138 127 Achim Krombach Schwimm Club Oberursel MK40 11 GER 02:19:56.89 24:16 01:40 01:12:25 01:02 40:33 Achim Krombach (127) Swim: 24:16
Trans1: 25:56
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 01:38:21
Bike: 01:12:25
Trans2: 01:39:23
Trans2_Bike: 01:02
Run: 40:33
Finish: 02:19:56
149 860 Adriana Csög LSV Ladenburg MK45 25 Baden-Württemberg 03:10:41.31 31:53 01:33 01:37:08 01:17 58:50 Adriana Csög (860) Swim: 31:53
Trans1: 33:26
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 02:10:34
Bike: 01:37:08
Trans2: 02:11:51
Trans2_Bike: 01:17
Run: 58:50
Finish: 03:10:41
443 277 Ahmed Mahmoud AK4 63 Hessen 03:29:35.11 41:13 02:08 01:37:28 02:15 01:06:31 Ahmed Mahmoud (277) Swim: 41:13
Trans1: 43:21
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 02:20:49
Bike: 01:37:28
Trans2: 02:23:04
Trans2_Bike: 02:15
Run: 01:06:31
Finish: 03:29:35
198 253 Alexander Basler SV TriCity Darmstadt AK4 31 Baden-Württemberg 02:26:11.06 28:03 01:21 01:12:08 01:41 42:58 Alexander Basler (253) Swim: 28:03
Trans1: 29:24
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 01:41:32
Bike: 01:12:08
Trans2: 01:43:13
Trans2_Bike: 01:41
Run: 42:58
Finish: 02:26:11
360 391 Alexander Hümpel TV 1891 Bürstadt MK45 42 GER 02:49:44.27 28:01 02:10 01:27:13 01:39 50:41 Alexander Hümpel (391) Swim: 28:01
Trans1: 30:11
Trans1_Swim: 02:10
Bike_Finish: 01:57:24
Bike: 01:27:13
Trans2: 01:59:03
Trans2_Bike: 01:39
Run: 50:41
Finish: 02:49:44
388 462 Alexander Lanzer MK50 55 Rheinland-Pfalz 02:57:05.49 29:58 01:48 01:27:39 02:10 55:30 Alexander Lanzer (462) Swim: 29:58
Trans1: 31:46
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 01:59:25
Bike: 01:27:39
Trans2: 02:01:35
Trans2_Bike: 02:10
Run: 55:30
Finish: 02:57:05
76 403 Alexander Layer VfL Waiblingen MK45 8 Baden-Württemberg 02:12:43.78 22:39 51 01:09:01 55 39:17 Alexander Layer (403) Swim: 22:39
Trans1: 23:30
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:32:31
Bike: 01:09:01
Trans2: 01:33:26
Trans2_Bike: 55
Run: 39:17
Finish: 02:12:43
353 346 Alexander Merker TV Herxheim MK40 45 Rheinland-Pfalz 02:48:31.73 29:06 02:00 01:22:58 01:06 53:21 Alexander Merker (346) Swim: 29:06
Trans1: 31:06
Trans1_Swim: 02:00
Bike_Finish: 01:54:04
Bike: 01:22:58
Trans2: 01:55:10
Trans2_Bike: 01:06
Run: 53:21
Finish: 02:48:31
112 135 Alexander Nintschew SF Triathlon Roßdorf MK45 15 GER 02:17:38.80 20:48 01:03 01:14:52 56 39:59 Alexander Nintschew (135) Swim: 20:48
Trans1: 21:51
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:36:43
Bike: 01:14:52
Trans2: 01:37:39
Trans2_Bike: 56
Run: 39:59
Finish: 02:17:38
204 411 Alexander Ripplinger MTG Mannheim Triathlon MK45 25 Baden-Württemberg 02:27:05.33 33:07 01:12 01:09:22 01:07 42:17 Alexander Ripplinger (411) Swim: 33:07
Trans1: 34:19
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:43:41
Bike: 01:09:22
Trans2: 01:44:48
Trans2_Bike: 01:07
Run: 42:17
Finish: 02:27:05
324 412 Alexander Rittlinger LSV Ladenburg MK45 38 Baden-Württemberg 02:42:53.66 29:10 02:06 01:22:27 01:35 47:35 Alexander Rittlinger (412) Swim: 29:10
Trans1: 31:16
Trans1_Swim: 02:06
Bike_Finish: 01:53:43
Bike: 01:22:27
Trans2: 01:55:18
Trans2_Bike: 01:35
Run: 47:35
Finish: 02:42:53
321 413 Alexander Rothermel TV 1846 Mussbach MK45 37 Rheinland-Pfalz 02:42:25.18 29:12 01:50 01:23:58 01:40 45:45 Alexander Rothermel (413) Swim: 29:12
Trans1: 31:02
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 01:55:00
Bike: 01:23:58
Trans2: 01:56:40
Trans2_Bike: 01:40
Run: 45:45
Finish: 02:42:25
84 294 Alexander Trautmann KSV Reichelsheim AK4 8 Hessen 02:13:16.45 24:50 01:48 01:06:23 01:06 39:09 Alexander Trautmann (294) Swim: 24:50
Trans1: 26:38
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 01:33:01
Bike: 01:06:23
Trans2: 01:34:07
Trans2_Bike: 01:06
Run: 39:09
Finish: 02:13:16
12 670 Alexandra Rechel TUS Griesheim MK45 1 GER 02:20:30.87 23:37 01:07 01:12:59 57 41:50 Alexandra Rechel (670) Swim: 23:37
Trans1: 24:44
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:37:43
Bike: 01:12:59
Trans2: 01:38:40
Trans2_Bike: 57
Run: 41:50
Finish: 02:20:30
104 678 Alexandra Wolf Tri Force Fulda MK45 13 GER 02:50:58.63 27:55 01:22 01:33:43 01:16 46:42 Alexandra Wolf (678) Swim: 27:55
Trans1: 29:17
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 02:03:00
Bike: 01:33:43
Trans2: 02:04:16
Trans2_Bike: 01:16
Run: 46:42
Finish: 02:50:58
223 149 André Krug CJD Oberurff AK3 44 GER 02:29:37.98 23:14 01:03 01:14:14 01:23 49:43 André Krug (149) Swim: 23:14
Trans1: 24:17
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:38:31
Bike: 01:14:14
Trans2: 01:39:54
Trans2_Bike: 01:23
Run: 49:43
Finish: 02:29:37
314 415 André Schuenemann TRi-Lator MK45 36 Hessen 02:42:01.68 25:45 02:48 01:24:57 01:50 46:41 André Schuenemann (415) Swim: 25:45
Trans1: 28:33
Trans1_Swim: 02:48
Bike_Finish: 01:53:30
Bike: 01:24:57
Trans2: 01:55:20
Trans2_Bike: 01:50
Run: 46:41
Finish: 02:42:01
146 743 Andrea Demmler TSV Karlstadt MK40 14 Bayern 03:07:47.52 28:36 01:47 01:38:46 01:21 57:17 Andrea Demmler (743) Swim: 28:36
Trans1: 30:23
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 02:09:09
Bike: 01:38:46
Trans2: 02:10:30
Trans2_Bike: 01:21
Run: 57:17
Finish: 03:07:47
155 600 Andrea Detels TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. MK45 27 Baden-Württemberg 03:17:48.66 35:32 01:52 01:43:01 01:46 55:37 Andrea Detels (600) Swim: 35:32
Trans1: 37:24
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 02:20:25
Bike: 01:43:01
Trans2: 02:22:11
Trans2_Bike: 01:46
Run: 55:37
Finish: 03:17:48
159 782 Andrea Hick ASG Tria Hockenheim MK50 21 Rheinland-Pfalz 03:22:33.36 37:51 02:51 01:38:14 02:04 01:01:33 Andrea Hick (782) Swim: 37:51
Trans1: 40:42
Trans1_Swim: 02:51
Bike_Finish: 02:18:56
Bike: 01:38:14
Trans2: 02:21:00
Trans2_Bike: 02:04
Run: 01:01:33
Finish: 03:22:33
74 784 Andrea Jakobljevich LC Olympia Wiesbaden MK50 7 Hessen 02:42:46.35 28:11 01:16 01:24:29 01:11 47:39 Andrea Jakobljevich (784) Swim: 28:11
Trans1: 29:27
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:53:56
Bike: 01:24:29
Trans2: 01:55:07
Trans2_Bike: 01:11
Run: 47:39
Finish: 02:42:46
133 703 Andrea Sauerbrei TV 1862 Langen MK55 4 GER 03:01:17.15 33:17 02:38 01:29:29 01:57 53:56 Andrea Sauerbrei (703) Swim: 33:17
Trans1: 35:55
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 02:05:24
Bike: 01:29:29
Trans2: 02:07:21
Trans2_Bike: 01:57
Run: 53:56
Finish: 03:01:17
303 250 Andreas Amann KSV Reichelsheim AK4 43 Hessen 02:39:01.96 27:38 01:53 01:24:18 56 44:16 Andreas Amann (250) Swim: 27:38
Trans1: 29:31
Trans1_Swim: 01:53
Bike_Finish: 01:53:49
Bike: 01:24:18
Trans2: 01:54:45
Trans2_Bike: 56
Run: 44:16
Finish: 02:39:01
3 1 Andreas Böcherer Triteam kaiserstuhl PRO 2 GER 01:56:18.91 17:19 01:02 01:01:42 50 35:25 Andreas Böcherer (1) Swim: 17:19
Trans1: 18:21
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:20:03
Bike: 01:01:42
Trans2: 01:20:53
Trans2_Bike: 50
Run: 35:25
Finish: 01:56:18
383 20 Andreas Braun AK4 55 GER 02:55:00.11 28:27 02:04 01:25:33 02:04 56:52 Andreas Braun (20) Swim: 28:27
Trans1: 30:31
Trans1_Swim: 02:04
Bike_Finish: 01:56:04
Bike: 01:25:33
Trans2: 01:58:08
Trans2_Bike: 02:04
Run: 56:52
Finish: 02:55:00
258 259 Andreas Dada Eintracht Frankfurt Triathlon AK4 37 Hessen 02:33:54.00 26:27 01:17 01:18:00 01:05 47:05 Andreas Dada (259) Swim: 26:27
Trans1: 27:44
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 01:45:44
Bike: 01:18:00
Trans2: 01:46:49
Trans2_Bike: 01:05
Run: 47:05
Finish: 02:33:54
401 439 Andreas Gluecklich SG Stern Mannheim MK50 58 Baden-Württemberg 03:00:29.90 33:54 03:54 01:26:41 02:29 53:31 Andreas Gluecklich (439) Swim: 33:54
Trans1: 37:48
Trans1_Swim: 03:54
Bike_Finish: 02:04:29
Bike: 01:26:41
Trans2: 02:06:58
Trans2_Bike: 02:29
Run: 53:31
Finish: 03:00:29
449 16 Andreas Haas TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK4 64 Hessen 03:35:34.10 28:53 02:38 01:33:31 02:09 01:28:23 Andreas Haas (16) Swim: 28:53
Trans1: 31:31
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 02:05:02
Bike: 01:33:31
Trans2: 02:07:11
Trans2_Bike: 02:09
Run: 01:28:23
Finish: 03:35:34
195 126 Andreas Hauck Schwimm Club Oberursel MK50 16 GER 02:25:44.85 24:23 01:59 01:14:11 01:21 43:50 Andreas Hauck (126) Swim: 24:23
Trans1: 26:22
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 01:40:33
Bike: 01:14:11
Trans2: 01:41:54
Trans2_Bike: 01:21
Run: 43:50
Finish: 02:25:44
41 265 Andreas Hellstab Tri Team Berlin AK4 2 Berlin 02:08:10.27 20:04 01:04 01:09:14 52 36:56 Andreas Hellstab (265) Swim: 20:04
Trans1: 21:08
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:30:22
Bike: 01:09:14
Trans2: 01:31:14
Trans2_Bike: 52
Run: 36:56
Finish: 02:08:10
307 389 Andreas Höfert SV Hellas Brühl MK45 35 Baden-Württemberg 02:40:20.46 32:19 02:41 01:17:40 01:54 45:46 Andreas Höfert (389) Swim: 32:19
Trans1: 35:00
Trans1_Swim: 02:41
Bike_Finish: 01:52:40
Bike: 01:17:40
Trans2: 01:54:34
Trans2_Bike: 01:54
Run: 45:46
Finish: 02:40:20
225 119 Andreas Kohr TV Bad Orb MK45 29 GER 02:29:44.73 22:43 01:02 01:14:56 01:09 49:54 Andreas Kohr (119) Swim: 22:43
Trans1: 23:45
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:38:41
Bike: 01:14:56
Trans2: 01:39:50
Trans2_Bike: 01:09
Run: 49:54
Finish: 02:29:44
423 275 Andreas Lippach AK4 60 Baden-Württemberg 03:07:45.59 35:33 03:19 01:26:11 02:12 01:00:30 Andreas Lippach (275) Swim: 35:33
Trans1: 38:52
Trans1_Swim: 03:19
Bike_Finish: 02:05:03
Bike: 01:26:11
Trans2: 02:07:15
Trans2_Bike: 02:12
Run: 01:00:30
Finish: 03:07:45
238 406 Andreas Mommertz SV Laudenbach MK45 31 Baden-Württemberg 02:31:04.73 24:29 01:51 01:17:37 01:18 45:49 Andreas Mommertz (406) Swim: 24:29
Trans1: 26:20
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 01:43:57
Bike: 01:17:37
Trans2: 01:45:15
Trans2_Bike: 01:18
Run: 45:49
Finish: 02:31:04
421 23 Andreas Neumann AK4 59 GER 03:07:28.73 31:40 02:01 01:32:44 01:13 59:50 Andreas Neumann (23) Swim: 31:40
Trans1: 33:41
Trans1_Swim: 02:01
Bike_Finish: 02:06:25
Bike: 01:32:44
Trans2: 02:07:38
Trans2_Bike: 01:13
Run: 59:50
Finish: 03:07:28
194 530 Andreas Seliger MRRC München MK55 4 GER 02:25:44.39 24:27 01:10 01:16:09 01:13 42:45 Andreas Seliger (530) Swim: 24:27
Trans1: 25:37
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:41:46
Bike: 01:16:09
Trans2: 01:42:59
Trans2_Bike: 01:13
Run: 42:45
Finish: 02:25:44
297 502 Andreas Zangenfeind LC Olympia Wiesbaden MK50 33 Hessen 02:38:07.57 26:36 01:44 01:19:00 01:09 49:38 Andreas Zangenfeind (502) Swim: 26:36
Trans1: 28:20
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 01:47:20
Bike: 01:19:00
Trans2: 01:48:29
Trans2_Bike: 01:09
Run: 49:38
Finish: 02:38:07
106 759 Angela Crone DAV Ravensburg MK45 14 GER 02:52:20.27 27:59 01:27 01:27:42 52 54:20 Angela Crone (759) Swim: 27:59
Trans1: 29:26
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 01:57:08
Bike: 01:27:42
Trans2: 01:58:00
Trans2_Bike: 52
Run: 54:20
Finish: 02:52:20
50 657 Angelika Halberstadt VFL Münster MK50 3 GER 02:35:20.99 23:56 01:20 01:21:58 01:05 47:01 Angelika Halberstadt (657) Swim: 23:56
Trans1: 25:16
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 01:47:14
Bike: 01:21:58
Trans2: 01:48:19
Trans2_Bike: 01:05
Run: 47:01
Finish: 02:35:20
69 798 Angelika Markofsky TV Forst Triathlon MK55 2 Baden-Württemberg 02:40:55.97 28:11 01:21 01:20:53 01:27 49:03 Angelika Markofsky (798) Swim: 28:11
Trans1: 29:32
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 01:50:25
Bike: 01:20:53
Trans2: 01:51:52
Trans2_Bike: 01:27
Run: 49:03
Finish: 02:40:55
114 643 Anja Dumler AK3 13 GER 02:55:38.02 31:35 02:21 01:28:07 01:48 51:47 Anja Dumler (643) Swim: 31:35
Trans1: 33:56
Trans1_Swim: 02:21
Bike_Finish: 02:02:03
Bike: 01:28:07
Trans2: 02:03:51
Trans2_Bike: 01:48
Run: 51:47
Finish: 02:55:38
90 642 Anka Diers Karlsruher Lemminge AK3 10 GER 02:47:23.92 29:25 01:46 01:21:56 01:37 52:39 Anka Diers (642) Swim: 29:25
Trans1: 31:11
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 01:53:07
Bike: 01:21:56
Trans2: 01:54:44
Trans2_Bike: 01:37
Run: 52:39
Finish: 02:47:23
147 777 Anke Asel LLG Wonnegau MK50 17 Rheinland-Pfalz 03:08:20.62 33:18 01:29 01:35:21 02:02 56:10 Anke Asel (777) Swim: 33:18
Trans1: 34:47
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 02:10:08
Bike: 01:35:21
Trans2: 02:12:10
Trans2_Bike: 02:02
Run: 56:10
Finish: 03:08:20
17 614 Anna Schloß 3defacto Team ASC Darmstadt AK3 2 GER 02:22:11.73 21:28 50 01:16:28 47 42:38 Anna Schloß (614) Swim: 21:28
Trans1: 22:18
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:38:46
Bike: 01:16:28
Trans2: 01:39:33
Trans2_Bike: 47
Run: 42:38
Finish: 02:22:11
85 697 Anna-Lena Mattheis Fun-Ball Dortelweil e.V. AK3 9 GER 02:46:24.47 27:21 01:26 01:29:17 01:18 47:02 Anna-Lena Mattheis (697) Swim: 27:21
Trans1: 28:47
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 01:58:04
Bike: 01:29:17
Trans2: 01:59:22
Trans2_Bike: 01:18
Run: 47:02
Finish: 02:46:24
61 733 Anna-Maria Keinert MTG Mannheim Triathlon AK4 7 Baden-Württemberg 02:39:43.13 27:25 58 01:21:15 01:05 49:00 Anna-Maria Keinert (733) Swim: 27:25
Trans1: 28:23
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:49:38
Bike: 01:21:15
Trans2: 01:50:43
Trans2_Bike: 01:05
Run: 49:00
Finish: 02:39:43
64 664 Anne Hauck DSW Darmstadt AK2 13 GER 02:40:36.48 26:06 01:17 01:24:20 01:00 47:53 Anne Hauck (664) Swim: 26:06
Trans1: 27:23
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 01:51:43
Bike: 01:24:20
Trans2: 01:52:43
Trans2_Bike: 01:00
Run: 47:53
Finish: 02:40:36
117 685 Anne Martinelli Eintracht Frankfurt e.V. AK3 14 GER 02:57:30.00 26:10 01:13 01:34:27 01:25 54:15 Anne Martinelli (685) Swim: 26:10
Trans1: 27:23
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 02:01:50
Bike: 01:34:27
Trans2: 02:03:15
Trans2_Bike: 01:25
Run: 54:15
Finish: 02:57:30
83 699 Annette Ebeling TRIA-TEAM Bruchköbel e.V. MK45 9 GER 02:44:56.98 30:05 01:23 01:24:18 01:02 48:08 Annette Ebeling (699) Swim: 30:05
Trans1: 31:28
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 01:55:46
Bike: 01:24:18
Trans2: 01:56:48
Trans2_Bike: 01:02
Run: 48:08
Finish: 02:44:56
32 640 Annica Wetzel AK2 9 Brandenburg 02:28:33.83 23:08 01:00 01:18:05 01:02 45:18 Annica Wetzel (640) Swim: 23:08
Trans1: 24:08
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:42:13
Bike: 01:18:05
Trans2: 01:43:15
Trans2_Bike: 01:02
Run: 45:18
Finish: 02:28:33
132 662 Annika Reifschneider VFL Michelstadt AK3 16 GER 03:00:59.92 33:46 02:41 01:32:30 01:41 50:21 Annika Reifschneider (662) Swim: 33:46
Trans1: 36:27
Trans1_Swim: 02:41
Bike_Finish: 02:08:57
Bike: 01:32:30
Trans2: 02:10:38
Trans2_Bike: 01:41
Run: 50:21
Finish: 03:00:59
99 701 Antonia-Manuela Jonzyk TRIA-TEAM Bruchköbel e.V. AK4 12 GER 02:49:35.47 29:16 01:23 01:25:35 01:21 52:00 Antonia-Manuela Jonzyk (701) Swim: 29:16
Trans1: 30:39
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 01:56:14
Bike: 01:25:35
Trans2: 01:57:35
Trans2_Bike: 01:21
Run: 52:00
Finish: 02:49:35
259 319 Attila Ador ROWE Triathlon Team stimmel-sports MK40 29 Rheinland-Pfalz 02:34:07.71 29:19 01:07 01:15:24 01:06 47:11 Attila Ador (319) Swim: 29:19
Trans1: 30:26
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:45:50
Bike: 01:15:24
Trans2: 01:46:56
Trans2_Bike: 01:06
Run: 47:11
Finish: 02:34:07
411 395 Baris Karagöz MK45 48 Hessen 03:04:07.68 29:26 01:16 01:31:50 03:47 57:48 Baris Karagöz (395) Swim: 29:26
Trans1: 30:42
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 02:02:32
Bike: 01:31:50
Trans2: 02:06:19
Trans2_Bike: 03:47
Run: 57:48
Finish: 03:04:07
139 249 Bastian Zuber AK3 26 Baden-Württemberg 02:19:57.45 23:50 01:00 01:12:31 01:03 41:33 Bastian Zuber (249) Swim: 23:50
Trans1: 24:50
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:37:21
Bike: 01:12:31
Trans2: 01:38:24
Trans2_Bike: 01:03
Run: 41:33
Finish: 02:19:57
150 163 Benedict Lücke MTV Kronberg AK1 23 GER 02:21:05.51 22:05 01:23 01:14:46 58 41:53 Benedict Lücke (163) Swim: 22:05
Trans1: 23:28
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 01:38:14
Bike: 01:14:46
Trans2: 01:39:12
Trans2_Bike: 58
Run: 41:53
Finish: 02:21:05
335 19 Benjamin Bläß TC Chaos Viernheim AK4 46 Hessen 02:44:41.13 26:39 01:48 01:22:28 59 52:47 Benjamin Bläß (19) Swim: 26:39
Trans1: 28:27
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 01:50:55
Bike: 01:22:28
Trans2: 01:51:54
Trans2_Bike: 59
Run: 52:47
Finish: 02:44:41
58 404 Benjamin Lenk Team Icehouse MK45 4 Bayern 02:10:47.91 20:16 44 01:09:51 47 39:09 Benjamin Lenk (404) Swim: 20:16
Trans1: 21:00
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:30:51
Bike: 01:09:51
Trans2: 01:31:38
Trans2_Bike: 47
Run: 39:09
Finish: 02:10:47
79 166 Benjamin Veltum EOSC Offenbach AK3 18 GER 02:13:00.43 24:00 01:33 01:08:51 54 37:42 Benjamin Veltum (166) Swim: 24:00
Trans1: 25:33
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 01:34:24
Bike: 01:08:51
Trans2: 01:35:18
Trans2_Bike: 54
Run: 37:42
Finish: 02:13:00
153 202 Benjamin Weiland AK2 23 GER 02:21:29.65 26:24 01:21 01:12:10 01:00 40:34 Benjamin Weiland (202) Swim: 26:24
Trans1: 27:45
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 01:39:55
Bike: 01:12:10
Trans2: 01:40:55
Trans2_Bike: 01:00
Run: 40:34
Finish: 02:21:29
234 537 Bernd Albrecht SV NIkar Heidelberg MK60 3 Baden-Württemberg 02:30:36.16 29:17 02:06 01:14:30 01:11 43:32 Bernd Albrecht (537) Swim: 29:17
Trans1: 31:23
Trans1_Swim: 02:06
Bike_Finish: 01:45:53
Bike: 01:14:30
Trans2: 01:47:04
Trans2_Bike: 01:11
Run: 43:32
Finish: 02:30:36
273 547 Bernd Hauser TSG Maxdorf MK60 8 Rheinland-Pfalz 02:35:29.32 30:17 01:54 01:16:32 01:09 45:37 Bernd Hauser (547) Swim: 30:17
Trans1: 32:11
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 01:48:43
Bike: 01:16:32
Trans2: 01:49:52
Trans2_Bike: 01:09
Run: 45:37
Finish: 02:35:29
184 443 Bernd Holik SkiClub Heidelberg MK50 15 Hessen 02:24:53.51 22:27 01:08 01:13:41 01:10 46:27 Bernd Holik (443) Swim: 22:27
Trans1: 23:35
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:37:16
Bike: 01:13:41
Trans2: 01:38:26
Trans2_Bike: 01:10
Run: 46:27
Finish: 02:24:53
286 517 Bernd Kapp TriTeam Sinzig MK55 12 Rheinland-Pfalz 02:37:06.25 25:36 01:18 01:22:49 01:08 46:15 Bernd Kapp (517) Swim: 25:36
Trans1: 26:54
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 01:49:43
Bike: 01:22:49
Trans2: 01:50:51
Trans2_Bike: 01:08
Run: 46:15
Finish: 02:37:06
377 337 Bernd Kiltz Eintracht Frankfurt Triathlon MK40 50 Hessen 02:53:45.75 31:31 03:31 01:19:11 03:03 56:29 Bernd Kiltz (337) Swim: 31:31
Trans1: 35:02
Trans1_Swim: 03:31
Bike_Finish: 01:54:13
Bike: 01:19:11
Trans2: 01:57:16
Trans2_Bike: 03:03
Run: 56:29
Finish: 02:53:45
24 214 Bernhard Gabriel OPTIMUM Sportbrillen AK3 3 Hessen 02:05:46.34 22:56 59 01:04:13 01:00 36:38 Bernhard Gabriel (214) Swim: 22:56
Trans1: 23:55
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:28:08
Bike: 01:04:13
Trans2: 01:29:08
Trans2_Bike: 01:00
Run: 36:38
Finish: 02:05:46
426 560 Bernhard Wardel MK60 16 GER 03:09:36.78 40:10 03:41 01:31:51 01:58 51:56 Bernhard Wardel (560) Swim: 40:10
Trans1: 43:51
Trans1_Swim: 03:41
Bike_Finish: 02:15:42
Bike: 01:31:51
Trans2: 02:17:40
Trans2_Bike: 01:58
Run: 51:56
Finish: 03:09:36
326 428 Bertold Biffar TV 1860 Mussbach MK50 40 GER 02:43:01.79 31:03 01:30 01:23:57 01:25 45:06 Bertold Biffar (428) Swim: 31:03
Trans1: 32:33
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:56:30
Bike: 01:23:57
Trans2: 01:57:55
Trans2_Bike: 01:25
Run: 45:06
Finish: 02:43:01
113 693 Birgit Adler DSW Darmstadt MK50 13 GER 02:54:53.31 29:21 02:02 01:30:54 02:15 50:21 Birgit Adler (693) Swim: 29:21
Trans1: 31:23
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 02:02:17
Bike: 01:30:54
Trans2: 02:04:32
Trans2_Bike: 02:15
Run: 50:21
Finish: 02:54:53
256 260 Björn Ewald Team Erdinger Alkoholfrei AK4 36 Baden-Württemberg 02:33:32.14 28:49 01:03 01:18:24 01:07 44:09 Björn Ewald (260) Swim: 28:49
Trans1: 29:52
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:48:16
Bike: 01:18:24
Trans2: 01:49:23
Trans2_Bike: 01:07
Run: 44:09
Finish: 02:33:32
52 168 Bodo Stanzel EOSC Offenbach MK40 3 GER 02:09:46.92 19:22 41 01:08:20 53 40:30 Bodo Stanzel (168) Swim: 19:22
Trans1: 20:03
Trans1_Swim: 41
Bike_Finish: 01:28:23
Bike: 01:08:20
Trans2: 01:29:16
Trans2_Bike: 53
Run: 40:30
Finish: 02:09:46
287 507 Boris Dujmovic TSG Kaiserslautern MK55 13 Rheinland-Pfalz 02:37:10.56 24:44 01:17 01:22:40 01:35 46:54 Boris Dujmovic (507) Swim: 24:44
Trans1: 26:01
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 01:48:41
Bike: 01:22:40
Trans2: 01:50:16
Trans2_Bike: 01:35
Run: 46:54
Finish: 02:37:10
217 565 Bruno Hoenig SSF Bonn Triathlon MK65 1 Nordrhein-Westfalen 02:28:53.44 23:28 01:00 01:15:08 01:28 47:49 Bruno Hoenig (565) Swim: 23:28
Trans1: 24:28
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:39:36
Bike: 01:15:08
Trans2: 01:41:04
Trans2_Bike: 01:28
Run: 47:49
Finish: 02:28:53
97 175 Carlos Fischer LC Olympia Wiesbaden AK2 17 GER 02:15:35.67 18:50 52 01:11:00 59 43:54 Carlos Fischer (175) Swim: 18:50
Trans1: 19:42
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:30:42
Bike: 01:11:00
Trans2: 01:31:41
Trans2_Bike: 59
Run: 43:54
Finish: 02:15:35
66 765 Carmen Krebs TSV Karlstadt MK45 6 Bayern 02:40:45.38 28:17 01:32 01:22:22 01:01 47:33 Carmen Krebs (765) Swim: 28:17
Trans1: 29:49
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 01:52:11
Bike: 01:22:22
Trans2: 01:53:12
Trans2_Bike: 01:01
Run: 47:33
Finish: 02:40:45
91 621 Carolin Deuter ROWE Triathlon Team stimmel-sports AK1 18 GER 02:47:28.26 22:30 01:11 01:28:23 01:13 54:11 Carolin Deuter (621) Swim: 22:30
Trans1: 23:41
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 01:52:04
Bike: 01:28:23
Trans2: 01:53:17
Trans2_Bike: 01:13
Run: 54:11
Finish: 02:47:28
71 638 Carolin Spanier Karlsruher Lemminge AK2 15 Baden-Württemberg 02:41:17.34 22:53 01:56 01:29:12 01:10 46:06 Carolin Spanier (638) Swim: 22:53
Trans1: 24:49
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 01:54:01
Bike: 01:29:12
Trans2: 01:55:11
Trans2_Bike: 01:10
Run: 46:06
Finish: 02:41:17
18 607 Caroline Fey TSG 1862 Weinheim Team Radsport Wagner AK2 5 GER 02:22:28.13 18:48 01:28 01:16:44 52 44:36 Caroline Fey (607) Swim: 18:48
Trans1: 20:16
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 01:37:00
Bike: 01:16:44
Trans2: 01:37:52
Trans2_Bike: 52
Run: 44:36
Finish: 02:22:28
84 745 Carolyn Hodgett MTG Mannheim Triathlon MK40 9 Baden-Württemberg 02:45:53.53 29:33 02:09 01:24:26 01:39 48:06 Carolyn Hodgett (745) Swim: 29:33
Trans1: 31:42
Trans1_Swim: 02:09
Bike_Finish: 01:56:08
Bike: 01:24:26
Trans2: 01:57:47
Trans2_Bike: 01:39
Run: 48:06
Finish: 02:45:53
115 189 Carsten Oehler TSV Krofdorf-Gleiberg AK2 20 GER 02:17:43.25 27:09 53 01:10:40 01:13 37:48 Carsten Oehler (189) Swim: 27:09
Trans1: 28:02
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:38:42
Bike: 01:10:40
Trans2: 01:39:55
Trans2_Bike: 01:13
Run: 37:48
Finish: 02:17:43
282 350 Carsten Prettin SV TriCity Darmstadt MK40 31 Hessen 02:36:28.07 27:54 01:45 01:19:05 01:59 45:45 Carsten Prettin (350) Swim: 27:54
Trans1: 29:39
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 01:48:44
Bike: 01:19:05
Trans2: 01:50:43
Trans2_Bike: 01:59
Run: 45:45
Finish: 02:36:28
93 682 Chiara Bach Tri Team Giessen AK1 19 GER 02:47:56.64 22:41 01:45 01:33:00 01:28 49:02 Chiara Bach (682) Swim: 22:41
Trans1: 24:26
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 01:57:26
Bike: 01:33:00
Trans2: 01:58:54
Trans2_Bike: 01:28
Run: 49:02
Finish: 02:47:56
143 186 Chris Sturm TSV Krofdorf-Gleiberg AK4 22 GER 02:20:28.87 25:36 01:21 01:11:20 01:08 41:03 Chris Sturm (186) Swim: 25:36
Trans1: 26:57
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 01:38:17
Bike: 01:11:20
Trans2: 01:39:25
Trans2_Bike: 01:08
Run: 41:03
Finish: 02:20:28
372 284 Christian Rahause TSG Maxdorf AK4 52 Rheinland-Pfalz 02:51:44.29 33:18 01:41 01:26:17 01:33 48:55 Christian Rahause (284) Swim: 33:18
Trans1: 34:59
Trans1_Swim: 01:41
Bike_Finish: 02:01:16
Bike: 01:26:17
Trans2: 02:02:49
Trans2_Bike: 01:33
Run: 48:55
Finish: 02:51:44
369 313 Christian Bohn United Runners of Pfalz MK40 49 Hessen 02:51:12.83 30:36 02:05 01:28:38 01:52 48:01 Christian Bohn (313) Swim: 30:36
Trans1: 32:41
Trans1_Swim: 02:05
Bike_Finish: 02:01:19
Bike: 01:28:38
Trans2: 02:03:11
Trans2_Bike: 01:52
Run: 48:01
Finish: 02:51:12
42 209 Christian Dürr TV Ochsenfurt AK3 7 Bayern 02:08:13.38 23:14 01:10 01:03:48 01:05 38:56 Christian Dürr (209) Swim: 23:14
Trans1: 24:24
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:28:12
Bike: 01:03:48
Trans2: 01:29:17
Trans2_Bike: 01:05
Run: 38:56
Finish: 02:08:13
294 218 Christian Jöst AK3 53 Haut Rhin 02:37:55.21 26:43 02:28 01:17:26 01:20 49:58 Christian Jöst (218) Swim: 26:43
Trans1: 29:11
Trans1_Swim: 02:28
Bike_Finish: 01:46:37
Bike: 01:17:26
Trans2: 01:47:57
Trans2_Bike: 01:20
Run: 49:58
Finish: 02:37:55
180 397 Christian Kempf Kraichgau Triathlon e.V. MK45 23 Baden-Württemberg 02:24:42.34 25:34 01:01 01:14:52 01:05 42:10 Christian Kempf (397) Swim: 25:34
Trans1: 26:35
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:41:27
Bike: 01:14:52
Trans2: 01:42:32
Trans2_Bike: 01:05
Run: 42:10
Finish: 02:24:42
158 136 Christian Kunkelmann algemarin Team SV Traisa AK4 24 GER 02:21:49.90 24:09 55 01:15:25 59 40:21 Christian Kunkelmann (136) Swim: 24:09
Trans1: 25:04
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:40:29
Bike: 01:15:25
Trans2: 01:41:28
Trans2_Bike: 59
Run: 40:21
Finish: 02:21:49
50 90 Christian Morgenstern 3defacto Team asc Darmstadt AK4 4 GER 02:09:40.06 21:23 42 01:06:06 53 40:36 Christian Morgenstern (90) Swim: 21:23
Trans1: 22:05
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 01:28:11
Bike: 01:06:06
Trans2: 01:29:04
Trans2_Bike: 53
Run: 40:36
Finish: 02:09:40
DNF 477 Christian Schmidt TV Forst Triathlon MK50 DNF Baden-Württemberg 23:01 01:09 01:16:28 01:02 Christian Schmidt (477) Swim: 23:01
Trans1: 24:10
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 01:40:38
Bike: 01:16:28
Trans2: 01:41:40
Trans2_Bike: 01:02
405 289 Christian Seidel SSG Bensheim AK4 57 Hessen 03:02:20.57 37:01 03:15 01:29:45 01:50 50:29 Christian Seidel (289) Swim: 37:01
Trans1: 40:16
Trans1_Swim: 03:15
Bike_Finish: 02:10:01
Bike: 01:29:45
Trans2: 02:11:51
Trans2_Bike: 01:50
Run: 50:29
Finish: 03:02:20
129 128 Christian Spaich Schwimm Club Oberursel MK40 10 GER 02:19:39.29 24:26 01:38 01:14:18 01:16 38:01 Christian Spaich (128) Swim: 24:26
Trans1: 26:04
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 01:40:22
Bike: 01:14:18
Trans2: 01:41:38
Trans2_Bike: 01:16
Run: 38:01
Finish: 02:19:39
124 156 Christian Storck Spiridon Frankfurt MK40 9 GER 02:18:54.49 23:28 01:26 01:11:56 01:12 40:52 Christian Storck (156) Swim: 23:28
Trans1: 24:54
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 01:36:50
Bike: 01:11:56
Trans2: 01:38:02
Trans2_Bike: 01:12
Run: 40:52
Finish: 02:18:54
145 861 Christina Dolezal SFG Gimbsheim MK45 24 Rheinland-Pfalz 03:07:17.22 31:16 01:43 01:40:18 01:21 52:39 Christina Dolezal (861) Swim: 31:16
Trans1: 32:59
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 02:13:17
Bike: 01:40:18
Trans2: 02:14:38
Trans2_Bike: 01:21
Run: 52:39
Finish: 03:07:17
102 689 Christina Lechner CJD Oberurff MK45 12 GER 02:50:31.79 27:17 01:56 01:25:25 01:15 54:38 Christina Lechner (689) Swim: 27:17
Trans1: 29:13
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 01:54:38
Bike: 01:25:25
Trans2: 01:55:53
Trans2_Bike: 01:15
Run: 54:38
Finish: 02:50:31
444 437 Christof Frohs MK50 75 Rheinland-Pfalz 03:29:41.95 31:23 04:15 01:43:35 02:53 01:07:35 Christof Frohs (437) Swim: 31:23
Trans1: 35:38
Trans1_Swim: 04:15
Bike_Finish: 02:19:13
Bike: 01:43:35
Trans2: 02:22:06
Trans2_Bike: 02:53
Run: 01:07:35
Finish: 03:29:41
26 371 Christoph Bergmann TV Einigkeit 1900 Netphen MK45 1 Hessen 02:05:53.92 20:17 52 01:08:38 50 35:16 Christoph Bergmann (371) Swim: 20:17
Trans1: 21:09
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:29:47
Bike: 01:08:38
Trans2: 01:30:37
Trans2_Bike: 50
Run: 35:16
Finish: 02:05:53
179 185 Christoph Lasinski TG Rüsselsheim MK40 18 GER 02:24:39.20 22:08 52 01:16:30 03:10 41:59 Christoph Lasinski (185) Swim: 22:08
Trans1: 23:00
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:39:30
Bike: 01:16:30
Trans2: 01:42:40
Trans2_Bike: 03:10
Run: 41:59
Finish: 02:24:39
167 279 Christoph Möder ROWE Triathlon Team stimmel-sports AK4 27 GER 02:23:15.70 25:26 01:03 01:14:06 01:02 41:38 Christoph Möder (279) Swim: 25:26
Trans1: 26:29
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:40:35
Bike: 01:14:06
Trans2: 01:41:37
Trans2_Bike: 01:02
Run: 41:38
Finish: 02:23:15
25 201 Christoph Stiefel MTG Mannheim Triathlon AK2 7 Baden-Württemberg 02:05:47.97 22:30 48 01:05:00 50 36:39 Christoph Stiefel (201) Swim: 22:30
Trans1: 23:18
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:28:18
Bike: 01:05:00
Trans2: 01:29:08
Trans2_Bike: 50
Run: 36:39
Finish: 02:05:47
357 288 Christopher Schmeckenbecher AK4 51 GER 02:48:48.40 32:21 01:26 01:23:51 01:23 49:47 Christopher Schmeckenbecher (288) Swim: 32:21
Trans1: 33:47
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 01:57:38
Bike: 01:23:51
Trans2: 01:59:01
Trans2_Bike: 01:23
Run: 49:47
Finish: 02:48:48
77 667 Claudia Koch TUS Griesheim MK45 7 GER 02:43:27.33 23:12 01:04 01:27:20 01:04 50:47 Claudia Koch (667) Swim: 23:12
Trans1: 24:16
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:51:36
Bike: 01:27:20
Trans2: 01:52:40
Trans2_Bike: 01:04
Run: 50:47
Finish: 02:43:27
81 864 Claudia Korte Tri-4-Fun SV Kutenhausen-Todtenhausen MK45 8 Nordrhein-Westfalen 02:44:20.11 27:13 01:15 01:25:04 01:07 49:41 Claudia Korte (864) Swim: 27:13
Trans1: 28:28
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 01:53:32
Bike: 01:25:04
Trans2: 01:54:39
Trans2_Bike: 01:07
Run: 49:41
Finish: 02:44:20
139 790 Claudia Noack SVF Ludwigshafen MK50 16 GER 03:04:20.15 28:54 01:39 01:29:00 01:43 01:03:04 Claudia Noack (790) Swim: 28:54
Trans1: 30:33
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 01:59:33
Bike: 01:29:00
Trans2: 02:01:16
Trans2_Bike: 01:43
Run: 01:03:04
Finish: 03:04:20
397 472 Claus Rohr Marathon Mülheim MK50 57 GER 03:00:03.69 31:02 01:12 01:25:22 01:26 01:01:01 Claus Rohr (472) Swim: 31:02
Trans1: 32:14
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:57:36
Bike: 01:25:22
Trans2: 01:59:02
Trans2_Bike: 01:26
Run: 01:01:01
Finish: 03:00:03
160 780 Cornelia Heinrich RC Vorwärts Speyer MK50 22 Rheinland-Pfalz 03:26:56.62 35:44 03:01 01:42:16 01:25 01:04:30 Cornelia Heinrich (780) Swim: 35:44
Trans1: 38:45
Trans1_Swim: 03:01
Bike_Finish: 02:21:01
Bike: 01:42:16
Trans2: 02:22:26
Trans2_Bike: 01:25
Run: 01:04:30
Finish: 03:26:56
76 723 Cornelia Schmitt LSC Athlon Kusel AK3 8 GER 02:43:00.76 28:13 01:41 01:25:48 01:07 46:11 Cornelia Schmitt (723) Swim: 28:13
Trans1: 29:54
Trans1_Swim: 01:41
Bike_Finish: 01:55:42
Bike: 01:25:48
Trans2: 01:56:49
Trans2_Bike: 01:07
Run: 46:11
Finish: 02:43:00
131 715 Dagmar Backes SG Arheilgen MK50 14 GER 03:00:48.31 31:29 01:52 01:34:46 01:56 50:45 Dagmar Backes (715) Swim: 31:29
Trans1: 33:21
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 02:08:07
Bike: 01:34:46
Trans2: 02:10:03
Trans2_Bike: 01:56
Run: 50:45
Finish: 03:00:48
143 704 Dagmar Roos TV 1862 Langen MK40 13 GER 03:06:52.28 27:03 01:28 01:36:49 01:17 01:00:15 Dagmar Roos (704) Swim: 27:03
Trans1: 28:31
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 02:05:20
Bike: 01:36:49
Trans2: 02:06:37
Trans2_Bike: 01:17
Run: 01:00:15
Finish: 03:06:52
250 122 Damian Wachsmann Tri Team Giessen AK2 31 GER 02:33:02.36 21:15 01:45 01:20:47 01:14 48:01 Damian Wachsmann (122) Swim: 21:15
Trans1: 23:00
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 01:43:47
Bike: 01:20:47
Trans2: 01:45:01
Trans2_Bike: 01:14
Run: 48:01
Finish: 02:33:02
271 320 Daniel Allgeier FC Südstern Karlsruhe MK40 30 GER 02:35:16.07 27:42 02:44 01:16:01 01:44 47:05 Daniel Allgeier (320) Swim: 27:42
Trans1: 30:26
Trans1_Swim: 02:44
Bike_Finish: 01:46:27
Bike: 01:16:01
Trans2: 01:48:11
Trans2_Bike: 01:44
Run: 47:05
Finish: 02:35:16
379 38 Daniel Hoffmann De Monnemer Jungs AK1 35 Baden-Württemberg 02:54:31.13 33:52 01:55 01:26:41 01:01 51:02 Daniel Hoffmann (38) Swim: 33:52
Trans1: 35:47
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 02:02:28
Bike: 01:26:41
Trans2: 02:03:29
Trans2_Bike: 01:01
Run: 51:02
Finish: 02:54:31
57 271 Daniel Koppenhöfer ROWE Triathlon Team stimmel-sports AK4 5 Rheinland-Pfalz 02:10:42.62 20:28 52 01:09:16 54 39:12 Daniel Koppenhöfer (271) Swim: 20:28
Trans1: 21:20
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:30:36
Bike: 01:09:16
Trans2: 01:31:30
Trans2_Bike: 54
Run: 39:12
Finish: 02:10:42
393 30 Daniel Mommertz TSG Lützelsachsen AK0 9 Baden-Württemberg 02:58:08.45 32:11 02:41 01:30:38 01:30 51:08 Daniel Mommertz (30) Swim: 32:11
Trans1: 34:52
Trans1_Swim: 02:41
Bike_Finish: 02:05:30
Bike: 01:30:38
Trans2: 02:07:00
Trans2_Bike: 01:30
Run: 51:08
Finish: 02:58:08
65 229 Daniel Neugebauer Triathlon Augsburg AK3 13 Bayern 02:11:18.91 22:00 48 01:08:36 01:06 38:48 Daniel Neugebauer (229) Swim: 22:00
Trans1: 22:48
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:31:24
Bike: 01:08:36
Trans2: 01:32:30
Trans2_Bike: 01:06
Run: 38:48
Finish: 02:11:18
91 82 Daniel Noschitzka SPANNRIT Team TSG Kleinostheim AK1 18 GER 02:14:44.96 19:39 44 01:12:57 51 40:33 Daniel Noschitzka (82) Swim: 19:39
Trans1: 20:23
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:33:20
Bike: 01:12:57
Trans2: 01:34:11
Trans2_Bike: 51
Run: 40:33
Finish: 02:14:44
216 197 Daniel Ringbeck AK2 29 GER 02:28:50.22 25:59 01:29 01:17:19 01:27 42:36 Daniel Ringbeck (197) Swim: 25:59
Trans1: 27:28
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 01:44:47
Bike: 01:17:19
Trans2: 01:46:14
Trans2_Bike: 01:27
Run: 42:36
Finish: 02:28:50
264 285 Daniel Roser AK4 39 Baden-Württemberg 02:34:57.53 24:59 01:30 01:18:38 01:14 48:36 Daniel Roser (285) Swim: 24:59
Trans1: 26:29
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:45:07
Bike: 01:18:38
Trans2: 01:46:21
Trans2_Bike: 01:14
Run: 48:36
Finish: 02:34:57
118 198 Daniel Schminke AK2 21 Hessen 02:18:11.95 22:13 01:11 01:14:41 01:06 39:00 Daniel Schminke (198) Swim: 22:13
Trans1: 23:24
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 01:38:05
Bike: 01:14:41
Trans2: 01:39:11
Trans2_Bike: 01:06
Run: 39:00
Finish: 02:18:11
115 757 Daniela Baumann MTG Mannheim Triathlon MK45 17 Rheinland-Pfalz 02:55:45.79 31:55 01:28 01:30:45 01:44 49:53 Daniela Baumann (757) Swim: 31:55
Trans1: 33:23
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 02:04:08
Bike: 01:30:45
Trans2: 02:05:52
Trans2_Bike: 01:44
Run: 49:53
Finish: 02:55:45
33 688 Daniela Hildebrandt CJD Oberurff MK45 2 GER 02:28:36.96 25:33 01:41 01:16:38 01:25 43:19 Daniela Hildebrandt (688) Swim: 25:33
Trans1: 27:14
Trans1_Swim: 01:41
Bike_Finish: 01:43:52
Bike: 01:16:38
Trans2: 01:45:17
Trans2_Bike: 01:25
Run: 43:19
Finish: 02:28:36
45 755 Daniela Unger Triathlon Lauingen MK40 4 Bayern 02:33:24.25 25:21 01:19 01:22:02 59 43:43 Daniela Unger (755) Swim: 25:21
Trans1: 26:40
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 01:48:42
Bike: 01:22:02
Trans2: 01:49:41
Trans2_Bike: 59
Run: 43:43
Finish: 02:33:24
109 654 Danny Dechant TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK4 14 GER 02:53:31.04 28:15 01:33 01:30:11 01:15 52:17 Danny Dechant (654) Swim: 28:15
Trans1: 29:48
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 01:59:59
Bike: 01:30:11
Trans2: 02:01:14
Trans2_Bike: 01:15
Run: 52:17
Finish: 02:53:31
63 207 David Dähn AK3 12 GER 02:11:08.82 22:23 01:06 01:07:08 59 39:32 David Dähn (207) Swim: 22:23
Trans1: 23:29
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:30:37
Bike: 01:07:08
Trans2: 01:31:36
Trans2_Bike: 59
Run: 39:32
Finish: 02:11:08
291 48 David Reichenbacher Karlsruher Lemminge AK1 33 Baden-Württemberg 02:37:37.71 26:17 01:52 01:22:10 01:13 46:05 David Reichenbacher (48) Swim: 26:17
Trans1: 28:09
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 01:50:19
Bike: 01:22:10
Trans2: 01:51:32
Trans2_Bike: 01:13
Run: 46:05
Finish: 02:37:37
249 37 David Samuel Emmert TEAM VEGAN AK1 32 Hessen 02:32:56.36 23:48 01:47 01:17:10 01:03 49:08 David Samuel Emmert (37) Swim: 23:48
Trans1: 25:35
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 01:42:45
Bike: 01:17:10
Trans2: 01:43:48
Trans2_Bike: 01:03
Run: 49:08
Finish: 02:32:56
119 295 David Santiago Velasco Moncada PB Team AK4 15 Rheinland-Pfalz 02:18:13.28 20:54 01:22 01:13:33 49 41:35 David Santiago Velasco Moncada (295) Swim: 20:54
Trans1: 22:16
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 01:35:49
Bike: 01:13:33
Trans2: 01:36:38
Trans2_Bike: 49
Run: 41:35
Finish: 02:18:13
73 81 David Zimmermann SPANNRIT Team TSG Kleinostheim AK3 16 GER 02:11:52.17 23:49 01:25 01:08:44 58 36:56 David Zimmermann (81) Swim: 23:49
Trans1: 25:14
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 01:33:58
Bike: 01:08:44
Trans2: 01:34:56
Trans2_Bike: 58
Run: 36:56
Finish: 02:11:52
DSQ 652 Delia Blaess TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK0 DSQ GER 02:34:27.00 21:19 54 01:21:54 55 49:25 Delia Blaess (652) Swim: 21:19
Trans1: 22:13
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:44:07
Bike: 01:21:54
Trans2: 01:45:02
Trans2_Bike: 55
Run: 49:25
Finish: 02:34:27
20 43 Dennis März SPANNRIT Team TSG Kleinostheim AK1 6 GER 02:04:07.94 19:11 39 01:05:30 59 37:48 Dennis März (43) Swim: 19:11
Trans1: 19:50
Trans1_Swim: 39
Bike_Finish: 01:25:20
Bike: 01:05:30
Trans2: 01:26:19
Trans2_Bike: 59
Run: 37:48
Finish: 02:04:07
46 752 Diana Peukert TV Bretten Triathlon MK40 5 Baden-Württemberg 02:34:10.88 22:59 01:34 01:19:20 02:13 48:04 Diana Peukert (752) Swim: 22:59
Trans1: 24:33
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 01:43:53
Bike: 01:19:20
Trans2: 01:46:06
Trans2_Bike: 02:13
Run: 48:04
Finish: 02:34:10
144 775 Diana Wohlfarth Tria Team Bruchköbel MK45 23 Hessen 03:07:06.19 34:28 02:32 01:28:18 02:21 59:27 Diana Wohlfarth (775) Swim: 34:28
Trans1: 37:00
Trans1_Swim: 02:32
Bike_Finish: 02:05:18
Bike: 01:28:18
Trans2: 02:07:39
Trans2_Bike: 02:21
Run: 59:27
Finish: 03:07:06
227 376 Dieter Disqué Tri-Treff Storz MK45 30 Rheinland-Pfalz 02:29:48.91 23:21 01:59 01:18:24 01:15 44:49 Dieter Disqué (376) Swim: 23:21
Trans1: 25:20
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 01:43:44
Bike: 01:18:24
Trans2: 01:44:59
Trans2_Bike: 01:15
Run: 44:49
Finish: 02:29:48
DNF 545 Dieter Frank TSG Maxdorf MK60 DNF Baden-Württemberg Dieter Frank (545) 435 564 Dieter Herrmann-Soder Triathlon Günzburg MK65 6 Bayern 03:17:01.84 35:36 02:13 01:36:18 02:15 01:00:39 Dieter Herrmann-Soder (564) Swim: 35:36
Trans1: 37:49
Trans1_Swim: 02:13
Bike_Finish: 02:14:07
Bike: 01:36:18
Trans2: 02:16:22
Trans2_Bike: 02:15
Run: 01:00:39
Finish: 03:17:01
354 367 Dirk Zerfaß DREIkraft Neunkirchen MK40 46 Saarland 02:48:37.31 26:22 01:37 01:27:30 02:01 51:07 Dirk Zerfaß (367) Swim: 26:22
Trans1: 27:59
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 01:55:29
Bike: 01:27:30
Trans2: 01:57:30
Trans2_Bike: 02:01
Run: 51:07
Finish: 02:48:37
413 314 Dirk Dechant Kraulkurse.de MK40 51 GER 03:04:32.10 35:10 01:31 01:29:05 01:24 57:22 Dirk Dechant (314) Swim: 35:10
Trans1: 36:41
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 02:05:46
Bike: 01:29:05
Trans2: 02:07:10
Trans2_Bike: 01:24
Run: 57:22
Finish: 03:04:32
320 226 Dirk Meier SSG Bensheim Triathlon AK3 57 GER 02:42:24.54 32:47 01:50 01:23:45 01:06 42:56 Dirk Meier (226) Swim: 32:47
Trans1: 34:37
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 01:58:22
Bike: 01:23:45
Trans2: 01:59:28
Trans2_Bike: 01:06
Run: 42:56
Finish: 02:42:24
117 293 Dirk Theile TV Bommersheim AK4 14 GER 02:17:58.14 22:34 01:27 01:14:03 01:12 38:42 Dirk Theile (293) Swim: 22:34
Trans1: 24:01
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 01:38:04
Bike: 01:14:03
Trans2: 01:39:16
Trans2_Bike: 01:12
Run: 38:42
Finish: 02:17:58
151 420 Dirk Weyland ROWE Triathlon Team stimmel-sports MK45 19 GER 02:21:10.30 23:38 55 01:12:24 57 43:16 Dirk Weyland (420) Swim: 23:38
Trans1: 24:33
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:36:57
Bike: 01:12:24
Trans2: 01:37:54
Trans2_Bike: 57
Run: 43:16
Finish: 02:21:10
306 298 Dirk Zimmermann SkiClub Heidelberg AK4 44 Baden-Württemberg 02:40:15.26 29:54 01:08 01:20:00 01:23 47:50 Dirk Zimmermann (298) Swim: 29:54
Trans1: 31:02
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:51:02
Bike: 01:20:00
Trans2: 01:52:25
Trans2_Bike: 01:23
Run: 47:50
Finish: 02:40:15
177 291 Domenico Solazzo ROWE Triathlon Team stimmel-sports AK4 28 GER 02:24:25.45 24:49 01:03 01:13:13 57 44:23 Domenico Solazzo (291) Swim: 24:49
Trans1: 25:52
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:39:05
Bike: 01:13:13
Trans2: 01:40:02
Trans2_Bike: 57
Run: 44:23
Finish: 02:24:25
371 138 Dominik Dilcher algemarin Team SV Traisa MK50 52 GER 02:51:35.24 30:05 01:35 01:23:34 01:17 55:04 Dominik Dilcher (138) Swim: 30:05
Trans1: 31:40
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 01:55:14
Bike: 01:23:34
Trans2: 01:56:31
Trans2_Bike: 01:17
Run: 55:04
Finish: 02:51:35
140 130 Dominik Herold Schwimm Club Oberursel AK4 21 GER 02:20:12.28 20:37 01:12 01:16:39 01:11 40:33 Dominik Herold (130) Swim: 20:37
Trans1: 21:49
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:38:28
Bike: 01:16:39
Trans2: 01:39:39
Trans2_Bike: 01:11
Run: 40:33
Finish: 02:20:12
445 351 Dominnik Rau MK40 52 Hessen 03:30:08.54 29:49 02:35 01:38:51 02:20 01:16:33 Dominnik Rau (351) Swim: 29:49
Trans1: 32:24
Trans1_Swim: 02:35
Bike_Finish: 02:11:15
Bike: 01:38:51
Trans2: 02:13:35
Trans2_Bike: 02:20
Run: 01:16:33
Finish: 03:30:08
55 147 Eiko Berlitz CJD Oberurff AK1 15 GER 02:10:05.89 21:56 45 01:04:52 55 41:37 Eiko Berlitz (147) Swim: 21:56
Trans1: 22:41
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:27:33
Bike: 01:04:52
Trans2: 01:28:28
Trans2_Bike: 55
Run: 41:37
Finish: 02:10:05
26 632 Elena Berndt Lehrter SV Triathlon AK2 8 Niedersachsen 02:27:40.01 23:07 01:07 01:18:35 01:03 43:48 Elena Berndt (632) Swim: 23:07
Trans1: 24:14
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:42:49
Bike: 01:18:35
Trans2: 01:43:52
Trans2_Bike: 01:03
Run: 43:48
Finish: 02:27:40
37 668 Elena Braun TUS Griesheim AK0 2 GER 02:31:00.92 21:53 53 01:20:33 53 46:48 Elena Braun (668) Swim: 21:53
Trans1: 22:46
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:43:19
Bike: 01:20:33
Trans2: 01:44:12
Trans2_Bike: 53
Run: 46:48
Finish: 02:31:00
150 781 Elena Heinrich SV TriCity Darmstadt MK50 18 GER 03:11:50.61 23:40 01:48 01:39:26 01:47 01:05:09 Elena Heinrich (781) Swim: 23:40
Trans1: 25:28
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 02:04:54
Bike: 01:39:26
Trans2: 02:06:41
Trans2_Bike: 01:47
Run: 01:05:09
Finish: 03:11:50
43 672 Elisa Herbach MTV Kronberg AK2 11 GER 02:33:03.93 23:08 01:29 01:22:38 01:00 44:48 Elisa Herbach (672) Swim: 23:08
Trans1: 24:37
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 01:47:15
Bike: 01:22:38
Trans2: 01:48:15
Trans2_Bike: 01:00
Run: 44:48
Finish: 02:33:03
96 769 Elke Reuting WVC Kassel MK45 11 Hessen 02:48:31.98 29:25 01:10 01:24:07 03:17 50:32 Elke Reuting (769) Swim: 29:25
Trans1: 30:35
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:54:42
Bike: 01:24:07
Trans2: 01:57:59
Trans2_Bike: 03:17
Run: 50:32
Finish: 02:48:31
125 736 Emel Sahin-Gsell Body Attack AK4 17 GER 02:59:30.05 29:33 02:18 01:31:15 01:17 55:07 Emel Sahin-Gsell (736) Swim: 29:33
Trans1: 31:51
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 02:03:06
Bike: 01:31:15
Trans2: 02:04:23
Trans2_Bike: 01:17
Run: 55:07
Finish: 02:59:30
152 637 Emilia Mielke Team SRH Campus Sports AK2 19 Baden-Württemberg 03:14:57.70 31:35 02:02 01:34:17 01:33 01:05:30 Emilia Mielke (637) Swim: 31:35
Trans1: 33:37
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 02:07:54
Bike: 01:34:17
Trans2: 02:09:27
Trans2_Bike: 01:33
Run: 01:05:30
Finish: 03:14:57
136 680 Emma Bruch Tri Team Giessen AK3 17 GER 03:02:27.86 28:05 01:44 01:30:55 01:46 59:57 Emma Bruch (680) Swim: 28:05
Trans1: 29:49
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 02:00:44
Bike: 01:30:55
Trans2: 02:02:30
Trans2_Bike: 01:46
Run: 59:57
Finish: 03:02:27
75 140 Eric Kappes algemarin Team SV Traisa MK45 7 GER 02:12:32.17 21:09 51 01:09:52 01:03 39:37 Eric Kappes (140) Swim: 21:09
Trans1: 22:00
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:31:52
Bike: 01:09:52
Trans2: 01:32:55
Trans2_Bike: 01:03
Run: 39:37
Finish: 02:12:32
87 96 Erik Hennighausen SC Neukirchen 1864 e.V. AK4 9 GER 02:13:54.52 23:14 01:04 01:09:16 01:14 39:06 Erik Hennighausen (96) Swim: 23:14
Trans1: 24:18
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:33:34
Bike: 01:09:16
Trans2: 01:34:48
Trans2_Bike: 01:14
Run: 39:06
Finish: 02:13:54
153 599 Esther Weihrich TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. MK45 26 Baden-Württemberg 03:15:41.23 37:52 02:13 01:35:28 01:37 58:31 Esther Weihrich (599) Swim: 37:52
Trans1: 40:05
Trans1_Swim: 02:13
Bike_Finish: 02:15:33
Bike: 01:35:28
Trans2: 02:17:10
Trans2_Bike: 01:37
Run: 58:31
Finish: 03:15:41
157 706 Esther Maxheim-Bauhaus TV 1862 Langen MK50 19 GER 03:20:13.48 28:13 02:32 01:45:31 01:25 01:02:32 Esther Maxheim-Bauhaus (706) Swim: 28:13
Trans1: 30:45
Trans1_Swim: 02:32
Bike_Finish: 02:16:16
Bike: 01:45:31
Trans2: 02:17:41
Trans2_Bike: 01:25
Run: 01:02:32
Finish: 03:20:13
336 219 Fabian Junk Tri-Force Fulda AK3 58 Hessen 02:44:49.54 26:29 01:39 01:19:59 02:49 53:53 Fabian Junk (219) Swim: 26:29
Trans1: 28:08
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 01:48:07
Bike: 01:19:59
Trans2: 01:50:56
Trans2_Bike: 02:49
Run: 53:53
Finish: 02:44:49
275 223 Fabian Lais AK3 51 Baden-Württemberg 02:35:46.56 23:39 01:42 01:19:40 54 49:51 Fabian Lais (223) Swim: 23:39
Trans1: 25:21
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 01:45:01
Bike: 01:19:40
Trans2: 01:45:55
Trans2_Bike: 54
Run: 49:51
Finish: 02:35:46
118 709 Felicitas Könighaus LC Olympia Wiesbaden AK1 21 GER 02:57:50.50 30:56 02:24 01:32:20 01:38 50:32 Felicitas Könighaus (709) Swim: 30:56
Trans1: 33:20
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 02:05:40
Bike: 01:32:20
Trans2: 02:07:18
Trans2_Bike: 01:38
Run: 50:32
Finish: 02:57:50
72 211 Felix Fellhauer VfL Sindelfingen AK3 15 GER 02:11:49.81 21:25 52 01:08:17 01:05 40:10 Felix Fellhauer (211) Swim: 21:25
Trans1: 22:17
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:30:34
Bike: 01:08:17
Trans2: 01:31:39
Trans2_Bike: 01:05
Run: 40:10
Finish: 02:11:49
192 327 Finbarr Collins SV NIkar Heidelberg MK40 21 Baden-Württemberg 02:25:42.01 26:43 01:12 01:14:55 01:32 41:20 Finbarr Collins (327) Swim: 26:43
Trans1: 27:55
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:42:50
Bike: 01:14:55
Trans2: 01:44:22
Trans2_Bike: 01:32
Run: 41:20
Finish: 02:25:42
171 169 Florian Lippenmeyer EOSC Offenbach AK3 33 GER 02:23:48.50 26:02 01:20 01:14:51 59 40:36 Florian Lippenmeyer (169) Swim: 26:02
Trans1: 27:22
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 01:42:13
Bike: 01:14:51
Trans2: 01:43:12
Trans2_Bike: 59
Run: 40:36
Finish: 02:23:48
130 278 Florian Meene 1.Tri-Club Paderborn AK4 19 GER 02:19:40.27 21:51 01:07 01:14:15 56 41:31 Florian Meene (278) Swim: 21:51
Trans1: 22:58
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:37:13
Bike: 01:14:15
Trans2: 01:38:09
Trans2_Bike: 56
Run: 41:31
Finish: 02:19:40
270 478 Folckert Schmidt MK50 28 Hessen 02:35:15.87 31:28 02:39 01:14:26 01:11 45:31 Folckert Schmidt (478) Swim: 31:28
Trans1: 34:07
Trans1_Swim: 02:39
Bike_Finish: 01:48:33
Bike: 01:14:26
Trans2: 01:49:44
Trans2_Bike: 01:11
Run: 45:31
Finish: 02:35:15
333 486 Frank Steinheimer Eintracht Frankfurt Triathlon MK50 42 Hessen 02:44:40.28 28:08 02:24 01:21:39 02:44 49:45 Frank Steinheimer (486) Swim: 28:08
Trans1: 30:32
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 01:52:11
Bike: 01:21:39
Trans2: 01:54:55
Trans2_Bike: 02:44
Run: 49:45
Finish: 02:44:40
102 167 Frank Bachinger EOSC Offenbach MK55 2 GER 02:16:35.56 22:37 57 01:10:51 50 41:20 Frank Bachinger (167) Swim: 22:37
Trans1: 23:34
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 01:34:25
Bike: 01:10:51
Trans2: 01:35:15
Trans2_Bike: 50
Run: 41:20
Finish: 02:16:35
348 431 Frank Brieger Team Erdinger Alkoholfrei MK50 46 GER 02:47:07.75 29:26 02:51 01:23:10 01:59 49:41 Frank Brieger (431) Swim: 29:26
Trans1: 32:17
Trans1_Swim: 02:51
Bike_Finish: 01:55:27
Bike: 01:23:10
Trans2: 01:57:26
Trans2_Bike: 01:59
Run: 49:41
Finish: 02:47:07
305 206 Frank Burkart AK3 54 GER 02:40:04.29 35:28 01:43 01:16:53 01:27 44:33 Frank Burkart (206) Swim: 35:28
Trans1: 37:11
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 01:54:04
Bike: 01:16:53
Trans2: 01:55:31
Trans2_Bike: 01:27
Run: 44:33
Finish: 02:40:04
178 181 Frank Hoffmann TG Rüsselsheim MK40 17 GER 02:24:32.22 24:42 48 01:12:46 01:02 45:14 Frank Hoffmann (181) Swim: 24:42
Trans1: 25:30
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:38:16
Bike: 01:12:46
Trans2: 01:39:18
Trans2_Bike: 01:02
Run: 45:14
Finish: 02:24:32
29 444 Frank Horlacher SV NIkar Heidelberg MK50 1 Baden-Württemberg 02:06:12.89 20:32 01:32 01:06:43 01:01 36:24 Frank Horlacher (444) Swim: 20:32
Trans1: 22:04
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 01:28:47
Bike: 01:06:43
Trans2: 01:29:48
Trans2_Bike: 01:01
Run: 36:24
Finish: 02:06:12
279 515 Frank Huppmann TuS Fritzlar MK55 11 Hessen 02:36:14.83 26:41 01:55 01:18:28 01:39 47:31 Frank Huppmann (515) Swim: 26:41
Trans1: 28:36
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 01:47:04
Bike: 01:18:28
Trans2: 01:48:43
Trans2_Bike: 01:39
Run: 47:31
Finish: 02:36:14
349 267 Frank Ixmann LCC Edenkoben AK4 49 GER 02:47:12.83 26:17 01:18 01:23:12 01:37 54:48 Frank Ixmann (267) Swim: 26:17
Trans1: 27:35
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 01:50:47
Bike: 01:23:12
Trans2: 01:52:24
Trans2_Bike: 01:37
Run: 54:48
Finish: 02:47:12
374 483 Frank Simon Turngemeinde 1837 Hanau MK50 53 Hessen 02:52:20.86 29:07 02:14 01:25:55 02:03 53:01 Frank Simon (483) Swim: 29:07
Trans1: 31:21
Trans1_Swim: 02:14
Bike_Finish: 01:57:16
Bike: 01:25:55
Trans2: 01:59:19
Trans2_Bike: 02:03
Run: 53:01
Finish: 02:52:20
415 318 Frank Teuchert MK50 65 Hessen 03:05:04.25 36:04 01:51 01:25:40 01:18 01:00:11 Frank Teuchert (318) Swim: 36:04
Trans1: 37:55
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 02:03:35
Bike: 01:25:40
Trans2: 02:04:53
Trans2_Bike: 01:18
Run: 01:00:11
Finish: 03:05:04
274 248 Frank Watzlawek MTG Mannheim Triathlon AK3 50 Baden-Württemberg 02:35:43.99 28:15 01:39 01:19:14 01:14 45:21 Frank Watzlawek (248) Swim: 28:15
Trans1: 29:54
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 01:49:08
Bike: 01:19:14
Trans2: 01:50:22
Trans2_Bike: 01:14
Run: 45:21
Finish: 02:35:43
228 495 Frank Weinand TSG Maxdorf MK50 20 Rheinland-Pfalz 02:30:01.91 29:57 01:55 01:14:31 01:28 42:10 Frank Weinand (495) Swim: 29:57
Trans1: 31:52
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 01:46:23
Bike: 01:14:31
Trans2: 01:47:51
Trans2_Bike: 01:28
Run: 42:10
Finish: 02:30:01
344 256 Franz Betzhold Karlsruher Lemminge AK4 48 Baden-Württemberg 02:45:57.11 26:53 02:43 01:26:53 01:45 47:43 Franz Betzhold (256) Swim: 26:53
Trans1: 29:36
Trans1_Swim: 02:43
Bike_Finish: 01:56:29
Bike: 01:26:53
Trans2: 01:58:14
Trans2_Bike: 01:45
Run: 47:43
Finish: 02:45:57
337 556 Franz-Josef Scherer LLG-Wustweiler MK60 11 Saarland 02:44:52.19 34:08 01:14 01:19:41 01:15 48:34 Franz-Josef Scherer (556) Swim: 34:08
Trans1: 35:22
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:55:03
Bike: 01:19:41
Trans2: 01:56:18
Trans2_Bike: 01:15
Run: 48:34
Finish: 02:44:52
386 373 Franziscus Boeckl Tsv Bullay-Alf MK45 45 Hessen 02:55:52.66 30:22 03:43 01:27:55 02:08 51:44 Franziscus Boeckl (373) Swim: 30:22
Trans1: 34:05
Trans1_Swim: 03:43
Bike_Finish: 02:02:00
Bike: 01:27:55
Trans2: 02:04:08
Trans2_Bike: 02:08
Run: 51:44
Finish: 02:55:52
14 609 Franziska Fleck Soprema Team TSV Mannheim MK40 1 GER 02:20:51.96 19:32 01:01 01:18:14 43 41:21 Franziska Fleck (609) Swim: 19:32
Trans1: 20:33
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:38:47
Bike: 01:18:14
Trans2: 01:39:30
Trans2_Bike: 43
Run: 41:21
Finish: 02:20:51
15 603 Franziska Schildhauer TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK1 5 GER 02:21:18.37 18:51 42 01:16:53 47 44:05 Franziska Schildhauer (603) Swim: 18:51
Trans1: 19:33
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 01:36:26
Bike: 01:16:53
Trans2: 01:37:13
Trans2_Bike: 47
Run: 44:05
Finish: 02:21:18
151 717 Frauke Ostermann SG Arheilgen MK40 15 GER 03:14:03.54 29:59 02:46 01:45:33 01:57 53:48 Frauke Ostermann (717) Swim: 29:59
Trans1: 32:45
Trans1_Swim: 02:46
Bike_Finish: 02:18:18
Bike: 01:45:33
Trans2: 02:20:15
Trans2_Bike: 01:57
Run: 53:48
Finish: 03:14:03
284 262 Frederic Frenker RC Vorwärts Speyer AK4 42 Rheinland-Pfalz 02:36:38.99 25:10 02:38 01:19:17 02:00 47:33 Frederic Frenker (262) Swim: 25:10
Trans1: 27:48
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 01:47:05
Bike: 01:19:17
Trans2: 01:49:05
Trans2_Bike: 02:00
Run: 47:33
Finish: 02:36:38
122 172 Frederik Hömberg LC Olympia Wiesbaden AK4 16 GER 02:18:28.81 24:48 01:02 01:08:32 03:48 40:18 Frederik Hömberg (172) Swim: 24:48
Trans1: 25:50
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:34:22
Bike: 01:08:32
Trans2: 01:38:10
Trans2_Bike: 03:48
Run: 40:18
Finish: 02:18:28
79 628 Frederike Petersen Wyker TB AK1 15 GER 02:44:16.02 23:06 01:47 01:31:32 01:26 46:25 Frederike Petersen (628) Swim: 23:06
Trans1: 24:53
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 01:56:25
Bike: 01:31:32
Trans2: 01:57:51
Trans2_Bike: 01:26
Run: 46:25
Finish: 02:44:16
DNF 739 Friederike Biffar TV 1860 Mussbach AK0 DNF GER 23:30 01:05 01:22:02 Friederike Biffar (739) Swim: 23:30
Trans1: 24:35
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:46:37
Bike: 01:22:02
DSQ 681 Friederike Meier-Naust Tri Team Giessen AK2 DSQ GER 02:47:53.82 25:25 01:36 01:24:09 01:31 55:12 Friederike Meier-Naust (681) Swim: 25:25
Trans1: 27:01
Trans1_Swim: 01:36
Bike_Finish: 01:51:10
Bike: 01:24:09
Trans2: 01:52:41
Trans2_Bike: 01:31
Run: 55:12
Finish: 02:47:53
9 615 Friederike Willoughby MTV Kronberg Triathlon AK1 3 GER 02:19:20.41 19:29 52 01:16:04 01:05 41:50 Friederike Willoughby (615) Swim: 19:29
Trans1: 20:21
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:36:25
Bike: 01:16:04
Trans2: 01:37:30
Trans2_Bike: 01:05
Run: 41:50
Finish: 02:19:20
446 514 Friedrich Hoppmann MK55 29 Baden-Württemberg 03:33:53.53 40:42 04:28 01:39:26 02:23 01:06:54 Friedrich Hoppmann (514) Swim: 40:42
Trans1: 45:10
Trans1_Swim: 04:28
Bike_Finish: 02:24:36
Bike: 01:39:26
Trans2: 02:26:59
Trans2_Bike: 02:23
Run: 01:06:54
Finish: 03:33:53
240 551 Friedrich Louis TV 1860 Mussbach MK60 4 Rheinland-Pfalz 02:31:29.38 26:48 01:32 01:16:04 01:03 46:02 Friedrich Louis (551) Swim: 26:48
Trans1: 28:20
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 01:44:24
Bike: 01:16:04
Trans2: 01:45:27
Trans2_Bike: 01:03
Run: 46:02
Finish: 02:31:29
345 453 Fritz Kessler MK50 45 GER 02:46:05.47 31:43 01:42 01:21:47 01:21 49:32 Fritz Kessler (453) Swim: 31:43
Trans1: 33:25
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 01:55:12
Bike: 01:21:47
Trans2: 01:56:33
Trans2_Bike: 01:21
Run: 49:32
Finish: 02:46:05
156 711 Gabi Lustig ADAC Sportclub Gelnhausen MK45 28 GER 03:18:09.38 30:48 02:19 01:40:36 01:38 01:02:48 Gabi Lustig (711) Swim: 30:48
Trans1: 33:07
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 02:13:43
Bike: 01:40:36
Trans2: 02:15:21
Trans2_Bike: 01:38
Run: 01:02:48
Finish: 03:18:09
137 193 Georg Heckens Eintracht Frankfurt e.V. - Team 2 MK50 9 GER 02:19:56.75 22:19 01:19 01:12:03 01:36 42:39 Georg Heckens (193) Swim: 22:19
Trans1: 23:38
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 01:35:41
Bike: 01:12:03
Trans2: 01:37:17
Trans2_Bike: 01:36
Run: 42:39
Finish: 02:19:56
385 311 Gerald Schug TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. MK55 24 Rheinland-Pfalz 02:55:17.61 27:23 03:17 01:24:36 01:12 58:49 Gerald Schug (311) Swim: 27:23
Trans1: 30:40
Trans1_Swim: 03:17
Bike_Finish: 01:55:16
Bike: 01:24:36
Trans2: 01:56:28
Trans2_Bike: 01:12
Run: 58:49
Finish: 02:55:17
DNF 552 Gerd Rönz Soprema Team TSV Mannheim MK60 DNF Hessen Gerd Rönz (552) 253 555 Gerd Scheibe Tria Team seligenstadt MK60 5 Hessen 02:33:24.50 23:45 01:34 01:19:08 01:17 47:40 Gerd Scheibe (555) Swim: 23:45
Trans1: 25:19
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 01:44:27
Bike: 01:19:08
Trans2: 01:45:44
Trans2_Bike: 01:17
Run: 47:40
Finish: 02:33:24
408 572 Gerhard Hübner TV Dresden e.V. MK70 4 Sachsen 03:03:36.25 26:45 02:02 01:29:59 01:57 01:02:53 Gerhard Hübner (572) Swim: 26:45
Trans1: 28:47
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 01:58:46
Bike: 01:29:59
Trans2: 02:00:43
Trans2_Bike: 01:57
Run: 01:02:53
Finish: 03:03:36
266 548 Gerhard Kronavetter Kraichgau Triathlon e.V. MK60 7 GER 02:35:01.09 29:10 01:27 01:15:55 01:35 46:54 Gerhard Kronavetter (548) Swim: 29:10
Trans1: 30:37
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 01:46:32
Bike: 01:15:55
Trans2: 01:48:07
Trans2_Bike: 01:35
Run: 46:54
Finish: 02:35:01
442 577 Gerhard Müller TDM-Franken MK70 7 Bayern 03:26:03.25 38:03 05:29 01:39:01 02:49 01:00:41 Gerhard Müller (577) Swim: 38:03
Trans1: 43:32
Trans1_Swim: 05:29
Bike_Finish: 02:22:33
Bike: 01:39:01
Trans2: 02:25:22
Trans2_Bike: 02:49
Run: 01:00:41
Finish: 03:26:03
87 747 Gerhild Krauthauf LSV Ladenburg MK40 10 Baden-Württemberg 02:47:04.99 31:31 02:17 01:25:48 01:06 46:22 Gerhild Krauthauf (747) Swim: 31:31
Trans1: 33:48
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 01:59:36
Bike: 01:25:48
Trans2: 02:00:42
Trans2_Bike: 01:06
Run: 46:22
Finish: 02:47:04
338 394 Gernot Kalt MK45 40 Baden-Württemberg 02:45:07.32 27:22 01:51 01:27:04 01:51 46:59 Gernot Kalt (394) Swim: 27:22
Trans1: 29:13
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 01:56:17
Bike: 01:27:04
Trans2: 01:58:08
Trans2_Bike: 01:51
Run: 46:59
Finish: 02:45:07
301 467 Gerwin Radulj MK50 35 Hessen 02:38:40.98 31:53 02:54 01:17:12 02:19 44:22 Gerwin Radulj (467) Swim: 31:53
Trans1: 34:47
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 01:51:59
Bike: 01:17:12
Trans2: 01:54:18
Trans2_Bike: 02:19
Run: 44:22
Finish: 02:38:40
40 660 Gesa Heers VFL Michelstadt MK45 5 GER 02:32:45.88 28:04 01:00 01:17:58 55 44:48 Gesa Heers (660) Swim: 28:04
Trans1: 29:04
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:47:02
Bike: 01:17:58
Trans2: 01:47:57
Trans2_Bike: 55
Run: 44:48
Finish: 02:32:45
332 540 Gilbert Beyerle TV -1863 Groß -Zimmern MK60 10 Hessen 02:44:37.29 26:47 01:12 01:21:34 01:21 53:43 Gilbert Beyerle (540) Swim: 26:47
Trans1: 27:59
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:49:33
Bike: 01:21:34
Trans2: 01:50:54
Trans2_Bike: 01:21
Run: 53:43
Finish: 02:44:37
107 796 Gitta Fernau TV Forst Triathlon MK55 3 Baden-Württemberg 02:52:42.30 32:06 02:29 01:25:37 01:27 51:03 Gitta Fernau (796) Swim: 32:06
Trans1: 34:35
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 02:00:12
Bike: 01:25:37
Trans2: 02:01:39
Trans2_Bike: 01:27
Run: 51:03
Finish: 02:52:42
331 529 Guido Seeger Baiersdorfer SV MK55 17 Bayern 02:44:24.25 29:27 01:08 01:21:29 01:57 50:23 Guido Seeger (529) Swim: 29:27
Trans1: 30:35
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:52:04
Bike: 01:21:29
Trans2: 01:54:01
Trans2_Bike: 01:57
Run: 50:23
Finish: 02:44:24
402 493 Guido Vongries TSG Kleinostheim MK50 59 Bayern 03:00:58.88 31:40 02:16 01:41:06 01:27 44:29 Guido Vongries (493) Swim: 31:40
Trans1: 33:56
Trans1_Swim: 02:16
Bike_Finish: 02:15:02
Bike: 01:41:06
Trans2: 02:16:29
Trans2_Bike: 01:27
Run: 44:29
Finish: 03:00:58
211 157 Gunnar Anger Spiridon Frankfurt MK40 25 GER 02:28:19.41 24:53 51 01:19:09 55 42:31 Gunnar Anger (157) Swim: 24:53
Trans1: 25:44
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:44:53
Bike: 01:19:09
Trans2: 01:45:48
Trans2_Bike: 55
Run: 42:31
Finish: 02:28:19
363 425 Günter Aue DJK Feudenheim MK50 49 GER 02:50:15.77 29:27 02:06 01:24:23 01:25 52:54 Günter Aue (425) Swim: 29:27
Trans1: 31:33
Trans1_Swim: 02:06
Bike_Finish: 01:55:56
Bike: 01:24:23
Trans2: 01:57:21
Trans2_Bike: 01:25
Run: 52:54
Finish: 02:50:15
432 471 Gunther Riedling just for fun MK50 70 Baden-Württemberg 03:12:55.48 29:14 02:39 01:41:09 01:49 58:04 Gunther Riedling (471) Swim: 29:14
Trans1: 31:53
Trans1_Swim: 02:39
Bike_Finish: 02:13:02
Bike: 01:41:09
Trans2: 02:14:51
Trans2_Bike: 01:49
Run: 58:04
Finish: 03:12:55
364 579 Günther Scheibehenne STC Hommertshausen MK70 1 Hessen 02:50:24.73 34:03 01:58 01:24:39 02:03 47:41 Günther Scheibehenne (579) Swim: 34:03
Trans1: 36:01
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 02:00:40
Bike: 01:24:39
Trans2: 02:02:43
Trans2_Bike: 02:03
Run: 47:41
Finish: 02:50:24
427 559 Günther Theer Triathlon Günzburg MK60 17 Bayern 03:09:54.59 41:01 02:28 01:29:51 02:31 54:03 Günther Theer (559) Swim: 41:01
Trans1: 43:29
Trans1_Swim: 02:28
Bike_Finish: 02:13:20
Bike: 01:29:51
Trans2: 02:15:51
Trans2_Bike: 02:31
Run: 54:03
Finish: 03:09:54
154 647 Hanna Leisz MTG Mannheim Triathlon AK3 19 Baden-Württemberg 03:17:27.74 33:06 01:56 01:42:44 01:16 58:25 Hanna Leisz (647) Swim: 33:06
Trans1: 35:02
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 02:17:46
Bike: 01:42:44
Trans2: 02:19:02
Trans2_Bike: 01:16
Run: 58:25
Finish: 03:17:27
80 666 Hannah Frickenhelm DSW Darmstadt AK1 16 GER 02:44:19.75 25:18 52 01:25:28 01:04 51:37 Hannah Frickenhelm (666) Swim: 25:18
Trans1: 26:10
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:51:38
Bike: 01:25:28
Trans2: 01:52:42
Trans2_Bike: 01:04
Run: 51:37
Finish: 02:44:19
DNF 292 Hannes Stramer AK4 DNF GER 29:56 02:23 01:25:52 02:20 Hannes Stramer (292) Swim: 29:56
Trans1: 32:19
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 01:58:11
Bike: 01:25:52
Trans2: 02:00:31
Trans2_Bike: 02:20
382 385 Hans Helwing Karlsruher Lemminge MK45 44 GER 02:54:45.22 31:01 01:36 01:28:15 01:50 52:03 Hans Helwing (385) Swim: 31:01
Trans1: 32:37
Trans1_Swim: 01:36
Bike_Finish: 02:00:52
Bike: 01:28:15
Trans2: 02:02:42
Trans2_Bike: 01:50
Run: 52:03
Finish: 02:54:45
312 345 Hans Matthysen LSV Ladenburg MK40 37 Baden-Württemberg 02:41:37.23 29:48 01:05 01:20:50 01:16 48:38 Hans Matthysen (345) Swim: 29:48
Trans1: 30:53
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:51:43
Bike: 01:20:50
Trans2: 01:52:59
Trans2_Bike: 01:16
Run: 48:38
Finish: 02:41:37
290 434 Hans Michael Eberle SV TriCity Darmstadt MK50 32 Rheinland-Pfalz 02:37:36.11 27:56 03:20 01:18:41 02:21 45:18 Hans Michael Eberle (434) Swim: 27:56
Trans1: 31:16
Trans1_Swim: 03:20
Bike_Finish: 01:49:57
Bike: 01:18:41
Trans2: 01:52:18
Trans2_Bike: 02:21
Run: 45:18
Finish: 02:37:36
429 538 Hans-Christian Albrecht LT Hemsbach MK60 18 GER 03:10:00.39 32:27 02:12 01:37:43 01:34 56:04 Hans-Christian Albrecht (538) Swim: 32:27
Trans1: 34:39
Trans1_Swim: 02:12
Bike_Finish: 02:12:22
Bike: 01:37:43
Trans2: 02:13:56
Trans2_Bike: 01:34
Run: 56:04
Finish: 03:10:00
419 582 Harald Petrovecki 1. FC Kaiserslautern MK50 68 GER 03:06:08.21 34:02 02:12 01:37:12 02:05 50:37 Harald Petrovecki (582) Swim: 34:02
Trans1: 36:14
Trans1_Swim: 02:12
Bike_Finish: 02:13:26
Bike: 01:37:12
Trans2: 02:15:31
Trans2_Bike: 02:05
Run: 50:37
Finish: 03:06:08
72 744 Heike Dressel-Putz LATV Plauen MK40 8 Sachsen 02:41:31.95 26:22 01:07 01:26:00 01:39 46:23 Heike Dressel-Putz (744) Swim: 26:22
Trans1: 27:29
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:53:29
Bike: 01:26:00
Trans2: 01:55:08
Trans2_Bike: 01:39
Run: 46:23
Finish: 02:41:31
98 713 Heike Eger ADAC Sportclub Gelnhausen AK3 12 GER 02:49:28.36 31:43 01:37 01:24:51 01:24 49:53 Heike Eger (713) Swim: 31:43
Trans1: 33:20
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 01:58:11
Bike: 01:24:51
Trans2: 01:59:35
Trans2_Bike: 01:24
Run: 49:53
Finish: 02:49:28
58 783 Heike Hünchen Freie Schwimmer Düsseldorf MK50 4 GER 02:38:33.35 24:49 01:30 01:23:01 01:41 47:32 Heike Hünchen (783) Swim: 24:49
Trans1: 26:19
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:49:20
Bike: 01:23:01
Trans2: 01:51:01
Trans2_Bike: 01:41
Run: 47:32
Finish: 02:38:33
162 767 Heike Paulus-Zerfaß DREIkraft Neunkirchen MK45 30 Saarland 03:39:38.34 34:07 02:34 01:47:57 02:10 01:12:50 Heike Paulus-Zerfaß (767) Swim: 34:07
Trans1: 36:41
Trans1_Swim: 02:34
Bike_Finish: 02:24:38
Bike: 01:47:57
Trans2: 02:26:48
Trans2_Bike: 02:10
Run: 01:12:50
Finish: 03:39:38
60 700 Helma Wörner TRIA-TEAM Bruchköbel e.V. MK50 5 GER 02:39:22.74 25:40 01:09 01:21:52 01:04 49:37 Helma Wörner (700) Swim: 25:40
Trans1: 26:49
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 01:48:41
Bike: 01:21:52
Trans2: 01:49:45
Trans2_Bike: 01:04
Run: 49:37
Finish: 02:39:22
37 254 Hendrik Becker RSC Göttingen AK4 1 GER 02:07:34.56 21:23 56 01:05:58 02:53 36:24 Hendrik Becker (254) Swim: 21:23
Trans1: 22:19
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:28:17
Bike: 01:05:58
Trans2: 01:31:10
Trans2_Bike: 02:53
Run: 36:24
Finish: 02:07:34
78 347 Hendrik Meth Soprema Team TSV Mannheim MK40 6 Baden-Württemberg 02:12:50.96 24:42 01:06 01:08:01 01:01 38:00 Hendrik Meth (347) Swim: 24:42
Trans1: 25:48
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:33:49
Bike: 01:08:01
Trans2: 01:34:50
Trans2_Bike: 01:01
Run: 38:00
Finish: 02:12:50
47 73 Hendrik Pörschke 1.Tri-Club Paderborn AK2 11 GER 02:09:13.19 22:10 47 01:08:25 59 36:52 Hendrik Pörschke (73) Swim: 22:10
Trans1: 22:57
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:31:22
Bike: 01:08:25
Trans2: 01:32:21
Trans2_Bike: 59
Run: 36:52
Finish: 02:09:13
5 27 Henry Beck HSV Weimar Triathlon AK3 1 Thüringen 01:57:15.19 17:12 01:02 01:01:48 52 36:21 Henry Beck (27) Swim: 17:12
Trans1: 18:14
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:20:02
Bike: 01:01:48
Trans2: 01:20:54
Trans2_Bike: 52
Run: 36:21
Finish: 01:57:15
416 563 Herbert Burghoff TSG Maxdorf MK65 4 Rheinland-Pfalz 03:05:05.23 31:55 03:02 01:34:26 01:49 53:53 Herbert Burghoff (563) Swim: 31:55
Trans1: 34:57
Trans1_Swim: 03:02
Bike_Finish: 02:09:23
Bike: 01:34:26
Trans2: 02:11:12
Trans2_Bike: 01:49
Run: 53:53
Finish: 03:05:05
430 570 Hermann Dorner REA CARD TEAM TUS GRISHEIM MK70 5 Hessen 03:11:02.74 32:14 01:52 01:37:35 01:21 58:00 Hermann Dorner (570) Swim: 32:14
Trans1: 34:06
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 02:11:41
Bike: 01:37:35
Trans2: 02:13:02
Trans2_Bike: 01:21
Run: 58:00
Finish: 03:11:02
205 132 Holger Dreihahn SF Triathlon Roßdorf MK45 26 GER 02:27:18.77 23:48 46 01:18:10 49 43:45 Holger Dreihahn (132) Swim: 23:48
Trans1: 24:34
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:42:44
Bike: 01:18:10
Trans2: 01:43:33
Trans2_Bike: 49
Run: 43:45
Finish: 02:27:18
316 276 Holger Lohse AK4 45 Baden-Württemberg 02:42:09.29 28:16 03:19 01:21:52 02:02 46:40 Holger Lohse (276) Swim: 28:16
Trans1: 31:35
Trans1_Swim: 03:19
Bike_Finish: 01:53:27
Bike: 01:21:52
Trans2: 01:55:29
Trans2_Bike: 02:02
Run: 46:40
Finish: 02:42:09
54 710 Ina Grebe LC Olympia Wiesbaden AK3 6 GER 02:37:34.41 28:47 01:46 01:23:12 01:07 42:42 Ina Grebe (710) Swim: 28:47
Trans1: 30:33
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 01:53:45
Bike: 01:23:12
Trans2: 01:54:52
Trans2_Bike: 01:07
Run: 42:42
Finish: 02:37:34
68 661 Ines Trumpfheller VFL Michelstadt AK4 8 GER 02:40:49.41 28:00 59 01:24:35 03:36 43:39 Ines Trumpfheller (661) Swim: 28:00
Trans1: 28:59
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:53:34
Bike: 01:24:35
Trans2: 01:57:10
Trans2_Bike: 03:36
Run: 43:39
Finish: 02:40:49
298 352 Ingo Rheinbay TG Tria Rüsselsheim MK40 34 Hessen 02:38:10.19 31:00 01:06 01:17:27 51 47:46 Ingo Rheinbay (352) Swim: 31:00
Trans1: 32:06
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:49:33
Bike: 01:17:27
Trans2: 01:50:24
Trans2_Bike: 51
Run: 47:46
Finish: 02:38:10
70 694 Isabell Schmitt DSW Darmstadt AK0 6 GER 02:41:11.16 21:29 01:04 01:24:49 01:19 52:30 Isabell Schmitt (694) Swim: 21:29
Trans1: 22:33
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:47:22
Bike: 01:24:49
Trans2: 01:48:41
Trans2_Bike: 01:19
Run: 52:30
Finish: 02:41:11
57 656 Isabelle Henrich VFL Münster AK2 12 GER 02:38:31.34 21:53 01:18 01:25:58 01:11 48:11 Isabelle Henrich (656) Swim: 21:53
Trans1: 23:11
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 01:49:09
Bike: 01:25:58
Trans2: 01:50:20
Trans2_Bike: 01:11
Run: 48:11
Finish: 02:38:31
17 7 Jakob Breinlinger DJK SG St. Ingbert AK0 5 Saarland 02:03:32.98 16:51 40 01:08:05 47 37:09 Jakob Breinlinger (7) Swim: 16:51
Trans1: 17:31
Trans1_Swim: 40
Bike_Finish: 01:25:36
Bike: 01:08:05
Trans2: 01:26:23
Trans2_Bike: 47
Run: 37:09
Finish: 02:03:32
157 110 James Johnson SG Triathlon Elz/Limbach AK3 29 GER 02:21:49.12 25:53 01:08 01:15:13 01:00 38:35 James Johnson (110) Swim: 25:53
Trans1: 27:01
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:42:14
Bike: 01:15:13
Trans2: 01:43:14
Trans2_Bike: 01:00
Run: 38:35
Finish: 02:21:49
283 56 Jan Boeckmann AK2 35 Baden-Württemberg 02:36:30.69 25:51 02:02 01:21:54 01:10 45:33 Jan Boeckmann (56) Swim: 25:51
Trans1: 27:53
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 01:49:47
Bike: 01:21:54
Trans2: 01:50:57
Trans2_Bike: 01:10
Run: 45:33
Finish: 02:36:30
DNF 57 Jan Gröger De Monnemer Jungs AK2 DNF Baden-Württemberg Jan Gröger (57) 69 332 Jan Homberg Tria-Team VfL Michelstadt MK40 4 Hessen 02:11:27.63 20:41 49 01:08:51 01:00 40:06 Jan Homberg (332) Swim: 20:41
Trans1: 21:30
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:30:21
Bike: 01:08:51
Trans2: 01:31:21
Trans2_Bike: 01:00
Run: 40:06
Finish: 02:11:27
98 87 Jan Keller 3defacto Team asc Darmstadt AK4 10 GER 02:15:40.82 19:38 46 01:15:36 43 38:57 Jan Keller (87) Swim: 19:38
Trans1: 20:24
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:36:00
Bike: 01:15:36
Trans2: 01:36:43
Trans2_Bike: 43
Run: 38:57
Finish: 02:15:40
262 177 Jan Skottke Eintracht Frankfurt e.V. - Team 1 AK4 38 GER 02:34:52.66 22:16 01:41 01:20:54 01:40 48:21 Jan Skottke (177) Swim: 22:16
Trans1: 23:57
Trans1_Swim: 01:41
Bike_Finish: 01:44:51
Bike: 01:20:54
Trans2: 01:46:31
Trans2_Bike: 01:40
Run: 48:21
Finish: 02:34:52
278 492 Jan Von Recum Ludwigshafener SV07 MK50 29 Rheinland-Pfalz 02:36:03.56 24:02 02:03 01:19:18 01:30 49:10 Jan Von Recum (492) Swim: 24:02
Trans1: 26:05
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 01:45:23
Bike: 01:19:18
Trans2: 01:46:53
Trans2_Bike: 01:30
Run: 49:10
Finish: 02:36:03
6 608 Jana Binninger ROWE Triathlon Team stimmel-sports AK2 3 GER 02:16:06.13 21:50 47 01:11:56 52 40:41 Jana Binninger (608) Swim: 21:50
Trans1: 22:37
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:34:33
Bike: 01:11:56
Trans2: 01:35:25
Trans2_Bike: 52
Run: 40:41
Finish: 02:16:06
116 639 Jana Späthe Karlsruher Lemminge AK2 17 Baden-Württemberg 02:57:23.24 27:23 01:52 01:31:27 01:20 55:21 Jana Späthe (639) Swim: 27:23
Trans1: 29:15
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 02:00:42
Bike: 01:31:27
Trans2: 02:02:02
Trans2_Bike: 01:20
Run: 55:21
Finish: 02:57:23
90 125 Janik Ortanderl Tri Team Giessen AK1 17 GER 02:14:26.76 23:10 01:03 01:10:06 01:03 39:04 Janik Ortanderl (125) Swim: 23:10
Trans1: 24:13
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:34:19
Bike: 01:10:06
Trans2: 01:35:22
Trans2_Bike: 01:03
Run: 39:04
Finish: 02:14:26
128 677 Janine Mehler Tri Force Fulda AK1 22 GER 03:00:40.97 25:48 01:42 01:31:33 01:02 01:00:35 Janine Mehler (677) Swim: 25:48
Trans1: 27:30
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 01:59:03
Bike: 01:31:33
Trans2: 02:00:05
Trans2_Bike: 01:02
Run: 01:00:35
Finish: 03:00:40
DSQ 296 Jens Walter AK4 DSQ Hessen 02:27:05.15 24:48 01:52 01:13:56 01:04 45:25 Jens Walter (296) Swim: 24:48
Trans1: 26:40
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 01:40:36
Bike: 01:13:56
Trans2: 01:41:40
Trans2_Bike: 01:04
Run: 45:25
Finish: 02:27:05
170 208 Jens Deiß TSG Maxdorf AK3 32 Rheinland-Pfalz 02:23:45.67 23:37 01:39 01:15:24 01:22 41:43 Jens Deiß (208) Swim: 23:37
Trans1: 25:16
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 01:40:40
Bike: 01:15:24
Trans2: 01:42:02
Trans2_Bike: 01:22
Run: 41:43
Finish: 02:23:45
384 435 Jens Eitz SSG Bensheim Triathlon MK50 54 Baden-Württemberg 02:55:11.83 29:58 02:16 01:27:10 02:25 53:22 Jens Eitz (435) Swim: 29:58
Trans1: 32:14
Trans1_Swim: 02:16
Bike_Finish: 01:59:24
Bike: 01:27:10
Trans2: 02:01:49
Trans2_Bike: 02:25
Run: 53:22
Finish: 02:55:11
288 348 Jens Müller SV NIkar Heidelberg MK40 32 GER 02:37:16.34 29:49 01:51 01:22:36 01:20 41:40 Jens Müller (348) Swim: 29:49
Trans1: 31:40
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 01:54:16
Bike: 01:22:36
Trans2: 01:55:36
Trans2_Bike: 01:20
Run: 41:40
Finish: 02:37:16
325 419 Jens Wagener MK45 39 Hessen 02:42:57.40 25:27 02:02 01:23:33 02:01 49:54 Jens Wagener (419) Swim: 25:27
Trans1: 27:29
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 01:51:02
Bike: 01:23:33
Trans2: 01:53:03
Trans2_Bike: 02:01
Run: 49:54
Finish: 02:42:57
23 11 Jesse Hinrichs 1.TCO Die Bären AK1 7 Niedersachsen 02:05:30.73 18:04 44 01:06:30 53 39:19 Jesse Hinrichs (11) Swim: 18:04
Trans1: 18:48
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:25:18
Bike: 01:06:30
Trans2: 01:26:11
Trans2_Bike: 53
Run: 39:19
Finish: 02:05:30
111 801 Joachim Zemke TC Chaos Viernheim MK60 1 GER 02:17:37.63 20:39 01:16 01:09:31 01:08 45:03 Joachim Zemke (801) Swim: 20:39
Trans1: 21:55
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:31:26
Bike: 01:09:31
Trans2: 01:32:34
Trans2_Bike: 01:08
Run: 45:03
Finish: 02:17:37
370 442 Joachim Hoffmann DJK Feudenheim MK50 51 Baden-Württemberg 02:51:33.82 26:44 02:32 01:32:09 01:47 48:21 Joachim Hoffmann (442) Swim: 26:44
Trans1: 29:16
Trans1_Swim: 02:32
Bike_Finish: 02:01:25
Bike: 01:32:09
Trans2: 02:03:12
Trans2_Bike: 01:47
Run: 48:21
Finish: 02:51:33
245 470 Joachim Reising TSG Kleinostheim MK50 23 Bayern 02:32:34.24 29:06 01:58 01:18:32 01:04 41:54 Joachim Reising (470) Swim: 29:06
Trans1: 31:04
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 01:49:36
Bike: 01:18:32
Trans2: 01:50:40
Trans2_Bike: 01:04
Run: 41:54
Finish: 02:32:34
111 771 Joanna Tywczynski 3defacto Team ASC Darmstadt MK45 15 GER 02:53:38.18 34:09 01:50 01:29:19 01:14 47:06 Joanna Tywczynski (771) Swim: 34:09
Trans1: 35:59
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 02:05:18
Bike: 01:29:19
Trans2: 02:06:32
Trans2_Bike: 01:14
Run: 47:06
Finish: 02:53:38
96 323 Jochen Bauer VfL Waiblingen MK40 8 Baden-Württemberg 02:15:21.46 23:00 53 01:10:37 01:01 39:50 Jochen Bauer (323) Swim: 23:00
Trans1: 23:53
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:34:30
Bike: 01:10:37
Trans2: 01:35:31
Trans2_Bike: 01:01
Run: 39:50
Finish: 02:15:21
169 165 Jochen Markgraf MTV Kronberg MK45 21 GER 02:23:27.45 24:52 50 01:12:15 01:01 44:29 Jochen Markgraf (165) Swim: 24:52
Trans1: 25:42
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:37:57
Bike: 01:12:15
Trans2: 01:38:58
Trans2_Bike: 01:01
Run: 44:29
Finish: 02:23:27
242 381 Joe Gallasch SSV Ulm 1846 Triathlon MK45 32 Baden-Württemberg 02:32:08.70 29:06 01:19 01:16:21 01:26 43:56 Joe Gallasch (381) Swim: 29:06
Trans1: 30:25
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 01:46:46
Bike: 01:16:21
Trans2: 01:48:12
Trans2_Bike: 01:26
Run: 43:56
Finish: 02:32:08
252 55 Johannes Bingen Nonplusultra Esslingen AK2 32 Baden-Württemberg 02:33:15.34 24:50 02:02 01:16:39 01:10 48:34 Johannes Bingen (55) Swim: 24:50
Trans1: 26:52
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 01:43:31
Bike: 01:16:39
Trans2: 01:44:41
Trans2_Bike: 01:10
Run: 48:34
Finish: 02:33:15
36 83 Johannes Brönner SPANNRIT Team TSG Kleinostheim AK2 10 GER 02:07:29.07 19:36 49 01:07:22 58 38:44 Johannes Brönner (83) Swim: 19:36
Trans1: 20:25
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:27:47
Bike: 01:07:22
Trans2: 01:28:45
Trans2_Bike: 58
Run: 38:44
Finish: 02:07:29
329 325 Johannes Bukow TSG 1862 Weinheim Team Radsport Wagner MK40 41 Baden-Württemberg 02:43:35.77 31:03 01:47 01:20:50 01:57 47:58 Johannes Bukow (325) Swim: 31:03
Trans1: 32:50
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 01:53:40
Bike: 01:20:50
Trans2: 01:55:37
Trans2_Bike: 01:57
Run: 47:58
Finish: 02:43:35
202 25 Johannes Kohl Karlsruher Lemminge AK2 26 Baden-Württemberg 02:27:02.52 22:17 49 01:17:51 40 45:25 Johannes Kohl (25) Swim: 22:17
Trans1: 23:06
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:40:57
Bike: 01:17:51
Trans2: 01:41:37
Trans2_Bike: 40
Run: 45:25
Finish: 02:27:02
409 464 Johannes Moeller Ludwigshafener SV07 MK50 63 GER 03:03:50.08 35:13 02:59 01:28:03 02:10 55:25 Johannes Moeller (464) Swim: 35:13
Trans1: 38:12
Trans1_Swim: 02:59
Bike_Finish: 02:06:15
Bike: 01:28:03
Trans2: 02:08:25
Trans2_Bike: 02:10
Run: 55:25
Finish: 03:03:50
DSQ 162 Johannes Pfaff MTV Kronberg AK1 DSQ GER 02:10:12.86 21:54 54 01:07:42 49 38:53 Johannes Pfaff (162) Swim: 21:54
Trans1: 22:48
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:30:30
Bike: 01:07:42
Trans2: 01:31:19
Trans2_Bike: 49
Run: 38:53
Finish: 02:10:12
56 148 Jonas Degenhardt CJD Oberurff AK3 9 GER 02:10:31.72 20:40 55 01:07:50 59 40:07 Jonas Degenhardt (148) Swim: 20:40
Trans1: 21:35
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:29:25
Bike: 01:07:50
Trans2: 01:30:24
Trans2_Bike: 59
Run: 40:07
Finish: 02:10:31
233 232 Jonas Peter SG Poseidon Eppelheim AK3 46 Baden-Württemberg 02:30:32.68 25:15 01:43 01:17:57 01:38 43:59 Jonas Peter (232) Swim: 25:15
Trans1: 26:58
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 01:44:55
Bike: 01:17:57
Trans2: 01:46:33
Trans2_Bike: 01:38
Run: 43:59
Finish: 02:30:32
265 261 Jörg Fengler AK4 40 GER 02:34:58.26 27:15 02:40 01:16:22 01:37 47:04 Jörg Fengler (261) Swim: 27:15
Trans1: 29:55
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 01:46:17
Bike: 01:16:22
Trans2: 01:47:54
Trans2_Bike: 01:37
Run: 47:04
Finish: 02:34:58
239 112 Jörg Lerch-Thies Wassersportvereinigung Cassel e.V. MK40 26 GER 02:31:11.11 27:14 02:19 01:19:44 02:13 39:41 Jörg Lerch-Thies (112) Swim: 27:14
Trans1: 29:33
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 01:49:17
Bike: 01:19:44
Trans2: 01:51:30
Trans2_Bike: 02:13
Run: 39:41
Finish: 02:31:11
330 532 Jörg Ter Veer Heart Racer MK55 16 Baden-Württemberg 02:43:53.38 26:53 59 01:22:00 01:31 52:30 Jörg Ter Veer (532) Swim: 26:53
Trans1: 27:52
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:49:52
Bike: 01:22:00
Trans2: 01:51:23
Trans2_Bike: 01:31
Run: 52:30
Finish: 02:43:53
358 328 Joris Freisinger MK40 47 Baden-Württemberg 02:49:02.13 28:33 02:07 01:22:25 01:37 54:20 Joris Freisinger (328) Swim: 28:33
Trans1: 30:40
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 01:53:05
Bike: 01:22:25
Trans2: 01:54:42
Trans2_Bike: 01:37
Run: 54:20
Finish: 02:49:02
373 542 Josef Egger Triathlon Günzburg MK60 13 Bayern 02:52:08.36 27:27 02:15 01:24:26 02:07 55:53 Josef Egger (542) Swim: 27:27
Trans1: 29:42
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 01:54:08
Bike: 01:24:26
Trans2: 01:56:15
Trans2_Bike: 02:07
Run: 55:53
Finish: 02:52:08
414 252 Juan Barrera AK4 58 GER 03:04:34.48 32:51 01:25 01:29:32 01:40 59:06 Juan Barrera (252) Swim: 32:51
Trans1: 34:16
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 02:03:48
Bike: 01:29:32
Trans2: 02:05:28
Trans2_Bike: 01:40
Run: 59:06
Finish: 03:04:34
451 297 Jukka Weigel AK4 65 Rheinland-Pfalz 03:40:26.31 33:53 02:02 01:50:40 01:49 01:12:02 Jukka Weigel (297) Swim: 33:53
Trans1: 35:55
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 02:26:35
Bike: 01:50:40
Trans2: 02:28:24
Trans2_Bike: 01:49
Run: 01:12:02
Finish: 03:40:26
38 633 Julia Dreyer TSV Bokeloh AK2 10 Niedersachsen 02:31:33.48 21:28 58 01:22:34 58 45:35 Julia Dreyer (633) Swim: 21:28
Trans1: 22:26
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:45:00
Bike: 01:22:34
Trans2: 01:45:58
Trans2_Bike: 58
Run: 45:35
Finish: 02:31:33
7 663 Julia Ertmer DSW Darmstadt AK4 1 GER 02:16:37.71 22:27 01:01 01:12:23 45 40:01 Julia Ertmer (663) Swim: 22:27
Trans1: 23:28
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:35:51
Bike: 01:12:23
Trans2: 01:36:36
Trans2_Bike: 45
Run: 40:01
Finish: 02:16:37
122 692 Julia Knapp DSW Darmstadt MK45 19 GER 02:59:04.13 28:31 02:23 01:33:26 01:58 52:46 Julia Knapp (692) Swim: 28:31
Trans1: 30:54
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 02:04:20
Bike: 01:33:26
Trans2: 02:06:18
Trans2_Bike: 01:58
Run: 52:46
Finish: 02:59:04
103 671 Julia Theiß MTV Kronberg AK2 16 GER 02:50:39.03 25:27 01:33 01:28:58 01:35 53:06 Julia Theiß (671) Swim: 25:27
Trans1: 27:00
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 01:55:58
Bike: 01:28:58
Trans2: 01:57:33
Trans2_Bike: 01:35
Run: 53:06
Finish: 02:50:39
2 3 Julian Erhardt Triathlon Grassau AK2 1 Bayern 01:55:01.47 17:09 46 01:02:43 42 33:41 Julian Erhardt (3) Swim: 17:09
Trans1: 17:55
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:20:38
Bike: 01:02:43
Trans2: 01:21:20
Trans2_Bike: 42
Run: 33:41
Finish: 01:55:01
27 46 Julian Müller SV Würzburg 05 AK1 8 Bayern 02:06:00.45 20:11 42 01:07:02 47 37:18 Julian Müller (46) Swim: 20:11
Trans1: 20:53
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 01:27:55
Bike: 01:07:02
Trans2: 01:28:42
Trans2_Bike: 47
Run: 37:18
Finish: 02:06:00
188 234 Julian Puppe AK3 36 Hessen 02:25:19.77 24:11 01:58 01:15:49 01:17 42:04 Julian Puppe (234) Swim: 24:11
Trans1: 26:09
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 01:41:58
Bike: 01:15:49
Trans2: 01:43:15
Trans2_Bike: 01:17
Run: 42:04
Finish: 02:25:19
235 243 Julian Stahl AK3 47 Baden-Württemberg 02:30:46.69 27:08 01:13 01:14:46 01:08 46:31 Julian Stahl (243) Swim: 27:08
Trans1: 28:21
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 01:43:07
Bike: 01:14:46
Trans2: 01:44:15
Trans2_Bike: 01:08
Run: 46:31
Finish: 02:30:46
182 24 Julius Kadel TSG 1862 Weinheim Team Radsport Wagner AK1 27 Baden-Württemberg 02:24:50.18 25:36 01:20 01:17:17 01:11 39:26 Julius Kadel (24) Swim: 25:36
Trans1: 26:56
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 01:44:13
Bike: 01:17:17
Trans2: 01:45:24
Trans2_Bike: 01:11
Run: 39:26
Finish: 02:24:50
34 9 Julius Ott TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK1 9 GER 02:07:22.56 19:32 42 01:06:15 41 40:12 Julius Ott (9) Swim: 19:32
Trans1: 20:14
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 01:26:29
Bike: 01:06:15
Trans2: 01:27:10
Trans2_Bike: 41
Run: 40:12
Finish: 02:07:22
232 539 Jürgen Balg Tri-Sprt-Team Verl MK60 2 Hamburg 02:30:24.64 24:57 01:33 01:18:47 01:29 43:38 Jürgen Balg (539) Swim: 24:57
Trans1: 26:30
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 01:45:17
Bike: 01:18:47
Trans2: 01:46:46
Trans2_Bike: 01:29
Run: 43:38
Finish: 02:30:24
222 129 Jürgen Bork Schwimm Club Oberursel MK50 19 GER 02:29:27.71 27:46 01:02 01:16:48 01:10 42:41 Jürgen Bork (129) Swim: 27:46
Trans1: 28:48
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:45:36
Bike: 01:16:48
Trans2: 01:46:46
Trans2_Bike: 01:10
Run: 42:41
Finish: 02:29:27
296 338 Jürgen Kissel TSG Maxdorf MK40 33 GER 02:38:02.84 31:36 01:07 01:14:57 01:04 49:18 Jürgen Kissel (338) Swim: 31:36
Trans1: 32:43
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:47:40
Bike: 01:14:57
Trans2: 01:48:44
Trans2_Bike: 01:04
Run: 49:18
Finish: 02:38:02
438 574 Jürgen Knapp DJK Feudenheim MK70 6 Baden-Württemberg 03:22:12.95 40:49 01:58 01:35:04 01:59 01:02:22 Jürgen Knapp (574) Swim: 40:49
Trans1: 42:47
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 02:17:51
Bike: 01:35:04
Trans2: 02:19:50
Trans2_Bike: 01:59
Run: 01:02:22
Finish: 03:22:12
203 498 Jürgen Weiser TV Forst Triathlon MK50 17 Baden-Württemberg 02:27:03.23 26:25 01:18 01:13:10 01:12 44:58 Jürgen Weiser (498) Swim: 26:25
Trans1: 27:43
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 01:40:53
Bike: 01:13:10
Trans2: 01:42:05
Trans2_Bike: 01:12
Run: 44:58
Finish: 02:27:03
260 499 Jürgen Will MTG Mannheim Triathlon MK50 26 Hessen 02:34:12.36 25:37 01:50 01:19:07 01:45 45:53 Jürgen Will (499) Swim: 25:37
Trans1: 27:27
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 01:46:34
Bike: 01:19:07
Trans2: 01:48:19
Trans2_Bike: 01:45
Run: 45:53
Finish: 02:34:12
38 35 Kai Dahlhaus VfL Waiblingen AK1 10 Baden-Württemberg 02:07:51.07 19:19 47 01:09:51 43 37:11 Kai Dahlhaus (35) Swim: 19:19
Trans1: 20:06
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:29:57
Bike: 01:09:51
Trans2: 01:30:40
Trans2_Bike: 43
Run: 37:11
Finish: 02:07:51
34 770 Kai Sachtleber 1.TCO Die Bären MK45 3 Niedersachsen 02:29:56.36 22:29 59 01:19:45 55 45:48 Kai Sachtleber (770) Swim: 22:29
Trans1: 23:28
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:43:13
Bike: 01:19:45
Trans2: 01:44:08
Trans2_Bike: 55
Run: 45:48
Finish: 02:29:56
453 581 Kalli Flach TV Bad Orb MK80 1 Hessen 04:32:29.23 41:35 03:24 02:11:56 01:42 01:33:52 Kalli Flach (581) Swim: 41:35
Trans1: 44:59
Trans1_Swim: 03:24
Bike_Finish: 02:56:55
Bike: 02:11:56
Trans2: 02:58:37
Trans2_Bike: 01:42
Run: 01:33:52
Finish: 04:32:29
63 754 Karina Steffan TSV Karlstadt MK40 7 Bayern 02:40:20.92 27:10 01:35 01:25:56 01:19 44:20 Karina Steffan (754) Swim: 27:10
Trans1: 28:45
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 01:54:41
Bike: 01:25:56
Trans2: 01:56:00
Trans2_Bike: 01:19
Run: 44:20
Finish: 02:40:20
2 610 Karoline Brüstle TV Neidlingen AK2 1 GER 02:12:14.63 22:41 49 01:09:52 52 38:00 Karoline Brüstle (610) Swim: 22:41
Trans1: 23:30
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:33:22
Bike: 01:09:52
Trans2: 01:34:14
Trans2_Bike: 52
Run: 38:00
Finish: 02:12:14
309 361 Karsten Theer Lußhardtläufer Hambrücken MK40 36 Baden-Württemberg 02:40:42.30 26:58 56 01:18:15 01:12 53:21 Karsten Theer (361) Swim: 26:58
Trans1: 27:54
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:46:09
Bike: 01:18:15
Trans2: 01:47:21
Trans2_Bike: 01:12
Run: 53:21
Finish: 02:40:42
30 623 Katharina Grabinger AUTO PETERS Team Nikar Heidelberg AK1 9 GER 02:28:16.75 23:52 01:05 01:19:09 01:08 43:02 Katharina Grabinger (623) Swim: 23:52
Trans1: 24:57
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:44:06
Bike: 01:19:09
Trans2: 01:45:14
Trans2_Bike: 01:08
Run: 43:02
Finish: 02:28:16
28 669 Katharina Grölz TUS Griesheim MK40 2 GER 02:28:10.09 25:15 01:30 01:16:01 01:15 44:09 Katharina Grölz (669) Swim: 25:15
Trans1: 26:45
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:42:46
Bike: 01:16:01
Trans2: 01:44:01
Trans2_Bike: 01:15
Run: 44:09
Finish: 02:28:10
27 646 Katharina Kern TV 1848 Erlangen AK3 3 Bayern 02:27:42.93 22:02 53 01:18:14 56 45:37 Katharina Kern (646) Swim: 22:02
Trans1: 22:55
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:41:09
Bike: 01:18:14
Trans2: 01:42:05
Trans2_Bike: 56
Run: 45:37
Finish: 02:27:42
4 601 Katharina Wolff Tri-Team Heuchelberg PRO 1 Baden-Württemberg 02:14:24.66 21:23 55 01:11:42 49 39:35 Katharina Wolff (601) Swim: 21:23
Trans1: 22:18
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:34:00
Bike: 01:11:42
Trans2: 01:34:49
Trans2_Bike: 49
Run: 39:35
Finish: 02:14:24
10 606 Kathrin Halter SV Nikar Heidelberg AK1 4 Baden-Württemberg 02:19:59.60 19:14 48 01:16:05 45 43:07 Kathrin Halter (606) Swim: 19:14
Trans1: 20:02
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:36:07
Bike: 01:16:05
Trans2: 01:36:52
Trans2_Bike: 45
Run: 43:07
Finish: 02:19:59
73 795 Kerstin Wagner MTV Pfaffenhofen MK50 6 Bayern 02:42:26.18 22:47 02:04 01:30:31 01:19 45:45 Kerstin Wagner (795) Swim: 22:47
Trans1: 24:51
Trans1_Swim: 02:04
Bike_Finish: 01:55:22
Bike: 01:30:31
Trans2: 01:56:41
Trans2_Bike: 01:19
Run: 45:45
Finish: 02:42:26
28 51 Kevin Antoni ETSV Lauda AK2 8 Baden-Württemberg 02:06:02.88 19:12 46 01:07:41 47 37:36 Kevin Antoni (51) Swim: 19:12
Trans1: 19:58
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:27:39
Bike: 01:07:41
Trans2: 01:28:26
Trans2_Bike: 47
Run: 37:36
Finish: 02:06:02
148 179 Kevin Ehrmann Eintracht Frankfurt e.V. - Team 1 AK4 23 GER 02:21:04.11 24:26 01:00 01:11:50 01:07 42:41 Kevin Ehrmann (179) Swim: 24:26
Trans1: 25:26
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:37:16
Bike: 01:11:50
Trans2: 01:38:23
Trans2_Bike: 01:07
Run: 42:41
Finish: 02:21:04
186 111 Kilian Umbach Wassersportvereinigung Cassel e.V. AK1 28 GER 02:25:09.86 25:53 01:14 01:13:26 58 43:38 Kilian Umbach (111) Swim: 25:53
Trans1: 27:07
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:40:33
Bike: 01:13:26
Trans2: 01:41:31
Trans2_Bike: 58
Run: 43:38
Finish: 02:25:09
82 684 Kim Emde Eintracht Frankfurt e.V. AK1 17 GER 02:44:42.18 27:07 01:36 01:28:26 02:11 45:22 Kim Emde (684) Swim: 27:07
Trans1: 28:43
Trans1_Swim: 01:36
Bike_Finish: 01:57:09
Bike: 01:28:26
Trans2: 01:59:20
Trans2_Bike: 02:11
Run: 45:22
Finish: 02:44:42
59 696 Kim Jennifer Kraut Fun-Ball Dortelweil e.V. MK40 6 GER 02:38:47.38 23:19 01:18 01:23:52 01:19 48:59 Kim Jennifer Kraut (696) Swim: 23:19
Trans1: 24:37
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 01:48:29
Bike: 01:23:52
Trans2: 01:49:48
Trans2_Bike: 01:19
Run: 48:59
Finish: 02:38:47
126 773 Kirstin Welfonder Team SRH Campus Sports MK45 20 Baden-Württemberg 03:00:09.65 29:02 02:31 01:31:31 02:04 55:01 Kirstin Welfonder (773) Swim: 29:02
Trans1: 31:33
Trans1_Swim: 02:31
Bike_Finish: 02:03:04
Bike: 01:31:31
Trans2: 02:05:08
Trans2_Bike: 02:04
Run: 55:01
Finish: 03:00:09
133 274 Klaus Lehn ROWE Triathlon Team stimmel-sports AK4 20 Rheinland-Pfalz 02:19:45.62 25:51 01:02 01:11:03 57 40:52 Klaus Lehn (274) Swim: 25:51
Trans1: 26:53
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:37:56
Bike: 01:11:03
Trans2: 01:38:53
Trans2_Bike: 57
Run: 40:52
Finish: 02:19:45
319 480 Klaus Schug Team ERDINGER Alkoholfrei MK50 39 Hessen 02:42:23.55 25:42 01:52 01:21:32 01:25 51:52 Klaus Schug (480) Swim: 25:42
Trans1: 27:34
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 01:49:06
Bike: 01:21:32
Trans2: 01:50:31
Trans2_Bike: 01:25
Run: 51:52
Finish: 02:42:23
70 66 Kristian Kullmann AK2 15 Hessen 02:11:36.31 20:34 45 01:09:03 56 40:18 Kristian Kullmann (66) Swim: 20:34
Trans1: 21:19
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:30:22
Bike: 01:09:03
Trans2: 01:31:18
Trans2_Bike: 56
Run: 40:18
Finish: 02:11:36
65 137 Kristin Strebelow algemarin Team SV Traisa AK2 14 GER 02:40:42.24 25:54 01:06 01:22:00 02:00 49:42 Kristin Strebelow (137) Swim: 25:54
Trans1: 27:00
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:49:00
Bike: 01:22:00
Trans2: 01:51:00
Trans2_Bike: 02:00
Run: 49:42
Finish: 02:40:42
119 702 Kristina Neeb TRIA-TEAM Bruchköbel e.V. MK45 18 GER 02:57:52.16 33:02 01:24 01:27:21 01:55 54:10 Kristina Neeb (702) Swim: 33:02
Trans1: 34:26
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 02:01:47
Bike: 01:27:21
Trans2: 02:03:42
Trans2_Bike: 01:55
Run: 54:10
Finish: 02:57:52
52 740 Laetitia Bury ROWE Triathlon Team stimmel-sports AK0 5 Rheinland-Pfalz 02:36:25.61 21:30 55 01:25:05 01:02 47:53 Laetitia Bury (740) Swim: 21:30
Trans1: 22:25
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:47:30
Bike: 01:25:05
Trans2: 01:48:32
Trans2_Bike: 01:02
Run: 47:53
Finish: 02:36:25
187 215 Lars Grünkorn ROWE Triathlon Team stimmel-sports AK3 35 GER 02:25:12.02 23:56 01:00 01:17:44 01:09 41:23 Lars Grünkorn (215) Swim: 23:56
Trans1: 24:56
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:42:40
Bike: 01:17:44
Trans2: 01:43:49
Trans2_Bike: 01:09
Run: 41:23
Finish: 02:25:12
163 191 Lars Hesemann Eintracht Frankfurt e.V. - Team 2 AK4 25 GER 02:22:35.72 22:36 01:30 01:15:27 01:03 41:59 Lars Hesemann (191) Swim: 22:36
Trans1: 24:06
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:39:33
Bike: 01:15:27
Trans2: 01:40:36
Trans2_Bike: 01:03
Run: 41:59
Finish: 02:22:35
53 72 Lars Pelke AUTO PETERS Team Nikar Heidelberg AK2 13 Baden-Württemberg 02:09:52.80 21:51 46 01:06:59 45 39:31 Lars Pelke (72) Swim: 21:51
Trans1: 22:37
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:29:36
Bike: 01:06:59
Trans2: 01:30:21
Trans2_Bike: 45
Run: 39:31
Finish: 02:09:52
293 235 Lars Regge Eintracht Frankfurt Triathlon AK3 52 Hessen 02:37:53.04 29:38 04:47 01:14:14 01:57 47:17 Lars Regge (235) Swim: 29:38
Trans1: 34:25
Trans1_Swim: 04:47
Bike_Finish: 01:48:39
Bike: 01:14:14
Trans2: 01:50:36
Trans2_Bike: 01:57
Run: 47:17
Finish: 02:37:53
243 203 Lars-Kristoffer Arnell TV Forst Triathlon AK3 48 GER 02:32:13.61 26:11 01:21 01:19:08 01:06 44:27 Lars-Kristoffer Arnell (203) Swim: 26:11
Trans1: 27:32
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 01:46:40
Bike: 01:19:08
Trans2: 01:47:46
Trans2_Bike: 01:06
Run: 44:27
Finish: 02:32:13
62 190 Laura Bareth TSV Krofdorf-Gleiberg AK1 13 GER 02:39:46.76 23:28 01:30 01:25:58 01:22 47:28 Laura Bareth (190) Swim: 23:28
Trans1: 24:58
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:50:56
Bike: 01:25:58
Trans2: 01:52:18
Trans2_Bike: 01:22
Run: 47:28
Finish: 02:39:46
67 705 Laura Camboni TV 1862 Langen AK1 14 GER 02:40:46.57 24:57 01:34 01:29:41 01:11 43:23 Laura Camboni (705) Swim: 24:57
Trans1: 26:31
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 01:56:12
Bike: 01:29:41
Trans2: 01:57:23
Trans2_Bike: 01:11
Run: 43:23
Finish: 02:40:46
16 613 Laura Jansen SkiClub Heidelberg AK1 6 Baden-Württemberg 02:21:26.54 21:54 50 01:16:50 55 40:57 Laura Jansen (613) Swim: 21:54
Trans1: 22:44
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:39:34
Bike: 01:16:50
Trans2: 01:40:29
Trans2_Bike: 55
Run: 40:57
Finish: 02:21:26
19 636 Laura Laermann TriTeam MAXMO LG Mönchengladbach AK2 6 GER 02:23:55.72 27:16 50 01:16:36 55 38:18 Laura Laermann (636) Swim: 27:16
Trans1: 28:06
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:44:42
Bike: 01:16:36
Trans2: 01:45:37
Trans2_Bike: 55
Run: 38:18
Finish: 02:23:55
49 95 Laura Spohn TUS Griesheim AK1 12 GER 02:35:18.24 21:43 01:00 01:22:15 01:02 49:18 Laura Spohn (95) Swim: 21:43
Trans1: 22:43
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:44:58
Bike: 01:22:15
Trans2: 01:46:00
Trans2_Bike: 01:02
Run: 49:18
Finish: 02:35:18
42 690 Lea Klawe CJD Oberurff AK0 3 GER 02:33:00.04 22:55 01:16 01:17:34 02:59 48:16 Lea Klawe (690) Swim: 22:55
Trans1: 24:11
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:41:45
Bike: 01:17:34
Trans2: 01:44:44
Trans2_Bike: 02:59
Run: 48:16
Finish: 02:33:00
5 618 Lea Sophie Keim WMFBKK Team AST Süßen AK2 2 Baden-Württemberg 02:15:04.71 22:18 58 01:10:12 59 40:37 Lea Sophie Keim (618) Swim: 22:18
Trans1: 23:16
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:33:28
Bike: 01:10:12
Trans2: 01:34:27
Trans2_Bike: 59
Run: 40:37
Finish: 02:15:04
33 224 Leander Lebeau TSG Maxdorf AK3 6 GER 02:07:04.42 19:09 48 01:08:03 56 38:08 Leander Lebeau (224) Swim: 19:09
Trans1: 19:57
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:28:00
Bike: 01:08:03
Trans2: 01:28:56
Trans2_Bike: 56
Run: 38:08
Finish: 02:07:04
40 41 Leif Johannsen SG Athletico Büdelsdorf AK1 11 Schleswig-Holstein 02:08:06.09 20:05 01:01 01:05:27 56 40:37 Leif Johannsen (41) Swim: 20:05
Trans1: 21:06
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:26:33
Bike: 01:05:27
Trans2: 01:27:29
Trans2_Bike: 56
Run: 40:37
Finish: 02:08:06
1 622 Lena Gottwald TSV Zirndorf AK1 1 Bayern 02:10:58.41 19:18 47 01:10:45 55 39:13 Lena Gottwald (622) Swim: 19:18
Trans1: 20:05
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:30:50
Bike: 01:10:45
Trans2: 01:31:45
Trans2_Bike: 55
Run: 39:13
Finish: 02:10:58
378 178 Leon Kesy Eintracht Frankfurt e.V. - Team 1 AK1 34 GER 02:54:18.86 31:26 52 01:28:47 01:52 51:21 Leon Kesy (178) Swim: 31:26
Trans1: 32:18
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 02:01:05
Bike: 01:28:47
Trans2: 02:02:57
Trans2_Bike: 01:52
Run: 51:21
Finish: 02:54:18
16 33 Leonard Arnold RC Sorpesee Tri-Team AK1 4 Nordrhein-Westfalen 02:02:52.27 20:26 01:00 01:05:24 50 35:12 Leonard Arnold (33) Swim: 20:26
Trans1: 21:26
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:26:50
Bike: 01:05:24
Trans2: 01:27:40
Trans2_Bike: 50
Run: 35:12
Finish: 02:02:52
132 150 Leonid Berlitz CJD Oberurff AK1 20 GER 02:19:43.28 21:31 01:12 01:10:19 01:17 45:24 Leonid Berlitz (150) Swim: 21:31
Trans1: 22:43
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:33:02
Bike: 01:10:19
Trans2: 01:34:19
Trans2_Bike: 01:17
Run: 45:24
Finish: 02:19:43
20 635 Lisa Heinrichs SV Würzburg 05 AK2 7 Bayern 02:24:28.09 22:42 51 01:17:35 59 42:21 Lisa Heinrichs (635) Swim: 22:42
Trans1: 23:33
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:41:08
Bike: 01:17:35
Trans2: 01:42:07
Trans2_Bike: 59
Run: 42:21
Finish: 02:24:28
31 625 Lisa Janko Post-SV Tübingen AK1 10 Baden-Württemberg 02:28:30.98 22:57 01:12 01:22:03 01:08 41:10 Lisa Janko (625) Swim: 22:57
Trans1: 24:09
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:46:12
Bike: 01:22:03
Trans2: 01:47:20
Trans2_Bike: 01:08
Run: 41:10
Finish: 02:28:30
101 849 Lotta Novotny DSW Darmstadt AK1 20 GER 02:50:25.06 18:46 01:17 01:29:58 01:05 59:19 Lotta Novotny (849) Swim: 18:46
Trans1: 20:03
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 01:50:01
Bike: 01:29:58
Trans2: 01:51:06
Trans2_Bike: 01:05
Run: 59:19
Finish: 02:50:25
105 850 Luisa Kilthau SV NIkar Heidelberg AK0 7 GER 02:51:08.81 23:18 01:05 01:31:52 52 54:01 Luisa Kilthau (850) Swim: 23:18
Trans1: 24:23
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:56:15
Bike: 01:31:52
Trans2: 01:57:07
Trans2_Bike: 52
Run: 54:01
Finish: 02:51:08
3 627 Luisa Moroff GSV Maichingen Triathlon AK1 2 Baden-Württemberg 02:13:05.26 20:38 59 01:12:48 54 37:46 Luisa Moroff (627) Swim: 20:38
Trans1: 21:37
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:34:25
Bike: 01:12:48
Trans2: 01:35:19
Trans2_Bike: 54
Run: 37:46
Finish: 02:13:05
140 707 Lydia Teichmann LC Olympia Wiesbaden AK3 18 GER 03:05:44.68 29:27 01:59 01:36:36 01:33 56:09 Lydia Teichmann (707) Swim: 29:27
Trans1: 31:26
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 02:08:02
Bike: 01:36:36
Trans2: 02:09:35
Trans2_Bike: 01:33
Run: 56:09
Finish: 03:05:44
44 687 Madita Hendriks CJD Oberurff AK0 4 GER 02:33:06.05 26:09 01:22 01:18:04 52 46:39 Madita Hendriks (687) Swim: 26:09
Trans1: 27:31
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 01:45:35
Bike: 01:18:04
Trans2: 01:46:27
Trans2_Bike: 52
Run: 46:39
Finish: 02:33:06
190 302 Maik Heinrich TC Chaos Viernheim MK40 19 GER 02:25:37.80 25:40 01:08 01:14:14 01:08 43:27 Maik Heinrich (302) Swim: 25:40
Trans1: 26:48
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:41:02
Bike: 01:14:14
Trans2: 01:42:10
Trans2_Bike: 01:08
Run: 43:27
Finish: 02:25:37
97 659 Maike Wagner VFL Michelstadt AK4 11 GER 02:48:41.83 25:10 01:12 01:27:31 01:10 53:38 Maike Wagner (659) Swim: 25:10
Trans1: 26:22
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:53:53
Bike: 01:27:31
Trans2: 01:55:03
Trans2_Bike: 01:10
Run: 53:38
Finish: 02:48:41
23 620 Maleen Butterbrodt Eintracht Hildesheim AK1 8 GER 02:25:13.71 19:32 44 01:19:18 59 44:40 Maleen Butterbrodt (620) Swim: 19:32
Trans1: 20:16
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:39:34
Bike: 01:19:18
Trans2: 01:40:33
Trans2_Bike: 59
Run: 44:40
Finish: 02:25:13
380 258 Malte Brockmann AK4 54 Rheinland-Pfalz 02:54:33.83 37:52 01:47 01:23:47 01:13 49:54 Malte Brockmann (258) Swim: 37:52
Trans1: 39:39
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 02:03:26
Bike: 01:23:47
Trans2: 02:04:39
Trans2_Bike: 01:13
Run: 49:54
Finish: 02:54:33
4 4 Malte Plappert Tri-Team Heuchelberg AK1 1 Baden-Württemberg 01:56:48.86 17:21 51 01:01:58 47 35:51 Malte Plappert (4) Swim: 17:21
Trans1: 18:12
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:20:10
Bike: 01:01:58
Trans2: 01:20:57
Trans2_Bike: 47
Run: 35:51
Finish: 01:56:48
104 133 Manfred Gertig SF Triathlon Roßdorf AK4 11 GER 02:16:57.00 24:38 47 01:10:10 51 40:31 Manfred Gertig (133) Swim: 24:38
Trans1: 25:25
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:35:35
Bike: 01:10:10
Trans2: 01:36:26
Trans2_Bike: 51
Run: 40:31
Finish: 02:16:57
340 511 Manfred Goschler MK55 18 GER 02:45:13.25 31:20 01:54 01:20:10 01:20 50:29 Manfred Goschler (511) Swim: 31:20
Trans1: 33:14
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 01:53:24
Bike: 01:20:10
Trans2: 01:54:44
Trans2_Bike: 01:20
Run: 50:29
Finish: 02:45:13
394 571 Manfred Heide TSV Korbach MK70 3 Hessen 02:58:23.91 35:45 01:58 01:26:21 01:40 52:39 Manfred Heide (571) Swim: 35:45
Trans1: 37:43
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 02:04:04
Bike: 01:26:21
Trans2: 02:05:44
Trans2_Bike: 01:40
Run: 52:39
Finish: 02:58:23
450 580 Manfred Zilly SSC Karlsruhe MK75 1 Baden-Württemberg 03:36:46.18 29:49 03:01 01:49:24 02:47 01:11:45 Manfred Zilly (580) Swim: 29:49
Trans1: 32:50
Trans1_Swim: 03:01
Bike_Finish: 02:22:14
Bike: 01:49:24
Trans2: 02:25:01
Trans2_Bike: 02:47
Run: 01:11:45
Finish: 03:36:46
94 649 Manon Peters AK3 11 Baden-Württemberg 02:48:22.29 31:58 01:52 01:25:57 01:15 47:20 Manon Peters (649) Swim: 31:58
Trans1: 33:50
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 01:59:47
Bike: 01:25:57
Trans2: 02:01:02
Trans2_Bike: 01:15
Run: 47:20
Finish: 02:48:22
352 257 Manuel Bleier AK4 50 Baden-Württemberg 02:48:19.70 31:17 01:29 01:22:55 01:25 51:13 Manuel Bleier (257) Swim: 31:17
Trans1: 32:46
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 01:55:41
Bike: 01:22:55
Trans2: 01:57:06
Trans2_Bike: 01:25
Run: 51:13
Finish: 02:48:19
144 40 Manuel Jahn ADAC Triathlonclub Main-Kinzig AK1 22 Hessen 02:20:43.47 23:09 58 01:13:20 58 42:18 Manuel Jahn (40) Swim: 23:09
Trans1: 24:07
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:37:27
Bike: 01:13:20
Trans2: 01:38:25
Trans2_Bike: 58
Run: 42:18
Finish: 02:20:43
241 331 Marc Heimann DLRG Region Uetersen MK40 27 Hessen 02:32:04.05 22:15 01:31 01:21:05 01:30 45:43 Marc Heimann (331) Swim: 22:15
Trans1: 23:46
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 01:44:51
Bike: 01:21:05
Trans2: 01:46:21
Trans2_Bike: 01:30
Run: 45:43
Finish: 02:32:04
302 349 Marc Naumann Team ERDINGER Alkoholfrei MK40 35 Hessen 02:38:57.23 26:18 01:39 01:20:04 01:40 49:16 Marc Naumann (349) Swim: 26:18
Trans1: 27:57
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 01:48:01
Bike: 01:20:04
Trans2: 01:49:41
Trans2_Bike: 01:40
Run: 49:16
Finish: 02:38:57
83 113 Marcel Glaser Wassersportvereinigung Cassel e.V. MK45 10 GER 02:13:10.46 23:09 01:09 01:09:54 56 38:02 Marcel Glaser (113) Swim: 23:09
Trans1: 24:18
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 01:34:12
Bike: 01:09:54
Trans2: 01:35:08
Trans2_Bike: 56
Run: 38:02
Finish: 02:13:10
113 116 Marco Weisbecker TV Bad Orb AK4 12 GER 02:17:40.11 21:57 55 01:12:42 01:14 40:52 Marco Weisbecker (116) Swim: 21:57
Trans1: 22:52
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:35:34
Bike: 01:12:42
Trans2: 01:36:48
Trans2_Bike: 01:14
Run: 40:52
Finish: 02:17:40
141 366 Marco Weschler MK40 12 Rheinland-Pfalz 02:20:16.24 22:22 01:03 01:15:37 01:06 40:08 Marco Weschler (366) Swim: 22:22
Trans1: 23:25
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:39:02
Bike: 01:15:37
Trans2: 01:40:08
Trans2_Bike: 01:06
Run: 40:08
Finish: 02:20:16
39 665 Mareike Kessler DSW Darmstadt MK40 3 GER 02:32:41.47 23:47 01:11 01:19:15 01:12 47:16 Mareike Kessler (665) Swim: 23:47
Trans1: 24:58
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 01:44:13
Bike: 01:19:15
Trans2: 01:45:25
Trans2_Bike: 01:12
Run: 47:16
Finish: 02:32:41
361 242 Marek Sherman LSV Ladenburg AK3 59 GER 02:49:45.22 34:26 01:16 01:23:35 01:26 49:02 Marek Sherman (242) Swim: 34:26
Trans1: 35:42
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:59:17
Bike: 01:23:35
Trans2: 02:00:43
Trans2_Bike: 01:26
Run: 49:02
Finish: 02:49:45
123 727 Maria Andreas AK4 16 Hessen 02:59:04.88 26:21 02:37 01:37:19 02:16 50:31 Maria Andreas (727) Swim: 26:21
Trans1: 28:58
Trans1_Swim: 02:37
Bike_Finish: 02:06:17
Bike: 01:37:19
Trans2: 02:08:33
Trans2_Bike: 02:16
Run: 50:31
Finish: 02:59:04
148 797 Marianne Kühmel-Saleh Tria Echterdingen MK55 5 Baden-Württemberg 03:10:24.20 25:45 01:28 01:38:19 01:37 01:03:15 Marianne Kühmel-Saleh (797) Swim: 25:45
Trans1: 27:13
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 02:05:32
Bike: 01:38:19
Trans2: 02:07:09
Trans2_Bike: 01:37
Run: 01:03:15
Finish: 03:10:24
48 655 Marie Schwöppe VFL Münster AK4 5 GER 02:35:05.53 25:41 01:05 01:23:39 01:18 43:22 Marie Schwöppe (655) Swim: 25:41
Trans1: 26:46
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:50:25
Bike: 01:23:39
Trans2: 01:51:43
Trans2_Bike: 01:18
Run: 43:22
Finish: 02:35:05
24 617 Marion Hebding Soprema Team TSV Mannheim MK50 1 Baden-Württemberg 02:25:48.45 25:23 02:08 01:13:30 01:01 43:46 Marion Hebding (617) Swim: 25:23
Trans1: 27:31
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 01:41:01
Bike: 01:13:30
Trans2: 01:42:02
Trans2_Bike: 01:01
Run: 43:46
Finish: 02:25:48
51 799 Marion Waid SPV 1912 Seligenstadt MK55 1 Hessen 02:36:23.79 22:16 01:06 01:24:03 01:14 47:44 Marion Waid (799) Swim: 22:16
Trans1: 23:22
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:47:25
Bike: 01:24:03
Trans2: 01:48:39
Trans2_Bike: 01:14
Run: 47:44
Finish: 02:36:23
164 108 Marius Holl SG Triathlon Elz/Limbach AK3 31 GER 02:22:42.87 21:35 58 01:16:33 57 42:39 Marius Holl (108) Swim: 21:35
Trans1: 22:33
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:39:06
Bike: 01:16:33
Trans2: 01:40:03
Trans2_Bike: 57
Run: 42:39
Finish: 02:22:42
403 308 Marko Schäfer TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. MK50 60 GER 03:01:42.73 34:26 02:41 01:28:25 02:00 54:10 Marko Schäfer (308) Swim: 34:26
Trans1: 37:07
Trans1_Swim: 02:41
Bike_Finish: 02:05:32
Bike: 01:28:25
Trans2: 02:07:32
Trans2_Bike: 02:00
Run: 54:10
Finish: 03:01:42
59 144 Markus Becker TRIA-TEAM Bruchköbel e.V. AK3 10 GER 02:10:48.88 19:56 48 01:08:08 55 41:01 Markus Becker (144) Swim: 19:56
Trans1: 20:44
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:28:52
Bike: 01:08:08
Trans2: 01:29:47
Trans2_Bike: 55
Run: 41:01
Finish: 02:10:48
208 333 Markus Iwanowitsch Kraulkurse.de MK40 23 Hessen 02:27:59.23 24:51 02:31 01:17:28 01:23 41:46 Markus Iwanowitsch (333) Swim: 24:51
Trans1: 27:22
Trans1_Swim: 02:31
Bike_Finish: 01:44:50
Bike: 01:17:28
Trans2: 01:46:13
Trans2_Bike: 01:23
Run: 41:46
Finish: 02:27:59
351 519 Markus Körner LSV Ladenburg MK55 20 Baden-Württemberg 02:47:59.66 32:05 02:10 01:23:14 01:47 48:43 Markus Körner (519) Swim: 32:05
Trans1: 34:15
Trans1_Swim: 02:10
Bike_Finish: 01:57:29
Bike: 01:23:14
Trans2: 01:59:16
Trans2_Bike: 01:47
Run: 48:43
Finish: 02:47:59
431 460 Markus Krogull MK50 69 GER 03:11:59.35 30:27 02:56 01:33:49 02:00 01:02:47 Markus Krogull (460) Swim: 30:27
Trans1: 33:23
Trans1_Swim: 02:56
Bike_Finish: 02:07:12
Bike: 01:33:49
Trans2: 02:09:12
Trans2_Bike: 02:00
Run: 01:02:47
Finish: 03:11:59
206 124 Markus May Tri Team Giessen AK3 41 GER 02:27:26.76 22:54 02:22 01:12:01 01:08 49:01 Markus May (124) Swim: 22:54
Trans1: 25:16
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 01:37:17
Bike: 01:12:01
Trans2: 01:38:25
Trans2_Bike: 01:08
Run: 49:01
Finish: 02:27:26
101 466 Markus Pfeifer Soprema Team TSV Mannheim MK50 6 Baden-Württemberg 02:16:20.78 22:31 01:24 01:12:22 01:10 38:53 Markus Pfeifer (466) Swim: 22:31
Trans1: 23:55
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 01:36:17
Bike: 01:12:22
Trans2: 01:37:27
Trans2_Bike: 01:10
Run: 38:53
Finish: 02:16:20
85 143 Markus Respondek TRIA-TEAM Bruchköbel e.V. AK2 16 GER 02:13:26.36 20:17 48 01:11:59 01:06 39:16 Markus Respondek (143) Swim: 20:17
Trans1: 21:05
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:33:04
Bike: 01:11:59
Trans2: 01:34:10
Trans2_Bike: 01:06
Run: 39:16
Finish: 02:13:26
196 286 Markus Rühl Kraichgau Triathlon e.V. AK4 30 Baden-Württemberg 02:25:52.38 27:08 01:46 01:14:19 53 41:46 Markus Rühl (286) Swim: 27:08
Trans1: 28:54
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 01:43:13
Bike: 01:14:19
Trans2: 01:44:06
Trans2_Bike: 53
Run: 41:46
Finish: 02:25:52
166 195 Markus Theis Eintracht Frankfurt e.V. - Team 2 AK4 26 GER 02:23:11.79 26:09 01:00 01:12:45 58 42:19 Markus Theis (195) Swim: 26:09
Trans1: 27:09
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:39:54
Bike: 01:12:45
Trans2: 01:40:52
Trans2_Bike: 58
Run: 42:19
Finish: 02:23:11
99 535 Markus Weinmann Tria Echterdingen MK55 1 Baden-Württemberg 02:15:54.56 24:32 49 01:08:19 01:12 41:02 Markus Weinmann (535) Swim: 24:32
Trans1: 25:21
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:33:40
Bike: 01:08:19
Trans2: 01:34:52
Trans2_Bike: 01:12
Run: 41:02
Finish: 02:15:54
77 80 Martin Busch KSV Baunatal MK40 5 GER 02:12:50.20 20:14 53 01:09:33 46 41:24 Martin Busch (80) Swim: 20:14
Trans1: 21:07
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:30:40
Bike: 01:09:33
Trans2: 01:31:26
Trans2_Bike: 46
Run: 41:24
Finish: 02:12:50
213 432 Martin Czernik Tri Club Wuppertal MK50 18 Nordrhein-Westfalen 02:28:21.44 24:47 01:25 01:15:22 01:13 45:34 Martin Czernik (432) Swim: 24:47
Trans1: 26:12
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 01:41:34
Bike: 01:15:22
Trans2: 01:42:47
Trans2_Bike: 01:13
Run: 45:34
Finish: 02:28:21
366 506 Martin Dägele DLRG Schifferstadt MK55 21 Rheinland-Pfalz 02:50:53.11 28:05 02:19 01:22:17 01:51 56:21 Martin Dägele (506) Swim: 28:05
Trans1: 30:24
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 01:52:41
Bike: 01:22:17
Trans2: 01:54:32
Trans2_Bike: 01:51
Run: 56:21
Finish: 02:50:53
8 5 Martin Diebold Karlsruher Lemminge AK2 2 GER 01:58:53.03 19:47 36 01:03:50 37 34:03 Martin Diebold (5) Swim: 19:47
Trans1: 20:23
Trans1_Swim: 36
Bike_Finish: 01:24:13
Bike: 01:03:50
Trans2: 01:24:50
Trans2_Bike: 37
Run: 34:03
Finish: 01:58:53
224 383 Martin Häfner TV Forst Triathlon MK45 28 Baden-Württemberg 02:29:43.16 22:44 01:35 01:16:05 03:20 45:59 Martin Häfner (383) Swim: 22:44
Trans1: 24:19
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 01:40:24
Bike: 01:16:05
Trans2: 01:43:44
Trans2_Bike: 03:20
Run: 45:59
Finish: 02:29:43
39 97 Martin Huhndorf SC Neukirchen 1864 e.V. MK40 2 GER 02:08:04.90 19:59 56 01:07:26 01:03 38:40 Martin Huhndorf (97) Swim: 19:59
Trans1: 20:55
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:28:21
Bike: 01:07:26
Trans2: 01:29:24
Trans2_Bike: 01:03
Run: 38:40
Finish: 02:08:04
428 269 Martin Kaufmann AK4 61 GER 03:09:58.38 32:36 03:27 01:35:27 02:04 56:24 Martin Kaufmann (269) Swim: 32:36
Trans1: 36:03
Trans1_Swim: 03:27
Bike_Finish: 02:11:30
Bike: 01:35:27
Trans2: 02:13:34
Trans2_Bike: 02:04
Run: 56:24
Finish: 03:09:58
247 176 Martin Kruse Eintracht Frankfurt e.V. - Team 1 AK4 34 GER 02:32:46.22 26:13 01:15 01:18:12 01:28 45:38 Martin Kruse (176) Swim: 26:13
Trans1: 27:28
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 01:45:40
Bike: 01:18:12
Trans2: 01:47:08
Trans2_Bike: 01:28
Run: 45:38
Finish: 02:32:46
82 407 Martin Moroff GSV Maichingen Triathlon MK45 9 Baden-Württemberg 02:13:10.37 20:28 54 01:10:22 58 40:28 Martin Moroff (407) Swim: 20:28
Trans1: 21:22
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:31:44
Bike: 01:10:22
Trans2: 01:32:42
Trans2_Bike: 58
Run: 40:28
Finish: 02:13:10
285 475 Martin Scherrer TG Tria Rüsselsheim MK50 31 GER 02:37:05.31 27:06 01:48 01:19:55 01:44 46:32 Martin Scherrer (475) Swim: 27:06
Trans1: 28:54
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 01:48:49
Bike: 01:19:55
Trans2: 01:50:33
Trans2_Bike: 01:44
Run: 46:32
Finish: 02:37:05
66 77 Martin Wonke KSV Baunatal AK3 14 GER 02:11:19.96 25:18 49 01:07:15 01:08 36:49 Martin Wonke (77) Swim: 25:18
Trans1: 26:07
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:33:22
Bike: 01:07:15
Trans2: 01:34:30
Trans2_Bike: 01:08
Run: 36:49
Finish: 02:11:19
289 68 Marvin Mohrhardt AK2 36 GER 02:37:18.34 21:52 59 01:30:05 01:20 43:02 Marvin Mohrhardt (68) Swim: 21:52
Trans1: 22:51
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:52:56
Bike: 01:30:05
Trans2: 01:54:16
Trans2_Bike: 01:20
Run: 43:02
Finish: 02:37:18
231 458 Mathias Köhler Team Schneidhain MK50 22 Hessen 02:30:22.20 22:34 01:23 01:18:37 01:10 46:38 Mathias Köhler (458) Swim: 22:34
Trans1: 23:57
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 01:42:34
Bike: 01:18:37
Trans2: 01:43:44
Trans2_Bike: 01:10
Run: 46:38
Finish: 02:30:22
418 501 Mathias Wodny TSG Maxdorf MK50 67 Rheinland-Pfalz 03:05:58.05 35:50 01:43 01:30:20 01:39 56:26 Mathias Wodny (501) Swim: 35:50
Trans1: 37:33
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 02:07:53
Bike: 01:30:20
Trans2: 02:09:32
Trans2_Bike: 01:39
Run: 56:26
Finish: 03:05:58
277 74 Matthäus Prokscha AK2 34 GER 02:35:58.12 31:20 02:14 01:13:11 01:29 47:44 Matthäus Prokscha (74) Swim: 31:20
Trans1: 33:34
Trans1_Swim: 02:14
Bike_Finish: 01:46:45
Bike: 01:13:11
Trans2: 01:48:14
Trans2_Bike: 01:29
Run: 47:44
Finish: 02:35:58
200 84 Matthias Assenheimer SPANNRIT Team TSG Kleinostheim AK3 39 GER 02:26:23.68 20:11 01:00 01:18:17 01:14 45:41 Matthias Assenheimer (84) Swim: 20:11
Trans1: 21:11
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:39:28
Bike: 01:18:17
Trans2: 01:40:42
Trans2_Bike: 01:14
Run: 45:41
Finish: 02:26:23
106 154 Matthias Lehnertz TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. MK45 12 GER 02:17:13.29 23:54 01:06 01:10:39 01:15 40:19 Matthias Lehnertz (154) Swim: 23:54
Trans1: 25:00
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:35:39
Bike: 01:10:39
Trans2: 01:36:54
Trans2_Bike: 01:15
Run: 40:19
Finish: 02:17:13
108 474 Matthias Rosenkranz Karlsruher Lemminge MK50 7 Baden-Württemberg 02:17:19.66 23:03 54 01:11:47 01:17 40:18 Matthias Rosenkranz (474) Swim: 23:03
Trans1: 23:57
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:35:44
Bike: 01:11:47
Trans2: 01:37:01
Trans2_Bike: 01:17
Run: 40:18
Finish: 02:17:19
359 357 Matthias Schmitt Ludwigshafener SV07 MK40 48 Rheinland-Pfalz 02:49:39.29 29:00 01:59 01:26:42 01:18 50:40 Matthias Schmitt (357) Swim: 29:00
Trans1: 30:59
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 01:57:41
Bike: 01:26:42
Trans2: 01:58:59
Trans2_Bike: 01:18
Run: 50:40
Finish: 02:49:39
89 14 Matthias Thome TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK1 16 Hessen 02:14:12.61 22:02 43 01:10:10 01:04 40:13 Matthias Thome (14) Swim: 22:02
Trans1: 22:45
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:32:55
Bike: 01:10:10
Trans2: 01:33:59
Trans2_Bike: 01:04
Run: 40:13
Finish: 02:14:12
121 726 Maureen Amend Eintracht Frankfurt Triathlon AK4 15 Hessen 02:58:57.42 28:52 02:33 01:29:10 01:37 56:45 Maureen Amend (726) Swim: 28:52
Trans1: 31:25
Trans1_Swim: 02:33
Bike_Finish: 02:00:35
Bike: 01:29:10
Trans2: 02:02:12
Trans2_Bike: 01:37
Run: 56:45
Finish: 02:58:57
156 121 Max Frederik Möscheid Tri Team Giessen AK1 24 GER 02:21:48.41 24:35 56 01:11:16 01:19 43:42 Max Frederik Möscheid (121) Swim: 24:35
Trans1: 25:31
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:36:47
Bike: 01:11:16
Trans2: 01:38:06
Trans2_Bike: 01:19
Run: 43:42
Finish: 02:21:48
229 841 Max Holtkamp TRIA-TEAM Bruchköbel e.V. AK1 30 GER 02:30:07.03 21:37 58 01:19:25 01:07 47:00 Max Holtkamp (841) Swim: 21:37
Trans1: 22:35
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:42:00
Bike: 01:19:25
Trans2: 01:43:07
Trans2_Bike: 01:07
Run: 47:00
Finish: 02:30:07
246 39 Maximilian Homann Eintracht Frankfurt Triathlon AK1 31 Hessen 02:32:34.29 31:23 02:25 01:15:45 01:00 42:01 Maximilian Homann (39) Swim: 31:23
Trans1: 33:48
Trans1_Swim: 02:25
Bike_Finish: 01:49:33
Bike: 01:15:45
Trans2: 01:50:33
Trans2_Bike: 01:00
Run: 42:01
Finish: 02:32:34
392 67 Maximilian Langer AK2 38 GER 02:57:47.93 30:03 02:54 01:30:26 02:12 52:12 Maximilian Langer (67) Swim: 30:03
Trans1: 32:57
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 02:03:23
Bike: 01:30:26
Trans2: 02:05:35
Trans2_Bike: 02:12
Run: 52:12
Finish: 02:57:47
399 45 Maximilian Morneweg AK1 36 GER 03:00:19.84 31:59 03:07 01:31:28 01:17 52:28 Maximilian Morneweg (45) Swim: 31:59
Trans1: 35:06
Trans1_Swim: 03:07
Bike_Finish: 02:06:34
Bike: 01:31:28
Trans2: 02:07:51
Trans2_Bike: 01:17
Run: 52:28
Finish: 03:00:19
78 728 Melanie Berkemeier Ejot-Team TV Buschhütten AK4 10 Nordrhein-Westfalen 02:43:43.80 26:18 01:49 01:24:57 01:28 49:11 Melanie Berkemeier (728) Swim: 26:18
Trans1: 28:07
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 01:53:04
Bike: 01:24:57
Trans2: 01:54:32
Trans2_Bike: 01:28
Run: 49:11
Finish: 02:43:43
110 794 Melanie Schwarze TV 1891 Bürstadt MK50 12 GER 02:53:31.86 32:01 02:31 01:25:21 01:41 51:57 Melanie Schwarze (794) Swim: 32:01
Trans1: 34:32
Trans1_Swim: 02:31
Bike_Finish: 01:59:53
Bike: 01:25:21
Trans2: 02:01:34
Trans2_Bike: 01:41
Run: 51:57
Finish: 02:53:31
127 272 Michael Kühne Kraichgau Triathlon e.V. AK4 18 Baden-Württemberg 02:19:27.08 24:01 01:34 01:08:59 01:10 43:43 Michael Kühne (272) Swim: 24:01
Trans1: 25:35
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 01:34:34
Bike: 01:08:59
Trans2: 01:35:44
Trans2_Bike: 01:10
Run: 43:43
Finish: 02:19:27
21 343 Michael Lik TV Bad Orb MK40 1 Hessen 02:05:12.23 20:17 59 01:07:19 50 35:47 Michael Lik (343) Swim: 20:17
Trans1: 21:16
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:28:35
Bike: 01:07:19
Trans2: 01:29:25
Trans2_Bike: 50
Run: 35:47
Finish: 02:05:12
310 503 Michael Ammermann TG Hanau MK55 15 Hessen 02:41:03.00 25:50 01:24 01:19:34 01:24 52:51 Michael Ammermann (503) Swim: 25:50
Trans1: 27:14
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 01:46:48
Bike: 01:19:34
Trans2: 01:48:12
Trans2_Bike: 01:24
Run: 52:51
Finish: 02:41:03
174 187 Michael Bareth TSV Krofdorf-Gleiberg MK50 14 GER 02:24:15.77 24:16 54 01:13:58 03:03 42:04 Michael Bareth (187) Swim: 24:16
Trans1: 25:10
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:39:08
Bike: 01:13:58
Trans2: 01:42:11
Trans2_Bike: 03:03
Run: 42:04
Finish: 02:24:15
365 370 Michael Baum MK45 43 Baden-Württemberg 02:50:27.00 27:16 01:30 01:23:26 01:53 56:22 Michael Baum (370) Swim: 27:16
Trans1: 28:46
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:52:12
Bike: 01:23:26
Trans2: 01:54:05
Trans2_Bike: 01:53
Run: 56:22
Finish: 02:50:27
110 372 Michael Blumhofer TV Forst Triathlon MK45 14 Baden-Württemberg 02:17:33.68 20:45 01:08 01:11:15 01:07 43:18 Michael Blumhofer (372) Swim: 20:45
Trans1: 21:53
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:33:08
Bike: 01:11:15
Trans2: 01:34:15
Trans2_Bike: 01:07
Run: 43:18
Finish: 02:17:33
121 161 Michael Böhler MTV Kronberg MK45 16 GER 02:18:22.48 20:21 53 01:14:29 01:15 41:24 Michael Böhler (161) Swim: 20:21
Trans1: 21:14
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:35:43
Bike: 01:14:29
Trans2: 01:36:58
Trans2_Bike: 01:15
Run: 41:24
Finish: 02:18:22
387 509 Michael Fey SV TriCity Darmstadt MK55 25 Hessen 02:56:58.22 36:13 01:42 01:25:27 01:08 52:28 Michael Fey (509) Swim: 36:13
Trans1: 37:55
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 02:03:22
Bike: 01:25:27
Trans2: 02:04:30
Trans2_Bike: 01:08
Run: 52:28
Finish: 02:56:58
61 221 Michael Kallenberg Karlsruher Lemminge AK3 11 Baden-Württemberg 02:10:55.84 21:14 54 01:08:13 54 39:40 Michael Kallenberg (221) Swim: 21:14
Trans1: 22:08
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:30:21
Bike: 01:08:13
Trans2: 01:31:15
Trans2_Bike: 54
Run: 39:40
Finish: 02:10:55
197 340 Michael Kotitschke NSU Triathlon MK40 22 Baden-Württemberg 02:25:56.45 26:53 55 01:13:59 01:10 42:59 Michael Kotitschke (340) Swim: 26:53
Trans1: 27:48
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:41:47
Bike: 01:13:59
Trans2: 01:42:57
Trans2_Bike: 01:10
Run: 42:59
Finish: 02:25:56
210 342 Michael Krauß ROWE Triathlon Team stimmel-sports MK40 24 Rheinland-Pfalz 02:28:05.37 25:38 56 01:15:14 01:05 45:12 Michael Krauß (342) Swim: 25:38
Trans1: 26:34
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:41:48
Bike: 01:15:14
Trans2: 01:42:53
Trans2_Bike: 01:05
Run: 45:12
Finish: 02:28:05
189 180 Michael Martinelli Eintracht Frankfurt e.V. - Team 1 AK3 37 GER 02:25:26.15 27:43 01:05 01:13:49 01:21 41:28 Michael Martinelli (180) Swim: 27:43
Trans1: 28:48
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:42:37
Bike: 01:13:49
Trans2: 01:43:58
Trans2_Bike: 01:21
Run: 41:28
Finish: 02:25:26
173 405 Michael Meuer SC Alemannia Dreikirchen MK45 22 Rheinland-Pfalz 02:24:07.16 29:35 57 01:10:23 01:09 42:03 Michael Meuer (405) Swim: 29:35
Trans1: 30:32
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 01:40:55
Bike: 01:10:23
Trans2: 01:42:04
Trans2_Bike: 01:09
Run: 42:03
Finish: 02:24:07
368 526 Michael Rosemann Triathlon Team DSW Darmstadt MK55 22 GER 02:51:06.25 32:03 01:59 01:28:06 02:11 46:47 Michael Rosemann (526) Swim: 32:03
Trans1: 34:02
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 02:02:08
Bike: 01:28:06
Trans2: 02:04:19
Trans2_Bike: 02:11
Run: 46:47
Finish: 02:51:06
272 527 Michael Roth SVF Ludwigshafen MK55 9 Rheinland-Pfalz 02:35:19.61 26:31 01:30 01:20:44 01:08 45:26 Michael Roth (527) Swim: 26:31
Trans1: 28:01
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:48:45
Bike: 01:20:44
Trans2: 01:49:53
Trans2_Bike: 01:08
Run: 45:26
Finish: 02:35:19
389 488 Michael Tischmeyer TG Viktoria Augsburg MK50 56 Bayern 02:57:20.64 26:35 02:45 01:25:25 02:08 01:00:27 Michael Tischmeyer (488) Swim: 26:35
Trans1: 29:20
Trans1_Swim: 02:45
Bike_Finish: 01:54:45
Bike: 01:25:25
Trans2: 01:56:53
Trans2_Bike: 02:08
Run: 01:00:27
Finish: 02:57:20
128 494 Michael Waraus Tria Darmstadt MK50 8 Hessen 02:19:27.50 24:01 01:03 01:11:56 01:04 41:23 Michael Waraus (494) Swim: 24:01
Trans1: 25:04
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:37:00
Bike: 01:11:56
Trans2: 01:38:04
Trans2_Bike: 01:04
Run: 41:23
Finish: 02:19:27
103 15 Michael Zacher TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK2 19 Hessen 02:16:48.98 19:30 45 01:15:16 42 40:35 Michael Zacher (15) Swim: 19:30
Trans1: 20:15
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:35:31
Bike: 01:15:16
Trans2: 01:36:13
Trans2_Bike: 42
Run: 40:35
Finish: 02:16:48
9 31 Mika Noodt VfL Wolfsburg AK0 2 Niedersachsen 01:59:08.22 17:21 41 01:05:32 01:00 34:34 Mika Noodt (31) Swim: 17:21
Trans1: 18:02
Trans1_Swim: 41
Bike_Finish: 01:23:34
Bike: 01:05:32
Trans2: 01:24:34
Trans2_Bike: 01:00
Run: 34:34
Finish: 01:59:08
207 92 Mirco Schleinitz TUS Griesheim AK2 27 GER 02:27:40.64 23:31 01:05 01:20:44 01:05 41:15 Mirco Schleinitz (92) Swim: 23:31
Trans1: 24:36
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:45:20
Bike: 01:20:44
Trans2: 01:46:25
Trans2_Bike: 01:05
Run: 41:15
Finish: 02:27:40
127 730 Monika Frenker RC Vorwärts Speyer AK4 18 Rheinland-Pfalz 03:00:30.71 29:23 02:04 01:30:51 01:10 57:02 Monika Frenker (730) Swim: 29:23
Trans1: 31:27
Trans1_Swim: 02:04
Bike_Finish: 02:02:18
Bike: 01:30:51
Trans2: 02:03:28
Trans2_Bike: 01:10
Run: 57:02
Finish: 03:00:30
51 86 Moritz Belmann 3defacto Team asc Darmstadt AK2 12 GER 02:09:41.30 19:49 43 01:10:06 01:11 37:52 Moritz Belmann (86) Swim: 19:49
Trans1: 20:32
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:30:38
Bike: 01:10:06
Trans2: 01:31:49
Trans2_Bike: 01:11
Run: 37:52
Finish: 02:09:41
221 188 Moritz Neubauer TSV Krofdorf-Gleiberg AK3 43 GER 02:29:26.26 24:55 01:16 01:18:30 01:39 43:06 Moritz Neubauer (188) Swim: 24:55
Trans1: 26:11
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:44:41
Bike: 01:18:30
Trans2: 01:46:20
Trans2_Bike: 01:39
Run: 43:06
Finish: 02:29:26
135 109 Moritz Spitz SG Triathlon Elz/Limbach AK1 21 GER 02:19:48.94 22:46 01:07 01:13:34 55 41:26 Moritz Spitz (109) Swim: 22:46
Trans1: 23:53
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:37:27
Bike: 01:13:34
Trans2: 01:38:22
Trans2_Bike: 55
Run: 41:26
Finish: 02:19:48
92 114 Moritz Werrbach Wassersportvereinigung Cassel e.V. AK0 6 GER 02:14:48.06 20:04 01:09 01:11:22 47 41:26 Moritz Werrbach (114) Swim: 20:04
Trans1: 21:13
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 01:32:35
Bike: 01:11:22
Trans2: 01:33:22
Trans2_Bike: 47
Run: 41:26
Finish: 02:14:48
47 837 Nadine Schymski TV Dresden e.V. AK4 4 Sachsen 02:35:00.78 22:47 01:38 01:22:54 01:10 46:31 Nadine Schymski (837) Swim: 22:47
Trans1: 24:25
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 01:47:19
Bike: 01:22:54
Trans2: 01:48:29
Trans2_Bike: 01:10
Run: 46:31
Finish: 02:35:00
159 146 Niclas Aue CJD Oberurff AK1 25 GER 02:22:00.65 21:48 01:12 01:15:13 50 42:57 Niclas Aue (146) Swim: 21:48
Trans1: 23:00
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:38:13
Bike: 01:15:13
Trans2: 01:39:03
Trans2_Bike: 50
Run: 42:57
Finish: 02:22:00
267 490 Nicolai Unterbarnscheidt Heart Racer MK50 27 Baden-Württemberg 02:35:04.13 24:02 01:05 01:20:22 01:34 48:01 Nicolai Unterbarnscheidt (490) Swim: 24:02
Trans1: 25:07
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:45:29
Bike: 01:20:22
Trans2: 01:47:03
Trans2_Bike: 01:34
Run: 48:01
Finish: 02:35:04
43 152 Nicolas Honsowitz TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK1 12 GER 02:08:30.00 18:54 46 01:08:16 43 39:51 Nicolas Honsowitz (152) Swim: 18:54
Trans1: 19:40
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:27:56
Bike: 01:08:16
Trans2: 01:28:39
Trans2_Bike: 43
Run: 39:51
Finish: 02:08:30
15 29 Nicolas Mann Post-SV Tübingen AK0 4 Baden-Württemberg 02:02:43.61 18:52 39 01:07:39 38 34:55 Nicolas Mann (29) Swim: 18:52
Trans1: 19:31
Trans1_Swim: 39
Bike_Finish: 01:27:10
Bike: 01:07:39
Trans2: 01:27:48
Trans2_Bike: 38
Run: 34:55
Finish: 02:02:43
10 44 Nicolas Mehrer LG-Steinlach-Zollern AK1 3 Baden-Württemberg 02:00:34.88 17:18 45 01:04:45 45 37:01 Nicolas Mehrer (44) Swim: 17:18
Trans1: 18:03
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:22:48
Bike: 01:04:45
Trans2: 01:23:33
Trans2_Bike: 45
Run: 37:01
Finish: 02:00:34
158 786 Nicole Kripp Ludwigshafener SV07 MK50 20 Rheinland-Pfalz 03:21:48.45 32:56 02:12 01:45:16 02:32 58:52 Nicole Kripp (786) Swim: 32:56
Trans1: 35:08
Trans1_Swim: 02:12
Bike_Finish: 02:20:24
Bike: 01:45:16
Trans2: 02:22:56
Trans2_Bike: 02:32
Run: 58:52
Finish: 03:21:48
209 61 Niklas Johaentges MTG Mannheim Triathlon AK2 28 Baden-Württemberg 02:28:00.47 26:02 03:07 01:15:46 01:01 42:04 Niklas Johaentges (61) Swim: 26:02
Trans1: 29:09
Trans1_Swim: 03:07
Bike_Finish: 01:44:55
Bike: 01:15:46
Trans2: 01:45:56
Trans2_Bike: 01:01
Run: 42:04
Finish: 02:28:00
125 28 Niklas Knoll Team Silla Hopp AK0 8 Baden-Württemberg 02:19:05.81 19:10 41 01:12:34 01:05 45:35 Niklas Knoll (28) Swim: 19:10
Trans1: 19:51
Trans1_Swim: 41
Bike_Finish: 01:32:25
Bike: 01:12:34
Trans2: 01:33:30
Trans2_Bike: 01:05
Run: 45:35
Finish: 02:19:05
88 89 Nils Arnecke 3defacto Team asc Darmstadt AK3 20 GER 02:14:09.88 20:01 45 01:09:54 54 42:35 Nils Arnecke (89) Swim: 20:01
Trans1: 20:46
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:30:40
Bike: 01:09:54
Trans2: 01:31:34
Trans2_Bike: 54
Run: 42:35
Finish: 02:14:09
1 2 Nils Frommhold TEAM Erdinger Alkoholfrei PRO 1 GER 01:52:57.04 Nils Frommhold (2) Finish: 01:52:57
112 674 Nina Anna Kuhn MTV Kronberg MK45 16 GER 02:53:58.48 27:56 01:19 01:30:20 01:46 52:37 Nina Anna Kuhn (674) Swim: 27:56
Trans1: 29:15
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 01:59:35
Bike: 01:30:20
Trans2: 02:01:21
Trans2_Bike: 01:46
Run: 52:37
Finish: 02:53:58
75 731 Nina Grimmer AK4 9 Baden-Württemberg 02:42:53.28 27:59 01:37 01:24:14 01:06 47:57 Nina Grimmer (731) Swim: 27:59
Trans1: 29:36
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 01:53:50
Bike: 01:24:14
Trans2: 01:54:56
Trans2_Bike: 01:06
Run: 47:57
Finish: 02:42:53
13 651 Nina Heidemann TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK0 1 GER 02:20:38.26 19:14 43 01:17:15 41 42:45 Nina Heidemann (651) Swim: 19:14
Trans1: 19:57
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:37:12
Bike: 01:17:15
Trans2: 01:37:53
Trans2_Bike: 41
Run: 42:45
Finish: 02:20:38
22 626 Nora Koss TriTeam Berlin AK1 7 Berlin 02:25:06.27 21:38 01:16 01:17:02 01:30 43:40 Nora Koss (626) Swim: 21:38
Trans1: 22:54
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:39:56
Bike: 01:17:02
Trans2: 01:41:26
Trans2_Bike: 01:30
Run: 43:40
Finish: 02:25:06
124 648 Nora Noack AK3 15 GER 02:59:28.92 31:45 01:39 01:33:24 01:16 51:24 Nora Noack (648) Swim: 31:45
Trans1: 33:24
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 02:06:48
Bike: 01:33:24
Trans2: 02:08:04
Trans2_Bike: 01:16
Run: 51:24
Finish: 02:59:28
440 452 Norbert Keller MK50 73 GER 03:24:21.45 30:06 03:38 01:51:09 02:18 57:10 Norbert Keller (452) Swim: 30:06
Trans1: 33:44
Trans1_Swim: 03:38
Bike_Finish: 02:24:53
Bike: 01:51:09
Trans2: 02:27:11
Trans2_Bike: 02:18
Run: 57:10
Finish: 03:24:21
396 569 Norbert Putz WSV Otterskirchen MK65 3 GER 02:59:26.00 33:04 01:48 01:27:48 01:49 54:57 Norbert Putz (569) Swim: 33:04
Trans1: 34:52
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 02:02:40
Bike: 01:27:48
Trans2: 02:04:29
Trans2_Bike: 01:49
Run: 54:57
Finish: 02:59:26
390 533 Norbert Trabold MK55 26 Hessen 02:57:32.48 28:39 04:08 01:25:00 02:21 57:24 Norbert Trabold (533) Swim: 28:39
Trans1: 32:47
Trans1_Swim: 04:08
Bike_Finish: 01:57:47
Bike: 01:25:00
Trans2: 02:00:08
Trans2_Bike: 02:21
Run: 57:24
Finish: 02:57:32
347 336 Olaf Kern Triathlon Team DSW Darmstadt MK40 44 GER 02:46:30.22 27:26 01:26 01:25:57 01:04 50:37 Olaf Kern (336) Swim: 27:26
Trans1: 28:52
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 01:54:49
Bike: 01:25:57
Trans2: 01:55:53
Trans2_Bike: 01:04
Run: 50:37
Finish: 02:46:30
315 454 Olaf Kinzel Team SRH Campus Sports MK50 38 Baden-Württemberg 02:42:08.09 30:44 03:14 01:19:56 02:20 45:54 Olaf Kinzel (454) Swim: 30:44
Trans1: 33:58
Trans1_Swim: 03:14
Bike_Finish: 01:53:54
Bike: 01:19:56
Trans2: 01:56:14
Trans2_Bike: 02:20
Run: 45:54
Finish: 02:42:08
54 91 Olaf Koch TUS Griesheim AK1 14 GER 02:09:54.96 20:13 49 01:09:37 48 38:27 Olaf Koch (91) Swim: 20:13
Trans1: 21:02
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:30:39
Bike: 01:09:37
Trans2: 01:31:27
Trans2_Bike: 48
Run: 38:27
Finish: 02:09:54
93 192 Ole Jacobsen Eintracht Frankfurt e.V. - Team 2 MK45 11 GER 02:14:59.35 19:41 52 01:12:25 01:01 41:00 Ole Jacobsen (192) Swim: 19:41
Trans1: 20:33
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:32:58
Bike: 01:12:25
Trans2: 01:33:59
Trans2_Bike: 01:01
Run: 41:00
Finish: 02:14:59
48 115 Oliver Degenhardt Wassersportvereinigung Cassel e.V. MK50 2 GER 02:09:27.00 21:21 55 01:06:58 01:06 39:07 Oliver Degenhardt (115) Swim: 21:21
Trans1: 22:16
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:29:14
Bike: 01:06:58
Trans2: 01:30:20
Trans2_Bike: 01:06
Run: 39:07
Finish: 02:09:27
281 433 Oliver Diemer Triathlon Oftersheim-Schwetzingen MK50 30 Baden-Württemberg 02:36:25.25 26:03 02:36 01:20:56 02:25 44:25 Oliver Diemer (433) Swim: 26:03
Trans1: 28:39
Trans1_Swim: 02:36
Bike_Finish: 01:49:35
Bike: 01:20:56
Trans2: 01:52:00
Trans2_Bike: 02:25
Run: 44:25
Finish: 02:36:25
30 393 Oliver Kalmes SV Bergisch Gladbach MK45 2 GER 02:06:21.21 20:34 01:10 01:07:02 51 36:44 Oliver Kalmes (393) Swim: 20:34
Trans1: 21:44
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:28:46
Bike: 01:07:02
Trans2: 01:29:37
Trans2_Bike: 51
Run: 36:44
Finish: 02:06:21
DSQ 525 Oliver Pontius Eintracht Frankfurt Triathlon MK55 DSQ Hessen 02:37:28.59 25:42 03:11 01:18:42 02:36 47:17 Oliver Pontius (525) Swim: 25:42
Trans1: 28:53
Trans1_Swim: 03:11
Bike_Finish: 01:47:35
Bike: 01:18:42
Trans2: 01:50:11
Trans2_Bike: 02:36
Run: 47:17
Finish: 02:37:28
214 299 Olli Knapp AK4 32 Baden-Württemberg 02:28:23.58 24:58 02:42 01:13:14 01:23 46:06 Olli Knapp (299) Swim: 24:58
Trans1: 27:40
Trans1_Swim: 02:42
Bike_Finish: 01:40:54
Bike: 01:13:14
Trans2: 01:42:17
Trans2_Bike: 01:23
Run: 46:06
Finish: 02:28:23
391 304 Otto Alter TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. MK60 14 Hessen 02:57:39.91 31:10 03:32 01:25:30 01:31 55:56 Otto Alter (304) Swim: 31:10
Trans1: 34:42
Trans1_Swim: 03:32
Bike_Finish: 02:00:12
Bike: 01:25:30
Trans2: 02:01:43
Trans2_Bike: 01:31
Run: 55:56
Finish: 02:57:39
11 616 Palina Dubino 3defacto Team ASC Darmstadt AK2 4 Hessen 02:20:18.11 22:38 53 01:13:38 59 42:10 Palina Dubino (616) Swim: 22:38
Trans1: 23:31
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:37:09
Bike: 01:13:38
Trans2: 01:38:08
Trans2_Bike: 59
Run: 42:10
Finish: 02:20:18
45 213 Pascal Friedhoff TV Einigkeit 1900 Netphen AK3 8 Nordrhein-Westfalen 02:08:55.11 20:14 01:00 01:07:08 55 39:38 Pascal Friedhoff (213) Swim: 20:14
Trans1: 21:14
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:28:22
Bike: 01:07:08
Trans2: 01:29:17
Trans2_Bike: 55
Run: 39:38
Finish: 02:08:55
109 417 Pascal Rücker TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. MK45 13 GER 02:17:28.09 23:17 51 01:12:40 54 39:46 Pascal Rücker (417) Swim: 23:17
Trans1: 24:08
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:36:48
Bike: 01:12:40
Trans2: 01:37:42
Trans2_Bike: 54
Run: 39:46
Finish: 02:17:28
126 164 Patrick Healy MTV Kronberg AK4 17 GER 02:19:05.94 20:12 01:06 01:14:26 58 42:23 Patrick Healy (164) Swim: 20:12
Trans1: 21:18
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:35:44
Bike: 01:14:26
Trans2: 01:36:42
Trans2_Bike: 58
Run: 42:23
Finish: 02:19:05
114 42 Patrick Jung Team ERDINGER Alkoholfrei AK1 19 GER 02:17:41.81 21:33 01:29 01:11:55 01:16 41:28 Patrick Jung (42) Swim: 21:33
Trans1: 23:02
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 01:34:57
Bike: 01:11:55
Trans2: 01:36:13
Trans2_Bike: 01:16
Run: 41:28
Finish: 02:17:41
DNF 151 Patrick Rakowski TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK3 DNF GER 20:12 46 01:11:06 43 Patrick Rakowski (151) Swim: 20:12
Trans1: 20:58
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:32:04
Bike: 01:11:06
Trans2: 01:32:47
Trans2_Bike: 43
146 240 Patrick Schmitt LG MuLi AK3 27 Rheinland-Pfalz 02:20:58.08 22:15 01:26 01:14:51 53 41:33 Patrick Schmitt (240) Swim: 22:15
Trans1: 23:41
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 01:38:32
Bike: 01:14:51
Trans2: 01:39:25
Trans2_Bike: 53
Run: 41:33
Finish: 02:20:58
212 106 Patrick Slaby SG Triathlon Elz/Limbach AK3 42 GER 02:28:20.50 23:45 02:05 01:12:12 01:43 48:35 Patrick Slaby (106) Swim: 23:45
Trans1: 25:50
Trans1_Swim: 02:05
Bike_Finish: 01:38:02
Bike: 01:12:12
Trans2: 01:39:45
Trans2_Bike: 01:43
Run: 48:35
Finish: 02:28:20
218 50 Patrick Veyel Triathlon Wetterau AK1 29 Hessen 02:29:17.53 26:04 01:15 01:14:19 01:23 46:16 Patrick Veyel (50) Swim: 26:04
Trans1: 27:19
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 01:41:38
Bike: 01:14:19
Trans2: 01:43:01
Trans2_Bike: 01:23
Run: 46:16
Finish: 02:29:17
7 6 Paul Weindl DJK SG St. Ingbert AK0 1 Baden-Württemberg 01:58:50.01 16:50 36 01:06:17 38 34:29 Paul Weindl (6) Swim: 16:50
Trans1: 17:26
Trans1_Swim: 36
Bike_Finish: 01:23:43
Bike: 01:06:17
Trans2: 01:24:21
Trans2_Bike: 38
Run: 34:29
Finish: 01:58:50
261 335 Pedro Leischwitz ASG Tria Hockenheim MK60 6 Baden-Württemberg 02:34:41.73 28:56 01:23 01:14:30 01:12 48:40 Pedro Leischwitz (335) Swim: 28:56
Trans1: 30:19
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 01:44:49
Bike: 01:14:30
Trans2: 01:46:01
Trans2_Bike: 01:12
Run: 48:40
Finish: 02:34:41
276 522 Peter Morcinczyk KSV Reichelsheim MK55 10 Hessen 02:35:53.73 27:37 01:35 01:16:52 01:21 48:28 Peter Morcinczyk (522) Swim: 27:37
Trans1: 29:12
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 01:46:04
Bike: 01:16:52
Trans2: 01:47:25
Trans2_Bike: 01:21
Run: 48:28
Finish: 02:35:53
375 281 Peter Okos AK4 53 Hessen 02:53:29.48 31:29 02:27 01:26:48 01:14 51:31 Peter Okos (281) Swim: 31:29
Trans1: 33:56
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 02:00:44
Bike: 01:26:48
Trans2: 02:01:58
Trans2_Bike: 01:14
Run: 51:31
Finish: 02:53:29
448 410 Peter Paterna MK45 52 Hessen 03:35:21.10 33:59 02:36 01:40:53 01:46 01:16:07 Peter Paterna (410) Swim: 33:59
Trans1: 36:35
Trans1_Swim: 02:36
Bike_Finish: 02:17:28
Bike: 01:40:53
Trans2: 02:19:14
Trans2_Bike: 01:46
Run: 01:16:07
Finish: 03:35:21
64 100 Peter Roth SC Neukirchen 1864 e.V. MK50 3 GER 02:11:14.74 20:18 50 01:08:46 01:01 40:19 Peter Roth (100) Swim: 20:18
Trans1: 21:08
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:29:54
Bike: 01:08:46
Trans2: 01:30:55
Trans2_Bike: 01:01
Run: 40:19
Finish: 02:11:14
86 481 Peter Schulteis REA CARD TEAM TUS GRISHEIM MK50 5 Hessen 02:13:36.86 20:31 01:18 01:09:13 01:24 41:10 Peter Schulteis (481) Swim: 20:31
Trans1: 21:49
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 01:31:02
Bike: 01:09:13
Trans2: 01:32:26
Trans2_Bike: 01:24
Run: 41:10
Finish: 02:13:36
328 489 Peter Ungemach TSG Kleinostheim MK50 41 Hessen 02:43:15.57 30:57 01:55 01:20:50 01:34 47:59 Peter Ungemach (489) Swim: 30:57
Trans1: 32:52
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 01:53:42
Bike: 01:20:50
Trans2: 01:55:16
Trans2_Bike: 01:34
Run: 47:59
Finish: 02:43:15
29 641 Petra Demmer AK3 4 Rheinland-Pfalz 02:28:11.62 23:00 01:07 01:17:51 02:51 43:22 Petra Demmer (641) Swim: 23:00
Trans1: 24:07
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:41:58
Bike: 01:17:51
Trans2: 01:44:49
Trans2_Bike: 02:51
Run: 43:22
Finish: 02:28:11
6 36 Philipp Dressel-Putz SC Plauen 06 AK1 2 Sachsen 01:58:40.40 17:07 39 01:05:55 40 34:19 Philipp Dressel-Putz (36) Swim: 17:07
Trans1: 17:46
Trans1_Swim: 39
Bike_Finish: 01:23:41
Bike: 01:05:55
Trans2: 01:24:21
Trans2_Bike: 40
Run: 34:19
Finish: 01:58:40
317 118 Philipp Huth TV Bad Orb AK2 37 GER 02:42:15.97 30:07 01:45 01:24:48 01:17 44:18 Philipp Huth (118) Swim: 30:07
Trans1: 31:52
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 01:56:40
Bike: 01:24:48
Trans2: 01:57:57
Trans2_Bike: 01:17
Run: 44:18
Finish: 02:42:15
168 99 Philipp Roth SC Neukirchen 1864 e.V. AK1 26 GER 02:23:24.63 21:06 46 01:16:31 01:07 43:54 Philipp Roth (99) Swim: 21:06
Trans1: 21:52
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:38:23
Bike: 01:16:31
Trans2: 01:39:30
Trans2_Bike: 01:07
Run: 43:54
Finish: 02:23:24
236 155 Philipp Sindermann TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK4 33 GER 02:30:51.34 25:13 01:02 01:17:53 01:37 45:06 Philipp Sindermann (155) Swim: 25:13
Trans1: 26:15
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:44:08
Bike: 01:17:53
Trans2: 01:45:45
Trans2_Bike: 01:37
Run: 45:06
Finish: 02:30:51
44 93 Phillip Becker TUS Griesheim MK45 3 GER 02:08:47.02 22:06 01:20 01:04:44 01:01 39:36 Phillip Becker (93) Swim: 22:06
Trans1: 23:26
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 01:28:10
Bike: 01:04:44
Trans2: 01:29:11
Trans2_Bike: 01:01
Run: 39:36
Finish: 02:08:47
406 436 Pius Feser MK50 61 Hessen 03:02:39.42 31:55 04:53 01:30:49 02:03 52:59 Pius Feser (436) Swim: 31:55
Trans1: 36:48
Trans1_Swim: 04:53
Bike_Finish: 02:07:37
Bike: 01:30:49
Trans2: 02:09:40
Trans2_Bike: 02:03
Run: 52:59
Finish: 03:02:39
80 145 Raffael Berger TRIA-TEAM Bruchköbel e.V. AK3 19 GER 02:13:01.31 21:02 54 01:07:43 01:13 42:09 Raffael Berger (145) Swim: 21:02
Trans1: 21:56
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:29:39
Bike: 01:07:43
Trans2: 01:30:52
Trans2_Bike: 01:13
Run: 42:09
Finish: 02:13:01
81 251 Rainer Augustin TV Saarwellingen Triathlon AK4 7 Saarland 02:13:06.10 23:22 01:49 01:09:34 01:06 37:15 Rainer Augustin (251) Swim: 23:22
Trans1: 25:11
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 01:34:45
Bike: 01:09:34
Trans2: 01:35:51
Trans2_Bike: 01:06
Run: 37:15
Finish: 02:13:06
400 546 Rainer Gremmelspacher MTG Mannheim Triathlon MK60 15 GER 03:00:24.37 42:00 02:38 01:23:54 01:06 50:46 Rainer Gremmelspacher (546) Swim: 42:00
Trans1: 44:38
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 02:08:32
Bike: 01:23:54
Trans2: 02:09:38
Trans2_Bike: 01:06
Run: 50:46
Finish: 03:00:24
381 575 Rainer Kopper Triathlon Team DSW Darmstadt MK70 2 Hessen 02:54:37.25 30:21 02:33 01:24:46 01:56 55:01 Rainer Kopper (575) Swim: 30:21
Trans1: 32:54
Trans1_Swim: 02:33
Bike_Finish: 01:57:40
Bike: 01:24:46
Trans2: 01:59:36
Trans2_Bike: 01:56
Run: 55:01
Finish: 02:54:37
433 505 Ralf Bünting MK55 28 GER 03:13:09.52 32:12 02:40 01:31:12 01:55 01:05:10 Ralf Bünting (505) Swim: 32:12
Trans1: 34:52
Trans1_Swim: 02:40
Bike_Finish: 02:06:04
Bike: 01:31:12
Trans2: 02:07:59
Trans2_Bike: 01:55
Run: 01:05:10
Finish: 03:13:09
417 316 Ralf Hambücher MK50 66 Hessen 03:05:13.66 33:18 01:47 01:34:15 01:46 54:07 Ralf Hambücher (316) Swim: 33:18
Trans1: 35:05
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 02:09:20
Bike: 01:34:15
Trans2: 02:11:06
Trans2_Bike: 01:46
Run: 54:07
Finish: 03:05:13
350 479 Ralf Hilfrich DZ Bank Runners MK50 47 Baden-Württemberg 02:47:48.19 33:46 01:33 01:20:29 01:37 50:23 Ralf Hilfrich (479) Swim: 33:46
Trans1: 35:19
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 01:55:48
Bike: 01:20:29
Trans2: 01:57:25
Trans2_Bike: 01:37
Run: 50:23
Finish: 02:47:48
154 468 Ralf Räpple VLG Maximiliansau MK50 10 Rheinland-Pfalz 02:21:35.24 22:44 59 01:13:37 01:25 42:50 Ralf Räpple (468) Swim: 22:44
Trans1: 23:43
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:37:20
Bike: 01:13:37
Trans2: 01:38:45
Trans2_Bike: 01:25
Run: 42:50
Finish: 02:21:35
318 238 Ralf Sander AK3 56 Baden-Württemberg 02:42:23.19 31:57 02:51 01:20:57 01:43 44:55 Ralf Sander (238) Swim: 31:57
Trans1: 34:48
Trans1_Swim: 02:51
Bike_Finish: 01:55:45
Bike: 01:20:57
Trans2: 01:57:28
Trans2_Bike: 01:43
Run: 44:55
Finish: 02:42:23
155 476 Ralf Schilke Triathlon Team DSW Darmstadt MK50 11 Hessen 02:21:42.73 20:44 56 01:13:35 01:02 45:25 Ralf Schilke (476) Swim: 20:44
Trans1: 21:40
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:35:15
Bike: 01:13:35
Trans2: 01:36:17
Trans2_Bike: 01:02
Run: 45:25
Finish: 02:21:42
343 485 Ralf Spring BASF CP Team MK50 44 Rheinland-Pfalz 02:45:50.60 24:29 02:12 01:23:50 01:41 53:38 Ralf Spring (485) Swim: 24:29
Trans1: 26:41
Trans1_Swim: 02:12
Bike_Finish: 01:50:31
Bike: 01:23:50
Trans2: 01:52:12
Trans2_Bike: 01:41
Run: 53:38
Finish: 02:45:50
410 465 Ralph Neumann MK50 64 GER 03:04:01.17 32:00 03:29 01:28:41 04:36 55:15 Ralph Neumann (465) Swim: 32:00
Trans1: 35:29
Trans1_Swim: 03:29
Bike_Finish: 02:04:10
Bike: 01:28:41
Trans2: 02:08:46
Trans2_Bike: 04:36
Run: 55:15
Finish: 03:04:01
129 714 Ramona Walz ADAC Sportclub Gelnhausen AK4 19 GER 03:00:41.66 28:09 01:21 01:34:17 01:46 55:08 Ramona Walz (714) Swim: 28:09
Trans1: 29:30
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 02:03:47
Bike: 01:34:17
Trans2: 02:05:33
Trans2_Bike: 01:46
Run: 55:08
Finish: 03:00:41
163 645 Rebecca Haase Nonplusultra Esslingen AK3 20 Baden-Württemberg 03:39:38.40 27:54 02:56 01:54:35 01:55 01:12:18 Rebecca Haase (645) Swim: 27:54
Trans1: 30:50
Trans1_Swim: 02:56
Bike_Finish: 02:25:25
Bike: 01:54:35
Trans2: 02:27:20
Trans2_Bike: 01:55
Run: 01:12:18
Finish: 03:39:38
134 624 Rebecca Herschel SSG Bensheim Triathlon AK1 23 Hessen 03:01:39.29 27:07 01:41 01:37:30 56 54:25 Rebecca Herschel (624) Swim: 27:07
Trans1: 28:48
Trans1_Swim: 01:41
Bike_Finish: 02:06:18
Bike: 01:37:30
Trans2: 02:07:14
Trans2_Bike: 56
Run: 54:25
Finish: 03:01:39
88 779 Regina Gremmelspacher MTG Mannheim Triathlon MK50 9 Baden-Württemberg 02:47:13.17 31:42 01:40 01:22:20 01:17 50:14 Regina Gremmelspacher (779) Swim: 31:42
Trans1: 33:22
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 01:55:42
Bike: 01:22:20
Trans2: 01:56:59
Trans2_Bike: 01:17
Run: 50:14
Finish: 02:47:13
434 459 Reiner Kripp Ludwigshafener SV07 MK50 71 Rheinland-Pfalz 03:16:48.22 26:15 02:46 01:28:00 06:02 01:13:45 Reiner Kripp (459) Swim: 26:15
Trans1: 29:01
Trans1_Swim: 02:46
Bike_Finish: 01:57:01
Bike: 01:28:00
Trans2: 02:03:03
Trans2_Bike: 06:02
Run: 01:13:45
Finish: 03:16:48
35 101 Relin Mehrhoff VFL Bad Arolsen AK2 9 GER 02:07:23.70 24:23 56 01:05:55 41 35:28 Relin Mehrhoff (101) Swim: 24:23
Trans1: 25:19
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:31:14
Bike: 01:05:55
Trans2: 01:31:55
Trans2_Bike: 41
Run: 35:28
Finish: 02:07:23
21 725 Relindis Agethen MTG Mannheim Triathlon AK4 2 Baden-Württemberg 02:25:04.44 23:14 01:25 01:16:49 58 42:38 Relindis Agethen (725) Swim: 23:14
Trans1: 24:39
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 01:41:28
Bike: 01:16:49
Trans2: 01:42:26
Trans2_Bike: 58
Run: 42:38
Finish: 02:25:04
299 142 Rene Marquardt TRIA-TEAM Bruchköbel e.V. MK45 34 GER 02:38:18.00 23:53 01:17 01:23:55 01:24 47:49 Rene Marquardt (142) Swim: 23:53
Trans1: 25:10
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 01:49:05
Bike: 01:23:55
Trans2: 01:50:29
Trans2_Bike: 01:24
Run: 47:49
Finish: 02:38:18
436 379 Reza Farrokhzadian MK45 51 Baden-Württemberg 03:19:12.12 31:23 02:56 01:43:51 01:58 59:04 Reza Farrokhzadian (379) Swim: 31:23
Trans1: 34:19
Trans1_Swim: 02:56
Bike_Finish: 02:18:10
Bike: 01:43:51
Trans2: 02:20:08
Trans2_Bike: 01:58
Run: 59:04
Finish: 03:19:12
74 88 Robert Kiss 3defacto Team asc Darmstadt AK3 17 GER 02:12:03.73 23:04 48 01:07:19 56 39:56 Robert Kiss (88) Swim: 23:04
Trans1: 23:52
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:31:11
Bike: 01:07:19
Trans2: 01:32:07
Trans2_Bike: 56
Run: 39:56
Finish: 02:12:03
367 484 Robert Spiegel MK50 50 Rheinland-Pfalz 02:51:03.65 29:03 01:14 01:26:38 02:12 51:56 Robert Spiegel (484) Swim: 29:03
Trans1: 30:17
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:56:55
Bike: 01:26:38
Trans2: 01:59:07
Trans2_Bike: 02:12
Run: 51:56
Finish: 02:51:03
DNF 554 Roland Sawinski LSV Ladenburg MK60 DNF Baden-Württemberg 26:30 01:48 01:16:56 58 Roland Sawinski (554) Swim: 26:30
Trans1: 28:18
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 01:45:14
Bike: 01:16:56
Trans2: 01:46:12
Trans2_Bike: 58
412 310 Rolando Pohle TC Chaos Viernheim MK55 27 Hessen 03:04:19.76 31:29 01:51 01:26:59 02:00 01:02:00 Rolando Pohle (310) Swim: 31:29
Trans1: 33:20
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 02:00:19
Bike: 01:26:59
Trans2: 02:02:19
Trans2_Bike: 02:00
Run: 01:02:00
Finish: 03:04:19
60 416 Rolf Schwarz TV Forst Triathlon MK45 5 Baden-Württemberg 02:10:52.38 20:40 52 01:08:35 49 39:56 Rolf Schwarz (416) Swim: 20:40
Trans1: 21:32
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:30:07
Bike: 01:08:35
Trans2: 01:30:56
Trans2_Bike: 49
Run: 39:56
Finish: 02:10:52
219 369 Ronan Aubert TSG 1862 Weinheim Team Radsport Wagner MK45 27 GER 02:29:19.54 23:18 01:16 01:17:58 01:10 45:37 Ronan Aubert (369) Swim: 23:18
Trans1: 24:34
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:42:32
Bike: 01:17:58
Trans2: 01:43:42
Trans2_Bike: 01:10
Run: 45:37
Finish: 02:29:19
14 10 Ruben Zillig TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK2 4 GER 02:02:38.47 33:53 Ruben Zillig (10) Trans2: 01:28:45
Run: 33:53
Finish: 02:02:38
311 448 Rüdiger Kaltenmeier TV Forst Triathlon MK50 36 Baden-Württemberg 02:41:04.04 26:41 01:49 01:22:48 01:11 48:35 Rüdiger Kaltenmeier (448) Swim: 26:41
Trans1: 28:30
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 01:51:18
Bike: 01:22:48
Trans2: 01:52:29
Trans2_Bike: 01:11
Run: 48:35
Finish: 02:41:04
55 676 Sabine Stadler Tri Force Fulda AK4 6 GER 02:37:36.25 31:26 01:03 01:23:27 01:03 40:37 Sabine Stadler (676) Swim: 31:26
Trans1: 32:29
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:55:56
Bike: 01:23:27
Trans2: 01:56:59
Trans2_Bike: 01:03
Run: 40:37
Finish: 02:37:36
142 686 Sara Hubbeling Eintracht Frankfurt e.V. AK4 20 GER 03:06:46.19 28:04 01:59 01:37:03 01:00 58:40 Sara Hubbeling (686) Swim: 28:04
Trans1: 30:03
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 02:07:06
Bike: 01:37:03
Trans2: 02:08:06
Trans2_Bike: 01:00
Run: 58:40
Finish: 03:06:46
53 644 Sarah Gebauer Ejot-Team TV Buschhütten AK3 5 Nordrhein-Westfalen 02:37:32.12 25:28 01:44 01:21:06 01:17 47:57 Sarah Gebauer (644) Swim: 25:28
Trans1: 27:12
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 01:48:18
Bike: 01:21:06
Trans2: 01:49:35
Trans2_Bike: 01:17
Run: 47:57
Finish: 02:37:32
138 716 Sarah Oelsner SG Arheilgen AK2 18 GER 03:04:18.88 30:11 01:50 01:36:42 02:01 53:34 Sarah Oelsner (716) Swim: 30:11
Trans1: 32:01
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 02:08:43
Bike: 01:36:42
Trans2: 02:10:44
Trans2_Bike: 02:01
Run: 53:34
Finish: 03:04:18
8 724 Sarah Ziem AUTO PETERS Team Nikar Heidelberg AK3 1 Baden-Württemberg 02:18:08.30 21:52 01:05 01:14:13 57 40:01 Sarah Ziem (724) Swim: 21:52
Trans1: 22:57
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:37:10
Bike: 01:14:13
Trans2: 01:38:07
Trans2_Bike: 57
Run: 40:01
Finish: 02:18:08
334 363 Sascha Völpel Ludwigshafener SV07 MK40 42 Rheinland-Pfalz 02:44:40.48 28:39 01:40 01:22:23 01:25 50:33 Sascha Völpel (363) Swim: 28:39
Trans1: 30:19
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 01:52:42
Bike: 01:22:23
Trans2: 01:54:07
Trans2_Bike: 01:25
Run: 50:33
Finish: 02:44:40
404 255 Sascha Bettinghausen De Monnemer Jungs AK4 56 Baden-Württemberg 03:01:47.17 33:55 03:08 01:29:07 02:44 52:53 Sascha Bettinghausen (255) Swim: 33:55
Trans1: 37:03
Trans1_Swim: 03:08
Bike_Finish: 02:06:10
Bike: 01:29:07
Trans2: 02:08:54
Trans2_Bike: 02:44
Run: 52:53
Finish: 03:01:47
142 94 Sascha Krücke TUS Griesheim MK45 18 GER 02:20:25.57 21:07 51 01:12:33 01:08 44:46 Sascha Krücke (94) Swim: 21:07
Trans1: 21:58
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:34:31
Bike: 01:12:33
Trans2: 01:35:39
Trans2_Bike: 01:08
Run: 44:46
Finish: 02:20:25
181 131 Sascha Muschwitz SF Triathlon Roßdorf AK3 34 GER 02:24:45.66 23:45 54 01:13:22 01:04 45:40 Sascha Muschwitz (131) Swim: 23:45
Trans1: 24:39
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:38:01
Bike: 01:13:22
Trans2: 01:39:05
Trans2_Bike: 01:04
Run: 45:40
Finish: 02:24:45
308 228 Sascha Muschwitz SF Tria Rossdorf AK3 55 Hessen 02:40:41.56 26:46 01:27 01:24:26 01:04 46:58 Sascha Muschwitz (228) Swim: 26:46
Trans1: 28:13
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 01:52:39
Bike: 01:24:26
Trans2: 01:53:43
Trans2_Bike: 01:04
Run: 46:58
Finish: 02:40:41
339 264 Sebastian Heilmann AK4 47 Baden-Württemberg 02:45:11.63 29:56 02:43 01:22:25 01:08 48:59 Sebastian Heilmann (264) Swim: 29:56
Trans1: 32:39
Trans1_Swim: 02:43
Bike_Finish: 01:55:04
Bike: 01:22:25
Trans2: 01:56:12
Trans2_Bike: 01:08
Run: 48:59
Finish: 02:45:11
49 266 Sebastian Hoppe SSF Bonn Team artegic AK4 3 Nordrhein-Westfalen 02:09:30.34 19:14 37 01:10:00 01:05 38:34 Sebastian Hoppe (266) Swim: 19:14
Trans1: 19:51
Trans1_Swim: 37
Bike_Finish: 01:29:51
Bike: 01:10:00
Trans2: 01:30:56
Trans2_Bike: 01:05
Run: 38:34
Finish: 02:09:30
254 64 Sebastian Körner LSV Ladenburg AK2 33 Baden-Württemberg 02:33:26.63 26:24 01:24 01:21:55 01:10 42:33 Sebastian Körner (64) Swim: 26:24
Trans1: 27:48
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 01:49:43
Bike: 01:21:55
Trans2: 01:50:53
Trans2_Bike: 01:10
Run: 42:33
Finish: 02:33:26
398 401 Sebastian Kreiter MK45 47 Rheinland-Pfalz 03:00:18.01 31:22 02:07 01:28:06 03:55 54:48 Sebastian Kreiter (401) Swim: 31:22
Trans1: 33:29
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 02:01:35
Bike: 01:28:06
Trans2: 02:05:30
Trans2_Bike: 03:55
Run: 54:48
Finish: 03:00:18
67 283 Sebastian Pielbusch 1. FC Kaiserslautern AK4 6 Rheinland-Pfalz 02:11:23.88 22:12 57 01:08:23 50 39:01 Sebastian Pielbusch (283) Swim: 22:12
Trans1: 23:09
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 01:31:32
Bike: 01:08:23
Trans2: 01:32:22
Trans2_Bike: 50
Run: 39:01
Finish: 02:11:23
346 365 Sebastian Weisswange MK40 43 Baden-Württemberg 02:46:14.22 30:02 01:37 01:24:06 01:33 48:56 Sebastian Weisswange (365) Swim: 30:02
Trans1: 31:39
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 01:55:45
Bike: 01:24:06
Trans2: 01:57:18
Trans2_Bike: 01:33
Run: 48:56
Finish: 02:46:14
215 531 Siegfried Taube Tri Team Dissen MK55 5 Niedersachsen 02:28:26.26 23:10 01:04 01:16:08 01:16 46:48 Siegfried Taube (531) Swim: 23:10
Trans1: 24:14
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:40:22
Bike: 01:16:08
Trans2: 01:41:38
Trans2_Bike: 01:16
Run: 46:48
Finish: 02:28:26
25 611 Silke Heidemann TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. MK50 2 GER 02:27:27.93 21:50 48 01:14:29 50 49:30 Silke Heidemann (611) Swim: 21:50
Trans1: 22:38
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:37:07
Bike: 01:14:29
Trans2: 01:37:57
Trans2_Bike: 50
Run: 49:30
Finish: 02:27:27
135 698 Silke Scrivener Fun-Ball Dortelweil e.V. MK45 21 GER 03:01:53.82 33:05 02:27 01:30:40 01:59 53:42 Silke Scrivener (698) Swim: 33:05
Trans1: 35:32
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 02:06:12
Bike: 01:30:40
Trans2: 02:08:11
Trans2_Bike: 01:59
Run: 53:42
Finish: 03:01:53
41 738 Silke Weyland ROWE Triathlon Team stimmel-sports AK4 3 GER 02:32:55.13 25:52 01:05 01:17:45 01:13 47:00 Silke Weyland (738) Swim: 25:52
Trans1: 26:57
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:44:42
Bike: 01:17:45
Trans2: 01:45:55
Trans2_Bike: 01:13
Run: 47:00
Finish: 02:32:55
226 245 Simeon Thome AK3 45 GER 02:29:47.02 25:19 01:43 01:19:16 59 42:30 Simeon Thome (245) Swim: 25:19
Trans1: 27:02
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 01:46:18
Bike: 01:19:16
Trans2: 01:47:17
Trans2_Bike: 59
Run: 42:30
Finish: 02:29:47
199 117 Simon Brend Amour TV Bad Orb AK3 38 GER 02:26:22.83 29:28 01:01 01:13:26 01:10 41:17 Simon Brend Amour (117) Swim: 29:28
Trans1: 30:29
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:43:55
Bike: 01:13:26
Trans2: 01:45:05
Trans2_Bike: 01:10
Run: 41:17
Finish: 02:26:22
DNF 107 Simon Christoph Krause SG Triathlon Elz/Limbach AK1 DNF GER 21:17 50 01:15:41 Simon Christoph Krause (107) Swim: 21:17
Trans1: 22:07
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:37:48
Bike: 01:15:41
22 78 Simon Jakob KSV Baunatal AK2 6 GER 02:05:15.81 20:51 46 01:07:34 45 35:19 Simon Jakob (78) Swim: 20:51
Trans1: 21:37
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:29:11
Bike: 01:07:34
Trans2: 01:29:56
Trans2_Bike: 45
Run: 35:19
Finish: 02:05:15
201 237 Simon Roß SV TriCity Darmstadt AK3 40 Hessen 02:26:50.25 24:24 01:37 01:15:19 01:08 44:22 Simon Roß (237) Swim: 24:24
Trans1: 26:01
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 01:41:20
Bike: 01:15:19
Trans2: 01:42:28
Trans2_Bike: 01:08
Run: 44:22
Finish: 02:26:50
31 239 Simon Schlichenmaier Team Silla Hopp AK3 4 Baden-Württemberg 02:06:49.93 21:55 51 01:06:05 47 37:11 Simon Schlichenmaier (239) Swim: 21:55
Trans1: 22:46
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:28:51
Bike: 01:06:05
Trans2: 01:29:38
Trans2_Bike: 47
Run: 37:11
Finish: 02:06:49
105 134 Simon Siemianowski SF Triathlon Roßdorf AK3 22 GER 02:17:11.33 21:57 53 01:12:27 57 40:57 Simon Siemianowski (134) Swim: 21:57
Trans1: 22:50
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:35:17
Bike: 01:12:27
Trans2: 01:36:14
Trans2_Bike: 57
Run: 40:57
Finish: 02:17:11
56 653 Simona Fritz TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK3 7 GER 02:38:09.00 23:54 01:10 01:23:50 51 48:24 Simona Fritz (653) Swim: 23:54
Trans1: 25:04
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:48:54
Bike: 01:23:50
Trans2: 01:49:45
Trans2_Bike: 51
Run: 48:24
Finish: 02:38:09
141 758 Simone Biastoch Tri-4-Fun SV Kutenhausen-Todtenhausen MK45 22 Nordrhein-Westfalen 03:06:10.16 27:20 01:34 01:42:10 01:24 53:42 Simone Biastoch (758) Swim: 27:20
Trans1: 28:54
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 02:11:04
Bike: 01:42:10
Trans2: 02:12:28
Trans2_Bike: 01:24
Run: 53:42
Finish: 03:06:10
176 802 Stanislaw Kowalik MK40 16 GER 02:24:22.96 22:15 01:10 01:17:49 01:14 41:54 Stanislaw Kowalik (802) Swim: 22:15
Trans1: 23:25
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:41:14
Bike: 01:17:49
Trans2: 01:42:28
Trans2_Bike: 01:14
Run: 41:54
Finish: 02:24:22
172 52 Stefan Becker Physio3 AK2 24 Hessen 02:23:49.54 25:29 01:11 01:13:17 01:06 42:46 Stefan Becker (52) Swim: 25:29
Trans1: 26:40
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 01:39:57
Bike: 01:13:17
Trans2: 01:41:03
Trans2_Bike: 01:06
Run: 42:46
Finish: 02:23:49
149 321 Stefan Altherr SC Neustadt MK40 14 Rheinland-Pfalz 02:21:04.43 22:42 53 01:13:46 01:04 42:39 Stefan Altherr (321) Swim: 22:42
Trans1: 23:35
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:37:21
Bike: 01:13:46
Trans2: 01:38:25
Trans2_Bike: 01:04
Run: 42:39
Finish: 02:21:04
12 26 Stefan Betz TG 48 Schweinfurt AK0 3 Bayern 02:01:58.10 20:10 44 01:03:49 42 36:33 Stefan Betz (26) Swim: 20:10
Trans1: 20:54
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:24:43
Bike: 01:03:49
Trans2: 01:25:25
Trans2_Bike: 42
Run: 36:33
Finish: 02:01:58
147 212 Stefan Fischer BSFG Porsche Triathlon AK3 28 Baden-Württemberg 02:20:58.31 26:17 01:46 01:10:24 01:30 41:01 Stefan Fischer (212) Swim: 26:17
Trans1: 28:03
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 01:38:27
Bike: 01:10:24
Trans2: 01:39:57
Trans2_Bike: 01:30
Run: 41:01
Finish: 02:20:58
327 330 Stefan Gustafsson MK40 40 Baden-Württemberg 02:43:05.63 25:59 02:39 01:24:31 02:07 47:49 Stefan Gustafsson (330) Swim: 25:59
Trans1: 28:38
Trans1_Swim: 02:39
Bike_Finish: 01:53:09
Bike: 01:24:31
Trans2: 01:55:16
Trans2_Bike: 02:07
Run: 47:49
Finish: 02:43:05
185 263 Stefan Hänsel LCO Edenkoben AK4 29 GER 02:25:03.47 23:58 01:13 01:13:01 01:12 45:39 Stefan Hänsel (263) Swim: 23:58
Trans1: 25:11
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 01:38:12
Bike: 01:13:01
Trans2: 01:39:24
Trans2_Bike: 01:12
Run: 45:39
Finish: 02:25:03
DSQ 392 Stefan Hüttenberger ROWE Triathlon Team stimmel-sports MK45 DSQ Rheinland-Pfalz 02:40:07.22 27:29 01:27 01:21:15 01:23 48:33 Stefan Hüttenberger (392) Swim: 27:29
Trans1: 28:56
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 01:50:11
Bike: 01:21:15
Trans2: 01:51:34
Trans2_Bike: 01:23
Run: 48:33
Finish: 02:40:07
313 447 Stefan John RC Vorwärts Speyer MK50 37 GER 02:41:44.90 28:31 02:17 01:20:32 02:05 48:19 Stefan John (447) Swim: 28:31
Trans1: 30:48
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 01:51:20
Bike: 01:20:32
Trans2: 01:53:25
Trans2_Bike: 02:05
Run: 48:19
Finish: 02:41:44
255 344 Stefan Magin TSG Maxdorf MK40 28 Rheinland-Pfalz 02:33:27.77 32:33 01:04 01:16:31 01:16 42:03 Stefan Magin (344) Swim: 32:33
Trans1: 33:37
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:50:08
Bike: 01:16:31
Trans2: 01:51:24
Trans2_Bike: 01:16
Run: 42:03
Finish: 02:33:27
237 523 Stefan Ohm TV Palatia Hatzenbühl MK55 6 Rheinland-Pfalz 02:30:54.96 28:53 01:26 01:14:50 01:28 44:17 Stefan Ohm (523) Swim: 28:53
Trans1: 30:19
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 01:45:09
Bike: 01:14:50
Trans2: 01:46:37
Trans2_Bike: 01:28
Run: 44:17
Finish: 02:30:54
191 364 Stefan Weickum SSG Bensheim Triathlon MK40 20 Hessen 02:25:39.23 28:24 01:25 01:12:34 01:20 41:56 Stefan Weickum (364) Swim: 28:24
Trans1: 29:49
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 01:42:23
Bike: 01:12:34
Trans2: 01:43:43
Trans2_Bike: 01:20
Run: 41:56
Finish: 02:25:39
145 174 Stefan Weller LC Olympia Wiesbaden MK40 13 GER 02:20:56.67 25:21 55 01:10:35 01:13 42:52 Stefan Weller (174) Swim: 25:21
Trans1: 26:16
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:36:51
Bike: 01:10:35
Trans2: 01:38:04
Trans2_Bike: 01:13
Run: 42:52
Finish: 02:20:56
355 305 Stefan Winkenbach TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. MK45 41 Hessen 02:48:38.25 28:33 02:04 01:24:59 01:22 51:40 Stefan Winkenbach (305) Swim: 28:33
Trans1: 30:37
Trans1_Swim: 02:04
Bike_Finish: 01:55:36
Bike: 01:24:59
Trans2: 01:56:58
Trans2_Bike: 01:22
Run: 51:40
Finish: 02:48:38
161 768 Stefania Poli SC Oberursel MK45 29 Hessen 03:28:47.32 36:35 03:52 01:41:49 02:02 01:04:29 Stefania Poli (768) Swim: 36:35
Trans1: 40:27
Trans1_Swim: 03:52
Bike_Finish: 02:22:16
Bike: 01:41:49
Trans2: 02:24:18
Trans2_Bike: 02:02
Run: 01:04:29
Finish: 03:28:47
89 778 Stefanie Disqué Ludwigshafener SV07 MK50 10 Rheinland-Pfalz 02:47:15.73 29:46 01:53 01:28:15 01:22 45:59 Stefanie Disqué (778) Swim: 29:46
Trans1: 31:39
Trans1_Swim: 01:53
Bike_Finish: 01:59:54
Bike: 01:28:15
Trans2: 02:01:16
Trans2_Bike: 01:22
Run: 45:59
Finish: 02:47:15
DNF 734 Stefanie Mayer MRRC München AK4 DNF GER 02:44:41.37 31:06 02:29 01:24:57 01:28 44:41 Stefanie Mayer (734) Swim: 31:06
Trans1: 33:35
Trans1_Swim: 02:29
Bike_Finish: 01:58:32
Bike: 01:24:57
Trans2: 02:00:00
Trans2_Bike: 01:28
Run: 44:41
Finish: 02:44:41
134 173 Steffen Grebe LC Olympia Wiesbaden AK3 25 GER 02:19:47.38 25:54 01:35 01:12:58 01:12 38:08 Steffen Grebe (173) Swim: 25:54
Trans1: 27:29
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 01:40:27
Bike: 01:12:58
Trans2: 01:41:39
Trans2_Bike: 01:12
Run: 38:08
Finish: 02:19:47
11 8 Steffen Kundel Triathlon Team DSW Darmstadt AK3 2 Baden-Württemberg 02:00:58.53 18:47 41 01:04:03 01:01 36:26 Steffen Kundel (8) Swim: 18:47
Trans1: 19:28
Trans1_Swim: 41
Bike_Finish: 01:23:31
Bike: 01:04:03
Trans2: 01:24:32
Trans2_Bike: 01:01
Run: 36:26
Finish: 02:00:58
123 123 Steffen Mücke Tri Team Giessen AK3 24 GER 02:18:54.00 23:27 01:59 01:11:28 55 41:05 Steffen Mücke (123) Swim: 23:27
Trans1: 25:26
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 01:36:54
Bike: 01:11:28
Trans2: 01:37:49
Trans2_Bike: 55
Run: 41:05
Finish: 02:18:54
95 787 Steffi Meyers M.Gladbacher TV 1848 e.V. MK50 11 Nordrhein-Westfalen 02:48:27.99 28:04 01:13 01:24:50 01:20 53:00 Steffi Meyers (787) Swim: 28:04
Trans1: 29:17
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 01:54:07
Bike: 01:24:50
Trans2: 01:55:27
Trans2_Bike: 01:20
Run: 53:00
Finish: 02:48:27
116 158 Stephan Audersetz Spiridon Frankfurt AK4 13 GER 02:17:48.59 24:27 02:02 01:13:07 01:18 36:54 Stephan Audersetz (158) Swim: 24:27
Trans1: 26:29
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 01:39:36
Bike: 01:13:07
Trans2: 01:40:54
Trans2_Bike: 01:18
Run: 36:54
Finish: 02:17:48
DSQ 159 Stephan Pfaller Spiridon Frankfurt AK3 DSQ GER 02:13:01.77 22:21 59 01:09:39 01:32 38:30 Stephan Pfaller (159) Swim: 22:21
Trans1: 23:20
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:32:59
Bike: 01:09:39
Trans2: 01:34:31
Trans2_Bike: 01:32
Run: 38:30
Finish: 02:13:01
323 358 Steven Sellmann LLG Wonnegau MK40 39 GER 02:42:51.09 30:55 01:48 01:18:47 01:07 50:14 Steven Sellmann (358) Swim: 30:55
Trans1: 32:43
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 01:51:30
Bike: 01:18:47
Trans2: 01:52:37
Trans2_Bike: 01:07
Run: 50:14
Finish: 02:42:51
342 306 Stuart Campbell TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. MK50 43 Baden-Württemberg 02:45:38.57 34:04 01:56 01:20:01 01:26 48:11 Stuart Campbell (306) Swim: 34:04
Trans1: 36:00
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 01:56:01
Bike: 01:20:01
Trans2: 01:57:27
Trans2_Bike: 01:26
Run: 48:11
Finish: 02:45:38
86 788 Susanne Milowsky TV Forst Triathlon MK50 8 Baden-Württemberg 02:46:28.71 28:58 01:32 01:25:06 01:26 49:26 Susanne Milowsky (788) Swim: 28:58
Trans1: 30:30
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 01:55:36
Bike: 01:25:06
Trans2: 01:57:02
Trans2_Bike: 01:26
Run: 49:26
Finish: 02:46:28
46 34 Sven Bockstatt TNB Malterdingen AK1 13 Baden-Württemberg 02:09:11.70 20:08 01:00 01:11:10 49 36:04 Sven Bockstatt (34) Swim: 20:08
Trans1: 21:08
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:32:18
Bike: 01:11:10
Trans2: 01:33:07
Trans2_Bike: 49
Run: 36:04
Finish: 02:09:11
422 386 Sven Herzog MK45 50 Hessen 03:07:42.07 31:28 02:54 01:33:27 02:39 57:14 Sven Herzog (386) Swim: 31:28
Trans1: 34:22
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 02:07:49
Bike: 01:33:27
Trans2: 02:10:28
Trans2_Bike: 02:39
Run: 57:14
Finish: 03:07:42
251 268 Sven Janko AUTO PETERS Team Nikar Heidelberg AK4 35 GER 02:33:05.39 25:52 01:48 01:19:39 01:26 44:20 Sven Janko (268) Swim: 25:52
Trans1: 27:40
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 01:47:19
Bike: 01:19:39
Trans2: 01:48:45
Trans2_Bike: 01:26
Run: 44:20
Finish: 02:33:05
420 398 Sven Knops MK45 49 Baden-Württemberg 03:06:42.61 35:46 01:58 01:30:34 02:01 56:23 Sven Knops (398) Swim: 35:46
Trans1: 37:44
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 02:08:18
Bike: 01:30:34
Trans2: 02:10:19
Trans2_Bike: 02:01
Run: 56:23
Finish: 03:06:42
356 473 Sven Rohwedder TV -1863 Groß -Zimmern MK50 48 Hessen 02:48:41.70 26:19 02:17 01:25:00 01:32 53:33 Sven Rohwedder (473) Swim: 26:19
Trans1: 28:36
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 01:53:36
Bike: 01:25:00
Trans2: 01:55:08
Trans2_Bike: 01:32
Run: 53:33
Finish: 02:48:41
100 200 Sven Stenglein TV Eberbach - Triathlon AK2 18 Baden-Württemberg 02:16:15.08 21:28 50 01:11:58 01:09 40:50 Sven Stenglein (200) Swim: 21:28
Trans1: 22:18
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:34:16
Bike: 01:11:58
Trans2: 01:35:25
Trans2_Bike: 01:09
Run: 40:50
Finish: 02:16:15
36 772 Tanja Weber Triathlon Wetterau MK45 4 GER 02:30:56.71 23:08 58 01:18:42 01:03 47:05 Tanja Weber (772) Swim: 23:08
Trans1: 24:06
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:42:48
Bike: 01:18:42
Trans2: 01:43:51
Trans2_Bike: 01:03
Run: 47:05
Finish: 02:30:56
35 630 Tanja Willersinn TSG Maxdorf AK1 11 Rheinland-Pfalz 02:29:58.62 24:43 01:12 01:18:52 47 44:24 Tanja Willersinn (630) Swim: 24:43
Trans1: 25:55
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:44:47
Bike: 01:18:52
Trans2: 01:45:34
Trans2_Bike: 47
Run: 44:24
Finish: 02:29:58
137 683 Tanja Wirth-Linsenmeier Eintracht Frankfurt e.V. MK50 15 GER 03:02:56.05 32:56 02:14 01:36:59 01:24 49:23 Tanja Wirth-Linsenmeier (683) Swim: 32:56
Trans1: 35:10
Trans1_Swim: 02:14
Bike_Finish: 02:12:09
Bike: 01:36:59
Trans2: 02:13:33
Trans2_Bike: 01:24
Run: 49:23
Finish: 03:02:56
92 774 Tanja Wittmann TSG Maxdorf / Kraulkurse.de MK45 10 Rheinland-Pfalz 02:47:47.52 29:25 01:12 01:27:49 01:24 47:57 Tanja Wittmann (774) Swim: 29:25
Trans1: 30:37
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:58:26
Bike: 01:27:49
Trans2: 01:59:50
Trans2_Bike: 01:24
Run: 47:57
Finish: 02:47:47
292 561 Theodor Block Tri-4-Fun SV Kutenhausen-Todtenhausen MK65 2 Nordrhein-Westfalen 02:37:43.02 34:20 01:40 01:13:17 01:44 46:42 Theodor Block (561) Swim: 34:20
Trans1: 36:00
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 01:49:17
Bike: 01:13:17
Trans2: 01:51:01
Trans2_Bike: 01:44
Run: 46:42
Finish: 02:37:43
160 377 Thomas Dressel LATV Plauen MK45 20 Sachsen 02:22:01.69 23:16 56 01:15:25 01:10 41:14 Thomas Dressel (377) Swim: 23:16
Trans1: 24:12
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:39:37
Bike: 01:15:25
Trans2: 01:40:47
Trans2_Bike: 01:10
Run: 41:14
Finish: 02:22:01
439 17 Thomas Hanske TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK4 62 Hessen 03:22:34.39 35:25 04:14 01:37:10 02:29 01:03:16 Thomas Hanske (17) Swim: 35:25
Trans1: 39:39
Trans1_Swim: 04:14
Bike_Finish: 02:16:49
Bike: 01:37:10
Trans2: 02:19:18
Trans2_Bike: 02:29
Run: 01:03:16
Finish: 03:22:34
161 98 Thomas Klement SC Neukirchen 1864 e.V. MK50 12 GER 02:22:02.63 21:48 01:09 01:14:29 01:17 43:19 Thomas Klement (98) Swim: 21:48
Trans1: 22:57
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 01:37:26
Bike: 01:14:29
Trans2: 01:38:43
Trans2_Bike: 01:17
Run: 43:19
Finish: 02:22:02
407 456 Thomas Klotz Team ERDINGER Alkoholfrei MK50 62 Hessen 03:03:17.30 36:40 03:40 01:33:52 03:06 45:59 Thomas Klotz (456) Swim: 36:40
Trans1: 40:20
Trans1_Swim: 03:40
Bike_Finish: 02:14:12
Bike: 01:33:52
Trans2: 02:17:18
Trans2_Bike: 03:06
Run: 45:59
Finish: 03:03:17
165 184 Thomas Kröll TG Rüsselsheim MK50 13 GER 02:23:02.99 24:22 01:13 01:11:46 01:18 44:23 Thomas Kröll (184) Swim: 24:22
Trans1: 25:35
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 01:37:21
Bike: 01:11:46
Trans2: 01:38:39
Trans2_Bike: 01:18
Run: 44:23
Finish: 02:23:02
376 312 Thomas Stork TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. MK55 23 Hessen 02:53:32.86 29:29 01:16 01:24:29 01:57 56:21 Thomas Stork (312) Swim: 29:29
Trans1: 30:45
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:55:14
Bike: 01:24:29
Trans2: 01:57:11
Trans2_Bike: 01:57
Run: 56:21
Finish: 02:53:32
300 441 Thorsten Hellwig TV 1860 Mussbach MK50 34 Rheinland-Pfalz 02:38:20.76 23:04 55 01:20:05 01:10 53:06 Thorsten Hellwig (441) Swim: 23:04
Trans1: 23:59
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:44:04
Bike: 01:20:05
Trans2: 01:45:14
Trans2_Bike: 01:10
Run: 53:06
Finish: 02:38:20
162 194 Tim Adolphs Eintracht Frankfurt e.V. - Team 2 AK3 30 GER 02:22:29.69 24:26 01:02 01:15:06 01:05 40:50 Tim Adolphs (194) Swim: 24:26
Trans1: 25:28
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:40:34
Bike: 01:15:06
Trans2: 01:41:39
Trans2_Bike: 01:05
Run: 40:50
Finish: 02:22:29
95 85 Tim Bachmann SPANNRIT Team TSG Kleinostheim AK3 21 GER 02:15:13.65 20:16 47 01:10:17 50 43:03 Tim Bachmann (85) Swim: 20:16
Trans1: 21:03
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:31:20
Bike: 01:10:17
Trans2: 01:32:10
Trans2_Bike: 50
Run: 43:03
Finish: 02:15:13
DNF 60 Tim Hillmer SSC Karlsruhe AK2 DNF Baden-Württemberg Tim Hillmer (60) 62 76 Tim Himpelmann KSV Baunatal AK2 14 GER 02:11:03.67 22:36 57 01:07:45 01:08 38:37 Tim Himpelmann (76) Swim: 22:36
Trans1: 23:33
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 01:31:18
Bike: 01:07:45
Trans2: 01:32:26
Trans2_Bike: 01:08
Run: 38:37
Finish: 02:11:03
280 22 Tim Martin AK4 41 Hessen 02:36:22.80 22:16 01:52 01:19:42 01:01 51:31 Tim Martin (22) Swim: 22:16
Trans1: 24:08
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 01:43:50
Bike: 01:19:42
Trans2: 01:44:51
Trans2_Bike: 01:01
Run: 51:31
Finish: 02:36:22
107 244 Tim Stephan Triathlon Club Bremen AK3 23 Niedersachsen 02:17:15.18 23:34 49 01:12:24 53 39:35 Tim Stephan (244) Swim: 23:34
Trans1: 24:23
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:36:47
Bike: 01:12:24
Trans2: 01:37:40
Trans2_Bike: 53
Run: 39:35
Finish: 02:17:15
32 79 Timo Pippart KSV Baunatal AK3 5 GER 02:06:50.17 21:35 55 01:05:46 03:24 35:10 Timo Pippart (79) Swim: 21:35
Trans1: 22:30
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:28:16
Bike: 01:05:46
Trans2: 01:31:40
Trans2_Bike: 03:24
Run: 35:10
Finish: 02:06:50
175 354 Timo Rudolph Soprema Team TSV Mannheim MK40 15 Hessen 02:24:18.34 24:23 01:11 01:15:06 01:09 42:29 Timo Rudolph (354) Swim: 24:23
Trans1: 25:34
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 01:40:40
Bike: 01:15:06
Trans2: 01:41:49
Trans2_Bike: 01:09
Run: 42:29
Finish: 02:24:18
100 748 Tina Meyer Tri-4-Fun SV Kutenhausen-Todtenhausen MK40 11 Nordrhein-Westfalen 02:50:08.48 25:19 01:33 01:25:04 01:22 56:50 Tina Meyer (748) Swim: 25:19
Trans1: 26:52
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 01:51:56
Bike: 01:25:04
Trans2: 01:53:18
Trans2_Bike: 01:22
Run: 56:50
Finish: 02:50:08
183 70 Tobias Mönch AK2 25 GER 02:24:52.53 20:14 01:16 01:12:35 01:20 49:27 Tobias Mönch (70) Swim: 20:14
Trans1: 21:30
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:34:05
Bike: 01:12:35
Trans2: 01:35:25
Trans2_Bike: 01:20
Run: 49:27
Finish: 02:24:52
136 374 Tobias Butterbrodt Eintracht Hildesheim MK45 17 GER 02:19:53.46 24:27 01:01 01:13:08 01:21 39:56 Tobias Butterbrodt (374) Swim: 24:27
Trans1: 25:28
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:38:36
Bike: 01:13:08
Trans2: 01:39:57
Trans2_Bike: 01:21
Run: 39:56
Finish: 02:19:53
120 153 Tobias Honsowitz TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK0 7 GER 02:18:16.53 21:53 47 01:13:00 02:53 39:43 Tobias Honsowitz (153) Swim: 21:53
Trans1: 22:40
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:35:40
Bike: 01:13:00
Trans2: 01:38:33
Trans2_Bike: 02:53
Run: 39:43
Finish: 02:18:16
424 222 Tobias Klug SG-Frankfurt-Nied AK3 60 Hessen 03:07:46.61 30:00 02:23 01:37:22 01:52 56:09 Tobias Klug (222) Swim: 30:00
Trans1: 32:23
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 02:09:45
Bike: 01:37:22
Trans2: 02:11:37
Trans2_Bike: 01:52
Run: 56:09
Finish: 03:07:46
220 63 Tobias Knetsch TSG 1862 Weinheim e.V. AK2 30 Baden-Württemberg 02:29:22.23 28:48 58 01:12:57 01:08 45:31 Tobias Knetsch (63) Swim: 28:48
Trans1: 29:46
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:42:43
Bike: 01:12:57
Trans2: 01:43:51
Trans2_Bike: 01:08
Run: 45:31
Finish: 02:29:22
94 353 Tobias Rop Tricon Woerth MK40 7 GER 02:15:00.52 23:20 01:34 01:10:16 01:04 38:46 Tobias Rop (353) Swim: 23:20
Trans1: 24:54
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 01:35:10
Bike: 01:10:16
Trans2: 01:36:14
Trans2_Bike: 01:04
Run: 38:46
Finish: 02:15:00
152 199 Tobias Schütte Triathlon SC Bad Münder AK2 22 Hessen 02:21:22.17 23:24 52 01:14:04 01:12 41:50 Tobias Schütte (199) Swim: 23:24
Trans1: 24:16
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:38:20
Bike: 01:14:04
Trans2: 01:39:32
Trans2_Bike: 01:12
Run: 41:50
Finish: 02:21:22
193 182 Torsten Becker TG Rüsselsheim MK45 24 GER 02:25:43.07 20:40 01:09 01:17:41 01:26 44:47 Torsten Becker (182) Swim: 20:40
Trans1: 21:49
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 01:39:30
Bike: 01:17:41
Trans2: 01:40:56
Trans2_Bike: 01:26
Run: 44:47
Finish: 02:25:43
131 508 Torsten Erbe Tri-Team SSV Ettlingen MK55 3 Baden-Württemberg 02:19:40.97 25:43 53 01:10:08 01:02 41:54 Torsten Erbe (508) Swim: 25:43
Trans1: 26:36
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:36:44
Bike: 01:10:08
Trans2: 01:37:46
Trans2_Bike: 01:02
Run: 41:54
Finish: 02:19:40
395 388 Torsten Hirtz MK45 46 Rheinland-Pfalz 02:58:32.69 31:26 02:07 01:27:45 01:55 55:19 Torsten Hirtz (388) Swim: 31:26
Trans1: 33:33
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 02:01:18
Bike: 01:27:45
Trans2: 02:03:13
Trans2_Bike: 01:55
Run: 55:19
Finish: 02:58:32
71 496 Udo Weinmann Triathlon Team DSW Darmstadt MK50 4 Hessen 02:11:49.02 20:22 56 01:08:28 01:00 41:03 Udo Weinmann (496) Swim: 20:22
Trans1: 21:18
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:29:46
Bike: 01:08:28
Trans2: 01:30:46
Trans2_Bike: 01:00
Run: 41:03
Finish: 02:11:49
248 457 Ulrich Knörzer TSG 1862 Weinheim Team Radsport Wagner MK50 24 Baden-Württemberg 02:32:47.02 29:49 02:07 01:15:18 01:14 44:19 Ulrich Knörzer (457) Swim: 29:49
Trans1: 31:56
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 01:47:14
Bike: 01:15:18
Trans2: 01:48:28
Trans2_Bike: 01:14
Run: 44:19
Finish: 02:32:47
13 12 Uwe Drescher Triathlon Team DSW Darmstadt AK2 3 GER 02:02:09.44 20:08 39 01:04:07 38 36:37 Uwe Drescher (12) Swim: 20:08
Trans1: 20:47
Trans1_Swim: 39
Bike_Finish: 01:24:54
Bike: 01:04:07
Trans2: 01:25:32
Trans2_Bike: 38
Run: 36:37
Finish: 02:02:09
268 513 Uwe Hartmann MTG Mannheim Triathlon MK55 8 Baden-Württemberg 02:35:13.65 29:28 02:30 01:19:16 01:50 42:09 Uwe Hartmann (513) Swim: 29:28
Trans1: 31:58
Trans1_Swim: 02:30
Bike_Finish: 01:51:14
Bike: 01:19:16
Trans2: 01:53:04
Trans2_Bike: 01:50
Run: 42:09
Finish: 02:35:13
257 446 Uwe Janson SVF Ludwigshafen MK50 25 Rheinland-Pfalz 02:33:47.98 26:22 02:33 01:17:00 01:27 46:25 Uwe Janson (446) Swim: 26:22
Trans1: 28:55
Trans1_Swim: 02:33
Bike_Finish: 01:45:55
Bike: 01:17:00
Trans2: 01:47:22
Trans2_Bike: 01:27
Run: 46:25
Finish: 02:33:47
68 400 Uwe Kramp Tri-Team MAXMO LG MönchenGladbach MK45 6 Nordrhein-Westfalen 02:11:24.32 23:00 01:25 01:08:46 47 37:26 Uwe Kramp (400) Swim: 23:00
Trans1: 24:25
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 01:33:11
Bike: 01:08:46
Trans2: 01:33:58
Trans2_Bike: 47
Run: 37:26
Finish: 02:11:24
263 520 Uwe Leopold TSG 1862 Weinheim Team Radsport Wagner MK55 7 Baden-Württemberg 02:34:53.08 29:07 02:21 01:17:12 01:58 44:15 Uwe Leopold (520) Swim: 29:07
Trans1: 31:28
Trans1_Swim: 02:21
Bike_Finish: 01:48:40
Bike: 01:17:12
Trans2: 01:50:38
Trans2_Bike: 01:58
Run: 44:15
Finish: 02:34:53
244 583 Uwe Resch TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. MK45 33 GER 02:32:20.74 27:13 59 01:18:57 01:02 44:09 Uwe Resch (583) Swim: 27:13
Trans1: 28:12
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:47:09
Bike: 01:18:57
Trans2: 01:48:11
Trans2_Bike: 01:02
Run: 44:09
Finish: 02:32:20
DNF 673 Verena Sieburger MTV Kronberg AK1 DNF GER 29:14 01:46 02:20:13 Verena Sieburger (673) Swim: 29:14
Trans1: 31:00
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 02:51:13
Bike: 02:20:13
130 708 Victoria Wiegmann LC Olympia Wiesbaden GER 03:00:46.84 29:30 01:12 01:34:51 01:12 54:01 Victoria Wiegmann (708) Swim: 29:30
Trans1: 30:42
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 02:05:33
Bike: 01:34:51
Trans2: 02:06:45
Trans2_Bike: 01:12
Run: 54:01
Finish: 03:00:46
19 13 Vincent Größer Triathlon-Team Gießen e.V. AK1 5 Hessen 02:03:53.01 19:12 49 01:04:47 44 38:21 Vincent Größer (13) Swim: 19:12
Trans1: 20:01
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:24:48
Bike: 01:04:47
Trans2: 01:25:32
Trans2_Bike: 44
Run: 38:21
Finish: 02:03:53
322 171 Viorel Dima LC Olympia Wiesbaden MK40 38 GER 02:42:33.47 32:51 02:03 01:22:35 01:27 43:37 Viorel Dima (171) Swim: 32:51
Trans1: 34:54
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 01:57:29
Bike: 01:22:35
Trans2: 01:58:56
Trans2_Bike: 01:27
Run: 43:37
Finish: 02:42:33
230 170 Volker Keim EOSC Offenbach MK50 21 GER 02:30:17.51 26:42 01:38 01:13:58 01:29 46:30 Volker Keim (170) Swim: 26:42
Trans1: 28:20
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 01:42:18
Bike: 01:13:58
Trans2: 01:43:47
Trans2_Bike: 01:29
Run: 46:30
Finish: 02:30:17
295 518 Volker Klehr SV TriCity Darmstadt MK55 14 GER 02:38:01.64 25:36 01:34 01:22:15 01:10 47:26 Volker Klehr (518) Swim: 25:36
Trans1: 27:10
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 01:49:25
Bike: 01:22:15
Trans2: 01:50:35
Trans2_Bike: 01:10
Run: 47:26
Finish: 02:38:01
452 317 Walter Jäckisch MK50 76 Hessen 03:41:41.07 37:15 03:41 01:40:34 02:20 01:17:51 Walter Jäckisch (317) Swim: 37:15
Trans1: 40:56
Trans1_Swim: 03:41
Bike_Finish: 02:21:30
Bike: 01:40:34
Trans2: 02:23:50
Trans2_Bike: 02:20
Run: 01:17:51
Finish: 03:41:41
425 562 Werner Böker SV NIkar Heidelberg MK65 5 Baden-Württemberg 03:09:34.91 36:32 02:49 01:28:46 02:00 59:27 Werner Böker (562) Swim: 36:32
Trans1: 39:21
Trans1_Swim: 02:49
Bike_Finish: 02:08:07
Bike: 01:28:46
Trans2: 02:10:07
Trans2_Bike: 02:00
Run: 59:27
Finish: 03:09:34
341 334 Werner Ahl MTG Mannheim Triathlon MK55 19 GER 02:45:31.08 28:11 01:56 01:21:47 01:37 52:00 Werner Ahl (334) Swim: 28:11
Trans1: 30:07
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 01:51:54
Bike: 01:21:47
Trans2: 01:53:31
Trans2_Bike: 01:37
Run: 52:00
Finish: 02:45:31
304 550 Werner Langer MK60 9 GER 02:39:30.40 30:27 01:55 01:17:39 01:38 47:51 Werner Langer (550) Swim: 30:27
Trans1: 32:22
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 01:50:01
Bike: 01:17:39
Trans2: 01:51:39
Trans2_Bike: 01:38
Run: 47:51
Finish: 02:39:30
447 578 Werner Nesseler TSG Kaiserslautern MK70 8 Rheinland-Pfalz 03:34:34.44 41:13 02:51 01:40:27 02:09 01:07:54 Werner Nesseler (578) Swim: 41:13
Trans1: 44:04
Trans1_Swim: 02:51
Bike_Finish: 02:24:31
Bike: 01:40:27
Trans2: 02:26:40
Trans2_Bike: 02:09
Run: 01:07:54
Finish: 03:34:34
362 543 Wilhelm Farnung KSV Reichelsheim MK60 12 Hessen 02:50:02.30 27:18 02:30 01:26:11 02:02 52:01 Wilhelm Farnung (543) Swim: 27:18
Trans1: 29:48
Trans1_Swim: 02:30
Bike_Finish: 01:55:59
Bike: 01:26:11
Trans2: 01:58:01
Trans2_Bike: 02:02
Run: 52:01
Finish: 02:50:02
269 183 Willy Melhlhase TG Rüsselsheim AK3 49 GER 02:35:14.88 22:39 01:00 01:23:10 01:12 47:13 Willy Melhlhase (183) Swim: 22:39
Trans1: 23:39
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:46:49
Bike: 01:23:10
Trans2: 01:48:01
Trans2_Bike: 01:12
Run: 47:13
Finish: 02:35:14
DNF 160 Wilm Schneider Spiridon Frankfurt AK4 DNF GER 21:00 01:15 02:45:06 Wilm Schneider (160) Swim: 21:00
Trans1: 22:15
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 03:07:21
Bike: 02:45:06
441 450 Wolfgang Karl TSG Maxdorf MK50 74 GER 03:24:33.25 31:30 02:36 01:45:58 01:53 01:02:36 Wolfgang Karl (450) Swim: 31:30
Trans1: 34:06
Trans1_Swim: 02:36
Bike_Finish: 02:20:04
Bike: 01:45:58
Trans2: 02:21:57
Trans2_Bike: 01:53
Run: 01:02:36
Finish: 03:24:33
437 487 Wolfgang Stephan MK50 72 Rheinland-Pfalz 03:21:58.33 33:34 03:55 01:38:07 02:58 01:03:24 Wolfgang Stephan (487) Swim: 33:34
Trans1: 37:29
Trans1_Swim: 03:55
Bike_Finish: 02:15:36
Bike: 01:38:07
Trans2: 02:18:34
Trans2_Bike: 02:58
Run: 01:03:24
Finish: 03:21:58
18 53 Yves Becker DJK SG St. Ingbert AK2 5 Saarland 02:03:34.52 21:32 45 01:05:53 42 34:42 Yves Becker (53) Swim: 21:32
Trans1: 22:17
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:28:10
Bike: 01:05:53
Trans2: 01:28:52
Trans2_Bike: 42
Run: 34:42
Finish: 02:03:34
108 735 Yvonne Miklosch LSV Ladenburg AK4 13 Baden-Württemberg 02:53:05.62 28:20 02:22 01:26:56 01:52 53:35 Yvonne Miklosch (735) Swim: 28:20
Trans1: 30:42
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 01:57:38
Bike: 01:26:56
Trans2: 01:59:30
Trans2_Bike: 01:52
Run: 53:35
Finish: 02:53:05
120 756 Yvonne Zierenberg Tri-4-Fun SV Kutenhausen-Todtenhausen MK40 12 Nordrhein-Westfalen 02:58:52.19 32:57 01:23 01:38:32 01:43 44:17 Yvonne Zierenberg (756) Swim: 32:57
Trans1: 34:20
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 02:12:52
Bike: 01:38:32
Trans2: 02:14:35
Trans2_Bike: 01:43
Run: 44:17
Finish: 02:58:52