41 448 Samuel Grosch AK 20 12 GER 01:06:28.18 10:42 01:23 32:17 02:20 19:46 Samuel Grosch (448) Swim: 10:42
Trans1: 12:05
Trans1_Swim: 01:23
Bike1: 19:32
Bike2: 35:10
Bike_Finish: 44:22
Bike: 32:17
Trans2: 46:42
Trans2_Bike: 02:20
Run1: 50:50
Run2: 55:44
Run3: 01:00:40
Run4: 01:05:27
Run: 19:46
Finish: 01:06:28
42 253 Ursula Schäfer TSG Weinheim AK 70 1 GER 01:43:08.21 13:31 02:14 46:52 02:05 38:26 Ursula Schäfer (253) Swim: 13:31
Trans1: 15:45
Trans1_Swim: 02:14
Bike1: 26:17
Bike2: 48:55
Bike_Finish: 01:02:37
Bike: 46:52
Trans2: 01:04:42
Trans2_Bike: 02:05
Run1: 01:12:28
Run2: 01:21:35
Run3: 01:31:13
Run4: 01:41:08
Run: 38:26
Finish: 01:43:08
113 263 Thomas Steinhäußer AK 60 5 GER 01:24:06.81 12:23 02:33 39:17 01:57 27:56 Thomas Steinhäußer (263) Swim: 12:23
Trans1: 14:56
Trans1_Swim: 02:33
Bike1: 24:04
Bike2: 43:09
Bike_Finish: 54:13
Bike: 39:17
Trans2: 56:10
Trans2_Bike: 01:57
Run1: 01:02:04
Run2: 01:08:53
Run3: 01:15:44
Run4: 01:22:46
Run: 27:56
Finish: 01:24:06
129 296 Ralf Schneider AK 50 11 GER 01:34:53.71 14:05 02:39 42:27 01:55 33:47 Ralf Schneider (296) Swim: 14:05
Trans1: 16:44
Trans1_Swim: 02:39
Bike1: 26:29
Bike2: 46:45
Bike_Finish: 59:11
Bike: 42:27
Trans2: 01:01:06
Trans2_Bike: 01:55
Run1: 01:07:47
Run2: 01:15:54
Run3: 01:24:23
Run4: 01:33:03
Run: 33:47
Finish: 01:34:53
125 313 Kai Schurgacz AK 45 12 GER 01:32:32.57 12:49 03:34 43:44 01:51 30:34 Kai Schurgacz (313) Swim: 12:49
Trans1: 16:23
Trans1_Swim: 03:34
Bike1: 26:33
Bike2: 47:47
Bike_Finish: 01:00:07
Bike: 43:44
Trans2: 01:01:58
Trans2_Bike: 01:51
Run1: 01:08:11
Run2: 01:15:47
Run3: 01:23:24
Run4: 01:31:02
Run: 30:34
Finish: 01:32:32
99 342 Tony Koplin Bike Brothers BGL AK 40 11 GER 01:18:42.86 12:10 01:37 37:51 01:48 25:16 Tony Koplin (342) Swim: 12:10
Trans1: 13:47
Trans1_Swim: 01:37
Bike1: 22:15
Bike2: 40:46
Bike_Finish: 51:38
Bike: 37:51
Trans2: 53:26
Trans2_Bike: 01:48
Run1: 58:42
Run2: 01:04:39
Run3: 01:10:44
Run4: 01:16:36
Run: 25:16
Finish: 01:18:42
122 277 Ramón Fernandez AK 55 13 GER 01:27:05.38 20:29 01:39 40:24 01:47 22:46 Ramón Fernandez (277) Swim: 20:29
Trans1: 22:08
Trans1_Swim: 01:39
Bike1: 31:03
Bike2: 49:50
Bike_Finish: 01:02:32
Bike: 40:24
Trans2: 01:04:19
Trans2_Bike: 01:47
Run1: 01:09:00
Run2: 01:14:36
Run3: 01:20:10
Run4: 01:25:59
Run: 22:46
Finish: 01:27:05
27 336 Virginia Trowman LSV Ladenburg AK 40 4 GER 01:21:31.87 10:28 01:30 41:14 01:46 26:33 Virginia Trowman (336) Swim: 10:28
Trans1: 11:58
Trans1_Swim: 01:30
Bike1: 21:43
Bike2: 41:39
Bike_Finish: 53:12
Bike: 41:14
Trans2: 54:58
Trans2_Bike: 01:46
Run1: 01:01:02
Run2: 01:07:54
Run3: 01:14:21
Run4: 01:20:17
Run: 26:33
Finish: 01:21:31
DSQ 357 Anton Geiger AK 40 DSQ GER 01:06:33.73 15:35 01:55 18:56 01:46 28:21 Anton Geiger (357) Swim: 15:35
Trans1: 17:30
Trans1_Swim: 01:55
Bike1: 26:05
Bike_Finish: 36:26
Bike: 18:56
Trans2: 38:12
Trans2_Bike: 01:46
Run1: 44:23
Run2: 51:21
Run3: 58:20
Run4: 01:05:12
Run: 28:21
Finish: 01:06:33
26 378 Daniela Helfrich AK 30 4 GER 01:20:25.94 12:36 02:31 39:11 01:44 24:23 Daniela Helfrich (378) Swim: 12:36
Trans1: 15:07
Trans1_Swim: 02:31
Bike1: 24:10
Bike2: 43:17
Bike_Finish: 54:18
Bike: 39:11
Trans2: 56:02
Trans2_Bike: 01:44
Run1: 01:01:08
Run2: 01:07:11
Run3: 01:13:16
Run4: 01:19:22
Run: 24:23
Finish: 01:20:25
86 276 Robert Spiegel AK 55 6 GER 01:15:52.17 11:02 01:02 36:22 01:43 25:43 Robert Spiegel (276) Swim: 11:02
Trans1: 12:04
Trans1_Swim: 01:02
Bike1: 20:34
Bike2: 37:53
Bike_Finish: 48:26
Bike: 36:22
Trans2: 50:09
Trans2_Bike: 01:43
Run1: 55:37
Run2: 01:01:51
Run3: 01:08:11
Run4: 01:14:31
Run: 25:43
Finish: 01:15:52
39 449 Robin Schäfer Body Attack Viernheim AK 20 11 GER 01:06:00.75 09:10 47 35:01 01:42 19:20 Robin Schäfer (449) Swim: 09:10
Trans1: 09:57
Trans1_Swim: 47
Bike1: 18:21
Bike2: 35:09
Bike_Finish: 44:58
Bike: 35:01
Trans2: 46:40
Trans2_Bike: 01:42
Run1: 50:44
Run2: 55:28
Run3: 01:00:11
Run4: 01:04:59
Run: 19:20
Finish: 01:06:00
131 260 Adam Przybyla AK 65 6 GER 01:41:26.79 16:34 03:18 46:29 01:42 33:23 Adam Przybyla (260) Swim: 16:34
Trans1: 19:52
Trans1_Swim: 03:18
Bike1: 30:19
Bike2: 53:19
Bike_Finish: 01:06:21
Bike: 46:29
Trans2: 01:08:03
Trans2_Bike: 01:42
Run1: 01:15:12
Run2: 01:23:28
Run3: 01:31:55
Run4: 01:39:51
Run: 33:23
Finish: 01:41:26
41 291 Heidi Zahn ASG Tria Hockenheim AK 50 6 GER 01:38:59.26 11:54 01:27 57:54 01:42 26:02 Heidi Zahn (291) Swim: 11:54
Trans1: 13:21
Trans1_Swim: 01:27
Bike1: 22:13
Bike2: 40:51
Bike_Finish: 01:11:15
Bike: 57:54
Trans2: 01:12:57
Trans2_Bike: 01:42
Run1: 01:18:31
Run2: 01:24:51
Run3: 01:31:12
Run4: 01:37:40
Run: 26:02
Finish: 01:38:59
94 310 Michael Baar AK 45 10 GER 01:16:50.98 11:20 01:25 34:05 01:42 28:18 Michael Baar (310) Swim: 11:20
Trans1: 12:45
Trans1_Swim: 01:25
Bike1: 20:38
Bike2: 37:03
Bike_Finish: 46:50
Bike: 34:05
Trans2: 48:32
Trans2_Bike: 01:42
Run1: 54:30
Run2: 01:01:26
Run3: 01:08:30
Run4: 01:15:33
Run: 28:18
Finish: 01:16:50
47 331 Peter Ringeisen VLG Eisenbach e.V. AK 45 5 GER 01:08:17.57 10:36 01:50 33:30 01:38 20:43 Peter Ringeisen (331) Swim: 10:36
Trans1: 12:26
Trans1_Swim: 01:50
Bike1: 20:15
Bike2: 36:20
Bike_Finish: 45:56
Bike: 33:30
Trans2: 47:34
Trans2_Bike: 01:38
Run1: 52:00
Run2: 57:05
Run3: 01:02:11
Run4: 01:07:14
Run: 20:43
Finish: 01:08:17
119 397 Eric Blau TSG Maxdorf AK 30 21 GER 01:25:10.41 16:04 02:02 38:39 01:37 26:48 Eric Blau (397) Swim: 16:04
Trans1: 18:06
Trans1_Swim: 02:02
Bike1: 27:09
Bike2: 45:55
Bike_Finish: 56:45
Bike: 38:39
Trans2: 58:22
Trans2_Bike: 01:37
Run1: 01:03:56
Run2: 01:10:34
Run3: 01:17:23
Run4: 01:23:52
Run: 26:48
Finish: 01:25:10
76 358 Andreas Lauer AK 40 9 GER 01:13:45.35 11:20 02:08 35:07 01:36 23:34 Andreas Lauer (358) Swim: 11:20
Trans1: 13:28
Trans1_Swim: 02:08
Bike1: 21:32
Bike2: 38:40
Bike_Finish: 48:35
Bike: 35:07
Trans2: 50:11
Trans2_Bike: 01:36
Run1: 55:14
Run2: 01:01:06
Run3: 01:06:56
Run4: 01:12:40
Run: 23:34
Finish: 01:13:45
112 373 Burcin Ünal AK 35 15 GER 01:23:47.59 10:27 03:02 40:38 01:36 28:04 Burcin Ünal (373) Swim: 10:27
Trans1: 13:29
Trans1_Swim: 03:02
Bike1: 22:46
Bike2: 42:43
Bike_Finish: 54:07
Bike: 40:38
Trans2: 55:43
Trans2_Bike: 01:36
Run1: 01:01:39
Run2: 01:08:37
Run3: 01:15:26
Run4: 01:22:26
Run: 28:04
Finish: 01:23:47
53 346 Patrick Sperling AK 40 5 GER 01:09:41.71 10:14 02:34 33:06 01:35 22:12 Patrick Sperling (346) Swim: 10:14
Trans1: 12:48
Trans1_Swim: 02:34
Bike1: 20:29
Bike2: 36:29
Bike_Finish: 45:54
Bike: 33:06
Trans2: 47:29
Trans2_Bike: 01:35
Run1: 52:13
Run2: 57:43
Run3: 01:03:12
Run4: 01:08:36
Run: 22:12
Finish: 01:09:41
90 307 Tobias Horstmann AK 45 9 GER 01:16:20.59 11:13 02:09 35:14 01:34 26:10 Tobias Horstmann (307) Swim: 11:13
Trans1: 13:22
Trans1_Swim: 02:09
Bike1: 21:28
Bike2: 38:24
Bike_Finish: 48:36
Bike: 35:14
Trans2: 50:10
Trans2_Bike: 01:34
Run1: 55:30
Run2: 01:01:32
Run3: 01:07:40
Run4: 01:13:47
Run: 26:10
Finish: 01:16:20
110 354 Christian Brunner AK 40 12 GER 01:23:00.54 12:00 01:52 39:21 01:34 28:13 Christian Brunner (354) Swim: 12:00
Trans1: 13:52
Trans1_Swim: 01:52
Bike1: 23:10
Bike2: 42:12
Bike_Finish: 53:13
Bike: 39:21
Trans2: 54:47
Trans2_Bike: 01:34
Run1: 01:00:37
Run2: 01:07:26
Run3: 01:14:28
Run4: 01:21:32
Run: 28:13
Finish: 01:23:00
65 359 Alessandro Peckmann AK 40 7 GER 01:11:49.86 10:06 02:07 37:13 01:34 20:49 Alessandro Peckmann (359) Swim: 10:06
Trans1: 12:13
Trans1_Swim: 02:07
Bike1: 20:56
Bike2: 38:55
Bike_Finish: 49:26
Bike: 37:13
Trans2: 51:00
Trans2_Bike: 01:34
Run1: 55:21
Run2: 01:00:27
Run3: 01:05:31
Run4: 01:10:41
Run: 20:49
Finish: 01:11:49
121 364 Karsten Mühlsteph AK 35 16 GER 01:25:24.23 12:00 03:34 41:36 01:34 26:40 Karsten Mühlsteph (364) Swim: 12:00
Trans1: 15:34
Trans1_Swim: 03:34
Bike1: 25:04
Bike2: 45:31
Bike_Finish: 57:10
Bike: 41:36
Trans2: 58:44
Trans2_Bike: 01:34
Run1: 01:04:21
Run2: 01:10:51
Run3: 01:17:27
Run4: 01:24:01
Run: 26:40
Finish: 01:25:24
67 353 Christoph Burgermeister Power & Pace by Trimag AK 40 8 GER 01:12:11.96 10:38 01:02 34:39 01:33 24:19 Christoph Burgermeister (353) Swim: 10:38
Trans1: 11:40
Trans1_Swim: 01:02
Bike1: 19:39
Bike2: 36:29
Bike_Finish: 46:19
Bike: 34:39
Trans2: 47:52
Trans2_Bike: 01:33
Run1: 52:51
Run2: 58:52
Run3: 01:04:53
Run4: 01:10:57
Run: 24:19
Finish: 01:12:11
123 256 Uwe Dreilich SV Hellas Brühl AK 65 5 GER 01:27:42.61 13:54 02:02 41:28 01:32 28:46 Uwe Dreilich (256) Swim: 13:54
Trans1: 15:56
Trans1_Swim: 02:02
Bike1: 25:26
Bike2: 45:41
Bike_Finish: 57:24
Bike: 41:28
Trans2: 58:56
Trans2_Bike: 01:32
Run1: 01:04:55
Run2: 01:11:57
Run3: 01:19:10
Run4: 01:26:22
Run: 28:46
Finish: 01:27:42
62 293 Torsten Kaiser-Schröder SC Neukirchen AK 50 5 GER 01:11:14.50 10:41 01:03 33:48 01:32 24:10 Torsten Kaiser-Schröder (293) Swim: 10:41
Trans1: 11:44
Trans1_Swim: 01:03
Bike1: 19:45
Bike2: 35:49
Bike_Finish: 45:32
Bike: 33:48
Trans2: 47:04
Trans2_Bike: 01:32
Run1: 52:12
Run2: 58:08
Run3: 01:04:03
Run4: 01:10:02
Run: 24:10
Finish: 01:11:14
85 372 Christian Röder Bike Brothers BGL AK 35 10 GER 01:15:42.77 12:28 02:13 36:10 01:32 23:19 Christian Röder (372) Swim: 12:28
Trans1: 14:41
Trans1_Swim: 02:13
Bike1: 22:45
Bike2: 40:38
Bike_Finish: 50:51
Bike: 36:10
Trans2: 52:23
Trans2_Bike: 01:32
Run1: 57:31
Run2: 01:03:16
Run3: 01:08:59
Run4: 01:14:34
Run: 23:19
Finish: 01:15:42
106 375 André Leischwitz ASG Tria Hockenheim AK 35 14 GER 01:21:11.16 11:02 01:58 37:39 01:32 29:00 André Leischwitz (375) Swim: 11:02
Trans1: 13:00
Trans1_Swim: 01:58
Bike1: 21:52
Bike2: 40:09
Bike_Finish: 50:39
Bike: 37:39
Trans2: 52:11
Trans2_Bike: 01:32
Run1: 58:37
Run2: 01:05:34
Run3: 01:12:39
Run4: 01:19:49
Run: 29:00
Finish: 01:21:11
109 255 Gerd Schneider AK 65 4 GER 01:22:48.11 10:34 01:31 39:24 01:30 29:49 Gerd Schneider (255) Swim: 10:34
Trans1: 12:05
Trans1_Swim: 01:31
Bike1: 21:09
Bike2: 40:20
Bike_Finish: 51:29
Bike: 39:24
Trans2: 52:59
Trans2_Bike: 01:30
Run1: 59:15
Run2: 01:06:32
Run3: 01:13:54
Run4: 01:21:19
Run: 29:49
Finish: 01:22:48
107 264 Rüdiger Apel ASV Landau Fechten AK 60 4 GER 01:21:29.21 11:52 02:01 40:28 01:30 25:38 Rüdiger Apel (264) Swim: 11:52
Trans1: 13:53
Trans1_Swim: 02:01
Bike1: 23:26
Bike2: 42:57
Bike_Finish: 54:21
Bike: 40:28
Trans2: 55:51
Trans2_Bike: 01:30
Run1: 01:01:34
Run2: 01:07:56
Run3: 01:14:14
Run4: 01:20:14
Run: 25:38
Finish: 01:21:29
105 278 Olaf Barthel TV 1860 Mußbach AK 55 8 GER 01:20:49.53 09:42 01:43 39:51 01:30 28:03 Olaf Barthel (278) Swim: 09:42
Trans1: 11:25
Trans1_Swim: 01:43
Bike1: 20:33
Bike2: 39:56
Bike_Finish: 51:16
Bike: 39:51
Trans2: 52:46
Trans2_Bike: 01:30
Run1: 58:45
Run2: 01:05:29
Run3: 01:12:54
Run4: 01:19:35
Run: 28:03
Finish: 01:20:49
111 294 Torsten Armbruster Turbine Malsch AK 50 9 GER 01:23:04.60 12:56 02:34 42:26 01:29 23:39 Torsten Armbruster (294) Swim: 12:56
Trans1: 15:30
Trans1_Swim: 02:34
Bike1: 25:15
Bike2: 45:49
Bike_Finish: 57:56
Bike: 42:26
Trans2: 59:25
Trans2_Bike: 01:29
Run1: 01:04:40
Run2: 01:10:22
Run3: 01:16:07
Run4: 01:21:52
Run: 23:39
Finish: 01:23:04
128 300 Marc Rothmund Turbine Malsch AK 50 10 GER 01:34:14.21 15:24 02:59 46:08 01:28 28:15 Marc Rothmund (300) Swim: 15:24
Trans1: 18:23
Trans1_Swim: 02:59
Bike1: 29:15
Bike2: 51:24
Bike_Finish: 01:04:31
Bike: 46:08
Trans2: 01:05:59
Trans2_Bike: 01:28
Run1: 01:11:29
Run2: 01:18:25
Run3: 01:25:55
Run4: 01:32:59
Run: 28:15
Finish: 01:34:14
96 454 Lucas Armbruster Turbine Malsch AK 20 16 GER 01:18:26.08 12:38 01:53 42:01 01:27 20:27 Lucas Armbruster (454) Swim: 12:38
Trans1: 14:31
Trans1_Swim: 01:53
Bike1: 24:27
Bike2: 44:51
Bike_Finish: 56:32
Bike: 42:01
Trans2: 57:59
Trans2_Bike: 01:27
Run1: 01:02:20
Run2: 01:07:31
Run3: 01:12:33
Run4: 01:17:31
Run: 20:27
Finish: 01:18:26
36 380 Anastasia Zhukovets Team SRH Campus Sports AK 30 5 GER 01:25:46.19 11:37 01:50 42:23 01:27 28:29 Anastasia Zhukovets (380) Swim: 11:37
Trans1: 13:27
Trans1_Swim: 01:50
Bike1: 23:28
Bike2: 44:01
Bike_Finish: 55:50
Bike: 42:23
Trans2: 57:17
Trans2_Bike: 01:27
Run1: 01:03:24
Run2: 01:10:26
Run3: 01:17:31
Run4: 01:24:17
Run: 28:29
Finish: 01:25:46
17 306 Simone Pyrlik Gießener SV AK 45 2 GER 01:13:26.60 10:28 01:16 38:01 01:24 22:17 Simone Pyrlik (306) Swim: 10:28
Trans1: 11:44
Trans1_Swim: 01:16
Bike1: 20:48
Bike2: 39:09
Bike_Finish: 49:45
Bike: 38:01
Trans2: 51:09
Trans2_Bike: 01:24
Run1: 55:49
Run2: 01:01:19
Run3: 01:06:50
Run4: 01:12:20
Run: 22:17
Finish: 01:13:26
23 376 Sina Kellermann MTG Mannheim Triathlon AK 30 3 GER 01:17:48.22 11:01 01:22 39:49 01:24 24:12 Sina Kellermann (376) Swim: 11:01
Trans1: 12:23
Trans1_Swim: 01:22
Bike1: 21:53
Bike2: 41:09
Bike_Finish: 52:12
Bike: 39:49
Trans2: 53:36
Trans2_Bike: 01:24
Run1: 58:34
Run2: 01:04:33
Run3: 01:10:29
Run4: 01:16:34
Run: 24:12
Finish: 01:17:48
120 385 Raphael Dibbern AK 30 22 GER 01:25:14.73 09:27 02:00 41:09 01:24 31:14 Raphael Dibbern (385) Swim: 09:27
Trans1: 11:27
Trans1_Swim: 02:00
Bike1: 21:04
Bike2: 41:09
Bike_Finish: 52:36
Bike: 41:09
Trans2: 54:00
Trans2_Bike: 01:24
Run1: 01:00:10
Run2: 01:07:51
Run3: 01:16:22
Run4: 01:23:48
Run: 31:14
Finish: 01:25:14
73 390 Markus Schmitt AK 30 14 GER 01:13:21.51 09:20 01:36 37:18 01:24 23:43 Markus Schmitt (390) Swim: 09:20
Trans1: 10:56
Trans1_Swim: 01:36
Bike1: 19:39
Bike2: 37:56
Bike_Finish: 48:14
Bike: 37:18
Trans2: 49:38
Trans2_Bike: 01:24
Run1: 54:42
Run2: 01:00:40
Run3: 01:06:37
Run4: 01:12:12
Run: 23:43
Finish: 01:13:21
35 289 Petra Elsbeck-Möller LLT-Wallernhausen AK 50 4 GER 01:24:59.44 13:37 01:14 41:56 01:23 26:49 Petra Elsbeck-Möller (289) Swim: 13:37
Trans1: 14:51
Trans1_Swim: 01:14
Bike1: 24:35
Bike2: 45:06
Bike_Finish: 56:47
Bike: 41:56
Trans2: 58:10
Trans2_Bike: 01:23
Run1: 01:03:41
Run2: 01:10:11
Run3: 01:16:50
Run4: 01:23:36
Run: 26:49
Finish: 01:24:59
46 356 Christian Gentner AK 40 2 GER 01:08:07.15 09:32 01:32 33:26 01:22 22:15 Christian Gentner (356) Swim: 09:32
Trans1: 11:04
Trans1_Swim: 01:32
Bike1: 18:52
Bike2: 35:02
Bike_Finish: 44:30
Bike: 33:26
Trans2: 45:52
Trans2_Bike: 01:22
Run1: 50:29
Run2: 55:56
Run3: 01:01:38
Run4: 01:07:00
Run: 22:15
Finish: 01:08:07
127 254 Jürgen Schmelzeisen JüSoSaLi AK 70 1 GER 01:33:44.49 18:56 03:05 42:11 01:21 28:11 Jürgen Schmelzeisen (254) Swim: 18:56
Trans1: 22:01
Trans1_Swim: 03:05
Bike1: 31:49
Bike2: 52:24
Bike_Finish: 01:04:12
Bike: 42:11
Trans2: 01:05:33
Trans2_Bike: 01:21
Run1: 01:11:46
Run2: 01:18:37
Run3: 01:25:32
Run4: 01:32:22
Run: 28:11
Finish: 01:33:44
130 267 Michael Batt Rhein-Neckar-Orthopädie AK 60 6 GER 01:40:42.72 18:52 02:55 47:37 01:21 29:57 Michael Batt (267) Swim: 18:52
Trans1: 21:47
Trans1_Swim: 02:55
Bike1: 32:15
Bike2: 55:38
Bike_Finish: 01:09:24
Bike: 47:37
Trans2: 01:10:45
Trans2_Bike: 01:21
Run1: 01:16:56
Run2: 01:24:09
Run3: 01:31:33
Run4: 01:39:06
Run: 29:57
Finish: 01:40:42
91 268 Kurt Trabold XXXLutz AK 60 3 GER 01:16:26.30 11:03 01:37 35:33 01:21 26:52 Kurt Trabold (268) Swim: 11:03
Trans1: 12:40
Trans1_Swim: 01:37
Bike1: 21:08
Bike2: 38:09
Bike_Finish: 48:13
Bike: 35:33
Trans2: 49:34
Trans2_Bike: 01:21
Run1: 55:22
Run2: 01:01:54
Run3: 01:08:31
Run4: 01:15:06
Run: 26:52
Finish: 01:16:26
108 283 Frank Stutenbaeumer Kraichgau Triathlon e.V. AK 55 9 GER 01:21:53.16 11:00 01:05 37:01 01:21 31:26 Frank Stutenbaeumer (283) Swim: 11:00
Trans1: 12:05
Trans1_Swim: 01:05
Bike1: 20:43
Bike2: 38:39
Bike_Finish: 49:06
Bike: 37:01
Trans2: 50:27
Trans2_Bike: 01:21
Run1: 58:18
Run2: 01:05:37
Run3: 01:13:16
Run4: 01:20:31
Run: 31:26
Finish: 01:21:53
66 389 Martin Freiberger LSV Ladenburg AK 30 12 GER 01:11:59.54 11:01 01:45 35:58 01:21 21:54 Martin Freiberger (389) Swim: 11:01
Trans1: 12:46
Trans1_Swim: 01:45
Bike1: 21:04
Bike2: 38:26
Bike_Finish: 48:44
Bike: 35:58
Trans2: 50:05
Trans2_Bike: 01:21
Run1: 54:41
Run2: 59:57
Run3: 01:05:21
Run4: 01:10:52
Run: 21:54
Finish: 01:11:59
84 400 Andreas Eisenbarth AK 30 16 GER 01:15:35.76 13:35 02:34 35:32 01:20 22:34 Andreas Eisenbarth (400) Swim: 13:35
Trans1: 16:09
Trans1_Swim: 02:34
Bike1: 24:15
Bike2: 41:36
Bike_Finish: 51:41
Bike: 35:32
Trans2: 53:01
Trans2_Bike: 01:20
Run1: 58:18
Run2: 01:03:48
Run3: 01:09:10
Run4: 01:14:28
Run: 22:34
Finish: 01:15:35
29 424 Monika Reibold LSV Ladenburg AK 25 10 GER 01:22:18.93 10:00 01:42 41:27 01:20 27:49 Monika Reibold (424) Swim: 10:00
Trans1: 11:42
Trans1_Swim: 01:42
Bike1: 21:35
Bike2: 41:42
Bike_Finish: 53:09
Bike: 41:27
Trans2: 54:29
Trans2_Bike: 01:20
Run1: 01:00:25
Run2: 01:07:17
Run3: 01:14:11
Run4: 01:20:56
Run: 27:49
Finish: 01:22:18
31 427 Corinna Außner AK 25 11 GER 01:22:44.27 11:17 02:26 39:56 01:20 27:45 Corinna Außner (427) Swim: 11:17
Trans1: 13:43
Trans1_Swim: 02:26
Bike1: 23:00
Bike2: 42:34
Bike_Finish: 53:39
Bike: 39:56
Trans2: 54:59
Trans2_Bike: 01:20
Run1: 01:00:37
Run2: 01:07:32
Run3: 01:14:35
Run4: 01:21:28
Run: 27:45
Finish: 01:22:44
89 262 Werner Ahl MTG Mannheim AK 60 2 GER 01:16:10.29 11:22 01:29 36:10 01:20 25:49 Werner Ahl (262) Swim: 11:22
Trans1: 12:51
Trans1_Swim: 01:29
Bike1: 21:04
Bike2: 38:29
Bike_Finish: 49:01
Bike: 36:10
Trans2: 50:21
Trans2_Bike: 01:20
Run1: 56:09
Run2: 01:02:32
Run3: 01:08:48
Run4: 01:14:56
Run: 25:49
Finish: 01:16:10
101 299 Markus Sommer Tus Rambach AK 50 7 GER 01:18:49.64 12:50 02:44 36:26 01:20 25:29 Markus Sommer (299) Swim: 12:50
Trans1: 15:34
Trans1_Swim: 02:44
Bike1: 23:49
Bike2: 41:31
Bike_Finish: 52:00
Bike: 36:26
Trans2: 53:20
Trans2_Bike: 01:20
Run1: 58:42
Run2: 01:04:50
Run3: 01:11:12
Run4: 01:17:36
Run: 25:29
Finish: 01:18:49
103 303 Dominik Risser Bierathleten AK 50 8 GER 01:20:07.21 10:22 02:07 38:56 01:20 27:22 Dominik Risser (303) Swim: 10:22
Trans1: 12:29
Trans1_Swim: 02:07
Bike1: 21:41
Bike2: 40:27
Bike_Finish: 51:25
Bike: 38:56
Trans2: 52:45
Trans2_Bike: 01:20
Run1: 58:30
Run2: 01:05:11
Run3: 01:11:57
Run4: 01:18:44
Run: 27:22
Finish: 01:20:07
95 311 Markus Grubert Babbas Goes Triathlon AK 45 11 GER 01:17:59.96 13:23 01:45 34:51 01:20 26:40 Markus Grubert (311) Swim: 13:23
Trans1: 15:08
Trans1_Swim: 01:45
Bike1: 23:06
Bike2: 40:02
Bike_Finish: 49:59
Bike: 34:51
Trans2: 51:19
Trans2_Bike: 01:20
Run1: 57:07
Run2: 01:03:42
Run3: 01:10:19
Run4: 01:16:48
Run: 26:40
Finish: 01:17:59
32 387 Maximilian Dachner AK 30 8 GER 01:04:24.28 09:18 01:04 32:41 01:20 20:01 Maximilian Dachner (387) Swim: 09:18
Trans1: 10:22
Trans1_Swim: 01:04
Bike1: 18:03
Bike2: 33:53
Bike_Finish: 43:03
Bike: 32:41
Trans2: 44:23
Trans2_Bike: 01:20
Run1: 48:42
Run2: 53:35
Run3: 58:32
Run4: 01:03:25
Run: 20:01
Finish: 01:04:24
80 351 Jan Prinz AK 40 10 GER 01:14:24.04 09:19 01:16 35:01 01:19 27:29 Jan Prinz (351) Swim: 09:19
Trans1: 10:35
Trans1_Swim: 01:16
Bike1: 18:36
Bike2: 35:38
Bike_Finish: 45:36
Bike: 35:01
Trans2: 46:55
Trans2_Bike: 01:19
Run1: 52:55
Run2: 59:48
Run3: 01:06:41
Run4: 01:13:09
Run: 27:29
Finish: 01:14:24
27 366 Julius Schnabel AK 35 2 GER 01:03:41.58 09:42 01:08 30:34 01:19 20:58 Julius Schnabel (366) Swim: 09:42
Trans1: 10:50
Trans1_Swim: 01:08
Bike1: 17:53
Bike2: 32:43
Bike_Finish: 41:24
Bike: 30:34
Trans2: 42:43
Trans2_Bike: 01:19
Run1: 47:10
Run2: 52:20
Run3: 57:33
Run4: 01:02:42
Run: 20:58
Finish: 01:03:41
34 341 Ann-Margrit Hellmich ASG Tria Hockenheim AK 40 5 GER 01:24:14.44 12:31 01:36 42:22 01:18 26:27 Ann-Margrit Hellmich (341) Swim: 12:31
Trans1: 14:07
Trans1_Swim: 01:36
Bike1: 24:11
Bike2: 44:22
Bike_Finish: 56:29
Bike: 42:22
Trans2: 57:47
Trans2_Bike: 01:18
Run1: 01:03:12
Run2: 01:09:35
Run3: 01:16:18
Run4: 01:22:51
Run: 26:27
Finish: 01:24:14
35 365 Kai Hüller LSV Ladenburg AK 35 4 GER 01:05:13.19 09:02 01:04 33:15 01:18 20:34 Kai Hüller (365) Swim: 09:02
Trans1: 10:06
Trans1_Swim: 01:04
Bike1: 17:48
Bike2: 34:00
Bike_Finish: 43:21
Bike: 33:15
Trans2: 44:39
Trans2_Bike: 01:18
Run1: 49:03
Run2: 54:06
Run3: 59:12
Run4: 01:04:16
Run: 20:34
Finish: 01:05:13
72 394 Gabriel Geier MTG Mannheim Triathlon AK 30 13 GER 01:13:06.70 09:40 01:39 38:21 01:17 22:09 Gabriel Geier (394) Swim: 09:40
Trans1: 11:19
Trans1_Swim: 01:39
Bike1: 19:56
Bike2: 38:46
Bike_Finish: 49:40
Bike: 38:21
Trans2: 50:57
Trans2_Bike: 01:17
Run1: 55:36
Run2: 01:01:08
Run3: 01:06:37
Run4: 01:12:04
Run: 22:09
Finish: 01:13:06
68 439 Florian Walzenbach MTG Mannheim Triathlon AK 25 9 GER 01:12:23.50 09:28 01:49 36:14 01:17 23:35 Florian Walzenbach (439) Swim: 09:28
Trans1: 11:17
Trans1_Swim: 01:49
Bike1: 19:27
Bike2: 37:01
Bike_Finish: 47:31
Bike: 36:14
Trans2: 48:48
Trans2_Bike: 01:17
Run1: 53:47
Run2: 59:45
Run3: 01:05:40
Run4: 01:11:23
Run: 23:35
Finish: 01:12:23
92 292 Volker Buck RV Queidersbach AK 50 6 GER 01:16:36.22 12:39 01:07 34:23 01:17 27:10 Volker Buck (292) Swim: 12:39
Trans1: 13:46
Trans1_Swim: 01:07
Bike1: 21:45
Bike2: 38:17
Bike_Finish: 48:09
Bike: 34:23
Trans2: 49:26
Trans2_Bike: 01:17
Run1: 55:08
Run2: 01:01:50
Run3: 01:08:35
Run4: 01:15:14
Run: 27:10
Finish: 01:16:36
71 315 Dirk Olenik AK 45 8 GER 01:12:58.80 11:34 01:30 35:38 01:17 22:59 Dirk Olenik (315) Swim: 11:34
Trans1: 13:04
Trans1_Swim: 01:30
Bike1: 21:05
Bike2: 38:13
Bike_Finish: 48:42
Bike: 35:38
Trans2: 49:59
Trans2_Bike: 01:17
Run1: 54:48
Run2: 01:00:32
Run3: 01:06:07
Run4: 01:11:44
Run: 22:59
Finish: 01:12:58
118 388 Matthias Dubowy AK 30 20 GER 01:25:00.48 13:18 01:30 42:53 01:17 26:02 Matthias Dubowy (388) Swim: 13:18
Trans1: 14:48
Trans1_Swim: 01:30
Bike1: 24:37
Bike2: 45:40
Bike_Finish: 57:41
Bike: 42:53
Trans2: 58:58
Trans2_Bike: 01:17
Run1: 01:04:48
Run2: 01:11:19
Run3: 01:17:42
Run4: 01:23:51
Run: 26:02
Finish: 01:25:00
69 282 Götz Krämer Endurance Team FK Pirmasens AK 55 4 GER 01:12:23.84 10:51 01:48 35:24 01:16 23:04 Götz Krämer (282) Swim: 10:51
Trans1: 12:39
Trans1_Swim: 01:48
Bike1: 21:00
Bike2: 37:59
Bike_Finish: 48:03
Bike: 35:24
Trans2: 49:19
Trans2_Bike: 01:16
Run1: 54:16
Run2: 59:57
Run3: 01:05:37
Run4: 01:11:17
Run: 23:04
Finish: 01:12:23
29 312 Mark Hoffmann MTG Mannheim Triathlon AK 45 2 GER 01:04:04.68 08:24 01:04 32:47 01:16 20:33 Mark Hoffmann (312) Swim: 08:24
Trans1: 09:28
Trans1_Swim: 01:04
Bike1: 17:17
Bike2: 32:54
Bike_Finish: 42:15
Bike: 32:47
Trans2: 43:31
Trans2_Bike: 01:16
Run1: 47:50
Run2: 52:49
Run3: 57:54
Run4: 01:03:00
Run: 20:33
Finish: 01:04:04
88 333 Andreas Trabold XXXLutz AK 35 11 GER 01:15:57.50 12:25 02:09 37:33 01:15 22:35 Andreas Trabold (333) Swim: 12:25
Trans1: 14:34
Trans1_Swim: 02:09
Bike1: 23:02
Bike2: 41:23
Bike_Finish: 52:07
Bike: 37:33
Trans2: 53:22
Trans2_Bike: 01:15
Run1: 58:16
Run2: 01:03:49
Run3: 01:09:23
Run4: 01:14:47
Run: 22:35
Finish: 01:15:57
98 275 Thomas Thamm A3K Berlin AK 55 7 GER 01:18:39.70 09:33 01:31 38:18 01:14 28:03 Thomas Thamm (275) Swim: 09:33
Trans1: 11:04
Trans1_Swim: 01:31
Bike1: 19:48
Bike2: 38:28
Bike_Finish: 49:22
Bike: 38:18
Trans2: 50:36
Trans2_Bike: 01:14
Run1: 56:47
Run2: 01:03:41
Run3: 01:10:34
Run4: 01:17:19
Run: 28:03
Finish: 01:18:39
115 279 Michael Teigeler AK 55 11 GER 01:24:24.81 12:59 02:11 40:38 01:14 27:22 Michael Teigeler (279) Swim: 12:59
Trans1: 15:10
Trans1_Swim: 02:11
Bike1: 24:39
Bike2: 44:17
Bike_Finish: 55:48
Bike: 40:38
Trans2: 57:02
Trans2_Bike: 01:14
Run1: 01:03:18
Run2: 01:10:00
Run3: 01:16:28
Run4: 01:23:07
Run: 27:22
Finish: 01:24:24
79 284 Frank Denig Team Tri-Treff AK 55 5 GER 01:14:21.14 09:26 01:46 34:46 01:14 27:09 Frank Denig (284) Swim: 09:26
Trans1: 11:12
Trans1_Swim: 01:46
Bike1: 19:19
Bike2: 36:11
Bike_Finish: 45:58
Bike: 34:46
Trans2: 47:12
Trans2_Bike: 01:14
Run1: 53:16
Run2: 59:52
Run3: 01:06:26
Run4: 01:12:58
Run: 27:09
Finish: 01:14:21
21 377 Nicole Blameuser Die Blameyer´s AK 30 2 GER 01:15:19.37 11:41 02:00 39:24 01:14 21:00 Nicole Blameuser (377) Swim: 11:41
Trans1: 13:41
Trans1_Swim: 02:00
Bike1: 22:58
Bike2: 42:11
Bike_Finish: 53:05
Bike: 39:24
Trans2: 54:19
Trans2_Bike: 01:14
Run1: 58:49
Run2: 01:03:58
Run3: 01:09:06
Run4: 01:14:14
Run: 21:00
Finish: 01:15:19
42 440 Felix Kupper AK 25 6 GER 01:07:26.59 09:21 01:31 34:54 01:13 20:27 Felix Kupper (440) Swim: 09:21
Trans1: 10:52
Trans1_Swim: 01:31
Bike1: 18:53
Bike2: 35:45
Bike_Finish: 45:46
Bike: 34:54
Trans2: 46:59
Trans2_Bike: 01:13
Run1: 51:40
Run2: 56:47
Run3: 01:01:50
Run4: 01:06:31
Run: 20:27
Finish: 01:07:26
114 272 Jürgen Hilberath AK 55 10 GER 01:24:08.17 10:48 01:18 41:53 01:13 28:56 Jürgen Hilberath (272) Swim: 10:48
Trans1: 12:06
Trans1_Swim: 01:18
Bike1: 21:53
Bike2: 42:02
Bike_Finish: 53:59
Bike: 41:53
Trans2: 55:12
Trans2_Bike: 01:13
Run1: 01:01:16
Run2: 01:08:16
Run3: 01:15:26
Run4: 01:22:42
Run: 28:56
Finish: 01:24:08
82 257 Otto Alter TSV Amicitia Viernheim AK 65 3 GER 01:15:13.78 09:39 01:38 36:38 01:12 26:06 Otto Alter (257) Swim: 09:39
Trans1: 11:17
Trans1_Swim: 01:38
Bike1: 19:53
Bike2: 37:37
Bike_Finish: 47:55
Bike: 36:38
Trans2: 49:07
Trans2_Bike: 01:12
Run1: 54:45
Run2: 01:01:04
Run3: 01:07:28
Run4: 01:13:53
Run: 26:06
Finish: 01:15:13
24 285 Bernd Matheis Ludwigshafener SV 07 AK 55 1 GER 01:03:18.84 09:31 01:17 30:59 01:12 20:19 Bernd Matheis (285) Swim: 09:31
Trans1: 10:48
Trans1_Swim: 01:17
Bike1: 17:54
Bike2: 32:55
Bike_Finish: 41:47
Bike: 30:59
Trans2: 42:59
Trans2_Bike: 01:12
Run1: 47:17
Run2: 52:18
Run3: 57:21
Run4: 01:02:18
Run: 20:19
Finish: 01:03:18
70 320 Andreas Haberkorn Kraichgau Triathlon e.v AK 45 7 GER 01:12:27.57 11:10 01:17 36:13 01:12 22:35 Andreas Haberkorn (320) Swim: 11:10
Trans1: 12:27
Trans1_Swim: 01:17
Bike1: 20:44
Bike2: 38:16
Bike_Finish: 48:40
Bike: 36:13
Trans2: 49:52
Trans2_Bike: 01:12
Run1: 54:24
Run2: 01:00:04
Run3: 01:05:43
Run4: 01:11:18
Run: 22:35
Finish: 01:12:27
54 393 Lukas Eisenbeiß AK 30 10 GER 01:09:47.87 09:53 01:06 37:26 01:11 20:11 Lukas Eisenbeiß (393) Swim: 09:53
Trans1: 10:59
Trans1_Swim: 01:06
Bike1: 19:46
Bike2: 37:47
Bike_Finish: 48:25
Bike: 37:26
Trans2: 49:36
Trans2_Bike: 01:11
Run1: 53:56
Run2: 58:54
Run3: 01:03:53
Run4: 01:08:52
Run: 20:11
Finish: 01:09:47
22 271 Anette Ramberger LC Olympia Wiesbaden AK 55 1 GER 01:15:48.84 09:06 01:22 37:51 01:11 26:18 Anette Ramberger (271) Swim: 09:06
Trans1: 10:28
Trans1_Swim: 01:22
Bike1: 19:18
Bike2: 37:36
Bike_Finish: 48:19
Bike: 37:51
Trans2: 49:30
Trans2_Bike: 01:11
Run1: 55:04
Run2: 01:01:24
Run3: 01:07:53
Run4: 01:14:24
Run: 26:18
Finish: 01:15:48
32 287 Susanne Niebler TSV Amicitia Viernheim AK 50 3 GER 01:23:12.67 13:15 01:03 40:37 01:11 27:06 Susanne Niebler (287) Swim: 13:15
Trans1: 14:18
Trans1_Swim: 01:03
Bike1: 23:44
Bike2: 43:36
Bike_Finish: 54:55
Bike: 40:37
Trans2: 56:06
Trans2_Bike: 01:11
Run1: 01:01:56
Run2: 01:08:34
Run3: 01:15:12
Run4: 01:21:52
Run: 27:06
Finish: 01:23:12
124 360 Stefan Gierschke AK 35 17 GER 01:31:46.91 13:08 02:44 44:53 01:11 29:50 Stefan Gierschke (360) Swim: 13:08
Trans1: 15:52
Trans1_Swim: 02:44
Bike1: 25:56
Bike2: 47:51
Bike_Finish: 01:00:45
Bike: 44:53
Trans2: 01:01:56
Trans2_Bike: 01:11
Run1: 01:08:08
Run2: 01:15:35
Run3: 01:23:08
Run4: 01:30:25
Run: 29:50
Finish: 01:31:46
104 374 Andreas Neumann Tria-Equipe NordWestStadt AK 35 13 GER 01:20:46.21 10:38 01:26 39:34 01:11 27:57 Andreas Neumann (374) Swim: 10:38
Trans1: 12:04
Trans1_Swim: 01:26
Bike1: 21:13
Bike2: 40:30
Bike_Finish: 51:38
Bike: 39:34
Trans2: 52:49
Trans2_Bike: 01:11
Run1: 58:46
Run2: 01:05:37
Run3: 01:12:32
Run4: 01:19:22
Run: 27:57
Finish: 01:20:46
117 381 Tom Niggl AK 30 19 GER 01:24:47.50 13:11 01:47 41:40 01:11 26:58 Tom Niggl (381) Swim: 13:11
Trans1: 14:58
Trans1_Swim: 01:47
Bike1: 24:32
Bike2: 44:52
Bike_Finish: 56:38
Bike: 41:40
Trans2: 57:49
Trans2_Bike: 01:11
Run1: 01:03:34
Run2: 01:10:16
Run3: 01:16:54
Run4: 01:23:28
Run: 26:58
Finish: 01:24:47
100 395 Florian Streckert AK 30 18 GER 01:18:44.14 09:45 02:10 40:55 01:10 24:44 Florian Streckert (395) Swim: 09:45
Trans1: 11:55
Trans1_Swim: 02:10
Bike1: 21:22
Bike2: 41:14
Bike_Finish: 52:50
Bike: 40:55
Trans2: 54:00
Trans2_Bike: 01:10
Run1: 59:08
Run2: 01:05:01
Run3: 01:10:47
Run4: 01:16:32
Run: 24:44
Finish: 01:18:44
63 399 Benjamin Reibold LSV Ladenburg AK 30 11 GER 01:11:24.13 09:13 01:34 35:48 01:10 23:39 Benjamin Reibold (399) Swim: 09:13
Trans1: 10:47
Trans1_Swim: 01:34
Bike1: 19:10
Bike2: 36:20
Bike_Finish: 46:35
Bike: 35:48
Trans2: 47:45
Trans2_Bike: 01:10
Run1: 53:03
Run2: 58:49
Run3: 01:04:39
Run4: 01:10:15
Run: 23:39
Finish: 01:11:24
58 434 Sven Stratmann BitterLiebe Racing Team AK 25 8 GER 01:10:16.76 09:44 01:48 35:44 01:10 21:50 Sven Stratmann (434) Swim: 09:44
Trans1: 11:32
Trans1_Swim: 01:48
Bike1: 19:53
Bike2: 37:01
Bike_Finish: 47:16
Bike: 35:44
Trans2: 48:26
Trans2_Bike: 01:10
Run1: 53:08
Run2: 58:31
Run3: 01:03:55
Run4: 01:09:12
Run: 21:50
Finish: 01:10:16
44 301 Jörn Schlichting AK 50 3 GER 01:07:33.92 11:31 01:34 32:59 01:10 20:19 Jörn Schlichting (301) Swim: 11:31
Trans1: 13:05
Trans1_Swim: 01:34
Bike1: 20:37
Bike2: 36:37
Bike_Finish: 46:04
Bike: 32:59
Trans2: 47:14
Trans2_Bike: 01:10
Run1: 51:38
Run2: 56:35
Run3: 01:01:32
Run4: 01:06:32
Run: 20:19
Finish: 01:07:33
77 259 Klaus Kasten LC Bingen AK 65 2 GER 01:14:04.10 09:58 01:30 36:50 01:09 24:37 Klaus Kasten (259) Swim: 09:58
Trans1: 11:28
Trans1_Swim: 01:30
Bike1: 19:51
Bike2: 37:46
Bike_Finish: 48:18
Bike: 36:50
Trans2: 49:27
Trans2_Bike: 01:09
Run1: 54:44
Run2: 01:00:48
Run3: 01:06:56
Run4: 01:12:51
Run: 24:37
Finish: 01:14:04
116 280 Klaus Steinhof LC Olympia Wiesbaden AK 55 12 GER 01:24:33.84 10:43 01:25 38:43 01:09 32:33 Klaus Steinhof (280) Swim: 10:43
Trans1: 12:08
Trans1_Swim: 01:25
Bike1: 21:42
Bike2: 40:17
Bike_Finish: 50:51
Bike: 38:43
Trans2: 52:00
Trans2_Bike: 01:09
Run1: 57:16
Run2: 01:03:34
Run3: 01:10:03
Run4: 01:16:34
Run: 32:33
Finish: 01:24:33
19 398 Dominik Straub AK 30 4 GER 01:00:47.00 08:15 42 32:32 01:08 18:10 Dominik Straub (398) Swim: 08:15
Trans1: 08:57
Trans1_Swim: 42
Bike1: 16:35
Bike2: 32:13
Bike_Finish: 41:29
Bike: 32:32
Trans2: 42:37
Trans2_Bike: 01:08
Run1: 46:34
Run2: 51:01
Run3: 55:27
Run4: 59:51
Run: 18:10
Finish: 01:00:47
33 426 Hannah Schnitzler AK 25 12 GER 01:23:15.58 11:58 58 41:21 01:08 27:50 Hannah Schnitzler (426) Swim: 11:58
Trans1: 12:56
Trans1_Swim: 58
Bike1: 22:43
Bike2: 42:49
Bike_Finish: 54:17
Bike: 41:21
Trans2: 55:25
Trans2_Bike: 01:08
Run1: 01:01:24
Run2: 01:08:20
Run3: 01:15:14
Run4: 01:21:58
Run: 27:50
Finish: 01:23:15
87 432 Tom Göhler AK 25 11 GER 01:15:57.28 10:51 01:25 39:16 01:08 23:17 Tom Göhler (432) Swim: 10:51
Trans1: 12:16
Trans1_Swim: 01:25
Bike1: 20:53
Bike2: 40:39
Bike_Finish: 51:32
Bike: 39:16
Trans2: 52:40
Trans2_Bike: 01:08
Run1: 57:19
Run2: 01:03:07
Run3: 01:09:01
Run4: 01:14:47
Run: 23:17
Finish: 01:15:57
74 435 Muhyun Yang SC Rot-Weiß Oberhausen e.V. AK 25 10 GER 01:13:28.99 11:22 01:59 36:45 01:08 22:14 Muhyun Yang (435) Swim: 11:22
Trans1: 13:21
Trans1_Swim: 01:59
Bike1: 22:04
Bike2: 39:51
Bike_Finish: 50:06
Bike: 36:45
Trans2: 51:14
Trans2_Bike: 01:08
Run1: 55:47
Run2: 01:01:09
Run3: 01:06:46
Run4: 01:12:19
Run: 22:14
Finish: 01:13:28
30 288 Sabine Denig Team Tri-Treff AK 50 2 GER 01:22:30.19 10:32 01:29 41:14 01:08 28:07 Sabine Denig (288) Swim: 10:32
Trans1: 12:01
Trans1_Swim: 01:29
Bike1: 21:44
Bike2: 41:22
Bike_Finish: 53:15
Bike: 41:14
Trans2: 54:23
Trans2_Bike: 01:08
Run1: 01:00:20
Run2: 01:07:13
Run3: 01:14:10
Run4: 01:21:07
Run: 28:07
Finish: 01:22:30
51 298 Martin Schmidt Kraichgau Triathlon e. V. / Ski Club Heidelberg AK 50 4 GER 01:09:19.21 09:17 01:14 34:10 01:08 23:30 Martin Schmidt (298) Swim: 09:17
Trans1: 10:31
Trans1_Swim: 01:14
Bike1: 18:22
Bike2: 34:52
Bike_Finish: 44:41
Bike: 34:10
Trans2: 45:49
Trans2_Bike: 01:08
Run1: 50:57
Run2: 56:42
Run3: 01:02:33
Run4: 01:08:12
Run: 23:30
Finish: 01:09:19
40 337 Sandra Szepat United Runners of Pfalz AK 40 7 GER 01:38:53.38 12:34 01:42 48:57 01:08 34:32 Sandra Szepat (337) Swim: 12:34
Trans1: 14:16
Trans1_Swim: 01:42
Bike1: 25:13
Bike2: 49:13
Bike_Finish: 01:03:13
Bike: 48:57
Trans2: 01:04:21
Trans2_Bike: 01:08
Run1: 01:11:33
Run2: 01:20:05
Run3: 01:28:47
Run4: 01:37:19
Run: 34:32
Finish: 01:38:53
50 361 Sascha Brutscher AK 35 6 GER 01:09:12.52 08:53 01:38 34:43 01:08 22:50 Sascha Brutscher (361) Swim: 08:53
Trans1: 10:31
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 45:14
Bike: 34:43
Trans2: 46:22
Trans2_Bike: 01:08
Run1: 51:17
Run2: 56:52
Run3: 01:02:26
Run4: 01:08:01
Run: 22:50
Finish: 01:09:12
60 370 Dennis Nieser AK 35 8 GER 01:10:51.14 10:52 01:49 35:15 01:08 21:47 Dennis Nieser (370) Swim: 10:52
Trans1: 12:41
Trans1_Swim: 01:49
Bike1: 20:55
Bike2: 38:02
Bike_Finish: 47:56
Bike: 35:15
Trans2: 49:04
Trans2_Bike: 01:08
Run1: 53:52
Run2: 59:20
Run3: 01:04:40
Run4: 01:09:54
Run: 21:47
Finish: 01:10:51
61 266 Pedro Leischwitz ASG Tria Hockenheim AK 60 1 GER 01:11:11.34 10:40 01:16 33:45 01:07 24:23 Pedro Leischwitz (266) Swim: 10:40
Trans1: 11:56
Trans1_Swim: 01:16
Bike1: 19:44
Bike2: 36:03
Bike_Finish: 45:41
Bike: 33:45
Trans2: 46:48
Trans2_Bike: 01:07
Run1: 52:08
Run2: 58:10
Run3: 01:04:11
Run4: 01:10:04
Run: 24:23
Finish: 01:11:11
52 332 Michael Raß SOPREMA Team TSV Mannheim AK 45 6 GER 01:09:33.06 09:30 01:28 34:21 01:07 23:07 Michael Raß (332) Swim: 09:30
Trans1: 10:58
Trans1_Swim: 01:28
Bike1: 19:03
Bike2: 35:44
Bike_Finish: 45:19
Bike: 34:21
Trans2: 46:26
Trans2_Bike: 01:07
Run1: 51:15
Run2: 57:15
Run3: 01:02:56
Run4: 01:08:30
Run: 23:07
Finish: 01:09:33
10 335 Kristina Bühler AK 40 1 GER 01:06:27.96 10:10 01:17 32:28 01:07 21:25 Kristina Bühler (335) Swim: 10:10
Trans1: 11:27
Trans1_Swim: 01:17
Bike1: 18:59
Bike2: 34:48
Bike_Finish: 43:55
Bike: 32:28
Trans2: 45:02
Trans2_Bike: 01:07
Run1: 49:39
Run2: 54:52
Run3: 01:00:07
Run4: 01:05:26
Run: 21:25
Finish: 01:06:27
43 368 Heiko Jöckle Tri OPS Coaching AK 35 5 GER 01:07:31.74 10:39 48 34:54 01:07 20:03 Heiko Jöckle (368) Swim: 10:39
Trans1: 11:27
Trans1_Swim: 48
Bike1: 19:40
Bike2: 36:31
Bike_Finish: 46:21
Bike: 34:54
Trans2: 47:28
Trans2_Bike: 01:07
Run1: 51:47
Run2: 56:49
Run3: 01:01:50
Run4: 01:06:35
Run: 20:03
Finish: 01:07:31
31 383 Sven Stenglein AK 30 7 GER 01:04:14.18 07:32 53 33:56 01:07 20:46 Sven Stenglein (383) Swim: 07:32
Trans1: 08:25
Trans1_Swim: 53
Bike1: 16:14
Bike2: 32:39
Bike_Finish: 42:21
Bike: 33:56
Trans2: 43:28
Trans2_Bike: 01:07
Run1: 47:51
Run2: 52:56
Run3: 58:00
Run4: 01:03:14
Run: 20:46
Finish: 01:04:14
21 423 Lennart Sigg Team Nikar Heidelberg AK 20 9 GER 01:02:28.50 07:50 47 31:22 01:06 21:23 Lennart Sigg (423) Swim: 07:50
Trans1: 08:37
Trans1_Swim: 47
Bike1: 15:59
Bike2: 31:17
Bike_Finish: 39:59
Bike: 31:22
Trans2: 41:05
Trans2_Bike: 01:06
Run1: 45:41
Run2: 51:15
Run3: 56:23
Run4: 01:01:23
Run: 21:23
Finish: 01:02:28
75 458 Carlo Brandmüller TSV Amicitia Viernheim AK 20 14 GER 01:13:36.52 12:45 52 35:53 01:06 23:00 Carlo Brandmüller (458) Swim: 12:45
Trans1: 13:37
Trans1_Swim: 52
Bike1: 21:50
Bike2: 39:06
Bike_Finish: 49:30
Bike: 35:53
Trans2: 50:36
Trans2_Bike: 01:06
Run1: 55:36
Run2: 01:01:11
Run3: 01:07:00
Run4: 01:12:35
Run: 23:00
Finish: 01:13:36
6 463 Katharina Grabinger Team Nikar Heidelberg AK 25 4 GER 01:03:09.94 09:04 39 33:52 01:06 18:28 Katharina Grabinger (463) Swim: 09:04
Trans1: 09:43
Trans1_Swim: 39
Bike1: 35:31
Bike_Finish: 43:35
Bike: 33:52
Trans2: 44:41
Trans2_Bike: 01:06
Run1: 48:38
Run2: 53:11
Run3: 57:42
Run4: 01:02:13
Run: 18:28
Finish: 01:03:09
20 386 Michael Glorius LTV Obereichsfeld AK 30 5 GER 01:02:16.26 09:25 48 31:54 01:06 19:03 Michael Glorius (386) Swim: 09:25
Trans1: 10:13
Trans1_Swim: 48
Bike1: 17:50
Bike2: 33:15
Bike_Finish: 42:07
Bike: 31:54
Trans2: 43:13
Trans2_Bike: 01:06
Run1: 47:19
Run2: 51:55
Run3: 56:40
Run4: 01:01:22
Run: 19:03
Finish: 01:02:16
57 258 Martin Burkhardt TV 1860 Mußbach AK 65 1 GER 01:10:15.66 09:19 01:20 35:10 01:05 23:21 Martin Burkhardt (258) Swim: 09:19
Trans1: 10:39
Trans1_Swim: 01:20
Bike1: 18:33
Bike2: 35:46
Bike_Finish: 45:49
Bike: 35:10
Trans2: 46:54
Trans2_Bike: 01:05
Run1: 52:09
Run2: 58:01
Run3: 01:03:39
Run4: 01:09:09
Run: 23:21
Finish: 01:10:15
37 317 Christian Bodmer Tri OPS Coaching AK 45 4 GER 01:05:24.67 08:37 49 33:33 01:05 21:20 Christian Bodmer (317) Swim: 08:37
Trans1: 09:26
Trans1_Swim: 49
Bike1: 17:17
Bike2: 33:15
Bike_Finish: 42:59
Bike: 33:33
Trans2: 44:04
Trans2_Bike: 01:05
Run1: 48:37
Run2: 53:49
Run3: 59:04
Run4: 01:04:18
Run: 21:20
Finish: 01:05:24
14 428 Carolin Spanier MTG Mannheim AK 25 8 GER 01:09:07.53 08:47 01:16 37:20 01:04 20:40 Carolin Spanier (428) Swim: 08:47
Trans1: 10:03
Trans1_Swim: 01:16
Bike1: 18:45
Bike2: 36:55
Bike_Finish: 47:23
Bike: 37:20
Trans2: 48:27
Trans2_Bike: 01:04
Run1: 52:49
Run2: 57:55
Run3: 01:03:03
Run4: 01:08:07
Run: 20:40
Finish: 01:09:07
38 445 Vera Dmochowski AK 20 6 GER 01:33:55.70 12:41 03:12 48:36 01:04 28:22 Vera Dmochowski (445) Swim: 12:41
Trans1: 15:53
Trans1_Swim: 03:12
Bike1: 26:57
Bike2: 50:52
Bike_Finish: 01:04:29
Bike: 48:36
Trans2: 01:05:33
Trans2_Bike: 01:04
Run1: 01:11:46
Run2: 01:18:33
Run3: 01:25:37
Run4: 01:32:36
Run: 28:22
Finish: 01:33:55
19 340 Johanna Bieneck AK 40 3 GER 01:15:04.05 10:08 01:26 39:20 01:04 23:06 Johanna Bieneck (340) Swim: 10:08
Trans1: 11:34
Trans1_Swim: 01:26
Bike1: 20:37
Bike2: 39:48
Bike_Finish: 50:54
Bike: 39:20
Trans2: 51:58
Trans2_Bike: 01:04
Run1: 56:51
Run2: 01:02:33
Run3: 01:08:16
Run4: 01:13:56
Run: 23:06
Finish: 01:15:04
25 430 Anna Sophie Melinat RSV Hochschwarzwald e. V. AK 25 9 GER 01:20:06.03 09:55 01:30 40:27 01:03 27:11 Anna Sophie Melinat (430) Swim: 09:55
Trans1: 11:25
Trans1_Swim: 01:30
Bike1: 20:39
Bike2: 40:25
Bike_Finish: 51:52
Bike: 40:27
Trans2: 52:55
Trans2_Bike: 01:03
Run1: 58:50
Run2: 01:05:22
Run3: 01:12:02
Run4: 01:18:44
Run: 27:11
Finish: 01:20:06
23 437 Malte Kolb TV Forst Triathlon AK 25 4 GER 01:02:58.79 08:25 52 33:21 01:03 19:17 Malte Kolb (437) Swim: 08:25
Trans1: 09:17
Trans1_Swim: 52
Bike1: 17:01
Bike2: 33:01
Bike_Finish: 42:38
Bike: 33:21
Trans2: 43:41
Trans2_Bike: 01:03
Run1: 47:49
Run2: 52:33
Run3: 57:17
Run4: 01:01:59
Run: 19:17
Finish: 01:02:58
78 456 Leonard Ganz AK 20 15 GER 01:14:18.12 10:34 01:29 37:56 01:03 23:16 Leonard Ganz (456) Swim: 10:34
Trans1: 12:03
Trans1_Swim: 01:29
Bike1: 20:43
Bike2: 39:15
Bike_Finish: 49:59
Bike: 37:56
Trans2: 51:02
Trans2_Bike: 01:03
Run1: 55:49
Run2: 01:01:35
Run3: 01:07:28
Run4: 01:13:10
Run: 23:16
Finish: 01:14:18
22 297 Michael Dreißigacker TSV Amicitia Viernheim AK 50 1 GER 01:02:48.06 09:08 01:01 30:37 01:03 20:59 Michael Dreißigacker (297) Swim: 09:08
Trans1: 10:09
Trans1_Swim: 01:01
Bike1: 17:14
Bike2: 32:03
Bike_Finish: 40:46
Bike: 30:37
Trans2: 41:49
Trans2_Bike: 01:03
Run1: 46:31
Run2: 51:46
Run3: 56:53
Run4: 01:01:51
Run: 20:59
Finish: 01:02:48
28 261 Conny Lang ASG Tria Hockenheim AK 60 1 GER 01:21:53.46 10:20 01:51 38:40 01:02 30:00 Conny Lang (261) Swim: 10:20
Trans1: 12:11
Trans1_Swim: 01:51
Bike1: 21:01
Bike2: 39:47
Bike_Finish: 50:51
Bike: 38:40
Trans2: 51:53
Trans2_Bike: 01:02
Run1: 58:13
Run2: 01:05:36
Run3: 01:13:02
Run4: 01:20:24
Run: 30:00
Finish: 01:21:53
28 273 Uwe Hauke Eintracht Frankfurt Triathlon AK 55 2 GER 01:04:02.89 09:20 01:07 31:44 01:02 20:49 Uwe Hauke (273) Swim: 09:20
Trans1: 10:27
Trans1_Swim: 01:07
Bike1: 17:43
Bike2: 33:08
Bike_Finish: 42:11
Bike: 31:44
Trans2: 43:13
Trans2_Bike: 01:02
Run1: 47:42
Run2: 52:45
Run3: 57:52
Run4: 01:03:01
Run: 20:49
Finish: 01:04:02
36 334 Alex Rittlinger LSV Ladenburg AK 45 3 GER 01:05:16.36 09:04 01:16 32:22 01:02 21:32 Alex Rittlinger (334) Swim: 09:04
Trans1: 10:20
Trans1_Swim: 01:16
Bike1: 17:41
Bike2: 33:29
Bike_Finish: 42:42
Bike: 32:22
Trans2: 43:44
Trans2_Bike: 01:02
Run1: 48:21
Run2: 53:36
Run3: 58:56
Run4: 01:04:15
Run: 21:32
Finish: 01:05:16
56 433 Tim Maier ASG Tria Hockenheim AK 25 7 GER 01:10:09.25 10:45 01:32 35:24 01:01 21:27 Tim Maier (433) Swim: 10:45
Trans1: 12:17
Trans1_Swim: 01:32
Bike1: 20:13
Bike2: 37:36
Bike_Finish: 47:41
Bike: 35:24
Trans2: 48:42
Trans2_Bike: 01:01
Run1: 53:11
Run2: 58:24
Run3: 01:03:41
Run4: 01:09:02
Run: 21:27
Finish: 01:10:09
64 286 Andreas Mettler TSF Welzheim AK 55 3 GER 01:11:36.91 09:44 01:02 35:24 01:01 24:25 Andreas Mettler (286) Swim: 09:44
Trans1: 10:46
Trans1_Swim: 01:02
Bike1: 19:06
Bike2: 36:14
Bike_Finish: 46:10
Bike: 35:24
Trans2: 47:11
Trans2_Bike: 01:01
Run1: 52:30
Run2: 58:38
Run3: 01:04:33
Run4: 01:10:26
Run: 24:25
Finish: 01:11:36
49 349 Maik Johannes AK 40 4 GER 01:08:40.16 11:27 01:45 32:36 01:01 21:51 Maik Johannes (349) Swim: 11:27
Trans1: 13:12
Trans1_Swim: 01:45
Bike1: 20:32
Bike2: 36:29
Bike_Finish: 45:48
Bike: 32:36
Trans2: 46:49
Trans2_Bike: 01:01
Run1: 51:26
Run2: 57:00
Run3: 01:02:22
Run4: 01:07:36
Run: 21:51
Finish: 01:08:40
13 425 Lisa Artemiev TSG Eppstein AK 25 7 GER 01:08:20.62 08:37 01:35 35:54 59 21:15 Lisa Artemiev (425) Swim: 08:37
Trans1: 10:12
Trans1_Swim: 01:35
Bike1: 18:23
Bike2: 35:50
Bike_Finish: 46:06
Bike: 35:54
Trans2: 47:05
Trans2_Bike: 59
Run1: 51:35
Run2: 56:50
Run3: 01:02:03
Run4: 01:07:18
Run: 21:15
Finish: 01:08:20
37 290 Nicole Sommer Tus Rambach AK 50 5 GER 01:26:46.53 11:57 02:31 45:33 59 25:46 Nicole Sommer (290) Swim: 11:57
Trans1: 14:28
Trans1_Swim: 02:31
Bike1: 25:03
Bike2: 47:20
Bike_Finish: 01:00:01
Bike: 45:33
Trans2: 01:01:00
Trans2_Bike: 59
Run1: 01:06:18
Run2: 01:12:32
Run3: 01:18:58
Run4: 01:25:26
Run: 25:46
Finish: 01:26:46
55 350 Jörn Szepat United Runners of Pfalz AK 40 6 GER 01:10:05.02 10:17 01:38 35:29 59 21:42 Jörn Szepat (350) Swim: 10:17
Trans1: 11:55
Trans1_Swim: 01:38
Bike1: 20:10
Bike2: 37:28
Bike_Finish: 47:24
Bike: 35:29
Trans2: 48:23
Trans2_Bike: 59
Run1: 53:02
Run2: 58:23
Run3: 01:03:46
Run4: 01:09:04
Run: 21:42
Finish: 01:10:05
25 355 Christian Klefenz ASG Tria Hockenheim AK 40 1 GER 01:03:31.48 08:58 01:03 31:33 59 20:58 Christian Klefenz (355) Swim: 08:58
Trans1: 10:01
Trans1_Swim: 01:03
Bike1: 17:25
Bike2: 32:43
Bike_Finish: 41:34
Bike: 31:33
Trans2: 42:33
Trans2_Bike: 59
Run1: 47:01
Run2: 52:11
Run3: 57:18
Run4: 01:02:26
Run: 20:58
Finish: 01:03:31
16 252 Christine Aichele LSV Ladenburg AK 45 1 GER 01:13:13.96 10:18 01:25 37:06 57 23:27 Christine Aichele (252) Swim: 10:18
Trans1: 11:43
Trans1_Swim: 01:25
Bike1: 20:18
Bike2: 38:22
Bike_Finish: 48:49
Bike: 37:06
Trans2: 49:46
Trans2_Bike: 57
Run1: 54:56
Run2: 01:00:49
Run3: 01:06:36
Run4: 01:12:10
Run: 23:27
Finish: 01:13:13
126 274 Ulrich Stephan AK 55 14 GER 01:33:22.16 12:37 03:28 43:47 57 32:33 Ulrich Stephan (274) Swim: 12:37
Trans1: 16:05
Trans1_Swim: 03:28
Bike1: 26:02
Bike2: 47:21
Bike_Finish: 59:52
Bike: 43:47
Trans2: 01:00:49
Trans2_Bike: 57
Run1: 01:07:43
Run2: 01:15:46
Run3: 01:23:46
Run4: 01:31:48
Run: 32:33
Finish: 01:33:22
93 371 Christian Vetter AK 35 12 GER 01:16:39.36 11:33 01:05 36:50 57 26:14 Christian Vetter (371) Swim: 11:33
Trans1: 12:38
Trans1_Swim: 01:05
Bike1: 20:57
Bike2: 38:51
Bike_Finish: 49:28
Bike: 36:50
Trans2: 50:25
Trans2_Bike: 57
Run1: 56:17
Run2: 01:02:52
Run3: 01:09:09
Run4: 01:15:23
Run: 26:14
Finish: 01:16:39
33 367 Julien Biege Team Nikar Heidelberg AK 35 3 GER 01:04:34.48 07:51 49 33:49 56 21:09 Julien Biege (367) Swim: 07:51
Trans1: 08:40
Trans1_Swim: 49
Bike1: 16:21
Bike2: 32:47
Bike_Finish: 42:29
Bike: 33:49
Trans2: 43:25
Trans2_Bike: 56
Run1: 47:54
Run2: 53:06
Run3: 58:17
Run4: 01:03:34
Run: 21:09
Finish: 01:04:34
20 379 Anne Vormwald LSV Ladenburg AK 30 1 GER 01:15:06.78 10:22 01:11 40:00 56 22:37 Anne Vormwald (379) Swim: 10:22
Trans1: 11:33
Trans1_Swim: 01:11
Bike1: 20:49
Bike2: 40:10
Bike_Finish: 51:33
Bike: 40:00
Trans2: 52:29
Trans2_Bike: 56
Run1: 57:15
Run2: 01:02:49
Run3: 01:08:25
Run4: 01:13:59
Run: 22:37
Finish: 01:15:06
102 436 Matthias Tratzky AK 25 12 GER 01:19:36.33 10:47 01:44 41:17 55 24:53 Matthias Tratzky (436) Swim: 10:47
Trans1: 12:31
Trans1_Swim: 01:44
Bike1: 21:51
Bike2: 42:09
Bike_Finish: 53:48
Bike: 41:17
Trans2: 54:43
Trans2_Bike: 55
Run1: 59:34
Run2: 01:05:41
Run3: 01:12:17
Run4: 01:18:28
Run: 24:53
Finish: 01:19:36
39 339 Kym Christine Schober Baddeberjer Geelärsch AK 40 6 GER 01:38:18.18 11:36 02:42 49:19 55 33:46 Kym Christine Schober (339) Swim: 11:36
Trans1: 14:18
Trans1_Swim: 02:42
Bike1: 25:33
Bike2: 49:39
Bike_Finish: 01:03:37
Bike: 49:19
Trans2: 01:04:32
Trans2_Bike: 55
Run1: 01:11:26
Run2: 01:19:41
Run3: 01:28:15
Run4: 01:36:42
Run: 33:46
Finish: 01:38:18
59 369 Frank Burkart AK 35 7 GER 01:10:38.80 11:11 01:38 35:21 55 21:33 Frank Burkart (369) Swim: 11:11
Trans1: 12:49
Trans1_Swim: 01:38
Bike1: 20:58
Bike2: 38:12
Bike_Finish: 48:10
Bike: 35:21
Trans2: 49:05
Trans2_Bike: 55
Run1: 53:33
Run2: 58:42
Run3: 01:04:06
Run4: 01:09:34
Run: 21:33
Finish: 01:10:38
7 431 Anna Maria Melzer Team Nikar Heidelberg AK 25 5 GER 01:03:20.12 08:05 54 34:04 54 19:23 Anna Maria Melzer (431) Swim: 08:05
Trans1: 08:59
Trans1_Swim: 54
Bike1: 16:49
Bike2: 33:22
Bike_Finish: 43:03
Bike: 34:04
Trans2: 43:57
Trans2_Bike: 54
Run1: 48:11
Run2: 52:54
Run3: 57:45
Run4: 01:02:24
Run: 19:23
Finish: 01:03:20
45 450 Nils Klöckner SG Poseidon Eppelheim AK 20 13 GER 01:07:49.40 07:50 52 34:38 54 23:35 Nils Klöckner (450) Swim: 07:50
Trans1: 08:42
Trans1_Swim: 52
Bike1: 16:40
Bike2: 33:32
Bike_Finish: 43:20
Bike: 34:38
Trans2: 44:14
Trans2_Bike: 54
Run1: 49:05
Run2: 55:02
Run3: 01:00:58
Run4: 01:06:47
Run: 23:35
Finish: 01:07:49
12 465 Silke Heidemann TSV Amicitia Viernheim AK 50 1 GER 01:07:58.53 08:10 42 35:12 54 23:00 Silke Heidemann (465) Swim: 08:10
Trans1: 08:52
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 44:04
Bike: 35:12
Trans2: 44:58
Trans2_Bike: 54
Run1: 49:52
Run2: 55:28
Run3: 01:01:07
Run4: 01:06:47
Run: 23:00
Finish: 01:07:58
48 344 Steven Sellmann LLG Wonnegau AK 40 3 GER 01:08:32.55 10:01 54 33:29 54 23:14 Steven Sellmann (344) Swim: 10:01
Trans1: 10:55
Trans1_Swim: 54
Bike1: 18:46
Bike2: 34:55
Bike_Finish: 44:24
Bike: 33:29
Trans2: 45:18
Trans2_Bike: 54
Run1: 50:24
Run2: 56:12
Run3: 01:01:51
Run4: 01:07:25
Run: 23:14
Finish: 01:08:32
40 384 Sebastian Körner LSV Ladenburg AK 30 9 GER 01:06:12.41 09:18 01:28 34:22 54 20:10 Sebastian Körner (384) Swim: 09:18
Trans1: 10:46
Trans1_Swim: 01:28
Bike1: 18:41
Bike2: 35:30
Bike_Finish: 45:08
Bike: 34:22
Trans2: 46:02
Trans2_Bike: 54
Run1: 50:23
Run2: 55:20
Run3: 01:00:16
Run4: 01:05:16
Run: 20:10
Finish: 01:06:12
97 382 Thomas Luff AK 30 17 GER 01:18:30.36 12:32 01:43 38:08 53 25:14 Thomas Luff (382) Swim: 12:32
Trans1: 14:15
Trans1_Swim: 01:43
Bike1: 22:50
Bike2: 41:30
Bike_Finish: 52:23
Bike: 38:08
Trans2: 53:16
Trans2_Bike: 53
Run1: 58:47
Run2: 01:04:53
Run3: 01:11:03
Run4: 01:17:18
Run: 25:14
Finish: 01:18:30
34 442 David Zimmerer Team Nikar Heidelberg AK 25 5 GER 01:04:36.69 07:08 01:01 34:38 52 20:57 David Zimmerer (442) Swim: 07:08
Trans1: 08:09
Trans1_Swim: 01:01
Bike1: 16:38
Bike2: 33:12
Bike_Finish: 42:47
Bike: 34:38
Trans2: 43:39
Trans2_Bike: 52
Run1: 48:06
Run2: 53:18
Run3: 58:29
Run4: 01:03:37
Run: 20:57
Finish: 01:04:36
81 392 Lukas Wilhelm AK 30 15 GER 01:15:04.74 12:31 01:29 39:07 51 21:06 Lukas Wilhelm (392) Swim: 12:31
Trans1: 14:00
Trans1_Swim: 01:29
Bike1: 22:41
Bike2: 41:53
Bike_Finish: 53:07
Bike: 39:07
Trans2: 53:58
Trans2_Bike: 51
Run1: 58:24
Run2: 01:03:30
Run3: 01:08:45
Run4: 01:13:59
Run: 21:06
Finish: 01:15:04
10 421 David Koser Team Nikar Heidelberg AK 16-17 2 GER 55:59.23 06:54 37 31:14 51 16:23 David Koser (421) Swim: 06:54
Trans1: 07:31
Trans1_Swim: 37
Bike1: 14:41
Bike2: 29:58
Bike_Finish: 38:45
Bike: 31:14
Trans2: 39:36
Trans2_Bike: 51
Run1: 43:02
Run2: 47:00
Run3: 51:04
Run4: 55:08
Run: 16:23
Finish: 55:59
11 429 Annika Oetjens Team Nikar Heidelberg AK 25 6 GER 01:07:16.93 08:19 45 34:29 51 22:52 Annika Oetjens (429) Swim: 08:19
Trans1: 09:04
Trans1_Swim: 45
Bike1: 17:09
Bike2: 33:55
Bike_Finish: 43:33
Bike: 34:29
Trans2: 44:24
Trans2_Bike: 51
Run1: 49:17
Run2: 54:53
Run3: 01:00:32
Run4: 01:06:08
Run: 22:52
Finish: 01:07:16
15 338 Nicole Ensminger Eintracht Frankfurt Triathlon AK 40 2 GER 01:11:13.52 07:57 46 37:03 51 24:36 Nicole Ensminger (338) Swim: 07:57
Trans1: 08:43
Trans1_Swim: 46
Bike1: 17:25
Bike2: 35:33
Bike_Finish: 45:46
Bike: 37:03
Trans2: 46:37
Trans2_Bike: 51
Run1: 51:43
Run2: 57:54
Run3: 01:03:56
Run4: 01:10:00
Run: 24:36
Finish: 01:11:13
30 391 Malte Lebeau TSG Maxdorf AK 30 6 GER 01:04:05.13 08:29 53 33:58 50 19:55 Malte Lebeau (391) Swim: 08:29
Trans1: 09:22
Trans1_Swim: 53
Bike1: 17:28
Bike2: 33:52
Bike_Finish: 43:20
Bike: 33:58
Trans2: 44:10
Trans2_Bike: 50
Run1: 48:28
Run2: 53:22
Run3: 58:14
Run4: 01:03:03
Run: 19:55
Finish: 01:04:05
9 464 Delia Blaess TSV Amicitia Viernheim AK 20 4 GER 01:06:12.17 07:26 35 35:31 50 21:50 Delia Blaess (464) Swim: 07:26
Trans1: 08:01
Trans1_Swim: 35
Bike_Finish: 43:32
Bike: 35:31
Trans2: 44:22
Trans2_Bike: 50
Run1: 49:09
Run2: 54:25
Run3: 59:43
Run4: 01:05:08
Run: 21:50
Finish: 01:06:12
132 295 Tibor Müller AK 50 12 GER 01:45:19.48 10:49 03:07 01:03:28 50 27:05 Tibor Müller (295) Swim: 10:49
Trans1: 13:56
Trans1_Swim: 03:07
Bike1: 24:05
Bike2: 45:47
Bike_Finish: 01:17:24
Bike: 01:03:28
Trans2: 01:18:14
Trans2_Bike: 50
Run1: 01:23:45
Run2: 01:30:13
Run3: 01:37:00
Run4: 01:43:51
Run: 27:05
Finish: 01:45:19
12 457 Christoph Antoni TSG Maxdorf AK 20 4 GER 56:19.75 07:56 47 29:52 49 16:55 Christoph Antoni (457) Swim: 07:56
Trans1: 08:43
Trans1_Swim: 47
Bike1: 15:38
Bike2: 30:07
Bike_Finish: 38:35
Bike: 29:52
Trans2: 39:24
Trans2_Bike: 49
Run1: 42:59
Run2: 47:08
Run3: 51:17
Run4: 55:25
Run: 16:55
Finish: 56:19
18 444 Andris Rodewald ASG Tria Hockenheim AK 25 3 GER 59:55.90 09:07 58 30:44 48 18:18 Andris Rodewald (444) Swim: 09:07
Trans1: 10:05
Trans1_Swim: 58
Bike1: 17:11
Bike2: 32:12
Bike_Finish: 40:49
Bike: 30:44
Trans2: 41:37
Trans2_Bike: 48
Run1: 45:38
Run2: 50:08
Run3: 54:39
Run4: 59:04
Run: 18:18
Finish: 59:55
24 305 Simone Unger TV 1892 Mannheim-Friedrichsfeld AK 45 3 GER 01:19:41.74 12:35 02:10 40:35 48 23:33 Simone Unger (305) Swim: 12:35
Trans1: 14:45
Trans1_Swim: 02:10
Bike1: 24:05
Bike2: 43:54
Bike_Finish: 55:20
Bike: 40:35
Trans2: 56:08
Trans2_Bike: 48
Run1: 01:01:10
Run2: 01:06:59
Run3: 01:12:44
Run4: 01:18:33
Run: 23:33
Finish: 01:19:41
5 468 Eleisa Haag SV Würzburg 05 Triathlon Team AK 25 3 GER 01:01:33.06 08:06 45 32:46 47 19:09 Eleisa Haag (468) Swim: 08:06
Trans1: 08:51
Trans1_Swim: 45
Bike1: 16:24
Bike2: 32:25
Bike_Finish: 41:37
Bike: 32:46
Trans2: 42:24
Trans2_Bike: 47
Run1: 46:23
Run2: 50:58
Run3: 55:51
Run4: 01:00:32
Run: 19:09
Finish: 01:01:33
18 446 Theresa Schwarz AK 20 5 GER 01:14:49.05 08:57 01:13 39:51 46 24:02 Theresa Schwarz (446) Swim: 08:57
Trans1: 10:10
Trans1_Swim: 01:13
Bike1: 19:20
Bike2: 38:38
Bike_Finish: 50:01
Bike: 39:51
Trans2: 50:47
Trans2_Bike: 46
Run1: 55:56
Run2: 01:01:45
Run3: 01:07:42
Run4: 01:13:36
Run: 24:02
Finish: 01:14:49
13 453 Marius Manger TSV Amicitia Viernheim AK 20 5 GER 56:23.92 07:12 38 30:09 46 17:38 Marius Manger (453) Swim: 07:12
Trans1: 07:50
Trans1_Swim: 38
Bike1: 14:45
Bike2: 29:23
Bike_Finish: 37:59
Bike: 30:09
Trans2: 38:45
Trans2_Bike: 46
Run1: 42:38
Run2: 46:58
Run3: 51:14
Run4: 55:31
Run: 17:38
Finish: 56:23
2 480 Boris Stein RSG Montabauer AK 35 1 GER 50:26.68 06:57 42 25:57 46 16:04 Boris Stein (480) Swim: 06:57
Trans1: 07:39
Trans1_Swim: 42
Bike1: 13:35
Bike2: 26:12
Bike_Finish: 33:36
Bike: 25:57
Trans2: 34:22
Trans2_Bike: 46
Run1: 37:57
Run2: 41:56
Run3: 45:52
Run4: 49:41
Run: 16:04
Finish: 50:26
14 316 Claudius Pyrlik Tri Team Gießen AK 45 1 GER 57:40.66 07:42 45 31:13 46 17:14 Claudius Pyrlik (316) Swim: 07:42
Trans1: 08:27
Trans1_Swim: 45
Bike1: 15:43
Bike2: 30:47
Bike_Finish: 39:40
Bike: 31:13
Trans2: 40:26
Trans2_Bike: 46
Run1: 44:12
Run2: 48:26
Run3: 52:39
Run4: 56:52
Run: 17:14
Finish: 57:40
3 420 Julian Becker VfL Münster AK 20 1 GER 51:57.43 06:07 42 27:25 45 16:58 Julian Becker (420) Swim: 06:07
Trans1: 06:49
Trans1_Swim: 42
Bike1: 13:01
Bike2: 26:16
Bike_Finish: 34:14
Bike: 27:25
Trans2: 34:59
Trans2_Bike: 45
Run1: 38:39
Run2: 42:46
Run3: 46:54
Run4: 51:03
Run: 16:58
Finish: 51:57
8 447 Janina Fabriz Soprema Team TSV Mannheim AK 20 3 GER 01:03:48.33 08:26 56 34:26 45 19:15 Janina Fabriz (447) Swim: 08:26
Trans1: 09:22
Trans1_Swim: 56
Bike1: 17:20
Bike2: 34:10
Bike_Finish: 43:48
Bike: 34:26
Trans2: 44:33
Trans2_Bike: 45
Run1: 48:35
Run2: 53:22
Run3: 58:07
Run4: 01:02:50
Run: 19:15
Finish: 01:03:48
5 478 Malte Plappert Tri-Team Heuchelberg AK 25 2 GER 53:00.71 06:19 47 27:26 45 17:43 Malte Plappert (478) Swim: 06:19
Trans1: 07:06
Trans1_Swim: 47
Bike1: 13:20
Bike2: 26:35
Bike_Finish: 34:32
Bike: 27:26
Trans2: 35:17
Trans2_Bike: 45
Run1: 39:00
Run2: 43:17
Run3: 47:39
Run4: 52:04
Run: 17:43
Finish: 53:00
83 363 Mark Böhm AK 35 9 GER 01:15:27.18 10:13 03:04 37:45 45 23:40 Mark Böhm (363) Swim: 10:13
Trans1: 13:17
Trans1_Swim: 03:04
Bike1: 22:06
Bike2: 40:36
Bike_Finish: 51:02
Bike: 37:45
Trans2: 51:47
Trans2_Bike: 45
Run1: 56:37
Run2: 01:02:24
Run3: 01:08:19
Run4: 01:14:15
Run: 23:40
Finish: 01:15:27
4 473 Tom Holzmann LLC-Wonnegau AK 25 1 GER 52:42.27 07:10 42 28:12 44 15:54 Tom Holzmann (473) Swim: 07:10
Trans1: 07:52
Trans1_Swim: 42
Bike1: 14:27
Bike2: 28:08
Bike_Finish: 36:04
Bike: 28:12
Trans2: 36:48
Trans2_Bike: 44
Run1: 40:15
Run2: 44:08
Run3: 48:03
Run4: 51:55
Run: 15:54
Finish: 52:42
6 475 Jakob Breinlinger Team Nikar Heidelberg AK 20 2 GER 53:02.74 06:09 34 29:17 43 16:19 Jakob Breinlinger (475) Swim: 06:09
Trans1: 06:43
Trans1_Swim: 34
Bike_Finish: 36:00
Bike: 29:17
Trans2: 36:43
Trans2_Bike: 43
Run1: 40:14
Run2: 44:17
Run3: 48:19
Run4: 52:18
Run: 16:19
Finish: 53:02
11 396 Felix Manfred Weis Tri-Team Freiburg AK 30 3 GER 56:17.91 07:41 42 29:54 42 17:18 Felix Manfred Weis (396) Swim: 07:41
Trans1: 08:23
Trans1_Swim: 42
Bike1: 15:22
Bike2: 29:55
Bike_Finish: 38:17
Bike: 29:54
Trans2: 38:59
Trans2_Bike: 42
Run1: 42:38
Run2: 46:52
Run3: 51:10
Run4: 55:26
Run: 17:18
Finish: 56:17
15 452 Matthias Thome TSV Amicitia Viernheim AK 20 6 GER 57:42.60 08:19 34 30:58 41 17:10 Matthias Thome (452) Swim: 08:19
Trans1: 08:53
Trans1_Swim: 34
Bike1: 16:05
Bike2: 30:48
Bike_Finish: 39:51
Bike: 30:58
Trans2: 40:32
Trans2_Bike: 41
Run1: 44:12
Run2: 48:30
Run3: 52:43
Run4: 56:57
Run: 17:10
Finish: 57:42
4 466 Kim Heidemann TSV Amicitia Viernheim AK 20 2 GER 01:01:20.07 07:14 38 33:15 41 19:32 Kim Heidemann (466) Swim: 07:14
Trans1: 07:52
Trans1_Swim: 38
Bike1: 15:26
Bike2: 31:43
Bike_Finish: 41:07
Bike: 33:15
Trans2: 41:48
Trans2_Bike: 41
Run1: 45:56
Run2: 50:49
Run3: 55:39
Run4: 01:00:22
Run: 19:32
Finish: 01:01:20
8 422 Lukas Koser Team Nikar Heidelberg AK 16-17 1 GER 53:48.24 06:21 35 29:47 40 16:25 Lukas Koser (422) Swim: 06:21
Trans1: 06:56
Trans1_Swim: 35
Bike1: 13:44
Bike2: 28:12
Bike_Finish: 36:43
Bike: 29:47
Trans2: 37:23
Trans2_Bike: 40
Run1: 40:52
Run2: 44:52
Run3: 48:57
Run4: 52:57
Run: 16:25
Finish: 53:48
17 459 Benedict Schnitzler TSV Amicitia Viernheim AK 20 8 GER 58:18.86 07:57 40 30:52 40 18:09 Benedict Schnitzler (459) Swim: 07:57
Trans1: 08:37
Trans1_Swim: 40
Bike2: 30:55
Bike_Finish: 39:29
Bike: 30:52
Trans2: 40:09
Trans2_Bike: 40
Run1: 44:06
Run2: 48:39
Run3: 53:10
Run4: 57:28
Run: 18:09
Finish: 58:18
3 469 Ursula Trützschler Team Nikar Heidelberg AK 25 2 GER 59:04.04 07:00 39 32:30 40 18:15 Ursula Trützschler (469) Swim: 07:00
Trans1: 07:39
Trans1_Swim: 39
Bike1: 15:05
Bike2: 30:50
Bike_Finish: 40:09
Bike: 32:30
Trans2: 40:49
Trans2_Bike: 40
Run1: 44:46
Run2: 49:14
Run3: 53:45
Run4: 58:10
Run: 18:15
Finish: 59:04
1 470 Kathrin Halter SV Nikar Heidelberg - xtrasports AK 25 1 GER 57:57.69 06:56 37 31:08 40 18:36 Kathrin Halter (470) Swim: 06:56
Trans1: 07:33
Trans1_Swim: 37
Bike1: 14:54
Bike2: 29:57
Bike_Finish: 38:41
Bike: 31:08
Trans2: 39:21
Trans2_Bike: 40
Run1: 43:15
Run2: 47:50
Run3: 52:28
Run4: 57:03
Run: 18:36
Finish: 57:57
9 474 Christian Betz TG 48 Schweinfurt AK 20 3 GER 54:08.86 06:47 33 29:06 40 17:02 Christian Betz (474) Swim: 06:47
Trans1: 07:20
Trans1_Swim: 33
Bike1: 13:52
Bike2: 28:04
Bike_Finish: 36:26
Bike: 29:06
Trans2: 37:06
Trans2_Bike: 40
Run1: 40:41
Run2: 44:49
Run3: 48:59
Run4: 53:14
Run: 17:02
Finish: 54:08
26 455 Leon Werle TSV Amicitia Viernheim AK 20 10 GER 01:03:35.71 08:12 37 33:04 39 21:03 Leon Werle (455) Swim: 08:12
Trans1: 08:49
Trans1_Swim: 37
Bike1: 16:30
Bike2: 32:35
Bike_Finish: 41:53
Bike: 33:04
Trans2: 42:32
Trans2_Bike: 39
Run1: 47:06
Run2: 52:22
Run3: 57:33
Run4: 01:02:34
Run: 21:03
Finish: 01:03:35
2 467 Nina Heidemann TSV Amicitia Viernheim AK 20 1 GER 58:43.28 06:53 35 32:32 39 18:04 Nina Heidemann (467) Swim: 06:53
Trans1: 07:28
Trans1_Swim: 35
Bike_Finish: 40:00
Bike: 32:32
Trans2: 40:39
Trans2_Bike: 39
Run1: 44:25
Run2: 48:47
Run3: 53:11
Run4: 57:46
Run: 18:04
Finish: 58:43
1 479 Julian Erhardt Triathlon Grassau AK 30 1 GER 50:22.06 06:24 43 27:08 39 15:28 Julian Erhardt (479) Swim: 06:24
Trans1: 07:07
Trans1_Swim: 43
Bike1: 13:23
Bike2: 26:29
Bike_Finish: 34:15
Bike: 27:08
Trans2: 34:54
Trans2_Bike: 39
Run1: 38:19
Run2: 42:07
Run3: 45:55
Run4: 49:38
Run: 15:28
Finish: 50:22
16 451 Nicolas Honsowitz AK 20 7 GER 57:46.09 06:50 39 31:22 37 18:18 Nicolas Honsowitz (451) Swim: 06:50
Trans1: 07:29
Trans1_Swim: 39
Bike1: 14:50
Bike2: 30:15
Bike_Finish: 38:51
Bike: 31:22
Trans2: 39:28
Trans2_Bike: 37
Run1: 43:12
Run2: 47:40
Run3: 52:16
Run4: 56:51
Run: 18:18
Finish: 57:46
7 477 Uwe Drescher Triathlon Team DSW Darmstadt AK 30 2 GER 53:14.33 07:05 35 28:22 36 16:36 Uwe Drescher (477) Swim: 07:05
Trans1: 07:40
Trans1_Swim: 35
Bike1: 14:09
Bike2: 27:53
Bike_Finish: 36:02
Bike: 28:22
Trans2: 36:38
Trans2_Bike: 36
Run1: 40:11
Run2: 44:12
Run3: 48:21
Run4: 52:23
Run: 16:36
Finish: 53:14
38 251 Dirk Tappe AK 50 2 GER 01:05:45.37 11:34 54 32:03 33 20:41 Dirk Tappe (251) Swim: 11:34
Trans1: 12:28
Trans1_Swim: 54
Bike1: 19:54
Bike2: 35:28
Bike_Finish: 44:31
Bike: 32:03
Trans2: 45:04
Trans2_Bike: 33
Run1: 49:38
Run2: 54:41
Run3: 59:46
Run4: 01:04:44
Run: 20:41
Finish: 01:05:45
DNF 265 Robert Röpert XXXLutz AK 60 DNF GER 09:35 01:20 38:33 Robert Röpert (265) Swim: 09:35
Trans1: 10:55
Trans1_Swim: 01:20
Bike1: 19:47
Bike2: 38:34
Bike_Finish: 49:28
Bike: 38:33