81 361 Sheila Anne Rice TV 1860 Mußbach MK65 4 GER 02:14:47.85 16:27 02:43 56:56 03:37 55:04 Sheila Anne Rice (361) Swim: 16:27
Trans1: 19:10
Trans1_Swim: 02:43
Bike_Finish: 01:16:06
Bike: 56:56
Trans2: 01:19:43
Trans2_Bike: 03:37
Run: 55:04
Finish: 02:14:47
146 592 Michael Lauff kein MK40 14 GER 01:47:07.53 15:49 01:37 45:02 01:22 43:17 Michael Lauff (592) Swim: 15:49
Trans1: 17:26
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 01:02:28
Bike: 45:02
Trans2: 01:03:50
Trans2_Bike: 01:22
Run: 43:17
Finish: 01:47:07
72 394 Kathrin Rüdiger LT Lorsch MK45 14 GER 01:42:30.61 11:25 02:01 44:10 01:45 43:09 Kathrin Rüdiger (394) Swim: 11:25
Trans1: 13:26
Trans1_Swim: 02:01
Bike_Finish: 57:36
Bike: 44:10
Trans2: 59:21
Trans2_Bike: 01:45
Run: 43:09
Finish: 01:42:30
140 685 Bastian Schmidt AK2 14 GER 01:38:43.23 12:09 01:27 40:15 02:02 42:50 Bastian Schmidt (685) Swim: 12:09
Trans1: 13:36
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 53:51
Bike: 40:15
Trans2: 55:53
Trans2_Bike: 02:02
Run: 42:50
Finish: 01:38:43
142 596 Michael Forell MK40 13 GER 01:40:05.56 13:19 01:23 41:01 01:49 42:33 Michael Forell (596) Swim: 13:19
Trans1: 14:42
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 55:43
Bike: 41:01
Trans2: 57:32
Trans2_Bike: 01:49
Run: 42:33
Finish: 01:40:05
75 369 Simone Reinhardt MK40 10 GER 01:47:01.96 14:01 02:54 45:32 02:15 42:19 Simone Reinhardt (369) Swim: 14:01
Trans1: 16:55
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 01:02:27
Bike: 45:32
Trans2: 01:04:42
Trans2_Bike: 02:15
Run: 42:19
Finish: 01:47:01
73 507 Elsa Romfeld MK40 9 GER 01:42:34.60 10:37 03:31 46:12 01:39 40:35 Elsa Romfeld (507) Swim: 10:37
Trans1: 14:08
Trans1_Swim: 03:31
Bike_Finish: 01:00:20
Bike: 46:12
Trans2: 01:01:59
Trans2_Bike: 01:39
Run: 40:35
Finish: 01:42:34
71 513 Nicole Ridinger AK4 11 GER 01:41:21.37 13:00 02:05 45:09 01:21 39:46 Nicole Ridinger (513) Swim: 13:00
Trans1: 15:05
Trans1_Swim: 02:05
Bike_Finish: 01:00:14
Bike: 45:09
Trans2: 01:01:35
Trans2_Bike: 01:21
Run: 39:46
Finish: 01:41:21
74 382 Birgit Spandern-Beck MK50 12 GER 01:43:55.69 15:00 02:54 45:11 01:17 39:33 Birgit Spandern-Beck (382) Swim: 15:00
Trans1: 17:54
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 01:03:05
Bike: 45:11
Trans2: 01:04:22
Trans2_Bike: 01:17
Run: 39:33
Finish: 01:43:55
143 696 Mario Koch AK1 7 GER 01:40:26.00 12:41 02:15 45:13 01:08 39:09 Mario Koch (696) Swim: 12:41
Trans1: 14:56
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 01:00:09
Bike: 45:13
Trans2: 01:01:17
Trans2_Bike: 01:08
Run: 39:09
Finish: 01:40:26
136 576 Christian Busch MK45 26 GER 01:37:22.59 12:51 02:03 42:13 01:36 38:39 Christian Busch (576) Swim: 12:51
Trans1: 14:54
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 57:07
Bike: 42:13
Trans2: 58:43
Trans2_Bike: 01:36
Run: 38:39
Finish: 01:37:22
141 478 Winfried Schweppenhäuser MK45 27 GER 01:39:09.68 15:30 02:54 41:05 01:24 38:16 Winfried Schweppenhäuser (478) Swim: 15:30
Trans1: 18:24
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 59:29
Bike: 41:05
Trans2: 01:00:53
Trans2_Bike: 01:24
Run: 38:16
Finish: 01:39:09
78 544 Lisanne Strompen kein AK2 9 GER 01:47:50.70 12:14 01:56 54:37 57 38:06 Lisanne Strompen (544) Swim: 12:14
Trans1: 14:10
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 01:08:47
Bike: 54:37
Trans2: 01:09:44
Trans2_Bike: 57
Run: 38:06
Finish: 01:47:50
147 595 Marco Matejek kein MK40 15 GER 01:50:32.56 13:54 02:46 54:38 01:40 37:34 Marco Matejek (595) Swim: 13:54
Trans1: 16:40
Trans1_Swim: 02:46
Bike_Finish: 01:11:18
Bike: 54:38
Trans2: 01:12:58
Trans2_Bike: 01:40
Run: 37:34
Finish: 01:50:32
127 654 Christian Bürckel AK3 27 GER 01:32:55.05 12:01 01:18 40:55 01:15 37:26 Christian Bürckel (654) Swim: 12:01
Trans1: 13:19
Trans1_Swim: 01:18
Bike_Finish: 54:14
Bike: 40:55
Trans2: 55:29
Trans2_Bike: 01:15
Run: 37:26
Finish: 01:32:55
69 404 Simone Fischer Team SRH Campus Sports MK45 13 GER 01:37:03.54 12:42 02:19 43:40 01:09 37:13 Simone Fischer (404) Swim: 12:42
Trans1: 15:01
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 58:41
Bike: 43:40
Trans2: 59:50
Trans2_Bike: 01:09
Run: 37:13
Finish: 01:37:03
61 407 Nicole Opper MK45 12 GER 01:33:38.26 12:23 02:54 39:11 01:59 37:11 Nicole Opper (407) Swim: 12:23
Trans1: 15:17
Trans1_Swim: 02:54
Bike_Finish: 54:28
Bike: 39:11
Trans2: 56:27
Trans2_Bike: 01:59
Run: 37:11
Finish: 01:33:38
DSQ 448 Reiner Kripp Ludwigshafener SV 07 MK50 DSQ GER 01:21:16.69 08:56 01:33 32:30 02:14 36:03 Reiner Kripp (448) Swim: 08:56
Trans1: 10:29
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 42:59
Bike: 32:30
Trans2: 45:13
Trans2_Bike: 02:14
Run: 36:03
Finish: 01:21:16
119 459 Thomas Sander MTV Kronberg Triathlon MK50 16 GER 01:28:19.20 10:33 59 39:36 01:22 35:49 Thomas Sander (459) Swim: 10:33
Trans1: 11:32
Trans1_Swim: 59
Bike_Finish: 51:08
Bike: 39:36
Trans2: 52:30
Trans2_Bike: 01:22
Run: 35:49
Finish: 01:28:19
129 687 Timon Zwaller kein AK2 12 GER 01:33:52.05 11:45 01:49 43:19 01:15 35:44 Timon Zwaller (687) Swim: 11:45
Trans1: 13:34
Trans1_Swim: 01:49
Bike_Finish: 56:53
Bike: 43:19
Trans2: 58:08
Trans2_Bike: 01:15
Run: 35:44
Finish: 01:33:52
135 425 John Rice TV 1860 Mußbach MK65 8 GER 01:37:19.70 10:32 01:30 48:08 01:32 35:37 John Rice (425) Swim: 10:32
Trans1: 12:02
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 01:00:10
Bike: 48:08
Trans2: 01:01:42
Trans2_Bike: 01:32
Run: 35:37
Finish: 01:37:19
68 522 Agnes Rissler AK4 10 GER 01:36:17.15 10:20 02:16 46:06 02:09 35:26 Agnes Rissler (522) Swim: 10:20
Trans1: 12:36
Trans1_Swim: 02:16
Bike_Finish: 58:42
Bike: 46:06
Trans2: 01:00:51
Trans2_Bike: 02:09
Run: 35:26
Finish: 01:36:17
128 424 Otto Peter Lück VfL Münster MK65 6 GER 01:33:08.23 12:02 01:56 41:58 01:52 35:20 Otto Peter Lück (424) Swim: 12:02
Trans1: 13:58
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 55:56
Bike: 41:58
Trans2: 57:48
Trans2_Bike: 01:52
Run: 35:20
Finish: 01:33:08
67 373 Marlis Sieburger MTV Kronberg Triathlon MK55 4 GER 01:36:13.42 14:16 01:23 44:25 55 35:14 Marlis Sieburger (373) Swim: 14:16
Trans1: 15:39
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 01:00:04
Bike: 44:25
Trans2: 01:00:59
Trans2_Bike: 55
Run: 35:14
Finish: 01:36:13
DSQ 371 Petra Herzog kein MK55 DSQ GER 01:35:42.36 19:40 01:55 37:31 01:23 35:13 Petra Herzog (371) Swim: 19:40
Trans1: 21:35
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 59:06
Bike: 37:31
Trans2: 01:00:29
Trans2_Bike: 01:23
Run: 35:13
Finish: 01:35:42
47 524 Melanie Kast kein AK4 8 GER 01:29:46.21 11:55 01:00 40:34 01:14 35:03 Melanie Kast (524) Swim: 11:55
Trans1: 12:55
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 53:29
Bike: 40:34
Trans2: 54:43
Trans2_Bike: 01:14
Run: 35:03
Finish: 01:29:46
133 422 Volker Dippel MK70 1 GER 01:35:14.82 11:14 02:28 45:11 01:20 35:01 Volker Dippel (422) Swim: 11:14
Trans1: 13:42
Trans1_Swim: 02:28
Bike_Finish: 58:53
Bike: 45:11
Trans2: 01:00:13
Trans2_Bike: 01:20
Run: 35:01
Finish: 01:35:14
76 368 Irmgard Hammermeister kein MK55 6 GER 01:47:30.80 14:43 02:17 54:21 01:33 34:36 Irmgard Hammermeister (368) Swim: 14:43
Trans1: 17:00
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 01:11:21
Bike: 54:21
Trans2: 01:12:54
Trans2_Bike: 01:33
Run: 34:36
Finish: 01:47:30
80 363 Monika Knecht Fitplus Heddesheim MK65 3 GER 01:54:09.93 14:07 02:50 01:00:29 02:12 34:31 Monika Knecht (363) Swim: 14:07
Trans1: 16:57
Trans1_Swim: 02:50
Bike_Finish: 01:17:26
Bike: 01:00:29
Trans2: 01:19:38
Trans2_Bike: 02:12
Run: 34:31
Finish: 01:54:09
134 442 Reiner Trometer MK55 5 GER 01:36:12.03 14:30 03:00 42:44 01:31 34:27 Reiner Trometer (442) Swim: 14:30
Trans1: 17:30
Trans1_Swim: 03:00
Bike_Finish: 01:00:14
Bike: 42:44
Trans2: 01:01:45
Trans2_Bike: 01:31
Run: 34:27
Finish: 01:36:12
130 476 Andreas Hettinger AC 1892 Mutterstadt MK45 24 GER 01:33:52.26 12:41 01:44 43:10 01:51 34:26 Andreas Hettinger (476) Swim: 12:41
Trans1: 14:25
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 57:35
Bike: 43:10
Trans2: 59:26
Trans2_Bike: 01:51
Run: 34:26
Finish: 01:33:52
139 681 Maximilian Haas AK2 13 GER 01:38:05.52 13:35 02:52 46:04 01:16 34:18 Maximilian Haas (681) Swim: 13:35
Trans1: 16:27
Trans1_Swim: 02:52
Bike_Finish: 01:02:31
Bike: 46:04
Trans2: 01:03:47
Trans2_Bike: 01:16
Run: 34:18
Finish: 01:38:05
131 609 Jörg Schmähl Ludwigshafener SV 07 MK45 25 GER 01:33:54.43 14:33 01:56 41:19 01:58 34:08 Jörg Schmähl (609) Swim: 14:33
Trans1: 16:29
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 57:48
Bike: 41:19
Trans2: 59:46
Trans2_Bike: 01:58
Run: 34:08
Finish: 01:33:54
50 512 Yvonne Gläser I triathlete for His glory AK4 9 GER 01:30:07.47 10:30 03:11 41:27 01:01 33:58 Yvonne Gläser (512) Swim: 10:30
Trans1: 13:41
Trans1_Swim: 03:11
Bike_Finish: 55:08
Bike: 41:27
Trans2: 56:09
Trans2_Bike: 01:01
Run: 33:58
Finish: 01:30:07
138 617 Maik Schulze kein AK4 17 GER 01:37:58.98 13:01 02:59 46:25 01:40 33:53 Maik Schulze (617) Swim: 13:01
Trans1: 16:00
Trans1_Swim: 02:59
Bike_Finish: 01:02:25
Bike: 46:25
Trans2: 01:04:05
Trans2_Bike: 01:40
Run: 33:53
Finish: 01:37:58
60 503 Dorle Kunz Endurance Team Pirmasens MK40 8 GER 01:33:30.94 13:25 02:16 42:19 01:40 33:50 Dorle Kunz (503) Swim: 13:25
Trans1: 15:41
Trans1_Swim: 02:16
Bike_Finish: 58:00
Bike: 42:19
Trans2: 59:40
Trans2_Bike: 01:40
Run: 33:50
Finish: 01:33:30
145 421 Klaus Grunz SG Commerzbannk MK80 1 GER 01:41:45.79 17:09 02:30 45:55 02:38 33:33 Klaus Grunz (421) Swim: 17:09
Trans1: 19:39
Trans1_Swim: 02:30
Bike_Finish: 01:05:34
Bike: 45:55
Trans2: 01:08:12
Trans2_Bike: 02:38
Run: 33:33
Finish: 01:41:45
62 364 Uschi Schäfer kein MK65 2 GER 01:33:56.76 12:50 01:56 44:00 01:39 33:31 Uschi Schäfer (364) Swim: 12:50
Trans1: 14:46
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 58:46
Bike: 44:00
Trans2: 01:00:25
Trans2_Bike: 01:39
Run: 33:31
Finish: 01:33:56
112 656 Thomas Malinski AK3 21 GER 01:26:52.55 10:37 02:58 38:22 01:28 33:27 Thomas Malinski (656) Swim: 10:37
Trans1: 13:35
Trans1_Swim: 02:58
Bike_Finish: 51:57
Bike: 38:22
Trans2: 53:25
Trans2_Bike: 01:28
Run: 33:27
Finish: 01:26:52
102 624 Martin Gotter AK4 12 GER 01:23:37.03 08:35 01:20 39:12 01:11 33:19 Martin Gotter (624) Swim: 08:35
Trans1: 09:55
Trans1_Swim: 01:20
Bike_Finish: 49:07
Bike: 39:12
Trans2: 50:18
Trans2_Bike: 01:11
Run: 33:19
Finish: 01:23:37
122 602 Agostino Augusto LLG Wonnegau MK40 12 GER 01:30:32.74 11:06 02:19 41:18 02:32 33:17 Agostino Augusto (602) Swim: 11:06
Trans1: 13:25
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 54:43
Bike: 41:18
Trans2: 57:15
Trans2_Bike: 02:32
Run: 33:17
Finish: 01:30:32
116 646 Tobias Hornik AK3 23 GER 01:27:45.05 11:21 01:53 39:45 01:36 33:10 Tobias Hornik (646) Swim: 11:21
Trans1: 13:14
Trans1_Swim: 01:53
Bike_Finish: 52:59
Bike: 39:45
Trans2: 54:35
Trans2_Bike: 01:36
Run: 33:10
Finish: 01:27:45
52 558 Vanessa Danz AK1 4 GER 01:30:27.48 10:17 01:34 43:58 01:34 33:04 Vanessa Danz (558) Swim: 10:17
Trans1: 11:51
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 55:49
Bike: 43:58
Trans2: 57:23
Trans2_Bike: 01:34
Run: 33:04
Finish: 01:30:27
55 375 Claudia Pfeifer Mutterstadt 3 MK50 8 GER 01:31:49.48 12:24 02:13 42:49 01:23 33:00 Claudia Pfeifer (375) Swim: 12:24
Trans1: 14:37
Trans1_Swim: 02:13
Bike_Finish: 57:26
Bike: 42:49
Trans2: 58:49
Trans2_Bike: 01:23
Run: 33:00
Finish: 01:31:49
103 441 Michael Münch MK55 2 GER 01:24:03.97 11:12 01:04 37:53 01:06 32:48 Michael Münch (441) Swim: 11:12
Trans1: 12:16
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 50:09
Bike: 37:53
Trans2: 51:15
Trans2_Bike: 01:06
Run: 32:48
Finish: 01:24:03
144 454 Hakan Horata kein MK50 18 GER 01:40:58.34 16:28 04:14 45:19 02:18 32:39 Hakan Horata (454) Swim: 16:28
Trans1: 20:42
Trans1_Swim: 04:14
Bike_Finish: 01:06:01
Bike: 45:19
Trans2: 01:08:19
Trans2_Bike: 02:18
Run: 32:39
Finish: 01:40:58
51 554 Michelle Sommer AK1 3 GER 01:30:21.57 10:52 01:52 44:09 49 32:39 Michelle Sommer (554) Swim: 10:52
Trans1: 12:44
Trans1_Swim: 01:52
Bike_Finish: 56:53
Bike: 44:09
Trans2: 57:42
Trans2_Bike: 49
Run: 32:39
Finish: 01:30:21
DSQ 603 Carlo Brandmüller JUN DSQ GER 01:20:20.48 11:53 01:11 34:01 37 32:38 Carlo Brandmüller (603) Swim: 11:53
Trans1: 13:04
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 47:05
Bike: 34:01
Trans2: 47:42
Trans2_Bike: 37
Run: 32:38
Finish: 01:20:20
79 537 Tamara Donnerhak kein AK3 7 GER 01:51:15.77 11:24 05:56 01:00:01 01:36 32:18 Tamara Donnerhak (537) Swim: 11:24
Trans1: 17:20
Trans1_Swim: 05:56
Bike_Finish: 01:17:21
Bike: 01:00:01
Trans2: 01:18:57
Trans2_Bike: 01:36
Run: 32:18
Finish: 01:51:15
107 667 Holger Braun kein AK3 19 GER 01:25:28.92 10:06 01:53 40:15 01:00 32:14 Holger Braun (667) Swim: 10:06
Trans1: 11:59
Trans1_Swim: 01:53
Bike_Finish: 52:14
Bike: 40:15
Trans2: 53:14
Trans2_Bike: 01:00
Run: 32:14
Finish: 01:25:28
58 388 Jutta Traxler SG Stern Mannheim MK50 9 GER 01:33:10.71 14:44 02:48 42:13 01:15 32:10 Jutta Traxler (388) Swim: 14:44
Trans1: 17:32
Trans1_Swim: 02:48
Bike_Finish: 59:45
Bike: 42:13
Trans2: 01:01:00
Trans2_Bike: 01:15
Run: 32:10
Finish: 01:33:10
41 415 Kerstin Jung TV Seeheim AK2 7 GER 01:27:53.38 11:20 01:09 42:09 01:13 32:02 Kerstin Jung (415) Swim: 11:20
Trans1: 12:29
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 54:38
Bike: 42:09
Trans2: 55:51
Trans2_Bike: 01:13
Run: 32:02
Finish: 01:27:53
70 367 Manuela Kohr TEAM BODY-ATTACK MK55 5 GER 01:37:33.72 14:45 02:25 47:12 01:10 32:01 Manuela Kohr (367) Swim: 14:45
Trans1: 17:10
Trans1_Swim: 02:25
Bike_Finish: 01:04:22
Bike: 47:12
Trans2: 01:05:32
Trans2_Bike: 01:10
Run: 32:01
Finish: 01:37:33
57 502 Ulrike Feil Team SRH Campus Sports MK40 7 GER 01:32:25.84 11:51 01:54 45:08 01:33 31:59 Ulrike Feil (502) Swim: 11:51
Trans1: 13:45
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 58:53
Bike: 45:08
Trans2: 01:00:26
Trans2_Bike: 01:33
Run: 31:59
Finish: 01:32:25
111 597 Matthias Molitor RV 03 Bürstadt Triathlon MK40 11 GER 01:26:33.68 09:21 01:24 42:28 01:27 31:53 Matthias Molitor (597) Swim: 09:21
Trans1: 10:45
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 53:13
Bike: 42:28
Trans2: 54:40
Trans2_Bike: 01:27
Run: 31:53
Finish: 01:26:33
64 532 Svenja Bartmann TEAM Body Attack AK3 6 GER 01:34:27.48 13:29 01:43 45:57 01:32 31:46 Svenja Bartmann (532) Swim: 13:29
Trans1: 15:12
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 01:01:09
Bike: 45:57
Trans2: 01:02:41
Trans2_Bike: 01:32
Run: 31:46
Finish: 01:34:27
54 372 Christiane Schwager TC Hochspeyer MK55 3 GER 01:31:42.67 12:35 01:23 44:28 01:37 31:39 Christiane Schwager (372) Swim: 12:35
Trans1: 13:58
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 58:26
Bike: 44:28
Trans2: 01:00:03
Trans2_Bike: 01:37
Run: 31:39
Finish: 01:31:42
56 545 Anna-Marie Radu TSG Grünstadt AK2 8 GER 01:32:17.64 10:27 01:33 46:50 02:02 31:25 Anna-Marie Radu (545) Swim: 10:27
Trans1: 12:00
Trans1_Swim: 01:33
Bike_Finish: 58:50
Bike: 46:50
Trans2: 01:00:52
Trans2_Bike: 02:02
Run: 31:25
Finish: 01:32:17
66 374 Stefanie Sejak MK50 11 GER 01:35:46.25 14:19 02:14 45:08 02:48 31:17 Stefanie Sejak (374) Swim: 14:19
Trans1: 16:33
Trans1_Swim: 02:14
Bike_Finish: 01:01:41
Bike: 45:08
Trans2: 01:04:29
Trans2_Bike: 02:48
Run: 31:17
Finish: 01:35:46
86 672 Alexander Loida AK3 14 GER 01:20:38.97 08:40 49 37:30 02:24 31:15 Alexander Loida (672) Swim: 08:40
Trans1: 09:29
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 46:59
Bike: 37:30
Trans2: 49:23
Trans2_Bike: 02:24
Run: 31:15
Finish: 01:20:38
98 666 Andreas Neumann AK3 18 GER 01:22:43.90 11:22 01:11 38:19 54 30:57 Andreas Neumann (666) Swim: 11:22
Trans1: 12:33
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 50:52
Bike: 38:19
Trans2: 51:46
Trans2_Bike: 54
Run: 30:57
Finish: 01:22:43
120 665 Thorsten Litschka kein AK3 24 GER 01:28:52.00 11:27 01:45 43:55 54 30:51 Thorsten Litschka (665) Swim: 11:27
Trans1: 13:12
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 57:07
Bike: 43:55
Trans2: 58:01
Trans2_Bike: 54
Run: 30:51
Finish: 01:28:52
124 663 Jascha Oberlies kein AK3 25 GER 01:30:56.87 11:06 02:20 45:36 01:07 30:47 Jascha Oberlies (663) Swim: 11:06
Trans1: 13:26
Trans1_Swim: 02:20
Bike_Finish: 59:02
Bike: 45:36
Trans2: 01:00:09
Trans2_Bike: 01:07
Run: 30:47
Finish: 01:30:56
25 509 Birgit Miceli MTV Kronberg Triathlon MK45 6 GER 01:23:06.87 10:29 58 39:48 01:05 30:46 Birgit Miceli (509) Swim: 10:29
Trans1: 11:27
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 51:15
Bike: 39:48
Trans2: 52:20
Trans2_Bike: 01:05
Run: 30:46
Finish: 01:23:06
65 365 Gabriele Keinert DJK Käfertal-Waldhof MK60 1 GER 01:34:32.77 14:53 02:01 45:47 01:10 30:41 Gabriele Keinert (365) Swim: 14:53
Trans1: 16:54
Trans1_Swim: 02:01
Bike_Finish: 01:02:41
Bike: 45:47
Trans2: 01:03:51
Trans2_Bike: 01:10
Run: 30:41
Finish: 01:34:32
77 378 Christiane Sattler AC Weinheim MK50 13 GER 01:47:31.93 16:04 02:15 57:33 01:01 30:38 Christiane Sattler (378) Swim: 16:04
Trans1: 18:19
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 01:15:52
Bike: 57:33
Trans2: 01:16:53
Trans2_Bike: 01:01
Run: 30:38
Finish: 01:47:31
37 552 Lisa Kämmerer AK2 6 GER 01:27:09.32 10:21 02:15 42:49 01:08 30:36 Lisa Kämmerer (552) Swim: 10:21
Trans1: 12:36
Trans1_Swim: 02:15
Bike_Finish: 55:25
Bike: 42:49
Trans2: 56:33
Trans2_Bike: 01:08
Run: 30:36
Finish: 01:27:09
63 538 Gerda Rensch RV03 Bürstadt AK3 5 GER 01:33:58.59 14:53 01:55 45:27 01:11 30:32 Gerda Rensch (538) Swim: 14:53
Trans1: 16:48
Trans1_Swim: 01:55
Bike_Finish: 01:02:15
Bike: 45:27
Trans2: 01:03:26
Trans2_Bike: 01:11
Run: 30:32
Finish: 01:33:58
101 699 Marius Schnellbächer RV 03 Bürstadt Triathlon JA 2 GER 01:23:34.20 08:23 01:16 42:19 01:06 30:30 Marius Schnellbächer (699) Swim: 08:23
Trans1: 09:39
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 51:58
Bike: 42:19
Trans2: 53:04
Trans2_Bike: 01:06
Run: 30:30
Finish: 01:23:34
38 504 Lorna Gotter MK40 5 GER 01:27:15.00 11:59 01:19 42:24 01:05 30:28 Lorna Gotter (504) Swim: 11:59
Trans1: 13:18
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 55:42
Bike: 42:24
Trans2: 56:47
Trans2_Bike: 01:05
Run: 30:28
Finish: 01:27:15
95 601 Holger Mengesdorf TSG Wiesloch MK40 10 GER 01:22:04.66 10:26 01:47 38:18 01:21 30:12 Holger Mengesdorf (601) Swim: 10:26
Trans1: 12:13
Trans1_Swim: 01:47
Bike_Finish: 50:31
Bike: 38:18
Trans2: 51:52
Trans2_Bike: 01:21
Run: 30:12
Finish: 01:22:04
88 575 Michael Baum MK45 19 GER 01:21:01.66 09:48 01:31 37:45 01:49 30:08 Michael Baum (575) Swim: 09:48
Trans1: 11:19
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 49:04
Bike: 37:45
Trans2: 50:53
Trans2_Bike: 01:49
Run: 30:08
Finish: 01:21:01
117 622 Christian Pallmann 1. BC Viernheim AK4 15 GER 01:28:03.04 11:46 02:05 41:36 02:28 30:08 Christian Pallmann (622) Swim: 11:46
Trans1: 13:51
Trans1_Swim: 02:05
Bike_Finish: 55:27
Bike: 41:36
Trans2: 57:55
Trans2_Bike: 02:28
Run: 30:08
Finish: 01:28:03
49 386 Maria Pollag DJK Käfertal-Waldhof MK50 7 GER 01:30:04.30 13:03 01:24 44:22 01:10 30:05 Maria Pollag (386) Swim: 13:03
Trans1: 14:27
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 58:49
Bike: 44:22
Trans2: 59:59
Trans2_Bike: 01:10
Run: 30:05
Finish: 01:30:04
42 497 Ilka Odenwald MK40 6 GER 01:27:56.21 11:21 01:35 43:55 01:02 30:03 Ilka Odenwald (497) Swim: 11:21
Trans1: 12:56
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 56:51
Bike: 43:55
Trans2: 57:53
Trans2_Bike: 01:02
Run: 30:03
Finish: 01:27:56
40 521 Yvonne Görlich TSG Maxdorf AK4 6 GER 01:27:45.55 11:50 01:41 42:52 01:23 29:59 Yvonne Görlich (521) Swim: 11:50
Trans1: 13:31
Trans1_Swim: 01:41
Bike_Finish: 56:23
Bike: 42:52
Trans2: 57:46
Trans2_Bike: 01:23
Run: 29:59
Finish: 01:27:45
48 362 Claudia Lörsch LSV Ladenburg MK65 1 GER 01:29:50.58 12:07 01:25 44:39 01:42 29:57 Claudia Lörsch (362) Swim: 12:07
Trans1: 13:32
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 58:11
Bike: 44:39
Trans2: 59:53
Trans2_Bike: 01:42
Run: 29:57
Finish: 01:29:50
53 556 Verena Sieburger MTV Kronberg Triathlon AK1 5 GER 01:30:35.50 10:12 50 48:35 01:01 29:57 Verena Sieburger (556) Swim: 10:12
Trans1: 11:02
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 59:37
Bike: 48:35
Trans2: 01:00:38
Trans2_Bike: 01:01
Run: 29:57
Finish: 01:30:35
46 387 Christine Sulger Eintracht Frankfurt Triathlon MK50 6 GER 01:28:49.59 12:35 01:51 43:15 01:20 29:48 Christine Sulger (387) Swim: 12:35
Trans1: 14:26
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 57:41
Bike: 43:15
Trans2: 59:01
Trans2_Bike: 01:20
Run: 29:48
Finish: 01:28:49
29 395 Anette Herbert RV 03 Bürstadt MK45 9 GER 01:24:07.48 10:11 01:10 41:53 01:09 29:44 Anette Herbert (395) Swim: 10:11
Trans1: 11:21
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 53:14
Bike: 41:53
Trans2: 54:23
Trans2_Bike: 01:09
Run: 29:44
Finish: 01:24:07
59 383 Gabriele Rauch Höchster Schwimmverein MK50 10 GER 01:33:25.74 14:54 02:16 45:42 55 29:38 Gabriele Rauch (383) Swim: 14:54
Trans1: 17:10
Trans1_Swim: 02:16
Bike_Finish: 01:02:52
Bike: 45:42
Trans2: 01:03:47
Trans2_Bike: 55
Run: 29:38
Finish: 01:33:25
118 443 Volker Wegner Ludwigshafener Schwimmverein 07 MK55 4 GER 01:28:08.89 14:08 01:29 41:06 01:47 29:38 Volker Wegner (443) Swim: 14:08
Trans1: 15:37
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 56:43
Bike: 41:06
Trans2: 58:30
Trans2_Bike: 01:47
Run: 29:38
Finish: 01:28:08
113 465 Shaun Tranter MK50 15 GER 01:27:01.91 11:13 01:54 42:34 01:43 29:37 Shaun Tranter (465) Swim: 11:13
Trans1: 13:07
Trans1_Swim: 01:54
Bike_Finish: 55:41
Bike: 42:34
Trans2: 57:24
Trans2_Bike: 01:43
Run: 29:37
Finish: 01:27:01
44 525 Daniela Schweppenhäuser kein AK4 7 GER 01:28:43.07 12:04 02:16 42:52 01:55 29:36 Daniela Schweppenhäuser (525) Swim: 12:04
Trans1: 14:20
Trans1_Swim: 02:16
Bike_Finish: 57:12
Bike: 42:52
Trans2: 59:07
Trans2_Bike: 01:55
Run: 29:36
Finish: 01:28:43
92 482 Hans-Jürgen Erhard TSG Eintracht Plankstadt MK45 20 GER 01:21:44.42 11:41 01:30 38:00 01:02 29:31 Hans-Jürgen Erhard (482) Swim: 11:41
Trans1: 13:11
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 51:11
Bike: 38:00
Trans2: 52:13
Trans2_Bike: 01:02
Run: 29:31
Finish: 01:21:44
43 385 Andrea Hick RC Vorwärts Speyer MK50 5 GER 01:28:18.29 14:50 01:39 41:14 01:17 29:18 Andrea Hick (385) Swim: 14:50
Trans1: 16:29
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 57:43
Bike: 41:14
Trans2: 59:00
Trans2_Bike: 01:17
Run: 29:18
Finish: 01:28:18
33 408 Melanie Unangst MK45 10 GER 01:25:04.37 12:18 02:17 39:36 01:41 29:12 Melanie Unangst (408) Swim: 12:18
Trans1: 14:35
Trans1_Swim: 02:17
Bike_Finish: 54:11
Bike: 39:36
Trans2: 55:52
Trans2_Bike: 01:41
Run: 29:12
Finish: 01:25:04
45 366 Jutta Meusel LT Lorsch MK55 2 GER 01:28:43.58 12:10 01:37 43:57 01:50 29:09 Jutta Meusel (366) Swim: 12:10
Trans1: 13:47
Trans1_Swim: 01:37
Bike_Finish: 57:44
Bike: 43:57
Trans2: 59:34
Trans2_Bike: 01:50
Run: 29:09
Finish: 01:28:43
123 429 Willi Kohl SC Heppenheim MK65 5 GER 01:30:49.20 16:02 02:13 40:58 02:27 29:09 Willi Kohl (429) Swim: 16:02
Trans1: 18:15
Trans1_Swim: 02:13
Bike_Finish: 59:13
Bike: 40:58
Trans2: 01:01:40
Trans2_Bike: 02:27
Run: 29:09
Finish: 01:30:49
108 635 David Berscheminski kein AK3 20 GER 01:25:40.35 12:04 02:20 40:52 01:17 29:07 David Berscheminski (635) Swim: 12:04
Trans1: 14:24
Trans1_Swim: 02:20
Bike_Finish: 55:16
Bike: 40:52
Trans2: 56:33
Trans2_Bike: 01:17
Run: 29:07
Finish: 01:25:40
87 657 Sascha Kurras AK3 15 GER 01:20:57.98 10:44 01:48 38:30 51 29:04 Sascha Kurras (657) Swim: 10:44
Trans1: 12:32
Trans1_Swim: 01:48
Bike_Finish: 51:02
Bike: 38:30
Trans2: 51:53
Trans2_Bike: 51
Run: 29:04
Finish: 01:20:57
99 579 Christian Huth TSV Baden Triathlon MK45 22 GER 01:22:56.76 10:41 01:45 39:27 02:21 28:42 Christian Huth (579) Swim: 10:41
Trans1: 12:26
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 51:53
Bike: 39:27
Trans2: 54:14
Trans2_Bike: 02:21
Run: 28:42
Finish: 01:22:56
DSQ 582 Eric Folz Stimmel-sports e.V.. Worms MK40 DSQ GER 01:08:59.84 09:12 53 29:21 52 28:41 Eric Folz (582) Swim: 09:12
Trans1: 10:05
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 39:26
Bike: 29:21
Trans2: 40:18
Trans2_Bike: 52
Run: 28:41
Finish: 01:08:59
110 589 Reinhold Krayer kein MK45 23 GER 01:26:06.69 13:29 02:16 40:27 01:17 28:37 Reinhold Krayer (589) Swim: 13:29
Trans1: 15:45
Trans1_Swim: 02:16
Bike_Finish: 56:12
Bike: 40:27
Trans2: 57:29
Trans2_Bike: 01:17
Run: 28:37
Finish: 01:26:06
97 634 Artur Weintritt Team SRH Campus Sports AK3 17 GER 01:22:38.73 11:28 01:07 40:15 01:11 28:37 Artur Weintritt (634) Swim: 11:28
Trans1: 12:35
Trans1_Swim: 01:07
Bike_Finish: 52:50
Bike: 40:15
Trans2: 54:01
Trans2_Bike: 01:11
Run: 28:37
Finish: 01:22:38
84 647 Timon Peters Triathlon Schwetzingen Oftersheim AK3 13 GER 01:20:04.98 10:40 01:43 37:14 01:51 28:36 Timon Peters (647) Swim: 10:40
Trans1: 12:23
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 49:37
Bike: 37:14
Trans2: 51:28
Trans2_Bike: 01:51
Run: 28:36
Finish: 01:20:04
91 661 Eric Fellhauer AK3 16 GER 01:21:18.80 11:14 01:15 38:52 01:24 28:33 Eric Fellhauer (661) Swim: 11:14
Trans1: 12:29
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 51:21
Bike: 38:52
Trans2: 52:45
Trans2_Bike: 01:24
Run: 28:33
Finish: 01:21:18
22 547 Katharina Brohm AK2 3 GER 01:20:42.87 09:21 01:06 40:52 51 28:32 Katharina Brohm (547) Swim: 09:21
Trans1: 10:27
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 51:19
Bike: 40:52
Trans2: 52:10
Trans2_Bike: 51
Run: 28:32
Finish: 01:20:42
115 638 Sebastian Müller AK3 22 GER 01:27:32.51 44:01 52 28:28 Sebastian Müller (638) Trans1: 14:11
Bike_Finish: 58:12
Bike: 44:01
Trans2: 59:04
Trans2_Bike: 52
Run: 28:28
Finish: 01:27:32
125 608 Robert Wiese TEAM Body Attack AK4 16 GER 01:31:12.21 11:34 02:43 47:28 01:14 28:13 Robert Wiese (608) Swim: 11:34
Trans1: 14:17
Trans1_Swim: 02:43
Bike_Finish: 01:01:45
Bike: 47:28
Trans2: 01:02:59
Trans2_Bike: 01:14
Run: 28:13
Finish: 01:31:12
93 588 Stefan Schott MK40 9 GER 01:21:56.48 11:30 01:24 39:42 01:08 28:12 Stefan Schott (588) Swim: 11:30
Trans1: 12:54
Trans1_Swim: 01:24
Bike_Finish: 52:36
Bike: 39:42
Trans2: 53:44
Trans2_Bike: 01:08
Run: 28:12
Finish: 01:21:56
90 686 Kai Hüller kein AK2 10 GER 01:21:17.74 10:19 01:23 40:10 01:14 28:11 Kai Hüller (686) Swim: 10:19
Trans1: 11:42
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 51:52
Bike: 40:10
Trans2: 53:06
Trans2_Bike: 01:14
Run: 28:11
Finish: 01:21:17
23 548 Rebecca Podstoletz LSV Ladenburg AK2 4 GER 01:21:38.98 09:25 02:04 41:13 52 28:04 Rebecca Podstoletz (548) Swim: 09:25
Trans1: 11:29
Trans1_Swim: 02:04
Bike_Finish: 52:42
Bike: 41:13
Trans2: 53:34
Trans2_Bike: 52
Run: 28:04
Finish: 01:21:38
137 436 Stephan Diehl MK55 6 GER 01:37:55.88 16:51 02:27 47:18 03:17 28:02 Stephan Diehl (436) Swim: 16:51
Trans1: 19:18
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 01:06:36
Bike: 47:18
Trans2: 01:09:53
Trans2_Bike: 03:17
Run: 28:02
Finish: 01:37:55
85 453 Christian Johann Korczyk VfL Münster MK50 14 GER 01:20:18.35 11:04 58 39:12 01:05 27:59 Christian Johann Korczyk (453) Swim: 11:04
Trans1: 12:02
Trans1_Swim: 58
Bike_Finish: 51:14
Bike: 39:12
Trans2: 52:19
Trans2_Bike: 01:05
Run: 27:59
Finish: 01:20:18
104 614 Stefan Dünninger AK4 13 GER 01:24:05.50 12:01 02:09 40:09 01:51 27:55 Stefan Dünninger (614) Swim: 12:01
Trans1: 14:10
Trans1_Swim: 02:09
Bike_Finish: 54:19
Bike: 40:09
Trans2: 56:10
Trans2_Bike: 01:51
Run: 27:55
Finish: 01:24:05
32 384 Rita Schreiner SC Delphin Grünstadt MK50 4 GER 01:24:52.05 12:29 42 42:40 01:13 27:48 Rita Schreiner (384) Swim: 12:29
Trans1: 13:11
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 55:51
Bike: 42:40
Trans2: 57:04
Trans2_Bike: 01:13
Run: 27:48
Finish: 01:24:52
17 396 Sabine Denig Tri Treff Storz MK45 4 GER 01:19:11.29 10:05 01:04 39:02 01:12 27:48 Sabine Denig (396) Swim: 10:05
Trans1: 11:09
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 50:11
Bike: 39:02
Trans2: 51:23
Trans2_Bike: 01:12
Run: 27:48
Finish: 01:19:11
34 397 Adriana Csög MK45 11 GER 01:25:12.94 12:30 01:03 42:42 01:09 27:48 Adriana Csög (397) Swim: 12:30
Trans1: 13:33
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 56:15
Bike: 42:42
Trans2: 57:24
Trans2_Bike: 01:09
Run: 27:48
Finish: 01:25:12
74 563 Andreas Schmidt MK45 15 GER 01:18:37.53 12:51 01:21 35:26 01:14 27:45 Andreas Schmidt (563) Swim: 12:51
Trans1: 14:12
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 49:38
Bike: 35:26
Trans2: 50:52
Trans2_Bike: 01:14
Run: 27:45
Finish: 01:18:37
68 432 Gerhard Barth SG Stern Mannheim MK60 3 GER 01:17:45.06 10:00 01:27 37:30 01:05 27:43 Gerhard Barth (432) Swim: 10:00
Trans1: 11:27
Trans1_Swim: 01:27
Bike_Finish: 48:57
Bike: 37:30
Trans2: 50:02
Trans2_Bike: 01:05
Run: 27:43
Finish: 01:17:45
70 577 Burak Isiksal TSV Amicitia Viernheim MK45 12 GER 01:18:03.28 10:27 56 37:53 01:05 27:42 Burak Isiksal (577) Swim: 10:27
Trans1: 11:23
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 49:16
Bike: 37:53
Trans2: 50:21
Trans2_Bike: 01:05
Run: 27:42
Finish: 01:18:03
35 479 Markus Ehry EquipeRed MK45 5 GER 01:12:06.10 09:07 46 33:43 49 27:41 Markus Ehry (479) Swim: 09:07
Trans1: 09:53
Trans1_Swim: 46
Bike_Finish: 43:36
Bike: 33:43
Trans2: 44:25
Trans2_Bike: 49
Run: 27:41
Finish: 01:12:06
121 456 Peter Stolka MK50 17 GER 01:29:54.65 18:28 02:27 40:26 53 27:40 Peter Stolka (456) Swim: 18:28
Trans1: 20:55
Trans1_Swim: 02:27
Bike_Finish: 01:01:21
Bike: 40:26
Trans2: 01:02:14
Trans2_Bike: 53
Run: 27:40
Finish: 01:29:54
31 499 Rebecca Herschel kein AK1 2 GER 01:24:43.22 09:27 01:29 45:19 53 27:35 Rebecca Herschel (499) Swim: 09:27
Trans1: 10:56
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 56:15
Bike: 45:19
Trans2: 57:08
Trans2_Bike: 53
Run: 27:35
Finish: 01:24:43
66 655 Christian Vetter kein AK3 10 GER 01:16:52.41 11:12 53 36:22 54 27:31 Christian Vetter (655) Swim: 11:12
Trans1: 12:05
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 48:27
Bike: 36:22
Trans2: 49:21
Trans2_Bike: 54
Run: 27:31
Finish: 01:16:52
73 578 Peter Trappmann kein MK40 7 GER 01:18:31.89 08:37 01:22 39:50 01:16 27:26 Peter Trappmann (578) Swim: 08:37
Trans1: 09:59
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 49:49
Bike: 39:50
Trans2: 51:05
Trans2_Bike: 01:16
Run: 27:26
Finish: 01:18:31
114 625 Andreas Kurbatfinski Eintracht Frankfurt Triathlon AK4 14 GER 01:27:24.34 13:25 01:51 41:53 02:53 27:22 Andreas Kurbatfinski (625) Swim: 13:25
Trans1: 15:16
Trans1_Swim: 01:51
Bike_Finish: 57:09
Bike: 41:53
Trans2: 01:00:02
Trans2_Bike: 02:53
Run: 27:22
Finish: 01:27:24
28 393 Maren Bösel Team SRH Campus Sports AK4 5 GER 01:24:06.50 11:22 01:23 42:56 01:08 27:17 Maren Bösel (393) Swim: 11:22
Trans1: 12:45
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 55:41
Bike: 42:56
Trans2: 56:49
Trans2_Bike: 01:08
Run: 27:17
Finish: 01:24:06
30 376 Nicole Kripp Ludwigshafener SV 07 MK50 3 GER 01:24:08.07 11:25 01:29 43:03 58 27:13 Nicole Kripp (376) Swim: 11:25
Trans1: 12:54
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 55:57
Bike: 43:03
Trans2: 56:55
Trans2_Bike: 58
Run: 27:13
Finish: 01:24:08
126 644 Boris König kein AK3 26 GER 01:31:23.05 13:15 02:53 46:19 01:45 27:11 Boris König (644) Swim: 13:15
Trans1: 16:08
Trans1_Swim: 02:53
Bike_Finish: 01:02:27
Bike: 46:19
Trans2: 01:04:12
Trans2_Bike: 01:45
Run: 27:11
Finish: 01:31:23
26 411 Dagmar Grupp RSV Edelweiß Oberhausen MK45 7 GER 01:23:14.89 14:17 01:34 39:18 01:02 27:03 Dagmar Grupp (411) Swim: 14:17
Trans1: 15:51
Trans1_Swim: 01:34
Bike_Finish: 55:09
Bike: 39:18
Trans2: 56:11
Trans2_Bike: 01:02
Run: 27:03
Finish: 01:23:14
94 574 Michael Henter kein MK45 21 GER 01:21:57.44 12:43 02:24 38:37 01:10 27:03 Michael Henter (574) Swim: 12:43
Trans1: 15:07
Trans1_Swim: 02:24
Bike_Finish: 53:44
Bike: 38:37
Trans2: 54:54
Trans2_Bike: 01:10
Run: 27:03
Finish: 01:21:57
35 541 Lena Como AK3 4 GER 01:25:44.69 11:39 02:05 43:18 01:43 26:59 Lena Como (541) Swim: 11:39
Trans1: 13:44
Trans1_Swim: 02:05
Bike_Finish: 57:02
Bike: 43:18
Trans2: 58:45
Trans2_Bike: 01:43
Run: 26:59
Finish: 01:25:44
15 379 Simone Steffes-Schneider Stimmel-Sports MK45 3 GER 01:18:25.30 09:07 01:05 39:57 01:18 26:58 Simone Steffes-Schneider (379) Swim: 09:07
Trans1: 10:12
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 50:09
Bike: 39:57
Trans2: 51:27
Trans2_Bike: 01:18
Run: 26:58
Finish: 01:18:25
47 692 Levente Peták Ózdi Kerékpáros Egyesület AK2 6 GER 01:14:22.30 10:34 01:22 34:22 01:10 26:54 Levente Peták (692) Swim: 10:34
Trans1: 11:56
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 46:18
Bike: 34:22
Trans2: 47:28
Trans2_Bike: 01:10
Run: 26:54
Finish: 01:14:22
21 498 Heike Scheurer Team Erdinger Alkoholfrei MK40 4 GER 01:20:32.75 12:02 01:01 39:30 01:05 26:54 Heike Scheurer (498) Swim: 12:02
Trans1: 13:03
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 52:33
Bike: 39:30
Trans2: 53:38
Trans2_Bike: 01:05
Run: 26:54
Finish: 01:20:32
109 431 Jürgen Schöffel Mauerläufer Heddesheim MK65 4 GER 01:26:01.68 16:54 01:35 38:51 01:53 26:48 Jürgen Schöffel (431) Swim: 16:54
Trans1: 18:29
Trans1_Swim: 01:35
Bike_Finish: 57:20
Bike: 38:51
Trans2: 59:13
Trans2_Bike: 01:53
Run: 26:48
Finish: 01:26:01
80 469 Robert Glanzner MK50 13 GER 01:19:15.09 09:55 01:10 40:00 01:23 26:47 Robert Glanzner (469) Swim: 09:55
Trans1: 11:05
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 51:05
Bike: 40:00
Trans2: 52:28
Trans2_Bike: 01:23
Run: 26:47
Finish: 01:19:15
DSQ 406 Ulrike Weber TV Rheinau MK45 DSQ GER 01:27:11.42 13:57 01:41 42:55 01:53 26:45 Ulrike Weber (406) Swim: 13:57
Trans1: 15:38
Trans1_Swim: 01:41
Bike_Finish: 58:33
Bike: 42:55
Trans2: 01:00:26
Trans2_Bike: 01:53
Run: 26:45
Finish: 01:27:11
DSQ 402 Natalia Cozlenco Team Erdinger Alkoholfrei AK2 DSQ GER 01:16:17.03 13:53 01:02 33:42 58 26:42 Natalia Cozlenco (402) Swim: 13:53
Trans1: 14:55
Trans1_Swim: 01:02
Bike_Finish: 48:37
Bike: 33:42
Trans2: 49:35
Trans2_Bike: 58
Run: 26:42
Finish: 01:16:17
54 583 Christian Bodmer Tricon Wörth MK40 6 GER 01:15:10.64 09:23 01:08 36:48 01:09 26:42 Christian Bodmer (583) Swim: 09:23
Trans1: 10:31
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 47:19
Bike: 36:48
Trans2: 48:28
Trans2_Bike: 01:09
Run: 26:42
Finish: 01:15:10
89 695 Jan-Niklas Eberle AK1 6 GER 01:21:05.46 11:10 01:56 40:33 46 26:40 Jan-Niklas Eberle (695) Swim: 11:10
Trans1: 13:06
Trans1_Swim: 01:56
Bike_Finish: 53:39
Bike: 40:33
Trans2: 54:25
Trans2_Bike: 46
Run: 26:40
Finish: 01:21:05
77 462 Uwe Gröger Höchster Schwimmverein MK50 12 GER 01:18:48.60 09:52 03:07 38:09 01:03 26:37 Uwe Gröger (462) Swim: 09:52
Trans1: 12:59
Trans1_Swim: 03:07
Bike_Finish: 51:08
Bike: 38:09
Trans2: 52:11
Trans2_Bike: 01:03
Run: 26:37
Finish: 01:18:48
16 531 Dorit Brendle AK3 3 GER 01:18:52.17 09:48 01:06 40:27 57 26:34 Dorit Brendle (531) Swim: 09:48
Trans1: 10:54
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 51:21
Bike: 40:27
Trans2: 52:18
Trans2_Bike: 57
Run: 26:34
Finish: 01:18:52
100 627 Jens Hohmann AK4 11 GER 01:22:57.80 11:51 02:25 40:12 02:00 26:29 Jens Hohmann (627) Swim: 11:51
Trans1: 14:16
Trans1_Swim: 02:25
Bike_Finish: 54:28
Bike: 40:12
Trans2: 56:28
Trans2_Bike: 02:00
Run: 26:29
Finish: 01:22:57
36 543 Annkathrin Geugjes AK2 5 GER 01:26:18.53 09:23 01:38 47:34 01:19 26:24 Annkathrin Geugjes (543) Swim: 09:23
Trans1: 11:01
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 58:35
Bike: 47:34
Trans2: 59:54
Trans2_Bike: 01:19
Run: 26:24
Finish: 01:26:18
51 674 Manuel Joerg SV Nikar Heidelberg AK2 8 GER 01:14:46.10 09:46 01:08 36:24 01:05 26:23 Manuel Joerg (674) Swim: 09:46
Trans1: 10:54
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 47:18
Bike: 36:24
Trans2: 48:23
Trans2_Bike: 01:05
Run: 26:23
Finish: 01:14:46
132 423 Emil Smejkal SG Poseidon Eppelheim MK65 7 GER 01:34:23.09 13:21 01:50 51:12 01:39 26:21 Emil Smejkal (423) Swim: 13:21
Trans1: 15:11
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 01:06:23
Bike: 51:12
Trans2: 01:08:02
Trans2_Bike: 01:39
Run: 26:21
Finish: 01:34:23
60 658 Karl C. Damke kein AK3 9 GER 01:16:14.12 10:23 01:30 37:04 57 26:20 Karl C. Damke (658) Swim: 10:23
Trans1: 11:53
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 48:57
Bike: 37:04
Trans2: 49:54
Trans2_Bike: 57
Run: 26:20
Finish: 01:16:14
75 461 Martin Müller Skiclub Ludwigshafen MK50 11 GER 01:18:38.76 12:45 01:25 36:36 01:34 26:18 Martin Müller (461) Swim: 12:45
Trans1: 14:10
Trans1_Swim: 01:25
Bike_Finish: 50:46
Bike: 36:36
Trans2: 52:20
Trans2_Bike: 01:34
Run: 26:18
Finish: 01:18:38
DSQ 515 Sabrina Albat RV03 Bürstadt AK4 DSQ GER 01:14:07.50 10:23 01:06 35:22 01:00 26:16 Sabrina Albat (515) Swim: 10:23
Trans1: 11:29
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 46:51
Bike: 35:22
Trans2: 47:51
Trans2_Bike: 01:00
Run: 26:16
Finish: 01:14:07
79 487 Robert Cirino Team Erdinger Alkoholfrei MK45 17 GER 01:19:11.43 13:14 01:39 36:49 01:15 26:14 Robert Cirino (487) Swim: 13:14
Trans1: 14:53
Trans1_Swim: 01:39
Bike_Finish: 51:42
Bike: 36:49
Trans2: 52:57
Trans2_Bike: 01:15
Run: 26:14
Finish: 01:19:11
18 511 Marina Haas Skiclub Viernheim Hillrockers AK4 4 GER 01:19:18.14 09:57 01:15 40:54 58 26:14 Marina Haas (511) Swim: 09:57
Trans1: 11:12
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 52:06
Bike: 40:54
Trans2: 53:04
Trans2_Bike: 58
Run: 26:14
Finish: 01:19:18
19 401 Heike Fluck MK45 5 GER 01:19:59.15 12:09 01:28 39:25 46 26:11 Heike Fluck (401) Swim: 12:09
Trans1: 13:37
Trans1_Swim: 01:28
Bike_Finish: 53:02
Bike: 39:25
Trans2: 53:48
Trans2_Bike: 46
Run: 26:11
Finish: 01:19:59
27 414 Petra Baumsteiger MK45 8 GER 01:23:49.54 13:01 01:40 42:10 54 26:04 Petra Baumsteiger (414) Swim: 13:01
Trans1: 14:41
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 56:51
Bike: 42:10
Trans2: 57:45
Trans2_Bike: 54
Run: 26:04
Finish: 01:23:49
72 571 Sebastian Leppin MK45 14 GER 01:18:28.97 10:50 01:40 38:23 01:37 25:58 Sebastian Leppin (571) Swim: 10:50
Trans1: 12:30
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 50:53
Bike: 38:23
Trans2: 52:30
Trans2_Bike: 01:37
Run: 25:58
Finish: 01:18:28
46 584 Jürgen Deubig TSV Lingenfeld MK40 4 GER 01:14:13.71 09:05 01:06 37:07 57 25:58 Jürgen Deubig (584) Swim: 09:05
Trans1: 10:11
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 47:18
Bike: 37:07
Trans2: 48:15
Trans2_Bike: 57
Run: 25:58
Finish: 01:14:13
76 639 Denis Kirkpatrick TV Seeheim AK3 12 GER 01:18:45.55 11:41 56 39:18 55 25:55 Denis Kirkpatrick (639) Swim: 11:41
Trans1: 12:37
Trans1_Swim: 56
Bike_Finish: 51:55
Bike: 39:18
Trans2: 52:50
Trans2_Bike: 55
Run: 25:55
Finish: 01:18:45
24 417 Marion Kutsch MK50 2 GER 01:21:59.50 11:20 01:40 41:09 01:57 25:53 Marion Kutsch (417) Swim: 11:20
Trans1: 13:00
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 54:09
Bike: 41:09
Trans2: 56:06
Trans2_Bike: 01:57
Run: 25:53
Finish: 01:21:59
39 418 Ulla Chwalisz Spiridon Frankfurt MK55 1 GER 01:27:40.78 11:21 02:03 46:42 01:48 25:46 Ulla Chwalisz (418) Swim: 11:21
Trans1: 13:24
Trans1_Swim: 02:03
Bike_Finish: 01:00:06
Bike: 46:42
Trans2: 01:01:54
Trans2_Bike: 01:48
Run: 25:46
Finish: 01:27:40
44 668 Florian Ritzhaupt SG Poseidon Eppelheim AK3 7 GER 01:13:35.28 10:07 50 35:43 01:13 25:42 Florian Ritzhaupt (668) Swim: 10:07
Trans1: 10:57
Trans1_Swim: 50
Bike_Finish: 46:40
Bike: 35:43
Trans2: 47:53
Trans2_Bike: 01:13
Run: 25:42
Finish: 01:13:35
45 626 Markus Freiermuth RC Vorwärts Speyer AK4 9 GER 01:14:04.95 09:43 01:29 35:59 01:11 25:42 Markus Freiermuth (626) Swim: 09:43
Trans1: 11:12
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 47:11
Bike: 35:59
Trans2: 48:22
Trans2_Bike: 01:11
Run: 25:42
Finish: 01:14:04
32 649 Tim Martin kein AK3 4 GER 01:11:20.50 08:19 01:40 34:29 01:14 25:38 Tim Martin (649) Swim: 08:19
Trans1: 09:59
Trans1_Swim: 01:40
Bike_Finish: 44:28
Bike: 34:29
Trans2: 45:42
Trans2_Bike: 01:14
Run: 25:38
Finish: 01:11:20
41 427 Jürgen Resetz MK65 1 GER 01:13:15.44 11:05 53 34:18 01:23 25:36 Jürgen Resetz (427) Swim: 11:05
Trans1: 11:58
Trans1_Swim: 53
Bike_Finish: 46:16
Bike: 34:18
Trans2: 47:39
Trans2_Bike: 01:23
Run: 25:36
Finish: 01:13:15
59 435 Roland Brunn kSV Reichelsheim MK60 2 GER 01:15:58.04 11:57 01:38 35:18 01:32 25:33 Roland Brunn (435) Swim: 11:57
Trans1: 13:35
Trans1_Swim: 01:38
Bike_Finish: 48:53
Bike: 35:18
Trans2: 50:25
Trans2_Bike: 01:32
Run: 25:33
Finish: 01:15:58
20 391 Sigrún Laumann Stimmel Sports MK50 1 GER 01:19:59.19 11:27 57 40:55 01:17 25:23 Sigrún Laumann (391) Swim: 11:27
Trans1: 12:24
Trans1_Swim: 57
Bike_Finish: 53:19
Bike: 40:55
Trans2: 54:36
Trans2_Bike: 01:17
Run: 25:23
Finish: 01:19:59
83 632 Christian Seidel kein AK4 10 GER 01:20:04.79 12:30 02:01 38:37 01:33 25:23 Christian Seidel (632) Swim: 12:30
Trans1: 14:31
Trans1_Swim: 02:01
Bike_Finish: 53:08
Bike: 38:37
Trans2: 54:41
Trans2_Bike: 01:33
Run: 25:23
Finish: 01:20:04
39 673 Sascha Herfort TSV Baden Triathlon AK3 6 GER 01:12:44.01 10:03 01:21 35:00 01:02 25:18 Sascha Herfort (673) Swim: 10:03
Trans1: 11:24
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 46:24
Bike: 35:00
Trans2: 47:26
Trans2_Bike: 01:02
Run: 25:18
Finish: 01:12:44
105 426 Peter Zimmermann LF Naheland Bad Kreuznach MK65 3 GER 01:24:08.46 14:40 02:01 41:04 01:05 25:18 Peter Zimmermann (426) Swim: 14:40
Trans1: 16:41
Trans1_Swim: 02:01
Bike_Finish: 57:45
Bike: 41:04
Trans2: 58:50
Trans2_Bike: 01:05
Run: 25:18
Finish: 01:24:08
57 451 Hans-Peter Kroepsch TG Tria Rüsselsheim MK50 10 GER 01:15:41.05 08:16 01:44 39:16 01:07 25:18 Hans-Peter Kroepsch (451) Swim: 08:16
Trans1: 10:00
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 49:16
Bike: 39:16
Trans2: 50:23
Trans2_Bike: 01:07
Run: 25:18
Finish: 01:15:41
81 562 Rafael Dietrich TuS 1912 Rockenberg e.V. MK45 18 GER 01:19:20.80 12:01 02:09 39:04 48 25:18 Rafael Dietrich (562) Swim: 12:01
Trans1: 14:10
Trans1_Swim: 02:09
Bike_Finish: 53:14
Bike: 39:04
Trans2: 54:02
Trans2_Bike: 48
Run: 25:18
Finish: 01:19:20
28 593 Daniel Pulvermüller TV Hofheim MK40 2 GER 01:10:29.97 08:24 45 35:03 01:00 25:17 Daniel Pulvermüller (593) Swim: 08:24
Trans1: 09:09
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 44:12
Bike: 35:03
Trans2: 45:12
Trans2_Bike: 01:00
Run: 25:17
Finish: 01:10:29
48 591 Christian Bohn MK40 5 GER 01:14:23.61 10:33 01:00 36:35 01:00 25:15 Christian Bohn (591) Swim: 10:33
Trans1: 11:33
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 48:08
Bike: 36:35
Trans2: 49:08
Trans2_Bike: 01:00
Run: 25:15
Finish: 01:14:23
14 413 Susanne Becker TV 1860 Mußbach MK45 2 GER 01:17:48.50 11:05 42 39:50 01:00 25:11 Susanne Becker (413) Swim: 11:05
Trans1: 11:47
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 51:37
Bike: 39:50
Trans2: 52:37
Trans2_Bike: 01:00
Run: 25:11
Finish: 01:17:48
63 691 Christian Drechsler AK2 9 GER 01:16:45.23 10:48 02:23 37:30 01:06 24:58 Christian Drechsler (691) Swim: 10:48
Trans1: 13:11
Trans1_Swim: 02:23
Bike_Finish: 50:41
Bike: 37:30
Trans2: 51:47
Trans2_Bike: 01:06
Run: 24:58
Finish: 01:16:45
11 494 Katja Haubach Ludwigshafener SV 07 MK40 3 GER 01:16:26.57 09:09 01:22 40:06 52 24:57 Katja Haubach (494) Swim: 09:09
Trans1: 10:31
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 50:37
Bike: 40:06
Trans2: 51:29
Trans2_Bike: 52
Run: 24:57
Finish: 01:16:26
71 565 Alexander Kumb MK45 13 GER 01:18:26.47 12:10 01:44 38:15 01:21 24:56 Alexander Kumb (565) Swim: 12:10
Trans1: 13:54
Trans1_Swim: 01:44
Bike_Finish: 52:09
Bike: 38:15
Trans2: 53:30
Trans2_Bike: 01:21
Run: 24:56
Finish: 01:18:26
36 467 Ralph Neuberger TSG Limbach/Triathlon MK50 9 GER 01:12:15.30 10:36 01:16 34:22 01:09 24:52 Ralph Neuberger (467) Swim: 10:36
Trans1: 11:52
Trans1_Swim: 01:16
Bike_Finish: 46:14
Bike: 34:22
Trans2: 47:23
Trans2_Bike: 01:09
Run: 24:52
Finish: 01:12:15
42 438 Otto Krämer MK55 1 GER 01:13:28.30 09:45 01:08 36:39 01:06 24:50 Otto Krämer (438) Swim: 09:45
Trans1: 10:53
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 47:32
Bike: 36:39
Trans2: 48:38
Trans2_Bike: 01:06
Run: 24:50
Finish: 01:13:28
78 567 Stefan Winkenbach TSV Amicitia Viernheim MK45 16 GER 01:19:04.90 10:32 02:19 39:51 01:36 24:46 Stefan Winkenbach (567) Swim: 10:32
Trans1: 12:51
Trans1_Swim: 02:19
Bike_Finish: 52:42
Bike: 39:51
Trans2: 54:18
Trans2_Bike: 01:36
Run: 24:46
Finish: 01:19:04
6 533 Anna-Maria Keinert MTG Mannheim Triathlon AK3 1 GER 01:14:06.44 09:52 01:01 36:22 02:07 24:44 Anna-Maria Keinert (533) Swim: 09:52
Trans1: 10:53
Trans1_Swim: 01:01
Bike_Finish: 47:15
Bike: 36:22
Trans2: 49:22
Trans2_Bike: 02:07
Run: 24:44
Finish: 01:14:06
65 484 Holger Schmidt MK45 10 GER 01:16:49.61 11:42 01:29 37:40 01:18 24:40 Holger Schmidt (484) Swim: 11:42
Trans1: 13:11
Trans1_Swim: 01:29
Bike_Finish: 50:51
Bike: 37:40
Trans2: 52:09
Trans2_Bike: 01:18
Run: 24:40
Finish: 01:16:49
56 561 Uwe Soffke TSG Maxdorf MK45 9 GER 01:15:31.10 11:17 01:32 37:23 40 24:39 Uwe Soffke (561) Swim: 11:17
Trans1: 12:49
Trans1_Swim: 01:32
Bike_Finish: 50:12
Bike: 37:23
Trans2: 50:52
Trans2_Bike: 40
Run: 24:39
Finish: 01:15:31
55 641 Michael Kolbinger AK3 8 GER 01:15:26.14 10:31 01:45 37:25 01:06 24:39 Michael Kolbinger (641) Swim: 10:31
Trans1: 12:16
Trans1_Swim: 01:45
Bike_Finish: 49:41
Bike: 37:25
Trans2: 50:47
Trans2_Bike: 01:06
Run: 24:39
Finish: 01:15:26
61 428 Horst Herweck SM Club Annabelle MK65 2 GER 01:16:16.86 12:11 01:26 37:10 59 24:30 Horst Herweck (428) Swim: 12:11
Trans1: 13:37
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 50:47
Bike: 37:10
Trans2: 51:46
Trans2_Bike: 59
Run: 24:30
Finish: 01:16:16
62 689 Thomas Kaiser AK1 5 GER 01:16:23.64 12:13 01:23 36:57 01:21 24:29 Thomas Kaiser (689) Swim: 12:13
Trans1: 13:36
Trans1_Swim: 01:23
Bike_Finish: 50:33
Bike: 36:57
Trans2: 51:54
Trans2_Bike: 01:21
Run: 24:29
Finish: 01:16:23
31 662 Sebastian Kittlitz AK3 3 GER 01:11:10.19 09:22 51 35:28 01:05 24:24 Sebastian Kittlitz (662) Swim: 09:22
Trans1: 10:13
Trans1_Swim: 51
Bike_Finish: 45:41
Bike: 35:28
Trans2: 46:46
Trans2_Bike: 01:05
Run: 24:24
Finish: 01:11:10
106 437 Bernhard Münch dlrg EBERBACH MK55 3 GER 01:25:04.81 12:23 01:26 45:50 01:03 24:22 Bernhard Münch (437) Swim: 12:23
Trans1: 13:49
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 59:39
Bike: 45:50
Trans2: 01:00:42
Trans2_Bike: 01:03
Run: 24:22
Finish: 01:25:04
67 637 Michael Walz kein AK3 11 GER 01:17:42.88 12:31 02:07 37:24 01:29 24:11 Michael Walz (637) Swim: 12:31
Trans1: 14:38
Trans1_Swim: 02:07
Bike_Finish: 52:02
Bike: 37:24
Trans2: 53:31
Trans2_Bike: 01:29
Run: 24:11
Finish: 01:17:42
58 669 Martin Freiberger Team SRH Campus Sports AK1 4 GER 01:15:55.84 12:39 01:19 36:40 01:10 24:07 Martin Freiberger (669) Swim: 12:39
Trans1: 13:58
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 50:38
Bike: 36:40
Trans2: 51:48
Trans2_Bike: 01:10
Run: 24:07
Finish: 01:15:55
13 527 Vera Maurer EOSC Offenbach AK3 2 GER 01:17:40.87 10:46 01:11 40:37 01:00 24:06 Vera Maurer (527) Swim: 10:46
Trans1: 11:57
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 52:34
Bike: 40:37
Trans2: 53:34
Trans2_Bike: 01:00
Run: 24:06
Finish: 01:17:40
82 619 Michael Weiße MK40 8 GER 01:19:51.99 11:59 02:10 40:12 01:27 24:03 Michael Weiße (619) Swim: 11:59
Trans1: 14:09
Trans1_Swim: 02:10
Bike_Finish: 54:21
Bike: 40:12
Trans2: 55:48
Trans2_Bike: 01:27
Run: 24:03
Finish: 01:19:51
69 486 Bernd Helb BMVg MK45 11 GER 01:18:01.84 10:52 01:43 39:54 01:31 24:01 Bernd Helb (486) Swim: 10:52
Trans1: 12:35
Trans1_Swim: 01:43
Bike_Finish: 52:29
Bike: 39:54
Trans2: 54:00
Trans2_Bike: 01:31
Run: 24:01
Finish: 01:18:01
96 640 Daniel Baron AK2 11 GER 01:22:08.06 11:47 02:05 43:05 01:14 23:57 Daniel Baron (640) Swim: 11:47
Trans1: 13:52
Trans1_Swim: 02:05
Bike_Finish: 56:57
Bike: 43:05
Trans2: 58:11
Trans2_Bike: 01:14
Run: 23:57
Finish: 01:22:08
12 518 Ute Jarzombek TSG Maxdorf AK4 3 GER 01:17:20.90 09:45 01:30 40:51 01:20 23:54 Ute Jarzombek (518) Swim: 09:45
Trans1: 11:15
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 52:06
Bike: 40:51
Trans2: 53:26
Trans2_Bike: 01:20
Run: 23:54
Finish: 01:17:20
49 676 Christian Peters AK2 7 GER 01:14:34.96 09:44 49 39:13 57 23:51 Christian Peters (676) Swim: 09:44
Trans1: 10:33
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 49:46
Bike: 39:13
Trans2: 50:43
Trans2_Bike: 57
Run: 23:51
Finish: 01:14:34
8 508 Caroline Wagner SV 1911 Traisa JUN 1 GER 01:14:35.33 10:48 52 38:08 01:00 23:47 Caroline Wagner (508) Swim: 10:48
Trans1: 11:40
Trans1_Swim: 52
Bike_Finish: 49:48
Bike: 38:08
Trans2: 50:48
Trans2_Bike: 01:00
Run: 23:47
Finish: 01:14:35
34 572 Bernd Niebergall kein MK45 4 GER 01:11:47.58 10:05 01:21 35:17 01:18 23:46 Bernd Niebergall (572) Swim: 10:05
Trans1: 11:26
Trans1_Swim: 01:21
Bike_Finish: 46:43
Bike: 35:17
Trans2: 48:01
Trans2_Bike: 01:18
Run: 23:46
Finish: 01:11:47
52 475 Frank Huy TuS Dannenfels MK45 8 GER 01:14:50.10 12:23 01:05 36:33 01:08 23:41 Frank Huy (475) Swim: 12:23
Trans1: 13:28
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 50:01
Bike: 36:33
Trans2: 51:09
Trans2_Bike: 01:08
Run: 23:41
Finish: 01:14:50
7 546 Isabelle Herkelrath TSG Maxdorf AK2 1 GER 01:14:35.24 08:58 01:11 39:40 01:06 23:40 Isabelle Herkelrath (546) Swim: 08:58
Trans1: 10:09
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 49:49
Bike: 39:40
Trans2: 50:55
Trans2_Bike: 01:06
Run: 23:40
Finish: 01:14:35
3 491 Brigitte Schierloh TSG Wiesloch MK40 1 GER 01:11:44.89 09:10 01:22 36:22 01:12 23:38 Brigitte Schierloh (491) Swim: 09:10
Trans1: 10:32
Trans1_Swim: 01:22
Bike_Finish: 46:54
Bike: 36:22
Trans2: 48:06
Trans2_Bike: 01:12
Run: 23:38
Finish: 01:11:44
43 598 Paul Rissler MK40 3 GER 01:13:34.91 09:09 01:31 38:08 01:10 23:36 Paul Rissler (598) Swim: 09:09
Trans1: 10:40
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 48:48
Bike: 38:08
Trans2: 49:58
Trans2_Bike: 01:10
Run: 23:36
Finish: 01:13:34
38 564 Götz Krämer Endurance Team Pirmasens MK45 6 GER 01:12:41.33 10:20 01:26 35:54 01:26 23:35 Götz Krämer (564) Swim: 10:20
Trans1: 11:46
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 47:40
Bike: 35:54
Trans2: 49:06
Trans2_Bike: 01:26
Run: 23:35
Finish: 01:12:41
37 659 Frank Burkart kein AK3 5 GER 01:12:29.78 10:48 01:50 35:09 01:12 23:30 Frank Burkart (659) Swim: 10:48
Trans1: 12:38
Trans1_Swim: 01:50
Bike_Finish: 47:47
Bike: 35:09
Trans2: 48:59
Trans2_Bike: 01:12
Run: 23:30
Finish: 01:12:29
33 464 Thomas Mertz Endurance Team Pirmasens MK50 8 GER 01:11:31.00 09:44 01:10 35:52 01:18 23:27 Thomas Mertz (464) Swim: 09:44
Trans1: 10:54
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 46:46
Bike: 35:52
Trans2: 48:04
Trans2_Bike: 01:18
Run: 23:27
Finish: 01:11:31
30 481 Oliver Otterstätter Tri Treff Storz MK45 3 GER 01:10:55.10 09:31 01:09 35:56 52 23:27 Oliver Otterstätter (481) Swim: 09:31
Trans1: 10:40
Trans1_Swim: 01:09
Bike_Finish: 46:36
Bike: 35:56
Trans2: 47:28
Trans2_Bike: 52
Run: 23:27
Finish: 01:10:55
64 604 Yannik Henter kein JA 1 GER 01:16:46.25 11:05 02:20 39:18 48 23:15 Yannik Henter (604) Swim: 11:05
Trans1: 13:25
Trans1_Swim: 02:20
Bike_Finish: 52:43
Bike: 39:18
Trans2: 53:31
Trans2_Bike: 48
Run: 23:15
Finish: 01:16:46
9 398 Stefanie Disqué Tri Treff Storz MK45 1 GER 01:14:54.96 10:01 01:10 39:20 01:13 23:10 Stefanie Disqué (398) Swim: 10:01
Trans1: 11:11
Trans1_Swim: 01:10
Bike_Finish: 50:31
Bike: 39:20
Trans2: 51:44
Trans2_Bike: 01:13
Run: 23:10
Finish: 01:14:54
21 606 Steffen Reddies TSV Lingenfeld AK4 5 GER 01:08:49.71 09:04 42 35:04 52 23:07 Steffen Reddies (606) Swim: 09:04
Trans1: 09:46
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 44:50
Bike: 35:04
Trans2: 45:42
Trans2_Bike: 52
Run: 23:07
Finish: 01:08:49
18 434 Jürgen Sippel TUS Griesheim MK60 1 GER 01:08:31.60 08:23 01:08 34:47 01:07 23:06 Jürgen Sippel (434) Swim: 08:23
Trans1: 09:31
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 44:18
Bike: 34:47
Trans2: 45:25
Trans2_Bike: 01:07
Run: 23:06
Finish: 01:08:31
25 455 Frank Denig Tri Treff Storz MK50 6 GER 01:09:44.11 09:30 01:12 35:01 55 23:06 Frank Denig (455) Swim: 09:30
Trans1: 10:42
Trans1_Swim: 01:12
Bike_Finish: 45:43
Bike: 35:01
Trans2: 46:38
Trans2_Bike: 55
Run: 23:06
Finish: 01:09:44
24 607 Christian Klefenz ASG Tria Hockenheim AK4 7 GER 01:09:37.99 09:34 01:00 35:09 55 22:59 Christian Klefenz (607) Swim: 09:34
Trans1: 10:34
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 45:43
Bike: 35:09
Trans2: 46:38
Trans2_Bike: 55
Run: 22:59
Finish: 01:09:37
10 551 Dina Otto Tria Echterdingen AK2 2 GER 01:15:19.92 10:08 01:05 40:14 54 22:58 Dina Otto (551) Swim: 10:08
Trans1: 11:13
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 51:27
Bike: 40:14
Trans2: 52:21
Trans2_Bike: 54
Run: 22:58
Finish: 01:15:19
20 449 Andreas Lagershausen RVW 1912 Gambach MK50 5 GER 01:08:43.07 08:46 44 35:27 49 22:57 Andreas Lagershausen (449) Swim: 08:46
Trans1: 09:30
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 44:57
Bike: 35:27
Trans2: 45:46
Trans2_Bike: 49
Run: 22:57
Finish: 01:08:43
14 623 Sebastian Janitschek AC Weinheim AK4 2 GER 01:07:59.58 08:26 01:04 34:52 40 22:57 Sebastian Janitschek (623) Swim: 08:26
Trans1: 09:30
Trans1_Swim: 01:04
Bike_Finish: 44:22
Bike: 34:52
Trans2: 45:02
Trans2_Bike: 40
Run: 22:57
Finish: 01:07:59
22 650 Jens Hochheimer MTV Kronberg Triathlon AK4 6 GER 01:08:59.92 10:21 01:08 33:41 54 22:55 Jens Hochheimer (650) Swim: 10:21
Trans1: 11:29
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 45:10
Bike: 33:41
Trans2: 46:04
Trans2_Bike: 54
Run: 22:55
Finish: 01:08:59
2 529 Grazyna Bury Stimmel Sports e.v. AK4 1 GER 01:11:34.21 11:09 45 35:50 59 22:51 Grazyna Bury (529) Swim: 11:09
Trans1: 11:54
Trans1_Swim: 45
Bike_Finish: 47:44
Bike: 35:50
Trans2: 48:43
Trans2_Bike: 59
Run: 22:51
Finish: 01:11:34
13 697 Julian Metz Team Zoot Tri Europe / LANDAU RUNNING COMPANY AK1 3 GER 01:07:58.66 08:38 01:00 34:19 01:12 22:49 Julian Metz (697) Swim: 08:38
Trans1: 09:38
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 43:57
Bike: 34:19
Trans2: 45:09
Trans2_Bike: 01:12
Run: 22:49
Finish: 01:07:58
5 506 Bettina Carr-Allinson Eintracht Frankfurt Triathlon MK40 2 GER 01:14:03.05 11:44 01:26 37:06 01:04 22:43 Bettina Carr-Allinson (506) Swim: 11:44
Trans1: 13:10
Trans1_Swim: 01:26
Bike_Finish: 50:16
Bike: 37:06
Trans2: 51:20
Trans2_Bike: 01:04
Run: 22:43
Finish: 01:14:03
15 684 Marius Reiber TGV Schotten AK2 4 GER 01:08:01.93 09:06 44 34:33 58 22:40 Marius Reiber (684) Swim: 09:06
Trans1: 09:50
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 44:23
Bike: 34:33
Trans2: 45:21
Trans2_Bike: 58
Run: 22:40
Finish: 01:08:01
53 463 Tobias Schäfer n.B. 1 GER 01:15:03.95 09:56 01:06 40:27 59 22:35 Tobias Schäfer (463) Swim: 09:56
Trans1: 11:02
Trans1_Swim: 01:06
Bike_Finish: 51:29
Bike: 40:27
Trans2: 52:28
Trans2_Bike: 59
Run: 22:35
Finish: 01:15:03
4 517 Johanna Bieneck AK4 2 GER 01:13:20.08 09:33 01:19 38:59 58 22:31 Johanna Bieneck (517) Swim: 09:33
Trans1: 10:52
Trans1_Swim: 01:19
Bike_Finish: 49:51
Bike: 38:59
Trans2: 50:49
Trans2_Bike: 58
Run: 22:31
Finish: 01:13:20
11 566 Holger Borstorff MK45 1 GER 01:07:29.11 08:16 49 35:06 52 22:26 Holger Borstorff (566) Swim: 08:16
Trans1: 09:05
Trans1_Swim: 49
Bike_Finish: 44:11
Bike: 35:06
Trans2: 45:03
Trans2_Bike: 52
Run: 22:26
Finish: 01:07:29
50 485 Stuart Campbell MK45 7 GER 01:14:38.66 11:44 02:20 36:33 01:41 22:20 Stuart Campbell (485) Swim: 11:44
Trans1: 14:04
Trans1_Swim: 02:20
Bike_Finish: 50:37
Bike: 36:33
Trans2: 52:18
Trans2_Bike: 01:41
Run: 22:20
Finish: 01:14:38
27 458 Torsten Hupe TUS GRIESHEIM RADSPORT MK50 7 GER 01:10:08.57 10:19 55 35:18 01:18 22:18 Torsten Hupe (458) Swim: 10:19
Trans1: 11:14
Trans1_Swim: 55
Bike_Finish: 46:32
Bike: 35:18
Trans2: 47:50
Trans2_Bike: 01:18
Run: 22:18
Finish: 01:10:08
16 628 Torben Baptist TSV Baden Triathlon AK4 3 GER 01:08:04.81 10:23 01:05 33:23 58 22:15 Torben Baptist (628) Swim: 10:23
Trans1: 11:28
Trans1_Swim: 01:05
Bike_Finish: 44:51
Bike: 33:23
Trans2: 45:49
Trans2_Bike: 58
Run: 22:15
Finish: 01:08:04
40 618 Andreas Lüttke TSG Limbach/Triathlon AK4 8 GER 01:13:09.64 11:51 01:00 37:26 38 22:14 Andreas Lüttke (618) Swim: 11:51
Trans1: 12:51
Trans1_Swim: 01:00
Bike_Finish: 50:17
Bike: 37:26
Trans2: 50:55
Trans2_Bike: 38
Run: 22:14
Finish: 01:13:09
10 457 Ralf Fabian SSG Bensheim MK50 4 GER 01:06:57.15 08:29 38 34:58 01:00 21:52 Ralf Fabian (457) Swim: 08:29
Trans1: 09:07
Trans1_Swim: 38
Bike_Finish: 44:05
Bike: 34:58
Trans2: 45:05
Trans2_Bike: 01:00
Run: 21:52
Finish: 01:06:57
1 557 Annika Seibt TV 1860 Mußbach AK1 1 GER 01:07:21.80 07:02 27 37:30 36 21:46 Annika Seibt (557) Swim: 07:02
Trans1: 07:29
Trans1_Swim: 27
Bike_Finish: 44:59
Bike: 37:30
Trans2: 45:35
Trans2_Bike: 36
Run: 21:46
Finish: 01:07:21
17 616 Colin Kattermann AK4 4 GER 01:08:14.97 09:40 01:03 34:54 52 21:45 Colin Kattermann (616) Swim: 09:40
Trans1: 10:43
Trans1_Swim: 01:03
Bike_Finish: 45:37
Bike: 34:54
Trans2: 46:29
Trans2_Bike: 52
Run: 21:45
Finish: 01:08:14
5 447 Hartmut Jeskowiak HINKEBEIN United Runners of Pfalz MK50 2 GER 01:04:44.79 08:31 38 32:56 55 21:44 Hartmut Jeskowiak (447) Swim: 08:31
Trans1: 09:09
Trans1_Swim: 38
Bike_Finish: 42:05
Bike: 32:56
Trans2: 43:00
Trans2_Bike: 55
Run: 21:44
Finish: 01:04:44
26 693 Simon Glattfelder AK2 5 GER 01:09:46.39 09:18 42 36:40 01:23 21:43 Simon Glattfelder (693) Swim: 09:18
Trans1: 10:00
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 46:40
Bike: 36:40
Trans2: 48:03
Trans2_Bike: 01:23
Run: 21:43
Finish: 01:09:46
19 569 Gerhard Becker TSG Weinheim MK45 2 GER 01:08:39.91 09:28 01:08 34:56 01:29 21:38 Gerhard Becker (569) Swim: 09:28
Trans1: 10:36
Trans1_Swim: 01:08
Bike_Finish: 45:32
Bike: 34:56
Trans2: 47:01
Trans2_Bike: 01:29
Run: 21:38
Finish: 01:08:39
29 671 Manuel Kostyszyn TSV Baden Triathlon AK3 2 GER 01:10:41.03 10:04 01:14 36:47 01:02 21:34 Manuel Kostyszyn (671) Swim: 10:04
Trans1: 11:18
Trans1_Swim: 01:14
Bike_Finish: 48:05
Bike: 36:47
Trans2: 49:07
Trans2_Bike: 01:02
Run: 21:34
Finish: 01:10:41
23 642 Dirk Albat RV03 Bürstadt AK3 1 GER 01:09:36.30 10:12 01:11 35:54 51 21:28 Dirk Albat (642) Swim: 10:12
Trans1: 11:23
Trans1_Swim: 01:11
Bike_Finish: 47:17
Bike: 35:54
Trans2: 48:08
Trans2_Bike: 51
Run: 21:28
Finish: 01:09:36
9 698 Mike Janiszewski Lauterbach Sports AK1 2 GER 01:06:29.57 08:03 01:15 34:54 56 21:21 Mike Janiszewski (698) Swim: 08:03
Trans1: 09:18
Trans1_Swim: 01:15
Bike_Finish: 44:12
Bike: 34:54
Trans2: 45:08
Trans2_Bike: 56
Run: 21:21
Finish: 01:06:29
4 439 Andreas Mettler TSF Welzheim MK50 1 GER 01:04:08.15 09:09 39 32:37 47 20:56 Andreas Mettler (439) Swim: 09:09
Trans1: 09:48
Trans1_Swim: 39
Bike_Finish: 42:25
Bike: 32:37
Trans2: 43:12
Trans2_Bike: 47
Run: 20:56
Finish: 01:04:08
8 611 Christian Schoch AK4 1 GER 01:06:18.12 09:41 38 34:28 41 20:50 Christian Schoch (611) Swim: 09:41
Trans1: 10:19
Trans1_Swim: 38
Bike_Finish: 44:47
Bike: 34:28
Trans2: 45:28
Trans2_Bike: 41
Run: 20:50
Finish: 01:06:18
7 468 Bernd Löffelbein MK50 3 GER 01:05:46.29 09:21 44 34:02 50 20:49 Bernd Löffelbein (468) Swim: 09:21
Trans1: 10:05
Trans1_Swim: 44
Bike_Finish: 44:07
Bike: 34:02
Trans2: 44:57
Trans2_Bike: 50
Run: 20:49
Finish: 01:05:46
2 660 Michael Breideband TSG Limbach E.V. MK40 1 GER 01:02:25.69 08:10 30 32:01 55 20:49 Michael Breideband (660) Swim: 08:10
Trans1: 08:40
Trans1_Swim: 30
Bike_Finish: 40:41
Bike: 32:01
Trans2: 41:36
Trans2_Bike: 55
Run: 20:49
Finish: 01:02:25
6 682 Tobias Maurer EOSC Offenbach AK2 2 GER 01:05:36.80 08:46 48 34:18 59 20:45 Tobias Maurer (682) Swim: 08:46
Trans1: 09:34
Trans1_Swim: 48
Bike_Finish: 43:52
Bike: 34:18
Trans2: 44:51
Trans2_Bike: 59
Run: 20:45
Finish: 01:05:36
12 679 Richard Rink Sport Crew AK2 3 GER 01:07:45.69 09:03 35 36:43 45 20:39 Richard Rink (679) Swim: 09:03
Trans1: 09:38
Trans1_Swim: 35
Bike_Finish: 46:21
Bike: 36:43
Trans2: 47:06
Trans2_Bike: 45
Run: 20:39
Finish: 01:07:45
3 675 Andreas Peters Stimmel-Sports e.V. AK2 1 GER 01:04:05.82 08:26 42 34:06 45 20:06 Andreas Peters (675) Swim: 08:26
Trans1: 09:08
Trans1_Swim: 42
Bike_Finish: 43:14
Bike: 34:06
Trans2: 43:59
Trans2_Bike: 45
Run: 20:06
Finish: 01:04:05
1 694 Vincent Schipperges Auto PETERS Team - SV Nikar Heidelberg AK1 1 GER 59:10.67 07:17 38 32:05 47 18:23 Vincent Schipperges (694) Swim: 07:17
Trans1: 07:55
Trans1_Swim: 38
Bike_Finish: 40:00
Bike: 32:05
Trans2: 40:47
Trans2_Bike: 47
Run: 18:23
Finish: 59:10
DSQ 377 Angelika Hartwich MK50 DSQ GER 01:24:42.25 12:39 03:45 49:14 01:22 17:42 Angelika Hartwich (377) Swim: 12:39
Trans1: 16:24
Trans1_Swim: 03:45
Bike_Finish: 01:05:38
Bike: 49:14
Trans2: 01:07:00
Trans2_Bike: 01:22
Run: 17:42
Finish: 01:24:42
DNF 483 Daniel Kipper AC Weinheim MK45 DNF GER 15:41 03:45 Daniel Kipper (483) Swim: 15:41
Trans1: 19:26
Trans1_Swim: 03:45
DNF 516 Christine König RC Vorwärts Speyer AK4 DNF GER 12:54 01:31 41:59 02:03 Christine König (516) Swim: 12:54
Trans1: 14:25
Trans1_Swim: 01:31
Bike_Finish: 56:24
Bike: 41:59
Trans2: 58:27
Trans2_Bike: 02:03
DNF 573 Jürgen Christen DJK Käfertal-Waldhof MK45 DNF GER 12:25 01:10 Jürgen Christen (573) Swim: 12:25
Trans1: 13:35
Trans1_Swim: 01:10
DNF 605 Tim Ahnsorge LCO Edenkoben AK4 DNF GER 10:29 01:30 35:32 Tim Ahnsorge (605) Swim: 10:29
Trans1: 11:59
Trans1_Swim: 01:30
Bike_Finish: 47:31
Bike: 35:32
DNF 651 Christoph Walter DieHard-Triathlon AK3 DNF GER 10:26 01:05 Christoph Walter (651) Swim: 10:26
Trans1: 11:31
Trans1_Swim: 01:05