36 16 Normen Lieke TRI LIZARDS AK 40-44 7 GER 04:29:34.77 27:04 01:08 02:27:05 01:43 01:32:33 Normen Lieke (16) Swim: 27:04
Trans1: 28:12
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 02:55:17
Bike: 02:27:05
Trans2: 02:57:00
Trans2_Bike: 01:43
Run: 01:32:33
Finish: 04:29:34
8 51 Christiane Schmitz TB Erlangen AK 55-59 1 GER 04:09:24.99 23:57 01:40 02:25:05 02:15 01:16:27 Christiane Schmitz (51) Swim: 23:57
Trans1: 25:37
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 02:50:42
Bike: 02:25:05
Trans2: 02:52:57
Trans2_Bike: 02:15
Run: 01:16:27
Finish: 04:09:24
35 42 David Koss TSV 1880 Gera-Zwötzen AK 40-44 6 GER 04:24:25.37 24:17 01:07 02:43:49 01:50 01:13:21 David Koss (42) Swim: 24:17
Trans1: 25:24
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 03:09:13
Bike: 02:43:49
Trans2: 03:11:03
Trans2_Bike: 01:50
Run: 01:13:21
Finish: 04:24:25
7 48 Sandra Eifler O-See Sports e.V. AK 40-44 2 GER 03:57:18.14 24:49 01:27 02:17:41 01:22 01:11:59 Sandra Eifler (48) Swim: 24:49
Trans1: 26:16
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 02:43:57
Bike: 02:17:41
Trans2: 02:45:19
Trans2_Bike: 01:22
Run: 01:11:59
Finish: 03:57:18
6 27 Silvia Hackner TSV Katzwang 05 AK 30-34 1 GER 03:45:00.88 24:13 01:03 02:08:40 01:39 01:09:25 Silvia Hackner (27) Swim: 24:13
Trans1: 25:16
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 02:33:56
Bike: 02:08:40
Trans2: 02:35:35
Trans2_Bike: 01:39
Run: 01:09:25
Finish: 03:45:00
31 30 Daniel Herber Torpedo Kreuzau AK 30-34 4 SUI 03:52:18.33 23:33 01:15 02:17:24 01:27 01:08:38 Daniel Herber (30) Swim: 23:33
Trans1: 24:48
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 02:42:12
Bike: 02:17:24
Trans2: 02:43:39
Trans2_Bike: 01:27
Run: 01:08:38
Finish: 03:52:18
34 24 Marcus Garbsch AK 30-34 5 GER 04:23:47.54 24:09 01:05 02:48:47 01:20 01:08:25 Marcus Garbsch (24) Swim: 24:09
Trans1: 25:14
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 03:14:01
Bike: 02:48:47
Trans2: 03:15:21
Trans2_Bike: 01:20
Run: 01:08:25
Finish: 04:23:47
9 25 Petra Fitzthum ausdauertraining-dresden.de AK 45-49 1 GER 04:23:47.28 24:09 01:06 02:48:56 01:11 01:08:24 Petra Fitzthum (25) Swim: 24:09
Trans1: 25:15
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 03:14:11
Bike: 02:48:56
Trans2: 03:15:22
Trans2_Bike: 01:11
Run: 01:08:24
Finish: 04:23:47
29 6 Mirko Lange Bitterfelder SV 2000 TeamErdingerAlkoholfrei AK 45-49 4 GER 03:34:30.59 25:03 01:25 01:59:02 01:23 01:07:37 Mirko Lange (6) Swim: 25:03
Trans1: 26:28
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 02:25:30
Bike: 01:59:02
Trans2: 02:26:53
Trans2_Bike: 01:23
Run: 01:07:37
Finish: 03:34:30
28 4 Timo Malburg Bike Aid e.V. AK 35-39 4 GER 03:31:57.51 23:22 01:03 01:59:14 01:20 01:06:58 Timo Malburg (4) Swim: 23:22
Trans1: 24:25
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 02:23:39
Bike: 01:59:14
Trans2: 02:24:59
Trans2_Bike: 01:20
Run: 01:06:58
Finish: 03:31:57
32 37 Reinhardt Engert neu AK 65-69 1 GER 03:53:48.63 21:27 01:52 02:21:27 02:06 01:06:56 Reinhardt Engert (37) Swim: 21:27
Trans1: 23:19
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 02:44:46
Bike: 02:21:27
Trans2: 02:46:52
Trans2_Bike: 02:06
Run: 01:06:56
Finish: 03:53:48
4 19 Frauke Kielblock Nonplusultra Esslingen AK 40-44 1 GER 03:25:58.54 22:24 47 01:56:55 01:09 01:04:43 Frauke Kielblock (19) Swim: 22:24
Trans1: 23:11
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 02:20:06
Bike: 01:56:55
Trans2: 02:21:15
Trans2_Bike: 01:09
Run: 01:04:43
Finish: 03:25:58
30 18 Hans-Jürgen Jung Nonplusultra Esslingen AK 40-44 5 GER 03:39:01.07 22:18 01:02 02:10:16 01:18 01:04:06 Hans-Jürgen Jung (18) Swim: 22:18
Trans1: 23:20
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 02:33:36
Bike: 02:10:16
Trans2: 02:34:54
Trans2_Bike: 01:18
Run: 01:04:06
Finish: 03:39:01
33 23 Stefan Höpping VfB Torpedo Ichtershausen AK 35-39 5 GER 04:14:41.23 20:27 01:21 02:49:56 01:38 01:01:19 Stefan Höpping (23) Swim: 20:27
Trans1: 21:48
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 03:11:44
Bike: 02:49:56
Trans2: 03:13:22
Trans2_Bike: 01:38
Run: 01:01:19
Finish: 04:14:41
27 22 Frank Greiner SC Aquarius Löhne AK 50-54 7 GER 03:24:35.66 21:36 01:42 01:58:52 01:47 01:00:37 Frank Greiner (22) Swim: 21:36
Trans1: 23:18
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 02:22:10
Bike: 01:58:52
Trans2: 02:23:57
Trans2_Bike: 01:47
Run: 01:00:37
Finish: 03:24:35
19 36 Florian Scory TeamDerGrünePunkt TuS 1908 Schleiden AK 20-24 1 GER 02:58:05.79 18:29 40 01:37:43 46 01:00:26 Florian Scory (36) Swim: 18:29
Trans1: 19:09
Trans1_Swim: 40
Bike_Finish: 01:56:52
Bike: 01:37:43
Trans2: 01:57:38
Trans2_Bike: 46
Run: 01:00:26
Finish: 02:58:05
5 35 Lisa Bormann La Carrera TriTeam Rothsee AK 20-24 2 GER 03:26:41.79 20:14 55 02:05:19 59 59:14 Lisa Bormann (35) Swim: 20:14
Trans1: 21:09
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 02:26:28
Bike: 02:05:19
Trans2: 02:27:27
Trans2_Bike: 59
Run: 59:14
Finish: 03:26:41
24 34 Thomas Schirmer Zeppelin-Team, OSC Potsdam AK 50-54 6 GER 03:15:32.85 21:18 01:19 01:53:19 01:43 57:53 Thomas Schirmer (34) Swim: 21:18
Trans1: 22:37
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 02:15:56
Bike: 01:53:19
Trans2: 02:17:39
Trans2_Bike: 01:43
Run: 57:53
Finish: 03:15:32
26 55 Rainer Belger TV Dresden AK 55-59 2 GER 03:24:19.57 23:34 01:33 02:00:44 01:19 57:09 Rainer Belger (55) Swim: 23:34
Trans1: 25:07
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 02:25:51
Bike: 02:00:44
Trans2: 02:27:10
Trans2_Bike: 01:19
Run: 57:09
Finish: 03:24:19
3 56 Birgit Jüngst-Dauber VFL 1860 Marburg Triathlon AK 50-54 1 GER 03:06:58.68 19:51 57 01:48:38 01:25 56:07 Birgit Jüngst-Dauber (56) Swim: 19:51
Trans1: 20:48
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 02:09:26
Bike: 01:48:38
Trans2: 02:10:51
Trans2_Bike: 01:25
Run: 56:07
Finish: 03:06:58
22 31 Hans Kreuzau Turbine Herber AK 30-34 3 GER 03:14:07.54 19:03 01:16 01:57:49 01:17 54:42 Hans Kreuzau (31) Swim: 19:03
Trans1: 20:19
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 02:18:08
Bike: 01:57:49
Trans2: 02:19:25
Trans2_Bike: 01:17
Run: 54:42
Finish: 03:14:07
2 47 Maria Döring SV Aufbau Kodersdorf 1951 e.V. AK 20-24 1 GER 03:01:11.50 19:53 01:04 01:45:16 52 54:05 Maria Döring (47) Swim: 19:53
Trans1: 20:57
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 02:06:13
Bike: 01:45:16
Trans2: 02:07:05
Trans2_Bike: 52
Run: 54:05
Finish: 03:01:11
16 46 Bernd Hagen Weltenburger Team CIS Amberg AK 50-54 4 GER 02:52:56.04 19:49 01:23 01:37:52 01:03 52:48 Bernd Hagen (46) Swim: 19:49
Trans1: 21:12
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 01:59:04
Bike: 01:37:52
Trans2: 02:00:07
Trans2_Bike: 01:03
Run: 52:48
Finish: 02:52:56
25 15 Michael Ziemer Moritzburger Triathlonverein AK 40-44 4 GER 03:21:44.30 19:08 01:12 02:07:42 01:05 52:37 Michael Ziemer (15) Swim: 19:08
Trans1: 20:20
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 02:28:02
Bike: 02:07:42
Trans2: 02:29:07
Trans2_Bike: 01:05
Run: 52:37
Finish: 03:21:44
17 29 Alexander Mencin CSV Team Xtreme AK 45-49 1 GER 02:54:34.46 18:04 59 01:42:26 01:03 52:02 Alexander Mencin (29) Swim: 18:04
Trans1: 19:03
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 02:01:29
Bike: 01:42:26
Trans2: 02:02:32
Trans2_Bike: 01:03
Run: 52:02
Finish: 02:54:34
1 9 Juliane Mähr HSV Weimar Triathlon AK 35-39 1 GER 02:54:26.67 18:38 01:11 01:41:57 54 51:46 Juliane Mähr (9) Swim: 18:38
Trans1: 19:49
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 02:01:46
Bike: 01:41:57
Trans2: 02:02:40
Trans2_Bike: 54
Run: 51:46
Finish: 02:54:26
12 54 Stefan Bayerlein ESV Ingolstadt Triathlon AK 25-29 4 GER 02:47:34.17 17:23 01:10 01:36:44 01:05 51:12 Stefan Bayerlein (54) Swim: 17:23
Trans1: 18:33
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:55:17
Bike: 01:36:44
Trans2: 01:56:22
Trans2_Bike: 01:05
Run: 51:12
Finish: 02:47:34
18 44 Mirko Querfeld Team Erdinger Alkoholfrei / PSV Zittau AK 45-49 2 GER 02:56:44.67 17:59 01:00 01:46:22 01:01 50:21 Mirko Querfeld (44) Swim: 17:59
Trans1: 18:59
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 02:05:21
Bike: 01:46:22
Trans2: 02:06:22
Trans2_Bike: 01:01
Run: 50:21
Finish: 02:56:44
23 49 Gerd May Tri-Sport Wurzen AK 50-54 5 GER 03:14:14.78 19:52 01:38 02:01:18 01:17 50:09 Gerd May (49) Swim: 19:52
Trans1: 21:30
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 02:22:48
Bike: 02:01:18
Trans2: 02:24:05
Trans2_Bike: 01:17
Run: 50:09
Finish: 03:14:14
21 20 Konrad Munter AK 45-49 3 GER 03:12:40.52 19:54 01:21 02:00:00 01:21 50:04 Konrad Munter (20) Swim: 19:54
Trans1: 21:15
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 02:21:15
Bike: 02:00:00
Trans2: 02:22:36
Trans2_Bike: 01:21
Run: 50:04
Finish: 03:12:40
20 40 Winfried Forster SC Delphin Ingolstadt AK 55-59 1 GER 03:12:11.98 19:43 01:17 01:59:59 01:25 49:47 Winfried Forster (40) Swim: 19:43
Trans1: 21:00
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 02:20:59
Bike: 01:59:59
Trans2: 02:22:24
Trans2_Bike: 01:25
Run: 49:47
Finish: 03:12:11
13 7 Hardy Dinklage Triathlon Team Witten AK 40-44 3 GER 02:48:57.99 17:40 55 01:40:20 53 49:09 Hardy Dinklage (7) Swim: 17:40
Trans1: 18:35
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:58:55
Bike: 01:40:20
Trans2: 01:59:48
Trans2_Bike: 53
Run: 49:09
Finish: 02:48:57
11 50 Philipp Filchner TV Burgenlengenfeld AK 35-39 2 GER 02:45:18.85 17:55 49 01:36:31 01:04 48:59 Philipp Filchner (50) Swim: 17:55
Trans1: 18:44
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:55:15
Bike: 01:36:31
Trans2: 01:56:19
Trans2_Bike: 01:04
Run: 48:59
Finish: 02:45:18
14 45 Bernd Uebersezig Team Wertbau TSV Hof 1861 AK 50-54 3 GER 02:50:06.85 18:09 54 01:41:21 54 48:47 Bernd Uebersezig (45) Swim: 18:09
Trans1: 19:03
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 02:00:24
Bike: 01:41:21
Trans2: 02:01:18
Trans2_Bike: 54
Run: 48:47
Finish: 02:50:06
8 53 Andreas Herrig AK 40-44 2 GER 02:42:16.82 17:26 52 01:34:55 01:23 47:40 Andreas Herrig (53) Swim: 17:26
Trans1: 18:18
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:53:13
Bike: 01:34:55
Trans2: 01:54:36
Trans2_Bike: 01:23
Run: 47:40
Finish: 02:42:16
15 13 Nico Chemnitz TRI LIZARDS AK 35-39 3 GER 02:52:12.20 18:06 01:11 01:44:09 01:16 47:30 Nico Chemnitz (13) Swim: 18:06
Trans1: 19:17
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 02:03:26
Bike: 01:44:09
Trans2: 02:04:42
Trans2_Bike: 01:16
Run: 47:30
Finish: 02:52:12
9 39 Jörg Dani Laufverein Limbach 2000 e.V. AK 50-54 1 GER 02:42:18.59 17:22 59 01:36:01 01:04 46:52 Jörg Dani (39) Swim: 17:22
Trans1: 18:21
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:54:22
Bike: 01:36:01
Trans2: 01:55:26
Trans2_Bike: 01:04
Run: 46:52
Finish: 02:42:18
7 41 Alexander Peim Team Erdinger Alkoholfrei AK 35-39 1 GER 02:41:48.57 18:04 52 01:35:13 57 46:42 Alexander Peim (41) Swim: 18:04
Trans1: 18:56
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:54:09
Bike: 01:35:13
Trans2: 01:55:06
Trans2_Bike: 57
Run: 46:42
Finish: 02:41:48
6 28 Danilo Mai SG Adelsberg AK 25-29 3 GER 02:37:26.97 17:29 50 01:32:41 46 45:40 Danilo Mai (28) Swim: 17:29
Trans1: 18:19
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:51:00
Bike: 01:32:41
Trans2: 01:51:46
Trans2_Bike: 46
Run: 45:40
Finish: 02:37:26
10 38 Josef Diepold SC Delphin Ingolstadt AK 50-54 2 GER 02:42:24.33 18:08 59 01:37:02 59 45:15 Josef Diepold (38) Swim: 18:08
Trans1: 19:07
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:56:09
Bike: 01:37:02
Trans2: 01:57:08
Trans2_Bike: 59
Run: 45:15
Finish: 02:42:24
5 3 Torsten Pawel Triathlonverein Dresden AK 40-44 1 GER 02:34:41.33 16:54 41 01:33:26 36 43:03 Torsten Pawel (3) Swim: 16:54
Trans1: 17:35
Trans1_Swim: 41
Bike_Finish: 01:51:01
Bike: 01:33:26
Trans2: 01:51:37
Trans2_Bike: 36
Run: 43:03
Finish: 02:34:41
3 1 Jens Roth Tri Post Trier AK 30-34 1 GER 02:29:10.15 15:25 40 01:29:51 40 42:33 Jens Roth (1) Swim: 15:25
Trans1: 16:05
Trans1_Swim: 40
Bike_Finish: 01:45:56
Bike: 01:29:51
Trans2: 01:46:36
Trans2_Bike: 40
Run: 42:33
Finish: 02:29:10
1 26 Martin Gebhard TSV Altenfurt AK 25-29 1 GER 02:24:45.83 15:13 45 01:25:40 44 42:23 Martin Gebhard (26) Swim: 15:13
Trans1: 15:58
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:41:38
Bike: 01:25:40
Trans2: 01:42:22
Trans2_Bike: 44
Run: 42:23
Finish: 02:24:45
4 33 Tibor Gijssen AK 30-34 2 GER 02:31:28.25 16:04 38 01:32:16 46 41:44 Tibor Gijssen (33) Swim: 16:04
Trans1: 16:42
Trans1_Swim: 38
Bike_Finish: 01:48:58
Bike: 01:32:16
Trans2: 01:49:44
Trans2_Bike: 46
Run: 41:44
Finish: 02:31:28
2 2 Thomas Kerner TV Burglengenfeld AK 25-29 2 GER 02:26:09.41 16:24 40 01:26:37 47 41:41 Thomas Kerner (2) Swim: 16:24
Trans1: 17:04
Trans1_Swim: 40
Bike_Finish: 01:43:41
Bike: 01:26:37
Trans2: 01:44:28
Trans2_Bike: 47
Run: 41:41
Finish: 02:26:09
DNF 5 Christoph Hartmann AK 30-34 DNF GER 17:10 01:06 01:45:21 Christoph Hartmann (5) Swim: 17:10
Trans1: 18:16
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 02:03:37
Bike: 01:45:21
DNF 14 Thomas Röver RIEMER-MTC AK 40-44 DNF GER 17:21 54 Thomas Röver (14) Swim: 17:21
Trans1: 18:15
Trans1_Swim: 54
DNF 21 Marcus Quester VfB Torpedo Ichtershausen AK 40-44 DNF GER 19:43 01:21 Marcus Quester (21) Swim: 19:43
Trans1: 21:04
Trans1_Swim: 01:21
DNF 32 Matthias Pietruschka CSV Team Xtreme AK 30-34 DNF GER 22:05 01:14 Matthias Pietruschka (32) Swim: 22:05
Trans1: 23:19
Trans1_Swim: 01:14