:53 01:23 01:36:24 01:28 51:16 Steffen Lippert (111) Swim: 29:53
Trans1: 31:16
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 02:07:40
Bike: 01:36:24
Trans2: 02:09:08
Trans2_Bike: 01:28
Run: 51:16
Finish: 02:59:43
302 351 Wolf Kunisch MK40 64 GER 02:59:45.23 37:09 01:39 01:27:54 01:47 51:16 Wolf Kunisch (351) Swim: 37:09
Trans1: 38:48
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 02:06:42
Bike: 01:27:54
Trans2: 02:08:29
Trans2_Bike: 01:47
Run: 51:16
Finish: 02:59:45
303 94 Michael Herold ASK München Süd AK3 49 GER 02:59:47.12 31:28 01:23 01:31:03 01:07 54:46 Michael Herold (94) Swim: 31:28
Trans1: 32:51
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 02:03:54
Bike: 01:31:03
Trans2: 02:05:01
Trans2_Bike: 01:07
Run: 54:46
Finish: 02:59:47
304 407 Ralf Hellhurd LahnLaender Lahnau MK50 18 GER 02:59:49.67 31:43 01:37 01:30:02 01:10 55:17 Ralf Hellhurd (407) Swim: 31:43
Trans1: 33:20
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 02:03:22
Bike: 01:30:02
Trans2: 02:04:32
Trans2_Bike: 01:10
Run: 55:17
Finish: 02:59:49
305 194 Andreas Frischkorn TG Hanau AK4 41 GER 02:59:52.65 26:43 01:26 01:32:37 01:31 57:35 Andreas Frischkorn (194) Swim: 26:43
Trans1: 28:09
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 02:00:46
Bike: 01:32:37
Trans2: 02:02:17
Trans2_Bike: 01:31
Run: 57:35
Finish: 02:59:52
Verein_SOWE3: 11:00:17
306 202 Rainer Menz Tri force Fulda MK45 52 GER 03:00:01.76 32:13 01:40 01:29:45 01:02 55:21 Rainer Menz (202) Swim: 32:13
Trans1: 33:53
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 02:03:38
Bike: 01:29:45
Trans2: 02:04:40
Trans2_Bike: 01:02
Run: 55:21
Finish: 03:00:01
307 446 Thomas Schaupp SSG Bensheim MK50 19 GER 03:00:05.88 30:18 02:28 01:34:50 01:17 51:12 Thomas Schaupp (446) Swim: 30:18
Trans1: 32:46
Trans1_Swim: 02:28
Bike_Finish: 02:07:36
Bike: 01:34:50
Trans2: 02:08:53
Trans2_Bike: 01:17
Run: 51:12
Finish: 03:00:05
Verein_SOWE5: 11:26:14
308 264 Oliver Geist VfL Michelstadt AK3 50 GER 03:00:18.70 31:19 01:10 01:31:53 01:13 54:43 Oliver Geist (264) Swim: 31:19
Trans1: 32:29
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 02:04:22
Bike: 01:31:53
Trans2: 02:05:35
Trans2_Bike: 01:13
Run: 54:43
Finish: 03:00:18
309 705 Jörg Preisigke TSG Weinheim MK45 53 GER 03:00:19.08 26:45 01:06 01:29:31 01:37 01:01:20 Jörg Preisigke (705) Swim: 26:45
Trans1: 27:51
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:57:22
Bike: 01:29:31
Trans2: 01:58:59
Trans2_Bike: 01:37
Run: 01:01:20
Finish: 03:00:19
310 195 Holger Fronek TG Hanau MK40 65 GER 03:00:25.36 30:04 01:01 01:30:23 01:07 58:47 Holger Fronek (195) Swim: 30:04
Trans1: 31:05
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 02:01:28
Bike: 01:30:23
Trans2: 02:02:35
Trans2_Bike: 01:07
Run: 58:47
Finish: 03:00:25
311 552 Markus Goll Triathlon Team Wallernhausen MK45 54 GER 03:00:43.58 33:30 01:28 01:34:02 01:51 49:52 Markus Goll (552) Swim: 33:30
Trans1: 34:58
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 02:09:00
Bike: 01:34:02
Trans2: 02:10:51
Trans2_Bike: 01:51
Run: 49:52
Finish: 03:00:43
Verein_SOWE7: 08:36:13
312 341 Martin Jamelle TSG Weinheim Team Radsport Wagner AK4 42 GER 03:01:10.08 32:19 01:31 01:28:35 01:22 57:23 Martin Jamelle (341) Swim: 32:19
Trans1: 33:50
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 02:02:25
Bike: 01:28:35
Trans2: 02:03:47
Trans2_Bike: 01:22
Run: 57:23
Finish: 03:01:10
313 150 Erik Wagner TV Goldbach AK3 51 GER 03:01:22.29 32:15 01:03 01:36:41 01:10 50:53 Erik Wagner (150) Swim: 32:15
Trans1: 33:18
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 02:09:59
Bike: 01:36:41
Trans2: 02:11:09
Trans2_Bike: 01:10
Run: 50:53
Finish: 03:01:22
314 467 Rainer Pirner TSV Krofdorf-Gleiberg MK50 20 GER 03:01:30.20 30:39 01:34 01:29:11 01:17 58:49 Rainer Pirner (467) Swim: 30:39
Trans1: 32:13
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 02:01:24
Bike: 01:29:11
Trans2: 02:02:41
Trans2_Bike: 01:17
Run: 58:49
Finish: 03:01:30
Verein_SOWE5: 12:14:42
315 197 Matthias Goldstein Tri-flow Bad Endbach AK2 45 GER 03:01:33.91 26:27 01:16 01:31:06 01:06 01:01:38 Matthias Goldstein (197) Swim: 26:27
Trans1: 27:43
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:58:49
Bike: 01:31:06
Trans2: 01:59:55
Trans2_Bike: 01:06
Run: 01:01:38
Finish: 03:01:33
Verein_SOWE3: 10:43:05
316 369 Gianni Ranaudo TG Tria Rüsselsheim AK4 43 GER 03:01:49.61 29:01 01:22 01:31:42 01:23 58:21 Gianni Ranaudo (369) Swim: 29:01
Trans1: 30:23
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 02:02:05
Bike: 01:31:42
Trans2: 02:03:28
Trans2_Bike: 01:23
Run: 58:21
Finish: 03:01:49
317 677 Georg Lochbühler Frankenthaler SV MK45 55 GER 03:01:54.33 33:32 01:30 01:31:11 01:43 53:58 Georg Lochbühler (677) Swim: 33:32
Trans1: 35:02
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 02:06:13
Bike: 01:31:11
Trans2: 02:07:56
Trans2_Bike: 01:43
Run: 53:58
Finish: 03:01:54
318 41 Rainer Hofman Heiser sattel MK55 8 GER 03:01:54.48 32:05 01:04 01:27:15 01:01 01:01:19 Rainer Hofman (41) Swim: 32:05
Trans1: 33:09
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 02:00:24
Bike: 01:27:15
Trans2: 02:01:25
Trans2_Bike: 01:01
Run: 01:01:19
Finish: 03:01:54
319 418 Christian Schmidt Fun-Ball Dortelweil MK40 66 GER 03:02:02.98 29:52 02:06 01:34:02 01:20 54:42 Christian Schmidt (418) Swim: 29:52
Trans1: 31:58
Trans1_Swim: 02:06
Bike_Finish: 02:06:00
Bike: 01:34:02
Trans2: 02:07:20
Trans2_Bike: 01:20
Run: 54:42
Finish: 03:02:02
Verein_SOWE5: 11:57:47
320 215 Stefan Litz SPV Seligenstadt AK3 52 GER 03:02:19.40 32:41 01:49 01:32:16 01:28 54:27 Stefan Litz (215) Swim: 32:41
Trans1: 34:30
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 02:06:46
Bike: 01:32:16
Trans2: 02:08:14
Trans2_Bike: 01:28
Run: 54:27
Finish: 03:02:19
Verein_SOWE3: 11:02:31
321 302 Jochen Bräuer MK40 67 GER 03:02:19.61 29:07 01:25 01:30:40 01:19 59:48 Jochen Bräuer (302) Swim: 29:07
Trans1: 30:32
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 02:01:12
Bike: 01:30:40
Trans2: 02:02:31
Trans2_Bike: 01:19
Run: 59:48
Finish: 03:02:19
322 491 Martin Nissel DLRG Ortsgruppe Wetzlar MK40 68 GER 03:02:22.48 31:06 01:29 01:30:54 01:31 57:22 Martin Nissel (491) Swim: 31:06
Trans1: 32:35
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 02:03:29
Bike: 01:30:54
Trans2: 02:05:00
Trans2_Bike: 01:31
Run: 57:22
Finish: 03:02:22
Verein_SOWE7: 08:50:36
323 328 Martin Griebel FV Rockenhausen AK4 44 GER 03:02:33.38 37:22 01:23 01:29:46 01:03 52:59 Martin Griebel (328) Swim: 37:22
Trans1: 38:45
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 02:08:31
Bike: 01:29:46
Trans2: 02:09:34
Trans2_Bike: 01:03
Run: 52:59
Finish: 03:02:33
324 616 Hans-Georg Enger zoot allures MK55 9 GER 03:02:50.04 27:23 01:38 01:33:23 01:30 58:56 Hans-Georg Enger (616) Swim: 27:23
Trans1: 29:01
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 02:02:24
Bike: 01:33:23
Trans2: 02:03:54
Trans2_Bike: 01:30
Run: 58:56
Finish: 03:02:50
325 689 Gerald Mueller TV Gross-Zimmern MK45 56 GER 03:02:58.17 24:57 51 01:34:46 02:13 01:00:11 Gerald Mueller (689) Swim: 24:57
Trans1: 25:48
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 02:00:34
Bike: 01:34:46
Trans2: 02:02:47
Trans2_Bike: 02:13
Run: 01:00:11
Finish: 03:02:58
326 318 Christian Freidel SV 1911 Traisa MK40 69 GER 03:02:59.55 28:05 01:17 01:31:03 01:48 01:00:46 Christian Freidel (318) Swim: 28:05
Trans1: 29:22
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 02:00:25
Bike: 01:31:03
Trans2: 02:02:13
Trans2_Bike: 01:48
Run: 01:00:46
Finish: 03:02:59
327 127 Kevin Sabitzer MTG Mannheim Triathlon JUN 7 GER 03:03:00.94 30:07 01:35 01:30:29 01:42 59:52 Kevin Sabitzer (127) Swim: 30:07
Trans1: 31:42
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 02:02:11
Bike: 01:30:29
Trans2: 02:03:53
Trans2_Bike: 01:42
Run: 59:52
Finish: 03:03:00
328 594 Bernhard Blimke RVO MK50 21 GER 03:03:05.64 31:18 02:06 01:26:25 01:21 01:01:55 Bernhard Blimke (594) Swim: 31:18
Trans1: 33:24
Trans1_Swim: 02:06
Bike_Finish: 01:59:49
Bike: 01:26:25
Trans2: 02:01:10
Trans2_Bike: 01:21
Run: 01:01:55
Finish: 03:03:05
329 308 Hans- Jürgen Deppert SSG Trias Bensheim AK4 45 GER 03:03:10.04 28:05 01:32 01:35:42 01:31 56:20 Hans- Jürgen Deppert (308) Swim: 28:05
Trans1: 29:37
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 02:05:19
Bike: 01:35:42
Trans2: 02:06:50
Trans2_Bike: 01:31
Run: 56:20
Finish: 03:03:10
330 619 Olaf Felgentreu MK45 57 GER 03:03:14.03 31:15 01:58 01:29:08 01:41 59:12 Olaf Felgentreu (619) Swim: 31:15
Trans1: 33:13
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 02:02:21
Bike: 01:29:08
Trans2: 02:04:02
Trans2_Bike: 01:41
Run: 59:12
Finish: 03:03:14
331 381 Holger Schostal SG Poseidon Eppelheim MK40 70 GER 03:03:21.01 32:02 02:22 01:30:31 01:23 57:03 Holger Schostal (381) Swim: 32:02
Trans1: 34:24
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 02:04:55
Bike: 01:30:31
Trans2: 02:06:18
Trans2_Bike: 01:23
Run: 57:03
Finish: 03:03:21
332 57 Gerald Schug Frankenthaler SV MK50 22 GER 03:03:52.87 27:38 02:26 01:30:03 01:20 01:02:25 Gerald Schug (57) Swim: 27:38
Trans1: 30:04
Trans1_Swim: 02:26
Bike_Finish: 02:00:07
Bike: 01:30:03
Trans2: 02:01:27
Trans2_Bike: 01:20
Run: 01:02:25
Finish: 03:03:52
333 698 Heinz-Dieter Olsowski SSG Trias Bensheim MK60 2 GER 03:04:06.29 35:34 02:10 01:34:19 01:20 50:43 Heinz-Dieter Olsowski (698) Swim: 35:34
Trans1: 37:44
Trans1_Swim: 02:10
Bike_Finish: 02:12:03
Bike: 01:34:19
Trans2: 02:13:23
Trans2_Bike: 01:20
Run: 50:43
Finish: 03:04:06
334 415 Ralf Moebus Fun-Ball Dortelweil MK45 58 GER 03:04:23.26 32:15 01:36 01:32:47 01:16 56:29 Ralf Moebus (415) Swim: 32:15
Trans1: 33:51
Trans1_Swim: 01:36
Bike_Finish: 02:06:38
Bike: 01:32:47
Trans2: 02:07:54
Trans2_Bike: 01:16
Run: 56:29
Finish: 03:04:23
Verein_SOWE5: 11:57:47
335 411 Andreas Brozio Eintracht Frankfurt MK40 71 GER 03:04:37.59 29:04 01:06 01:34:03 01:17 59:07 Andreas Brozio (411) Swim: 29:04
Trans1: 30:10
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 02:04:13
Bike: 01:34:03
Trans2: 02:05:30
Trans2_Bike: 01:17
Run: 59:07
Finish: 03:04:37
Verein_SOWE5: 11:50:32
336 385 Axel Stollfuß MK40 72 GER 03:04:43.85 26:53 02:24 01:29:27 02:27 01:03:32 Axel Stollfuß (385) Swim: 26:53
Trans1: 29:17
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 01:58:44
Bike: 01:29:27
Trans2: 02:01:11
Trans2_Bike: 02:27
Run: 01:03:32
Finish: 03:04:43
337 88 Sven Gerber AK3 53 GER 03:04:51.08 32:38 02:29 01:34:04 02:20 53:20 Sven Gerber (88) Swim: 32:38
Trans1: 35:07
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 02:09:11
Bike: 01:34:04
Trans2: 02:11:31
Trans2_Bike: 02:20
Run: 53:20
Finish: 03:04:51
338 221 Horst Bungert ADAC Sport Club Gelnhausen MK50 23 GER 03:04:56.68 28:55 01:52 01:32:22 01:31 01:01:18 Horst Bungert (221) Swim: 28:55
Trans1: 30:47
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 02:03:09
Bike: 01:32:22
Trans2: 02:04:40
Trans2_Bike: 01:31
Run: 01:01:18
Finish: 03:04:56
Verein_SOWE4: 11:02:15
339 725 Jürgen Waibel LC Olympia Wiesbaden MK45 59 GER 03:05:16.79 30:13 02:28 01:31:22 01:48 59:25 Jürgen Waibel (725) Swim: 30:13
Trans1: 32:41
Trans1_Swim: 02:28
Bike_Finish: 02:04:03
Bike: 01:31:22
Trans2: 02:05:51
Trans2_Bike: 01:48
Run: 59:25
Finish: 03:05:16
340 353 Thorsten Lausch Helaba BSG Triathlon MK40 73 GER 03:05:45.05 30:56 01:55 01:27:15 01:06 01:04:33 Thorsten Lausch (353) Swim: 30:56
Trans1: 32:51
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 02:00:06
Bike: 01:27:15
Trans2: 02:01:12
Trans2_Bike: 01:06
Run: 01:04:33
Finish: 03:05:45
341 203 Harald Schaffler Tri-Force Fulda MK45 60 GER 03:05:50.86 25:45 01:09 01:44:41 01:29 52:46 Harald Schaffler (203) Swim: 25:45
Trans1: 26:54
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 02:11:35
Bike: 01:44:41
Trans2: 02:13:04
Trans2_Bike: 01:29
Run: 52:46
Finish: 03:05:50
Verein_SOWE3: 11:31:18
342 306 Jürgen Christen DJK Käfertal-Waldhof MK40 74 GER 03:06:01.38 33:36 01:47 01:35:56 01:35 53:07 Jürgen Christen (306) Swim: 33:36
Trans1: 35:23
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 02:11:19
Bike: 01:35:56
Trans2: 02:12:54
Trans2_Bike: 01:35
Run: 53:07
Finish: 03:06:01
343 533 Michael Ammermann TG Hanau I MK50 24 GER 03:06:12.13 27:30 01:24 01:29:37 01:12 01:06:29 Michael Ammermann (533) Swim: 27:30
Trans1: 28:54
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 01:58:31
Bike: 01:29:37
Trans2: 01:59:43
Trans2_Bike: 01:12
Run: 01:06:29
Finish: 03:06:12
Verein_SOWE7: 09:14:51
344 424 Jürgen Ruppel SC Oberursel I MK45 61 GER 03:06:22.07 26:57 01:14 01:32:40 01:03 01:04:28 Jürgen Ruppel (424) Swim: 26:57
Trans1: 28:11
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 02:00:51
Bike: 01:32:40
Trans2: 02:01:54
Trans2_Bike: 01:03
Run: 01:04:28
Finish: 03:06:22
345 61 Jürgen Thome TSV Amicitia Viernheim MK40 75 GER 03:06:34.05 35:54 01:25 01:31:48 01:23 56:04 Jürgen Thome (61) Swim: 35:54
Trans1: 37:19
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 02:09:07
Bike: 01:31:48
Trans2: 02:10:30
Trans2_Bike: 01:23
Run: 56:04
Finish: 03:06:34
346 40 Ivo Herschel MK45 62 GER 03:06:47.53 35:12 01:28 01:34:35 01:13 54:19 Ivo Herschel (40) Swim: 35:12
Trans1: 36:40
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 02:11:15
Bike: 01:34:35
Trans2: 02:12:28
Trans2_Bike: 01:13
Run: 54:19
Finish: 03:06:47
347 32 Holger Bläß AK4 46 GER 03:06:51.23 32:29 01:05 01:34:05 01:12 58:00 Holger Bläß (32) Swim: 32:29
Trans1: 33:34
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 02:07:39
Bike: 01:34:05
Trans2: 02:08:51
Trans2_Bike: 01:12
Run: 58:00
Finish: 03:06:51
348 688 Uwe Misselwitz family Misselwitz MK45 63 GER 03:06:51.51 30:54 01:43 01:32:06 01:22 01:00:46 Uwe Misselwitz (688) Swim: 30:54
Trans1: 32:37
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 02:04:43
Bike: 01:32:06
Trans2: 02:06:05
Trans2_Bike: 01:22
Run: 01:00:46
Finish: 03:06:51
349 712 Gunther Riedling MK45 64 GER 03:06:51.77 31:34 02:02 01:34:44 01:18 57:13 Gunther Riedling (712) Swim: 31:34
Trans1: 33:36
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 02:08:20
Bike: 01:34:44
Trans2: 02:09:38
Trans2_Bike: 01:18
Run: 57:13
Finish: 03:06:51
350 100 Sebastian Kittlitz Kraichgau Triathlon e.V. AK2 46 GER 03:06:55.36 28:57 01:20 01:31:13 01:08 01:04:17 Sebastian Kittlitz (100) Swim: 28:57
Trans1: 30:17
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 02:01:30
Bike: 01:31:13
Trans2: 02:02:38
Trans2_Bike: 01:08
Run: 01:04:17
Finish: 03:06:55
351 82 Eric Fellhauer Kraichgau Triathlon e.V. AK2 47 GER 03:06:55.59 34:23 01:35 01:25:26 01:15 01:04:16 Eric Fellhauer (82) Swim: 34:23
Trans1: 35:58
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 02:01:24
Bike: 01:25:26
Trans2: 02:02:39
Trans2_Bike: 01:15
Run: 01:04:16
Finish: 03:06:55
352 156 Jochen Wilhelm GIGAMOT RUNNINGS AK3 54 GER 03:07:05.15 27:33 01:00 01:33:23 58 01:04:11 Jochen Wilhelm (156) Swim: 27:33
Trans1: 28:33
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 02:01:56
Bike: 01:33:23
Trans2: 02:02:54
Trans2_Bike: 58
Run: 01:04:11
Finish: 03:07:05
353 90 Manuel Göttlicher AK3 55 GER 03:07:09.10 33:51 02:16 01:28:39 01:26 01:00:57 Manuel Göttlicher (90) Swim: 33:51
Trans1: 36:07
Trans1_Swim: 02:16
Bike_Finish: 02:04:46
Bike: 01:28:39
Trans2: 02:06:12
Trans2_Bike: 01:26
Run: 01:00:57
Finish: 03:07:09
354 75 Stephan Brockenauer TSG Weinheim Team Radsport Wagner AK2 48 GER 03:07:11.39 29:32 02:04 01:30:19 01:18 01:03:58 Stephan Brockenauer (75) Swim: 29:32
Trans1: 31:36
Trans1_Swim: 02:04
Bike_Finish: 02:01:55
Bike: 01:30:19
Trans2: 02:03:13
Trans2_Bike: 01:18
Run: 01:03:58
Finish: 03:07:11
355 455 Sascha Brell Tri force Fulda AK3 56 GER 03:07:21.14 26:58 01:22 01:37:30 01:30 01:00:01 Sascha Brell (455) Swim: 26:58
Trans1: 28:20
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 02:05:50
Bike: 01:37:30
Trans2: 02:07:20
Trans2_Bike: 01:30
Run: 01:00:01
Finish: 03:07:21
Verein_SOWE5: 12:36:28
356 459 Markus Dotzert Tri force Fulda MK40 76 GER 03:07:21.21 32:27 01:15 01:26:49 01:37 01:05:13 Markus Dotzert (459) Swim: 32:27
Trans1: 33:42
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 02:00:31
Bike: 01:26:49
Trans2: 02:02:08
Trans2_Bike: 01:37
Run: 01:05:13
Finish: 03:07:21
Verein_SOWE5: 12:36:28
357 468 Peter Wessendorf TSV Krofdorf-Gleiberg MK50 25 GER 03:07:36.65 37:11 01:04 01:33:17 01:36 54:28 Peter Wessendorf (468) Swim: 37:11
Trans1: 38:15
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 02:11:32
Bike: 01:33:17
Trans2: 02:13:08
Trans2_Bike: 01:36
Run: 54:28
Finish: 03:07:36
Verein_SOWE5: 12:14:42
358 516 Frank Schauer SC Oberursel I MK45 65 GER 03:07:39.66 30:08 01:28 01:27:10 01:42 01:07:11 Frank Schauer (516) Swim: 30:08
Trans1: 31:36
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 01:58:46
Bike: 01:27:10
Trans2: 02:00:28
Trans2_Bike: 01:42
Run: 01:07:11
Finish: 03:07:39
Verein_SOWE7: 09:36:15
359 587 Lutz Bauer RV 03 Bürstadt Triathlon MK55 10 GER 03:07:42.49 33:45 01:45 01:33:34 01:07 57:31 Lutz Bauer (587) Swim: 33:45
Trans1: 35:30
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 02:09:04
Bike: 01:33:34
Trans2: 02:10:11
Trans2_Bike: 01:07
Run: 57:31
Finish: 03:07:42
360 375 Andreas Mangrich TRI-Team TG Konz MK40 77 GER 03:07:43.80 27:38 01:51 01:29:22 02:03 01:06:49 Andreas Mangrich (375) Swim: 27:38
Trans1: 29:29
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 01:58:51
Bike: 01:29:22
Trans2: 02:00:54
Trans2_Bike: 02:03
Run: 01:06:49
Finish: 03:07:43
361 465 Karsten Oehler TSV Krofdorf-Gleiberg AK1 23 GER 03:07:59.51 34:48 01:42 01:29:41 01:56 59:52 Karsten Oehler (465) Swim: 34:48
Trans1: 36:30
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 02:06:11
Bike: 01:29:41
Trans2: 02:08:07
Trans2_Bike: 01:56
Run: 59:52
Finish: 03:07:59
Verein_SOWE5: 12:14:42
362 607 Thomas Claus ASG Tria Hockenheim MK50 26 GER 03:08:09.73 33:32 01:40 01:29:10 01:25 01:02:22 Thomas Claus (607) Swim: 33:32
Trans1: 35:12
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 02:04:22
Bike: 01:29:10
Trans2: 02:05:47
Trans2_Bike: 01:25
Run: 01:02:22
Finish: 03:08:09
363 693 Mathias Neff DJK St. Pius MK45 66 GER 03:08:30.21 31:05 01:49 01:38:43 01:55 54:58 Mathias Neff (693) Swim: 31:05
Trans1: 32:54
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 02:11:37
Bike: 01:38:43
Trans2: 02:13:32
Trans2_Bike: 01:55
Run: 54:58
Finish: 03:08:30
364 683 Bernd Lützkendorf TSV Auerbach MK45 67 GER 03:09:04.01 30:58 01:54 01:36:16 01:17 58:39 Bernd Lützkendorf (683) Swim: 30:58
Trans1: 32:52
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 02:09:08
Bike: 01:36:16
Trans2: 02:10:25
Trans2_Bike: 01:17
Run: 58:39
Finish: 03:09:04
365 248 Bernd Keuchler Triathlon Wetterau MK50 27 GER 03:09:06.87 29:58 01:17 01:37:24 01:37 59:36 Bernd Keuchler (248) Swim: 29:58
Trans1: 31:15
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 02:08:39
Bike: 01:37:24
Trans2: 02:10:16
Trans2_Bike: 01:37
Run: 59:36
Finish: 03:09:06
366 223 Jürgen Göbel Eintracht Frankfurt MK45 68 GER 03:09:15.39 32:06 02:10 01:35:55 01:44 57:28 Jürgen Göbel (223) Swim: 32:06
Trans1: 34:16
Trans1_Swim: 02:10
Bike_Finish: 02:10:11
Bike: 01:35:55
Trans2: 02:11:55
Trans2_Bike: 01:44
Run: 57:28
Finish: 03:09:15
Verein_SOWE4: 11:38:14
367 657 Michael Keller ASG Tria Hockenheim MK45 69 GER 03:09:15.85 30:19 01:51 01:38:20 02:14 56:31 Michael Keller (657) Swim: 30:19
Trans1: 32:10
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 02:10:30
Bike: 01:38:20
Trans2: 02:12:44
Trans2_Bike: 02:14
Run: 56:31
Finish: 03:09:15
368 684 Michael Mall Team SRH Campus-Sports MK50 28 GER 03:09:42.40 37:52 02:09 01:33:30 02:10 54:01 Michael Mall (684) Swim: 37:52
Trans1: 40:01
Trans1_Swim: 02:09
Bike_Finish: 02:13:31
Bike: 01:33:30
Trans2: 02:15:41
Trans2_Bike: 02:10
Run: 54:01
Finish: 03:09:42
369 499 Axel Breitbach Eintracht Frankfurt II MK40 78 GER 03:09:49.63 35:48 01:29 01:32:32 01:20 58:40 Axel Breitbach (499) Swim: 35:48
Trans1: 37:17
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 02:09:49
Bike: 01:32:32
Trans2: 02:11:09
Trans2_Bike: 01:20
Run: 58:40
Finish: 03:09:49
370 137 Steven Sellmann Team ERDINGER Alkoholfrei AK3 57 GER 03:09:51.14 32:28 01:16 01:35:28 54 01:00:34 Steven Sellmann (137) Swim: 32:28
Trans1: 33:44
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 02:09:12
Bike: 01:35:28
Trans2: 02:10:06
Trans2_Bike: 54
Run: 01:00:34
Finish: 03:09:51
371 396 Alexander Walk - AK4 47 GER 03:09:53.52 32:09 01:15 01:35:14 01:20 59:55 Alexander Walk (396) Swim: 32:09
Trans1: 33:24
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 02:08:38
Bike: 01:35:14
Trans2: 02:09:58
Trans2_Bike: 01:20
Run: 59:55
Finish: 03:09:53
372 732 Gerald Schwemmle Autotridakt Mannheim MK55 11 GER 03:09:58.26 34:54 02:06 01:32:49 01:46 58:23 Gerald Schwemmle (732) Swim: 34:54
Trans1: 37:00
Trans1_Swim: 02:06
Bike_Finish: 02:09:49
Bike: 01:32:49
Trans2: 02:11:35
Trans2_Bike: 01:46
Run: 58:23
Finish: 03:09:58
373 320 Stephan Glanzner SSG Trias Bensheim MK40 79 GER 03:10:25.15 30:52 01:35 01:33:51 01:32 01:02:35 Stephan Glanzner (320) Swim: 30:52
Trans1: 32:27
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 02:06:18
Bike: 01:33:51
Trans2: 02:07:50
Trans2_Bike: 01:32
Run: 01:02:35
Finish: 03:10:25
374 324 Bernd Goos AC Weinheim MK40 80 GER 03:10:40.69 31:57 01:37 01:35:42 01:53 59:31 Bernd Goos (324) Swim: 31:57
Trans1: 33:34
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 02:09:16
Bike: 01:35:42
Trans2: 02:11:09
Trans2_Bike: 01:53
Run: 59:31
Finish: 03:10:40
375 338 Günther Huber ARITHNEA Team ASK München Süd MK40 81 GER 03:10:47.93 36:38 01:29 01:35:48 01:07 55:45 Günther Huber (338) Swim: 36:38
Trans1: 38:07
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 02:13:55
Bike: 01:35:48
Trans2: 02:15:02
Trans2_Bike: 01:07
Run: 55:45
Finish: 03:10:47
376 126 Philipp Ruttmann AK1 24 GER 03:10:50.21 35:47 02:20 01:33:44 02:11 56:48 Philipp Ruttmann (126) Swim: 35:47
Trans1: 38:07
Trans1_Swim: 02:20
Bike_Finish: 02:11:51
Bike: 01:33:44
Trans2: 02:14:02
Trans2_Bike: 02:11
Run: 56:48
Finish: 03:10:50
377 647 Manfred Hofer SSG Trias Bensheim MK50 29 GER 03:11:11.11 32:47 02:40 01:35:02 02:02 58:40 Manfred Hofer (647) Swim: 32:47
Trans1: 35:27
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 02:10:29
Bike: 01:35:02
Trans2: 02:12:31
Trans2_Bike: 02:02
Run: 58:40
Finish: 03:11:11
378 553 Ralf Rouenhoff TSG Limbach MK45 70 GER 03:11:35.39 29:01 01:53 01:35:41 01:44 01:03:16 Ralf Rouenhoff (553) Swim: 29:01
Trans1: 30:54
Trans1_Swim: 01:53
Bike_Finish: 02:06:35
Bike: 01:35:41
Trans2: 02:08:19
Trans2_Bike: 01:44
Run: 01:03:16
Finish: 03:11:35
Verein_SOWE7: 08:56:15
379 153 Norman Westphal AK3 58 GER 03:11:38.11 32:32 01:26 01:26:54 01:08 01:09:48 Norman Westphal (153) Swim: 32:32
Trans1: 33:58
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 02:00:52
Bike: 01:26:54
Trans2: 02:02:00
Trans2_Bike: 01:08
Run: 01:09:48
Finish: 03:11:38
380 665 Markus Körner LSV 1864 Ladenburg MK45 71 GER 03:11:47.99 34:59 02:15 01:34:18 01:59 58:16 Markus Körner (665) Swim: 34:59
Trans1: 37:14
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 02:11:32
Bike: 01:34:18
Trans2: 02:13:31
Trans2_Bike: 01:59
Run: 58:16
Finish: 03:11:47
381 779 Bernhardt Karow SC Oberursel MK50 30 GER 03:12:07.78 32:01 01:21 01:33:08 02:11 01:03:26 Bernhardt Karow (779) Swim: 32:01
Trans1: 33:22
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 02:06:30
Bike: 01:33:08
Trans2: 02:08:41
Trans2_Bike: 02:11
Run: 01:03:26
Finish: 03:12:07
Verein_SOWE6: 06:27:27
382 760 Bernd Witte KSV Reiichelsheim MK50 31 GER 03:12:12.69 30:28 02:08 01:37:27 01:54 01:00:15 Bernd Witte (760) Swim: 30:28
Trans1: 32:36
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 02:10:03
Bike: 01:37:27
Trans2: 02:11:57
Trans2_Bike: 01:54
Run: 01:00:15
Finish: 03:12:12
383 447 Lothar Schrempf SSG Bensheim AK1 25 GER 03:12:16.51 30:03 01:50 01:35:11 47 01:04:25 Lothar Schrempf (447) Swim: 30:03
Trans1: 31:53
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 02:07:04
Bike: 01:35:11
Trans2: 02:07:51
Trans2_Bike: 47
Run: 01:04:25
Finish: 03:12:16
Verein_SOWE5: 11:26:14
384 180 Guido Götz SG Arheilgen AK4 48 GER 03:12:32.79 29:13 01:23 01:36:26 01:58 01:04:07 Guido Götz (180) Swim: 29:13
Trans1: 30:36
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 02:07:02
Bike: 01:36:26
Trans2: 02:09:00
Trans2_Bike: 01:58
Run: 01:04:07
Finish: 03:12:32
385 390 Jörn Tramsen MK40 82 GER 03:12:35.30 33:10 02:45 01:36:39 01:54 58:07 Jörn Tramsen (390) Swim: 33:10
Trans1: 35:55
Trans1_Swim: 02:45
Bike_Finish: 02:12:34
Bike: 01:36:39
Trans2: 02:14:28
Trans2_Bike: 01:54
Run: 58:07
Finish: 03:12:35
386 113 Felix Mattis Team Magic AK2 49 GER 03:12:43.51 32:33 02:17 01:31:35 02:08 01:04:10 Felix Mattis (113) Swim: 32:33
Trans1: 34:50
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 02:06:25
Bike: 01:31:35
Trans2: 02:08:33
Trans2_Bike: 02:08
Run: 01:04:10
Finish: 03:12:43
387 776 Jürgen Strott Eintracht Frankfrut MK70 1 GER 03:12:45.69 39:13 02:19 01:33:23 02:07 55:43 Jürgen Strott (776) Swim: 39:13
Trans1: 41:32
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 02:14:55
Bike: 01:33:23
Trans2: 02:17:02
Trans2_Bike: 02:07
Run: 55:43
Finish: 03:12:45
388 629 Markus Geiger Software AG Team DSW Darmstadt MK45 72 GER 03:12:54.88 33:07 01:43 01:36:07 02:04 59:53 Markus Geiger (629) Swim: 33:07
Trans1: 34:50
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 02:10:57
Bike: 01:36:07
Trans2: 02:13:01
Trans2_Bike: 02:04
Run: 59:53
Finish: 03:12:54
389 450 Roger Hofmann SV Traisa AK3 59 GER 03:13:27.85 32:34 01:10 01:42:48 01:07 55:48 Roger Hofmann (450) Swim: 32:34
Trans1: 33:44
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 02:16:32
Bike: 01:42:48
Trans2: 02:17:39
Trans2_Bike: 01:07
Run: 55:48
Finish: 03:13:27
Verein_SOWE5: 12:11:47
390 609 Martin Dägele DLRG Schifferstadt MK45 73 GER 03:13:38.50 30:14 02:24 01:33:55 02:05 01:05:00 Martin Dägele (609) Swim: 30:14
Trans1: 32:38
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 02:06:33
Bike: 01:33:55
Trans2: 02:08:38
Trans2_Bike: 02:05
Run: 01:05:00
Finish: 03:13:38
391 463 Dirk Wiegand Tri-Team Fuldatal MK40 83 GER 03:13:57.34 31:27 02:23 01:39:01 01:58 59:08 Dirk Wiegand (463) Swim: 31:27
Trans1: 33:50
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 02:12:51
Bike: 01:39:01
Trans2: 02:14:49
Trans2_Bike: 01:58
Run: 59:08
Finish: 03:13:57
Verein_SOWE5: 11:59:23
392 352 Christian Lauer RIG Vorderpfalz MK40 84 GER 03:14:07.78 34:45 01:23 01:32:26 01:38 01:03:55 Christian Lauer (352) Swim: 34:45
Trans1: 36:08
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 02:08:34
Bike: 01:32:26
Trans2: 02:10:12
Trans2_Bike: 01:38
Run: 01:03:55
Finish: 03:14:07
393 454 Kristin Strebelow SV Traisa AK3 60 GER 03:14:25.59 30:01 01:36 01:40:03 01:29 01:01:16 Kristin Strebelow (454) Swim: 30:01
Trans1: 31:37
Trans1_Swim: 01:36
Bike_Finish: 02:11:40
Bike: 01:40:03
Trans2: 02:13:09
Trans2_Bike: 01:29
Run: 01:01:16
Finish: 03:14:25
Verein_SOWE5: 12:11:47
394 334 Holger Hasch AK4 49 GER 03:14:48.81 32:44 01:47 01:37:43 01:14 01:01:20 Holger Hasch (334) Swim: 32:44
Trans1: 34:31
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 02:12:14
Bike: 01:37:43
Trans2: 02:13:28
Trans2_Bike: 01:14
Run: 01:01:20
Finish: 03:14:48
395 764 Bernd Zoels TSG Grünstadt MK45 74 GER 03:15:13.92 33:18 01:39 01:32:25 01:56 01:05:55 Bernd Zoels (764) Swim: 33:18
Trans1: 34:57
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 02:07:22
Bike: 01:32:25
Trans2: 02:09:18
Trans2_Bike: 01:56
Run: 01:05:55
Finish: 03:15:13
396 562 Erich Kirchner TSV Amicitia Viernheim MK60 3 GER 03:15:14.82 31:01 01:27 01:37:52 01:22 01:03:32 Erich Kirchner (562) Swim: 31:01
Trans1: 32:28
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 02:10:20
Bike: 01:37:52
Trans2: 02:11:42
Trans2_Bike: 01:22
Run: 01:03:32
Finish: 03:15:14
397 777 Günter Buttgereit SC Oberursel MK55 12 GER 03:15:19.73 33:51 01:44 01:37:37 03:26 58:41 Günter Buttgereit (777) Swim: 33:51
Trans1: 35:35
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 02:13:12
Bike: 01:37:37
Trans2: 02:16:38
Trans2_Bike: 03:26
Run: 58:41
Finish: 03:15:19
Verein_SOWE6: 06:27:27
398 583 Hans-Christian Albrecht LT Hemsbach MK55 13 GER 03:15:22.82 34:10 02:40 01:38:04 01:23 59:05 Hans-Christian Albrecht (583) Swim: 34:10
Trans1: 36:50
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 02:14:54
Bike: 01:38:04
Trans2: 02:16:17
Trans2_Bike: 01:23
Run: 59:05
Finish: 03:15:22
399 749 Martin Wawrik MK50 32 GER 03:15:43.34 29:53 02:54 01:31:30 02:02 01:09:24 Martin Wawrik (749) Swim: 29:53
Trans1: 32:47
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 02:04:17
Bike: 01:31:30
Trans2: 02:06:19
Trans2_Bike: 02:02
Run: 01:09:24
Finish: 03:15:43
400 138 Patrick Skwara Triathlon Oftersheim Schwetzingen AK3 61 GER 03:15:48.12 32:31 02:13 01:33:12 01:24 01:07:08 Patrick Skwara (138) Swim: 32:31
Trans1: 34:44
Trans1_Swim: 02:13
Bike_Finish: 02:07:56
Bike: 01:33:12
Trans2: 02:09:20
Trans2_Bike: 01:24
Run: 01:07:08
Finish: 03:15:48
401 370 Thorsten Rickel Frankenthaler SV AK4 50 GER 03:15:51.21 30:55 01:41 01:36:25 01:26 01:05:24 Thorsten Rickel (370) Swim: 30:55
Trans1: 32:36
Trans1_Swim: 01:41
Bike_Finish: 02:09:01
Bike: 01:36:25
Trans2: 02:10:27
Trans2_Bike: 01:26
Run: 01:05:24
Finish: 03:15:51
402 546 Martin Pflüger Tria-Team Bruchköbel MK45 75 GER 03:16:01.33 33:20 01:45 01:32:44 01:37 01:06:35 Martin Pflüger (546) Swim: 33:20
Trans1: 35:05
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 02:07:49
Bike: 01:32:44
Trans2: 02:09:26
Trans2_Bike: 01:37
Run: 01:06:35
Finish: 03:16:01
Verein_SOWE7: 09:48:22
403 666 Michael Köster MK45 76 GER 03:16:02.06 31:01 01:45 01:41:50 01:59 59:27 Michael Köster (666) Swim: 31:01
Trans1: 32:46
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 02:14:36
Bike: 01:41:50
Trans2: 02:16:35
Trans2_Bike: 01:59
Run: 59:27
Finish: 03:16:02
404 536 Thomas Marschall TG Hanau I MK40 85 GER 03:16:05.73 29:04 01:38 01:31:40 01:38 01:12:05 Thomas Marschall (536) Swim: 29:04
Trans1: 30:42
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 02:02:22
Bike: 01:31:40
Trans2: 02:04:00
Trans2_Bike: 01:38
Run: 01:12:05
Finish: 03:16:05
Verein_SOWE7: 09:14:51
405 474 Thomas Groß TuS Fritzlar MK45 77 GER 03:16:14.44 31:12 01:16 01:37:41 02:57 01:03:08 Thomas Groß (474) Swim: 31:12
Trans1: 32:28
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 02:10:09
Bike: 01:37:41
Trans2: 02:13:06
Trans2_Bike: 02:57
Run: 01:03:08
Finish: 03:16:14
Verein_SOWE5: 12:28:14
406 387 Mario Thiel VFL Sindelfingen Tria AK4 51 GER 03:16:20.50 32:33 01:20 01:32:30 02:14 01:07:43 Mario Thiel (387) Swim: 32:33
Trans1: 33:53
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 02:06:23
Bike: 01:32:30
Trans2: 02:08:37
Trans2_Bike: 02:14
Run: 01:07:43
Finish: 03:16:20
407 403 Thomas Zahnleiter AK4 52 GER 03:16:32.86 36:55 02:06 01:37:20 01:51 58:20 Thomas Zahnleiter (403) Swim: 36:55
Trans1: 39:01
Trans1_Swim: 02:06
Bike_Finish: 02:16:21
Bike: 01:37:20
Trans2: 02:18:12
Trans2_Bike: 01:51
Run: 58:20
Finish: 03:16:32
408 626 Bernd Frey MK45 78 GER 03:16:33.53 30:12 02:22 01:37:39 01:52 01:04:28 Bernd Frey (626) Swim: 30:12
Trans1: 32:34
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 02:10:13
Bike: 01:37:39
Trans2: 02:12:05
Trans2_Bike: 01:52
Run: 01:04:28
Finish: 03:16:33
409 742 Edward Tylkowski TV Mußbach MK60 4 GER 03:16:47.28 34:12 02:27 01:37:41 02:19 01:00:08 Edward Tylkowski (742) Swim: 34:12
Trans1: 36:39
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 02:14:20
Bike: 01:37:41
Trans2: 02:16:39
Trans2_Bike: 02:19
Run: 01:00:08
Finish: 03:16:47
410 394 Bert Von Garrel MRRC München MK40 86 GER 03:16:58.34 37:50 01:45 01:35:46 01:50 59:47 Bert Von Garrel (394) Swim: 37:50
Trans1: 39:35
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 02:15:21
Bike: 01:35:46
Trans2: 02:17:11
Trans2_Bike: 01:50
Run: 59:47
Finish: 03:16:58
411 534 Stefan Gorzelitz TG Hanau I MK45 79 GER 03:17:23.54 31:13 02:02 01:39:51 01:33 01:02:44 Stefan Gorzelitz (534) Swim: 31:13
Trans1: 33:15
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 02:13:06
Bike: 01:39:51
Trans2: 02:14:39
Trans2_Bike: 01:33
Run: 01:02:44
Finish: 03:17:23
412 114 Alexander Meier AK3 62 GER 03:17:24.33 32:34 02:03 01:40:23 01:24 01:01:00 Alexander Meier (114) Swim: 32:34
Trans1: 34:37
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 02:15:00
Bike: 01:40:23
Trans2: 02:16:24
Trans2_Bike: 01:24
Run: 01:01:00
Finish: 03:17:24
413 315 Christian Falter TSG 1862 Weinheim Team Radsport Wagner MK40 87 GER 03:17:56.59 36:09 01:51 01:32:17 01:20 01:06:19 Christian Falter (315) Swim: 36:09
Trans1: 38:00
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 02:10:17
Bike: 01:32:17
Trans2: 02:11:37
Trans2_Bike: 01:20
Run: 01:06:19
Finish: 03:17:56
414 671 Reiner Kubala Triathlon-Team-Wallernhausen MK55 14 GER 03:18:17.68 30:57 01:51 01:35:27 02:49 01:07:13 Reiner Kubala (671) Swim: 30:57
Trans1: 32:48
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 02:08:15
Bike: 01:35:27
Trans2: 02:11:04
Trans2_Bike: 02:49
Run: 01:07:13
Finish: 03:18:17
415 549 Jörg Gottwals Triathlon Team Wallernhausen MK45 80 GER 03:18:29.11 35:47 01:31 01:37:32 01:39 01:02:00 Jörg Gottwals (549) Swim: 35:47
Trans1: 37:18
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 02:14:50
Bike: 01:37:32
Trans2: 02:16:29
Trans2_Bike: 01:39
Run: 01:02:00
Finish: 03:18:29
416 280 Benjamin Meyer AK3 63 GER 03:18:34.18 37:07 01:55 01:32:47 02:18 01:04:27 Benjamin Meyer (280) Swim: 37:07
Trans1: 39:02
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 02:11:49
Bike: 01:32:47
Trans2: 02:14:07
Trans2_Bike: 02:18
Run: 01:04:27
Finish: 03:18:34
417 675 Alexander Lanzer Mannheimer Ruder-Club MK45 81 GER 03:19:16.66 31:38 02:03 01:40:10 01:59 01:03:26 Alexander Lanzer (675) Swim: 31:38
Trans1: 33:41
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 02:13:51
Bike: 01:40:10
Trans2: 02:15:50
Trans2_Bike: 01:59
Run: 01:03:26
Finish: 03:19:16
418 669 Matthias Kristek TG Laudenbach MK45 82 GER 03:19:26.43 35:46 01:54 01:32:10 01:34 01:08:02 Matthias Kristek (669) Swim: 35:46
Trans1: 37:40
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 02:09:50
Bike: 01:32:10
Trans2: 02:11:24
Trans2_Bike: 01:34
Run: 01:08:02
Finish: 03:19:26
419 781 Michael Thiem SPV Seligenstadt Tria Team MK55 15 GER 03:19:36.08 28:04 01:38 01:51:59 01:11 56:44 Michael Thiem (781) Swim: 28:04
Trans1: 29:42
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 02:21:41
Bike: 01:51:59
Trans2: 02:22:52
Trans2_Bike: 01:11
Run: 56:44
Finish: 03:19:36
420 711 Alger Rettig Poseidon Worms MK45 83 GER 03:19:43.90 33:45 01:45 01:34:03 01:38 01:08:32 Alger Rettig (711) Swim: 33:45
Trans1: 35:30
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 02:09:33
Bike: 01:34:03
Trans2: 02:11:11
Trans2_Bike: 01:38
Run: 01:08:32
Finish: 03:19:43
421 658 Norbert Kissel MK45 84 GER 03:19:44.25 30:09 01:27 01:41:02 01:02 01:06:04 Norbert Kissel (658) Swim: 30:09
Trans1: 31:36
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 02:12:38
Bike: 01:41:02
Trans2: 02:13:40
Trans2_Bike: 01:02
Run: 01:06:04
Finish: 03:19:44
422 432 Christian Ricken SC Wasserfreunde Fulda AK4 53 GER 03:19:51.64 23:16 01:58 01:40:44 03:16 01:10:37 Christian Ricken (432) Swim: 23:16
Trans1: 25:14
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 02:05:58
Bike: 01:40:44
Trans2: 02:09:14
Trans2_Bike: 03:16
Run: 01:10:37
Finish: 03:19:51
423 224 Cyral Dugard Eintracht Frankfurt AK3 64 GER 03:19:52.95 28:37 01:15 01:41:49 01:20 01:06:51 Cyral Dugard (224) Swim: 28:37
Trans1: 29:52
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 02:11:41
Bike: 01:41:49
Trans2: 02:13:01
Trans2_Bike: 01:20
Run: 01:06:51
Finish: 03:19:52
424 295 Ralf Baumann Team SRH Campus-Sports AK4 54 GER 03:19:56.67 36:57 01:00 01:32:25 01:14 01:08:20 Ralf Baumann (295) Swim: 36:57
Trans1: 37:57
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 02:10:22
Bike: 01:32:25
Trans2: 02:11:36
Trans2_Bike: 01:14
Run: 01:08:20
Finish: 03:19:56
425 633 Manfred Goschler MK50 33 GER 03:19:59.94 35:48 01:55 01:34:56 02:17 01:05:03 Manfred Goschler (633) Swim: 35:48
Trans1: 37:43
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 02:12:39
Bike: 01:34:56
Trans2: 02:14:56
Trans2_Bike: 02:17
Run: 01:05:03
Finish: 03:19:59
426 219 Tino Winkel ADAC Sport Club Gelnhausen AK3 65 GER 03:20:06.03 27:40 01:13 01:37:03 01:22 01:12:48 Tino Winkel (219) Swim: 27:40
Trans1: 28:53
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 02:05:56
Bike: 01:37:03
Trans2: 02:07:18
Trans2_Bike: 01:22
Run: 01:12:48
Finish: 03:20:06
427 492 Peter Balß DLRG Ortsgruppe Wetzlar MK50 34 GER 03:20:16.03 38:09 01:39 01:35:26 02:05 01:02:57 Peter Balß (492) Swim: 38:09
Trans1: 39:48
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 02:15:14
Bike: 01:35:26
Trans2: 02:17:19
Trans2_Bike: 02:05
Run: 01:02:57
Finish: 03:20:16
428 762 Peter Zieris SV Bietigheim MK45 85 GER 03:20:25.85 35:43 01:34 01:36:07 01:31 01:05:30 Peter Zieris (762) Swim: 35:43
Trans1: 37:17
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 02:13:24
Bike: 01:36:07
Trans2: 02:14:55
Trans2_Bike: 01:31
Run: 01:05:30
Finish: 03:20:25
429 648 Joachim Hoffmann DJK Feudenheim MK45 86 GER 03:21:11.76 28:20 01:34 01:48:05 01:49 01:01:23 Joachim Hoffmann (648) Swim: 28:20
Trans1: 29:54
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 02:17:59
Bike: 01:48:05
Trans2: 02:19:48
Trans2_Bike: 01:49
Run: 01:01:23
Finish: 03:21:11
430 687 Martin Metz SV Nikar Heidelberg MK65 1 GER 03:21:45.49 38:58 02:15 01:38:34 01:59 59:59 Martin Metz (687) Swim: 38:58
Trans1: 41:13
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 02:19:47
Bike: 01:38:34
Trans2: 02:21:46
Trans2_Bike: 01:59
Run: 59:59
Finish: 03:21:45
431 736 Wolfram Sundermeier - MK45 87 GER 03:21:55.72 33:49 01:49 01:40:13 02:10 01:03:54 Wolfram Sundermeier (736) Swim: 33:49
Trans1: 35:38
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 02:15:51
Bike: 01:40:13
Trans2: 02:18:01
Trans2_Bike: 02:10
Run: 01:03:54
Finish: 03:21:55
432 419 Oliver Reisser Fun-Ball Dortelweil MK45 88 GER 03:22:09.57 37:28 02:02 01:40:04 01:06 01:01:29 Oliver Reisser (419) Swim: 37:28
Trans1: 39:30
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 02:19:34
Bike: 01:40:04
Trans2: 02:20:40
Trans2_Bike: 01:06
Run: 01:01:29
Finish: 03:22:09
433 661 Jürgen Knapp DJK Feudenheim MK65 2 GER 03:22:16.09 37:53 02:28 01:39:40 01:52 01:00:23 Jürgen Knapp (661) Swim: 37:53
Trans1: 40:21
Trans1_Swim: 02:28
Bike_Finish: 02:20:01
Bike: 01:39:40
Trans2: 02:21:53
Trans2_Bike: 01:52
Run: 01:00:23
Finish: 03:22:16
434 243 Carsten Nagel Trianhas VfL Bad Arolsen MK40 88 GER 03:22:16.35 32:37 01:51 01:39:28 02:07 01:06:13 Carsten Nagel (243) Swim: 32:37
Trans1: 34:28
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 02:13:56
Bike: 01:39:28
Trans2: 02:16:03
Trans2_Bike: 02:07
Run: 01:06:13
Finish: 03:22:16
435 563 Joe Blaess TSV Amiticia Viernheim MK55 16 GER 03:22:16.71 31:09 01:39 01:39:44 01:22 01:08:22 Joe Blaess (563) Swim: 31:09
Trans1: 32:48
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 02:12:32
Bike: 01:39:44
Trans2: 02:13:54
Trans2_Bike: 01:22
Run: 01:08:22
Finish: 03:22:16
436 347 Holger Schulz LC Olympia Wiesbaden MK45 89 GER 03:22:24.99 36:57 01:46 01:39:43 01:46 01:02:12 Holger Schulz (347) Swim: 36:57
Trans1: 38:43
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 02:18:26
Bike: 01:39:43
Trans2: 02:20:12
Trans2_Bike: 01:46
Run: 01:02:12
Finish: 03:22:24
437 625 Ewald Frankenberger Software AG Team DSW Darmstadt MK60 5 GER 03:22:39.92 35:35 02:42 01:41:37 01:49 01:00:56 Ewald Frankenberger (625) Swim: 35:35
Trans1: 38:17
Trans1_Swim: 02:42
Bike_Finish: 02:19:54
Bike: 01:41:37
Trans2: 02:21:43
Trans2_Bike: 01:49
Run: 01:00:56
Finish: 03:22:39
438 54 Rolando Pohle TC Chaos Viernheim MK50 35 GER 03:22:49.47 34:27 01:17 01:36:15 01:48 01:09:02 Rolando Pohle (54) Swim: 34:27
Trans1: 35:44
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 02:11:59
Bike: 01:36:15
Trans2: 02:13:47
Trans2_Bike: 01:48
Run: 01:09:02
Finish: 03:22:49
439 523 Peter Justen SG Arheilgen MK45 90 GER 03:23:03.34 33:23 01:40 01:39:49 03:54 01:04:17 Peter Justen (523) Swim: 33:23
Trans1: 35:03
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 02:14:52
Bike: 01:39:49
Trans2: 02:18:46
Trans2_Bike: 03:54
Run: 01:04:17
Finish: 03:23:03
Verein_SOWE7: 09:11:28
440 451 Patrick Reinig SV Traisa AK3 66 GER 03:23:36.27 32:47 01:05 01:42:16 01:12 01:06:16 Patrick Reinig (451) Swim: 32:47
Trans1: 33:52
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 02:16:08
Bike: 01:42:16
Trans2: 02:17:20
Trans2_Bike: 01:12
Run: 01:06:16
Finish: 03:23:36
441 621 Michael Fey TSV Birkenau MK45 91 GER 03:23:54.31 35:01 01:22 01:43:56 01:28 01:02:07 Michael Fey (621) Swim: 35:01
Trans1: 36:23
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 02:20:19
Bike: 01:43:56
Trans2: 02:21:47
Trans2_Bike: 01:28
Run: 01:02:07
Finish: 03:23:54
442 456 Matthias Größl Tri force Fulda AK1 26 GER 03:23:54.45 37:43 58 01:40:50 01:28 01:02:55 Matthias Größl (456) Swim: 37:43
Trans1: 38:41
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 02:19:31
Bike: 01:40:50
Trans2: 02:20:59
Trans2_Bike: 01:28
Run: 01:02:55
Finish: 03:23:54
Verein_SOWE5: 12:36:28
443 585 Dietmar Arnold MTG Mannheim Triathlon MK50 36 GER 03:24:00.70 30:29 01:26 01:39:36 02:07 01:10:22 Dietmar Arnold (585) Swim: 30:29
Trans1: 31:55
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 02:11:31
Bike: 01:39:36
Trans2: 02:13:38
Trans2_Bike: 02:07
Run: 01:10:22
Finish: 03:24:00
444 73 Franz Betzhold AK2 50 GER 03:24:11.89 32:35 01:39 01:37:59 01:29 01:10:29 Franz Betzhold (73) Swim: 32:35
Trans1: 34:14
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 02:12:13
Bike: 01:37:59
Trans2: 02:13:42
Trans2_Bike: 01:29
Run: 01:10:29
Finish: 03:24:11
445 152 Roman Weidemann AK3 67 GER 03:24:31.74 32:24 01:47 01:36:01 01:32 01:12:47 Roman Weidemann (152) Swim: 32:24
Trans1: 34:11
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 02:10:12
Bike: 01:36:01
Trans2: 02:11:44
Trans2_Bike: 01:32
Run: 01:12:47
Finish: 03:24:31
446 395 Helmut Waibel MK40 89 GER 03:24:32.47 38:43 02:15 01:38:50 02:19 01:02:25 Helmut Waibel (395) Swim: 38:43
Trans1: 40:58
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 02:19:48
Bike: 01:38:50
Trans2: 02:22:07
Trans2_Bike: 02:19
Run: 01:02:25
Finish: 03:24:32
447 740 Christoph Theune Dynamo Kirchberg MK55 17 GER 03:24:37.67 31:21 03:17 01:41:39 02:33 01:05:47 Christoph Theune (740) Swim: 31:21
Trans1: 34:38
Trans1_Swim: 03:17
Bike_Finish: 02:16:17
Bike: 01:41:39
Trans2: 02:18:50
Trans2_Bike: 02:33
Run: 01:05:47
Finish: 03:24:37
448 472 Rolf Heerdt TuS Fritzlar MK45 92 GER 03:24:47.81 35:07 02:04 01:44:22 01:41 01:01:33 Rolf Heerdt (472) Swim: 35:07
Trans1: 37:11
Trans1_Swim: 02:04
Bike_Finish: 02:21:33
Bike: 01:44:22
Trans2: 02:23:14
Trans2_Bike: 01:41
Run: 01:01:33
Finish: 03:24:47
Verein_SOWE5: 12:28:14
449 599 Peter Braun FC Schalke 04 MK45 93 GER 03:24:49.67 35:46 01:59 01:35:04 03:15 01:08:45 Peter Braun (599) Swim: 35:46
Trans1: 37:45
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 02:12:49
Bike: 01:35:04
Trans2: 02:16:04
Trans2_Bike: 03:15
Run: 01:08:45
Finish: 03:24:49
450 439 Markus Ehry SG 1877 Frankfurt-Nied MK40 90 GER 03:25:22.59 34:24 01:02 01:40:20 01:27 01:08:09 Markus Ehry (439) Swim: 34:24
Trans1: 35:26
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 02:15:46
Bike: 01:40:20
Trans2: 02:17:13
Trans2_Bike: 01:27
Run: 01:08:09
Finish: 03:25:22
451 63 Alexander Weerts MK40 91 GER 03:26:34.85 34:52 01:17 01:41:06 59 01:08:20 Alexander Weerts (63) Swim: 34:52
Trans1: 36:09
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 02:17:15
Bike: 01:41:06
Trans2: 02:18:14
Trans2_Bike: 59
Run: 01:08:20
Finish: 03:26:34
452 735 Jörg Suchy TV Lampertheim Triathlon MK45 94 GER 03:26:35.25 30:32 02:30 01:43:57 02:08 01:07:28 Jörg Suchy (735) Swim: 30:32
Trans1: 33:02
Trans1_Swim: 02:30
Bike_Finish: 02:16:59
Bike: 01:43:57
Trans2: 02:19:07
Trans2_Bike: 02:08
Run: 01:07:28
Finish: 03:26:35
453 554 Thomas Nagelschmidt TSG Limbach MK40 92 GER 03:26:38.69 26:38 01:12 01:47:25 01:50 01:09:33 Thomas Nagelschmidt (554) Swim: 26:38
Trans1: 27:50
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 02:15:15
Bike: 01:47:25
Trans2: 02:17:05
Trans2_Bike: 01:50
Run: 01:09:33
Finish: 03:26:38
454 613 Andreas Diwes MK45 95 GER 03:26:45.33 31:09 02:19 01:49:51 01:38 01:01:48 Andreas Diwes (613) Swim: 31:09
Trans1: 33:28
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 02:23:19
Bike: 01:49:51
Trans2: 02:24:57
Trans2_Bike: 01:38
Run: 01:01:48
Finish: 03:26:45
455 252 Uwe Wittig Tri-Team Fuldatal MK45 96 GER 03:26:53.72 32:29 01:50 01:42:42 01:57 01:07:55 Uwe Wittig (252) Swim: 32:29
Trans1: 34:19
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 02:17:01
Bike: 01:42:42
Trans2: 02:18:58
Trans2_Bike: 01:57
Run: 01:07:55
Finish: 03:26:53
456 298 Christian Bläß AK4 55 GER 03:27:34.52 37:00 02:17 01:42:25 02:15 01:03:37 Christian Bläß (298) Swim: 37:00
Trans1: 39:17
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 02:21:42
Bike: 01:42:25
Trans2: 02:23:57
Trans2_Bike: 02:15
Run: 01:03:37
Finish: 03:27:34
457 28 Hans - Peter Bauer TriKi MK40 93 GER 03:27:36.81 36:49 02:36 01:35:07 01:49 01:11:15 Hans - Peter Bauer (28) Swim: 36:49
Trans1: 39:25
Trans1_Swim: 02:36
Bike_Finish: 02:14:32
Bike: 01:35:07
Trans2: 02:16:21
Trans2_Bike: 01:49
Run: 01:11:15
Finish: 03:27:36
458 379 Bertram Schmitt DJK Käfertal-Waldhof AK4 56 GER 03:27:38.95 35:01 02:54 01:43:14 03:07 01:03:22 Bertram Schmitt (379) Swim: 35:01
Trans1: 37:55
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 02:21:09
Bike: 01:43:14
Trans2: 02:24:16
Trans2_Bike: 03:07
Run: 01:03:22
Finish: 03:27:38
459 42 Stefan Holland-Cunz TSV Amicitia Viernheim MK45 97 GER 03:28:19.38 32:29 01:22 01:48:24 01:14 01:04:50 Stefan Holland-Cunz (42) Swim: 32:29
Trans1: 33:51
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 02:22:15
Bike: 01:48:24
Trans2: 02:23:29
Trans2_Bike: 01:14
Run: 01:04:50
Finish: 03:28:19
460 589 Norbert Bender nein MK55 18 GER 03:28:22.61 39:14 03:00 01:39:16 03:10 01:03:42 Norbert Bender (589) Swim: 39:14
Trans1: 42:14
Trans1_Swim: 03:00
Bike_Finish: 02:21:30
Bike: 01:39:16
Trans2: 02:24:40
Trans2_Bike: 03:10
Run: 01:03:42
Finish: 03:28:22
461 56 Marko Schäfer TSV Amicitia Viernheim MK40 94 GER 03:28:45.60 35:08 02:18 01:38:25 01:24 01:11:30 Marko Schäfer (56) Swim: 35:08
Trans1: 37:26
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 02:15:51
Bike: 01:38:25
Trans2: 02:17:15
Trans2_Bike: 01:24
Run: 01:11:30
Finish: 03:28:45
462 514 Andreas Biedermann SC Oberursel I MK55 19 GER 03:29:13.84 31:26 01:39 01:44:14 01:33 01:10:21 Andreas Biedermann (514) Swim: 31:26
Trans1: 33:05
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 02:17:19
Bike: 01:44:14
Trans2: 02:18:52
Trans2_Bike: 01:33
Run: 01:10:21
Finish: 03:29:13
Verein_SOWE7: 09:36:15
463 147 Merten Venjacob AK3 68 GER 03:29:26.45 33:10 01:40 01:43:16 01:18 01:10:02 Merten Venjacob (147) Swim: 33:10
Trans1: 34:50
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 02:18:06
Bike: 01:43:16
Trans2: 02:19:24
Trans2_Bike: 01:18
Run: 01:10:02
Finish: 03:29:26
464 484 Moritz Werner WVCKassel AK3 69 GER 03:29:51.83 27:58 01:33 01:38:38 02:30 01:19:12 Moritz Werner (484) Swim: 27:58
Trans1: 29:31
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 02:08:09
Bike: 01:38:38
Trans2: 02:10:39
Trans2_Bike: 02:30
Run: 01:19:12
Finish: 03:29:51
465 44 Walter Jäckisch 1. Badminton Club Viernheim MK45 98 GER 03:30:59.71 36:07 03:00 01:39:57 01:47 01:10:08 Walter Jäckisch (44) Swim: 36:07
Trans1: 39:07
Trans1_Swim: 03:00
Bike_Finish: 02:19:04
Bike: 01:39:57
Trans2: 02:20:51
Trans2_Bike: 01:47
Run: 01:10:08
Finish: 03:30:59
466 582 Frank Albat MK50 37 GER 03:31:10.53 33:33 01:45 01:42:12 01:50 01:11:50 Frank Albat (582) Swim: 33:33
Trans1: 35:18
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 02:17:30
Bike: 01:42:12
Trans2: 02:19:20
Trans2_Bike: 01:50
Run: 01:11:50
Finish: 03:31:10
467 312 Fredderik Eltrop RV 03 Bürstadt Triathlon MK40 95 GER 03:31:26.96 29:49 01:55 01:39:39 01:57 01:18:06 Fredderik Eltrop (312) Swim: 29:49
Trans1: 31:44
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 02:11:23
Bike: 01:39:39
Trans2: 02:13:20
Trans2_Bike: 01:57
Run: 01:18:06
Finish: 03:31:26
468 504 Klaus Truschowski Eintracht Frankfurt III MK55 20 GER 03:31:34.54 37:10 02:47 01:38:45 01:17 01:11:35 Klaus Truschowski (504) Swim: 37:10
Trans1: 39:57
Trans1_Swim: 02:47
Bike_Finish: 02:18:42
Bike: 01:38:45
Trans2: 02:19:59
Trans2_Bike: 01:17
Run: 01:11:35
Finish: 03:31:34
469 731 Dieter Schneider MK55 21 GER 03:31:37.60 33:56 02:31 01:42:40 03:11 01:09:19 Dieter Schneider (731) Swim: 33:56
Trans1: 36:27
Trans1_Swim: 02:31
Bike_Finish: 02:19:07
Bike: 01:42:40
Trans2: 02:22:18
Trans2_Bike: 03:11
Run: 01:09:19
Finish: 03:31:37
470 297 Steffen Biedermann AK4 57 GER 03:32:06.64 29:56 01:33 01:49:27 03:22 01:07:48 Steffen Biedermann (297) Swim: 29:56
Trans1: 31:29
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 02:20:56
Bike: 01:49:27
Trans2: 02:24:18
Trans2_Bike: 03:22
Run: 01:07:48
Finish: 03:32:06
471 604 Ralf Bünting MK50 38 GER 03:32:06.70 36:08 01:43 01:39:15 01:26 01:13:34 Ralf Bünting (604) Swim: 36:08
Trans1: 37:51
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 02:17:06
Bike: 01:39:15
Trans2: 02:18:32
Trans2_Bike: 01:26
Run: 01:13:34
Finish: 03:32:06
472 51 Frank Meierhoff TSV Amicitia Viernheim MK50 39 GER 03:33:31.29 27:37 54 01:47:39 01:04 01:16:22 Frank Meierhoff (51) Swim: 27:37
Trans1: 28:31
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 02:16:10
Bike: 01:47:39
Trans2: 02:17:14
Trans2_Bike: 01:04
Run: 01:16:22
Finish: 03:33:31
473 783 Thomas Josurj MK45 99 GER 03:33:57.76 22:46 01:40 01:38:51 03:35 01:27:05 Thomas Josurj (783) Swim: 22:46
Trans1: 24:26
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 02:03:17
Bike: 01:38:51
Trans2: 02:06:52
Trans2_Bike: 03:35
Run: 01:27:05
Finish: 03:33:57
474 545 Rüdiger Holtkamp Tria-Team Bruchköbel MK45 100 GER 03:33:59.50 33:06 01:51 01:44:25 01:59 01:12:38 Rüdiger Holtkamp (545) Swim: 33:06
Trans1: 34:57
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 02:19:22
Bike: 01:44:25
Trans2: 02:21:21
Trans2_Bike: 01:59
Run: 01:12:38
Finish: 03:33:59
Verein_SOWE7: 09:48:22
475 694 Daniel Neumueller TV Lampertheim Triathlon MK45 101 GER 03:34:35.42 32:06 02:57 01:47:39 02:01 01:09:52 Daniel Neumueller (694) Swim: 32:06
Trans1: 35:03
Trans1_Swim: 02:57
Bike_Finish: 02:22:42
Bike: 01:47:39
Trans2: 02:24:43
Trans2_Bike: 02:01
Run: 01:09:52
Finish: 03:34:35
476 778 Klaus Raab SC Oberursel MK50 40 GER 03:35:00.01 31:25 01:25 01:50:09 01:58 01:10:03 Klaus Raab (778) Swim: 31:25
Trans1: 32:50
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 02:22:59
Bike: 01:50:09
Trans2: 02:24:57
Trans2_Bike: 01:58
Run: 01:10:03
Finish: 03:35:00
477 68 Roger Herzog Viernheimer Lauftreff MK50 41 GER 03:35:23.49 32:39 01:43 01:49:53 01:23 01:09:45 Roger Herzog (68) Swim: 32:39
Trans1: 34:22
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 02:24:15
Bike: 01:49:53
Trans2: 02:25:38
Trans2_Bike: 01:23
Run: 01:09:45
Finish: 03:35:23
478 405 Julian Bodem LahnLaender Lahnau AK3 70 GER 03:36:30.61 31:54 01:28 01:48:40 02:28 01:12:00 Julian Bodem (405) Swim: 31:54
Trans1: 33:22
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 02:22:02
Bike: 01:48:40
Trans2: 02:24:30
Trans2_Bike: 02:28
Run: 01:12:00
Finish: 03:36:30
479 336 Andreas Hirsch BSG MERCK Darmstadt MK40 96 GER 03:36:41.74 33:18 02:18 01:44:40 03:15 01:13:10 Andreas Hirsch (336) Swim: 33:18
Trans1: 35:36
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 02:20:16
Bike: 01:44:40
Trans2: 02:23:31
Trans2_Bike: 03:15
Run: 01:13:10
Finish: 03:36:41
480 747 Charly Wachtel MK55 22 GER 03:38:21.63 33:22 01:48 01:44:14 02:17 01:16:40 Charly Wachtel (747) Swim: 33:22
Trans1: 35:10
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 02:19:24
Bike: 01:44:14
Trans2: 02:21:41
Trans2_Bike: 02:17
Run: 01:16:40
Finish: 03:38:21
481 678 Christian Lohse SV Nikar Heidelberg MK45 102 GER 03:39:01.06 33:42 03:04 01:35:04 02:11 01:25:00 Christian Lohse (678) Swim: 33:42
Trans1: 36:46
Trans1_Swim: 03:04
Bike_Finish: 02:11:50
Bike: 01:35:04
Trans2: 02:14:01
Trans2_Bike: 02:11
Run: 01:25:00
Finish: 03:39:01
482 515 Marco Brackmann SC Oberursel I MK45 103 GER 03:39:04.40 35:57 01:35 01:38:36 02:26 01:20:30 Marco Brackmann (515) Swim: 35:57
Trans1: 37:32
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 02:16:08
Bike: 01:38:36
Trans2: 02:18:34
Trans2_Bike: 02:26
Run: 01:20:30
Finish: 03:39:04
483 359 Maui Maier MK40 97 GER 03:39:37.51 35:14 02:17 01:49:51 03:10 01:09:05 Maui Maier (359) Swim: 35:14
Trans1: 37:31
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 02:27:22
Bike: 01:49:51
Trans2: 02:30:32
Trans2_Bike: 03:10
Run: 01:09:05
Finish: 03:39:37
484 294 Andreas Ball AK4 58 GER 03:39:45.91 40:52 02:05 01:44:35 01:56 01:10:17 Andreas Ball (294) Swim: 40:52
Trans1: 42:57
Trans1_Swim: 02:05
Bike_Finish: 02:27:32
Bike: 01:44:35
Trans2: 02:29:28
Trans2_Bike: 01:56
Run: 01:10:17
Finish: 03:39:45
485 393 Dirk V. Babka MK40 98 GER 03:39:59.47 30:19 02:41 01:52:41 01:50 01:12:28 Dirk V. Babka (393) Swim: 30:19
Trans1: 33:00
Trans1_Swim: 02:41
Bike_Finish: 02:25:41
Bike: 01:52:41
Trans2: 02:27:31
Trans2_Bike: 01:50
Run: 01:12:28
Finish: 03:39:59
486 60 Frank Teuchert MK45 104 GER 03:40:28.38 39:13 02:34 01:39:01 01:49 01:17:51 Frank Teuchert (60) Swim: 39:13
Trans1: 41:47
Trans1_Swim: 02:34
Bike_Finish: 02:20:48
Bike: 01:39:01
Trans2: 02:22:37
Trans2_Bike: 01:49
Run: 01:17:51
Finish: 03:40:28
487 714 Sven Rohwedder TV 1863 Groß Zimmern MK45 105 GER 03:41:14.04 29:57 01:45 01:49:19 02:59 01:17:14 Sven Rohwedder (714) Swim: 29:57
Trans1: 31:42
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 02:21:01
Bike: 01:49:19
Trans2: 02:24:00
Trans2_Bike: 02:59
Run: 01:17:14
Finish: 03:41:14
488 727 Thomas Schmidt Tria Equipe Elz MK50 42 GER 03:43:11.43 37:58 02:07 01:53:31 02:58 01:06:37 Thomas Schmidt (727) Swim: 37:58
Trans1: 40:05
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 02:33:36
Bike: 01:53:31
Trans2: 02:36:34
Trans2_Bike: 02:58
Run: 01:06:37
Finish: 03:43:11
489 645 Thomas Heusel MTG Mannheim Triathlon MK45 106 GER 03:43:15.38 34:43 02:58 01:51:16 01:37 01:12:41 Thomas Heusel (645) Swim: 34:43
Trans1: 37:41
Trans1_Swim: 02:58
Bike_Finish: 02:28:57
Bike: 01:51:16
Trans2: 02:30:34
Trans2_Bike: 01:37
Run: 01:12:41
Finish: 03:43:15
490 470 Frank Bräutigam TuS Fritzlar MK40 99 GER 03:43:17.06 32:11 01:37 01:51:52 03:19 01:14:18 Frank Bräutigam (470) Swim: 32:11
Trans1: 33:48
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 02:25:40
Bike: 01:51:52
Trans2: 02:28:59
Trans2_Bike: 03:19
Run: 01:14:18
Finish: 03:43:17
491 630 Robert Glanzner MK45 107 GER 03:43:30.99 30:51 01:48 01:50:16 03:22 01:17:13 Robert Glanzner (630) Swim: 30:51
Trans1: 32:39
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 02:22:55
Bike: 01:50:16
Trans2: 02:26:17
Trans2_Bike: 03:22
Run: 01:17:13
Finish: 03:43:30
492 53 Rolf Pfenning MK50 43 GER 03:43:45.65 34:37 02:12 01:49:31 02:02 01:15:23 Rolf Pfenning (53) Swim: 34:37
Trans1: 36:49
Trans1_Swim: 02:12
Bike_Finish: 02:26:20
Bike: 01:49:31
Trans2: 02:28:22
Trans2_Bike: 02:02
Run: 01:15:23
Finish: 03:43:45
493 768 Willy Schuster MTV Kronberg MK55 23 GER 03:44:08.52 33:30 01:15 01:50:50 02:51 01:15:42 Willy Schuster (768) Swim: 33:30
Trans1: 34:45
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 02:25:35
Bike: 01:50:50
Trans2: 02:28:26
Trans2_Bike: 02:51
Run: 01:15:42
Finish: 03:44:08
494 737 Michael Teigeler Stadtwerke Heidelberg MK45 108 GER 03:44:58.27 37:33 02:26 01:46:45 02:01 01:16:13 Michael Teigeler (737) Swim: 37:33
Trans1: 39:59
Trans1_Swim: 02:26
Bike_Finish: 02:26:44
Bike: 01:46:45
Trans2: 02:28:45
Trans2_Bike: 02:01
Run: 01:16:13
Finish: 03:44:58
495 29 Michael Baumgartner TSV Amicitia Viernheim MK40 100 GER 03:45:31.31 31:08 01:28 01:46:30 01:47 01:24:38 Michael Baumgartner (29) Swim: 31:08
Trans1: 32:36
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 02:19:06
Bike: 01:46:30
Trans2: 02:20:53
Trans2_Bike: 01:47
Run: 01:24:38
Finish: 03:45:31
496 543 Bodo Wolf TG Tria Rüsselsheim MK45 109 GER 03:46:28.18 28:15 01:58 01:54:27 02:03 01:19:45 Bodo Wolf (543) Swim: 28:15
Trans1: 30:13
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 02:24:40
Bike: 01:54:27
Trans2: 02:26:43
Trans2_Bike: 02:03
Run: 01:19:45
Finish: 03:46:28
497 638 Frank Habiger - MK45 110 GER 03:46:33.59 35:57 01:38 01:52:11 02:15 01:14:32 Frank Habiger (638) Swim: 35:57
Trans1: 37:35
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 02:29:46
Bike: 01:52:11
Trans2: 02:32:01
Trans2_Bike: 02:15
Run: 01:14:32
Finish: 03:46:33
498 767 Walter Brecht DZ BANK runners MK50 44 GER 03:48:18.13 34:32 03:15 01:55:38 03:13 01:11:40 Walter Brecht (767) Swim: 34:32
Trans1: 37:47
Trans1_Swim: 03:15
Bike_Finish: 02:33:25
Bike: 01:55:38
Trans2: 02:36:38
Trans2_Bike: 03:13
Run: 01:11:40
Finish: 03:48:18
499 47 Helmut Klee SG Stern Mannheim MK50 45 GER 03:48:27.42 38:10 02:29 01:45:13 01:46 01:20:49 Helmut Klee (47) Swim: 38:10
Trans1: 40:39
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 02:25:52
Bike: 01:45:13
Trans2: 02:27:38
Trans2_Bike: 01:46
Run: 01:20:49
Finish: 03:48:27
500 52 Ben Norfolk - AK1 27 GER 03:49:52.90 42:21 02:18 01:48:08 01:20 01:15:45 Ben Norfolk (52) Swim: 42:21
Trans1: 44:39
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 02:32:47
Bike: 01:48:08
Trans2: 02:34:07
Trans2_Bike: 01:20
Run: 01:15:45
Finish: 03:49:52
501 646 Jens Hinze LSV 1864 Ladenburg Tri-Team MK45 111 GER 03:51:57.07 39:19 02:40 01:41:25 02:27 01:26:06 Jens Hinze (646) Swim: 39:19
Trans1: 41:59
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 02:23:24
Bike: 01:41:25
Trans2: 02:25:51
Trans2_Bike: 02:27
Run: 01:26:06
Finish: 03:51:57
502 686 Roland Matzig MTG Mannheim Triathlon MK55 24 GER 03:52:12.04 35:00 01:51 01:44:26 02:04 01:28:51 Roland Matzig (686) Swim: 35:00
Trans1: 36:51
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 02:21:17
Bike: 01:44:26
Trans2: 02:23:21
Trans2_Bike: 02:04
Run: 01:28:51
Finish: 03:52:12
503 106 Christopher Kroll MTG Mannheim Triathlon AK3 71 GER 03:54:18.10 34:15 04:09 01:52:40 02:27 01:20:47 Christopher Kroll (106) Swim: 34:15
Trans1: 38:24
Trans1_Swim: 04:09
Bike_Finish: 02:31:04
Bike: 01:52:40
Trans2: 02:33:31
Trans2_Bike: 02:27
Run: 01:20:47
Finish: 03:54:18
504 709 Werner Rein SC Viernheim MK55 25 GER 04:03:39.28 42:07 02:22 02:00:53 01:32 01:16:45 Werner Rein (709) Swim: 42:07
Trans1: 44:29
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 02:45:22
Bike: 02:00:53
Trans2: 02:46:54
Trans2_Bike: 01:32
Run: 01:16:45
Finish: 04:03:39
505 174 Harald Storch MTV Kronberg MK44 1 GER 04:39:26.04 31:01 01:33 01:33:06 01:11 02:32:35 Harald Storch (174) Swim: 31:01
Trans1: 32:34
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 02:05:40
Bike: 01:33:06
Trans2: 02:06:51
Trans2_Bike: 01:11
Run: 02:32:35
Finish: 04:39:26
Verein_SOWE3: 12:19:10
DNF 512 Jörg Werner LC Olympia Wiesbaden MK50 DNF GER 24:40 02:24 01:35:58 Jörg Werner (512) Swim: 24:40
Trans1: 27:04
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 02:03:02
Bike: 01:35:58
DNF 301 Holger Borstorff RSV Tria Bühlertal MK40 DNF GER 27:07 01:12 Holger Borstorff (301) Swim: 27:07
Trans1: 28:19
Trans1_Swim: 01:12
DNF 557 Georg Dreßler TV 03 Breitenbach MK40 DNF GER 27:12 01:16 Georg Dreßler (557) Swim: 27:12
Trans1: 28:28
Trans1_Swim: 01:16
DNF 321 Peter Gleissle MK40 DNF GER 34:41 02:29 02:17:43 Peter Gleissle (321) Swim: 34:41
Trans1: 37:10
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 02:54:53
Bike: 02:17:43
DNF 624 Dieter Frank TSG Maxdorf MK55 DNF GER 38:54 01:55 01:37:26 01:52 Dieter Frank (624) Swim: 38:54
Trans1: 40:49
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 02:18:15
Bike: 01:37:26
Trans2: 02:20:07
Trans2_Bike: 01:52
DNF 116 Michael Nachtigäller Lufthansa Sportverein AK2 DNF GER 39:30 02:24 01:54:05 Michael Nachtigäller (116) Swim: 39:30
Trans1: 41:54
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 02:35:59
Bike: 01:54:05
DNF 122 Fabian Rahn SSC Karlsruhe AK2 DNF GER 25:06 41 Fabian Rahn (122) Swim: 25:06
Trans1: 25:47
Trans1_Swim: 41
DNF 149 Thomas Wacker Kraichgau Triathlon e.V. AK3 DNF GER 32:21 02:15 01:54:23 Thomas Wacker (149) Swim: 32:21
Trans1: 34:36
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 02:28:59
Bike: 01:54:23
DNF 664 Ralf Körber MK45 DNF GER 35:04 04:09 02:12:06 Ralf Körber (664) Swim: 35:04
Trans1: 39:13
Trans1_Swim: 04:09
Bike_Finish: 02:51:19
Bike: 02:12:06
DNF 409 Karsten Valentin LahnLaender Lahnau MK40 DNF GER 41:57 01:35 02:11:21 Karsten Valentin (409) Swim: 41:57
Trans1: 43:32
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 02:54:53
Bike: 02:11:21
DNF 413 Frank Bechtloff Eintracht Frankfurt MK40 DNF GER 32:25 01:06 01:48:41 Frank Bechtloff (413) Swim: 32:25
Trans1: 33:31
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 02:22:12
Bike: 01:48:41
DNF 183 Uwe Fasshauer Software AG-Team DSW Darmstadt MK45 DNF GER 31:39 01:33 01:45:45 Uwe Fasshauer (183) Swim: 31:39
Trans1: 33:12
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 02:18:57
Bike: 01:45:45
DNF 710 Stefan Reis TSG 1862 Weinheim Team Radsport Wagner MK45 DNF GER 26:07 01:05 01:31:37 Stefan Reis (710) Swim: 26:07
Trans1: 27:12
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:58:49
Bike: 01:31:37
DNF 460 Hubert Krantz Tri-Team Fuldatal MK45 DNF GER 31:09 01:40 02:02:04 Hubert Krantz (460) Swim: 31:09
Trans1: 32:49
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 02:34:53
Bike: 02:02:04
DNF 722 Diana Schierse MK40 DNF GER 26:54 02:45 02:16:30 Diana Schierse (722) Swim: 26:54
Trans1: 29:39
Trans1_Swim: 02:45
Bike_Finish: 02:46:09
Bike: 02:16:30
DNF 477 Thomas Gärtene VfL Münster MK45 DNF GER 27:36 01:10 Thomas Gärtene (477) Swim: 27:36
Trans1: 28:46
Trans1_Swim: 01:10
DNF 488 Ralf Leistner Carboo4U TUS Griesheim MK45 DNF GER 37:07 02:13 01:47:56 Ralf Leistner (488) Swim: 37:07
Trans1: 39:20
Trans1_Swim: 02:13
Bike_Finish: 02:27:16
Bike: 01:47:56
DNF 242 Axel Klein Trianhas VfL Bad Arolsen MK40 DNF GER 27:31 01:21 01:45:35 Axel Klein (242) Swim: 27:31
Trans1: 28:52
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 02:14:27
Bike: 01:45:35
DNF 502 Heike Klause Eintracht Frankfurt III MK50 DNF GER 35:41 01:16 01:54:51 Heike Klause (502) Swim: 35:41
Trans1: 36:57
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 02:31:48
Bike: 01:54:51
DSQ 19 Franziska Fleck Soprema Team SV Mannheim AK4 DSQ GER 02:34:00.80 20:55 44 01:25:00 41 46:40 Franziska Fleck (19) Swim: 20:55
Trans1: 21:39
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:46:39
Bike: 01:25:00
Trans2: 01:47:20
Trans2_Bike: 41
Run: 46:40
Finish: 02:34:00
DSQ 25 Cengiz Abdul-Rahman - MK40 DSQ GER 24:20 47 01:36:04 Cengiz Abdul-Rahman (25) Swim: 24:20
Trans1: 25:07
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 02:01:11
Bike: 01:36:04
DSQ 291 Florian Amon Team SRH Campus Sports MK40 DSQ GER 02:48:10.23 32:36 02:23 01:37:18 01:25 34:28 Florian Amon (291) Swim: 32:36
Trans1: 34:59
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 02:12:17
Bike: 01:37:18
Trans2: 02:13:42
Trans2_Bike: 01:25
Run: 34:28
Finish: 02:48:10
DSQ 548 Peter Kern Tria-Team Bruchköbel MK45 DSQ GER 02:59:31.94 33:01 01:07 01:30:20 01:47 53:16 Peter Kern (548) Swim: 33:01
Trans1: 34:08
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 02:04:28
Bike: 01:30:20
Trans2: 02:06:15
Trans2_Bike: 01:47
Run: 53:16
Finish: 02:59:31
DSQ 48 Wolfgang Klee Donnerstagskicker Venezia MK50 DSQ GER 02:48:30.01 39:06 01:53 01:42:19 01:32 23:40 Wolfgang Klee (48) Swim: 39:06
Trans1: 40:59
Trans1_Swim: 01:53
Bike_Finish: 02:23:18
Bike: 01:42:19
Trans2: 02:24:50
Trans2_Bike: 01:32
Run: 23:40
Finish: 02:48:30
DSQ 327 Markus Grandt RC Vorwärts Speyer MK40 DSQ GER 02:45:55.11 29:06 56 01:19:07 56 55:50 Markus Grandt (327) Swim: 29:06
Trans1: 30:02
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:49:09
Bike: 01:19:07
Trans2: 01:50:05
Trans2_Bike: 56
Run: 55:50
Finish: 02:45:55
DSQ 339 Marco Hufnagel SG Poseidon Eppelheim MK40 DSQ GER 02:25:35.63 29:53 51 01:14:03 43 40:05 Marco Hufnagel (339) Swim: 29:53
Trans1: 30:44
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:44:47
Bike: 01:14:03
Trans2: 01:45:30
Trans2_Bike: 43
Run: 40:05
Finish: 02:25:35
DSQ 84 Marco Forster Tritronic Team St. Wendel AK3 DSQ GER 02:38:19.59 25:14 01:00 01:13:07 01:09 57:49 Marco Forster (84) Swim: 25:14
Trans1: 26:14
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:39:21
Bike: 01:13:07
Trans2: 01:40:30
Trans2_Bike: 01:09
Run: 57:49
Finish: 02:38:19
DSQ 595 Tanja Böck TSG Weinheim Team Radsport Wagner AK4 DSQ GER 02:31:45.69 34:44 01:59 01:44:15 03:02 07:45 Tanja Böck (595) Swim: 34:44
Trans1: 36:43
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 02:20:58
Bike: 01:44:15
Trans2: 02:24:00
Trans2_Bike: 03:02
Run: 07:45
Finish: 02:31:45
DSQ 92 Björn Hainbuch - AK3 DSQ GER 03:02:01.86 29:36 01:26 01:29:02 01:18 01:00:39 Björn Hainbuch (92) Swim: 29:36
Trans1: 31:02
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 02:00:04
Bike: 01:29:02
Trans2: 02:01:22
Trans2_Bike: 01:18
Run: 01:00:39
Finish: 03:02:01
DSQ 103 Michael König LSV 07 AK3 DSQ GER 02:43:47.96 29:29 01:27 01:23:04 58 48:49 Michael König (103) Swim: 29:29
Trans1: 30:56
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 01:54:00
Bike: 01:23:04
Trans2: 01:54:58
Trans2_Bike: 58
Run: 48:49
Finish: 02:43:47
DSQ 118 Philipp Oppermann AK3 DSQ GER 02:49:34.23 40:43 02:02 01:31:31 01:59 33:19 Philipp Oppermann (118) Swim: 40:43
Trans1: 42:45
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 02:14:16
Bike: 01:31:31
Trans2: 02:16:15
Trans2_Bike: 01:59
Run: 33:19
Finish: 02:49:34
DSQ 635 Udo Graf SKV Mörfelden - Team Möwathlon MK50 DSQ GER 02:57:27.45 33:12 01:27 01:28:18 01:38 52:52 Udo Graf (635) Swim: 33:12
Trans1: 34:39
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 02:02:57
Bike: 01:28:18
Trans2: 02:04:35
Trans2_Bike: 01:38
Run: 52:52
Finish: 02:57:27
DSQ 676 Michael Lehner TSG Weinheim MK55 DSQ GER 02:31:40.46 34:25 01:27 01:45:05 04:26 06:17 Michael Lehner (676) Swim: 34:25
Trans1: 35:52
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 02:20:57
Bike: 01:45:05
Trans2: 02:25:23
Trans2_Bike: 04:26
Run: 06:17
Finish: 02:31:40
DSQ 175 Ulrich Geis MTV Kronberg MK45 DSQ GER 02:51:12.52 30:25 01:29 01:22:39 01:24 55:15 Ulrich Geis (175) Swim: 30:25
Trans1: 31:54
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 01:54:33
Bike: 01:22:39
Trans2: 01:55:57
Trans2_Bike: 01:24
Run: 55:15
Finish: 02:51:12
DSQ 187 Jochen Baumgarten SV Traisa AK3 DSQ GER 02:33:11.97 27:39 48 01:19:42 47 44:15 Jochen Baumgarten (187) Swim: 27:39
Trans1: 28:27
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:48:09
Bike: 01:19:42
Trans2: 01:48:56
Trans2_Bike: 47
Run: 44:15
Finish: 02:33:11
DSQ 449 Markus Gebhardt SSG Bensheim JUN DSQ GER 02:59:40.03 26:58 01:00 01:35:54 43 55:05 Markus Gebhardt (449) Swim: 26:58
Trans1: 27:58
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 02:03:52
Bike: 01:35:54
Trans2: 02:04:35
Trans2_Bike: 43
Run: 55:05
Finish: 02:59:40
DSQ 706 Larry Purdue US Army MK50 DSQ GER 03:13:47.43 34:37 01:51 01:31:25 01:29 01:04:25 Larry Purdue (706) Swim: 34:37
Trans1: 36:28
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 02:07:53
Bike: 01:31:25
Trans2: 02:09:22
Trans2_Bike: 01:29
Run: 01:04:25
Finish: 03:13:47
DSQ 734 Herbert Stöcker - MK55 DSQ GER 03:16:37.94 37:50 01:25 01:32:09 01:52 01:03:21 Herbert Stöcker (734) Swim: 37:50
Trans1: 39:15
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 02:11:24
Bike: 01:32:09
Trans2: 02:13:16
Trans2_Bike: 01:52
Run: 01:03:21
Finish: 03:16:37
DSQ 495 Ole Jacobsen Eintracht Frankfurt I MK40 DSQ GER 02:26:29.25 20:26 48 01:20:15 56 44:04 Ole Jacobsen (495) Swim: 20:26
Trans1: 21:14
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:41:29
Bike: 01:20:15
Trans2: 01:42:25
Trans2_Bike: 56
Run: 44:04
Finish: 02:26:29
DSQ 247 Holger Steinhardt Triathlon Wetterau AK3 DSQ GER 02:28:47.93 21:53 52 01:20:56 01:02 44:04 Holger Steinhardt (247) Swim: 21:53
Trans1: 22:45
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:43:41
Bike: 01:20:56
Trans2: 01:44:43
Trans2_Bike: 01:02
Run: 44:04
Finish: 02:28:47
DSQ 759 Rupert Williams MK45 DSQ GER 02:37:00.76 33:39 01:03 01:21:03 54 40:21 Rupert Williams (759) Swim: 33:39
Trans1: 34:42
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:55:45
Bike: 01:21:03
Trans2: 01:56:39
Trans2_Bike: 54
Run: 40:21
Finish: 02:37:00
DSQ 251 Gerhard Schöpke Triathlon Wetterau MK40 DSQ GER 02:25:48.11 23:43 55 01:16:02 54 44:14 Gerhard Schöpke (251) Swim: 23:43
Trans1: 24:38
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:40:40
Bike: 01:16:02
Trans2: 01:41:34
Trans2_Bike: 54
Run: 44:14
Finish: 02:25:48
DSQ 765 Anja Florschütz MK40 DSQ GER 03:57:23.51 39:10 02:37 02:01:26 03:11 01:10:59 Anja Florschütz (765) Swim: 39:10
Trans1: 41:47
Trans1_Swim: 02:37
Bike_Finish: 02:43:13
Bike: 02:01:26
Trans2: 02:46:24
Trans2_Bike: 03:11
Run: 01:10:59
Finish: 03:57:23