12 61 Jana Vorlícková Kilpi KOME Klub AK25 3 CZ 03:55:13.03 26:04 01:05 02:25:46 01:34 01:00:44 Jana Vorlícková (61) Swim: 26:04
Trans1: 27:09
Trans1_Swim: 01:05
Bike1: 01:30:38
Bike_Finish: 02:52:55
Bike_Lap1: 01:03:29
Bike: 02:25:46
Trans2: 02:54:29
Trans2_Bike: 01:34
Run1: 03:24:20
Run2: 03:54:33
Run: 01:00:44
Finish: 03:55:13
7 235 Katarzyna Galewicz - AK45 1 POL 03:45:00.35 34:06 02:02 02:12:44 01:50 54:18 Katarzyna Galewicz (235) Swim: 34:06
Trans1: 36:08
Trans1_Swim: 02:02
Bike1: 01:33:05
Bike_Finish: 02:48:52
Bike_Lap1: 56:57
Bike: 02:12:44
Trans2: 02:50:42
Trans2_Bike: 01:50
Run1: 03:17:42
Run2: 03:44:24
Run: 54:18
Finish: 03:45:00
19 277 Hrabova Lucie Kilpi Kkome Team AK40 3 CZE 04:11:58.16 30:21 02:16 02:35:52 01:40 01:01:49 Hrabova Lucie (277) Swim: 30:21
Trans1: 32:37
Trans1_Swim: 02:16
Bike1: 01:38:45
Bike_Finish: 03:08:29
Bike_Lap1: 01:06:08
Bike: 02:35:52
Trans2: 03:10:09
Trans2_Bike: 01:40
Run1: 03:39:30
Run2: 04:11:01
Run: 01:01:49
Finish: 04:11:58
42 66 Anke Knieling-Zimmer TuS Wengern 1879 e.V. AK40 6 DE 05:06:41.82 25:11 02:02 03:16:46 02:20 01:20:22 Anke Knieling-Zimmer (66) Swim: 25:11
Trans1: 27:13
Trans1_Swim: 02:02
Bike1: 01:49:36
Bike_Finish: 03:43:59
Bike_Lap1: 01:22:23
Bike: 03:16:46
Trans2: 03:46:19
Trans2_Bike: 02:20
Run1: 04:25:56
Run2: 05:05:45
Run: 01:20:22
Finish: 05:06:41
20 67 Britta Anderson ESV Eintracht Hameln AK50 2 DE 04:13:28.81 27:00 02:04 02:40:19 01:45 01:02:20 Britta Anderson (67) Swim: 27:00
Trans1: 29:04
Trans1_Swim: 02:04
Bike1: 01:36:29
Bike_Finish: 03:09:23
Bike_Lap1: 01:07:25
Bike: 02:40:19
Trans2: 03:11:08
Trans2_Bike: 01:45
Run1: 03:41:22
Run2: 04:12:42
Run: 01:02:20
Finish: 04:13:28
21 68 Vanessa BUCHIN ROULIE TRI TEAM PULLY AK45 2 CH 04:14:44.99 28:29 01:31 02:37:42 01:53 01:05:09 Vanessa BUCHIN ROULIE (68) Swim: 28:29
Trans1: 30:00
Trans1_Swim: 01:31
Bike1: 01:36:40
Bike_Finish: 03:07:42
Bike_Lap1: 01:06:40
Bike: 02:37:42
Trans2: 03:09:35
Trans2_Bike: 01:53
Run1: 03:41:20
Run2: 04:14:02
Run: 01:05:09
Finish: 04:14:44
32 71 Angela Dr. Boczek Tus Rotenburg AK60 1 DE 04:36:18.09 31:01 01:32 02:46:42 01:08 01:15:55 Angela Dr. Boczek (71) Swim: 31:01
Trans1: 32:33
Trans1_Swim: 01:32
Bike1: 01:44:34
Bike_Finish: 03:19:15
Bike_Lap1: 01:12:01
Bike: 02:46:42
Trans2: 03:20:23
Trans2_Bike: 01:08
Run1: 03:55:05
Run2: 04:35:34
Run: 01:15:55
Finish: 04:36:18
41 72 Lena Brix Hannover 96 Triathlon AK30 8 DE 05:00:20.93 36:13 02:16 02:56:47 01:46 01:23:18 Lena Brix (72) Swim: 36:13
Trans1: 38:29
Trans1_Swim: 02:16
Bike1: 01:54:17
Bike_Finish: 03:35:16
Bike_Lap1: 01:15:48
Bike: 02:56:47
Trans2: 03:37:02
Trans2_Bike: 01:46
Run1: 04:16:35
Run2: 04:59:25
Run: 01:23:18
Finish: 05:00:20
43 89 Judith Orilski Hannover 96 AK40 7 DE 05:10:38.84 26:26 02:05 03:25:51 02:37 01:13:39 Judith Orilski (89) Swim: 26:26
Trans1: 28:31
Trans1_Swim: 02:05
Bike1: 01:49:57
Bike_Finish: 03:54:22
Bike_Lap1: 01:21:26
Bike: 03:25:51
Trans2: 03:56:59
Trans2_Bike: 02:37
Run1: 04:32:28
Run2: 05:10:08
Run: 01:13:39
Finish: 05:10:38
31 90 Petra Stoeppler Marathon Steinfurt AK55 2 DE 04:34:27.96 25:12 01:39 03:00:38 01:38 01:05:20 Petra Stoeppler (90) Swim: 25:12
Trans1: 26:51
Trans1_Swim: 01:39
Bike1: 01:41:42
Bike_Finish: 03:27:29
Bike_Lap1: 01:14:51
Bike: 03:00:38
Trans2: 03:29:07
Trans2_Bike: 01:38
Run1: 04:00:03
Run2: 04:33:42
Run: 01:05:20
Finish: 04:34:27
26 100 Vendulka Praská KILPI KOME KLUB AK45 5 CZ 04:23:24.30 33:20 01:37 02:32:43 01:40 01:14:04 Vendulka Praská (100) Swim: 33:20
Trans1: 34:57
Trans1_Swim: 01:37
Bike1: 01:42:10
Bike_Finish: 03:07:40
Bike_Lap1: 01:07:13
Bike: 02:32:43
Trans2: 03:09:20
Trans2_Bike: 01:40
Run1: 03:44:52
Run2: 04:22:37
Run: 01:14:04
Finish: 04:23:24
36 105 Petra Majewski ESV Eintracht Hameln AK60 2 DE 04:42:09.64 33:22 02:03 02:51:23 02:17 01:13:04 Petra Majewski (105) Swim: 33:22
Trans1: 35:25
Trans1_Swim: 02:03
Bike1: 01:47:50
Bike_Finish: 03:26:48
Bike_Lap1: 01:12:25
Bike: 02:51:23
Trans2: 03:29:05
Trans2_Bike: 02:17
Run1: 04:02:59
Run2: 04:41:27
Run: 01:13:04
Finish: 04:42:09
17 108 Michalina Bak Puchalka Sport AK30 5 PL 04:04:00.84 26:15 02:00 02:31:35 02:22 01:01:48 Michalina Bak (108) Swim: 26:15
Trans1: 28:15
Trans1_Swim: 02:00
Bike1: 01:34:09
Bike_Finish: 02:59:50
Bike_Lap1: 01:05:54
Bike: 02:31:35
Trans2: 03:02:12
Trans2_Bike: 02:22
Run1: 03:32:41
Run2: 04:03:25
Run: 01:01:48
Finish: 04:04:00
34 111 Antje Rudolph kein Verein AK45 6 DE 04:37:54.28 31:50 02:25 02:48:58 02:36 01:12:05 Antje Rudolph (111) Swim: 31:50
Trans1: 34:15
Trans1_Swim: 02:25
Bike1: 01:47:20
Bike_Finish: 03:23:13
Bike_Lap1: 01:13:05
Bike: 02:48:58
Trans2: 03:25:49
Trans2_Bike: 02:36
Run1: 04:01:22
Run2: 04:37:09
Run: 01:12:05
Finish: 04:37:54
15 112 Katja Krenn FC Donald AK18/19 2 AT 04:02:27.33 27:00 01:08 02:25:46 01:23 01:07:10 Katja Krenn (112) Swim: 27:00
Trans1: 28:08
Trans1_Swim: 01:08
Bike1: 01:31:40
Bike_Finish: 02:53:54
Bike_Lap1: 01:03:32
Bike: 02:25:46
Trans2: 02:55:17
Trans2_Bike: 01:23
Run1: 03:28:00
Run2: 04:01:34
Run: 01:07:10
Finish: 04:02:27
1 113 Hana Odlová KILPI KOME KLUB AK25 1 CZ 03:31:50.16 28:09 54 02:09:26 01:17 52:04 Hana Odlová (113) Swim: 28:09
Trans1: 29:03
Trans1_Swim: 54
Bike1: 01:26:03
Bike_Finish: 02:38:29
Bike_Lap1: 57:00
Bike: 02:09:26
Trans2: 02:39:46
Trans2_Bike: 01:17
Run1: 03:05:36
Run2: 03:31:19
Run: 52:04
Finish: 03:31:50
44 127 Norine Hebeisen Debiisiiischalles.ch AK35 4 CH 06:16:08.26 41:09 03:21 03:44:14 02:58 01:44:26 Norine Hebeisen (127) Swim: 41:09
Trans1: 44:30
Trans1_Swim: 03:21
Bike1: 02:23:06
Bike_Finish: 04:28:44
Bike_Lap1: 01:38:36
Bike: 03:44:14
Trans2: 04:31:42
Trans2_Bike: 02:58
Run1: 05:24:18
Run2: 06:15:08
Run: 01:44:26
Finish: 06:16:08
2 132 Jana Dubcová Bjež Racing Team AK30 1 CZ 03:38:14.34 31:56 01:23 53:04 Jana Dubcová (132) Swim: 31:56
Bike_Finish: 02:43:47
Trans2: 02:45:10
Trans2_Bike: 01:23
Run1: 03:11:11
Run2: 03:37:39
Run: 53:04
Finish: 03:38:14
23 140 Sabine Greipel MSC Rogner Bad Blumau AK55 1 AT 04:22:39.78 25:28 01:54 02:45:30 01:59 01:07:48 Sabine Greipel (140) Swim: 25:28
Trans1: 27:22
Trans1_Swim: 01:54
Bike1: 01:35:18
Bike_Finish: 03:12:52
Bike_Lap1: 01:07:56
Bike: 02:45:30
Trans2: 03:14:51
Trans2_Bike: 01:59
Run1: 03:47:53
Run2: 04:21:50
Run: 01:07:48
Finish: 04:22:39
38 144 Silvia Brandstetter LC Meilen Tri-Team, Aloha Racing AK60 3 CH 04:44:44.38 33:17 01:31 02:55:33 01:55 01:12:28 Silvia Brandstetter (144) Swim: 33:17
Trans1: 34:48
Trans1_Swim: 01:31
Bike1: 01:53:54
Bike_Finish: 03:30:21
Bike_Lap1: 01:19:06
Bike: 02:55:33
Trans2: 03:32:16
Trans2_Bike: 01:55
Run1: 04:07:45
Run2: 04:43:53
Run: 01:12:28
Finish: 04:44:44
40 152 Claudia Bregulla-Linke SC Riederau/ Erdinger alkoholfrei Team AK50 3 DE 04:49:47.07 30:26 01:39 03:04:19 01:23 01:12:00 Claudia Bregulla-Linke (152) Swim: 30:26
Trans1: 32:05
Trans1_Swim: 01:39
Bike1: 01:45:22
Bike_Finish: 03:36:24
Bike_Lap1: 01:13:17
Bike: 03:04:19
Trans2: 03:37:47
Trans2_Bike: 01:23
Run1: 04:13:02
Run2: 04:48:59
Run: 01:12:00
Finish: 04:49:47
30 170 Luise Zechner Lauf-KulTour e.V. AK20 3 DE 04:26:49.66 27:23 01:29 02:41:03 02:22 01:14:32 Luise Zechner (170) Swim: 27:23
Trans1: 28:52
Trans1_Swim: 01:29
Bike1: 01:37:38
Bike_Finish: 03:09:55
Bike_Lap1: 01:08:46
Bike: 02:41:03
Trans2: 03:12:17
Trans2_Bike: 02:22
Run1: 03:48:25
Run2: 04:25:55
Run: 01:14:32
Finish: 04:26:49
25 174 Joanna Garlewicz RUNICORN Team AK45 4 PL 04:23:06.71 31:53 02:59 02:41:27 01:53 01:04:54 Joanna Garlewicz (174) Swim: 31:53
Trans1: 34:52
Trans1_Swim: 02:59
Bike1: 01:46:14
Bike_Finish: 03:16:19
Bike_Lap1: 01:11:22
Bike: 02:41:27
Trans2: 03:18:12
Trans2_Bike: 01:53
Run1: 03:50:39
Run2: 04:22:28
Run: 01:04:54
Finish: 04:23:06
29 178 Isabel Gillain SV Bayreuth AK25 4 BE 04:26:00.15 22:51 01:31 02:50:49 01:45 01:09:04 Isabel Gillain (178) Swim: 22:51
Trans1: 24:22
Trans1_Swim: 01:31
Bike1: 01:36:20
Bike_Finish: 03:15:11
Bike_Lap1: 01:11:58
Bike: 02:50:49
Trans2: 03:16:56
Trans2_Bike: 01:45
Run1: 03:50:00
Run2: 04:25:09
Run: 01:09:04
Finish: 04:26:00
11 179 Tina Kutschki Ghost-BikesGmbH meets TSV 1848 Flöha AK30 4 DE 03:52:41.36 29:53 02:54 02:15:07 01:56 01:02:51 Tina Kutschki (179) Swim: 29:53
Trans1: 32:47
Trans1_Swim: 02:54
Bike1: 01:31:18
Bike_Finish: 02:47:54
Bike_Lap1: 58:31
Bike: 02:15:07
Trans2: 02:49:50
Trans2_Bike: 01:56
Run1: 03:19:52
Run2: 03:52:07
Run: 01:02:51
Finish: 03:52:41
13 192 Zoe Van Dijk Aquapoldro AK20 2 NL 03:55:19.14 25:32 01:18 02:30:52 01:13 56:24 Zoe Van Dijk (192) Swim: 25:32
Trans1: 26:50
Trans1_Swim: 01:18
Bike1: 01:30:55
Bike_Finish: 02:57:42
Bike_Lap1: 01:04:05
Bike: 02:30:52
Trans2: 02:58:55
Trans2_Bike: 01:13
Run1: 03:26:27
Run2: 03:54:46
Run: 56:24
Finish: 03:55:19
24 194 Uta Knape Ute Mückel Triathlon Verein AK45 3 DE 04:23:00.76 35:18 02:45 02:34:11 02:19 01:08:27 Uta Knape (194) Swim: 35:18
Trans1: 38:03
Trans1_Swim: 02:45
Bike1: 01:47:25
Bike_Finish: 03:12:14
Bike_Lap1: 01:09:22
Bike: 02:34:11
Trans2: 03:14:33
Trans2_Bike: 02:19
Run1: 03:46:50
Run2: 04:22:14
Run: 01:08:27
Finish: 04:23:00
27 200 Ingrid Bakker Dolfijn Triathlon AK30 7 NL 04:24:02.04 28:17 01:21 02:40:47 01:39 01:11:58 Ingrid Bakker (200) Swim: 28:17
Trans1: 29:38
Trans1_Swim: 01:21
Bike1: 01:38:10
Bike_Finish: 03:10:25
Bike_Lap1: 01:08:32
Bike: 02:40:47
Trans2: 03:12:04
Trans2_Bike: 01:39
Run1: 03:48:52
Run2: 04:23:24
Run: 01:11:58
Finish: 04:24:02
39 201 Daniela Tóth A3K Berlin AK45 7 DE 04:45:03.88 27:53 01:35 02:57:00 02:09 01:16:26 Daniela Tóth (201) Swim: 27:53
Trans1: 29:28
Trans1_Swim: 01:35
Bike1: 01:45:46
Bike_Finish: 03:26:28
Bike_Lap1: 01:16:18
Bike: 02:57:00
Trans2: 03:28:37
Trans2_Bike: 02:09
Run1: 04:05:40
Run2: 04:44:22
Run: 01:16:26
Finish: 04:45:03
9 210 Joanne Clarke Riot Racing Club AK25 2 GB 03:47:35.11 27:01 01:28 02:22:05 01:50 55:11 Joanne Clarke (210) Swim: 27:01
Trans1: 28:29
Trans1_Swim: 01:28
Bike1: 01:28:02
Bike_Finish: 02:50:34
Bike_Lap1: 59:33
Bike: 02:22:05
Trans2: 02:52:24
Trans2_Bike: 01:50
Run1: 03:18:23
Run2: 03:46:44
Run: 55:11
Finish: 03:47:35
4 222 Claudia Mai CIS Amberg AK30 2 DE 03:44:22.34 25:55 01:19 02:22:45 01:30 52:53 Claudia Mai (222) Swim: 25:55
Trans1: 27:14
Trans1_Swim: 01:19
Bike1: 01:29:07
Bike_Finish: 02:49:59
Bike_Lap1: 01:01:53
Bike: 02:22:45
Trans2: 02:51:29
Trans2_Bike: 01:30
Run1: 03:17:24
Run2: 03:43:43
Run: 52:53
Finish: 03:44:22
22 225 Maren Brockmann Hannover Runners e.V. AK40 4 DE 04:18:33.66 30:01 01:35 02:33:05 02:39 01:11:13 Maren Brockmann (225) Swim: 30:01
Trans1: 31:36
Trans1_Swim: 01:35
Bike1: 01:37:03
Bike_Finish: 03:04:41
Bike_Lap1: 01:05:27
Bike: 02:33:05
Trans2: 03:07:20
Trans2_Bike: 02:39
Run1: 03:40:00
Run2: 04:17:34
Run: 01:11:13
Finish: 04:18:33
37 228 MARINE ZIMMERMANN Asptt Mulhouse tri AK25 5 FR 04:44:29.48 28:17 02:03 02:46:29 01:21 01:26:19 MARINE ZIMMERMANN (228) Swim: 28:17
Trans1: 30:20
Trans1_Swim: 02:03
Bike1: 01:46:19
Bike_Finish: 03:16:49
Bike_Lap1: 01:15:59
Bike: 02:46:29
Trans2: 03:18:10
Trans2_Bike: 01:21
Run1: 04:00:23
Run2: 04:43:45
Run: 01:26:19
Finish: 04:44:29
35 237 Beatriz Van Dijk Avila Aquapoldro triathlon AK40 5 NL 04:40:46.79 30:18 02:34 02:54:20 02:34 01:11:00 Beatriz Van Dijk Avila (237) Swim: 30:18
Trans1: 32:52
Trans1_Swim: 02:34
Bike1: 01:48:32
Bike_Finish: 03:27:12
Bike_Lap1: 01:15:40
Bike: 02:54:20
Trans2: 03:29:46
Trans2_Bike: 02:34
Run1: 04:03:17
Run2: 04:40:04
Run: 01:11:00
Finish: 04:40:46
14 240 Steffi Steinberg Busselton Tri Club AK40 1 DE 03:56:01.63 28:00 02:06 02:25:01 02:02 58:52 Steffi Steinberg (240) Swim: 28:00
Trans1: 30:06
Trans1_Swim: 02:06
Bike1: 01:32:24
Bike_Finish: 02:55:07
Bike_Lap1: 01:02:18
Bike: 02:25:01
Trans2: 02:57:09
Trans2_Bike: 02:02
Run1: 03:26:16
Run2: 03:55:23
Run: 58:52
Finish: 03:56:01
3 241 Katerina Ježková Nutrend Sport Team Brozany AK35 1 CZ 03:41:01.32 31:37 01:25 02:16:22 01:23 50:14 Katerina Ježková (241) Swim: 31:37
Trans1: 33:02
Trans1_Swim: 01:25
Bike1: 01:32:06
Bike_Finish: 02:49:24
Bike_Lap1: 59:04
Bike: 02:16:22
Trans2: 02:50:47
Trans2_Bike: 01:23
Run1: 03:15:26
Run2: 03:40:28
Run: 50:14
Finish: 03:41:01
18 244 CATERINA CAPDEVILA BARREDO UEC GRACIA AK30 6 ES 04:06:44.12 28:25 01:28 02:29:15 02:50 01:04:46 CATERINA CAPDEVILA BARREDO (244) Swim: 28:25
Trans1: 29:53
Trans1_Swim: 01:28
Bike1: 01:34:17
Bike_Finish: 02:59:08
Bike_Lap1: 01:04:24
Bike: 02:29:15
Trans2: 03:01:58
Trans2_Bike: 02:50
Run1: 03:34:19
Run2: 04:06:06
Run: 01:04:46
Finish: 04:06:44
10 247 Birgit Jüngst-Dauber VFL Marburg 1860 / dasSportwerk Race AK50 1 DE 03:50:31.74 35:20 02:05 02:10:53 02:16 59:57 Birgit Jüngst-Dauber (247) Swim: 35:20
Trans1: 37:25
Trans1_Swim: 02:05
Bike1: 01:34:55
Bike_Finish: 02:48:18
Bike_Lap1: 57:30
Bike: 02:10:53
Trans2: 02:50:34
Trans2_Bike: 02:16
Run1: 03:20:42
Run2: 03:49:37
Run: 59:57
Finish: 03:50:31
5 254 Štepánka Bisová Tri club Ceská Lípa AK20 1 CZ 03:44:39.07 27:38 01:02 02:18:51 01:48 55:20 Štepánka Bisová (254) Swim: 27:38
Trans1: 28:40
Trans1_Swim: 01:02
Bike1: 01:22:31
Bike_Finish: 02:47:31
Bike_Lap1: 53:51
Bike: 02:18:51
Trans2: 02:49:19
Trans2_Bike: 01:48
Run1: 03:16:03
Run2: 03:43:59
Run: 55:20
Finish: 03:44:39
16 258 Christina Herbst LTU Linz AK40 2 AT 04:03:38.29 31:37 01:07 02:28:56 01:33 01:00:25 Christina Herbst (258) Swim: 31:37
Trans1: 32:44
Trans1_Swim: 01:07
Bike1: 01:35:21
Bike_Finish: 03:01:40
Bike_Lap1: 01:02:37
Bike: 02:28:56
Trans2: 03:03:13
Trans2_Bike: 01:33
Run1: 03:33:02
Run2: 04:03:02
Run: 01:00:25
Finish: 04:03:38
28 264 Gizela Rakowska Northtec Bike Team AK35 2 PL 04:24:39.72 31:42 02:32 02:41:11 02:11 01:07:03 Gizela Rakowska (264) Swim: 31:42
Trans1: 34:14
Trans1_Swim: 02:32
Bike1: 01:42:28
Bike_Finish: 03:15:25
Bike_Lap1: 01:08:14
Bike: 02:41:11
Trans2: 03:17:36
Trans2_Bike: 02:11
Run1: 03:49:53
Run2: 04:24:03
Run: 01:07:03
Finish: 04:24:39
33 267 Silvia Hackner TSV Katzwang 05 AK35 3 DE 04:37:45.04 33:31 01:27 02:43:10 01:40 01:17:57 Silvia Hackner (267) Swim: 33:31
Trans1: 34:58
Trans1_Swim: 01:27
Bike1: 01:44:15
Bike_Finish: 03:18:08
Bike_Lap1: 01:09:17
Bike: 02:43:10
Trans2: 03:19:48
Trans2_Bike: 01:40
Run1: 03:57:11
Run2: 04:36:45
Run: 01:17:57
Finish: 04:37:45
6 269 Vendulka Ryšavá Tri club Ceská Lípa AK18/19 1 CZ 03:44:55.98 27:42 01:24 02:20:28 01:24 53:57 Vendulka Ryšavá (269) Swim: 27:42
Trans1: 29:06
Trans1_Swim: 01:24
Bike1: 01:29:55
Bike_Finish: 02:49:34
Bike_Lap1: 01:00:49
Bike: 02:20:28
Trans2: 02:50:58
Trans2_Bike: 01:24
Run1: 03:17:42
Run2: 03:44:24
Run: 53:57
Finish: 03:44:55
8 56 Theresa Werner SG Adelsberg AK30 3 DE 03:47:27.75 28:37 01:48 02:20:54 01:27 54:41 Theresa Werner (56) Swim: 28:37
Trans1: 30:25
Trans1_Swim: 01:48
Bike1: 01:29:54
Bike_Finish: 02:51:19
Bike_Lap1: 59:29
Bike: 02:20:54
Trans2: 02:52:46
Trans2_Bike: 01:27
Run1: 03:19:53
Run2: 03:46:54
Run: 54:41
Finish: 03:47:27
124 59 Zdenek Orner Titan Zlín AK65 2 CZ 04:25:23.15 34:12 01:40 02:30:05 02:18 01:17:08 Zdenek Orner (59) Swim: 34:12
Trans1: 35:52
Trans1_Swim: 01:40
Bike1: 01:41:25
Bike_Finish: 03:05:57
Bike_Lap1: 01:05:33
Bike: 02:30:05
Trans2: 03:08:15
Trans2_Bike: 02:18
Run1: 03:46:21
Run2: 04:24:32
Run: 01:17:08
Finish: 04:25:23
128 60 Henner Klatte Großdubrau AK45 22 DE 04:31:46.80 30:45 03:01 02:46:46 02:38 01:08:36 Henner Klatte (60) Swim: 30:45
Trans1: 33:46
Trans1_Swim: 03:01
Bike1: 01:46:05
Bike_Finish: 03:20:32
Bike_Lap1: 01:12:19
Bike: 02:46:46
Trans2: 03:23:10
Trans2_Bike: 02:38
Run1: 03:56:55
Run2: 04:31:06
Run: 01:08:36
Finish: 04:31:46
137 63 Nic Rohmann MULTISPORT-LOS e.V. AK50 16 DE 04:51:40.04 41:27 02:38 02:49:14 03:09 01:15:12 Nic Rohmann (63) Swim: 41:27
Trans1: 44:05
Trans1_Swim: 02:38
Bike1: 01:58:02
Bike_Finish: 03:33:19
Bike_Lap1: 01:13:57
Bike: 02:49:14
Trans2: 03:36:28
Trans2_Bike: 03:09
Run1: 04:12:05
Run2: 04:50:40
Run: 01:15:12
Finish: 04:51:40
76 65 Bernd Hagen CIS Amberg Team Radhaus Schertl AK50 6 DE 03:49:41.62 31:50 01:50 02:11:26 02:20 01:02:15 Bernd Hagen (65) Swim: 31:50
Trans1: 33:40
Trans1_Swim: 01:50
Bike1: 01:30:44
Bike_Finish: 02:45:06
Bike_Lap1: 57:04
Bike: 02:11:26
Trans2: 02:47:26
Trans2_Bike: 02:20
Run1: 03:18:33
Run2: 03:48:58
Run: 01:02:15
Finish: 03:49:41
122 278 Plundrak David RSFK AK30 17 CZE 04:23:08.77 26:48 01:20 02:46:02 03:10 01:05:48 Plundrak David (278) Swim: 26:48
Trans1: 28:08
Trans1_Swim: 01:20
Bike1: 01:17:28
Bike_Finish: 03:14:10
Bike_Lap1: 49:20
Bike: 02:46:02
Trans2: 03:17:20
Trans2_Bike: 03:10
Run1: 03:50:46
Run2: 04:22:30
Run: 01:05:48
Finish: 04:23:08
107 69 Georg Wagner TV 1848 Erlangen AK40 25 DE 04:08:09.75 32:40 02:10 02:28:41 01:36 01:03:02 Georg Wagner (69) Swim: 32:40
Trans1: 34:50
Trans1_Swim: 02:10
Bike1: 01:37:20
Bike_Finish: 03:03:31
Bike_Lap1: 01:02:30
Bike: 02:28:41
Trans2: 03:05:07
Trans2_Bike: 01:36
Run1: 03:36:27
Run2: 04:07:29
Run: 01:03:02
Finish: 04:08:09
130 73 Stepan Rezek N/A AK35 9 CZ 04:33:24.67 45:59 02:40 02:36:54 02:25 01:05:26 Stepan Rezek (73) Swim: 45:59
Trans1: 48:39
Trans1_Swim: 02:40
Bike1: 01:56:11
Bike_Finish: 03:25:33
Bike_Lap1: 01:07:32
Bike: 02:36:54
Trans2: 03:27:58
Trans2_Bike: 02:25
Run1: 04:00:29
Run2: 04:32:42
Run: 01:05:26
Finish: 04:33:24
113 279 Andrzej Dalasinski Kuznia Triathlonu AK40 26 POL 04:13:11.51 32:56 02:42 02:32:45 02:49 01:01:59 Andrzej Dalasinski (279) Swim: 32:56
Trans1: 35:38
Trans1_Swim: 02:42
Bike1: 01:40:08
Bike_Finish: 03:08:23
Bike_Lap1: 01:04:30
Bike: 02:32:45
Trans2: 03:11:12
Trans2_Bike: 02:49
Run1: 03:42:09
Run2: 04:12:36
Run: 01:01:59
Finish: 04:13:11
143 74 Tomasz Miller KGHM ZG RUN AK45 23 PL 05:05:10.17 27:36 04:36 03:10:55 04:21 01:17:42 Tomasz Miller (74) Swim: 27:36
Trans1: 32:12
Trans1_Swim: 04:36
Bike1: 01:47:34
Bike_Finish: 03:43:07
Bike_Lap1: 01:15:22
Bike: 03:10:55
Trans2: 03:47:28
Trans2_Bike: 04:21
Run1: 04:26:26
Run2: 05:04:28
Run: 01:17:42
Finish: 05:05:10
36 75 Tim Brandes TSG 08 Roth AK20 7 DE 03:25:19.21 23:12 01:07 02:02:43 01:44 56:33 Tim Brandes (75) Swim: 23:12
Trans1: 24:19
Trans1_Swim: 01:07
Bike1: 01:17:40
Bike_Finish: 02:27:02
Bike_Lap1: 53:21
Bike: 02:02:43
Trans2: 02:28:46
Trans2_Bike: 01:44
Run1: 02:56:46
Run2: 03:24:44
Run: 56:33
Finish: 03:25:19
58 280 Marcus Günther SV Burkhardtsgrün AK40 12 GER 03:39:03.31 28:50 01:18 02:12:33 01:28 54:54 Marcus Günther (280) Swim: 28:50
Trans1: 30:08
Trans1_Swim: 01:18
Bike1: 01:26:21
Bike_Finish: 02:42:41
Bike_Lap1: 56:13
Bike: 02:12:33
Trans2: 02:44:09
Trans2_Bike: 01:28
Run1: 03:11:03
Run2: 03:38:26
Run: 54:54
Finish: 03:39:03
144 76 Serge Birtel Berlin AK35 10 DE 05:06:10.46 39:06 02:08 03:01:58 01:50 01:21:08 Serge Birtel (76) Swim: 39:06
Trans1: 41:14
Trans1_Swim: 02:08
Bike1: 01:58:35
Bike_Finish: 03:43:12
Bike_Lap1: 01:17:21
Bike: 03:01:58
Trans2: 03:45:02
Trans2_Bike: 01:50
Run1: 04:23:32
Run2: 05:05:21
Run: 01:21:08
Finish: 05:06:10
100 77 Jan Chott koloshop AK45 17 CZ 04:04:38.02 32:24 01:47 02:30:56 01:53 57:38 Jan Chott (77) Swim: 32:24
Trans1: 34:11
Trans1_Swim: 01:47
Bike1: 01:39:44
Bike_Finish: 03:05:07
Bike_Lap1: 01:05:33
Bike: 02:30:56
Trans2: 03:07:00
Trans2_Bike: 01:53
Run1: 03:36:01
Run2: 04:04:07
Run: 57:38
Finish: 04:04:38
111 220 Jaroslav Jira Tri club Ceská Lípa AK50 9 CZE 04:12:37.26 29:34 01:40 02:40:53 01:38 58:52 Jaroslav Jira (220) Swim: 29:34
Trans1: 31:14
Trans1_Swim: 01:40
Bike1: 01:32:57
Bike_Finish: 03:12:07
Bike_Lap1: 01:01:43
Bike: 02:40:53
Trans2: 03:13:45
Trans2_Bike: 01:38
Run1: 03:42:01
Run2: 04:12:00
Run: 58:52
Finish: 04:12:37
35 78 Ivan Došek TRI.2.FLY AK30 8 SK 03:24:15.87 29:32 01:02 02:05:21 01:10 47:10 Ivan Došek (78) Swim: 29:32
Trans1: 30:34
Trans1_Swim: 01:02
Bike1: 01:24:44
Bike_Finish: 02:35:55
Bike_Lap1: 54:10
Bike: 02:05:21
Trans2: 02:37:05
Trans2_Bike: 01:10
Run1: 03:00:21
Run2: 03:23:43
Run: 47:10
Finish: 03:24:15
7 79 Swiad Snieder asc Darmstadt Triathlon AK30 3 DE 03:04:29.08 22:14 01:32 01:52:26 01:19 46:58 Swiad Snieder (79) Swim: 22:14
Trans1: 23:46
Trans1_Swim: 01:32
Bike1: 01:12:21
Bike_Finish: 02:16:12
Bike_Lap1: 48:35
Bike: 01:52:26
Trans2: 02:17:31
Trans2_Bike: 01:19
Run1: 02:40:45
Run2: 03:04:01
Run: 46:58
Finish: 03:04:29
68 80 Steve Kobsch AK40 15 DE 03:45:09.64 28:59 01:40 02:12:01 01:51 01:00:38 Steve Kobsch (80) Swim: 28:59
Trans1: 30:39
Trans1_Swim: 01:40
Bike1: 01:28:47
Bike_Finish: 02:42:40
Bike_Lap1: 58:08
Bike: 02:12:01
Trans2: 02:44:31
Trans2_Bike: 01:51
Run1: 03:13:47
Run2: 03:44:34
Run: 01:00:38
Finish: 03:45:09
121 81 Zdenek Pavlícek Tri club Ceska Lipa AK65 1 CZ 04:21:28.49 39:18 02:20 02:36:37 03:16 59:57 Zdenek Pavlícek (81) Swim: 39:18
Trans1: 41:38
Trans1_Swim: 02:20
Bike1: 01:47:48
Bike_Finish: 03:18:15
Bike_Lap1: 01:06:10
Bike: 02:36:37
Trans2: 03:21:31
Trans2_Bike: 03:16
Run1: 03:50:49
Run2: 04:20:48
Run: 59:57
Finish: 04:21:28
90 85 Peter Zahn RSV Tria Bühlertal AK40 20 DE 03:57:10.88 28:51 01:41 02:20:36 02:06 01:03:56 Peter Zahn (85) Swim: 28:51
Trans1: 30:32
Trans1_Swim: 01:41
Bike1: 01:32:41
Bike_Finish: 02:51:08
Bike_Lap1: 01:02:09
Bike: 02:20:36
Trans2: 02:53:14
Trans2_Bike: 02:06
Run1: 03:24:14
Run2: 03:56:32
Run: 01:03:56
Finish: 03:57:10
22 86 Juan Andres Cano Cuevas CD Triatlon Tijola Ociodeporte Baza AK40 4 ES 03:13:31.64 24:06 58 01:56:15 01:15 50:57 Juan Andres Cano Cuevas (86) Swim: 24:06
Trans1: 25:04
Trans1_Swim: 58
Bike1: 01:14:38
Bike_Finish: 02:21:19
Bike_Lap1: 49:34
Bike: 01:56:15
Trans2: 02:22:34
Trans2_Bike: 01:15
Run1: 02:48:00
Run2: 03:12:43
Run: 50:57
Finish: 03:13:31
14 87 Simon GOURGUES LE MANS TRIATHLON AK18/19 1 FR 03:10:23.84 22:31 46 01:59:25 01:21 46:20 Simon GOURGUES (87) Swim: 22:31
Trans1: 23:17
Trans1_Swim: 46
Bike1: 01:13:31
Bike_Finish: 02:22:42
Bike_Lap1: 50:14
Bike: 01:59:25
Trans2: 02:24:03
Trans2_Bike: 01:21
Run1: 02:46:30
Run2: 03:09:48
Run: 46:20
Finish: 03:10:23
59 88 Ian Anderson ESV Eintracht Hameln AK55 2 DE 03:40:17.20 27:14 01:33 02:13:54 01:52 55:44 Ian Anderson (88) Swim: 27:14
Trans1: 28:47
Trans1_Swim: 01:33
Bike1: 01:25:51
Bike_Finish: 02:42:41
Bike_Lap1: 57:04
Bike: 02:13:54
Trans2: 02:44:33
Trans2_Bike: 01:52
Run1: 03:12:39
Run2: 03:39:41
Run: 55:44
Finish: 03:40:17
41 91 Lars Sander Lac de Joux Tri Team AK50 3 CH 03:28:10.91 24:24 56 02:04:30 01:23 56:57 Lars Sander (91) Swim: 24:24
Trans1: 25:20
Trans1_Swim: 56
Bike1: 01:20:31
Bike_Finish: 02:29:50
Bike_Lap1: 55:11
Bike: 02:04:30
Trans2: 02:31:13
Trans2_Bike: 01:23
Run1: 02:59:56
Run2: 03:27:39
Run: 56:57
Finish: 03:28:10
83 92 Tim Stelzer SV Würzburg 05 AK45 14 DE 03:53:25.09 28:30 01:50 02:14:05 02:36 01:06:24 Tim Stelzer (92) Swim: 28:30
Trans1: 30:20
Trans1_Swim: 01:50
Bike1: 01:27:51
Bike_Finish: 02:44:25
Bike_Lap1: 57:31
Bike: 02:14:05
Trans2: 02:47:01
Trans2_Bike: 02:36
Run1: 03:15:46
Run2: 03:52:48
Run: 01:06:24
Finish: 03:53:25
29 93 Ondrej Cmunt Tri club Ceská Lípa AK18/19 3 CZ 03:19:23.23 26:35 54 01:58:54 01:13 51:47 Ondrej Cmunt (93) Swim: 26:35
Trans1: 27:29
Trans1_Swim: 54
Bike1: 01:18:53
Bike_Finish: 02:26:23
Bike_Lap1: 51:24
Bike: 01:58:54
Trans2: 02:27:36
Trans2_Bike: 01:13
Run1: 02:53:06
Run2: 03:18:51
Run: 51:47
Finish: 03:19:23
102 94 Thomas Kuhne doarheeme is doarheeme AK40 23 DE 04:04:59.99 33:05 02:29 02:20:52 02:36 01:05:57 Thomas Kuhne (94) Swim: 33:05
Trans1: 35:34
Trans1_Swim: 02:29
Bike1: 01:37:32
Bike_Finish: 02:56:26
Bike_Lap1: 01:01:58
Bike: 02:20:52
Trans2: 02:59:02
Trans2_Bike: 02:36
Run1: 03:32:07
Run2: 04:04:30
Run: 01:05:57
Finish: 04:04:59
43 95 Filip Soucek Triklub Príbram AK35 2 CZ 03:30:36.06 27:18 01:17 02:06:58 02:02 53:01 Filip Soucek (95) Swim: 27:18
Trans1: 28:35
Trans1_Swim: 01:17
Bike1: 01:25:12
Bike_Finish: 02:35:33
Bike_Lap1: 56:37
Bike: 02:06:58
Trans2: 02:37:35
Trans2_Bike: 02:02
Run1: 03:03:37
Run2: 03:30:01
Run: 53:01
Finish: 03:30:36
40 96 Erik Friemelt O-See Sports e.V. AK30 10 DE 03:28:03.44 22:39 58 02:05:45 01:17 57:24 Erik Friemelt (96) Swim: 22:39
Trans1: 23:37
Trans1_Swim: 58
Bike1: 01:16:32
Bike_Finish: 02:29:22
Bike_Lap1: 52:55
Bike: 02:05:45
Trans2: 02:30:39
Trans2_Bike: 01:17
Run1: 02:59:08
Run2: 03:27:28
Run: 57:24
Finish: 03:28:03
1 97 Scott Anderson SC Bayer 05 Uerdingen AK25 1 DE 02:50:26.78 21:03 50 01:43:17 01:04 44:12 Scott Anderson (97) Swim: 21:03
Trans1: 21:53
Trans1_Swim: 50
Bike1: 01:05:28
Bike_Finish: 02:05:10
Bike_Lap1: 43:35
Bike: 01:43:17
Trans2: 02:06:14
Trans2_Bike: 01:04
Run1: 02:27:53
Run2: 02:49:58
Run: 44:12
Finish: 02:50:26
38 98 Radek Adamec 2BWINNER TEAM AK30 9 CZ 03:26:55.43 29:00 01:18 02:03:39 01:22 51:36 Radek Adamec (98) Swim: 29:00
Trans1: 30:18
Trans1_Swim: 01:18
Bike1: 01:23:02
Bike_Finish: 02:33:57
Bike_Lap1: 52:44
Bike: 02:03:39
Trans2: 02:35:19
Trans2_Bike: 01:22
Run1: 02:59:58
Run2: 03:26:23
Run: 51:36
Finish: 03:26:55
112 99 Roman Wieck The 7 P‘s AK50 10 DE 04:13:00.43 32:34 03:28 02:26:52 02:21 01:07:45 Roman Wieck (99) Swim: 32:34
Trans1: 36:02
Trans1_Swim: 03:28
Bike1: 01:40:31
Bike_Finish: 03:02:54
Bike_Lap1: 01:04:29
Bike: 02:26:52
Trans2: 03:05:15
Trans2_Bike: 02:21
Run1: 03:38:32
Run2: 04:12:21
Run: 01:07:45
Finish: 04:13:00
134 101 Torsten Hänel PSV Zittau e.V. AK50 14 DE 04:41:01.17 38:25 02:38 02:43:03 02:28 01:14:27 Torsten Hänel (101) Swim: 38:25
Trans1: 41:03
Trans1_Swim: 02:38
Bike1: 01:50:33
Bike_Finish: 03:24:06
Bike_Lap1: 01:09:30
Bike: 02:43:03
Trans2: 03:26:34
Trans2_Bike: 02:28
Run1: 04:04:16
Run2: 04:40:13
Run: 01:14:27
Finish: 04:41:01
67 103 Martin Oswald Bike Passion Pirna e.V. AK35 4 DE 03:45:06.86 31:15 01:46 02:08:10 02:14 01:01:41 Martin Oswald (103) Swim: 31:15
Trans1: 33:01
Trans1_Swim: 01:46
Bike1: 01:28:42
Bike_Finish: 02:41:11
Bike_Lap1: 55:41
Bike: 02:08:10
Trans2: 02:43:25
Trans2_Bike: 02:14
Run1: 03:12:31
Run2: 03:44:23
Run: 01:01:41
Finish: 03:45:06
16 104 Lewis Williams Team Body Works AK20 3 GB 03:10:30.28 22:16 40 01:56:40 01:00 49:54 Lewis Williams (104) Swim: 22:16
Trans1: 22:56
Trans1_Swim: 40
Bike1: 01:13:32
Bike_Finish: 02:19:36
Bike_Lap1: 50:36
Bike: 01:56:40
Trans2: 02:20:36
Trans2_Bike: 01:00
Run1: 02:44:31
Run2: 03:09:53
Run: 49:54
Finish: 03:10:30
138 106 Ulf Kulling TV Fürstenwalde 1990 AK50 17 DE 04:51:40.18 41:26 02:52 02:49:05 03:07 01:15:10 Ulf Kulling (106) Swim: 41:26
Trans1: 44:18
Trans1_Swim: 02:52
Bike1: 01:58:01
Bike_Finish: 03:33:23
Bike_Lap1: 01:13:43
Bike: 02:49:05
Trans2: 03:36:30
Trans2_Bike: 03:07
Run1: 04:12:08
Run2: 04:50:49
Run: 01:15:10
Finish: 04:51:40
10 107 Philipp Heisch SG Adelsberg e.V. AK35 1 DE 03:08:58.79 28:41 01:57 01:52:17 01:22 44:41 Philipp Heisch (107) Swim: 28:41
Trans1: 30:38
Trans1_Swim: 01:57
Bike1: 01:19:03
Bike_Finish: 02:22:55
Bike_Lap1: 48:25
Bike: 01:52:17
Trans2: 02:24:17
Trans2_Bike: 01:22
Run1: 02:46:17
Run2: 03:08:30
Run: 44:41
Finish: 03:08:58
54 109 Michael Obst KSV Baunatal AK45 9 DE 03:38:32.40 32:15 01:36 02:06:02 01:36 57:03 Michael Obst (109) Swim: 32:15
Trans1: 33:51
Trans1_Swim: 01:36
Bike1: 01:27:52
Bike_Finish: 02:39:53
Bike_Lap1: 54:01
Bike: 02:06:02
Trans2: 02:41:29
Trans2_Bike: 01:36
Run1: 03:09:31
Run2: 03:37:52
Run: 57:03
Finish: 03:38:32
129 114 Björn Röper ohne AK35 8 DE 04:33:08.31 33:26 03:18 02:38:18 03:06 01:15:00 Björn Röper (114) Swim: 33:26
Trans1: 36:44
Trans1_Swim: 03:18
Bike1: 01:45:46
Bike_Finish: 03:15:02
Bike_Lap1: 01:09:02
Bike: 02:38:18
Trans2: 03:18:08
Trans2_Bike: 03:06
Run1: 03:53:41
Run2: 04:32:20
Run: 01:15:00
Finish: 04:33:08
105 115 Wojciech Bukry EWOSOFT TRIATHLON TEAM AK45 18 PL 04:06:52.03 33:30 01:29 02:24:26 02:04 01:05:23 Wojciech Bukry (115) Swim: 33:30
Trans1: 34:59
Trans1_Swim: 01:29
Bike1: 01:36:14
Bike_Finish: 02:59:25
Bike_Lap1: 01:01:15
Bike: 02:24:26
Trans2: 03:01:29
Trans2_Bike: 02:04
Run1: 03:33:28
Run2: 04:06:17
Run: 01:05:23
Finish: 04:06:52
80 116 René Hoppe Glück-Auf-Team SSV Blau-Weiß-Gersdorf AK45 13 DE 03:51:39.81 29:55 03:00 02:18:43 01:57 58:04 René Hoppe (116) Swim: 29:55
Trans1: 32:55
Trans1_Swim: 03:00
Bike1: 01:31:33
Bike_Finish: 02:51:38
Bike_Lap1: 58:38
Bike: 02:18:43
Trans2: 02:53:35
Trans2_Bike: 01:57
Run1: 03:21:52
Run2: 03:51:01
Run: 58:04
Finish: 03:51:39
9 117 Quirijn Waaijenberg NTB AK20 2 NL 03:07:06.83 23:28 01:02 01:53:43 01:14 47:39 Quirijn Waaijenberg (117) Swim: 23:28
Trans1: 24:30
Trans1_Swim: 01:02
Bike1: 01:13:16
Bike_Finish: 02:18:13
Bike_Lap1: 48:46
Bike: 01:53:43
Trans2: 02:19:27
Trans2_Bike: 01:14
Run1: 02:42:35
Run2: 03:06:38
Run: 47:39
Finish: 03:07:06
85 118 Ferdinand Wagner Brothers in se wutt AK35 5 DE 03:54:22.49 33:20 01:59 02:14:24 01:52 01:02:47 Ferdinand Wagner (118) Swim: 33:20
Trans1: 35:19
Trans1_Swim: 01:59
Bike1: 01:32:50
Bike_Finish: 02:49:43
Bike_Lap1: 57:31
Bike: 02:14:24
Trans2: 02:51:35
Trans2_Bike: 01:52
Run1: 03:22:57
Run2: 03:53:31
Run: 01:02:47
Finish: 03:54:22
60 119 Jan Zika Zdar Bar IM Team AK40 13 CZ 03:41:26.62 24:53 01:22 02:15:13 01:36 58:22 Jan Zika (119) Swim: 24:53
Trans1: 26:15
Trans1_Swim: 01:22
Bike1: 01:23:44
Bike_Finish: 02:41:28
Bike_Lap1: 57:29
Bike: 02:15:13
Trans2: 02:43:04
Trans2_Bike: 01:36
Run1: 03:12:06
Run2: 03:40:53
Run: 58:22
Finish: 03:41:26
71 120 Jacob Tantholdt Kajhøj Sørensen Odense Triathlon Klub AK20 9 DK 03:46:30.79 24:36 01:22 02:17:48 01:28 01:01:16 Jacob Tantholdt Kajhøj Sørensen (120) Swim: 24:36
Trans1: 25:58
Trans1_Swim: 01:22
Bike1: 01:22:13
Bike_Finish: 02:43:46
Bike_Lap1: 56:15
Bike: 02:17:48
Trans2: 02:45:14
Trans2_Bike: 01:28
Run1: 03:16:20
Run2: 03:45:51
Run: 01:01:16
Finish: 03:46:30
135 121 Peter Heydemann Keinem AK50 15 DE 04:46:47.07 36:46 01:42 02:46:58 02:25 01:18:56 Peter Heydemann (121) Swim: 36:46
Trans1: 38:28
Trans1_Swim: 01:42
Bike1: 01:46:51
Bike_Finish: 03:25:26
Bike_Lap1: 01:08:23
Bike: 02:46:58
Trans2: 03:27:51
Trans2_Bike: 02:25
Run1: 04:03:31
Run2: 04:45:52
Run: 01:18:56
Finish: 04:46:47
18 122 RAIT PALLO Tabasalu Triathlon Club AK45 2 EE 03:11:09.72 28:12 01:34 01:54:43 01:19 45:21 RAIT PALLO (122) Swim: 28:12
Trans1: 29:46
Trans1_Swim: 01:34
Bike1: 01:19:51
Bike_Finish: 02:24:29
Bike_Lap1: 50:05
Bike: 01:54:43
Trans2: 02:25:48
Trans2_Bike: 01:19
Run1: 02:48:33
Run2: 03:10:40
Run: 45:21
Finish: 03:11:09
51 124 Tomasz Ligeza unaffiliated AK30 11 PL 03:37:17.75 24:52 01:27 02:13:11 02:02 55:45 Tomasz Ligeza (124) Swim: 24:52
Trans1: 26:19
Trans1_Swim: 01:27
Bike1: 01:24:28
Bike_Finish: 02:39:30
Bike_Lap1: 58:09
Bike: 02:13:11
Trans2: 02:41:32
Trans2_Bike: 02:02
Run1: 03:09:05
Run2: 03:36:40
Run: 55:45
Finish: 03:37:17
79 125 Francois CONSENTINO ANSA AK60 2 FR 03:51:23.31 29:29 02:10 02:17:41 01:34 01:00:29 Francois CONSENTINO (125) Swim: 29:29
Trans1: 31:39
Trans1_Swim: 02:10
Bike1: 01:31:02
Bike_Finish: 02:49:20
Bike_Lap1: 59:23
Bike: 02:17:41
Trans2: 02:50:54
Trans2_Bike: 01:34
Run1: 03:20:33
Run2: 03:50:48
Run: 01:00:29
Finish: 03:51:23
5 126 NICOLAS DURIN MACH3 TRIATHLON TEAM HEXATRI AK45 1 FR 03:00:03.98 24:07 58 01:47:35 54 46:29 NICOLAS DURIN (126) Swim: 24:07
Trans1: 25:05
Trans1_Swim: 58
Bike1: 01:11:35
Bike_Finish: 02:12:40
Bike_Lap1: 46:30
Bike: 01:47:35
Trans2: 02:13:34
Trans2_Bike: 54
Run1: 02:36:24
Run2: 02:59:34
Run: 46:29
Finish: 03:00:03
53 128 Marco Steigerwald Laufteam Gelnhausen e.V. AK40 10 DE 03:38:13.53 29:00 01:44 02:07:06 01:10 59:13 Marco Steigerwald (128) Swim: 29:00
Trans1: 30:44
Trans1_Swim: 01:44
Bike1: 01:26:41
Bike_Finish: 02:37:50
Bike_Lap1: 55:57
Bike: 02:07:06
Trans2: 02:39:00
Trans2_Bike: 01:10
Run1: 03:08:19
Run2: 03:37:37
Run: 59:13
Finish: 03:38:13
81 129 Mark Waaijenberg Nederlandse Triathlon Bond AK55 6 NL 03:52:39.35 28:16 01:20 02:22:24 01:27 59:12 Mark Waaijenberg (129) Swim: 28:16
Trans1: 29:36
Trans1_Swim: 01:20
Bike1: 01:29:40
Bike_Finish: 02:52:00
Bike_Lap1: 01:00:04
Bike: 02:22:24
Trans2: 02:53:27
Trans2_Bike: 01:27
Run1: 03:22:38
Run2: 03:51:57
Run: 59:12
Finish: 03:52:39
24 130 Bartek Ostrasz GVT AK40 5 PL 03:13:44.63 22:33 01:30 01:54:45 01:20 53:36 Bartek Ostrasz (130) Swim: 22:33
Trans1: 24:03
Trans1_Swim: 01:30
Bike1: 01:15:03
Bike_Finish: 02:18:48
Bike_Lap1: 51:00
Bike: 01:54:45
Trans2: 02:20:08
Trans2_Bike: 01:20
Run1: 02:45:49
Run2: 03:13:11
Run: 53:36
Finish: 03:13:44
109 131 Jonas Wiberg IK NocOut.se AK50 8 SE 04:10:22.09 31:34 02:24 02:34:46 02:27 59:11 Jonas Wiberg (131) Swim: 31:34
Trans1: 33:58
Trans1_Swim: 02:24
Bike1: 01:40:00
Bike_Finish: 03:08:44
Bike_Lap1: 01:06:02
Bike: 02:34:46
Trans2: 03:11:11
Trans2_Bike: 02:27
Run1: 03:40:37
Run2: 04:09:40
Run: 59:11
Finish: 04:10:22
3 133 Sebastian Kuefner Triathlon Gera AK30 2 DE 02:57:26.04 21:57 01:16 01:47:18 01:29 45:26 Sebastian Kuefner (133) Swim: 21:57
Trans1: 23:13
Trans1_Swim: 01:16
Bike1: 01:07:30
Bike_Finish: 02:10:31
Bike_Lap1: 44:17
Bike: 01:47:18
Trans2: 02:12:00
Trans2_Bike: 01:29
Run1: 02:34:33
Run2: 02:56:55
Run: 45:26
Finish: 02:57:26
46 136 Alex Rebro Triatlon Team Trnava AK18/19 4 SK 03:32:47.30 26:41 02:14 01:59:15 01:53 01:02:44 Alex Rebro (136) Swim: 26:41
Trans1: 28:55
Trans1_Swim: 02:14
Bike1: 01:19:20
Bike_Finish: 02:28:10
Bike_Lap1: 50:25
Bike: 01:59:15
Trans2: 02:30:03
Trans2_Bike: 01:53
Run1: 02:59:39
Run2: 03:32:10
Run: 01:02:44
Finish: 03:32:47
133 137 Jakob Schäfer LTV Erfurt AK30 19 DE 04:39:14.79 25:37 02:12 02:53:29 02:37 01:15:19 Jakob Schäfer (137) Swim: 25:37
Trans1: 27:49
Trans1_Swim: 02:12
Bike1: 01:36:10
Bike_Finish: 03:21:18
Bike_Lap1: 01:08:21
Bike: 02:53:29
Trans2: 03:23:55
Trans2_Bike: 02:37
Run1: 03:58:28
Run2: 04:38:29
Run: 01:15:19
Finish: 04:39:14
148 138 Mario Börner TSV Ingolstadt Nord AK35 11 DE 06:10:21.51 33:43 03:38 04:01:43 01:32 01:29:45 Mario Börner (138) Swim: 33:43
Trans1: 37:21
Trans1_Swim: 03:38
Bike1: 02:12:27
Bike_Finish: 04:39:04
Bike_Lap1: 01:35:06
Bike: 04:01:43
Trans2: 04:40:36
Trans2_Bike: 01:32
Run1: 05:24:54
Run2: 06:09:13
Run: 01:29:45
Finish: 06:10:21
108 139 Karl Koller SKITRIZIRL AK60 5 AT 04:10:18.34 29:48 02:28 02:36:26 02:38 58:58 Karl Koller (139) Swim: 29:48
Trans1: 32:16
Trans1_Swim: 02:28
Bike1: 01:32:10
Bike_Finish: 03:08:42
Bike_Lap1: 59:54
Bike: 02:36:26
Trans2: 03:11:20
Trans2_Bike: 02:38
Run1: 03:40:41
Run2: 04:09:40
Run: 58:58
Finish: 04:10:18
114 141 Marc Zimmer TuS Wengern 1879 e.V. AK40 27 DE 04:14:21.79 29:26 02:16 02:38:43 02:08 01:01:48 Marc Zimmer (141) Swim: 29:26
Trans1: 31:42
Trans1_Swim: 02:16
Bike1: 01:35:56
Bike_Finish: 03:10:25
Bike_Lap1: 01:04:14
Bike: 02:38:43
Trans2: 03:12:33
Trans2_Bike: 02:08
Run1: 03:42:41
Run2: 04:13:35
Run: 01:01:48
Finish: 04:14:21
95 142 Martin Durco Tri2Fly AK30 14 SK 04:02:27.09 31:54 02:07 02:27:01 02:05 59:20 Martin Durco (142) Swim: 31:54
Trans1: 34:01
Trans1_Swim: 02:07
Bike1: 01:39:36
Bike_Finish: 03:01:02
Bike_Lap1: 01:05:35
Bike: 02:27:01
Trans2: 03:03:07
Trans2_Bike: 02:05
Run1: 03:32:57
Run2: 04:01:43
Run: 59:20
Finish: 04:02:27
69 143 Jean-Michel VIE TeamVIE AK45 11 PT 03:45:47.99 27:19 01:03 02:16:01 01:18 01:00:06 Jean-Michel VIE (143) Swim: 27:19
Trans1: 28:22
Trans1_Swim: 01:03
Bike1: 01:27:15
Bike_Finish: 02:44:23
Bike_Lap1: 58:53
Bike: 02:16:01
Trans2: 02:45:41
Trans2_Bike: 01:18
Run1: 03:15:29
Run2: 03:45:07
Run: 01:00:06
Finish: 03:45:47
56 145 Bernd Uebersezig TSV Hof 1861 AK50 4 DE 03:38:38.20 24:46 01:07 02:14:27 01:20 56:58 Bernd Uebersezig (145) Swim: 24:46
Trans1: 25:53
Trans1_Swim: 01:07
Bike1: 01:24:01
Bike_Finish: 02:40:20
Bike_Lap1: 58:08
Bike: 02:14:27
Trans2: 02:41:40
Trans2_Bike: 01:20
Run1: 03:10:08
Run2: 03:38:08
Run: 56:58
Finish: 03:38:38
70 147 Winfried Forster SC Delphin Ingolstadt AK55 4 DE 03:46:05.11 32:04 01:28 02:14:43 01:50 56:00 Winfried Forster (147) Swim: 32:04
Trans1: 33:32
Trans1_Swim: 01:28
Bike1: 01:32:32
Bike_Finish: 02:48:15
Bike_Lap1: 59:00
Bike: 02:14:43
Trans2: 02:50:05
Trans2_Bike: 01:50
Run1: 03:17:09
Run2: 03:45:29
Run: 56:00
Finish: 03:46:05
142 148 Steffen Neumann Tri Team Senftenberg AK55 10 DE 05:04:24.56 32:27 02:46 03:03:58 02:24 01:22:49 Steffen Neumann (148) Swim: 32:27
Trans1: 35:13
Trans1_Swim: 02:46
Bike1: 01:52:07
Bike_Finish: 03:39:11
Bike_Lap1: 01:16:54
Bike: 03:03:58
Trans2: 03:41:35
Trans2_Bike: 02:24
Run1: 04:21:15
Run2: 05:03:28
Run: 01:22:49
Finish: 05:04:24
DNF 149 Marcel Miko TRImiko AK40 DNF SK 28:09 01:28 Marcel Miko (149) Swim: 28:09
Trans1: 29:37
Trans1_Swim: 01:28
Bike1: 01:22:51
Bike_Lap1: 53:14
15 150 Michael Fuchs TV Burglengenfeld AK18/19 2 DE 03:10:26.78 23:55 01:01 01:55:41 01:17 48:32 Michael Fuchs (150) Swim: 23:55
Trans1: 24:56
Trans1_Swim: 01:01
Bike1: 01:14:36
Bike_Finish: 02:20:37
Bike_Lap1: 49:40
Bike: 01:55:41
Trans2: 02:21:54
Trans2_Bike: 01:17
Run1: 02:46:23
Run2: 03:09:44
Run: 48:32
Finish: 03:10:26
64 151 Manuel Baum TSV Bad Reichenhall AK25 7 DE 03:43:14.86 22:37 01:40 02:15:32 01:09 01:02:16 Manuel Baum (151) Swim: 22:37
Trans1: 24:17
Trans1_Swim: 01:40
Bike1: 01:24:41
Bike_Finish: 02:39:49
Bike_Lap1: 01:00:24
Bike: 02:15:32
Trans2: 02:40:58
Trans2_Bike: 01:09
Run1: 03:10:06
Run2: 03:42:32
Run: 01:02:16
Finish: 03:43:14
DNF 153 Tomas Kamrla RUNSHOP REMAX AK50 DNF SK 27:35 01:50 02:11:51 03:46 Tomas Kamrla (153) Swim: 27:35
Trans1: 29:25
Trans1_Swim: 01:50
Bike1: 01:24:53
Bike_Finish: 02:41:16
Bike_Lap1: 55:28
Bike: 02:11:51
Trans2: 02:45:02
Trans2_Bike: 03:46
61 154 Jörg Dani LV Limbach 2000 AK55 3 DE 03:41:33.97 35:32 05:22 02:05:06 02:21 53:12 Jörg Dani (154) Swim: 35:32
Trans1: 40:54
Trans1_Swim: 05:22
Bike1: 01:36:03
Bike_Finish: 02:46:00
Bike_Lap1: 55:09
Bike: 02:05:06
Trans2: 02:48:21
Trans2_Bike: 02:21
Run1: 03:14:46
Run2: 03:40:59
Run: 53:12
Finish: 03:41:33
91 155 Pascal Schonis TVS Soest AK40 21 NL 03:58:25.99 31:13 01:26 02:16:58 01:21 01:07:27 Pascal Schonis (155) Swim: 31:13
Trans1: 32:39
Trans1_Swim: 01:26
Bike1: 01:31:11
Bike_Finish: 02:49:37
Bike_Lap1: 58:32
Bike: 02:16:58
Trans2: 02:50:58
Trans2_Bike: 01:21
Run1: 03:22:07
Run2: 03:58:04
Run: 01:07:27
Finish: 03:58:25
123 156 Peter Lösch Mack Team SF Dornstadt AK55 9 DE 04:23:51.99 30:02 02:39 02:41:58 02:16 01:06:56 Peter Lösch (156) Swim: 30:02
Trans1: 32:41
Trans1_Swim: 02:39
Bike1: 01:40:05
Bike_Finish: 03:14:39
Bike_Lap1: 01:07:24
Bike: 02:41:58
Trans2: 03:16:55
Trans2_Bike: 02:16
Run1: 03:48:46
Run2: 04:23:04
Run: 01:06:56
Finish: 04:23:51
147 157 Richie Schneider Race Off Road AK65 4 DE 05:35:54.80 46:53 04:47 03:14:11 03:51 01:26:12 Richie Schneider (157) Swim: 46:53
Trans1: 51:40
Trans1_Swim: 04:47
Bike1: 02:13:35
Bike_Finish: 04:05:51
Bike_Lap1: 01:21:55
Bike: 03:14:11
Trans2: 04:09:42
Trans2_Bike: 03:51
Run1: 04:47:29
Run2: 05:34:45
Run: 01:26:12
Finish: 05:35:54
99 158 Marco Heger NO GAMES. JUST SPORTS. AK40 22 DE 04:03:56.39 32:18 02:13 02:28:10 01:48 59:27 Marco Heger (158) Swim: 32:18
Trans1: 34:31
Trans1_Swim: 02:13
Bike1: 01:35:57
Bike_Finish: 03:02:41
Bike_Lap1: 01:01:26
Bike: 02:28:10
Trans2: 03:04:29
Trans2_Bike: 01:48
Run1: 03:33:16
Run2: 04:03:10
Run: 59:27
Finish: 04:03:56
63 159 Thomas Lissy COSD triathlon AK25 6 FR 03:42:47.93 27:23 01:35 02:11:10 01:32 01:01:07 Thomas Lissy (159) Swim: 27:23
Trans1: 28:58
Trans1_Swim: 01:35
Bike1: 01:27:26
Bike_Finish: 02:40:08
Bike_Lap1: 58:28
Bike: 02:11:10
Trans2: 02:41:40
Trans2_Bike: 01:32
Run1: 03:10:56
Run2: 03:42:11
Run: 01:01:07
Finish: 03:42:47
131 160 Matthias Gilster TRI LIZARDS AK50 13 DE 04:35:04.47 35:50 01:19 02:43:50 02:19 01:11:46 Matthias Gilster (160) Swim: 35:50
Trans1: 37:09
Trans1_Swim: 01:19
Bike1: 01:48:01
Bike_Finish: 03:20:59
Bike_Lap1: 01:10:52
Bike: 02:43:50
Trans2: 03:23:18
Trans2_Bike: 02:19
Run1: 03:58:53
Run2: 04:34:19
Run: 01:11:46
Finish: 04:35:04
42 161 Enrico Heinowsky Sisu Berlin AK40 8 DE 03:30:18.84 27:15 01:13 02:05:38 01:18 54:54 Enrico Heinowsky (161) Swim: 27:15
Trans1: 28:28
Trans1_Swim: 01:13
Bike1: 01:20:05
Bike_Finish: 02:34:06
Bike_Lap1: 51:37
Bike: 02:05:38
Trans2: 02:35:24
Trans2_Bike: 01:18
Run1: 03:01:39
Run2: 03:29:43
Run: 54:54
Finish: 03:30:18
132 162 Fabian Fillmer TSV Wiensen AK30 18 DE 04:38:10.37 33:36 02:21 02:50:30 02:23 01:09:20 Fabian Fillmer (162) Swim: 33:36
Trans1: 35:57
Trans1_Swim: 02:21
Bike1: 01:47:02
Bike_Finish: 03:26:27
Bike_Lap1: 01:11:05
Bike: 02:50:30
Trans2: 03:28:50
Trans2_Bike: 02:23
Run1: 04:04:09
Run2: 04:37:31
Run: 01:09:20
Finish: 04:38:10
39 163 Georg Harbauer LG Würzburg AK50 2 DE 03:27:01.37 23:16 01:08 02:04:28 01:22 56:47 Georg Harbauer (163) Swim: 23:16
Trans1: 24:24
Trans1_Swim: 01:08
Bike1: 01:17:41
Bike_Finish: 02:28:52
Bike_Lap1: 53:17
Bike: 02:04:28
Trans2: 02:30:14
Trans2_Bike: 01:22
Run1: 02:57:24
Run2: 03:26:19
Run: 56:47
Finish: 03:27:01
20 165 Pâris Fellmann Organicoach AK20 4 LU 03:11:47.71 26:49 50 01:55:20 01:23 47:25 Pâris Fellmann (165) Swim: 26:49
Trans1: 27:39
Trans1_Swim: 50
Bike1: 01:21:34
Bike_Finish: 02:22:59
Bike_Lap1: 53:55
Bike: 01:55:20
Trans2: 02:24:22
Trans2_Bike: 01:23
Run1: 02:47:31
Run2: 03:11:19
Run: 47:25
Finish: 03:11:47
84 166 Jaroslav Hochmut Haven team AK40 19 CZ 03:53:26.02 33:00 01:08 02:16:48 01:36 01:00:54 Jaroslav Hochmut (166) Swim: 33:00
Trans1: 34:08
Trans1_Swim: 01:08
Bike1: 01:33:04
Bike_Finish: 02:50:56
Bike_Lap1: 58:56
Bike: 02:16:48
Trans2: 02:52:32
Trans2_Bike: 01:36
Run1: 03:23:16
Run2: 03:52:55
Run: 01:00:54
Finish: 03:53:26
50 167 Gerald Petri TB Cannstatt AK45 8 DE 03:36:34.81 23:10 01:04 02:07:38 01:32 01:03:10 Gerald Petri (167) Swim: 23:10
Trans1: 24:14
Trans1_Swim: 01:04
Bike1: 01:20:15
Bike_Finish: 02:31:52
Bike_Lap1: 56:01
Bike: 02:07:38
Trans2: 02:33:24
Trans2_Bike: 01:32
Run1: 03:03:00
Run2: 03:35:59
Run: 01:03:10
Finish: 03:36:34
98 168 Ronald Kuefner Triathlon Gera AK55 7 DE 04:03:41.26 33:48 02:08 02:24:42 02:54 01:00:09 Ronald Kuefner (168) Swim: 33:48
Trans1: 35:56
Trans1_Swim: 02:08
Bike1: 01:35:15
Bike_Finish: 03:00:38
Bike_Lap1: 59:19
Bike: 02:24:42
Trans2: 03:03:32
Trans2_Bike: 02:54
Run1: 03:33:08
Run2: 04:02:52
Run: 01:00:09
Finish: 04:03:41
87 169 Florian Winkler PSV Uelzen AK25 8 DE 03:55:28.11 35:53 04:27 02:13:36 02:30 59:02 Florian Winkler (169) Swim: 35:53
Trans1: 40:20
Trans1_Swim: 04:27
Bike1: 01:38:38
Bike_Finish: 02:53:56
Bike_Lap1: 58:18
Bike: 02:13:36
Trans2: 02:56:26
Trans2_Bike: 02:30
Run1: 03:25:36
Run2: 03:54:46
Run: 59:02
Finish: 03:55:28
55 171 Bernd Wolfahrt Mack Team SF Dornstadt AK40 11 DE 03:38:36.79 30:27 01:50 02:12:42 01:14 52:23 Bernd Wolfahrt (171) Swim: 30:27
Trans1: 32:17
Trans1_Swim: 01:50
Bike1: 01:29:25
Bike_Finish: 02:44:59
Bike_Lap1: 57:08
Bike: 02:12:42
Trans2: 02:46:13
Trans2_Bike: 01:14
Run1: 03:11:57
Run2: 03:38:06
Run: 52:23
Finish: 03:38:36
126 172 Axl Axel doarheeme is doarheeme AK45 21 DE 04:31:08.50 32:59 05:20 02:41:08 04:24 01:07:17 Axl Axel (172) Swim: 32:59
Trans1: 38:19
Trans1_Swim: 05:20
Bike1: 01:49:50
Bike_Finish: 03:19:27
Bike_Lap1: 01:11:31
Bike: 02:41:08
Trans2: 03:23:51
Trans2_Bike: 04:24
Run1: 03:57:04
Run2: 04:30:31
Run: 01:07:17
Finish: 04:31:08
32 173 Jonas Held SG Adelsberg e.V. AK20 5 DE 03:21:42.53 23:59 01:06 01:58:06 01:32 56:59 Jonas Held (173) Swim: 23:59
Trans1: 25:05
Trans1_Swim: 01:06
Bike1: 01:16:53
Bike_Finish: 02:23:11
Bike_Lap1: 51:48
Bike: 01:58:06
Trans2: 02:24:43
Trans2_Bike: 01:32
Run1: 02:52:57
Run2: 03:21:08
Run: 56:59
Finish: 03:21:42
45 175 Gabriele Frasconà FCZ TRIATHLON TEAM AK35 3 IT 03:31:56.64 29:34 02:20 02:07:20 01:44 50:58 Gabriele Frasconà (175) Swim: 29:34
Trans1: 31:54
Trans1_Swim: 02:20
Bike1: 01:26:23
Bike_Finish: 02:39:14
Bike_Lap1: 54:29
Bike: 02:07:20
Trans2: 02:40:58
Trans2_Bike: 01:44
Run1: 03:05:36
Run2: 03:31:11
Run: 50:58
Finish: 03:31:56
104 176 Sebastian Lange TSV Flöha 1848 e.V AK40 24 DE 04:06:00.14 29:03 01:42 02:24:27 01:36 01:09:12 Sebastian Lange (176) Swim: 29:03
Trans1: 30:45
Trans1_Swim: 01:42
Bike1: 01:33:38
Bike_Finish: 02:55:12
Bike_Lap1: 01:02:53
Bike: 02:24:27
Trans2: 02:56:48
Trans2_Bike: 01:36
Run1: 03:29:57
Run2: 04:05:20
Run: 01:09:12
Finish: 04:06:00
49 180 Ralph Van Dijk Aquapoldro triathlon AK45 7 NL 03:35:27.65 23:51 01:35 02:10:50 01:39 57:32 Ralph Van Dijk (180) Swim: 23:51
Trans1: 25:26
Trans1_Swim: 01:35
Bike1: 01:23:27
Bike_Finish: 02:36:16
Bike_Lap1: 58:01
Bike: 02:10:50
Trans2: 02:37:55
Trans2_Bike: 01:39
Run1: 03:06:28
Run2: 03:34:46
Run: 57:32
Finish: 03:35:27
11 182 Frank Reimann RSC Lüneburg e.V. AK40 2 DE 03:09:59.18 23:59 03:00 01:54:18 01:40 47:02 Frank Reimann (182) Swim: 23:59
Trans1: 26:59
Trans1_Swim: 03:00
Bike1: 01:15:43
Bike_Finish: 02:21:17
Bike_Lap1: 48:44
Bike: 01:54:18
Trans2: 02:22:57
Trans2_Bike: 01:40
Run1: 02:45:30
Run2: 03:09:10
Run: 47:02
Finish: 03:09:59
19 183 Franck BONASSO TER-X-Three AK40 3 FR 03:11:27.16 29:25 01:14 01:53:51 01:15 45:42 Franck BONASSO (183) Swim: 29:25
Trans1: 30:39
Trans1_Swim: 01:14
Bike1: 01:21:35
Bike_Finish: 02:24:30
Bike_Lap1: 50:56
Bike: 01:53:51
Trans2: 02:25:45
Trans2_Bike: 01:15
Run1: 02:48:34
Run2: 03:10:40
Run: 45:42
Finish: 03:11:27
72 184 Andreas Nischwitz SF Dornstadt / Mack Team AK50 5 DE 03:46:34.12 29:30 01:48 02:16:04 01:48 57:24 Andreas Nischwitz (184) Swim: 29:30
Trans1: 31:18
Trans1_Swim: 01:48
Bike1: 01:30:22
Bike_Finish: 02:47:22
Bike_Lap1: 59:04
Bike: 02:16:04
Trans2: 02:49:10
Trans2_Bike: 01:48
Run1: 03:16:50
Run2: 03:45:55
Run: 57:24
Finish: 03:46:34
4 185 Tomáš Strnad CYCOLOGY TRIATHLON TEAM AK25 2 CZ 02:59:04.12 22:33 46 01:49:46 56 45:03 Tomáš Strnad (185) Swim: 22:33
Trans1: 23:19
Trans1_Swim: 46
Bike1: 01:11:14
Bike_Finish: 02:13:05
Bike_Lap1: 47:55
Bike: 01:49:46
Trans2: 02:14:01
Trans2_Bike: 56
Run1: 02:36:06
Run2: 02:58:38
Run: 45:03
Finish: 02:59:04
37 187 David Filbiche Tri Nuts Team Bastogne AK20 8 BE 03:26:41.95 27:53 01:27 02:04:28 01:43 51:10 David Filbiche (187) Swim: 27:53
Trans1: 29:20
Trans1_Swim: 01:27
Bike1: 01:22:02
Bike_Finish: 02:33:48
Bike_Lap1: 52:42
Bike: 02:04:28
Trans2: 02:35:31
Trans2_Bike: 01:43
Run1: 03:00:28
Run2: 03:26:10
Run: 51:10
Finish: 03:26:41
96 188 Gilbert Hoedl Tri Klosterneuburg AK60 3 AT 04:02:48.23 29:32 01:32 02:24:45 02:14 01:04:45 Gilbert Hoedl (188) Swim: 29:32
Trans1: 31:04
Trans1_Swim: 01:32
Bike1: 01:34:53
Bike_Finish: 02:55:49
Bike_Lap1: 01:03:49
Bike: 02:24:45
Trans2: 02:58:03
Trans2_Bike: 02:14
Run1: 03:30:28
Run2: 04:02:12
Run: 01:04:45
Finish: 04:02:48
2 191 Martin Gebhard TSV Altenfurt AK30 1 DE 02:56:45.69 23:21 51 01:44:56 01:14 46:23 Martin Gebhard (191) Swim: 23:21
Trans1: 24:12
Trans1_Swim: 51
Bike1: 01:09:11
Bike_Finish: 02:09:08
Bike_Lap1: 44:59
Bike: 01:44:56
Trans2: 02:10:22
Trans2_Bike: 01:14
Run1: 02:33:28
Run2: 02:56:10
Run: 46:23
Finish: 02:56:45
103 193 Ondrej Nemecek SK Micák AK35 7 CZ 04:05:10.18 30:47 02:19 02:24:24 02:12 01:05:28 Ondrej Nemecek (193) Swim: 30:47
Trans1: 33:06
Trans1_Swim: 02:19
Bike1: 01:37:38
Bike_Finish: 02:57:30
Bike_Lap1: 01:04:32
Bike: 02:24:24
Trans2: 02:59:42
Trans2_Bike: 02:12
Run1: 03:31:15
Run2: 04:04:09
Run: 01:05:28
Finish: 04:05:10
23 195 Marek Knejzlík Tri club Ceská Lípa AK45 3 CZ 03:13:36.77 23:16 01:15 01:56:55 01:14 50:56 Marek Knejzlík (195) Swim: 23:16
Trans1: 24:31
Trans1_Swim: 01:15
Bike1: 01:15:13
Bike_Finish: 02:21:26
Bike_Lap1: 50:42
Bike: 01:56:55
Trans2: 02:22:40
Trans2_Bike: 01:14
Run1: 02:47:11
Run2: 03:13:03
Run: 50:56
Finish: 03:13:36
57 196 Slawomir Kakol TIMBUD TEAM AK55 1 PL 03:38:52.84 30:57 02:00 02:07:27 01:52 56:36 Slawomir Kakol (196) Swim: 30:57
Trans1: 32:57
Trans1_Swim: 02:00
Bike1: 01:27:53
Bike_Finish: 02:40:24
Bike_Lap1: 54:56
Bike: 02:07:27
Trans2: 02:42:16
Trans2_Bike: 01:52
Run1: 03:10:09
Run2: 03:38:08
Run: 56:36
Finish: 03:38:52
75 197 Michael Hopp LC Dübener Heide AK40 17 DE 03:48:52.70 28:49 02:10 02:17:58 01:30 58:25 Michael Hopp (197) Swim: 28:49
Trans1: 30:59
Trans1_Swim: 02:10
Bike1: 01:27:25
Bike_Finish: 02:48:57
Bike_Lap1: 56:26
Bike: 02:17:58
Trans2: 02:50:27
Trans2_Bike: 01:30
Run1: 03:18:44
Run2: 03:48:16
Run: 58:25
Finish: 03:48:52
26 198 Uwe Bleimeier SG Adelsberg AK40 6 DE 03:14:30.11 27:47 01:19 01:53:51 01:09 50:24 Uwe Bleimeier (198) Swim: 27:47
Trans1: 29:06
Trans1_Swim: 01:19
Bike1: 01:19:42
Bike_Finish: 02:22:57
Bike_Lap1: 50:36
Bike: 01:53:51
Trans2: 02:24:06
Trans2_Bike: 01:09
Run1: 02:48:56
Run2: 03:13:59
Run: 50:24
Finish: 03:14:30
8 202 Thomas Sauser triviera AK20 1 CH 03:04:50.94 20:05 41 01:50:51 01:33 51:40 Thomas Sauser (202) Swim: 20:05
Trans1: 20:46
Trans1_Swim: 41
Bike1: 01:07:17
Bike_Finish: 02:11:37
Bike_Lap1: 46:31
Bike: 01:50:51
Trans2: 02:13:10
Trans2_Bike: 01:33
Run1: 02:37:05
Run2: 03:04:17
Run: 51:40
Finish: 03:04:50
13 203 Boris Janata MOUNTAINTIME Kross tri team AK25 3 SK 03:10:18.89 23:26 01:09 01:54:46 01:28 49:29 Boris Janata (203) Swim: 23:26
Trans1: 24:35
Trans1_Swim: 01:09
Bike1: 01:12:43
Bike_Finish: 02:19:21
Bike_Lap1: 48:08
Bike: 01:54:46
Trans2: 02:20:49
Trans2_Bike: 01:28
Run1: 02:45:14
Run2: 03:09:48
Run: 49:29
Finish: 03:10:18
44 204 Andrej Orlický Triatlon Team Trnava AK40 9 SK 03:30:55.69 20:29 01:48 02:18:20 01:40 48:38 Andrej Orlický (204) Swim: 20:29
Trans1: 22:17
Trans1_Swim: 01:48
Bike1: 01:17:21
Bike_Finish: 02:40:37
Bike_Lap1: 55:04
Bike: 02:18:20
Trans2: 02:42:17
Trans2_Bike: 01:40
Run1: 03:06:03
Run2: 03:30:18
Run: 48:38
Finish: 03:30:55
74 205 Michal Graman Czech MultiSport Coaching AK40 16 CZ 03:48:22.67 29:56 01:19 02:16:55 01:34 58:38 Michal Graman (205) Swim: 29:56
Trans1: 31:15
Trans1_Swim: 01:19
Bike1: 01:28:11
Bike_Finish: 02:48:10
Bike_Lap1: 56:56
Bike: 02:16:55
Trans2: 02:49:44
Trans2_Bike: 01:34
Run1: 03:18:27
Run2: 03:47:46
Run: 58:38
Finish: 03:48:22
92 206 Matthias Michael Städtisches Klinikum Görlitz AK30 13 GER 03:58:31.27 33:43 01:50 02:27:03 01:55 54:00 Matthias Michael (206) Swim: 33:43
Trans1: 35:33
Trans1_Swim: 01:50
Bike1: 01:39:23
Bike_Finish: 03:02:36
Bike_Lap1: 01:03:50
Bike: 02:27:03
Trans2: 03:04:31
Trans2_Bike: 01:55
Run1: 03:31:38
Run2: 03:58:06
Run: 54:00
Finish: 03:58:31
28 207 Karel Jirák Tri club Ceska Lipa AK45 4 CZ 03:18:56.83 30:58 54 01:56:51 01:01 49:12 Karel Jirák (207) Swim: 30:58
Trans1: 31:52
Trans1_Swim: 54
Bike1: 01:22:58
Bike_Finish: 02:28:43
Bike_Lap1: 51:06
Bike: 01:56:51
Trans2: 02:29:44
Trans2_Bike: 01:01
Run1: 02:53:52
Run2: 03:18:23
Run: 49:12
Finish: 03:18:56
117 208 Christian Mangold Cubestore Lindenberg AK50 11 DE 04:19:23.07 30:14 01:32 02:45:46 02:54 58:57 Christian Mangold (208) Swim: 30:14
Trans1: 31:46
Trans1_Swim: 01:32
Bike1: 01:27:20
Bike_Finish: 03:17:32
Bike_Lap1: 55:34
Bike: 02:45:46
Trans2: 03:20:26
Trans2_Bike: 02:54
Run1: 03:49:22
Run2: 04:18:45
Run: 58:57
Finish: 04:19:23
48 209 Hardy Dinklage Triathlon Team Witten AK45 6 DE 03:34:59.00 23:43 01:22 02:12:50 01:30 55:34 Hardy Dinklage (209) Swim: 23:43
Trans1: 25:05
Trans1_Swim: 01:22
Bike1: 01:22:23
Bike_Finish: 02:37:55
Bike_Lap1: 57:18
Bike: 02:12:50
Trans2: 02:39:25
Trans2_Bike: 01:30
Run1: 03:06:14
Run2: 03:34:22
Run: 55:34
Finish: 03:34:59
47 211 Petr Choleva Lítací Jelen AK45 5 CZ 03:34:03.33 28:49 01:06 02:06:51 01:36 55:41 Petr Choleva (211) Swim: 28:49
Trans1: 29:55
Trans1_Swim: 01:06
Bike1: 01:25:30
Bike_Finish: 02:36:46
Bike_Lap1: 55:35
Bike: 02:06:51
Trans2: 02:38:22
Trans2_Bike: 01:36
Run1: 03:05:38
Run2: 03:33:15
Run: 55:41
Finish: 03:34:03
120 212 Pavel Svoboda SK Vlaska AK50 12 CZ 04:21:02.46 32:53 01:33 02:37:10 01:48 01:07:38 Pavel Svoboda (212) Swim: 32:53
Trans1: 34:26
Trans1_Swim: 01:33
Bike1: 01:39:03
Bike_Finish: 03:11:36
Bike_Lap1: 01:04:37
Bike: 02:37:10
Trans2: 03:13:24
Trans2_Bike: 01:48
Run1: 03:46:05
Run2: 04:20:20
Run: 01:07:38
Finish: 04:21:02
27 213 Jonas Rabenstein RSC Neukirchen AK25 4 DE 03:16:34.08 29:18 01:56 01:51:00 01:37 52:43 Jonas Rabenstein (213) Swim: 29:18
Trans1: 31:14
Trans1_Swim: 01:56
Bike1: 01:19:56
Bike_Finish: 02:22:14
Bike_Lap1: 48:42
Bike: 01:51:00
Trans2: 02:23:51
Trans2_Bike: 01:37
Run1: 02:50:38
Run2: 03:16:05
Run: 52:43
Finish: 03:16:34
116 214 Timo Malburg Team FreiStoff.de AK40 28 DE 04:17:12.29 32:24 02:11 02:32:27 02:05 01:08:05 Timo Malburg (214) Swim: 32:24
Trans1: 34:35
Trans1_Swim: 02:11
Bike1: 01:42:21
Bike_Finish: 03:07:02
Bike_Lap1: 01:07:46
Bike: 02:32:27
Trans2: 03:09:07
Trans2_Bike: 02:05
Run1: 03:41:55
Run2: 04:16:31
Run: 01:08:05
Finish: 04:17:12
118 215 Piotr Januszewski Poland AK30 16 PL 04:19:26.47 29:53 01:18 02:35:03 01:13 01:11:59 Piotr Januszewski (215) Swim: 29:53
Trans1: 31:11
Trans1_Swim: 01:18
Bike1: 01:39:00
Bike_Finish: 03:06:14
Bike_Lap1: 01:07:49
Bike: 02:35:03
Trans2: 03:07:27
Trans2_Bike: 01:13
Run1: 03:41:52
Run2: 04:18:45
Run: 01:11:59
Finish: 04:19:26
146 216 Daniel Zisgen AK40 33 DE 05:25:04.25 24:49 04:24 03:49:33 03:42 01:02:36 Daniel Zisgen (216) Swim: 24:49
Trans1: 29:13
Trans1_Swim: 04:24
Bike1: 02:03:52
Bike_Finish: 04:18:46
Bike_Lap1: 01:34:39
Bike: 03:49:33
Trans2: 04:22:28
Trans2_Bike: 03:42
Run1: 05:23:52
Run: 01:02:36
Finish: 05:25:04
106 217 Jörg Leibiger Post SV Dresden, Orientierungslauf AK60 4 DE 04:07:58.31 30:48 02:49 02:30:22 03:04 01:00:55 Jörg Leibiger (217) Swim: 30:48
Trans1: 33:37
Trans1_Swim: 02:49
Bike1: 01:37:33
Bike_Finish: 03:03:59
Bike_Lap1: 01:03:56
Bike: 02:30:22
Trans2: 03:07:03
Trans2_Bike: 03:04
Run1: 03:36:45
Run2: 04:07:00
Run: 01:00:55
Finish: 04:07:58
94 218 Volker Tirp MTV Kronberg Triathlon AK50 7 DE 04:00:34.73 24:26 02:29 02:27:10 01:51 01:04:38 Volker Tirp (218) Swim: 24:26
Trans1: 26:55
Trans1_Swim: 02:29
Bike1: 01:30:45
Bike_Finish: 02:54:05
Bike_Lap1: 01:03:50
Bike: 02:27:10
Trans2: 02:55:56
Trans2_Bike: 01:51
Run1: 03:27:24
Run2: 03:59:51
Run: 01:04:38
Finish: 04:00:34
149 221 José Manuel Candón Ballestero TRITANDEM ES 06:43:20.05 32:41 02:55 01:46:22 José Manuel Candón Ballestero (221) Swim: 32:41
Bike1: 02:19:31
Bike_Finish: 04:54:03
Trans2: 04:56:58
Trans2_Bike: 02:55
Run1: 05:52:31
Run: 01:46:22
Finish: 06:43:20
82 223 Milan Krejcí Tri club Ceská Lípa AK40 18 CZ 03:53:22.37 32:58 01:34 02:17:56 01:55 58:59 Milan Krejcí (223) Swim: 32:58
Trans1: 34:32
Trans1_Swim: 01:34
Bike1: 01:34:57
Bike_Finish: 02:52:28
Bike_Lap1: 01:00:25
Bike: 02:17:56
Trans2: 02:54:23
Trans2_Bike: 01:55
Run1: 03:23:51
Run2: 03:52:54
Run: 58:59
Finish: 03:53:22
101 224 Casper Van De Kamp Ameland AK55 8 NL 04:04:45.37 31:04 01:28 02:27:29 01:56 01:02:48 Casper Van De Kamp (224) Swim: 31:04
Trans1: 32:32
Trans1_Swim: 01:28
Bike1: 01:35:12
Bike_Finish: 03:00:01
Bike_Lap1: 01:02:40
Bike: 02:27:29
Trans2: 03:01:57
Trans2_Bike: 01:56
Run1: 03:32:18
Run2: 04:03:59
Run: 01:02:48
Finish: 04:04:45
93 226 Tom Ostfalk TV Burglengenfeld AK45 15 DE 03:59:25.52 32:15 02:10 02:24:21 01:59 58:40 Tom Ostfalk (226) Swim: 32:15
Trans1: 34:25
Trans1_Swim: 02:10
Bike1: 01:39:05
Bike_Finish: 02:58:46
Bike_Lap1: 01:04:40
Bike: 02:24:21
Trans2: 03:00:45
Trans2_Bike: 01:59
Run1: 03:29:22
Run2: 03:58:32
Run: 58:40
Finish: 03:59:25
66 227 Mirko Querfeld Team Erdinger Alkoholfrei AK45 10 DE 03:44:32.37 30:48 01:59 02:15:07 01:41 54:57 Mirko Querfeld (227) Swim: 30:48
Trans1: 32:47
Trans1_Swim: 01:59
Bike1: 01:31:29
Bike_Finish: 02:47:54
Bike_Lap1: 58:42
Bike: 02:15:07
Trans2: 02:49:35
Trans2_Bike: 01:41
Run1: 03:16:21
Run2: 03:43:59
Run: 54:57
Finish: 03:44:32
125 229 Miloslav Chlum LUNOS Lüftungstechnik - CZE AK40 29 CZ 04:26:28.83 30:48 01:49 02:35:44 02:40 01:15:27 Miloslav Chlum (229) Swim: 30:48
Trans1: 32:37
Trans1_Swim: 01:49
Bike1: 01:39:58
Bike_Finish: 03:08:21
Bike_Lap1: 01:07:21
Bike: 02:35:44
Trans2: 03:11:01
Trans2_Bike: 02:40
Run1: 03:47:48
Run2: 04:25:45
Run: 01:15:27
Finish: 04:26:28
127 230 Robert Mauch MackTeam SF Dornstadt / SF Dornstadt AK65 3 DE 04:31:25.03 33:43 01:23 02:38:32 02:15 01:15:32 Robert Mauch (230) Swim: 33:43
Trans1: 35:06
Trans1_Swim: 01:23
Bike1: 01:43:09
Bike_Finish: 03:13:38
Bike_Lap1: 01:08:03
Bike: 02:38:32
Trans2: 03:15:53
Trans2_Bike: 02:15
Run1: 03:53:11
Run2: 04:30:39
Run: 01:15:32
Finish: 04:31:25
139 231 Martin Brenner Trifit Vallried AK40 31 DE 04:55:16.74 31:50 01:43 03:24:46 03:52 53:05 Martin Brenner (231) Swim: 31:50
Trans1: 33:33
Trans1_Swim: 01:43
Bike1: 02:25:29
Bike_Finish: 03:58:19
Bike_Lap1: 01:51:56
Bike: 03:24:46
Trans2: 04:02:11
Trans2_Bike: 03:52
Run1: 04:28:16
Run2: 04:54:44
Run: 53:05
Finish: 04:55:16
97 232 Andreas Schambeck Post SV Nürnberg AK45 16 DE 04:03:20.09 31:33 02:23 02:28:41 01:19 59:24 Andreas Schambeck (232) Swim: 31:33
Trans1: 33:56
Trans1_Swim: 02:23
Bike1: 01:37:10
Bike_Finish: 03:02:37
Bike_Lap1: 01:03:14
Bike: 02:28:41
Trans2: 03:03:56
Trans2_Bike: 01:19
Run1: 03:33:15
Run2: 04:02:42
Run: 59:24
Finish: 04:03:20
30 234 Philipp Lenz SG Eintracht Ebendorf AK25 5 DE 03:20:00.24 26:52 02:37 01:58:45 01:02 50:44 Philipp Lenz (234) Swim: 26:52
Trans1: 29:29
Trans1_Swim: 02:37
Bike1: 01:20:50
Bike_Finish: 02:28:14
Bike_Lap1: 51:21
Bike: 01:58:45
Trans2: 02:29:16
Trans2_Bike: 01:02
Run1: 02:54:36
Run2: 03:19:26
Run: 50:44
Finish: 03:20:00
12 238 Martin Reinstein TV Burglengenfeld AK30 4 DE 03:10:04.54 28:10 01:21 01:50:57 01:03 48:33 Martin Reinstein (238) Swim: 28:10
Trans1: 29:31
Trans1_Swim: 01:21
Bike1: 01:16:37
Bike_Finish: 02:20:28
Bike_Lap1: 47:06
Bike: 01:50:57
Trans2: 02:21:31
Trans2_Bike: 01:03
Run1: 02:46:11
Run2: 03:09:39
Run: 48:33
Finish: 03:10:04
25 242 Christoph Hartmann Team Hartmann AK30 6 DE 03:13:46.70 23:30 01:23 01:58:43 01:10 49:00 Christoph Hartmann (242) Swim: 23:30
Trans1: 24:53
Trans1_Swim: 01:23
Bike1: 01:15:34
Bike_Finish: 02:23:36
Bike_Lap1: 50:41
Bike: 01:58:43
Trans2: 02:24:46
Trans2_Bike: 01:10
Run1: 02:49:09
Run2: 03:13:17
Run: 49:00
Finish: 03:13:46
77 245 Tomas Peter TEAM PAUL MITCHELL® AK45 12 CZ 03:50:33.15 26:55 01:16 02:24:28 01:37 56:17 Tomas Peter (245) Swim: 26:55
Trans1: 28:11
Trans1_Swim: 01:16
Bike1: 01:27:23
Bike_Finish: 02:52:39
Bike_Lap1: 59:12
Bike: 02:24:28
Trans2: 02:54:16
Trans2_Bike: 01:37
Run1: 03:22:06
Run2: 03:49:58
Run: 56:17
Finish: 03:50:33
115 246 Sascha Berger digades Racing TEAM AK30 15 DE 04:16:03.78 29:10 02:00 02:40:34 02:06 01:02:13 Sascha Berger (246) Swim: 29:10
Trans1: 31:10
Trans1_Swim: 02:00
Bike1: 01:37:28
Bike_Finish: 03:11:44
Bike_Lap1: 01:06:18
Bike: 02:40:34
Trans2: 03:13:50
Trans2_Bike: 02:06
Run1: 03:44:18
Run2: 04:15:30
Run: 01:02:13
Finish: 04:16:03
88 248 Roman Klatt TSV Bullay Alf AK35 6 DE 03:55:35.83 32:43 02:32 02:13:36 02:07 01:04:37 Roman Klatt (248) Swim: 32:43
Trans1: 35:15
Trans1_Swim: 02:32
Bike1: 01:34:12
Bike_Finish: 02:48:51
Bike_Lap1: 58:57
Bike: 02:13:36
Trans2: 02:50:58
Trans2_Bike: 02:07
Run1: 03:22:00
Run2: 03:55:00
Run: 01:04:37
Finish: 03:55:35
31 249 Uwe Ullmann SC Wasserfreunde 1923 e.V. Fulda AK40 7 DE 03:20:47.48 23:19 50 02:00:06 01:12 55:20 Uwe Ullmann (249) Swim: 23:19
Trans1: 24:09
Trans1_Swim: 50
Bike1: 01:16:43
Bike_Finish: 02:24:15
Bike_Lap1: 52:34
Bike: 02:00:06
Trans2: 02:25:27
Trans2_Bike: 01:12
Run1: 02:53:01
Run2: 03:20:15
Run: 55:20
Finish: 03:20:47
140 251 Andreas Hütter - AK40 32 DE 04:56:13.61 40:41 02:20 02:47:59 01:47 01:23:26 Andreas Hütter (251) Swim: 40:41
Trans1: 43:01
Trans1_Swim: 02:20
Bike1: 01:56:01
Bike_Finish: 03:31:00
Bike_Lap1: 01:13:00
Bike: 02:47:59
Trans2: 03:32:47
Trans2_Bike: 01:47
Run1: 04:11:27
Run2: 04:55:24
Run: 01:23:26
Finish: 04:56:13
73 252 Till Groß TSV Cottbus AK20 10 DE 03:46:49.36 26:25 01:36 02:17:14 01:57 59:37 Till Groß (252) Swim: 26:25
Trans1: 28:01
Trans1_Swim: 01:36
Bike1: 01:28:56
Bike_Finish: 02:45:15
Bike_Lap1: 01:00:55
Bike: 02:17:14
Trans2: 02:47:12
Trans2_Bike: 01:57
Run1: 03:17:13
Run2: 03:46:13
Run: 59:37
Finish: 03:46:49
86 253 Filip Haršány Triax Bratislava AK20 11 SK 03:54:49.11 25:37 01:46 02:27:56 02:04 57:26 Filip Haršány (253) Swim: 25:37
Trans1: 27:23
Trans1_Swim: 01:46
Bike1: 01:25:46
Bike_Finish: 02:55:19
Bike_Lap1: 58:23
Bike: 02:27:56
Trans2: 02:57:23
Trans2_Bike: 02:04
Run1: 03:25:23
Run2: 03:54:11
Run: 57:26
Finish: 03:54:49
145 256 Chris-Robert Christopeit SSV Hohen Neuendorf AK45 24 DE 05:09:47.90 33:44 04:16 03:21:48 02:15 01:07:44 Chris-Robert Christopeit (256) Swim: 33:44
Trans1: 38:00
Trans1_Swim: 04:16
Bike1: 01:59:42
Bike_Finish: 03:59:48
Bike_Lap1: 01:21:42
Bike: 03:21:48
Trans2: 04:02:03
Trans2_Bike: 02:15
Run1: 04:34:44
Run2: 05:09:07
Run: 01:07:44
Finish: 05:09:47
89 257 Luis Schmitz TVB09 AK25 9 DE 03:56:43.58 26:56 01:35 02:25:10 01:37 01:01:25 Luis Schmitz (257) Swim: 26:56
Trans1: 28:31
Trans1_Swim: 01:35
Bike1: 01:26:20
Bike_Finish: 02:53:41
Bike_Lap1: 57:49
Bike: 02:25:10
Trans2: 02:55:18
Trans2_Bike: 01:37
Run1: 03:25:39
Run2: 03:56:12
Run: 01:01:25
Finish: 03:56:43
34 259 Dominique Horlbeck TRI LIZARDS AK20 6 DE 03:22:31.32 23:22 01:26 02:03:11 01:19 53:13 Dominique Horlbeck (259) Swim: 23:22
Trans1: 24:48
Trans1_Swim: 01:26
Bike1: 01:17:31
Bike_Finish: 02:27:59
Bike_Lap1: 52:43
Bike: 02:03:11
Trans2: 02:29:18
Trans2_Bike: 01:19
Run1: 02:53:50
Run2: 03:21:55
Run: 53:13
Finish: 03:22:31
136 260 Roeland Koldenhof Solo club AK40 30 NL 04:50:58.28 31:31 02:29 02:48:23 02:56 01:25:39 Roeland Koldenhof (260) Swim: 31:31
Trans1: 34:00
Trans1_Swim: 02:29
Bike1: 01:44:27
Bike_Finish: 03:22:23
Bike_Lap1: 01:10:27
Bike: 02:48:23
Trans2: 03:25:19
Trans2_Bike: 02:56
Run1: 04:05:24
Run2: 04:50:06
Run: 01:25:39
Finish: 04:50:58
119 261 Roman Neshyba CMC AK45 20 CZ 04:20:31.78 33:03 01:33 02:29:17 02:32 01:14:06 Roman Neshyba (261) Swim: 33:03
Trans1: 34:36
Trans1_Swim: 01:33
Bike1: 01:38:15
Bike_Finish: 03:03:53
Bike_Lap1: 01:03:39
Bike: 02:29:17
Trans2: 03:06:25
Trans2_Bike: 02:32
Run1: 03:42:42
Run2: 04:19:49
Run: 01:14:06
Finish: 04:20:31
17 262 João Jesus AMICICLO GRÂNDOLA AK30 5 PT 03:10:52.66 26:38 01:07 01:53:29 01:24 48:14 João Jesus (262) Swim: 26:38
Trans1: 27:45
Trans1_Swim: 01:07
Bike1: 01:16:09
Bike_Finish: 02:21:14
Bike_Lap1: 48:24
Bike: 01:53:29
Trans2: 02:22:38
Trans2_Bike: 01:24
Run1: 02:47:22
Run2: 03:10:22
Run: 48:14
Finish: 03:10:52
141 263 Konstantinos Michail Ironkuku AK60 6 GR 04:59:25.18 40:00 04:03 02:56:01 02:01 01:17:20 Konstantinos Michail (263) Swim: 40:00
Trans1: 44:03
Trans1_Swim: 04:03
Bike1: 02:01:32
Bike_Finish: 03:40:04
Bike_Lap1: 01:17:29
Bike: 02:56:01
Trans2: 03:42:05
Trans2_Bike: 02:01
Run1: 04:19:20
Run2: 04:58:44
Run: 01:17:20
Finish: 04:59:25
62 265 Tobias Wutz SV Sulmetingen e.V. Triathlon AK40 14 DE 03:41:56.28 27:12 02:27 02:09:29 01:41 01:01:07 Tobias Wutz (265) Swim: 27:12
Trans1: 29:39
Trans1_Swim: 02:27
Bike1: 01:24:27
Bike_Finish: 02:39:08
Bike_Lap1: 54:48
Bike: 02:09:29
Trans2: 02:40:49
Trans2_Bike: 01:41
Run1: 03:10:29
Run2: 03:41:20
Run: 01:01:07
Finish: 03:41:56
33 266 Lev Yakushko - AK30 7 DE 03:21:59.68 24:49 01:07 02:00:19 01:32 54:12 Lev Yakushko (266) Swim: 24:49
Trans1: 25:56
Trans1_Swim: 01:07
Bike1: 01:15:51
Bike_Finish: 02:26:15
Bike_Lap1: 49:55
Bike: 02:00:19
Trans2: 02:27:47
Trans2_Bike: 01:32
Run1: 02:54:34
Run2: 03:21:28
Run: 54:12
Finish: 03:21:59
78 268 Didier Vandenbosch BIN AK55 5 BE 03:51:01.76 32:42 01:51 02:14:20 01:46 01:00:22 Didier Vandenbosch (268) Swim: 32:42
Trans1: 34:33
Trans1_Swim: 01:51
Bike1: 01:31:29
Bike_Finish: 02:48:53
Bike_Lap1: 56:56
Bike: 02:14:20
Trans2: 02:50:39
Trans2_Bike: 01:46
Run1: 03:17:02
Run2: 03:50:11
Run: 01:00:22
Finish: 03:51:01
52 270 Jakub Odl KILPI KOME KLUB AK30 12 CZ 03:37:33.30 33:23 01:11 02:06:15 01:27 55:17 Jakub Odl (270) Swim: 33:23
Trans1: 34:34
Trans1_Swim: 01:11
Bike1: 01:30:17
Bike_Finish: 02:40:49
Bike_Lap1: 55:43
Bike: 02:06:15
Trans2: 02:42:16
Trans2_Bike: 01:27
Run1: 03:09:33
Run2: 03:37:00
Run: 55:17
Finish: 03:37:33
65 271 Joachim Rathbauer sv gallneukirchen AK60 1 AT 03:44:25.90 27:51 01:28 02:14:34 01:39 58:53 Joachim Rathbauer (271) Swim: 27:51
Trans1: 29:19
Trans1_Swim: 01:28
Bike1: 01:27:32
Bike_Finish: 02:43:53
Bike_Lap1: 58:13
Bike: 02:14:34
Trans2: 02:45:32
Trans2_Bike: 01:39
Run1: 03:14:07
Run2: 03:43:47
Run: 58:53
Finish: 03:44:25
110 272 Ladislav Bartos Lamaci skal - Rock Breakers AK45 19 CZ 04:12:05.09 31:04 01:56 02:25:32 01:58 01:11:35 Ladislav Bartos (272) Swim: 31:04
Trans1: 33:00
Trans1_Swim: 01:56
Bike1: 01:36:42
Bike_Finish: 02:58:32
Bike_Lap1: 01:03:42
Bike: 02:25:32
Trans2: 03:00:30
Trans2_Bike: 01:58
Run1: 03:34:35
Run2: 04:11:18
Run: 01:11:35
Finish: 04:12:05
6 273 Mathieu Feder Schwaner Ter-x-Three AK40 1 DK 03:01:28.70 26:32 01:20 01:46:11 01:19 46:06 Mathieu Feder Schwaner (273) Swim: 26:32
Trans1: 27:52
Trans1_Swim: 01:20
Bike1: 01:13:20
Bike_Finish: 02:14:03
Bike_Lap1: 45:28
Bike: 01:46:11
Trans2: 02:15:22
Trans2_Bike: 01:19
Run1: 02:37:59
Run2: 03:00:40
Run: 46:06
Finish: 03:01:28
21 57 Gerald Will Team4sports AK50 1 AT 03:11:53.62 21:49 48 01:56:03 01:07 52:06 Gerald Will (57) Swim: 21:49
Trans1: 22:37
Trans1_Swim: 48
Bike1: 01:12:00
Bike_Finish: 02:18:40
Bike_Lap1: 49:23
Bike: 01:56:03
Trans2: 02:19:47
Trans2_Bike: 01:07
Run1: 02:45:21
Run2: 03:11:16
Run: 52:06
Finish: 03:11:53
DNF 58 Robin Schüßler Triathlon Team DSW Darmstadt AK18/19 DNF DE 20:23 01:04 Robin Schüßler (58) Swim: 20:23
Trans1: 21:27
Trans1_Swim: 01:04