263 418 Joachim Lang www.kmdd.de MK45 34 GER 02:34:30.55 27:04 01:04 01:18:24 01:10 46:48 Joachim Lang (418) Swim: 27:04
Trans1: 28:08
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:46:32
Bike: 01:18:24
Trans2: 01:47:42
Trans2_Bike: 01:10
Run: 46:48
Finish: 02:34:30
184 369 Stanislaw Kowalik WTT Warsaw MK40 22 GER 02:26:54.21 22:05 01:03 01:19:32 01:13 43:01 Stanislaw Kowalik (369) Swim: 22:05
Trans1: 23:08
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:42:40
Bike: 01:19:32
Trans2: 01:43:53
Trans2_Bike: 01:13
Run: 43:01
Finish: 02:26:54
43 281 Marcel Glaser Wassersportvereinigung Cassel e.V. MK45 3 GER 02:11:14.43 22:10 47 01:08:49 57 38:31 Marcel Glaser (281) Swim: 22:10
Trans1: 22:57
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:31:46
Bike: 01:08:49
Trans2: 01:32:43
Trans2_Bike: 57
Run: 38:31
Finish: 02:11:14
98 282 Ben Hartmann Wassersportvereinigung Cassel e.V. AK3 19 GER 02:19:18.24 22:13 40 01:12:54 01:07 42:24 Ben Hartmann (282) Swim: 22:13
Trans1: 22:53
Trans1_Swim: 40
Bike_Finish: 01:35:47
Bike: 01:12:54
Trans2: 01:36:54
Trans2_Bike: 01:07
Run: 42:24
Finish: 02:19:18
173 283 Matthias Musick Wassersportvereinigung Cassel e.V. AK4 24 GER 02:25:49.11 25:07 01:08 01:15:08 01:26 43:00 Matthias Musick (283) Swim: 25:07
Trans1: 26:15
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:41:23
Bike: 01:15:08
Trans2: 01:42:49
Trans2_Bike: 01:26
Run: 43:00
Finish: 02:25:49
149 284 Bernhard Sofaly Wassersportvereinigung Cassel e.V. MK40 14 GER 02:23:55.20 25:17 01:52 01:13:55 01:32 41:19 Bernhard Sofaly (284) Swim: 25:17
Trans1: 27:09
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 01:41:04
Bike: 01:13:55
Trans2: 01:42:36
Trans2_Bike: 01:32
Run: 41:19
Finish: 02:23:55
93 285 Martin Wonke Wassersportvereinigung Cassel e.V. AK3 17 GER 02:18:46.64 26:30 01:30 01:11:12 01:09 38:25 Martin Wonke (285) Swim: 26:30
Trans1: 28:00
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:39:12
Bike: 01:11:12
Trans2: 01:40:21
Trans2_Bike: 01:09
Run: 38:25
Finish: 02:18:46
324 483 Ralf Spring Waldläufer Hochstatd MK50 34 GER 02:40:38.89 24:40 01:49 01:20:23 01:38 52:08 Ralf Spring (483) Swim: 24:40
Trans1: 26:29
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 01:46:52
Bike: 01:20:23
Trans2: 01:48:30
Trans2_Bike: 01:38
Run: 52:08
Finish: 02:40:38
24 256 Lars Heppner VfL Münster AK1 6 GER 02:07:21.58 20:44 36 01:06:38 46 38:37 Lars Heppner (256) Swim: 20:44
Trans1: 21:20
Trans1_Swim: 36
Bike_Finish: 01:27:58
Bike: 01:06:38
Trans2: 01:28:44
Trans2_Bike: 46
Run: 38:37
Finish: 02:07:21
35 258 Lukas Scholl VfL Münster AK1 7 GER 02:09:54.99 21:13 40 01:07:08 50 40:03 Lukas Scholl (258) Swim: 21:13
Trans1: 21:53
Trans1_Swim: 40
Bike_Finish: 01:29:01
Bike: 01:07:08
Trans2: 01:29:51
Trans2_Bike: 50
Run: 40:03
Finish: 02:09:54
126 259 Joshua Steinmetz VfL Münster AK1 16 GER 02:21:58.16 21:12 50 01:18:46 58 40:12 Joshua Steinmetz (259) Swim: 21:12
Trans1: 22:02
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:40:48
Bike: 01:18:46
Trans2: 01:41:46
Trans2_Bike: 58
Run: 40:12
Finish: 02:21:58
39 260 Sven Theis VfL Münster JUN 3 GER 02:10:47.62 20:48 38 01:09:31 44 39:06 Sven Theis (260) Swim: 20:48
Trans1: 21:26
Trans1_Swim: 38
Bike_Finish: 01:30:57
Bike: 01:09:31
Trans2: 01:31:41
Trans2_Bike: 44
Run: 39:06
Finish: 02:10:47
119 567 Marcel Patzwahl VfL Münster JUN 10 GER 02:21:25.82 21:45 39 01:14:47 49 43:25 Marcel Patzwahl (567) Swim: 21:45
Trans1: 22:24
Trans1_Swim: 39
Bike_Finish: 01:37:11
Bike: 01:14:47
Trans2: 01:38:00
Trans2_Bike: 49
Run: 43:25
Finish: 02:21:25
348 568 Dirk Olenik VfL Münster MK40 45 GER 02:43:24.00 32:27 01:27 01:19:33 02:14 47:43 Dirk Olenik (568) Swim: 32:27
Trans1: 33:54
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 01:53:27
Bike: 01:19:33
Trans2: 01:55:41
Trans2_Bike: 02:14
Run: 47:43
Finish: 02:43:24
212 569 Felix Schreiber VfL Münster AK3 36 GER 02:29:35.51 24:21 53 01:14:34 01:02 48:45 Felix Schreiber (569) Swim: 24:21
Trans1: 25:14
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:39:48
Bike: 01:14:34
Trans2: 01:40:50
Trans2_Bike: 01:02
Run: 48:45
Finish: 02:29:35
181 570 Erik Thomas VfL Münster JUN 14 GER 02:26:30.57 20:44 48 01:17:43 01:16 45:59 Erik Thomas (570) Swim: 20:44
Trans1: 21:32
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:39:15
Bike: 01:17:43
Trans2: 01:40:31
Trans2_Bike: 01:16
Run: 45:59
Finish: 02:26:30
239 616 Andreas Bender VfL Marburg Triathlon AK2 44 GER 02:32:03.53 28:23 01:03 01:17:23 59 44:15 Andreas Bender (616) Swim: 28:23
Trans1: 29:26
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:46:49
Bike: 01:17:23
Trans2: 01:47:48
Trans2_Bike: 59
Run: 44:15
Finish: 02:32:03
137 617 Marcel Homberg VfL Marburg Triathlon AK1 17 GER 02:23:03.18 25:37 55 01:15:49 01:02 39:40 Marcel Homberg (617) Swim: 25:37
Trans1: 26:32
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:42:21
Bike: 01:15:49
Trans2: 01:43:23
Trans2_Bike: 01:02
Run: 39:40
Finish: 02:23:03
384 618 Andreas Kobarg VfL Marburg Triathlon AK4 59 GER 02:48:15.28 24:15 01:39 01:25:16 01:43 55:22 Andreas Kobarg (618) Swim: 24:15
Trans1: 25:54
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 01:51:10
Bike: 01:25:16
Trans2: 01:52:53
Trans2_Bike: 01:43
Run: 55:22
Finish: 02:48:15
100 619 Volker Sonthoff VfL Marburg Triathlon MK45 12 GER 02:19:56.99 20:31 01:12 01:12:30 58 44:45 Volker Sonthoff (619) Swim: 20:31
Trans1: 21:43
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:34:13
Bike: 01:12:30
Trans2: 01:35:11
Trans2_Bike: 58
Run: 44:45
Finish: 02:19:56
406 620 Tilman Wächtershäuser VfL Marburg Triathlon MK45 57 GER 02:52:06.89 28:19 02:12 01:29:07 01:18 51:10 Tilman Wächtershäuser (620) Swim: 28:19
Trans1: 30:31
Trans1_Swim: 02:12
Bike_Finish: 01:59:38
Bike: 01:29:07
Trans2: 02:00:56
Trans2_Bike: 01:18
Run: 51:10
Finish: 02:52:06
203 725 Mirko Schmidt United Runners of Pfalz AK3 34 GER 02:28:01.72 23:40 01:04 01:15:34 01:10 46:33 Mirko Schmidt (725) Swim: 23:40
Trans1: 24:44
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:40:18
Bike: 01:15:34
Trans2: 01:41:28
Trans2_Bike: 01:10
Run: 46:33
Finish: 02:28:01
390 171 Walter Seelinger TV Lampertheim Triathlon MK60 5 GER 02:48:57.93 26:52 01:59 01:23:49 01:45 54:32 Walter Seelinger (171) Swim: 26:52
Trans1: 28:51
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 01:52:40
Bike: 01:23:49
Trans2: 01:54:25
Trans2_Bike: 01:45
Run: 54:32
Finish: 02:48:57
352 521 Matthias Schlappner TV Lampertheim Triathlon AK4 53 GER 02:44:00.77 29:58 51 01:17:59 55 54:17 Matthias Schlappner (521) Swim: 29:58
Trans1: 30:49
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:48:48
Bike: 01:17:59
Trans2: 01:49:43
Trans2_Bike: 55
Run: 54:17
Finish: 02:44:00
11 7 Johannes Kappel TV Lampertheim AK2 4 GER 02:01:55.78 20:21 39 01:03:42 41 36:32 Johannes Kappel (7) Swim: 20:21
Trans1: 21:00
Trans1_Swim: 39
Bike_Finish: 01:24:42
Bike: 01:03:42
Trans2: 01:25:23
Trans2_Bike: 41
Run: 36:32
Finish: 02:01:55
242 438 Christian Buch tv hofheim MK45 32 GER 02:32:25.63 25:36 02:12 01:15:53 01:31 47:13 Christian Buch (438) Swim: 25:36
Trans1: 27:48
Trans1_Swim: 02:12
Bike_Finish: 01:43:41
Bike: 01:15:53
Trans2: 01:45:12
Trans2_Bike: 01:31
Run: 47:13
Finish: 02:32:25
207 688 Simon Fischer TV Hatzenbühl AK2 41 GER 02:28:50.99 24:35 56 01:19:48 01:56 41:35 Simon Fischer (688) Swim: 24:35
Trans1: 25:31
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:45:19
Bike: 01:19:48
Trans2: 01:47:15
Trans2_Bike: 01:56
Run: 41:35
Finish: 02:28:50
325 698 Andreas Ring TV Hatzenbühl AK2 54 GER 02:40:40.28 26:45 59 01:20:59 01:10 50:47 Andreas Ring (698) Swim: 26:45
Trans1: 27:44
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:48:43
Bike: 01:20:59
Trans2: 01:49:53
Trans2_Bike: 01:10
Run: 50:47
Finish: 02:40:40
13 5 Thomas Heuschmidt TV Forst Triathlon/ BunnyHopShop AK3 2 GER 02:02:29.14 20:31 40 01:03:29 55 36:54 Thomas Heuschmidt (5) Swim: 20:31
Trans1: 21:11
Trans1_Swim: 40
Bike_Finish: 01:24:40
Bike: 01:03:29
Trans2: 01:25:35
Trans2_Bike: 55
Run: 36:54
Finish: 02:02:29
188 423 Stefan Rube TV Forst Triathlon MK45 22 GER 02:27:13.74 24:20 56 01:14:39 01:02 46:16 Stefan Rube (423) Swim: 24:20
Trans1: 25:16
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:39:55
Bike: 01:14:39
Trans2: 01:40:57
Trans2_Bike: 01:02
Run: 46:16
Finish: 02:27:13
25 530 Tobias Weber TV Forst Triathlon AK4 1 GER 02:08:05.68 20:30 50 01:06:29 57 39:19 Tobias Weber (530) Swim: 20:30
Trans1: 21:20
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:27:49
Bike: 01:06:29
Trans2: 01:28:46
Trans2_Bike: 57
Run: 39:19
Finish: 02:08:05
99 700 Sven Stenglein TV Eberbach AK2 27 GER 02:19:48.49 21:20 01:01 01:11:35 01:21 44:31 Sven Stenglein (700) Swim: 21:20
Trans1: 22:21
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:33:56
Bike: 01:11:35
Trans2: 01:35:17
Trans2_Bike: 01:21
Run: 44:31
Finish: 02:19:48
14 316 Florian Brosch TV Bad Orb AK3 3 GER 02:03:03.15 20:28 44 01:05:21 43 35:47 Florian Brosch (316) Swim: 20:28
Trans1: 21:12
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:26:33
Bike: 01:05:21
Trans2: 01:27:16
Trans2_Bike: 43
Run: 35:47
Finish: 02:03:03
158 317 Sebastian Heinl TV Bad Orb AK2 35 GER 02:24:52.22 23:12 01:08 01:11:53 01:54 46:45 Sebastian Heinl (317) Swim: 23:12
Trans1: 24:20
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:36:13
Bike: 01:11:53
Trans2: 01:38:07
Trans2_Bike: 01:54
Run: 46:45
Finish: 02:24:52
162 318 Eric Rainer TV Bad Orb MK45 19 GER 02:24:59.77 27:21 01:03 01:15:19 01:05 40:11 Eric Rainer (318) Swim: 27:21
Trans1: 28:24
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:43:43
Bike: 01:15:19
Trans2: 01:44:48
Trans2_Bike: 01:05
Run: 40:11
Finish: 02:24:59
66 319 Alexander Wallrath TV Bad Orb AK3 11 GER 02:16:10.55 21:22 58 01:11:06 01:03 41:41 Alexander Wallrath (319) Swim: 21:22
Trans1: 22:20
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:33:26
Bike: 01:11:06
Trans2: 01:34:29
Trans2_Bike: 01:03
Run: 41:41
Finish: 02:16:10
125 320 Marco Weisbecker TV Bad Orb AK4 16 GER 02:21:54.58 25:24 46 01:09:43 01:18 44:43 Marco Weisbecker (320) Swim: 25:24
Trans1: 26:10
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:35:53
Bike: 01:09:43
Trans2: 01:37:11
Trans2_Bike: 01:18
Run: 44:43
Finish: 02:21:54
4 56 Julia Ertmer TV Bad Orb AK3 3 GER 02:16:17.56 20:43 38 01:13:07 42 41:07 Julia Ertmer (56) Swim: 20:43
Trans1: 21:21
Trans1_Swim: 38
Bike_Finish: 01:34:28
Bike: 01:13:07
Trans2: 01:35:10
Trans2_Bike: 42
Run: 41:07
Finish: 02:16:17
191 407 Holger Borstorff TV Bad Orb MK45 23 GER 02:27:29.35 23:43 01:16 01:15:28 01:09 45:53 Holger Borstorff (407) Swim: 23:43
Trans1: 24:59
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:40:27
Bike: 01:15:28
Trans2: 01:41:36
Trans2_Bike: 01:09
Run: 45:53
Finish: 02:27:29
333 471 Gerald Mueller TV 1863 Groß-Zimmern MK50 35 GER 02:42:00.60 21:51 01:04 01:20:39 01:27 56:59 Gerald Mueller (471) Swim: 21:51
Trans1: 22:55
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:43:34
Bike: 01:20:39
Trans2: 01:45:01
Trans2_Bike: 01:27
Run: 56:59
Finish: 02:42:00
405 475 Sven Rohwedder TV 1863 Groß-Zimmern MK50 54 GER 02:52:04.87 27:10 01:54 01:26:38 01:42 54:40 Sven Rohwedder (475) Swim: 27:10
Trans1: 29:04
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 01:55:42
Bike: 01:26:38
Trans2: 01:57:24
Trans2_Bike: 01:42
Run: 54:40
Finish: 02:52:04
442 661 Alexander Egger TV 1862 Langen AK4 68 GER 03:04:10.18 23:36 01:36 01:35:44 01:35 01:01:39 Alexander Egger (661) Swim: 23:36
Trans1: 25:12
Trans1_Swim: 01:36
Bike_Finish: 02:00:56
Bike: 01:35:44
Trans2: 02:02:31
Trans2_Bike: 01:35
Run: 01:01:39
Finish: 03:04:10
439 662 Jörg Elm TV 1862 Langen MK45 65 GER 03:02:49.75 28:43 01:55 01:27:08 01:44 01:03:19 Jörg Elm (662) Swim: 28:43
Trans1: 30:38
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 01:57:46
Bike: 01:27:08
Trans2: 01:59:30
Trans2_Bike: 01:44
Run: 01:03:19
Finish: 03:02:49
289 663 Thorsten Kretschmer TV 1862 Langen MK40 36 GER 02:37:20.02 23:46 01:17 01:19:31 01:25 51:21 Thorsten Kretschmer (663) Swim: 23:46
Trans1: 25:03
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 01:44:34
Bike: 01:19:31
Trans2: 01:45:59
Trans2_Bike: 01:25
Run: 51:21
Finish: 02:37:20
248 664 Alexander Laloi TV 1862 Langen AK2 45 GER 02:33:02.11 20:30 49 01:23:14 01:25 47:04 Alexander Laloi (664) Swim: 20:30
Trans1: 21:19
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:44:33
Bike: 01:23:14
Trans2: 01:45:58
Trans2_Bike: 01:25
Run: 47:04
Finish: 02:33:02
359 665 Christian Proksch TV 1862 Langen AK4 54 GER 02:45:04.64 27:29 03:08 01:29:02 01:45 43:40 Christian Proksch (665) Swim: 27:29
Trans1: 30:37
Trans1_Swim: 03:08
Bike_Finish: 01:59:39
Bike: 01:29:02
Trans2: 02:01:24
Trans2_Bike: 01:45
Run: 43:40
Finish: 02:45:04
244 168 Martin Burkhardt TV 1860 Mußbach MK60 1 GER 02:32:36.25 23:56 01:14 01:18:41 01:47 46:58 Martin Burkhardt (168) Swim: 23:56
Trans1: 25:10
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:43:51
Bike: 01:18:41
Trans2: 01:45:38
Trans2_Bike: 01:47
Run: 46:58
Finish: 02:32:36
8 15 Fabian Reuter TUS Griesheim/Team Erdinger Alkoholfrei AK1 3 GER 02:00:25.43 16:48 37 01:05:58 40 36:22 Fabian Reuter (15) Swim: 16:48
Trans1: 17:25
Trans1_Swim: 37
Bike_Finish: 01:23:23
Bike: 01:05:58
Trans2: 01:24:03
Trans2_Bike: 40
Run: 36:22
Finish: 02:00:25
3 52 Leonie Poetsch TUS Griesheim AK3 2 GER 02:15:03.48 18:26 36 01:14:23 42 40:56 Leonie Poetsch (52) Swim: 18:26
Trans1: 19:02
Trans1_Swim: 36
Bike_Finish: 01:33:25
Bike: 01:14:23
Trans2: 01:34:07
Trans2_Bike: 42
Run: 40:56
Finish: 02:15:03
197 416 Sascha Krücke TUS Griesheim MK45 25 GER 02:27:43.84 22:25 46 01:12:34 01:01 50:57 Sascha Krücke (416) Swim: 22:25
Trans1: 23:11
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:35:45
Bike: 01:12:34
Trans2: 01:36:46
Trans2_Bike: 01:01
Run: 50:57
Finish: 02:27:43
416 174 Hermann Dorner TUS Griesheim MK65 1 GER 02:56:11.37 35:26 01:11 01:22:31 01:23 55:40 Hermann Dorner (174) Swim: 35:26
Trans1: 36:37
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 01:59:08
Bike: 01:22:31
Trans2: 02:00:31
Trans2_Bike: 01:23
Run: 55:40
Finish: 02:56:11
321 504 Thorsten Heinemeyer TUS Griesheim AK4 50 GER 02:40:10.27 29:42 01:52 01:18:02 01:59 48:35 Thorsten Heinemeyer (504) Swim: 29:42
Trans1: 31:34
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 01:49:36
Bike: 01:18:02
Trans2: 01:51:35
Trans2_Bike: 01:59
Run: 48:35
Finish: 02:40:10
131 241 Marc Eckhardt TuS Fritzlar 1862/1911 e.V. AK2 33 GER 02:22:39.93 19:16 52 01:15:33 56 46:02 Marc Eckhardt (241) Swim: 19:16
Trans1: 20:08
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:35:41
Bike: 01:15:33
Trans2: 01:36:37
Trans2_Bike: 56
Run: 46:02
Finish: 02:22:39
174 242 Friedrich Heß TuS Fritzlar 1862/1911 e.V. AK3 29 GER 02:25:58.66 24:54 01:07 01:14:04 01:01 44:52 Friedrich Heß (242) Swim: 24:54
Trans1: 26:01
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:40:05
Bike: 01:14:04
Trans2: 01:41:06
Trans2_Bike: 01:01
Run: 44:52
Finish: 02:25:58
243 243 Nico Schlordt TuS Fritzlar 1862/1911 e.V. AK4 37 GER 02:32:35.97 29:26 01:07 01:19:27 01:19 41:16 Nico Schlordt (243) Swim: 29:26
Trans1: 30:33
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:50:00
Bike: 01:19:27
Trans2: 01:51:19
Trans2_Bike: 01:19
Run: 41:16
Finish: 02:32:35
101 244 Ulfert Schlotthauer TuS Fritzlar 1862/1911 e.V. MK50 2 GER 02:20:02.02 23:03 55 01:11:47 50 43:27 Ulfert Schlotthauer (244) Swim: 23:03
Trans1: 23:58
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:35:45
Bike: 01:11:47
Trans2: 01:36:35
Trans2_Bike: 50
Run: 43:27
Finish: 02:20:02
425 415 Frank Huy TUS Dannenfels MK45 62 GER 02:59:00.79 40:42 01:54 01:24:03 01:03 51:18 Frank Huy (415) Swim: 40:42
Trans1: 42:36
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 02:06:39
Bike: 01:24:03
Trans2: 02:07:42
Trans2_Bike: 01:03
Run: 51:18
Finish: 02:59:00
337 651 Michael Ammermann Turngemeinde Hanau MK55 7 GER 02:42:28.97 24:32 01:10 01:19:01 01:10 56:35 Michael Ammermann (651) Swim: 24:32
Trans1: 25:42
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:44:43
Bike: 01:19:01
Trans2: 01:45:53
Trans2_Bike: 01:10
Run: 56:35
Finish: 02:42:28
319 653 Matthias Jäger Turngemeinde Hanau MK40 40 GER 02:40:01.10 30:47 55 01:21:15 01:27 45:37 Matthias Jäger (653) Swim: 30:47
Trans1: 31:42
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:52:57
Bike: 01:21:15
Trans2: 01:54:24
Trans2_Bike: 01:27
Run: 45:37
Finish: 02:40:01
386 654 Oliver Weber Turngemeinde Hanau MK50 49 GER 02:48:21.31 28:34 02:10 01:25:06 01:37 50:54 Oliver Weber (654) Swim: 28:34
Trans1: 30:44
Trans1_Swim: 02:10
Bike_Finish: 01:55:50
Bike: 01:25:06
Trans2: 01:57:27
Trans2_Bike: 01:37
Run: 50:54
Finish: 02:48:21
DSQ 655 Michael Weisenberger Turngemeinde Hanau AK4 DSQ GER 02:37:36.19 25:31 01:02 01:16:05 01:14 53:44 Michael Weisenberger (655) Swim: 25:31
Trans1: 26:33
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:42:38
Bike: 01:16:05
Trans2: 01:43:52
Trans2_Bike: 01:14
Run: 53:44
Finish: 02:37:36
429 164 Martin Mall TSV Mechesheim MK55 14 GER 03:00:10.30 40:14 01:26 01:22:44 01:28 54:18 Martin Mall (164) Swim: 40:14
Trans1: 41:40
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 02:04:24
Bike: 01:22:44
Trans2: 02:05:52
Trans2_Bike: 01:28
Run: 54:18
Finish: 03:00:10
381 207 André Grumbach TSV Krofdorf-Gleiberg AK4 58 GER 02:48:12.05 29:27 02:00 01:26:02 01:07 49:36 André Grumbach (207) Swim: 29:27
Trans1: 31:27
Trans1_Swim: 02:00
Bike_Finish: 01:57:29
Bike: 01:26:02
Trans2: 01:58:36
Trans2_Bike: 01:07
Run: 49:36
Finish: 02:48:12
210 208 Oliver Sadegholwad TSV Krofdorf-Gleiberg MK50 16 GER 02:29:30.34 24:30 01:21 01:22:46 01:12 39:41 Oliver Sadegholwad (208) Swim: 24:30
Trans1: 25:51
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 01:48:37
Bike: 01:22:46
Trans2: 01:49:49
Trans2_Bike: 01:12
Run: 39:41
Finish: 02:29:30
86 209 Chris Sturm TSV Krofdorf-Gleiberg AK4 9 GER 02:18:03.35 25:12 02:14 01:07:57 58 41:42 Chris Sturm (209) Swim: 25:12
Trans1: 27:26
Trans1_Swim: 02:14
Bike_Finish: 01:35:23
Bike: 01:07:57
Trans2: 01:36:21
Trans2_Bike: 58
Run: 41:42
Finish: 02:18:03
241 210 Florian Ulmrich TSV Krofdorf-Gleiberg MK45 31 GER 02:32:13.01 25:16 01:54 01:18:41 01:14 45:08 Florian Ulmrich (210) Swim: 25:16
Trans1: 27:10
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 01:45:51
Bike: 01:18:41
Trans2: 01:47:05
Trans2_Bike: 01:14
Run: 45:08
Finish: 02:32:13
178 626 Tim Beier TSV Kirchhain AK1 20 GER 02:26:08.19 25:28 01:14 01:17:54 01:08 40:24 Tim Beier (626) Swim: 25:28
Trans1: 26:42
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:44:36
Bike: 01:17:54
Trans2: 01:45:44
Trans2_Bike: 01:08
Run: 40:24
Finish: 02:26:08
403 627 Andreas Ganß TSV Kirchhain AK4 62 GER 02:51:59.07 26:28 02:07 01:30:54 01:36 50:54 Andreas Ganß (627) Swim: 26:28
Trans1: 28:35
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 01:59:29
Bike: 01:30:54
Trans2: 02:01:05
Trans2_Bike: 01:36
Run: 50:54
Finish: 02:51:59
254 628 Jan Hagenbruch TSV Kirchhain JUN 17 GER 02:33:44.48 25:29 01:27 01:15:14 01:26 50:08 Jan Hagenbruch (628) Swim: 25:29
Trans1: 26:56
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 01:42:10
Bike: 01:15:14
Trans2: 01:43:36
Trans2_Bike: 01:26
Run: 50:08
Finish: 02:33:44
201 629 Matthias Rhiel TSV Kirchhain AK4 29 GER 02:27:55.33 23:32 01:15 01:14:23 51 47:54 Matthias Rhiel (629) Swim: 23:32
Trans1: 24:47
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 01:39:10
Bike: 01:14:23
Trans2: 01:40:01
Trans2_Bike: 51
Run: 47:54
Finish: 02:27:55
180 630 Alfred Hof TSV Kirchhain MK45 21 GER 02:26:26.85 23:33 01:58 01:13:52 01:05 45:58 Alfred Hof (630) Swim: 23:33
Trans1: 25:31
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 01:39:23
Bike: 01:13:52
Trans2: 01:40:28
Trans2_Bike: 01:05
Run: 45:58
Finish: 02:26:26
114 221 Henning Fischer TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. MK40 10 GER 02:21:09.00 22:59 01:13 01:13:39 58 42:20 Henning Fischer (221) Swim: 22:59
Trans1: 24:12
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 01:37:51
Bike: 01:13:39
Trans2: 01:38:49
Trans2_Bike: 58
Run: 42:20
Finish: 02:21:09
36 222 Felix Litters TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK2 16 GER 02:10:15.52 22:08 41 01:08:30 47 38:09 Felix Litters (222) Swim: 22:08
Trans1: 22:49
Trans1_Swim: 41
Bike_Finish: 01:31:19
Bike: 01:08:30
Trans2: 01:32:06
Trans2_Bike: 47
Run: 38:09
Finish: 02:10:15
82 223 Fabian Metschies TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. JUN 9 GER 02:17:48.86 20:30 54 01:14:18 47 41:19 Fabian Metschies (223) Swim: 20:30
Trans1: 21:24
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:35:42
Bike: 01:14:18
Trans2: 01:36:29
Trans2_Bike: 47
Run: 41:19
Finish: 02:17:48
252 224 Philipp Sindermann TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK3 43 GER 02:33:43.31 25:26 58 01:17:48 01:09 48:22 Philipp Sindermann (224) Swim: 25:26
Trans1: 26:24
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:44:12
Bike: 01:17:48
Trans2: 01:45:21
Trans2_Bike: 01:09
Run: 48:22
Finish: 02:33:43
299 225 Jochen Wilhelm TSV Amicitia Viernheim 1906/09 e.V. AK4 47 GER 02:38:12.13 24:16 01:10 01:18:51 01:25 52:30 Jochen Wilhelm (225) Swim: 24:16
Trans1: 25:26
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:44:17
Bike: 01:18:51
Trans2: 01:45:42
Trans2_Bike: 01:25
Run: 52:30
Finish: 02:38:12
58 22 Nicolas Honsowitz TSV Amicitia Viernheim JUN 5 GER 02:14:47.17 19:14 50 01:11:36 42 42:25 Nicolas Honsowitz (22) Swim: 19:14
Trans1: 20:04
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:31:40
Bike: 01:11:36
Trans2: 01:32:22
Trans2_Bike: 42
Run: 42:25
Finish: 02:14:47
134 24 Matthias Thome TSV Amicitia Viernheim JUN 12 GER 02:22:47.05 22:30 39 01:09:57 01:05 48:36 Matthias Thome (24) Swim: 22:30
Trans1: 23:09
Trans1_Swim: 39
Bike_Finish: 01:33:06
Bike: 01:09:57
Trans2: 01:34:11
Trans2_Bike: 01:05
Run: 48:36
Finish: 02:22:47
110 25 Michael Zacher TSV Amicitia Viernheim AK2 29 GER 02:20:52.91 20:16 42 01:14:42 50 44:22 Michael Zacher (25) Swim: 20:16
Trans1: 20:58
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 01:35:40
Bike: 01:14:42
Trans2: 01:36:30
Trans2_Bike: 50
Run: 44:22
Finish: 02:20:52
365 28 Joe Blaess TSV Amicitia Viernheim MK60 4 GER 02:45:36.52 27:40 01:09 01:22:32 01:10 53:05 Joe Blaess (28) Swim: 27:40
Trans1: 28:49
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 01:51:21
Bike: 01:22:32
Trans2: 01:52:31
Trans2_Bike: 01:10
Run: 53:05
Finish: 02:45:36
269 29 Otto Alter TSV Amicitia Viernheim MK60 2 GER 02:34:53.73 25:20 01:25 01:17:29 01:00 49:39 Otto Alter (29) Swim: 25:20
Trans1: 26:45
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 01:44:14
Bike: 01:17:29
Trans2: 01:45:14
Trans2_Bike: 01:00
Run: 49:39
Finish: 02:34:53
362 31 Stefan Winkenbach TSV Amicitia Viernheim MK45 50 GER 02:45:24.71 27:56 01:41 01:25:50 01:03 48:54 Stefan Winkenbach (31) Swim: 27:56
Trans1: 29:37
Trans1_Swim: 01:41
Bike_Finish: 01:55:27
Bike: 01:25:50
Trans2: 01:56:30
Trans2_Bike: 01:03
Run: 48:54
Finish: 02:45:24
17 47 Delia Blaess TSV Amicitia Viernheim JUN 2 GER 02:37:03.91 20:41 46 01:22:48 50 51:58 Delia Blaess (47) Swim: 20:41
Trans1: 21:27
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:44:15
Bike: 01:22:48
Trans2: 01:45:05
Trans2_Bike: 50
Run: 51:58
Finish: 02:37:03
13 48 Silke Heidemann TSV Amicitia Viernheim MK45 1 GER 02:31:00.47 21:48 44 01:18:44 49 48:55 Silke Heidemann (48) Swim: 21:48
Trans1: 22:32
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:41:16
Bike: 01:18:44
Trans2: 01:42:05
Trans2_Bike: 49
Run: 48:55
Finish: 02:31:00
25 49 Danny Dechant TSV Amicitia Viernheim AK4 5 GER 02:44:58.06 29:00 01:03 01:23:14 01:03 50:38 Danny Dechant (49) Swim: 29:00
Trans1: 30:03
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:53:17
Bike: 01:23:14
Trans2: 01:54:20
Trans2_Bike: 01:03
Run: 50:38
Finish: 02:44:58
21 50 Lena Dieter TSV Amicitia Viernheim AK1 7 GER 02:41:38.13 30:48 01:12 01:20:08 01:13 48:17 Lena Dieter (50) Swim: 30:48
Trans1: 32:00
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:52:08
Bike: 01:20:08
Trans2: 01:53:21
Trans2_Bike: 01:13
Run: 48:17
Finish: 02:41:38
2 51 Simone Hofmann TSV Amicitia Viernheim AK3 1 GER 02:13:53.50 20:26 39 01:10:33 42 41:33 Simone Hofmann (51) Swim: 20:26
Trans1: 21:05
Trans1_Swim: 39
Bike_Finish: 01:31:38
Bike: 01:10:33
Trans2: 01:32:20
Trans2_Bike: 42
Run: 41:33
Finish: 02:13:53
10 61 Franziska Schildhauer TSV Amicitia Viernheim JUN 1 GER 02:20:48.72 18:41 36 01:16:39 40 44:12 Franziska Schildhauer (61) Swim: 18:41
Trans1: 19:17
Trans1_Swim: 36
Bike_Finish: 01:35:56
Bike: 01:16:39
Trans2: 01:36:36
Trans2_Bike: 40
Run: 44:12
Finish: 02:20:48
47 65 Anja Menzel TSV Amicitia Viernheim MK50 6 GER 03:07:45.37 28:05 02:35 01:36:14 01:44 59:07 Anja Menzel (65) Swim: 28:05
Trans1: 30:40
Trans1_Swim: 02:35
Bike_Finish: 02:06:54
Bike: 01:36:14
Trans2: 02:08:38
Trans2_Bike: 01:44
Run: 59:07
Finish: 03:07:45
53 70 Esther Weihrich TSV Amicitia Viernheim MK45 10 GER 03:19:15.61 40:20 01:54 01:36:35 01:35 58:51 Esther Weihrich (70) Swim: 40:20
Trans1: 42:14
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 02:18:49
Bike: 01:36:35
Trans2: 02:20:24
Trans2_Bike: 01:35
Run: 58:51
Finish: 03:19:15
50 75 Andrea Detels TSV Amicitia Viernheim MK45 9 GER 03:12:20.54 33:36 01:28 01:39:06 01:26 56:44 Andrea Detels (75) Swim: 33:36
Trans1: 35:04
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 02:14:10
Bike: 01:39:06
Trans2: 02:15:36
Trans2_Bike: 01:26
Run: 56:44
Finish: 03:12:20
61 129 Phillipp Michael TSV Amicitia Viernheim AK4 6 02:15:07.03 23:12 43 01:09:33 51 40:48 Phillipp Michael (129) Swim: 23:12
Trans1: 23:55
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:33:28
Bike: 01:09:33
Trans2: 01:34:19
Trans2_Bike: 51
Run: 40:48
Finish: 02:15:07
448 183 Steffen Detels TSV Amicitia Viernheim MK45 66 GER 03:05:16.32 33:05 01:32 01:27:45 01:29 01:01:25 Steffen Detels (183) Swim: 33:05
Trans1: 34:37
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 02:02:22
Bike: 01:27:45
Trans2: 02:03:51
Trans2_Bike: 01:29
Run: 01:01:25
Finish: 03:05:16
437 184 Lothar Seyrich TSV Amicitia Viernheim MK45 64 GER 03:02:18.19 36:59 01:19 01:26:02 01:22 56:36 Lothar Seyrich (184) Swim: 36:59
Trans1: 38:18
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 02:04:20
Bike: 01:26:02
Trans2: 02:05:42
Trans2_Bike: 01:22
Run: 56:36
Finish: 03:02:18
48 112 Kristin Müller TSG TreeTops Neuenhain MK40 6 GER 03:08:51.41 30:28 02:12 01:42:48 01:11 52:12 Kristin Müller (112) Swim: 30:28
Trans1: 32:40
Trans1_Swim: 02:12
Bike_Finish: 02:15:28
Bike: 01:42:48
Trans2: 02:16:39
Trans2_Bike: 01:11
Run: 52:12
Finish: 03:08:51
29 121 Tanja Wittmann TSG Maxdorf / United Runners Of Pfalz MK45 2 GER 02:48:15.48 30:17 01:12 01:26:30 01:15 49:01 Tanja Wittmann (121) Swim: 30:17
Trans1: 31:29
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:57:59
Bike: 01:26:30
Trans2: 01:59:14
Trans2_Bike: 01:15
Run: 49:01
Finish: 02:48:15
350 367 Jürgen Kissel TSG Maxdorf MK40 46 GER 02:43:37.66 34:42 55 01:15:07 01:18 51:35 Jürgen Kissel (367) Swim: 34:42
Trans1: 35:37
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:50:44
Bike: 01:15:07
Trans2: 01:52:02
Trans2_Bike: 01:18
Run: 51:35
Finish: 02:43:37
198 707 Jens Deiß TSG Maxdorf AK3 33 GER 02:27:45.26 23:49 01:07 01:17:29 01:23 43:57 Jens Deiß (707) Swim: 23:49
Trans1: 24:56
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:42:25
Bike: 01:17:29
Trans2: 01:43:48
Trans2_Bike: 01:23
Run: 43:57
Finish: 02:27:45
138 718 Pascal Kostecki TSG Maxdorf AK3 25 GER 02:23:03.98 26:55 01:06 01:12:10 59 41:53 Pascal Kostecki (718) Swim: 26:55
Trans1: 28:01
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:40:11
Bike: 01:12:10
Trans2: 01:41:10
Trans2_Bike: 59
Run: 41:53
Finish: 02:23:03
30 721 Leander Lebeau TSG Maxdorf AK3 5 GER 02:09:02.60 18:59 46 01:08:40 46 39:51 Leander Lebeau (721) Swim: 18:59
Trans1: 19:45
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:28:25
Bike: 01:08:40
Trans2: 01:29:11
Trans2_Bike: 46
Run: 39:51
Finish: 02:09:02
145 162 Wolfgang Koellner TSG Maxdorf MK55 1 GER 02:23:32.93 19:18 01:10 01:17:20 01:06 44:38 Wolfgang Koellner (162) Swim: 19:18
Trans1: 20:28
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:37:48
Bike: 01:17:20
Trans2: 01:38:54
Trans2_Bike: 01:06
Run: 44:38
Finish: 02:23:32
465 462 Wolfgang Karl TSG Maxdorf MK50 67 GER 03:15:05.50 29:29 02:50 01:41:34 01:34 59:38 Wolfgang Karl (462) Swim: 29:29
Trans1: 32:19
Trans1_Swim: 02:50
Bike_Finish: 02:13:53
Bike: 01:41:34
Trans2: 02:15:27
Trans2_Bike: 01:34
Run: 59:38
Finish: 03:15:05
279 180 Andreas Prem TSG Maxdorf MK50 26 GER 02:36:04.43 26:22 01:10 01:18:53 01:08 48:31 Andreas Prem (180) Swim: 26:22
Trans1: 27:32
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:46:25
Bike: 01:18:53
Trans2: 01:47:33
Trans2_Bike: 01:08
Run: 48:31
Finish: 02:36:04
97 331 Tim Bachmann TSG Kleinostheim AK2 26 GER 02:19:14.00 20:37 45 01:11:53 53 45:06 Tim Bachmann (331) Swim: 20:37
Trans1: 21:22
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:33:15
Bike: 01:11:53
Trans2: 01:34:08
Trans2_Bike: 53
Run: 45:06
Finish: 02:19:14
193 332 Simon Deckert TSG Kleinostheim AK1 22 GER 02:27:32.34 22:46 54 01:17:19 01:08 45:25 Simon Deckert (332) Swim: 22:46
Trans1: 23:40
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:40:59
Bike: 01:17:19
Trans2: 01:42:07
Trans2_Bike: 01:08
Run: 45:25
Finish: 02:27:32
139 333 Volker Hain TSG Kleinostheim MK45 14 GER 02:23:09.16 25:30 01:09 01:09:20 01:06 46:04 Volker Hain (333) Swim: 25:30
Trans1: 26:39
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 01:35:59
Bike: 01:09:20
Trans2: 01:37:05
Trans2_Bike: 01:06
Run: 46:04
Finish: 02:23:09
186 334 Alexander Harwarth TSG Kleinostheim AK2 39 GER 02:26:59.61 21:13 01:10 01:12:48 01:24 50:24 Alexander Harwarth (334) Swim: 21:13
Trans1: 22:23
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:35:11
Bike: 01:12:48
Trans2: 01:36:35
Trans2_Bike: 01:24
Run: 50:24
Finish: 02:26:59
65 335 Daniel Noschitzka TSG Kleinostheim AK1 11 GER 02:15:41.25 19:19 44 01:13:23 50 41:25 Daniel Noschitzka (335) Swim: 19:19
Trans1: 20:03
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:33:26
Bike: 01:13:23
Trans2: 01:34:16
Trans2_Bike: 50
Run: 41:25
Finish: 02:15:41
298 437 Boris Dujmovic TSG Kaiserslautern MK50 30 GER 02:38:07.70 24:08 01:17 01:23:04 01:54 47:44 Boris Dujmovic (437) Swim: 24:08
Trans1: 25:25
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 01:48:29
Bike: 01:23:04
Trans2: 01:50:23
Trans2_Bike: 01:54
Run: 47:44
Finish: 02:38:07
369 160 Uwe Kadel TSG 1862 Weinheim MK55 10 GER 02:46:24.70 24:16 01:58 01:24:36 01:45 53:49 Uwe Kadel (160) Swim: 24:16
Trans1: 26:14
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 01:50:50
Bike: 01:24:36
Trans2: 01:52:35
Trans2_Bike: 01:45
Run: 53:49
Finish: 02:46:24
167 464 Ulrich Knörzer TSG 1862 Weinheim MK50 11 GER 02:25:17.43 28:27 01:51 01:11:47 01:10 42:02 Ulrich Knörzer (464) Swim: 28:27
Trans1: 30:18
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 01:42:05
Bike: 01:11:47
Trans2: 01:43:15
Trans2_Bike: 01:10
Run: 42:02
Finish: 02:25:17
411 41 Hans - Peter Bauer TriKi MK45 60 GER 02:55:18.33 29:55 02:10 01:22:29 01:51 58:53 Hans - Peter Bauer (41) Swim: 29:55
Trans1: 32:05
Trans1_Swim: 02:10
Bike_Finish: 01:54:34
Bike: 01:22:29
Trans2: 01:56:25
Trans2_Bike: 01:51
Run: 58:53
Finish: 02:55:18
265 356 Carsten Prettin TriCity Darmstadt MK40 28 GER 02:34:35.90 28:56 01:49 01:16:22 01:24 46:04 Carsten Prettin (356) Swim: 28:56
Trans1: 30:45
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 01:47:07
Bike: 01:16:22
Trans2: 01:48:31
Trans2_Bike: 01:24
Run: 46:04
Finish: 02:34:35
170 358 Stephen Berger TriCity Darmstadt MK40 18 GER 02:25:41.21 26:15 01:11 01:12:41 01:56 43:38 Stephen Berger (358) Swim: 26:15
Trans1: 27:26
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 01:40:07
Bike: 01:12:41
Trans2: 01:42:03
Trans2_Bike: 01:56
Run: 43:38
Finish: 02:25:41
51 87 Elena Heinrich TriCity Darmstadt MK50 7 GER 03:15:10.45 22:58 01:36 01:38:47 01:29 01:10:20 Elena Heinrich (87) Swim: 22:58
Trans1: 24:34
Trans1_Swim: 01:36
Bike_Finish: 02:03:21
Bike: 01:38:47
Trans2: 02:04:50
Trans2_Bike: 01:29
Run: 01:10:20
Finish: 03:15:10
396 453 Michael Fey TriCity Darmstadt MK50 51 GER 02:50:22.17 32:58 01:16 01:24:09 52 51:07 Michael Fey (453) Swim: 32:58
Trans1: 34:14
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:58:23
Bike: 01:24:09
Trans2: 01:59:15
Trans2_Bike: 52
Run: 51:07
Finish: 02:50:22
426 528 Daniel Urbanczyk TriCity Darmstadt AK4 65 GER 02:59:11.27 35:57 02:27 01:29:29 01:59 49:19 Daniel Urbanczyk (528) Swim: 35:57
Trans1: 38:24
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 02:07:53
Bike: 01:29:29
Trans2: 02:09:52
Trans2_Bike: 01:59
Run: 49:19
Finish: 02:59:11
104 286 Dennis Wiegran Triathlon-Team Giessen AK3 20 GER 02:20:30.14 23:26 50 01:12:22 57 42:55 Dennis Wiegran (286) Swim: 23:26
Trans1: 24:16
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:36:38
Bike: 01:12:22
Trans2: 01:37:35
Trans2_Bike: 57
Run: 42:55
Finish: 02:20:30
157 287 Daniel Maier Triathlon-Team Giessen AK3 27 GER 02:24:51.37 21:32 01:05 01:15:17 01:04 45:53 Daniel Maier (287) Swim: 21:32
Trans1: 22:37
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:37:54
Bike: 01:15:17
Trans2: 01:38:58
Trans2_Bike: 01:04
Run: 45:53
Finish: 02:24:51
27 288 Relin Mehrhoff Triathlon-Team Giessen AK2 12 GER 02:08:47.37 24:15 57 01:07:25 45 35:25 Relin Mehrhoff (288) Swim: 24:15
Trans1: 25:12
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 01:32:37
Bike: 01:07:25
Trans2: 01:33:22
Trans2_Bike: 45
Run: 35:25
Finish: 02:08:47
57 290 Janik Ortanderl Triathlon-Team Giessen AK1 10 GER 02:14:46.40 23:18 01:05 01:10:55 01:01 38:27 Janik Ortanderl (290) Swim: 23:18
Trans1: 24:23
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:35:18
Bike: 01:10:55
Trans2: 01:36:19
Trans2_Bike: 01:01
Run: 38:27
Finish: 02:14:46
372 231 Stefan Göttinger Triathlon-Team Giesen MK50 44 GER 02:47:07.82 26:55 01:53 01:23:29 01:20 53:30 Stefan Göttinger (231) Swim: 26:55
Trans1: 28:48
Trans1_Swim: 01:53
Bike_Finish: 01:52:17
Bike: 01:23:29
Trans2: 01:53:37
Trans2_Bike: 01:20
Run: 53:30
Finish: 02:47:07
18 232 Elisa Herbach Triathlon-Team Giesen AK1 6 GER 02:37:39.09 24:27 01:21 01:24:27 01:01 46:23 Elisa Herbach (232) Swim: 24:27
Trans1: 25:48
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 01:50:15
Bike: 01:24:27
Trans2: 01:51:16
Trans2_Bike: 01:01
Run: 46:23
Finish: 02:37:39
124 233 Frank Lotz Triathlon-Team Giesen MK50 5 GER 02:21:51.15 21:52 51 01:14:00 57 44:11 Frank Lotz (233) Swim: 21:52
Trans1: 22:43
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:36:43
Bike: 01:14:00
Trans2: 01:37:40
Trans2_Bike: 57
Run: 44:11
Finish: 02:21:51
135 234 Steffen Mücke Triathlon-Team Giesen AK3 24 GER 02:22:54.32 24:06 01:32 01:12:18 56 44:02 Steffen Mücke (234) Swim: 24:06
Trans1: 25:38
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 01:37:56
Bike: 01:12:18
Trans2: 01:38:52
Trans2_Bike: 56
Run: 44:02
Finish: 02:22:54
275 235 Damian Wachsmann Triathlon-Team Giesen AK1 27 GER 02:35:34.36 20:33 01:05 01:21:33 01:21 51:02 Damian Wachsmann (235) Swim: 20:33
Trans1: 21:38
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:43:11
Bike: 01:21:33
Trans2: 01:44:32
Trans2_Bike: 01:21
Run: 51:02
Finish: 02:35:34
226 246 Stefan Cloodt Triathlon-Team Fuldatal MK50 19 GER 02:30:50.34 27:57 01:39 01:13:07 01:02 47:05 Stefan Cloodt (246) Swim: 27:57
Trans1: 29:36
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 01:42:43
Bike: 01:13:07
Trans2: 01:43:45
Trans2_Bike: 01:02
Run: 47:05
Finish: 02:30:50
215 248 Simon Küpper Triathlon-Team Fuldatal AK3 37 GER 02:29:35.79 26:17 55 01:15:58 57 45:28 Simon Küpper (248) Swim: 26:17
Trans1: 27:12
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:43:10
Bike: 01:15:58
Trans2: 01:44:07
Trans2_Bike: 57
Run: 45:28
Finish: 02:29:35
224 249 Stefen Weiß Triathlon-Team Fuldatal MK50 18 GER 02:30:47.37 25:04 01:07 01:14:58 01:19 48:19 Stefen Weiß (249) Swim: 25:04
Trans1: 26:11
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:41:09
Bike: 01:14:58
Trans2: 01:42:28
Trans2_Bike: 01:19
Run: 48:19
Finish: 02:30:47
344 250 Dirk Wiegand Triathlon-Team Fuldatal MK45 45 GER 02:43:13.22 28:13 01:40 01:26:16 01:59 45:05 Dirk Wiegand (250) Swim: 28:13
Trans1: 29:53
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 01:56:09
Bike: 01:26:16
Trans2: 01:58:08
Trans2_Bike: 01:59
Run: 45:05
Finish: 02:43:13
91 311 Robin Bertram Triathlon-Equipe Elz e.V. AK2 25 GER 02:18:27.36 23:58 54 01:10:06 01:18 42:11 Robin Bertram (311) Swim: 23:58
Trans1: 24:52
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:34:58
Bike: 01:10:06
Trans2: 01:36:16
Trans2_Bike: 01:18
Run: 42:11
Finish: 02:18:27
113 312 Marius Holl Triathlon-Equipe Elz e.V. AK2 31 GER 02:21:07.31 21:13 49 01:14:20 01:09 43:36 Marius Holl (312) Swim: 21:13
Trans1: 22:02
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:36:22
Bike: 01:14:20
Trans2: 01:37:31
Trans2_Bike: 01:09
Run: 43:36
Finish: 02:21:07
54 313 Simon Christoph Krause Triathlon-Equipe Elz e.V. AK1 9 GER 02:13:47.47 20:58 48 01:10:12 48 41:01 Simon Christoph Krause (313) Swim: 20:58
Trans1: 21:46
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:31:58
Bike: 01:10:12
Trans2: 01:32:46
Trans2_Bike: 48
Run: 41:01
Finish: 02:13:47
247 314 Günter Rothmayer Triathlon-Equipe Elz e.V. MK50 22 GER 02:32:41.29 23:51 57 01:17:53 01:16 48:44 Günter Rothmayer (314) Swim: 23:51
Trans1: 24:48
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 01:42:41
Bike: 01:17:53
Trans2: 01:43:57
Trans2_Bike: 01:16
Run: 48:44
Finish: 02:32:41
120 315 Moritz Spitz Triathlon-Equipe Elz e.V. JUN 11 GER 02:21:29.25 22:40 01:03 01:12:32 01:02 44:12 Moritz Spitz (315) Swim: 22:40
Trans1: 23:43
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:36:15
Bike: 01:12:32
Trans2: 01:37:17
Trans2_Bike: 01:02
Run: 44:12
Finish: 02:21:29
284 30 Norbert Kissel Triathlon Verein Deutscher Ärzte MK50 28 GER 02:36:34.25 23:46 01:16 01:18:47 01:20 51:25 Norbert Kissel (30) Swim: 23:46
Trans1: 25:02
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:43:49
Bike: 01:18:47
Trans2: 01:45:09
Trans2_Bike: 01:20
Run: 51:25
Finish: 02:36:34
10 682 Vincent Größer Triathlon Team Gießen AK1 4 GER 02:01:26.84 19:47 41 01:02:24 42 37:52 Vincent Größer (682) Swim: 19:47
Trans1: 20:28
Trans1_Swim: 41
Bike_Finish: 01:22:52
Bike: 01:02:24
Trans2: 01:23:34
Trans2_Bike: 42
Run: 37:52
Finish: 02:01:26
50 693 Philipp Menz Triathlon Team Gießen AK2 19 GER 02:12:37.56 22:50 55 01:08:06 01:09 39:37 Philipp Menz (693) Swim: 22:50
Trans1: 23:45
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:31:51
Bike: 01:08:06
Trans2: 01:33:00
Trans2_Bike: 01:09
Run: 39:37
Finish: 02:12:37
7 6 Steffen Kundel Triathlon Team DSW Darmstadt AK2 3 GER 02:00:16.54 17:53 38 01:04:45 40 36:20 Steffen Kundel (6) Swim: 17:53
Trans1: 18:31
Trans1_Swim: 38
Bike_Finish: 01:23:16
Bike: 01:04:45
Trans2: 01:23:56
Trans2_Bike: 40
Run: 36:20
Finish: 02:00:16
16 17 Uwe Drescher Triathlon Team DSW Darmstadt AK2 6 GER 02:04:21.59 19:10 36 01:04:52 40 39:03 Uwe Drescher (17) Swim: 19:10
Trans1: 19:46
Trans1_Swim: 36
Bike_Finish: 01:24:38
Bike: 01:04:52
Trans2: 01:25:18
Trans2_Bike: 40
Run: 39:03
Finish: 02:04:21
106 686 Robin Wickersheim Triathlon Team DSW Darmstadt AK1 15 GER 02:20:37.85 19:48 56 01:12:57 01:15 45:41 Robin Wickersheim (686) Swim: 19:48
Trans1: 20:44
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:33:41
Bike: 01:12:57
Trans2: 01:34:56
Trans2_Bike: 01:15
Run: 45:41
Finish: 02:20:37
30 120 Julia Knapp Triathlon Team DSW Darmstadt MK45 3 GER 02:48:22.84 26:50 01:30 01:25:43 01:12 53:07 Julia Knapp (120) Swim: 26:50
Trans1: 28:20
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:54:03
Bike: 01:25:43
Trans2: 01:55:15
Trans2_Bike: 01:12
Run: 53:07
Finish: 02:48:22
373 236 Steven Zimmermann Triathlon Team DSW Darmstadt AK4 56 GER 02:47:15.16 26:43 01:42 01:28:26 01:21 49:03 Steven Zimmermann (236) Swim: 26:43
Trans1: 28:25
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 01:56:51
Bike: 01:28:26
Trans2: 01:58:12
Trans2_Bike: 01:21
Run: 49:03
Finish: 02:47:15
141 237 Helmut Kienle Triathlon Team DSW Darmstadt AK4 20 GER 02:23:21.60 23:11 43 01:13:48 51 44:48 Helmut Kienle (237) Swim: 23:11
Trans1: 23:54
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:37:42
Bike: 01:13:48
Trans2: 01:38:33
Trans2_Bike: 51
Run: 44:48
Finish: 02:23:21
281 238 Thomas Rupp Triathlon Team DSW Darmstadt MK50 27 GER 02:36:16.77 29:14 01:28 01:15:35 01:14 48:45 Thomas Rupp (238) Swim: 29:14
Trans1: 30:42
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 01:46:17
Bike: 01:15:35
Trans2: 01:47:31
Trans2_Bike: 01:14
Run: 48:45
Finish: 02:36:16
293 239 Martin Stopczynski Triathlon Team DSW Darmstadt AK4 45 GER 02:37:43.10 24:25 01:10 01:20:13 01:14 50:41 Martin Stopczynski (239) Swim: 24:25
Trans1: 25:35
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:45:48
Bike: 01:20:13
Trans2: 01:47:02
Trans2_Bike: 01:14
Run: 50:41
Finish: 02:37:43
156 240 Hannes Meister Triathlon Team DSW Darmstadt AK3 26 GER 02:24:46.26 26:19 55 01:14:01 01:09 42:22 Hannes Meister (240) Swim: 26:19
Trans1: 27:14
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:41:15
Bike: 01:14:01
Trans2: 01:42:24
Trans2_Bike: 01:09
Run: 42:22
Finish: 02:24:46
370 535 Marc Grützner Triathlon Team DSW Darmstadt MK50 42 GER 02:46:25.93 27:00 01:14 01:24:36 01:24 52:11 Marc Grützner (535) Swim: 27:00
Trans1: 28:14
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:52:50
Bike: 01:24:36
Trans2: 01:54:14
Trans2_Bike: 01:24
Run: 52:11
Finish: 02:46:25
192 443 Calogero Parisi Triathlon Oftersheim-Schwetzingen MK40 23 ITA 02:27:30.01 30:17 01:07 01:13:23 03:03 39:40 Calogero Parisi (443) Swim: 30:17
Trans1: 31:24
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:44:47
Bike: 01:13:23
Trans2: 01:47:50
Trans2_Bike: 03:03
Run: 39:40
Finish: 02:27:30
427 517 Timon Peters Triathlon Oftersheim-Schwetzingen AK4 66 GER 02:59:15.62 29:42 02:38 01:25:30 02:16 59:09 Timon Peters (517) Swim: 29:42
Trans1: 32:20
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 01:57:50
Bike: 01:25:30
Trans2: 02:00:06
Trans2_Bike: 02:16
Run: 59:09
Finish: 02:59:15
385 532 Christian Brache Triathlon Oftersheim-Schwetzingen MK50 48 GER 02:48:20.75 25:55 01:46 01:25:20 01:19 54:00 Christian Brache (532) Swim: 25:55
Trans1: 27:41
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 01:53:01
Bike: 01:25:20
Trans2: 01:54:20
Trans2_Bike: 01:19
Run: 54:00
Finish: 02:48:20
317 191 Sebastian Bechtel TRIA-TEAM Bruchköbel e.V. AK2 52 GER 02:39:39.87 24:01 01:33 01:18:19 01:18 54:28 Sebastian Bechtel (191) Swim: 24:01
Trans1: 25:34
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 01:43:53
Bike: 01:18:19
Trans2: 01:45:11
Trans2_Bike: 01:18
Run: 54:28
Finish: 02:39:39
52 192 Markus Becker TRIA-TEAM Bruchköbel e.V. AK3 9 GER 02:13:02.85 19:31 48 01:09:21 48 42:34 Markus Becker (192) Swim: 19:31
Trans1: 20:19
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:29:40
Bike: 01:09:21
Trans2: 01:30:28
Trans2_Bike: 48
Run: 42:34
Finish: 02:13:02
34 193 Raffael Berger TRIA-TEAM Bruchköbel e.V. AK3 7 GER 02:09:50.70 20:28 51 01:08:10 50 39:31 Raffael Berger (193) Swim: 20:28
Trans1: 21:19
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:29:29
Bike: 01:08:10
Trans2: 01:30:19
Trans2_Bike: 50
Run: 39:31
Finish: 02:09:50
133 194 Jens Kleine Brörmann TRIA-TEAM Bruchköbel e.V. MK40 13 GER 02:22:43.54 22:17 55 01:12:32 58 46:01 Jens Kleine Brörmann (194) Swim: 22:17
Trans1: 23:12
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:35:44
Bike: 01:12:32
Trans2: 01:36:42
Trans2_Bike: 58
Run: 46:01
Finish: 02:22:43
190 195 Marcel Seip-Klüber TRIA-TEAM Bruchköbel e.V. AK2 40 GER 02:27:24.91 23:07 46 01:16:32 01:33 45:26 Marcel Seip-Klüber (195) Swim: 23:07
Trans1: 23:53
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:40:25
Bike: 01:16:32
Trans2: 01:41:58
Trans2_Bike: 01:33
Run: 45:26
Finish: 02:27:24
142 457 Detlef Günther Tria Echterdingen MK50 7 GER 02:23:23.25 25:32 01:02 01:12:45 01:07 42:57 Detlef Günther (457) Swim: 25:32
Trans1: 26:34
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:39:19
Bike: 01:12:45
Trans2: 01:40:26
Trans2_Bike: 01:07
Run: 42:57
Finish: 02:23:23
27 86 Stefanie Disque Tri-Treff Storz MK50 2 GER 02:46:30.31 29:21 01:20 01:26:14 01:07 48:28 Stefanie Disque (86) Swim: 29:21
Trans1: 30:41
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 01:56:55
Bike: 01:26:14
Trans2: 01:58:02
Trans2_Bike: 01:07
Run: 48:28
Finish: 02:46:30
460 702 Jannis Wirth Tri-Team SSV Ettlingen AK2 61 GER 03:13:43.20 35:14 02:27 01:35:31 01:37 58:54 Jannis Wirth (702) Swim: 35:14
Trans1: 37:41
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 02:13:12
Bike: 01:35:31
Trans2: 02:14:49
Trans2_Bike: 01:37
Run: 58:54
Finish: 03:13:43
1 2 Sebastian Kienle Tri-Team Heuchelberg AK3 1 GER 01:50:56.11 17:57 41 58:32 42 33:04 Sebastian Kienle (2) Swim: 17:57
Trans1: 18:38
Trans1_Swim: 41
Bike_Finish: 01:17:10
Bike: 58:32
Trans2: 01:17:52
Trans2_Bike: 42
Run: 33:04
Finish: 01:50:56
6 4 Malte Plappert Tri-Team Heuchelberg AK1 2 GER 01:58:03.80 17:11 01:24 01:02:23 43 36:22 Malte Plappert (4) Swim: 17:11
Trans1: 18:35
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 01:20:58
Bike: 01:02:23
Trans2: 01:21:41
Trans2_Bike: 43
Run: 36:22
Finish: 01:58:03
22 20 Micha Mayer Tri-Team Heuchelberg AK2 9 GER 02:07:10.81 20:20 34 01:08:03 54 37:19 Micha Mayer (20) Swim: 20:20
Trans1: 20:54
Trans1_Swim: 34
Bike_Finish: 01:28:57
Bike: 01:08:03
Trans2: 01:29:51
Trans2_Bike: 54
Run: 37:19
Finish: 02:07:10
1 53 Katharina Wolff Tri-Team Heuchelberg AK2 1 GER 02:12:42.54 20:24 47 01:10:58 42 39:51 Katharina Wolff (53) Swim: 20:24
Trans1: 21:11
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:32:09
Bike: 01:10:58
Trans2: 01:32:51
Trans2_Bike: 42
Run: 39:51
Finish: 02:12:42
28 76 Julia Wickersheim Tri-Team Freiburg AK2 2 GER 02:47:47.73 22:16 01:02 01:31:10 01:03 52:16 Julia Wickersheim (76) Swim: 22:16
Trans1: 23:18
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:54:28
Bike: 01:31:10
Trans2: 01:55:31
Trans2_Bike: 01:03
Run: 52:16
Finish: 02:47:47
15 104 Sabine Stadler Tri-Force Fulda AK4 1 GER 02:35:21.02 32:32 01:05 01:19:27 51 41:26 Sabine Stadler (104) Swim: 32:32
Trans1: 33:37
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:53:04
Bike: 01:19:27
Trans2: 01:53:55
Trans2_Bike: 51
Run: 41:26
Finish: 02:35:21
409 571 Julien Dietermann Tri-Flow Bad Enbach AK2 59 GER 02:53:26.66 23:05 01:01 01:29:14 53 59:13 Julien Dietermann (571) Swim: 23:05
Trans1: 24:06
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:53:20
Bike: 01:29:14
Trans2: 01:54:13
Trans2_Bike: 53
Run: 59:13
Finish: 02:53:26
171 573 Jonathan Trenk Tri-Flow Bad Enbach AK3 28 GER 02:25:41.50 21:34 53 01:16:49 01:02 45:23 Jonathan Trenk (573) Swim: 21:34
Trans1: 22:27
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:39:16
Bike: 01:16:49
Trans2: 01:40:18
Trans2_Bike: 01:02
Run: 45:23
Finish: 02:25:41
148 574 Lukas Trenk Tri-Flow Bad Enbach AK2 34 GER 02:23:49.09 21:47 54 01:11:53 01:23 47:52 Lukas Trenk (574) Swim: 21:47
Trans1: 22:41
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:34:34
Bike: 01:11:53
Trans2: 01:35:57
Trans2_Bike: 01:23
Run: 47:52
Finish: 02:23:49
257 575 Konstantin Will Tri-Flow Bad Enbach AK2 47 GER 02:34:13.56 23:07 55 01:19:53 01:11 49:07 Konstantin Will (575) Swim: 23:07
Trans1: 24:02
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:43:55
Bike: 01:19:53
Trans2: 01:45:06
Trans2_Bike: 01:11
Run: 49:07
Finish: 02:34:13
353 642 Frank Heck Tri Team Burgwald MK45 48 GER 02:44:05.70 26:51 02:04 01:20:38 01:08 53:24 Frank Heck (642) Swim: 26:51
Trans1: 28:55
Trans1_Swim: 02:04
Bike_Finish: 01:49:33
Bike: 01:20:38
Trans2: 01:50:41
Trans2_Bike: 01:08
Run: 53:24
Finish: 02:44:05
382 644 Jonas Schäfer Tri Team Burgwald AK2 56 GER 02:48:12.09 28:55 01:14 01:27:09 01:17 49:37 Jonas Schäfer (644) Swim: 28:55
Trans1: 30:09
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:57:18
Bike: 01:27:09
Trans2: 01:58:35
Trans2_Bike: 01:17
Run: 49:37
Finish: 02:48:12
111 645 Tobias Schütte Tri Team Burgwald AK2 30 GER 02:20:54.50 23:14 53 01:13:12 01:01 42:34 Tobias Schütte (645) Swim: 23:14
Trans1: 24:07
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:37:19
Bike: 01:13:12
Trans2: 01:38:20
Trans2_Bike: 01:01
Run: 42:34
Finish: 02:20:54
306 596 Björn Becker Tri Force Fulda AK4 49 GER 02:38:45.84 28:54 51 01:22:00 01:06 45:54 Björn Becker (596) Swim: 28:54
Trans1: 29:45
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:51:45
Bike: 01:22:00
Trans2: 01:52:51
Trans2_Bike: 01:06
Run: 45:54
Finish: 02:38:45
300 597 Sascha Brell Tri Force Fulda AK4 48 GER 02:38:15.81 25:44 01:26 01:21:29 01:32 48:04 Sascha Brell (597) Swim: 25:44
Trans1: 27:10
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 01:48:39
Bike: 01:21:29
Trans2: 01:50:11
Trans2_Bike: 01:32
Run: 48:04
Finish: 02:38:15
295 598 Michael Glüber Tri Force Fulda MK45 37 GER 02:37:50.93 28:42 02:07 01:20:05 01:36 45:20 Michael Glüber (598) Swim: 28:42
Trans1: 30:49
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 01:50:54
Bike: 01:20:05
Trans2: 01:52:30
Trans2_Bike: 01:36
Run: 45:20
Finish: 02:37:50
185 599 Torben Schmidt Tri Force Fulda AK3 31 GER 02:26:56.05 27:29 01:38 01:11:14 01:08 45:27 Torben Schmidt (599) Swim: 27:29
Trans1: 29:07
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 01:40:21
Bike: 01:11:14
Trans2: 01:41:29
Trans2_Bike: 01:08
Run: 45:27
Finish: 02:26:56
343 600 Tobias Schmitt Tri Force Fulda AK3 55 GER 02:43:10.14 26:19 01:26 01:21:10 01:19 52:56 Tobias Schmitt (600) Swim: 26:19
Trans1: 27:45
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 01:48:55
Bike: 01:21:10
Trans2: 01:50:14
Trans2_Bike: 01:19
Run: 52:56
Finish: 02:43:10
310 226 Emmanuel. Laurent Bucher Tri Force Fulda MK45 40 GER 02:39:03.13 23:25 01:12 01:20:30 01:34 52:22 Emmanuel. Laurent Bucher (226) Swim: 23:25
Trans1: 24:37
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:45:07
Bike: 01:20:30
Trans2: 01:46:41
Trans2_Bike: 01:34
Run: 52:22
Finish: 02:39:03
169 227 Michael Malkmus Tri Force Fulda MK50 12 GER 02:25:37.59 27:59 01:50 01:10:53 01:18 43:37 Michael Malkmus (227) Swim: 27:59
Trans1: 29:49
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 01:40:42
Bike: 01:10:53
Trans2: 01:42:00
Trans2_Bike: 01:18
Run: 43:37
Finish: 02:25:37
108 228 Felix Martella Tri Force Fulda AK3 21 GER 02:20:47.57 26:47 01:00 01:08:20 01:05 43:35 Felix Martella (228) Swim: 26:47
Trans1: 27:47
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:36:07
Bike: 01:08:20
Trans2: 01:37:12
Trans2_Bike: 01:05
Run: 43:35
Finish: 02:20:47
245 229 Nico Schymanski Tri Force Fulda AK4 38 GER 02:32:37.58 25:33 01:20 01:15:10 01:10 49:24 Nico Schymanski (229) Swim: 25:33
Trans1: 26:53
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 01:42:03
Bike: 01:15:10
Trans2: 01:43:13
Trans2_Bike: 01:10
Run: 49:24
Finish: 02:32:37
166 230 Christoph Südfeld Tri Force Fulda MK50 10 GER 02:25:16.51 23:07 58 01:15:38 01:07 44:26 Christoph Südfeld (230) Swim: 23:07
Trans1: 24:05
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:39:43
Bike: 01:15:38
Trans2: 01:40:50
Trans2_Bike: 01:07
Run: 44:26
Finish: 02:25:16
391 581 Bastian Jung TG Tria Rüsselsheim AK2 58 GER 02:49:36.34 25:46 01:43 01:24:05 01:03 56:59 Bastian Jung (581) Swim: 25:46
Trans1: 27:29
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 01:51:34
Bike: 01:24:05
Trans2: 01:52:37
Trans2_Bike: 01:03
Run: 56:59
Finish: 02:49:36
206 582 Michael Lotz TG Tria Rüsselsheim MK40 24 GER 02:28:30.25 25:46 01:18 01:13:58 01:03 46:25 Michael Lotz (582) Swim: 25:46
Trans1: 27:04
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 01:41:02
Bike: 01:13:58
Trans2: 01:42:05
Trans2_Bike: 01:03
Run: 46:25
Finish: 02:28:30
277 583 Ingo Rheinbay TG Tria Rüsselsheim MK40 33 GER 02:35:43.94 28:25 01:39 01:15:27 57 49:15 Ingo Rheinbay (583) Swim: 28:25
Trans1: 30:04
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 01:45:31
Bike: 01:15:27
Trans2: 01:46:28
Trans2_Bike: 57
Run: 49:15
Finish: 02:35:43
259 584 Peter Rüggeberg TG Tria Rüsselsheim AK4 41 GER 02:34:21.12 23:15 01:01 01:21:45 01:09 47:11 Peter Rüggeberg (584) Swim: 23:15
Trans1: 24:16
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:46:01
Bike: 01:21:45
Trans2: 01:47:10
Trans2_Bike: 01:09
Run: 47:11
Finish: 02:34:21
432 585 Michael Schoch TG Tria Rüsselsheim MK45 63 GER 03:01:24.77 25:55 02:05 01:30:31 01:23 01:01:30 Michael Schoch (585) Swim: 25:55
Trans1: 28:00
Trans1_Swim: 02:05
Bike_Finish: 01:58:31
Bike: 01:30:31
Trans2: 01:59:54
Trans2_Bike: 01:23
Run: 01:01:30
Finish: 03:01:24
175 346 Frank Hoffmann TG Tria Rüsselsheim MK40 19 GER 02:26:00.94 23:53 52 01:12:41 03:09 45:25 Frank Hoffmann (346) Swim: 23:53
Trans1: 24:45
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:37:26
Bike: 01:12:41
Trans2: 01:40:35
Trans2_Bike: 03:09
Run: 45:25
Finish: 02:26:00
77 347 Thomas Kröll TG Tria Rüsselsheim MK45 7 GER 02:17:33.11 24:04 01:14 01:09:13 01:09 41:53 Thomas Kröll (347) Swim: 24:04
Trans1: 25:18
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:34:31
Bike: 01:09:13
Trans2: 01:35:40
Trans2_Bike: 01:09
Run: 41:53
Finish: 02:17:33
95 348 Christoph Lasinski TG Tria Rüsselsheim MK40 7 GER 02:19:03.17 22:07 43 01:13:27 55 41:51 Christoph Lasinski (348) Swim: 22:07
Trans1: 22:50
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:36:17
Bike: 01:13:27
Trans2: 01:37:12
Trans2_Bike: 55
Run: 41:51
Finish: 02:19:03
168 349 Willy Melhlhase TG Tria Rüsselsheim AK2 37 GER 02:25:28.83 20:50 52 01:19:03 01:02 43:41 Willy Melhlhase (349) Swim: 20:50
Trans1: 21:42
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:40:45
Bike: 01:19:03
Trans2: 01:41:47
Trans2_Bike: 01:02
Run: 43:41
Finish: 02:25:28
271 350 Uwe Münch TG Tria Rüsselsheim MK45 35 GER 02:35:18.49 20:44 01:07 01:16:52 01:39 54:56 Uwe Münch (350) Swim: 20:44
Trans1: 21:51
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:38:43
Bike: 01:16:52
Trans2: 01:40:22
Trans2_Bike: 01:39
Run: 54:56
Finish: 02:35:18
31 119 Simone Jochem TG Tria Rüsselsheim MK45 4 GER 02:48:48.02 29:24 01:15 01:24:03 01:33 52:33 Simone Jochem (119) Swim: 29:24
Trans1: 30:39
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 01:54:42
Bike: 01:24:03
Trans2: 01:56:15
Trans2_Bike: 01:33
Run: 52:33
Finish: 02:48:48
288 478 Martin Scherrer TG Tria Rüsselsheim MK50 29 GER 02:37:08.79 26:37 01:40 01:18:59 02:25 47:27 Martin Scherrer (478) Swim: 26:37
Trans1: 28:17
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 01:47:16
Bike: 01:18:59
Trans2: 01:49:41
Trans2_Bike: 02:25
Run: 47:27
Finish: 02:37:08
262 551 Jens Hubert team-naunheim SPORT e.V. AK3 45 GER 02:34:26.51 26:54 01:47 01:17:48 01:26 46:31 Jens Hubert (551) Swim: 26:54
Trans1: 28:41
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 01:46:29
Bike: 01:17:48
Trans2: 01:47:55
Trans2_Bike: 01:26
Run: 46:31
Finish: 02:34:26
130 552 Hendrik Jahn team-naunheim SPORT e.V. MK40 12 GER 02:22:35.92 26:14 01:12 01:11:11 01:03 42:55 Hendrik Jahn (552) Swim: 26:14
Trans1: 27:26
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:38:37
Bike: 01:11:11
Trans2: 01:39:40
Trans2_Bike: 01:03
Run: 42:55
Finish: 02:22:35
195 553 Matthias Raff team-naunheim SPORT e.V. AK4 27 GER 02:27:41.07 25:34 01:50 01:13:17 59 46:01 Matthias Raff (553) Swim: 25:34
Trans1: 27:24
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 01:40:41
Bike: 01:13:17
Trans2: 01:41:40
Trans2_Bike: 59
Run: 46:01
Finish: 02:27:41
227 554 Tobias Philip Rink team-naunheim SPORT e.V. AK1 24 GER 02:30:51.58 22:44 01:25 01:16:06 02:11 48:25 Tobias Philip Rink (554) Swim: 22:44
Trans1: 24:09
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 01:40:15
Bike: 01:16:06
Trans2: 01:42:26
Trans2_Bike: 02:11
Run: 48:25
Finish: 02:30:51
76 555 Julian Schepp team-naunheim SPORT e.V. AK2 24 GER 02:17:29.19 25:27 01:38 01:08:49 58 40:37 Julian Schepp (555) Swim: 25:27
Trans1: 27:05
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 01:35:54
Bike: 01:08:49
Trans2: 01:36:52
Trans2_Bike: 58
Run: 40:37
Finish: 02:17:29
393 382 Niko Ortgies Team SRH Campus Sports AK4 60 GER 02:49:49.18 29:14 02:02 01:24:51 01:16 52:26 Niko Ortgies (382) Swim: 29:14
Trans1: 31:16
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 01:56:07
Bike: 01:24:51
Trans2: 01:57:23
Trans2_Bike: 01:16
Run: 52:26
Finish: 02:49:49
16 101 Sara-Diane Gorges Team SRH Campus Sports AK4 2 GER 02:35:46.80 23:49 45 01:19:15 57 51:00 Sara-Diane Gorges (101) Swim: 23:49
Trans1: 24:34
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:43:49
Bike: 01:19:15
Trans2: 01:44:46
Trans2_Bike: 57
Run: 51:00
Finish: 02:35:46
24 110 Inga Hoffmann Team SRH Campus Sports MK40 3 GER 02:44:40.78 34:33 01:14 01:19:02 02:04 47:47 Inga Hoffmann (110) Swim: 34:33
Trans1: 35:47
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:54:49
Bike: 01:19:02
Trans2: 01:56:53
Trans2_Bike: 02:04
Run: 47:47
Finish: 02:44:40
415 163 Michael Mall Team SRH Campus Sports MK55 11 GER 02:56:09.41 39:31 01:39 01:20:03 01:12 53:44 Michael Mall (163) Swim: 39:31
Trans1: 41:10
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 02:01:13
Bike: 01:20:03
Trans2: 02:02:25
Trans2_Bike: 01:12
Run: 53:44
Finish: 02:56:09
240 497 Holger Trispel Team SRH Campus Sports MK45 30 GER 02:32:09.77 23:16 57 01:14:36 01:02 52:18 Holger Trispel (497) Swim: 23:16
Trans1: 24:13
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 01:38:49
Bike: 01:14:36
Trans2: 01:39:51
Trans2_Bike: 01:02
Run: 52:18
Finish: 02:32:09
287 709 Ferdinand Dompson Team Móri AK3 49 GER 02:36:59.55 30:48 01:31 01:16:29 01:09 47:02 Ferdinand Dompson (709) Swim: 30:48
Trans1: 32:19
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 01:48:48
Bike: 01:16:29
Trans2: 01:49:57
Trans2_Bike: 01:09
Run: 47:02
Finish: 02:36:59
3 32 Julian Erhardt Team Erdinger Alkoholfrei/ Triathlon Grassau AK2 2 GER 01:54:50.05 16:48 42 01:02:12 45 34:23 Julian Erhardt (32) Swim: 16:48
Trans1: 17:30
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 01:19:42
Bike: 01:02:12
Trans2: 01:20:27
Trans2_Bike: 45
Run: 34:23
Finish: 01:54:50
71 374 Kay Schindler Team Erdinger Alkoholfrei MK40 5 GER 02:16:58.64 21:35 59 01:10:38 01:25 42:21 Kay Schindler (374) Swim: 21:35
Trans1: 22:34
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:33:12
Bike: 01:10:38
Trans2: 01:34:37
Trans2_Bike: 01:25
Run: 42:21
Finish: 02:16:58
151 494 Charlie Knöpfle Team Erdinger Alkoholfrei MK45 17 GER 02:24:07.56 29:10 01:38 01:08:43 01:10 43:26 Charlie Knöpfle (494) Swim: 29:10
Trans1: 30:48
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 01:39:31
Bike: 01:08:43
Trans2: 01:40:41
Trans2_Bike: 01:10
Run: 43:26
Finish: 02:24:07
228 526 Timo Sturm Team Erdinger Alkoholfrei AK4 35 GER 02:30:57.96 24:55 01:12 01:16:47 01:18 46:45 Timo Sturm (526) Swim: 24:55
Trans1: 26:07
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:42:54
Bike: 01:16:47
Trans2: 01:44:12
Trans2_Bike: 01:18
Run: 46:45
Finish: 02:30:57
2 3 Markus Rolli Team Dietrich AK2 1 GER 01:51:44.71 16:51 47 58:06 52 35:08 Markus Rolli (3) Swim: 16:51
Trans1: 17:38
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:15:44
Bike: 58:06
Trans2: 01:16:36
Trans2_Bike: 52
Run: 35:08
Finish: 01:51:44
103 26 Maik Heinrich TC Chaos Viernheim MK40 9 GER 02:20:19.66 23:53 56 01:12:46 53 41:51 Maik Heinrich (26) Swim: 23:53
Trans1: 24:49
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:37:35
Bike: 01:12:46
Trans2: 01:38:28
Trans2_Bike: 53
Run: 41:51
Finish: 02:20:19
421 39 Rolando Pohle TC Chaos Viernheim MK55 12 GER 02:57:55.63 30:48 01:32 01:24:36 01:46 59:13 Rolando Pohle (39) Swim: 30:48
Trans1: 32:20
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 01:56:56
Bike: 01:24:36
Trans2: 01:58:42
Trans2_Bike: 01:46
Run: 59:13
Finish: 02:57:55
332 40 Benjamin Bläß TC Chaos Viernheim AK4 52 GER 02:41:59.65 25:05 01:26 01:21:08 03:24 50:56 Benjamin Bläß (40) Swim: 25:05
Trans1: 26:31
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 01:47:39
Bike: 01:21:08
Trans2: 01:51:03
Trans2_Bike: 03:24
Run: 50:56
Finish: 02:41:59
273 381 Christian Seiz SZ Kornwestheim Triathlon MK40 31 GER 02:35:19.51 28:17 01:31 01:17:27 01:08 46:56 Christian Seiz (381) Swim: 28:17
Trans1: 29:48
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 01:47:15
Bike: 01:17:27
Trans2: 01:48:23
Trans2_Bike: 01:08
Run: 46:56
Finish: 02:35:19
41 124 Claudia Noack SVF Ludwigshafen MK50 5 GER 03:00:24.35 30:12 01:44 01:26:14 01:36 01:00:38 Claudia Noack (124) Swim: 30:12
Trans1: 31:56
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 01:58:10
Bike: 01:26:14
Trans2: 01:59:46
Trans2_Bike: 01:36
Run: 01:00:38
Finish: 03:00:24
270 460 Uwe Janson SVF Ludwigshafen MK50 24 GER 02:35:11.63 27:17 01:36 01:14:56 01:36 49:46 Uwe Janson (460) Swim: 27:17
Trans1: 28:53
Trans1_Swim: 01:36
Bike_Finish: 01:43:49
Bike: 01:14:56
Trans2: 01:45:25
Trans2_Bike: 01:36
Run: 49:46
Finish: 02:35:11
315 476 Michael Roth SVF Ludwigshafen MK50 32 GER 02:39:29.28 26:43 01:45 01:22:31 01:29 47:01 Michael Roth (476) Swim: 26:43
Trans1: 28:28
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 01:50:59
Bike: 01:22:31
Trans2: 01:52:28
Trans2_Bike: 01:29
Run: 47:01
Finish: 02:39:29
5 54 Kathrin Halter SV Nikar Heidelberg AK1 1 GER 02:18:38.07 19:13 36 01:15:42 44 42:23 Kathrin Halter (54) Swim: 19:13
Trans1: 19:49
Trans1_Swim: 36
Bike_Finish: 01:35:31
Bike: 01:15:42
Trans2: 01:36:15
Trans2_Bike: 44
Run: 42:23
Finish: 02:18:38
154 361 Finbarr Collins SV Nikar Heidelberg MK40 15 GER 02:24:39.32 25:52 59 01:14:01 01:29 42:18 Finbarr Collins (361) Swim: 25:52
Trans1: 26:51
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:40:52
Bike: 01:14:01
Trans2: 01:42:21
Trans2_Bike: 01:29
Run: 42:18
Finish: 02:24:39
256 378 Andre Oberste-Schemmann SV Nikar Heidelberg MK40 27 GER 02:34:10.71 23:21 02:57 01:17:13 01:37 49:02 Andre Oberste-Schemmann (378) Swim: 23:21
Trans1: 26:18
Trans1_Swim: 02:57
Bike_Finish: 01:43:31
Bike: 01:17:13
Trans2: 01:45:08
Trans2_Bike: 01:37
Run: 49:02
Finish: 02:34:10
109 708 Marcus Deutsch SV Nikar Heidelberg AK3 22 GER 02:20:49.15 25:28 01:03 01:11:53 01:14 41:11 Marcus Deutsch (708) Swim: 25:28
Trans1: 26:31
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:38:24
Bike: 01:11:53
Trans2: 01:39:38
Trans2_Bike: 01:14
Run: 41:11
Finish: 02:20:49
351 441 Alex Hefft SV Nikar Heidelberg MK45 47 GER 02:43:58.08 25:37 02:11 01:20:34 01:54 53:42 Alex Hefft (441) Swim: 25:37
Trans1: 27:48
Trans1_Swim: 02:11
Bike_Finish: 01:48:22
Bike: 01:20:34
Trans2: 01:50:16
Trans2_Bike: 01:54
Run: 53:42
Finish: 02:43:58
446 173 Werner Böker SV Nikar Heidelberg MK65 3 GER 03:04:38.58 35:20 02:24 01:26:59 02:01 57:54 Werner Böker (173) Swim: 35:20
Trans1: 37:44
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 02:04:43
Bike: 01:26:59
Trans2: 02:06:44
Trans2_Bike: 02:01
Run: 57:54
Finish: 03:04:38
19 493 Frank Horlacher SV Nikar Heidelberg MK45 1 GER 02:04:39.70 20:30 43 01:05:53 48 36:45 Frank Horlacher (493) Swim: 20:30
Trans1: 21:13
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:27:06
Bike: 01:05:53
Trans2: 01:27:54
Trans2_Bike: 48
Run: 36:45
Finish: 02:04:39
339 496 Andreas Schmidt SV Mannheim MK45 44 GER 02:42:48.39 33:45 02:18 01:18:38 01:34 46:33 Andreas Schmidt (496) Swim: 33:45
Trans1: 36:03
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 01:54:41
Bike: 01:18:38
Trans2: 01:56:15
Trans2_Bike: 01:34
Run: 46:33
Finish: 02:42:48
89 556 Alexander Hufnagel SV Gelnhausen MK45 11 GER 02:18:08.95 23:19 01:05 01:12:50 01:00 39:54 Alexander Hufnagel (556) Swim: 23:19
Trans1: 24:24
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:37:14
Bike: 01:12:50
Trans2: 01:38:14
Trans2_Bike: 01:00
Run: 39:54
Finish: 02:18:08
160 557 Jörn Müller SV Gelnhausen MK40 16 GER 02:24:54.87 22:38 53 01:15:12 57 45:14 Jörn Müller (557) Swim: 22:38
Trans1: 23:31
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:38:43
Bike: 01:15:12
Trans2: 01:39:40
Trans2_Bike: 57
Run: 45:14
Finish: 02:24:54
216 558 Martin Ottmann SV Gelnhausen AK2 43 GER 02:29:41.48 20:28 01:22 01:17:38 57 49:16 Martin Ottmann (558) Swim: 20:28
Trans1: 21:50
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 01:39:28
Bike: 01:17:38
Trans2: 01:40:25
Trans2_Bike: 57
Run: 49:16
Finish: 02:29:41
153 559 Egmont Pietruschka SV Gelnhausen MK50 9 GER 02:24:25.37 20:30 55 01:17:15 01:06 44:39 Egmont Pietruschka (559) Swim: 20:30
Trans1: 21:25
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:38:40
Bike: 01:17:15
Trans2: 01:39:46
Trans2_Bike: 01:06
Run: 44:39
Finish: 02:24:25
87 560 Christian Senzel SV Gelnhausen AK3 16 GER 02:18:05.61 21:50 01:00 01:09:16 55 45:04 Christian Senzel (560) Swim: 21:50
Trans1: 22:50
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:32:06
Bike: 01:09:16
Trans2: 01:33:01
Trans2_Bike: 55
Run: 45:04
Finish: 02:18:05
20 266 David Behnsen SV Gelnhausen AK2 7 GER 02:05:15.74 17:51 50 01:06:39 47 39:08 David Behnsen (266) Swim: 17:51
Trans1: 18:41
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:25:20
Bike: 01:06:39
Trans2: 01:26:07
Trans2_Bike: 47
Run: 39:08
Finish: 02:05:15
88 267 Patrick Bungert SV Gelnhausen AK1 13 GER 02:18:06.20 24:13 47 01:10:55 48 41:23 Patrick Bungert (267) Swim: 24:13
Trans1: 25:00
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:35:55
Bike: 01:10:55
Trans2: 01:36:43
Trans2_Bike: 48
Run: 41:23
Finish: 02:18:06
69 268 Felix Gundlach SV Gelnhausen AK2 23 GER 02:16:43.87 19:24 52 01:13:36 01:19 41:32 Felix Gundlach (268) Swim: 19:24
Trans1: 20:16
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:33:52
Bike: 01:13:36
Trans2: 01:35:11
Trans2_Bike: 01:19
Run: 41:32
Finish: 02:16:43
129 269 Andreas Hinrich SV Gelnhausen AK4 17 GER 02:22:21.09 20:27 55 01:11:58 56 48:05 Andreas Hinrich (269) Swim: 20:27
Trans1: 21:22
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:33:20
Bike: 01:11:58
Trans2: 01:34:16
Trans2_Bike: 56
Run: 48:05
Finish: 02:22:21
41 270 Rafael Ruppel SV Gelnhausen AK3 8 GER 02:10:55.35 21:43 56 01:07:04 57 40:15 Rafael Ruppel (270) Swim: 21:43
Trans1: 22:39
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:29:43
Bike: 01:07:04
Trans2: 01:30:40
Trans2_Bike: 57
Run: 40:15
Finish: 02:10:55
400 365 Tobias Horstmann stimmel-sports e.V. MK40 51 GER 02:51:05.42 28:35 01:34 01:27:50 01:38 51:28 Tobias Horstmann (365) Swim: 28:35
Trans1: 30:09
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 01:57:59
Bike: 01:27:50
Trans2: 01:59:37
Trans2_Bike: 01:38
Run: 51:28
Finish: 02:51:05
54 109 Ute Covell Stadtmarathon Würzburg e.V. MK40 8 GER 03:20:10.65 32:45 03:11 01:42:41 01:59 59:34 Ute Covell (109) Swim: 32:45
Trans1: 35:56
Trans1_Swim: 03:11
Bike_Finish: 02:18:37
Bike: 01:42:41
Trans2: 02:20:36
Trans2_Bike: 01:59
Run: 59:34
Finish: 03:20:10
308 379 Christian Renner SSV Huchenfeld MK40 38 GER 02:38:50.86 31:19 01:10 01:17:53 01:40 46:48 Christian Renner (379) Swim: 31:19
Trans1: 32:29
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:50:22
Bike: 01:17:53
Trans2: 01:52:02
Trans2_Bike: 01:40
Run: 46:48
Finish: 02:38:50
445 524 Christian Seidel SSG Bensheim AK4 70 GER 03:04:23.22 36:26 02:05 01:30:30 02:09 53:13 Christian Seidel (524) Swim: 36:26
Trans1: 38:31
Trans1_Swim: 02:05
Bike_Finish: 02:09:01
Bike: 01:30:30
Trans2: 02:11:10
Trans2_Bike: 02:09
Run: 53:13
Finish: 03:04:23
21 9 Luis Hesemann SSF Bonn Team artegic AK2 8 GER 02:05:36.41 17:53 01:08 01:07:48 40 38:07 Luis Hesemann (9) Swim: 17:53
Trans1: 19:01
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:26:49
Bike: 01:07:48
Trans2: 01:27:29
Trans2_Bike: 40
Run: 38:07
Finish: 02:05:36
11 59 Lena Kämmerer SSF Bonn Team artegic AK1 5 GER 02:20:50.99 20:34 35 01:14:27 39 44:35 Lena Kämmerer (59) Swim: 20:34
Trans1: 21:09
Trans1_Swim: 35
Bike_Finish: 01:35:36
Bike: 01:14:27
Trans2: 01:36:15
Trans2_Bike: 39
Run: 44:35
Finish: 02:20:50
214 632 Kai Dörry SPV Seligenstadt JUN 15 GER 02:29:35.75 23:04 01:24 01:20:07 01:22 43:38 Kai Dörry (632) Swim: 23:04
Trans1: 24:28
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 01:44:35
Bike: 01:20:07
Trans2: 01:45:57
Trans2_Bike: 01:22
Run: 43:38
Finish: 02:29:35
311 633 Josef Huth SPV Seligenstadt MK55 3 GER 02:39:07.08 29:03 55 01:17:49 01:34 49:46 Josef Huth (633) Swim: 29:03
Trans1: 29:58
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:47:47
Bike: 01:17:49
Trans2: 01:49:21
Trans2_Bike: 01:34
Run: 49:46
Finish: 02:39:07
DSQ 634 Misael Mester SPV Seligenstadt AK2 DSQ GER 02:29:36.05 22:33 01:01 01:13:44 58 51:20 Misael Mester (634) Swim: 22:33
Trans1: 23:34
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:37:18
Bike: 01:13:44
Trans2: 01:38:16
Trans2_Bike: 58
Run: 51:20
Finish: 02:29:36
DSQ 635 Thomas Vondran SPV Seligenstadt MK50 DSQ GER 33:47 01:38 01:31:25 Thomas Vondran (635) Swim: 33:47
Trans1: 35:25
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 02:06:50
Bike: 01:31:25
420 666 Jürgen Bremer SPIRIDON Frankfurt MK65 2 GER 02:57:54.89 34:20 01:42 01:28:35 02:33 50:44 Jürgen Bremer (666) Swim: 34:20
Trans1: 36:02
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 02:04:37
Bike: 01:28:35
Trans2: 02:07:10
Trans2_Bike: 02:33
Run: 50:44
Finish: 02:57:54
461 667 Alexander Straus SPIRIDON Frankfurt MK45 70 GER 03:13:52.31 40:12 01:38 01:36:22 02:24 53:16 Alexander Straus (667) Swim: 40:12
Trans1: 41:50
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 02:18:12
Bike: 01:36:22
Trans2: 02:20:36
Trans2_Bike: 02:24
Run: 53:16
Finish: 03:13:52
444 668 Andreas Lohr SPIRIDON Frankfurt AK4 69 GER 03:04:21.31 25:47 01:04 01:33:39 02:25 01:01:26 Andreas Lohr (668) Swim: 25:47
Trans1: 26:51
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 02:00:30
Bike: 01:33:39
Trans2: 02:02:55
Trans2_Bike: 02:25
Run: 01:01:26
Finish: 03:04:21
246 669 Alexander Höflich SPIRIDON Frankfurt AK4 39 GER 02:32:37.80 28:37 01:13 01:13:45 02:04 46:58 Alexander Höflich (669) Swim: 28:37
Trans1: 29:50
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 01:43:35
Bike: 01:13:45
Trans2: 01:45:39
Trans2_Bike: 02:04
Run: 46:58
Finish: 02:32:37
366 670 Tilo Klisch SPIRIDON Frankfurt MK45 52 GER 02:45:48.98 37:42 02:23 01:15:50 02:09 47:44 Tilo Klisch (670) Swim: 37:42
Trans1: 40:05
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 01:55:55
Bike: 01:15:50
Trans2: 01:58:04
Trans2_Bike: 02:09
Run: 47:44
Finish: 02:45:48
117 201 Gunnar Anger Spiridon Frankfurt AK4 15 GER 02:21:23.71 24:25 01:01 01:12:24 42 42:51 Gunnar Anger (201) Swim: 24:25
Trans1: 25:26
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:37:50
Bike: 01:12:24
Trans2: 01:38:32
Trans2_Bike: 42
Run: 42:51
Finish: 02:21:23
55 202 Stephan Pfaller Spiridon Frankfurt AK2 20 GER 02:14:16.57 22:22 49 01:10:15 52 39:58 Stephan Pfaller (202) Swim: 22:22
Trans1: 23:11
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:33:26
Bike: 01:10:15
Trans2: 01:34:18
Trans2_Bike: 52
Run: 39:58
Finish: 02:14:16
73 203 Wilm Schneider Spiridon Frankfurt AK4 7 GER 02:17:08.39 20:22 48 01:11:54 51 43:13 Wilm Schneider (203) Swim: 20:22
Trans1: 21:10
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:33:04
Bike: 01:11:54
Trans2: 01:33:55
Trans2_Bike: 51
Run: 43:13
Finish: 02:17:08
202 204 Thomas Tzschentke Spiridon Frankfurt MK50 14 GER 02:27:57.21 28:07 01:35 01:13:25 01:07 43:43 Thomas Tzschentke (204) Swim: 28:07
Trans1: 29:42
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 01:43:07
Bike: 01:13:25
Trans2: 01:44:14
Trans2_Bike: 01:07
Run: 43:43
Finish: 02:27:57
172 205 Christoph Reimold Spiridon Frankfurt MK50 13 GER 02:25:42.56 24:59 01:24 01:14:10 01:31 43:38 Christoph Reimold (205) Swim: 24:59
Trans1: 26:23
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 01:40:33
Bike: 01:14:10
Trans2: 01:42:04
Trans2_Bike: 01:31
Run: 43:38
Finish: 02:25:42
368 507 Johannes Jarke Spiridon Frankfurt AK4 55 GER 02:46:21.98 33:12 02:34 01:21:09 01:46 47:40 Johannes Jarke (507) Swim: 33:12
Trans1: 35:46
Trans1_Swim: 02:34
Bike_Finish: 01:56:55
Bike: 01:21:09
Trans2: 01:58:41
Trans2_Bike: 01:46
Run: 47:40
Finish: 02:46:21
222 561 Joe Bremer Spiridon Frankfurt MK45 27 GER 02:30:44.43 22:50 01:00 01:18:07 01:11 47:36 Joe Bremer (561) Swim: 22:50
Trans1: 23:50
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:41:57
Bike: 01:18:07
Trans2: 01:43:08
Trans2_Bike: 01:11
Run: 47:36
Finish: 02:30:44
223 562 Florian Bremer-Matthaei Spiridon Frankfurt AK4 34 GER 02:30:44.47 28:49 01:08 01:14:21 01:24 45:02 Florian Bremer-Matthaei (562) Swim: 28:49
Trans1: 29:57
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:44:18
Bike: 01:14:21
Trans2: 01:45:42
Trans2_Bike: 01:24
Run: 45:02
Finish: 02:30:44
258 563 Carsten Goldhammer Spiridon Frankfurt MK50 23 GER 02:34:16.69 28:39 01:08 01:15:18 02:03 47:08 Carsten Goldhammer (563) Swim: 28:39
Trans1: 29:47
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:45:05
Bike: 01:15:18
Trans2: 01:47:08
Trans2_Bike: 02:03
Run: 47:08
Finish: 02:34:16
219 564 Laura Spranz Spiridon Frankfurt AK3 38 GER 02:29:49.25 25:36 01:26 01:18:05 02:02 42:40 Laura Spranz (564) Swim: 25:36
Trans1: 27:02
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 01:45:07
Bike: 01:18:05
Trans2: 01:47:09
Trans2_Bike: 02:02
Run: 42:40
Finish: 02:29:49
354 565 Till Pense Spiridon Frankfurt MK45 49 GER 02:44:12.29 31:36 01:21 01:22:19 01:24 47:32 Till Pense (565) Swim: 31:36
Trans1: 32:57
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 01:55:16
Bike: 01:22:19
Trans2: 01:56:40
Trans2_Bike: 01:24
Run: 47:32
Finish: 02:44:12
5 1 Timo Bracht Soprema Team TSV Mannheim MK40 1 GER 01:57:56.28 18:01 40 01:03:21 41 35:13 Timo Bracht (1) Swim: 18:01
Trans1: 18:41
Trans1_Swim: 40
Bike_Finish: 01:22:02
Bike: 01:03:21
Trans2: 01:22:43
Trans2_Bike: 41
Run: 35:13
Finish: 01:57:56
8 57 Franziska Fleck Soprema Team TSV Mannheim MK40 1 GER 02:20:04.42 19:12 46 01:18:03 44 41:19 Franziska Fleck (57) Swim: 19:12
Trans1: 19:58
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:38:01
Bike: 01:18:03
Trans2: 01:38:45
Trans2_Bike: 44
Run: 41:19
Finish: 02:20:04
49 371 Hendrik Meth Soprema Team TSV Mannheim MK40 3 GER 02:12:29.03 23:48 01:01 01:06:50 01:22 39:28 Hendrik Meth (371) Swim: 23:48
Trans1: 24:49
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:31:39
Bike: 01:06:50
Trans2: 01:33:01
Trans2_Bike: 01:22
Run: 39:28
Finish: 02:12:29
450 419 Jeffrey Larson Soprema Team TSV Mannheim MK45 67 GER 03:06:35.29 31:59 02:22 01:29:20 01:36 01:01:18 Jeffrey Larson (419) Swim: 31:59
Trans1: 34:21
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 02:03:41
Bike: 01:29:20
Trans2: 02:05:17
Trans2_Bike: 01:36
Run: 01:01:18
Finish: 03:06:35
398 487 Frank Uhlmann Soprema Team TSV Mannheim MK50 52 GER 02:50:29.34 33:05 02:04 01:20:26 01:31 53:23 Frank Uhlmann (487) Swim: 33:05
Trans1: 35:09
Trans1_Swim: 02:04
Bike_Finish: 01:55:35
Bike: 01:20:26
Trans2: 01:57:06
Trans2_Bike: 01:31
Run: 53:23
Finish: 02:50:29
217 606 Martin Hisgen SKV Mörfelden 1879 e.V. MK45 26 GER 02:29:44.52 25:33 01:34 01:14:49 01:18 46:30 Martin Hisgen (606) Swim: 25:33
Trans1: 27:07
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 01:41:56
Bike: 01:14:49
Trans2: 01:43:14
Trans2_Bike: 01:18
Run: 46:30
Finish: 02:29:44
37 607 Maria Krautzig SKV Mörfelden 1879 e.V. AK4 7 GER 02:53:40.31 26:30 01:10 01:30:05 01:10 54:45 Maria Krautzig (607) Swim: 26:30
Trans1: 27:40
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:57:45
Bike: 01:30:05
Trans2: 01:58:55
Trans2_Bike: 01:10
Run: 54:45
Finish: 02:53:40
334 608 Matthias Morche SKV Mörfelden 1879 e.V. MK40 43 GER 02:42:10.06 25:32 01:08 01:19:39 01:13 54:38 Matthias Morche (608) Swim: 25:32
Trans1: 26:40
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:46:19
Bike: 01:19:39
Trans2: 01:47:32
Trans2_Bike: 01:13
Run: 54:38
Finish: 02:42:10
383 609 Alexander Schmier SKV Mörfelden 1879 e.V. AK3 61 GER 02:48:14.19 27:02 01:35 01:23:51 01:40 54:06 Alexander Schmier (609) Swim: 27:02
Trans1: 28:37
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 01:52:28
Bike: 01:23:51
Trans2: 01:54:08
Trans2_Bike: 01:40
Run: 54:06
Finish: 02:48:14
177 610 Marcel Springer SKV Mörfelden 1879 e.V. AK2 38 GER 02:26:04.66 24:05 47 01:12:44 01:16 47:12 Marcel Springer (610) Swim: 24:05
Trans1: 24:52
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:37:36
Bike: 01:12:44
Trans2: 01:38:52
Trans2_Bike: 01:16
Run: 47:12
Finish: 02:26:04
430 484 Bernd Storz Ski Club Hockenheim MK50 61 GER 03:00:25.39 35:26 02:04 01:28:49 01:53 52:13 Bernd Storz (484) Swim: 35:26
Trans1: 37:30
Trans1_Swim: 02:04
Bike_Finish: 02:06:19
Bike: 01:28:49
Trans2: 02:08:12
Trans2_Bike: 01:53
Run: 52:13
Finish: 03:00:25
404 429 André Stern Ski Club Heidelberg MK45 56 GER 02:52:02.58 26:11 01:12 01:26:18 01:36 56:45 André Stern (429) Swim: 26:11
Trans1: 27:23
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 01:53:41
Bike: 01:26:18
Trans2: 01:55:17
Trans2_Bike: 01:36
Run: 56:45
Finish: 02:52:02
326 156 Suat Parta Ski Club Heidelberg MK55 6 GER 02:41:05.09 28:12 03:14 01:17:03 01:58 50:38 Suat Parta (156) Swim: 28:12
Trans1: 31:26
Trans1_Swim: 03:14
Bike_Finish: 01:48:29
Bike: 01:17:03
Trans2: 01:50:27
Trans2_Bike: 01:58
Run: 50:38
Finish: 02:41:05
23 69 Anna Steinmann SG Poseidon AK1 8 GER 02:44:31.89 24:27 01:23 01:27:23 01:07 50:11 Anna Steinmann (69) Swim: 24:27
Trans1: 25:50
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 01:53:13
Bike: 01:27:23
Trans2: 01:54:20
Trans2_Bike: 01:07
Run: 50:11
Finish: 02:44:31
49 113 Kathrin Strelow SG Arheilgen-Triathlon MK40 7 GER 03:12:12.00 30:21 01:41 01:29:25 01:53 01:08:52 Kathrin Strelow (113) Swim: 30:21
Trans1: 32:02
Trans1_Swim: 01:41
Bike_Finish: 02:01:27
Bike: 01:29:25
Trans2: 02:03:20
Trans2_Bike: 01:53
Run: 01:08:52
Finish: 03:12:12
309 495 Marcus Ortland SG Arheilgen-Triathlon MK45 39 GER 02:38:56.91 28:19 01:42 01:21:45 01:40 45:30 Marcus Ortland (495) Swim: 28:19
Trans1: 30:01
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 01:51:46
Bike: 01:21:45
Trans2: 01:53:26
Trans2_Bike: 01:40
Run: 45:30
Finish: 02:38:56
261 726 Marco Seithel SG Altbierbowle 1936 AK3 44 GER 02:34:24.31 26:19 02:38 01:19:05 01:35 44:47 Marco Seithel (726) Swim: 26:19
Trans1: 28:57
Trans1_Swim: 02:38
Bike_Finish: 01:48:02
Bike: 01:19:05
Trans2: 01:49:37
Trans2_Bike: 01:35
Run: 44:47
Finish: 02:34:24
107 326 Andreas Bause SF Triathlon Roßdorf AK4 12 GER 02:20:46.60 23:46 52 01:14:32 55 40:41 Andreas Bause (326) Swim: 23:46
Trans1: 24:38
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:39:10
Bike: 01:14:32
Trans2: 01:40:05
Trans2_Bike: 55
Run: 40:41
Finish: 02:20:46
183 327 Joachim Czerny SF Triathlon Roßdorf MK40 21 GER 02:26:45.25 23:55 48 01:13:09 01:00 47:53 Joachim Czerny (327) Swim: 23:55
Trans1: 24:43
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:37:52
Bike: 01:13:09
Trans2: 01:38:52
Trans2_Bike: 01:00
Run: 47:53
Finish: 02:26:45
150 328 Holger Dreihahn SF Triathlon Roßdorf MK45 16 GER 02:23:55.55 23:44 53 01:14:36 52 43:50 Holger Dreihahn (328) Swim: 23:44
Trans1: 24:37
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 01:39:13
Bike: 01:14:36
Trans2: 01:40:05
Trans2_Bike: 52
Run: 43:50
Finish: 02:23:55
388 329 Schultheiß Christian SF Triathlon Roßdorf AK2 57 GER 02:48:40.65 27:47 59 01:27:02 54 51:58 Schultheiß Christian (329) Swim: 27:47
Trans1: 28:46
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:55:48
Bike: 01:27:02
Trans2: 01:56:42
Trans2_Bike: 54
Run: 51:58
Finish: 02:48:40
84 330 Daniel Neuroth SF Triathlon Roßdorf AK3 15 GER 02:17:52.05 23:25 55 01:09:24 51 43:17 Daniel Neuroth (330) Swim: 23:25
Trans1: 24:20
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:33:44
Bike: 01:09:24
Trans2: 01:34:35
Trans2_Bike: 51
Run: 43:17
Finish: 02:17:52
436 656 Michael Arlt SF Triathlon Roßdorf MK50 62 GER 03:02:11.24 23:58 01:46 01:30:34 01:30 01:04:23 Michael Arlt (656) Swim: 23:58
Trans1: 25:44
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 01:56:18
Bike: 01:30:34
Trans2: 01:57:48
Trans2_Bike: 01:30
Run: 01:04:23
Finish: 03:02:11
449 657 Marco Becker SF Triathlon Roßdorf AK4 71 GER 03:06:04.70 25:43 59 01:33:43 01:05 01:04:34 Marco Becker (657) Swim: 25:43
Trans1: 26:42
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 02:00:25
Bike: 01:33:43
Trans2: 02:01:30
Trans2_Bike: 01:05
Run: 01:04:34
Finish: 03:06:04
297 658 Thomas Gutekunst SF Triathlon Roßdorf AK4 46 GER 02:38:00.12 29:15 01:20 01:19:10 01:04 47:11 Thomas Gutekunst (658) Swim: 29:15
Trans1: 30:35
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 01:49:45
Bike: 01:19:10
Trans2: 01:50:49
Trans2_Bike: 01:04
Run: 47:11
Finish: 02:38:00
358 659 Sascha Muschwitz SF Triathlon Roßdorf AK3 59 GER 02:44:40.94 29:27 01:47 01:24:59 01:08 47:19 Sascha Muschwitz (659) Swim: 29:27
Trans1: 31:14
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 01:56:13
Bike: 01:24:59
Trans2: 01:57:21
Trans2_Bike: 01:08
Run: 47:19
Finish: 02:44:40
342 660 Kay Winkelmann SF Triathlon Roßdorf MK60 3 GER 02:43:03.58 27:24 01:27 01:24:03 01:08 49:01 Kay Winkelmann (660) Swim: 27:24
Trans1: 28:51
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 01:52:54
Bike: 01:24:03
Trans2: 01:54:02
Trans2_Bike: 01:08
Run: 49:01
Finish: 02:43:03
46 118 Berit Geiger scn-neustadt MK45 8 GER 03:07:00.70 30:12 01:48 01:39:11 01:27 54:22 Berit Geiger (118) Swim: 30:12
Trans1: 32:00
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 02:11:11
Bike: 01:39:11
Trans2: 02:12:38
Trans2_Bike: 01:27
Run: 54:22
Finish: 03:07:00
375 455 Thomas Geiger scn-neustadt MK50 45 GER 02:47:42.68 28:12 01:30 01:24:20 01:23 52:17 Thomas Geiger (455) Swim: 28:12
Trans1: 29:42
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:54:02
Bike: 01:24:20
Trans2: 01:55:25
Trans2_Bike: 01:23
Run: 52:17
Finish: 02:47:42
274 442 Dirk Janssen Schwimmverein Gelnhausen MK40 32 GER 02:35:29.35 18:31 46 01:19:43 01:10 55:19 Dirk Janssen (442) Swim: 18:31
Trans1: 19:17
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:39:00
Bike: 01:19:43
Trans2: 01:40:10
Trans2_Bike: 01:10
Run: 55:19
Finish: 02:35:29
282 576 Willy Debo Schwimmclub Wiesbaden 1911 AK4 44 GER 02:36:16.86 26:11 01:41 01:21:56 01:02 45:26 Willy Debo (576) Swim: 26:11
Trans1: 27:52
Trans1_Swim: 01:41
Bike_Finish: 01:49:48
Bike: 01:21:56
Trans2: 01:50:50
Trans2_Bike: 01:02
Run: 45:26
Finish: 02:36:16
152 577 Christian Humlach Schwimmclub Wiesbaden 1911 MK45 18 GER 02:24:14.47 28:37 01:06 01:11:22 01:13 41:56 Christian Humlach (577) Swim: 28:37
Trans1: 29:43
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:41:05
Bike: 01:11:22
Trans2: 01:42:18
Trans2_Bike: 01:13
Run: 41:56
Finish: 02:24:14
367 578 Kathrin Thüring Schwimmclub Wiesbaden 1911 AK2 55 GER 02:46:09.85 23:27 02:00 01:32:14 01:54 46:34 Kathrin Thüring (578) Swim: 23:27
Trans1: 25:27
Trans1_Swim: 02:00
Bike_Finish: 01:57:41
Bike: 01:32:14
Trans2: 01:59:35
Trans2_Bike: 01:54
Run: 46:34
Finish: 02:46:09
376 579 Ralf Senner Schwimmclub Wiesbaden 1911 MK50 46 GER 02:47:43.04 30:11 01:30 01:22:56 01:58 51:08 Ralf Senner (579) Swim: 30:11
Trans1: 31:41
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:54:37
Bike: 01:22:56
Trans2: 01:56:35
Trans2_Bike: 01:58
Run: 51:08
Finish: 02:47:43
116 306 Dominik Herold Schwimm Club Oberursel AK4 14 GER 02:21:09.97 20:32 01:14 01:16:09 01:02 42:12 Dominik Herold (306) Swim: 20:32
Trans1: 21:46
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:37:55
Bike: 01:16:09
Trans2: 01:38:57
Trans2_Bike: 01:02
Run: 42:12
Finish: 02:21:09
74 307 Achim Krombach Schwimm Club Oberursel MK40 6 GER 02:17:16.41 24:20 01:41 01:10:19 01:14 39:42 Achim Krombach (307) Swim: 24:20
Trans1: 26:01
Trans1_Swim: 01:41
Bike_Finish: 01:36:20
Bike: 01:10:19
Trans2: 01:37:34
Trans2_Bike: 01:14
Run: 39:42
Finish: 02:17:16
260 308 Björn Müller Schwimm Club Oberursel AK4 42 GER 02:34:22.22 24:15 58 01:16:12 01:22 51:35 Björn Müller (308) Swim: 24:15
Trans1: 25:13
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 01:41:25
Bike: 01:16:12
Trans2: 01:42:47
Trans2_Bike: 01:22
Run: 51:35
Finish: 02:34:22
102 309 Christian Spaich Schwimm Club Oberursel MK40 8 GER 02:20:10.98 23:53 01:26 01:11:14 01:05 42:32 Christian Spaich (309) Swim: 23:53
Trans1: 25:19
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 01:36:33
Bike: 01:11:14
Trans2: 01:37:38
Trans2_Bike: 01:05
Run: 42:32
Finish: 02:20:10
26 310 Hannah Hartlieb Schwimm Club Oberursel AK1 9 GER 02:45:08.90 22:21 01:05 01:30:29 01:14 49:59 Hannah Hartlieb (310) Swim: 22:21
Trans1: 23:26
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:53:55
Bike: 01:30:29
Trans2: 01:55:09
Trans2_Bike: 01:14
Run: 49:59
Finish: 02:45:08
42 676 Marion Buchholz SC Wasserfreunde Fulda MK45 6 GER 03:01:29.52 28:41 02:04 01:34:52 01:27 54:25 Marion Buchholz (676) Swim: 28:41
Trans1: 30:45
Trans1_Swim: 02:04
Bike_Finish: 02:05:37
Bike: 01:34:52
Trans2: 02:07:04
Trans2_Bike: 01:27
Run: 54:25
Finish: 03:01:29
194 677 Philipp Kindelbacher SC Wasserfreunde Fulda AK3 32 GER 02:27:41.05 25:31 01:00 01:11:27 01:23 48:20 Philipp Kindelbacher (677) Swim: 25:31
Trans1: 26:31
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:37:58
Bike: 01:11:27
Trans2: 01:39:21
Trans2_Bike: 01:23
Run: 48:20
Finish: 02:27:41
418 678 Karsten Lenz SC Wasserfreunde Fulda MK50 58 GER 02:57:28.33 29:11 01:39 01:30:20 01:14 55:04 Karsten Lenz (678) Swim: 29:11
Trans1: 30:50
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 02:01:10
Bike: 01:30:20
Trans2: 02:02:24
Trans2_Bike: 01:14
Run: 55:04
Finish: 02:57:28
320 679 Rolf Mayrhörmann SC Wasserfreunde Fulda MK55 5 GER 02:40:06.81 24:31 01:20 01:22:12 01:20 50:43 Rolf Mayrhörmann (679) Swim: 24:31
Trans1: 25:51
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 01:48:03
Bike: 01:22:12
Trans2: 01:49:23
Trans2_Bike: 01:20
Run: 50:43
Finish: 02:40:06
379 680 Christian Ricken SC Wasserfreunde Fulda MK50 47 GER 02:48:07.36 20:39 01:37 01:26:47 01:41 57:23 Christian Ricken (680) Swim: 20:39
Trans1: 22:16
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 01:49:03
Bike: 01:26:47
Trans2: 01:50:44
Trans2_Bike: 01:41
Run: 57:23
Finish: 02:48:07
83 271 Philipp Barth SC Neukirchen 1864 e.V. AK3 14 GER 02:17:49.06 22:22 48 01:12:46 01:06 40:47 Philipp Barth (271) Swim: 22:22
Trans1: 23:10
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:35:56
Bike: 01:12:46
Trans2: 01:37:02
Trans2_Bike: 01:06
Run: 40:47
Finish: 02:17:49
64 272 Erik Hennighausen SC Neukirchen 1864 e.V. AK3 10 GER 02:15:32.89 22:20 01:08 01:09:48 01:14 41:02 Erik Hennighausen (272) Swim: 22:20
Trans1: 23:28
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:33:16
Bike: 01:09:48
Trans2: 01:34:30
Trans2_Bike: 01:14
Run: 41:02
Finish: 02:15:32
42 273 Fabian Pretz SC Neukirchen 1864 e.V. AK2 17 GER 02:11:07.63 22:20 43 01:08:20 55 38:49 Fabian Pretz (273) Swim: 22:20
Trans1: 23:03
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:31:23
Bike: 01:08:20
Trans2: 01:32:18
Trans2_Bike: 55
Run: 38:49
Finish: 02:11:07
47 274 Peter Roth SC Neukirchen 1864 e.V. MK50 1 GER 02:11:40.84 20:34 50 01:08:27 59 40:50 Peter Roth (274) Swim: 20:34
Trans1: 21:24
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:29:51
Bike: 01:08:27
Trans2: 01:30:50
Trans2_Bike: 59
Run: 40:50
Finish: 02:11:40
9 14 Scott McClymont REA Card Triathlonteam TuS Griesheim JUN 1 GER 02:00:36.76 16:41 32 01:06:12 37 36:34 Scott McClymont (14) Swim: 16:41
Trans1: 17:13
Trans1_Swim: 32
Bike_Finish: 01:23:25
Bike: 01:06:12
Trans2: 01:24:02
Trans2_Bike: 37
Run: 36:34
Finish: 02:00:36
15 21 Paul Schuster REA Card Triathlonteam TuS Griesheim AK2 5 GER 02:03:14.24 16:42 43 01:07:00 53 37:56 Paul Schuster (21) Swim: 16:42
Trans1: 17:25
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:24:25
Bike: 01:07:00
Trans2: 01:25:18
Trans2_Bike: 53
Run: 37:56
Finish: 02:03:14
51 261 Olaf Koch REA CARD Triathlon Team TUS Griesheim AK1 8 GER 02:12:43.20 20:11 44 01:12:33 49 38:26 Olaf Koch (261) Swim: 20:11
Trans1: 20:55
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:33:28
Bike: 01:12:33
Trans2: 01:34:17
Trans2_Bike: 49
Run: 38:26
Finish: 02:12:43
48 262 Sascha Sieverding REA CARD Triathlon Team TUS Griesheim MK45 4 GER 02:12:18.66 21:17 52 01:06:47 57 42:25 Sascha Sieverding (262) Swim: 21:17
Trans1: 22:09
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:28:56
Bike: 01:06:47
Trans2: 01:29:53
Trans2_Bike: 57
Run: 42:25
Finish: 02:12:18
159 263 Chris Landsiedel REA CARD Triathlon Team TUS Griesheim AK2 36 GER 02:24:53.47 22:42 01:21 01:14:59 53 44:58 Chris Landsiedel (263) Swim: 22:42
Trans1: 24:03
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 01:39:02
Bike: 01:14:59
Trans2: 01:39:55
Trans2_Bike: 53
Run: 44:58
Finish: 02:24:53
70 264 Dominik Leifer REA CARD Triathlon Team TUS Griesheim AK3 13 GER 02:16:45.78 20:00 46 01:13:47 57 41:15 Dominik Leifer (264) Swim: 20:00
Trans1: 20:46
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:34:33
Bike: 01:13:47
Trans2: 01:35:30
Trans2_Bike: 57
Run: 41:15
Finish: 02:16:45
DNF 265 Leon Weber REA CARD Triathlon Team TUS Griesheim JUN DNF GER 19:31 51 01:13:48 01:00 Leon Weber (265) Swim: 19:31
Trans1: 20:22
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:34:10
Bike: 01:13:48
Trans2: 01:35:10
Trans2_Bike: 01:00
38 81 Monika Frenker RC Vorwärts Speyer AK4 8 GER 02:54:50.98 30:49 01:32 01:25:27 01:02 56:00 Monika Frenker (81) Swim: 30:49
Trans1: 32:21
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 01:57:48
Bike: 01:25:27
Trans2: 01:58:50
Trans2_Bike: 01:02
Run: 56:00
Finish: 02:54:50
52 123 Cornelia Heinrich RC Vorwärts Speyer MK50 8 GER 03:16:17.39 34:38 02:31 01:35:51 02:02 01:01:15 Cornelia Heinrich (123) Swim: 34:38
Trans1: 37:09
Trans1_Swim: 02:31
Bike_Finish: 02:13:00
Bike: 01:35:51
Trans2: 02:15:02
Trans2_Bike: 02:02
Run: 01:01:15
Finish: 03:16:17
232 461 Stefan John RC Vorwärts Speyer MK50 20 GER 02:31:10.45 29:04 01:37 01:14:02 01:17 45:10 Stefan John (461) Swim: 29:04
Trans1: 30:41
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 01:44:43
Bike: 01:14:02
Trans2: 01:46:00
Trans2_Bike: 01:17
Run: 45:10
Finish: 02:31:10
231 712 Christian Hellmann PSK Triathlon AK3 40 GER 02:31:10.21 27:19 01:52 01:14:10 59 46:50 Christian Hellmann (712) Swim: 27:19
Trans1: 29:11
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 01:43:21
Bike: 01:14:10
Trans2: 01:44:20
Trans2_Bike: 59
Run: 46:50
Finish: 02:31:10
283 687 Johannes Bingen Nonplusultra Esslingen AK2 48 GER 02:36:23.52 25:50 01:43 01:16:22 01:09 51:19 Johannes Bingen (687) Swim: 25:50
Trans1: 27:33
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 01:43:55
Bike: 01:16:22
Trans2: 01:45:04
Trans2_Bike: 01:09
Run: 51:19
Finish: 02:36:23
32 699 Sebastian Schober Nonplusultra Esslingen AK2 14 GER 02:09:17.03 20:21 44 01:08:36 53 38:43 Sebastian Schober (699) Swim: 20:21
Trans1: 21:05
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:29:41
Bike: 01:08:36
Trans2: 01:30:34
Trans2_Bike: 53
Run: 38:43
Finish: 02:09:17
357 159 Manfred Goschler Neuhofen MK55 9 GER 02:44:40.73 30:35 01:57 01:20:10 01:22 50:36 Manfred Goschler (159) Swim: 30:35
Trans1: 32:32
Trans1_Swim: 01:57
Bike_Finish: 01:52:42
Bike: 01:20:10
Trans2: 01:54:04
Trans2_Bike: 01:22
Run: 50:36
Finish: 02:44:40
189 685 Marvin Mohrhardt neu AK1 21 GER 02:27:19.68 21:50 01:03 01:19:23 01:12 43:51 Marvin Mohrhardt (685) Swim: 21:50
Trans1: 22:53
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:42:16
Bike: 01:19:23
Trans2: 01:43:28
Trans2_Bike: 01:12
Run: 43:51
Finish: 02:27:19
123 321 Jochen Markgraf MTV Kronberg MK45 13 GER 02:21:39.00 24:14 44 01:11:20 01:01 44:20 Jochen Markgraf (321) Swim: 24:14
Trans1: 24:58
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:36:18
Bike: 01:11:20
Trans2: 01:37:19
Trans2_Bike: 01:01
Run: 44:20
Finish: 02:21:39
200 322 Dominik Mol MTV Kronberg AK1 23 GER 02:27:50.41 22:49 01:17 01:12:53 01:10 49:41 Dominik Mol (322) Swim: 22:49
Trans1: 24:06
Trans1_Swim: 01:17
Bike_Finish: 01:36:59
Bike: 01:12:53
Trans2: 01:38:09
Trans2_Bike: 01:10
Run: 49:41
Finish: 02:27:50
DSQ 323 Christian Schrod MTV Kronberg AK4 DSQ GER 02:26:05.87 26:59 50 01:15:19 50 42:07 Christian Schrod (323) Swim: 26:59
Trans1: 27:49
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:43:08
Bike: 01:15:19
Trans2: 01:43:58
Trans2_Bike: 50
Run: 42:07
Finish: 02:26:05
121 325 Volker Tirp MTV Kronberg MK50 4 GER 02:21:33.07 21:34 01:16 01:12:58 01:15 44:30 Volker Tirp (325) Swim: 21:34
Trans1: 22:50
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:35:48
Bike: 01:12:58
Trans2: 01:37:03
Trans2_Bike: 01:15
Run: 44:30
Finish: 02:21:33
DSQ 646 Marianne Kühnhold MTV Kronberg MK50 DSQ GER 02:49:52.95 30:32 02:32 01:24:03 02:02 50:43 Marianne Kühnhold (646) Swim: 30:32
Trans1: 33:04
Trans1_Swim: 02:32
Bike_Finish: 01:57:07
Bike: 01:24:03
Trans2: 01:59:09
Trans2_Bike: 02:02
Run: 50:43
Finish: 02:49:52
286 647 Florian Sickel MTV Kronberg MK40 35 GER 02:36:56.91 26:34 03:21 01:15:16 01:31 50:14 Florian Sickel (647) Swim: 26:34
Trans1: 29:55
Trans1_Swim: 03:21
Bike_Finish: 01:45:11
Bike: 01:15:16
Trans2: 01:46:42
Trans2_Bike: 01:31
Run: 50:14
Finish: 02:36:56
218 648 Christoph Keller MTV Kronberg MK40 25 GER 02:29:47.43 23:20 02:11 01:19:52 01:08 43:16 Christoph Keller (648) Swim: 23:20
Trans1: 25:31
Trans1_Swim: 02:11
Bike_Finish: 01:45:23
Bike: 01:19:52
Trans2: 01:46:31
Trans2_Bike: 01:08
Run: 43:16
Finish: 02:29:47
338 33 Werner Ahl MTG Mannheim Triathlon MK55 8 GER 02:42:42.99 28:00 01:31 01:18:17 03:43 51:11 Werner Ahl (33) Swim: 28:00
Trans1: 29:31
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 01:47:48
Bike: 01:18:17
Trans2: 01:51:31
Trans2_Bike: 03:43
Run: 51:11
Finish: 02:42:42
33 107 Daniela Baumann MTG Mannheim Triathlon MK40 4 Deutsch 02:51:27.93 30:56 01:10 01:27:18 01:31 50:32 Daniela Baumann (107) Swim: 30:56
Trans1: 32:06
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:59:24
Bike: 01:27:18
Trans2: 02:00:55
Trans2_Bike: 01:31
Run: 50:32
Finish: 02:51:27
26 701 Christoph Stiefel MTG Mannheim Triathlon AK2 11 GER 02:08:44.39 23:38 47 01:06:15 52 37:12 Christoph Stiefel (701) Swim: 23:38
Trans1: 24:25
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:30:40
Bike: 01:06:15
Trans2: 01:31:32
Trans2_Bike: 52
Run: 37:12
Finish: 02:08:44
140 422 Alexander Ripplinger MTG Mannheim Triathlon MK45 15 GER 02:23:16.45 30:14 01:00 01:07:43 01:15 43:04 Alexander Ripplinger (422) Swim: 30:14
Trans1: 31:14
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:38:57
Bike: 01:07:43
Trans2: 01:40:12
Trans2_Bike: 01:15
Run: 43:04
Finish: 02:23:16
303 424 Andreas Schad MTG Mannheim Triathlon MK45 38 GER 02:38:30.26 29:09 01:37 01:18:30 01:47 47:27 Andreas Schad (424) Swim: 29:09
Trans1: 30:46
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 01:49:16
Bike: 01:18:30
Trans2: 01:51:03
Trans2_Bike: 01:47
Run: 47:27
Finish: 02:38:30
79 426 Bernd Schnabel MTG Mannheim Triathlon MK45 8 GER 02:17:38.85 24:58 01:18 01:07:19 02:03 42:00 Bernd Schnabel (426) Swim: 24:58
Trans1: 26:16
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 01:33:35
Bike: 01:07:19
Trans2: 01:35:38
Trans2_Bike: 02:03
Run: 42:00
Finish: 02:17:38
40 122 Regina Gremmelspacher MTG Mannheim Triathlon MK50 4 GER 02:58:29.59 30:37 02:08 01:25:36 01:08 59:00 Regina Gremmelspacher (122) Swim: 30:37
Trans1: 32:45
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 01:58:21
Bike: 01:25:36
Trans2: 01:59:29
Trans2_Bike: 01:08
Run: 59:00
Finish: 02:58:29
DSQ 128 Dorothee Kronz-Matzig MTG Mannheim Triathlon MK55 DSQ GER 02:34:40.33 31:36 02:25 01:31:37 01:34 27:28 Dorothee Kronz-Matzig (128) Swim: 31:36
Trans1: 34:01
Trans1_Swim: 02:25
Bike_Finish: 02:05:38
Bike: 01:31:37
Trans2: 02:07:12
Trans2_Bike: 01:34
Run: 27:28
Finish: 02:34:40
447 155 Rainer Gremmelspacher MTG Mannheim Triathlon MK60 9 GER 03:04:43.82 42:05 02:36 01:23:52 54 55:16 Rainer Gremmelspacher (155) Swim: 42:05
Trans1: 44:41
Trans1_Swim: 02:36
Bike_Finish: 02:08:33
Bike: 01:23:52
Trans2: 02:09:27
Trans2_Bike: 54
Run: 55:16
Finish: 03:04:43
453 459 Thomas Heusel MTG Mannheim Triathlon MK50 65 GER 03:08:32.09 33:16 02:34 01:30:41 02:06 59:55 Thomas Heusel (459) Swim: 33:16
Trans1: 35:50
Trans1_Swim: 02:34
Bike_Finish: 02:06:31
Bike: 01:30:41
Trans2: 02:08:37
Trans2_Bike: 02:06
Run: 59:55
Finish: 03:08:32
62 734 Lasse Koch MTG Mannheim Triathlon AK2 22 GER 02:15:10.95 21:39 47 01:07:39 47 44:18 Lasse Koch (734) Swim: 21:39
Trans1: 22:26
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:30:05
Bike: 01:07:39
Trans2: 01:30:52
Trans2_Bike: 47
Run: 44:18
Finish: 02:15:10
435 170 Roland Matzig MTG Mannheim Triathlon MK60 7 DeutschlandStruve 03:02:05.44 33:04 01:05 01:23:47 01:34 01:02:35 Roland Matzig (170) Swim: 33:04
Trans1: 34:09
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:57:56
Bike: 01:23:47
Trans2: 01:59:30
Trans2_Bike: 01:34
Run: 01:02:35
Finish: 03:02:05
80 498 Frederik Schäfer MTG Mannheim Triathlon JUN 8 GER 02:17:40.06 22:38 01:18 01:12:57 01:04 39:43 Frederik Schäfer (498) Swim: 22:38
Trans1: 23:56
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 01:36:53
Bike: 01:12:57
Trans2: 01:37:57
Trans2_Bike: 01:04
Run: 39:43
Finish: 02:17:40
424 440 Florian Fuchs MFC 08 Lindenhof MK45 61 GER 02:58:51.76 30:25 04:47 01:30:19 02:14 51:06 Florian Fuchs (440) Swim: 30:25
Trans1: 35:12
Trans1_Swim: 04:47
Bike_Finish: 02:05:31
Bike: 01:30:19
Trans2: 02:07:45
Trans2_Bike: 02:14
Run: 51:06
Finish: 02:58:51
394 377 Sascha Völpel Ludwigshafener SV07 MK40 48 GER 02:50:03.85 28:03 01:38 01:20:06 01:32 58:44 Sascha Völpel (377) Swim: 28:03
Trans1: 29:41
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 01:49:47
Bike: 01:20:06
Trans2: 01:51:19
Trans2_Bike: 01:32
Run: 58:44
Finish: 02:50:03
278 411 Arnd Haubach Ludwigshafener SV07 MK45 36 GER 02:35:59.97 26:32 01:09 01:17:05 03:07 48:06 Arnd Haubach (411) Swim: 26:32
Trans1: 27:41
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 01:44:46
Bike: 01:17:05
Trans2: 01:47:53
Trans2_Bike: 03:07
Run: 48:06
Finish: 02:35:59
213 519 Sven Reininger Ludwigshafener SV07 AK4 32 GER 02:29:35.65 23:59 01:39 01:17:08 01:19 45:30 Sven Reininger (519) Swim: 23:59
Trans1: 25:38
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 01:42:46
Bike: 01:17:08
Trans2: 01:44:05
Trans2_Bike: 01:19
Run: 45:30
Finish: 02:29:35
146 468 Bernd Matheis Ludwigshafener SV 07 MK50 8 GER 02:23:34.58 27:32 01:28 01:10:56 01:16 42:22 Bernd Matheis (468) Swim: 27:32
Trans1: 29:00
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 01:39:56
Bike: 01:10:56
Trans2: 01:41:12
Trans2_Bike: 01:16
Run: 42:22
Finish: 02:23:34
412 470 Johannes Moeller Ludwigshafener SV 07 MK50 56 GER 02:55:18.86 32:56 02:54 01:22:10 02:53 54:25 Johannes Moeller (470) Swim: 32:56
Trans1: 35:50
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 01:58:00
Bike: 01:22:10
Trans2: 02:00:53
Trans2_Bike: 02:53
Run: 54:25
Finish: 02:55:18
349 489 Jan Von Recum Ludwigshafener SV 07 MK50 38 GER 02:43:30.48 24:46 01:14 01:21:10 01:20 55:00 Jan Von Recum (489) Swim: 24:46
Trans1: 26:00
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:47:10
Bike: 01:21:10
Trans2: 01:48:30
Trans2_Bike: 01:20
Run: 55:00
Finish: 02:43:30
272 185 Jochen Mades LT JILG MK40 30 GER 02:35:19.34 31:11 01:04 01:15:56 01:22 45:46 Jochen Mades (185) Swim: 31:11
Trans1: 32:15
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:48:11
Bike: 01:15:56
Trans2: 01:49:33
Trans2_Bike: 01:22
Run: 45:46
Finish: 02:35:19
414 167 Hans-Christian Albrecht LT Hemsbach MK60 6 GER 02:55:52.25 31:03 02:04 01:27:09 01:31 54:05 Hans-Christian Albrecht (167) Swim: 31:03
Trans1: 33:07
Trans1_Swim: 02:04
Bike_Finish: 02:00:16
Bike: 01:27:09
Trans2: 02:01:47
Trans2_Bike: 01:31
Run: 54:05
Finish: 02:55:52
39 78 Yvonne Miklosch LSV Ladenburg AK3 6 GER 02:56:15.64 26:41 02:22 01:29:04 01:25 56:43 Yvonne Miklosch (78) Swim: 26:41
Trans1: 29:03
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 01:58:07
Bike: 01:29:04
Trans2: 01:59:32
Trans2_Bike: 01:25
Run: 56:43
Finish: 02:56:15
43 116 Adriana Csoeg LSV Ladenburg MK45 7 GER 03:05:07.18 31:26 01:23 01:34:04 01:08 57:06 Adriana Csoeg (116) Swim: 31:26
Trans1: 32:49
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 02:06:53
Bike: 01:34:04
Trans2: 02:08:01
Trans2_Bike: 01:08
Run: 57:06
Finish: 03:05:07
380 715 Kai Hüller LSV Ladenburg AK3 60 GER 02:48:11.97 28:22 01:21 01:23:46 01:43 52:59 Kai Hüller (715) Swim: 28:22
Trans1: 29:43
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 01:53:29
Bike: 01:23:46
Trans2: 01:55:12
Trans2_Bike: 01:43
Run: 52:59
Finish: 02:48:11
407 153 Christian Boeke LSV Ladenburg MK45 58 GER 02:52:42.55 31:18 01:11 01:27:12 01:31 51:30 Christian Boeke (153) Swim: 31:18
Trans1: 32:29
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 01:59:41
Bike: 01:27:12
Trans2: 02:01:12
Trans2_Bike: 01:31
Run: 51:30
Finish: 02:52:42
451 731 Timon Zwaller LSV Ladenburg AK3 65 GER 03:06:58.82 27:10 01:41 01:32:27 01:32 01:04:08 Timon Zwaller (731) Swim: 27:10
Trans1: 28:51
Trans1_Swim: 01:41
Bike_Finish: 02:01:18
Bike: 01:32:27
Trans2: 02:02:50
Trans2_Bike: 01:32
Run: 01:04:08
Finish: 03:06:58
356 466 Markus Körner LSV Ladenburg MK50 39 GER 02:44:28.05 30:23 02:07 01:22:03 02:02 47:53 Markus Körner (466) Swim: 30:23
Trans1: 32:30
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 01:54:33
Bike: 01:22:03
Trans2: 01:56:35
Trans2_Bike: 02:02
Run: 47:53
Finish: 02:44:28
55 115 Anke Asel LLG Wonnegau MK45 11 GER 03:22:40.97 36:25 02:06 01:36:16 01:11 01:06:42 Anke Asel (115) Swim: 36:25
Trans1: 38:31
Trans1_Swim: 02:06
Bike_Finish: 02:14:47
Bike: 01:36:16
Trans2: 02:15:58
Trans2_Bike: 01:11
Run: 01:06:42
Finish: 03:22:40
34 125 Sigrid Schinker LLG Wonnegau MK50 3 GER 02:52:17.74 30:24 02:05 01:29:17 01:21 49:10 Sigrid Schinker (125) Swim: 30:24
Trans1: 32:29
Trans1_Swim: 02:05
Bike_Finish: 02:01:46
Bike: 01:29:17
Trans2: 02:03:07
Trans2_Bike: 01:21
Run: 49:10
Finish: 02:52:17
276 434 Gerd Asel LLG Wonnegau MK50 25 GER 02:35:39.81 28:22 01:22 01:15:54 01:03 48:58 Gerd Asel (434) Swim: 28:22
Trans1: 29:44
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 01:45:38
Bike: 01:15:54
Trans2: 01:46:41
Trans2_Bike: 01:03
Run: 48:58
Finish: 02:35:39
330 503 Stefan Hänsel LCO Edenkoben AK4 51 GER 02:41:29.83 33:52 49 01:14:14 01:12 51:22 Stefan Hänsel (503) Swim: 33:52
Trans1: 34:41
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 01:48:55
Bike: 01:14:14
Trans2: 01:50:07
Trans2_Bike: 01:12
Run: 51:22
Finish: 02:41:29
292 337 Manfred Mascheck LC Olympia Wiesbaden AK3 51 GER 02:37:37.16 23:54 56 01:24:25 01:30 46:52 Manfred Mascheck (337) Swim: 23:54
Trans1: 24:50
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 01:49:15
Bike: 01:24:25
Trans2: 01:50:45
Trans2_Bike: 01:30
Run: 46:52
Finish: 02:37:37
155 339 Tom Schönke LC Olympia Wiesbaden JUN 13 GER 02:24:41.01 21:26 01:03 01:15:12 01:10 45:50 Tom Schönke (339) Swim: 21:26
Trans1: 22:29
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:37:41
Bike: 01:15:12
Trans2: 01:38:51
Trans2_Bike: 01:10
Run: 45:50
Finish: 02:24:41
392 427 Markus Schönke LC Olympia Wiesbaden MK45 55 GER 02:49:44.02 29:13 03:56 01:24:36 02:22 49:37 Markus Schönke (427) Swim: 29:13
Trans1: 33:09
Trans1_Swim: 03:56
Bike_Finish: 01:57:45
Bike: 01:24:36
Trans2: 02:00:07
Trans2_Bike: 02:22
Run: 49:37
Finish: 02:49:44
4 10 Benedikt Seibt LAZ Saarbrücken AK1 1 GER 01:57:18.34 16:38 36 01:02:24 39 37:01 Benedikt Seibt (10) Swim: 16:38
Trans1: 17:14
Trans1_Swim: 36
Bike_Finish: 01:19:38
Bike: 01:02:24
Trans2: 01:20:17
Trans2_Bike: 39
Run: 37:01
Finish: 01:57:18
161 376 Michael Ullrich KSV Reichelsheim MK40 17 GER 02:24:59.34 23:31 01:44 01:14:54 01:11 43:39 Michael Ullrich (376) Swim: 23:31
Trans1: 25:15
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 01:40:09
Bike: 01:14:54
Trans2: 01:41:20
Trans2_Bike: 01:11
Run: 43:39
Finish: 02:24:59
428 166 Bernd Witte KSV Reichelsheim MK55 13 GER 02:59:46.04 26:51 02:10 01:27:43 01:57 01:01:05 Bernd Witte (166) Swim: 26:51
Trans1: 29:01
Trans1_Swim: 02:10
Bike_Finish: 01:56:44
Bike: 01:27:43
Trans2: 01:58:41
Trans2_Bike: 01:57
Run: 01:01:05
Finish: 02:59:46
328 491 Joachim Eichner KSV Reichelsheim MK45 42 GER 02:41:08.77 23:17 01:48 01:23:26 01:45 50:52 Joachim Eichner (491) Swim: 23:17
Trans1: 25:05
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 01:48:31
Bike: 01:23:26
Trans2: 01:50:16
Trans2_Bike: 01:45
Run: 50:52
Finish: 02:41:08
264 499 Andraes Amann KSV Reichelsheim AK4 43 GER 02:34:33.44 25:59 02:23 01:16:30 01:05 48:36 Andraes Amann (499) Swim: 25:59
Trans1: 28:22
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 01:44:52
Bike: 01:16:30
Trans2: 01:45:57
Trans2_Bike: 01:05
Run: 48:36
Finish: 02:34:33
37 527 Alexander Trautmann KSV Reichelsheim AK4 3 GER 02:10:29.49 23:13 50 01:06:02 51 39:33 Alexander Trautmann (527) Swim: 23:13
Trans1: 24:03
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:30:05
Bike: 01:06:02
Trans2: 01:30:56
Trans2_Bike: 51
Run: 39:33
Finish: 02:10:29
46 277 Tim Himpelmann KSV Baunatal AK2 18 GER 02:11:36.72 23:49 46 01:07:24 55 38:42 Tim Himpelmann (277) Swim: 23:49
Trans1: 24:35
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:31:59
Bike: 01:07:24
Trans2: 01:32:54
Trans2_Bike: 55
Run: 38:42
Finish: 02:11:36
40 278 Dr. David Müller KSV Baunatal AK4 4 GER 02:10:47.74 20:59 44 01:09:22 54 38:48 Dr. David Müller (278) Swim: 20:59
Trans1: 21:43
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 01:31:05
Bike: 01:09:22
Trans2: 01:31:59
Trans2_Bike: 54
Run: 38:48
Finish: 02:10:47
176 279 Christian Priester KSV Baunatal MK40 20 GER 02:26:03.01 25:48 57 01:14:29 01:01 43:48 Christian Priester (279) Swim: 25:48
Trans1: 26:45
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 01:41:14
Bike: 01:14:29
Trans2: 01:42:15
Trans2_Bike: 01:01
Run: 43:48
Finish: 02:26:03
118 280 Thomas Schröder KSV Baunatal MK50 3 GER 02:21:25.22 22:12 46 01:12:08 01:11 45:08 Thomas Schröder (280) Swim: 22:12
Trans1: 22:58
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 01:35:06
Bike: 01:12:08
Trans2: 01:36:17
Trans2_Bike: 01:11
Run: 45:08
Finish: 02:21:25
136 520 Markus Rühl Kraichgau Triathlon e.V. AK4 19 GER 02:22:55.25 26:34 01:22 01:11:36 57 42:26 Markus Rühl (520) Swim: 26:34
Trans1: 27:56
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 01:39:32
Bike: 01:11:36
Trans2: 01:40:29
Trans2_Bike: 57
Run: 42:26
Finish: 02:22:55
296 736 Sönke Petersen Karlsruher Lemminge AK3 52 GER 02:37:55.56 26:24 01:11 01:17:24 58 51:58 Sönke Petersen (736) Swim: 26:24
Trans1: 27:35
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 01:44:59
Bike: 01:17:24
Trans2: 01:45:57
Trans2_Bike: 58
Run: 51:58
Finish: 02:37:55
199 523 Frank Schneider Kanu Club Würzburg/TriCity Darmstadt AK4 28 GER 02:27:45.70 23:29 01:34 01:17:12 01:06 44:24 Frank Schneider (523) Swim: 23:29
Trans1: 25:03
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 01:42:15
Bike: 01:17:12
Trans2: 01:43:21
Trans2_Bike: 01:06
Run: 44:24
Finish: 02:27:45
360 456 Siegfried Gruber Honisch Beach Swimmers MK50 40 GER 02:45:09.87 30:21 02:03 01:19:17 01:25 52:03 Siegfried Gruber (456) Swim: 30:21
Trans1: 32:24
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 01:51:41
Bike: 01:19:17
Trans2: 01:53:06
Trans2_Bike: 01:25
Run: 52:03
Finish: 02:45:09
419 482 Robert Spiegel Heart-Racer-Team MK50 59 GER 02:57:37.12 28:27 01:15 01:27:16 02:15 58:24 Robert Spiegel (482) Swim: 28:27
Trans1: 29:42
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 01:56:58
Bike: 01:27:16
Trans2: 01:59:13
Trans2_Bike: 02:15
Run: 58:24
Finish: 02:57:37
205 621 Markus Dreßler Fun-Ball Dortelweil AK4 30 GER 02:28:15.35 24:06 01:37 01:18:49 01:17 42:26 Markus Dreßler (621) Swim: 24:06
Trans1: 25:43
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 01:44:32
Bike: 01:18:49
Trans2: 01:45:49
Trans2_Bike: 01:17
Run: 42:26
Finish: 02:28:15
147 622 Amadeo Fania Fun-Ball Dortelweil AK1 19 GER 02:23:38.42 22:45 01:21 01:13:07 01:08 45:17 Amadeo Fania (622) Swim: 22:45
Trans1: 24:06
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 01:37:13
Bike: 01:13:07
Trans2: 01:38:21
Trans2_Bike: 01:08
Run: 45:17
Finish: 02:23:38
196 623 Mehran Farasaty-Ghazwiny Fun-Ball Dortelweil MK45 24 GER 02:27:43.82 27:12 01:32 01:13:48 01:00 44:11 Mehran Farasaty-Ghazwiny (623) Swim: 27:12
Trans1: 28:44
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 01:42:32
Bike: 01:13:48
Trans2: 01:43:32
Trans2_Bike: 01:00
Run: 44:11
Finish: 02:27:43
230 624 Martin Frerichs Fun-Ball Dortelweil MK45 28 GER 02:31:07.87 27:06 01:21 01:18:26 57 43:17 Martin Frerichs (624) Swim: 27:06
Trans1: 28:27
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 01:46:53
Bike: 01:18:26
Trans2: 01:47:50
Trans2_Bike: 57
Run: 43:17
Finish: 02:31:07
182 625 Dennis Neumann Fun-Ball Dortelweil AK3 30 GER 02:26:35.78 25:30 01:29 01:14:23 01:05 44:08 Dennis Neumann (625) Swim: 25:30
Trans1: 26:59
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 01:41:22
Bike: 01:14:23
Trans2: 01:42:27
Trans2_Bike: 01:05
Run: 44:08
Finish: 02:26:35
85 178 Raimund Kron Frankenthaler SV MK45 10 GER 02:17:54.42 24:33 01:08 01:09:52 01:02 41:19 Raimund Kron (178) Swim: 24:33
Trans1: 25:41
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:35:33
Bike: 01:09:52
Trans2: 01:36:35
Trans2_Bike: 01:02
Run: 41:19
Finish: 02:17:54
23 16 Kevin Antoni ETSV Lauda AK2 10 GER 02:07:16.36 19:08 38 01:09:01 47 37:42 Kevin Antoni (16) Swim: 19:08
Trans1: 19:46
Trans1_Swim: 38
Bike_Finish: 01:28:47
Bike: 01:09:01
Trans2: 01:29:34
Trans2_Bike: 47
Run: 37:42
Finish: 02:07:16
302 729 Patrick Tewordt equipeRed/Wiesbaden AK3 53 GER 02:38:17.47 31:41 02:19 01:18:11 01:31 44:35 Patrick Tewordt (729) Swim: 31:41
Trans1: 34:00
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 01:52:11
Bike: 01:18:11
Trans2: 01:53:42
Trans2_Bike: 01:31
Run: 44:35
Finish: 02:38:17
221 301 Volker Keim EOSC Offenbach MK50 17 GER 02:30:03.54 27:33 01:06 01:13:16 01:28 46:40 Volker Keim (301) Swim: 27:33
Trans1: 28:39
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:41:55
Bike: 01:13:16
Trans2: 01:43:23
Trans2_Bike: 01:28
Run: 46:40
Finish: 02:30:03
318 302 Yannick Plöger EOSC Offenbach AK2 53 GER 02:39:44.05 20:46 01:14 01:25:32 01:10 51:02 Yannick Plöger (302) Swim: 20:46
Trans1: 22:00
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 01:47:32
Bike: 01:25:32
Trans2: 01:48:42
Trans2_Bike: 01:10
Run: 51:02
Finish: 02:39:44
211 303 Christian Quaiser EOSC Offenbach AK4 31 GER 02:29:32.50 23:47 55 01:16:07 59 47:44 Christian Quaiser (303) Swim: 23:47
Trans1: 24:42
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:40:49
Bike: 01:16:07
Trans2: 01:41:48
Trans2_Bike: 59
Run: 47:44
Finish: 02:29:32
28 305 Bodo Stanzel EOSC Offenbach AK4 2 GER 02:08:50.36 18:50 51 01:07:46 49 40:34 Bodo Stanzel (305) Swim: 18:50
Trans1: 19:41
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:27:27
Bike: 01:07:46
Trans2: 01:28:16
Trans2_Bike: 49
Run: 40:34
Finish: 02:08:50
363 177 Peter Richter Eintracht Frankfurt Triathlon MK45 51 GER 02:45:31.36 26:49 02:15 01:23:54 01:10 51:23 Peter Richter (177) Swim: 26:49
Trans1: 29:04
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 01:52:58
Bike: 01:23:54
Trans2: 01:54:08
Trans2_Bike: 01:10
Run: 51:23
Finish: 02:45:31
127 671 Thomas Maith Eintracht Frankfurt e.V. Team 2 MK50 6 GER 02:21:58.43 25:52 01:02 01:10:15 01:07 43:42 Thomas Maith (671) Swim: 25:52
Trans1: 26:54
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:37:09
Bike: 01:10:15
Trans2: 01:38:16
Trans2_Bike: 01:07
Run: 43:42
Finish: 02:21:58
443 672 Frank Heller Eintracht Frankfurt e.V. Team 2 MK50 63 GER 03:04:13.24 35:21 01:33 01:30:19 01:13 55:47 Frank Heller (672) Swim: 35:21
Trans1: 36:54
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 02:07:13
Bike: 01:30:19
Trans2: 02:08:26
Trans2_Bike: 01:13
Run: 55:47
Finish: 03:04:13
431 673 Bernd Kiltz Eintracht Frankfurt e.V. Team 2 MK40 52 GER 03:01:20.35 32:00 03:25 01:22:11 03:58 59:46 Bernd Kiltz (673) Swim: 32:00
Trans1: 35:25
Trans1_Swim: 03:25
Bike_Finish: 01:57:36
Bike: 01:22:11
Trans2: 02:01:34
Trans2_Bike: 03:58
Run: 59:46
Finish: 03:01:20
417 674 Dennis Schüdel Eintracht Frankfurt e.V. Team 2 AK4 63 GER 02:57:12.43 28:33 01:59 01:23:45 01:29 01:01:26 Dennis Schüdel (674) Swim: 28:33
Trans1: 30:32
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 01:54:17
Bike: 01:23:45
Trans2: 01:55:46
Trans2_Bike: 01:29
Run: 01:01:26
Finish: 02:57:12
371 636 Ronald Welz Eintracht Frankfurt e.V. Team 1 MK50 43 GER 02:46:30.00 24:33 01:59 01:22:29 01:29 56:00 Ronald Welz (636) Swim: 24:33
Trans1: 26:32
Trans1_Swim: 01:59
Bike_Finish: 01:49:01
Bike: 01:22:29
Trans2: 01:50:30
Trans2_Bike: 01:29
Run: 56:00
Finish: 02:46:30
250 637 Marco Lachenmayer Eintracht Frankfurt e.V. Team 1 JUN 16 GER 02:33:05.66 24:38 01:49 01:20:49 54 44:55 Marco Lachenmayer (637) Swim: 24:38
Trans1: 26:27
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 01:47:16
Bike: 01:20:49
Trans2: 01:48:10
Trans2_Bike: 54
Run: 44:55
Finish: 02:33:05
378 638 Michael Danke Eintracht Frankfurt e.V. Team 1 MK45 54 GER 02:47:48.00 29:51 02:18 01:20:41 01:39 53:19 Michael Danke (638) Swim: 29:51
Trans1: 32:09
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 01:52:50
Bike: 01:20:41
Trans2: 01:54:29
Trans2_Bike: 01:39
Run: 53:19
Finish: 02:47:48
132 639 Sascha Schardt Eintracht Frankfurt e.V. Team 1 AK4 18 GER 02:22:41.07 23:30 01:37 01:14:55 01:00 41:39 Sascha Schardt (639) Swim: 23:30
Trans1: 25:07
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 01:40:02
Bike: 01:14:55
Trans2: 01:41:02
Trans2_Bike: 01:00
Run: 41:39
Finish: 02:22:41
323 640 Leon Kesy Eintracht Frankfurt e.V. Team 1 AK1 28 GER 02:40:37.12 27:51 01:04 01:20:49 01:39 49:14 Leon Kesy (640) Swim: 27:51
Trans1: 28:55
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:49:44
Bike: 01:20:49
Trans2: 01:51:23
Trans2_Bike: 01:39
Run: 49:14
Finish: 02:40:37
204 586 John Bardenheier Eintracht Frankfurt e.V. AK3 35 GER 02:28:11.51 24:01 01:09 01:16:25 59 45:37 John Bardenheier (586) Swim: 24:01
Trans1: 25:10
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 01:41:35
Bike: 01:16:25
Trans2: 01:42:34
Trans2_Bike: 59
Run: 45:37
Finish: 02:28:11
307 587 Tobias Braun Eintracht Frankfurt e.V. AK2 51 GER 02:38:50.20 28:45 01:07 01:19:18 01:12 48:28 Tobias Braun (587) Swim: 28:45
Trans1: 29:52
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:49:10
Bike: 01:19:18
Trans2: 01:50:22
Trans2_Bike: 01:12
Run: 48:28
Finish: 02:38:50
249 588 Michael Martinelli Eintracht Frankfurt e.V. AK3 42 GER 02:33:05.53 28:33 01:09 01:16:30 01:33 45:20 Michael Martinelli (588) Swim: 28:33
Trans1: 29:42
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 01:46:12
Bike: 01:16:30
Trans2: 01:47:45
Trans2_Bike: 01:33
Run: 45:20
Finish: 02:33:05
187 589 Markus Theis Eintracht Frankfurt e.V. AK4 26 GER 02:27:10.79 26:08 01:02 01:13:45 01:01 45:14 Markus Theis (589) Swim: 26:08
Trans1: 27:10
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:40:55
Bike: 01:13:45
Trans2: 01:41:56
Trans2_Bike: 01:01
Run: 45:14
Finish: 02:27:10
331 590 Winfred Wende Eintracht Frankfurt e.V. MK40 42 GER 02:41:36.20 26:57 01:46 01:25:55 58 46:00 Winfred Wende (590) Swim: 26:57
Trans1: 28:43
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 01:54:38
Bike: 01:25:55
Trans2: 01:55:36
Trans2_Bike: 58
Run: 46:00
Finish: 02:41:36
67 351 Oscar Berumen Casillas Eintracht Frankfurt e.V. AK3 12 GER 02:16:10.57 23:12 01:04 01:10:19 01:11 40:24 Oscar Berumen Casillas (351) Swim: 23:12
Trans1: 24:16
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:34:35
Bike: 01:10:19
Trans2: 01:35:46
Trans2_Bike: 01:11
Run: 40:24
Finish: 02:16:10
68 352 Georg Heckens Eintracht Frankfurt e.V. MK45 5 GER 02:16:34.61 22:31 48 01:08:54 01:17 43:04 Georg Heckens (352) Swim: 22:31
Trans1: 23:19
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:32:13
Bike: 01:08:54
Trans2: 01:33:30
Trans2_Bike: 01:17
Run: 43:04
Finish: 02:16:34
59 353 Jan Erik Künne Eintracht Frankfurt e.V. JUN 6 GER 02:14:47.90 23:29 42 01:09:32 45 40:19 Jan Erik Künne (353) Swim: 23:29
Trans1: 24:11
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 01:33:43
Bike: 01:09:32
Trans2: 01:34:28
Trans2_Bike: 45
Run: 40:19
Finish: 02:14:47
75 354 Dirk Löwer Eintracht Frankfurt e.V. MK45 6 GER 02:17:21.77 23:40 01:32 01:06:53 01:04 44:12 Dirk Löwer (354) Swim: 23:40
Trans1: 25:12
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 01:32:05
Bike: 01:06:53
Trans2: 01:33:09
Trans2_Bike: 01:04
Run: 44:12
Finish: 02:17:21
72 355 Maximilian Stadler Eintracht Frankfurt e.V. AK1 12 GER 02:17:02.91 20:53 01:07 01:12:37 58 41:27 Maximilian Stadler (355) Swim: 20:53
Trans1: 22:00
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:34:37
Bike: 01:12:37
Trans2: 01:35:35
Trans2_Bike: 58
Run: 41:27
Finish: 02:17:02
164 216 Kevin Ehrmann Eintracht Frankfurt e.V. AK4 23 GER 02:25:01.58 24:52 01:06 01:13:40 01:13 44:10 Kevin Ehrmann (216) Swim: 24:52
Trans1: 25:58
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 01:39:38
Bike: 01:13:40
Trans2: 01:40:51
Trans2_Bike: 01:13
Run: 44:10
Finish: 02:25:01
329 217 Simon Andreas Kipp Eintracht Frankfurt e.V. JUN 18 GER 02:41:18.06 29:20 01:07 01:23:03 01:37 46:11 Simon Andreas Kipp (217) Swim: 29:20
Trans1: 30:27
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 01:53:30
Bike: 01:23:03
Trans2: 01:55:07
Trans2_Bike: 01:37
Run: 46:11
Finish: 02:41:18
220 218 Martin Kruse Eintracht Frankfurt e.V. AK4 33 GER 02:30:02.73 25:04 01:10 01:16:41 01:42 45:25 Martin Kruse (218) Swim: 25:04
Trans1: 26:14
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:42:55
Bike: 01:16:41
Trans2: 01:44:37
Trans2_Bike: 01:42
Run: 45:25
Finish: 02:30:02
238 219 Johannes Lauterwald Eintracht Frankfurt e.V. AK1 26 GER 02:32:00.47 26:24 02:58 01:18:04 01:19 43:15 Johannes Lauterwald (219) Swim: 26:24
Trans1: 29:22
Trans1_Swim: 02:58
Bike_Finish: 01:47:26
Bike: 01:18:04
Trans2: 01:48:45
Trans2_Bike: 01:19
Run: 43:15
Finish: 02:32:00
229 220 Gunnar Glänzel Eintracht Frankfurt e.V. MK40 26 GER 02:31:06.80 31:42 01:37 01:12:49 01:20 43:38 Gunnar Glänzel (220) Swim: 31:42
Trans1: 33:19
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 01:46:08
Bike: 01:12:49
Trans2: 01:47:28
Trans2_Bike: 01:20
Run: 43:38
Finish: 02:31:06
6 68 Doreen Simon Eichbaum-Team stimmel-sports AK1 2 GER 02:19:24.52 21:22 45 01:13:32 53 42:52 Doreen Simon (68) Swim: 21:22
Trans1: 22:07
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:35:39
Bike: 01:13:32
Trans2: 01:36:32
Trans2_Bike: 53
Run: 42:52
Finish: 02:19:24
81 425 Oliver Scheiring Eichbaum-Team stimmel-sports MK45 9 GER 02:17:42.41 23:29 01:58 01:10:34 01:17 40:24 Oliver Scheiring (425) Swim: 23:29
Trans1: 25:27
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 01:36:01
Bike: 01:10:34
Trans2: 01:37:18
Trans2_Bike: 01:17
Run: 40:24
Finish: 02:17:42
44 360 Artur Bury Eichbaum Team stimmel-sports MK40 2 GER 02:11:21.42 20:57 43 01:08:05 46 40:50 Artur Bury (360) Swim: 20:57
Trans1: 21:40
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:29:45
Bike: 01:08:05
Trans2: 01:30:31
Trans2_Bike: 46
Run: 40:50
Finish: 02:11:21
DNF 60 Jana Binninger Eichbaum Team stimmel-sports AK2 DNF GER 20:41 37 01:14:15 43 Jana Binninger (60) Swim: 20:41
Trans1: 21:18
Trans1_Swim: 37
Bike_Finish: 01:35:33
Bike: 01:14:15
Trans2: 01:36:16
Trans2_Bike: 43
128 401 Dirk Weyland Eichbaum Team stimmel-sports MK40 11 GER 02:22:12.81 24:15 59 01:11:23 55 44:40 Dirk Weyland (401) Swim: 24:15
Trans1: 25:14
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 01:36:37
Bike: 01:11:23
Trans2: 01:37:32
Trans2_Bike: 55
Run: 44:40
Finish: 02:22:12
19 106 Silke Weyland Eichbaum Team stimmel-sports AK4 3 GER 02:37:46.77 26:17 01:02 01:20:46 01:07 48:34 Silke Weyland (106) Swim: 26:17
Trans1: 27:19
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:48:05
Bike: 01:20:46
Trans2: 01:49:12
Trans2_Bike: 01:07
Run: 48:34
Finish: 02:37:46
14 108 Grazyna Bury Eichbaum Team stimmel-sports MK40 2 GER 02:31:52.42 29:21 50 01:14:00 56 46:45 Grazyna Bury (108) Swim: 29:21
Trans1: 30:11
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:44:11
Bike: 01:14:00
Trans2: 01:45:07
Trans2_Bike: 56
Run: 46:45
Finish: 02:31:52
53 510 Daniel Koppenhöfer Eichbaum Team stimmel-sports AK4 5 GER 02:13:20.85 20:25 43 01:10:40 54 40:38 Daniel Koppenhöfer (510) Swim: 20:25
Trans1: 21:08
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:31:48
Bike: 01:10:40
Trans2: 01:32:42
Trans2_Bike: 54
Run: 40:38
Finish: 02:13:20
112 511 Klaus Lehn Eichbaum Team stimmel-sports AK4 13 GER 02:21:02.15 24:24 01:03 01:11:08 01:08 43:19 Klaus Lehn (511) Swim: 24:24
Trans1: 25:27
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 01:36:35
Bike: 01:11:08
Trans2: 01:37:43
Trans2_Bike: 01:08
Run: 43:19
Finish: 02:21:02
179 514 Christoph Möder Eichbaum Team stimmel-sports AK4 25 GER 02:26:25.75 26:18 47 01:14:47 54 43:39 Christoph Möder (514) Swim: 26:18
Trans1: 27:05
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:41:52
Bike: 01:14:47
Trans2: 01:42:46
Trans2_Bike: 54
Run: 43:39
Finish: 02:26:25
237 479 Michael Schmidt DZ Bank Runners MK50 21 GER 02:31:55.22 28:53 01:42 01:16:43 01:11 43:26 Michael Schmidt (479) Swim: 28:53
Trans1: 30:35
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 01:47:18
Bike: 01:16:43
Trans2: 01:48:29
Trans2_Bike: 01:11
Run: 43:26
Finish: 02:31:55
389 436 Martin Dägele DLRG Schifferstadt MK50 50 GER 02:48:52.51 27:05 01:48 01:21:57 01:59 56:03 Martin Dägele (436) Swim: 27:05
Trans1: 28:53
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 01:50:50
Bike: 01:21:57
Trans2: 01:52:49
Trans2_Bike: 01:59
Run: 56:03
Finish: 02:48:52
12 12 Paul Weindl DJK SG St.Ingbert JUN 2 GER 02:02:24.02 16:40 32 01:06:05 35 38:32 Paul Weindl (12) Swim: 16:40
Trans1: 17:12
Trans1_Swim: 32
Bike_Finish: 01:23:17
Bike: 01:06:05
Trans2: 01:23:52
Trans2_Bike: 35
Run: 38:32
Finish: 02:02:24
413 435 Günter Aue DJK Feudenheim MK50 57 GER 02:55:21.11 31:43 02:31 01:27:23 01:36 52:08 Günter Aue (435) Swim: 31:43
Trans1: 34:14
Trans1_Swim: 02:31
Bike_Finish: 02:01:37
Bike: 01:27:23
Trans2: 02:03:13
Trans2_Bike: 01:36
Run: 52:08
Finish: 02:55:21
462 175 Jürgen Knapp DJK Feudenheim MK70 1 GER 03:13:54.55 36:57 02:00 01:30:29 01:55 01:02:33 Jürgen Knapp (175) Swim: 36:57
Trans1: 38:57
Trans1_Swim: 02:00
Bike_Finish: 02:09:26
Bike: 01:30:29
Trans2: 02:11:21
Trans2_Bike: 01:55
Run: 01:02:33
Finish: 03:13:54
144 196 Niclas Aue CJD Oberurff AK1 18 GER 02:23:32.45 22:09 45 01:16:05 58 43:35 Niclas Aue (196) Swim: 22:09
Trans1: 22:54
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:38:59
Bike: 01:16:05
Trans2: 01:39:57
Trans2_Bike: 58
Run: 43:35
Finish: 02:23:32
45 197 Eiko Berlitz CJD Oberurff JUN 4 GER 02:11:35.04 19:58 43 01:08:01 01:06 41:47 Eiko Berlitz (197) Swim: 19:58
Trans1: 20:41
Trans1_Swim: 43
Bike_Finish: 01:28:42
Bike: 01:08:01
Trans2: 01:29:48
Trans2_Bike: 01:06
Run: 41:47
Finish: 02:11:35
90 198 Leonid Berlitz CJD Oberurff AK1 14 GER 02:18:24.88 21:50 48 01:10:46 01:07 43:53 Leonid Berlitz (198) Swim: 21:50
Trans1: 22:38
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:33:24
Bike: 01:10:46
Trans2: 01:34:31
Trans2_Bike: 01:07
Run: 43:53
Finish: 02:18:24
96 199 Marcel Krug CJD Oberurff AK3 18 GER 02:19:05.25 20:17 55 01:12:16 01:04 44:33 Marcel Krug (199) Swim: 20:17
Trans1: 21:12
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:33:28
Bike: 01:12:16
Trans2: 01:34:32
Trans2_Bike: 01:04
Run: 44:33
Finish: 02:19:05
63 200 Jonas Pawelke CJD Oberurff JUN 7 GER 02:15:23.54 19:39 01:04 01:11:27 42 42:31 Jonas Pawelke (200) Swim: 19:39
Trans1: 20:43
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 01:32:10
Bike: 01:11:27
Trans2: 01:32:52
Trans2_Bike: 42
Run: 42:31
Finish: 02:15:23
36 103 Emel Sahin-Gsell Body Attack AK4 6 GER 02:53:37.00 29:11 02:02 01:26:28 01:20 54:36 Emel Sahin-Gsell (103) Swim: 29:11
Trans1: 31:13
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 01:57:41
Bike: 01:26:28
Trans2: 01:59:01
Trans2_Bike: 01:20
Run: 54:36
Finish: 02:53:37
208 467 Uli Lerch Bad Homburger Schwimm-Club MK50 15 GER 02:29:02.18 25:24 01:43 01:13:11 04:04 44:40 Uli Lerch (467) Swim: 25:24
Trans1: 27:07
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 01:40:18
Bike: 01:13:11
Trans2: 01:44:22
Trans2_Bike: 04:04
Run: 44:40
Finish: 02:29:02
7 62 Friederike Freimuth AUTO PETERS Team Nikar Heidelberg AK1 3 GER 02:19:30.29 21:52 42 01:14:57 52 41:07 Friederike Freimuth (62) Swim: 21:52
Trans1: 22:34
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 01:37:31
Bike: 01:14:57
Trans2: 01:38:23
Trans2_Bike: 52
Run: 41:07
Finish: 02:19:30
18 681 Marc-Pascal Ehlen AUTO PETERS Team Nikar Heidelberg AK1 5 GER 02:04:36.64 19:51 37 01:06:42 35 36:51 Marc-Pascal Ehlen (681) Swim: 19:51
Trans1: 20:28
Trans1_Swim: 37
Bike_Finish: 01:27:10
Bike: 01:06:42
Trans2: 01:27:45
Trans2_Bike: 35
Run: 36:51
Finish: 02:04:36
115 692 Frederik Langer AUTO PETERS Team Nikar Heidelberg AK2 32 GER 02:21:09.36 21:41 39 01:14:44 45 43:20 Frederik Langer (692) Swim: 21:41
Trans1: 22:20
Trans1_Swim: 39
Bike_Finish: 01:37:04
Bike: 01:14:44
Trans2: 01:37:49
Trans2_Bike: 45
Run: 43:20
Finish: 02:21:09
105 694 Sören Michelsburg AUTO PETERS Team Nikar Heidelberg AK2 28 GER 02:20:36.16 22:47 55 01:11:57 53 44:04 Sören Michelsburg (694) Swim: 22:47
Trans1: 23:42
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 01:35:39
Bike: 01:11:57
Trans2: 01:36:32
Trans2_Bike: 53
Run: 44:04
Finish: 02:20:36
29 695 Lars Pelke AUTO PETERS Team Nikar Heidelberg AK2 13 GER 02:08:51.84 21:39 48 01:06:57 47 38:40 Lars Pelke (695) Swim: 21:39
Trans1: 22:27
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 01:29:24
Bike: 01:06:57
Trans2: 01:30:11
Trans2_Bike: 47
Run: 38:40
Finish: 02:08:51
33 19 Malte Gümmer AST Süßen AK2 15 GER 02:09:23.65 19:11 39 01:10:47 40 38:06 Malte Gümmer (19) Swim: 19:11
Trans1: 19:50
Trans1_Swim: 39
Bike_Finish: 01:30:37
Bike: 01:10:47
Trans2: 01:31:17
Trans2_Bike: 40
Run: 38:06
Finish: 02:09:23
467 465 Achim Koch AST Süßen MK50 68 GER 03:16:31.32 30:18 02:51 01:33:27 01:39 01:08:16 Achim Koch (465) Swim: 30:18
Trans1: 33:09
Trans1_Swim: 02:51
Bike_Finish: 02:06:36
Bike: 01:33:27
Trans2: 02:08:15
Trans2_Bike: 01:39
Run: 01:08:16
Finish: 03:16:31
312 161 Volker Klehr ASK München-Süd MK55 4 GER 02:39:11.38 24:52 01:35 01:21:32 01:12 50:00 Volker Klehr (161) Swim: 24:52
Trans1: 26:27
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 01:47:59
Bike: 01:21:32
Trans2: 01:49:11
Trans2_Bike: 01:12
Run: 50:00
Finish: 02:39:11
290 34 Pedro Leischwitz ASG Tria Hockenheim MK55 2 GER 02:37:22.17 27:53 01:20 01:13:17 01:04 53:48 Pedro Leischwitz (34) Swim: 27:53
Trans1: 29:13
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 01:42:30
Bike: 01:13:17
Trans2: 01:43:34
Trans2_Bike: 01:04
Run: 53:48
Finish: 02:37:22
44 111 Roberta Mijatovic ASG Tria Hockenheim MK40 5 GER 03:05:40.23 35:20 01:46 01:32:35 01:35 54:24 Roberta Mijatovic (111) Swim: 35:20
Trans1: 37:06
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 02:09:41
Bike: 01:32:35
Trans2: 02:11:16
Trans2_Bike: 01:35
Run: 54:24
Finish: 03:05:40
434 158 Thomas Claus ASG Tria Hockenheim MK55 15 GER 03:01:56.36 33:56 02:09 01:24:05 01:32 01:00:14 Thomas Claus (158) Swim: 33:56
Trans1: 36:05
Trans1_Swim: 02:09
Bike_Finish: 02:00:10
Bike: 01:24:05
Trans2: 02:01:42
Trans2_Bike: 01:32
Run: 01:00:14
Finish: 03:01:56
316 474 Torsten Rinklef ASG Tria Hockenheim MK50 33 GER 02:39:38.91 31:15 01:15 01:16:47 01:37 48:44 Torsten Rinklef (474) Swim: 31:15
Trans1: 32:30
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 01:49:17
Bike: 01:16:47
Trans2: 01:50:54
Trans2_Bike: 01:37
Run: 48:44
Finish: 02:39:38
234 509 Christian Klefenz ASG Tria Hockenheim AK4 36 GER 02:31:35.12 26:25 01:16 01:17:39 55 45:20 Christian Klefenz (509) Swim: 26:25
Trans1: 27:41
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 01:45:20
Bike: 01:17:39
Trans2: 01:46:15
Trans2_Bike: 55
Run: 45:20
Finish: 02:31:35
165 291 Jochen Baumgarten algemarin Team SV Traisa MK45 20 GER 02:25:04.15 22:10 45 01:14:20 03:24 44:25 Jochen Baumgarten (291) Swim: 22:10
Trans1: 22:55
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:37:15
Bike: 01:14:20
Trans2: 01:40:39
Trans2_Bike: 03:24
Run: 44:25
Finish: 02:25:04
38 292 Eric Kappes algemarin Team SV Traisa MK45 2 GER 02:10:44.40 20:49 47 01:08:11 51 40:06 Eric Kappes (292) Swim: 20:49
Trans1: 21:36
Trans1_Swim: 47
Bike_Finish: 01:29:47
Bike: 01:08:11
Trans2: 01:30:38
Trans2_Bike: 51
Run: 40:06
Finish: 02:10:44
94 294 Christian Kunkelmann algemarin Team SV Traisa AK4 11 GER 02:18:55.60 22:33 51 01:13:07 55 41:29 Christian Kunkelmann (294) Swim: 22:33
Trans1: 23:24
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 01:36:31
Bike: 01:13:07
Trans2: 01:37:26
Trans2_Bike: 55
Run: 41:29
Finish: 02:18:55
56 295 Paul Ling algemarin Team SV Traisa MK40 4 GER 02:14:43.44 24:11 01:05 01:09:34 51 39:02 Paul Ling (295) Swim: 24:11
Trans1: 25:16
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:34:50
Bike: 01:09:34
Trans2: 01:35:41
Trans2_Bike: 51
Run: 39:02
Finish: 02:14:43
322 492 Christian Freidel algemarin Team SV Traisa MK45 41 GER 02:40:23.26 26:07 01:11 01:18:55 02:27 51:43 Christian Freidel (492) Swim: 26:07
Trans1: 27:18
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 01:46:13
Bike: 01:18:55
Trans2: 01:48:40
Trans2_Bike: 02:27
Run: 51:43
Finish: 02:40:23
268 601 Michael Burkard ADAC Sportclub Gelnhausen AK3 47 GER 02:34:53.00 28:47 02:08 01:19:18 01:06 43:34 Michael Burkard (601) Swim: 28:47
Trans1: 30:55
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 01:50:13
Bike: 01:19:18
Trans2: 01:51:19
Trans2_Bike: 01:06
Run: 43:34
Finish: 02:34:53
291 602 Joschka Khaniani ADAC Sportclub Gelnhausen AK3 50 GER 02:37:28.77 24:08 01:00 01:18:44 01:08 52:28 Joschka Khaniani (602) Swim: 24:08
Trans1: 25:08
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 01:43:52
Bike: 01:18:44
Trans2: 01:45:00
Trans2_Bike: 01:08
Run: 52:28
Finish: 02:37:28
294 603 Fabian Kögel ADAC Sportclub Gelnhausen AK2 49 GER 02:37:44.36 27:48 01:36 01:21:03 01:09 46:08 Fabian Kögel (603) Swim: 27:48
Trans1: 29:24
Trans1_Swim: 01:36
Bike_Finish: 01:50:27
Bike: 01:21:03
Trans2: 01:51:36
Trans2_Bike: 01:09
Run: 46:08
Finish: 02:37:44
336 604 Carsten Stockmann ADAC Sportclub Gelnhausen MK45 43 GER 02:42:23.33 27:44 01:52 01:21:11 01:14 50:22 Carsten Stockmann (604) Swim: 27:44
Trans1: 29:36
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 01:50:47
Bike: 01:21:11
Trans2: 01:52:01
Trans2_Bike: 01:14
Run: 50:22
Finish: 02:42:23
122 251 Jens Haase 3defacto Team ASC Darmstadt AK3 23 GER 02:21:35.81 20:53 45 01:14:05 46 45:06 Jens Haase (251) Swim: 20:53
Trans1: 21:38
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:35:43
Bike: 01:14:05
Trans2: 01:36:29
Trans2_Bike: 46
Run: 45:06
Finish: 02:21:35
143 252 Benedikt Heckmann 3defacto Team ASC Darmstadt AK4 21 GER 02:23:26.87 25:52 54 01:11:51 56 43:53 Benedikt Heckmann (252) Swim: 25:52
Trans1: 26:46
Trans1_Swim: 54
Bike_Finish: 01:38:37
Bike: 01:11:51
Trans2: 01:39:33
Trans2_Bike: 56
Run: 43:53
Finish: 02:23:26
60 254 Robert Kiss 3defacto Team ASC Darmstadt AK2 21 GER 02:15:01.84 22:02 45 01:09:14 49 42:11 Robert Kiss (254) Swim: 22:02
Trans1: 22:47
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 01:32:01
Bike: 01:09:14
Trans2: 01:32:50
Trans2_Bike: 49
Run: 42:11
Finish: 02:15:01
31 255 Steffen Rupp 3defacto Team ASC Darmstadt AK3 6 GER 02:09:12.85 21:11 36 01:08:01 46 38:38 Steffen Rupp (255) Swim: 21:11
Trans1: 21:47
Trans1_Swim: 36
Bike_Finish: 01:29:48
Bike: 01:08:01
Trans2: 01:30:34
Trans2_Bike: 46
Run: 38:38
Finish: 02:09:12
253 405 Arno Becker 1. FC Kaiserslautern MK45 33 GER 02:33:43.63 26:04 52 01:18:40 01:01 47:06 Arno Becker (405) Swim: 26:04
Trans1: 26:56
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 01:45:36
Bike: 01:18:40
Trans2: 01:46:37
Trans2_Bike: 01:01
Run: 47:06
Finish: 02:33:43
355 704 Benjamin Erb 1. FC Kaiserslautern AK3 58 GER 02:44:14.70 28:44 01:19 01:21:50 01:07 51:14 Benjamin Erb (704) Swim: 28:44
Trans1: 30:03
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 01:51:53
Bike: 01:21:50
Trans2: 01:53:00
Trans2_Bike: 01:07
Run: 51:14
Finish: 02:44:14
32 114 Susanne Becker 1. FC Kaiserslautern MK45 5 GER 02:49:28.82 30:08 50 01:25:49 59 51:42 Susanne Becker (114) Swim: 30:08
Trans1: 30:58
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 01:56:47
Bike: 01:25:49
Trans2: 01:57:46
Trans2_Bike: 59
Run: 51:42
Finish: 02:49:28
469 472 Harald Petrovecki 1. FC Kaiserslautern MK50 69 GER 03:23:39.11 33:30 02:11 01:45:53 02:00 01:00:05 Harald Petrovecki (472) Swim: 33:30
Trans1: 35:41
Trans1_Swim: 02:11
Bike_Finish: 02:21:34
Bike: 01:45:53
Trans2: 02:23:34
Trans2_Bike: 02:00
Run: 01:00:05
Finish: 03:23:39
440 37 Michael Pfenning AK3 64 GER 03:03:28.68 25:23 03:01 01:31:11 02:03 01:01:50 Michael Pfenning (37) Swim: 25:23
Trans1: 28:24
Trans1_Swim: 03:01
Bike_Finish: 01:59:35
Bike: 01:31:11
Trans2: 02:01:38
Trans2_Bike: 02:03
Run: 01:01:50
Finish: 03:03:28
454 38 Alexander Weerts MK45 68 GER 03:09:45.68 33:26 01:33 01:33:23 01:01 01:00:22 Alexander Weerts (38) Swim: 33:26
Trans1: 34:59
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 02:08:22
Bike: 01:33:23
Trans2: 02:09:23
Trans2_Bike: 01:01
Run: 01:00:22
Finish: 03:09:45
458 42 Ralf Hambücher MK50 66 D 03:11:47.12 33:14 02:09 01:34:12 02:04 01:00:08 Ralf Hambücher (42) Swim: 33:14
Trans1: 35:23
Trans1_Swim: 02:09
Bike_Finish: 02:09:35
Bike: 01:34:12
Trans2: 02:11:39
Trans2_Bike: 02:04
Run: 01:00:08
Finish: 03:11:47
472 43 Andreas Haas AK4 75 GER 04:13:07.35 30:26 02:56 01:56:16 02:42 01:40:47 Andreas Haas (43) Swim: 30:26
Trans1: 33:22
Trans1_Swim: 02:56
Bike_Finish: 02:29:38
Bike: 01:56:16
Trans2: 02:32:20
Trans2_Bike: 02:42
Run: 01:40:47
Finish: 04:13:07
468 44 Michael Hofmann AK3 66 GER 03:19:07.72 32:05 02:02 01:37:43 01:21 01:05:56 Michael Hofmann (44) Swim: 32:05
Trans1: 34:07
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 02:11:50
Bike: 01:37:43
Trans2: 02:13:11
Trans2_Bike: 01:21
Run: 01:05:56
Finish: 03:19:07
452 45 Frank Teuchert MK50 64 GER 03:07:05.20 35:18 01:46 01:24:26 01:32 01:04:03 Frank Teuchert (45) Swim: 35:18
Trans1: 37:04
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 02:01:30
Bike: 01:24:26
Trans2: 02:03:02
Trans2_Bike: 01:32
Run: 01:04:03
Finish: 03:07:05
438 46 Andreas Braun AK4 67 GER 03:02:48.08 30:12 03:30 01:25:54 01:50 01:01:22 Andreas Braun (46) Swim: 30:12
Trans1: 33:42
Trans1_Swim: 03:30
Bike_Finish: 01:59:36
Bike: 01:25:54
Trans2: 02:01:26
Trans2_Bike: 01:50
Run: 01:01:22
Finish: 03:02:48
285 357 Daniel Allgeier MK40 34 GER 02:36:36.58 27:04 02:00 01:14:06 01:36 51:50 Daniel Allgeier (357) Swim: 27:04
Trans1: 29:04
Trans1_Swim: 02:00
Bike_Finish: 01:43:10
Bike: 01:14:06
Trans2: 01:44:46
Trans2_Bike: 01:36
Run: 51:50
Finish: 02:36:36
397 359 Marcus Bergsträßer MK40 50 GER 02:50:25.22 29:35 01:24 01:27:07 02:04 50:15 Marcus Bergsträßer (359) Swim: 29:35
Trans1: 30:59
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 01:58:06
Bike: 01:27:07
Trans2: 02:00:10
Trans2_Bike: 02:04
Run: 50:15
Finish: 02:50:25
9 58 Delphine Halberstadt AK1 4 GER 02:20:43.88 19:33 39 01:20:35 45 39:11 Delphine Halberstadt (58) Swim: 19:33
Trans1: 20:12
Trans1_Swim: 39
Bike_Finish: 01:40:47
Bike: 01:20:35
Trans2: 01:41:32
Trans2_Bike: 45
Run: 39:11
Finish: 02:20:43
313 362 Martin Drüke MK40 39 GER 02:39:23.52 31:12 02:32 01:21:37 01:34 42:28 Martin Drüke (362) Swim: 31:12
Trans1: 33:44
Trans1_Swim: 02:32
Bike_Finish: 01:55:21
Bike: 01:21:37
Trans2: 01:56:55
Trans2_Bike: 01:34
Run: 42:28
Finish: 02:39:23
456 364 Marc Hennies MK40 53 GER 03:11:06.43 26:09 02:46 01:40:32 01:44 59:55 Marc Hennies (364) Swim: 26:09
Trans1: 28:55
Trans1_Swim: 02:46
Bike_Finish: 02:09:27
Bike: 01:40:32
Trans2: 02:11:11
Trans2_Bike: 01:44
Run: 59:55
Finish: 03:11:06
361 368 Thorsten Koob MK40 47 GER 02:45:18.46 28:35 02:07 01:26:34 01:07 46:55 Thorsten Koob (368) Swim: 28:35
Trans1: 30:42
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 01:57:16
Bike: 01:26:34
Trans2: 01:58:23
Trans2_Bike: 01:07
Run: 46:55
Finish: 02:45:18
395 375 Matthias Schmitt MK40 49 GER 02:50:14.99 27:24 01:48 01:25:22 01:14 54:26 Matthias Schmitt (375) Swim: 27:24
Trans1: 29:12
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 01:54:34
Bike: 01:25:22
Trans2: 01:55:48
Trans2_Bike: 01:14
Run: 54:26
Finish: 02:50:14
45 74 Anna Mateja Schmidt AK2 3 GER 03:06:12.71 31:24 02:08 01:36:19 01:30 54:51 Anna Mateja Schmidt (74) Swim: 31:24
Trans1: 33:32
Trans1_Swim: 02:08
Bike_Finish: 02:09:51
Bike: 01:36:19
Trans2: 02:11:21
Trans2_Bike: 01:30
Run: 54:51
Finish: 03:06:12
12 77 Petra Epple AK3 4 GER 02:30:36.35 23:09 01:01 01:18:40 01:05 46:41 Petra Epple (77) Swim: 23:09
Trans1: 24:10
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:42:50
Bike: 01:18:40
Trans2: 01:43:55
Trans2_Bike: 01:05
Run: 46:41
Finish: 02:30:36
305 380 Sebastian Sauer MK40 37 GER 02:38:43.00 24:05 01:34 01:19:40 01:08 52:16 Sebastian Sauer (380) Swim: 24:05
Trans1: 25:39
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 01:45:19
Bike: 01:19:40
Trans2: 01:46:27
Trans2_Bike: 01:08
Run: 52:16
Finish: 02:38:43
56 79 Eva Muschelknautz AK3 7 GER 03:42:14.73 33:09 02:51 01:51:49 02:47 01:11:38 Eva Muschelknautz (79) Swim: 33:09
Trans1: 36:00
Trans1_Swim: 02:51
Bike_Finish: 02:27:49
Bike: 01:51:49
Trans2: 02:30:36
Trans2_Bike: 02:47
Run: 01:11:38
Finish: 03:42:14
22 80 Johanna Bieneck AK4 4 GER 02:44:06.54 25:31 01:37 01:29:51 01:10 45:57 Johanna Bieneck (80) Swim: 25:31
Trans1: 27:08
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 01:56:59
Bike: 01:29:51
Trans2: 01:58:09
Trans2_Bike: 01:10
Run: 45:57
Finish: 02:44:06
340 402 Christian Winter MK40 44 GER 02:42:57.94 25:43 01:05 01:18:09 01:21 56:39 Christian Winter (402) Swim: 25:43
Trans1: 26:48
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 01:44:57
Bike: 01:18:09
Trans2: 01:46:18
Trans2_Bike: 01:21
Run: 56:39
Finish: 02:42:57
35 82 Anna Kucharczyk AK3 5 GER 02:53:35.97 27:59 02:27 01:29:38 01:51 51:40 Anna Kucharczyk (82) Swim: 27:59
Trans1: 30:26
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 02:00:04
Bike: 01:29:38
Trans2: 02:01:55
Trans2_Bike: 01:51
Run: 51:40
Finish: 02:53:35
301 689 Jan Gröger AK2 50 GER 02:38:15.95 23:45 01:35 01:21:38 01:05 50:12 Jan Gröger (689) Swim: 23:45
Trans1: 25:20
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 01:46:58
Bike: 01:21:38
Trans2: 01:48:03
Trans2_Bike: 01:05
Run: 50:12
Finish: 02:38:15
455 408 Reza Farrokhzadian MK45 69 GER 03:10:34.44 30:52 02:22 01:38:50 01:47 56:43 Reza Farrokhzadian (408) Swim: 30:52
Trans1: 33:14
Trans1_Swim: 02:22
Bike_Finish: 02:12:04
Bike: 01:38:50
Trans2: 02:13:51
Trans2_Bike: 01:47
Run: 56:43
Finish: 03:10:34
433 690 Daniel Hartig AK2 60 GER 03:01:51.82 28:53 02:02 01:33:28 02:32 54:56 Daniel Hartig (690) Swim: 28:53
Trans1: 30:55
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 02:04:23
Bike: 01:33:28
Trans2: 02:06:55
Trans2_Bike: 02:32
Run: 54:56
Finish: 03:01:51
410 413 Torsten Hirtz MK45 59 GER 02:55:15.80 30:59 01:46 01:26:01 02:14 54:15 Torsten Hirtz (413) Swim: 30:59
Trans1: 32:45
Trans1_Swim: 01:46
Bike_Finish: 01:58:46
Bike: 01:26:01
Trans2: 02:01:00
Trans2_Bike: 02:14
Run: 54:15
Finish: 02:55:15
255 696 Valentin Raab AK2 46 GER 02:33:58.90 27:09 02:39 01:15:42 01:53 46:35 Valentin Raab (696) Swim: 27:09
Trans1: 29:48
Trans1_Swim: 02:39
Bike_Finish: 01:45:30
Bike: 01:15:42
Trans2: 01:47:23
Trans2_Bike: 01:53
Run: 46:35
Finish: 02:33:58
470 420 Peter Paterna MK45 71 GER 03:55:48.48 34:05 01:49 01:53:47 02:25 01:23:42 Peter Paterna (420) Swim: 34:05
Trans1: 35:54
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 02:29:41
Bike: 01:53:47
Trans2: 02:32:06
Trans2_Bike: 02:25
Run: 01:23:42
Finish: 03:55:48
233 703 Tobias Knetsch AK1 25 GER 02:31:32.59 29:12 01:18 01:11:56 56 48:10 Tobias Knetsch (703) Swim: 29:12
Trans1: 30:30
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 01:42:26
Bike: 01:11:56
Trans2: 01:43:22
Trans2_Bike: 56
Run: 48:10
Finish: 02:31:32
387 705 Matthias Mayer AK3 62 GER 02:48:40.20 36:09 02:09 01:18:03 02:16 50:03 Matthias Mayer (705) Swim: 36:09
Trans1: 38:18
Trans1_Swim: 02:09
Bike_Finish: 01:56:21
Bike: 01:18:03
Trans2: 01:58:37
Trans2_Bike: 02:16
Run: 50:03
Finish: 02:48:40
235 428 André Schuenemann MK45 29 GER 02:31:35.71 24:42 02:10 01:16:20 02:04 46:19 André Schuenemann (428) Swim: 24:42
Trans1: 26:52
Trans1_Swim: 02:10
Bike_Finish: 01:43:12
Bike: 01:16:20
Trans2: 01:45:16
Trans2_Bike: 02:04
Run: 46:19
Finish: 02:31:35
346 710 David Felz AK3 56 GER 02:43:18.11 28:41 02:00 01:20:17 01:14 51:06 David Felz (710) Swim: 28:41
Trans1: 30:41
Trans1_Swim: 02:00
Bike_Finish: 01:50:58
Bike: 01:20:17
Trans2: 01:52:12
Trans2_Bike: 01:14
Run: 51:06
Finish: 02:43:18
347 711 Fabian Gabor AK3 57 GER 02:43:18.21 28:49 02:02 01:19:03 01:49 51:35 Fabian Gabor (711) Swim: 28:49
Trans1: 30:51
Trans1_Swim: 02:02
Bike_Finish: 01:49:54
Bike: 01:19:03
Trans2: 01:51:43
Trans2_Bike: 01:49
Run: 51:35
Finish: 02:43:18
345 430 Peter Trappmann MK45 46 GER 02:43:13.32 23:51 02:15 01:23:17 01:37 52:13 Peter Trappmann (430) Swim: 23:51
Trans1: 26:06
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 01:49:23
Bike: 01:23:17
Trans2: 01:51:00
Trans2_Bike: 01:37
Run: 52:13
Finish: 02:43:13
374 432 Jens Wagener MK45 53 GER 02:47:23.69 25:29 01:42 01:23:54 02:00 54:18 Jens Wagener (432) Swim: 25:29
Trans1: 27:11
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 01:51:05
Bike: 01:23:54
Trans2: 01:53:05
Trans2_Bike: 02:00
Run: 54:18
Finish: 02:47:23
236 714 Simon Hoffmann AK3 41 GER 02:31:52.44 28:50 01:15 01:11:14 01:24 49:09 Simon Hoffmann (714) Swim: 28:50
Trans1: 30:05
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 01:41:19
Bike: 01:11:14
Trans2: 01:42:43
Trans2_Bike: 01:24
Run: 49:09
Finish: 02:31:52
DSQ 433 Stephan Wilczek MK45 DSQ GER 02:35:06.31 23:41 01:39 01:20:38 01:32 47:36 Stephan Wilczek (433) Swim: 23:41
Trans1: 25:20
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 01:45:58
Bike: 01:20:38
Trans2: 01:47:30
Trans2_Bike: 01:32
Run: 47:36
Finish: 02:35:06
314 716 Patrick Jöhl AK3 54 GER 02:39:28.25 25:10 01:32 01:19:41 01:43 51:22 Patrick Jöhl (716) Swim: 25:10
Trans1: 26:42
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 01:46:23
Bike: 01:19:41
Trans2: 01:48:06
Trans2_Bike: 01:43
Run: 51:22
Finish: 02:39:28
20 126 Beate Wilbois MK50 1 GER 02:38:46.73 27:43 01:25 01:18:14 01:33 49:51 Beate Wilbois (126) Swim: 27:43
Trans1: 29:08
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 01:47:22
Bike: 01:18:14
Trans2: 01:48:55
Trans2_Bike: 01:33
Run: 49:51
Finish: 02:38:46
267 151 Sebastian Weißwange MK40 29 PAR 02:34:46.75 28:56 01:49 01:17:17 01:25 45:19 Sebastian Weißwange (151) Swim: 28:56
Trans1: 30:45
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 01:48:02
Bike: 01:17:17
Trans2: 01:49:27
Trans2_Bike: 01:25
Run: 45:19
Finish: 02:34:46
327 152 Thomas Fiebig MK40 41 GER 02:41:05.23 35:20 01:10 01:11:34 01:36 51:25 Thomas Fiebig (152) Swim: 35:20
Trans1: 36:30
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:48:04
Bike: 01:11:34
Trans2: 01:49:40
Trans2_Bike: 01:36
Run: 51:25
Finish: 02:41:05
304 439 Klaus Frambach MK50 31 GER 02:38:37.56 29:38 01:08 01:19:03 01:16 47:32 Klaus Frambach (439) Swim: 29:38
Trans1: 30:46
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 01:49:49
Bike: 01:19:03
Trans2: 01:51:05
Trans2_Bike: 01:16
Run: 47:32
Finish: 02:38:37
DNF 722 Marco Ochs AK3 DNF GER 28:30 02:07 01:36:25 02:34 Marco Ochs (722) Swim: 28:30
Trans1: 30:37
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 02:07:02
Bike: 01:36:25
Trans2: 02:09:36
Trans2_Bike: 02:34
266 724 Dirk Oswald AK3 46 GER 02:34:37.13 24:11 02:07 01:20:14 01:40 46:25 Dirk Oswald (724) Swim: 24:11
Trans1: 26:18
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 01:46:32
Bike: 01:20:14
Trans2: 01:48:12
Trans2_Bike: 01:40
Run: 46:25
Finish: 02:34:37
457 157 Ralf Bünting MK55 16 GER 03:11:07.81 32:51 01:58 01:26:46 01:41 01:07:51 Ralf Bünting (157) Swim: 32:51
Trans1: 34:49
Trans1_Swim: 01:58
Bike_Finish: 02:01:35
Bike: 01:26:46
Trans2: 02:03:16
Trans2_Bike: 01:41
Run: 01:07:51
Finish: 03:11:07
341 452 Paul Evans MK50 37 United Kingdom 02:42:59.79 35:43 01:22 01:14:27 01:12 50:15 Paul Evans (452) Swim: 35:43
Trans1: 37:05
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 01:51:32
Bike: 01:14:27
Trans2: 01:52:44
Trans2_Bike: 01:12
Run: 50:15
Finish: 02:42:59
17 727 Marek Sherman AK3 4 GER 02:04:23.22 21:47 42 01:04:35 49 36:30 Marek Sherman (727) Swim: 21:47
Trans1: 22:29
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 01:27:04
Bike: 01:04:35
Trans2: 01:27:53
Trans2_Bike: 49
Run: 36:30
Finish: 02:04:23
401 728 Hannes Stramer AK3 63 GER 02:51:22.16 27:52 01:57 01:25:00 01:52 54:41 Hannes Stramer (728) Swim: 27:52
Trans1: 29:49
Trans1_Swim: 01:57
Bike_Finish: 01:54:49
Bike: 01:25:00
Trans2: 01:56:41
Trans2_Bike: 01:52
Run: 54:41
Finish: 02:51:22
280 730 Frank Watzlawek AK3 48 GER 02:36:15.36 28:15 01:25 01:20:00 01:12 45:23 Frank Watzlawek (730) Swim: 28:15
Trans1: 29:40
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 01:49:40
Bike: 01:20:00
Trans2: 01:50:52
Trans2_Bike: 01:12
Run: 45:23
Finish: 02:36:15
209 732 Stefan Becker AK2 42 GER 02:29:17.26 27:55 01:02 01:13:49 01:20 45:11 Stefan Becker (732) Swim: 27:55
Trans1: 28:57
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 01:42:46
Bike: 01:13:49
Trans2: 01:44:06
Trans2_Bike: 01:20
Run: 45:11
Finish: 02:29:17
364 458 Achim Herbstreuth MK50 41 GER 02:45:32.47 27:22 02:15 01:19:30 01:42 54:43 Achim Herbstreuth (458) Swim: 27:22
Trans1: 29:37
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 01:49:07
Bike: 01:19:30
Trans2: 01:50:49
Trans2_Bike: 01:42
Run: 54:43
Finish: 02:45:32
466 733 Domenic Hessenauer AK2 62 GER 03:16:04.81 35:19 01:29 01:38:26 01:27 59:23 Domenic Hessenauer (733) Swim: 35:19
Trans1: 36:48
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 02:15:14
Bike: 01:38:26
Trans2: 02:16:41
Trans2_Bike: 01:27
Run: 59:23
Finish: 03:16:04
225 735 Fabian Beckert AK3 39 GER 02:30:48.13 23:29 01:40 01:15:57 01:10 48:32 Fabian Beckert (735) Swim: 23:29
Trans1: 25:09
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 01:41:06
Bike: 01:15:57
Trans2: 01:42:16
Trans2_Bike: 01:10
Run: 48:32
Finish: 02:30:48
441 172 Charly Wachtel MK60 8 GER 03:03:57.27 29:19 01:26 01:25:33 01:25 01:06:14 Charly Wachtel (172) Swim: 29:19
Trans1: 30:45
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 01:56:18
Bike: 01:25:33
Trans2: 01:57:43
Trans2_Bike: 01:25
Run: 01:06:14
Finish: 03:03:57
399 469 Ansgar Merschhemke MK50 53 GER 02:51:02.49 30:29 02:35 01:28:42 01:47 47:29 Ansgar Merschhemke (469) Swim: 30:29
Trans1: 33:04
Trans1_Swim: 02:35
Bike_Finish: 02:01:46
Bike: 01:28:42
Trans2: 02:03:33
Trans2_Bike: 01:47
Run: 47:29
Finish: 02:51:02
471 179 Friedrich Hoppmann MK55 17 GER 03:56:41.77 39:38 04:15 01:41:18 03:51 01:27:39 Friedrich Hoppmann (179) Swim: 39:38
Trans1: 43:53
Trans1_Swim: 04:15
Bike_Finish: 02:25:11
Bike: 01:41:18
Trans2: 02:29:02
Trans2_Bike: 03:51
Run: 01:27:39
Finish: 03:56:41
408 481 Ruben Seebaß MK50 55 GER 02:52:54.47 27:53 02:06 01:28:33 01:33 52:49 Ruben Seebaß (481) Swim: 27:53
Trans1: 29:59
Trans1_Swim: 02:06
Bike_Finish: 01:58:32
Bike: 01:28:33
Trans2: 02:00:05
Trans2_Bike: 01:33
Run: 52:49
Finish: 02:52:54
335 488 Nicolai Unterbarnscheidt MK50 36 GER 02:42:12.93 24:29 01:13 01:20:34 01:50 54:06 Nicolai Unterbarnscheidt (488) Swim: 24:29
Trans1: 25:42
Trans1_Swim: 01:13
Bike_Finish: 01:46:16
Bike: 01:20:34
Trans2: 01:48:06
Trans2_Bike: 01:50
Run: 54:06
Finish: 02:42:12
251 501 Ingmar Baus AK4 40 GER 02:33:28.70 26:38 01:09 01:21:43 51 43:07 Ingmar Baus (501) Swim: 26:38
Trans1: 27:47
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 01:49:30
Bike: 01:21:43
Trans2: 01:50:21
Trans2_Bike: 51
Run: 43:07
Finish: 02:33:28
463 502 Markus Freudenberger AK4 73 GER 03:14:02.96 26:55 03:08 01:39:15 02:51 01:01:53 Markus Freudenberger (502) Swim: 26:55
Trans1: 30:03
Trans1_Swim: 03:08
Bike_Finish: 02:09:18
Bike: 01:39:15
Trans2: 02:12:09
Trans2_Bike: 02:51
Run: 01:01:53
Finish: 03:14:02
78 506 Jörg Huß AK4 8 GER 02:17:38.29 21:05 01:01 01:12:40 01:05 41:47 Jörg Huß (506) Swim: 21:05
Trans1: 22:06
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 01:34:46
Bike: 01:12:40
Trans2: 01:35:51
Trans2_Bike: 01:05
Run: 41:47
Finish: 02:17:38
464 508 Martin Kaufmann AK4 74 GER 03:14:26.07 31:56 04:07 01:37:12 02:49 58:22 Martin Kaufmann (508) Swim: 31:56
Trans1: 36:03
Trans1_Swim: 04:07
Bike_Finish: 02:13:15
Bike: 01:37:12
Trans2: 02:16:04
Trans2_Bike: 02:49
Run: 58:22
Finish: 03:14:26
422 512 Leonard Lösche AK4 64 GER 02:58:19.31 30:17 03:43 01:28:57 01:34 53:48 Leonard Lösche (512) Swim: 30:17
Trans1: 34:00
Trans1_Swim: 03:43
Bike_Finish: 02:02:57
Bike: 01:28:57
Trans2: 02:04:31
Trans2_Bike: 01:34
Run: 53:48
Finish: 02:58:19
163 515 Andreas Nolte AK4 22 GER 02:25:00.91 25:13 01:42 01:11:30 01:24 45:11 Andreas Nolte (515) Swim: 25:13
Trans1: 26:55
Trans1_Swim: 01:42
Bike_Finish: 01:38:25
Bike: 01:11:30
Trans2: 01:39:49
Trans2_Bike: 01:24
Run: 45:11
Finish: 02:25:00
402 516 Peter Okos AK4 61 GER 02:51:28.52 31:44 02:18 01:23:11 01:15 53:00 Peter Okos (516) Swim: 31:44
Trans1: 34:02
Trans1_Swim: 02:18
Bike_Finish: 01:57:13
Bike: 01:23:11
Trans2: 01:58:28
Trans2_Bike: 01:15
Run: 53:00
Finish: 02:51:28
459 518 Chistian Rack AK4 72 GER 03:12:56.58 32:12 01:33 01:31:07 01:06 01:06:58 Chistian Rack (518) Swim: 32:12
Trans1: 33:45
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 02:04:52
Bike: 01:31:07
Trans2: 02:05:58
Trans2_Bike: 01:06
Run: 01:06:58
Finish: 03:12:56
377 522 Christopher Schmeckenbecher AK4 57 GER 02:47:46.43 30:22 01:10 01:24:02 01:07 51:05 Christopher Schmeckenbecher (522) Swim: 30:22
Trans1: 31:32
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 01:55:34
Bike: 01:24:02
Trans2: 01:56:41
Trans2_Bike: 01:07
Run: 51:05
Finish: 02:47:46
92 529 David Santiago Velasco Moncada AK4 10 GER 02:18:28.07 21:14 01:18 01:12:04 47 43:05 David Santiago Velasco Moncada (529) Swim: 21:14
Trans1: 22:32
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 01:34:36
Bike: 01:12:04
Trans2: 01:35:23
Trans2_Bike: 47
Run: 43:05
Finish: 02:18:28
423 534 Steffen Fuchs MK50 60 GER 02:58:40.43 38:29 01:02 01:26:58 01:30 50:41 Steffen Fuchs (534) Swim: 38:29
Trans1: 39:31
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 02:06:29
Bike: 01:26:58
Trans2: 02:07:59
Trans2_Bike: 01:30
Run: 50:41
Finish: 02:58:40