126 270 Frank Endt TV 1862 Langen SEN6 3 GER 01:47:08.68 14:57 02:00 47:12 01:58 41:01 Frank Endt (270) Swim: 14:57
Trans1: 16:57
Trans1_Swim: 02:00
Bike_Finish: 01:04:09
Bike: 47:12
Trans2: 01:06:07
Trans2_Bike: 01:58
Run: 41:01
Finish: 01:47:08
40 238 Bastienne Kämmerling AK3 7 GER 01:42:59.32 13:59 02:32 46:42 02:19 37:27 Bastienne Kämmerling (238) Swim: 13:59
Trans1: 16:31
Trans1_Swim: 02:32
Bike_Finish: 01:03:13
Bike: 46:42
Trans2: 01:05:32
Trans2_Bike: 02:19
Run: 37:27
Finish: 01:42:59
38 212 Ursula Schäfer TSG Weinheim SEN7 1 GER 01:36:40.73 13:56 02:40 45:11 02:20 32:33 Ursula Schäfer (212) Swim: 13:56
Trans1: 16:36
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 01:01:47
Bike: 45:11
Trans2: 01:04:07
Trans2_Bike: 02:20
Run: 32:33
Finish: 01:36:40
120 321 Markus Jeckstadt Babbas goes Triathlon SEN2 22 GER 01:26:11.53 12:44 01:47 37:06 02:20 32:14 Markus Jeckstadt (321) Swim: 12:44
Trans1: 14:31
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 51:37
Bike: 37:06
Trans2: 53:57
Trans2_Bike: 02:20
Run: 32:14
Finish: 01:26:11
37 257 Franziska Schröer AK2 9 GER 01:34:01.70 12:38 02:28 45:33 01:46 31:36 Franziska Schröer (257) Swim: 12:38
Trans1: 15:06
Trans1_Swim: 02:28
Bike_Finish: 01:00:39
Bike: 45:33
Trans2: 01:02:25
Trans2_Bike: 01:46
Run: 31:36
Finish: 01:34:01
31 226 Sonja Eckert Kraichgau Triathlon e.V. SEN2 4 GER 01:25:47.61 10:15 01:34 42:10 01:56 29:52 Sonja Eckert (226) Swim: 10:15
Trans1: 11:49
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 53:59
Bike: 42:10
Trans2: 55:55
Trans2_Bike: 01:56
Run: 29:52
Finish: 01:25:47
121 280 Helmut Klee TSV Amicitia Viernheim SEN5 4 GER 01:27:24.96 12:58 01:56 40:50 02:18 29:22 Helmut Klee (280) Swim: 12:58
Trans1: 14:54
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 55:44
Bike: 40:50
Trans2: 58:02
Trans2_Bike: 02:18
Run: 29:22
Finish: 01:27:24
122 284 Ulrich Stephan SEN4 8 GER 01:28:23.23 11:46 02:36 43:14 01:38 29:09 Ulrich Stephan (284) Swim: 11:46
Trans1: 14:22
Trans1_Swim: 02:36
Bike_Finish: 57:36
Bike: 43:14
Trans2: 59:14
Trans2_Bike: 01:38
Run: 29:09
Finish: 01:28:23
34 224 Ina Silke Hauser LCO Edenkoben SEN2 5 GER 01:29:41.52 12:20 02:13 43:28 02:32 29:08 Ina Silke Hauser (224) Swim: 12:20
Trans1: 14:33
Trans1_Swim: 02:13
Bike_Finish: 58:01
Bike: 43:28
Trans2: 01:00:33
Trans2_Bike: 02:32
Run: 29:08
Finish: 01:29:41
119 285 Achim Koch AST Süßen SEN4 7 GER 01:25:50.91 10:23 02:35 41:57 01:47 29:08 Achim Koch (285) Swim: 10:23
Trans1: 12:58
Trans1_Swim: 02:35
Bike_Finish: 54:55
Bike: 41:57
Trans2: 56:42
Trans2_Bike: 01:47
Run: 29:08
Finish: 01:25:50
39 229 Fiorella Hertelendy TV Alsbach SEN1 6 GER 01:38:16.75 15:14 01:55 51:00 01:05 29:02 Fiorella Hertelendy (229) Swim: 15:14
Trans1: 17:09
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 01:08:09
Bike: 51:00
Trans2: 01:09:14
Trans2_Bike: 01:05
Run: 29:02
Finish: 01:38:16
32 260 Lisa-Marie Lanz AK2 7 GER 01:27:46.93 11:47 02:12 43:39 01:31 28:37 Lisa-Marie Lanz (260) Swim: 11:47
Trans1: 13:59
Trans1_Swim: 02:12
Bike_Finish: 57:38
Bike: 43:39
Trans2: 59:09
Trans2_Bike: 01:31
Run: 28:37
Finish: 01:27:46
36 230 Kym Christine Schober SEN1 5 GER 01:33:56.91 11:39 03:57 48:46 01:24 28:10 Kym Christine Schober (230) Swim: 11:39
Trans1: 15:36
Trans1_Swim: 03:57
Bike_Finish: 01:04:22
Bike: 48:46
Trans2: 01:05:46
Trans2_Bike: 01:24
Run: 28:10
Finish: 01:33:56
78 333 Daniel Roser SEN1 6 GER 01:14:40.58 08:45 01:16 35:32 01:05 28:02 Daniel Roser (333) Swim: 08:45
Trans1: 10:01
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 45:33
Bike: 35:32
Trans2: 46:38
Trans2_Bike: 01:05
Run: 28:02
Finish: 01:14:40
125 273 Eckhard Beyer SEN5 5 GER 01:34:01.90 12:54 05:50 45:29 01:48 28:00 Eckhard Beyer (273) Swim: 12:54
Trans1: 18:44
Trans1_Swim: 05:50
Bike_Finish: 01:04:13
Bike: 45:29
Trans2: 01:06:01
Trans2_Bike: 01:48
Run: 28:00
Finish: 01:34:01
25 213 Petra Knoop LC Bingen SEN5 1 GER 01:21:36.29 11:25 01:13 39:36 01:30 27:52 Petra Knoop (213) Swim: 11:25
Trans1: 12:38
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 52:14
Bike: 39:36
Trans2: 53:44
Trans2_Bike: 01:30
Run: 27:52
Finish: 01:21:36
33 261 Lea Büker DLRG Fürth/Odw. AK1 6 GER 01:28:25.77 12:51 02:35 43:44 01:41 27:34 Lea Büker (261) Swim: 12:51
Trans1: 15:26
Trans1_Swim: 02:35
Bike_Finish: 59:10
Bike: 43:44
Trans2: 01:00:51
Trans2_Bike: 01:41
Run: 27:34
Finish: 01:28:25
101 336 Andreas Lauer SEN1 10 GER 01:19:28.45 12:39 02:41 34:52 01:45 27:31 Andreas Lauer (336) Swim: 12:39
Trans1: 15:20
Trans1_Swim: 02:41
Bike_Finish: 50:12
Bike: 34:52
Trans2: 51:57
Trans2_Bike: 01:45
Run: 27:31
Finish: 01:19:28
29 215 Cornelia Heinrich Turnerschaft Germersheim SEN4 1 GER 01:24:22.16 12:38 03:34 39:39 01:07 27:24 Cornelia Heinrich (215) Swim: 12:38
Trans1: 16:12
Trans1_Swim: 03:34
Bike_Finish: 55:51
Bike: 39:39
Trans2: 56:58
Trans2_Bike: 01:07
Run: 27:24
Finish: 01:24:22
30 265 Hannah Schnitzler AK1 5 GER 01:24:47.29 13:19 52 42:14 01:12 27:10 Hannah Schnitzler (265) Swim: 13:19
Trans1: 14:11
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 56:25
Bike: 42:14
Trans2: 57:37
Trans2_Bike: 01:12
Run: 27:10
Finish: 01:24:47
110 377 Bastian Muth Zoot Team Europe AK3 19 GER 01:22:14.34 11:56 02:29 39:41 01:00 27:08 Bastian Muth (377) Swim: 11:56
Trans1: 14:25
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 54:06
Bike: 39:41
Trans2: 55:06
Trans2_Bike: 01:00
Run: 27:08
Finish: 01:22:14
28 241 Doreen Herrmann Eintracht Frankfurt Triathlon AK3 6 GER 01:22:16.67 09:40 01:25 42:44 01:20 27:07 Doreen Herrmann (241) Swim: 09:40
Trans1: 11:05
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 53:49
Bike: 42:44
Trans2: 55:09
Trans2_Bike: 01:20
Run: 27:07
Finish: 01:22:16
96 409 Daniel Bokler Team Erdinger Alkoholfrei AK1 14 GER 01:17:44.54 11:59 01:11 35:42 01:48 27:04 Daniel Bokler (409) Swim: 11:59
Trans1: 13:10
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 48:52
Bike: 35:42
Trans2: 50:40
Trans2_Bike: 01:48
Run: 27:04
Finish: 01:17:44
117 267 Karl Heinz Karb Poseidon Worms SEN7 1 GER 01:23:49.67 13:10 02:49 38:55 02:14 26:41 Karl Heinz Karb (267) Swim: 13:10
Trans1: 15:59
Trans1_Swim: 02:49
Bike_Finish: 54:54
Bike: 38:55
Trans2: 57:08
Trans2_Bike: 02:14
Run: 26:41
Finish: 01:23:49
118 341 Alexander Sorge TSG Weinheim SEN1 14 GER 01:25:29.39 10:38 03:18 43:19 01:39 26:35 Alexander Sorge (341) Swim: 10:38
Trans1: 13:56
Trans1_Swim: 03:18
Bike_Finish: 57:15
Bike: 43:19
Trans2: 58:54
Trans2_Bike: 01:39
Run: 26:35
Finish: 01:25:29
111 297 Thomas Hanske TSV Viernheim SEN1 12 GER 01:22:21.81 12:35 02:37 38:14 02:27 26:28 Thomas Hanske (297) Swim: 12:35
Trans1: 15:12
Trans1_Swim: 02:37
Bike_Finish: 53:26
Bike: 38:14
Trans2: 55:53
Trans2_Bike: 02:27
Run: 26:28
Finish: 01:22:21
114 338 Christian Pallmann 1. BC Viernheim SEN1 13 GER 01:22:58.39 12:27 01:39 40:22 02:02 26:28 Christian Pallmann (338) Swim: 12:27
Trans1: 14:06
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 54:28
Bike: 40:22
Trans2: 56:30
Trans2_Bike: 02:02
Run: 26:28
Finish: 01:22:58
18 216 Bärbel Welsch SEN3 1 GER 01:16:58.65 09:10 01:18 38:43 01:30 26:17 Bärbel Welsch (216) Swim: 09:10
Trans1: 10:28
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 49:11
Bike: 38:43
Trans2: 50:41
Trans2_Bike: 01:30
Run: 26:17
Finish: 01:16:58
103 274 Kurt Trabold XXXLutz SEN5 2 GER 01:19:38.10 10:56 01:51 38:58 01:38 26:15 Kurt Trabold (274) Swim: 10:56
Trans1: 12:47
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 51:45
Bike: 38:58
Trans2: 53:23
Trans2_Bike: 01:38
Run: 26:15
Finish: 01:19:38
23 233 Jana Colditz RV03 Bürstadt SEN1 4 GER 01:19:24.20 11:01 59 40:28 49 26:07 Jana Colditz (233) Swim: 11:01
Trans1: 12:00
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 52:28
Bike: 40:28
Trans2: 53:17
Trans2_Bike: 49
Run: 26:07
Finish: 01:19:24
108 293 Marko Schäfer TSV Amicitia Viernheim SEN3 6 GER 01:20:48.24 12:32 02:12 38:13 01:50 26:01 Marko Schäfer (293) Swim: 12:32
Trans1: 14:44
Trans1_Swim: 02:12
Bike_Finish: 52:57
Bike: 38:13
Trans2: 54:47
Trans2_Bike: 01:50
Run: 26:01
Finish: 01:20:48
27 246 Charlotte Uhlig AK3 5 GER 01:22:06.28 12:42 01:56 39:36 02:02 25:50 Charlotte Uhlig (246) Swim: 12:42
Trans1: 14:38
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 54:14
Bike: 39:36
Trans2: 56:16
Trans2_Bike: 02:02
Run: 25:50
Finish: 01:22:06
24 245 Sina Kellermann AK3 3 GER 01:21:30.70 11:33 01:49 40:36 01:44 25:48 Sina Kellermann (245) Swim: 11:33
Trans1: 13:22
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 53:58
Bike: 40:36
Trans2: 55:42
Trans2_Bike: 01:44
Run: 25:48
Finish: 01:21:30
95 301 Sascha Münch Babbas goes Triathlon SEN3 4 GER 01:17:44.23 12:54 01:38 35:54 01:30 25:48 Sascha Münch (301) Swim: 12:54
Trans1: 14:32
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 50:26
Bike: 35:54
Trans2: 51:56
Trans2_Bike: 01:30
Run: 25:48
Finish: 01:17:44
85 308 Bernd Binninger SEN2 18 GER 01:15:44.98 10:17 01:39 35:33 02:31 25:44 Bernd Binninger (308) Swim: 10:17
Trans1: 11:56
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 47:29
Bike: 35:33
Trans2: 50:00
Trans2_Bike: 02:31
Run: 25:44
Finish: 01:15:44
97 399 Lenard Berwanger AK2 13 GER 01:17:55.02 11:06 01:13 38:23 01:38 25:35 Lenard Berwanger (399) Swim: 11:06
Trans1: 12:19
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 50:42
Bike: 38:23
Trans2: 52:20
Trans2_Bike: 01:38
Run: 25:35
Finish: 01:17:55
26 242 Hanne Lange AK3 4 GER 01:21:46.26 12:28 01:30 40:45 01:32 25:31 Hanne Lange (242) Swim: 12:28
Trans1: 13:58
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 54:43
Bike: 40:45
Trans2: 56:15
Trans2_Bike: 01:32
Run: 25:31
Finish: 01:21:46
107 402 Martin Lanz AK2 15 GER 01:20:46.78 10:02 02:12 41:29 01:36 25:27 Martin Lanz (402) Swim: 10:02
Trans1: 12:14
Trans1_Swim: 02:12
Bike_Finish: 53:43
Bike: 41:29
Trans2: 55:19
Trans2_Bike: 01:36
Run: 25:27
Finish: 01:20:46
67 360 Jan Prinz AK4 10 GER 01:12:45.70 09:19 01:22 35:25 01:22 25:17 Jan Prinz (360) Swim: 09:19
Trans1: 10:41
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 46:06
Bike: 35:25
Trans2: 47:28
Trans2_Bike: 01:22
Run: 25:17
Finish: 01:12:45
104 296 Andreas Kondziella SEN3 5 GER 01:20:12.62 09:53 02:20 40:49 01:58 25:12 Andreas Kondziella (296) Swim: 09:53
Trans1: 12:13
Trans1_Swim: 02:20
Bike_Finish: 53:02
Bike: 40:49
Trans2: 55:00
Trans2_Bike: 01:58
Run: 25:12
Finish: 01:20:12
113 275 Martin Mall TSV Meckesheim SEN5 3 GER 01:22:57.41 15:40 01:33 38:50 01:43 25:11 Martin Mall (275) Swim: 15:40
Trans1: 17:13
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 56:03
Bike: 38:50
Trans2: 57:46
Trans2_Bike: 01:43
Run: 25:11
Finish: 01:22:57
94 288 Olaf Barthel TV 1860 Mußbach SEN4 5 GER 01:17:41.03 09:29 01:46 39:34 01:48 25:04 Olaf Barthel (288) Swim: 09:29
Trans1: 11:15
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 50:49
Bike: 39:34
Trans2: 52:37
Trans2_Bike: 01:48
Run: 25:04
Finish: 01:17:41
98 316 Eric Bachmann RV03 Bürstadt SEN2 20 GER 01:18:01.71 11:03 01:55 38:19 01:53 24:51 Eric Bachmann (316) Swim: 11:03
Trans1: 12:58
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 51:17
Bike: 38:19
Trans2: 53:10
Trans2_Bike: 01:53
Run: 24:51
Finish: 01:18:01
22 218 Marion Rita Dang Geb. Heimpold RSC - Ludwigshafen. e. V SEN3 2 GER 01:17:44.49 11:05 01:56 38:06 01:55 24:42 Marion Rita Dang Geb. Heimpold (218) Swim: 11:05
Trans1: 13:01
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 51:07
Bike: 38:06
Trans2: 53:02
Trans2_Bike: 01:55
Run: 24:42
Finish: 01:17:44
123 346 Markus Bechtloff AK4 15 GER 01:28:32.96 12:41 03:30 45:23 02:16 24:42 Markus Bechtloff (346) Swim: 12:41
Trans1: 16:11
Trans1_Swim: 03:30
Bike_Finish: 01:01:34
Bike: 45:23
Trans2: 01:03:50
Trans2_Bike: 02:16
Run: 24:42
Finish: 01:28:32
41 237 Daniela Helfrich AK3 8 GER 01:45:37.17 14:52 02:20 01:01:22 02:22 24:41 Daniela Helfrich (237) Swim: 14:52
Trans1: 17:12
Trans1_Swim: 02:20
Bike_Finish: 01:18:34
Bike: 01:01:22
Trans2: 01:20:56
Trans2_Bike: 02:22
Run: 24:41
Finish: 01:45:37
72 313 Michael Baar SEN2 14 GER 01:13:21.84 10:51 01:35 34:40 01:41 24:34 Michael Baar (313) Swim: 10:51
Trans1: 12:26
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 47:06
Bike: 34:40
Trans2: 48:47
Trans2_Bike: 01:41
Run: 24:34
Finish: 01:13:21
17 236 Lena Como SSG Bensheim AK4 1 GER 01:16:38.71 10:56 01:32 38:24 01:14 24:32 Lena Como (236) Swim: 10:56
Trans1: 12:28
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 50:52
Bike: 38:24
Trans2: 52:06
Trans2_Bike: 01:14
Run: 24:32
Finish: 01:16:38
115 392 Alexander Schmid AK2 16 GER 01:23:31.23 12:55 03:04 41:21 01:44 24:27 Alexander Schmid (392) Swim: 12:55
Trans1: 15:59
Trans1_Swim: 03:04
Bike_Finish: 57:20
Bike: 41:21
Trans2: 59:04
Trans2_Bike: 01:44
Run: 24:27
Finish: 01:23:31
20 239 Natalia Schrank Team SRH Campus Sports/ Team Erdinger Alkoholfrei AK3 2 GER 01:17:23.65 11:48 48 39:03 01:20 24:24 Natalia Schrank (239) Swim: 11:48
Trans1: 12:36
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 51:39
Bike: 39:03
Trans2: 52:59
Trans2_Bike: 01:20
Run: 24:24
Finish: 01:17:23
100 315 Marcus Süßner TUS Griesheim SEN2 21 GER 01:19:11.71 13:15 01:51 37:59 01:44 24:22 Marcus Süßner (315) Swim: 13:15
Trans1: 15:06
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 53:05
Bike: 37:59
Trans2: 54:49
Trans2_Bike: 01:44
Run: 24:22
Finish: 01:19:11
21 262 Theresa Schwarz AK1 4 GER 01:17:43.43 09:39 01:29 41:21 53 24:21 Theresa Schwarz (262) Swim: 09:39
Trans1: 11:08
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 52:29
Bike: 41:21
Trans2: 53:22
Trans2_Bike: 53
Run: 24:21
Finish: 01:17:43
35 252 Janina Dippold AK2 8 GER 01:33:09.87 13:54 02:53 51:05 01:00 24:17 Janina Dippold (252) Swim: 13:54
Trans1: 16:47
Trans1_Swim: 02:53
Bike_Finish: 01:07:52
Bike: 51:05
Trans2: 01:08:52
Trans2_Bike: 01:00
Run: 24:17
Finish: 01:33:09
77 415 Lasse Hasselbring Heart Racer Heidelberg AK1 11 GER 01:14:26.78 12:02 01:55 35:06 01:07 24:16 Lasse Hasselbring (415) Swim: 12:02
Trans1: 13:57
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 49:03
Bike: 35:06
Trans2: 50:10
Trans2_Bike: 01:07
Run: 24:16
Finish: 01:14:26
90 413 Sebastian Wegner AK1 13 GER 01:16:45.20 11:08 01:59 37:56 01:28 24:14 Sebastian Wegner (413) Swim: 11:08
Trans1: 13:07
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 51:03
Bike: 37:56
Trans2: 52:31
Trans2_Bike: 01:28
Run: 24:14
Finish: 01:16:45
93 304 Mario Lang TSG Schwäbisch Hall SEN2 19 GER 01:17:20.46 11:32 01:28 38:44 01:25 24:11 Mario Lang (304) Swim: 11:32
Trans1: 13:00
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 51:44
Bike: 38:44
Trans2: 53:09
Trans2_Bike: 01:25
Run: 24:11
Finish: 01:17:20
112 374 Stefan Schröer AK3 20 GER 01:22:33.16 11:08 04:12 40:49 02:15 24:09 Stefan Schröer (374) Swim: 11:08
Trans1: 15:20
Trans1_Swim: 04:12
Bike_Finish: 56:09
Bike: 40:49
Trans2: 58:24
Trans2_Bike: 02:15
Run: 24:09
Finish: 01:22:33
84 317 Stefan Schott Babbas goes Triathlon SEN2 17 GER 01:15:36.35 11:31 01:08 37:36 01:16 24:05 Stefan Schott (317) Swim: 11:31
Trans1: 12:39
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 50:15
Bike: 37:36
Trans2: 51:31
Trans2_Bike: 01:16
Run: 24:05
Finish: 01:15:36
81 319 Markus Grubert Babbas goes Triathlon SEN2 15 GER 01:14:55.66 13:20 01:40 34:21 01:36 23:58 Markus Grubert (319) Swim: 13:20
Trans1: 15:00
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 49:21
Bike: 34:21
Trans2: 50:57
Trans2_Bike: 01:36
Run: 23:58
Finish: 01:14:55
83 268 Norbert Bickelhaupt Algemarin Team SV Traisa SEN6 2 GER 01:15:17.16 11:40 01:35 37:03 01:20 23:39 Norbert Bickelhaupt (268) Swim: 11:40
Trans1: 13:15
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 50:18
Bike: 37:03
Trans2: 51:38
Trans2_Bike: 01:20
Run: 23:39
Finish: 01:15:17
102 282 Klaus Zwick LCO Edenkoben SEN4 6 GER 01:19:34.24 13:08 02:19 37:49 02:41 23:37 Klaus Zwick (282) Swim: 13:08
Trans1: 15:27
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 53:16
Bike: 37:49
Trans2: 55:57
Trans2_Bike: 02:41
Run: 23:37
Finish: 01:19:34
73 269 Klaus Kasten LC Bingen SEN6 1 GER 01:13:29.66 10:11 01:27 36:56 01:24 23:31 Klaus Kasten (269) Swim: 10:11
Trans1: 11:38
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 48:34
Bike: 36:56
Trans2: 49:58
Trans2_Bike: 01:24
Run: 23:31
Finish: 01:13:29
91 290 Frank Stutenbaeumer Kraichgau Triathlon e.V. SEN4 4 GER 01:16:53.36 11:59 01:15 38:01 02:08 23:30 Frank Stutenbaeumer (290) Swim: 11:59
Trans1: 13:14
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 51:15
Bike: 38:01
Trans2: 53:23
Trans2_Bike: 02:08
Run: 23:30
Finish: 01:16:53
16 223 Alexandra Salewski SEN2 3 GER 01:16:00.57 11:19 01:30 37:57 01:48 23:26 Alexandra Salewski (223) Swim: 11:19
Trans1: 12:49
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 50:46
Bike: 37:57
Trans2: 52:34
Trans2_Bike: 01:48
Run: 23:26
Finish: 01:16:00
116 302 Uwe Träutlein SEN3 7 GER 01:23:46.15 12:16 04:01 41:47 02:19 23:23 Uwe Träutlein (302) Swim: 12:16
Trans1: 16:17
Trans1_Swim: 04:01
Bike_Finish: 58:04
Bike: 41:47
Trans2: 01:00:23
Trans2_Bike: 02:19
Run: 23:23
Finish: 01:23:46
88 328 Tibor Hertelendy TV Alsbach SEN1 8 GER 01:16:14.23 11:13 02:15 37:42 01:41 23:23 Tibor Hertelendy (328) Swim: 11:13
Trans1: 13:28
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 51:10
Bike: 37:42
Trans2: 52:51
Trans2_Bike: 01:41
Run: 23:23
Finish: 01:16:14
68 305 Olaf Kern Triathlon Team DSW Darmstadt SEN2 13 GER 01:12:46.71 09:41 01:11 37:20 01:15 23:19 Olaf Kern (305) Swim: 09:41
Trans1: 10:52
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 48:12
Bike: 37:20
Trans2: 49:27
Trans2_Bike: 01:15
Run: 23:19
Finish: 01:12:46
89 411 Jakob Henrichs AK1 12 GER 01:16:22.99 10:31 01:52 38:44 01:59 23:16 Jakob Henrichs (411) Swim: 10:31
Trans1: 12:23
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 51:07
Bike: 38:44
Trans2: 53:06
Trans2_Bike: 01:59
Run: 23:16
Finish: 01:16:22
75 358 Timon Peters Triathlon Oftersheim-Schwetzingen AK4 12 GER 01:13:59.37 11:00 01:44 36:39 01:21 23:15 Timon Peters (358) Swim: 11:00
Trans1: 12:44
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 49:23
Bike: 36:39
Trans2: 50:44
Trans2_Bike: 01:21
Run: 23:15
Finish: 01:13:59
64 324 Markus Auer SV Tri City Darmstadt SEN1 5 GER 01:12:02.51 10:11 01:06 35:53 01:41 23:11 Markus Auer (324) Swim: 10:11
Trans1: 11:17
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 47:10
Bike: 35:53
Trans2: 48:51
Trans2_Bike: 01:41
Run: 23:11
Finish: 01:12:02
15 266 Natalie Renner TSG Grünstadt AK1 3 GER 01:15:13.83 10:03 01:07 39:44 01:17 23:02 Natalie Renner (266) Swim: 10:03
Trans1: 11:10
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 50:54
Bike: 39:44
Trans2: 52:11
Trans2_Bike: 01:17
Run: 23:02
Finish: 01:15:13
87 327 Immanuel Gloeser SEN1 7 GER 01:16:05.64 11:25 03:30 36:32 01:38 23:00 Immanuel Gloeser (327) Swim: 11:25
Trans1: 14:55
Trans1_Swim: 03:30
Bike_Finish: 51:27
Bike: 36:32
Trans2: 53:05
Trans2_Bike: 01:38
Run: 23:00
Finish: 01:16:05
99 332 Martin Kaufmann SEN1 9 GER 01:18:37.03 10:57 02:14 40:29 01:58 22:59 Martin Kaufmann (332) Swim: 10:57
Trans1: 13:11
Trans1_Swim: 02:14
Bike_Finish: 53:40
Bike: 40:29
Trans2: 55:38
Trans2_Bike: 01:58
Run: 22:59
Finish: 01:18:37
109 344 Manuel Scharr neu AK4 14 GER 01:21:07.35 12:53 02:26 40:40 02:12 22:56 Manuel Scharr (344) Swim: 12:53
Trans1: 15:19
Trans1_Swim: 02:26
Bike_Finish: 55:59
Bike: 40:40
Trans2: 58:11
Trans2_Bike: 02:12
Run: 22:56
Finish: 01:21:07
124 400 Harry Fesser AK2 17 GER 01:28:51.80 17:12 03:36 43:09 02:05 22:49 Harry Fesser (400) Swim: 17:12
Trans1: 20:48
Trans1_Swim: 03:36
Bike_Finish: 01:03:57
Bike: 43:09
Trans2: 01:06:02
Trans2_Bike: 02:05
Run: 22:49
Finish: 01:28:51
38 291 Carsten Schaumburg TV Langen 1862 SEN3 1 GER 01:07:11.69 07:21 01:09 34:46 01:08 22:47 Carsten Schaumburg (291) Swim: 07:21
Trans1: 08:30
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 43:16
Bike: 34:46
Trans2: 44:24
Trans2_Bike: 01:08
Run: 22:47
Finish: 01:07:11
82 331 Matthias Schmitt Ludwigshafener SV 07 SEN2 16 GER 01:15:08.76 10:44 01:53 38:21 01:26 22:44 Matthias Schmitt (331) Swim: 10:44
Trans1: 12:37
Trans1_Swim: 01:53
Bike_Finish: 50:58
Bike: 38:21
Trans2: 52:24
Trans2_Bike: 01:26
Run: 22:44
Finish: 01:15:08
80 287 Thomas Stork TSV Amicitia Viernheim SEN4 3 GER 01:14:47.37 11:09 01:07 38:18 01:39 22:34 Thomas Stork (287) Swim: 11:09
Trans1: 12:16
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 50:34
Bike: 38:18
Trans2: 52:13
Trans2_Bike: 01:39
Run: 22:34
Finish: 01:14:47
57 354 Tim Martin AK4 7 GER 01:10:36.81 08:20 01:50 36:12 01:41 22:33 Tim Martin (354) Swim: 08:20
Trans1: 10:10
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 46:22
Bike: 36:12
Trans2: 48:03
Trans2_Bike: 01:41
Run: 22:33
Finish: 01:10:36
45 366 Fabian Lais AK4 4 GER 01:08:25.52 08:52 01:22 34:34 01:04 22:33 Fabian Lais (366) Swim: 08:52
Trans1: 10:14
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 44:48
Bike: 34:34
Trans2: 45:52
Trans2_Bike: 01:04
Run: 22:33
Finish: 01:08:25
105 401 Matthias Tratzky AK2 14 GER 01:20:43.46 12:18 02:21 42:21 01:13 22:30 Matthias Tratzky (401) Swim: 12:18
Trans1: 14:39
Trans1_Swim: 02:21
Bike_Finish: 57:00
Bike: 42:21
Trans2: 58:13
Trans2_Bike: 01:13
Run: 22:30
Finish: 01:20:43
6 232 Michaela Krieger Usinger TSG SEN1 1 GER 01:08:36.93 08:02 01:04 35:54 01:06 22:30 Michaela Krieger (232) Swim: 08:02
Trans1: 09:06
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 45:00
Bike: 35:54
Trans2: 46:06
Trans2_Bike: 01:06
Run: 22:30
Finish: 01:08:36
19 227 Christine Aichele LSV Ladenburg SEN1 3 GER 01:16:59.07 11:09 02:23 38:53 02:11 22:23 Christine Aichele (227) Swim: 11:09
Trans1: 13:32
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 52:25
Bike: 38:53
Trans2: 54:36
Trans2_Bike: 02:11
Run: 22:23
Finish: 01:16:59
46 314 Alexis Maizel TEAM Nikar Heidelberg SEN2 10 GER 01:08:29.03 08:18 01:17 35:14 01:17 22:23 Alexis Maizel (314) Swim: 08:18
Trans1: 09:35
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 44:49
Bike: 35:14
Trans2: 46:06
Trans2_Bike: 01:17
Run: 22:23
Finish: 01:08:29
27 342 Robert Brocki TSG Maxdorf SEN1 2 GER 01:04:09.85 08:25 55 31:40 47 22:22 Robert Brocki (342) Swim: 08:25
Trans1: 09:20
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 41:00
Bike: 31:40
Trans2: 41:47
Trans2_Bike: 47
Run: 22:22
Finish: 01:04:09
9 231 Nicole Ensminger Eintracht Frankfurt Triathlon SEN1 2 GER 01:10:35.81 07:53 51 38:34 57 22:20 Nicole Ensminger (231) Swim: 07:53
Trans1: 08:44
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 47:18
Bike: 38:34
Trans2: 48:15
Trans2_Bike: 57
Run: 22:20
Finish: 01:10:35
52 279 Pedro Leischwitz ASG Tria Hockenheim SEN5 1 GER 01:09:20.33 10:29 01:13 34:13 01:07 22:18 Pedro Leischwitz (279) Swim: 10:29
Trans1: 11:42
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 45:55
Bike: 34:13
Trans2: 47:02
Trans2_Bike: 01:07
Run: 22:18
Finish: 01:09:20
74 420 Florian Walzenbach AK1 10 GER 01:13:34.84 10:34 01:54 37:36 01:16 22:14 Florian Walzenbach (420) Swim: 10:34
Trans1: 12:28
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 50:04
Bike: 37:36
Trans2: 51:20
Trans2_Bike: 01:16
Run: 22:14
Finish: 01:13:34
43 289 Andreas Mettler TSF Welzheim SEN4 1 GER 01:07:52.03 09:56 54 33:26 01:23 22:13 Andreas Mettler (289) Swim: 09:56
Trans1: 10:50
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 44:16
Bike: 33:26
Trans2: 45:39
Trans2_Bike: 01:23
Run: 22:13
Finish: 01:07:52
69 361 Thomas Blameuser Die Blameyer´s AK4 11 GER 01:12:51.02 11:53 01:46 35:39 01:24 22:09 Thomas Blameuser (361) Swim: 11:53
Trans1: 13:39
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 49:18
Bike: 35:39
Trans2: 50:42
Trans2_Bike: 01:24
Run: 22:09
Finish: 01:12:51
106 325 Adolfo Castañeda Zarauz LSV Ladenburg SEN1 11 GER 01:20:45.05 12:55 02:11 41:50 01:42 22:07 Adolfo Castañeda Zarauz (325) Swim: 12:55
Trans1: 15:06
Trans1_Swim: 02:11
Bike_Finish: 56:56
Bike: 41:50
Trans2: 58:38
Trans2_Bike: 01:42
Run: 22:07
Finish: 01:20:45
71 381 Jan Ahlbrand AK3 16 GER 01:13:19.10 11:48 02:31 34:55 02:08 21:57 Jan Ahlbrand (381) Swim: 11:48
Trans1: 14:19
Trans1_Swim: 02:31
Bike_Finish: 49:14
Bike: 34:55
Trans2: 51:22
Trans2_Bike: 02:08
Run: 21:57
Finish: 01:13:19
51 363 Alexander Petri Babbas goes Triathlon AK4 5 GER 01:09:18.24 10:06 01:12 34:56 01:08 21:56 Alexander Petri (363) Swim: 10:06
Trans1: 11:18
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 46:14
Bike: 34:56
Trans2: 47:22
Trans2_Bike: 01:08
Run: 21:56
Finish: 01:09:18
14 225 Simone Pyrlik SEN2 2 GER 01:14:31.71 10:43 01:25 39:04 01:24 21:55 Simone Pyrlik (225) Swim: 10:43
Trans1: 12:08
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 51:12
Bike: 39:04
Trans2: 52:36
Trans2_Bike: 01:24
Run: 21:55
Finish: 01:14:31
86 294 Joachim Eichner KSV Reichelsheim SEN3 3 GER 01:16:01.26 09:00 02:57 40:08 02:02 21:54 Joachim Eichner (294) Swim: 09:00
Trans1: 11:57
Trans1_Swim: 02:57
Bike_Finish: 52:05
Bike: 40:08
Trans2: 54:07
Trans2_Bike: 02:02
Run: 21:54
Finish: 01:16:01
55 318 Martin Schmidt Kraichgau Triathlon e.V. SEN2 12 GER 01:10:15.71 08:46 01:10 37:00 01:29 21:50 Martin Schmidt (318) Swim: 08:46
Trans1: 09:56
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 46:56
Bike: 37:00
Trans2: 48:25
Trans2_Bike: 01:29
Run: 21:50
Finish: 01:10:15
56 370 Marc Warnecke LG MuLi AK3 14 GER 01:10:25.05 12:57 01:10 33:24 01:08 21:46 Marc Warnecke (370) Swim: 12:57
Trans1: 14:07
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 47:31
Bike: 33:24
Trans2: 48:39
Trans2_Bike: 01:08
Run: 21:46
Finish: 01:10:25
66 345 Markus Proell LSV Ladenburg AK4 9 GER 01:12:29.26 11:37 01:29 35:27 02:10 21:46 Markus Proell (345) Swim: 11:37
Trans1: 13:06
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 48:33
Bike: 35:27
Trans2: 50:43
Trans2_Bike: 02:10
Run: 21:46
Finish: 01:12:29
79 385 Philipp Benkner AK3 17 GER 01:14:45.96 10:11 01:54 39:58 58 21:44 Philipp Benkner (385) Swim: 10:11
Trans1: 12:05
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 52:03
Bike: 39:58
Trans2: 53:01
Trans2_Bike: 58
Run: 21:44
Finish: 01:14:45
70 372 Kevin Greim AK3 15 GER 01:13:03.98 10:37 02:18 36:18 02:07 21:43 Kevin Greim (372) Swim: 10:37
Trans1: 12:55
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 49:13
Bike: 36:18
Trans2: 51:20
Trans2_Bike: 02:07
Run: 21:43
Finish: 01:13:03
92 379 Lukas Wilhelm AK3 18 GER 01:16:59.91 13:13 01:45 39:23 59 21:39 Lukas Wilhelm (379) Swim: 13:13
Trans1: 14:58
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 54:21
Bike: 39:23
Trans2: 55:20
Trans2_Bike: 59
Run: 21:39
Finish: 01:16:59
10 234 Maya Heidemann TSV Amicitia Viernheim JA 1 GER 01:10:59.09 08:21 50 39:23 56 21:29 Maya Heidemann (234) Swim: 08:21
Trans1: 09:11
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 48:34
Bike: 39:23
Trans2: 49:30
Trans2_Bike: 56
Run: 21:29
Finish: 01:10:59
11 256 Valerie Leibrock Team SRH Campus Sports AK2 5 GER 01:11:05.82 09:28 01:23 37:40 01:15 21:19 Valerie Leibrock (256) Swim: 09:28
Trans1: 10:51
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 48:31
Bike: 37:40
Trans2: 49:46
Trans2_Bike: 01:15
Run: 21:19
Finish: 01:11:05
53 398 Maximilian Kraft TriTeam Gießen AK2 12 GER 01:09:36.60 10:03 01:05 35:36 01:34 21:18 Maximilian Kraft (398) Swim: 10:03
Trans1: 11:08
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 46:44
Bike: 35:36
Trans2: 48:18
Trans2_Bike: 01:34
Run: 21:18
Finish: 01:09:36
48 312 Sven Tesch TSV Ubstadt SEN2 11 GER 01:08:30.56 10:04 01:09 34:31 01:28 21:18 Sven Tesch (312) Swim: 10:04
Trans1: 11:13
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 45:44
Bike: 34:31
Trans2: 47:12
Trans2_Bike: 01:28
Run: 21:18
Finish: 01:08:30
62 335 Stefan Gustafsson SEN1 4 GER 01:11:46.51 10:04 02:09 35:57 02:21 21:15 Stefan Gustafsson (335) Swim: 10:04
Trans1: 12:13
Trans1_Swim: 02:09
Bike_Finish: 48:10
Bike: 35:57
Trans2: 50:31
Trans2_Bike: 02:21
Run: 21:15
Finish: 01:11:46
58 351 Sascha Brutscher AK4 8 GER 01:10:39.62 09:58 01:50 36:07 01:29 21:15 Sascha Brutscher (351) Swim: 09:58
Trans1: 11:48
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 47:55
Bike: 36:07
Trans2: 49:24
Trans2_Bike: 01:29
Run: 21:15
Finish: 01:10:39
60 416 Carlo Brandmüller TSV Amicitia Viernheim AK1 8 GER 01:11:33.92 12:21 58 35:50 01:12 21:12 Carlo Brandmüller (416) Swim: 12:21
Trans1: 13:19
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 49:09
Bike: 35:50
Trans2: 50:21
Trans2_Bike: 01:12
Run: 21:12
Finish: 01:11:33
63 283 Jochen Acker LCO Edenkoben SEN4 2 GER 01:11:48.18 10:22 01:34 37:20 01:24 21:08 Jochen Acker (283) Swim: 10:22
Trans1: 11:56
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 49:16
Bike: 37:20
Trans2: 50:40
Trans2_Bike: 01:24
Run: 21:08
Finish: 01:11:48
47 383 Felix Vogel AK3 12 GER 01:08:29.45 09:58 58 34:58 01:42 20:53 Felix Vogel (383) Swim: 09:58
Trans1: 10:56
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 45:54
Bike: 34:58
Trans2: 47:36
Trans2_Bike: 01:42
Run: 20:53
Finish: 01:08:29
13 249 Lisa Artemiev AK2 6 GER 01:12:28.72 08:51 02:00 39:59 45 20:53 Lisa Artemiev (249) Swim: 08:51
Trans1: 10:51
Trans1_Swim: 02:00
Bike_Finish: 50:50
Bike: 39:59
Trans2: 51:35
Trans2_Bike: 45
Run: 20:53
Finish: 01:12:28
42 310 Philip Stöver SEN2 9 GER 01:07:43.40 09:55 01:20 34:32 01:09 20:47 Philip Stöver (310) Swim: 09:55
Trans1: 11:15
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 45:47
Bike: 34:32
Trans2: 46:56
Trans2_Bike: 01:09
Run: 20:47
Finish: 01:07:43
37 303 Alexander Rittlinger LSV Ladenburg SEN2 6 GER 01:06:26.06 09:30 01:13 33:36 01:28 20:39 Alexander Rittlinger (303) Swim: 09:30
Trans1: 10:43
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 44:19
Bike: 33:36
Trans2: 45:47
Trans2_Bike: 01:28
Run: 20:39
Finish: 01:06:26
76 349 Hendrik Wolff AK4 13 GER 01:14:10.34 13:43 02:28 35:34 01:48 20:37 Hendrik Wolff (349) Swim: 13:43
Trans1: 16:11
Trans1_Swim: 02:28
Bike_Finish: 51:45
Bike: 35:34
Trans2: 53:33
Trans2_Bike: 01:48
Run: 20:37
Finish: 01:14:10
7 250 Jasmin Ruppert TV 1862 Langen AK2 3 GER 01:09:05.02 09:51 01:13 36:28 01:09 20:24 Jasmin Ruppert (250) Swim: 09:51
Trans1: 11:04
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 47:32
Bike: 36:28
Trans2: 48:41
Trans2_Bike: 01:09
Run: 20:24
Finish: 01:09:05
50 376 Mate Janos Vamos MTG Mannheim Triathlon AK3 13 GER 01:09:03.41 09:59 01:07 36:25 01:12 20:20 Mate Janos Vamos (376) Swim: 09:59
Trans1: 11:06
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 47:31
Bike: 36:25
Trans2: 48:43
Trans2_Bike: 01:12
Run: 20:20
Finish: 01:09:03
8 259 Carolin Spanier MTG Mannheim Triathlon AK2 4 GER 01:09:43.65 08:41 01:37 38:11 57 20:17 Carolin Spanier (259) Swim: 08:41
Trans1: 10:18
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 48:29
Bike: 38:11
Trans2: 49:26
Trans2_Bike: 57
Run: 20:17
Finish: 01:09:43
5 251 Anja Strobl AK2 2 GER 01:08:14.15 08:09 46 38:20 44 20:15 Anja Strobl (251) Swim: 08:09
Trans1: 08:55
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 47:15
Bike: 38:20
Trans2: 47:59
Trans2_Bike: 44
Run: 20:15
Finish: 01:08:14
61 330 Alessandro Peckmann SEN1 3 GER 01:11:40.62 10:14 02:29 37:49 54 20:14 Alessandro Peckmann (330) Swim: 10:14
Trans1: 12:43
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 50:32
Bike: 37:49
Trans2: 51:26
Trans2_Bike: 54
Run: 20:14
Finish: 01:11:40
54 350 Heiko Jöckle TRI OPS Racing Crew AK4 6 GER 01:09:52.12 10:56 59 36:23 01:25 20:09 Heiko Jöckle (350) Swim: 10:56
Trans1: 11:55
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 48:18
Bike: 36:23
Trans2: 49:43
Trans2_Bike: 01:25
Run: 20:09
Finish: 01:09:52
65 410 Felix Hausmann TSV Kirchhain Triathlon AK1 9 GER 01:12:15.09 11:33 01:38 37:35 01:21 20:08 Felix Hausmann (410) Swim: 11:33
Trans1: 13:11
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 50:46
Bike: 37:35
Trans2: 52:07
Trans2_Bike: 01:21
Run: 20:08
Finish: 01:12:15
44 404 Martin Freiberger LSV Ladenburg AK2 10 GER 01:08:21.41 10:15 01:37 35:02 01:25 20:02 Martin Freiberger (404) Swim: 10:15
Trans1: 11:52
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 46:54
Bike: 35:02
Trans2: 48:19
Trans2_Bike: 01:25
Run: 20:02
Finish: 01:08:21
28 307 Michael Dreißigacker TSV Amicitia Viernheim SEN2 3 GER 01:04:41.32 10:19 01:20 31:18 01:45 19:59 Michael Dreißigacker (307) Swim: 10:19
Trans1: 11:39
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 42:57
Bike: 31:18
Trans2: 44:42
Trans2_Bike: 01:45
Run: 19:59
Finish: 01:04:41
35 367 Kai Hüller LSV Ladenburg AK3 11 GER 01:05:32.36 09:18 01:11 33:30 01:39 19:54 Kai Hüller (367) Swim: 09:18
Trans1: 10:29
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 43:59
Bike: 33:30
Trans2: 45:38
Trans2_Bike: 01:39
Run: 19:54
Finish: 01:05:32
40 320 Holger Colditz RV03 Bürstadt SEN2 8 GER 01:07:28.42 09:46 01:02 35:50 01:04 19:46 Holger Colditz (320) Swim: 09:46
Trans1: 10:48
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 46:38
Bike: 35:50
Trans2: 47:42
Trans2_Bike: 01:04
Run: 19:46
Finish: 01:07:28
29 322 Christian Bodmer Tri Ops Coaching SEN2 4 GER 01:04:44.67 08:29 01:39 33:00 01:50 19:46 Christian Bodmer (322) Swim: 08:29
Trans1: 10:08
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 43:08
Bike: 33:00
Trans2: 44:58
Trans2_Bike: 01:50
Run: 19:46
Finish: 01:04:44
20 368 Alexander Laloi TV 1862 Langen AK3 7 GER 01:02:00.61 07:25 54 33:04 58 19:39 Alexander Laloi (368) Swim: 07:25
Trans1: 08:19
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 41:23
Bike: 33:04
Trans2: 42:21
Trans2_Bike: 58
Run: 19:39
Finish: 01:02:00
24 347 Daniel Koppenhöfer Poseidon Worms AK4 2 GER 01:02:38.25 07:52 46 33:18 01:03 19:39 Daniel Koppenhöfer (347) Swim: 07:52
Trans1: 08:38
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 41:56
Bike: 33:18
Trans2: 42:59
Trans2_Bike: 01:03
Run: 19:39
Finish: 01:02:38
4 221 Valerie Brune TV Langen 1862 SEN2 1 GER 01:06:02.96 08:10 54 36:26 01:06 19:26 Valerie Brune (221) Swim: 08:10
Trans1: 09:04
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 45:30
Bike: 36:26
Trans2: 46:36
Trans2_Bike: 01:06
Run: 19:26
Finish: 01:06:02
12 247 Nicole Blameuser Die Blameyer´s AK3 1 GER 01:12:22.89 11:31 01:37 38:58 54 19:22 Nicole Blameuser (247) Swim: 11:31
Trans1: 13:08
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 52:06
Bike: 38:58
Trans2: 53:00
Trans2_Bike: 54
Run: 19:22
Finish: 01:12:22
49 390 Frederik Beyer AK2 11 GER 01:08:55.22 11:45 01:22 35:21 01:17 19:10 Frederik Beyer (390) Swim: 11:45
Trans1: 13:07
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 48:28
Bike: 35:21
Trans2: 49:45
Trans2_Bike: 01:17
Run: 19:10
Finish: 01:08:55
30 380 Maximilian Dachner AK3 10 GER 01:04:48.38 09:48 01:19 33:15 01:18 19:08 Maximilian Dachner (380) Swim: 09:48
Trans1: 11:07
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 44:22
Bike: 33:15
Trans2: 45:40
Trans2_Bike: 01:18
Run: 19:08
Finish: 01:04:48
19 375 Julian Diez WSV Delphin 78 Großauheim AK3 6 GER 59:49.38 07:22 50 31:15 01:22 19:00 Julian Diez (375) Swim: 07:22
Trans1: 08:12
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 39:27
Bike: 31:15
Trans2: 40:49
Trans2_Bike: 01:22
Run: 19:00
Finish: 59:49
39 306 Marcus Bergsträßer SEN2 7 GER 01:07:12.01 10:36 01:05 34:58 01:33 19:00 Marcus Bergsträßer (306) Swim: 10:36
Trans1: 11:41
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 46:39
Bike: 34:58
Trans2: 48:12
Trans2_Bike: 01:33
Run: 19:00
Finish: 01:07:12
41 299 Dirk Tappe SEN3 2 GER 01:07:39.03 12:21 01:23 33:46 01:12 18:57 Dirk Tappe (299) Swim: 12:21
Trans1: 13:44
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 47:30
Bike: 33:46
Trans2: 48:42
Trans2_Bike: 01:12
Run: 18:57
Finish: 01:07:39
31 393 Sven Stratmann AK2 8 GER 01:04:49.59 09:17 01:36 33:51 01:13 18:52 Sven Stratmann (393) Swim: 09:17
Trans1: 10:53
Trans1_Swim: 01:36
Bike_Finish: 44:44
Bike: 33:51
Trans2: 45:57
Trans2_Bike: 01:13
Run: 18:52
Finish: 01:04:49
17 369 Christoph Lehbrink TCEC Mainz AK3 5 GER 58:49.46 07:55 45 30:39 53 18:37 Christoph Lehbrink (369) Swim: 07:55
Trans1: 08:40
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 39:19
Bike: 30:39
Trans2: 40:12
Trans2_Bike: 53
Run: 18:37
Finish: 58:49
22 378 Felix Leube Ludwigshafener SV 07 AK3 8 GER 01:02:03.08 09:19 47 32:32 50 18:35 Felix Leube (378) Swim: 09:19
Trans1: 10:06
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 42:38
Bike: 32:32
Trans2: 43:28
Trans2_Bike: 50
Run: 18:35
Finish: 01:02:03
3 263 Janina Fabriz Soprema Team TSV Mannheim AK1 2 GER 01:04:37.10 08:28 01:14 35:45 50 18:20 Janina Fabriz (263) Swim: 08:28
Trans1: 09:42
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 45:27
Bike: 35:45
Trans2: 46:17
Trans2_Bike: 50
Run: 18:20
Finish: 01:04:37
34 364 Jens Mecky AK4 3 GER 01:05:25.46 09:27 01:25 34:49 01:27 18:17 Jens Mecky (364) Swim: 09:27
Trans1: 10:52
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 45:41
Bike: 34:49
Trans2: 47:08
Trans2_Bike: 01:27
Run: 18:17
Finish: 01:05:25
25 329 Dirk Theile TV Bommersheim SEN1 1 GER 01:03:00.91 08:15 01:18 34:11 01:07 18:09 Dirk Theile (329) Swim: 08:15
Trans1: 09:33
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 43:44
Bike: 34:11
Trans2: 44:51
Trans2_Bike: 01:07
Run: 18:09
Finish: 01:03:00
32 407 Gregor Hermann AK1 6 GER 01:05:07.16 07:41 02:27 35:32 01:19 18:08 Gregor Hermann (407) Swim: 07:41
Trans1: 10:08
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 45:40
Bike: 35:32
Trans2: 46:59
Trans2_Bike: 01:19
Run: 18:08
Finish: 01:05:07
18 365 Simon Sokolski Ludwigshafener SV 07 AK4 1 GER 59:00.38 08:08 39 31:14 52 18:07 Simon Sokolski (365) Swim: 08:08
Trans1: 08:47
Trans1_Swim: 39
Bike_Finish: 40:01
Bike: 31:14
Trans2: 40:53
Trans2_Bike: 52
Run: 18:07
Finish: 59:00
59 412 Robin Schäfer Body Attack Viernheim AK1 7 GER 01:11:04.25 10:17 03:07 38:23 01:24 17:53 Robin Schäfer (412) Swim: 10:17
Trans1: 13:24
Trans1_Swim: 03:07
Bike_Finish: 51:47
Bike: 38:23
Trans2: 53:11
Trans2_Bike: 01:24
Run: 17:53
Finish: 01:11:04
21 311 Tim Adolphs Eintracht Frankfurt Triathlon SEN2 2 GER 01:02:00.78 09:06 48 32:57 01:18 17:51 Tim Adolphs (311) Swim: 09:06
Trans1: 09:54
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 42:51
Bike: 32:57
Trans2: 44:09
Trans2_Bike: 01:18
Run: 17:51
Finish: 01:02:00
23 382 Felix Tober Soprema Team TSV Mannheim AK3 9 GER 01:02:07.65 08:16 51 33:18 01:57 17:45 Felix Tober (382) Swim: 08:16
Trans1: 09:07
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 42:25
Bike: 33:18
Trans2: 44:22
Trans2_Bike: 01:57
Run: 17:45
Finish: 01:02:07
13 387 Matthias Brunnbauer TCEC Mainz AK2 5 GER 57:51.12 07:27 01:13 30:31 58 17:42 Matthias Brunnbauer (387) Swim: 07:27
Trans1: 08:40
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 39:11
Bike: 30:31
Trans2: 40:09
Trans2_Bike: 58
Run: 17:42
Finish: 57:51
2 165 Merle Brunnée Post-SV Tübingen AK2 1 GER 01:00:58.23 10:34 54 31:01 47 17:42 Merle Brunnée (165) Swim: 10:34
Trans1: 11:28
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 42:29
Bike: 31:01
Trans2: 43:16
Trans2_Bike: 47
Run: 17:42
Finish: 01:00:58
36 323 Michael Bausewein Bergstraßen-Gymnasium Hemsbach SEN2 5 GER 01:05:43.83 11:11 58 34:40 01:17 17:37 Michael Bausewein (323) Swim: 11:11
Trans1: 12:09
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 46:49
Bike: 34:40
Trans2: 48:06
Trans2_Bike: 01:17
Run: 17:37
Finish: 01:05:43
1 164 Kathrin Halter Team Nikar Heidelberg AK1 1 GER 58:10.33 06:54 34 32:32 52 17:18 Kathrin Halter (164) Swim: 06:54
Trans1: 07:28
Trans1_Swim: 34
Bike_Finish: 40:00
Bike: 32:32
Trans2: 40:52
Trans2_Bike: 52
Run: 17:18
Finish: 58:10
16 388 Lukas Engelbert TCEC Mainz AK2 6 GER 58:39.14 08:19 39 31:47 48 17:06 Lukas Engelbert (388) Swim: 08:19
Trans1: 08:58
Trans1_Swim: 39
Bike_Finish: 40:45
Bike: 31:47
Trans2: 41:33
Trans2_Bike: 48
Run: 17:06
Finish: 58:39
7 405 Henrik Hamm Soprema Team TSV Mannheim AK1 2 GER 55:20.49 07:07 45 29:44 41 17:03 Henrik Hamm (405) Swim: 07:07
Trans1: 07:52
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 37:36
Bike: 29:44
Trans2: 38:17
Trans2_Bike: 41
Run: 17:03
Finish: 55:20
8 386 Peter Lang TCEC Mainz AK2 3 GER 55:36.65 07:13 46 29:55 50 16:52 Peter Lang (386) Swim: 07:13
Trans1: 07:59
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 37:54
Bike: 29:55
Trans2: 38:44
Trans2_Bike: 50
Run: 16:52
Finish: 55:36
15 309 Claudius Pyrlik TriTeam Gießen SEN2 1 GER 58:07.60 07:35 52 32:01 55 16:44 Claudius Pyrlik (309) Swim: 07:35
Trans1: 08:27
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 40:28
Bike: 32:01
Trans2: 41:23
Trans2_Bike: 55
Run: 16:44
Finish: 58:07
11 348 Sascha Petermann Triathlon Team DSW Darmstadt AK3 4 GER 56:39.66 07:16 35 31:20 47 16:41 Sascha Petermann (348) Swim: 07:16
Trans1: 07:51
Trans1_Swim: 35
Bike_Finish: 39:11
Bike: 31:20
Trans2: 39:58
Trans2_Bike: 47
Run: 16:41
Finish: 56:39
10 389 Lars Heppner VfL Münster AK2 4 GER 56:14.30 07:57 45 30:06 58 16:28 Lars Heppner (389) Swim: 07:57
Trans1: 08:42
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 38:48
Bike: 30:06
Trans2: 39:46
Trans2_Bike: 58
Run: 16:28
Finish: 56:14
14 417 Nico Steißlinger Ludwigshafener SV 07 AK1 5 GER 58:04.19 07:35 36 32:31 01:01 16:21 Nico Steißlinger (417) Swim: 07:35
Trans1: 08:11
Trans1_Swim: 36
Bike_Finish: 40:42
Bike: 32:31
Trans2: 41:43
Trans2_Bike: 01:01
Run: 16:21
Finish: 58:04
4 158 Elias Schipperges Post-SV Tübingen AK3 2 GER 52:37.08 06:43 46 27:42 01:10 16:16 Elias Schipperges (158) Swim: 06:43
Trans1: 07:29
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 35:11
Bike: 27:42
Trans2: 36:21
Trans2_Bike: 01:10
Run: 16:16
Finish: 52:37
6 161 Maximilian Sasserath SV Nikar Heidelberg AK2 2 GER 53:56.47 06:52 44 29:07 59 16:14 Maximilian Sasserath (161) Swim: 06:52
Trans1: 07:36
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 36:43
Bike: 29:07
Trans2: 37:42
Trans2_Bike: 59
Run: 16:14
Finish: 53:56
12 406 Matthias Thome TSV Amicitia Viernheim AK1 4 GER 57:41.87 08:40 38 31:10 01:01 16:12 Matthias Thome (406) Swim: 08:40
Trans1: 09:18
Trans1_Swim: 38
Bike_Finish: 40:28
Bike: 31:10
Trans2: 41:29
Trans2_Bike: 01:01
Run: 16:12
Finish: 57:41
33 391 Thomas Arnold TUS Griesheim AK2 9 GER 01:05:14.73 13:45 01:37 31:19 02:27 16:06 Thomas Arnold (391) Swim: 13:45
Trans1: 15:22
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 46:41
Bike: 31:19
Trans2: 49:08
Trans2_Bike: 02:27
Run: 16:06
Finish: 01:05:14
2 157 Malte Plappert Tri Team Heuchelberg AK2 1 GER 51:56.72 06:23 49 27:57 59 15:48 Malte Plappert (157) Swim: 06:23
Trans1: 07:12
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 35:09
Bike: 27:57
Trans2: 36:08
Trans2_Bike: 59
Run: 15:48
Finish: 51:56
5 159 Steffen Kundel TSV Amicitia Viernheim AK3 3 GER 53:33.25 06:54 33 29:39 43 15:44 Steffen Kundel (159) Swim: 06:54
Trans1: 07:27
Trans1_Swim: 33
Bike_Finish: 37:06
Bike: 29:39
Trans2: 37:49
Trans2_Bike: 43
Run: 15:44
Finish: 53:33
26 403 Maximilian Walter engelhorn sports team - TV Schriesheim AK2 7 GER 01:03:08.32 10:33 02:45 33:02 01:16 15:32 Maximilian Walter (403) Swim: 10:33
Trans1: 13:18
Trans1_Swim: 02:45
Bike_Finish: 46:20
Bike: 33:02
Trans2: 47:36
Trans2_Bike: 01:16
Run: 15:32
Finish: 01:03:08
1 156 Mika Noodt VfL Wolfsburg e.V. AK1 1 GER 49:47.90 06:13 33 27:40 44 14:37 Mika Noodt (156) Swim: 06:13
Trans1: 06:46
Trans1_Swim: 33
Bike_Finish: 34:26
Bike: 27:40
Trans2: 35:10
Trans2_Bike: 44
Run: 14:37
Finish: 49:47
3 373 Christoph Mattner XXXLutz AK3 1 GER 52:13.63 07:08 50 28:33 01:08 14:34 Christoph Mattner (373) Swim: 07:08
Trans1: 07:58
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 36:31
Bike: 28:33
Trans2: 37:39
Trans2_Bike: 01:08
Run: 14:34
Finish: 52:13
DSQ 264 Annika Wilk LSV Ladenburg AK1 DSQ GER 01:04:00.57 09:51 01:49 38:59 01:35 11:46 Annika Wilk (264) Swim: 09:51
Trans1: 11:40
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 50:39
Bike: 38:59
Trans2: 52:14
Trans2_Bike: 01:35
Run: 11:46
Finish: 01:04:00
9 408 Marius Manger TSV Amicitia Viernheim AK1 3 GER 56:10.00 Marius Manger (408) Finish: 56:10