133 7 Pascal Schimpf Eschweger TSV AK1 10 GER 01:33:42.81 09:18 02:48 49:39 01:17 30:40 Pascal Schimpf (7) Swim: 09:18
Trans1: 12:06
Trans1_Swim: 02:48
Bike_Finish: 01:01:45
Bike: 49:39
Trans2: 01:03:02
Trans2_Bike: 01:17
Run: 30:40
Finish: 01:33:42
DNS 19 Hendrik Münstermann MTV Kronberg Triathlon AK1 DNS GER Hendrik Münstermann (19) 2 20 Dario Hördemann KSV Baunatal AK1 1 GER 01:01:20.58 07:19 02:23 32:53 01:13 17:32 Dario Hördemann (20) Swim: 07:19
Trans1: 09:42
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 42:35
Bike: 32:53
Trans2: 43:48
Trans2_Bike: 01:13
Run: 17:32
Finish: 01:01:20
72 72 Mikkel Nobach AK1 6 GER 01:24:31.55 09:13 03:46 42:48 01:10 27:34 Mikkel Nobach (72) Swim: 09:13
Trans1: 12:59
Trans1_Swim: 03:46
Bike_Finish: 55:47
Bike: 42:48
Trans2: 56:57
Trans2_Bike: 01:10
Run: 27:34
Finish: 01:24:31
121 82 Philipp Kellner Blau Weiß Ershausen AK1 8 GER 01:31:58.19 10:57 04:12 48:43 01:12 26:54 Philipp Kellner (82) Swim: 10:57
Trans1: 15:09
Trans1_Swim: 04:12
Bike_Finish: 01:03:52
Bike: 48:43
Trans2: 01:05:04
Trans2_Bike: 01:12
Run: 26:54
Finish: 01:31:58
47 113 Alina Bierwirth AK1 3 GER 01:45:02.53 14:15 03:37 47:31 02:18 37:21 Alina Bierwirth (113) Swim: 14:15
Trans1: 17:52
Trans1_Swim: 03:37
Bike_Finish: 01:05:23
Bike: 47:31
Trans2: 01:07:41
Trans2_Bike: 02:18
Run: 37:21
Finish: 01:45:02
14 124 Judith Führer AK1 1 GER 01:25:07.22 08:59 02:57 46:17 01:27 25:27 Judith Führer (124) Swim: 08:59
Trans1: 11:56
Trans1_Swim: 02:57
Bike_Finish: 58:13
Bike: 46:17
Trans2: 59:40
Trans2_Bike: 01:27
Run: 25:27
Finish: 01:25:07
DNS 135 Judith Derenthal RSC Göttingen e.V. AK1 DNS GER Judith Derenthal (135) 25 151 Theresa Kutza AK1 2 GER 01:29:08.26 10:42 02:50 45:02 01:46 28:48 Theresa Kutza (151) Swim: 10:42
Trans1: 13:32
Trans1_Swim: 02:50
Bike_Finish: 58:34
Bike: 45:02
Trans2: 01:00:20
Trans2_Bike: 01:46
Run: 28:48
Finish: 01:29:08
61 205 Jonathan Syring AK1 5 GER 01:22:22.02 09:48 02:20 23:00 Jonathan Syring (205) Swim: 09:48
Bike_Finish: 57:02
Trans2: 59:22
Trans2_Bike: 02:20
Run: 23:00
Finish: 01:22:22
11 206 Timo Seegers AK1 2 GER 01:08:43.03 07:12 02:27 37:10 01:19 20:35 Timo Seegers (206) Swim: 07:12
Trans1: 09:39
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 46:49
Bike: 37:10
Trans2: 48:08
Trans2_Bike: 01:19
Run: 20:35
Finish: 01:08:43
15 208 Lukas Seegers AK1 3 GER 01:10:02.51 08:26 02:39 35:42 01:22 21:53 Lukas Seegers (208) Swim: 08:26
Trans1: 11:05
Trans1_Swim: 02:39
Bike_Finish: 46:47
Bike: 35:42
Trans2: 48:09
Trans2_Bike: 01:22
Run: 21:53
Finish: 01:10:02
23 252 Marvin Momberg AK1 4 GER 01:14:08.10 09:24 02:42 39:28 01:25 21:09 Marvin Momberg (252) Swim: 09:24
Trans1: 12:06
Trans1_Swim: 02:42
Bike_Finish: 51:34
Bike: 39:28
Trans2: 52:59
Trans2_Bike: 01:25
Run: 21:09
Finish: 01:14:08
137 253 Max Sieber AK1 11 GER 01:36:30.31 10:04 05:06 48:06 02:35 30:39 Max Sieber (253) Swim: 10:04
Trans1: 15:10
Trans1_Swim: 05:06
Bike_Finish: 01:03:16
Bike: 48:06
Trans2: 01:05:51
Trans2_Bike: 02:35
Run: 30:39
Finish: 01:36:30
95 259 Johannes Cramer AK1 7 GER 01:27:10.72 07:21 03:25 52:33 01:08 22:43 Johannes Cramer (259) Swim: 07:21
Trans1: 10:46
Trans1_Swim: 03:25
Bike_Finish: 01:03:19
Bike: 52:33
Trans2: 01:04:27
Trans2_Bike: 01:08
Run: 22:43
Finish: 01:27:10
126 273 Christian Zülch Rkv Athletics Bebra AK1 9 GER 01:32:59.77 08:56 04:56 51:14 01:25 26:28 Christian Zülch (273) Swim: 08:56
Trans1: 13:52
Trans1_Swim: 04:56
Bike_Finish: 01:05:06
Bike: 51:14
Trans2: 01:06:31
Trans2_Bike: 01:25
Run: 26:28
Finish: 01:32:59
50 4 Marcel Wedi AK2 6 GER 01:20:17.72 09:08 03:45 41:30 01:11 24:43 Marcel Wedi (4) Swim: 09:08
Trans1: 12:53
Trans1_Swim: 03:45
Bike_Finish: 54:23
Bike: 41:30
Trans2: 55:34
Trans2_Bike: 01:11
Run: 24:43
Finish: 01:20:17
DNS 8 Yannic Wilberg AK2 DNS GER Yannic Wilberg (8) DNS 17 Florian Drexler KSV Baunatal AK2 DNS GER Florian Drexler (17) 7 24 Micha Siegle AK2 1 GER 01:04:31.24 07:04 01:56 34:31 01:06 19:54 Micha Siegle (24) Swim: 07:04
Trans1: 09:00
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 43:31
Bike: 34:31
Trans2: 44:37
Trans2_Bike: 01:06
Run: 19:54
Finish: 01:04:31
115 30 Marius Becker AK2 11 GER 01:30:20.25 08:51 03:34 47:18 01:51 28:46 Marius Becker (30) Swim: 08:51
Trans1: 12:25
Trans1_Swim: 03:34
Bike_Finish: 59:43
Bike: 47:18
Trans2: 01:01:34
Trans2_Bike: 01:51
Run: 28:46
Finish: 01:30:20
24 58 Fabian Berger AK2 3 GER 01:14:08.65 07:57 02:22 39:03 01:38 23:08 Fabian Berger (58) Swim: 07:57
Trans1: 10:19
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 49:22
Bike: 39:03
Trans2: 51:00
Trans2_Bike: 01:38
Run: 23:08
Finish: 01:14:08
25 61 Christoph Böttner GEOMAR AK2 4 GER 01:14:21.25 07:54 03:11 38:25 01:46 23:05 Christoph Böttner (61) Swim: 07:54
Trans1: 11:05
Trans1_Swim: 03:11
Bike_Finish: 49:30
Bike: 38:25
Trans2: 51:16
Trans2_Bike: 01:46
Run: 23:05
Finish: 01:14:21
135 71 Nico Burmeister AK2 14 GER 01:35:36.41 10:02 04:43 52:53 01:34 26:24 Nico Burmeister (71) Swim: 10:02
Trans1: 14:45
Trans1_Swim: 04:43
Bike_Finish: 01:07:38
Bike: 52:53
Trans2: 01:09:12
Trans2_Bike: 01:34
Run: 26:24
Finish: 01:35:36
131 76 Philipp Krause AK2 13 GER 01:33:35.06 11:05 03:29 49:17 01:34 28:10 Philipp Krause (76) Swim: 11:05
Trans1: 14:34
Trans1_Swim: 03:29
Bike_Finish: 01:03:51
Bike: 49:17
Trans2: 01:05:25
Trans2_Bike: 01:34
Run: 28:10
Finish: 01:33:35
DNS 83 Dennis Küster AK2 DNS GER Dennis Küster (83) DNS 108 Ilka John AK2 DNS GER Ilka John (108) DNS 109 Nadja John AK2 DNS GER Nadja John (109) 43 116 Helen Neuwirth AK2 7 GER 01:41:54.84 11:18 03:21 48:53 01:38 36:44 Helen Neuwirth (116) Swim: 11:18
Trans1: 14:39
Trans1_Swim: 03:21
Bike_Finish: 01:03:32
Bike: 48:53
Trans2: 01:05:10
Trans2_Bike: 01:38
Run: 36:44
Finish: 01:41:54
DNS 118 Karolin Ehehalt Tri KVL AK2 DNS GER Karolin Ehehalt (118) DNS 119 Laura Müller Tri KVL AK2 DNS GER Laura Müller (119) 29 127 Nathalie Degenhardt #werunfrankfurt AK2 6 GER 01:29:54.17 10:20 03:27 45:43 01:58 28:26 Nathalie Degenhardt (127) Swim: 10:20
Trans1: 13:47
Trans1_Swim: 03:27
Bike_Finish: 59:30
Bike: 45:43
Trans2: 01:01:28
Trans2_Bike: 01:58
Run: 28:26
Finish: 01:29:54
28 128 Phaea Korycik AK2 5 GER 01:29:38.26 11:08 03:42 42:52 02:20 29:36 Phaea Korycik (128) Swim: 11:08
Trans1: 14:50
Trans1_Swim: 03:42
Bike_Finish: 57:42
Bike: 42:52
Trans2: 01:00:02
Trans2_Bike: 02:20
Run: 29:36
Finish: 01:29:38
5 144 Michaela Winter ASC Göttingen Triathlon AK2 2 GER 01:14:59.81 07:46 02:12 39:34 01:18 24:09 Michaela Winter (144) Swim: 07:46
Trans1: 09:58
Trans1_Swim: 02:12
Bike_Finish: 49:32
Bike: 39:34
Trans2: 50:50
Trans2_Bike: 01:18
Run: 24:09
Finish: 01:14:59
7 149 Annika Füllgrabe AK2 3 GER 01:21:01.42 08:49 02:17 41:26 01:30 26:59 Annika Füllgrabe (149) Swim: 08:49
Trans1: 11:06
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 52:32
Bike: 41:26
Trans2: 54:02
Trans2_Bike: 01:30
Run: 26:59
Finish: 01:21:01
16 153 Theresa Fischer Laufgruppe Treffurt AK2 4 GER 01:26:14.81 10:45 02:35 45:07 01:52 25:55 Theresa Fischer (153) Swim: 10:45
Trans1: 13:20
Trans1_Swim: 02:35
Bike_Finish: 58:27
Bike: 45:07
Trans2: 01:00:19
Trans2_Bike: 01:52
Run: 25:55
Finish: 01:26:14
124 214 Elias Apel AK2 12 GER 01:32:42.13 10:19 03:59 46:55 01:59 29:30 Elias Apel (214) Swim: 10:19
Trans1: 14:18
Trans1_Swim: 03:59
Bike_Finish: 01:01:13
Bike: 46:55
Trans2: 01:03:12
Trans2_Bike: 01:59
Run: 29:30
Finish: 01:32:42
102 225 Steven König AK2 9 GER 01:28:31.24 11:53 03:05 46:39 01:20 25:34 Steven König (225) Swim: 11:53
Trans1: 14:58
Trans1_Swim: 03:05
Bike_Finish: 01:01:37
Bike: 46:39
Trans2: 01:02:57
Trans2_Bike: 01:20
Run: 25:34
Finish: 01:28:31
17 231 Johannes Gruber Tri-Flow Bad Endbach AK2 2 GER 01:10:23.75 06:12 01:57 36:35 01:21 24:18 Johannes Gruber (231) Swim: 06:12
Trans1: 08:09
Trans1_Swim: 01:57
Bike_Finish: 44:44
Bike: 36:35
Trans2: 46:05
Trans2_Bike: 01:21
Run: 24:18
Finish: 01:10:23
90 250 Muhip Ege Caglidil AK2 8 GER 01:26:45.54 09:56 03:09 42:43 01:59 28:58 Muhip Ege Caglidil (250) Swim: 09:56
Trans1: 13:05
Trans1_Swim: 03:09
Bike_Finish: 55:48
Bike: 42:43
Trans2: 57:47
Trans2_Bike: 01:59
Run: 28:58
Finish: 01:26:45
73 271 Tino Schumacher Fitnessarena Eisenach AK2 7 GER 01:24:44.41 14:28 03:09 44:25 01:25 21:17 Tino Schumacher (271) Swim: 14:28
Trans1: 17:37
Trans1_Swim: 03:09
Bike_Finish: 01:02:02
Bike: 44:25
Trans2: 01:03:27
Trans2_Bike: 01:25
Run: 21:17
Finish: 01:24:44
2 161 Alessa Reiner ASC Göttingen Triathlon AK2 1 GER 01:11:53.62 06:49 01:43 39:43 01:13 22:25 Alessa Reiner (161) Swim: 06:49
Trans1: 08:32
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 48:15
Bike: 39:43
Trans2: 49:28
Trans2_Bike: 01:13
Run: 22:25
Finish: 01:11:53
107 294 Finn Upperkamp AK2 10 GER 01:29:27.96 10:17 03:54 46:21 01:58 26:57 Finn Upperkamp (294) Swim: 10:17
Trans1: 14:11
Trans1_Swim: 03:54
Bike_Finish: 01:00:32
Bike: 46:21
Trans2: 01:02:30
Trans2_Bike: 01:58
Run: 26:57
Finish: 01:29:27
36 282 Florian Trubel AK2 5 GER 01:17:42.40 10:14 03:32 21:55 Florian Trubel (282) Swim: 10:14
Bike_Finish: 52:15
Trans2: 55:47
Trans2_Bike: 03:32
Run: 21:55
Finish: 01:17:42
1 1 Timo Pippart Team Brille 1 KSV Baunatal AK3 1 GER 58:19.65 05:40 01:57 32:36 01:02 17:04 Timo Pippart (1) Swim: 05:40
Trans1: 07:37
Trans1_Swim: 01:57
Bike_Finish: 40:13
Bike: 32:36
Trans2: 41:15
Trans2_Bike: 01:02
Run: 17:04
Finish: 58:19
19 10 Daniel Lambach TSV Waldkappel AK3 4 GER 01:11:57.79 08:11 02:24 37:45 01:33 22:04 Daniel Lambach (10) Swim: 08:11
Trans1: 10:35
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 48:20
Bike: 37:45
Trans2: 49:53
Trans2_Bike: 01:33
Run: 22:04
Finish: 01:11:57
DNS 14 Benjamin Wittich Triathlon Freaks AK3 DNS GER Benjamin Wittich (14) 80 16 Sebastian Degenhardt AK3 10 GER 01:25:32.43 10:09 02:47 42:16 01:10 29:10 Sebastian Degenhardt (16) Swim: 10:09
Trans1: 12:56
Trans1_Swim: 02:47
Bike_Finish: 55:12
Bike: 42:16
Trans2: 56:22
Trans2_Bike: 01:10
Run: 29:10
Finish: 01:25:32
65 32 Konrad Steinwachs BSV Blau Weiß 22 Lengenfeld unterm Stein AK3 9 GER 01:22:38.83 10:37 03:07 39:57 01:48 27:09 Konrad Steinwachs (32) Swim: 10:37
Trans1: 13:44
Trans1_Swim: 03:07
Bike_Finish: 53:41
Bike: 39:57
Trans2: 55:29
Trans2_Bike: 01:48
Run: 27:09
Finish: 01:22:38
10 38 Michael Will AK3 3 GER 01:07:36.33 08:41 02:07 33:43 01:24 21:41 Michael Will (38) Swim: 08:41
Trans1: 10:48
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 44:31
Bike: 33:43
Trans2: 45:55
Trans2_Bike: 01:24
Run: 21:41
Finish: 01:07:36
DNS 49 Luma Eberhardt Kassel AK3 DNS GER Luma Eberhardt (49) 104 55 Felix Pag AK3 12 GER 01:28:51.63 10:45 03:44 45:43 01:32 27:07 Felix Pag (55) Swim: 10:45
Trans1: 14:29
Trans1_Swim: 03:44
Bike_Finish: 01:00:12
Bike: 45:43
Trans2: 01:01:44
Trans2_Bike: 01:32
Run: 27:07
Finish: 01:28:51
112 56 Malte Meyerdiersk TSG Niederzwehren AK3 14 GER 01:30:10.29 10:41 03:07 45:56 01:55 28:31 Malte Meyerdiersk (56) Swim: 10:41
Trans1: 13:48
Trans1_Swim: 03:07
Bike_Finish: 59:44
Bike: 45:56
Trans2: 01:01:39
Trans2_Bike: 01:55
Run: 28:31
Finish: 01:30:10
1 101 Anna Rhode Lanakila Racers / LAC Eichsfeld AK3 1 GER 01:10:25.56 07:42 02:09 36:29 01:20 22:45 Anna Rhode (101) Swim: 07:42
Trans1: 09:51
Trans1_Swim: 02:09
Bike_Finish: 46:20
Bike: 36:29
Trans2: 47:40
Trans2_Bike: 01:20
Run: 22:45
Finish: 01:10:25
26 104 Jana Engler SVS Triathlon AK3 5 GER 01:29:22.99 10:02 02:53 43:31 01:59 30:57 Jana Engler (104) Swim: 10:02
Trans1: 12:55
Trans1_Swim: 02:53
Bike_Finish: 56:26
Bike: 43:31
Trans2: 58:25
Trans2_Bike: 01:59
Run: 30:57
Finish: 01:29:22
44 123 Saskia Bunge AK3 8 GER 01:43:17.56 11:02 03:55 52:04 01:59 34:17 Saskia Bunge (123) Swim: 11:02
Trans1: 14:57
Trans1_Swim: 03:55
Bike_Finish: 01:07:01
Bike: 52:04
Trans2: 01:09:00
Trans2_Bike: 01:59
Run: 34:17
Finish: 01:43:17
3 131 Lisa Croll TSV Fischbach / Lanakila Racers AK3 2 GER 01:12:38.44 07:47 02:24 38:55 01:21 22:11 Lisa Croll (131) Swim: 07:47
Trans1: 10:11
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 49:06
Bike: 38:55
Trans2: 50:27
Trans2_Bike: 01:21
Run: 22:11
Finish: 01:12:38
48 133 Anne Zeugner AK3 9 GER 01:54:11.90 13:03 03:47 55:39 03:09 38:33 Anne Zeugner (133) Swim: 13:03
Trans1: 16:50
Trans1_Swim: 03:47
Bike_Finish: 01:12:29
Bike: 55:39
Trans2: 01:15:38
Trans2_Bike: 03:09
Run: 38:33
Finish: 01:54:11
8 134 Anna Eichner RSC Göttingen e.V. AK3 3 GER 01:22:54.21 08:50 03:05 43:47 01:29 25:43 Anna Eichner (134) Swim: 08:50
Trans1: 11:55
Trans1_Swim: 03:05
Bike_Finish: 55:42
Bike: 43:47
Trans2: 57:11
Trans2_Bike: 01:29
Run: 25:43
Finish: 01:22:54
35 138 Isabelle Wöbbeking AK3 6 GER 01:34:33.99 11:26 03:04 48:16 01:50 29:57 Isabelle Wöbbeking (138) Swim: 11:26
Trans1: 14:30
Trans1_Swim: 03:04
Bike_Finish: 01:02:46
Bike: 48:16
Trans2: 01:04:36
Trans2_Bike: 01:50
Run: 29:57
Finish: 01:34:33
38 150 Christina Frommhold AK3 7 GER 01:36:48.23 11:32 03:38 45:26 02:37 33:35 Christina Frommhold (150) Swim: 11:32
Trans1: 15:10
Trans1_Swim: 03:38
Bike_Finish: 01:00:36
Bike: 45:26
Trans2: 01:03:13
Trans2_Bike: 02:37
Run: 33:35
Finish: 01:36:48
18 152 Henriette Kalden VfL Wanfried AK3 4 GER 01:26:48.42 09:41 03:14 45:50 01:35 26:28 Henriette Kalden (152) Swim: 09:41
Trans1: 12:55
Trans1_Swim: 03:14
Bike_Finish: 58:45
Bike: 45:50
Trans2: 01:00:20
Trans2_Bike: 01:35
Run: 26:28
Finish: 01:26:48
49 227 Alexander Gautsche FSV Dennhausen AK3 7 GER 01:20:05.29 07:46 03:30 45:38 01:50 21:21 Alexander Gautsche (227) Swim: 07:46
Trans1: 11:16
Trans1_Swim: 03:30
Bike_Finish: 56:54
Bike: 45:38
Trans2: 58:44
Trans2_Bike: 01:50
Run: 21:21
Finish: 01:20:05
46 230 Matyas Rajnai RSC Göttingen e.V. AK3 6 GER 01:19:51.01 08:40 03:51 41:17 02:21 23:42 Matyas Rajnai (230) Swim: 08:40
Trans1: 12:31
Trans1_Swim: 03:51
Bike_Finish: 53:48
Bike: 41:17
Trans2: 56:09
Trans2_Bike: 02:21
Run: 23:42
Finish: 01:19:51
100 249 Alexander Bronn AK3 11 GER 01:28:14.61 11:06 04:02 43:31 02:35 27:00 Alexander Bronn (249) Swim: 11:06
Trans1: 15:08
Trans1_Swim: 04:02
Bike_Finish: 58:39
Bike: 43:31
Trans2: 01:01:14
Trans2_Bike: 02:35
Run: 27:00
Finish: 01:28:14
21 262 Björn Godehardt SVW Eisenach Triathlon AK3 5 GER 01:12:48.15 07:02 03:11 36:35 01:41 24:19 Björn Godehardt (262) Swim: 07:02
Trans1: 10:13
Trans1_Swim: 03:11
Bike_Finish: 46:48
Bike: 36:35
Trans2: 48:29
Trans2_Bike: 01:41
Run: 24:19
Finish: 01:12:48
6 270 Philipp Heinz McDonald`s 3athlon Team LTV Erfurt AK3 2 GER 01:04:03.33 06:48 02:04 34:44 01:05 19:22 Philipp Heinz (270) Swim: 06:48
Trans1: 08:52
Trans1_Swim: 02:04
Bike_Finish: 43:36
Bike: 34:44
Trans2: 44:41
Trans2_Bike: 01:05
Run: 19:22
Finish: 01:04:03
105 293 Mathias Klatt ESV Gerstungen AK3 13 GER 01:29:01.67 12:29 03:05 45:35 01:17 26:35 Mathias Klatt (293) Swim: 12:29
Trans1: 15:34
Trans1_Swim: 03:05
Bike_Finish: 01:01:09
Bike: 45:35
Trans2: 01:02:26
Trans2_Bike: 01:17
Run: 26:35
Finish: 01:29:01
56 291 Alexander Frommhold AK3 8 GER 01:21:21.26 10:51 03:30 41:57 01:58 23:05 Alexander Frommhold (291) Swim: 10:51
Trans1: 14:21
Trans1_Swim: 03:30
Bike_Finish: 56:18
Bike: 41:57
Trans2: 58:16
Trans2_Bike: 01:58
Run: 23:05
Finish: 01:21:21
4 18 Oliver Lieblein Tri-Team-Fuldatal AK4 2 GER 01:02:40.71 06:36 02:00 33:16 01:02 19:46 Oliver Lieblein (18) Swim: 06:36
Trans1: 08:36
Trans1_Swim: 02:00
Bike_Finish: 41:52
Bike: 33:16
Trans2: 42:54
Trans2_Bike: 01:02
Run: 19:46
Finish: 01:02:40
3 21 René Hördemann KSV Baunatal AK4 1 GER 01:02:03.99 07:30 02:24 32:40 01:32 17:57 René Hördemann (21) Swim: 07:30
Trans1: 09:54
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 42:34
Bike: 32:40
Trans2: 44:06
Trans2_Bike: 01:32
Run: 17:57
Finish: 01:02:03
55 31 Sebastian Schroth-Jungmann TSV 05 Remsfeld AK4 9 GER 01:21:13.87 09:17 02:59 42:42 01:44 24:31 Sebastian Schroth-Jungmann (31) Swim: 09:17
Trans1: 12:16
Trans1_Swim: 02:59
Bike_Finish: 54:58
Bike: 42:42
Trans2: 56:42
Trans2_Bike: 01:44
Run: 24:31
Finish: 01:21:13
67 36 Marco Burghardt TSV Heiligenrode AK4 10 GER 01:23:40.77 09:12 02:59 42:46 01:36 27:07 Marco Burghardt (36) Swim: 09:12
Trans1: 12:11
Trans1_Swim: 02:59
Bike_Finish: 54:57
Bike: 42:46
Trans2: 56:33
Trans2_Bike: 01:36
Run: 27:07
Finish: 01:23:40
DNS 44 Andre Eckhardt AK4 DNS GER Andre Eckhardt (44) 77 50 René Dankenbrink AK4 12 GER 01:24:59.35 10:56 03:31 40:41 01:38 28:13 René Dankenbrink (50) Swim: 10:56
Trans1: 14:27
Trans1_Swim: 03:31
Bike_Finish: 55:08
Bike: 40:41
Trans2: 56:46
Trans2_Bike: 01:38
Run: 28:13
Finish: 01:24:59
120 63 Sebastian Manns AK4 16 GER 01:31:18.21 11:01 03:41 44:48 02:11 29:37 Sebastian Manns (63) Swim: 11:01
Trans1: 14:42
Trans1_Swim: 03:41
Bike_Finish: 59:30
Bike: 44:48
Trans2: 01:01:41
Trans2_Bike: 02:11
Run: 29:37
Finish: 01:31:18
54 77 Chris Meissner AK4 8 GER 01:21:10.44 10:32 02:25 41:31 01:13 25:29 Chris Meissner (77) Swim: 10:32
Trans1: 12:57
Trans1_Swim: 02:25
Bike_Finish: 54:28
Bike: 41:31
Trans2: 55:41
Trans2_Bike: 01:13
Run: 25:29
Finish: 01:21:10
69 79 Marcel Vogt AK4 11 GER 01:24:09.92 10:12 03:39 42:55 02:15 25:08 Marcel Vogt (79) Swim: 10:12
Trans1: 13:51
Trans1_Swim: 03:39
Bike_Finish: 56:46
Bike: 42:55
Trans2: 59:01
Trans2_Bike: 02:15
Run: 25:08
Finish: 01:24:09
101 80 Christian Bachmann Kassel AK4 15 GER 01:28:24.73 12:09 04:24 43:43 01:43 26:25 Christian Bachmann (80) Swim: 12:09
Trans1: 16:33
Trans1_Swim: 04:24
Bike_Finish: 01:00:16
Bike: 43:43
Trans2: 01:01:59
Trans2_Bike: 01:43
Run: 26:25
Finish: 01:28:24
31 103 Ulrike Rink AK4 7 GER 01:32:16.85 10:12 03:32 47:04 01:55 29:33 Ulrike Rink (103) Swim: 10:12
Trans1: 13:44
Trans1_Swim: 03:32
Bike_Finish: 01:00:48
Bike: 47:04
Trans2: 01:02:43
Trans2_Bike: 01:55
Run: 29:33
Finish: 01:32:16
27 105 Franziska Stollberg AK4 6 GER 01:29:34.47 10:43 03:24 46:40 01:52 26:55 Franziska Stollberg (105) Swim: 10:43
Trans1: 14:07
Trans1_Swim: 03:24
Bike_Finish: 01:00:47
Bike: 46:40
Trans2: 01:02:39
Trans2_Bike: 01:52
Run: 26:55
Finish: 01:29:34
15 137 Luisa Krengel AK4 5 GER 01:25:49.06 09:39 03:08 46:55 01:21 24:46 Luisa Krengel (137) Swim: 09:39
Trans1: 12:47
Trans1_Swim: 03:08
Bike_Finish: 59:42
Bike: 46:55
Trans2: 01:01:03
Trans2_Bike: 01:21
Run: 24:46
Finish: 01:25:49
13 143 Ina Vollmann Tri-Force Fulda AK4 4 GER 01:25:04.15 09:18 02:54 45:37 01:50 25:25 Ina Vollmann (143) Swim: 09:18
Trans1: 12:12
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 57:49
Bike: 45:37
Trans2: 59:39
Trans2_Bike: 01:50
Run: 25:25
Finish: 01:25:04
32 147 Carina Diegel Reitverein Hilperhausen AK4 8 GER 01:32:17.13 10:38 03:28 48:21 01:28 28:22 Carina Diegel (147) Swim: 10:38
Trans1: 14:06
Trans1_Swim: 03:28
Bike_Finish: 01:02:27
Bike: 48:21
Trans2: 01:03:55
Trans2_Bike: 01:28
Run: 28:22
Finish: 01:32:17
6 148 Christine Jung SC 53 Landshut AK4 1 GER 01:18:44.42 08:58 02:59 43:40 01:33 21:34 Christine Jung (148) Swim: 08:58
Trans1: 11:57
Trans1_Swim: 02:59
Bike_Finish: 55:37
Bike: 43:40
Trans2: 57:10
Trans2_Bike: 01:33
Run: 21:34
Finish: 01:18:44
10 154 Marleen Müller Laufgruppe Treffurt AK4 3 GER 01:23:25.16 10:45 02:27 44:22 01:36 24:15 Marleen Müller (154) Swim: 10:45
Trans1: 13:12
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 57:34
Bike: 44:22
Trans2: 59:10
Trans2_Bike: 01:36
Run: 24:15
Finish: 01:23:25
33 207 Andreas Spangenberg 1. Eichsfelder Sportclub AK4 6 GER 01:16:32.29 09:50 03:11 41:08 01:45 20:38 Andreas Spangenberg (207) Swim: 09:50
Trans1: 13:01
Trans1_Swim: 03:11
Bike_Finish: 54:09
Bike: 41:08
Trans2: 55:54
Trans2_Bike: 01:45
Run: 20:38
Finish: 01:16:32
81 219 Christian Cassel AK4 13 GER 01:25:40.79 09:46 02:56 45:53 01:53 25:12 Christian Cassel (219) Swim: 09:46
Trans1: 12:42
Trans1_Swim: 02:56
Bike_Finish: 58:35
Bike: 45:53
Trans2: 01:00:28
Trans2_Bike: 01:53
Run: 25:12
Finish: 01:25:40
123 245 Bram Van Vegchel AK4 17 GER 01:32:18.50 09:30 04:06 47:56 02:30 28:16 Bram Van Vegchel (245) Swim: 09:30
Trans1: 13:36
Trans1_Swim: 04:06
Bike_Finish: 01:01:32
Bike: 47:56
Trans2: 01:04:02
Trans2_Bike: 02:30
Run: 28:16
Finish: 01:32:18
12 251 Dennis Lämmerhirt 1. Eichsfelder Sportclub e.V. AK4 4 GER 01:08:48.49 08:15 02:23 35:43 01:13 21:14 Dennis Lämmerhirt (251) Swim: 08:15
Trans1: 10:38
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 46:21
Bike: 35:43
Trans2: 47:34
Trans2_Bike: 01:13
Run: 21:14
Finish: 01:08:48
28 255 Stefan Zimmermann Klub der Magischen Miesmuschel AK4 5 GER 01:15:26.49 08:59 03:44 41:54 01:26 19:23 Stefan Zimmermann (255) Swim: 08:59
Trans1: 12:43
Trans1_Swim: 03:44
Bike_Finish: 54:37
Bike: 41:54
Trans2: 56:03
Trans2_Bike: 01:26
Run: 19:23
Finish: 01:15:26
92 257 Michael Altenbrunn SVW Eisenach AK4 14 GER 01:26:56.69 10:24 03:15 44:38 02:04 26:35 Michael Altenbrunn (257) Swim: 10:24
Trans1: 13:39
Trans1_Swim: 03:15
Bike_Finish: 58:17
Bike: 44:38
Trans2: 01:00:21
Trans2_Bike: 02:04
Run: 26:35
Finish: 01:26:56
142 261 Martin Kubitzek TSV Heiligenrode AK4 18 GER 01:39:48.09 11:19 05:13 49:36 01:45 31:55 Martin Kubitzek (261) Swim: 11:19
Trans1: 16:32
Trans1_Swim: 05:13
Bike_Finish: 01:06:08
Bike: 49:36
Trans2: 01:07:53
Trans2_Bike: 01:45
Run: 31:55
Finish: 01:39:48
9 160 Sandra Wehbrink AK4 2 GER 01:23:19.24 10:08 03:21 44:19 01:09 24:22 Sandra Wehbrink (160) Swim: 10:08
Trans1: 13:29
Trans1_Swim: 03:21
Bike_Finish: 57:48
Bike: 44:19
Trans2: 58:57
Trans2_Bike: 01:09
Run: 24:22
Finish: 01:23:19
8 284 Stefan Bürge LTV Erfurt AK4 3 GER 01:05:38.86 07:16 02:09 35:23 01:10 19:40 Stefan Bürge (284) Swim: 07:16
Trans1: 09:25
Trans1_Swim: 02:09
Bike_Finish: 44:48
Bike: 35:23
Trans2: 45:58
Trans2_Bike: 01:10
Run: 19:40
Finish: 01:05:38
52 287 Holger Simon Schmalkalden AK4 7 GER 01:20:35.75 09:21 02:40 40:42 02:03 25:49 Holger Simon (287) Swim: 09:21
Trans1: 12:01
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 52:43
Bike: 40:42
Trans2: 54:46
Trans2_Bike: 02:03
Run: 25:49
Finish: 01:20:35
42 122 Marieke Wahl LC Marathon Rotenburg JA 2 GER 01:40:04.44 09:37 03:54 51:08 01:43 33:42 Marieke Wahl (122) Swim: 09:37
Trans1: 13:31
Trans1_Swim: 03:54
Bike_Finish: 01:04:39
Bike: 51:08
Trans2: 01:06:22
Trans2_Bike: 01:43
Run: 33:42
Finish: 01:40:04
11 139 Paulina Jäger MT Melsungen JA 1 GER 01:24:11.65 07:49 03:26 43:40 01:48 27:28 Paulina Jäger (139) Swim: 07:49
Trans1: 11:15
Trans1_Swim: 03:26
Bike_Finish: 54:55
Bike: 43:40
Trans2: 56:43
Trans2_Bike: 01:48
Run: 27:28
Finish: 01:24:11
18 246 Janis Porzelt LTV Erfurt JA 1 GER 01:11:49.76 06:08 01:57 37:18 01:12 25:14 Janis Porzelt (246) Swim: 06:08
Trans1: 08:05
Trans1_Swim: 01:57
Bike_Finish: 45:23
Bike: 37:18
Trans2: 46:35
Trans2_Bike: 01:12
Run: 25:14
Finish: 01:11:49
63 62 Michael Sußebach JUN 1 GER 01:22:26.19 10:38 02:45 44:20 02:12 22:31 Michael Sußebach (62) Swim: 10:38
Trans1: 13:23
Trans1_Swim: 02:45
Bike_Finish: 57:43
Bike: 44:20
Trans2: 59:55
Trans2_Bike: 02:12
Run: 22:31
Finish: 01:22:26
4 102 Johanna Goethe Eschweger TSV JUN 1 GER 01:13:43.46 07:12 01:54 40:04 01:07 23:26 Johanna Goethe (102) Swim: 07:12
Trans1: 09:06
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 49:10
Bike: 40:04
Trans2: 50:17
Trans2_Bike: 01:07
Run: 23:26
Finish: 01:13:43
12 157 Miriam Aue CJD Oberurff JUN 2 GER 01:25:04.03 07:41 02:07 45:33 01:18 28:25 Miriam Aue (157) Swim: 07:41
Trans1: 09:48
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 55:21
Bike: 45:33
Trans2: 56:39
Trans2_Bike: 01:18
Run: 28:25
Finish: 01:25:04
139 260 Hubertus Cramer JUN 2 GER 01:37:26.66 08:12 03:28 53:20 01:33 30:53 Hubertus Cramer (260) Swim: 08:12
Trans1: 11:40
Trans1_Swim: 03:28
Bike_Finish: 01:05:00
Bike: 53:20
Trans2: 01:06:33
Trans2_Bike: 01:33
Run: 30:53
Finish: 01:37:26
62 41 Christian Wahl LC Marathon Rotenburg MK40 5 GER 01:22:22.29 12:08 03:35 40:50 01:46 24:03 Christian Wahl (41) Swim: 12:08
Trans1: 15:43
Trans1_Swim: 03:35
Bike_Finish: 56:33
Bike: 40:50
Trans2: 58:19
Trans2_Bike: 01:46
Run: 24:03
Finish: 01:22:22
64 43 Michael Kauba MK40 6 GER 01:22:31.89 12:02 03:26 41:08 01:43 24:12 Michael Kauba (43) Swim: 12:02
Trans1: 15:28
Trans1_Swim: 03:26
Bike_Finish: 56:36
Bike: 41:08
Trans2: 58:19
Trans2_Bike: 01:43
Run: 24:12
Finish: 01:22:31
76 52 Markus Speck SV EINTRACHT HITZERODE MK40 8 GER 01:24:55.93 08:10 03:38 45:07 01:23 26:37 Markus Speck (52) Swim: 08:10
Trans1: 11:48
Trans1_Swim: 03:38
Bike_Finish: 56:55
Bike: 45:07
Trans2: 58:18
Trans2_Bike: 01:23
Run: 26:37
Finish: 01:24:55
117 59 Philipp Atzert Werksteam 7 MK40 10 GER 01:31:01.33 10:51 03:16 44:29 02:13 30:12 Philipp Atzert (59) Swim: 10:51
Trans1: 14:07
Trans1_Swim: 03:16
Bike_Finish: 58:36
Bike: 44:29
Trans2: 01:00:49
Trans2_Bike: 02:13
Run: 30:12
Finish: 01:31:01
DNF 68 Alexander Vogt MK40 DNF GER Alexander Vogt (68) DNS 73 Nils Heise MK40 DNS GER Nils Heise (73) 5 78 Frieder Uflacker Aktiv mit PERSONAL SPORTS | Göttingen MK40 1 GER 01:03:54.07 08:21 01:49 32:23 01:12 20:09 Frieder Uflacker (78) Swim: 08:21
Trans1: 10:10
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 42:33
Bike: 32:23
Trans2: 43:45
Trans2_Bike: 01:12
Run: 20:09
Finish: 01:03:54
33 107 Lydia Wahl LC Marathon Rotenburg MK40 1 GER 01:33:08.01 11:51 04:23 46:20 01:44 28:50 Lydia Wahl (107) Swim: 11:51
Trans1: 16:14
Trans1_Swim: 04:23
Bike_Finish: 01:02:34
Bike: 46:20
Trans2: 01:04:18
Trans2_Bike: 01:44
Run: 28:50
Finish: 01:33:08
51 117 Jasmin Jabeur Lanakila Racers MK40 2 GER 02:19:53.79 11:46 05:57 01:04:35 05:01 52:34 Jasmin Jabeur (117) Swim: 11:46
Trans1: 17:43
Trans1_Swim: 05:57
Bike_Finish: 01:22:18
Bike: 01:04:35
Trans2: 01:27:19
Trans2_Bike: 05:01
Run: 52:34
Finish: 02:19:53
26 204 Martin Döring MK40 3 GER 01:14:34.51 09:21 02:28 38:02 01:39 23:04 Martin Döring (204) Swim: 09:21
Trans1: 11:49
Trans1_Swim: 02:28
Bike_Finish: 49:51
Bike: 38:02
Trans2: 51:30
Trans2_Bike: 01:39
Run: 23:04
Finish: 01:14:34
45 210 Jan Prockl MK40 4 GER 01:19:50.46 10:15 01:43 24:58 Jan Prockl (210) Swim: 10:15
Bike_Finish: 53:09
Trans2: 54:52
Trans2_Bike: 01:43
Run: 24:58
Finish: 01:19:50
118 211 Tino Schlothauer MK40 11 GER 01:31:07.09 11:44 04:22 43:10 02:10 29:41 Tino Schlothauer (211) Swim: 11:44
Trans1: 16:06
Trans1_Swim: 04:22
Bike_Finish: 59:16
Bike: 43:10
Trans2: 01:01:26
Trans2_Bike: 02:10
Run: 29:41
Finish: 01:31:07
122 212 Marcel Briel MK40 12 GER 01:32:04.99 11:13 03:54 44:13 03:01 29:43 Marcel Briel (212) Swim: 11:13
Trans1: 15:07
Trans1_Swim: 03:54
Bike_Finish: 59:20
Bike: 44:13
Trans2: 01:02:21
Trans2_Bike: 03:01
Run: 29:43
Finish: 01:32:04
68 228 Oliver Buhl MK40 7 GER 01:23:42.49 12:41 03:36 39:37 01:57 25:51 Oliver Buhl (228) Swim: 12:41
Trans1: 16:17
Trans1_Swim: 03:36
Bike_Finish: 55:54
Bike: 39:37
Trans2: 57:51
Trans2_Bike: 01:57
Run: 25:51
Finish: 01:23:42
116 229 Mario Riechel 1. Eichsfelder Sportclub Team TriSicherung MK40 9 GER 01:30:32.86 08:46 02:39 43:04 01:49 34:14 Mario Riechel (229) Swim: 08:46
Trans1: 11:25
Trans1_Swim: 02:39
Bike_Finish: 54:29
Bike: 43:04
Trans2: 56:18
Trans2_Bike: 01:49
Run: 34:14
Finish: 01:30:32
14 247 Dominik Porzelt Mühlhausen MK40 2 GER 01:09:50.98 09:10 02:48 34:42 01:58 21:12 Dominik Porzelt (247) Swim: 09:10
Trans1: 11:58
Trans1_Swim: 02:48
Bike_Finish: 46:40
Bike: 34:42
Trans2: 48:38
Trans2_Bike: 01:58
Run: 21:12
Finish: 01:09:50
128 258 Marco Hildebrand Tria-Team Seepferdchen Hünfeld MK40 13 GER 01:33:21.56 08:41 02:34 45:08 02:23 34:35 Marco Hildebrand (258) Swim: 08:41
Trans1: 11:15
Trans1_Swim: 02:34
Bike_Finish: 56:23
Bike: 45:08
Trans2: 58:46
Trans2_Bike: 02:23
Run: 34:35
Finish: 01:33:21
75 3 Markus Görs MK45 11 GER 01:24:52.72 12:51 02:42 41:47 01:48 25:44 Markus Görs (3) Swim: 12:51
Trans1: 15:33
Trans1_Swim: 02:42
Bike_Finish: 57:20
Bike: 41:47
Trans2: 59:08
Trans2_Bike: 01:48
Run: 25:44
Finish: 01:24:52
42 15 Andreas Galle Triathlon Freaks MK45 6 GER 01:19:15.75 10:04 02:35 39:17 01:35 25:44 Andreas Galle (15) Swim: 10:04
Trans1: 12:39
Trans1_Swim: 02:35
Bike_Finish: 51:56
Bike: 39:17
Trans2: 53:31
Trans2_Bike: 01:35
Run: 25:44
Finish: 01:19:15
44 22 Martin Zapf Frohrider Eschwege MK45 7 GER 01:19:44.84 10:14 02:57 40:04 01:30 24:59 Martin Zapf (22) Swim: 10:14
Trans1: 13:11
Trans1_Swim: 02:57
Bike_Finish: 53:15
Bike: 40:04
Trans2: 54:45
Trans2_Bike: 01:30
Run: 24:59
Finish: 01:19:44
31 35 Guido Kranke Maarstreet Runners MK45 4 GER 01:16:18.63 08:17 03:36 39:48 02:11 22:26 Guido Kranke (35) Swim: 08:17
Trans1: 11:53
Trans1_Swim: 03:36
Bike_Finish: 51:41
Bike: 39:48
Trans2: 53:52
Trans2_Bike: 02:11
Run: 22:26
Finish: 01:16:18
47 39 Roman Welzer MK45 8 GER 01:19:59.94 11:22 03:16 38:01 01:59 25:21 Roman Welzer (39) Swim: 11:22
Trans1: 14:38
Trans1_Swim: 03:16
Bike_Finish: 52:39
Bike: 38:01
Trans2: 54:38
Trans2_Bike: 01:59
Run: 25:21
Finish: 01:19:59
96 42 Markus Kullmann MK45 13 GER 01:27:43.99 09:07 03:30 41:18 02:22 31:26 Markus Kullmann (42) Swim: 09:07
Trans1: 12:37
Trans1_Swim: 03:30
Bike_Finish: 53:55
Bike: 41:18
Trans2: 56:17
Trans2_Bike: 02:22
Run: 31:26
Finish: 01:27:43
119 60 Mathias Bickel MK45 15 GER 01:31:07.54 11:04 04:51 44:59 02:12 28:01 Mathias Bickel (60) Swim: 11:04
Trans1: 15:55
Trans1_Swim: 04:51
Bike_Finish: 01:00:54
Bike: 44:59
Trans2: 01:03:06
Trans2_Bike: 02:12
Run: 28:01
Finish: 01:31:07
16 64 Swen Kailing SV Gelnhausen MK45 2 GER 01:10:06.30 06:33 02:16 37:40 01:07 22:30 Swen Kailing (64) Swim: 06:33
Trans1: 08:49
Trans1_Swim: 02:16
Bike_Finish: 46:29
Bike: 37:40
Trans2: 47:36
Trans2_Bike: 01:07
Run: 22:30
Finish: 01:10:06
79 67 Michael Wiedemann MK45 12 GER 01:25:28.12 11:44 03:24 41:53 02:12 26:15 Michael Wiedemann (67) Swim: 11:44
Trans1: 15:08
Trans1_Swim: 03:24
Bike_Finish: 57:01
Bike: 41:53
Trans2: 59:13
Trans2_Bike: 02:12
Run: 26:15
Finish: 01:25:28
DNS 70 Dieter Koch Tri-Team Fuldatal MK45 DNS GER Dieter Koch (70) 127 75 Dirk Fritz Int-Bsw.de MK45 16 GER 01:33:00.58 12:01 03:38 43:27 02:42 31:12 Dirk Fritz (75) Swim: 12:01
Trans1: 15:39
Trans1_Swim: 03:38
Bike_Finish: 59:06
Bike: 43:27
Trans2: 01:01:48
Trans2_Bike: 02:42
Run: 31:12
Finish: 01:33:00
21 106 Sabine Hartmann Maarstreet Runners MK45 2 GER 01:28:05.37 09:24 03:42 45:20 01:59 27:40 Sabine Hartmann (106) Swim: 09:24
Trans1: 13:06
Trans1_Swim: 03:42
Bike_Finish: 58:26
Bike: 45:20
Trans2: 01:00:25
Trans2_Bike: 01:59
Run: 27:40
Finish: 01:28:05
41 111 Christine Triebstein DLRG Wildeck MK45 5 GER 01:39:38.78 11:14 02:57 48:14 01:40 35:33 Christine Triebstein (111) Swim: 11:14
Trans1: 14:11
Trans1_Swim: 02:57
Bike_Finish: 01:02:25
Bike: 48:14
Trans2: 01:04:05
Trans2_Bike: 01:40
Run: 35:33
Finish: 01:39:38
49 112 Renate Wendt MK45 6 GER 01:54:12.21 15:11 04:49 51:48 01:49 40:35 Renate Wendt (112) Swim: 15:11
Trans1: 20:00
Trans1_Swim: 04:49
Bike_Finish: 01:11:48
Bike: 51:48
Trans2: 01:13:37
Trans2_Bike: 01:49
Run: 40:35
Finish: 01:54:12
DNS 114 Kerstin Heldmann Hexenbewegung MK45 DNS GER Kerstin Heldmann (114) 22 125 Isolde Stange MK45 3 GER 01:28:08.01 10:04 03:24 45:28 01:20 27:52 Isolde Stange (125) Swim: 10:04
Trans1: 13:28
Trans1_Swim: 03:24
Bike_Finish: 58:56
Bike: 45:28
Trans2: 01:00:16
Trans2_Bike: 01:20
Run: 27:52
Finish: 01:28:08
19 129 Cordula Grisse MK45 1 GER 01:27:22.14 09:13 02:58 46:04 01:45 27:22 Cordula Grisse (129) Swim: 09:13
Trans1: 12:11
Trans1_Swim: 02:58
Bike_Finish: 58:15
Bike: 46:04
Trans2: 01:00:00
Trans2_Bike: 01:45
Run: 27:22
Finish: 01:27:22
40 130 Tanja Kubiak Espenau MK45 4 GER 01:39:29.86 10:57 03:20 46:35 03:00 35:37 Tanja Kubiak (130) Swim: 10:57
Trans1: 14:17
Trans1_Swim: 03:20
Bike_Finish: 01:00:52
Bike: 46:35
Trans2: 01:03:52
Trans2_Bike: 03:00
Run: 35:37
Finish: 01:39:29
DNS 141 Lea Halm Sportschule Jüngling MK45 DNS GER Lea Halm (141) 38 203 Stefan Hoffmann epocalypse now MK45 5 GER 01:18:21.47 09:33 02:49 39:06 02:05 24:48 Stefan Hoffmann (203) Swim: 09:33
Trans1: 12:22
Trans1_Swim: 02:49
Bike_Finish: 51:28
Bike: 39:06
Trans2: 53:33
Trans2_Bike: 02:05
Run: 24:48
Finish: 01:18:21
27 209 Samuel Laarmann TV Werne 03 Wasserfreunde e.V. MK45 3 GER 01:15:13.45 08:31 02:13 38:29 01:36 24:24 Samuel Laarmann (209) Swim: 08:31
Trans1: 10:44
Trans1_Swim: 02:13
Bike_Finish: 49:13
Bike: 38:29
Trans2: 50:49
Trans2_Bike: 01:36
Run: 24:24
Finish: 01:15:13
136 217 Peter Schewe MK45 18 GER 01:36:16.24 12:16 03:16 49:37 01:30 29:37 Peter Schewe (217) Swim: 12:16
Trans1: 15:32
Trans1_Swim: 03:16
Bike_Finish: 01:05:09
Bike: 49:37
Trans2: 01:06:39
Trans2_Bike: 01:30
Run: 29:37
Finish: 01:36:16
130 232 Timo Hose Personal Fitness Timo Hose MK45 17 GER 01:33:33.94 09:59 01:41 28:14 Timo Hose (232) Swim: 09:59
Bike_Finish: 01:03:38
Trans2: 01:05:19
Trans2_Bike: 01:41
Run: 28:14
Finish: 01:33:33
66 243 Stefan Thiele LG Iberg MK45 10 GER 01:23:02.03 10:28 03:33 40:46 02:20 25:55 Stefan Thiele (243) Swim: 10:28
Trans1: 14:01
Trans1_Swim: 03:33
Bike_Finish: 54:47
Bike: 40:46
Trans2: 57:07
Trans2_Bike: 02:20
Run: 25:55
Finish: 01:23:02
148 244 Markus Bronder MK45 20 GER 01:45:29.26 12:00 04:22 53:28 02:30 33:09 Markus Bronder (244) Swim: 12:00
Trans1: 16:22
Trans1_Swim: 04:22
Bike_Finish: 01:09:50
Bike: 53:28
Trans2: 01:12:20
Trans2_Bike: 02:30
Run: 33:09
Finish: 01:45:29
59 268 Carsten Werner TSV Waldkappel MK45 9 GER 01:22:17.61 12:03 02:53 44:36 01:11 21:34 Carsten Werner (268) Swim: 12:03
Trans1: 14:56
Trans1_Swim: 02:53
Bike_Finish: 59:32
Bike: 44:36
Trans2: 01:00:43
Trans2_Bike: 01:11
Run: 21:34
Finish: 01:22:17
145 272 Artur Laikam MK45 19 GER 01:43:07.85 12:15 04:01 49:30 03:04 34:17 Artur Laikam (272) Swim: 12:15
Trans1: 16:16
Trans1_Swim: 04:01
Bike_Finish: 01:05:46
Bike: 49:30
Trans2: 01:08:50
Trans2_Bike: 03:04
Run: 34:17
Finish: 01:43:07
13 292 Lars Knoke Jedestrainingzählt MK45 1 GER 01:09:25.46 08:15 02:22 35:19 01:25 22:04 Lars Knoke (292) Swim: 08:15
Trans1: 10:37
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 45:56
Bike: 35:19
Trans2: 47:21
Trans2_Bike: 01:25
Run: 22:04
Finish: 01:09:25
108 281 Georg Hefter MK45 14 GER 01:29:28.75 10:10 03:49 45:46 02:38 27:05 Georg Hefter (281) Swim: 10:10
Trans1: 13:59
Trans1_Swim: 03:49
Bike_Finish: 59:45
Bike: 45:46
Trans2: 01:02:23
Trans2_Bike: 02:38
Run: 27:05
Finish: 01:29:28
132 2 Udo Wenzel MK50 21 GER 01:33:42.68 11:55 03:12 45:59 01:25 31:11 Udo Wenzel (2) Swim: 11:55
Trans1: 15:07
Trans1_Swim: 03:12
Bike_Finish: 01:01:06
Bike: 45:59
Trans2: 01:02:31
Trans2_Bike: 01:25
Run: 31:11
Finish: 01:33:42
32 25 Markus Theophel Eschweger TSV MK50 4 GER 01:16:27.70 11:00 03:06 39:30 01:07 21:44 Markus Theophel (25) Swim: 11:00
Trans1: 14:06
Trans1_Swim: 03:06
Bike_Finish: 53:36
Bike: 39:30
Trans2: 54:43
Trans2_Bike: 01:07
Run: 21:44
Finish: 01:16:27
9 26 Rainer Weiß MK50 1 GER 01:06:48.43 06:52 02:34 34:31 01:32 21:19 Rainer Weiß (26) Swim: 06:52
Trans1: 09:26
Trans1_Swim: 02:34
Bike_Finish: 43:57
Bike: 34:31
Trans2: 45:29
Trans2_Bike: 01:32
Run: 21:19
Finish: 01:06:48
58 34 Elmar Wolf Schwimmbadverein Datterode MK50 10 GER 01:22:04.13 12:01 02:51 38:01 01:46 27:25 Elmar Wolf (34) Swim: 12:01
Trans1: 14:52
Trans1_Swim: 02:51
Bike_Finish: 52:53
Bike: 38:01
Trans2: 54:39
Trans2_Bike: 01:46
Run: 27:25
Finish: 01:22:04
35 45 Thomas Niebergall TV Obersuhl MK50 5 GER 01:17:08.91 08:09 03:26 40:26 01:43 23:24 Thomas Niebergall (45) Swim: 08:09
Trans1: 11:35
Trans1_Swim: 03:26
Bike_Finish: 52:01
Bike: 40:26
Trans2: 53:44
Trans2_Bike: 01:43
Run: 23:24
Finish: 01:17:08
20 51 Manfred Steuber MT Melsungen Triathlon MK50 2 GER 01:12:31.10 07:15 02:02 36:58 01:32 24:44 Manfred Steuber (51) Swim: 07:15
Trans1: 09:17
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 46:15
Bike: 36:58
Trans2: 47:47
Trans2_Bike: 01:32
Run: 24:44
Finish: 01:12:31
138 53 Matthias Krebs DLRG Calden MK50 23 GER 01:36:37.97 11:50 04:26 43:08 02:09 35:04 Matthias Krebs (53) Swim: 11:50
Trans1: 16:16
Trans1_Swim: 04:26
Bike_Finish: 59:24
Bike: 43:08
Trans2: 01:01:33
Trans2_Bike: 02:09
Run: 35:04
Finish: 01:36:37
DNS 54 Holger Ohlmeier MK50 DNS GER Holger Ohlmeier (54) 83 65 Udo Hoffmann MK50 14 GER 01:25:53.87 10:27 03:47 41:57 02:08 27:34 Udo Hoffmann (65) Swim: 10:27
Trans1: 14:14
Trans1_Swim: 03:47
Bike_Finish: 56:11
Bike: 41:57
Trans2: 58:19
Trans2_Bike: 02:08
Run: 27:34
Finish: 01:25:53
22 66 Oli Hodatsch SPV Seligenstadt MK50 3 GER 01:13:23.34 07:28 03:19 35:31 01:39 25:26 Oli Hodatsch (66) Swim: 07:28
Trans1: 10:47
Trans1_Swim: 03:19
Bike_Finish: 46:18
Bike: 35:31
Trans2: 47:57
Trans2_Bike: 01:39
Run: 25:26
Finish: 01:13:23
114 69 Volker Stange MK50 20 GER 01:30:17.42 10:06 04:03 43:03 02:14 30:51 Volker Stange (69) Swim: 10:06
Trans1: 14:09
Trans1_Swim: 04:03
Bike_Finish: 57:12
Bike: 43:03
Trans2: 59:26
Trans2_Bike: 02:14
Run: 30:51
Finish: 01:30:17
60 81 Ralf Gehrke MK50 11 GER 01:22:19.73 10:40 03:03 40:54 01:47 25:55 Ralf Gehrke (81) Swim: 10:40
Trans1: 13:43
Trans1_Swim: 03:03
Bike_Finish: 54:37
Bike: 40:54
Trans2: 56:24
Trans2_Bike: 01:47
Run: 25:55
Finish: 01:22:19
17 110 Grit Niebergall TV Obersuhl MK50 1 GER 01:26:41.56 10:16 03:22 43:21 01:59 27:43 Grit Niebergall (110) Swim: 10:16
Trans1: 13:38
Trans1_Swim: 03:22
Bike_Finish: 56:59
Bike: 43:21
Trans2: 58:58
Trans2_Bike: 01:59
Run: 27:43
Finish: 01:26:41
DNF 132 Alexandra Schymura Jedestrainingzählt MK50 DNF GER Alexandra Schymura (132) 30 136 Nancy Keller FRV 1865 MK50 2 GER 01:32:13.38 10:35 03:18 44:19 03:15 30:46 Nancy Keller (136) Swim: 10:35
Trans1: 13:53
Trans1_Swim: 03:18
Bike_Finish: 58:12
Bike: 44:19
Trans2: 01:01:27
Trans2_Bike: 03:15
Run: 30:46
Finish: 01:32:13
DNS 140 Martina Stück GSV Eintracht baunatal MK50 DNS GER Martina Stück (140) 45 142 Elke Dielenschneider MK50 7 GER 01:43:58.00 14:53 03:05 52:35 01:28 31:57 Elke Dielenschneider (142) Swim: 14:53
Trans1: 17:58
Trans1_Swim: 03:05
Bike_Finish: 01:10:33
Bike: 52:35
Trans2: 01:12:01
Trans2_Bike: 01:28
Run: 31:57
Finish: 01:43:58
39 145 Sylke Stier Team Erdinger Alkoholfrei MK50 6 GER 01:36:56.18 10:48 03:02 47:05 02:42 33:19 Sylke Stier (145) Swim: 10:48
Trans1: 13:50
Trans1_Swim: 03:02
Bike_Finish: 01:00:55
Bike: 47:05
Trans2: 01:03:37
Trans2_Bike: 02:42
Run: 33:19
Finish: 01:36:56
36 146 Sibylle Flier TuS Rüppurr MK50 4 GER 01:36:07.02 10:44 03:21 47:34 01:53 32:35 Sibylle Flier (146) Swim: 10:44
Trans1: 14:05
Trans1_Swim: 03:21
Bike_Finish: 01:01:39
Bike: 47:34
Trans2: 01:03:32
Trans2_Bike: 01:53
Run: 32:35
Finish: 01:36:07
34 155 Tine Winkler MK50 3 GER 01:34:17.63 10:07 03:34 47:44 01:54 30:58 Tine Winkler (155) Swim: 10:07
Trans1: 13:41
Trans1_Swim: 03:34
Bike_Finish: 01:01:25
Bike: 47:44
Trans2: 01:03:19
Trans2_Bike: 01:54
Run: 30:58
Finish: 01:34:17
37 158 Helga Grebe MK50 5 GER 01:36:21.64 10:26 02:47 51:03 01:58 30:07 Helga Grebe (158) Swim: 10:26
Trans1: 13:13
Trans1_Swim: 02:47
Bike_Finish: 01:04:16
Bike: 51:03
Trans2: 01:06:14
Trans2_Bike: 01:58
Run: 30:07
Finish: 01:36:21
98 201 Stefan Hertel VR Bank Werra Meißner MK50 18 GER 01:28:09.01 11:02 03:11 43:29 01:59 28:28 Stefan Hertel (201) Swim: 11:02
Trans1: 14:13
Trans1_Swim: 03:11
Bike_Finish: 57:42
Bike: 43:29
Trans2: 59:41
Trans2_Bike: 01:59
Run: 28:28
Finish: 01:28:09
97 202 Ralf Kubiak Espenau MK50 17 GER 01:27:49.74 10:32 02:18 27:47 Ralf Kubiak (202) Swim: 10:32
Bike_Finish: 57:44
Trans2: 01:00:02
Trans2_Bike: 02:18
Run: 27:47
Finish: 01:27:49
74 213 Ingo Keufner RSC Göttingen e.V. MK50 13 GER 01:24:48.55 12:52 03:28 38:21 02:27 27:40 Ingo Keufner (213) Swim: 12:52
Trans1: 16:20
Trans1_Swim: 03:28
Bike_Finish: 54:41
Bike: 38:21
Trans2: 57:08
Trans2_Bike: 02:27
Run: 27:40
Finish: 01:24:48
57 220 Michael Lamz TCE MK50 9 GER 01:22:03.66 11:10 02:43 40:26 01:42 26:02 Michael Lamz (220) Swim: 11:10
Trans1: 13:53
Trans1_Swim: 02:43
Bike_Finish: 54:19
Bike: 40:26
Trans2: 56:01
Trans2_Bike: 01:42
Run: 26:02
Finish: 01:22:03
40 224 Michael Mardorf RSC Fuldabrück MK50 7 GER 01:18:34.70 09:06 02:46 38:19 02:01 26:22 Michael Mardorf (224) Swim: 09:06
Trans1: 11:52
Trans1_Swim: 02:46
Bike_Finish: 50:11
Bike: 38:19
Trans2: 52:12
Trans2_Bike: 02:01
Run: 26:22
Finish: 01:18:34
84 242 Alexander Hampl LG Iberg MK50 15 GER 01:25:59.56 12:32 02:54 43:39 01:48 25:06 Alexander Hampl (242) Swim: 12:32
Trans1: 15:26
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 59:05
Bike: 43:39
Trans2: 01:00:53
Trans2_Bike: 01:48
Run: 25:06
Finish: 01:25:59
DNF 256 Torsten Lenz FSV Dennhausen MK50 DNF GER 12:22 03:26 Torsten Lenz (256) Swim: 12:22
Trans1: 15:48
Trans1_Swim: 03:26
71 289 Bernd Albrecht LG Iberg MK50 12 DEU 01:24:23.89 12:19 03:14 39:32 02:05 27:13 Bernd Albrecht (289) Swim: 12:19
Trans1: 15:33
Trans1_Swim: 03:14
Bike_Finish: 55:05
Bike: 39:32
Trans2: 57:10
Trans2_Bike: 02:05
Run: 27:13
Finish: 01:24:23
48 275 Michael Flüchter KSV Baunatal MK50 8 GER 01:20:01.79 07:56 02:24 41:42 01:46 26:13 Michael Flüchter (275) Swim: 07:56
Trans1: 10:20
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 52:02
Bike: 41:42
Trans2: 53:48
Trans2_Bike: 01:46
Run: 26:13
Finish: 01:20:01
134 278 Berend Linke MK50 22 GER 01:35:26.94 11:18 05:06 48:10 02:56 27:56 Berend Linke (278) Swim: 11:18
Trans1: 16:24
Trans1_Swim: 05:06
Bike_Finish: 01:04:34
Bike: 48:10
Trans2: 01:07:30
Trans2_Bike: 02:56
Run: 27:56
Finish: 01:35:26
37 279 Frank Schäfer TSV Aue MK50 6 GER 01:18:01.59 08:05 03:05 39:29 02:25 24:57 Frank Schäfer (279) Swim: 08:05
Trans1: 11:10
Trans1_Swim: 03:05
Bike_Finish: 50:39
Bike: 39:29
Trans2: 53:04
Trans2_Bike: 02:25
Run: 24:57
Finish: 01:18:01
85 283 Roland Reh Sparta Göttingen MK50 16 GER 01:26:03.38 10:22 03:25 44:49 01:48 25:39 Roland Reh (283) Swim: 10:22
Trans1: 13:47
Trans1_Swim: 03:25
Bike_Finish: 58:36
Bike: 44:49
Trans2: 01:00:24
Trans2_Bike: 01:48
Run: 25:39
Finish: 01:26:03
109 286 Diethelm Schollmeier MK50 19 GER 01:29:34.06 10:32 03:24 45:52 02:30 27:16 Diethelm Schollmeier (286) Swim: 10:32
Trans1: 13:56
Trans1_Swim: 03:24
Bike_Finish: 59:48
Bike: 45:52
Trans2: 01:02:18
Trans2_Bike: 02:30
Run: 27:16
Finish: 01:29:34
147 5 Frank Witthüser MK55 23 GER 01:44:18.19 12:41 04:18 48:48 02:46 35:45 Frank Witthüser (5) Swim: 12:41
Trans1: 16:59
Trans1_Swim: 04:18
Bike_Finish: 01:05:47
Bike: 48:48
Trans2: 01:08:33
Trans2_Bike: 02:46
Run: 35:45
Finish: 01:44:18
78 6 Norbert Stamm MK55 9 GER 01:25:11.91 09:24 02:40 44:08 01:46 27:13 Norbert Stamm (6) Swim: 09:24
Trans1: 12:04
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 56:12
Bike: 44:08
Trans2: 57:58
Trans2_Bike: 01:46
Run: 27:13
Finish: 01:25:11
70 11 Thomas Brand Triathlon Freaks MK55 8 GER 01:24:17.37 09:20 02:55 41:39 01:38 28:45 Thomas Brand (11) Swim: 09:20
Trans1: 12:15
Trans1_Swim: 02:55
Bike_Finish: 53:54
Bike: 41:39
Trans2: 55:32
Trans2_Bike: 01:38
Run: 28:45
Finish: 01:24:17
149 12 Michael Köttinger Triathlon Freaks MK55 24 GER 01:46:10.02 13:44 03:41 49:21 02:04 37:20 Michael Köttinger (12) Swim: 13:44
Trans1: 17:25
Trans1_Swim: 03:41
Bike_Finish: 01:06:46
Bike: 49:21
Trans2: 01:08:50
Trans2_Bike: 02:04
Run: 37:20
Finish: 01:46:10
93 13 Uwe Reinhardt Triathlon Freaks MK55 15 GER 01:27:06.39 10:53 03:18 43:48 01:43 27:24 Uwe Reinhardt (13) Swim: 10:53
Trans1: 14:11
Trans1_Swim: 03:18
Bike_Finish: 57:59
Bike: 43:48
Trans2: 59:42
Trans2_Bike: 01:43
Run: 27:24
Finish: 01:27:06
99 23 Jörg Böttner MK55 16 GER 01:28:10.69 10:56 03:55 41:14 02:04 30:01 Jörg Böttner (23) Swim: 10:56
Trans1: 14:51
Trans1_Swim: 03:55
Bike_Finish: 56:05
Bike: 41:14
Trans2: 58:09
Trans2_Bike: 02:04
Run: 30:01
Finish: 01:28:10
89 27 Uwe Reimuth Tuspo Wichmannshausen MK55 13 GER 01:26:44.13 09:07 04:22 40:53 01:31 30:51 Uwe Reimuth (27) Swim: 09:07
Trans1: 13:29
Trans1_Swim: 04:22
Bike_Finish: 54:22
Bike: 40:53
Trans2: 55:53
Trans2_Bike: 01:31
Run: 30:51
Finish: 01:26:44
91 28 Markus Ludwig MK55 14 GER 01:26:47.67 10:44 02:54 42:18 01:29 29:22 Markus Ludwig (28) Swim: 10:44
Trans1: 13:38
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 55:56
Bike: 42:18
Trans2: 57:25
Trans2_Bike: 01:29
Run: 29:22
Finish: 01:26:47
87 29 Michael Maurer MK55 11 GER 01:26:33.72 08:20 02:58 43:55 01:43 29:37 Michael Maurer (29) Swim: 08:20
Trans1: 11:18
Trans1_Swim: 02:58
Bike_Finish: 55:13
Bike: 43:55
Trans2: 56:56
Trans2_Bike: 01:43
Run: 29:37
Finish: 01:26:33
DNS 48 Bernd Schaburow KSV Baunatal MK55 DNS GER Bernd Schaburow (48) 103 57 Guido Barczak MK55 17 GER 01:28:36.93 10:19 03:51 43:52 02:07 28:27 Guido Barczak (57) Swim: 10:19
Trans1: 14:10
Trans1_Swim: 03:51
Bike_Finish: 58:02
Bike: 43:52
Trans2: 01:00:09
Trans2_Bike: 02:07
Run: 28:27
Finish: 01:28:36
20 120 Uta Mänz MK55 1 GER 01:27:34.16 10:44 03:10 43:24 01:18 28:58 Uta Mänz (120) Swim: 10:44
Trans1: 13:54
Trans1_Swim: 03:10
Bike_Finish: 57:18
Bike: 43:24
Trans2: 58:36
Trans2_Bike: 01:18
Run: 28:58
Finish: 01:27:34
23 156 Christa Emden TSV 1850/09 Korbach MK55 2 GER 01:28:42.60 10:40 02:42 44:35 02:00 28:45 Christa Emden (156) Swim: 10:40
Trans1: 13:22
Trans1_Swim: 02:42
Bike_Finish: 57:57
Bike: 44:35
Trans2: 59:57
Trans2_Bike: 02:00
Run: 28:45
Finish: 01:28:42
24 159 Heike Kördel - Klipp MK55 3 GER 01:29:03.32 10:23 02:45 44:32 01:40 29:43 Heike Kördel - Klipp (159) Swim: 10:23
Trans1: 13:08
Trans1_Swim: 02:45
Bike_Finish: 57:40
Bike: 44:32
Trans2: 59:20
Trans2_Bike: 01:40
Run: 29:43
Finish: 01:29:03
88 221 Thomas Förster MK55 12 GER 01:26:36.97 12:11 03:32 44:45 02:30 23:38 Thomas Förster (221) Swim: 12:11
Trans1: 15:43
Trans1_Swim: 03:32
Bike_Finish: 01:00:28
Bike: 44:45
Trans2: 01:02:58
Trans2_Bike: 02:30
Run: 23:38
Finish: 01:26:36
111 222 Rolf Grebe DLRG Vellmar MK55 19 GER 01:30:09.59 11:40 03:35 41:52 02:03 30:59 Rolf Grebe (222) Swim: 11:40
Trans1: 15:15
Trans1_Swim: 03:35
Bike_Finish: 57:07
Bike: 41:52
Trans2: 59:10
Trans2_Bike: 02:03
Run: 30:59
Finish: 01:30:09
30 223 Andreas Kisling Ftsv Heckershausen MK55 2 GER 01:15:56.06 08:48 02:38 39:34 01:44 23:12 Andreas Kisling (223) Swim: 08:48
Trans1: 11:26
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 51:00
Bike: 39:34
Trans2: 52:44
Trans2_Bike: 01:44
Run: 23:12
Finish: 01:15:56
41 236 Martin Kristen HSV Triathlon Weimar MK55 5 GER 01:19:02.64 07:48 02:37 40:10 02:01 26:26 Martin Kristen (236) Swim: 07:48
Trans1: 10:25
Trans1_Swim: 02:37
Bike_Finish: 50:35
Bike: 40:10
Trans2: 52:36
Trans2_Bike: 02:01
Run: 26:26
Finish: 01:19:02
144 237 Helmut Goerz Tri- Team Fuldatal MK55 22 GER 01:43:00.99 10:19 05:06 46:47 02:21 38:27 Helmut Goerz (237) Swim: 10:19
Trans1: 15:25
Trans1_Swim: 05:06
Bike_Finish: 01:02:12
Bike: 46:47
Trans2: 01:04:33
Trans2_Bike: 02:21
Run: 38:27
Finish: 01:43:00
141 240 Michael Alberti MK55 21 GER 01:38:32.42 15:20 03:34 47:38 02:17 29:43 Michael Alberti (240) Swim: 15:20
Trans1: 18:54
Trans1_Swim: 03:34
Bike_Finish: 01:06:32
Bike: 47:38
Trans2: 01:08:49
Trans2_Bike: 02:17
Run: 29:43
Finish: 01:38:32
82 248 Jens Kopp MK55 10 GER 01:25:49.11 09:08 03:45 44:10 01:49 26:57 Jens Kopp (248) Swim: 09:08
Trans1: 12:53
Trans1_Swim: 03:45
Bike_Finish: 57:03
Bike: 44:10
Trans2: 58:52
Trans2_Bike: 01:49
Run: 26:57
Finish: 01:25:49
34 266 Willi Sälzer TSV Niederelsungen MK55 3 GER 01:17:00.18 09:31 03:28 39:47 02:04 22:10 Willi Sälzer (266) Swim: 09:31
Trans1: 12:59
Trans1_Swim: 03:28
Bike_Finish: 52:46
Bike: 39:47
Trans2: 54:50
Trans2_Bike: 02:04
Run: 22:10
Finish: 01:17:00
51 267 Andrew Houseman Casaciclista MK55 7 GER 01:20:25.60 08:29 03:17 37:59 01:58 28:42 Andrew Houseman (267) Swim: 08:29
Trans1: 11:46
Trans1_Swim: 03:17
Bike_Finish: 49:45
Bike: 37:59
Trans2: 51:43
Trans2_Bike: 01:58
Run: 28:42
Finish: 01:20:25
29 269 Olaf Tischer SportTrend Braunschweig MK55 1 GER 01:15:48.53 09:17 02:30 39:38 01:32 22:51 Olaf Tischer (269) Swim: 09:17
Trans1: 11:47
Trans1_Swim: 02:30
Bike_Finish: 51:25
Bike: 39:38
Trans2: 52:57
Trans2_Bike: 01:32
Run: 22:51
Finish: 01:15:48
39 288 Michael Möller MT Melsungen MK55 4 DEU 01:18:29.50 09:52 02:29 39:54 01:43 24:31 Michael Möller (288) Swim: 09:52
Trans1: 12:21
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 52:15
Bike: 39:54
Trans2: 53:58
Trans2_Bike: 01:43
Run: 24:31
Finish: 01:18:29
110 277 Bernd Zirm LG Iberg MK55 18 GER 01:30:06.90 11:26 04:01 46:27 01:23 26:49 Bernd Zirm (277) Swim: 11:26
Trans1: 15:27
Trans1_Swim: 04:01
Bike_Finish: 01:01:54
Bike: 46:27
Trans2: 01:03:17
Trans2_Bike: 01:23
Run: 26:49
Finish: 01:30:06
43 280 Heiner Emden TSV 1850/09 Korbach MK55 6 GER 01:19:38.47 09:43 03:31 40:02 02:14 24:08 Heiner Emden (280) Swim: 09:43
Trans1: 13:14
Trans1_Swim: 03:31
Bike_Finish: 53:16
Bike: 40:02
Trans2: 55:30
Trans2_Bike: 02:14
Run: 24:08
Finish: 01:19:38
129 290 Martien De Man MK55 20 GER 01:33:23.28 12:18 05:16 47:02 01:56 26:51 Martien De Man (290) Swim: 12:18
Trans1: 17:34
Trans1_Swim: 05:16
Bike_Finish: 01:04:36
Bike: 47:02
Trans2: 01:06:32
Trans2_Bike: 01:56
Run: 26:51
Finish: 01:33:23
125 37 Martin Pfeil SV Tri City Darmstadt eV / Oberquembach MK60 5 GER 01:32:47.07 10:56 04:02 44:39 02:10 31:00 Martin Pfeil (37) Swim: 10:56
Trans1: 14:58
Trans1_Swim: 04:02
Bike_Finish: 59:37
Bike: 44:39
Trans2: 01:01:47
Trans2_Bike: 02:10
Run: 31:00
Finish: 01:32:47
113 40 Hans-Peter Carstens KSV Baunatal Triathlon MK60 4 GER 01:30:17.10 09:41 03:45 42:54 02:19 31:38 Hans-Peter Carstens (40) Swim: 09:41
Trans1: 13:26
Trans1_Swim: 03:45
Bike_Finish: 56:20
Bike: 42:54
Trans2: 58:39
Trans2_Bike: 02:19
Run: 31:38
Finish: 01:30:17
146 46 Werner Grünheit Sport statt Sofa MK60 7 GER 01:43:08.61 12:03 03:35 45:53 02:56 38:41 Werner Grünheit (46) Swim: 12:03
Trans1: 15:38
Trans1_Swim: 03:35
Bike_Finish: 01:01:31
Bike: 45:53
Trans2: 01:04:27
Trans2_Bike: 02:56
Run: 38:41
Finish: 01:43:08
DNS 47 Hartmut Bierwirth MK60 DNS GER Hartmut Bierwirth (47) 106 74 Bernhard Kirchhof KSV Baunatal Marathon MK60 3 GER 01:29:09.28 10:36 04:43 44:46 01:57 27:07 Bernhard Kirchhof (74) Swim: 10:36
Trans1: 15:19
Trans1_Swim: 04:43
Bike_Finish: 01:00:05
Bike: 44:46
Trans2: 01:02:02
Trans2_Bike: 01:57
Run: 27:07
Finish: 01:29:09
46 115 Gabriele Stache-Scholtyssek Uni Kassel MK60 1 GER 01:44:57.63 12:50 04:12 48:52 02:38 36:25 Gabriele Stache-Scholtyssek (115) Swim: 12:50
Trans1: 17:02
Trans1_Swim: 04:12
Bike_Finish: 01:05:54
Bike: 48:52
Trans2: 01:08:32
Trans2_Bike: 02:38
Run: 36:25
Finish: 01:44:57
DNS 121 Bettina Pag MK60 DNS GER Bettina Pag (121) 86 216 Stephan Peppler LTV Obereichsfeld MK60 2 GER 01:26:06.54 11:01 03:08 42:43 02:08 27:06 Stephan Peppler (216) Swim: 11:01
Trans1: 14:09
Trans1_Swim: 03:08
Bike_Finish: 56:52
Bike: 42:43
Trans2: 59:00
Trans2_Bike: 02:08
Run: 27:06
Finish: 01:26:06
143 241 Bernd Schill MK60 6 GER 01:42:52.73 15:33 04:52 46:34 02:50 33:03 Bernd Schill (241) Swim: 15:33
Trans1: 20:25
Trans1_Swim: 04:52
Bike_Finish: 01:06:59
Bike: 46:34
Trans2: 01:09:49
Trans2_Bike: 02:50
Run: 33:03
Finish: 01:42:52
53 263 Jochen Frohl Triathlon Friedrichroda e.V. MK60 1 GER 01:20:51.75 08:53 04:06 40:33 01:50 25:29 Jochen Frohl (263) Swim: 08:53
Trans1: 12:59
Trans1_Swim: 04:06
Bike_Finish: 53:32
Bike: 40:33
Trans2: 55:22
Trans2_Bike: 01:50
Run: 25:29
Finish: 01:20:51
DNS 9 Bernd Kasischke MK65 DNS GER Bernd Kasischke (9) 50 126 Barbara Wenk Sportverein Reichensachsen e.V. MK65 1 GER 01:54:36.25 17:18 04:21 53:59 02:34 36:24 Barbara Wenk (126) Swim: 17:18
Trans1: 21:39
Trans1_Swim: 04:21
Bike_Finish: 01:15:38
Bike: 53:59
Trans2: 01:18:12
Trans2_Bike: 02:34
Run: 36:24
Finish: 01:54:36
140 239 Torsten Hatt TSV Waldkappel MK65 1 GER 01:37:55.45 11:56 04:25 47:24 01:38 32:32 Torsten Hatt (239) Swim: 11:56
Trans1: 16:21
Trans1_Swim: 04:25
Bike_Finish: 01:03:45
Bike: 47:24
Trans2: 01:05:23
Trans2_Bike: 01:38
Run: 32:32
Finish: 01:37:55
94 33 Lothar Krafft KSV Baunatal MK70 1 GER 01:27:06.67 11:59 03:28 41:50 02:15 27:34 Lothar Krafft (33) Swim: 11:59
Trans1: 15:27
Trans1_Swim: 03:28
Bike_Finish: 57:17
Bike: 41:50
Trans2: 59:32
Trans2_Bike: 02:15
Run: 27:34
Finish: 01:27:06