5 29 Stine Baekgaard Olsen Team Denmark AK2 1 Denmark 02:11:52.61 39:32 01:07 01:09:24 01:20 20:29 Stine Baekgaard Olsen (29) Swim: 39:32
Trans1: 40:39
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:50:03
Bike: 01:09:24
Trans2: 01:51:23
Trans2_Bike: 01:20
Run1: 02:01:08
Run2: 02:11:36
Run: 20:29
Finish: 02:11:52
4 24 Kim Nulens ETZ MK40 2 Belgium 02:10:18.37 38:38 01:07 01:08:56 01:14 20:23 Kim Nulens (24) Swim: 38:38
Trans1: 39:45
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:48:41
Bike: 01:08:56
Trans2: 01:49:55
Trans2_Bike: 01:14
Run1: 01:59:45
Run2: 02:10:05
Run: 20:23
Finish: 02:10:18
3 23 Ulrike Schwalbe ATS Kulmbach MK40 1 Germany 02:06:23.99 37:55 01:11 01:06:47 01:08 19:22 Ulrike Schwalbe (23) Swim: 37:55
Trans1: 39:06
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 01:45:53
Bike: 01:06:47
Trans2: 01:47:01
Trans2_Bike: 01:08
Run1: 01:56:15
Run2: 02:06:10
Run: 19:22
Finish: 02:06:23
2 25 Steffi Jansen PTSV Aachen AK4 1 Germany 02:05:38.17 37:53 01:16 01:06:43 01:10 18:36 Steffi Jansen (25) Swim: 37:53
Trans1: 39:09
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:45:52
Bike: 01:06:43
Trans2: 01:47:02
Trans2_Bike: 01:10
Run1: 01:55:58
Run2: 02:05:26
Run: 18:36
Finish: 02:05:38
1 27 Kristina Ziemons DLC Aachen AK3 1 Germany 02:05:05.85 37:50 01:02 01:06:56 01:01 18:16 Kristina Ziemons (27) Swim: 37:50
Trans1: 38:52
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:45:48
Bike: 01:06:56
Trans2: 01:46:49
Trans2_Bike: 01:01
Run1: 01:55:30
Run2: 02:04:54
Run: 18:16
Finish: 02:05:05
18 12 Niels-Peter Foppen HELLAS Utrecht AK3 5 Netherlands 02:00:58.54 35:39 01:06 01:03:19 01:10 19:44 Niels-Peter Foppen (12) Swim: 35:39
Trans1: 36:45
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:40:04
Bike: 01:03:19
Trans2: 01:41:14
Trans2_Bike: 01:10
Run1: 01:50:51
Run2: 02:00:47
Run: 19:44
Finish: 02:00:58
17 7 Talles Medeiros Team Brazil MK40 1 Brazil 01:58:58.65 33:55 01:00 01:03:25 01:10 19:28 Talles Medeiros (7) Swim: 33:55
Trans1: 34:55
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:38:20
Bike: 01:03:25
Trans2: 01:39:30
Trans2_Bike: 01:10
Run1: 01:48:40
Run2: 01:58:41
Run: 19:28
Finish: 01:58:58
16 11 Nicolas Krämer Tri Post Trier AK1 7 Germany 01:52:58.58 33:52 58 58:14 01:17 18:37 Nicolas Krämer (11) Swim: 33:52
Trans1: 34:50
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:33:04
Bike: 58:14
Trans2: 01:34:21
Trans2_Bike: 01:17
Run1: 01:43:10
Run2: 01:52:46
Run: 18:37
Finish: 01:52:58
15 9 Peter Ellis Team Great Britain AK4 1 United Kingdom 01:52:19.95 34:59 01:05 56:35 01:11 18:29 Peter Ellis (9) Swim: 34:59
Trans1: 36:04
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:32:39
Bike: 56:35
Trans2: 01:33:50
Trans2_Bike: 01:11
Run1: 01:42:41
Run2: 01:52:07
Run: 18:29
Finish: 01:52:19
14 14 Daan Schouten Tc Twente AK1 6 Netherlands 01:51:26.52 33:58 01:02 57:25 01:14 17:47 Daan Schouten (14) Swim: 33:58
Trans1: 35:00
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:32:25
Bike: 57:25
Trans2: 01:33:39
Trans2_Bike: 01:14
Run1: 01:42:10
Run2: 01:51:14
Run: 17:47
Finish: 01:51:26
13 32 Alexander Picard AK3 4 Netherlands 01:51:05.40 34:25 57 57:20 01:06 17:17 Alexander Picard (32) Swim: 34:25
Trans1: 35:22
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 01:32:42
Bike: 57:20
Trans2: 01:33:48
Trans2_Bike: 01:06
Run1: 01:42:10
Run2: 01:50:53
Run: 17:17
Finish: 01:51:05
12 15 Simon Huckestein EJOT Team TV Buschhütten AK3 3 Germany 01:50:50.48 31:17 01:02 01:00:43 01:07 16:41 Simon Huckestein (15) Swim: 31:17
Trans1: 32:19
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:33:02
Bike: 01:00:43
Trans2: 01:34:09
Trans2_Bike: 01:07
Run1: 01:42:25
Run2: 01:50:38
Run: 16:41
Finish: 01:50:50
11 31 Julian Lings AK3 2 Switzerland 01:50:30.07 32:44 01:02 57:42 01:19 17:43 Julian Lings (31) Swim: 32:44
Trans1: 33:46
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:31:28
Bike: 57:42
Trans2: 01:32:47
Trans2_Bike: 01:19
Run1: 01:41:32
Run2: 01:50:18
Run: 17:43
Finish: 01:50:30
10 1 Thomas Bruins Team Netherlands AK2 3 Australia 01:49:41.19 33:15 58 57:12 01:07 17:09 Thomas Bruins (1) Swim: 33:15
Trans1: 34:13
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:31:25
Bike: 57:12
Trans2: 01:32:32
Trans2_Bike: 01:07
Run1: 01:40:47
Run2: 01:49:29
Run: 17:09
Finish: 01:49:41
9 4 Matt Smith Team Australia AK1 5 Australia 01:49:19.76 33:04 01:03 57:21 01:14 16:37 Matt Smith (4) Swim: 33:04
Trans1: 34:07
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:31:28
Bike: 57:21
Trans2: 01:32:42
Trans2_Bike: 01:14
Run1: 01:40:46
Run2: 01:49:07
Run: 16:37
Finish: 01:49:19
8 8 Anthony Le Duey Team France MK45 1 France 01:47:51.90 32:28 55 55:49 58 17:41 Anthony Le Duey (8) Swim: 32:28
Trans1: 33:23
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:29:12
Bike: 55:49
Trans2: 01:30:10
Trans2_Bike: 58
Run1: 01:38:31
Run2: 01:47:38
Run: 17:41
Finish: 01:47:51
7 33 Theodor Popp TSV 1880 Gera-Zwötzen AK2 2 Germany 01:47:10.25 32:15 53 56:05 56 17:01 Theodor Popp (33) Swim: 32:15
Trans1: 33:08
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:29:13
Bike: 56:05
Trans2: 01:30:09
Trans2_Bike: 56
Run1: 01:38:08
Run2: 01:46:58
Run: 17:01
Finish: 01:47:10
6 6 Max Schröter Tri Team Hamburg e.V. AK2 1 Germany 01:47:00.72 31:20 56 56:58 58 16:48 Max Schröter (6) Swim: 31:20
Trans1: 32:16
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:29:14
Bike: 56:58
Trans2: 01:30:12
Trans2_Bike: 58
Run1: 01:38:20
Run2: 01:46:48
Run: 16:48
Finish: 01:47:00
5 34 Luca Heerdt Weicon Tri Finish Münster AK1 4 Germany 01:46:47.52 32:29 54 55:51 54 16:39 Luca Heerdt (34) Swim: 32:29
Trans1: 33:23
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:29:14
Bike: 55:51
Trans2: 01:30:08
Trans2_Bike: 54
Run1: 01:38:05
Run2: 01:46:36
Run: 16:39
Finish: 01:46:47
4 2 Thibaut Le Cras Team France AK3 1 France 01:46:14.56 31:01 55 57:18 56 16:04 Thibaut Le Cras (2) Swim: 31:01
Trans1: 31:56
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:29:14
Bike: 57:18
Trans2: 01:30:10
Trans2_Bike: 56
Run1: 01:37:49
Run2: 01:46:02
Run: 16:04
Finish: 01:46:14
3 19 Gabriel Allgayer MRRC München AK1 3 Germany 01:45:40.30 31:21 54 56:58 52 15:35 Gabriel Allgayer (19) Swim: 31:21
Trans1: 32:15
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:29:13
Bike: 56:58
Trans2: 01:30:05
Trans2_Bike: 52
Run1: 01:37:29
Run2: 01:45:28
Run: 15:35
Finish: 01:45:40
2 5 Jonas Hoffmann EJOT Team TV Buschhütten AK1 2 Germany 01:45:14.76 31:01 56 55:35 01:01 16:41 Jonas Hoffmann (5) Swim: 31:01
Trans1: 31:57
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:27:32
Bike: 55:35
Trans2: 01:28:33
Trans2_Bike: 01:01
Run1: 01:36:26
Run2: 01:45:02
Run: 16:41
Finish: 01:45:14
1 13 Patrick Reger TV Mengen AK1 1 Germany 01:44:09.17 31:01 01:04 54:51 01:03 16:10 Patrick Reger (13) Swim: 31:01
Trans1: 32:05
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:26:56
Bike: 54:51
Trans2: 01:27:59
Trans2_Bike: 01:03
Run1: 01:35:45
Run2: 01:43:57
Run: 16:10
Finish: 01:44:09
DNF 36 Philipp Gehring Sport-Club Itzehoe AK1 DNF Germany 34:47 01:02 Philipp Gehring (36) Swim: 34:47
Trans1: 35:49
Trans1_Swim: 01:02
DNF 3 Kasper Laumann Hartlev Team Denmark AK2 DNF Denmark 32:30 01:00 56:48 Kasper Laumann Hartlev (3) Swim: 32:30
Trans1: 33:30
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:30:18
Bike: 56:48
DNF 18 Marius Welte neu AK1 DNF Germany 35:32 Marius Welte (18) Swim: 35:32
DNF 16 Daniel Hahn Tri Team Hamburg AK1 DNF Germany Daniel Hahn (16) DNF 26 Virgine Soenen Team Belgium AK3 DNF Belgium Virgine Soenen (26) DNF 17 Christian Stounberg HSV Weimar AK1 DNF Denmark Christian Stounberg (17)